MILANO (12 Gusht) - I ka mjaftuar nj lug dhe ka hapur 50 centimetra murin e qelis. Skema klasike e arratisjes nga burgu nprmjet nj litari t br nga rroba i ka dhn lirin nj shqiptari q vuante dnimin n burgjet italiane. I dnuari me 8 vjet heqje lirie kishte vendosur t'i jepte fund kohs s vuajtjes s dnimit, duke u arratisur nga burgu. Sipas agjencis italiane t lajmeve ANSA, shqiptari 24-vjear Miki Rapi, i cili ishte i burgosur n nj nga burgjet e Milanos, sht arratisur mbrmjen e s shtuns duke u gdhir e diel. Ndrsa nj gazet tjetr italiane citon se emri i 24-vjearit shqiptar sht Ibrahim Krasniqi, pasi ka ndrruar shum identitete. S bashku me t msohet t ken qen edhe dy t dnuar t tjer, edhe ata shqiptar, t cilt nuk kan e shijuar dot asnj moment lirin jasht burgut. M me fat duket se ka qen shqiptari, i cili prej tri ditsh sht i pakapshm nga autoritetet italiane. Arratisja Prej disa kohsh Ibrahim Krasniqi vuante dnimin e tij n burgun e "San Vitores" n qytetin e Milanos. Bashk me dy shokt e tij i dnuari pr nj sr akuzash kishte organizuar nj plan pr t'u arratisur nga burgu. Ata kan prdorur skemn klasike t arratisjes. Fillimisht kishin hapur nj vrim n murin e qelis s tyre, kan arritur t zbresin deri n tok, madje duke kaluar t lir edhe prpara dhomave t tjera t qelis. I gjith aksioni i tyre pr arratisje ka marr jet n ort e para s t diels. M pas pr t kaluar murin e qelis tre t dnuarit jan larguar duke prdorur disa rroba q i kishin lidhur njra me tjetrn dhe m pas kan mundur q t largohen. Por 24-vjeari Ibrahim Krasniqi me ndihmn e nj peme ka mundur q ta kaloj murin me nj lartsi prej 6-metrash, duke humbur n kt mnyr edhe gjurmt e tij. Ndrsa dy t tjert jan arrestuar pa mundur dot t largohen. Krkimi Shqiptari Ibrahim Krasniqi ishte dnuar nga gjykata italiane me 8 vjet heqje lirie. Mbi 24-vjearin rndonin nj sr akuzash si: "dhun seksuale, trafik t qenieve njerzore" dhe "shfrytzim prostitucioni". Ai ishte dnuar n pranvern e vitit t kaluar nga gjykata italiane pr kto akuza. Ndrkaq q nga dita e diel ai sht shpallur person n krkim dhe policia italiane nuk ka asnj t dhn pr t. Arratisje t tilla n burgun e "San Vitores" jan mjaft t rralla, me prjashtim t rasteve kur t dnuarit shtrohen n spital ose nuk kthehen nga leja. Arratisja e fundit ka ndodhur rreth tet vjet m par, kur dy shqiptar t tjer u arratisn me t njjtn mnyr si dhe 24-vjeari, por liria e tyre nuk zgjati shum, pasi u arrestua disa dit m von. Kjo ngjarje vjen pas nj sr polemikash pr situatn e burgjeve n Itali. anjo/anjo (GazetaShqiptare/BalkanWeb)