Close
Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 153
  1. #41
    Refugjat!!! Maska e Gege Toska
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Downsview,Toronto!
    Postime
    55
    Keta enveristat si puna e leshatorit gjithmone e kane ngaterru kombin me partine e ideologjine e majte!?Leshator "dora e forte" qe e ka formuar nje komb i vjen nga mesjeta dhe nga ana tjeter kurre nje "dore e forte" kombformuese nuk ka qene e majte,sepse misioni i te majteve eshte vetem shkaterrues e internacionalizmi eshte parimi baze!Te pakten ketu mos rreshqit se eshte fusha jote apo edhe m-l nuk e njeh mire!?Gjuha eshte fenomen qe zhvillohet jashte "dores se forte" dhe nuk vendoset standarti me kazerma apo shkopinj gome.

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Gege Toska për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  3. #42
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,415
    Postimet në Bllog
    17
    Geg-Toska tha nje fjale me vend, rrjedha e zhvillimit te gjuhes me kohen eshte jashte te kontrollit te cdo njeriu apo grupimi njerezish. Gjuha eshte si puna e atij lumit qe rrjedh, mund ti ngresh barriera betoni sa te duash anash, por shtratin prape nuk ia ndryshon dot. Ato barriera uji ka per ti rrezuar me kohe, dhe nje barriere e tille qe eshte de-fakto e rrezuar nga koha qe jetojme eshte Kongresi i Djetshkrimit.

    Problemi i atyre qe nuk e shikojne kete eshte provincialiteti i tyre ne mendim, pasi per ta Shqiperia eshte aq e madhe sa krahina ku kane lindur dhe jetojne. Ka plot 7 milion shqiptare ne Ballkan dhe nje pakice nuk mund ti imponoje shumices "standartin" e gjuhesise. Me shume se nje "standart", ajo qe une dua te shoh eshte nje kompromis pas nje debate te gjate dhe te plote nga akademiket shqiptare mbi programin e mesimedhenies se shqipes ne shkollat shqiptare, ne Shqiperi, Kosove, Mal te Zi, Maqedoni apo Cameri. Edukimi i njetrajshem i brezave te rinj te shqiptareve do te jete investim teper i madh per konsolidimin e kombit shqiptar.
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  5. #43
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Po cfare kombi ke qene ti o trim?
    E me tej cfare kombi ke qene ti nder shekuj?

    Ti edhe une bashke kemi perfaqsuar nje bashkesi fisesh, te cilet e vetmja gje qe i mbante bashke ka qene antipatia per autoritetin e huaj. Edhe Bismarku, shefi i nje kombi qe tere jeten ka pasur simpati per ne, si Gjermania, deklaronte ne 1877 se "Nuk ekziston komb Shqipetar".

    Asgjesikur dielli shko lexo dy rreshta histori per popullin tend qe te mos marresh kot ketu si ciftja e Dules.

    Franca dhe frengjishtja e 300 viteve me pare me Shqiperine dhe shqipen e shekullit te kaluar ka shume ngjashmeri. Proceset komb dhe shtet formuese, pjese e te cileve eshte edhe gjuha, ne France filluan 300 vjet me pare, kurse ne Shqiperi vetem shekullin e kaluar. Gjate ketyre viteve ne France ndodhen revolucione thelbesore shoqeroro-politike, u shkaterruan rende despotike dhe diktatoriale, (ashtu sic ndoshi ne Shqiperi me sistemin e Hoxhes) u liberalizua jeta dhe shoqeria, por gjuha nuk u prek, perkundrazi ajo u imponua me me force.

    Keto kombe pra, Franca, Gjermania, Italia etj etj kane se cte na mesojne ne, qe gjithmone e kemi pasur te veshtire nenshtrimin ne komb e shtet. Eksperienca e tyre ne ndertimin e nje shteti dhe kombi modern nuk mund te injorohet nga ne.

    Gjuha standarte eshte sa art po aq edhe shkence, si e tille ajo nuk rregullohet nga marrdheniet apo opinionet e masave, apo nen mentalitetin anakronik, shumce vs pakice. Standarti eshte se pari prone e elites intelektuale, e gjuhetareve dhe shkencetareve te gjuhes, qe e themelojne ate, dhe bejne te mundur evoluimin e tij. Pra detyra e standartit gjuhesor eshte me shume zhvillimi dhe perfeksionimi i tij dhe jo levizja e tij ne drejtim te gjuhes se masave.

    Racionaliteti naiv qe perdoret ketu ne emer te nje koncepti demokratiko-degjenerues eshte ai qe te con ne kaos dhe anarki, dmth ne mungese te plote rregullash dhe ligjesh. As qe diskutohet sot se nje standart i ri, nuk mund te jete kurre perfekt, dhe pa diskutim do lere dike te pakenaqur. Neser fare mire dikush mund te argumentoje se ky standart u ndryshua jo mbi baza shkencore, apo per hir te nevojes, por ne fakt u ndryshua per inat te Enver Hoxhes. Pra ku ndalon diskutimi i ketij standarti? Nqs ne i japim te drejten vetes ta permbysim nje here ate sot, pa dyshim qe kjo e drejte do kerkohet perseri neser, dhe keshtu ne do jemi nje komb "inconsistent" pra i paqendrueshem, dhe duke pasur kete paqendrueshmeri ligjesh dhe rregullash institucioni shtet dhe komb nga popullata shqiptare nuk ka per tu marre kurre seriozisht, ... keshtu shqiptaret ne nje vakum ligjesh themelore dhe te qendrueshme do orientohen perseri nga ligjet dhe rregullat e krahines, pra ne origjinen e tyre fisnore.

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Zarathustra. për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  7. #44
    Refugjat!!! Maska e Gege Toska
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Downsview,Toronto!
    Postime
    55
    Lesh...ator!E para ne nuk jemi kurre "ti dhe une",e dyta une nuk vij nga "ajo bashkesi fisesh" si shprehesh zotrote sepse e para une nuk jam fis barinjsh Skrapari apo Terbaci,por vij nga nje qytet i cili ka pasur dhome tregtie para 500 vjetesh,ka patur gjashte konsulltata para 150 vjetesh,ato:franceze,gjermane,angleze,italiane,rus e e jugosllave dhe shquhet per kulture e qytetari!Sa per dijeni ata barinjte e fiseve tua nga Tragjasi e Terbaci kur erdhen ne kete qytet dhe pane piano u tmerruan dhe i thyen me qyta pushkesh "belxhikesh" si mburreshin ata sepse kujtonin se ishin "almise borgjezesh!".Ja kush jeni ju,tani doni te nxirrni gjithe Shqiperine si veten tuaj apo fshatrat tuaja me dhen e barinj,kjo nuk vete trim i dashur Shqiperia ka pasur qytete me nga 150 mije banore kur Londra sapo ishte nisur te ndertohej,Amerika ende nuk ish zbuluar dhe une jam nga ata qe nuk e shoh veten pa rrenje e tradite sic doni ta nxirrni juve "gjysemopingaret" e Tragjasit...

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Gege Toska për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  9. #45
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Fluturon o trim fluturon

    Nuk e di pse po me vjen era konflikt krahinor mua ketu, apo me mire te them konflikt gege-tosk e katolik-mysliman.

    Nejse, per hir te miresjelljes dhe te mosdegjenerimit te ketij debati, une nuk po te pergjigjem, jo se nuk kam cte te them, por se injorantit i duhet hapur rruge, ndryshe ai te terheq ne nivelin e tij dhe aty te "mund" me eksperience.

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Zarathustra. për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  11. #46
    Refugjat!!! Maska e Gege Toska
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Downsview,Toronto!
    Postime
    55
    Kuptohet se nuk ke ç'te thuash leshator dhe menjehere del ne origjinen tende analfabete e injorante si tere versa jote e barinjve te Zones se Pare Operative...ne fakt une nuk duhet te merrem me nje pinjoll bashkesish fisnore!

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Gege Toska për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  13. #47
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjëSikurDielli
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Asgjesikur dielli shko lexo dy rreshta histori per popullin tend qe te mos marresh kot ketu si ciftja e Dules.
    Lesho.. kur te mesosh ti historine e kombit tend, e jo ate qe shkarraviti Hoxha, eja dhe u lajmero ketu per debat me mua.

    Keshtu sic je tani, me vie keq. Per nivelin e injorances qe kemi mberrire si komb, jo per ty personalisht.

  14. Anetarët më poshtë kanë falenderuar AsgjëSikurDielli për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  15. #48
    i/e regjistruar Maska e Andrra e Jetes
    Anëtarësuar
    21-12-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    105
    Lesh...ator!"Injoranca nuk eshte argument!"-thote proverbi dhe ashtu eshte,fakti qe ju nuk e dini nga eshte Mic Sokoli deshmon injorancen tuaj,kurajua per ta cilesuar ashtu me "tahmin" tregon vetedijesimin tuaj si injorant qe edhe pse nuk di prape do te thote dicka ne lidhje me nje teme;semundje kolektive e shqiptareve kryesisht te majteve recidive si puna juaj!Me tej dua t'iu tregoj se une nuk kam qene shtrese e persekutuar dhe as e privilegjuar i takoj shtreses 70% te shqiptareve qe ishin as viktima e as xhelate!Viktimat jane ata qe vuajten burgjeve dhe internimeve te cilet meritojne respektin e njerezve te ndershem ndersa xhelatet ishin baballaret tuaj te cilet vrane e prene dhe meritojne turpin dhe poshterimin!Shikojeni sa shtrese e mjere dhe e varfer keni qene,duke pasur gjithe kushtet e asaj kohe me gjithe te mirat kurre nuk arritet te mesoni historine apo kulturen shqiptare,keshtu M.Sokolin e nxjerr nga Kosova,"Bujani"-n e nxjerr toponim "te paster serb!"!Turp te kesh,sa per koincidence Prof.Cabej nje gjuhetar-shqiptar i madh nga Gjirokastra toponimin "Bujan" e shpjegon me rrenje pellazgjike qe do te thote "Buron" toponim i cili derivoi me vone ne "Bune"-"Bunon" kemi lumin Buna ne Shkoder e pastaj derivoi me variantin qe sot njihet "Buron"."Burim",etj!Lexo me mire e mos kerce perpjete si gjel sepse kurre nuk eshte vone te mesosh e te kulturohesh! Nese nuk di me mire mos fol sesa te lesh nam me mufka te tilla si ajo e Micit dhe Bujanit!

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Andrra e Jetes për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  17. #49
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Nuk ka krahine "Bujan" or taj. Emri origjinal i asaj krahine eshte "Bunjaj".

    "The place where it was held was Bunjaj (and not Bujan) which was both then and now within Albania in that part which is called Malesia. The first imprecise or incorrect point relates to the name of the village in which the conference was held. Namely, according to many assertions, Enver Hoxha himself in his writings renamed this village, calling it Bunjaj instead of Bujan. Why he did so is easier to understand today when it is realised that a resolution was passed at that conference concerning the joining of Kosovo and Metohia to Albania. In addition to all of this, one should not lose sight of the time when this conference was held: the Second World War was still going on and neither one of these two states was as yet liberated and the Yugoslav anti-fascists were fighting for the liberation and restoration of the whole of Yugoslavia.

    It is not of little importance that the newly given name, Bujan, is Serbian and means in that language something which is luxuriant, very fertile (in German, urig; in English and French the spelling is the same, luxuriant, although pronounced differently and the Italian expression is rigoglioso) whereas Bunjaj has no meaning in Serbian. It was clearly necessary to give the conference which passed a resolution about attaching Yugoslav territories to Albania a Serbian gloss."

    Sipas Hogo Roth, marre nga libraria e Kongresit Amerikan.


    Gege Toska, kur zona e pare operative inkuadronte 2000 femra ne te, dhe kerkonte emancipim dhe civilizimin e shoqerise diku ne bjeshket e namuna, akoma kishte njerez te ngujuar per kanune, dhe femije qe martoheshin qe ne djep. Ja pse shqiptareve u duheshin 3 Frashellinj te udhehiqnin levizjen e tyre per Rilindjen e Ndergjegjes Kombetare, u duhej po nje nga keta per ti perfaqesuar dhe perpjekjet e tyre komb-formuese perballe fuqive te medha ne 1877 e deri ne Lidhjen e Prizrenit, u duhej nje "Terbaciot" qe te ngrinte flamurin per kombin e te shpallte panvaresine ne 1912, u duheshin po keta per te organizuar Kongresin e Lushnjes, dhe sigurisht u duhej nje Korcar si Noli qe te mbronte interesat e shqiperise ne Konferencen e paqes ne Paris ku shqiperia po shqyhej mes fqinjeve.

    E jo shume larg kesaj, pame se si bajraktaret xhahile, formonin Republika Mirdite, te financuara e te armatosura nga Serbet (edhe kete akt Noli e neutralizoi ne Lidhjen e Kombeve), apo benin levizje separatiste si ajo e Dom Loro Cakes ne Dukagjin. Jo me kot edhe Edwin Jaques, ne librin e tij per shqiptaret dhe shqiperine, eleminimin e fiseve injoranto-bajraktare e percaktonte si detyre historike te Hoxhes, dhe gabim strategjik te Zogut.

    Keshtu pra se pa nje Hoxhe qe te te evolonte ne komb ti akoma do njiheshe si fis barbar ,diku ne malet e shqiperise. Po mire thone "Di dhia c'eshte tagjia".

    Ja pse revolta anti-standart ne kete kontekst eshte pikerisht pasardhesja me tipike e xhahilllekut bajraktaro-mesjetar, te zhytur ne mentalitete kanunore 500 vjecare, anti-komb e anti-shtet, qe vec fisit dhe klanit nuk njef organizim tjeter.
    Ndryshuar për herë të fundit nga StterollA : 27-03-2004 më 21:11

  18. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Zarathustra. për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  19. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-07-2003
    Postime
    85
    Ky riunifikimi do behet me referendum apo me votim ne parlament?

  20. Anetarët më poshtë kanë falenderuar pyetesi për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  21. #51
    i/e regjistruar Maska e Andrra e Jetes
    Anëtarësuar
    21-12-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    105
    Leshator le nam more injorant!Bujani eshte fshat ne Tropoje dhe emrin ashtu e ka edhe ne harten e Shqiperise shiko ne "search' dhe gjeje!Edhe Enveri yt ashtu e quan ne veprat e tij te cilat i ke lexuar padyshim,kur flet per konferencen e Bujanit 1944 ku komunistet shqiptare ia dhane Kosoven serbeve!Lere Hogo Roth e stisjet percarte po shiko harten e Shqiperise si i thone Bujanit!Perndryshe une vete kam qene ne Tropoje dhe rruga nacionale qe shkon ne B.Curri kalon neper fshatin Bujan ndersa emrin Bunjaj fute ne ***** se shkon si fjala Kunjaj...Edhe dicka tjeter po te shkonim pas logjikes sate injorante atehere i bie qe toponime te pastra serbe si Pogradec,Çorovode,Zagori,Berat,Smokthine,Selenice etj duhet te quhen toka serbe!??Zot na ruaj nga injorante kembengules si puna juaj jemi katandisur ne kete dite halli...

  22. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Andrra e Jetes për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  23. #52
    Refugjat!!! Maska e Gege Toska
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Downsview,Toronto!
    Postime
    55
    Leshator te te vije turp per fjalorin dhe nivelin ku ke rene,ato qe sugjeron me siper merri te tera e futi ne "rectal way" dhe mos me trego mua Zonen e Pare Operative si dhe turmen e barinjve te eger te maleve qe shkaterroi si Atila kulturen shqiptare!Para Frasherlinjve tu ishte nje shqiptar Buzuku qe te shkroi ty shkrimin e pare shqip more makara,ishin humanistet te cilet e mbajten gjalle shopresen shqiptare kur pararendesit e rilindasve tu bridhinin haremeve te sulltanit!Aq shqiptare ishin keta rilindesit e tu sa kur desh shteti shqiptar te merrte eshtrat e Sami Frasherit nuk ia dha Turqia sepse e mban per te vetin sepse ai ka me teper kontribut ne dobi te Osmaneve sesa te shqiptareve!Ai "Terbacioti" yt qe ngriti flamurin e beri kete sepse e mbrojti Isa Boletini e sa per vepren e tij te madhe kujto pak si vdiq me 1919 ne kuplarate italiane!Kongresin e Lushnjes e ka organizuar Ahmet Zogu more injorant shko e meso historine e mos na shkul se qeshuri me trashamanlleqet e tua!Kur permend levizjet e Mirdites e te Dom Loro Cakes kujto pak edhe qeverine e Zografis se eshte e te njejetit nivel vetem se ne rastin tuaj ai vrau e masakroi shqiptar ne emer te grekerve!Kuptohet se "rectal way" eshte e vetmja forme e perceptimit te jetes dhe kenaqesise per ju leshator kete e shpjegon edhe nick name juaj,vuan nga komplekse te theksuara vonese pubertiteti vuajtje te cilen e shfaq ne aspiraten per te pasur pak lesh...

  24. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Gege Toska për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  25. #53
    MC_ED da real
    i/e ftuar

    Re: Ardhmëria e Gjuhës Shqipe

    Postuar më parë nga AsgjëSikurDielli
    Kohëve të fundit janë shtuar zërat që flasin për një rishikim të Kongresit të Drejtshkrimit të mbajtur më 1972. Në këtë Kongres u vendos baza e gjuhës letrare shqipe, që do ishte dhe është gjuhë zyrtare për shtetin shqiptar dhe gjithë shqiptarët tjerë.
    Ju falemnderit.
    qe sa ke hapur temen e ke bere gabimin e pare drejtshkrimor

    ardhmeria = e ardhmja

    kaq kisha

  26. #54
    Refugjat!!! Maska e Gege Toska
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Downsview,Toronto!
    Postime
    55
    MC qenke fare berryl ne gjuhe,"ardhmeria" eshte dicka tjeter dhe "e ardhmja" eshte tjeter,per spjegime shko te Drejtshkrimi i Gjuhes shqipe...

  27. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Gege Toska për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  28. #55
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjëSikurDielli
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786

    Re: Re: Ardhmëria e Gjuhës Shqipe

    Postuar më parë nga MC_ED da real
    qe sa ke hapur temen e ke bere gabimin e pare drejtshkrimor

    ardhmeria = e ardhmja

    kaq kisha

    dhe më shpjego ti mua, çfarë është "e ardhmja"? E çfarë është "Ardhmëria"?

    kur ti mësosh këto gjëra çun ghetto-je, eja shkruaj diç. Leximi s'të bën keq jo.

  29. Anetarët më poshtë kanë falenderuar AsgjëSikurDielli për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  30. #56
    i/e regjistruar Maska e Mila
    Anëtarësuar
    16-02-2003
    Vendndodhja
    OZ
    Postime
    92
    gegerishtja eshte dialekt shume i pasur dhe ndoshta sot me i paster nga fjalet e huaja qe i gjen ne shtyp,radio e TV.(per fat te keq!)
    Por ama une nuk do kuptoja 80% te Lahutes se Malsise po te mos me ndihmonin me "perkthim" miq te mij nga veriu dhe leximi i saj i ngjante mesimit te nje gjuhe te huaj.Shkruaj fjale-vendos ne krah perkthimin e sidomos mundohu t'i mbash mend.
    Sado e madherishme eshte vepra, gjuha e saj eshte per nje pjese te madhe te rinise dialekt i veshtire dhe i panjohur.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Mila : 27-08-2003 më 08:41
    Don't let anyone take away your voice.

  31. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Mila për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  32. #57
    Survivor Maska e Orku
    Anëtarësuar
    13-02-2003
    Vendndodhja
    Oqean
    Postime
    981
    Postuar më parë nga Leshator
    Nuk ka krahine "Bujan" or taj. Emri origjinal i asaj krahine eshte "Bunjaj".
    Njoftohen te gjithe anetaret e forumit se per respekt te leshit te Deme Xhepes (burrit te enverit) fjala FITORE zevendesohet me fjalen FITORJE. E Kuqja me te K.oqe dhe komplot me komplllllllot.

  33. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Orku për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  34. #58
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,415
    Postimet në Bllog
    17
    Postuar më parë nga Mila
    Por ama une nuk do kuptoja 80% te Lahutes se Malsise po te mos me ndihmonin me "perkthim" miq te mij nga veriu dhe leximi i saj i ngjante mesimit te nje gjuhe te huaj.Shkruaj fjale-vendos ne krah perkthimin e sidomos mundohu t'i mbash mend.
    Sado e madherishme eshte vepra, gjuha e saj eshte per nje pjese te madhe te rinise dialekt i veshtire dhe i panjohur.
    Mila, nese une e ti nuk e kuptojme "Lahuten e Malesise" pasi dialekti yne eshte Tosk, kjo nuk do te thote se ne kemi te drejte tu imponojme 2/3 te 7 milione shqiptareve ne Ballkan qe flasin dialektin geg, dialektin tone te shqipes.

    Une e ti duhet te perpiqemi te zoterojme edhe dialektin geg, ashtu si shqiptaret e dialektit geg duhet te mesojne dialektin tone. Per mua te gjithe ata qe imponojne "standarte" apo mbrojne se nje dialekt eshte me i mire se tjetri, nuk bejne as me pak e as me shume se manifestojne nje provincializem ne te menduar.

    Evolumi i gjuhes shqipe nuk varet nga ne por eshte ne doren e kohes. Ne mund te bejme vetem kompromise qe shkrijne pasurine kombetare gjuhesore e dialektore ne nje gjuhe te re shqipe qe nuk eshte as Geg, as Tosk, por i perfaqeson denjesisht te dy dialektet.

    Toskerishtja dhe Gegnishtja nuk duhet te shihen si dy gjuhe te ndara apo dy dialekte konkurruese per kontroll te shqipes. Ato te dyja jane komponente te pandashem te gjuhes shqipe. Asnjera nuk eshte me e bukur apo me e paster se tjetra, vetem duke u bazuar ne preferencat apo edukimin e secilit prej nesh.

    Albo

  35. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  36. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-07-2003
    Postime
    85
    Si puna e Esperantos ?
    You got to be Albanian to get a real tan!

  37. Anetarët më poshtë kanë falenderuar pyetesi për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  38. #60
    Refugjat!!! Maska e Gege Toska
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Downsview,Toronto!
    Postime
    55
    Albo e drejte!Ne vitet '30 poeti Lasgush Poradeci e vleresonte ne kulm poemen "Lahuta e Malcise" po ashtu edhe poeti i madh vlonjat,Ali Asllani duke e ngritur ne piedestal si nje nga kryeveprat e letersise shqipe.Pra ata normalisht e kane lexuar dhe kuptuar kete poet,Migjeni botonte krijimet e e veta te para ne Korce,Sterjo Spasse ishte shume i lexuar askohe ne Shkoder e keshtu me radhe.Kjo tregon se ne ato vite hendeku i dialekteve nuk ishte thelluar sa eshte thelluar sot sepse te dy dialektet benin jete paralele!Nje shembull tjeter;ne ceremonin e varrimit te Avni Rrustemit fjalen e rastit e mban Gjergj Fishta dhe gazetat e kohes shkruajne se "nuk mbet njeri pa qare i prekur thelle nga fjalet e poetit,nenes se Avniut i ra dy here te fiket!",nese Fishta ishte mjeshter i dialektit gege si mundet atehere te preke aq thelle ndjenjat e njerezve te cilet ishin nga skajet jugore te Toskerise,edhe njehere kjo sepse athere nuk ka pasur kaq hendek sa sot!Puna eshte qe te behet nje afrim i natyrshem jo i sforcuar sepse nje afrim i sforcuar do sillte po ate deme qe solli unifikimi i sforcuar i '72 e ne radhe te pare kjo kerkon njerez te emancipuar qe zgjidhjet i bejne me qytetari e jo me "dore te forte" e shkopinj policesh!Ne Angli ku une jetoj kam lexuar kete informacion ne tekstin e gjuhes angleze te Universitetit te Oxfordit:"Ne Angli vetem 17% e vendit e njeh mire gjuhen e unifikuar angleze,vetem 3% e flasin ne perdorim aktiv ndersa pjesa tjeter flet dialektet e "-shire" ku jetojne!",pra 83% e Anglise!Ata qe jetojne ketu ne UK e dine kete dallim mes rajoneve te kesaj mbreterie!Po kush eshte Anglia kjo nuk ka nevoje te komentohet...

  39. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Gege Toska për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Dështimi i gjuhës standarde shqipe te gegët!
    Nga Davius në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 460
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
  3. Armiqtë e gjuhës shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •