Close

Rezultati i Sondazhit: far do t'ju shtynte pr t'u kthyer n trojet e baballarve tan?

Votues
22. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • 1. Rrzimi i poshtetit Socialist n RSH/Pavarsia e Dardanis.

  4 18.18%
 • 2. Ringritja e sistemit t Drejtsis anemban trojeve shqiptare.

  14 63.64%
 • 3. Hyrja e papritur e Republiks s Shqipris n B.E.

  4 18.18%
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #-19
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585

  Kthimi i shqiptarve t emigruar n trojet e tyre.

  Emigrimi i Shqiptarve dhe largesa prej mmdheut sht nj dukuri q ka ndodhur q n kohn e ilirve, t arbrve, dhe gjeri sot n ditt tona. Shum prej tyre jemi edhe ne, shqiptar q mblidhemi n kt forum prej anemban bots. Ashtu si valt e shqiptarve q lan Dardanin gjat viteve 80-t, ashtu ndodhi edhe me shqiptart e R.SH.s gjat dhjetvjearit t fundit. Nse pr nj ast mbyllni syt dhe meditoni, far do t ishte shtysa q do t'ju mbushte mndjen pr t'u kthyer n trojet e baballarve tan:

  1. Rrzimi i poshtetit Socialist n RSH/Pavarsia e Dardanis.
  2. Ringritja e sistemit t Drejtsis anemban trojeve shqiptare/Shtypja e korrupsionit dhe padrejtsit.
  3. Hyrja e papritur e Republiks s Shqipris n B.E.

 2. #-18
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  40
  Postime
  1,585
  Pr mendimin tim, Drejtsia Institucionale sht shrimi, elsi, dhe shpetuesi final i problemeve ashtu si n Republikn e Shqipris, n Republikn e Kosovs, Maqedoni, dhe s fundi si rrjedhoj edhe n amri pr banort am.

  Kam nj besim t fort se ringritja shkall-shkall e drejtsis, dhe sidomos besimi i qytarve shqiptar tek drejtsia n mmdheun ton, do t lulzonte Ekonomin, sepse nga kunkurenca e ndershme mirqnia do t rritej detyrimisht. Nse vet sistemi drejtsor do t godiste si fuqi e pavarur t korruptuarit n Qeverin e RSHs, at'her si rrjedhoj edhe qeverisja do t prmirsoj natyrshmi, dhe do pal politike, si e djatht apo e majt do t qeveriste m mir sepse rrjedhimisht do profesionalizoheshin edhe m shum gjat hartimit t alternativave t tyra qeverisse.

  shtjet e Shqiptarve jasht RSHs do t ishin m t prballuara nga vet RSHja nse n brndsi t saj ringrihet Drejtsia Institucionale. Evropa n t njjtn koh do t kuptonte se shqiptart mund t vet-qeverisen t bashkuar ndaj edhe shtja e dyzuar e pavarsis s Dardanis do t gjente nj zgjidhje m t thjesht dhe t shpejt: pavarsi pr shqiptart e Dardanis.

  Gjithnj, pas ktyre rrejdhojave, dashuria pr mmdheun do t rriteshe n zemrn e do shqiptari. Mbjatja n dor e pashaports shqiptare n dor do t ishte nj nder si pr vet kombsin ton, ashtuedhe nn syt e evropianve t tjer. Kultura jon do t prmohej m shum, zakonet tona do gjenin m shum interes s pari prej vet ne shqiptarve, dhe s fundi prej t gjith bots.

  Emri jon do t ishte nj nder m i madh, dhe s fundi, bota do t'i dgjonte krkesat e amve pr t'u kthyer n amri, n tokn ngaku e ka prejardhjen edhe emri jon i Shqiptarit.

  Por kjo gjithnj sipas mendimit tim se Drejtsia Institucionale sht zgjidhja e vetme e kthimit ton, dhe e ringjalljes s jets s natyrshme n tokn e baballarve tan. Duhet q t'i japim m shum vmdje ringritjes s institucionit ton Drejtsor, sepse sht n t mirn e t gjithve ne.

  Sinqerisht
  Drini.

 3. #-17
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Antarsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Nese do te isha kryeminister per 30 dite.. do te kisha ndermarre disa hapa konkrete per ndryshimin e gjendjes...

  1. Do te ndertoja nje burg te sigurise se larte diku ne mes te ndonje mali.. e do te hidhja brenda perjetesisht.. shkaktaret e kesaj gjendjeje.. si socialiste ashtu edhe demokrate..

  2. Do te shperbeja parlamentin dhe me rrogat e tyre do paguaja nje polici profesioniste e aktive.

  3. Do tu jepja zgjidhje perfundimtare gjithe reformave te lena akoma pergjysem ketu e nje shekull

  4. Do te hiqja doganat per tregeti te lire.

  etj.. etj.. se me erdhi frymezimi mua..


  kush do plotesoje keto te mesipermet per mua do te jete njeriu (apo partia) e denje per qeverisje..


  miqesisht,
  huggos
  detyra ime sht q me gjith fuqin time t'i shrbej ktij brezi; duke br kshtu, njkohsisht, kam dhn kontributin tim m t mir edhe p brezin e ardhshm... - george mueller

 4. #-16
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Antarsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  596
  Huggos po i plotesove ti keto qe the,,,,,,une do jem e para qe do te kthehem ne Shqiperi pergjithmon.

 5. #-15
  Hyrja e papritur e Republiks s Shqipris n B.E. Nga kjo do vinte dhe opsjoni 2. Ringritja e sistemit t Drejtsis anemban trojeve shqiptare.

 6. #-14
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  42
  Postime
  671
  nga pikat e lartpermendura nga huggos
  kjo e para :
  1. Do te ndertoja nje burg te sigurise se larte diku ne mes te ndonje mali.. e do te hidhja brenda perjetesisht.. shkaktaret e kesaj gjendjeje.. si socialiste ashtu edhe demokrate..

  te ben te kthehesh ne vendlindje kursete tjerat nese i aplikon edhe pse duken ne shikim te par frytdhenese jan ne baz shkaterruese

  por

  pika e par eshte shkak i mir per tu kthyer ne atdhe
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 7. #-13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,333
  Postimet n Bllog
  4
  Rikthimi i shtetit ligjor dhe kthimi i inteligjences shqiptare ne drejtimin e vendit. Per aq kohe sa injorantet te jene ne pushtet, jam i bindur qe te pakten intelektualet shqiptare te vjeter apo te rinj qe jetojne ne Perendim, do ti qendrojne larg Shqiperise.

  Shqiperia ka nevoje per kete kategori njerezish pasi nga emigrimi keta sjellin ate kryesoren qe mungon ne shoqerine shqiptare, kulturen e pergjitshme demokratike qe kane akumuluar nga vitet ne Perendim.

  Nese investohet per integrimin e ketyre njerezve ne shoqerine shqiptare, une do te thosha se ky do te ishte investimi me i madh qe do te behej per rivleresimin e interesave tona kombetare. Interesat tona kombetare perfshijne jo vetem integrimin e trojeve te ndara, por edhe emancipimin e shoqerive shqiptare me kulturen demokratike.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 8. #-12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-08-2003
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  16
  do te kthehesha ne shqiperi po te isha akoma shqiptar por per fat te keq(te mire faktikisht)jam vetepagezuar ne italian(fallco natyrisht)

 9. #-11
  i/e regjistruar Maska e claudio20
  Antarsuar
  03-10-2002
  Vendndodhja
  frankfurt
  Postime
  8

  Cool

  Nese Shqiperia do te pranohej ne BE do te thote qe eshte e stabilizuar,qe drejtesia funksionon pak a shume ne rregull,me pak fjale qe vendi eshte ne rruge te mbare.
  Besoj se kjo do ishte arsyeja kryesore qe mund te shtynte dike te kthehej.
  Sot per sot ne s`na qasin ne BE.Sepse shume pika nuk i permbushim,sepse jemi te korruptuar dhe mbi te gjitha sepse Evropa nuk para na ka dashur ndonjehere.
  Por besoj se (jo dhe aq vone) eshte e detyruar te na pranoje.Sepse i duhet per te plotesuar territorin,per te hapur dhe zhvilluar tregjet,per te kontrolluar me shume se sot,ku eshte nje kukull ne politikat dhe strategjite boterore.
  Besoj se nje pjese e atyre qe jane ne Evrope mund te ktheheshin nese gjendja permiresohej ndjeshem.Por nuk besoj se do ktheheshin shume nga ata qe jane ngulur perfundimisht ne Amerike.

  Naten!
  jeto jeten si ne diten e fundit

 10. #-10
  i/e larguar Maska e pekomeri
  Antarsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  69
  Postime
  451
  Shqiperia nuk mund te pranohet ne BE,oer sa kohe do te vareshin institucionet e pavarura nga politika.Qe te kthehen emigrantet ne shqiperi duhet ne rradhe te pare te reformohen disa institucione qe jane kthyer ne shkateruesit e shqipetareve,po mundohem ti mare me rradhe.
  1- Dogana institucioni i pare ku perplasesh sapo vendos kemben ne Shqiperi.per nje Shqiptar qe vjen per here te pare,mallkon vehten qe erdhi. Vendi ku shkaterohen bisneset e ndershme,vend ku te mesojne si te vjedhesh,etj
  2-Gjykata,vend ku nuk e gjen te drejten asnjehere,po nuk pagove,persekutore te bisnesit privat kur perplasesh me bisnesin me kapital shteteror.
  3-Tatimet,Shkateruesit me te medhenj te bisnesit te vogel dhe te mesem.Te gjithe punonjesit e tyre duke filluar nga drejtori jane ortak me shtetin.Taksat e larta pa filluar akoma mire.Nuk mbrojne prodhimin vendas por perkundrasi,eluftojne me te gjitha mjetet qe kane ne dore,me gjoba qe nuk ngre koke kurre.Me ligjet e tyre faforizohen bisneset e medhenj qe kane mbeshtetjen e politikes.
  4-Dhoma e tregtise,nje vend qe mbledh dhe ndihmon vetem pjestaret e familjeve te politikaneve.Nuk ka ndihmuar dhe mbeshtetur deri tani asnje inisiative te lire private.Kam 12 vjet antar i kesaj dhome dhe jam ftuar asnjehere as une dhe as shoket e mi qe nuk jane te varur.Vijne oferta nga te huajt por flene ne sirtar,ose i jipen atyre qe nuk jane te zote,dhe mbasi deshtojne keto,askush nuk afrohet tek kjo dhome tregtie.Shitesa me te medhenj te vizave,pasojat e te cileve i vuajne bisnesmenet neper ambasada dhe doganat e Europes.
  5-Ministria e finances.Organizon tendera qe nuk i fiton asnjehere ai qe punon me ndershmeri,po ai qe paguan ose eshte i lidhur me politiken.Me ligjet qe ka nxjere e ka shkateruar bisnesin vendas pa filluar akoma.
  6- Bankat e nivelit te pare dhe te dyte.Askush prej ketyre nuk perkrah bisnesin dhe inisiativat e lira,kjo ndofta nga qe e dine qe nuk ka shtet dhe kane frike se i humbin parate.Asnjehere nuk mund te veshe ne jete ide te medha n.q.s.nuk te perkrah nje banke.
  7- etj.etj.akoma
  Pa ndryshuar keto institucione ku ti sherbeje me te vertete Shqiperise,ne nuk do te bejme asnjehere shtet,dhe saskush nuk do guxoje te kthehet ne Shqiperi per te kontribuar dhe per te vene ne jete ate qe ka mesuar ne emigracion.

 11. #-9
  i/e regjistruar Maska e Spot-NMMTM
  Antarsuar
  17-08-2003
  Mosha
  40
  Postime
  4
  Qe te gjithe nga ne qe jemi larg shqiperise besoj pa perjashtim kan thene kur kan ik -Vetem per ca kohe te bojm i dor pare ne te kthehemi-
  E thonmja me te bomen jan i cik larg
  Kushdo nga ne aty ku esht vendos ka formuar nje lloj shoqerie dhe esht ambjentuar me venin se pernryshe je vetem nje makin qe puno e fle .Dhe kur mendon kthimin ,... bukur kur e shef nga larg por kur je aty gjith ato kujtime e gjnona qe ti i ruan kan ndryshuar dhe ne skemi qen pjese e tyre(mu per vete per shembull me duhet na i TOURISTIC GUIDE kur te shkoj ne Tiron)
  Thjesht du me thon qe sado qe qefi ma ka s'ma merr menja qe do kthehem perfundimisht atje
  Pastaj kot si thon amerikes burgu me i omel ne bote :P

 12. #-8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  57
  Postime
  29
  Drini, une nuk kam ndonje mendim te drejtperdrejte per temen qe ke hapur, por do te thoshnja se kohet e fundit kam takuar shume shqiptare qe jane kthyer per vizite ne Shqiperi pas shume vitesh dhe pergjithesisht pershtypja e tyre eshte shprehur pak a shume keshtu: 1. Shqiperia ne vitet e fundit ka ndryshuar shuem dhe per mire. 2. Mbetet ende shume per t'u bere ne menyre qe drejtesia institucionale dhe ekonomia te arrijne ne parametra te kenaqshem. nikshi

 13. #-7
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Dikur ne lashtesi para se Perset ti hapnin lufte
  spartes,u derguan nje mesazh ne te cilen thuhej.
  <nese do ju pushtojme,do marri cdo gje te vyer nga toka juaj.
  Nese do ju pushtojme do ju marrim grate dhe femijet.
  Nese do ju pushtojmedoi iveme zjarrin gjithe Spartes.

  Spartanet qetesisht i kthyen Mbretit Dario nje pergjigje te shkurter.
  NESE?

  Keshtu eshte dhe kjo puna jone
  Nese do vihet dhe funksionoi shteti ligjor ,nese kjo nese ajo.
  Po deri tani asgje konkrete,jetojne mbreterojne dhe bejne ligjin atyre qe su intereson rregullimi dhe ecja e Shqiperise krah demokracise se vertete dhe emancipimit evropiano-perendimor.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 14. #-6
  Shife icik ket..timin Maska e miko
  Antarsuar
  05-04-2003
  Vendndodhja
  N botn e udirave
  Postime
  755
  hello do te desha dhe uen te shkruaja dicka rreth kesaj teme kaq te rendesishme per te tere ne.Personalisht jam i mendimit qe te gjitha ose me mire shumica nga keto qe keni shkruar ju jane me baze dhe jane shume te rendesishme per progresin e shqiperise por do te desh te shtoja qe fatkeqesisht shqiperia ka arritur ne nje gjendje fatkeqe nga shume pikepamje.Nga gjerat kryesore konkretisht qe duhet te luftojme eshte mentaliteti,korrupsioni por duhet dhe te bindemi dhe ne si shqipetare qe pa shuem pune e shume djerse nuk mund te arrijme askund,nuk na lejohet ne te presim nga Amerika ose nga BE qe te mund te rregullohemi duhet ne te punojme shume te lejme fjalet e teperta te shikojme me larg cfare mund te bejme ne per Shqiperine dhe jo cfare mund te bejne te tjeret per Shqiperine dhe si rrjedhoje te mundohemi me forcat tona te luftojme parazitet te cilet akoma dhe sot e kane cuar popullin tone ne nje gjendje qesharake per 2003 te mos harrojem qytetet e tjera pervec Tiranes sepse Tirana nuk eshte Shqiperia te mos harrojme qe neper disa qytete nuk ka drita uje e shume e shume mungesa te tjera mos harrojem gjendjen e keqe e jeteses ne Shqiperi sepse nga larg nga Amerika ose nga Anglia eshte shume e lehte te flasim per kthimin e emigranteve shqipetare ne trojet e tyre por jane shume veshtiresi qe ata do te ndeshin dhe nqs ata nga Amerika jane kaq shume patriota sesa ne nga europa le te japin ata shembullin e mire e kthimit te tyre ne shqiperi dhe ju siguroj une se edhe ata te europes do ti ngjekin prandah doja te thosha se me fjale boshe eshte e lehet ta ngrijme kalana por ne realitet cfare bejme prandaj do tju lutesha shume here tjeter te kontrolloni cfare shkruani sepse nqs ti nuk ben dicka nuk mund te shitesh mend te tjereve per fjale boshe.flm shuem qe mu dha rasti te shpeh mendimet e mia.Me respekt Miki
  .........................

 15. #-5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-01-2004
  Vendndodhja
  uk
  Postime
  8
  BUKUR ESHTE TE KTHEHESH NE VENDIN KU KE LINDUR ,NE VENDIN KU JE RRITUR ,NE VENDIN KU KE TE LIDHURA EDHE ENDRRAT E PARA TE RINISE..........POR SE BESOJ SE DO KTHEHES SE SHPEJTI ..............NE VENDIN KU KE LENE PRINDERIT DHE NDOSHTA NUK I GJEJME ME , NE VENDIN QE TI MENDON TE KTHEHESH ,TE TJEREVE I JUA MERZITUR JETA DHE ZGJIDHJA E VETME U KA MBETUR TE IKIN SIC KE IKUR TI........LARG ,LARG ,,,,, PER TE MENDUAR PASTAJ NJE DITE TE KTHEHEN SI TI........JO .SHUMICA FLASIN NGA MALLI........DUAM TE KTHEHEMI.......POR .....NUK E DIME MBASE ...KUR POLITIKA SHQIPTARE.....DO TE PJELLE POLITIKANE TE RINJ E JO KELYSHE KROKODILESH QE DO VAZHDOJE TE PERPIJNE TE ARDHMEN E KTHIMIT TONE NE SHQIPERINE MEME PA KORRUPSION,PAPUNESI,PA GJAKMARRJE E SHUME PLAGE TE TJERA KU SECILI DO TA NDJEJE VETEN TE DREJTE PARA LIGJIT............................................ .................................................. .................................OPTIMIST KJO DITE DO TE VIJE!

  TE GJYKOSH KUR JE MIRE ESHTE KOLLAJ,TE VEPROSH NE SITUATE TE VESHTIRE ESHTE SAKRIFICE,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  DUJE SHUME SHQIPERINE ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,NDIHMOJE SHUME ATE,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,MO S HARRO QE JE SHQIPETAR,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,PUNO DHE MENDO QE NJE DITE TE KTHEHESH,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,POR VETEM KUR TE MENDOSH SE KA ADHE KOHA TE GEZOSH JETEN NE SHQIPERI!

  SOT ME TE VLE FSHEM JE MI KETU PER SHQIPERINE SA TE KTHEHEMI ATJE

 16. #-4
  Brasil Pentacampen ! Maska e inter_forever
  Antarsuar
  12-12-2003
  Vendndodhja
  itali / modena
  Postime
  5,443
  HYRJA E SHQIPERISE NE B.E DO ISHTE I VETMI SHKAK QE DO ME KTHENET NE KETO MOMENTE...
  Sikur te isha ne pushtet nje dite : DO I JEPJA PRIORITET MBROJTJES SE TE DREJTAVE TE EMIGRANTEVE SHQIPTARE NEPER BOTE ...DO TA DETYROJA POLICIN E DOGANES QE TI PASTRONTE KEPUCET CDO EMIGRANTI DHE NE FUND TI URONTE MIRESEARDHJEN ME NJE BUZEQESHJE TE DETYRUSHME ...KESHTU NUK DO I SHKONTE MENDJA TE KERKONTE NDONJE LEK NEN DORE...
  Sepse vellezer te dashur pushtetaret tane te felliqur nuk e dine (ose bejne sikur nuk e dine) qe vetem nga te ardhurat e emigranteve po mbijetojne akoma mijera familje shqiptare...
  Io non rubo il campionato e in serie B non sono mai stato..C'E SOLO L'InternAcionale !

Tema t Ngjashme

 1. Trojet shqiptare,nj fidanishte njerzore n shrbim ndrkombtar
  Nga bnik n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 25-02-2009, 06:38
 2. Islami N Trojet Iliro-shqiptare Gjat Shekujve
  Nga Arber gerguri n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 16:01
 3. Forcat ushtarake serbe mobilizohen prgjat vijs administrative me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-04-2006, 15:11
 4. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •