Close
Faqja 3 prej 13 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 243
  1. #41
    Dielli eshte jeta Maska e Ada
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    ne jete
    Postime
    205
    Sa mire qe ti e paske te vendosurrrrrrrrrrrr.......

    Une e kam me medyshje biles dje fola me kete shoqen time se jemi dhe ketu nja 4 shqiptare dhe thame qe do ishte bukur.
    Puna eshte se une kam feriet deri me dt 14 dhe me kete semundjen qe ka dale se kam vendosur ku do shkoj.
    Meqe kam thene qe nami te behet do vij nuk ja fus kot.
    Mendoj me shume qe do vij sesa qe sdo vij.

    Do ishte super fare se kina nevoj me bertit icik me bo tifo e me harru hallet mo.


    Te pershendes ene une..
    Harrova mi ti po bileta ka apo jane shitur te tera?
    Es git Lüüt diä magi, anderi hani gärn, anderi hani lieb und dänn gits no derig wiä dich, diä hani tüüf i mim Herze und wett sie nie meh verlüüre!!

  2. #42
    Dielli eshte jeta Maska e Ada
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    ne jete
    Postime
    205
    Neser osh ndeshja .
    Kush ka mundesine shifemi atje tu bo tifozllik se me ne fund ja arrita te organizoj pushimet dhe ndeshjen.

    Ishalla fitojm mo se une edhe pse i kam te dyja nenshtetesite me shume anoj per ne shqiptaret

    FOrzaaaaaaaaaaa Albania!!!!!!!!
    Es git Lüüt diä magi, anderi hani gärn, anderi hani lieb und dänn gits no derig wiä dich, diä hani tüüf i mim Herze und wett sie nie meh verlüüre!!

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-06-2003
    Vendndodhja
    në Tokë
    Postime
    6
    Ju bilem paskeni patur fatin të njihni nga 10 Shqiptarë të Shqipërisë, kurse une njoh vetëm dy! E Kosovarë, më duket se të gjithë që gjenden në Zvicer.

    A thuani në të vërtetë nuk ka nga Shqipëria ketu, apo nuk duan të përzihen me neve Kosovarëve???

    Në të vërtetë ky rast më bën të quditem!!!

  4. #44
    In Flames Maska e dimegeni
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Göteborg
    Postime
    371
    Sa inot qe s'pata mundesi te shkoja ne Gjeneve,e kisha bo ne mendje,na rrafen si gjithmon kot fare.

    Madonna patjeter qe sdo ket ngel mo njeri anej pervec studentave.Une kur kom qen ne Gjeneve gjithmon shkoja te "universiteti" dhe luaja shah me kosovaret,po mu be pak e bezdishme me then te drejten se pasi i mundja(me fal per modestine ketu...haha)fillonin me politik gje qe sme interesonte ne ate koh.Une kom pas dy shok shume te mire nga Prishtina,shoqeria atje ka qen me e mire dhe me e leht.Secili per pun te vet dhe ne dark kur takoheshim "let's have a good time guys"
    Discover me like emptiness.......

  5. #45
    Dielli eshte jeta Maska e Ada
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    ne jete
    Postime
    205
    Hahahha Dimegjeno.
    Kshu sic e ke lon ka mbet.

    Ene un si duroj dot kur dun me bo politik sidomos me mua qe sme intereson fare.

    Mi madonna pse mi thu ti qe ne nuk perzihena me juve.
    Ne perzihena por jo me te gjithe. Ketu kosovare ka plot dhe une kam shoqeri por jo me te gjithe se sa i jep icik muhabet (burrave) duan me vrap me shume kuptohet e keshtu bej kujdes se sdu probleme.

    ah dimegeno te kishe qen ne stadium.
    ca qufi.
    U kenaqa tu pa shqiptar me sy.sa shqiptar kishte ne geneve o zot plot.
    Ore ishte bukur atje une akoma se kisha vizitu si qytet se e kisha lon per me vone ku^r te plakem.
    Kisha humb dicka te bukur.

    Po deshe foto nga ndeshja ke te tema Kombtarja Shqiptare
    Kalofshi mire.
    Madonna ca kantoni ishe ti rrushi=?
    Es git Lüüt diä magi, anderi hani gärn, anderi hani lieb und dänn gits no derig wiä dich, diä hani tüüf i mim Herze und wett sie nie meh verlüüre!!

  6. #46
    In Flames Maska e dimegeni
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Göteborg
    Postime
    371
    Si mi paske qen ne Gjeneve?
    Tani po me vjen dhe nje her me shume inot.Ai eshte qytet fantastik,lene pastaj te morresh bicikletat dhe ti japesh anes liqenit deri ne Nyon,gjithe rruges ke bare te vogla,natyra shume e bukur sidomos kur esht ver apo ska ca plazhe te vogla dhe romantike,kur bie nata dhe je pak i lodhur ne kthim ,ulesh buze liqenit dhe sheh yjet siper dhe ujin e qet.Aq bukur esht sa po te dali ndonje siren nga uji nuk te ben cudi .Une e beja gjithmon kete gje Ada.Po zgjohem tani me duhet te iki se mbaroi dhe puna.
    ps.S'mbaj mend shume emra vendesh,mundohem te kujtoj nje vend midis Gjeneves dhe Nyon-it se mbaj dot mend.
    Discover me like emptiness.......

  7. #47
    Dielli eshte jeta Maska e Ada
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    ne jete
    Postime
    205
    Une ate dite qe shkova ishte hera e pare dhe ishte per pune 3 4 oresh pastaj ne oren 18 shkum te stadiumi.

    Nuk kisha shume kohe t'a shijoja si qytet sepse shkova per ndeshjen.
    Po shkova do shkoj per nji jave te rri atje.

    Nuk e di une nji vend qe maj mend ishte bel air
    ose anej ka stadiumi carrefour.
    Kaq.

    Po ti ku banon tani?
    Aq larg Geneves je?


    Po Luganon a e ke pare .Eshte dhe atje shume bukur.Gjithanej eshte bukur ne Zvicer.
    Bien ne sy rregulli e pastertia.
    Es git Lüüt diä magi, anderi hani gärn, anderi hani lieb und dänn gits no derig wiä dich, diä hani tüüf i mim Herze und wett sie nie meh verlüüre!!

  8. #48
    In Flames Maska e dimegeni
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Göteborg
    Postime
    371
    Jo Luganon nuk e kom pa ndoi her,se kom qef rracen italione
    Mua kantoni francez me pelqeu me shume dhe Lozana ishte shume e bukur pastaj Zyrihu dhe Lucerna jan mrekulli me vete.Bern ishte ndryshe pak si i zymt mu duk,nuk me ngjiti fare.
    Une tani jetoj me ne veri.Londer.Bukur eshte dhe ketu po te dish ca me bo ,po tani ne ver nuk me shtyhet fare,as nuk me punohet fare,jam bo shume dembel dhe dua shume gjume.
    Nuk e di ti ku jeto ne Zvicer?
    Discover me like emptiness.......

  9. #49
    Dielli eshte jeta Maska e Ada
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    ne jete
    Postime
    205
    Hahahahah c me bere te qesh.

    Berna eshte speciale po te shkosh ne dite me diell.
    Dy here kam qene me shi dhe me ka bere te njejtin efekt.

    Nji here me diell e sdoja me ik mo

    Une jetoj ne kantonin jeshil ne kufi me gjermanine e Austrine

    Jam Turgi Bürgerin e me vjen shume inat

    Sa per dembelizem ka kap edhe mua.

    Shyqyr kisha ore te teperta ne pune e kam pas shume pushime e sot me duhet me shku me punu e sme behet hic.
    Es git Lüüt diä magi, anderi hani gärn, anderi hani lieb und dänn gits no derig wiä dich, diä hani tüüf i mim Herze und wett sie nie meh verlüüre!!

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e InFinita
    Anëtarësuar
    04-07-2002
    Postime
    28
    Përshëndetje Juve të gjithve shqiptarëve, pa dallim se a janë nga Shqipëria, Kosova apo gjetiu.

    Kuptoj që keni nevojën të njihni, Ju shqiptarët nga Shqipëria, gjithashtu persona nga vendi i Juaj. Kuptohet, që Ju lidhin më shumë gjëra dhe kuptoheni më lehtë në disa aspekte.

    Unë për vete njoh vetëm dy studenta nga Shqipëria këtu në Zürich.
    Poqë doni Ju të kontaktoni ata dy dhe të i njihni, vetëm tregoni, Ju ndihmoj.


    shkruajti nga Zürich,
    InFinita

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    A esht e vertet se ne Zvicer nje gallon benzine kushton $6?

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e LeNNoN
    Anëtarësuar
    07-06-2003
    Vendndodhja
    Bucharest
    Postime
    359
    Ju uroj te gjith forumisteve nga Zvicra gezuar krishtlindjet dhe vitin e ri 2005 !





    LeNNoN !
    You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

  13. #53
    Citim Postuar më parë nga friendlyboy1
    A esht e vertet se ne Zvicer nje gallon benzine kushton $6?
    Do ishte mire te thoje ekujvalentin e galonit me litra se ne amerikonet e Zvicres nuk i dime keto gjera. Sa te duash eshte, prandaj dhe une e lashe Zvicren.

  14. #54

    Pershendetje per Aden, Elnen dhe Er_gjen

    C'kemi Zvicerona,
    Une kam jetuar ne Gjeneve nja 7 vjet dhe kete vit u largova per arsye "mbarim studimesh"
    Si ka mundesi qe ne mes te gjithe atyre shqiptareve Elna, s'ke pasur rastin te njohesh asnje? Jane pothuajse 80 studente sqhipatre ne UniGe. Flas per ata qe vijne vetem nga Shqiperia sepse bashke me te tjeret qe vijne nga Kosova apo Maqedonia(me pak) behet nje numer akoma me i madh.
    Nuk e di ne kam te drejte postimi adresash te tjera, por doja te jepja adresen e asosacionit te studenteve shqiptare ne Gjeneve. Nqs je e interesuar me dergo nje mp dhe ta jap ne privat.
    Festat qe jane bere per ndeshjen, vitin e Ri apo 28 Nentorin ne Gjeneve do mbeten te paharrueshme.
    Ka shume te tjere qe kane patur te njejtin problem si dhe ju qe s'keni patur rastin te njihni shume shqiptare te tjere, pro kjo varet nga pozita qe keni(propabiliteti me i madh eshte kur je student) dhe nga mundesite per te degjuar ndonje gje rreth e qark. Eshte e vertete qe ne Autobus apo Poste nuk eshte vendi i duhur per te ruajtur nje shoqeri sepse mundet qe personi qe ke patur perballe te jete komplet pasiv apo te mos ta ndjeje aq shume te nevojshme njohjen me dike vetem pse eshte shqiptare. Une nuk po flas per veten, sepse e re kam qene vete dhe e di qe njohja me shqiptare te tjere te ngroh zemren, sidomos kur ke mall per vendin, por jo te gjithe e shohin me kete sy.
    Mgjth ju uroj te treve, dhe Ades ne Zurich por sidomos Elnes dhe Er Gjen suksese e gezojuni Gjeneves, sepse aq e keqe sa behet ne dite me shi, qe mezi lind dielli aq e bukur eshte kur kalon disa vjet atje.

    Une kam pas jetuar Ne Cite Universitaire disa kohe e me pas mora nje apartament diku afer Placetit (Manor sot)
    Po ju ku jetoni? Jam kurioze se e njoh permendesh qytetin.
    Au revoir et Bonne annee a tous.
    Julie

  15. #55
    Citim Postuar më parë nga Julie
    C'kemi Zvicerona,
    Une kam jetuar ne Gjeneve nja 7 vjet dhe kete vit u largova per arsye "mbarim studimesh"
    Si ka mundesi qe ne mes te gjithe atyre shqiptareve Elna, s'ke pasur rastin te njohesh asnje? Jane pothuajse 80 studente sqhipatre ne UniGe. Flas per ata qe vijne vetem nga Shqiperia sepse bashke me te tjeret qe vijne nga Kosova apo Maqedonia(me pak) behet nje numer akoma me i madh.
    Nuk e di ne kam te drejte postimi adresash te tjera, por doja te jepja adresen e asosacionit te studenteve shqiptare ne Gjeneve. Nqs je e interesuar me dergo nje mp dhe ta jap ne privat.
    Festat qe jane bere per ndeshjen, vitin e Ri apo 28 Nentorin ne Gjeneve do mbeten te paharrueshme.

    Une kam pas jetuar Ne Cite Universitaire disa kohe e me pas mora nje apartament diku afer Placetit (Manor sot)
    Po ju ku jetoni? Jam kurioze se e njoh permendesh qytetin.
    Au revoir et Bonne annee a tous.
    Julie



    Përshëndetje Julie.

    Më vjen mirë që po të kontaktoj nëpërmjet forumit , por dhe keq që nuk të paskam njohur këtu në Gjenevë.
    Unë nuk mund të vete dyerve të Universitet me tabelë në dorë duke pyetur : A jeni ju Shqiptar/e.
    Në Gjenevë ekziston Universiteti Popullor Shqiptar, dhe aty ka mjaft aktivitete Shqiptare. Fatkeqësisht Shqiptarët nga Shqipëria nuk para vijnë. I kuptoj deri diku se cilësia e aktiviteteve në të shumtën e rasteve është mjaft e dobët, por a i shtron dikush pyetje vetes: C'bëj unë si pjesëtar/e e komunitetit tim për të rritur reputacionin e popullit tim si dhe cilësinë e aktiviteteve të tij?!
    Ne e kemi këte shans me këtë institucion, por shumë pak kontribojmë, dhe sigurisht aktivitet mbeten gjithnjë në nivel të dobët se i përshtaten pak a shumë nivelit pjesëmarrës. Ne kemi dhe shansin tjetër : 80% e shqiptarëve nga Shqipëria që jetojnë në Gjenevë janë njerëz të integruar mjaft mirë në jetën e këtushme dhe kanë punëra të mira, por çfarë bëjmë ne për të mbajtur lidhjet midis njeri-tjetrit që të mos shuhet magji e gjuhës Shqipe, këngët dhe ritet e rretheve tona? Asgjë.

    Unë isha në mbrëmjen e Vitit të ri që u organizua këtu.

    Kishte shumë shumë pak nga Shqipëria , diku 4 ose 5 persona. Këngëtaret dy ishin nga Shqipëria, njëra e mirënjohura Mimoza Nazarko, tjetra Enkelejda Basha si dhe një këngëtar nga Kosova Shkëlzen Kelmendi në mos gabohem, emrin. Të tre kanë kënduar shumë bukur.
    Mimoza këndoi " potpuri shkodrane" e plot këngë të tjera. Shkëlzeni këngë kosovare. Enkelejda ka kënduar këngët e Parashqevisë, të lehtat dhe populloret, dhe i ka qarë. Ku ishin pra Shqiptarët e Shqipërisë meqë paska kaq shumë që të vallëzonin në ritmin e "Lemzës" apo Potpurive popullore?!
    Në organizimet e festave Kombëtare kam 10 vjet që vete. Prapë nuk i shoh të jenë Shqiptarët e Shqipërisë. Ose janë , por të heshtur të pabashkuar?
    Ç 'dreq na ka hyrë që mos bashkohemi e të bëjmë një përvjetor për Vaçe Zelën , me muzikë të këngëve të saja p.sh, apo një përvjetor të Violeta Manushit me batuta nga rolet e saja, ose thjesht thjesht diskutim mbi konceptet e jetës.
    Unë sot po e mësoj që paska një shoqatë Studentësh Studentësh Shqiptar , dhe punoj në Avenue Dumas, 200 m larg Cite Universitaire. Pse kjo Shoqatë nuk bëhet e gjallë në aktivitete. Janë të rinj. Plot ide dhe energji.
    Nesje ,
    nëse ke dëshirë dërgomi në mp, ose mail adresat se kam dëshirë ti kontaktoj.

    Të përshëndes

    Elna
    Ndryshuar për herë të fundit nga Elna Durrësi : 07-01-2005 më 20:29

  16. #56
    Dielli eshte jeta Maska e Ada
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    ne jete
    Postime
    205
    Gezuar 2005 te gjitheve

    O sa mire edhe Elna paska gjetur nje cike kohe per forumin.
    Une per vete jam plot.
    Nje krijese nuk e di mbase 70 cm ka tani me merr te gjithe kohen .

    Nje informacion i vogel :

    Te shtunen me dt 22 janar nga ora 17 deri ne 20 organizohet ne qytetin e san gallenit nje mbremje interkulturore.

    ekspozite e dy piktoreve shqiptare Rafet dhe Nexhmedin Jonuzi(Presheve)
    ka lexime poetike shqip-gjermanisht.
    intermexo muzikore me Fiqerete Imeraj Mimoza Selimi dhe Gentiana Tafili
    film dokumentar mbi Butrintin.
    Es git Lüüt diä magi, anderi hani gärn, anderi hani lieb und dänn gits no derig wiä dich, diä hani tüüf i mim Herze und wett sie nie meh verlüüre!!

  17. #57
    Dielli eshte jeta Maska e Ada
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    ne jete
    Postime
    205
    Gezuar 2005 te gjitheve

    O sa mire edhe Elna paska gjetur nje cike kohe per forumin.
    Une per vete jam plot.
    Nje krijese nuk e di mbase 70 cm ka tani me merr te gjithe kohen .

    Nje informacion i vogel :

    Te shtunen me dt 22 janar nga ora 17 deri ne 20 organizohet ne qytetin e san gallenit nje mbremje interkulturore.

    ekspozite e dy piktoreve shqiptare Rafet dhe Nexhmedin Jonuzi(Presheve)
    ka lexime poetike shqip-gjermanisht.
    intermexo muzikore me Fiqerete Imeraj Mimoza Selimi dhe Gentiana Tafili
    film dokumentar mbi Butrintin.
    Apero

    Kush ka mundesine eshte e mirepritur.

    Hyrja eshte e lire

    pershendetje te gjitheve
    Es git Lüüt diä magi, anderi hani gärn, anderi hani lieb und dänn gits no derig wiä dich, diä hani tüüf i mim Herze und wett sie nie meh verlüüre!!

  18. #58
    Ciao Elna,
    Adresen do ta nis ne privat dhe mund te regjistrohesh ne forumin e studenteve shqiptare. Kontakto Lumen dhe i thuaj qe je e interesuar te regjistrohet emaili yt ne liste. Keshtu sa here te bejne aktivitete do te vije nje email.

    Sa per festat e 28 Nentorit, i kemi festuar fjithmone shume bukur. Vjet kemi bere disa festa ne Uni Popullor Shqiptar, gjithashtu 28 Nentorin e kemi festuar cdo vit por jo vetem kaq por dhe Vitin e Ri e kemi bere te gjithe bashke. Uni Popullor shqiptar rralle eshte zgjedhur nga studentet, kjo sepse eshte pak larg (dhe pas 12 mbarojne autobusat)dhe gjithashtu kur hyje brenda kishte vetem nje dore me burra ne hyrje qe e kishin mbushur sallen me tym cigareje. Nuk e di, personalisht skam pasur asgje kunder por ne pergjithesi nuk preferohej nga studentet. Kete Vit kane festuar Vitin e Ri ne Laussane se bashku me studentet e Friburgut.

    Pastaj, une s'te thashe merr tabele e shko ne Universitet te kerkosh njerez, por vetem po te jepja nje vend ku eshte propabiliteti me i madh per te takuar shqiptare, mqs te duket sikur s'ka. Nderkohe qe Studentet me pjesen tjeter te shqiptareve qe mund te kene ardhur per arsye te tjera, specializime apo ku ta di une, s'kane mundesi te takohen.

    Sa per kenge e valle shqiptare, do te gjesh gjithmone midis studenteve te Gjeneves. Ka nga ata qe harrojne qe jane shqiptare, por ka dhe nga ata, si une, qe e hedhin vallen ne rradhe te pare . Por keta te paret jane me kokrra dhe i gjen kudo, ne cdo vend te botes.
    Te pershendes dhe po te dergoj adresen ne privat.
    BYE julie
    Ndryshuar për herë të fundit nga Julie : 11-01-2005 më 21:06

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Me ju thon te drejten ne CH skam qen as nje her por me sa kam ndegju nga Shoket dhe qe i kam te gjith Familjen ateje ne CH eshte vend i mire , por me sa kam ndegju Kosovaret e kan Zuerich hahahaha , te GJILANI-t keni me shum ne Zuerich , por te Premten mendoj me shku dhe me pa se si eshet

    Rroft Zurichi
    Më gënjeu pasuria, jeta vrap më iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka në dhe të huaj do të vdes..

  20. #60
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anëtarësuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    Citim Postuar më parë nga dimegeni
    biles kam humbur lidhjet me nje shok,Roland Stefani e ka emrin,po e njef ma bej nje ze. Ja kalofsh mire!!!!
    Mos eshte gje nga Saranda Ky Rolandi, se po eshte ai e njof une.

Faqja 3 prej 13 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Paketa e propozuar nga Ahtisari për statusin final të Kosovës
    Nga Nice_Boy në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  2. Gjergj Kastrioti sipas pikëpamjeve antishqiptare
    Nga Davius në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
  3. Çka i ndanë dhe çka i bashkon shqiptarët?
    Nga Davius në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-04-2006, 18:33
  4. Kadare - "Kombi shqiptar në prag të mijevjeçarit të tretë"
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-01-2004, 04:24
  5. Kombi shqiptar ne prag te mijevjeçarit te trete - shkruar nga Ismail Kadare
    Nga Kallmeti në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 18-12-2002, 09:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •