Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 38

Tema: Bijelo Dugme

  1. #1
    i/e regjistruar Maska e SpaceAce
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    24

    Bijelo Dugme

    Pas shume kerkimesh me ne fund gjeta fjalet e kenges se vetme shqip qe ndonje grup jugosllav (serbo-boshnjak, per te qene ekzakt) ka kenduar. Eshte vertet dicka e vecante, duke pasur parasysh qe e kendon nje joshqiptar. Me duket se tek Bijelo Dugme, qe eshte nje nga grupet me te medha jugosllave, ka qene per disa kohe nje baterist kosovar, por per kete nuk jam i sigurt... Shpresoj t'ju pelqeje:

    KOSOVSKA - Bijelo Dugme

    Sonte te lutem behu gadi
    Se do te vije vone pas teje
    Hape moj dollapin - zgjedhe ti -
    Fustanin me te mire!

    Regulloi floket - bukuri
    Ashtu moj ti vete si di
    Ne bystek ven lul bozhure
    Dua te jeshe nder te gjitha me e mire!

    A e din se t'gjithe do te jene atje
    Per ne te dy do te kete hare
    Shkojme se bashku - nje dy tre
    Roka mandolinen bjeri bjeri bjeri ciftelis
    Te gjithe doo t'kendojme
    Kenga le t'jehoje
    Cdo gje mund te jete Roken-roll

    Nese nena nuk t'lejon
    A tehere gjeje shteg vete si di
    Mos u ngut - mos u shpejto
    Prit gjersa gjumi e kaplon

    Pervjedhu nga kapigjiku
    Ruj fustanin mos e gris
    Ke kujdes mos e humb bozhurin
    Dua te jeshe hej moj si hyhneshe!

    A e din se t'gjithe do te jene atje
    Per ne te dy do te kete hare
    Shkojme se bashku - nje dy tre
    Roka mandolinen bjeri bjeri bjeri ciftelis
    Te gjithe doo t'kendojme
    Kenga le t'jehoje
    Cdo gje mund te jete Roken-roll


    P.S. per ta download ne format mp3:

    http://www.geocities.com/art_tigani/rock.htm

    kenga e fundit fare, titulli eshte shkruar: "Roka mandolinen"
    Just A World That We All Must Share,
    It's Not Enough Just To Stand And Stair!!

  2. #2
    T'majt e jotja. Maska e Reiart
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Atje ku arrin tymi i SHARRES
    Postime
    621

    Thumbs up Ke te drejte.

    Vertete qe ne grupin serb ka qene edhe bateristi shqiptar. Emrin nuk ja di, por di qe per nder te tij u kendua kjo kenge qe per mua mbetet nje nga me te mirat e kenduara ndonje here.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e SpaceAce
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    24

    Reiart

    faleminderit per informacionin Reiart. Edhe per mua kjo ngelet nga me te bukurat e bijelo dugme, dhe te mendosh qe eshte kenge e vitit 1983, nga albumi: "Uspavanka Za Radmilu M"
    Just A World That We All Must Share,
    It's Not Enough Just To Stand And Stair!!

  4. #4
    T'majt e jotja. Maska e Reiart
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Atje ku arrin tymi i SHARRES
    Postime
    621

    Smile SpaceAce

    Te falenderoj per informacionin e dhene per kete kenge, te cilen me detyrove ta shkarkoj menjehere dhe ta degjoj kush e di sa here. Kisha kohe pa e degjuar. Edhe nje here faleminderit.
    Mirepres cdo informacion per kengetaret apo grupet kosovare qe mendoj se bejne muzike shume te mire.

  5. #5
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    mrdt!

    Une posedoj nje verzion te kenges "hajde moj dashnije" (MC) kenduar nga nje boshnjak ne shqip. (origjinali eshte nga Zyber Avdiu). A ka ndokush njohuri me te thella per kete?, dhe a mund diku ne rrjet te shkarkohet!!!


    Flm
    albanish by nature

  6. #6
    Peja o qytet i bekuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2002
    Postime
    310

    Gabim jeni!

    Meqense nuk e ndegjoj shume apo nuk e kam ndegjuar shume Bjello Dugme kam disa informacione per kete grup.

    Ne grup asnjehere nuk ka pasur ndonje bateriste apo ndonje shqiptare. Ne tjeterin grup te njoftur yugoslave ka marre pjese prej Shqiptareve vetem Nexhat Macula.

    Kalofshit mire.
    no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e SpaceAce
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    24

    ILovePeja

    Une nuk isha i sigurt, po me thuaj te cili grup ka qene Nexhat Macula, se nuk e mora vesh
    tung
    Just A World That We All Must Share,
    It's Not Enough Just To Stand And Stair!!

  8. #8
    Peja o qytet i bekuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2002
    Postime
    310
    Me vjen keq, por une nuk i kam ndegjuar pothuajse asnjehere ndonje grup serb apo jugosllave(sepse kur kane kenguare keto grupe une jam lindur) por kam lexuar ne nje intereviste te Nexhat Macules dhe ai ka filluar karieren qe nga ish-Yugoslavia ne grupin yugoslave te quajtur YU Group.

    Ju e keni ngatruare Shefqet Hoxhen qe ka qene bateriste (basist) ne grupin yugosllave Vatreni Polubac, nga Sarajeva -Bosnja.

    Tung!
    no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e mad_about
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    fushave
    Postime
    75
    o cuna une nuk e kam te qarte nje gje ketu;
    forum shqiptare eshte ky,kurse ju keni hape teme serbesh apo thene me mire i favorizoni ato.
    vete populli i atyre grupeve nuk u jep aq redesi sa u jepni ju.
    edhe kete do kisha dashur te me sqaroni se sa rendesi ka kush ku ka qene .
    sot jeta eshte dinamike,nuk te pyet askush kush ke qene apo ku ke qene po kush je dhe ku je,fundja te kaluara te haruara.

    p.s shpresoj radhet tjera te hapen tema te mirefillta qe na perkasin neve

    me gjithe respekt
    Great minds have purposes, others have wishes!!

  10. #10
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Kadal bre burr!

    Rubrika eshte "muzika shqiptare"

    Dhe nese nuk e dini, po ju tregoj, se edhe brenda kufijve te ahstuquajtures jugoslavi ka patur shqiptare, te cilet nuk kane qene FARE TE INTEGRUAR NE SHOQERINE e ketij pseudoshteti, por aty ketu ka patur njerez qe jane munduar nje popull me kulture tejet tjeter ta KUPTOJN.

    Tragjedia e kesaj ceshtje qendron aty, se shqiptaret ishin populli i tret ne jugosllavi nga numri, por ne shoqerine jugoslave nuk kane pingeruar as simbolikisht.


    Teme serbesh ketu nuk ka hap askush, ketu diskutohet per shqiptaret e jugoslavise, per njerez qe nuk kane EKZISTUAR ne kete shtet, jemi duke kerkuar gjurmet e ekzistences, vec per kuriozitet, per asgje tjeter. Kapitulli i pseudosllavise ka mbaruar per shqiptaret!, por si thote fjala popullore, MESO NGA GABIMET E TJEREVE!

    Flm
    albanish by nature

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e armando2001
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Toronto, Kanada
    Postime
    75

    Jericho Walls

    Grup Fantastik! Degjoni kengen "Don't **** with Albanians" se do tua rrenqeth mishin. Qenka me te vertete grup i arrire ne Hard Rock.

    Falemindrit Nuh Musa per faqen e internetit qe na ke treguar.
    Live and let live!

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e armando2001
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Toronto, Kanada
    Postime
    75

    Bijelo Dugme

    Ky grup ka muzike shume te ngjashme me nje nder grupet e mia me te preferuar .............sigurisht ELITA 5.


    Mos merrni kot se Bijelo Dugme eshte grup Boshnjak e jo Serb sic tha dikush ketu......megjithese nje race ka shume ndryshim ne qendrimin qe secili ka mbajtur dhe mban ndaj shqiptarve.
    Live and let live!

  13. #13
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Mrdt!

    Armando 2001, falemnderimet i takojn "Space Ace", pasiqe ai e ka venduar linkun

    Une gjurmova pak ne rrjet, dhe cdohere nder titullin e asaj kenge qe e kane kenduar shqip qendrojn edhe keto emra (Goran Bregovic, Zija Berisha, Agron Berisha, Shpend Ahmeti).

    Goran Bregovic eshte tash nje kompozitor i njohur muzike filmash, zakonisht bashkpunon me regjisorin boshnjak Emir Kusturica.
    Bregovic poashtu ka kompozituar muziken e filmit Arizona Dream, me Johny Depp dhe Jerry Lewis!!!, por suksesin me te madh e pati ki duo me filmin "Time of the gipsyes", sa me kujtohet fitoi edhe cmimin e Oskarit per film me te mire te huaj.

    Kush nuk e ka pare, ja ofroj kete monument kulturore mbi xhipėt e Shkupit!!!, metevertet nje film grandioz, dhe me nje muzike qe te le pershtipje dhe gjate kohe nuk don te dale nga veshi.


    Por secili i ka shijet e veta kuptohet.

    Flm.
    albanish by nature

  14. #14
    Peja o qytet i bekuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2002
    Postime
    310

    Jericho Walls

    Sa i perket temes, kengen Kosovska apo rroka mandolinen te kenduar nga ky grup boshnjak, tekstin e kenges e ka shkruar Agron Berisha. Agroni eshte shqiptare nga Maqedonia perkatesishte Tetova-Shkupi, ka marre pjese edhe ne shume Festivale ne RTVSH. Dhe siq kam ndegjuar Agroni ka pasur per te gjene vokal ne Bijelo Dugme, sa eshte e vertete nuk e dij.

    Armando 2001 sa i perket Jericho Walls, qe nga emri e deri te muzika e tyre gjitheqka per mua eshte prefekte. Kenget e tyre zakonishte jane inqizuar para luftes si: "Don't **** with Albanians", "Don't be afraid to fight 4 freedom", "This is my home", "Stop the Violence" etj. Sipas mendimit tim kengetare dhe nje grup muzikore mund te krijohet me diqka orgjinale dhe me pjesmarrje ne koncerte live. Ashtu edhe Jericho Walls kane marre pjese ne koncerte live midis Prishtines ne rastin e koncertit "Free Albin Kurti", cka kane qene prefekte.

    Nuh Musa, per disa arsyje personale dhe jam shprehur me rezerva se ketu njerezit nuk te kuptojne dhe menjehere te sulmojne duke te quajtur shqipefoles etj por shqiptaret e ish-Jugoslavise kane pasur nje role jo te vogel ne muziken e asaj kohe pamarre parasyshe gjuhen e kengeve.

    Sa i perket linkut, jam njeri nder themeluesit e atij linkun apo asaj web faqe posaqerishte te muzikes.

    P.S. Kam qene heren e fundit ne Tirane ne tetore te 2001 dhe atje rastesishte duke shikuar ne nje CD-shop rastesishte me ra ne sy me dhjetera CD Muzikore ne gjuhen serbe.
    no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-01-2003
    Vendndodhja
    Massachus...USA
    Postime
    27
    " Bijelo dugme" eshte pa dyshim grupi me i mire Jugosllav i muzikes te lehte por edhe grup me fame ne Europe kryesisht ne vitet 1980-1984 dhe solisti i ketij grupi Zhelko Bebek ka mbaruar konservatorin per kanto ne USA.Ky grup muzikor ka dhene koncerte ne shume vende te Europes si dhe ne Amerike dhe jane pritur mjaft mire nga publiku.Tani nuk e di se ēfar behet me ta.

  16. #16
    Ljeva Patika ka pasur 2 anetare shqiptare
    s'jua mbaj ment emrat po r e di qe kitaristi-vokalisti dhe bas kitaristi ishin shqiptare nga Shkupi

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-01-2003
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    99
    Ka pasur edhe te tjere qe kane kenduar ne shqip si psh.Zoran Mijalkovski ate kengen e matures,pastaj nje mori kengesh shqipe te kenduara(popullore) nga Jordan Nikoliqi i cili ishte edhe ne vizite ne Shqiperi dhe eshte mirepritur mjaft mire nga publiku shqiptare,per dallim nga keta te tjeret Jordani e fliste shqipen me bukur se shum shqiptare-kenga nuk njeh kufij dhe nese nuk e njeh muziken e te tjereve ske se si e krahason me tuajen per t'ia ditur vleren.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anėtarėsuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    nexhat macula kaqen nje koh gitarist ne yu grupa
    kenga ma e mir ishte kosovski bozhuri
    shefqet hoxha bas ne vatreni poljubac
    zana nimani vokal ne grupin zana
    kurse grupin ljeva patika nuk e njoh

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anėtarėsuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    sa i perket bijelo dugme
    ishte dhe mbetet rock grupi ma i mir
    i ish yu.

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anėtarėsuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    a ju ja rrofshi kralit te serbis po fort ju paska marr malli bre
    ani per bjello dugmen hej mosa harroni skaa maaaa jugosllavi
    o dek motiiiiiii
    mu bash hiqqqqqqqqqq sme kerset per at bjellodugmen e juaj
    marre bre

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •