Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 167
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  75
  Postime
  2,799

  dy vjersha pr voglush....

  LULET E VENDIT TIM

  Prse ka gjmba ve trendafili?
  Lulet e tjera, t brishta jan.
  Ja manushaqja, ja karajfili
  Dhe lule-delja, gjemba nuk kan!!

  Un i kam pyetur njerzit e rritur
  Pr m t bukrn lule n bot
  Ndonse prgjigje jam duke pritur
  Por asnjeri, mua sma thot!

  T gjitha lulet jan me arom
  Dhe me sy mbyllur un e kuptoj
  Se ciln tuf ti mban n dor
  Me to jam rritur, ndaj nuk gaboj!

  Merrni nj lule nga Fush e Kors
  Do ndjeni brenda gjith bukurit
  N dhomn tuaj ve borziloku
  Shprndan aromn n gjith shtpit!

  Mali i Korabit ka lule shqerra.
  Mali i Shklzenit me lule bor.
  Mali i Sharrit me lule gjaku.
  Lule zambaku do gjesh n Vlor.

  Agim Doi

  LIBRI I HISTORIS

  Jam n klas t katr
  Nuk kam ardh me hatr
  Vet un kam msuar
  Dhe jam e dalluar!

  Librat kam mbshtjellur
  Me letr t bardh!
  Njrin e kam zgjedhur
  Librin m t rrall.

  Libri i Historis
  T Atdheut tim
  M plqen m shum
  Dhe m jep gzim!

  Se aty kam gjetur
  Gjra q si dija!
  Histori krenare
  Ka Nn Shqiprija!

  Koh e Sknderbeut
  Koh e mbretris
  Dshmort e Atdheut
  Koha e lavdis!

  Libri i Historis
  Un t dua shum!
  Histori e kombit
  Shpesh m l pa gjum!


  prqafoj t gjith bebat shqiptare

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Steve
  Antarsuar
  02-10-2002
  Vendndodhja
  France
  Mosha
  42
  Postime
  61
  Z. Agim komplimentet e mija ...!
  Shqiponja

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Emanuela
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  Diku ne toke
  Mosha
  37
  Postime
  45
  Bravo lal, me pelqyen te dyja dhe jane te thjeshta dhe ne te njejten kohe terheqese

  Emanuela
  You can fall from the sky.
  You can fall from a tree.
  But the best way to fall.
  Is in love with me.

 4. #4

  Kushtuar tim bri 3 vjecar e gjysm.

  Tim biri

  Pas qortimit q sot n drek ende skishe fjetur
  Tek ishe n nj gjndje gjysm zgjuar, gjysm- gjum
  Vure dorn tnde t vogl mbi faqen time
  Mami m the t dua thum.(shum)

  T shikova e lumturuar
  Q ke filluar t m flasesh n shqipen time
  Gjuh e nns tnde biri im sht
  Fole edhe mos druaj se bn gabime.

  Shprehe at q ndien n shqip
  Se shqipja shprehjet i ka t mrekullueshme
  Lre frngjishten kur je jasht shtpis
  N shtpi gjuha , traditat jan t trashgueshme.

  E shoh q je paksa i cuditur,
  Q zemrim i qortimit nga kto fjal u shua
  Por ti u shprehe n gjuhn q t ushqej cdo dit
  Dhe kjo gj m lumturoi mua.

  Elna Durrsi
  28 tetor 2002

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  75
  Postime
  2,799
  Bukur Mami ELNA DURRESI!
  Urime dhe vrtet shum t frymzuara
  Agimi

 6. #6
  i/e larguar
  Antarsuar
  06-10-2002
  Vendndodhja
  France
  Mosha
  63
  Postime
  35
  Arta.

  Nji poezi shume e bukur e prekese.
  Te prek kujdesi jot per ti mesuar shqipen Rajanit.
  Te falenderoj me zemer per kete.
  Gezimi.

 7. #7
  Gzim
  M vjen mir q t ka plqyer poezia ime.
  Sigurisht q m vjen mir q im bir flet shqipen. Shanset pr ta prdorur i ka shum t pakta. Megjithese e marr me vete n kopsht duhet ti flas gjuhn e vendit , dhe pr shqipen mbeten dy ort e mbrmjes, weekendi dhe vetm un se tjetr s'ka q ti flas shqip.

  Tani duke i krkuar falje Poetit t shumnjohur Agim Doi q po i ndrhyj n tem, po postoj dhe nj tjetr poezi , prsri kushtuar tim biri.

  Ditlindja tnde.

  Ti biri im ditlindjen ke sot
  Mami dhuratat ka ambalazhuar
  Gjnden n to lojra plot
  Gjithcka q ti m ke krkuar

  Urimet vijn nga t katr ant
  Po kto vetm nprmjet telefonit
  Sjan gjyshi, nana , dajat, tezja
  Te gjith bashk do festonim

  Do t merrte gjyshi t t llastonte
  Dhe nana do t thoshte se t ka zog
  Do tmerrin dajat t t shtisnin
  Me Brikenn e tezes do luaje sot.

  Eh biri im, po kjo sht jeta
  Jo gjithnj kemi te gjitha q duam
  Plotsojm njrn an t ekuilibrit
  Pastaj pr tjetrn prap vuajm.

  Por Ti jo mos u mrzit
  Se pushimet vij shpjet
  Valixhet n dor ti dhe un
  Tek gjyshi do mblidhemi krejt.

  Prshndetjet e mia pr ju Elna Durrsi ( Arta Shaba)

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Benyy
  Antarsuar
  20-10-2002
  Vendndodhja
  zvicer
  Postime
  7
  Pershendetje Elna !

  Poezite i ke shume te kendeshme shume dhe me plote ndjenje,po edhe fotot poashtu shume te kendeshme :
  Aman na thuaj dhe numerin e shtepise se u nisem qofte edhe si mysafire te paftuar ke ty.
  Po kujdes se mos te bejme edhe ne nje surprize te kendeshme dhe pastaj them se do na kesh borxh edhe nje poezi me te fuqishme.hahaahh!

  me respekt per ty

 9. #9
  ChErRy_LiPs Maska e BlondiE_18
  Antarsuar
  05-08-2002
  Vendndodhja
  US
  Mosha
  39
  Postime
  559
  mace mace pis pis pis
  cka dollapi qe leviz
  eshte miu kocomiu
  gjithe pjatat i lepiuuuuuuuuuu
  my favorite one
  Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar!


  BeRaTsE 83

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  75
  Postime
  2,799

  mami ELNA DURRSIT, RAJANIT dhe t gjith voglushve t FORUMIT.

  ELNA dhe t gjith ju t dashur BASHKFORUMAS.
  dUKE LEXUAR KRIJIMET tepr t bukura pr Rajanin - birin e ELNA DURRSIT, thash prse t mos propozoj q ELNA t jet shefja e jon pr poezin e voglushave.
  Megjithse poezia e krijuar prej saj m emocionoj tepr sepse, t gjith po festojm ditlindjet e fmijve dhe t miqve q i kemi pran, larg tepr larg Shqipris son! O Zot sa m mungon atdheu, njerzit me t cilt kam punuar dhe jam rritur e plakur tok me ta! Sa bukur e thot premtimin e vet ELNA, kur i bn t birit premtimin m t bukur: " do t mbledhim valixhen dhe do t shkojm tek tezja, tek gjashi, tek kushurinjt....
  T falnderoj ELNA!
  Dhe pr mbyllje nj vjersh pr t qeshur voglusht:

  PULAT E KOTECIT TIM

  N kotecin tim t bukur
  lyer pastr me glqere
  N telash pulat jan futur
  K t zgjedhin brigadiere!

  Mbledhja zgjati deri von
  diskutimet keq jan ndez
  Pikaloshen propozojn
  sepse Gjeli s'bn as vez!....

  N mesdit u ngrit nj zog
  foli pr t parn her:
  "- Pr nj gjel kemi nevoj!
  T'a lm gjelin brigadier!"

  I sqaroj me shum kujdes
  T gjith pulat mbylln gojn!
  E lan gjelin brigadier
  se ja kishin shum nevojn!...

  Nse gjeli nuk bn vez
  do fmij vet e kupton.
  Ama gjeli sht sahat
  edhe kohn lajmron.

  Ki ki ki ki ri ki ki!!!!
  Zgjohen pulat n kotec.
  Kush punon n Shqipri???...
  I thot jets:- mirmngjes!!

  I puth fort t gjith bebat shqiptare dhe i prqafoj fort t gjitha mamat atdhetare si ELNA e plot e plot t tjera nna fisnike.
  Agim Doi

 11. #11
  FBI Maska e Sarah
  Antarsuar
  14-05-2002
  Vendndodhja
  Larg Dashurise se Pare
  Postime
  76
  Une me ju thone te verteten nuk me kujtohen shume , edhe ato qe me vijne momentalisht ne mend jane pak me spec...

  Po une tani qe po afron Viti i Ri mami po me meson nje kenge nga Shqiperia....

  Ja na erdhi Viti i Ri
  Sa jam e gezuar
  Por si une cdo femije
  Pret per ta festur

  Bora zbardhi tej per tej
  Fusha edhe male
  Viti Ri do te na gjej
  Me kenge e me valle.

  Edhe nje tjeter....

  Ano pano Violeta
  Shoqet e mia bejne baleta

  Xhisht ta ta leta ta ta
  Xhisht ta ta leta ta ta...


  Oh edhe nje....

  Xhepi im i vogel
  Cfare kerkon nga mua?

  Nje shami te vogel
  Per hundet e tua.


  In the Lord,however,woman is not independent of man, nor is man independent of woman. For as woman came from man, so also man is born of woman. But everything comes from God.

  I Corinthians 11:11 (NIV)

 12. #12
  Kush e hengri akulloren

  Na ish ne pyll nje embeltore
  Bente shurup dhe akullore.
  Me manaferra, me copa bore
  Eh sa te mira. te gjithe qe vinin
  Buzet lepinin.


  Nje dite kur dielli
  Qe lart nga qielli
  Kish lare me rreze
  Fusha bregore
  Na shkon arushi
  Ne embeltore
  E na kerkon
  dy akullore.

  Teta!
  Me jepni ju kesaj rradhe
  Nje kaq te vogel....
  Nje kaaaaq te madhe.
  Po si i do more arush
  ne gote apo ne kaush?
  Te voglen ne kaush sa gishti
  te madhen ne kaush sa qypi.

  Te voglen vete do ta lepij
  Te madhen mamit
  Do t'ia coj mu ne shtepi.
  Te lumte arush
  te lumte i thane
  qe ke kujdes dhe per mamane.

  Njeren akullore
  ky shoku arush
  e perlau me gjithe kaush.
  Akulloren tjeter
  mbushur plot me bore
  e mban fort ne dore..............
  Ah,,,,,,,u lodha.........po shkoj te shoh......"Little Nicky"
  Where does a thought go when it's forgotten?

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-10-2002
  Vendndodhja
  Planeti "TOKE"
  Postime
  71
  Corazon, pse me ke vjedhur vjershen? Ajo eshte vjersha ime me e preferuar. Une e kam recituar tek "Ne boten e perrallave" te shtunen ne TVSH. Nuk me mban mend ti mua me floket kacurrela te verdha qe qaja kur mi krihnin...(by the way...tani i kam geshtenje...)

  E qe thua ti arushin e zuri gjumi ne dritare me kaushin e mamase ne dore. Dhe xhaxhi dielli buzeqeshte qe lart nga qielli me arushin e shkrete qe i kishte shkrire akullorja.

 14. #14
  Postuar m par nga flerfler
  Corazon, pse me ke vjedhur vjershen? Ajo eshte vjersha ime me e preferuar. Une e kam recituar tek "Ne boten e perrallave" te shtunen ne TVSH. Nuk me mban mend ti mua me floket kacurrela te verdha qe qaja kur mi krihnin...(by the way...tani i kam geshtenje...)

  E qe thua ti arushin e zuri gjumi ne dritare me kaushin e mamase ne dore. Dhe xhaxhi dielli buzeqeshte qe lart nga qielli me arushin e shkrete qe i kishte shkrire akullorja.
  Une te kam lpire gjalpin?????????????????????????????
  Edhe dicka tjeter....nuk e ke recituar ne TVSH....por RTSH.
  Te kam degjuar tek qaje per 1 Maj dhe Vit te Ri, kur te krihnin floket. Edhe ti si beje.......h mi ti, se dy dite ne vit ishin.
  Me kujtove geshtenjat.......Ti qe me bere mire mu, te bofte zoti gazep. C'deshe mi ti, me geshtenjat tani......
  Tani by the way gjithashtu.........a na kujton ndonje titull vjershe,,se e vazhdoj une......
  Po "Budallushet "a e di?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 15. #15
  BUDALLUSHET

  Piktorja Gardaline
  kish dale ne lendine
  Po pikturonte druret
  plepishten nje ujvare
  po pikturonte uren
  dhe zogjte kengetare.
  sa bukur pikturonte
  kushdo qe e shikonte
  te lumte e uronte


  Kaluan aty pari
  kerrici dhe gomari
  gomari si gomar
  capitu e ha bar
  lugines na u var
  nuk pyeti per pikturen
  per zogjte e per uren
  per ngjyrat e pelhuren.

  Kerrici si kerric
  nuk po levizte hic
  u shtrua kembekryq
  shikonte Gardalinen
  qe i kish kthyer shpinen
  si priti shume e shume
  u shtri e ra per gjume..... (vazhdon........)


  Me falni se s'kam vene emrin e autorit........por keto vargje i di permendesh e s'mbaj mend kush i ka shkruar......kete te fundit me duket Odhise Grillo, e "Kush e hengri akulloren", me duket Tasim Gjokutaj. Nuk i di me saktesi........sorry

  Me kujtohen edhe vjersha e poema te tjera per cdo grup moshe,,,,,,,,sidomos njera.....qe sme hiqet kurr nga mendja...eshte per moshat nga 5-80 vjec.......po ju kujtoj nje pjese
  .................................................. .
  Me fletore te zhubrosur ne fundin e torbes
  me fletore te perzier me buken kalemat fisheket
  ecen anetaret e *************************
  ecen ministrat e ardhshem, *****, strateget.
  Eci muza jone poetike.......
  Eci ai qe ti shqiperi nenokja e maleve
  i thua me fjalen prinderore BIR!

  Where does a thought go when it's forgotten?

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e valeri
  Antarsuar
  22-10-2002
  Vendndodhja
  ne itali
  Mosha
  49
  Postime
  21
  me futi ne mendime ELNA nga DURRSI!Dhe une kam nje vajze 5 vjece dhe di shume pak shqip.Merzitem kur mendoj se sdo ta mesoje asnjehere ta flase shqipen si une .Dhe ato qe thote i thote me theks italian (te ben te ceshesh)por eshte e veshtire sepse une jam e vetmja qe e flas ,dhe ajo shkon ne kopesht....Keshtu koha eshte e paket dhe kur i flas ajo e merr me te qeshur .SI TJA BEJE ?!

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-10-2002
  Vendndodhja
  Planeti "TOKE"
  Postime
  71
  Kam nje qingj bukurosh
  qe ma quajne polarosh
  hopa hopa plot me gaz
  une e ndjell ai vjen pas
  be be blegerin
  vjen me vrap e me arrin etj etj

  Kunadhja

  Sec na ishte nje kunadhe
  bishtshtellung e mendje madhe
  qe e mbante veten trime
  dhe na bente plot gabime etj, etj etj.

  Me duket sikur dikush tjeter i ka jetuar ato vite dhe jo une. Happy child

 18. #18
  Fragile Maska e Alesia
  Antarsuar
  17-07-2002
  Vendndodhja
  Nder njerez
  Postime
  79
  Ne fakt tema eshte per vjersha po sec me erdhi ne mendje tani ajo:
  Macja le te lahet
  prape do te thahet
  gjeli te kendoje
  sa here te doje
  po nuk pati re
  po nuk bubulliu
  s'bie shi mbi dhe
  Gjyshe........
  Ka nja dy dite qe goca ime e ka mesuar dhe se heq nga goja edhe ne gjume e degjova nje nate qe po e kendonte.............
  Te mesosh dicka eshte gje e mrekullueshme, sepse sa here qe meson dicka,SHNDERROHESH NE DICKA TE RE.
  Leo BUSCAGLIA

 19. #19
  ^ Peek-a-boo ^ Maska e Sirena_E_Vogel
  Antarsuar
  07-06-2003
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  565

  Poezit e preferuara pr fmije ...

  Duart Tona

  Pa shikoni duart tona,
  sa t vogla, sa t njoma !

  Duart tona puntore,
  vizatojn n fletore.

  Presin bukur me grshr,
  qepin kopsa me gjilpr.

  Mbajn tulla mbajn gur,
  durat tona s'lodhen kurr.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sirena_E_Vogel : 01-08-2003 m 19:14
  Cuteness !

 20. #20
  ^ Peek-a-boo ^ Maska e Sirena_E_Vogel
  Antarsuar
  07-06-2003
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  565
  Pranvera

  Kaloi dimri, erdh, pranvera
  me lulzim,
  Erdh lejleku, dallndyshja
  fluturim.

  Rritet bari, vishet pylli
  me blerim,
  Hapet zemra e fmijve
  plot gzim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sirena_E_Vogel : 01-08-2003 m 19:14
  Cuteness !

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Cili sht mendimi juaj mbi adoptimin e fmijve jetim?!
  Nga DI_ANA n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 02-02-2015, 10:30
 2. N Shqipri punojn 50 mij fmij
  Nga Hyllien n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
 3. N Shqipri mbi 290 mij fmij jetojn n nivelet minimale t jetess
  Nga Davius n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-05-2006, 16:49
 4. Poezite e preferuara te Nimf
  Nga nimf n forumin Krijime n gjuh t huaja
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 06-09-2005, 10:03
 5. Qendra Teatrore per Femije ne Shkup
  Nga StormAngel n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2004, 12:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •