Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 25
 1. #1
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  192 falenderime n 177 postime

  Program pr t regjistruar kngt nga kasetat n kompjuter

  Nje menyre teper e thjeshte dhe e lehte per te rregjistruar kenget qe ke ne manjetofon duke i kaluar ne kompjuter
  Programi qe ben kete pune quhet Audacity 1.6mb
  per ta bere gati kompjuterin qe te marre kenget nga kaseta ne manjetofon duhet nje kabell njeri fund i kabllit futet te brima mbrapa kompjuterit aty ku futet kablli i mikrofonit dhe ana tjeter e kabllit futet te brima qe perdoret per kufjet. pasi eshte bere lidhja dhe programi dhe eshte gati per te rregjistruar shtypet butoni Play i manjetofonit ne fillim dhe pastaj butoni rekord ne program.Pasi kenga mbaron se regjistruari shtypet ne program te butoni stop.Klikohet te File dhe te menuja shtyp save dhe e ben save ne nje folder ku te duash.Folderat behen save me prapashtesen aup(audacity project) per ti kthyer keto skedare ne
  ne skedare mp3 shkarkohet nje program i vogel lame 3.93.1
  Audacity eshte tek kjo faqe
  http://audacity.sourceforge.net/windows.php?lang=en
  Programi shtese Lame eshte tek kjo faqe
  http://mitiok.free.fr/
  detaje dhe pyetje per programin eshte te kjo faqe
  http://audacity.sourceforge.net/faq.php?lang=en
  tutorial tek kjo faqe
  http://www.daniel.uklinux.net/tutorial/
  e provova regjistrova disa kenge.programi punon shume mire
  Vetem se niveli i volumit nuk duhet cuar maximal deri ne fund
  te manjetofoni ose te programi se ka rrezik te deformohet ose prishet cilesia e zerit


  Moderatori: Lexoni edhe temn Guid pr regjistrimin e kngve
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 28-08-2007 m 22:39
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Antarsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ben ide e mire vetem se, te njejten gje mund ta besh fare thjeshte me Windows MovieMaker, pa patur nevoje te instalosh fare program tjeter. Moviemaker, vjen i instaluar ne cdo program Windows
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 3. #3
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  192 falenderime n 177 postime
  Po ke te drejte tani e pashe mund te behet save nje skedar kenge pa video vetem me audio si window media audio( WMA ) file.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 4. #4
  HiGhEqUiPeD Maska e Akulli
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Prague, Czech Republic
  Mosha
  44
  Postime
  178
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  megjithate duhet pergezuar benseven11 se me ne fund futi dicka te hajrit.
  Kjo ju hyn ne pune kryesisht userave qe perdorin versione te windows 2000 e me te vjeter. Me duket se windows movie maker nuk vejn me win2k por vetem me xp.
  Natyrisht kur ke winxp eshte me mire me windows movie maker.

  Per te rregjistruar nga VHS ne komputer do me hynte ne pune ndonje pro0gram, n.q.s. ka dikush ndonje ide, megjithse do shof dhe vete.
  Cheers,
  Oni

 5. #5
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  192 falenderime n 177 postime
  Mund te perdoret si program Virtual dub
  te kjo faqe http://www.virtualdub.org/
  e rendesishmee lexohet dokumentacioni
  me pytje dhe pergjigje per perdorimin.
  Programi ka edhe aftesi per te edituar
  Program tjeter ABC roll
  http://www.winsite.com/bin/Info?500000027579
  keto dy programe me lart jane falas
  Program tjeter eshte
  Pctv nga pinnacle systems
  te kjo faqe
  ftp://ftp.pinnaclesys.de/driver/pc/pctv/
  ose programi Hollywood FX(200$) te Matrox.com
  ketu eshte nje guide qe jep me hollesi
  regjistrimin e videove
  http://www.arstechnica.com/guide/aud.../vidcap-1.html
  Per regjistrim duhet videocarte e tipit TV tuner cart ose Hauppage
  ose Marvel tek
  http://www.matrox.com/mga/products/m...0_etv/home.cfm
  Videocartat me te mira sot per sot per kete pune jane
  marka "All in Wonder Pro" para ca kohesh kane qene 300 dollare
  Nuk e di sa jane tani.
  Nje Menyre Tjeter akoma me e thjeshte dhe e shpejte per te rregjistruar VHS videot jo ne computer po ne CD eshte te blesh nje Video CD Recorder
  ja nje faqe
  http://www.smarthomepro.com/9702.html
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #6
  :::::****::::::
  Antarsuar
  05-03-2003
  Mosha
  38
  Postime
  194
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  O Beno si e ka emrin ai kablli se nuk di si ti them shitesit, persa i perket njeres ane te kabllit ti the qe futet ne vendin e mikorfonit ne njesine qendrore dhe ana tjeter e kabllit futet tek vendi i kufjeve te manjetofonit apo jo? (Ashtu sic e kuptova una ).
  Thnx Anyway man!
  FlashMx

 7. #7
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  192 falenderime n 177 postime
  Thuaji per audio/stereo cable. shikoje si eshte tek kjo faqja
  http://skyhawktech.com/cable_cybercorder.html
  Futi nje te printuar faqes dhe tregoja shitesit
  i ke dy lloje zgjedh ke te duash
  sigurohu qe ta blesh 6 feet cable,ka edhe me gjatesi me te madhe qe ste hyn ne pune
  Tek dyqani Radio shack-ut ke sa te duash
  Nuk e di a ka nga keto COMP USA apo jo
  ose mund ta porositesh nga ndonje websajt mund te jete me cmim me te lire se radio shack-u
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 16-08-2003 m 11:03
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Gepardi
  Antarsuar
  30-10-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  33
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  nuk futet kablli aty ku futet mikrofoni. po ne vendin e quajtur "Line In" i cili ndodhet midis vendit te mikrofonit dhe vendit te bokseve.

 9. #9
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  192 falenderime n 177 postime
  e shikoj e paskam vene tek posti gabim
  ok faleminderit
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #10
  :::::****::::::
  Antarsuar
  05-03-2003
  Mosha
  38
  Postime
  194
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Thnx a lot guys!
  Rrofshi cuna!

 11. #11
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  M posht sht nj foto e kabllit q t duhet.
  Ka t njjtin spin nga t dyja ant n madhsine 3.5mm.
  sht e njjta spin q kan edhe shume prej kufjeve. N.q.s jeton n Amerik mund ta gjesh n RadioShack. E ka emrin 3.5MM STEREO CABLE Male to Male (mashkull jo llafe).

  Pr rezultate t mira t rekomandoj t prdorsh nj kasetofon si sht demostruar m posht. Nj an e kabllit futet tek kufjet dhe ana tjetr tek line-in ose mikrofon i kompjuterit. Line-in zakonisht sht me e pastr.

  Ky program nuk sht keq pr inizim.
  http://www.unrelatedinventions.com/Audiotools/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 18-08-2003 m 03:19

 12. #12
  Nga Vlora tu befsha! Maska e vloonjat
  Antarsuar
  31-07-2002
  Vendndodhja
  Ne Toke(tani per tani)
  Mosha
  40
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  rrofshi, me gjithe zemer

  ore qenkeni te pa pare ju ore. Une kam dashur per rreth 4 vjet qe disa kaseta me kenge labce te vjetra te mund ti ktheja ne digital format, se po u humbet kualiteti.

  rrofshi se me bete pune!!
  Shendet e te Mira

 13. #13
  :::::****::::::
  Antarsuar
  05-03-2003
  Mosha
  38
  Postime
  194
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Flm

  Rrofsh Edo!
  Flm shume!
  FlashMx

 14. #14
  i/e larguar
  Antarsuar
  12-06-2007
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  A mund te me ndihmoje ndonjeri ???

  Pershendetje ,

  Kam disa kate dhe dua ti regjistroj kenget nga kaseta ne kompjuter.Dua te di :

  1.Cilat lloja te paisje me duhen ? dhe si ti lidh ? (cfare lloj kabllo apo dicka tjeter)

  2.Cili program duhet ?

  tung

 15. #15
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  E perse nuk i kalon nga kaseta ne nje CD (mjafton te kesh nje magnetofon qe pervec CD luan edhe kasetat)
  Pastaj nga CD ( ku kenget jane te formatit .cda i kalon ne kompjuter ne formatin qe deshiron p.sh. .wma ose .mp3 )

 16. #16
  Jeta ..... ka fund te keq Maska e Nessus
  Antarsuar
  10-06-2007
  Postime
  89
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Un personalisht i kam inizuar disa kng nga kasetat dhe i kam kaluar ne mp3.
  Procedura eshte kjo dhe duhet ta kesh kete material:

  * nje kabell "jack" nga dy ant
  * nj karte zeri te kompjuterit (nga e cila varet kualiteti i zerit)
  * Nje lexues i kasetes "tradicionale" (magnetofon, HIFI, etc...)
  * Nje zmadhues(amplifikator) i zrit (une kam perdor tabell te miksazhit)
  * Nje program per inizim (une kam perdor Sound Forge )

 17. #17
  i/e larguar
  Antarsuar
  12-06-2007
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Nessus
  Un personalisht i kam inizuar disa kng nga kasetat dhe i kam kaluar ne mp3.
  Procedura eshte kjo dhe duhet ta kesh kete material:

  * nje kabell "jack" nga dy ant
  * nj karte zeri te kompjuterit (nga e cila varet kualiteti i zerit)
  * Nje lexues i kasetes "tradicionale" (magnetofon, HIFI, etc...)
  * Nje zmadhues(amplifikator) i zrit (une kam perdor tabell te miksazhit)
  * Nje program per inizim (une kam perdor Sound Forge )
  A mund te me tregoni pak me hollesisht mbi kete menyre si te lidhen dhe spo e kuptoj kete fjali "* Nje zmadhues(amplifikator) i zrit (une kam perdor tabell te miksazhit)"

  tung

 18. #18
  Jeta ..... ka fund te keq Maska e Nessus
  Antarsuar
  10-06-2007
  Postime
  89
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ndryshuar pr her t fundit nga Nessus : 28-08-2007 m 20:07

 19. #19
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  192 falenderime n 177 postime
  Kete lloj regjistrimi e kam provuar,me kenge regjistrim direkt nga ndonje stacion radio,si dhe me kaseta.Problemi eshte se nuk i eviton dot zhurmat.Ne regjistrim futen zhurma.Nuk do kesh kenge te pastra sic mund ti gjesh ne limewire ose warez.Ne rastin e regjistrimit me kaseta mund te kete perseri jo pasterti te zerit,zhurma kercitje,qe per tu pastruar kane pune dhe ske garanci ti eleminosh komplet.Ne regjistrim volumi nuk duhet mbajtur shume lart,pasi shancet per zhurma jane me te medha.Kerkohet manjetofon me cilesi shume te larte zeri,ose radio cilesore si Bosse ose radio satelitore me transmetim HD qe kane shume pasterti.Me keto lloj radiosh ja vlen.Me manjetofona te zakonshem thjesht do i hapesh pune vetes dhe s'do ngelesh i kenaqur me regjistrimet.

 20. #20
  Anagramisti Maska e Mister Enigma
  Antarsuar
  06-08-2004
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  44
  Postime
  2,636
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Eu euuuuuu qe sa po mendoj ta gjej nj kabllo t till dhe po e l pr asgj kur e mora vesh q e kam pasur tr kohn. Nj kabllo t till e ka TV Tuneri im. Kur e pash q po prmendet Line In m'u kujtua q TV Tuneri lidhet me Line in dhe e pash se kablloja qenka me dy spina t njjta q mund t hyjn n vendin e kufjeve. Shum bukur.
  Ju prgzoj pqr guidn. Shum e qlluar. Pr meraklit q kan kaseta me kng q kurr nuk jan futur npr CD kjo sht ajo q krkohet.
  Kodi:
  Eja ta bjm bashk nj anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vet 

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Sigurimi i kompjuterit
  Nga Force-Intruder n forumin Trajnim & leksione
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 06-11-2011, 16:02
 2. Lajmrime t ndryshme pr studentt Shqiptar:
  Nga forever n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 99
  Postimi i Fundit: 14-05-2011, 05:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •