Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Postime
  755

  Shprehje dhe idioma nga gjuha e bukur shqipe!!!

  Te gjithe e dime, sa e pasur eshte gjuha shqipe ne shprehje dhe idioma, te cilat kane ngjashmeri dhe ndryshime nga jugu ne veri te trojeve ku jetojne shqiptare. pra le te permendim gjithcka dime mbi keto shprehje sa te bukura dhe kuptimplote nga gjuha e paster shqipe...
  Si thoni?
  MtrX ubicumque felix

 2. #2
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,368
  Pershendetje klasa

  M'u kujtua nje qe i kishte lene pershtypje Edith Durhamit ne udhetimin e saj neper Shqiperi, e cila gjithashtu ishte shprehur se qe mahnitur nga bukuria me te cilet shqiptaret perdorin metaforat ne te foluren e perditshme...

  ... eshte kjo..."Gomar te nisesh, kale te kthehesh."

  ose sic e themi nga anet time... "Qen te nisesh, langor te kthehesh"


  Gur, gur, behet mur.
  Gjella me kripe, kripa me karar.
  Te vajtte qafa prape! (lol)
  Buke, kripe e zemer.
  Si e jema e Zeqos ne maje te thanes (hihih)

  Ku hyn Dielli, s'hyn mjeku (... se domosdo, te sheron dielli )

  ....eee vazhdoni tani... mund te vij prape une.

  MtrX, po hajde, hidhu dhe ti me ca llafologji ketu!
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 3. #3
  Death Seeder Maska e USHK
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  61
  " Kurre mos ja beje gropen dikuj-se bjen vet ne te!"
  Fjale e urte popullore- shume praktike.
  "Populli i cili nderon tė rėnėt pėr liri,nuk duhet tė frikėsohet nga e ardhmja!"
  S.U."Graver's"
  Damn forever

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Anėtarėsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Postime
  690
  Ja disa nga mua

  Hajde Baba ti tregoj Arrat
  Kur u be qeni Langua, ce s'me hangri morti mua
  Pse s'plas or Tanas
  Luj, Lujc maje shegut
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-08-2003
  Vendndodhja
  Angli
  Postime
  47
  Shqipja eshte e pasur me fjale te urta, shprehje e idioma, por ato qe mua me mahnisin jane lavderimet, kercenimet dhe sidomos mallkimet qe tani nuk me kujtohen shume por jane me qindra.

  Gjuha kocke nuk eshte por kocke thyen! Kjo eshte nje nga shprehjet me te bukura shqiptare. Ose gjuha eshte me e mprehte se shpata! Por kjo e dyta nuk i dihet nese eshte origjinale e popullit tone pasi perdoret edhe ne anglisht ‘the word is mightier than the sword’.

  Sidoqofte, duke patur parasysh shprehjen ‘gjuha kocke nuk eshte por kocke thyen’ – perqendrohuni ne kuptimin figurativ (i cili pergjithesisht te uron vdekje) por me shume ne menyren e vdekjes, pra ne kuptimin e pare te fjaleve te mallkimeve te meposhtme (si shembujt ne kllapa)

  Mallkime!
  Te qellofte vetetima! (je duke ecur, krau vetetima ne maje te kokes lol)
  Te fuca ne dhe te gjalle! (kjo eshte serioze)
  Te hengert mortja! (vdeksh, sa me shpejt marr me mend, menyra nuk peshkruhet)
  Tunde kemben! (tundja e kembes figuron dhenien e shpirtit)
  Marrc veten ne qafe!
  Kepute/thyeje qafen!
  Te hengert kanceri!
  Te hengert veremi!
  Renc atje ku s’del me!
  Te vafte buza mbrapa veshit!
  Te hengert buba! (gjarper)
  U befsh copa/copa u befsh!
  Te mbledhshin me carcaf!
  Te hengsha hallven
  Te hengsha dreket!
  Mos ardhc i gjalle
  Mos pac diten!
  Mos pafsh hajer e prokopi!
  T’u shofte raca!
  Te vrafte qulli!


  Shprehje
  Halla di te bej byrek por s’ka miell
  Ai stan ate bulmet ka
  Gjeti kapaku tenxheren
  S’me besojne as syte as veshet
  Me je bere si burri i nenes
  Je bere gazi ibotes
  Na nxive faqen
  U beme si kembet e dhise
  Na beri qepaze
  Ta bej kurizin me te bute se barku
  Te bej per uje me kripe
  Ta bej mishin te zi
  Me rrove te rrova, brisku qe i berberit
  Buka s’ka turp
  Ca te nenes e ca te njerkes
  U ngriten kembet e i rane kokes
  Kush nuk luan kembet, nuk luan as dhembet
  Cakalli ben kerdine ujkut i del nami
  Dembeli zihet me veglat e punes
  Qengji i urte pi dy nena
  Ku daullet e ku dasma
  Ku i bie une daulles e ku kercen ti
  Qente le te lehin, karvani te eci perpara
  Fshati digjet k*rva krihet
  Mua po me digjet mjekra ti kerkon cigare
  Me doli qumshti i nenes ne maje te hundes
  Rrite te te haje koken
  Rrite sorren te te nxjerr syte
  Sorra sorres s’ja nxjerr syte
  Nuk i le dy gurje bashke
  I ka hypur peles seprapthi
  Ja fut zhulavrekthi (kuturu)
  E beri kallame gushti (rremuje hesapi)

  Lavderime
  Te marrsha te ligat!
  Tu befsha kurban
  Te ka nena shpirt
  Te ka nena xhan
  E bukura e dheut
  Kokone e nenes
  Te keqen nena!
  Marc nga ditet e mia
  Te lumshin duart!
  Me nje gur vret dy zogj
  Te merr gjak ne vetull
  S’ja ha qenin shkopin
  I jepet per gjithcka
  be good

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e bela70
  Anėtarėsuar
  23-05-2003
  Vendndodhja
  Pejė
  Postime
  812
  Ja disa

  Luaje mace kryet e buallit.

  Dardha nder dardh pik.

  I di meta punt e veta.

  Ugjet harni per thes.

  Pika pika behet bistrica(lumi).

  I ngiti te untit nuk i zan bes.

  Un(po flas) per rasa ti per drasa.

  Njeri thoit tjeteri patkoit.

  Mos e nguc gjarprin me krande se te han.
  Duajeni njėri tjetrin.

 7. #7
  xumparja
  Anėtarėsuar
  12-10-2002
  Vendndodhja
  SHBA
  Postime
  570
  Po te kishte halla ko qe do ishte xhaje
  Q**jau nenat, te te thone baba
  Qetesi!
  Shoket lexojne!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,659
  Te gjette vera ne dhe

  Fjala e burrit simitja e furrit, fjala e djalit e renmja e trarit
  (dmth kur te ben burri llafe s'ka problem, po kur ti ben djali atehere me mire te te bjere trari i shtepise ne koke) Shume kuptimplote e

 9. #9
  Frazeologjia perben nje pasuri jashtezakonisht te madhe te gjuhes. Frazeologjia eshte e ndertuar ne menyre shume te bukur metaforike dhe po te shikohet me kujdes gjenden shume elemente te tropeve, hiperboles, sinekdotes, etj. Perdorimi i frazeologjise ne te folur e ne te shkruar i jep shume ngjyra gjuhes. Ajo tregon me qarte formen kombetare te te shprehurit ne menyre figurative. Shpesh frazeologjia ka nje brendi te theksuar sociale, sidomos ato shprehje frazeologjike qe u afrohen proverbave.
  Nga ana leksikologjike, frazeologjia ndertohet mbi disa te dhena karakteristike te jashtme ose te brendshme te atij sendi me te cilin krijohet lidhje, per te shprehur ne menyre te figurshme nje mendim. Ne frazeologji hyne pershendetjet, urimet, ngushullimet, betimet, mallkimet

  Pershendetjet

  - T’u ngjate jeta!
  - Mirese te gjej!
  - Mirese erdhe!
  - Mirese urdherove!
  - U gdhifshi me shendet!
  - Udhen e mbare!
  - Mire vafshi!
  - Ardhesh shendoshe e mire!
  - Mbeē me shendet!
  - Mire u pjekshim!
  - Te mire mbeēi!
  - Me shendet!
  - Shendet paē!
  - Per shume vjet, gezuar!
  - Nga mot gezuar!
  - Viti i mbare!
  - Pun’ e mbare!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 10. #10
  Super Girl Maska e dionea
  Anėtarėsuar
  21-11-2003
  Vendndodhja
  In my place
  Postime
  251
  "Dardha e ka bishtin mbrapa"
  Kjo eshte e bukur
  Ose "Kalova lumin,te dh*e*sha kalin"
  I can love
  But I need his heart
  I am strong even on my own
  But from him I never want to part
  He's been there since the very start
  My angel Gabriel

 11. #11
  Super Girl Maska e dionea
  Anėtarėsuar
  21-11-2003
  Vendndodhja
  In my place
  Postime
  251
  Edhe nje tjeter :"Beme baba,te te ngjaj"
  "Sheh rrushi rrushin e piqet"
  Etjj
  I can love
  But I need his heart
  I am strong even on my own
  But from him I never want to part
  He's been there since the very start
  My angel Gabriel

 12. #12
  Urime

  Per lindje

  - Me jete te gjate!
  - Paste kemben e mbare!
  - Edhe njeqind!

  Per dasem

  - Per hajer u qofte!
  - Paste kemben e mbare dhe buken e embel!
  - Te trashegohen!
  - Gezofshin shoqi-shojne!
  - Te trashegohen e ne koke te beqareve!

  Te ndryshme

  - Rrofsh sa malet!
  - T'u befte dita njemije!


  Ngushullime

  - Ju shendoshe!
  - Te rrofte kryet!
  - Te rroni vete!
  - Gjeme tjeter mos paci!
  - Kyē e liga!


  Betime

  - Besa- bese!
  - Per syt' e ballit!
  - Per ate qiell!
  - Per kete dhe!
  - Per kete zjarr!
  - Per kete buke!
  - Per koken time!
  - Per buke e per krype qe kemi ngrene!


  Mallkime

  - Mos i rafsh kembes!
  - T'u thafte goja!
  - Mos te qeshte buza!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 13. #13
  BeAuTiFuL Maska e roza
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  londer
  Postime
  263
  Postuar mė parė nga Fringo
  Po te kishte halla ko qe do ishte xhaje
  Q**jau nenat, te te thone baba
  hahahhahaha banale por shum funny dhe me shum kuptim ...

 14. #14
  http://www.tropoja.org
  Anėtarėsuar
  30-10-2002
  Vendndodhja
  England[SE]
  Postime
  388
  i jep doren te merr krahun

  O Azem shqipe malsie,
  Per ty loti na ka hije.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-02-2004
  Vendndodhja
  North
  Postime
  25
  Urime per kete teme shume interesante dhe me dobi te madhe per te gjithe ne. Une do shkruaj disa (fjale te urta) prej atyre qindrave qe populli yne ka krijuar.
  - o njeriu me mend provoje njehere ne trupin (shpirtin) tend, ne te dhemb, aq me dhemb
  -malli i babajit, malli qerratajit
  -cfare ha goja, tregon boja
  -peshku qelbet nga koka
  -fukarrai kur u be aga, vrau te jatin
  -gjene e keqe nuk e gjene gje,(nuk bie rrufeja ne hale)
  -po e bere shurren ne det, kripa ta sjell ne gjell
  -cfare do mbjellesh do korresh (cfare do hedhesh, do te presesh)
  -na moj mace e me ruaj dhjamin (vendos hajdutet te te qeverisin)
  -me njeriun tend ha e pi mos bej tregeti
  -me mire vone se sa kurre
  -nepsi i madh te le pa ngrene
  -mos i ngjite shkallet nga shtate a tete, se do biesh me kembe perpjete
  -pret thika ne mishin e botes
  -me thuaj se me ke rri te te them se cili je
  -gjen tenxhereja kapakun
  -kazani bosh ben shume zhurme
  -po te ulesh e te hash me femije, do te sperkatesh
  -te mirat harrohen, e liga kujtohet
  -nuk shtyhet dita ne hale
  -i duruari, i fituari
  -sipas vendit, beje kuvendin
  -nga ferra e vogel del lepuri i madhe
  -nga ferra del trendafili, nga trendafili del gjembi
  -kur digjesh nga qulli, i fryn kosit me pas
  -kur u be deti kos, fukarrait i humbi luga
  -shkoi te pjell(lind) e deshtoi
  - evlati(femija) i evlatit, si mjalti i mjaltit
  -o Dudi o moj Dudi cfare (ku) them une, e cfare (ku) thua ti
  -njeriu i yt te ha mishin por te le kocken, kurse i huaji te bluan kocken
  -me shiko me nje sy, te te shikoj me te dy
  -injoranca, pjell perbindesha
  -bir o Sadush ke te te qaj me pare, koken apo kembet qe m'i ke palare
  -ne mes te qorrave, cakerri me nje sy shikon dynjane (eshte mbret)
  Sa me shume mesoj, aq me shume e kuptoj se di shume pak...

 16. #16
  rezistenca nuk vdes Maska e ju flet Tirana
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  ne kafenene e preferuar
  Postime
  99
  s'bie rrufeja ne hale
  Bushspeak: War is Peace

 17. #17
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Postime
  1,184
  ja ca te tjera

  ta befte kumara
  Tu bufte sa i gomarit Dukate (mund te perdoret edhe si mallkim)
  Te dalte koqja e zeze
  Mos befsh cek
  Te therte me dore
  Mali me malin s'piqen,por njeriu me njeriun vriten (kete e pershtata vete :P )
  Mos mu kanos si evgjiti te shoqes
  Per ate diell
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 18. #18
  kokeforte Maska e elisabet
  Anėtarėsuar
  06-10-2003
  Vendndodhja
  kendej
  Postime
  200
  Me qe jemi tek theniet e popullit po shkruaj njeren qe sa here e thote babi im une qesh
  Vajti shyta te vinte briret e la dhe veshet
  O bote, o dreq
  une linda te te ndreq
  Po bota u shthur
  per te mos u ndrequr me kurre.
  :^Globi

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e bregu26
  Anėtarėsuar
  23-01-2004
  Vendndodhja
  Munih, Gjermani
  Postime
  136
  Tung juve!
  Eshte shume shprehje interesante tek ne kosovaret! ( Ne Shqiperi nuk kam patur rast tadegjoj ndonje here)
  Kur lendohesh thua gjith:
  " O kuku nane..."
  Por kur shef dicka te madhe thua " a babė o babė..."

  Ju tregoj nje barcolete e cila ka ndodhur me te vertete!
  Isha i vogel dhe nje axhe i imi, po rrinte para shitores me disa shoke te tij ( te gjithe mbi te 60-tat)
  Filloi te flas dhe tha " sa interesant more, kur te dhemb dicka, gjith thua, oooo nane bre, po kur kalon rruges, e shef nje m_u_t te madh, menjehere thua: auuu babe o babe po te madh e paska bere"!

  Kur ndertuam shitoren, ishte nje mjeshter i vjeter i cili i lyente muret.
  Erdh nje i aferm dhe i tha:
  " Pune te mire e paske bere more mik!"
  Po ja ktheu ky. "Fakti qe ne e kemi zakon te shajme tere kohen, si e bere mire si keq me shtyen te punoj mire"
  "Kur kalon dikush rruges, e shef punen e keqe menjehere thote " phuuu bre nonen, po keq e paska punuar". " Ne te njejten kohe, po e punove mire, ky zotria perseri do te thote, uaaa bre nonen po mire e paska punuar...", "andaj sa shahem, le te shahem per se miri te pakten...."
  isha, erdha dhe do te jem!!!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e bregu26
  Anėtarėsuar
  23-01-2004
  Vendndodhja
  Munih, Gjermani
  Postime
  136
  "Ata qe punojne, nuk behen kurr te pasur, meqense humbin kohen duke punuar"
  isha, erdha dhe do te jem!!!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dėshtimi i gjuhės standarde shqipe te gegėt!
  Nga Davius nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Armiqtė e gjuhės shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •