Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    61

    A Eshte Mire Qe Ne Shqiperi Te Futen Rrefugjate Nga Vende Me Te Varfera?

    Nuk e dija se ku ta vendosja kete teme por thashe ta ve ketu sepse kjo ishte per shqiptaret jashte atdheut dmth qeshtje emigrantesh.

    Nje dite isha me nje shok timin (edhe ai emigrant student nga somalia vend afrikan). E njofta ketu ne shkolle dhe ai me shume deshti te behet shok me mua per nje arsye qe po e pershkruaj tani. Pardje po flisnim sebashku per qeshtjen e emigrimit ne europe dhe u habita shume kur ai me tha se gjagjai i tije nga somalia, jetonte ne shqiperi sebashku me familjen e tije prej 5 muajsh. Ato jetonin ne periferi te Tiranes dhe gjagjai i tije kishte gjetur pune si murator ne nje firme italiane. Une te them te drejten thashe se ai bente shaka por ai mori telefonin dhe i ra nje numri me 00355 ne fillim...me tha ti flisja gjagjait te tije...sapo e mora telefonin, nje person me nje gjuhe shqipe teper te dobet me foli...Mirdita,,,ca bani,,a punoni ti....
    Une nuk dija cti thosha (sikur te flisja edhe nje here me te do e pytsha shume gjera) por vec me ishte dhene te qeshja...ai foli pastaj me kete nxenesin dhe e mbylli telefonin. Ky studenti me tha "now you believe me? why is it so hard for you to believe me!"...me fjalet e mia i shpjegova paksa qeshtjen e shqiperise dhe me tha qe edhe pse situata politike nuk ishte mire ne shqiperi "ne krahasim me vendet tona" tha ai..."shqiperia per ne eshte si amerika/anglia per ju"..."ne afrike" tha ai.."neve nuk kemi buke per te ngrene"...komshite tane kane vdekur urie tha ai dhe disa familje ne fisin e tije kane jetuar ne insekte. I thashe qe ndoshta ai (gjagjai i tije) rrinte ne shqiperi per arsye se do te shihte ndonje variant te emigroje ne europen perendimore por ai me tha se gjagjai i tije kishte tani marrur pashaporte shqiptare pasi familja e tije kishin qene ne shqiperi 1 vit me perpara se ky dhe qe tani ato ishin qytetare shqiptare.

    A medoni qe kjo eshte gje e mire apo e keqe....dmth a mendoni se ka ardhur koha qe edhe ne te pranojme rrefugjate ne shqiperi nga vende si afrika etj ku njerezit vuajne per buke...a do ishte mire per ekonomine dhe nderitimin e vendit tone...natyrisht duke pasur parasysh qe shqiperia nuk ka pune per shumicen e shqiptareve....por keto refugjate nuk pertojne te bejne gjithcfrare pune...(dhe babai i te dashures time thote ne telefon" me coni para se jam pa pune" kur e pyet se pse nuk punon ne nje zyre qe ne e dime (dmth une dhe e dashura ime) ai thote "jo nuk punoj ne kete zyre sepse nuk paguajne mire"! jo qe po lavderoj nje somalian me shume se babai e te dashures por nuk me pelqen ajo qe ne nuk punojme se na bie reputacioni)

    PS (Per shume shqiptare, nuk pres qe ta besojne kete sepse e di qe eshte e veshtire qe ta kuptojne dhe e di qe shumica mendojne qe e kam perpunuar kete gje....[jo me larg se mamaja ime e cila ndryshoi mendjen kur i tregoi ai studenti me gojen e tije]..per ata qe e besojne kjo gje eshte e vertete. Per ata qe nuk e besojne dot, atehere ju lutem mos komentoni me fjali pa respekt.)
    Sx to everyone will do good in their malnurished lives

  2. #2
    Dreq çuni Maska e Kanani
    Anëtarësuar
    20-09-2002
    Vendndodhja
    shqiperi tirane - itali torino
    Postime
    24
    Ptu te shplaft mortja ishalla ty me gjith shokun tat somalez.
    i shplaft mortja dhe politikanet tone qe per 1 vit jepkan pashaport shqiptare.
    sikur s0kemi morracak vet neve, po na duhen dhe ca somalez tashi.
    aq me shume ti bojme dhe shqiptar dhe ne rregull jemi.

    edhe na falni per fjalet qe perdora po vallaj esht e kote ta mohoni se ne shqiptaret si rrac nuk jemi perzi nejhere per mijra vjet. dmth e kisha llafin si ngjyre lekure.
    edhe somalezt na duhen tashi pak se kemi 15 vjet s'kemi drita dhe uj e zjem,i t'zot me pas i shtet qe te menoj per ne por votojme politikaner qe hajne e vjedhin e pijne per vete.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Jola : 29-07-2003 më 11:44
    Femra eshte motorri me i mire qe egziston! i pershtatet cdo lloji Pistoni, vajiset vet, per ta ndez mjafton nje gisht, cdo 4 jave ndron "vajin", dhe 1 e mbushur serbatori mjafton per 9 muaj!!!!!........:)

  3. #3
    Audio Engineer Maska e KACAKU
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    599
    Heh mire thote bota qe racistet me te medhenj jemi vete ne shqiptaret,pastaj te tjeret.
    Ashtu sic emigruam ne aty ku kishim nevoje,ashtu le te emigrojne tek neve ata qe kane nevoje.
    Nuk duhet te kerkojme vetem te na hapin dyert,por edhe te dime ta hapim tek te tjeret...

  4. #4
    Dreq çuni Maska e Kanani
    Anëtarësuar
    20-09-2002
    Vendndodhja
    shqiperi tirane - itali torino
    Postime
    24
    po e kacak po por AS TI SU PERGJIGJE PYTJES TIME
    DEL TI I PARI TJA HAPESH DYRET E SHPISE TATE KUATIT TAT SOMALEZ?

    KTU PERGJIGJU JO LLOGJE KOT
    shnet
    Femra eshte motorri me i mire qe egziston! i pershtatet cdo lloji Pistoni, vajiset vet, per ta ndez mjafton nje gisht, cdo 4 jave ndron "vajin", dhe 1 e mbushur serbatori mjafton per 9 muaj!!!!!........:)

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    13-02-2003
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    17
    Un cuditem si e ka marre Ai sumalezi pashaporten per 1 viten, kurse une i lindur ne shqiperi, denbabaden shqipetar, mbusha 21 vjec dhe nuk kam pashaport shqiptar. Desha ta merrsha pashaporten per te udhetua ne Italy, dhe nuk munda dot ta marresha sipas ligjit pa pasur librezen ushtarake te firmosur, per te konfirmuar qe un e kam mbaruar ushtrin.
    Kurse Sumalezi eshte ne gjendje qe ta marrin nenshtetsin mabs nje viti.

    Hajde hajde kush po e drejton shqiperin e shkret.

    Mbase e kan bere me i treguar botes qe edhe ne shqipetaret jen te afte me ia hapyr dyret refugjatve, dhe qe ne nuk jene rracista.
    Rreth flamurit te perbashkuar me nje deshir dhe nje qellim.

    Jam krenar se jam Shqiptar se shqiperia eshte Shqiptaria.

  6. #6
    carpe diem Maska e drini_në_TR
    Anëtarësuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, AL
    Postime
    1,585
    Është diçka e natyrshme që emigrantë të fillojnë dhe të hyjnë në Shqipëri, të kërkojnë për punë, dhe për një jetë më të mirë. Syklatri të falemnderoj që e solle këtu këtë njohuri dhe e ndave mes nesh. Më bëhet qjefi tej mase që qeveria Shqiptare e ka ndihmuar atë të gjorë. Sa për racizm, racizmi nuk të ndreq punë, si të bardh, ashtu edhe të zinjë jemi njërëz, frymarrim, dashurojmë, përjetojmë, dhe duam të hushqehemi.

    Mendoj se kjo gjë do të ndodh, dhe në fakt, mbase edhe nga vëndet Azjatike do të ketë refugjatë në Shqipëri. Nga ana ekonomike Shqipëria përfiton nga kjo gjë, sepse punët më të rëmdomta i bëjnë refugjatët, ndërsa vëndalinjët Shqiptarë hypin në punë më lluksoze.

    Edhe një herë më bëhet qjefi që qeveria e RSHsë e ka ndihmuar duke i dhënë nënshtetësinë atij të gjori, sepse njeri është, dhe ashtu si ai, edhe ne e kemi përjetuar emigrimin, dhe e dimë se çfarë do të thotë të jesh klas i dorës së dytë duke pritur pafundësisht për të marrë letra, etj etj që të hapin dyert në shoqërinë e vëndeve perëndimore. Ai xhest mua më duket mëse human, dhe të shpresojmë për edhe më shumë ndihmë.

    Të falemnderit Sykaltër,
    Sinqerisht
    Drini.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    61
    Persa i perket i perket qeshtjes qe shteti une ka bere mire apo jo une nuk e di...... ana ime humane thote qe shume mire ka bere shteti (bei dakort me ty drini) ana ime tjeter nuk e di por nuk thote jo (per kete hapa kete teme qe tju pyes)...hezitoj ta pranoj nga ana ime jo humane per arsye se neve nuk jemi mesuar me te zinje dhe rrefugjate ne shqiperi sepse neve kemi qene te tille gjithmone ne vendin tone (edhe te afermit me thone mos eja ne shqiperi per vit te ri sepse vine shume rrefugjat ne shqiperi dhe eshte e vestire te dalesh pastaj lol) dhe simbas mendimit tim, kjo do jete nje gje e mire nese do kemi ne te ardhmen....posi kemi shume por une nuk kam kohe tju shpjegoj dot sepse me duhet te shkoj diku. Vazhdoni mendimet tuaja....
    Sx to everyone will do good in their malnurished lives

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Une nuk do harroj kurre momentin kur arrita ne Itali ne 91'.
    Te gjithe na ndihmonin,me plaçka,me leke,na futnin neper shtepite qe te laheshim.
    Mendoj qe gabimi me i madh eshte te harrosh te kaluaren tende dhe te terheqesh doren mbrapsh kur nje njeri ta drejton sepse ka nevoje.
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-08-2002
    Postime
    495
    A e keni pare filmin "Pay It Forward"? Kush e ka pare besoj se e kupton mesazhin qe ai film jep...i njejti mesazh do te ishte shume kuptimplote ne kete diskutim.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e jonidapasho
    Anëtarësuar
    09-08-2002
    Vendndodhja
    selanik
    Postime
    488
    t'ju them te drejten e njoh kete teme ketu e dy vjet pasi kur isha per pushime nje behar ne shqiperi me kish thene dikush ne durres per nje familje nga irani qe kishin udhetuar ndermjet turqise per ne shqiperi dhe banonin ne nje barange ne plepa te Durresit. Punonin te dy prindrit e familjes burri ne ndertim dhe e shoqja pastruese dhe ishin mjaft te kenaqur me 3 femijet e tyre.

    Nuk jam kunder ardhjes se emigranteve ne Shqiperi. Vetem besoj se duhet te kalojne nga analiza te rrepta shendetsore pasi shumicen e hereve (dhe ata nga afrika ) mund te mbartin semundje te ndryshme si aids etj.

    Persa i perket marrjes se nenshtetesise dhe aty duhet te kete kritere te forta pasi shqiperia eshte nje shtet i paorganizuar dhe s'ma ha mendja te kete fare ligje per emigracion ne Shqiperi.

    e besoj faktin qe nje emigrant nga Afrika mund te jete i kenaqur ne shqiperi me nje pune krahu sepse ajo i jep buke.

    neve "evropianet" shtepite e grekeve i lyejme, ua pastrojme halete kurse ne Shqiperi nuk e permendim kete fakt e jo ta bejme, se na bie hunda e madhe.

    Shume te rinj ne Shqiperi shok te mij me thone se s'ka pune te mira por vetem kamariera, ne fast food, ndertim etj dhe ata nuk jane per keto lloj pune.
    feja e shqiptarit eshte shqiptaria

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    61
    He pra shkruani me shume......s besoj se ka kaq pak mendime...sigurisht edhe ti ke nje mendim...thuaje...nuk eshte shaka...
    Sx to everyone will do good in their malnurished lives

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e jonidapasho
    Anëtarësuar
    09-08-2002
    Vendndodhja
    selanik
    Postime
    488
    BAH,
    NUK ME DUKET SE I INTERESON NJE TEME E TILLE PACKA SE ESHTE SHUME INTERESANTE.

    J& g
    feja e shqiptarit eshte shqiptaria

  13. #13
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    C'u duhet Shqiperia njerezve te varfer?
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    pasuria dhe varferia nuk kane limit.
    ka vende qe jane akoma me te varfer se Shqiperia.
    une mendoj qe duhet te ndihmojme kush ka nevoje,ashtu si bene edhe te tjeret me ne.
    do te ishte shume hipokrite e kunderta..
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  15. #15
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Mire, Leci... thjesht them mos kene synime te larta per ardhjen e tyre ne Shqiperi... aq.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    ndoshta te kujtohet kur ikem nga nga Shqipeia..
    une ika qe kisha 16 vjeç ne te largtin 91'
    e din çfare doja?
    nje motor te vogel qe ti rrija mbrapa asaj shoqes qe me pelqente aq shume.
    pastaj me kohe erdhi moto,makina ,shtepia dhe shume gjera ta tjera.
    por isha shume i lumtur me ate motorin e vogel...nuk doja gje tjeter...
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  17. #17
    i/e larguar Maska e Jase
    Anëtarësuar
    30-08-2003
    Vendndodhja
    Hannover/Gjërmani
    Postime
    29
    Ne anen humanitare dot lejohet imigrimi.
    Po, duhet mi mendu faktoret, çe e limitojn numrin e imigrantave:
    1. Shqiperia esht - mbas Moldawis - ma i varferi shtet ne evrop
    2. shqiperia esht shtet i vogel
    3. popullsia e shqiperis rritet shpejt - edhe se emigrojn shum nag shtetet tjera
    4. pas 2., institutionet e shqiperis nuk kan mundsi per integrimin e te hujve
    5. konfliktet parashihen : papunsija esht e madhe, çka kujton shqiptari pa pun, kur
    te sheh somalin ty punu ?
    "E bre, imigrantat pu na marin punët"
    6. kriminaliteti esht i madh - imigrantat mujn mu keqperdor nga Mafia

  18. #18
    mes jetes e vdekjes Maska e kristal
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    176
    Nuk e di se cfare nenkuptoni me fjalet refugjate nga vende te varfera,po ku vend me te varfer se shqiperia e kush mund te shkoj ne shqiperi te nderuar,aman pashe zotin perrlla me mbret.


    kristali

  19. #19
    vaya con dios Maska e k63r
    Anëtarësuar
    30-08-2003
    Vendndodhja
    Sweden
    Postime
    8
    Unë besoj se ne shqiptaret gjat tër të kaluares kena pasur zemer të madhe dhe kena ofruar konak per tjeret që kan qenë nevojtar e pse jo edhe tani nëse eshte nevoja.Vet kam qenë refugjat para se ta mirja lejeqendrimin dhe e di dhe iá besoj të gjith atyre të cilet per shkak nevojes janë të shtyrë ta braktisin vendlindjen ata të cilet e kan perjetuar momentin e braktisjes së vendlindjes e dinë dhe e kuptojn këte.
    dont wory bee happy

  20. #20
    vaya con dios Maska e k63r
    Anëtarësuar
    30-08-2003
    Vendndodhja
    Sweden
    Postime
    8
    Desha edhe njeher të qartesoj dicka kur thuhet se ku po do vend
    më te varfer se shqiperia.Egzistojn dy lloj të të varferve.
    1.Të varferit
    2. Ata të cilet duhen të kursejn të ken statusin e të varferit.
    (nëse mund te konsiderohet status).
    Të jesh i varfer eshte shumë veshtir po të jesh i varfer dhe i shtypur dhe i perndjekur eshte edhe me veshtir.
    dont wory bee happy

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
  2. Kryepeshkopi Anastas ende pret nënshtetësinë shqiptare
    Nga Arrnubi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 130
    Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
  3. Guerilasit e LANC
    Nga Tannhauser në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
  4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
  5. Debat mes anti liberalëve dhe liberalëve
    Nga liridashes në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •