Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 82
 1. #1
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787

  Civilizimi n Islam

  Citate nga njerez te njohur per Civilizimin Islam

  Dr. A. Zahur


  Napolon Bonoparti sic permendet ne Cerfilet Kristiane, 'Bonaparte et Islam,' pedone Ed., Paris, France, 1914, f. 105, 125.

  "Mojsiu pati shpallur ekzistencen e Zotit per kombin e tij. Jezu Krishti e beri kete per boten Romake, Muhamedi per te gjithe kontinentin e vjeter..."

  "Arabia besonte ne idhujt, kur gjashte shekuj mbas Jezusit, Muhamedi u solli atyre besimin te Zoti i Abrahamit, i Ismailit, i Mojsiut, dhe Jezusit. Arianet dhe disa sekte te tjera e paten prishur pak qetesine e lindjes duke ngritur pyetje mbi natyren e Atit, Birit, dhe Shpirtit te Shenjte. Muhamedi deklaroi se nuk kishte asgje tjeter pervecse nje Zoti i cili nuk kishte babe, nuk kishte djale dhe se triniteti ishte pak a shume nje ide idhujtaresh..."

  "Une shpresoj qe nuk do te jete e larget dita kur une te jem ne gjendje te bashkoj te gjithe njerezit e zgjuar dhe te edukuar te te gjitha vendeve dhe te formoj nje rregjim te perbashket i cili do te bazohet ne principet e kuranit, te cilat jane te vetmet te verteta dhe vetem ato mund ta cojne njeriun ne lumturi."

  [Shenim: Disa historiane muslimane sugjerojne se Asad bin Al Furat, Komandanti i muslimaneve ne Sicili, eshte nje nga parardhesit e Napolon Bonopartit (1768 - 1821). Pasardhesit e Asadit paten qene njohur me emrin 'Banu Furat'. Nje nga kuneterit e Napoleonit ishte Joacim Murat.]  Ser Xhorxh Bernard Shou ne 'The Genuine Islam' (Islami i Paster) Vol. 1, No. 8, 1936.

  "Neqoftese do te kishte ndonje besim qe do te udhehiqte mbi Angline, dhe Evropen brenda nje qind vjeteve te ardhshme, do te ishte islami."

  "Une gjithmone e kam pare besimin e Muhamedit me nje vleresim te vecante per shkak te vitalitetit te shkelqyer qe ai ka. Eshte i vetmi besim i cili sipas meje ka ate veti asimiluese ne fazat e ndryshimit te ekzistences, e cila e ben veten te dukshme ne cdo moshe. Une e kam studiuar ate - njeriun e shkelqyer dhe ne opinionin tim jo vetem qe nuk duhet te quhet anti-krisht, por nje Shpetimtar i Humanitetit"

  "Une besoj se neqoftese nje njeri si ai do te behej diktatori i botes moderne ai do te kishte sukses ne zgjidhjen e problemeve te saj ne nje menyre e cila do ti sillte asaj ate qe i mungon me teper paqen dhe lumturine: Une kam profetizuar per fene e Muhamedit se ajo do te jete e pranueshme ne Evropen e te nesermes sepse ka filluar te pranohet ne Evropen e sotme."


  Bertrand Rasell ne 'Historia e Filozofise Perendimore,' Londer, 1948, f.419

  " Perdorimi nga ana jone e frazes 'Koherat e Erreta' per te mbuluar periudhen nga 699 deri me 1,000 eshte shenje e rreferimit tone te gabuar ndaj Evropes Perendimore..."

  "Nga India ne Spanje, lulezoi civilizimi brilant islam. Cfare i humbi krishterimit ne kete kohe nuk i humbi dhe civilizimit, perkundrazi..."

  "Per ne duket sikur civilizimi Evropiano-Perendimor eshte civilizim, por kjo eshte nje mendjengushtesi."  H.G.Uells

  "Mesimet islamike kane lene shume tradita ne barazine dhe marredheniet e kulturuara si dhe sjelljen, dhe frymezojne popujt me fisnikeri dhe tolerance. Keto jane mesime njerezore te shkalles me te larte dhe ne te njejten kohe shume te praktikueshme. Keto mesime sollen ne ekzistence nje shoqeri ne te cilen vrazhdesia, shtypja kolektive dhe padrejtesite ishin ne nje nivel shume me te ulet nga te gjitha shoqerite e tjera njerezore te meparshme....islami eshte i mbushur me xhentilese, respekt, dhe vellazerim."  Dr. Uilliam Draper ne "Historia e Zhvillimit Intelektual te Evropes"

  "Gjate periudhes te halifeve njerezit e ditur te kristianeve dhe hebrejve jo vetem qe u vleresuan por edhe u caktuan neper poste me pergjegjesi te madhe, dhe madje u ngjiten edhe neper poste te larta ne qeveri... Ai (halifi Harun Rasheed) kurre nuk e merrte parasysh se nga cili vend ishte nje person i ditur apo se ciles fe i perkiste, por cfare ishte me me rendesi ishte vetem aftesia e tij simbas specialitetit."  Eduard Montet, 'La Propagande Chretienne et ses Adversaries Musulmans,' Paris 1890. (Also in T.W.Arnold ne 'Predikimi i Islamit," Londer 1913.)

  " Islami eshte nje besim i cili eshte thellesisht racional ne kuptimin e gjere te fjales i konsideruar etimologjikisht dhe historikisht....mesimet e profetit, kurani pa dyshim qe ka ruajtur vendin e tij si pike themelore, dhe dogma e bashkimit ne Zot eshte permendur atje me madheshti, me pasterti dhe me bindje te thelle, veti keto te cilat eshte shume e veshtire ti gjesh jashte islamit....Nje besim aq preciz, i cveshur nga te gjitha kompleksitetet fetare dhe shume i kapshem per nje botkuptim ordiner pritet qe te permbaje dhe me te vertete permban nje fuqi te mrekullueshme per te fituar rrugen e tij ne ndergjegjen e njerezve."


  Tomas Karlil ne 'Heroes, Hero Worship, and the Heroic in History,' Lecture 2, Friday, 8th May 1849.

  " Meqe nuk ka rrezik qe ndonje nga ne te behet muhamedan (musliman), une do te them gjithcka te mire per te e cila me te vertete qendron...

  "Kur Pococke beri kerkime per Grotiusin, ku ishte prova per historine e pellumbit, te stervitur per te marre bizelet nga veshi i Muhamedit, dhe ti kalonte atij mesazhet e nje engjelli? Grotiusi u pergjigj qe nuk kishte prove per nje gje te tille!...

  " Nje numer me i madh i krijesave te Zotit beson ne fjalen e Muhamedit ne ditet tona se ne cdo kohe tjeter me te perparshme. A mund te supozojme ne se ai ishte nje pjese e keqe e shpirtezimit, ky njeri qe gjithe keto krijesa e kane pasur si shembull gjate gjithe jetes se tyre nga lindja deri ne vdekje?...

  "Nje njeri i varfer, punetor i madh; pa marre parasysh mundimet e njerezve te tjere vulgare. Sidoqofte do te thoja jo njeri i keq; Kishte dicka me te mire tek ai se cdo njeri tjeter,--sepse po te ishte ndryshe ata burra te eger arabe, qe luftuan dhe u perpoqen 23 vjet nen komanden e tij, gjithmone ne kontakt me te, nuk do ta kishin respektuar ne menyre te tille! Ata ishin njerez te eger qe ndizeshin shpejt dhe futeshin ne sherr, ne te gjitha gjitha llojet e sinqeritetit; pa pasur vlere dhe burreri, asnje njeri nuk do te mundte ti komandonte ata. Ata e thirren ate profet do te thoni ju? Pse qendroi ai atje balle per balle me ata; i hapur, pa u fshehur mbrapa ndonje misteri; arnonte mantelin e tij, rregullonte kepucet e tij; luftonte, keshillonte, jepte urdhera ne mesin e tyre: ata duhet ta kene pare se cfare burri ishte, le te vleresohet ai me epitetin qe ju deshironi! Asnje perandor me salltanetet e tij nuk mund te kishte ate pushtet mbi njerezit sic e kishte ky njeri brenda nje rrobe te qepur nga duart e tij. Gjate 23 vjeteve te kesaj prove te madhe. Per mua ai ishte nje hero i vertet ne vetvete...

  "Keta arabe, Muhamedi, dhe ai shekull,- a nuk eshte kjo njesoj me ate shkendijen qe bie, nje shkendije drite ne nje bote qe ishte si fuci baruti, flakeroi gjithe boten nga Delhi deri ne Granada! Une mendoj, se ai njeri i madh ishte nje drite nga qiejt; njerezit e tjere e priten ate si benzine, dhe po ata u kthyen ne flake...."  Simon Oklei ne 'Historia e Saraceneve'.

  " Nje turme njerezish te eger, te pa pare dhe te izoluar... u kthyen papritmas ne nje force te madhe arabe, e cila arriti nje sere fitoresh te papara ne historine e kombeve, vetem ne nje kohe te shkurter prej 90 vjetesh pushteti i saraceneve arriti nje toke edhe me te gjere se c'kishte pasur Roma ne vitet 800."  Filip Hitti ne 'Histori e Shkurter e Arabeve.'

  " Gjate gjithe pjeses se pare te mesjetes, asnje popull tjeter nuk dha kontribut me te rendesishem se arabet per progresin e botes njerezore, neqofte se nenkuptojme me kete te gjithe ata gjuha e te cileve ishte arabishtja, dhe jo thjesht ata qe jetonin ne Gadishullin Arabik. Per shekuj me rradhe, arabishtja ishte gjuha e mesimit, kultures dhe progresit intelektual per te gjithe boten e civilizuar me perjashtim te Lindjes se Larget. Nga shekulli i 9-te deri ne shekullin e 12-te pati me teper vepra filozofike, mjekesore, historike, religjoze, astronomike dhe gjeografike te shkruara ne arabisht se ne cdo gjuhe tjeter."  Carra de Vaux ne 'Filozofet e Islamit,' Paris , 1921.

  " Me se fundi si mund te harroje nje njeri se ne te njejten kohe Perandoria Mogule e Indise (1526 - 1857 e.r) ishte duke i dhene botes Taxh Mahalin (i cili u kompletua me 1648 e.r) bukuria arkitekturale e se ciles nuk eshte kaluar asnjehere, dhe 'Akbar Nameh' te Abul Fazl: " nje pune te mbushur plot me ide jetesore dhe dije ku cdo aspekt i jetes studiohet dhe klasifikohet, dhe ku te bie ne sy progresi, eshte nje dokument per te cilin civilizimi oriental duhet te jete krenar. Ata njerez, gjenialiteti i te cileve gjen shprehje ne kete liber ishin shume te avancuar per kohen ne artin e qeverisjes, dhe mbase ata ishin te perparuar edhe ne spekullimet e tyre per filozofine religjioze. Ata poete, ata filozofe diten se si te jetonin ne nje bote materiale. Ata vezhgonin, klasifikonin, llogaritnin dhe eksperimentonin. Te gjitha idete e tyre provoheshin perballe fakteve. Ata i shprehin ato me elokuence por ne te njejten kohe japin edhe statistikat."... idete e tolerances, drejtesise dhe humanitetit i cili mbizoteroi gjate kohes se Akbarit."  Marcel Clerget ne ' La Turquie, Passe et Present,' Paris, 1938

  "Shume prova te nje niveli te larte kulturor te Perandorise Osmane gjate kohes se Suleimanit te Madh mund te gjenden ne zhvillimin e shkences dhe ligjit; ne lulezimin e puneve letrare ne arabisht, persisht dhe turqisht; ne monumentet e sotme te Stambollit, Burses, dhe Edirnese; ne zhvillimin e madh te industrive luksoze; ne jeten madheshtore te oborrit mbreteror dhe qeveritareve te larte, dhe po ashtu tek toleranca fetare. Te gjitha influencat - vecanerisht turke, bizantine dhe italiane perzihen se bashku dhe ndihmojne ne berjen e kesaj epoke nje nga me te ndriturat per ottomanet."  Tomas Arnold ne 'Thirrja ne Islam'

  "Ne asnjehere nuk kemi degjuar per ndonje perpjekje per te detyruar jo-muslimanet per te pranuar islamin apo per ndonje persekutim te organizuar qe ka per qellim zhdukjen e krishterizmit. Neqofte se halifet do te kishin zgjedhur nje nga keto plane, ata do ta kishin fshire krishterizmin nga faqja e dheut po aq lehte sac u be me islamin gjate kohes se Ferdinandit dhe Isabeles ne Spanje; me te njejten metode qe ndoqi Luisi XIV per ta bere protestanizmin nje besim ndjekesit e te cilit denoheshin me vdekje; apo me te njejten lehtesi qe u mbajten hebrejte larg Britanise per me teper se 350 vjet."


  Majkelli i Madh sic permended ne ' Michael the Elder, Chronique de Michael Syrien, Patriarche Jacobite d'Antioche,' J.B. Chabot, Editor, Vol.II, Paris, 1901.

  " Kjo eshte arsyeja perse Zoti i hakmarrjes, i cili eshte i vetemi fuqiplote, dhe ndryshon perandorite e te vdekeshme ashtu sic deshiron, duke ua dhene ato kujdo qe ai do, dhe duke na shpetuar nga kriminaliteti i romakeve te cilet gjate gjithe dominimit te tyre, egersisht ndikuan ne kishat dhe manastiret tona dhe na denuan pa meshire, solli nga jugu djemte e Ishmaelit, te na shpetojne nga duart e romakeve. Po edhe neqoftese ne kemi patur ndonje humbje, sepse kishat katolike qe ua paten marre nga ne dhe iu paten dhene kalkedonianeve, mbeten nen posedimin e tyre; sepse kur cdo qytet qe iu dorezua arabeve, ata u lejuan qe te kishin denominimet e kishave te cilat ishin ne ate zone ( dhe ne ate kohe kishat e medha te Emesses dhe Harran u paten marre nga ne); sidoqofte ishte nje shpetim i madh per ne qe shpetuam nga kriminaliteti i romaneve, egersia e tyre, urrejtja e tyre kunder nesh, dhe ta gjejme veten tone ne mes njerezish. (Maijkelli i Madh, Patriarku jakobite i Antiokut e shkroi kete tekst ne pjesen e dyte te shekullit te 12-te , mbas pese shekujsh te regjimit musliman ne ate zone.  James Addison ne 'The Christian Approach to the Moslem,' p.35.

  " Megjithe rritjen e antagonizmave, udheheqesit Muslimane shume rralle i bene kristianet te vuanin per kryqezatat. Kur saracenet me se fundi vune nen kontroll te plote Palestinen, kristianeve iu dha statusi i tyre i meparshem si dhimmis. Po ashtu edhe Kisha Koptike, kishte shume pak shkak per tu ankuar nen qeverine e forte te Salaudinit, si dhe gjate kohes se sulltaneve mamluke me te hershem, sepse ata paten nje drejtesi gjykimi qe asnjehere nuk e kishin njohur me parpara. I vetmi efekt i kryqezatave mbi krishteret egjiptiane ishte qe ti ndalonte ata per disa kohe te benin pelegrinazhin e tyre ne Jerusalem, sepse per aq kohe sa franket ishin ne krye heretiket u ndaluan te afroheshin ne vendet e shenjta. Kjo zgjati deri ne kohen kur muslimanet fituan dhe kristianet rimoren te drejtat e tyre te plota si kristiane."  Muhamed Marmaduke Piktall ne leksionin e tij te vitit 1927 mbi 'Tolerancen ne Islam,' Madras India.

  " Ne syte e historise, toleranca fetare eshte shembulli me i larte i kultures se nje populli... Po ashtu vendet perendimore u bene me tolerante vetem kur ata u shkeputen nga ligjet e tyre fetare, dhe po ashtu kur muslimanet u shkeputen nga ligjet e tyre fetare niveli i tolerances se tyre ra dhe po ashtu edhe kultura. Para ardhjes se islamit toleranca asnjehere nuk ishte predikuar si nje pjese themelore e besimit fetar...

  "Ne qofte se Evropa do te dinte per islamin, aq sa diten muslimanet per kristianizmin, atehere kryqezatat e cmendura aventurioze dhe fanatike nuk do te kishin ndodhur, sepse ato u shkaktuan plotesisht nga nje keqkuptim i madh...

  "Manastire te shumta, me nje pasuri te perbere nga thesare vlera e te cilave llogaritet ne jo me pak se nje qind milion sterlina, paten fatin e madh te gezonin privilegjet e profetit te shenjte (Muhamed) per murgjerit e Sinait dhe ishin shume te respektuar nga ana e muslimaneve. Sektet e ndryshme te kristianeve perfaqesoheshin ne keshillin e perandorise nga patriarket e tyre, ne keshillat lokale nga peshkopet, ne keshillat e fshatrave nga prifterinjte e tyre, dhe fjala e tyre per probleme themelore te shoqerise merrej ne konsiderate pa u diskutuar fare...

  "Toleranca brenda islamit ishte, dhe eshte, dicka pa ndonje dicka tjeter te ngjashme me te ne gjithe historine; klasa, raca dhe ngjyra per here te pare nuk ishin problem dhe kufij te pakalueshem per njerezit."  Ser Xhon Bagot Glub

  "Periudha e halifit Al- Ma'mun mund te konsiderohet si 'koha e arte' e shkences dhe dijes. Ai gjate gjithe kohes kishte qene shume i terhequr nga librat dhe perpjekjeve per te mesuar. Mendja e tij e shkelqyer ishte e interesuar ne cdo lloj aktiviteti intelektual. Jo vetem poezia por edhe filozofia, teologjia, astronomia, mjekesia dhe ligji kishin vendin e tyre gjate kohes se tij te lire."

  "Qe nga koha e Mamunit shkollat mjekesore te Bagdadit kane qene teper aktive. Spitali i pare i lire publik u hap ne Baghdad gjate halifatit te Harun-er-Rashidit. Me zhvillimin e sistemit, fizikante dhe kirurge u caktuan qe te jepnin mesim nxenesve te mjekesise, si dhe te leshonin diploma per ata te cilet konsideroheshin te afte per te praktikuar zanatin. Spitali i pare ne Egjipt u hap me 872 e.r. dhe me pas spitalet publike lulezuan neper te gjithe perandorine nga Spanja dhe Magribi (Marok, Algjeri, etj) deri ne Persi."  Mbi Holokaustin e Bagdadit (1258 e.r)

  "Qyteti u sulmua vazhdimisht, u shkaterrua dhe u dogj. Tete qind mije persona mendohet te jene vrare ne ate kohe. Halifin Mustasim e futen ne nje thes, i qepen gryken dhe u shkel per vdekje nen thundrat e kuajve mongole.

  "Per pese qind vjet, Bagdadi pati qene nje qytet i pallateve, xhamive, bibliotekave dhe shkollave. Universitetet dhe spitalet e tij ishin me modernet per boten e asaj kohe. Asgje nuk mbeti me pervecse kodra rere dhe nje ere e keqe e mishit te prishur njerezor."

 2. #2
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Citate nga Historiane te famshem te Shkences


  Shkrimtaret perendimore shpesh here perdorin fjalet arabe ose muhamedane per te pershkruar muslimanet dhe fjalen civilizimi arab per te pershrkuar Civilizimin Islam. Ne disa raste te tjera, fjalet Saracenis dhe maure perdoren gjithashtu per muslimanet ( arabe dhe jo-arabe) nga pjese te ndryshme te Evropes, Afrikes, Arabise dhe Azise. Sipas nje tradite te Profetit Muhamed (s) cdokush gjuha e pare e te cilit ishte arabishtja ishte nje arab pa marre parasysh origjinen e tij etnike, vendlindjen, dhe nenshtetesine. Arabishtja ishte mjeti i komunikimit ne te gjithe boten muslimane deri para disa shekujsh. Gjate 800 1500 e.r. te gjitha veprat shkencore shkruheshin ne arabisht. Ishte vetem pas kolonizimit te tokave muslimane qe kjo praktike u be shume me pak predominuese dhe ne shume raste edhe u eliminua fare.  Xhorxh Sarton rreth shkencetareve muslimane ne librin Hyrje ne Historine e Shkences

  Do te jete e mjaftueshme ketu te permendim disa emra te famshem: Xhabir ibn Haijan, el-Kindi, el-Khuarizmi, el-Razi, el-Fargani, Thabit ibn Kurra, el-Batani, Hunejn ibn Ishak, el-Farabi, Ibrahim ibn Sinan, el-Mesudi, el-Tabari, Ebul Uafa, Ali ibn Abas, Abul Kasim, Ibn el-Xhezar, el-Biruni, Ibn Sina, Ibn Junus, El-Kashi, Ibn el-Haitham, Ali Ibn Isa el-Gazali, el-Zarkab, Omar Kajami. Nje liste madheshtore emrash e cila nuk do te ishte shume e veshtire te shtohej. Ne qofte se ndokush ju thote juve qe kohet e Mesjetes ishin te varfera shkencerisht, mjafton ti citoni keto emra atij, emra te cilet lulezuan brenda nje kohe te shkurter, 750 deri ne 1100 e.r.  Xhon Uilljam Draper ne Zhvillimi Intelektual ne Evrope

  Duhet te tregoj me keqardhje menyren sistematike me te cilen letersia evropiane ka vazhduar te nxjerre jashte veshtrimit detyrimet tona ndaj muhamedaneve. Sigurisht qe keto detyrime nuk mund te fshihen me. Padrejtesia e gjetur ne zemerimin fetar dhe ne mendjemadhesine nacionaliste nuk mund te vazhdoje perjetesisht. Arabet kane lene pershtypjet e tyre intelektuale mbi Evropen. Ata i kane shkruar ato ne qiell dhe cdokush qe lexon emrat e yjeve mund ti lexoje ato.  Robert Brifolt ne Formimi i Njerezimit

  Ishte nen ndikimin e arabeve dhe ringjalljes se kultures prej maureve dhe jo ne shekullin e 15-te, qe nje ringjallje e vertete ndodhi. Spanja dhe jo Italia ishte djepi i rilindjes se Evropes, e cila pas zhytjes se vazhdueshme poshte e me poshte ne barbarizem, kishte arritur thellesite me te erreta te injorances dhe degjenerimit ne kohen kur qytetet e botes Sarakenike, Bagdati, Kajro, Kordova, dhe Toledo, ishin qendrat e civilizimit dhe veprimtarive intelektuale. Qe nga kohet kur ndikimi i kultures se tyre filloi te ndihet, filloi edhe tronditja e jetes se re.

  Ishte nen paraardhesit e tyre ne Shkollen e Oksfordit (trashegimtare te muslimaneve te Spanjes) qe Roxher Bejkon mesoi gjuhen arabe dhe shkencat arabe. As Roxher Bejkon dhe as adashe te mevonshem nuk mund te lavderoheshin si ata qe prezantuan metodat eksperimentale. Roxher Bejkon nuk ishte asgje me teper se sa nje nga apostujt e shkences dhe metodes muslimane ndaj Evropes kristiane; dhe ai asnjehere nuk deklaroi qe njohja e arabishtes dhe shkencave arabe ishte per beshkekohesit e tij rruga e vetme drejt shkences se vertete. Diskutime rreth asaj se kush ishte inisiatori i metodave eksperimentale jane pjese e keqinterpretimeve te medha te origjines se civilizimit evropian. Metoda eksperimentale e arabeve ishte qe nga kohet e Bejkonit gjeresisht te perhapura dhe te kultivuara me shume zell neper te gjithe Evropen.

  Shkenca eshte kontributi me i rendesishem i civilizimit arab ndaj botes moderne; por frytet e saj u mblodhen me vone. Vetem shume kohe me vone pasi kultura maure ishte zhytur ne erresire, gjigandi i cili i kishte dhene jete kesaj kulture filloi te ngrihej. Nuk ishte vetem shkenca ajo qe i risolli jeten Evropes. Shume influencime te tjera prej Civilizimit Islam i komunikuan shkendijat e tyre te para jetes se Evropes.

  Megjithese nuk ka asnje aspekt ne zhvillimin evropian ne te cilin ndikimi i kultures islamike te mos jete i pranishem, ne asnje vend tjeter nuk eshte kaq e qarte se sa ne gjenezen e asaj fuqie e cila perben forcen e dallueshme te botes moderne dhe forcen e fitores se saj, shkencat natyrore dhe shpirti shkencor.

  Borxhi i shkences tone ndaj asaj te arabeve nuk konsiston ne zbulimet e medha dhe teorive revolucionare. Shkenca i detyrohet shume me teper kultures arabe, i detyrohet vete ekzistences se saj. Astronomia dhe matematika e grekeve ishin nje import i huaj qe asnjehere nuk u aklimatizuan ne kulturen greke. Greket sistematizuan, gjeneralizuan, dhe teorizuan, por rruget e vrojtimeve, mbledhja e diturive pozitive, obzervimet e perzgjatura dhe te detajuara dhe kerkimet shkencore ishin te gjitha se bashku te panjohura per temperamentin grek. Vetem ne Aleksandrine Helenike mund te gjendej ndonje afrim i veprave shkencore i bere ne boten e lashte dhe klasike. Ajo qe ne quajme shkence lindi ne Evrope si nje rezultat i nje shpirti te ri kerkimor, metodave te reja eksperimentale, obzervimeve, matjeve, zhvillimit te matematikes, ne nje forme te panjohur nga greket. Ky shpirt dhe keto metoda u prezantuan ne boten evropiane nga arabet.

  Ka shume mundesi qe pa arabet, civilizimi modern evropian nuk do te kishte lindur ndonjehere; eshte abolutisht e vertete qe pa ata, ky civilizim nuk do te kishte marre keto karakteristika te cilat i dhane mundesine te kalonte te gjitha fazat e meparshme te evolucionit.

  Arnold dhe Guillaume ne Trashegimia e Islamit mbi Shkencen dhe Mjekesine Islame

  Duke pare mbrapa ne mund te themi se shkenca dhe mjekesia islame pasqyruan driten e diellit helenik, kur dita e tij kishte mbaruar, dhe ato ndricuan si nje hene, duke i dhene drite nates me te erret te Evropes Mesjetare; disa yje te shndritshme i dhane driten e tyre dhe kjo hene dhe keto yje u veniten nen lindjen e nje dite te re Rilindjes. Meqenese ato kishin pjesen e tyre ne drejtimin dhe prezantimin e kesaj levizjeje te madhe, mund te thuhet qe ata jane akoma me ne.  Xhorxh Sarton ne Hyrje ne Historine e Shkences

  Gjate sundimit te halifit El-Mamun (813 33 e.r.) menyra e re e te mesuarit arriti kulmin e saj. Monarket krijuan ne Bagdat nje shkolle te rregullt per perkthime. Kjo shkolle ishte pajisur me nje biblioteke, dhe nje nga perkthyesit atje ishte Hunejn ibn Ishak (809-77), nje filozof dhe fizikant me fame te madhe. Nga nje biografi e shkurter e tij e botuar kohet e fundit mesojme qe ai perktheu te gjithe vellimet e veprave Galenike.

  Pervec perkthimit te veprave greke, perkthyesit bene manuale njeri nga te cilet eshte tipik i periudhes se mesimeve arabe. Keto jane ripermbledhje te te gjithe mjekesise, te cilat diskutojne semundjet e trupit, duke filluar sistematikisht me koken dhe duke vazhduar deri poshte tek kembet.

  Ideali musliman nuk ishte bukuria e jashtme, por Zoti ne Begatine e Tij; qe do te thote Zoti me te gjitha shpalljet e Tij, yjet dhe qiejt, token dhe gjithe natyren. Keshtu qe ideali musliman ishte i pafund. Por duke u marre me pafundshmerine ashtu sic perceptohet nga muslimanet, ne nuk mund te kufizojme veten tone vetem me hapesiren, por duhet te konsiderojme edhe kohen.

  Hapi i pare matematikor qe nga konceptimi grek i nje universi statik deri tek konceptimi islam i nje universi dinamik u ndermor nga el-KKhuarizmi (780-850), themeluesi i algjebres moderne. Ai zhvilloi karakterin e paster te numrave si madhesite e kufizuara duke demonstruar mundesite e tyre si elemente te manipulimeve dhe hetimeve te infinite te pronave dhe lidhjeve.

  Ne matematiken greke, numrat mund te zgjeroheshin vetem me ane te proceseve laboratorike te shtimit dhe shumezimit. Simbolet algjebrike te numrave te el-Khuarizmit permbajne mundesite e infinitit. Keshtu qe ne mund te themi qe avancimi nga aritmetika tek algjebra eshte nje hap nga te qenurit tek te berit nga universi grek tek universi i gjalle i Islamit. Rendesia e algjebres se Khuarizmit u njoh nga Perendimi ne shekullin e 12te kur Zherardi i Kremones perktheu tezat e tij ne latinisht. Deri ne shekullin e 16te ky version u perdor ne universitet evropiane si libri matematikor kryesor. Por influenca e Khuarizmit arriti shume me larg se sa universitetet. Kete influence e gjejme ne veprat matematikore te Leonardo Fibinacit si ajo e Pizes, Mjeshtri Jakob i Firences, deri tek Leonardo da Vinci.

  Nepermjet hetimeve te tyre mjekesore ata jo vetem zgjeruan horizontin e mjekesise, por zmadhuan edhe konceptet humanitare ne pergjithesi. Keshtu qe nuk ka mundesi qe kerkimet e tyre mund ti conin ata ne perfundime qe ishin te paarritshme nga mjeshterit greke. Ne qofte se shihet si simbolike qe arritjet me spektakolare te gjysmes se shekullit te 20te si ndarja e atomit dhe bomba atomike, gjithashtu nuk do te dukej e e rastit qe perpjekjet e muslimaneve te hershem ne mjekesi mund te conin ne nje zbulim qe ishte pothuajse po aq revolucionar dhe me i vlefshem.

  Nje filozofi e perqendrimit rreth vetvetes, qofte edhe e maskuar ne cdo lloj menyre, do te ishte e pakuptimshme dhe e qortueshme per mendjen e muslimaneve. Kjo mendje ishte e paafte te shihte njeriun, si ne shendet ashtu edhe ne semundje si te vecuar prej Zotit, prej te afermve, dhe prej botes perreth tij. Ishte ndoshta e paevitueshme qe muslimanet te zbulonin qe semundja nuk ka nevoje te lindi brenda pacientit por mund te merret nga jashte, me fjale te tjera, ata duhet te kene qene te paret qe kane vendosur qarte ekzistencen e semundjeve ngjitese.

  Nje nga perfaqesuesit me te famshem te universalitetit musliman dhe nje figure e shquar ne mesimet islame ishte Ibn Sina, i njohur ne Perendim me emrin Avicena (981-1037). Per 1,000 vjet ai ka ruajtur famen e tij origjinale si nje nga mendimtaret dhe dijetaret me te medhenj ne histori. Vepra e tij mjekesore me e rendesishme eshte Kanuni dhe nje permbledhje rreth ilaceve te zemres. Vepra e pare eshte nje enciklopedi e pafundme e mjekesise. Permban disa nga mendimet me te ndritura qe i perkasin dallimit te mediastinitisit nga pneumonia; natyra ngjitese e fthisis; perhapjes se semundjeve me ane te ujit dhe tokes; pershkrime te kujdesshme rreth semundjeve te lekures, semundjeve seksuale dhe shqetesimeve nervore.

  Kemi arsye te besojme qe kur gjate kryqezatave Evropa filloi te ngrinte spitalet e saj te para, ata ishin frumezuar nga arabet e Lindjes se Aferme. Spitali i pare ne Paris u themelua nga Luigji IV pas kthimit te tij nga kryqezata e vitit 1254-1260.

  Ne veprat e tij (Xhabir, Geber) gjejme disa veshtrime rreth metodave te kerkimeve kimike, nje teori rreth formimit gjeologjik te metaleve (gjashte metalet ndryshojne per arsye te permasave te ndryshme te sulfurit dhe merkurit qe permbajne); pergatitjes te substancave te ndryshme.

  Veprat e Ibn Hajthamit zbulojne zhvillimet e tij ne aftesine e eksperimenteve. Tabelat e tij te kendeve te pjerresise dhe perthyerjes se drites duke kaluar nga nje mjet tek nje tjeter tregojne se sa afer i ishte afruar ai zbulimit te ligjit te qendrueshmerise se raportit te sinusit, qe me vone iu atribua Snelit. Ai llogariti saktesisht per muzgun si pasoje e perthyerjes atmosferike, duke vleresuar renien e trysnise atmosferike te diellit te ishte 19 grade poshte horizontit, tek fillimi i ketij fenomeni mengjeseve ose tek perfundimi i tij mbremjeve.

  Nje pjese e madhe e njohurive shkencore dhe atyre historike ndodhen ne volumin e 30-te, Fushat e Arta dhe Minierat e Gureve te Cmuar prej nje nga historianet me te shquar, El-Masidut. Nje veper gjeografike me e sakte eshte fjalori Muxham el-Buldan nga El-Hamami (1179- 1229). Kjo eshte nje enciklopedi e vertete, qe duke shkuar pertej kufijve te gjeografise perfshin edhe shume dituri shkencore.

  Ata studiuan, mblodhen dhe pershkruan bime qe mund te kishin disa qellime te dobishme, si ne agrikulture ashtu edhe ne mjekesi. Keto prirje te shkelqyera, te pabarazuara ne kristianizem, u vazhduan gjate gjysmes se pare te shekullit te 13-te nga nje grup prej kater botanistesh. Njeri prej ketyre Ibn el-Baitar perpiloi vepren me te pershkruar arabe rreth ketij subjekti (Botanikes), ne fakt me e rendesishmja per te gjithe periudhen qe nga Dioskoridet deri ne shekullin e 16-te. Ishte nje enciklopedi e vertete rreth ketij subjekti, qe perfshinte te gjithe eksperiencen Greke dhe ate Arabe.

  Abd el-Malik ibn Kuraib (el-Asmai; 739-831) ishte nje arab i devotshem i cili shkruajti disa libra te vlefshem rreth anatomise se njerezve. El-Xhaualiki i cili lulezoi ne gjysmen e pare te shekullit te 12-te dhe Abd el-Mumin i cili lulezoi ne gjysmen e dyte te shekullit te 13-te ne Egjypt, shkruajten traktate rreth kuajve. Zoologu me i madh midis arabeve ishte el-Damiri (1405) i Egjiptit libri i te cilit rreth jetes se kafsheve Hajat el-Hajuan eshte perkthyer ne anglisht nga A.S.G.Xhajakar (Londer 1906, 1908).

  Pesha e autoritetit te respektuar, per shembull ajo e Ptolemeut, rralle i frikesoi ata. Ata ishin gjithmone te etur per te provuar nje teori, dhe ata asnjehere nuk u lodhen se eksperimentuari. Megjithese te motivuar dhe pershkruar nga shpirti i fese se tyre, ata asnjehere nuk do te lejonin nje dogme sic interpretohej nga ortodokset tu nderpriste rrugen e tyre te kerkimeve shkencore.  De Laci OLiri ne Mendimi Arab ne Histori

  Materiali grek i mare prej Arabeve nuk iu kalua thjesht te tjereve qe erdhen pas tyre. Ky material ka nje jete te vertete dhe nje zhvillim ne rrethinat arabe. Ne astronomi dhe matematike, veprat e shkencetareve greke dhe atyre indiane u perpiluan dhe keshtu ndodhi nje perparim i madh. Arabet jo vetem qe zgjeroj ate cfare kishin mare nga greket por kerkuan dhe korrigjuan edhe regjistrime te vjetra.  Karra ce Voks ne Trashegimia e Islamit

  Aritmetika dhe algjebra gjithashtu lulezuan pergjate astronomise. Kjo ishte periudha e el-Khuarizmit emri i te cilit, i kurruptuar nga shkrimtaret latine te perendimit, na japin neve termin Algorizem (disa here i shkruar Algoridhm).  Silberbergu ne Zeitschrift Fuer Assyriologie Strasburg

  Megjithate eshte habitshme qe e gjithe letersia antike botanike na jep neve vetem dy paralele te librave tane (ate te ad-Dinauari, vdiq ne 895 e.r.). Si ka mundesi qe muslimanet, gjate nje periudhe kaq te hershme te jetes letrare, te arrinin nivelin e njerezve kaq gjeniale sic ishin Helenet, madje edhe ta kalonin ate. (Ad-Dinari ka shkruajtur Botanika Enciklopedike ne gjashte volume te trasha. Eshte shkruar perpara se te perkthehej ndonje veper greke ne arabisht.  F.G.Alfalo ne Ribashkimi i Gjysmehenezes

  Veprat e Khuarizmit ne artmetike dhe algjeber u perkthyen ne latinisht me emrin Algoridhem (i cili duhej te ishte Algorizem). Emri i tij eshte origjina e emrit Logarithem.  Zhozef Hell ne Civilizimi Arab

  Ne fushen e trigonometrise, teoria e Sinusit, Kosinusit dhe tangeteve eshte e lene trashegim brez pas brezi tek Arabet. Epokat e shndritshme te Peurbashit, te Regiomontanusit, te Kopernikut, nuk mund te permenden pa na sjelle ndermend punen pergatitese dhe fundamentale te matematicieneve arabe.

  Adoptimi i shenjes se zeros ishte nje shkalle e rendesise se larte, qe te udhehiqte tek e ashtuquajtura aritmetika e pozicioneve. Me ndihmen e sistemit arab te numrave, metodat elementare te llogaritjes u perfeksionuan; doktrinat e pronave, dhe lidhjes midis te barabartes dhe jo te barabartes dhe numrave primare, katroreve dhe kubave, u zhvilluan; algjebra u pasurua prej zgjidhjes te grades se trete dhe asaj te katert, me ndihmen e gjeometrise dhe keshtu me radhe. Rreth vitit 820 e.r matematicieni al-Khuarizmi shkruajti nje liber rreth Algjebres, dhe trajtimit te saj elementar- e perkthyer ne latinisht- u perdor nga dijetaret Perendimore deri ne shekullin e 16-te.  Orientalisti Francez Dr. Gustav Lebon

  Duhet te sjellim ndermend qe asnje shkence, as ajo e kimise as ndonje shkence tjeter, nuk eshte zbuluar papritmas. Arabet kishin vendosur 1,000 vjet me pare laboratoret e tyre ne te cilat ata kryenin eksperimentet dhe publikonin zbulimet e tyre pa te cilat Lavoisier (te cilit i jepet merita si themelesi i kimise) nuk do kishte qene i afte te prodhonte asgje ne kete fushe. Mund te thuhet pa patur frike per ndonje kontradikte se duke i patur borxh kerkimeve dhe eksperimenteve te shkencetareve muslimane, kimia moderne erdhi ne ekzistence dhe prodhoi rezultate te medha ne formen e zbulimeve te medha, elektricitetin, telegrafin, telefonin, radion, fotografie, kinematografine dhe keshtu me radhe.

 3. #3

  Lightbulb

  Disa prej dijetarve shkenctarve m t shquar Islam,q kan kontribuar n mnyr t jashtzakonshme edhe n nivele botrore jan :

  Jabir Ibn Haiyan - Kimi

  Musa al-Khawarizmi Matematike,Astronomi,Gjeografi

  Yaqub Ibn Ishaq al-Kindi(Alkindus,800-873)
  Filozofi,Fizike,Optike,Medicine,Matematike,Metalur gji

  Thabit Ibn Qurra Astronomi,Mekanike,Gjeometri,Anatomi

  Ali Ibn Rabban al-Tabari
  - Medicine,Matematike, Bukurshkrim,Literature

  Al-Farghani - Astronomi,Ndrtimtari

  Zakariya al-Razi Medicine,Oftalmologji,Kimi,Astronomi

  Abu Abdullah al-Battani Astronomi,Matematike,Trigonometri

  Abu al-Nasr al-Farabi (Al-Pharabius,870-950)
  Sociologji,Logjike,Filozofi,Shkenca Politike,Muzike

  Abul Hasan Ali al-Masu'di - Gjeometri,Histori

  Abu al-Qasim al-Zahrawi(Albucasis,936-1013)
  Kirurgji,Medicine

  Muhammad al-Buzjani
  Matematike,Astronomi,Gjeometri,Trigonometri

  Hasan Ibn al-Haitham (Alhazen, 965-1040)
  - Fizike,Optike,Matematike

  Abu al-Hasan al-Mawardi
  Shkenca Politike,Sociologji,Jurisprudence,Etike

  Abu Raihan al-Biruni(973 1048) Astronomi,Matematike

  Ibn Sina (Avicenna,980-1037)
  - Medicine,Filozofi,Matematike,Astronomi

  Omar al-Khayyam - Matematike,Poezi

  Abu Hamid al-Ghazali(Algazel)
  Sociologji,Teologji,Filozofi

  Al-Idrisi (Dreses,1099-1166) Gjeografi

  Ibn Rushd (Averroes,1128-1198)
  - Filozofi,Drejtsi,Medicine,Astronomi,Teologji

  Ibn al-Baitar Farmaci,Botanike

  Jalal al-Din Rumi(1207-1273) Sociologji

  Ibn al-Nafis - Anatomi

  Ibn Khaldun(1332-1395)
  Sociologji,Filozofi e Historis,Shkenca Politike

  Burimi : Dr. A. Zahoor
  Ndryshuar pr her t fundit nga PrInCiPiEl : 16-02-2006 m 10:40 Arsyeja: !

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e buki19
  Antarsuar
  20-09-2005
  Postime
  313

  vetem nje nga shum.....

  Muhammed Ibn Musa,jetoj dhe veproj ne shek. lX, ne ne Alkharizem te Iranit te sotem, sipas te cilit edhe u quajt Musa al-Kharizmi.Ka dhene shume punime ne fusha ta ndryshme te shkences,por me se shumti ne astronomi dhe matematke.Me te njohura nga shum vprat e tija jane ,merreni me mend, ALGORITMET.Algoritmet sot ,ne shek.XXl, dhe ne 50 vitet e fundit te shek te kaluar,ishin dhe jan baza e kibernetikes dhe programimit te kompjutereve ne cilen do gjuh programuese qe te jet.
  Eshte interesant te permendet edhe menyra se si eshte tentuar qe t'i humbet fija e prejardhjes se algoritmeve nga nje shkencetar islam e qe me pare jan quajtur alkharizma duke i "konvertuar" ne greqisht si algoritmos.Natyrishte se pervetesime te ngjajshme ka shum nga ana e shkencetareve jo islam,por ky eshte nji rast tipik dhe qe dihet.Shnosh

 5. #5
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Civilizimi në Islam
  Ne qofte se me lejoni nje nderhyrje:

  Titulli nuk ka kuptim pasi vete Islami eshte dhe qyteterim.

  Gabimisht qyteterimi Islamik quhet "qyteterimi Arab", ne te vertete te gjithe perparimin nje njohu Arabia ia kushton Islamit.

 6. #6

  Lightbulb Civilizimi n Islam

  Hasan Ibn al-Haitham (Alhazen, 965-1040)
  - Fizike,Optike,Matematike

  Vepra m e njohur e tij sht Kitab al-Manazir(Libri i Optiks)

  N fotografin e mposhtme sht nj pull poste pr nder t Hasan Ibn al-Haitham :
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga PrInCiPiEl : 20-02-2006 m 22:17

 7. #7

  Lightbulb

  Ibn Khaldun(1332-1395)
  Sociologji,Filozofi e Historisë,Shkenca Politike


  Emri i tij është Abd al-Rahman Ibn Mohammad, por më shumë është i njohur si Ibn Khaldun.

  Një prej veprave më të shquara nga Ibn Khaldun është vepra monumentale: Muqaddimah.
  Këtë vepër do të mund ta gjeni të përkthyer në tri vëllime nga Franz Rosenthal, të titulluar :


  • Ibn Khaldun (Franz Rosenthal, trans.)
   ”The Muqaddimah: An Introduction to History”
   Princeton, NJ: Princeton University Press, 1969.
  Përgatiti
  PrInCiPiEl

 8. #8

  Lightbulb

  Jalal al-Din Rumi(1207-1273)
  Sociologji

  Mowlânâ Khwodâvandgâr Jalâl al-Din Mohammad b. Mohammad al-Balkhi al-Rumi

  Për ta kuptuar Rumin ,ne duhet të kuptojmë diçka nga besimi-feja e Rumit si Musliman.
  Rumi njohuritë e tija i kishte nxënë nga Feja Islame dhe veprimtaria e mistikëve sunni si : Sana'i,'Attar dhe nga babai i tij Bahâ al-Din Valad.Devotshmëria personale ndaj Zotit,nëpër vende dhe kohë të ndryshme është quajtur : zahed(asketik), dervish(fakir,fukara),salek,'aref(gnostik),dhe sufi.Fjala Sufi është sqaruar në mënyra të ndryshme: nga fjala greke 'sophia'(mençuri,urtësi); me prejardhje nga fjala soffe,apo banka(stoli) i gurit jashta xhamisë në Medine,apo si referencë e veshjes së këmishës apo pelerinës së leshtë - suf.
  Sufizmi u sqarua , në mënyrë të jashtëzakonshme, nga dijetari Abu Hamed Mohammed al-Ghazzali(1058-1111).
  Parafrazimi i disa fragmenteve apo tregimeve të Ghazzalit('Ehyâ olum al-Din) nga Rumi në veprën e tij monumentale Masnavi , dëshmon se Rumi kishte njohuri nga veprat e tilla të dijetarëve të mëdhenj.


  Konceptet e Rumit janë studiuar dhe zhvilluar në mënyrë të jashtëzakonshme nga Dr.Muhammed Ikballi - një prej dijetarëve më të shquar Islam të shekullit të kaluar.

  Përgatiti & Përktheu
  PrInCiPiEl

 9. #9

  Lightbulb

  Abu Hamid al-Ghazali(Algazel)
  Sociologji,Teologji,Filozofi

  Pa dyshim një prej dijetarëve më të mëdhenj Islam!

  Hamid El-Gazaliu çështjen e zgjedhjes së lirë dhe vullnetit të lire e përmblodhi në dy fjali të vetme :
  Njeriu është i lirë në atë që ka dituri dhe Nuk është i lirë në atë që nuk ka dituri“.

  Disa prej veprave më të shquara nga Hamid El-Gazaliu janë:
  Ihya al-'Ulum al-Din , Tuhafut al-Falasifa etj.!


  Përgatiti
  PrInCiPiEl

 10. #10
  Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
  Antarsuar
  28-02-2005
  Vendndodhja
  Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
  Mosha
  35
  Postime
  248

  Ibn Sina

  Keni harruar edhe nje nga dijetaret me te medhenj te shekullit te X

  IBN SINA

  Ai ka jetuar ne vitet 980-1037 dhe eshte mare me Filozofi , Matematike , Astronomi , Fizik, kimi, Muzik , dhe Mjeksi

  Ne ato vite ai Nxori perfundimin se cdo element ka vecorite e tij specifike dhe nuk mund te ndryshoje .. dmth hekurin nuk mund ta kthejme ne Flori ( kjo ishte nje ceshtje e asaj kohe '' Alkimisti '' << liber qe prek kete ceshtje )

  Ai gjithashtu rrezoi teorine e Aristotelit ne lidhje me trupat ne levizje dhe presjonin qe ata bejne ne ajrin qe i rrethon ...

  Gjithashtu ai nxorri idene qe nese trupa me peshe te ndryshme i hedhim ne nje largesi me te njejten force rruga qe ato pershkojne do jete e ndryshme... dmth ai nuk ew shpjegoi tamam kete ....kete me vone e SHpjegoi NEWTONI shume vite me vone ...


  Me Shume se keto IBN SINA ishte nje doktor ...
  KA shkruajtur shume vepra ne lidhje me mjeksine por me i njohuri eshte libri ''Knn f't-Tıb'' qe ne shqip do te perkthehej ''ligjet e mjeksise''
  Ky liber ( enciklopedi ) perbehet nga 5 libra
  1. Anatomi
  2. Ilacet e thjeshta
  3. Patologji
  4. metodat e mjekimit me ilace dhe operacione
  5. te dhena ne detaje per ilacet qe mund te perdoren

  Ky liber eshte studjuar ne universitetet e Europes deri ne shekullin e 19.


  KAq per tani ----- me duhet te futem ne mesim

 11. #11
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  39
  Postime
  741

  Islami dhe Civilizimi Perndimor

  Ju lutem te gjithe muslimaneve qe kane tema dhe artikuj rreth kesaj teme le ti sjellin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga INDRITI : 08-03-2006 m 14:00 Arsyeja: Islami dhe Civilizimi Perndimor
  Sa budalla eshte "Odisea"

 12. #12
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  39
  Postime
  741
  Jeta dhe zhvillimi i bashksis njerzore


  do hap i ri n hulumtimin shkencor t zhvillimit jetsor n kt planet n aspektin kohor lvizin m thell n lashtsi, duke shtuar fshehtsit t cilat duhet zbuluar.

  Ndonse distanca kohore midis krijimit t toks dhe paraojtjes s njeriut n t sht relativisht i shkurtr, megjithat nuk na jan ofruar shum t dhna lidhur me zhvillimin e jets njerzore dhe etapat kohore npr cilat ka kaluar shoqria e par njerzore, e kohs parahistorike.
  Prmes studimeve shkencore, e n veanti prmes zbulimeve arkeologjike jan arritur t dhna t muara lidhur me zhvillimin e jets s njeriut gjat periodave t ndryshme. N baz t ktyre studimeve periodat parahistorike ndahen n disa perioda.

  N kohn e gurit, njeriu prdor armt primitive pr gjueti (guri, druri) pr t'u ushqyer dhe pr t mbijetuar, ndrsa shpellat i prdor pr t'u mbrojtur nga shtazt. Fatkeosit kohor edhe errsira e kan frikuar shum. Atbot njeriu ishte gjuetar t cilit i nevojitej forca pr ta mposhtur gjahun. Ai prdor t gjitha mundsit pr ta mundur armikun. Sajoi pr vete spatn primitive, shatin dhe heshtn. Gjat ksaj kohe, njeriu ndezi zjarrin, t ciln do ta shfrytzoj pr zierje, por kshtu e mundi edhe errsirn. Kshtu kaluan shekuj t periods s hershme t gurit.

  Me hyrjen n periodn e vonshme t gurit, njeriu fut ndryshime t reja n sfera t ndryshme t jets. Mjeti kryesor n jetn e tij ende sht guri, mirpo tani i formsuar m mir. Duke bashkuar gurin dhe drurin ndrtoi kasollat dhe pajisjet ndihmse, ndrsa me an t argjils, diellit dhe zjarrit ndrtoi mjetet e vorbtaris. Fillon t zbus shtazt dhe t punoj tokn. Ai tani e ka t oart cilat fara duhet mbjellur dhe cilat bim duhet kultivuar. Shtazn e gjuan me hark dhe shigjet, ndrsa peshkun me hesht. Kshtu njeriu ngadale l pas vete kohn e gurit dhe kthehet kah ardhmria.
  Me kt hyn n nj koh t re, at t xeheve dhe metaleve. Atbot edhe flllon zhvillimi i nocionit civilizim, formsim i ri i jets njerzore dhe hyrjes n nj koh t re.
  Njeriu nuk sht m shtaz e uritur qllim parsor i cilit sht ushojmi. Ngjarjet e ndryshme e riorientojn vmendjen e tij prej stomakut n ambientin q e rrethon. Sa m shum q e pushtonte jetn, aqm tepr rriteshin nevojat e tij. Me nj fjal, kjo krijes q kishte arritur t mbijetoj para sulmit t shtazve zgjodhi rrugn e cila do ta shpiej deri n format e sotme t civilizimit. Ndonse ishte i kuflzuar me muret e padituris, ai kishte arritur t gjej rrugn e bots s dituris dhe njohjes. Ajo q e dallonte njeriun dhe ka e karakterizon edhe sot, pr dallim nga shtazt, sht intelekti, apo mendja dhe njohja si fenomen m interesant jetsor. Pos syve, njeriu posedon edhe mendjen: ai thell n vete e ndjen nj fuoj pr t hapur rrugt e reja. Ndjenja e paknaqsis pr shkak t paprsosmris e nxit n prsosje. Krejt ka ka sjellur t re historia dhe ndryshimet q i ka nxitur n mnyrn e jets njerzore, krejt kjo sht vepr i ktij entiteti t paprshkrueshm dhe t padukshm, t cilin e quajm 'mendje. Me t njeriu shikon n mnyr m precize shikon objektet konkrete i ruan ata n memorie dhe i shfrytzon n situata t reja.

  Katr mij vjet para Isait, a.s., njeriu prparon n sfera t ndryshme t jets. Zbulohet shkrimi, zhvillohet prodhimtaria dhe tregtia. Me kt modelohen elementet kryesor t ksaj shoorie. Fillon ndrtimi i planifikuar me gur t mdhenj dhe t prpunuar. N prodhimtarin e mjeteve t puns dhe mjeteve tjera pr jet, njeriu prdor bronxin dhe remin, ndrsa pastaj edhe hekurin. N skenn jetsore vie feja e madhe hyjnore. Arrin Ibrahimi, a.s., n viset e Babilonis me urdhrin nga Allahu i Madhruar q ta nxjerr popullin e hutuar t Babilonis n rrugn e s Vrtets. N kt detyr e kundrshtuan politeistt, ndrsa armiku m i fuqishm ishte Nemrudi i cili n thirrjen e Ibrahimit, a.s., kishte par pengesn pr miroenien e vet. Prandaj Nemrudi prdori tr fuojn duke e kundrshtuar. Mrpo, Ibrahimi, a.s., me thirrjen pr besim n Allahun Nj, si dhe me luft t vazhdueshme n kt plan arriti t shkatrroj fuqin e shejtanit. Pas rrugtimit t gjat Ibrahimi, a.s., u vendos n Hixhaz, ku me ndihmn e t birit Ismailit, a.s., ndrtoi Qaben.

  Pas kohs s hekurit vijm n periodn e par historike. q nga viti 750, para Isait, a.s., historia fillon t shnoj ngjarje.
  Dy shekuj pas vendosjes s pushtetit romak n Iran u lajmrua Zaradusht (Zaratustra) me idet e reja; n Japoni dhe Kin paraojten Leo Ce dhe Konfuci; n Indi Buda, kurse n Greqi Aristoteli dhe Platoni. Mecj frym e materializmit kishte dominuar tek njerzit, Isai, a.s., morri detyr t ndrtoj prtritjen e shooris, pr ta shptuar njerzimin nga kthetrat e materializmit hebrej. Pr t eliminuar prapsin dhge mashtrimin, ai tek njerzit zhvillonte virtytet morale dhe pastronte shpirtrat e tyre.

  N kt period vendosen lidhjet e ndrsjella shoqrore, ndrsa shnohet edhe zhvillimi i industries, ndrtimtaris dhe medicines.
  Era e mesjets fillon n vitin 476 e cila sht prplot me shum ngjarje t rndsishme. Krahas pushtetit fetar, kisha inpononte edhe mnyrn e jets. Evropn e ksaj periode e karakterizon injoranca, pabarazia, barbarizmi dhe gjakderdhja. Kjo period n Lindjen e Afrt karakterizohet me paraojtjen e civilizimit islam, pr cilin do t bhet fjal n pjesn e dyt t ktij libri.
  Me hyrjen e sulltan Mehmed Fatihut n Stamboll dhe me rnien e Perandoris lindore romake, fillon perioda e prtritjes (perioda e Renesanss). Njkohsisht formohen fuqi t mdha si Britania, Franca, Gjermania dhe Austria. Me zbulimin e busolls u tejkalua Atlantiku dhe u zbulua Amerika. Pas revolucionit francez t vitit 1789 bota hyn n etapn e industrializimit. Zbulimet dhe shpikjet progresojn shum shpejt dhe gjithka prtritet. Evropa hyn n nj stadium t ri t historis.
  Sa budalla eshte "Odisea"

 13. #13
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  39
  Postime
  741
  Karakteristikat e civilizimit perndimor

  Kjo bot n t ciln jemi rritur dhe n ciln jetojm e ka shpjer njerzimin n nj period hutuese n zhvillimin e saj shooror. Bota sot jeton nj periudh t zhvillimit t shpejtuar dhe t revolucionit intelektual. Njeriu sht tejet i arsimuar dhe n kufijt e aftsive t veta mendore hulumton mnyrat e knaojes s nevojave t tij jetsore. Si pasoj e progresit industrial dhe shkencor shtohet mjaft paaftsia dhe pafuoja e njeriut para problemeve me t cilt ndeshet. Nj pjes t madhe t obligimeve t tij i tejkalon te makinat dhe aparatet industriale, ashtu q sot jeta e tij sht shum m e leht. Mjetet dhe metodat shkencore i mundsojn hulumtimin e fshhetsive t bots dhe shtojn mundsit dhe aktivitetet e tij.

  sht fare normale q aktiviteti i prhershm jetsor t rrjedh me shpejtsi t hatashme, si rezultat i konditave t reja pr veprim. Dikur koha llogaritej me dit dhe nat, ndrsa sot llogaritet me minuta dhe sekonda. N intervale fare t vogla kohore lindin vepra t mdha shkencore. Para zbulimit t avullit dhe energjis elektrike, anijet lundronin me an t ers, ndrsa sot me an t instrumenteve dhe makinave t prsosura elektrike dhe me avull, kalohen distanca t mdha pr nj koh relativisht t shkurtr.

  Pr transportin e mallit njeriu prdor automobilin dhe aeroplanin n vend t shtazve. Shikimi i njeriut tanim nuk sht orientuar vetm n Tok, por i hulumton edhe planetet tjera me qllim t pushtimit t tyre; ngritet n lartsit qiellore dhe zhytet n thellsit detare. Dikur njeriu nuk ka pasur asnj njohuri lidhur me kt bot, ndrsa sot ka zbuluar t vrtetat mahnitse pr t. Prmes shkencs dhe hulumtimeve laboratorike ka mnjanuar perden nga fenomenet e jashtzakonshme dhe oenieve t padukshme n bot. Laboratort jan pajisur me mjete, instrumente dhe mikroskop elektronik m t prsosura, prmes cilve oeniet e padukshme rriten pr mija her. Shkurt, nuk mund t mbyllen syt para arritjeve, t cilat bota e sotme perndimore ia ofron popujve tjer. Askush nuk mund t mohoj t gjitha mjetet e prodhimit dhe shtimit t burimeve t pasuris, si dhe t gjitha lehtsimet q jan evidente n shoorin moderne perndimore. Duhet theksuar posarisht prparimin n shndetsi dhe mjeksi. Kjo shkenc i ka hedhur n harres dobsit tjera t njerzimit, kohn kur njeriu nuk ka njohur ilae pr shum smundje, kur fmijt i nshtroheshin smundjeve t ndryshme vdekjeprurse, duke vdekur madje edhe para se t arrinin n kt bot, kurse t tjert prjetonin pasoja t rnda. Ne sot nuk mund t harrojm pasojat e dhembshme nga e kaluara.

  Ndonse jeta e njeriut n kt planet ka ndryshuar, ne kto ndryshime nuk mund t'i vendosim n nj koh t caktuar, ngase shpejtsia e zbulimeve dhe arritjeve e shnon kohn moderne, pr 'arsye edhe sht ouajtur koh e triumfit t shkencs dhe arritjeve shkencore. Ktu duhet theksuar faktin q edhe prkundr progresit t madh, zhvillimit mahnits shkencor dhe mundit t madh t studjuesve t shkencave natyrore, jan lexuar vetm shkronjat e para nga bota e fshehtsive.

  Me keoardhje duhet t pranojm se t gjitha t metat dhe shum dobsi t shoqris bashkkohore perndimore, sipas madhsis dhe rndsis, nuk mbesin aspak prapa anve pozitive t saj. Si do t duhej t vlersojm arritjet n shkenc dhe kultur, t cilat shoqris i kan mundsuar jet m t leht dhe kan hapur para tyre nj er t re, gjithashtu, nuk do t duhej mbyilur syt para mungess s mirsis me ciln sht e lidhur lumturia e njeriut, as me stagnimin q i ka goditur shoorin bashkkohore si produk i po ksaj shoorie.
  Industria dhe teknologjia perndimore vrtet e kan arritur kulminacionin, ndrkao. q vlerat morale dhe shpirtrore kan rn n nivelin m t ult, ndrkoh jan zgjruar dallimet dhe konfliktet. Perndimi ka braktisur vlerat shpirtrore dhe e ka pranuar robrimin ndaj makins, ndrsa robi i makins, pa dyshim, nuk mund t arrij lumturi t vrtet dhe rahati. Dituria teknologjike e organizon jetn: ky organizim nnkupton komoditet, por nuk sjell lumturi.
  Lumturia nuk sht prodhim i shkencs, por di krejt tjetr. Dituria teknologjike nuk njeh t dobishmen dhe t dmshmen, t mirn dhe t keoen. Ajo mundet vetm t prcaktoj 'sht e sakt dhe 'nuk sht e sakt. Sikur mnyra e jets njerzore do t ishte bazuar n shkenc, jeta do t ishte e padureshme.

  Madje edhe B. Russel ka thn:
  'Duhet t'i kundrvlhemi ksaj mnyre t jets.'

  Progresi teknologjik njerzimit i ka sjellur shum dobi, mirpo ka ngrthyer n vete edhe destrukcione e dhun, ndrsa zjarri i pasioneve t paprmbajtura ka sulmuar ashpr shpirtin. Me kt njeriu sht privuar nga qetsia shpirtrore dhe siguria. Dituria teknologjike jo vetm q nuk e ndrion rrugn e njeriut, por e shtyn ate n errsir m t thell.
  Arritjet shkencore dhe fltoret, si jan ato n luft, ln pas vete shkatrrime dhe rrnoja, pikllim t pashuar dhe vuajtje. Pran do lule t elur n kopshtin e shoqris s civilizuar rritet edhe nj ther q e lndon shpirtin e tij. Shooria bashkkohore karakterizohet me t mirat si jan; automobilat, aeroplani, fabrikat, kirurgjia dhe begatia, ndrsa njkohsisht, krahas t gjitha krimeve dhe kundrvajtjeve morale, ka prodhuar edhe bombat shkatrruese, gazrat helmues dhe vdekjeprurs, aeroplant luftarak, raketat shkatrruese dhe rrezatimin vdekjeprurs.

  N botn moderne mendja sht n shrbim t interesit, andaj nuk njeh asgj tjetr pos materialitetit. Prandaj virtyti e ka humbur vendin e vet, ndrsa njerzit kan harrur shum parime morale. Kjo plag morale e njerzimit nuk po shrohet. Mjedisi yn islam, ndonse nuk sht n qendr t luhatjeve shkencore dhe t industrializimit, nuk ka mundur t shptoj nga ndikimet perndimore, n veanti n fushn e kulturs ku kto ndikime shprehen fuqishm dhe shpejt. Kufijt ndrkombtar jan krejtsisht t hapur para deprtimit t moralit t huaj dhe ideve t huaja, opfshin ato t mira apo t kqja. Zakonet dhe tradita kalojn prej nj vendi n tjetrin. E keoja dhe prishja prhapen m shpejt dhe deprtojn m thell ngase i prgjigjen synimeve negative t vet njeriut. Ndons shoqria jon nuk mund t matet me arritjet teknologjike dhe shkencore t shoqris perndimore, megjithat e ka pranuar trsisht at mnyr t destruktivitetit perndimor dhe devalvimit t vlerave themelore. Dshtimi m i madh pr nj shoqri sht humbja e aftsis pr t dalluar t mirn dhe t keoen, t bukurs dhe t shmtuars. Nj shoori e till kurr nuk mund t arrij lumturi dhe miroenie.

  Mjerisht, disa jan t knaour me pamjen e jashtme t civilizimit perndimor, duke mos ia vn veshin rnies morale t tij.
  Bota bashkkohore perndimore demonstron manifestime t jashtme t civilizimit t vet, ashtu q shumkush sht impresionuar me to, kur hasen n nje mjedis t till, humbin aftsin e dallimit n mes problemit dhe rrethit t vet. T gjitha ant negative t asaj shoorie, ata apriori i arsyetojn. duke u hutuar nga pamja e jashtme joshse e perndimit, ndrsa dallimin q e vrejn n mes tradits dhe etiks perndimore dhe ahlakut e traditave t tyre, prodhon tek ata ndjenjn e inferioritetit. N vend se t gjejn shkaoet e progresit perndimor, ata i kthehen mjedisit t tyre me t gjitha veset dhe poshtrsit perndimore. Ky vetmashtrim, sht turp i madh, dhe argument m i mir i humbjes s personalitetit dhe mendimit t pavarur dhe sht pasoj e domosdoshme e mosnjohjes s kulturs vetanake, fes dhe vlerave t tyre, ndrsa krejt kjo l ndikim negative n vet besimin e njeriut. Meo nuk jan n gjendje t analizojn n mnyr detaje dhe thelbsore problemet, t dallojn t mirn nga e keoja, t bukurn nga e shmtuara, ata q n start mohojn shum t vrteta.
  Popujt evropian arritn t ndrtojn nj shoori progresive. duke mos ia vn veshin vlerave fetare dhe tradits. Japonia, pr shembull, ka arritur nj zhvillim t madh dhe t shpejt, duke u inkuadruar n radhn e vendeve t zhvilluara dhe progresive, por nuk ka heour dor nga veorit, besimi dhe tradita. Ajo ka arritur, vetm pr gjashtdhjet vjet, t dal nga rendi i vendeve t prapambetura dhe t z vendin n mesin e kombeve prijse t bots moderne. Ata nuk ishin t vrbuar as t mahnitur me Perndimin, por punuan me zell, duke ruajtur me xhelozi fen, kombin dhe trashgimin e pararendsve. Si n t kaluarn, Japonia edhe sot e nderon dhe ruan besimin e vjetr (budizmin, shintoizmin), absurditeti i cilit sht i njohur pr do njeri me mend.

  Mirpo, intelektualt tan islam, t cilt nuk kan ndjenj pr realitet dhe nuk posedojn mbshtetje t fort ideore, nuk jan n gjendje t analizojn qart shtjet shoqrore as t kuptojn ligjet m t thjesht fetar. do kritik t bindjes s tyre fetare ata e pranojn me knaosi dhe plogshti, pr t vrtetuar se jan intelektual. KaoJ pavetdijshm, ata nuk jan n gjendje t mendojn lirshm pr esencn e gjrave dhe realitetin jetsor. Ata e njohin t vrtetn duke bredhur me mend, n hulutmime dhe grmadha. Aktiviteti shkencor i njerzimit, n domene t ndryshme materiale t jets, si dhe suksesi i madh i arritur sht rezultat i puns s palodhshme dhe mundit t shkenctarve n laboratore t mbyllur. Me kt pun t tyre shkencore, ata i kan nnshtruar fuoit e natyrs dhe ky triumf sht rezultat i puns s palodhshme dhe nuk sht rezultat i arritjeve civilizuese. A mundet ky progres teknologjik t jet rezultat i degradimit dhe pasioneve t ulta t njeriut? Pos ksaj, progresi n shkencat materiale dhe intelektuale, nuk rrjedh n drejtime t njejta, por n drejtime fare t kundrta, kshtu q zhvillimi n nj an mund ta prcjell stagnimi i dhembshm n an tjetr.
  Profesori i nj universiteti evropian n tubimin shkencor n lindje kishte deklaruar:

  "Perndimi ka nevoj per vierat shpirtrore t Lindjes, ngase Lindja n kt plan sht shum m i pasur se Perndimi. Andaj, nse lindort i shfiytzojn prodhimet perndimore, ather edhe perndimort do t duhej t shfiytzonin vlerat shpirtrore t Lindjes.'

  Pr t mbijetuar, shoqria njerzore ka nevoj pr elemente t tjera pos kulturs teknologjike dhe industriale. Sikur nj sistem politik dhe shooror do ta ndante komunitetin njerzor nga modeli burimor i jets dhe sikur jeta t shndrrohej n luft t paollimt pr mbijetes, ather Jeta e njeriut do t ishte prplot dhun.
  Fatkeosisht, njerzimi sot sht n periodn e fmijris dhe pr shkak t ksaj papjekurie nuk sht n gjendje t shfrytzoj t gjitha pasurit e natyrs as mundsit e veta materiale. Pikrisht pr kt arsye, njerzimi edhe i gjason fmijs, i cili bie nn ndikim t ndjenjave si sillet sipas t vrtetave logjike t jets n kt bot. Ndjenjat ln pas shpine mendjen dhe logjikn, ndrsa mendja e njeriut sht vazhdimisht e ngatrruar me paragjykime dhe mitomani t ndryshme. Tek disa popuj kjo pasoyrohet me mnyra t ndryshme t idolatris, ndrsa tek disa m t zhvilluar, n nnshtrim ndaj shkencave materiale dhe eksperimentale. Njerzimi sot, pas shum viteve t prvojave t hidhura n mashtrime t reja, prfundimisht e ka kuptuar se vetm zgjedhja e vetme sht: ose rruga e drejt ose shkatrrimi total.

  Sociologu Peter A.Sorokini kshtu deklaron:
  "Nuk sht reale t pasohen n mnyr t verbr t gjitha zakonet dhe traditat e t tjereve. Nje raport i tilie imituesln e ve n pozit te varshmris. Nse pasim! do t ishte i menduar ashtu q di t zgjedh, pastaj pas prunimit dhe prmirsimit t'ia oforoj bots s shkencs dhe prodhimtaris, kjo do t ishte pasim i mirseardhur dhe pozittv. do ngatrrim, shoetsim dhe paknaogsi n mendjen ton dhe moralin ton sht pasoj e przierjes s ideve t trashguara dhe atyre t vdekura. Rreziku sht edhe m i madh nse jemi larg nga e vrteta jon historike dhe morale."

  Nj mendimtar i njohur islam, n librin e tij "Islami dhe t tjert" (f. 42) thot:
  "Ne nuk e perfaoesojm qgndrimin mbi izolimin shooeror dhe intelektuale, as largohemi nga rruga e cila civillzimin njmend e shpie n progres. Ne jemi pjestar dhe bashkudhtar t ktij karvani. Muslimant, me arritjet e mdha dhe pozitlve i kan dhn kontribut t madh komunitetit njerezor n trsi. Mjerisht, ne sot Ishojm rastin q ksaj gjenerate avangarde t'i japim mirnjohjet e merituara dhe ta ruajm respektin e duhur pr ta dhe dlnjitetin e tyre.
  Krejt kt do t dijm ta mojm vetm ather kur t'i lejojm zemrat tona dhe mendjet tona nga ndjenja e inferioritetit ndaj vlerave t Perndimit dhe kur kt ndjenj e zvendsojm me ndjenjn se jemi njerz t lir. Problemjmi sht q kokulur dhe me duar n gji qgndrofm para bots perndlmore dhe nuk jemi n gjendje t'ua kthejm prap t gjitha ant negative t tyre. Sa mir do te ishte q vet t bjm at n ka ata na pasojn!

  Civilizimi n kt kontekst paraqitet n kuptim t dyfishmt. E para sht q t mos e humbim pjesn e madhe n themelimin dhe ndrtimin e Civilizimit dhe t rujam prvojn vetanake qg del nga mnyra jon e jets, krahas t gjitha prvojave pozitive t tjerve. Kuptimi i dyt sht t zgjedhim manifestimet e jashtme joshse me t gjitha veorit e tyre, t cllt t tjert i kan prgatitur pr vete, e t mos mendojm per to dhe t mos i studjojm ato, ose t paktn t mos i fisnikrojme me di tonn;

  me di qe sht karakteristik e dvilizimit ton. Kuptimi I par i civilizim it sht n pajtim me mendjen njerzore, por Civilizimi n kuptimin e dyt
  i pershtatet majmunve t cilet dijn vetm t imitojn."
  Fryma materialiste ka pushtuar popujt modern n at mas sa sot sht vshtir t gjeni nje evropian i cili do kishte ndonj qllim m t lart se t siguroj pr jetn e prditshme. Pos ksaj, shum i jan dhn botkuptimeve t tyre fetare, ktu mendoj pr krishterimin e shtrembruar t mbushur me hutime, andaj pr kt nuk sht n gjendje t'i prgjigjet nevojave shpirtrore dhe morale t njerzimit. sht e uditshme q nj form e till e fes dominon n kt bot t degraduar, e cila ende e formon modelin shpirtror dhe moral t shoaris perndimore.

  T dielave t gjitha shitoret dhe insiitucionet jan t mbyllura. Kmbanat e kishave dgjohen nga t gjitha ant dhe z karakteristik. Njerzit nga t gjitha shtresat shoorore tubohen n kish dhe dgjojn me vmendje ligjratat. Televizonet emitojn programe speciale fetare pr shikuesit e tyre. Besimtart i drgojn t posalindurit n kish, n mnyr q ta kryejn ceremonin e pagzimit. Njerzit i respektojn lidert fetar, andaj i quajn 'ati i shenjt'.
  Pr t siguruar nj buxhet t fort pr institucionet fetare shteti vjel tatime. Secili sht i obligueshm, deshi apo s'deshi, q t ndaj nj pjes nga t ardhurat materiale. Krejt q grumbullohet shteti ia dorzon kishs. Me apraturn komplete, t mbshtetur me buxhet gjegjs, udhhicjet tr aparati fetar i krishterimit.
  Komiteti pr publikime i kontrollon t gjitha botimet. Ktu kisha e ka vendin qgndror. Nn syrin e zgjuar t dinjitarve fetar prgatiten programet e arsimit fillor dhe t mesm. Deri n vitin e nnt t shkollimit nxnsit jan t obliguar q nj her n jav t vizitojn kishat dhe t prezentojn n programet e prgatitura special pr ta. Kjo konsiderohet si pjes e arsimimit fetar. M interesante nga t gjitha sht se fmijt duhet t shkojn t rrfehen dhe t pranojn mkatet e tyre para priftit.

  As filmat nuk mund t shfaoen pa censurn nga ana e kshillit t cilin e prbjn lidert kishtar, mjekt, psikologt, sociologt dhe ekonomistt.
  Shkrimtari i ktij libri ishte i detyruar t krkoj ndihm mjeksore n Gjermani. U vendos n nj spital katolik. Si dijetar islam atij i ofruan tretman gjegjs mjeksor. N do dhom, andaj edhe n t tijn, ndodhej ikona e hazreti Isait, a.s., dhe fotografia e hazreti Merjemes, a.s., me fmij. do pasdite mbaheshin lutje pr shrimin e t smurve. Disa dit i shihje duke ndezur qirinj para ikons s hazreti Isait, a.s. merreni me mend kt! Ndezin qjrinj para ikons edhe at n pik t dits edhe at n njrn nga qendrat e shkencs dhe dituris. Kurr nuk do ta harroj rastin kur kisha nevoj pr nj transfusion. Drejtori i spitalit m pyeti: 'Cilin lloj t gjakut ua lejon islami? A mundet muslimani t marr gjakun e jomuslimanit? Sidoopft ne do ta prgatisim gjakun n pajtim me dispozitat islame.'

  N komunitetet prparimtare njerzit i respektojn kufljt e liris dhe nuk keokuptojn shfrytzimin e rrjedhave t civilizimit. Pr shembull, televizioni transmeton programe arsimore, gara sportive, fenomene t natyrs, mnyrn e jets s popujve t vendeve t largta. Shkurt, n pjesn m t madhe t programit ofron t dhna t dobishme. Tek ata nuk ekziston liria me t cilin dikush mund ta shtoj zrin e radios dhe me kt t shoetsoj fojnjt ose kalimtart, apo t organizoj ahengje q do t zgjasin deri natn von dhe cilat do t jen n dm t qetsis s fojnjve. N realitet, n rrug as q do t dgjoni zrin e radios. M kujtohte mir nj dit, kur n afrsi t hotelit dgjova nj radio. Sapo po dilja nga hoteli dhe u befasova, ngase ishte hera e par t dgjoi di t till n Evrop. Ishte kjo muzik nga melosi i nnqiellit ton. U interesova t konflrmoj ka ishte fjala. Ditn tjetr m vizitoi nj bashkvendas i cili banonte pikrisht n at pjes t qytetit.
  Un e shfrytzova rastin dhe e pyeta lidhur m kt. Pr nj moment ai heshti, ndrsa pastaj, duke oeshur, pranoi se ai ishte q e kishte shkaktuar zhurmn e djeshme.

  sht e vrtet q ne n botn Islame ende nuk e kemi prvetsuar rregullin e prdorimit t drejt t trashgimis s shoqris moderne, por kemi dalur nga rrjedha normale dhe e natyrshme duke rn kshtu n probleme. T gjith i njohin efektet negative t paraojtjeve televizive. Pjesn m t madhe t fajit pr rnien morale t shooris fshehet pikrisht ktu. Gjith q shikuesit i ofrohet nga kto programe negative sht nj synim i shtuar ndaj devijimeve morale dhe deivacioneve. Npr tr botn islame jehojn zrat e zhurmshm t radiove duke shoetsuar njerzit dhe shpirtin e tyre. Shpiksit dhe zbuluesit e aparateve kurr nuk kan menduar n mnyr precize t caktojn shfrytzimin e shpikjeve t tyre. Kjo ka qen edhe e pamundur. Ata nuk do t besonin q shpikjet e tyre, t dedikuar pr prdorimin e drejt dhe t dobishme, nj dit do t shfrytzohen pr shoetsimin dhe shkaktimin e dhembjes ndaj njerzve t tjer (si sht rasti te ne).

  Me t gjitha trashgimit tjera industriale dhe inovacionet shkencore mund t ndodh po kshtu. Prandaj sht e nevojshme t'i kushtohet vmendje e posame mnyrs s prdorimit t ktyre trashgimive, e kjo srish sht e lidhur me edukatn e shfrytzuesit. Shum njerz mendojn gabimisht, disa nuk mendojn fare, ndrsa disa, thjesht, jan tiran. Mjerisht, kjo sjellje prhapet shpejt n mesin e komunitetit, andaj hasim garn e ndrjsell n planin e shfrytzimit negative t ktyre trashgimive t shkencs, sikur secili prej tyre dshiron t shkaktoj sa m shum t jet e mundur n dm t tjerve. Ja si e prdorim ne progresin material t jets. Duhet t hulumtohen shkaqet e ksaj gjendje dhe mungess s shkencs. A mund t thuhet se mosdituria e njerzve nuk ka kurrfar hise n kt? Vall nuk sht turp pr muslimant, q n kt mas t largohen nga parimet morale t jsts islame, t mos njohin kufijt e liris s vet? Ky sht shembull tiplk i egoizmit shfrenimit ekstrem q ktu quhet liri. Nuk dua t them q jeta evropiane sht e pastrt nga t gjitha ant negative, t cilat do t'i analizojm detajisht n kt libr, por ata t paktn kan kujdes pr kt.
  Sa budalla eshte "Odisea"

 14. #14
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  39
  Postime
  741
  Shkaqet e perhapjes s krishterimit

  Besimet e ndryshme dhe drejtimet e ndryshme fetare n bot (opfshin qjellore apo jo) sot nuk mund t shnojn kurrfar prparimi pr shkak t dobsive dhe shtrembrimeve t mdha. Madje do dit thellohet rnia e tyre.
  Pos islamit, ende vetm krishterimi n bot bn mund n planin e progresit, kshtu q sot n t gjitha ant e bols hasim njrin prkundr tjetrit.
  sht nj vistr rrethanash q ndihmon prhapjen dhe zgjrimin e krishterimit. Klima botrore pr kt sht tejet e prshtatshme. Fuoja dhe gjersia e aktivitetit propagandues sht faktor shum i rndsishm n do f, ngase kjo propaganda ndikon n opinionin publik dhe e orienton at n drejtim t dshiruar. Ndrsa njeriu, natyrisht, leht bie nn ndikimin e propagands s till, e q l gjurm t thell n jetn e tij shpirtrore dhe materiale.
  Pas rilindjes shkencore dhe shoqrore, njerzit kishtar kt e kan pranuar si interes t tyre strategjik. Prandaj ndrmarrin fushat gjithprfshirse me prmasa t gjra, duke br prpjekje maksimale q krishterimin t'ia bjn t afrt pr donjrin dhe n do vend. Gjersa valt e propagands fetare prfshijn t gjith popujt modern dhe prparimtar, makutria ndaj shkloimit t materializmit kufizon mendjen e njeriut dhe ia merr aftsin q n mnyr serioze t merret me shtjet morale dhe intelektuale. Njerzit jan aqt knaour me manifestimet e jashtme t zhvillimit materialist dhe prparimit sa e kthejn kokn nga krkimi i s vrtets dhe vlerave shpirtrore. N ann tjetr, aktiviteti _yn n planin e prezentimit t islamit sht shum i kuflzuar. Pos ksaj nuk posedojm instrumentet kryesor dhe t domosdoshm pr promovimin e islamit. N do situat ne sot nuk jemi n gjendje q bots t'ia prezentojm n mnyr t drejt islamin dhe doktrinn e tij, as mund t'ia shpjegojm t gjitha prparsit dhe veorit. Me shekuj muslimant nuk kan br asnj hap serioz n fushn e prezentimit t islamit. Pas nj prparimi shum t madh i realizuar n shekujt e par t islamit, fillon stagnimi i tij, si rezultat i paaftsis s prijsve dhe dinjitarve musliman. N ndrkoh ndodh edhe konflikti n mesin e komunitetit musliman. Si pasoj e ksaj, vendet muslimane humbin vendin prijs politik n rrjedhat botrore, ndrsa pjest e saja t ndara, nj nga nj, bhen viktima t imperializmit perndimor.

  Themelet e kishs dhe organizimi i saj

  Duke pasur parasysh q krishterimi nuk kishte ligje dhe rregulla t posame rreth organizimit t raporteve shoorore, sistemi i brendshm i ksaj feje nuk ngatrrohej n shtjet shoorore, politike dhe qeverisse. Pozicioni i till ka zgjatur deri n shekullin gjasht pas Isait, a.s. Mirpo n vitin 756 mbreti i Francs sht kurorzuar dhe disa teritore i la nn pushtetit suprem t paps.
  Me kt flllon perioda e fams krishtere. Kisha progresoi n aspektin e pushtetit dhe pasuris. Filluan t paraojten konfliktet rreth kontrollit t pushtetit dhe fuqis n mesin liderve politik dhe fetar. Evropa u b viktim e luftrave t mundimshme t klerit dhe bujaris.

  Njerzit t cilt kishn e kan konsideruar si institucion shpirtror, ishin ithtar t vendosur t klerit. Me ndihmn e tyre, fuoja dhe ndikimi i kishs rritej vazhdimisht derisa n fund nuk vendosi hegjemonin e plot mbi popujt evropian. Para se prarjet e thella ta ndajn krishterimin, do qytet i tyre kishte peshkopin e vet, ndrsa pr nj grup qytetesh fojnj caktohej arojpeshkvi ose patriku. Peshkopi romak gradualisht fitoi autoritet qndror si pap (o do t thot bab i t gjith krishterve). Ai kishte mbikqyrje dhe pushtet n t gjitha ngjarjet fetare, prfshir ktu edhe caktimin dhe shkarkimin e peshkopve dhe aroipeshkve. M n fund, patrikt mitiopolit t Kbnstantinopolit (Stambollit) nuk kan mundur t durojn, andaj vendosn t trhioen jasht prkatsis papnore dhe t krijojn fush t pavarur t puns, me kusht q cjendra e tyre drejtuse t transferohet nga Roma n Konstantinopol. Pas nj vargu konfliktesh t ashpra n mes paps dhe patrikve, ndarja prfundimtare ndodhi n vitin 1052 pas Isait, a.s., m ka krishterimi u nda n dy tabore, Evropa Lindore ra nn juridikcionin e Konstantinopolit, ndrsa Evropa Perndimore i mbeti besnike paps s\ 'katolik'. Kto dy grupe fetare dalloheshin me ceremoni t ndryshme fetare dhe akuza t ndrsjella pr mosbesim.

  N shekullin e 16 n Evrop formohet edhe grupacioni i tret, t cilin e udhheo^ Martin Luter. Kta u ouajtn 'protestan'. Luteri dhe ithtart e tij iu kundrvun shitjes papnore t shitjes s 'vendit n parajs' dhe 'faljes s mkateve'. Ata synuan ta pastrojn kishn nga t koja t ngjashme dhe shtrembrime tjera. Kjo lvizje fitoi shum ithtar, e q kishte pr pasoj prarjen e re n mesin e ithtarve t isait, a.s. kshtu u themelua nj grupacion i tret, krejtsisht i ndryshm.

  Pushteti absolut i paps n Evropn katolike t shek. 12 e 13 shkaktoi reagime t pashmangshme. Lajmrohen lvizje t shumta q i nnshtroheshin kritiks nga ana e kishs zyrtare. Sa ishte brengosja e paps dhe kishs katolike pr shkak t ktyre fenomeneve, mund t shihet nga fakti q papa n vitin 1215 vendosi 'gjyoin pr konfirmimin e besimit' i njohur m emrin "inkuizidoni', cili shpesh do t jet kundr do lloji t risive n krishterimin perndimor dhe do t synoj eiiminimin e tyre. Ky gjyci kishte degt e veta n do qytet t Francs, Italis, Gjermanis, Polonis, Spanjs dhe vendeve t tjera n t cilat dominonte krishterimi perndimor. T akuzuarit pr vepra t tilla paraojteshin para gjykatsve (inkuizitorve) ku fajsoheshin dhe dnoheshin ashpr.
  Me pushtetin e madh, gjyoi n do mnyr ngulfaste iirin e mendimit. Secili q ishte i dyshuar pr ide dhe mendime q konsideroheshin n kundrshtim me ata q i kishte shpallur kisha, i nnshtroheshin mundimeve t tmerrshme. Kto gjyoe shpesh shpallnin gjykime pr shkak t mosbesimit edhe t vdekurve, duke urdhruar zhvarrosjen e kufomave t tyre nga varret...

  Kt proces e ka prshkruajtur will Durant n veprn e tij "Historia e civilizimit' (t. XVIII, f. 35), me 'rast thot:

  Gjyqi per hulumtimin e besimit (inkuiziconi) klshte procedurn e vet t posame. Para se t mbaheshin shqyrtimet lokale gjyoesore, 'dispozita e besimit' (Auto da F6) lexohej nga t gjitha foltoret ldshtare. Nga njerzit krkohej oe t lajmrojn do t dyshimt pr mosbesim apo risi. Keshtu foinjt, miqt dhe familjart nxiteshin dhe trimeroheshin t bhen spiun. Atyre u premtohej konfidenca dhe mbrojtja e plot. Kush i ofronte streh 'jobesimtarit' ose q nuk e Iajmeronte, arrestohej vet dhe kanosej me largim nga kisha, mallkim dhe anatemizim. Ndodhte oe edhe t vdekurit t akuzohen pr mosbesim dhe lyerje t zotit. Andaj organlzoheshln ceremoniale t posam pr gjyklmin e tyre. Pasuria e tyre merrej me dhun, ndrsa pasardhsit e tyre privoheshin nga trashgimia. Prej 30% deri 50% t pasuris s t vdekurit t akuzuar, i dhurohe) gjykatsit t suksesshm. Mnyrat e mundimeve pr t akuzuarit ishin t ndryshme, n pershtatje me kohn dhe vendin. Nganjher duart e t akuzuarit lidheshin pas shpine, n mnyr q pastaj t varej pr to. Nganjher Iidhej ao.fort sa nuk mund t bnte asnj lvizje, pastaj i derdhej uj n goj derlsa nuk vdiste nga ngulfatja. Nganjher iitart lidheshin aqfort rreth duarve t tyre sa e prenin mishin deri n eshtra.'

  Kierarkia kishtare u b aq e fuqishme n Evrop sa t paktn dhjet mbretr dhe lider politik t Gjermanis e Francs papa i kishte prjashtuar nga kisha. Disa pronar t mdhenj kishin humbur gjithka, ndrsa t tjert ishin t detyruar n nnshtrim t plot. Kshtu n vitin 1075 papa Grguri VII e kishte prjashtuar nga kisha mbretin Henriku IV pr shkak t mospranimit t urdhrit papnor dhe i sht thn se duhet t heo dor nga kurora. Henriku IV menjher mori veshjen e pendestarit dhe nxitoi n pallatin papnor ku papa e la t presin tri dit para se ta pranonte, para se ta pranonte pendimin e tij dhe t'i shpallte 'faljen e pendimit'.

  N vitin 1141, papa Inooenti II e kishte larguar nga kisha Lujin VII, ndrsa n vitin 1205 papa Inooenti III e kishte prjashtuar nga kisha mbretin anglez Xhonin pr shkak t sulmit ndaj disa peshkopve.
  N fund, mbreti Xhon ishte i detyruar t'i drgonte porosi paps n t ciln thuhej:
  'Nj z i fsheht m ka urdhruar q n emr t Anglise dhe Irlands ti lutem me perulje Jezuit, ndihmsit e tij, bmirsin ton, papn Inooentin dhe pasardhsit e tij katolik. Prej tani e tutje I Hogarisim kto mbretri mbretri t paps dhe kierarids fetare t tij, andaj urdhrojm oe do vjet n arkn e kishs t paguhet shuma prej 1.000 funtash argjend, edhe at n dy pjes vjetore prej nga 500 funta. Nse ndonjri prej pasardhsve t mi n fronin anglez e thyen permbajtjen e ktij dekreti, ne do t privohemi nga e drejta pr supremacionin e Anglis.'

  Marcel Cache, 'Historia e civilizimit', t. II. N faoen 123 t t. II, autori shnon:
  'Gjat ksaj periode, pes milion njerz jan akuzuar me vdekje pr shkak t thyerjes s dekretit papnor, ose jan hedhur n burgje t errta dhe me lageshti. Gjat 18 vjeteve, prej vitit 1481 deri 1499 Jan djegur, sipas urdhrit t g|yoit 1020, jan ar prgjysm 6860 dhe jan torturuar deri n vdekje 97.023 njerz.' N mesjet, me urdhrln e Gjyoit kishtar, jan djegur gjithsejt 350.000 njerz t ditur dhe t arsimuar.' (Endklopedia e shek. XX. T.6.f.558).

  Viktor Ygo kishte shnuar:

  "Jeta e kishs nuk gjykohet sipas nivelit t progresit njerzor, por n baz t feoeve t historis s saj. Kisha e kamxhikosi Parnillin deri n vdekje, pr shkak t deklarimit q^et nuk dalin nga trajektoret e tyre t caktuara. Kisha e hodhi n burg Complandin 27 her per shkak t pohimit t tij se ekzistojn shum botra t tjera pos Toks. Kisha e torturoi Harveyin pr shkak se kishte argumentuar qe gjaku oarkullon npr arterie dhe vena. Kisha e kishte futur n burg Ghalileun pr shkak t pohimit q Toka rrotullohet rreth Diellit, e q ishte n kundrshtim me teorite oe ishin paraoitur n Beslidhjen e Vjetr dhe te Re. Klsha e kishte mbyllur Christofer Columbon ngase Idshte zbuluar vende q nuk prmenden n Tevrat dhe Inxhil. Pohonin se sht blasfemi t zbulohet ligjsia e trupave qiellor dhe rrugtimin e Toks, ose nj kontinent t panjohura m par, e q nuk prmendet n librat e tyre t shenjt.

  Kisha e kishte shklshruar Pascalin dhe Monteyin pr shkak t amoralitetit, ndrsa Millerin pr shkak t blasfemis dhe amoralitetit." (Historia e mendimit t lir, f. 147).

  Fuqin e vet kisha, gjithashtu, e shfrytzon kundr Islamit dhe muslimanve, andaj ka kryer gjakderdhje dhe masakra t mdha kundr muslimanve n fushatat e gjra pr hir t, si thuhet, 'lirimit t Kudsit (Jerusalemit)'.
  Kto ekspedita i quajtn "Luftat e kryozatave", q filluan n vitin 1095 dhe, pas tet ekspeditave t mdha, prfunduan n vitin 1270.
  Motivi kryesor i ktyre luftrave ishte urrejtja ndaj islamit, t ciln e ushoente papa dhe kierarkia kishtare, dhe t ciln arritn ta mbjellin tek popujt evropian me premtime t rreme dhe shpifje t turpshme kundr muslimanve, me qllim 0_ t'i bashkohen luftrave t kryozatave. Papa Urbani II kishte thirrur kongresin e klerikve dhe liderve fetar pr t deklaruar luftn e shenjt kundr muslimanve, ndrsa veta ai e udhhiqte fushatn e rekrutimit n Franc. Kshtu u tubua nj ushtri shum e madhe e cila u nis n drejtim t Kudsit (Jerusalemit). Dukej q mbar Evropa ishte ngritur n kmb dhe ishte nisur kundr Azis. Disa pohojn se ishin rreth nj milion njerz n kt fushat. N rrugn e tyre ata plakitnin, ndeznin, masakronin dhe dbonin popujt vendor. Njsoj vritnin ushtart dhe civilt, prfshir ktu edhe grat e fmijt. Kur, pas sulmeve trevjeare e pushtuan Kudsin n vitin 1099, vetm 20.000 njerz kishin mbetur gjall, prej nj milioni sa ishin n fillim. M se gjysma e t^re kishin vdekur n luftimet brendaprbrenda radhve, si dhe n grindjet gjat rrugs me popujt musliman dhe jomusliman.

  Historiani i njohur francez Gustav Le Bon (Historia e civilizimit islamoarab, t.3. f. 407) thot:
  "T gjitha tmerret q i kan br kryozatat kundr miqgve dhe armioeve, kundr fshatarve dhe ushtarve, i vjn n vend t par sa I prket egrsis. T gjith s pari i kan plakitur, pastaj kan vrar."

  Kleriku i kryozatave Roberti, prndryshe pjesmarrs n t gjitha kto ekspedita, shkruan:
  "Ushtria jon egrsohej npr aleja dhe sheshe, npr kulmet e rrafshta t shtpive t mbshtetura n njra tjetrn si buklat oe i vjedhin zogjt. Ushtria knaogj me masakrat e br. Edhe t rinjt edhe t vjetrit i shponin me shpat. Ushtart prenin t gjith q U vinte n dor, madje anin edhe stomakun e kufomave duke krkuar stoli dhe para. Gjith qg e gjenin e mernim per vete. S fiindit Bohemondi (nj nga prijsit e kampit) tuboi t gjfth meshkujt e femrat, t plagosur e t pafiuqishm, qg kishin mbetur gjall dhe t gjith i preu, i kurseu vetm t rinjt t dlit do t'i shiste n tregun e robrve n Antaki."

  Godfrey Hardounviil, nj prijsi i ushtris gjakpirse, e kishte lajmruar papn me kto fjal:
  T gjith muslimant, t cilt ne Kuds (Jerusalem) ran n duart tona, njerzit tan i kan vrar n tempullin e Solomonit (Sulejmanit, a.s.(, kshtu o brendia e tempullit ishte n gjak deri n gju."
  Kto jan vetm disa nga shembujt e shumt t torturs dhe armiqsis kundr muslimanve dhe njerzve t ditur n Perndim gjat mesjets dhe luftrave t kryozatave. Dijetart mendjelir prparonin edhe m n punimet e tyre prkundr cenzurs, derisa hipokrizia e kierarkis kishtare nuk u detyrua t trhiqet dhe t ler rrug pr studimet dhe hulumtimet e lira. Mirpo deri atbot dijetart tanim konsideronin se t gjitha fet jan kundrshtar t dituris dhe shkencave, andaj kufizoheshin prej t gjitha besimeve. Gjakpirsia dhe brutaliteti i ekspeditave t kryqzatave, si dhe barbarizmi i inkuizicionit zgjuan Indinjat dhe dyshim ndaj do forme fetare n vetdijen e popullit.

  N Rusi, gjithashtu, kisha injoronte t varfrit dhe t persekutuarit, ndrsa anonte kah t pasurit, q zgjonte reaksion i cili ndihmoi ngritjen e lvizjes komuniste, pr 'arsye lidert e tij i shpalln luft fes, duke konsideruar si paravan pr kapitalistt, t cilt e shfrytzojn klasn puntore. Ata deklaronin se vetm "m ndihmn e shlyerjes s mitit mbi Zotin nga vetdija e njerzve' mund t realizohet revolucion i liris, barazis dhe vllazris.

  N librin tij "Feja n BRSS" Ferdof shkruan:
  "N Rusin cariste kisha posedonte pron t madhe t tundshme dhe t patundshme. Prona prtvate e saj arrinte n miliona hektar tok dhe qindra milion rubla ari. Kisha fitonte t hyra shum t madha permes shfrytzimit t pyjeve, kullosave, hurdhave t peshikimit, por edhe nga marrja me tregti, industrl dhe shum pun t tjera. N t vrtet, kisha ishte kapitalisti m i madh, pronari m i madh i toks dhe bankieri m i madh n Rusi. Ajo! shfrytzonte pamshirshm edhe tregtart e mdhenj edhe ata t vegjl, por as qe tentonte t prmirsoj kushtet e puns industriale. Nj sjellje e till shkaktoi urrejtje t madhe n mesin e puntorve dhe klasn tregtare t cilt klerin e shpalln 'ujogr n veshje t priftit'."

  Religjioni krishter, e cila madje konsiderohej roje edhe mbrojtse e zakoneve t tejkaluara dhe ishte pasoyrim i konzervatizmit, sot shfrytzon t gjitha arritjet shkencore dhe civilizuese, n mnyr q t forcoj themelet e veta. Ne nuk dijm ose shtiremi q nuk dijm q kisha katolike sot drejton 4.000 organizata propaganduese t shtrira n mbar planetin. Buxheti i tyre u mundson t zhvillojn aktivitet n planin e krishterimit n Kongon e panjohur, viset m t thella t Tibetit dhe n skajet m t humbura t Afriks. Buxheti vjetor i kishs angleze arrin deri 900.000.000 tumana. Numrat e till, nse krahasohen me shumn e vogl e cila sht n disponim t muslimanve, sht mahnitse. Inxhili (Ungjilli) sht prkthyer n m shum se njmij gjuh t bots. "Shooria pr botimin dhe prhapjen e Ungjillit" nga Amerika n vitin 1973 ka publikuar 24.000.00 ekzemplar vetm pr Amerik.

  Vatikani publikon gazetat e veta ditore "L'Osservatore Romano" n tirazh prej 300.000 ekzemplar. Ata publikojn edhe rreth 50 revista mujore, n tirazh t prgjithshm prej disa milion ekzpemplar. Ata drejtojn 32.000 shkolla fillore, universitete dhe spitale. (Kjo ka oen para rreth 30 vjetve vr. e prkth.) N mbar botn ata posedojn 4 agjenci radiodifuzive (dhe disa kanale televizive vr. e prkth.) qllimi i vetm i cilve sht misionarizmi, q nga Vatikani deri n Adis Abeb.

  Krishterimi institucional shfrytzon tri metoda kryesore t misionarizmi: prkthimin e Inxhilit (Ungjilit); ngritjen e kishave dhe objekteve t tjera fetare; dhe drgimi i misionarve n t gjitha ant e bots.
  E prditshmja "The Reader's Digest" shkruan:
  "Prteritja e aktivitetit kur sht fjala per vjeljen e "t dhjetave", e oe ishte ligj! vjetr kishtar, ka shkaktuar progres n planin e ringjalljes shpirtrore dhe materiale t kishs protestane amerikane. Megjithat, prej vitit 1550 e tutje, sht srish n rritje pranimi i 'mbikqyrjes', kshtu qg shum organizata misionare n shtpi realizonin t hyra trefish m t mdha dhe n kt mnyr mundsohej ndrtimi i qindra godinave t reja kishtare dhe forcimin e organizatave misionare n vend dhe jasht. Mirpo, m e rndsishmja ishte se antart e ktyre organizatave e kishin kuptuar se ringjailja e ktij ligji t ri sjell dobi t madhe n kt dhe botn tjetr."

  Aparati institucional i kishs nuk ka frik nga judaizmi, hinduizmi ose budizmi, duke pasur parasysh se ato jan besime t disa grupacioneve t caktuar, q nuk kan ndikim t madh jasht grupacionit te vet. Rreziku i vetm pr ta sht Islami, ngase miqt dhe armiot e dijn mir se metodologjia e tij e mendimit dhe ideologjia e tij jetojn n prshtatje me kohn dhe hapsirn.

  Madje edhe vet papa, n fjalimin e tij hyrs n hapjen e koncilit vatikanas ka deklaruar:

  "Rreziku i dli i kanoset krishterimit dhe vlerave perndimore n Aftik nga ana e Islamit sht m e madhe se rreziku nga komunizmi, i cili I kanoset Perndimit."
  Ndonse prpjekjet e muslimanve n planin e promovimit t Islamit jasht jan tejet t kufizuara, veantia e Islamit dhe fryma e tij nxitse jan prparsit e tij. Pr kt arsye Islami po prhapet n disa pjes t vendit, posarisht n Afrik. Islami sht strehimi m i mir pr zezakt e shtypur, ndrsa kisha e ka t oart far rreziku sht pr t. Dy institute belge kan raportuar q n flllim t shekullit XX, n nj provinc t Kongos, kan oen 4.000 musliman, ndrsa n vitin 1960 n Maniyema, Stanleyville dhe Kivu ky numr sht rritur n mbi 236.000 musliman.

  Revista periodike parisiene "Peru" e citon Arsel Corderin, ekspertin evropian pr Islam n Afrik, i cili thot:
  "Islami, i cili dikur ka oen besim i princrve dhe bijve t mbretrve, kohve t fundit sht shndrruar n besim t shtresave t gjra shooerore, t cilt jan n lvizje t perhershme drejt nj jete m t qete.
  S'ka dyshim se Islami sht perhapur shum shpejt nga veriu n jug t Afriks, gj qe e konfirmojn studimet n kt fush, si dhe shum argumente tjer t pamohueshm."

  Duke vlersuar t dhnat mbi muslimant, pagant dhe krishtert n Afrik dhe duke theksuar se numri i mus!imanve sht m i madhi, revista "The Revue De Paris" thot:
  "Duhet llogaritur n at o gjysma e popullates s zez n Afrik Jan musliman. Islami po perparon me shpejtsi t madhe duke prfshir mesatarisht rreth gjysm milioni ithtar n vjet, edhe at jo n baz t ndikimit t tij t dikurshm, por n baze t kushteve te reja t jets qg lindin qe n flllim t ktij shekulli."

  Katr absolvent t Universitetit Az'har n vitin 1950 kishin hapur nj shkoll islame n Mabaku dhe kishin arritur prparim t jashtzakonshm. qeveria franceze s shpejti e mbylli kt shkoll.
  Dr. L.V Vaglieri, profesor i Universitefit n Napoli, shkruan:
  Cili esht shkaku i progresit evldent t Islamit ne Azi dhe Afrik viteve t fiindit? Prkundr Iiris s dukshme qg e gzojn jomuslimant n vendet islame sot, mosekzistimit t asnj pun t organizuar misionare, si dhe perkundr dobsis s pergjithshme q e ka kapluar fen, ne sot nuk mund t themi se shpatat e pushtuesve po hapin rrug para prhapjes dhe progresit t Islamit. Prkundrazi, shum vende n t dlat dikur kan udhheour muslimant tani jan nn udhheo}en e jomuslimanve, nn pushtetin i dli ia imponon besimin e vet popullit musliman, ata nuk kan arritur ta eliminojn Islamin nga jeta e njerzve. far sht vall ajo fuol mbinatyrore q fshehet n kt ffi? Cila sht ajo fuql e brendshme e dla prshtatet aqmire n kt f? Cilat jan thellsit dhe vendet m sekrete n shpirtin njerzor, <je t'i pergjigjet thirrjes me knaoesi dhe gzim, me fjalt: 'Besojl'

  Krishtert kan br gjithka pr t'i rikthyer muslimant. Profesori Muhammed Kutbi shkruan:
  "Nj kompani detare britanike kishte prfaqsin n Afrikn e |ugut. N anijet e ksaj kompanie punonin edhe nj numr muslimansh jugafrikan, mirpo meq kompania ishte jomuslimane, ajo n rrethin e saj nuk ! duronte muslimant. Pr t'i larguar nga besimi, kompania nj pjes t fitimit filloi t'ua paguaj me pije alkoolike. Pasi q pr muslimant alkooli sht! ndaluar (ndalohet edhe shitja e tij), ata humbnin kt pjes t fltimit. Pasi kishte mesuar per gjendjen e tyre te veshtir, nj jurist musliman i kishte kshilluar t refuzojn pranimin e ksaj forme t pagess pr pun, t panjohur askund n bot, dhe t'! drejtohen gjyoit dhe ta aicuzojn kompanin nse e kundrshton protestn e tyre. Kompania, natyrisht, kt ankes e shfrytzoi si pretekst per largimin e tyre nga puna."
  Po, kshtu ata e kuptojn humanitetin dhe filantropin. Sot misionarve musliman n Afrik u jan t hapura t gjitha dyert, qasja e tyre e shpejt, e paramenduar dhe serioze ka trhequr masat e gjra n Islam.
  Ngase Afrika sht n krkim t fes e cila do t harmonizoj shpirtroren me materialen, f e cila do t aplikoj barazin dhe drejtsin shoorore, si dhe t ftoj tr njerzimin n pao dhe vrtetsi.

  sht fakt q krishterimi bashkkohor nuk mund t'u prgjigjet ktyre krkesave pr shkak t varfris s vet, ngase vet kisha sht faktor ndars i cili e mbshtet diskriminimin dhe nuk lejon o t zinjt dhe t bardht t'i shrbejn nj Zoti n nj tempull t njejt dhe njkohsisht. N realitet, raporti i krishterve ndaj zezakve sht raport johuman dhe jocivilizues.
  Patris Lomamba, ish lider kongoan, me nj rast, n gazetat parisiene, kishte deklaruar:
  "Kurr nuk kam mund ta kuptoj prse n shkoll na kan msuar se parimet e krishterimit meritojn respektin ton, gjersa jasht shkollave tona evropiant silieshin n mnyr qe sht krejtsisht e kundrt me kto parime, duke shkelur t gjitha normat humane dhe cMlizuese. Mnyra me t ciln evropiant jan sjellur ndaj zezakve ka oen trsisht i kundrt me at oe ua Idshin msuar shkollat e tyre."

  Nuk sht vetm n Afrik krishterimi i shoetsuar nga progresi i Islamit. Misionart n Amerik kan qen tejet t shqetsuar me pranimin e Islamit nga ana e zezakve. Ata shfrytzojn do mjet n dispozicion pr ta ndalur kt fenomen. T gjitha gazetat prhapnin propagand kundr zezakve. Senati kishte krkuar nga presidenti t ndalonte t gjitha organizatat e muslimanve t zinj dhe q aktivitetin e tyre ta shpallte ilegal. Mirpo, kto masa vetm e kan rritur numrin e muslimanve n Amerik dhe e kan shtuar aktivitetin e tyre. Ata sot i kan shtatdhjet deg n njzet e shtat shtete. qendrat kulturore islame ekzistojn n ikago dhe Detroit, ndrkaciq qgndra tjera dhe xhami jan ngritur n shum qytete tjera t Ameriks. Muslimant botojn revistn me titull "Muhammedi a.s. thot". Ata organizojn demonstrata protestuese dhe me kt rast mbajn mbishkrime n t cilt sht shnuar: "Nuk ka zot pos Allahut, ndrsa Muhammedi sht Pejgamber i Tij."

  Muslimant e zinj i prmbushin obligimet e veta fetare me prkushtim t plot. Grat e tyre vishen sipas dispozitave islame. Ata prpioen t blejn vetm mishin e shtazve t therrura sipas dispozitave kur'anore, e q sht i shnuar me shenjn e "gjysmhns dheyjeve". |an tejet t interesuar pr msimin e gjuhs arabe dhe fmijve t tyre u preferojn msimin e gjuhs s Kur'anit n shkolla dhe fakultete. N mesin e tyre nuk ka hajni, vrasje dhe degjenerim. Armiqt e tyre e pranojn q jeta e muslimanve t rinj, n kuadr t Islamit, dallon trsisht n raport me jetn e m parshme, ata braktisin zakonet e shmtuara dhe devijimet e mparshme.

  Misionart krishter n Afrik, madje as q mundohen t'u ndihmojn afrikanve t zhvillohen njsoj si edhe t bardht. Ata dshirojn q afrikant t mbesin varts t shtetit dhe kishs, si shkruan profesori VVesterman n veprn "Imperializmi dhe Ungjilli":
  "Me pranimin e Islamit, zezaku behet i pjestar i barabart i bots islame. Ky akt i shton respektin vetanak dhe aflrmon nevojat e tij per t qgn qytetar i barabart i bots. Zezaku i dli m hert kishte jetuar n shkurraja dhe kasolla dheu n Islam e fiton statusin i dli nxlt respekt madje edhe tek evropiant. Zezaku qg konvertohet nga paganizmi n krishterizm zbulon qg pozita e tij dallon nga pozita e muslimanve t zinj, ngase themelet e shoqris ?on krishtere dallojn prej atyre n t cilat sht rritur zezaku. Ata vetm siperfaoesisht e kan njohur cMlizimin ton t strukturuar n principet e segregacionit dhe diskriminimit racor ndaj populladonit zezak. As ne nuk ua kem! msuar, as ata i kan kuptuar virtytet e tyre specifike. Ngase nuk e kemi konsideruar obligim t bhemi mbrojts t kulturs dhe Civilizimit zezak, as u kemi ndihmuar afrikanasit t progresojn bashk me ne n drejtim t vazhdimit natyror t zhvillimit t tyre historik deri sot. Ouke krahasuar traditn afrikane me tonn, aqsiprfaosisht sa afrikant e shikojn mnyrn e jets son, ne bashkvendsve tan, evropianve, u ofrojm nj tabllo t shtrmbruar dhe jo t drejt mbi njeriun e zi. E paraoesim s\ indrvid inferior ndaj evropianit, ndrkaq.oe Islami e prezenton si afrikan t zi t dlin edhe vet ai sidhe t tjert, duhet ta respektoj si t till. Islami i ofron baraz! natyrore dhe sodale t dln ne nuk ja ofrojm. Al sht oenie njerzore me tradit dhe histori t veten. Mirpo, nj pjes e evropianve nuk do t duhet harruar faktin q krishtert e zinj jan te barabart me ta, krishteret e bardh, n kuptimin e vlerave njerzore, pa marr parasysh prejardhjen dhe paganizmin e tyre paraprak. Ata jan q e shfiytzojn do rast per t treguar prparsit e muslimanve t zinj ndaj krishterve t zinj. Prandaj jemi dshmitar oe afrikant, t dlt e kan njohur krishterimin, gjithnj e m masovikisht e pranojn islamin. Afrikant nuk kan m iluzione mbi barazin me vllezerit e tyre, krishtert evropian. Pr kt arsye ata e pranojn Islamin dhe e kuptojn si nj f t kontinentit afrikan." (Omar Farrou, Misionarlzmi dhe imperializmi).
  Sa budalla eshte "Odisea"

 15. #15
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  39
  Postime
  741
  Propaganda anti islamike e krishterve

  (shpifjet dhe shtrembrimet)

  Lidert kishtar jan tejet t brengosur me forcimin e autoritetit islam. Pr t minimizuar autoritetin e tij univerzal, ata shfrytzojn mjetet m t ulta t propagands kundr Islamit. Her her madje prdorin edhe gnjeshtra dhe trillime mbi Islamin, duke synuar t shuajn dritn e s Vrtets dhe t pengojn deprtimin e tij ndr njerz.Si shembull do t shnoj at q kam shikuar n televizionin gjerman. Nj musliman nga Jemeni po prshkruante xhamit jemenase dhe kryerjen e ceremonive fetare n to, pastaj komentatori televiziv dha nj prshkrim detaj t varfris dhe skamjes n kt vend, duke orientuar tehun e kritiks s tij kah Islami. "Ai e akuzoi Islamin se sht penges pr progresin e popullit jemenas. 'Besimi i verbr fetar ndaj parimeve islame", tha ai, "E mban Jemenin n primitivizm dhe prapambeturi, duke e kthyer dy shekuj prapa, n bisht t civilizimit bashkkohor botror.'
  Stagnimi, gjumi dhe plogshtia q n stadiumin fillestar t zhvillimit q i prcjell pafuoja totale dhe konzervatizmi, n situat vendimtare, jan konstantat themelore t programit islam. Feja dhe praktikimi i principeve t saj jan shkaku kryesor q ktij populli i sht pamundsuar zhvillimi far i sht mundsuar njerzve tjer.

  Paramendojeni ndikimin e ksaj propagande helmuese, t mbshtetur me dinakri nga nj film i zgjedhur dhe i orientuar kah shikuesi evropian i cili sht ose i painformuar ose i informuar siprfaosisht ose i informuar trsisht gabim mbi natyrn e Islamit. Gjithsesi, shpifjet e tilla jan tradhti e civilizimit njerzor si t till.

  T tillt do t duhej pyetur: "Nse mungesa e prparimit n jetn materiale n Jemen duhet t'i prshkruhet religjionit t tyre, prse njerzit n jug t Italis, ku e ka pushtetin papa, nuk i gzojn frutat e ktij supercivilizimi" Atje njerzit jan skajshmrisht t varfr dhe tejet t paknaour. Prse shum njerz e braktisin Italin jugore duke krkuar fardo pune n vendet m t pasura? Prse Greoia si vend evropian dhe jomusliman, sht m e prapambetur nga shum vende islame? Prse Greqia, e cila para paraqjtjes s krishterimit n t ka qen shembull n zhvillim, po stagnon aciduke shkuar kah vetshkatrrimi, pasi e ka pranuar krishterimin gjersa nuk ra nn pushtetin osman dhe srish filloi ngritjen e vet? Ose, pr 'arsye popujt musliman t Azis, vuajn nj varfri shum m t thell se e njeh ndonj vend musliman. N Bosnje, ku muslimant, ortodokst dhe katolikt jetojn pran e pran, muslimant jan m progresiv n shum aspekte. N Rusi muslimant nuk jan aspak m t dobt n raport me fojnjt e tyre krishtert. Muslimant kinez atje jan para budistve. Madje thuhet q muslimant e Singapurit, me prejardhje arab, gzojn prosperitet m t madh material se do banor tjetr i ishullit, prfshir ktu edhe britanikt. Mjetete bashkkohore perndimore t propagands bots s painformuar Islamin ia paraoesin n drit t shtrembr, duke fabrikuar dezinformata t pabaza t cilat e dshmojn mosnjohjen e plot t parimeve islame, ndrsa kisha kt propaganda e mbshtet.

  Mendimtari i shquar islam Muhammed Kutbi n veprn "Islami dhe konceptet e gabuara t mendimtarve oriental" faqe 288, shkruan:

  "Kalova disa or n Kairo, duke diskutuar mbi shtjet e Islamit me nj delegat t KB. N kontekst t biseds son befas deklaroi: 'shum mir, keni paraoitur argumente t fuqishm mbi drejtsin e Islamit, mirpo un nuk mund t heoe dor nga dobit e progresit bashkkohor. Pr shembull, un dshiroj t udhtoj me aeroplan supersonik...' Ai numroi edhe disa prparsi teknologjike derisa nuk e pyeta i habitur: 'po ka u ndalon t'i gzoni arritjet e Civilizimit modern?' Al u prgjegj: Valle Islami nuk e preferon jetn e shkretirs nn tend, vall nuk insiston oe edhe un t'i kthehem jets nomade n shkretir si barbar?!"
  N Gjermani isha vendosur n nj hotel drejtori i cilit ishte njeri i cili kishte studjuar n universitetet franceze e angleze, dhe kishte arritur arsimim t lart, madje kishte studjuar edhe gjuhn arabe. Ai m tha: 'Un besoj n nj Zot, dhe e njoh mir edhe besoj verbrisht n Te, por nuk mund ta pranoj Zotin, tek i cili ftojn shkollat fetare, ngase kjo nuk sht n harmoni me mendjen e shndosh, ngase ajo pr ka flasin kto shkolla sht n kundrshtim me natyrn e njeriut.' Gjersa po fliste kshtu thellsia e ndjenjave i pasqyrohej n tr fytyrn: 'Duhet t themelohet besimi n nj Zot (teuhid) n kt bot, ndrsa pastaj do t duhej ndryshuar rrjedhn e gabuar dhe shtrembruar t mendimeve t t gjitha shtresave t shoqris, n mnyr q njerzimi t ngritet n shkalln e teuhidit t pastr (besimit t pastr n Zotin Nj dhe t Vetm).' fy evropian i arsimuar nuk dinte asgj pr pikpamjen islame t kuptimit t vetsis s Zotit (teuhidit), as pr dallimet e thella n mes Kur'ani Kerimit, nga njra an, dhe Tevratit e lnxhilit t falsifikuar, nga ana tjetr. Ai e mendonte se Kur'ani, n t kuptuarit e Zotit, sht i ngjashm me Dhiatn e Vjetr dhe Dhiatn e re.

  la dhash nj libr mbi Islamin n gjuhn gjermane n mnyr q t njoftohet me parimet themelore t tij. Mjerisht disa bashkkombas tant, gjersa qndrojn jasht vendit, botojn vepra t cilat perndimort ia prshkruajn Islamit, ndonse ata kt e bjn si individ dhe n kundrshtim me fen e tyre. Dhe vrtet, zotriu i prmendur, drejtor i hotelit, n baz t sjelljes s disa muslimanve, kishte refuzuar q n t ardhmen t pranonte musliman n hotelin e tij. N rastin tim ai kishte br prjashtim me insistimin e nj miku t tij besnik, mirpo edhe ather kishte pranuar t qndroja vetm disa dit. Gjat vizits fltoi besim pikrisht ngase asnjher nuk m kishte par t kaloja kufmjt e mirsjelljes dhe jo pr shkak se un bra ndonj prpjekje pr t fituar besimin e tij. M lavdroi (modestia nuk m lejon t theksoj t gjitha fjalt e tij), ndjenjn e simpatis s tij madje e shfaoj me dhurata t shumta. N raste t jashtzakonshme, kur hotelin e tij e vizitonte ndonj mysafir i lart, ai ia lironte dhomn time, ndrsa un kaloja n dhomn e tij private, duke mos e mbyllur fare tavolinn e puns plot dokumenta me vler!

  N fund erdhi dita kur un duhej t transferohesha n nj vend tjetr. Ai e shnoi adresn time t re dhe prej ather, sa her q nj musliman krkonte dhom, ai m telefononte dhe krkonte mendimin tim. Isha njfar garanti pr mirsjelljen e tyre, ndrsa kt e bja pr t'i ruajtur bashkkombsit nga vshtirsit, ngase t huajt, gjat vizits n nj qytet t huaj, nse nuk jan t menur o t rezervojn paraprakisht, kishin shum probleme me gjetjen e dhoms pr banim n ort e hershme t mbrmjes.

  Nj her hoteliristi m telefonoi dhe pyeti lidhur me disa bashkkombas t mij q sapo kishin arritur dhe q ishin pr her t par n Gjermani. Un i dhash preferencn time t zakonshme, mirpo t nesrmen n mngjes m ftoi me zrin q shprehte shoetsim dhe frik. Ai u ankua: 'Kta njerz pr t cilt garantuat mbrm, u dshmuan si t kqij, mysafir shum t kqij.' I krkova falje i turpruar dhe vendosa q kurr m t mos jap garancn time.
  Kriza aktuale botrore i ofron muslimanve rast t vrtet pr ta hapur zemrn e bots s civilizuar ndaj kulturs burimore islame. Konditat pr prmbushjen e ksaj detyre jan tejet t volitshm. sht e sakt q prshtatja e islamit ndaj nevojave t brendshme t natyrs s njeriut, faktori i cili i prgjigjet prhapjes s tij. Mirpo, pr interpretim t suksesshm t Islamit duhen kuadro t reja dhe programe t reja. Mjerisht, puna n prhapjen e Islamit te ne nuk ka vler reale, ndrsa lvizjet individuale, akcionet Jogjegjse, prpjekjet plot dshtime, propaganda e paplanifikuar, institucionet e pakoordinuara kurr nuk do t mund t arrijn rezultate t knaoshme, as t progresojn larg, aty ku kundrshtimi sht rrnjosur thell.

  Kemi gabuar q nuk kemi kuptuar rndsin e madhe t puns s organizuar n planin e interpretimit t Islamit. Prkundr vmendjes q e vlen fuojn karakteristike pr kulturn islame n planin e proceseve revolucionare dhe doktrinn e tij specifike mbi shoorin, faktort q ndikojn shum n realizimin e ktij qllimi jan krijuar nga mjedisiyn. Prkundr posedimit t ideologjis valide dhe normave juridike, ne jemi prfshir me nj stagnacion t pakuptueshm; pozita jon sht e mjerueshme dhe vetvetiu l fush t gjer pr veprim antagonist kundr Islamit.
  Sa budalla eshte "Odisea"

 16. #16
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  39
  Postime
  741
  Sistemi i vlerave morale t bots perndimore

  |eta e njeriut perndimor sht teknologjikuar maksimalisht, sht privuar nga prmbajtja shpirtrore dhe ngrohtsia jetsore. Fal prosperitetit perndimor modern ka arritur t'i tejkaloj problemet e shumt jetsor. Mirpo, jeta shoorore e krijuar si rezultat i civilizimit modern e pengon q t msoj shum fakte, duke sjellur n harres shum vlera t tij morale.
  rregullimet e shumta q jan karakteristik pr civilizimin e sotm modern jan fare evident. Shpikjet dhe zbulimet e bra pr t lehtsuar jetn dhe pr t prparuar civilizimin nuk i kan zbutur kto rregullime, as i kan sjellur lumturi shooris, por as kan eliminuar problemet e tij dhe rregullimet e shumta sociale. Krahas nevojave t ndryshme fizike njeriu ka nj vrull moral dhe aspirat shpirtrore. Si e ndjen joshjen ndaj knaosive fizike, njeriu gjithashtu ndjen edhe nevoj pr ushtrimin e prmbajtjeve shpirtrore jasht bots materiale.
  Prkufizimi njeriut vetm Brenda suazave t materiales do t ishte gabim i madh, pastaj nuk sht edhe n harmopi me natyrn e tij. Shkalla fillestare n jetn e komunitetit njerzor, e q paraogt shpresn m t lart t njerzimit, fillon n momentin kur mendja e njeriut, n rrugn e zhvillimit t saj gjithprfshirs, posarisht n stadiumin e kulturs materiale, aktivizon potencialet e veta shpirtrore n drejtim t shfrj/tzimit t vlerave t gjithmbarshme njerzore. Lumturia njerzore gjithsesi nuk arrihet vetm n nivel t kulturs materiale pa ushtrimin e barabrat t dy aspekteve t saj: shpirtror dhe material.
  Devijimet bashkkohore morale dhe shoqrore tregojn q faktorve t komplementarizmit njerzor nuk i sht dhn vmendje e nevojshme. Njerzimi ka gabuar kur ka lshuar t njoh faktort e lumturis dhe miroenies.
  Historia nuk e njeh asnj popull jeta e cilit ka oen e prkufizuar trsisht me procese destruktive. Kshtu sht edhe Perndimi sot. Prkundr degjenerimit moral, ende ekzistojn edhe kualitete t duhura; ekzistojn shum njerz t cilt praktikojn besnikrisht principet si jan nderi, mirsjellja dhe sinoeriteti. Mirpo kto vyrtyte nuk mund t vrehen prkundr mkateve dhe dobsive t cilat dominojn.

  Virtyteve t tilla mund t'i qasemi nga knde t ndryshm dhe mund t aplikohen n mnyra t ndryshme. Virtytet morale t Perndimit kan prjetuar ndarjen e plot nga feja, kshtu q e kan humbur vlern dhe karakteristikn e tyre shpirtrore. Dashuria ndaj fltimit material e ka nxitur njeriun perndimor ta kryej me prpikri dhe plotsisht detyrn e vet. Njerzit virtytet morale i shikojn nga aspekti i fitimit material, pr ata ato jan tnjet pr prparim n pun. Nse kto virtytet nuk sigurojn dobi materiale, ather tek ata nuk kan kurrfar vlere. Kshtu vlerat morale tek ata shfrytzohen pr arritjen e fitimit.
  N planin e jets seksuale Perndimi ka tejkaluar t gjith kufljt morale. N fillim t jets secili e di me siguri q pastrtia dhe masa n kt shtje kan vlern e vet morale, ndrsa tejkalimi shpie n degradim moral. Mirpo kjo e vrtet ka qen dhe sht harruar gradualisht, ose sht fshir qllimisht nga vetdija e njeriut.
  Pastrtia tanim nuk respektohet nga ana e shoqris, ndrsa njkohsisht, jan braktisur t gjitha sanksionet e kontrollit moral.

  Nj mik imi m kishte treguar se si e kishte dgjuar nj vajz q po krkonte kshill, n njrn prej radiostacioneve Iokale n Gjermani, duke scjaruar problemin e vet tne kto fjal:
  "Pr disa vjet jam zbavltur me nj djal. Mirpo, gjat marrdhnieve t vazhdueshme dhe t shpeshta ndjenjat intime ndaj tij thuaja jan shuar. Vendosa t filloj lidhje me nj mashkull tjetr. A mund t'i mbaj t dyt? Apo do t duhet t heqdor nga lidhja e dyt dhe ta mbaj t parn?"
  Kshilltari n radio i ishte prgjegjur me nj pyetje shum irituese:
  "Deri n moshn 28 vjeare keni liri t pakufizuar t shooroheni me nj apo m shum meshkuj, pa kurrfar obligimesh dhe kushtesh. Prandaj, mos u brengosni dhe mos u shoetsoni, prandaj mos u hamendni lidhur me kt!"
  Ku jemi ne vall, kur mediumet dhe autoritete tjera, detyr e cilve sht t mbrojn moralin publik dhe ta mbrojn erozionin e tij, vet e preferojn laprdharin edhe at nn emrtimin 'marrdhnie t posame para martess' dhe 'miosi ligjore'; preferojn promiskuitetin preferojn shkatrrimin e kufijve morale; mohojn moralitetin dhe predikojn ngritjen kundr mirsjelljes, respektit dhe dinjitetit?

  Will Durant, sociolog, n veprn e tij "Mrekuilit e filozofis", shkruan:
  "Jeta n qytetet e cMIizuara nuk lejon njeriun as t mendoj pr martesn, ndrkoh q pasionet seksuale rriten, ndrsa konditat e bjn knaojfsin tejet t afert. CMIizim! e ka shtyr moshn e martess (te meshkujt madje deri 30 vjet), q trupin e djalris ia ekspozon nxitjeve dhe shoetsimeve seksuale, si dhe e dobson fuoln e tij pr t'u mbrojtur nga veprimet e ndaluara. Keshtu pastrtia, e cila dikur sht konsideruar virtyt, sht br objekt i prbuzjeve dhe poshtrimeve. N nj atmosfer t till tretet edhe turpi, i dli dikur i ka stolisur t gjitha bukurit e njeriut, ndrsa njerzit krenohen me mkatet e tyre; nn mbulesn e barazis me mashkullin, femrat hyjn n lidhje t pakufishme jashtmartesore, ndrsa marrdhniet e ndaluara paramartesore bhen di fare e zakonshme.

  sht e sakt se n rrug nuk ka prostitute (sht zvogluar shum numri i tyre S.S.), mirpo kjo nuk sht pasoj e ndjekjes policore, porse ngase e kan humbur punn pr shkak t paraoitjes s femrave t cilat ket e bjn pa pages."
  Natyra e njeriut ka nevoj t konsolidoj fuojt e veta, t vetdisiplinohet dhe t eksponohet me mas. Largimi nga kjo rrug natyrore e natyrs s njeriut sjell pasoja t padshirueshme. Me flakjen nn kmb t ligjit t qenies vetanake n emr t liris, kurr nuk mund t sjell qetsin e duhur t zemrs dhe knaosin e mendjes t ciln njerzit e krkojn.

  Indulgjenca perndimore laprdharin e ka br publike. A sht ngopur ky zvetnim i njerzve? A nuk jan krimi, dhunimet, smundjet nervore, kundrshtimet, grevat dhe vetvrasjet rezultat i shfrenimit seksual dhe liris s tepruar? Njzet vjet t liris totale seksuale n Suedi kan shkaktuar pasoja t tmerrshme tek rinia: egrsin dhe dhunn shoorore. Ky fenomen kishte shoetsuar seriozisht qaroet shkencore dhe politike, ndrsa n parlamentin suedez ishte trajtuar si problem krucial i shoqris suedeze. Kryeministri suedez kishte paralajmruar haptas me fjalt: "Do t'na duhen t paktn dyzet vjet q t sanojm katastrofn e prodhuar me gabimin i cili ka zgjatur njzet vjet."
  Teoria e Frojdit, e cila t gjitha aktivitetet njerzore i Sqaron me vrullet seksuale, shum njerz i ka shtyr n shfrenim m t rnd seksual. Ajo e ka ndar seksin nga morali. Pastrtia ka erozuar deri n fund pa kufi, pr pasojat e cilit dshmojn t dhnat e publikuara m posht.

  Kshtu "The Reader's Digest" raporton:
  "Statistikat n Gjermanin Perndimore tregojn se armata aleate, duke ber jet seksuale me femrat gjermanoperndimore, ka ln pas vete 200.000 femij jashtmartesor, prej cilve 5.000 foshnja t zeza, per t dlat tani perkujdeset qgveria. E kjo sht vetm 1096 nga numri i prgjithshm i femijve jashtmartesor oe jan shpetuar nga aborti apo mbytja nga ana e nnave. Kjo statistik ka t bj vetem me Gjermanin Perdimore, ndrsa nuk kemi t dhna per Gjermanin Lindore. Mirpo, shte m se e besueshme oe ky problem atje nuk sht aspak m i Iehte nse nuk eshte me i rnd."
  As vendet tjera perndimore nuk mbesin prapa Gjermanis, raporti m i dhembshm sht ai nga Northamptoni, n Anglin qndrore, i cili pohon se numri i lindjeve ilegale n projndje sht m i madh se 50% nga numri mestara i lindjeve n kt regjion, si dhe fakti q ky fenomen ka filluar kur Northamptoni kishte kaluar nga prodhimi bujosor n at industrial." ("Zhvillimi dhe moderniteti", f. 34)

  Psikologu Deil Karrengy shkruan n librin e tij "Pasqyra e suksesit": "Statistikat e publikuara nga ana e fondacionit amerikan dshmojn q bashkshortt, pr t cilt dihet se nuk kan qndruar besnik ndaj bashkshorteve t tyre, jan nga t gjitha klasat dhe t gjitha moshave. Pesdhjet nga njojnd bashkshort t anketuar koh pas kohe nuk kan cjen besnik ndaj bashkshorteve, madje disa prej tyre vazhdimisht. Pjesa tjetr, ata q kan qen besnik ndaj bashkshorteve t tyre, kan qen besnik pr shkak t friks nga smundjet e ndryshme, apo skandalet, apo, mbase, nuk kan pasur rast pr kt. Prgjimi telefonik n Nju )ork, gjat nj intervali t shkurtr ditor, ka zbuluar se bashkshortet e ktij qyteti gjithashtu i mashtrojn bashkshortt e tyre."

  N Enciklopedin britanike (t. 23, f. 45), thuhet:
  "Prej t gjith spitaleve amerikane, 650 prej tyre jan spedalizuar pr smundje venerike, ndrsa 15096, dmth. M shum se dyflsh prej ktij numri jan ata qg e krkojn ndihmn e mjekut familjar apo n kto spitale."
  Libri i Kinseyit mbi "Shprehit e sjdljeve seksuale" (f. 304) tregon se n Amerik gjat vitit vdesin 30 der 940 mij fmij si pasoj e smundjeve vener ike t njrit prej prindrve. Ndrsa dmet q shkaktojn kto smundje n Amerik jan shum m t mdha se dmet q shkaktojn t gjitha smundjet tjera, me prjashtim t tuberkulozs.

  E prditshmja "Ettela'at (nr. 10414) transmeton nj raport t revists "Psikologjia", nga muaji dhjetorl 960, ku thuhet:
  "Numri i fmijve t lindur jasht martess n Amerik rritet aqshpejt sa paraoet problem t madh pr oeverin amerikane. Statistikat pr vjetin 1957 deshmojn per m shum se 200.000 femij jashtemartesor, ndrsa ky numr shtohet per 50% 20 vjett e fundlt."

  Revista "Zibardh" (nr. 380) raporton:
  "Numrt vjetor I aborteve n Amerik arrin 1.000.000 raste. Prej tyre 65% t aborteve jan pasoj e marrdhnieve t lira jashtmartesore, ndrsa 5096 jan raste t vajzave dhe grave t pamartuara."
  Sipas s prditshmes "Keyhan" (nr. 535) doktor Molenzi nga Londra jugore thot:
  "do e pesta vajz e pamartuar qg vie n Idsh n Angli sht shtatzan. Numri l aborteve n Londer arrin shifrn prej 50.000 gjate vltlt. Nj nga 20 foshnjat e lindura jan ilegale. Prkundr progresit vjetor t standardit jetsor ky numr shtohet nga vjetl n vjet. Numri m i madh 1 fmijve jashtmartesor lind n familjet e pasura, ndrsa vajzat e familjeve t pasura jan m t prirura pr t qen nna t pamartuara."

  Kto fakte jan t mjaftueshme pr t dshmuar pr robrimin e njeriut bashkkohor t civilizuar ndaj pasioneve seksuale, pr t cilat pohohet se jan shprehje e liris s plot. Knaqsia seksuale e ka arritur kulmin me "rast shum vlera morale dhe humane n jetn familjare jan harruar trsisht, kshtu q njerzit e kan humbur ndjenjn pr fardo normash apo kuflzimesh n kt rafsh.

  Para disa vjetsh gazetat kishin raportuar se n Amerik (shteti Ajdahi) nj grup meshkujsh kishin ndrruar grat midis tyre pr nj period prej 3 javsh. Secili prej tyre ia kishte dhuruar gruan e tij tjetrit si dhurat. Kjo ngjarje kishte shkaktuar reagim t menjhershm n Amerik, andaj grupi sht gjykuar me akuzn pr prishje t moralit publik dhe laprdhari, si dhe prhapjes s prostitucionit.

  Ky sht vetm nj shembull i devijimit i evdientuar vetm n aspektin seksual t jets.
  qndrimet dhe persiatjet e njerzve t menur nga do popull, si dhe mnyra e jets t liderve t tyre, ndikojn dukshm n formimin e mnyrs s persiatjes dhe besimit t nj komuniteti. Nse ai rreth i njerzve n shoori vepron n mnyr t shfrenuar, ather kjo sht e keoe e rendit t lart. Me q do njeri, pr nga natyra, posedon nxitje evidente t brendshme, ather shembulli i keqka ndikim m t shpejt se do ligj moral.
  Personi i edukuar n shkolln e narcisoizmit t shfrenuar dhe n mjedis t njejt ndjen liri t plot personale. N nj mjedis dhe rreth t ktill nuk ka vend pr iden e nderit dhe pastrtis. Akcionin e caktojn impulset, respektivisht shpirti amoral i njeriut.

  Ata q mohojn ligjet morale kultivojn pasardhs amoral dhe t shfrenuar, t ballafaouar fuoishm dhe pashpres me vrullet negative fizike, t cilt leht anashkalojn udhzimet e ndrgjegjes dhe logjiks.
  Presidenti amerikan Xhon Kenedi, n vitin 1962, kishte deklaruar: "Nj ardhmri e dhembshme e pret Amerikn, ngase rinia e saj sht zhytur thell n pasione, n epshe dhe nuk ka vullnet t'i kryej obligimet e veta. Nga shtat t rinj t ftuar n rekrutim, gjasht nuk kalojn testet mjeksore pr shkak t mungess s kapadetit flzik dhe plogshtis s intelektit t shkaktuar nga jeta e shfrenuar."
  Hrushovi, gjithashtu, q n vitin 1962 kishte paralajmruar pr nj trend t rrezikshm n vendin e tij:

  "Ardhmria e BRSSs sht n rrezik, ngase rinin nuk e pret nj perspektive e bukur. Kjo rini sht e shfrenuar, e pandrgjegjshme dhe robr t pasioneve."
  sht e uditshme se si kjo koh e progresit shkencor dhe industrial nuk sht n gjendje t prballet me problemin e zhgnjimit t gjenerats s re. do dit lindin fenomene t reja, t uditshme, si pasoj e ktij civilizimi t pashpirt teknologjik. Nj her kta ishin "Bitllsat" me sjelljen e tyre t pakontrolluar dhe t shfrenuar. Hern tjetr, n shoori si bari i keoJindin "hipikt" t cilt rebelohen kundr materializmit t pastr t mjedisit t tyre, duke mohuar vlerat etike dhe shenjtrit fetare si bestytni t pabaza. Ata e kan minimizuar stilin e jets normale. E mohojn shoorin dhe jan ngritur kundr t gjitha standardeve t civilizimit gjersa, kur u deshn standardet morale dhe mbshtetja shpirtrore, nuk u gjendn edhe vet t braktisur dhe t pafucjishm.

  Nj fenomen i till social rezultoi me dshprim emocional tek t rinjt, e q u shpreh n shfrenimin dhe devijimin e tyre, ndrsa dshmon se civilizimi modern njerzit i trajton si pjes t nj makine t madhe. Ai kurr nuk mundet t plotsoj nevojat e brendshme t njeriut, as ndjenjn shpirtrore dhe sentimentin human t tij. Shtimi i numrit t vetvrasjeve sht edhe nj argument shtes q komforti material dhe knaqsit nuk jan t mjaftueshm.
  "N baz t raporteve policore nga viti 1976 n Gjermanin Perndimore kang ndodhur 10.000 raste t vetvrasjeve, ndrsa mbi 6.000 meshkuj dhe 7.000 femra kan provuar t bjn vetvrasje." (Transmetuar sipas revists "Tendorost").
  "Prdorimi i drogave t rnda n mestn e rinis amerikane sht tmerrsisht e lart. Para pak kohsh polida e Nju Jorkut kishte zbuluar 38 kufoma t rinjsh prej moshs 16 deri 35 vjet, t cilt kishin vdekur si pasoj e dozs s tepruar t narkotikve. Disa nga viktimat madje as qg kishin arritur t nxirrnin gjilprat nga trupi. Vartsit m t mdhej jan ata t heroins: vetm n Nju |ork jan rreth 100.000, pra 1 varts n 80 banor. sht shum i madh numr! i vartsve n oaroet e larta t shooris amerikane. Nj mjek i njohur njujorkas kishte deklaruar se njri prej aktorve m t njohur t Holivudit merr nga 10 doza n 24 or, duke dhn pr kt 60 dollar pr nj doz t drogs. Shum raste t evidencuara midisi personaliteteve te shouara, t cilat zyrtarisht i prshkruhet problemeve me zemr, ky mjek I soaron me konsumimin e drogs." (Ettela'at, nr. 13015)

  N "The Spirti of Man" (f. 32) lexojm:
  "do 25 mlnuta n Amerik ndodh nj kritn i rnd, ndrsa do 24 minuta ndodh nj vrasje me paramendim, 5 sulme t renda ndaj pasuris, 30 vjedhje t mdha dhe 3 mij t vogla. Katr miliard dollar shpenzohen pr luft kundr krimit dhe vendosjes s rendit, ndrsa prej ksa) njqind milion dollar shpensrahen vetm n Nju Jork."
  Ja, pr nj jet t till ftojn njerzit, t cilt vet jan zhytur n t. Ata lavdrohen me mendjen dhe kulturn e tyre, madje krenohen q ftojn pr kt.
  Sa budalla eshte "Odisea"

 17. #17
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  39
  Postime
  741
  Ceremonit n kisha

  Nse kisha, krahas mundsive propaganduese dhe njerzore, inkuadrohet drejtprdrejt n jetn shoorore dhe kulturore t bots perndimore, megjithat parimet e tyre morale nuk kan arritur t'i japin kuptim moralit t tyre dhe t pastrojn zemrat e tyre. Kisha nuk ka mundur ta pengoj dshtimin shpirtror as t frenoj pasionet e pafund t njeriut t shfrenuar. Si mundet religjioni i cili u lejon ithtarve t vet liri t pakufizuar n kryerjen e veprave imorale t pretendoj lirimin e tyre nga prangat e zvetnimit rrnues ose t rrnjos rritjen e imoralitetit shkatrrues?

  Madje edhe ceremonit e tyre fetare, t pastrimit t shpirtit dhe synimi drejt idealeve m t larta njerzore, e q prndryshe zbatohet pr shkak t afrimit te Zoti me qllim t sinqert, ka dalur nga suazat e veta autentike duke iu nnshtruar deviacioneve t shumta. Nuk jan vetm themelet e fes te krishtert q kan psuar ndryshime t mdha, madje edhe vet kuptimi i ceremonive fetare tek ata ka humbur kuptimin e vrtet. Do t uditeni duke par se si kishat shndrrohen n salla pr vallzim, n mnyr t trheojes s rinis s devijuar.
  Kshtu, ata vendet e ritualeve fetare, q duhet t jen vend t mbrojtjes s devotshmris dhe pastrtis, vende ku njerzve u mbltohen vlerat m t larta morale, sillen n kt gjendje t mjerushme dhe mizore?
  Lidert religjioz, t cilt do t duhej t qndronin si mbrojtje e fort kundr prhapjes s shfrenimit, edhe vet jan br viktima t devijimeve morale me t cilt jan rrethuar. Si mundet pastaj krishterimi t bj ringjalljen dhe zgjimin moral t shoqris? Institucionet e tilla nuk jan n gjendje ta shpiejn njerzimin n at pastrti t zemrs pa ciln njeriu nuk mund ta njoh Zotin, pastrit e cila mund t'i ndihmoj n shptimin e bots nga imoraliteti dhe trazirat.

  Tani shikoni s\ sillen dinjitart kishtar:
  "The Weekly lournal" (nr. 10890) raporton:
  "Etrit kishtar i joshin ithtart n ldsh me valle e muzik. Prifti Fransis Mieux nga Montreali, i Kanadas, i moshs 35 vjeare sht muzikant i shkatht, kompozitor dhe ekzekutor; ai sht autor i rreth 1.500 melodive t popullarizuara; prift i dli kombinon dy thirrjet: religjionin dhe artin muzikor."
  Kryerja e ktyre veprave n vendet e shrbimit ndaj Zotit paraoet mohim t fes. Kodeksi ritual sht ligji m i lart edukativ pr t gjith t drguarit. sht e pamundur t qndrosh imun para shfrenimit t bots materiale dhe devijimeve t tjera t saj, nse njeriu nuk i drejtohet Allahut t Madhruar, ngase njohja e Allahut paraoet themelin e jets njerzore, ndrsa pa kt baz do synim i ndrtimit t sistemit nuk mund t jet i sinoert dhe i drejt.
  Devotshmria e sinoert e liron njeriun nga shtrngimet e epsheve fizike, e shpie n afri t Zotit dhe afr knaosive shpirtrore. Ndrsa tani shikoni se si kjo vrtetsi me vler t pakufishme ka oen e eliminuar me rrfime t lira t cilat i kan dhn prparsi knaosive trupore.

  Ibadeti islam ka shum ollime. Njri prej tyre sht t heo perden nga injoranca dhe padituria, si dhe q n kt rrug, t'na transformoj trsisht n aspektin moral dhe intelektual. Shikoni se si n) krishter i menur e shikon prkushtimin e trsishm nda] Zotit n islam dhe krishterizm.

  N librin e tij "Zoti i dy qabeve", Stenvvud Kobb (f. 227), krahason devotshmrin muslimane dhe krishtere n kt mnyr:

  "M ishte Iejuar", shkruan ai:"T prezentoj n kryerjen e namazit n xhamin Aja Sofia n StamboII. Prsritja e sexhdes, lutja dhe prkulja n namaz ka rndsi t madhe. Gjat ksaj shojptohen fjal t caktuara n shenj mirnjohje dhe duke madhruar Allahun e Madhruar. Isha thellsisht i impresionuar me respektin, modestin dhe pruljen e besimtarve. Kjo tejkalonte gjithka q kisha shikuar n ndonj kish krishtere, n kuptimin e sinoeritetit t madhrimlt, thellsis s prjetimit dhe perkushtimit ndaj Zotit. Pas nj kohe Idsha nderin qe bashk me disa t huaj t shikoj shnimin e Lejletulkadrit, nats n t dln Kur'ani i sht shpallur Pejgamberit Muhammed. Nga balkoni, n nj knd, shikonim 5.000 besimtar t cilt e kishin strmbushur hapesirn e xhamis Aja Sofia, duke kryer namazin e vet dhe duke rn pertok n harmoni, ritm dhe rend t prsosur. Shushuritna me rastin e perkuljes s tyre apo gjat rnies n gjunj, jehona e shuplakave t tyre q lshoheshin n dyshemen para vetes, ngritja e tyre e perbashkt bnin q valt e oeta dhe t thella t nderimit t tyre t permbushin kupoln e gjer dhe t ngritet drejt larteslve qiellore. Pamja ishte madhshtore, e pakrahasueshme, dinjitoze, perkulse dhe shprehte kuptimin e liris individuale, demokrads, barazis, pamje e dla nuk lejonte kurrfar diskriminimi personal apo klasor. Aty e kam par shitsin nomad t qilimave, duke ondruar krah per krah me pashn n veshje t shkloyeshme edhe at pa frik dhe nderime. qndronin bashk, perkuleshin dhe binin n sexhde n prkushtimin m t madh. Kam par zezak t trash dhe 't shmtuar' duke oendruar n namaz krah pr krah me turoit m elegant t Stambollit. Kjo ishte kshtu ngase islami, qg nga znafilla ka perhapur vllazerin ndr musiiman dhe kt e mbajtur deri m sot."

  Gabimi m i madh i Perndimit qndron n faktin q fen e trajton si gj individuale, private t do individi i cili nuk ka lidhje me jetn e prditshme. Ity qndrim i gabuar i prshkon t gjith aspektet e jets s njeriut perndimor. Rnia morale, krizat nacionale, shfrenimi, korupcioni, t gjitha kto jan smundje si pasoj e drejtprdrejt e ndarjes s fes nga jeta praktike.
  Nga kjo sht prezente edhe disharmonia n mes vlerave t brendshme intelektuale dhe lufts s jashtme pr jet. Besimi i drejt njeriut ia dikton mnyrn e sjelljes dhe i ofron udhzime q mund t prdoren n do situat praktike t jets.

  Feja prcakton mendimet dhe veprat. Tr jeta si e till, n esenc, sht besim. Pr kt arsye ndarja e fes nga jeta praktike sht gabim i paprmirsueshm. Kjo ndarje sulmon drejtprdrejt ligjet e natyrshm, si shnon Dampeirre n librin e tij "Konfliktet e shkencs dhe religjionit":
  "Konstantini kishte shpallur qe krishterim! sht f zyrtare e perandoris romake, andaj, pr t knaour ithtar e paganizmit, kishte lejuar oe shum zakone nga paganizmi t barten n krishtenlzm. Keshtu lindi idea e dla kishte dominuar n periodn mesjetare dhe dominon edhe n kohn moderne, qg 'religjoni sht shtje private' q ka t bej ekskluzMsht me lidhjen e indMdit me Zotin e tij, si dhe nuk ka asnj ndikim n vet jeten. Keta, pra, supozojn qe besimi sht i Iidhur vetem przemer, dhe jo pr ambientin n t dlin njeriu jeton."
  Sa budalla eshte "Odisea"

 18. #18
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Citim Postuar m par nga Arrnubi
  Ju lutem tw gjithe muslimaneve qqe kane tema dhe artikuj rreth kesaj teme le ti sjellin.

  Shtimi i prditshm i Alkoolizmit

  Shtimi i prditshm i konsumit t pijeve alkoolike e shpejton rnien morale dhe shpirtrore t komunitetit. sht e pamundur t mohohen pasojat negative n sjellje, n besim, shndetin psiqjk dhe flzik te njeriu dhe komuniteti. Asnj njeri i menur nuk mundet t mos i vrej faktet e prmendur. do vit spitalet jan prplot pacient pr detoksinim, t alkoolikve me 'rregullime mentale, gjersa jasht spitaleve mijra njerz, nn ndikimin e alkoolit kryejn vrasje, vetvrasje, vjedhje, shantazhime dhe lndime t personalitetit.
  Shumkush n alkool gjen ikje nga problemet dhe brengat, ndrsa ikja gjithnj rezulton me shtimin e problemeve. N vend t zbutjes s vuajtjeve jetsore, alkooli i drmon materialisht dhe moralisht, duke shkatrruar t prvujturin para se t'ia lehtsoj jetn. Alkooli bn q kmbanat e mallkimit dhe katastrofs t kumbojn madje edhe m shum n vesht e alkoolikve. Nga zhurma e tyre ai krkon ngushllim n shtimin e konsumimit dhe mton ta zhyt vuajtjen e vet me shpres se do t knaqet n parajsn iluzore, ku do t lirohet nga barra jetsore n kt koh t shkurtr t topitjes dehse. T gjitha arsyet pr t cilat njerzit pijn, nuk mund t jen arsye, ndrsa vet ekzistimi i alkoolit n nj komunitet sht argumenti m i mir pr prezencn e smundjes, e cila mund t shrohet vetm me edukim shpirtror dhe arsimim.
  "Mos u deh nga vera, por nga plotnia e shpirtit", sht moto e njeriut t menur i dli e ka t qart se konsumimi i mjeteve q topitin mendjen mund t shkaktoj marrzin dhe t sjellin humbjen e atyre vlerave intelektuale t cilat e dallojn nferiun nga shtaza. Alkooli, vrtet, sht "helm t cilin njerzit e vjn n goj pr ta humbur mendjen."
  N Hamburg kam pasur rastin t vzhgoj brendin e nj sinagoge e cila joshte me pamjen e bukur t jashtme. Ciceroni na tregonte pjest e ndryshme t saj. Pr habin ton aty ndodhej edhe nj dhom e posame pr konsumimin e alkoolit. Un pyeta i befasuar: "Vall nuk pihet vera madje edhe n kto lokale t shenjta?" Ai u prgjegj fare serioz: "Vetm nj grup i zgjedhur ka t drejt t pij ver n kt dhom." Alkooli sht br fenomen i prmasave m tragjike pr 'arsye shum ente shndetsore kan formuar organizata t posame pr luft kundr alkoolizmit. E till sht edhe "Organizata pr luft kundr alkoolizmit." Mirpo, kto organizata jan t pafuojshme t'i kundrvihen ktij fenomeni katastrofik shooror, ngase prkundr prezencs s ktyre organizatave vazhdimisht shtohet shpenzimi i alkoolit. N Perndim mbretron frika q shtresa e re puntore t mos shndrrohet n pianec t pafuqjshm. T dhnat statistikore tregojn qart t gjitha pasojat negative t alkoolizmit.
  Mjekt t cilt ishin prezent n kongresin e 24t ndrkombtar pr luft kundr alkoolizmit n Franc kan dhn deklaratn vijuese e cila ka t bj me ndikimin e alkoolit n mendje dhe intelekt: "20% t femrave dhe 60% t meshkujve t cilat arrijn n spital jan varts t alkoolit; 70% pacient t smundjeve mentale dhe 40% asosh me smundje venerike vuajn nga pasojat e konsumimit t alkoolit. N Angli, pohojn ekspertt, 95% t smundjeve mentale sht si pasoj e konsumimit t alkoolit." "Health magazine" (nr. 12) shkruan:
  "Gazetat franceze e titullojn 'senzadonal' raportin e ministrit francez t shndetsis mbi numrin e rasteve t vdekjeve shkaktar i dlave ka oen alkooli. Sipas ktij raporti n vitin 1956 n Franc ka pasur 20.000 raste t vdekjeve per shkak t konsumimit t tepruar t alkoolit. M tej theksohet dekiarata e sekretarit gjeneral t komitetit ndrkombtar per luft kundr alkoolizmit, s! autoritetit pr statistik, q6 2596 t fatkeogsive industriale dhe 57% fetkeosive automobilistike jane shkaktuar nga alkooli."
  Ish presidenti i Francs. Poinkare, ka oen kryetar i shooats s antialkoolikve dhe n nj deklarat, gjat lufts s II botrore kishte theksuar: "O rini franceze! Armiku juaj m i madh sht alkooli! Bni m shum se n luft kundr Gjermanis! Ngritni armt kundr pijes! Kjo pije ka shkaktuar m shum dm material dhe mental, n vitin 1870, se i ka kushtuar Francs lufta kundr Gjermanis. Pija e cila u knao qjellzn sht helm vdekjeprurs; ajo ju shkatrron dhe ua vjedh gjysmn e jets, duke e br trupin tuaj t pafiiqjshm para sulmeve t smundjeve dhe plogshtis s vazhdueshme." Revista "Handaniha" (nr. 7/26) shkruan:
  ٪40 t smurve n spitalet franceze sht shkaktuar nga alkooli, ndrsa 50% t smurve mental jan pasoj e konsumimit t alkoolit. N spitalet e femijve n Franc 5096 t smurgve jan fmije t prindrve alkoolik; 6096 t daljeve gjyogsore ka lidhje me alkoolin, ngase arka e opveris franceze do vjet paguan 335 miliarda franga si shpenzim pr dmet nga prdorimi i alkoolit n arkat e spitaleve ose institudoneve spedale apo shtpive pr t smurt mental... prdorimi! alkoolit shton numrin e vdekjeve mes njerzve, kshtu q 5096 t rasteve t vdekjes s mashkujve dhe 3096 t femrave shkaktohen nga alkooli; 6096 t delikuentve jan femij t prindrve alkoolik."
  N Gjermani "Vetm gjat nj viti n gjyoin pr krime kan ndalur rreth 15.000 raste nn akuzat e dala nga prdorimi i pijeve alkoolike." N vitin 1878 gjyoet gjermane kan dhn gjithsejt 54.348 aktakuza pr grat t cilat pr shkak t alkoolit kan br vepra t ndryshme kriminale, ndrsa n vitin 1914 ky numr i tmerrshm sht ngritur n 60.03 I aktakuza."
  Njri prej ministrave n oeveri Atazony, si transmeton revista, kishte deklaruar: "N periodn prej 20 vjetsh Amerika ka dhn 18 milion pr alkool, ndrsa rezultati i ksaj sht 100.000 t rinj jan drguar n shtpit pr bonjak, 150.000 kriminel n burgje, Jan vrar 500 njerz, gjersa 2.000 t tjer kan br vetvrasje, 200.000 gra kan mbetur pa bashkshort, ndrsa nj milion fmij ka mbetur pa nj prind."
  Konferenca ndrkombtare pr luftn kundr alkoolizmit kishte shpallur: "Dmet ekonomike nga alkooli, gjithashtu, meritojn vmendje. N baz t nj studimi preciz, shpenzimet n lidhje me alkoolin e rndojn arkn qeveritare pr 128 milion franga, pa llogaritur dmet individuale. Kjo sht e ndar kshtu; 10 miliard pr fondet spitalore, 40 miliard pr fonde publike dhe qllime bmirse, 17 miliard pr fondin e sigurimit social, 60 miliard pr fondet e gjyoeve dhe burgjeve. Tr ksaj duhet ^htuar shpenzimet nga buxheti shtetror pr prpunimin e rrushit n fillim t pjekjes, q kap shumn prej I 1 miliard. Nga shitja e alkoolit Franca fiton vetm 53 miliard franga. Nga kjo mund t shihet sa dm i shkakton Francs prdorimi i alkoolit n planin ekonomik." ("Health Magazine", 12/5)
  As Bashkimi Sovjetik nuk sht imun prej ktij problemi. E prditshmja "Ettela'at" (nr. 13.108) raporton pr ndrmarrjen e masave drakonike pr zvoglimin e nivelit t konsumimit t alkoolit, lidhur me kt kryeministri I ardhshm n BRSS ka deklaruar: "Alkooli sht shkaktar i shtimit t krimit, rritjes s mungess nga fabrikat dhe rnies marramendse t prodhimit pr 'arsye shteti duhet t ndrmarr masa shurn t ashpra kundr alkoolizmit."
  Alkoolizmi sht faktor pr shum fatkeosi t transportit ajror.
  "Specialisit pr psikologjin industriale, dr. Clement Korn Gould, n artikullin e publikuar ne botimin e revists "The Raeder's Digest" (nr. 31, viti 26), numrin m t madh t fatkeosive ajrore ia prshkruan pikrisht ktij shkaktari, ndrsa humbjet e shumta pesojn kompanitpronart e aeroplanve dhe helikopterve. Ai shton q 'studimi i raporteve t teknikve dhe shkaktarit t rrzimit t aeroplaneve komercial tregon se shkaku ! numrit m t madh te fatkeosive ajrore sht defekti i paparashikuar ose dehja e pilotit dhe ndihmsit t tij. Kjo n veanti ka t bj me pilott amerikan, ngase deri m tani numri m i madh i fatkeqsive u ka ndodhur aeroplanve q i kan drejtuar pilott amerikan. M tej, hulumtimi ka treguar q shumica e pilotve q kan pasur aksidente, ka pir gjat fluturimit. Shtimi i fatkeoestve ajrore i ka br pushtetart t vendosur t zbulojn shkaktart ktyesor, ndrsa hulumtimet e tyre kan treguar se pr numrin m t madh t aksidenteve, n disa vjett e fiindit, ka oen dehja e pilotve ose argtimi i tyre me stfuardesa. Prandaj, shkaktari kryesor i aksidenteve ajrore n disa vjett e fundit qendron n alkoolizm dhe imoralitet."

 19. #19
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Antitezat e jetes bashkkohore

  Revolucioni teknologjik dhe zhvillimi i kapitalizmit kan shkaktuar nj arje t madhe n shum sfera t jets materiale. Nj grup ka kapital marramends, n form t firmave dhe kompanive t mdha dhe mund t posedoj ka t'i teket, madje edhe aqsa t'u siguroj vendosje luksoze pr "miqt e shtpis" (shtazt e ndryshme). Grupi tjetr mezi siguron pr jet, buz ekzistencs, nuk sht n gjendje t siguroj at m esencialen pr jet.
  Njerzit e menur dhe t vetdijshm i bren ndrgjegja pr shkak t padrejtsis evidente t cilat kto institucione shoorore i bjn n botn moderne. Shum fatkeqsi q n t kaluarn ishin t parndsishme, sot prhapen shum shpejt. Synimet e vendeve t zhvilluara, n planin e progresit ekonomik, nuk jan t natyrs internacionale.

  Kjo sht vetm prpjekje t prparimit t ekonomis vetm n vendet e zhvilluara, kryesisht n dm t vendeve dhe popjve t tjer. Politika e till edhe m i rrit dallimet klasore n shoqri. Uria dhe varfria sot shkaktojn shum probleme n t gjitha viset e bots.
  "The Ferdosi Magazine", nga 28 korriku i vitit 1978. sjell kt statistik:
  "Kualiteti i jeteses botrore pasqyrohet ne kto dy dukuri:
  1.Vendet jo mjaft t zhvilluara kan 2,5 miliard banor prej cilve 500 milion vuajn nga mungesa e ushoimit.
  2.1,5 milard njerz ballafaophen me mungesn e sasive t mjaftushme t ushqimit. Si pasoj e drejtprdrejt apo e trthort, uria sht fajtore pr vdekjen e miliona njerzve gjat nj viti.

  Vetm n Brazil nj erek milion femij vdesin nga ushoimi i pamjaftueshm, ndrsa n Indi numri i tyre sht dyfish m i madh. Sasia e ushoimit t ciln nj familje mesatare amerikane e hedh sht e barabart me sasin e ushqimit t nevojshm pr nj familje mesatare induse edhe ate per katr dit."
  q sht edhe m keo, disa persona t paskurpull dhe pa ndjenja shkakto jn mungesa artificiale, pr shkak t rregullimit t mimit n treg, duke shkatrruar milion tonelata ushqim i cili do t mund ta zgjaste jetn miliona njerzve t uritur. Vendosja e ligjit e cila do t eliminonte nj veprim aojohuman dhe t pashpirt, do t mund t'i jap fund uris n bot shum shpejt.

  Kshtu thot periodiku "Mendimi iluminist" (719

  "N vitin 1960, 125 milion tonelata buk Jan asgjsuar n depot amerikane. Kjo do t mjaftonte pr ushoimin e 500 milion banor t Indis pr nj vit. Amerika gjat vitit asgjson shum prodhime ushoimore ngase me kt synon ta ruaj rnien e mimit. Institucionet kapitaliste n Perndim e kan shkaktuar qgllimisht shtimin e uris an e mban bots. Amerika mbush hambart dhe depot me prodhime ushqimore ,pastaj i detyron popujt e varfer t blejn me mime t larta, pr t'I shkatrruar ekonomit e tyre. Kto pasuri t mdha q asgjsohen, jan vjedhur nga an t ndryshme t bots nga ana e fiiqive t mdha, pastaj shfrytzohen s! arm efikase per vrasjen e miliona njerzve t pafajshm."

  Filozofi Bertrand Russel shkruan:

  "Gjat 14 vjetve t fiindit Amerika ka shpenzuar katr milion dollar pr blerjen e teprics s drithrave nga fermert. Miliona tonelata grur, thekr, misr, djath, gjalpe jan grumbulluar n depot amerikane dhe jan kalbur aty me qllim t mbajtjes s mimit n tregun global, ndrsa tani grumbuj djathi e gjalpi i etiketojn si 't prishura' pr t penguar rnien e mimit t prodhimeve t qymshtit."

  Nse kjo gjendje e till zgjat, na pret nj ardhmri e tmerrshme, gjrat mund t ndryshojn vetm nse ndryshon mnyra e jets s ktyre njerzve. Motivi kryesor pr kryerjen e ktyre veprave t turpshme dhe djallzore sht rnia morale dhe varfria morale e shooris perndimore.

  Civilizimi industrial pa besim te Zoti dhe pa moral na l n trashgim kt gjendje. Sociologu dhe filozofi A. Sorokin, n "Sundimtart e dy qabeve" (f. 145/6), shkruan:
  "Ekspanzioni i teknologjis, industris dhe arritjeve shkencore ka treguar fare oart varferin ton morale. Vendet e zhvilluara nuk mund t deklarojn se jan m lart moralisht n raport me popujt dhe vendet e prapambetura. Civilizimi modern materialist sht prplot kundrthniesh dhe mospajtimesh t brendshme n mes fjalve dhe veprave, mendimeve dhe fjalve, t menduarit dhe ndjenjave. Kultura materialiste, n deklarimet e ndryshme, proklamon t drejtat e njeriut dhe barazin e t gjithve, mirpo n praktik krijon pabarazi dhe padrejtsi n sferat morale, fetare, ekonomike e politike, intelektuale e shoogrore, shpirtrore e femiljare, edhe at jo vetm n rrethin e vet por edhe n t gjitha pjest e bots.

  Kultura materialiste thekson q demokrada sht 'sundim i popullit pr popull', mirpo n praktik ajo hape rrug per oligarkln qg t lartsohet n shkallt m t larta t diktaturs s individit. Ajo pohon se qgHimi! saj sht 'lumturia e t gjith popujve', mirpo n praktik vetm shton ndjenjn e mossuksesit dhe dshtimit, shoetsimit dhe vuajtjes. N mnyr teorike ajo rodt altrulzmin dhe vetdijen shoqgrore, mirpo mnyra e veprimit t saj prodhon jet t shfrenuar pa ia vn veshin fatit t tjerve. IndMdt dhe grupet q ndodhen n rrug t tyre shkelen pa mshir. kjo koh i tejkalon t gjitha periodat e njohura n histor! pr nga eksploatimi, profiterizmi dhe lakmia pr pasuri dhe pushtet."


  N "Sociologjia" (f. 157) Samuel Konig shkruan:
  "Vendet e zhviiluara prfshijn 25% t popullacionit botror, ndrsa posedojne 85% te kapitalit aktiv, duke len 15% per pjesen tjetr prej 75% t njerzimit.

  l^jo humner gjat kohs vetm po zgjrohet. N vendet m t pasura pasuria ndodhet n pronsi t pakics. Kbmiteti i SHBA, n vitin 1946, kishte pohuar se 5% t koncerneve te mdha amerikane posedon 80% t kapitalit industrial amerikan, kontrollon 60% t fuois s prgjithshme punetore dhe vjel 84% t profitit t prgjithshm industrial."

  Presidenti i "Organizats pr ushojm dhe bujosi" pran KB, n artikullin e titulluar "Njeriu i uritur" ()ose de Castro, nr. 8, f. 24), thot:

  "Sot rreth nj e treta e banorve t Toks jeton n uri t prhershme, ndrsa rreth 1,5 miliard njerz jeton n nivel t mbijeteses, duke vuajtur vazhdimisht nga kjo smundje m e tmerrshme shoorore."
  Duke soaruar shkaoet e uris prej cils vuajn miliona njerz n bot, Fidel Kastro, ka deklaruar:
  "Duke folur me nj rast me ish presidentin amerikan Truman, un kam krkuar prej tij t sjell nj vendim me dlin teprica e prodhimeve bujoesore n SHBA do t'i lihej n disponim nj institudoni t posam ndrkombtar i dli kt do t'ia ndante t uriturve t bots. Al u prgjegj se nuk mund ta pranoj kt propozim n cilsin e presidentit amerikan, ngase format e tilla t ndihms vendeve t treta jan t lidhura fort me qellimet politike."

 20. #20
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Ngurtsia n periodn e civiIizimit

  Disa sociolog supozojn se lufta sht pjes e pandashme e ekzistimit njerzor, t cilin q nga znafilla e shoqrojn konfliktet dhe gjakderdhjet. Sociolog dhe psikolog t tjer e mohojn teorin e till duke konsideruar se lufta mund t jet eliminuar nga jeta e njeriut, ngase sht shkaktuar nga devijimet morale, padrejtsit shoqrore dhe ekonomike. Prandaj shkacjet e konflikteve duhet krkuar jasht natyrs s njeriut, ndrsa kto shkaoe mund t'i eliminojm, me edukim t drejt, arsimim dhe rregullimin e konditave shoorore. N kt mnyr do t'i largonim konfliktet e mdha e t tmerrshme t cilat e goditin njerzimin. Ndonse koha jon sht dshmitare e arritjeve t mdha, e nuk sht shnuar deri m tani, megjithat edhe n shekullin ton jemi dshmitar t luftrave ekspanzioniste dhe agresioneve.

  Nse shikojm 70 vjett e shekullit 20, mjafton t zbulojm oart se ajo ka kan br pr nj period t shkurtr kohore njerzit prparimtar dhe t civilizuar sht m keoe se t gjitha krimet e kryera n tr historin njerzore. Perndimi e posedon teknikn industriale dhe bombat atomike. Dituria e tij e trheqnjeriun n humner dhe gjakderdhje. Vendet dikur pjellore jan shndrruar n shkretira. Prmes dobsis shpirtrore dhe rnies morale t Perndimit, klithmat e t shtypurve arrijn deri n qjell.
  Dy luftrat botrore, shkaktar i cilave sht konflikti i interesave materiale t fuojve imperialiste, kan pasur pasoja shKatrruese pr njerzimin. Asnj arsyetim nuk mund ta shlyej helmin e s keoes, vrazhdsin e pashpirt nga rrobat e nxitsve t lufts n kt shekull.

  |a vetm disa t dhna: "Lufta e par botrore ka zgjatur 1565 dit. Ka pasur m se 9 milion t vdekur, 20 milion t gjymtuar dhe plagosur, si dhe 5 milion t zhdukur. Numri i t vdekurve dhe plagosurve n vendbanimet e banuara sht shum m i madh se numri i atyre n fushn e lufts. mimi i ksaj lufte vlersohet n mbi 400 milion dollar. Carnegie Peace Trust n nj raport t vetin, me titull "Bota e shekullit 20" pohon q me kt shum, n baz t mimeve t kohs, ka mundur t ndrtohet dhe t kompletohet trsisht nga nj shtpi e mir pr do familje n Angli, Irland, Skoci, Belgjik, Gjermani, Rusi, SHBA, Kanada dhe Australi.
  Me t gjitha tmerret, kjo luft ka prfunduar. Dhe gjersa t mbijetuarit ende po oanin t vdekurit, ndrsa rrnojat ende trheonin vrejtjen, Lufta e dyt botrore shfaoj fytyrn e vet t shmtuar.
  Statistikat dshmojn se n Luftn e dyt botrore jan vrar 35 milion njerz, 20 milion jan gjymtuar, jan derdhur 17 milion litra gjak, jan br 12 milion dshtime t dhunshme, jan shkatrruar 13 milion shkolla flllore e t mesme, 6 mij universitete dhe 8 mij laboratoriume shkencore, ndrsa jan prdorur 399 miliarda bomba e granata.
  N vitin 1945 Amerika ka hedhur dy bomba atomike n Hiroshim dhe Nagasaki. N Hiroshim kan vdekur 70.000 njerz, ndrsa 70.000 t tjer jan hendikepuar fizikisht. Vetm tri dit m pas n Nagasakit kan vdekur 40.000 njerz, ndrsa 40.000 t tjer jan shndrruar n invalid. Ndrtesat jan shkatrruar deri n themel. Nuk jan kursyer as foshnjat e pafajshme as shtazt. Pr pes dit Japonia u dorzua pa kushte.

  Raportet e shtypit botror theksojn se pas lufts: "qeveria ruse kishte porositur nga uzinat amerikane ndrtimin e 4 miliona protezave pr kmb pr ata q kan humbur kmbt n luft. N baz t ktij lajmi trishtues mund t konkludojm sa kan qen humbjet e ktij lloji n luft, ndrsa duhet patur posarisht kujdes q kjo porosi ruse kishte ardhur n kohn tanim kur n rusi punonin proteza t tilla, por nuk ishin t afta ti plotsojn krkesat vendore. Gjithashtu, mund t konkludojm sa kan oen humbjet e evropianve. N baz t ktyre t dhnave mund t bindemi sa dhe far pasoja ka ln Lufta e dyt botrore."

  Bomba atomike e hedhur n Hiroshim dhe Nagasaki n vitin 1945 ka prmbajtur sasi t uraniumit 235 dhe pliiconiumit 239, t cilat i prgjigjen fuqis s 335.000 tonelatave t eksplozivit TNT. Bombat e sotme atomike jan masatarisht 5.000 her m t fuojshme se ato, ndrsa bomba hidrogjenike sht 5 milion her m shkatrruese se bomba atomike. Prandaj, nj bomb atomike do t ishte mjaft pr t rrafshuar me tok Nju Jorkun, Parisin, Londrn dhe Moskn. Pr transportimin e ktyre tanim nuk jan t domosdoshm aeroplant dhe kamikazt. Me raketa teledirigjuese ato mund t lansohen nga distanca deri 2.000 mila, ndrsa do bomb atomike ndihet n diametr prej 7.000 mila.
  Kimisti amerikan, laureat i mimit Nobel, dr. Linus Pauling thot se n orn e par t lufts s ardhshme botrore bombat prej 10.000 megatonelatave do t shfarosnin 175 milion banor n vendet e banuara. Amerika i ka n depo 140.000, Rusia rreth 800.000, kurse Anglia 15.000.


  Gjeneraii i armats amerikane "Nevvmann" shkruan:
  "qe viictimat e lufts s ardhshme do t jen m shum cMlt se ushtarakt. Do t shkatrrohen komunitete t tra, perfshir edhe grat e femijt. Fizikant tan e kan bartur luftn nga durat e njeriut n duart e makins e dla nuk bn dallim n mosh, as n gjini, as n egrsi t Iufttarit. Fusha e Iufts s re nuk do t jet vetm fiishbeteja apo fortesat por qytetet dhe fshatrat n t dlt ekzistojn oendrat tregtare dhe t mjeshtrive. Mbi ta do t derdhen projektilt prplot eksploztv, raktetat e zjarrta, gazrat helmues dhe bakteriet e smundjeve ngjitse.

  Dy luftrat e kaluara e kan hedhur njerzimin n gjirin e vetshkatrrimit, megjithat tmeret e tyre nuk kan pasur asnj ndikim n qndrimet morale t shooris perndimore, e cila edhe m tej ka mbetur e dehur nga makutria materiale dhe alkooli e q dshmojn shum luftra t sotme regjionale, t cilt do moment mund t shndrrohen n nj luft totale me prmasa gjithbotrore, e q do t shkatrronte trsisht civilizimin botror. Popujt e civilizuar prdorin fuojt mentale, fizike dhe fmanciare, jo pr t sjellur paq dhe prosperitet pr t gjith, por pr t prgatitur rezerva pr shkatrrimin e prgjithshm.

  Bertrand Russeli shkruan:
  "qeverit garojn n lansimin e raketave dhe drgimin e kosmonautve n hn dhe rreth Hns, ndrsa pasoj e ksaj do t jet shkatrrimi i bots. Nse lufta, grabitjet dhe vrasjet kan oen fenomen i domosdoshm i shooerive t Iashta primitive, sot kjo sht kryesisht penges n rrugn e progresit t civilizimit botror. Popujt e sotm t civilizuar prgatisin mjete pr nj fatkeosi masovike, shkatrrim dhe zhdukje totale t komunitetit njerzor edhe at n nj t ardhme shum t afrt. Madje edhe garimi n prodhimin ekonomik sht nj nga shkaoet e shkatrrimit t bashksis njerzore n ardhmri."

  Revista prestigjioze "Economic Record" vlerson se n pjesn e par t shek. XX., 400 milion dollar jan shpenzuar pr armatim, e q sht e mjaftueshme pr t ushqyer do qenie njerzore n nj period t njejt dhe njkohsisht t sigurohet streh pr nj t tretn e njerzimit, dhe krejt kjo n botn n t ciln dy t tretat e popullacionit jetojn n nivle t mbijetess, t paarsimuar dhe n skamje. N kt bot shpenzimet ushtarake vjetore arrijn 120 milion dollar, ndrsa sipas pohimeve t ekspertve ushtarak kjo shifr korespondon me dy t tretat e t ardhurava kombtare t vendeve t pazhvilluara.
  WFTU (Bashkimi botror i sindikatave tregtare) vlerson se 70% t kuadrit t kualifikuar punonjs punon n punt t cilat jan drejtprdrejt t lidhura me prodhimin e armatimit. Armatimi bashkkohor sht shtuar aqsa n rast t nj lufte t tret botrore nuk do t kishte as t mundur as fitimitar por vetm varrimi i mbar njerzimit.

  Sociologu Petrin A. Sorokin shkruan:

  "shtje ky e ditve tona nuk sht dominimi i kapitalizmit ose komunizmit, nadonalizmit apo internadonalizmit, porse kmbimi i kulturs materialiste me filozofin agresive t jets. Un disa her e kam potencuar q ne jetojm n kohn e progresit cMlizues dhe kulturor, si dhe se ky proces nuk mund t ndalet. N Luftn e dyt botrore secila an punonte se do t ket paog nse asgjsohet armiku. N Luftn e par botrore shumkush ka menduar se sikur t mos ishte Kajzeri gjerman dhe mbretresha britanike lufta do t ndalej. N luftn e dyt botrore, gjithashtu, shumkush kishte menduar se sikur t mos ishin Hitleri, erili, sikur Musolini t mos kishte lindur, apo sikur Hirohito t mos e kishte pozitn hyjnore n faponi, si dhe sikur Trocki t kishte oen n vend t Stalinit, nuk do t kishte lufte fare. Sot, kur kto personalitetet nuk ekzistojn m, fantazma e Iuftrave edhe m rrin pezull mbi bot, ndrsa njerzimi sht i shoetsuar dhe brengosur edhe m shum. Problemet e shekullit 20 nuk i kan shkaktuar as Kajzer VVilhelm, as Hitleri, as Musolini, as erili, as Stalin. Edhe ata kan qgn femij t kohs kaotike dhe pasojave t saj. Sikur t mos ishin ata, do t'i zvendsonin lider t tjer me emra t tjer dhe mbase edhe m t kqjj se ata. Ata jan si purrat e pjekura n trup gjaku i dlave sht infektuar. Nse i shtrydhim, do t derdhin gjak, por n vedin e tyre shpejt do t dalin purra t tjera. Gjja e vetme qg mund t bhet sht shrimi i plot i trupit dhe pastrimi i gjakut."

  Kjo bot, e cila e ka krijuar "shooatn pr mbrojtjen e shtazve", bota e cila i shfrytzon transplantimin e organeve njerzore dhe kshtu shpton t smurt, hedh bomba mbi kokat e njerzve t pambrojtur, si dhe drgon popuj t tr n vdekje dhe zhdukje biologjike. Kjo bot vrtet e ka themeluar organizatn e KB dhe ka organizuar Evropn n planin e mbrojtjes s t drejtave t njeriut dhe lufts kundr padrejtsive, por po kjo bot e njejt do dit e shikon vdekjen e mijra t uriturve e t smurve, mijra asosh q jan viktima t politikave konfliktuoze. A jan shooatat e ndryshme, t cilat e gjykojn luftn edhe vet krejtsisht t pagabueshme? A nuk jan ata, q brtasin se t gjitha dallime duhet zgjidhur me 'rrug diplomatike' edhe vet fajtor pr imponimin e pikpamjeve t veta me an t masave t tjera t padrejta dhe t dhunshme? A nuk shkaktojn lidert krishter, t cilt predikojn "pao mbi tok dhe vullnet t mir midis popujve, si dhe ndalimin e lufts' dshprimi cinik i gjenerats s re, e cila sht dshmitare o dhuna dhe gjakderdhja ende jan t mbshtetura nga instrumentet e politiks dhe nuk harrojn se si kisha romake ka mbyllur syt para krimeve t nacizmit dhe fashizmit?

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjurmt - Legjend e Rock-ut shqiptar
  Nga ILovePejaa n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 12-06-2019, 11:32
 2. Islami Ndrmjet Lindjes E Perndimit
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 21-06-2011, 13:41
 3. Pr nj "Islam Evropian"
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 211
  Postimi i Fundit: 09-05-2005, 22:15
 4. Njdimensionalitetin E Qytetrimit Perndimor
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 17:02
 5. Shpirti i perndimit
  Nga Arrnubi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2004, 16:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •