Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 82
 1. #21
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Diskriminimi racor


  Teoria e diskriminimit racor bazohet n idet e shkrimtarve, mendimtarve, madje edhe filozofve t cilt e mohojn barazin e popujve. Ithtart e teoris s "superioritetit racor" e predikojn sundimin e t fortve n bot, ndrsa t dobtit dhe t pafuqishmit duhet t jen vetm shrbtor.
  Nj pikpamje e till, natyrisht, sht krejt n kundrshtim me filozofin njerzore t jets dhe themelet e liris individuale dhe shoqrore. M tej, kjo e pengon do zhvillim t t dobtve. Shumica e hulumtuesve modern teorin e superioritetit t nj race ndaj tjetrs e konsiderojn t pa baz dhe paragjykim artificial, kur shikohet n dritn e studimit historik dhe shkencor.

  "Nuk ekziston rac e pastr. Studimet shkencore kurr nuk e kan konflrmuar teorin radste. Disa hulumtues konsiderojn oe raca 'ariane' sht mit. Historia nuk e prmend ekzistimin e j race e dla sht ouajtur 'ariane'. Familja 'ariane' e gjuhve sht fakt. Mirpo, ka shum shembuj kur grupadone t ndryshme racore kan nj gjuh t njejt pr komunikim." (Historia e feve, f. 219)
  Ngritja e nacionalsocializmit pjesrish sht shkaktuar nga Lufta e dyt botrore. Ideologjia gjermane e Hitlerit predikonte se 'nj rac duhet t sundoj', natyrisht ajo "gjermane', e cila duhet t vendos nj oendr t fort t pushtetit n mes t Evrops. Ky regjim kishte trheoyr forcat nacionaie dhe atdhetarre, ashtu q organizonte tubime dhe bnte propagand t gjithprfshirse. Prej ksaj ky regjim ka nxjerrur dobi t madhe pr qllimet e veta t padrjeta dhe ekspansioniste.

  Dr. Gustav Le Bon, n librin e tij "Baza e fryms diktatoriale" (f. 194), shkruan:
  "Racizmi ka luajtur rol parsor n shoogri. Politikant e mhershm i kan kushtuar vmendje t posame, madje ka oen themel i politiks tyre, si dhe konflikteve dhe luftrave t prgjakshme. Ai e ka imponuar paogn me arm, e oe ka rezultuar me konflikte t tmerrshme dhe shkatrrimtare. Ajo o e ka rudtur prhapjen e racizmit sht iluzioni se vendi m i fort dhe m i sigurt sht ai oe posedon territor m t madh dhe popullat m t shumt. Kurse n t vrtet popujt dhe vendet e tilla jan m afer shkatrimit."

  Sot vendet m t zhvilluara t bots konsiderojn se njerzit 'e bardh' jan m superior n krahasim me t ng(yrosurit dhe kultivojn paragjykimet racore. N djepin e civilizimit perndimor sht krim t jesh 'zezak', dhe njerzit e ngjyrosur jan t privuar nga shum t drejta dhe liri njerzore. N disa shtete t Ameriks 'njeriu 'i zi' nuk mund t martohet me nj grua t bardh; ndrsa shkollat, universitetet e spitalet dallojn nga t njejtat pr t zinjt. Atyre i ndalohet hyrja n objektet publike t t bardhve, ndrsa n autobus u ndalohet t ulen me t bardht n nj ulse, ndrsa m e turpshme nga t gjitha sht fakti se u ndalohet hyrja n disa kisha pr t'i kryer ceremonit fetare.

  Sipas t dhnave t nj reviste iranase zezakve n njmbdhjet shtete amerikane u sht ndaluar e drejta e t menduarit dhe e drejta e zgjedhjes s vendit t banimit, restaurantit, puns dhe t gjitha t drejtave tjera q kan t bjn me jetn e prditshme. N shkollat e Misisipit dhe Karolins Jugore nuk ka asnj zezak.

  "Gjyqi kushtetues, n vitin 1954 u ka dhn t drejte zezakve pr shkollim. Mirpo, shkollat e bardha i pranonin vetm 4 zezak n 100 student, ndrsa regjistrimi i vetm ndonjrit prej tyre n shkollat e bardha ka qen i mundur vetm me dhun dhe intervenim t polids." (Ilustrated News, nr. I I 74)
  T bardht i jan kthyer realitetit bruta! n luftn e tyre pr ta mbajtur zezakun prapa q t kujtonte barbarizmat m t poshtra t mesjets. Deklarata universale mbi t drejtat e njeriut nuk kishte fuqj t'i imponoj principet e veta t barazis racore.

  N kohn e pushtimit t gjithsis Toka po ngulfatet nga konfliktet e ndryshme n baz t ngjyrs s lkurs tek njerzit. A. Sorokin, n "Sundimtari i dy qabeve (f. 198), shkruan:
  "Un jam kundr teoris e dla thot: 'Lindja sht Lindje dhe Perndimi sht Perndim, dhe kto dy]a kurr nuk do t bashkohen. Prse jo? fer dallimi njerzor ekziston ndrmjet nj njeriu dhe njeriut tjetr? Para dy milenie Krishti na ka msuar cj virtytet dhe humaniteti pasqyrohen n ollime dhe vepra t mira. Mirpo, njerzit e shekullit 20 e dijn me mir dhe deklarojn se superioriteti varet nga ngjyra e lkursl Hitlerin e kan konsideruar kriminel pr shkak t potendmit t nj race, mirpo ambientljn i sotm sht prplot Hitlera t vegjl. Sikur do t klshin rast, ata do t bnin at q do t'ua kishin lakmi edhe nazistt m t shouar. Shikojenl Afrikn (ogore. Aparthejdi dhe diskriminim! jan gjithandej. Shikojeni Vijetnamin. Vall nuk ka oen lufta jon n Vijetnam raciste, n baz t teoris se 'racs s bardh perndimore' mbi superioritetin n raport me 'racen e evrdh aziatike?

  N Afrikn lugore, ku zezakt e prbajn tri t katrtat e popullats, t bardht e aplikojn politikn e diskriminimit n baz t ligjit mbi aparthejdin i cili i ndan trsisht t bardht dhe t zinjt d'ie i vendos n bashksi t ndara. Sipas ktij ligji letrnjohtimet prcaktojn cilit grup i prkasin njerzit. Segregacioni aplikohet n autobusa, tren, kish, restaurant, kabina telefonike, spitale dhe varreza. |an ndaluar rreptsisht martesat e prziera. Zezakt nuk mund t punojn n hapsirn e t bardhve, as t fitojn ndonj pun t nivelit m t lart intelektual dhe shkencor. Pr zezakt jan rezervuar punt e rangut t ult. Nuk sht kurrfar udie q nganjher edhe gjysm milioni njerz t gjenden npr burgje. Gjyqtart e bardh kryesojn seancat ku jan t implikuar zezakt.
  Revista 'Keyhan" nr. 7013 informon se nj vajze t zez t lindur n shtpin e njg familje t bardh jugafrikane i esht lejuar, n baz t ligjeve raciste, t qndroj n shtpin e babait vetm si shrbtore, ose t Jetoj n pjesn zezake t Johanesburgut. Prindrit e saj nuk dinin si t'ia bnin.

  Babai kishte deklaruar:
  "Nse nuk mund t luftoj pr t drejtn e vajzs sime o t jetoj n shtpin time, dhe nse Gjyoi suprem nuk e shpeton nga ky ligj johuman, ather do t'ia oforj te parit q e pranon jasht ktij shteti." "Sharpville ka oen nj nga disa cytete jugafrikane ku, n demonstratat e 12. 03, 1960 klshin protestura kundr ligjit qe t gjith zezakt duhet t bartin karta dhe t'i tregojn ato sa her q dikush t krkoj prej tyre. Polida e Sharpvilit kishte shtn ndaj demonstrantve paogsor, me 'rast ishin vrar 69 dhe ishin plagosur 180 persona." (e prditshmja Ettelaat, nr. 13149). 'sht nj represalie e till nse nuk sht imponim i robris?! Cili pastaj mund t thot se robria n botn e sotme sht eliminuar? Harry Hervvood, n librin e tij "Liria e zezakve", shkruan: "sht e vrteta q robria n formn e tij t vjetr sht ndaluar, mirpo ka mbetur n formn e shtypjes klasike n shoqrin ton, me synim q t'i mbaj zezakt n shkalln m t ult t zhvillimit shooror." Popullacioni zezak i sht nnshtruar ligjeve t padrejta, t cilt i gjykojn dhe vrasin, pr etikn dhe sistemin e normave juridike t cilit nuk ekziston kurrfar kontrolli.

 2. #22
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Shkatrrimi i jets familjare

  Familja sht shoqria n miniatur. Prej saj lindin popujt. Ajo sht oeliza kryesore e do shoqrie. Pr kt arsye i'I jetn familjare, m shum se dokund tjetr, sht e nevojshme dashuria dhe emotiviteti. N t jeta njerzore fillon dhe prfundon. Ajo sht kshtjell e oetsis dhe ngrohtsis e cila ngroh zemrat dhe mbjell knaqsin, nse jeta e tij vendoset n shtylla shpirtrore, mbshtetje t ndrsjell dhe besim t sinoert n t gjitha marrdhniet e ndrsjella. Sa m e fort familja, lumturia e saj, pr acL shtohet n kohn e sotme problematike, eksplozive dhe t trazuar. do qgnie njerzore sot, m shum se kurr, ka nevoj pr shtpi dhe familje e cila do t'i siguroj qetsi dhe streh pr meditim.

  Para revolucionit industrial, njerzit n Perndim kan jetuar jet t thjesht. Atbot familja ishte n qendr t vmendjes, prkujdesjes dhe ekzistimit. Mashkujt kan shkuar n pun pr t fituar pr jet, kurse femrat jan prkujdesur q fmijt e tyre t rriten, krahas punve tjera shtpiake.
  Mirpo industria kishte nevoj pr puntor. Nj nga pasojat e para t ksaj nevoje ishte shkuarja e meshkujve, grave dhe fmijve npr qendrat industriale, zyrat qeveritare, shtpi tregtare dhe institucione tjera t mdha. Jeta ndryshoi trsisht dhe krkonte m shum aktivitdt dhe pun pr jet m t mir dhe m luksoze.

  Ky shkatrrim i jets familjare dobsoi lidhjet familjare. Butsia dhe kujdesi kryesisht ishin tretur. Femrat ndiheshin t humbura pr besnikrin bujare ndaj familjeve t tyre dhe edukimit t fmijve e q ishte preokupimi kryesor i lyre n t kaluarn. Ato sot shpenzojn tr energjin n punn drmuese npr fabrika. Roli i dyfisht i femrs, si puntore n fabrik dhe nn sht treguar tepr e rnd. Asaj i mungonte koha e duhur dhe mundsia adekuate pr pushim shpirtror dhe pr t orientuar jetn familjare. N pun duhej t paraojtej saktsisht n kohn e caktuar, ndrsa punt shtpiake humbn knaosin e vet n ort e vshtira t lodhjes, t cilat i kishin mbetur pr shtpi.

  M tej, 'liria' absolute e puns prmbysi jetn familjare, duke flakur nderin dhe pastrtin n er, si vlera triviale n kmbim pr katastrofn dhe shfrenimin n jetn morale t familjes dhe komunitetit shooror, e cila mbshtete n f dhe virtyt. Batica e rritur e shkurorzimeve e shpie botn e civilizuar n drejtim t rrezikshm, kurse familja sht fare e pafuqishme q ta ndal kt. Dallimi i vogl n mendime midis burrit dhe gruas konsiderohet baz e mjaftueshme pr prishjen e marrveshjes martesore. Znkat e vogla dhe disharmonit trajtohen si argumente q martesa sht rrnuar prfundimisht dhe q bashksin familjare duhet prishur. Re t zeza t pasionit dhe kurreshtjes s pafrenuar, me fuqi uragani shkatrrojn harmonin familjare, ndrsa trashgimia m e shenjt shekullore bie si viktim e tiranis s dshirave m shkatrruese dhe kalimtare. Megjithat vetm pak arsye e shndosh do t mund ta zgjidhte mosmarrveshjen dhe ta shuaj zjarrin, gjersa toleranca dhe joegoizmi do t forconin lidhjen n baza t sigurta t parimeve, drejtsis dhe dashuris.
  Nj musliman, i cili jeton n Gjermani, m ka thn se disa vite t fundit t gjith foinjt e tij, pa prjashtim, i kan prfunduar martesat e tyre para gjyok pr shkurorzim.

  E prditshmja nacionale "Keyhan" (nr. 6926) informon:
  "qe kshillimoret e hapura an e mban Gjermanis Lindore pr t kontrolluar valn e shkurorzimeve dhe familjeve t rrnuara. Mjek e jurist, gjithashtu, i jan bashkuar fushats s till. Gazetat ktij problemi i kushtojn vmendje t posame. Ata kousiderojn se shkaku kryesor i shtimit t shkurorzimeve sht punsimi i femrave jasht shtpis. Domosdoja ekonomike ka rodtur 70% t femrave t martuara t punsohen pr t siguruar t ardhura gjegjse familjare, kurse 6096 prej tyre kan fmij. Ngarkesa e femrs me detyra t dyfishta, pun dhe shtpi, ndikon n sistemin nervor t saj pr 'arsye me burrin vazhdimisht grindet derisa lidhja martesore t mos plcas dhe shkurorzimi bhet zgjidhja e vetme pr nj situat t padurueshme nervoze."

  Shkrimtari rus Tolstoi shkruan:
  "Nj nga shkaoet kryesore pr shkalln e lart t shkurorzimeve sht liria e femrs pr t vendosur Iidhur me shkurorzimin, duke pasur parasysh karakterin e ndieshm dhe natyrn eksplozive t saj. Gjithashtu nuk duhet ln anash edhe shkaoet tjer s\ lodhja dhe tensioni nervor i mashkullit e femrs per shkak t kushteve t rnda n industri, dhe przierjes s mashkujve dhe femrave n pun, e oe shpejton lidhjet jashtmartesore. Prej ktu lind edhe mosdurimi midis bashkshortve. Nj nga shkaoet sht edhe punsimi i gruas jasht shtpis..."
  Statistikat n Nju Jork dhe Uashington tregojn se numri i shkurorzimeve, me krkes t gruas, ndr artist sht m i madh se shkurorzimet midisi t gjitha strukturave tjera. Rezultatet e ksaj statistike kan detyruar prgjegjsit o nj hulumtim t ngjashm ta bjn n Holivud. Bilanci i ktij hulumtimi kan qen shokues, pr 'q'avsye pushtetart kan refuzuar t'i publikojn. (Shkurorzimi dhe koha e re, f. 9495.)

  Gazeta "Keyhan", e vitit 1960, informon:
  "q n Angli, vitin e kaluar, jan shnuar 50 shkurorzime pr shkak t tradhtis martesore, kurse 50% nga shkaoe t tjera. Duke diskutuar mbi shtimin e shkurorzimeve n Amerik, nj shkrlmtar kishte konstatuar: "Nse supozojm se mesatarja e shkurorzimeve n periodn ndrmjet viteve 1881 dhe 1890 ka oen nj shkurorzim n njqind martesa, ather kjo mesatare sht shtuar pr dhjet her ne periodn midis viteve 1940 dhe 1949. N Kaliforni n vltln 1956 jan shnuar 42.471 raste t shkurorzimit krahas 87.452 martesave t lidhura, respektMsht nj shkurorzim n dy martesa. Prandaj, do e dyta martes ka prfunduar me shkurorzim."

  "Wake Magazine" amerikan informon:
  "q peroindja e shkurorzimeve ne Suedl n dhjet vjett e fiindit shte rritur n 1096, kurse 50 vjett e fundit sht rritur pr 1.000%."
  Gjyqet franceze n vitin 1890 kishin dgjuar 9785 ankesa pr shkurorzim, prej tyre 7000 me krkes t femrave. Sot kjo projndje sht 70%.
  Lufta e par dhe e dyt botrore kan rritur edhe m revoltn e e rinis, si shprehje t "liris", kundr standardeve tradicionale morale, q ka zvogluar numrin e martesave dhe ka shtuar numrin e shkurorzimeve.
  G. De Poulsy n librin e tij "Shkurorzimi dhe koha e re", duke krahasuar numrin e martesave t vejushave dhe grave q hyjn n martes pr her t par, konstaton se martesa e ktyre t parave sht shum m e fort n krahasim me t dytat. Ai thekson:
  "Proindja e shtimit t martesave t grave t shkurorzuara n raport me ato q martohen pr her t par sht n lidhje t ngusht me shtimin e shkurorzlmeve pas Lufts s dyt botrore." Revista "Handeniha" (nr. 103, v. 25) thekson:

  "Vitin e kaluar n Franc jan shnuar 30.000 shkurorzime dhe ky numr po vie duke u rritur do vjet. Pr kt arsye organlzata per mbrojtjen e familjeve ka krkuar nga oeveria o srish t futet Iigji nga viti 1941 (i abroguar m 1945) i cili e ndalonte shkurorzimin n 3 vjett e par t martess.
  E ngjashme sht gjendja edhe n Angli, me dallim qg n kt vend sht shprehur brutaliteti dhe ashprsia te meshkujt, devijimi i madh dhe tradhtia tek grat. Grat amerikane kryesisht shkurorzohen pas dy, tet apo 26 muaj martes. Pasojat i perjetojn mija femij do vjet.
  Nje statistik tjetr tregon se sot ne Amerik jan rreth 3 milion femij, nnat e dlve i kan braktisur burrat e tyre."

  Revista javore 'VVeekly Journal 'Ettela'at', nr. 1206 citon Luisonin, i cili thot:
  "Secili q ka pak ndrgjegje dhe respekt dhe dashuri ndaj n)erzimit vuan pr shkak t shtimit t tmerrshm t shkurorzimit dhe logjikon per mnyrat e zgjidhjes s ktij problemi. Brengos posarisht fakti q 8096 t shkurorzimeve vie me krkes t grave. Duhet t hulumtojm shkaoet e ktij fenomeni dhe ta kufizojm sa m shum q sht e mundur."

  Mjerisht, n strukturat muslimane q jan nn ndikimin e kulturs perndimore, fenomeni i shkurorzimit sht gjithashtu n rritje. N dekadn e fundit vetm n botn islame jan shkurorzuar nj numr i madh i iftave pr shkak t grindjes rreth shpenzimeve t grave n stoli dhe kozmetik, pr ka bn fjal shtypi aktual musliman. Pr shum shkurorzime tjera nuk sht shkruajtur. Si shembull marin Iranin, nga 15.335 martesa n Teheran, n vitin 1339 h.sh., 4.839 kan prfunduar me shkurorzim. Pra, thuaja do e treta martes ka prfunduar me shkurorzim. Plot 86% t ktyre shkurorzimeve e kan krkuar grat, t gjitha nn ndikim t kulturs materiale perndimore ose artistet e estrads. Kjo sht paralajmrim pr rrezikun kanoss q duhet t eliminohettipi i 'civilizimit' brengoss po prhapet dhe kanoset me shtimin e numrit t shkurorzimeve dhe rregullimeve Brenda familjes, pos nse shoqria nuk bazohet n themelet e forta islame.
  50

 3. #23
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Dashuria ndaj shtazve


  Disa familje perndimore jan aderues t pasionuar t qenve. Nj student i cili kishte studjuar mjeksin n Gjermani shkruan:
  "qeradhnsi im e adhuronte oenin e ti|, e puthte dhe e Iedhatonte. Un tentova ta paralajmroj per rrezikun nga infektimi me cistn hidatide. Ai e injori paralajmrimin tim s\ t pabaz, andaj un ia solla nj libr t mjeksis t ciln e lexoi me sukses, pastaj m pyeti: 'Nse kontakti me Ognin sht aqi rrezikshm, perse mjekt dhe profesort e universitetit mbajn oen n shtpi?' Un u prgjegja se ekzlstojn shum shprehi t cilat n aspektin profesional fan treguar t dmshme per shndet, e cilat mjekt i aplikojn ngase kjo u sht br opsesion perkundr mendjes s shndosh, shkencs dhe arsyes, duke rrezikuar kshtu shndetin e vetl"

  'Shoqata nacionale iraniane pr mbrojten e shtazve' n revistn e tyre citon nj revist amerikane i cili ua kishte drguar nj anket t gjith klientve, adhuruesve t qenve (kryesisht femra), prmes cilit krkohej t prgjigjeshin n pyetjet vijuese:

  1. A flen qeni n dhomn tuaj?

  2. Nse qeni juaj vdes, a do t qani?

  3. A e kujtoni shpesh oenin tuaj, gjersa punoni n zyrn?

  4. A e doni m shum qenin tuaj apo bashkshortin tuaj?

  5. Nse oeni juaj dhe burri juaj smuren njkohsisht, cilin do ta ftoni t parin, mjekun apo veterinerin?

  6. Nse ju dhe oeni juaj jeni t uritur, ndrsa ushojmi nuk mjafton as pr njrin, a do ta hanit at pak ushojm vet apo do t'ia jepnit oenit?

  7. A besoni q qeni juaj ka veti mbi nivelin e shtazve?

  8. Nse qeni juaj e kafshon fmijn tuaj, ndrsa fmija juaj e godet qenin me gur, te cili do t shkoni pr ta ngushlluar?

  Nga 75.000 letra t arritura, prgjegjet kan qen si m posht:

  1. 49.000 flejn me oenin n nj dhom. "Ai sht m i mir se do gj tjetr", shkruan nj femr;

  2. Dy t tretat e t anketuarve do te oanin n rast t vdekjes s oenit dhe do t organizonin funeral;


  3. "Natyrisht q mendja jon shkon te qeni derisa jemi n pun ose diku tjetr. qeni sht acL' rndsishm n punn ton sa nuk mund t mos mendojm pr te n do vend";

  4. Afrsisht dy t tretat i duan burrat e tyre nse ata ua duan qenin! Nj numr syresh pohojn q qeni i tyre sht do gj n jet;

  5. S pari do ta ftonin veterinerin, pastaj mjekun;

  6. 60.000 deklarojn o ushoimin do t'ia jepnin oenit, ngase sht m pak
  me rndsi nse vdesin vet nga uria, vetm q qeni i tyre t mbijetoj;

  7. Gati t gjith jan prgjegjur se e konsiderojn oenin e tyre di m t
  lart se vetm shtaz, me veti intelektuale;

  8. "Do t provonim t'i ngushllojm t dyt".
  Paramendoni q dikush mund t besoj se qeni ka intelekt dhe ta vajtojn vdekjen e tij (!?), ndrkoh q zemrat e tyre jan fare t oeta kur mijra njerz nn zjarrin dhe rrnojat e bombave flakruese mundohet t luftoj pr liri dhe pavarsi. Ata lejojn q qeni i tyre t jetoj me ta n dhom, ndrsa ua ndalojn miliona njerzve hyrjen n vendet publike, refuzojn t'i pranojn n shoori miliona njerz vetm ngase e kan ngjyrn e zez t lkurs. Ata ftojn veterinerin posa oeni t smuret dhe e shroj.i, ndrsa lejojn pa fije keoardhjeje q njerzit t vdesin nga varfria, uria dhe smundjet. N Amerik ekzistojn shitore t posame pr oen. N to kohve t fundit jan ekspozuar dhjetra lloje t losioneve t ndryshm, ndrsa shesin edhe past pr dhmb, kosmetik, krehr dhe gjithka tjetr pr zbukurimin e qenve.

  "Ettela'at" (nr. 13241) citon revistn "Time Magazine":
  "Disa qytetet t mdha t bots jan tekstualisht 'qytete t qgnve', si pr shembull Londra, Tokio, Meksiko Siti. Shum qgn n kto cytete mdtin ndfenjn e ngushtis n jetn e qytetarve dhe ekologjikisht e ndotin mjedisin jetsor. qent i kafshojn femijt dhe Indimet e tilla jan n rritje e siper: lehjet e tyre e shtojn zhurmen e (^tetit. Tokio ka 280.000 oena; Los Angjelosi 300.000; Nju Jorku 500.000, Londra 700.000, nderea Meksiko Siti mb! nj milion. Keshtu edhe oent kontribuojn n shkaktimin e rregullis n bot."
  Revista franceze "Shtaza" informon:

  "q pronart amerikan t oenve shpenzojn mbi 300.000 milion dollar n vjet n blerjen e mallit dhe zbukurimin e qgnve t tyre. N Nju jork, San Frandsko, ikago, Los Angjelos ekzistojn salone t shumt zbukurimi pr oen q bjn qarkullim t jashtzakonshm. Puntort n salone duhet t kryejn kurse prej gjasht dhe dymbedhjet muajsh pr t fituar diplomn "kosmetik i oenve" pr t fituar pun. Numri m i madh F qyteteve ka t paktn nj varrz pr oen, por ka
  asosh edhe me tre dhe katr, me ceremoni t posame prcjell&e. Po n Amerik, ku shpenzohet aqshum pr zbukurimin dhe mlrmbajtjen e oenve, ekzistojn, pes milion t papun oe mbijetojn n varferi. Natyrisht 'mbrojta e shtazve' sht pun humane, por vall edhe vet njeriut nuk i nevojitet pak kujdes, t paktn sa i kushtohet shtazeve?!!"
  Njeriu vrtet nuk e din si t vendoset ndaj ktyre kontradiktave n botn ton moderne. Me mijra njerz prdit vdesin nga uria, ndrsa t tjert shpenzojn qindra milion dollar n zbukurimin dhe mirmbajtjen e qenve. T menurit dhe t arsyeshmit me t drejt ngrejn zrin e protests kundr ktyre kontraversave johumane dhe mendurit e njeriut t shekullit 20.
  Njri prej tyre sht edhe dr. Aleksis Kerol, i cili thot:
  "Jepni di t re cMIizimit njerzor. Civilizimi i sotm modern e ka privuar njeriun nga vierat m t larta." 53

 4. #24
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Gjurmt e dashurise s humbur dhe ndjenjs pr defekte


  Struktura fizike dhe biologjike e femrs i prgjigjet funksioneve kreative n jetn e saj, t cilat jan karakteristike pr seksin e saj dhe t cilat ajo sht e thirrur t'i plotsoj. Aftsia e saj pr t qen nn bart n vet prshtatje t caktuara emocionale, mentale dhe psiqJke t shpirtit. Njri nga funbionet m t rndsishm t saj sht prkujdesi pr rritjen e fmijve. Plotsimi i nevojave t shumta t fmijs dhe kultivimi i nxitjeve t tij sensitive, n nj atmosfer t sigurt n plot dashuri, midis pasioneve shkatrruese dhe tiranis vdekjeprurse q dominon n botn bashkkohore, detyra m vitale dhe m thelbsore q shtrohet para nj qenie njerzore. Asnj institucion parashkollor, asnj foshnjore, sado mir t prgatitura, t planifikuara n aspektin medicinal dhe psikologjik, nuk mund ta zvendsojn vendin e nns. Fmija i cili sht privuar nga dashuria e nns vuan nga dmtime t ndryshme psikolgjike. Grat e bots perndimore, t zna me punt jasht shtpis, e kan kaluar kufirin e funksionit natyror, ndrsa me disperzionin e aftsive natyrore kan hapruar jasht ligjsive t ligjshme natyrore dhe jetsore.

  Komunizmi dhe materializmi perndimor nuk jan t aft ta ndryshojn natyrn e njeriut. T dy sistemet e kan privuar gruan nga roli pr cilin sht krijuar, q ka shkaktuar vrshimin e degjenerimit shpirtror, shooror dhe moral.
  "Te rinjt, te edukuar jasht rrethit shtpiak vuajn nga traumat e pashrueshme. Foshnjoret qg i udhheoin njerzit, motivi kryesor i dlve sht t fitojn per jet dhe dlve u mungon dshira pr edukimin e fmijs, femijt, q nga fillimi, i trajtojn si rebelues potencial dhe prandaj I privojn nga durim! dhe respekti vetanak. T tillt nuk mund t'i edukojn femijte si duhet."

  Dr. Aleksis Karel, n librin e tij "Njeriu i panjohur", shkruan:
  "Shoqgria bashkkohore ka br gabim serioz duke zvendsuar tresisht edukatn familjare me shkoll. Nnat i ln femijt e tyre foshnjoreve per t'i ndjekur karierat, ambidet shooerore, magjit e dashurise, afinitetin letrar apo artistik apo thjesht per shkak t argtimit, shkuarjes n kino ose kalimit t kohs n kotsi. Ato, prandaj, jan prgjegjse pr shkatrrimin e oxhakut familjar ku femija ka oene n kontakt t prhershm me t rriturit dhe ka msuar shum prej tyre. Fmijt e edukuar n shkolla s bashku me femijt e moshs s tyre nuk zhvillohen n mas t atyre femijve oe jetojn n shooeri t njerzve inteligjent dhe t moshuar. Fmija me lehts! i artikulon aktivitetet e veta psikologjike, afektive dhe mentale n baz t atyre nga rrethi i tij. At pak qg e mson e nxen nga fmijt e moshs s tij. Kur sht vetm si femij n shkoll, ai mbetet person jokomplet. Pr ta arrltur fiiqin e plot, femijs i nevojitet nj izolim relativ dhe kujdesi i familjes pr shkak t edukimit dhe zhvillimit t drejt." E prjavshmja "Ettela'at", nr. 1206, ka botuar nj informacion t jashtm: "Sipas dlit n Amerik 25% t grave q jan duke u shkurorzuar npr gjyoe, vuajn nga smundje mentale, ndrsa 150.000 femij n vjet jan viktima t shkurorzimeve t prindrve."

  Pas puns ditore, gruaja shkon n shtpi e lodhur, ndrsa jeta n shtpi sht vetvetiu e dhembshme pr shum gra, andaj rregullisht marrin mjete pr qetsim ose medikamente t tjera, ndrsa ihpesh krkojn edhe ndihm psikiatrike pr shkak t tendosjeve nervore. Psikiatri pr t rinj, dr. Xhorxh Meli thot:
  "Shum pengesa psikologjike te t rinjt jan shkaktuar nga kujtimet e femijris s hershme per ka fajin e bartin nnat e tyre. Gnjeshtra, keqr trajtimi i shtazve t pafuoishme dhe mosrespektimi i rregullave paraoiten te t rinjt t cilt nuk e kan pasur prkujdesjen e nns."

  Nse afria dhe dashuria midis prindrve sht e dobt, fmija ka m pak ndjenja dhe detyrime ndaj tyre. N disa familje antart e saj me vjet nuk e shohin njri tjetrin, kurse fmijt n moshn 17 vjeare jan idhnak dhe rebelues. Disa prindr i dbojn fmijt nga shtpia n mnyr q vet t kujdesen pr vete n moshn sa m t re q e lejon ligji. T tjert u lejojn fmijve t jetojn n shtpi nse fillojn t kontribuojn n shpenzimet pr ushojm dhe vendosje dhe nse paguajn kompenzimin pr ent e thyera nga xhepi i tyre. Nj sjellje e till sht disfatiste pr vajzat t cilat jan t prirura t krkojn ngushllim, (pr shkak t vetmis t shkaktuar me mungesn e kujdesit t prindrve), n miqsi t padshirueshme me meshkuj. Krejt kjo t rinjt i shpie n rrug t gabuar.
  Miqsia dhe raportet midis njerzve jan t kqia; sikur q dashuria midis njerzve dhe afria t jet humbur n makinat industriale. Njerzit e qytetit kan harruar 'sht butsia, bujaria, ndiesia, simpatia, dhe kan ardhur n situat n t ciln ata q mund t quhen "miq." mund t'i numrojn n gjishtat e nj dore. Jeta civilizuese ka shterrur burimet e humanitetit n prpjekje pr t vendosur "sistemin e ri shoqror."

  Bashkpunimi dhe raporti n mes njerzve jan kushtzuar me ligje, ndrsa lidhja shpirtrore sht tretur fare. Kshtu askush nuk sht gati t'i dal n ndihm tjetrit, as t psoj humbje materiale apo dhembje pr tjetrin, pos nse kt ua detyron ligji. Gjersa isha pacient n nj spital gjerman, vizitort e mi, ndonse n numr pak, ishin m t shumt se ata q i vizitonin gjermant, pr ka personeli i spitalit habitej.

  Me lejoni tash t'ua dftoj nj rrfim t vrtet nga prvoja vetanake. Para disa vitesh nj gjerman, profesor universiteti, e kishte pranuar islamin n kuadr t komunitetit islam t Hamburgut. Pas pak muslimani i ri ishte smur dhe kisht rn n spital. Kur kryesuesi i komunitetit t theksuar kishte dgjuar pr kt, menjher kishte shkuar n spital dhe e kishte vizituar profesorin. E kishte hasur tejet t piklluar dhe t brengosur. Ai e pyeti pr ka ishte fjala.
  Pas nj hezitimi t gjat, profesori ia tregoi nj tregim pikllues: "Sot m vizituan gruaja dhe djali. E kuptuan se kam kancerin e pashrueshm, andaj erdhn t prshndeten me mua pr her t fundit, ngase si kishin kuptuar, un kam vetm edhe disa dit jet. Nuk m dhemb smundja e pashrueshme dhe t kuptuarit se nuk ka shpres pr shrim, por m bn fatkecimungesa e ndjenjave t gruas dhe djalit."

  Pas ksaj imami u prgjegj: 'Pasi Islami obligon vizitat dhe prkujdesjen pr t smurt, un prej sot, kur t kem mundsi, do t vizitoj n spital. Ify sht obligim imi fetar.' Pas ktyre fjalve zemra e t smurit u ndez. Por smundja e tij do dit keosohej dhe pas disa ditsh ai u transferua n ahiret. Komuniteti musliman organizoi xhenazn e tij dhe prcjelljen deri n varreza. Gjersa po zhvillohej ceremonia e varrimit, nj grup t rinjsh u suln duke krkuar me zemrim trupin e profesorit. E pyetn njrin prej tyre: 'Prse?' Kurse ai u prgjegj: Ai sht babai im t cilin e varrosni ilegalisht, ndrsa un ia kam shitur trupin e tij spitalit pr 30 DM, disa dit para se t vdiste!' Muslimant e trishtuar mbetn t shtanguar. Pas nj diskutimi t ashpr, djaloshi u detyrua ta trheq krkesn e tij. Kur pastaj e pyetn ku punon, ai u prgjegj: 'Ditn punoj n fabrik, ndrsa n mbrmje n nj salon pr trajtimin kosmetik t qenve.1

  Kjo ngjarje, mjerisht, sht realitet i hidhur dhe sht dshmia m e mir n far prmasash shoqria moderne e ka varrosur dashurin dhe humanitetin. sht fakt i pamohueshm q shoqria sot n aspektin moral po stangon. T prballur me kt proces rrnues shoqror e kan t qart se duhet gjetur rrugn e shrimit t shoqris dhe ndalimit t ksaj rrjedhe, nse nuk dshirohet q bota t shkatrrohet pr shkak t degjenerimit t vet. Mendimtart deklarojn njzri se vetm n ringjalljen e srishm t fes dhe moralit mund t gjendet mbshtetje e sigurt mbi ciln do t ndrtohet shooria e re. sht shenj trimruese q masat e njerzve t zakonshm, t cilt jan zhytur n detin e problemeve, t shkaktuara nga jeta materialiste, e pashpirt e mekanike, kan flllura ta kuptojn johumanitetin dhe pakuptimsin e ksaj mnyre t jets dhe t modelit t till t shooris njerzore.

  Gjenerali Dvaj Ajzenhauer, si president i SHBAve, me fjal t zshme dhe domethnse e ka shprehur kt kuptim.

  "Shooria jon, plot me t mira, sht bazuar n themele t pasigurta morale. Kemi arritur n Hn, e kemi ndotur Tokn, e dshirojn paogn, ndrsa shkojm n luftra. Kbha e dla e ka zbrthyer atomin do t duhej t shroj arjen mldis njerzve. Duart e zbrazta duhet t angazhohen me pun, stomaku i zbrazur t mbushet me usholm, ndrsa zemra e zbrazur me knaoesi.
  Pr t'u sanuar dhe tejkaluar kriza morale e dla e prish kt bot secili prej nesh duhet t shikoj vetveten. Nse secili prej nesh e dgjon zrin e mbetur te ndrgjegjes do t duhej t vrej qe gjrat e thjeshta, t zakonshme, si jan mirsia, pastrtia, dashuria, nderi jan pasuria jon m e madhe dhe m e mueshme. Krkoni miroenien n to dhe tragjedia e pasuris s keoprdorur maieriale do t prfundoj me lumturi per te gjith."

  Dr. Aleksisi Karel, n veprn e tij "Mnyra dhe rregulla e jets" (kap. 15 dhe 34) shnon:
  "Na duhet nj bot n t ciln do person do t mund t zhvilloj vlerat e veta t brendshme pa ndarje midis materiales dhe shpirtrores. Kemi msuar se jeta nuk mund t jetohet pa udhheo}e dhe busoll. Jan t pakt ata q jan t vetdishm pr rreziqgt q i kanosen jets s njeriut nse do t'i pasojm kshillat e ksaj udhheofe. Shumkush ende i jan nshtruar pasioneve t helmuara me lehtsin materiale t ciln e siguron teknologjia, t paprgatitur t heoin dor madje as pr nj lehtsim t till, duke vrapuar kshtu pas vet^knaoesls dhe rrug t gabuar,sikur ujrat e lumejve oe treten pafundsisht n lioej, shkretira apo humnera; jeta jon bashkkohore, nj e kalojm n interes, n aplikimin e nxftjeve t ulta dhe nper kafene, na kujton pashmangshm nj prfundim t till.
  N vend qg t ndrtojm jetn ton n supozime reale, ne e formsojm n baz t kallupeve ideologjike, pr 'arsye ai nuk mund t'i prgjigjet nevojave tona reale. Jemi br t hua) n jetn ton. Duke ven materialen n vend t par, njeriu bashkkohor ia ka nnshtruar miroenien shpirtrore asaj ekonomike, duke iavorizuar komoditetin mb! mundin dhe angazhimit.
  Ne sot po zhvillohemi krahas progresit teknologjik, pa ia vn veshin nevojave tona themelore fizike dhe shpirtrore. Ndonse jemi zhytur thell n kt jet materiale, konsiderohemi t pavarur prej tij dhe nuk duam t kuptojm se vazhdimi i jets son krkon pasimin e natyrs rreth nesh, dhe jo pasimin e epsheve dhe dshirave. Tanim disa shekuj njerzimi po stagnon dhe pason proceset retrograde.

  Njeriu teknologjik sot sht ndar midis marksizmit dhe kapitalizmit. Njeriu nuk sht krijuar ekskluzMsht pr prodhim dhe shpenzimin e prodhimeve t tij. Prkundrazi, oe nga znafiila dhe zhvillimi i tij njeriu synon t bukurn, ndjenjn dhe prjetimin fetar, kurreshtjen intelektuale. N natyrn e tij ai ndien dashuri per jetn e heronjve dhe gatishmrin pr vetflijim. Nse do ta kufizonim vetm n veprimtari ekonomike, kjo do t thot ta privosh nga pjesa vitale e veoris s saj. Dhe pikrisht pr kt marksizmi dhe kapitalizmi, jo vetm oe anashkalojn, por para s gjithash refuzojn elementet kryesor t dlat vet natyra i ka vn n sistemin e njeriut"

  Pr t'u zhdukur shkacjet e ktyre tragjedive dhe varfria, shpresa e vetme e bots bashkkohore sht kthimi kah e Vrteta Hyjnore, e zbuluar me vullnetin e Zotit prmes t drguarve t Tij.

  Sfera e ardhshme e studimit duhet t jet ajo hapsira e brendshme e cila ndodhet brenda mendjes s njeriut. Pr ta realizuar kt, s pari nevojitet t largohen ret e pasioneve o e kan errsuar, t'i lirojm prangat e epsheve t cilat e pengojn shpirtin e njeriut, t'i largojm prirjet destruktive q e kuflzojn. Vetm n kt mnyr njeriu mund srish ta kthej njerzin e vrtet dhe t fisnikrohet me vlerat shpirtrore si cilsi me t cilat dallohet.
  Vetm n kt rast t interesimit maksimal pr vlerat shpirtrore dhe realitetin modern t njerzimit mund t pritet se do t paraojtet lumturia n horizontin e jets njerzore.

 5. #25
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Islami

  N studimet e mhershme e kemi analizuar civilizimin perndimor, kurse tani do t bisedojm mbi civilizimin islam. N kt mnyr prmes krahasimit mund t shohim 'i ka ofruar islami njerzimit n t gjitha sferat e tij. Shpresojm dhe i lutemi Allahut q ky studim t'i hyj n pun sidomos atyre q hulumtojn sinoerisht t vrtetat dhe qllimet universale islame.

  do titull i zgjedhur n kt pjes krkon nj prpunim dhe soarim tejet t gjer, mirpo ne do t prondrohemi vetm n ato m kryesoret, n mnyr q lexuesit t'i kursejm nga ndjenja e ngopjes. Le t jet ky studim, madje pjesrisht, rrug drejt arritjes s vrtets.

  Islami, si besim integral, i trsishm q prfshin t gjith aspektet shpirtrore dhe materiale t jets sht f e vetme n raport me krejt at q ka arritur njerzimi bashkkohor. Islami n vete prmban rrug t posame t lumturis dhe mirsis, ai i zgjidh t gjith problemet e njerzimit, ndrsa bazat e dispozitave t tij n gjithka q mendja e njeriut arrin n nivel t shtjeve dhe raporteve shoqrore sht aqe qart dhe bindse.

  Caku m i shpesht i ligjeve islame sht edukimi dhe prsosmria e personalitetit komplet, duke mos ln anash asnj dimension t tij, kurse njkohsisht duke shikuar do realitet i cili ka lidhje me ekzistimin njerzor.
  Islami nuk sht ndotur me gabimet e njerzimit t sotm lidhur me kuptimin e qensis njerzore, atyre sistemeve ideologjike q e kan rregulluar pozitn ekzistenciale t njeriut n nivel t zotrave, n nivel absolut. Ta bsh kt do t thot ta lsh njeriun t mbshtetet vetm n vetvete, i interesuar me mendejmadhsi dhe egoizm; ose ta lshosh n nivel t robris e t jet shtaz n dm t rrethit, i pafuqishm i pavullnet dhe i friksuar para fuqJve natyrore dhe materiale. Kjo sht pikrisht ajo q herezat moderne bjn me njeriun. Islami e mbron natyrn unike t njeriut kundr t gjitha oenieve t gjall, duke konfirmuar se ai sht qenie me vullnet me vlera vetanake specifike.

  Islami konsideron q veoria jetsor; e njeriut nuk mbaron me vdekjen e tij, porse sht e prjetshme dhe e prhershme. E prbotshmja dhe e tejbotshmja tek njeriu jan t pandara. Trupi dhe shpirti, prandaj, nuk mund t ndahen n elemente t posam. Islami, n baz t ksaj, pr t dy botrat ofron program m konsistent, me dshir q t edukoj njeriun e amshueshm.
  Ndonse kuptimi 'amshim' sht prmbajtur n t gjitha shkollat islame (besimi, dispozitat, morali), megjithat islami ia hap dern liris s mendimit dhe prpjekjes mendore n planin e zgjidhjes s situatave t krijuara dhe plotsimit t krkesave t komunitetit njerzor n rrugn e zhvillimit dhe progresit. N kt mnyr sht e mundur t harmonizohen ndryshimet e prditshme me t vrtetat e prhershme dhe t pandryshueshme islame.

  Islami konsideron se pr njeriun i nevojiten disa motivacione prkundr atyre materiale, porse, gjithashtu, dhe nevojat q t'i thyej t gjitha prangat materiale q e pengojn t ngritet. Trupi dhe shpirti i njeriut i kan nevojat e tyre dhe ato duhet t respektohen dhe ekuilibrohen trsisht. Islami llogarit t gjith elementet dhe aspektet e natyrs s njeriut dhe kujdeset pr qenien e ndrlikuar t prirjes materiale dhe shpirtrore t njeriut. E lartson deri te m e larta, duke mos ia shkputur rrnjt me materialen. Krkon pastrti dhe ndershmri absolute, duke mos e mohuar trupin dhe krkesat e tij.

  Prandaj, islami ka marr ondrim ondror n raport me besimet tjera dhe sistemet pozitiviste t cilt synojn ta shuajn pasionin njerzor, dhe atyre q ftojn pr liri absolute, shtazarake (Frojdi dhe t ngjashm me te). Islami nuk sht thjesht grumbull idesh flktive n botn e spekulimit metaflzik, as ka pr qllim t bj nj korelacion t skemave t caktuara t jets shoorore t njerzve. Ai e krijon modelin e trsishm, qilim mir dhe t menduar t jets, ndrsa kultura e tij komplementare e speciflkon zhvillimin dialektik dhe kreativitetin. Islami sht sistem i gjall vlerash, substituensi i cilit sht mendimi komplementar i cili e prfshin jetn n trsi, m elastik dhe m i lartsuar se sistemi materialist, prandaj do t prhapet edhe n Lindje edhe n Perndim. Ai mund t'i zvendsoj t gjitha shkollat dhe drejtimet ideologjike t mendimit me ideologji m t fuqishme, m gjithprfshirse dhe t plot, e cila me gjersin dhe hapjen e vet i tejkalon t gjith t tjert.

  Islami e mohon trsisht iden e pastr materialiste t jets, pr te jan t huaj principet e supremacionit t materies, ekonomis dhe knaosis materiale si baz fundamentale pr lumturi. Ai i gjen principet e veta n analizn e natyrs s vrtet t njeriut. Prmes ktyre principeve konstrukton planin pr jetn individuale, shoqrore dhe universale t kufizuar me standarde t forta morale, t pranuar nga t gjith, t orientuar kah qllimi i cili sht shum m i lart pr njerzimin se jan qllimet e kufizuara materiale t bots moderne.

  Islami nuk e mbyll njeriun n prangat e ngushta t sistemit material dhe ekonomik. Themelet e thirrjes islame jan shum m t gjer dhe nuk mund t reduktohen brenda kufijve t reforms ekonomike. Islami nuk l anash as ant tjera m t larta t jets njerzore. Ai prcakton sistemin e jets n baza morale dhe shpirtrore si dhe n dispozitat q i nnshtrohen zbatimit n konstrukcionin e prgjithshm dhe individual t njeriut. Kshtu vet Islami prcakton edhe bashkpunimin e ndrsjellt midis njerzve dhe e ngrit vlern e jets s njeriut lart mbi vlern materiale. Ai e nxit individin dhe shocirin pr seriozitet dhe pun n planin e realizimit t qllimeve t larta t jets s njeriut, bashkon mundsit njerzore n rrugn e prsosmris dhe progresit. Edukata dhe arsimimi islam nnkuptojn pastrimin dhe progresin e kualiteteve t njeriut, shfrytzimin e tyre pr ollime t drejt dhe t arsyeshm t cilt e orientojn dhe caktojn do akcion t br sipas cakut t dshiruar. Ai n plan t par fokuson motivet e njeriut qg dalin nga dshirat e tyre t natyrshme dhe nevojave themelore n intensitet t koncentruar dhe orientuar dhe n kt plan do subjekt sht i thirrur ta kryej misionin e tij n harmoni me afinitetet natyrore dhe nevo]at autentike njerzore. Impulset e vrullshm t pakoordinuar n kt mnyr vhen nn kontroll dhe n kt nivel instikti idividual nuk mund t dominoj mbi mendjen e shndosh, as mundet vrulli momental ta zvendsoj aryseshmrin. N vend t ksaj njeriu sht br zot i fatit dhe komandant i shpirtit t vet, ndrsa njkohsisht cili ka fituar edhe mundsin e knaosis s matur materiale.


  Prandaj, njeriu n ndrtimin e jets s tij e shpenzon nj pjes t forcs s vet, kurse pjesn tjetr e shpenzon pr t plotsuar nevojat dhe synimet shpirtrore. Sa her q harmonizohen natyrat e individit n nj bashksi, harmonizohen reciprokisht edhe individi dhe komuniteti. Ather t dyt bashkrisht punojn dhe mendojn, ndrsa Jeta njerzore shkon drejt s Vrtets, nderit dhe t mirs s prgjithshme. Meo nj edukim dhe arsimim i till sht bazuar n arsye, ather misioni i fes sht t thirr n besim t liruar nga t gjith paragjykimet kah ligjet praktike dhe vlerat morale, vrtetsin dhe realitetin e cilve njeriu e kupton me fuqin e mendjes. do individ islami e obligon, sipas mundsive t tij, individuale dhe kolektive; t gjitha principet e tij regullativat pozitive dhe normat sanksionuese, merren prsipr aftsit natyrore. Prandaj do individ sht prgjegjs, n kuadr t mundsive t veta dhe dshirave pr t'i ngritur deri te prsosmria ose, t prjetoj rnie nga vetmohimi.

  Burimet m origjinal juridik jan akt i "vullnetit t prgjithshm". Sistemi i sotm demokratik ligjet e veta i bazon n vullnetin e shumics (pr ciln nevojiten 5 \%) duke ln pa kurrfar vlere ligjore vullnetin e pakics (e cila mund t jet deri 49%). Pakica, prandaj, nuk sht fare "e lir", ndonse qndrimet e saj mund t jen trsisht reale dhe t drejt. Prandaj, bota bashkkohore konsideron q "sovraniteti i vullnetit t njeriut 'sht themeli m i shenjt bashkkohor, ndrsa kjo shenjtri sht e panashme nga vullneti i prgjithshm q sht autoritet kryesor i t gjitha vlerave materiale dhe shpirtrore dhe sht e lidhur ngusht me vullnetin kombtar dhe atdhetar. Nga ana tjetr, islami i jep prparsi vullnetit t Zotit t ksaj bote, dhe jo synimeve t pakontrolluara dhe ndjenjave t shumics s njerzve.

  Islami konsideron se jurisprudenca sht n relacion t pakputur me autoritetin e Zotit, si dhe q sovraniteti i pushtetit t gjithmbarshm dhe t padiskutueshm t Allahut e prfshin jetn komplete t njeriut dhe t gjitha punt e njeriut. Si sht ibadeti ekskluzivisht pr Allahun e Lartmadhrishm, ashtu edhe sovraniteti absolut dhe jurisprudenca i prkasin vetm Atij. Asnj individ, kushdoqpft ai, nuk ka t drejt t bj ligje sipas dshirs dhe vullnetit t vet.
  Si mund konsiderojm Allahun e Lartmadhrishm si Ai vetm cilit dhe vetm kujt mund t'i bindemi e njkohsisht t nxjerrim ligje t jets nga ndonj burim tjetr? Prandja, askush nuk ka t drejt t'i prshkruaj vetit sovranitet dhe pushtet krahas Allahut xh.sh. dhe n baz t ksaj t sjell ligje n kundrshtim me rregulllin krijues t Allahut xh.sh.

  Qllimi i islamit sht t vendos t vrtetn dhe drejtsin n t gjitha punt dhe nivelet t komunitetit njerzor. E vrteta sht si veshja t ciln Allahu xh.sh., e ka matur pr t gjith njerzit, individin dhe shoorin, veshje e cila nuk i sht dedikuar pr situata t caktuara shoqrore, politike dhe ekonomike.

  Si trupi i njeriut q sht sajuar n mnyr mahnitse dhe t prsosur, ashtu jan rregulluar edhe ligjet dhe rregullat q rregullojn jetn e njeriut.
  Askush nuk mund t'i shpreh njohje precize dhe t plot t fshehtsive t ekzistimit t njeriut dhe situatave t tij sociale q lindin si rezultat i gjendjeve t posame fizike dhe psiqike t njeriut dhe raporteve t tij me pjestart tjer t komunitetit. Askush nuk mund t pohoj se sht ruajtur nga gabimet dhe mkatet.

  Prkundr t gjitha prpjekjeve q i kan investuar teoretikt dhe shkenctart pr t zbuluar fshehtsit e ekzistimit t njeriut, njeriu ka mbetur fshehtsi e pakapshme pikrisht pr shkak t kufizimit t dituris njerzore.

  T dtojm srish dr. Aleksis Karelin ("Njeriu i panjohur", f. 4

  "Njeriu, vrtet, ka br prpjekje t madhe pr ta njohur vetveten, ndonse posedojm shum prvoja t dijetarve, filozofeve t shouar, madje edhe poetve, megjithat dituria jon pr vete perfshin vetm disa aspekte t caktuar. Ne ende nuk e kemi kuptuar njeriun n trsin e vet. E njohim si sistem i pjesve t ndara t cilat i kemi prcaktuar dhe emrtuar; ndrsa do pjes sht, megjithat, i mbuluar m nj pjes t fshehtsis. sht e vrtet oe padituria jon pr kt sht shume e madhe, ngase shumica e shtjeve q jan shtruar nga dijetart ende jan pa prgjegje. Shkak pr kt sht se shum aspekte te brendshm t njeriut kan mbetur t paarritshm pr shkencn. sht fakt i pamohueshm se arritjet shkencore mbi njeriun jan tejet modeste, aqt vogla sa qe kryesisht, ende jemi n fazn e fillimit."

  Prandaj, me mosnjohjen e t gjitha fshehtsive t ekzistimit t njerzimit, njeriu nuk mund t vendos ligje q do t jen n harmoni me nevojat e njerzve, as mund t gjej zgjidhje t drejta pr problemet e njerzimit. Dshmi m ilustrative pr kt konstatim sht pafuqia e juristve para problemeve t kohs q e godasin tr njerzimin, prandaj bhen edhe ndryshime dhe plotsime t vazhdueshme t Iigjeve t verifikuara. Nse ksaj i shtohet varshmria e ligjdhnsit pr ambiciet, interesat, krkesat individuale, si dhe aspirata pr pushtet e pozit dhe ndikimin e rrethit, ambientit dhe mnyrs s jets me t ciln jeton, ather sht fare e qart q kreatort e ligjeve shoqrore gjat procesit juridik t sjelljes s ligjeve jan nn ndikimin e fort t faktorve t ndryshm, pr 'arsye n ligje fusin edhe nevojat e veta individuale dhe i preferohet institucionit ligjor me apo pa vetdije, e cila kto nevoja mund t'ia siguroj.

  Monteskje (Montesqieu), n "Shpirti i ligjit" (faoe 593), thot:

  "Nuk ekziston asnj ligj i cfli n Iigj nuk inkuadron oendrimin e tij personal. Kur Aristoteli ka sajuar ligjet, ka synuar ta zvogloj urrejtjen dhe zilin e tij nda) Platonit, e t tregoj dashuri ndaj Aleksandrit. Meo Platoni ishte kundrshtar i despotizmit, n Iigjet e tij ndiefm indinjat.
  Prandaj, sht fakt q asnj Iigj nuk shte trsisht objektiv dhe i paanshm, kurse nganjhere trsisht nn ndikim t animit personal t ligjdhensit."

  Parullat si "liri", "barazi", "Vullneti i popullit" n botn bashkkohore jan vetm fjal t kota, t cilat nuk tregojn gjendjen e vrtet t shtjes. Vullneti i popullit n sjelljen e ligjeve sht iluzion, gjersa n realitet dominon vullneti i liderve.
  Duke folur mbi situatn n atdheun e tij, Angli, e cila konsiderohet si djep i demokracis, Henri Ford (Henry Ford) deklaron:

  "Nuk mund t harrojm grevn e prgjithshme t vitit 1926, si dhe mnyrn n t ciln qeveria ka tentuar ta thyej, duke prdorur t gjitha mjetet n dispozicion. Pastaj ka shpallur ligjin, t cilin e kan sjellur kapitalistt, e n cilin thuhet q greva sht mjet ilegal dhe sht kundr interesave t shtetit. Pas ksaj erdhi deri te konflikti i armatosur midis ushtris dhe policis, nga njra an, dhe popullit, n ann tjetr. Njkohsisht mediumet kan plasuar se si shteti i shrben puntorve, ndrsa sindikatave u kanosej se do t'u marrin pasurin dhe q prijsit e grevs do t arrestohen."

  N kongresin e 22t t Komitetit qndror t Partis Komuniste t Bashkimit Sovjetik, duke folur lidhur me diktaturn e proletariatit, Hrushovi kishte deklaruar:
  "N kohn e sundimit t nj njeriu (n kohn e Stalinit) korupcioni kishte marrur hov mu n maj t Partis, shtetit dhe financave. Keta njerz jepnin urdhra q frikonin puntort kshtu q kishin ndikuar n paksimin e prodhimit."
  Pr kt arsye edhe sistemi perndimor edhe ai lindor i qeverisjes paraoiten shtrembr n petkun e vullnetit t popullit, oeverisjes parlamentare, komiteteve popullore dhe kombtare. Prderisa ligjsia e ktyre sistemeve t padrejta (njsoj si kapitalizmi, socializmi dhe komunizmi) t mos bijn ligje n baz t parimeve qiellore, porse gjithnj n baz t interesave dhe dshirave t prijsve, t tillt nuk mund t pretendojn t jen ligje t drejt pr t gjith njerzit.
  Pr t zbuluar ligjet m valide, t cilt m s shumti i prgjigjen t gjitha komuniteteve dhe popujve, do t ishte e domosdoshme t supozohet ekzistimi i mendjes superiore q do t mund t kuptonte t gjitha nxitjet njerzore, e q vet t'i kuptoj. si dhe q nuk sht n harmoni me natyrn ton, ndrsa n esenc si t till e njeh, lumturia e cilit nuk varet nga ajo jonja, por pa marr parasysh kt kujdeset pr lumturin ton.

  N realitet, sht i domosdoshm Mendja hyjnore ligjore." (Jean Jacques Rousseau, "Kontrata shoorore", t. II, kapt. VI, me titull 'Ligjdhnsit'):
  "Duke marrur parasysh t gjitha faktet e cituara, Iigjdhnsi ma i mire dhe m komplet sht Allahu, Krijuesi i njeriut, Cili i njeh t gjitha fshehtsit e qeneis njerzore dhe cili nuk ka kurrfar interesash nga bashksia njerzore dhe sht trsisht i pavarur nga njerzit. Prandaj ,principet o mund t'i formulojn normat e drejta morale, duhet t msojn nga ai q prmes rrugs shpirtrore i pranon udhzimet drejtperdrejt nga Krijuesi, mesimi i cilit buron nga drita e zbulimit, nga ky burim unik ,i dli trslsht mbshtetet ne Urtsin e pafund Hyjnore."
  Pr ligjet njerzore qllim i vetm sht ta rregullojn shoorin njerzore.


  Ata nuk dalin jasht ktyre kufijve, as interesohen me fusha t tjera, si jan gjendjet individuale, t menduarit njerzor dhe cilsit shpirtrore dhe morale t njeriut. Ata nuk synojn ta rekonstruojn ann e brendshme t njeriut, prderisa ai nuk fillon t ndikoj negativisht n pun apo t rregulloj rendin e vendosur t komunitetit. Njeriu mund t jet i shfrenuar moralisht dhe shpirtrisht, mirpo edhe m tej mbetet i mir n syt e ligjit perndimor, i cili i vlerson veprat e jashtme dhe jo brendin e oenies. Islami me pikpamjen e tij t gjer ndaj jets sjell ligje n baz t komplementaritetit individual dhe shooror.

  Pos brengs pr rregullimin e bashksis, islami synon ta edukoj tr personalitetin dhe t rregulloj jetn e saj komplete. qllimi i islamit sht shooria e organizuar n ciln do t dominojn morali i pastr; shpirti, vepra dhe ndjenja e siguris. Ai, prandaj, krijon ligje q do t vendosin trsisht jetn shpirtrore dhe materiale t njeriut, jetn e individit dhe jetn e bashksis, shpirtin dhe veprn, pikrisht si ligji universal i natyrs q e rregullon tr Universin. Islami synon ta mbaj njeriun brenda ktyre ligjeve, ngase cenimi i ktij ligji shkakton rregullim dhe rregullon jetn komplete t njeriut.
  N ligjet pozitive njerzore aplikimin e tyre e garanton qeveria ekzekutive, gjersa aplikimin e ligjit n islam e garanton edhe bindja e thell e njerzve n origjinn hyjnore t ligjit, n frymn e cilit muslimani i kryen t gjitha detyrimet n baz t moralitetit dhe fes, madje edhe atje ku nuk e shikon askush pos vet , Zotit. qeveria ekzekutive sht e domosdoshme vetm t kontrolloj nj pakic t vogl t hipokritve t orientuar n krim dhe besimtarve t dobt. Islami i kushton vmendje t duhur t dyjave, pastrtis s brendshme t zemrs dhe pastrtis s jashtme t veprs. Veprat q dalin nga sinoeriteti dhe besimi, islami i quan t mira, morale dhe vepra o meritojn shprblim.

  Prokurori publik n SHBA, n hyrjen e librit mbi ligjin islam, shkruan:

  "Ligji amerikan sht vetm pak i lidhur me obligimin moral. Nj amerikan mund t konsiderohet qytetar qg e respekton ligjin, ndonse jeta e brendshme sht e pandershme, imorale dhe e papastr.

  Pr islamin burim i ligjit sht vullneti i Zotit, qg sht zbuluar te pejgamberi i Tij Muhammedi.

  Ky ligj, ky vullnet i Zotit, i vendos t gjith besimtart n nj bashkesi, pa marr parasysh se sht i sajuar nga flse dhe popuj t ndryshm, t largt njri nga tjetri. Fuoia e vrtet n kt rast, esht feja, e cila bashkon shoqri dhe komunitete, e jo kombsi dhe kufij gjeografik. Ketu edhe shteti duhet t pasoj Kur'anin, i cili nuk l vend per asnj ligjvns tjetr, e t mos flasim pr mundsit e hipokrizis apo prarjes. Besimtari kt bot e konsideron stacion nismtar n rrugn pr jet m t mir dhe m t bukur. Kur'ani parashtron kushte fare t oarta q prcaktojn sjelljen e besimtarve njri ndaj tjetrit dhe ndaj shooeris, dhe n ket mnyr bn q kalimi n botn tjetr t jet i mir dhe i sigurt."
  Prkundr njohjes s dobt t islamit nga ana e perndimorve, ndrsa interpretimet e tyre shpesh t gabuara jan shum larg realitetit, nj numr tejet i madh mendimtarve t till arrin t zbuloj thellsit e doktrins islame duke mos fshehur admirimin ndaj Islamit dhe Pejgamberit t tij.

  Respektimi i parimeve islame nga ana e njerzve t shouar musliman nuk sht fenomen i jashtzakonshm. Por nse nj mendimtar jomusliman, prkundr bindjes s vete religjioze, e pranon madhshtin e islamit dhe prijsit t tij t madh, kjo sht raritet i njmendt, posarisht kur ky respekt mbshtetet n njohjen e karakterit progresiv t sistemit juridik islam dhe trashgimis s tij pr njerzimin. Prandaj ky libr citon mendimet e t huajve mbi Islamin. Ne kt nuk e bjm, vetm pr arsye se na nevojitet mbshtetja e tyre, por ngase mund t ndihmojn n hapjen e rrugs kah ata q krkojn dhe shtrojn pyetje, ndrsa secili q e lexon mund t shkoj n kt drejtim.

  Dr. Laura Vaciea Vaglieri, profesor i universitetit t Napolit, shkruan:

  "N Kur'an hasim xhevahir, begati e madhe e dituris qg tejkalon diturit e gjenive m briliant, filozofeve m t shouar dhe politikanve m t fuqishm. Si mundet ai libr t jet prodhim i mendjes se nj njeriu edhe at njeriu jeta e cilit ka kaluar n qarqg tregtare, jo gjithao. religjioze, njeriut larg nga shkolla dhe arsimimi? Ai vazhdimisht ka insistuar se sht njeri i zakonshm si t tjert. Pr shkak t krejt ksaj njeriu nuk do t ishte i aft q, pa ndihmn e Lavdiplotit, t prodhoj vepra mbinatyrore far sht Kur'ani. Askush tjetr, pos Zotit t Gjithpushtetshm, dituria e cilit prfshin gjithe qe esht n Toke dhe n qlell, nuk mund t jet autor i Kur'anit."

  Bernard Sho (Bernard Shaw), n veprn e tij "Muhammed, Pejgamber i Allahut", thot:
  "Gjithnj e kam muar lart besimin e Muhammedit, thjesht per shkak t vitalitetit t tij t jashtzakonshm. Mendimi im esht se islami sht besimi i vetem ! aft q t drejtoj me sukses ndryshimet e shumta t jets. Un parashikoj (kjo sot edhe po konfirmohet) qg Evropa m n fund do ta pranoj fen islame. Teologt mesjetar krishter nga padituria dhe animi fetar besimin e Muhammedit e kan paraoitur n mnyr krejtsisht negative dhe kan konsideruar se Muhammed! e ka zhvilluar urrejtjen ndaj Isait (jezuit). Pas shum studimesh t ktij njeriu t madh, kam ardhur n prfundim se Muhammedi, jo vetm se nuk ishte kundr Isait, porse pikrisht Muhammedi sht shptimtar i njerzimit. Jam i bindur q, se sikur njeriu si ai do ta merrte udhheofen e bots, do t arrinte t zgjidhte problemet dhe t siguroj paoe dhe progres far njerzimi modern nj koh t gjat nuk e ka ndrruar."

  Do ta citojm edhe Tolstoin, shkrimtarin dhe filozofin e madh rus, i cili ka deklaruar:

  "Muhammedit nuk i duhet dinjitet m i madh se ka siguruar me lirimin e komunitetit primitiv nga zgjedha satanike e zakoneve t mallkuara dhe trasimit, para ktij komuniteti, t rrugs s progresit t gjithanshm. Sistemi ligjor muhammedan do ta zbatonte koncpecionin prmbledhs t bots, i dli trsisht do ta integroj intelektin dhe urtsin njerzore."


  Volteri (Voltaire) i cili fillimisht ka qen nj nga kundrshtart m ortodoks t islamit dhe i cili kishte shkruajtur n mnyr fyese mbi Pejgamberin, s.a.v.s., pas 40 vjetsh t studimit t fes, filozofis dhe historis, ka pohuar sinoerisht:

  "Feja me ciln erdhi Muhammedi, pa dyshim sht m e lart se krishterimi. Besimtart islam nuk jan sprovuar me mosbesim me t dlin jan testuar krishtert, t cilt n fund deklaruan: 'Nj Zot sht ndar n tresh, ndrsa trinia ka njsin e njshit' Besimi n Zotin Nj, t Vetm, t Gjithfuqishm ka oen n themel t islamit. Ekzlstimin e tij islami ia ka borxh Iiderit t tij dhe trimris s tij, gjersa krishtert perdorin shpatn dhe zjarrin pr prhapjen e fes s tyre. O, Zot i madhl Sikur kta popuj t Evrops t'i merrnin si model muslimantl Nuk ka dyshim qg Muhammedi ka oen njeri vrtet i madh. N gjirin e virtyteve t tij dhe personalitetit paradogmatik ka kultivuar gjenerata madhshtore. Ai ka oen shtetas i urt dhe i drejt, i cili deri n fund e ka realizuar revoludoni m t madh n historin e njerzimit."

  Voltaire e monte shum Martin Luterin, megjithat ka thn:

  "Luteri nuk sht i denj as t'ia zgjidh lidhset e kpucve te Muhammedit."

 6. #26
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Islami dhe ideologjit tjera


  Bota jon sht ndar n dy bllocje. me dy ideologji krejtsisht t kundrta, ndrsa secilin prej tyre e mbshtesin dijetart dhe intelektualt t cilt e kan publikuar me mija studime duke argumentuar se ata kan t drejt, kurse kundrshtart e tyre jo. Secili prej tyre pohon se sht rruga e vetme e drejt drejt lumturis, kurse armiku i tij sht shkaktari i vetm i rregulimit dhe katastrofs. T dyt nuk mund t ken t drejt prkundr faktit se t dy bllooet kulturore i kan dhn kontribut t madh progresit njerzor.

  Progresi n nj fush nuk sht edhe dshmi e zhvillimit t njejt n t gjitha fushat e jets s njeriut, as sht argument i mnyrs s drejt t jets. Progresi teknolgjik sht rezultat i hulumtimit, investimit t mundit t madh dhe durimit. Fizikani i mir nuk sht njkohsisht edhe muzikan i mir. Prandaj nj bashksi progresive dhe e zhvilluar nuk mund t jet njkohsisht n shkall tejet t ult t jets morale dhe shpirtrore?

  Dr. Aleksis Karel shkruan: ("Njeriu i panjohur", f. 27 dhe 28):

  Civilizimi i sotm ndodhet n rrug oprre. Ajo asesi nuk sht n harmoni me nevojat tona shpirtrore, ngase nuk sht themeluar n kto baza. AJo sht prodhim i zbulimeve shkencore, synimeve dhe ideve t njeriut. Keto ndryshime lne tek ne ndikim te thell. sht e vrtet qg civilizimi sht zhvilluar tne mundin ton por nuk sht n harmoni me natyren ton. Njeriu nuk sht vet i gatshm t drejtoj jetn e vet n rrjedh t drejt, ngase nuk mundet vet trsisht ta njoh ndonj fenomen. Prparsia e shkencave t natyrs ndaj atyre shooerore sht krimi m i madh kundr njerzimit. Njeriu duhet t jet mas e t gjitha vierave, por ai sht i huaj n botn t ciln vet e ka krijuar. Mjedisi t cilin e ka krijuar inteligjenca jon, si dhe aftsit e gjetjes nuk i jan prshtatur strukturs s oenies dhe forms son. Ne jemi fatkeqg. Po degjenerohemi moralisht dhe mentalisht. Grupe dhe popuj tek t dit civilizimi industrial e ka arritur zhvillimin m t lart, ata fan oe bhen m t dobt dhe kthimi i cilve n barbarizm sht m i afert."

  Prsosja dhe fisnikrimi i njeriut n aspekte t ndryshm krkon grumbull doktrinash universale dhe t drejta q bazohen n realitetet e jets s njeriut, t cilat, si t tilla, jan forma komplementare dhe t plota. Natyrisht, kjo mund t haset vetm n msimet e t drguarve t Zotit t cilat prmes shpalljes jan lidhur me parimin kryesor t ekzistimit t bots. Moraliteti i bazuar vetm n edukim, dhe jo n fuojn transcedentale metafizike nuk mund t zgjas shum.
  Nga momenti kur njerzimi ka hapruar n skenn e jets dhe i ka vr themelet e civilizimit, zri i fes ka arritur fuqishm nga thellsit e brendshme t tij. Kjo sht ajo q mbron principet morale dhe sistemin.Tmerret, padrejtsia, tirania dhe luftrat n botn bashkkohore konfirmojn t vrtetn se si qeverit dhe ligjet e tyre kurr nuk kan arritur t kompensojn boshllkun q e l mungesa e fes dhe ndjenjave njerzore, as t vendos sundimin e drejtsis dhe lumturis, paojs dhe qetsis n shoori. Shkenca dhe dituria, sado prparimtare opfshin, kurr nuk mund t zgjidhin problemet e shooris njerzore, as t pengojn eskalimin e tyre, pos nse jan n aleanc me fen.


  Will Durant, sociolog dhe filozof amerikan, n librin e tij, 'Mrekullit e fllozofis1 (f. 326327) shkruan:

  "A ka qeveria fuqi morale dhe intelektuale ta mbroj trashgimin teknike e morale t popullit. A mund t perparoj kt trashgimi dhe t'ia transmetoj gjeneratave t ardhshme? Ose, ndoshta, shteti me tr makinerin e saj moderne do t bjer n duar t njerzve t kategoris s dyt e t tret, t cilt ende shkencn e marrin si blasfemi, ndrsa teknologjin an t uditshme t fshehtsis? Nse nuk sht ashtu, prse ather administrats i mungon politika e mir, atdhedashuria dhe prkushtimi? Prse n Amerik dominojn njerzit e parndsishm? Pr 'arsye sot detyr kryesore e oeveris sht lufta e krimit?


  Shoqria perndimore, mbase deridiku, peson anarki morale, pr shkak t mundsive t veta t kufizuara. Pr kt arsye, vazhdimi i ksaj lvizje tanim u ka rn zileve t paralajmrimit. Rreziku qgndron afer dors, ngase civilizimi mbetet stabil vetm ao.gjat sa t ekzistoj ekuilibri midis qllimeve dhe mjeteve, autoritetit dhe aspfrats. Kur ky ekuilibr prishet, lind nj disharmoni e madhe t ciln asnj mirsi nuk mund ta ndal dhe e dla patjetr do t prfundoj n shkatrrim dhe katarz."

  Npr tr historin njerzore nuk do ta gjeni asnj popull i cili ka prjetuar pasojat e shtytjes dhe intoksinimit moral.
  Si pasoj e anarkis etike, sht rrnuar perandoria romake, ndrsa ngjashm ka prfunduar edhe ajo e famshme greke. Franca ka rn nn sulmin e par t nacizmit. Nj nga gjeneralt francez, si arsye pr dobsin e tyre dhe disfatn n luft, kishte shnuar shfrenimi i zvetnimit dhe devijimi i moralit e etiks.
  Gjermani Shpengler kishte parapare shkatrrimin e civilizimit perndimor dhe kishte treguar se n t ardhmen vendet tjera do t prjetojn nj ngritje t hovshme civilizuese. Mbase megjithat civilizimi, pr her t dyt, t kthehet n Lindje, n djepin e tij. Pas shkatrrimit t ktij civilizimi t devijuar, sht e pamundur t pritet paraojtja e nj sistemi t ri m t drejt, ngase shkatrrimi i nj civilizimi i hap rrugn vlerave, m t larta, n mnyr q njeriu t mund ta ndrtoj nj jet t re n themelet e mirsis, ligjsis dhe drejtsis. Mirpo, nse njerzit nuk e shfrytzojn kt rast dhe i afrohen Rrugs s drejt hyjnore, ather nuk do ta prjetoj lumturin dhe t gjitha t mirat q i sjell me vete. N kt rast ky sht vetm kalim nga nj mashtrim n tjetrin.

  Sot jan prezente gjurmt e inferioritetit para supremacionit industrial perndimor dhe pasojat vdekjeprurse t ktij kompleksi, evident n t gjitha shtjet dhe llojet e jets s popujve t Lindjes. Shum musliman jan magjepsur me idet perndimore pr 'arsye fenomenet dhe ngjarjet shikohen n prizmin e pikpamjeve perndimore, duke jetuar n bindje o progresi nnkupton imitimin e principeve fundamentale dhe akcidenteve spektakulare, moralit, ligjit dhe jurisprudencs. Imitimi total e mbyll hallkn e dominimit t Perndimit mbi fatet tona. la kemi shtruar tepihun e kucit dinjitetit ton, begatis son materiale dhe morale, trashgimis son fetare dhe kombtare dhe edukimit t mir para kmbve t tyre. Kjo sht ajo o e shterr fuoin fizike dhe shpirtrore t popujve musliman. Ata mund t jen musliman, por e kan humbur iden e persiatjes n rrugn e islamit, e kan braktisur pikpamjen e vet muslimane pr ngjarjet botrore, jan thuajsuar nga dispozitat dhe kultura islame dhe dshirojn t imitojn perndimort n t gjitha vlerat muslimane. Ata nuk e din o shkenca perndimore nuk sht n gjendje t zgjidh asnj problem q nuk hyn n domenin e materialitetit. Problemet m t mdha t njerzimit nuk jan t atilla q mund t zgjedhen n laborator. ]]

  Nj dijetar islam deklaron:
  "'duam m shum? Kemi nj sistem i cili nuk do t'na ler n bisht t karvanit t civilizimeve, si ata komunist ashtu edhe ata kapitalist. Sistemi ync e realizon drejtsin sociale n vendet tona. Ai na ofron fam ndrkombtare, na kthen t kaluarn e ndritshme dhe na shpton neve dhe tr bashksin njerzore nga tmerret e lufts. ka dshirojm m tepr, kur n fen tona hasim ligje qg mund t'i zgjidhin problemet tona, q nuk na lejojn o n sofrn botrore ta zm vendin e skamnorve t nnshtruar. "Feja jon dhe ligjet tona do t'na mundsojn pjesemarrje aktlve dhe kontribut n civilizimin botror. M udit se s\ njeriu e poshtron veten aqshum moralisht n shkallt m t ulta, se si dorn e tij t gjre e zvendson me at e cila krkon dhe merr. S'mund ta kuptoj se si njeriu e braktis pozitn udhheoese dhe e zgjedh pozitn e atij q dgjon dhe bindet, ndrsa ka mundsi ta zgjedh rrugn e drejt, vetm sikur ta kundrshtonte ndjenjn e inferioritetit dhe poshtrimit. Ne kemi ka t'i ofrojm bots, ndrsa ne nuk jemi ajo qg Perndimi dhe Lindja do t dshironin t ishim, t prapambetur dhe t varur prej tyre. Ata dshirojn qg ne t mendojm n kt mnyr, n mnyr qe ta humbim shpresn, sigurin dhe vetbesimin. Kshtu m Ieht do t bijm n rrjetin e t parve dhe kurthat e t dytve."

  Nga ana tjetr, kemi provuar gjithka dhe jemi lodhur prej ksaj. E kemi pasuar kt civilizim t fryr dhe kozmetik n t gjitha nivelet e jets son kulturore, sociale dhe juridike. |emi br si nj vargan oesharak karnevalesh.
  "Merreni kushtetutn ton t sotme: S pari i kemi kopjuar modelet franceze, pastaj i kemi shtuar edhe modelet tjer t popujve evropian, ndrsa m von, n do rast, kur sht krijuar ndonj sistem i ri, i kemi krkuar shkaoet srish n nj vend tjetr, kshtu q ekziston nj konflikt n mes fryms s ligjit t dlin e kemi huazuar nga jasht dhe fryms s _ymetit ton pr t cilt kta Iigje jan krijuar. Si rezultat i ksaj, cenuesit e ligjit arrijne fam kombtare, ekziston heroi dhe ai ka ndihm dhe mbshtetje t pakufishme. Prse? Pr shkak t padituris s njerzve? Nuk do t thoja. Ngase, edhe ata q jan t arsimuar edhe ata q nuk jan i pranojn ligjet. Jo! shte fjala pr kontradiktn midis fryms s jmetit t islamit dhe fryms s ligjeve t huazuar t cilt nuk i marrin parasysh nevojat shoogrore, t kaluarn historike, vetdijen kombtare etj." "Kta ligje vijn nga mjedise krejtsisht tjera, fare t ndryshm nga fryma e popullit ton, nga nj mjedis q ka historin e vet, besimin, nevojat dhe realitetet e veta. do ligj qg nuk i prgjigjet nevojave t popullit dhe fryms s tij, nuk mund t pres oe t pasohet dhe nderohet". (Islami dhe t tjert, f. 41, 42, 48 dhe 49.)

  Profesori Hoking (Hocking) nga Harvardi n 'Fryma e politiks botrore', shkruan:

  "Vendet islame nuk do t prparojn nse vetm imitojn sistemet dhe vlerat perndimore. Dikush mund t pyes: 'A mundet islaml t ofroj nj mendim t freskt, Iigje t pavarura dhe dispozita gjegjse q do t harmonizohen me nevojat e reja t cilat i krkon shooria moderne? Pol Madje edhe m shuml Islami shooeris i ofron m shum mundsi per progres se munden t tjert. Atij nuk i mungon aftsia, as vullneti pr ta prdorur.

  Pohoj q Iigji islam (Sheriati) posedon t gjitha parimet dhe themelet pr ngritje dhe lartsim."

  Vetm nj dit e aplikimit t dispozitave t sheriatit jep rezultate t pabesueshme. Shikoni nj shembull. Revista "Keyhan", e vitit 1966 informon: "Dje, me rastin e fests bajramit, kryeqyteti ka oen prplot njerz. Megjithat atmosfera ka oen e qet dhe nuk kishte ndodhur asnj incident. Nuk kishte pasur pun as ndihma e shpejt. N polici nuk kishet shenja pr krime apo vjedhje. Dje ka oen dita m e qet e vitit. Nj mjek i ligjsis mjeksore ka deklaruar: "Kt dit nuk kemi pasur ansj rast t dikasterin ton." Gjat 24 orve nuk ka ndodhur asnj incident i cili do t shkaktonte vdekje. Nj gjendje e till mund t komentohet me fjaln e urt persiane: 'Uji nuk u shoetsua'. Njsoj ishte edhe n polici. Nj zyrtyart kishte deklaruar se numri m i madh i njerzve kishin qndruar n shtpi. Madje edhe znkat familjare npr shtpia ishin shuajtur shpejt n shenj t respektit ndaj ksaj dite."

  Gazeta nacionale "Reader's Digest" (nr. 35, viti 25) e konfirmon kt me informacionin:N ditt e shnimit t fests s bajramit numri i vrajseve ishte n rnie t jashtzakonshme. N festn e bajramit ishte qetsia e plot. Nuk e kishim asnj kufom. Kjo dshmon pr fuojn e besimit t njerzve dhe faktin o gjat mbylljes s kafeneve, bareve dhe vendeve tjera pr argtim, njerzit i kthehen mnyrs s shndosh t jets. Kshtu jetohet kur muslimant aplikojn ligjet e tyre fetare t paktn pr 24 or. Kshtu do t ishte nse n shoori do t mbretronte ligji dhe rendi dhe kur secili do t'i kryente detyrat e veta."

  A mundet nj qytet perndimor t lavdrohet se ka kaluar nj dit pa incident, vjedhje apo vrasje, nse jo pr 24 or ather t paktn pr 60 minuta, edhepse n disponim i kan t gjitha mjete pr mbajtjen e rendit dhe qetsis? Kur do ta arrij njerzimi pjekurin e njeriut t rritur dhe t msoj leksionin e thjesht nga ka do t lindte paoa, oetsia dhe uniteti, t cilat i dshirojm t gjith? Ktu sht mir t citohet poeti i cili thot:"Un kam shtegtuar npr bot duke krkuar qetsim, u ktheva dhe qetsimin e gjeta n shtpin time."

 7. #27
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Islami dhe ekonomia  Njeriu gjithnj ka synuar t eksploatoj resurset natyrore, me qllim t sigurimit t mjeteve pr jet. N kohrat e kaluara njerzit i kan shfrytzuar begatit e natyrs n mnyr primitive, pastaj kan prparuar dhe n baz t ktij zhvillimi e kan organizuar jetn sipas ligjeve t posam. N katr shekujt e fundit 'shkenca ekonomike' (si analiz e jets ekonomike) ka dalur nga rregullat t cilat i kan rregulluar raportet e njerzve dhe kmbimin e t mirave, q jan zhvilluar prmes ktij organizimi shoqror. Progresi civilizues i shekujve t fundit, revolucioni industrial dhe ekonomik, si dhe zhvillimi e lulzimi i komunikimit ka ndikuar n shkencn e ekonomis q t bhet faktor kryesor i ndryshimeve shoorore. Shkenca ekonomike sht bazuar n themelet e sistemit kapitalist dhe komunist n Perndim dhe Lindje. T gjitha shqyrtimet e Lindjes dhe Perndimit prkuflzohen n kombinimin e problemeve ekonomike t njerzimit dhe shtjes cili sistem ekonomik mund t'i zgjidh problemet e reja t njerzimit, si dhe cila mnyr e ndarjes s pasurive sht m e mira?
  Parimet revolucionare marksiste praktikisht pr her t par i ka vn n pah revolucioni i tetorit n Rusi, ndrsa kapitalizmi n forma t ndryshme praktikohet n shumicn e vendeve perndimore.

  Komunizmi propagon se mund t shkput padrejtsin e shkaktuar nga shfrytzimi dhe eksploatimi i klass puntore, si dhe se ka prgjigje pr t gjitha problemet e bots. Zgjidhja e problemeve ekonomike qndron n heojen e prons private, me kusht o mjetet e prodhimit t bhen pron shoorore! Komunizmi konsideron q prona private gjat historis me obligim ka shkuar krahas shfrytzimit t masave puntore dhe padrejtsis shoqrore.
  Prandaj, sl zgjidhje, duhet br marrjen e mjeteve t prodhlmit nga duart e borgjezis dhe nacionalizimin e tyre, pastaj ta bj ndarjen e drejt t kapitalit t realizuar. Kjo, sipas teoris s komunizmit, ta prmirsoj situatn ekonomike. Me eliminimin e shooris n klasa do t zhdukej edhe padrejtsia e cila sht produkt i drejtprdrejt i kapitalizmit. Kshtu shooria do t bhej njklassh.
  Do t'i pyesnim markistt a mundet shooria e tyre "n klasa" vetm n at mnyr q mjetet pr prodhim t vhen n pron t prgjithshme, si dhe t eliminohet klasa kapitaliste, kur n t vrtet, diferencimi i klasve ekzistuese del nga shkaoe t tjera (ushtarake, fetare, politike etj.), e jo vetm ekonomike. Gjersa n BRSS nuk ekziston klasa tipike e borgjezis, ekzistojn klasa tjera t cilat jan tejet t diferencuara reciprokisht me nivelet e standardit jetsor, pr shembull puntort n fabrika, bujojt, npunsit, zyrtart partiak. A marrin mjeku dhe infermierja pag t njejt? A marrin pag t njejt xehtari dhe inxhenieri?

  Krahas ktyre jan evidente edhe dallime t tjera midis njerzve. Njerzit dallojn sipas moshs, seksit, afiniteteve, shijeve, fuqis fizike, pamjes, fuojs s mendjes, ideve dhe pikpamjeve. Kto dallime do t ekzistojn gjithnj thjesht ngase jan produkt i trashgimis biologjike dhe gjenetike. Nj lider ideologjik komunist ka deklaruar:


  "sht e pamundur q n realitet t aplikohet barazia e plot. Praktikisht sht e pamundur puna e intelektualit, politikanit dhe inovatorit t integrohet n skemn njllojt t puns dhe pastaj t identifikohet me mnyrn e thjesht t veprimit. Pasoja e vetme e mundshme e ktij synimi do t shprehej n stagnimin e mendimit dhe mohimin e jets intelektuale dhe artistike, si t tilla."
  Kapitalizmi pohon se vetm ai de facto i zgjidh problemet e ekonomis teknologjike. Pr kt arsye kapitalizmi nuk e eliminon pronn private, ndrsa kapitalistt madje e kan caktuar kufirin e poshtm t standardit jetsor pr strukturn e varfr shoorore, n mnyr q t vendoset baraspesha n mes puns dhe fitimit dhe t zvoglohen dallimet klasore n shoqri.

  Prandaj duhet t pyetmi n 'mas ndonj regjim, pa marr parasysh prapavin ideologjike, ka arritur t'i barazoj klast, t'i eliminoj dallimet dhe t ndrtoj nj shoori t barabart dhe t drejt?

  Edhe regjimi socialist edhe ai kapitalist sistemin e vet e mbshtesin n teorit q jan bazuar n themele krejtsisht materialiste, pa kurrfar qasje vlerave morale dhe shpirtrore. qllimi i donjrit pej tyre sht ta shtoj kapitalin dhe asgj m shum. NdrkaoJslami, duke marr parasysh dukurin e tij kosmopolite dhe filozofin autentike, sht orietnuar trsisht kah njeriu. Sistemi i trsishm i parimeve dhe ligjeve islame sht kushtzuar n mas t njejt si n planin e organizimit t jets shoorore materiale ashtu edhe n planin e zhvillimit t virtyteve morale dhe vlerave shoqrore t komunitetit. Islami kapitalin e shfrytzon pr prmbushjen e nevojave natyrore t njerzimit, ndrsa njra nga dispozitat e veanta ekonomike islame shprehet posarisht prmes ngritjes s nivelit intelektual t njeriut, si dhe lidhjes s tij me Origjinn e qenieve ekzistenciale dhe fes, me botn materiale. Ligjet e bots perndimore me ligj e marrin n mbrojte kapitalizmin dhe interesat kapitaliste n dm te interesave dhe t drejtave t puntorve e fermerve. N Bashkimin Sovjetik, si thuhet, ligji ia mohon individit t drejtn e pronsis s kapitalit dhe e siguron t drejtn e klass puntore.

  Ligjet islame bazohen n Shpalljen Hyjnore dhe nuk jan prodhim i mendjes njerzore, andaj nuk ia kundrvjn nj klas klass tjetr, por i ndihmojn do grupi t respektoj virtytet e grupeve t tjera. T caktuara nga Zoti i t gjitha krijesave, pr t mirn e prgjithshme t t gjithve, ligjet islame nuk i lejojn nj klase t dominoj mbi t tjert, as lejojn q n sistemin e tij ligjor t deprtoj padrejtsia. N kt sistem juridik sundimtari sht vetm nj person i zakonshm me nj sr detyrash t caktuara dhe vet nn goditje t ligjit, n shrbim t interesave t gjith pjestarve t shooris. Ligjdhnsi nuk mund t sjell ligj me cilin do t dmtonte t part, ndrsa do t'u sillte dobi t dytve. Ai sht aty pr t siguruar respektimin e urdhrave t Zotit n shoori. Tr fuqia e tij sht aplikimi i ligjeve t Allahut. N situat t till pushteti nuk mund t jet mendjemadhe dhe ollim i vetvetes, ngase ky sht shembulli m i rrezikshm i pushtetit. Sundimtari n islam vetm i zbaton ligjet tashm t caktuar, si pr vete, ashtu sht pr t tjert.N shoqri t till, njerzit trsisht i mbshteten drejtsis absolute, aty nuk ka dyshim n realizimin e plot t liris dhe pavarsis s do njeriu.


  Islami i kundrvihet doktrins kapitaliste t prons absolute private rezultat i cils sht liria absolute, prona e padrejt dhe e pakufishme. Islami, gjithashtu.i kundrvihet, shenjtris s individit dhe respektit t tij n kapitalizm, gjersa dinjiteti i bashksis pr kapitalizmin nuk do t thot asgj.
  Islami nuk e l anash dinjitetin e komunitetit. Islami, gjithashtu, i kundrvihet edhe sistemit ekonomik komunist, i cili fatin e njerzve e l n duar t pushtetit. Individi n kt sistem nuk ka kurrfar vlere Islami nuk e lejon flijimin e individit pr bashksin, as e lejon qe njerzit pr komoditete triviale far sht ushoimi t bhen robr t pushtetit.

  Komunistt supozojn q prona private nuk sht dhunti private e njeriut. Sipas tyre, pa sjelljen e dshmive q do t mbshtetnin tezn q bashksit e para t njerzve primitiv i kan konsideruar t gjitha gjrat t prbashkta ndrsa i kan shfrytzuar n bashkpunimin e ndrsjell, dashuri dhe vllazri. Asnjher ndonj individ n kt bashksi t ndrsjell nuk ka insistuar pr pron personale. Bashksia njerzore ka filluar, sipas komunistve, t jetoj n bashksi, pastaj sht ndar dhe gradualisht sht prkufizuar n individualitet, si krkonin nevojat. Krkesa pr pron personale t dikaje q kan pasur kto bashksi, sht zhvilluar prmes procesit t individualizimit gjersa nuk ka arritur diskontinuitet tmerrues far shprehet n botn moderne. Mirpo, e vrtet sht se nuk ka lidhje midis prons private dhe jets, edukimit dhe fitimit t pasuris. Prona private arrihet me nevojn e njeriut dhe ka lidhje me natyrn e njeriut; nuk mundet t mohohet, mu sikur edhe nevojat tjera njerzore.
  Ekonomistt bashkkohor deklarojn q ndjenja universale e prons, q ndodhet tek do fis n tok, ose do epok, mund t soarohet vetm si instikt parsor. Njeriu dshiron t jet pronar i vetm i t mirave pr t'u ndjer vrtet i Iir dhe i pavarur. M tej, njeriu e kupton o t mirat jan fryt i duarve t tij, n nj mnyr, vazhdim i vet atij, andaj e meriton njfar respekti, t cilin ai e cakton pr aflrmimin e trsis s oenies s vet. S fundit, ai e ndjen nevojn e brendshme pr t poseduar rezerva, pr t siguruar ardhmrin e vet dhe ardhmrin e familjes s vet, duke zhvilluar n kt mnyr kursimin dhe ekonomizimin e o i mundson t siguroj furnizim n kohn e mungess. Kt kursim ai e ruan me xhelozi si "di personale". Pasuria e bashksis rritet me rritjen e prons private dhe prodhimit, ngase bashksia shoogrore mbahet me punn e pjestarve t saj. Motivimi pr pun t mundimshme qndron n shprblimet e prons personale dhe Iehtsimin n rritje t jets. Prandaj shooria duhet t'ia lejoj individit t drejtn pr t poseduar at q e ka arritur me frytet e tij t puns, ngase edhe vet pasuria e shooris sht prodhim i ktyre mjeteve. Prandaj, prona private sht faktori i vetm i cili e nxit njeriun t punoj pa shtytje dhe t kontriboj n zhvilimin e shooris.
  Islami me qasjen praktike dhe realiste ndaj njeriut, far ai sht, e njeh rndsin e nevojave t njeriut pr posedim, prparim dhe zbukurim t jets. Prandaj islami konsideron q pasuria e arritur n mnyr ligjore, sht pron private dhe legale.

  Islami mohon teorin q shtypja, shfrytzimi dhe dhuna jan prcjells t pashmangshm t posedimit privat, ngase ky fenomen shfaoet vetm atje ku pushtetin ligjor e mban klasa m e pasur dhe ku ata, si n vendet perndimore, jan prqndruar vetm n mbrojtjen e interesave individual. Tanim kemi theksuar se n islam Iigjdhns suprem sht Allahu. Prandaj asnj ligj nuk mund t jet n shrbim t mbrojtjes s t pasurve dhe t shtypjes s t varfrve. q nga znafilla e tij islami e ka pranuar pronn private, por gjithnj dhe me kusht q t jet trsisht e ndar nga dhuna dhe armiosia. Islami e konsideron t palejueshm grabitjen e fabrikave nga duart e atyre q i kan themeluar dhe t cilt me durim t madh dhe pun t rnd i kan ndrtuar pr t siguruar vende t puns pr shumk dhe pr t mirn e shooris n trsi. Islami konsideron se prdorimi i dhuns, marrja e mjeteve t prodhimit nga duart e njerzve siprmarrs paraoet cenim t siguris shoorore dhe t drejtave t individit. Kjo e shkatrron frymn e kreativitetit, iniciativs dhe ndrmarrjes. Ndrsa pushteti, gjithashtu, do t duhej t marr mbi vete obligimin e themelimit dhe drejtimit t fabrikave dhe industrive t mdha, n mnyr q t siguroj drejtsin sociale dhe t ruaj interesat ekonomik dhe kombtar.

  Prandaj, sistemi ekonomik i islamit siguron t drejta t barabarta edhe prons private edhe asaj shoorore. Ajo njsoj ekuilibron interesat dhe t drejtat e t dy elementeve shoqrore si vendos dhe garanton ekonomi t lir, pron relative, duke mbrojtur t drejtn edhe t pjestarit individual edhe t mirat e mbar shooris. Sistemi ekonomik islam e pranon pronn private, si di q sht e natyrshme pr njeriun prderisa ajo nuk e cenon interesin e bashksis, ndrsa qllimin e plotsimit t nevojs natyror t njeriut pr posedim dhe shtimin e aktivitetit njerzor n planin e shfrytzimit t mjeteve pr jet dhe shtimin e prodhimit. Mirpo, pr realizimin e prons private islami paraoet edhe kushte, me t cilt e mbyll hapsirn pr dhunn, padrejtsin, shtypjen dhe thuajsimin e prons dhe me cilt e pengon keoprdorimin e liris individuale, e cila pmdryshe rrnon famn dhe prestigjin e bashksis. Natyrisht kto kushte nuk shkojn n dm t liris, ngase jeta e bashksis dhe ekzistimi i Iigjit krkojn kuflzime dhe pengon parregullsit. Kufizimet e tilla madje sigurojn ekzistimin normal dhe lindjen e jets shoqrore. Ata duhet t vjn jasht ligjit profiterizmin, mashtrimin, malverzimin, makutrin, koprracin, kamatn, vnien dor n pronn e tjerve dhe metoda t ngjashme kriminale dhe antishoqrore t grumbullimit t kapitalit.

  Islami ka kufizuar shkatrrimin n planin e prons private dhe pranon pronn e fituar me mjetet legale. Muslimani nuk ka pronsi ndaj prons s fituar n mnyr ilegale. Islami nuk e lejon fitimin me mashtrim, kamat apo n dm t tjerve.
  Prandaj, pronsia private n islam nuk bazohet n kamat, grabitje, privim, mashtrim, as vjedhje. Askush nuk ka t drejt m kto mjete t siguroj pasuri. Krahas ktyre kufizimeve dhe kushteve pr fltimin e pasuris hallall, askush nuk mund t pasurohet nse e dmton tjetrin, si ndodh n kapitalizm. Kshtu bashksia muslimane do t ruhet nga pasojat negative o i hasim n kapitalizm, e t cilat gjithsesi shpiejn n rregullime t mdha. Kapitalizmi nuk mund t identifikohet me pronn private, e cila prmes procesit ekonomik t zhvillimit e ka arritur nivelin e sotm. Fuqia dhe prhapja e kapitalizmit sot realizohet me ndihmn e d_y faktorve kryesor: monopolit dhe kamats.
  Historiant e shkencs s ekonomis theksojn se n stadiumin e fillimit sistemi kapitalist ka qen i thjesht dhe i dobishm, por n zhvillimin e tij t mvonshm sht bazuar n huazime me kamat derisa e arriti formn e dmshme.

  Konkurenca e fort kapitaliste sjell deri t bankrotimi i ndrmarrjeve t vogla dhe shkrirja e tyre n kompani t mdha dhe struktura financiare. Zhvillimi i till sjell monopolin dhe fajden q jan format m t rnda t kapitalizmit. Islami kamatn e konsideron mkat, ngase prmes saj t pasurit grumbullojn kapital, ndrsa t tjert edhe m mbeten t varfr.

  Islami ka parapar pagesn e "zeoatit" dhe "humsit", nj pjese t pasuris t ciln muslimani e ndan do vjet pr skamnort. Ky princip ndihmon t barazohen dallimet, si dhe q skajshmrit ekonomike t afrohen dhe t kuflzohet akumulimim i kapitalit n pronsi t nj individi. Mnyra e dyt e ndalimit t grumbullimit t pasuris me t cilin realizohet ndarja e drejt e t ardhurave, jan ligjet, me t cilat shteti siguron pr vete nj pjes t hyrave nga prona kombtare. N kategorin e prons s prgjithshme hyjn: malet, kallami, kullosat, shkretirat, oafat malore, minierat, vakfet, pasuria e pronarit t panjohur, pasuria pa trashgimtar etj. Nse nj pjes e ksaj pasurie i prket liderit t shtetit (imamit), ai n cilsin e sundimtarit, e ndan at pjes pr fonde publike. Ligji mbi trashgimin, vetvetiu sht nj nga faktort e ndarjes s t mirave pr do gjenerat ve e ve.

  Nga ana tjetr, islami e respekton pronn private derisa komuniteti islam t mos prballet me rrezikun e cila i kanoset drejtprdrejt me destabilizim ose shkatrrim. Nse ndodh destabilizimi shooror ose gjendja emeregjente, ather Qeveria e drejt islatne (n baz t kushteve te caktuara) do t intervenoj n drejtim t korelacionit t prons private pr shkak t shptimit t situats, si dhe eliminimit t dmit dhe pasojave negative pr shoarin islame dhe t gjith muslimant, e n pajtim me interesat e prgjithshm t shtetit islam. Dispozitat publike e rregullojn kt t drejt t shtetit islam, ndrsa pushtetart islam nuk mund t tolerojn ngopjen e tiranve dhe urin e mazllumve. Ngase kjo sht n kundrshtim me principet e themeluara dhe t qarta islame. Islami nuk do t'i prmirsoj pasojat negative t kapitalizmit perndimor, as do t lejoj kapitalistve t zhvillojn luftra imperialiste pr t ngopur apetitet dhe trillet e veta.

  Kur'ani ofron komizn juridike t sjelljes, n ajetin 7 t sures Hashr:
  "At qAllllahu nga banort e vendeve (jobesimtare) ia dhapa luft t drguarittvet, ajo i takon Allllahut, tdrguarit, t afrmve, jetimve, tvarfrve, kurbetmfve. (Kshtu veprohet) qajo t mos ndahet ndrmjetpasanikve tuaj. ka t'fujep Pejgamberi, at merrnie e ka t'fu ndalof, prmbanju dhe kinie frik Allllahun, se AllIIahu sht ndshkues i ashpr."

  Shkaktimi i dmit bashksis, sipas islamit, njkohsisht sht edhe shkaktim i dmit ndaj individit. Nuk ekziston disharmoni n mes t drejts s individit, nga nj an, dhe t drejtave t shooris, nga ana tjetr. Prandaj, islami e respekton pronn private dhe i plotson nevojat dhe ambiciet pozitive natyrore t njeriut, si dhe t afirmoj t gjitha cilsit e prons private t ciln e thekson kapitalizmi, por njkohsisht e I mundsin e shfrytzimit t prons private pr t mirn e prgjithshme t bashksis, nse kte e dikton situata.

  Paralel me prcaktimin ligjor q siguron shfrytzimin e drejt t mjeteve materiale dhe resurseve natyrore, s\ dhe kujdesit mbi sanksionimin juridik t krimit, islami e nxit angazhimin e njeriut n planin moraloetik, duke orientuar aktivitetet dhe prpjekjet e tij kah Zoti dhe duke harmonizuar vlerat morale t besimtarve tne ligjet hyjnore. Prcaktimet morale n kt plan njeriut i japin fuol t madhe, edukat t mir dhe arsimim t duhur, zhvillon tek ai emociet dhe sensibilitetin, ashtu q asnj musliman nuk mund t mbetet indiferent ndaj padrejtsive q i shkaktohen muslimanit tjetr. Islami sht kundr shpenzimeve t tepruara n jet q vijn si pasoj e kapitalit t grumbulluar nga nj gurp njerzish, ndrsa me vendosmri t njejt sht ngritur edhe kundr koprracis s t pasurve dhe dorshtrngimit nga shpenzimi i pasuris n rrugn e Allahut. Islami e hedh posht tiranin dhe shtypjen e puntorve nga ana e pundhnsit, duke marrur parasysh q nj pun e till shpie n varfri t prgjithshme.

  Kjo thirrje e lart shpirtrore prodhon dhe forcon lidhjen e njeriut me Allahun dhe zhvillon tek ai ndjenjat e larta njerzore. Knaosit dhe pasurit e ksaj bote pr muslimanin nuk paraoesin vler m t rndsishme se shprblimi i bots s ardhshme. 'Knaosia e Allahut sht m e madhja', ndrsa makutria, shtypja, tirania dhe padrejtsia jan prodhim i mosbesimit n Ditn e gjykimit dhe shkputjes s lidhjeve midis njeriut dhe Zotit t tij. N at rast ndrgjegja e njeriut ndryshon dhe thuajsohet n krahasim me jetn dhe pjestart tjer t shoqris. Sa her q njerzit n histori e kan shtrembruar besimin n Zot, domosdo kan devijuar n kuptimin e natyrs s raporteve midis njerzve. Njeriu i afrt me Allahun kurr nuk mund t'ia uzurpoj t drejtn njerzve t tjer pr shkak t grumbullimit t pasuris personale. Kontrolli i plot ndaj interesave t individit dhe bashksis n islam i prket pushtetit islam. Ai sht o duhet t pengoj cenimin e lirive me nj aplikim t vendosur t ligjeve, ndrsa praktikimi i vlerave morale n shoqri sht obligim i do individi. Prandaj, islami individin e shikon si personalitet pozitiv, konstruktiv dhe aktiv n shoqri.

  Sistemi ekonomik islam, pr cilin jan t huaj elementet negative t kapitalizmit, sht shumfish m afr drejtsis se komunizmit. Ai sht larg nga ultramajtistt dhe nga e djathta e paskrupullt. A sht shum mbi kapitalizmin dhe komunizmin, ndrsa me shklqimin e tij mund t ndrioj edhe bllokun lindor edhe at perndimor, fal doktrins s ekuilibruar proporcionale dhe harmonike.
  sht me rndsi t theksohet se sistemi islam sht themeluar n kohn kur bota ende nuk e njihte t drejtn sociale, as ekonomis i kushtonte ndonj rndsi. N islam njeriu nuk sht rob i ekonomis, as ndonj njeriu tjetr. Ai sht forc aktive dhe konstruktive n kt bot. Me fuqin dhe zgjedhjen e tij njeriu ndrton sistemin ekonomik duke mos qndruar i pafiiqJshm para problemeve t padrejta ekonomike. N islam nuk ka zhvillim t dhunshm, respektivisht jeta nuk merr form t posame sipas zhvillimit t vet represiv. M tej, po ai me dhun dikton zhvillim, prodhon klas m t lart e cila i shfrytzon t gjitha shtresat tjera t shooris.

  Filozoft modern si Uiliam Xhejms, Harold Larki, Xhon Strei, Uolter Lipman, Bertrand Raseli etj., kritikojn sistemet komunistokapitaliste, duke synuar t dshmojn elementet e prbashkta midis tyre. Nga ana tjetr, demokracia kapitaliste e mbivlerson lirin idividuale n dm t progresit shoqror. Natyrisht, kjo disharmoni shkakton oligarkin e t pasurve, duke i br pronar t mjeteve t prodhimit dhe kapitalit, duke i shndrruar t gjith njerzit n robr t ekonomis s tyre, e njkohsisht kan kontroll mbi aparatin politik dhe shtetror.


  Pr kt arsye njerzimi duhet t gjj nj rrug t tret, larg nga skjashmrit dhe ekstremizmi i ktyre dy sistemeve, rrug t re i cili do t'i siguroj n mnyr t drejt interesat e individit dhe bashksis. Mirpo, a munden kta filozof dhe dijetar, q i kan kuptuar t metat e sistemeve bashkkohore ekonomike, t'i ofrojn njerzimit di m t drejt se ajo q i ka ofruar islami q para 14 shekujsh? Islami e ka ofruar rrugn e mesme dhe t drejt e cila individit i jep liri t arsyeshme, ndrsa njkohsisht e rregullon aktivitetin dhe punt e kapitalit. Vetm kjo rrug e mesme e islamit mund ta shptoj njeriun nga mjerimi dhe problemet e shumta me t cilat ai sot po prballet. Gjat shekujve t kaluar sistemi dhe ligjet islame kan siguruar nevojat e bashksive muslimane dhe kan rregulluar jetn e popujve t ndryshm musliman an e knd bots. Asnjher n t kaluarn bota islame nuk ka ndier nevoj pr ligje t huaja.
  Sistemi islam edhe sot sht i aft, krahas tr zhvillimit t shoqris bashkkohore, t'i prij shoorit islame dhe t'ua plotsoj t gjitha krkesat e tyre.

  Islami i kushton rndsi t madhe jets dhe nevojave shpirtrore e materiale t njerzve. Me Iigje t mira dhe konzistente ka rregulluar t gjitha aktivitetet njerzore. N harmoni t plot me ligjet natyrore t jets dhe n kto relacione nuk ka diskontinuitet. Parimet dhe ligjet islame jan m properues se ligjet dhe parimet tjera q i njeh njerzimi. Duke krahasuar ligjet dhe parimet islame me ligjet dhe rregullativn Iigjore t njerzve dshmohen prparsit e pakufishme t Ligjit t Zotit ndaj ktij tjetrit.
  Fakulteti juridik n Paris, n vitin 1951 ia ka kushtuar nj jav studimit t drejtsis islame. Jan ftuar dijetar nga vendet islame an e knd bots me qllim t interpretimti t ktyre shtjeve:

  1. E drejta islame dhe metodat e konfirmimit t prons private;
  2. Bazat ligjore t nacionalizimit t prons private n dobi t interesave shtetror;
  3. Prgjegjsia gjyqsore;
  4. Ndikimi i ndrsjell i shkollave juridike islame

  Dekani i fakultetit parisien, i cili drejtoi konferencn, n prfundim konkludoi:
  "fardo t jen idet tona t mhershme pr ligjet islame dhe vrazhdsin e tyre apo pamundsin pr t dokumentuar transakdonet, jemi t detyruar t'i rishqyrtojm rishtas n kt konferenc. M lejoni t'i bj nj rezyme pikpamjet e reja, t reja, mendoj pr shumicn prej nesh t cilve kjo konferenc na ka zbuluar gjat ksaj jave t kushtuar ekskluzivisht fikhut, drejtsis islame. N t e kuptojm thellsin, origjinalitetin, precizitetin dhe globalitetin. Ky Iigj, prandaj, esht i afte qg t ofroj prgjegje pr t gjitha nevojat dhe ngjarjet e ksaj kohe". N komuniken prfundimtare ishte konstatuar:
  "Ligji islam duhet t jet nj nga burimet e jurisprudencs bashkkohore n bot, meo shkollat e tij juridike posedojn begati ligjore me vlera stabile dhe universale. Me ide dhe zgjidhje t ktilla t veanta, ky Iigj mund t'i prgjigjet t gjitha nevojave bashkkohore t kohs."

 8. #28
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Roli i Islamit n civilizimin modern perndimor


  Shumica e perndimorve nuk e din, apo nuk dshiron ta pranoj borxhin q civilizimi i tyre ia ka islamit, madje edhe transformacioni modern industrial, progresit shkencor dhe arritjeve filozoflke.
  Dinamika nxitse t ciln islami e ka shprehur n nivel t zhvillimit t bashksis njerzore sht produkt i fuqis s tij dhe forcs kreative, t cilat pr nj periudh t shkurtr kohore popullin m primitiv t asaj kohe dhe hapsir e kan promovuar si populli m progresiv. Kontributet pozitive t shpirtit dinamik islam, n kuptimin e progresit dhe jets civilizuese, me shekuj e kan provuar popujt e Lindjes dhe Perndimit.
  Arritja m e madhe e tij sht shprehur n planin e transformimit t paprsritshm dhe renesanss s shpirtit t njeriut brenda nj populli i cili jetonte si n kohn parahistorike. Mrekullia e tij e dyt ishte prparimi i mjedisit, deri n shkalln e rilindjes m t lart prmes inspirimit, e pa kurrfar ndihme t jashtme.

  Gjat ktyre dy shekujve t ekzistimit islami sht prhapur dhe ka prfshir bregdetin e Mesdheut deri n bregun e Atlantikut n perndim, deri te Muri i Madh n Kin n lindje, si dhe prej Mesdheut deri n Sahar n Afrik. Ka qen kjo fucya m e madhe e kohs. N Spanj muslimant e pushtuan tr Spanjn deri n Pirineje dhe deprtuan deri n jug t Francs, dhe n veri deri n Turs. Tr siujdhesa e Arabis, natyrisht, gjithashtu ishte muslimane. Trupat tjera nga Irani dhe Afganistani musliman e pushtojn Sindin, Penxhabin dhe Gobin, e krejt kjo pr vetm disa shekuj t shkurtr.

  Ngritja e mahnitshme e muslimanve nuk kishte ndodhur vetm n siujdhesn e Arabis. Kudo q shkeln, muslimant me vete bartn porosin e Islamit, themelet e drejtsis njerzore, barazin, vllazrin dhe shpresn pr t gjith. Misioni islam arriti sukses t plot n realizimin e ktyre qllimeve: eliminimi i tiranis, vendosja e parimeve islame dhe respektimi i t drejtave t njerzve, ndriimi i mendjes, punn hulumtuese dhe zhvillimin e mendimit, interpretimin e drejt t fes, afirmimin e aryses dhe logjiks, pikpamjes fetare islame. Nuk kishte mbetur prapa as ndikimi i fuqishm i islamit n kulturat dhe traditat tjera religjioze.

  Mushrikt n siujdhesn e Arabis, mexhusitt n Iran dhe krishtert n Egjipt islamin e konsideronin t vlershm pr ta pranuar dhe besuar. N Arabin paraislamike nuk kishte gjurm t kulturs, shkencs, arsimimit, ekonomis as afrsisht ngjashm me kulturn t ciln sot e njohim si kultur dhe civilizim islam. Por as pozita gjeografike nuk premtonte kurrfar jete perspektive. Pr krejt kt populli arab nuk kishte kushte reale as paradispozita pr zhvillim t nj civilizimi t madh e cila do t lind n kt truall. Facjet m t mira dhe m t shklqyeshme t civilizimit islam paraoesin periodat m t larta t civilizimit njerzor n prgjithsi. N civilizimin islam gjejm prpjekje t posame dhe t frytshme n planin shkencor, ndrsa n mesin e sukseseve m t mdha konsiderohen ata t realizuar n fushn e shkencave eksperimentale. Shembuj t ktyre rezultateve i hasim n Spanj, pas deprtimit t muslimanve n kt vend evropian. T dhnat historike dshmojn se civilizimin islam nuk mund t masim me arritjet e civilizimeve t mparshm. Armiqt e islamit nuk mund ta mohojn rolin e madh t tij historik n planin e zhvillimit, n planin intelektual, moral, shpirtror dhe material. Nj zhvillim i till i shpejt progresiv i civilizimit islam nuk sht shnuar n historin e njerzimit. Islami nuk kishte nevoj pr dhun dhe metoda anarkike si metod, pr t arritur kt progres shkencor, shpirtror dhe material. Ky civilizim i madh, i cili ishte paracytur n kuadr t Shpalljes cyellore, jo vetm q gjeti rrugn deri n thellsit zemrave te njerzve, por ajo ndryshoi jetn e tyre. Islami demaskoi rrnjt e do t keoe, devijimi dhe paditurie t xhahilijetit dhe i zvendsoi ato me vlerat morale islame.

  Nga kto shtytje sulltan KemalulMulku, nipi i Saladdinit, kishte biseduar me Fransua Asiskun si njeri me njeriun n afrsi t taborit krishter t mbretit Luj, t cilin muslimant e kishin ndalur para Damietit. Kjo sht po ai humanizm universal e cila konfirmohet si antitez e pakuptueshme n shembullin e raportit t drejt t Omerit ndaj t krishterve n Jerusalem (Kuds), kur e pushtoi, dhe masakrs barbare t banorve musliman t ktij qyteti, t kryer nga krishtert evropian. Islami paraojtet n kohn e egrsis s prgjithshme, pastaj me norma juridike e rregulloi jetn humane t ksaj shoorie n frymn e nj filozofie t posame t ciln e pranoi mbar njerzimi.

  N periodn e errt t Evrops, t mesjets, kur kisha kishte pushtet absolut ndaj popujve, islami ndrtonte nj kultur t gjithanshme e cila i vuri themelet pr nj zhvillim shkencoroteknologjik n kohn e t ashtUquajturs rilindjes teknologjike, o pasoi n kohn e renesanss. Ishte kjo koh n t ciln kisha e gjykoi Galileun pr shkak t konfirmimit t teoris s Kopernikut mbi qarkullimin e Toks rreth Diellit, si dhe duke e detyruar t heq dor nga ky qndrim dhe t krkoj amnistin e kishs:
  "...Une, Galileo Galilej, mosha 70 vje jet (1634 e.r.) n gjunj para lartsis suaj (Papa dhe biskup), me shkrimet e shenjta para syve, i marr n duar dhe ! puth gjersa pendohem dhe mohoj pohimin e marr q Toka lviz, dhe kt pohim e konsideroj herezi t urrejtur", madje edhe atbot, n shenj protesti, kishte shtuar m z t ult: "megjithat lviz".

  Pesqjnd vjet m hert, astronomi dhe matematikani yn i shqiiar Hajjami nga Nishapuri, gjat pjess s dyt t shekullit 1 I, kur Uliem Koplan po pushtonte Anglin, ia kishte dhuruar Iranit kalendarin Xhelali i cili edhe sot mundson llogaritjen precize t kohs dhe fillimit t Vitit ton t Ri, jo vetm me dit, por edhe saktsisht n or, minut dhe sekond, kur toka e prfundon nj orbit dhe e fillon rrethin tjetr rreth Diellit n ekuivokun pranveror. Vetm nj numr i vogl perndimorsh e din kt fakt, kurse Hajamin e njohin vetm si poet t stiquar. Nuk e kishin kuptuar se me pranimin e zbulimit t arsyeshm t Hajamit do t'i iknin t gjitha alternacioneve gregoriane t kalendarit |ulian si dhe humbjen e " 1 I ditve"!

  Filozofi i njohur Roger Bacon (midis 1210 dhe 1214 deri rreth 1294) ishte penguar. me urdhr t mbretit Eduardit I t vazhdoj hulumtimet eksperimentale n fushn e kimis, si dhe punn e profesorit n Universitetin e Oksfordit. M pas me dhun ishte transferuar n Paris, pr t qen nn kontroll t drejtprdrejt t kishs. Ishte akuzuar se merrej me alkemin satanike, kurse i ishte krkuar t'i prehej dora ktij magjistari, si dhe t dbohej ky "musliman" nga vendi.

  Sot, thuaja t gjith, historiant dhe dijetart perndimor e pranojn dhe shkruajn pr arritjet origjinale t islamit n shkenc, teknologji, fllozofi t cilat ne n kt kaptin t shkurtr do t'i prekim siprfaosisht.

 9. #29
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Revolucioni kulturor


  q nga paraojtja e hershme, islami vendoset n ann e njohjes dhe shkencs, duke i obliguar muslimant t krkojn dituri, ndrsa njerzit e urt dhe t ditur i nxit ta prhapin diturin dhe arsimimin, krejt me qllim t prhapjes s kulturs, edukimit dhe arsimimit n mesin e muslimanve. Pejgamberi i Zotit e ka aplikuar drejt qndrimin islam ndaj shkencs. Me do veprim t vetin ai ka synuar ta ngrit nivelin arsimues t muslimanve. Nj shembull historik ia dshmon qart kt. N veprn "AtTabaoat", Ibni Sa'di transmeton o Amiri kishte thn: "Pas betejs n Bedr, Pejgamberi, s.a.v.s., robrit e lufts i kmbnte sipas fuqis s tyre pronsore. Banort e Meks kryesisht ishin t shkolluar, ndrsa banort e Medins t pashkolluar. do rob i cili nuk mund ta blente lirin e vet, e kishte pr obligim ta msoj leximshkrim dhjet t rinj musliman. Kur do ta kryenin kt, ata liroheshin n Iiri." (Ibni Sa'd, AtTabacjat, 2/14(

  Biri i xhaxhait t tij, hazreti Aliu k.v., kishte deklaruar se prhapja e dituris dhe kulturs sht detyr elementare e do pushteti musliman. Lidhur me kt n librin e tij "Shtegu i elekuencs" jan shnuar kto fjal: "O populli im! Disponoj me t drejtn e cila sht n lidhje me ju, ndrsa edhe ju dispononi me t drejtn n lidhje me mua. T drejtat tua jan: t'u udhhecL t'u siguroj mirqenie, t'u arsimoj t mos jeni t paditur, t'u edukoj q diturin ta aplikoni."

  Will Durant shkruan:
  "Vitin dyoind e pesmbdhjet sipas hixhrit, kalifi abasid Memuni kishte themeluar 'Shtpin e urtsis' (Bejtulhikmeh) n Bagdad dhe e klshte pajisur me observator astronomik dhe bibliotek publike, pr ka kishte ndar 200.000 dinar (n vder prej 7 milion tuman). Kishte tubuar nj numr t madh njerzish t ditur t cilt i njihnin gjuht e huaja dhe disiplina t ndryshme shkencore, si sht Honain, Bakhteeshoo', Ibni Tarlk, IbniMukaffa', Haxhaxh b. Matari, Sirgls Ra'asi e t tjer, duke ndar mjete t mdha materiale pr punn e tyre, duke drguar shum prej tyre n vende t ndryshme t bots pr t mbledhur Iibra pr medicinn, filozofin, matematikn dhe letrsin e bukur, si dhe shkencave t tjera n gjuht hindu, pahlevi, shaldean, gjuhs s vjetr siriane, greke, latine dhe t vjetr persiane." (Will Durant, Historia e civilizimit, I I '47.)

  N "Enciklopedin e shek. 20" Ferid Vexhdi citon Derberin, profesorin e universitetit t Nju (orkut, nga libri i tij 'Konflikti midis shkencs dhe fes' (botimi i I Ot francez, v. 1900):
  "Pas vdekjes s Pejgamberit Muhammed, s.a.v.s., n gjuhn arabe jan prkthyer veprat m t rndsishme greke. Mirpo periudha e art e kulturs dhe shkencs n Azi ka ndodhur n kohn e kaliflt Memun (813832), i cili nga Bagdadi ka br kryeoendr grandioze t dituris. Ai kishte themeluar nj bibliotek t madhe, kishte afruar shum dijetar dhe u kishte dhn respekt t madh. Librat siguroheshin rregullisht, ndrsa shnimet historike prmendin nj prmbledhje librash t sjellura n Bagdad prej m se loobarradevesh."

  Evropa nuk kishte asnj qendr kulturore n kohn kur perandoria islame dispononte me qjndra qendra t pajisura mir me mjete dhe kuadr. Prej ktyre qendrave t kulturs islame n drejtim t t gjitha anve t bots, n val ciklike ndrionte mendimi islam me dritn e fryms s islamit duke paralajmruar periudhn e civilizimit t tij kolosal, fare afr kohs s fushatave famkeoe t Evropianve barbar.

  Dr. Gustav Le Bon shkruan:

  "N kohn kur librat dhe bibliotekat pr evropiant nuk nnkuptonin asgj, kalifati islam dispononte me shum oendra dhe biblioteka madhshtore. Pr shembull, 'Shtpia e urtis' e Bagdadit numronte katr milion ekzemplare, biblioteka e sulltanit n Kairo nj milion, biblioteka siriane 'Tripoli', tre milion, ndrsa n Spanj, nn pushtetin musliman, gjat vitit publikohesin midis 70 dhe 80 mij libra." (Civilizimi islamoarab, t. III, f. 329).

  G. L'Estrange n Trashgimin islame', f. 230, shnon:
  "Universiteti 'Mustansariyya' ishte godin madhshtore, e mrrekullueshme n nj lokadon t hapur afr Tigrit, ndrsa inventari i disejnit dhe kualitetit artistik, fare nuk ka qgn n mbar botn muslimane. }an t njohur katr kolexht e tyre juridik, secili me nga 75 student dhe profesor i cili nxnsit i msonte gratis. Studentt kishin stipendione t rregullta mujore n lartsi prej nj floriri. Kuzhina e kolexheve ka siguruar racione ditore. IbnialRrati shnon se biblioteka prmbante libra t rrall me vlera t pamueshme n shum deg t shkencs, pr nevoja t studentve. Ishte e siguruar edhe letra dhe penda pr donjrin q dshironte ta prshkruante ndonj libr. Universiteti kishte hamame dhe ambulanca. Mjekt e tyre organizonin kontrollim ditor dhe prshkruanin reeta per t gjith q ishin t smur. Ambulancat mund t jepnin edhe ilaet e caktuar aty per aty. T mos harrojm se krejt kjo ishte n fillim t shek. 13."

  Dr. Maks Mejerhof shkruan:

  "Xhamit n StamboII, posedojn m se 80 biblioteka me mbi dhjetra mija libra dhe dorshkrime t vjetra. N Kairo, Damask, Bagdad, si dhe qytetet e Iranit e Indise ekzistojn biblioteka t tjera qg kan n gjirin e tyre pasuri t madhe. Katalogt e plot t ktyre ngjarjeve ende nuk jan br, ndrsa fare pak nga kjo sht publikuar. Madje, biblioteka Eskoriale n siujdhesn iberike n Spanj ka pasur nj fond t jashtzakonshm t librave islame dhe dorshkrimeve qg ! kan shkruajtur dijetart islam, e cilat gjithashtu presin kompletim dhe katalogizim."
  Ajo q kohve t fundit sht prezentuar hedh m shum drit n historin e shkencs n botn islame. Mirpo, kjo nuk mjafton. Presim q bota vetm n nj t ardhme do ta kuptoje rndsin e diturive islame, m shum se deri m tani.

  Dr. Gustav Le Bon shkruan:

  "sht mahnits serioziteti i muslimanve n punn hulumtuese. N do qytet q e kan pushtuar s pari kan ndrtuar xhamin, pastaj shkolln. Kjo solli krijimin e institudoneve madhshtore pr arsimim n numrin m t madh t qyteteve. Benxhamin Tul (1173) thekson se n Aleksandri kishte hasur m shum se 20 kolexha oe punonin. Bagdadi, Kairo, Kordoba dhe vende t tjer kishin unlversitete me laborator, observator, biblioteka t mdha dhe t gjitha pajisjet tjera ndihmse pr hulumtime shkencore. Vetm n Andaluzi kishte 70 biblioteka publike. Biblioteka AlHakem II n Kbrdoba kishte 600.000 ekzemplare Iibrash, ndrkaqq ishin dashur 44 libra pr ta katalogizuar prberjen e biblioteks. Kur 'arlsi i urt', katr shekuj m von, kishte themeluar Bibliotekn Kombtare n Paris kishte mundur t tuboj vetm 900 botime, edhe kt pas nj mundi tejet t madh, gjersa nj t tretn e tyre i bnin librat fetar." (Civilizimi islamoarab, f. 557 dhe 558.)

  Po ky autor n f. 562 shton: "Kontributi t cilin muslimant e kan dhn nuk ka oen vetm n hulumtimet shkencore. Ata shkencs i kan dhn nj frym t re, ndrsa themelimi i shkollave, shkrimi i librave dhe diskutimet e kan prhapur kt frym, e cila kishte arritur deri n Evrop. Mnyra n t ciln e kishin br kt vshtir mund t prshkruhet. Ata, prandaj, Evrops ia kishin hapur rrugn drejt prtritjes s vet. Prandaj sht e arsyeshme q epiteti 'Msuesi evropian' i sht dhn fuojs s sapokrijuar islame, meo prmes saj thesari i kulturs greke dhe romake srish sht zbuluar, sht prparuar dhe i sht ofruar Evrops."

  Prof. Muhammed Ferid Vexhdi shkruan:

  "Evropa n mesjet ka qen n padituri t thell, ndrsa aktiteti shkencor ishte ndaluar fare. Njerzit jetonin n verbri rreth 1000 vjet. Ne sot themi q vendet muslimane atbot kan oen djepi i dituris, urtsise dhe dvilizimit..."
  Mek Kap n librin e tij 'Shkloimi musliman n Spanj' (f. 170), shkruan:
  "Madje edhe klast m t ulta n shoqri kan oen t etura pr lodm, ndrsa puntort, me paga modeste, i kufizonin shpenzimet e tyre pr ushoim dhe veshmbathje, pr t shpenzuar parat e fundit n blerjen e Iibrave. Nj puntor e kishte mbledhur nj bibliotek t till kshtu oe njerzit e shkencs tuboheshin rreth tij. Robrit e Iiruar dhe femijt e tyre bheshin shkenctar t shouar t kohs s tyre si thuhet n veprn e Ibni Halikanit 'VVafayat alAyan'. N mesin e personaliteteve te njohura ka pasur edhe femra."
  Duke folur mbi civilizimin islam, prparimit t tij, si dhe lvizjes kulturore islame n Spanj, Nehru, n librin e tij 'Pasqyra e historis botrore' (f. 413) kishte shkruajtur:

  "Kordoba ka qen qytet i madh me 1 milion banor. I gjasonte nj parku madhshtor me gjatsi prej 20 kilometra. Paralagjet shtriheshin n hapsir deri m 40 kilometra. Thuhet se ka pasur 60.000 pallate me godina te mdha banimi, 200.000 shtpi t bukura m t vogla, 80.000 puntori dhe dyoane t vogla, 3800 xhami, 700 hamame (banjo publike). Mund t ndodh q kto numra t jen t smadhuar, por ato, megjithat, na ofrojn nj tablo t prafert t ktij qyteti madhshtor. Kishte shum biblioteka prej cilave m e madhja dhe m e rndsishmja ishte Biblioteka mbretrore me rreth 400.000 tituj. Universiteti i Kordobs ishte i dalluar an e knd Evrops, madje edhe n Azin perndimore. Ekzistonin edhe shkolla n t cilat ishin siguruar arsimimi pa pages pr t varferit. "Nj historian deklaron se do banor i Spanjs n kt koh dinte shkrim ledm, ndrkoh q n pjesn tjetr t Evrops krishtere, pos priftrinjve dhe klerit, askush, duke prfshir ktu edhe antart e fisnikris m t lart, nuk konsideronin se ia vlen madje edhe t provojn t msojn shkrimIexim.''

 10. #30
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Medicina dhe shndetsia

  Dr. Mejerhof n "Trashgimin e Islamit" (f. 132) shkruan:
  "Mjekt musliman i peroeshnin sundimtart evropian per shkak t ngathtsis dhe padituris elementare. Evropiant nuk e dinin vlern e librave t Ibni Sinas (Avlcens), Xhabirit (Jaber), Hassan bin Haythemit, Raziut, porse kane dhne q kto libra t prkthehen n latinisht. Keto prkthime ekzistojn edhe sot pa emrin e prkthyesve. N shekullin 16 librat e Ibni Ruzhdit (Averoes) dhe Ibni Sinas n Itali jan perkthyer n gjuhn latine dhe jan shfrytzuar si baz pr arsimim n universitetet italiane dhe franceze."

  N f. 116 t librit, shkruan: "Vetm pak pas vdekjes s Raziut, u shfacLnj y\\ tjetr i dituris dhe kulturs. Ishte ai Ibni Sina (3470 429 h.). Ndonse ishte njohs m i mir i filosofis, prhapja e mjeksis s tij n Evrop ishte mahnitse." Po n kt vepr, n f. 118, sht shkruajtur: "N t gjitha ant e bots islame kishte mjek t tjer, pos Raziut dhe Ibni Sinas, ndrsa n mesin e shumve ishin edhe: Ibni Rushdi, Abu alqaisi, Ibni Vafeedi, t gjith nga Spanja, Ali ibni Ridvani nga Egjipti, Ebu elMuvaffacLMensuri nga Harati, Ibni Abbasi nga Irani e shum t tjer. Ata pas vete kan ln vepra tejet t vlefshme dhe t muara, t cilat jan prkthyer nga disa her n latinisht dhe gjuht tjera.

  Evropa ka pasur shum dobi nga veprat e tyre." Citojm veprn e njejt, nga f. 128: "Muslimant n kohn e tyre kan qen shum prpara n krahasim me kolegt e tyre n shum shkenca. Me arr'itjet e tyre kan mahnitur botn. Evropa nuk dinte gj pr bakteriet e kolers kur hyrn muslimant n Spanj, ndrsa njerzit smundjen e shikonin si dnim i drguar nga qjelli pr shkak t mkateve t kryera. Mjekt islamik q ather kan dshmuar se madje edhe mortaja buboniane sht vetm nj smundje ngjitse dhe asgj m shum."
  Duke shkruajtur mbi librin e Avicens 'Ligji' (Kanun), Dr. Mejerhofl shkruan se sht fjala pr nj kryevepr nga shkenca e mjeksis q e ka dshmuar vlern e saj ashtu q sht botuar n seri prej 16 botimesh n vitet e fundit t shekullit 15, 15 n gjuhn latine ndrsa I n at hebreje. N shekullin 16 m shum se 20 botime t tjera jan botuar pr shkak t vlers s saj t jashtzakonshme. Lidhur me kt vepr jan shkruajtur shum vepra t tjera mjeksore n gjuhn hebreje dhe at latine. sht botuar disa her gjat shekullit 19. Pr nj koh t gjat sht studjuar npr shkolla dhe universitete. Me siguri sht nj nga veprat e mdha m t njohura n mjeksi.

  Dhe pa marr parasysh progresin q e ka arritur mjeksia, kjo vepr ende sht doracak baz dhe burim pr dijetart e medicins."

  Wil Durant shkruan:

  "q Muhammed Ibni Zahari Raziu (Rhazes) ishte nj nga mjekt m progresiv islam, autor i m se 200 trajtesave dhe Iibrave t dlat edhe sot vlejn t studjohen, kurse prej tyre dallohen posarisht kto vepra:
  1. "Fruthi dhe lia" (e botuar n latinisht dhe gjuht tjera evropiane, kishte 40 ribotime, midis v. 1498 dhe 1866.)
  2. "Enciklopedia e madhe" n 20 blena, sot thuaja t paarritshme: pes blena i kushtohen smundjeve t syrit. Vepra sht perkthyer n gjuhn latine n6 vitin 1279, ndrsa shte botuar n vitin 1542, madje pes her. Llogaritet n burimet m t rndsishm t mjeksis n bot, kurse n bibliotekn e fekultetit t mjeksis n Paris ishte q n vitin 1394 ishte nj nga nnt veprat baz." (Hlstoria e civilizimit, 7/759.)

  "Kirurgjia ka br nj depertim t ngjashm fal dijetarve islam. Kur shkollat evropiane t mjeksis merreshin ende me teori, duke studjuar disa vepra mjeksore, muslimant tanim prdornin anestetikt, pr t cilat konsiderohet se jan zbulime t vonshme" (Civilizimi islamoarab, f. 637.)

  Po n kt vepr, po n f. 630, thuhet:
  "Raziu ka zbuluar metoda t reja t shrimit, si sht prdorimi i ujit t ftoht pr shrimin e etheve akute, prdorimi i pomps n rastet e apopleksis, prdorimi i perit special pr oepjen e plagve, i punuar nga zorrt e shtazve. Ai I pari i ka prdorur pecat (kompresat) e zhlvs." "Veprat e Ibni Sinas atbot ishin prkthyer n shum gjuh t bots. Gjasht shekuj ato kan oen baz dhe mbshtetje e mjeksis. Ligjratat nga mjeksia n akademit e Francs dhe Italis jan marru nga veprat e Ibni Sinas, ndrsa Franca i ka Iarguar nga prdorimi vetm, para 50 vjetsh." (Civilizimi islamoarab, f. 633.)

  "Muslimant mjeksis i kan ofruar shum zbulime. Ndrsa ai q dshiron t dij m shum lidhur me kt kontribut, duhe t orientohet n veprat e specializuara nga kjo fush. Ktu vetm do t permendim se muslimant jan ata oe e kan vn diagnozn e tuberkulozit permes thonjve n gjishta; shrimin e verdhzs, ndaljen e gjakderdhjes me uj t ftoht, thyerjen e gurit n mshikzn urinare dhe veshk, n mnyr qe pastaj t largohet, operacionin e hernias e t tjera."
  (VVill Durant, Historia e civilizimit araboislamik, 7/7S.)
  Kirurgu m i madh musliman, Ebu elKasemi nga Endelusi, nga simpatia i ouajtur Abu elKais, ka shpikur shum i.istrumente kirurgjikale, t cilat i kishte vizatuar dhe prshkruajtur:

  "Veprat e Ebu elKaisit kan oen burim dhe baz nismtare pr t gjith kirurgt, q nga shek. 14. jan botuar n gjuhn latine disa her, ndrsa botimi i fundit sht publikuar n vitin 1816" (Civilizimi islamoarab, f. 632.)

 11. #31
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Farmakologjia

  Gustav Le Bon shkruan:

  "Muslimant i kan aplikuar shum zbulime n metodn e shrimit t padentve, e n mesin e tyre edhe prdorimin e ujit t ftoht pr shrimin e etheve t tifos. Ket metod Evropa e ka braktisur disa shekuj, per t'iu kthyer srish. Muslimant e kan zbuluar artin e kombinimit t ilaeve kimike n tableta dhe shurupa, prej cilve shum jan n prdorim edhe sot e ksaj dite, ndonse pr disa prej tyre pohohet se jan zbulime krejtsisht t reja t ktij shekulli nga' ana e klmisteve t cilet nuk kan oene t njohur me historiatin e tyre. Islami ka pasur dispanzer n t cilt ilaet pr t smurt jan dhn pa pages, ndrsa n ato pjes t vendit ku nuk ka pasur spitale, mjekt kan shkuar n vizita t rregullta tek padentt me instrumente dhe ilae" (Civilizimi islamoarab, f. 65 dhe 637).

  Georgi Zejdon shkruan:
  "Farmaceutt bashkkohor evropian qg kan studjuar historin e profesionit t tyre, kan zbuluar se ekspertt musliman n prindpe shkencore kan themeluar farmakologjin si shkenc. Ata e kan shpikur metodn e sajimit t ilaeve dhe kan sajuar ilae krejtslsht t reja. Ata, per her t par, kan hapur dyoane t spedalizuara pr prpunimin dhe shitjen e ilaeve, si jan sot barnatoret. Mek Kap ka shnuar se vetm n Bagdad jan rreth 60 barnatore t dlat kan dhn rregullisht reetat dlt jan paguar nga arka e shtetit (bejtulmal), sipas urdhrit t kalifit." (Madhshtia e Spanjs muslimane, f. 183.)

  Argumente pr kto t dhna mund t gjenden n emrtimet q Evropa ua ka dhn nj sr ilaeve dhe barrave, e cilt zbulojn prejardhjen e tyre arabe, hinduse apo persiane. T till jan: alkooli, alkalet (bazat), alkenet, aprikoti, arseni. Kta jan vetm disa emrtime q fillojn me shkronjn A. (Pr nj regjistr m t gjer shih n 'Historia e civilizimit araboislam, 3/279.)

 12. #32
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Spitalet

  Georgi Zejdoni vazhdon:


  "q n fiind t shekullit II hixhrie, Meka, Medina dhe qytete t tjera t mdha muslimane kan pasur spitale, gjersa guvernatort dhe ministrat e tyre garonin n mes tyre oe regjionte e tyre t ken institudonin m t mir pr shrimin e t smurve. Vetm Bagdadi i kishte katr spitale t mdha. N vitin treoind e gjashtdhjet e tet, guvernatorl Dejlemy izeduddevlet, kishte themeluar spitalin Abdudi me 24 spedalist, secili ekspert pr Imin e tij. Ky spital shum shpejt arriti nj reputadon t atill sa i tejkaloi t gjitha spitalet n botn islame, ndonse me koh, edhe ajo u tejkalua."

  N nj vend tjetr shkruan:
  "Rendi dhe rregullim! i spitaleve islame ishte i atill sa cje mundsonte trajtim t drejt pr t gjith padentt pa marra parasysh prkat&in e medhhebit apo profesionin, ndrsa shrimi ofrohej me respekt t duhur ndaj secilit pacient. Ekzistonin sektor t posam pr padentt me smundje specifike. N afersi t spitaleve studjohej mjeksia dhe hulumtoheshin ilaet. Keto ishin vende ku studentt msonin teorin, ndrsa n spitale e kryenin praktikn.
  M tej, ekzistonin spitale udhtuese (si ekzistojn edhe sot) me mjek dhe pajisje t bartura me deve ose mushka n do vis. Sulitani Mahmud Sebchuku kishte udhtuar me spitalin n t cils i jan dashur rreth 40 deve per transport." (Historia e civilizimit araboislam, 3/282.)

  Dr. Gustav Le Bon shkruan:

  "Spitalet muslimane jan ndrtuar sipas standardeve m t larta shndetsore dhe mjeksore. Mund t thuhet se per kohn e tyre kan qgn m t furnlzuar se spitalet e sotm evropiane. Ata ishin t gjer, t ndriuara mir dhe m shum uj rrjedhs. Muhammed bin Zahariu (Rhazes) Ishte caktuar nga sulltani t gjej vendin m t prshtatshm n rrethin e Bagdadit pr ndrtimin e spitalit t ri. Ai e kishte vizituar do vend n qytet dhe periferi, kishte varur copa mishi n disa vende, ndrsa n ndrkoh vizitonte smundjet ngjitse n foinjsi dhe studjonte konditat klimatike, n veanti gjendjen e ujrave. Kishte krahasuar pastaj t gjitha testet e ndryshme eksperimentale dhe n fund vendosi se t gjitha rezultatet dshmonin se vendi ku mishi i ishte nnshtruar procesit t prishjes m s fundi, ishte i prshtashm pr ndrtimin e spitalit. Kto spitale kan pasur reparte t mdha t perbashkta, si dhe reparte t posame per studentt e mjeksis. Studentt msonin diagnostik dhe persosje prmes njohurive teorike dhe prvojs eksperimentale e proves, vezhgimit e prvojs. Gjithashtu, ekzistonin edhe spitale t posame pr smundjet mentale dhe barnatoret q kan drguar ilae t reja pa para." (Civilizimi araboislam, f. 635.)

  Mek Kap shkruan:
  "Kairo kishte spitale t mdha me fontana, kopshte me Iule dhe 40 oborre t gjer. do padent i varfer trajtohej denjsisht dhe pas shrimit drgohej n shtpi me nj monedh ari."
  (Madhshtia e Spanjs muslimane, f. 183.)
  N historin e Madhshtis s Spanjs muslimane shkruhet se:
  "Kordoba ka pasur 50 spitale, 500 hamama dhe 600 xhamia." (Bota e islamit, f. 8283.)

 13. #33
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Kimia


  Xhabir ibni Hajjani (Jabir ibn Hayyan), nxns i imam Xhafer EsSadikut r.a., sht br i njohur an e knd bots si njohs i madh i kimis. Maks Mejerhof lidhur me te shkruan:

  "Xhabir ibni Hajjani sot n bot sht i njohur si baba i Hmise. Sot prej tij kemi 9 libra nga kjo fush. Ndikimi i veprave t tij n historin6 e kimise n Evrop sht i njohur mir." (Trashgimia e islamit, f. 112).

  Hibetuddini Shehrestani n veprn e tij thot:
  "I kam shikuar rreth pesdhjet dorshkrime t vjetra, vepra t Xhabirit, n t dlat, kryesisht, transmetohen njohuri nga imam Xhaferi. M se S00 vepra t tij jan botuar n Gjermani para m se 300 vjetsh, ndrsa shumica e tyre jan zbuluar midis thesarit t bibliotekave n Paris dhe Berlin, ndrkoh oe shum evropian nga simpatia e kan ouajtur msues i urtsis dhe ia kan prshkruajtur zbulimin e 19 elementeve klmike prej gjithsejt 100 sa jan t njohur sot. Atij i prshkruhet edhe teoria mbi bashkdyzimin e elementeve n baz t cils sht energjia introverte me atomin e materies. Vetm Evropa moderne sht deklaruar mbi t ashtUquajturn energji atomike." (AdDalail va alMasail, AsSayyld Hiban vadDin AshShehrestani, Bagdad. f. 5153).

  Dr. Gustav Le Bon shkruan:


  "Muslimant i kan zbuluar nj sr elementesh, t cilt edhe sot jan t domosdoshm n prodhimtarin kimike dhe industriale. Muslimant tr kt e kan ditur fare mir, mirpo, mjerisht, shum libra t tyre nga kjo fush jan asgjsuar. Nse shikojm far prbrje klmike prmbajn Iibrat e tyre, do t dshmohemi sa kan qen prparimtar n kohn e tyre. Prvoja dhe shkathtsia e tyre n prodhimin e ngjyrave, mihjen e xeheve dhe metaleve, prodhimin e elikut, prpunimin e Ikurs, dshmojn pr shfrytzimin maksimal t kimis dhe arritjeve n kt fush. Ndrsa disa thon o La Voazje sht i pari qg e ka zbuluar kt shkence nuk sht fare e vrtet. Ngase, duhet ditur se asnj shkenc nuk mund t lind pr nj moment, prandaj as kimia. Sikur t mos kishin oen laboratort musliman dhe zbulimet e tyre t rendsishme n kt rrafsh oe para 1.000 vjetsh, La Voazje nuk do t bente kurrfare lvizje n kimi."
  (Civilizimi araboislamik, f. 612.)

  Georgi Zejdon shkruan:

  "S'ka dyshim se muslimant kan zbuluar shum perbrje kimike, t dlat jan themel i arritjeve bashkkohore n rrafshin e klmis. Muslimant meritojn mirnjohje pr zbulimin e acidit nitro, acidit sulfurik, nitroglicerins, addit klorik, potashs, ujit t amoniakut, krips s amoniakut, klorurit sulfurik, kaliumnitratit, alkoolit, alkalieve, auripigmentit (arseni i verdh trisulfid), boraksit etj. Prgjithsisht e dijm se kimistt musliman kan realizuar edhe shum zbulime t tjera, por per t nuk kemi informadone t detajuara." (Historia e civilizimit araboislamik, 1/279.)

  Ser Eduardi n veprn e tij 'Nga historia e kimis' shkruan:
  "Kimia ka prparuar dukshm n kohn e kalifeve abasid. Muslimant q ather e kan njohur mjeshtrin e destilimit, avullimit dhe sintezes. Pr her t par ata e kan prdorur natriumin, karbonin, karbonatnatriumin, aluminin, kaliumin, amoniumkloridin etj."

  Duke folur mbi Raziun si figur e ndritshme n kimi, dr. Mejerhof deklaron:
  "Vepra e tij madhshtore 'Sina'ah alkemiya', m n fund sht gjetur n bibliotekn e njrit prej princrve te Indis. N kt libr Raziu ka ndar t gjitha elementet kimik sipas grupeve, pastaj i ka soaruar t gjitha vetit kimike t do grupi." (Trashgimia islame, f. 12.)

  Vil Durant shkruan:

  "Mund t thuhet se kimia si shkenc sht vepr e muslimanve. Ngase, ajo o kan br grekt ka qgn kufizuar vetm n disa eksperimente dhe supozime t paoarta. Muslimant ksaj i kan shtuar vrojtimet e tyre tejet t sakta, analizat shkencore dhe kan vrtetuar rezultatet. Muslimant i kan zbrthyer shum elemente. Ata kan br edhe libra mbi gurt e mueshm. Kan zbrthyer Ilojet e glicerins dhe elementeve bazik. Kan hulumtuar qindra ilae, ndrsa oindra t tjera i kan sajuar vet. Me perzierjen e disa elementeve, e n veanti arit dhe argjendit, e kan arritur nivelin e kimis autentike. Me ndihmn e shum librave, t autoriteteve anonime muslimane, q jan prkthyer n gjuhn latine, sht shnuar progresi i kimis n Evrope." (Historia e civilizimit, 1 l/l 55.)

 14. #34
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Industria

  Prodhimi i par industrial tek muslimant ka qen ora, q n kohn e kalifit abasid Harun elReshidit. Ai ia kishte drguar at or mbretit francez arlsit t Madh si shprblim. Lidhur me kt Gustav Le Bon shkruan:
  "Prmes ambasadorit t mbretit francez, ai I kishte drguar arlsit t Madh shum shprblime. Shprblimi m i rndsishm ishte ora e cila bnte matjen e sakt t kohs. Mbreti firancez dhe suita e tij ishin t mahnitur kur e shikuan orn. N pallatin e tij ai nuk gjeti asnjrin q do t mund t sajonte di t till."

  Dr. Gustav Le Bon m tej shkruan:

  "Masakra dhe dbimi i muslimanve n Spanj nga ana e krishterve shkaktoi mbylljen e shum reparteve industriale qg i kishin ngritur n Spanj Arabt musliman. U tret do gj q paraogt progres dhe prosperitet t nj vendi dhe populli: dituria, arti, mjeshtria dhe gjithka tjetr. qytetet filluan t shndrrohen n rrnoja pr shkak t pazotsis s muratorve. Madridi kishte rne prej 400.000 n 200.000 banor; Sevila, e cila posedonte 1.600 fabrika gjersa ishte nn muslimant,! kishte humbur t gjitha pos 300 syresh, ndrsa 130.000 punetore t dikurshm kishin mbetur pa pun, ndrkoh oe numri i banorve, n baz t regjistrimit t Filipit IV kishte dshmuar rnie prej 75%." (Civilizimi araboislamik).

  Ai m tej shkruan:
  "N mesjet n Evrope per nj koh t gjat sht shkruajtur n lkurn e regjur. Pr shkak t mimit t Iart librat nuk mund t shumzoheshin dhe shperndaheshin. Priftrinjt n kisha mbledhnin librat e vjetra dhe Iargonin prej tyre at oe sht shkruajtur m hert, n mnyr q t shkruanin n to trajtesat e tyre fetare. Sikur muslimant.t mos e ldshin zbuluar letrn, priftrinjt grek e romak do t'i asgjsonin t gjitha librat q u kan rn n duar."
  Ai m tej shkruan se ky zbulim i muslimanve u ka br nj shrbim t madh bots s shkencs dhe vrtetsis.

  "Qasiri n bibliotekn "Eskorial" kishte gjetur nj libr e dla sht shkruajtur n vitin 1009. dihet se ky sht dorshkrimi m i vjetr n bibliotekat e Evrops. Prej saj msojm se muslimant Jan t part qg kan shkruajtur n Ietr n vend t lkurs s regjur. Evropa nuk ka mundur ta shfrytzoj letrn e mndafsht kineze, ngase nuk kishte mndafsh as fluturn e mndafshit, por kishte pambuk. Muslimant e sajuan letrn nga pambuku me ka i bn shrbim t madh Evropes, Nga librat e vjetra muslimane mund t msojm sa kan prparuar muslimant n prodhimin e letrs. As deri n ditn e sotme nuk sht prodhura letr m kualitative se kjo. sht fakt se muslimant jan t part oe e kan prodhuar letrn nga rrobat e vjetruara, ndonse ky ishte proces tejet i rnd." (Civilizimi araboislamik.)

 15. #35
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Matematika

  Baroni Carra de Vaux, autor i kaptins mbi 'Astronomin dhe matematikn' n "Trashgimin islame' (OUP 193 I, f. 376398), shkruan:
  "Muslimant kan qgn tejet prparimtar n shum fiisha t shkencs. Ata ia kan msuar njerzimit prdorimin e numrave, ndrsa algjebrn e kan vn n themele shkencore, si ia kan vn themelet edhe gjeometris analitike. Dihet mirfilli oe ata e kan zbuluar trigonometrin sferike dhe drejtvizore, e dla fere nuk ka oen e njohur tek grekt e vjetr. Kur bota perndimore krishtere zhvillonte luftra barbare, muslimant arab merreshin me shkenc dhe i ruanin me kujdes vlerat e tyre fetare dhe morale."

  Pr nj koh tejet t shkurtr, muslimant prparuan n shum shkenca, e ndr t tjera edhe n matematik. Ata e zbuluan algjebrn dhe trigonometrin. Sot t gjith e dijn se nj numr i madh i shkencs s matematiks Evropa e ka huazuar nga muslimant. Dshmia m e mir pr kt sht terminologjia matematikore, e cila e ka ruajtur ende origjinn e saj arabe. Pr shembull, shprehja algjebr ka origjin arabe (AL+GABER), si dhe prdorimi i numrave arab. Muslimant kan pasur matematikan t shouar zbulimet e mdha t cilve Evrops i interesojn edhe sot. Muslimant e kan zbuluar aparaturn pr matjen e largsis s yjeve (ASTROLAB), trigonometrin dhe terminologjin e saj. Edhe shum dijetar musliman iranian kan ln gjurm n matematik, si pr shembull Ebu Reihan al Biruni dhe Omer el Hajjami.

  Anglezi VVailz n historin e tij t prgjithshme thot: "Krejt ka kemi sot n fushn e matematiks rrjedh nga muslimant." (Transmetuar nga publikacioni 'Dar tablici islamijj.)
  Nuk synojm t lshohemi n analiza m t thella t arritjeve muslimane n matematik dhe astronomi. Mjafton t prmendim edhe nj her kalendarin Xhelali t Omer Khajamit, pr llogaritjen e sakt t kohs s rrotullimit t Toks rreth Diellit, pr ka tanim sht br fjal.

 16. #36
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Gjeografia
  Historiani i njohur francez dr. Gustav Le Bon shkruan:

  "Muslimant gjithnj kan oen detar t guxlmshm. Kurr nuk kan hezituar qg t udhtojn nper det n vende t largta. sht e ditur se nga fillimi i shtetit islam kan vn marrdhnie tregtare me vendet e largta, si jan Kina dhe disa pjes t Rusis dhe Afriks. Evropiant, atbot, as q e kishin kuptuar rndsin e detaris."

  Udhprshkruesi Sulejmani kishte publikuar shnimet e tij nga Kina. Kjo pr Evropn ka cjen libri i par mbi Kinn. N fillim t shekullit ton (XX vr. e prkth.) k_y udhprshkrim sht prkthyer n gjuhn franceze.
  Gjeografi Ibni Havakali afrsisht rreth vitit 975 kishte shkruajtur n parathnien e tij:
  "I kam shnuar gjersit dhe gjatsit gjeografike t vendeve t ksaj Toke n t gjitha shtetet dhe vendet muslimane t saj, me nj hart t br me kujdes pr do mjedis ku kam shnuar shum vende, pr shembull qytetet, kasabhane, lumej, Iioej, t Iashta, tipe t bujoesis, rrug, distancat n mes vendeve, mallrat me t cilat tregtohet dhe t gjitha nga fusha e shkencs s gjeografis e q mund t jet e dobishme pr sundimtart dhe ministrat e tyre dhe o mund t jet intersant edhe pr t gjith njerzit tjer."

  Dr. Gustav Le Bon pastaj thekson emrat e disa gjeografve musliman:

  "Si pr shembull, Ebu Reihani elBiruni, Ibni Batuta dhe Ebu1Hasani, pastaj shton: "Muslimant kan br progres t madh n gjeografi, ndrsa arsyeja kryesore e progresit t tyre oendron n faktin se kan pasur mjaft t dhna dhe njohuri pr fushat e astronomis, si dhe q kan organizuar udhtime t mdha npr bot." (Civilizimi araboislam.)
  95

 17. #37
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Arti

  Gustav Le Bon shkruan:


  "Nse shikojm xhamit dhe shkollat, tempujt musliman, do t kuptojm sa feja islame sht e integruar n cMlizim n at mas sa nuk mund t ndahet. Ndjenja estetike e nj populli mund t kuptohet pikrisht n ndryshimet t dlat ai popull i fut n at q e merr nga t tjert, pastaj n procesin e adaptimit dhe absorbimit t prmbajtjeve t huazuara, duke formuar trajta krejtsisht t reja. N baz t mbetjeve q! kemi sot, mund t vrehet se asnj popull nuk i ka tejkaluar muslimant n kt aspekt. Duke shikuar godinat e vjetra islame mund t shohim tr fuqin e kreatMtetit dhe krijimtaris muslimane. Shembulli m i mir per kt sht xhamia n Korodoba, e ndrtuar n stilin karakteristik andaluzian me shum elemente moderne arkltektonike: dyer madhshtore, minbera dhe tavane t stolisura, si n shum xhamia an e knd bots islame, me mozaik t disejnuar me mjeshtri, fildish t skalitur, dru dhe zbukurime gjipsi, si dhe me pjes t gdhendura druri t dlat kombinohen mes tyre me shkathtsi t prsosur. Drur! dhe fildishi i gdhendur dhe gravuar ndodhen gjithandej. Shembuj t till jan: altari i kishs s Shn Isidorit Hispalensis (aroipeshkv i Seviles n vitet e par t shekullit shtate), si dhe gdhendjet e fildishit si kuti pr stoli e punuar pr mbretreshn Izabela n shekullin 11, si dhe kutia e punuar prej fildishit e dla tani gjendet n kishn Bayeux nga shek 12 (me siguri pre e ndonj Iuftrari kryozatash), e dla sht flakruar me argjend dhe ari. Ky art dshmon pr famn e Llndjes islame.

  T gjitha kto punime dore predze dhe t bukura jan punuar me ndihmn e mjeteve t vrazhda dhe jo t rrafshta, e oe vetvetiu dshmon pr mjeshtrin e autorve t tyre.
  Kutit e stolisura me xhevahir, sandk dhe kasaforta mund t shihen n shum vende, edhepese m t mirt jan ekspozuar n muzet e Damaskut dhe Kairos. Mir e ka thn Sa'diu: "Artisti lindor mund t'i shpenzoj 40 vjet n punimin e nj vaze porcelani, Perndiml i hedh n treg me mijra, t gjitha t njejta. Prandaj mund t merrni me mend fer sht viera krahasuese e ktyre dy prodhimeve!"
  "Muslimant n t kaluarn, gjithashtu, kan oen mjeshtr t artit t gdhendjes dhe ngjyrosjes s gjipsit n stilin i cili ekziston edhe sot, ndonse teknologjit moderne tr kohn, mjerisht, e kalojn q kjo mjeshtri t bhet gjithnj e me e rrall. Shembujt nga shekulli 10, disa t punuar n emajl, mund t hasen n Spanj. Alhambra ka kryeveprat e ktij lloji nga shekulli 13, oe shkloejn me dritn si majolika e mvonshme italiane. Italiant kt mjeshtri e kan msuar nga muslimant. Vaza e njohur per lule n Alhambra e lart 1,5 metra sht shembull unikal i ktij Hoji." (Civilizimi araboislam.)
  N kt pjes t librit ton, kemi skicuar n mnyr t shkurtr trashgimin e begatshme shpirtrore t ciln njerzimi ia ka borxh ngritjes s islamit. Nuk kemi dashur t jen hymnizim i intelektit dhe mendjes islame, porse i kemi prezentuar si grumbull faktesh nga historia njerzore. Tepr gjat kan oen t harruara dhe injoruar, jo vetm nga ata q i kan shfrytzuar direkt apo indirekt, por madje edhe prej vet pasardhsve t krijuesve t tyre.

  Dr. Maks Mejerhof shkruan:
  "Sot gradualisht po tregohet tr begatia e shkencs s popujve musliman, e cila, tekstualisht, i shfiytzon bota e kohs moderne. Ajo q esht zbuluar kohve t fiindit hedh drit t re n historin e Iasht t shkencs s bots islame. Mirpo, kjo ende nuk mjafton, ndrsa bota ende pritet ta zbuloj tr vlern e shkencs Islame.
  Diturit islame jan si hna e plot, e cila ndrion nett e errta t Evrops mesjetare. Me shfaojen e shkencave t reja, plotnia e drits s hns paksa sht zbehur, porse ajo megjithat ka oen hn, e cila ka qen orientiryni n kto net t errta me ndihmn e dls kemi arritur deri ktu ku jemi sot. Madje, mund t themi se drita e saj ende sht me ne." (Trashgimia islame, f, 100, 101, 134).

  Zhan Bertrand, profesor n universitetin Kembrixh, shkruan:
  "Kur Evropa po mbytej n pikllim, mjerim, varferia materiale dhe shpirtrore, muslimant e Spanjs ndrtojn nj cMlizim t madh, me nj sistem t jashtzakonshm ekonomik. Spanja muslimane ka Iuajtur rol t rndsishm n shfaojen dhe zhvillimin e industris, shkencs, filozofise dhe poezise. Ne shekullin 13 Islami kishte br ndiklm tek mendimtaret m t shouar t Evropes, si jan Dante dhe Toma Akuini. Prandaj Spanjn duhet emrtuar si fanar t cMllzimit evropian." (Trashgimia islame, f. 152).

  Historiani anglez Xhemberi shkruan:
  "Vrtete lapsi nuk sht ne gjendje t'i shkruaj tr kontributin musliman pr kulturn, civllizimin dhe lumturin e jets s njerzve. Ata ishin q kultivuan Evropiant dhe promovuan progresin e tyre. Sikur muslimant, nn udhheojen e Tarik bin Zijadit t mos kishin zbarkuar n vitin 711 n kodrn Xhebel Tarik (deri ather Gjibraltar) dhe sikur prej andej t mos ishin nisur m tej kah Evropa, vetm ather popujt evropian do t ishin t vetdishm pr humbjen e tyre, dhe sa shum do t kishim ngelur prapa progresit t sotm." (Futuh ulArab ve Kunuz'ulAdab, f. 26.)

  Nj dijetar tjetr anglez Bugoldi shkruan:
  "Universitetet islame, posarisht n Bagdad dhe Spanj, me dshir i kan pranuar studentt krishter dhe hebrej, ndrsa shkollimi i tyre ka qen i mbuluar nga arka shtetrore. Muslimant i nderonin, pr 'arsye Oindra t rinj evropian e kan shfrytzuar kt ndihm dhe liri, duke u arsimuar n oendrat e mdha shkollore islame."

  Historiani i shquar amerikan Darbari shkruan:

  "Dijetart musliman kan pasur hise n t gjitha shkencat e lashta dhe moderne. Kan oen tejet t shkatht dhe me shum pervoj n shkencat teknike dhe t natyrs: hidrostatik, dinamik, zgjidhjen e formulave kimike, fizik, destilim dhe avullim. N universitete islame msohej fizika, kimia, astronomia, bujosia, mjeksia, etika etj. Studentt i msonin profesor dhe filozofe t shouar. Asnj universitet atbot nuk i kishte 6.000 student, sa ! kishte universiteti islamik."

  Filip Hiti, n librin e tij 'Historia e Arabve' shkruan:
  "Se mjeshtrin e ndrtimit t rrugve e kishin zhvilluar ao^mir n vendet islame sa Kordoba kishte me mila rrug t shtruara me pllaka, t ndriuara natn nga t dy ant nga dritaret e shtpive, ashtu oe njerzit mund t shetisnin t sigurt, ndrkaqq, njkohsisht n Londr dhe Parsi, sedli q del n sheti n natn me shi, rrezikonte t sharronte n balt deri n gju. Kshtu ishte plot shtat shekuj n kto dy kryeoendra evropiane, pasi q rrugt dhe sheshet e Kordobs ishin t shtruara me kalldrm! N kohn kur Universiteti n Oksford konsideronte se Iarja sht praktik e idhujtaris, gjeneratat e studentve t Kordobs knaoeshin n hamamat e gjer publik."

  N librin e tij 'Krijimi i njerzimit' Brouls shkruan:

  "Nuk ka dyshim se bazat e t gjitha shkencave dhe arteve mund ti krkojm n themelet e kulturs islame. Shkencat e lashta kan oen dhurat t dln muslimant ia kan ofruar shkencs moderne. Dshmit e kulturs islame bhen evidente kur i shikojm gjurmt e saj n kt energji kolosale e dla njerzimit ia ka dhuruar at fuol t pakuflshme, at energji t shpirtit per krijimtari shkencore dhe shkencat e natyrs. Ajo o shkenca moderne ua ka borxh muslimanve nuk jan vetm zbulimet befasuese, porse sht di shum m e madhe se mund t marrim me mend. Pr ekzistimin e vet shkenca moderne ia ka borxh muslimanve. Ne e dijm shum mir me far lidhje jan t lidhura shkencat tona moderne me shkencn e lasht. Shkencat moderne kan qgn pa rrnj. AJo q ne sot n Evrop e studjojm dhe e ouajm shkenc sht rezultat i metodave bashkkohore oe jan paraoitur n domenin e vrojtimit eksperimental dhe vlersimeve precize. Shkencat matematike kan prparuar, posarisht n Greoi. Mirpo fryma ambidoze dhe metodat shkencore i kan shprehur muslimant t dlat ia kan dhuruar Evropes."

  Nse ne jemi trashgimtar t ktij civilizimi islam, prse ather jetojm sot n kt mnyr. 'sht ajo q na ka larguar nga pozita prijtare n bot? Prse sht dobsuar civilizimi_yn, shkenca jon dhe fuoja jon politike? Prse sht ndalur ngritja jon? Prse i kemi ndrruar rolet me perndimort dhe i prdorim shpikjet e tyre, n prodhimtari dhe industri, e prkundrazi nuk u ofrojm asgj? Ku sht shkaku i ktij poshtrimi t jets s muslimanve, prkundr faoeve t ndritshme t historis n Lindje dhe n Perndim?

  Muslimant nuk e kan arritur kt ngritje t shklqyeshme duke rrahur uj n havan dhe duke br kosmetik n formn e jashtme. Si pasoj e edukimit dhe arsimimit islam, sht realizuar ky progres mahnits. Komuniteti q ka oen larg ndonj sistemi shoqror, cili tr fuqin e vet e ka shpenzuar n luftra dhe grindjet e brendshme, sht br komunitet unikal dhe pr nj koh tejet t shkurtr muslimant u bn forca kryesore n bot.
  Pr rregullimin e do bashksie t fuqishme nevojiten themele, parime dhe moral t shndosh dhe t fort si dhe harmoni e plot shpirtrore, nse dshiron t mbijetoj, ekzistoj, zhvillohet dhe prparoj. Islami ymetit t tij nuk ia ka dhn forcn dhe pushtetin me arm, topa dhe tanksa. Islami, fillimisht, ka nxitur t menduarit dhe idet e njerzve pr rrug t drejt, si dhe u ka frymzuar frymn e vllazris, afris dhe drejtsis.

  Historia ka treguar qart, se sa her q muslimant i kan braktisur parimet kur'anore, i kan kapluar valt e poshtrimit dhe mjerimit. Muslimant, t cilt n t kaluarn i kan vn themelet njrit nga civilizimet m t fuqishm, kan cjen t afrt m frymn e islamit. Dinamika e jets individuale dhe shoqrore n vendet islame sht dobsuar, ndrsa dielli i civilizimit islam ka filluar t perndoj kur sht humbur harmonia n mes ides dhe shkencs, n mes shpirtit dhe materies, kur sht tretur ambicia dhe zelli, ndrsa vlerat e morrn popujt perndimor dhe u nisn rrugs s rilindjes, gjersa shkenca dhe civilizimi i tyre nuk u prhapn n mbar botn, ndonse n librat e tyre fetar nuk ka asnj fjal mbi kt. Edhe n plarrn moral muslimant jan ber dekadent. E kan braktisur pastrtin e vllazrimit, sinoeritetit dhe drejtsis n fjal dhe vepr, si dhe vlerat tjera morale.

  Kur muslimant i tejkaluan kto kufinj, e braktisn edhe besimin e vet islamin. Rrugn e tyre e vazhduan n shenj t padituris dhe mashtrimit, larg nga ligji i prsosur i shpallur nga Allahu. Sikur muslimant t mos ishin larguar nga islami burimor, n komunitetin e tyre unik nuk do t shfaoeshin arje aoj thella. Sikur t qndronin ithtar besnik t islamit, do t bheshin sundimtar t mbar bots dhe n t do t sundonte islami.

  Lakasi, nj nga miqt e Napoleonit n ishullin Sant Helen, rrfen:

  "Kur Napoleoni jetonte n Egjipt, i mrekulluar pyeste: 'Si kan mundur kta njerz (muslimant) t mposhtin aqshum vende duke i mbajtur nn kontroll?' Ky edhe ishte nj nga shkaoet qg Napoleoni kishte mendim t lart mb! islamin. Ai deklaronte: 'Mendoj se do ta pranoj islamin'."
  Sot islami thuaja trsisht sht eliminuar nga sistemet shoqrore, ekonomike, politike dhe legjislative, por edhe nga jeta e muslimanve. Shoqria e sotme muslimane dallon trsisht nga ajo e asaj kohe. Shooria e sotme muslimane pason dhe aplikon ligjet dhe sistemet joislame, ndrsa shoorit e tilla jan joislame.

  Shoqrit e sotme muslimane nuk i posedojn diturit dhe moralin islam. Asnj pjes e civilizimit t tij nuk sht ndrtuar n baz t parimeve islame. Midis fes s muslimanit dhe veprs s tij nuk ka mbetur asnj lidhje. Prandaj vet muslimant jan prgjegjs pr dshtimet dhe stagnimin e sotm. Nse muslimant dshirojn ta ken nj ndikim t dukshm n bot, ather duhet t kuptojn situatn e prgjithshme n t ciln ajo bot ndodhet dhe t prcaktojn oart vendin e vet n t. N kt mnyr do t mund ta prmirsojn situatn e vet dhe srish t'i kthehen porosis shpirtrore q e mbajn n vete.
  Nse muslimant nuk u kthehen burimeve t prgjithshme t civilizimit t vet, burimeve islame dhe parimeve t tij, nuk mund ta rikthejn famn e dikurshme. Prandaj, pr muslimant nuk mbetet asgj tjetr pos t'i kthehen islamit, i cili u ofron zgjidhje pr kt dhe botn tjetr; ta forcojn lidhjen e vet me metodologjin e mendimit islam; ta ruajn dinjitetin dhe shenjtrin e Marrveshjes, me t ciln i jan betuar Allahut. Vetm n kt mnyr mund ta rikthejn famn e dikurshme.

 18. #38
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Islami dhe alkoolizmi


  Islami sht f q i drejtohet arsyes dhe ndrgjegjes s njeriut. Shum ajete kur'anore n mnyr t argumentuar pasqyrojn dituri fetare dhe praktike. Islami i kushton vmendje dhe rndsi t duhur mundsive njohse t njeriut. Meo njeriu sht nj kategori specifike e krijimit i cili me mendje dallon nga qeniet tjera, islami inicon prosperitetin e tij n drejtim t ollimit imanent t konstrukcionit t tij ekzistencial me ndihmn e njohjes dhe ndjenjs natyrore.
  Rregullimi i shtjeve individuale dhe shoqrore islami ia ka ln n dispozicion mendjes, si autoritet i brendshm suprem. Prandaj vendosmrisht i ndalon gjith at q pengon aktivitetin e mendjes, madje edhe pr nj moment. Alkooli sht vetm nj nga faktort q ndikojn n mendje dhe ln pasoja tragjike morale, shndetsore dhe psikologjike pr shoorin njerzore. sht e mjerueshme q njeriu ta humb aftsin e mendjes s shndosh prmes konsumimit t miliona litrave alkool dhe kshtu t devijoj nga rruga t ciln njeriut ia ka prcaktuar Allahu. Nuk mund t pressh nj shoqri t lumtur n mjediset ku konsumohet aikooli, ku njeriu humb aftsin e persiatjes s shndosh; ku provohet nga ajo q e dallon nga shtaza. Ligjdhnsi islam, i cili e njeh at q sht mir dhe e keqe pr njeriun, e ka ndaluar trsisht konsumimin e alkoolit, ngase ai trazon mendjen dhe mbyt fliqin e arsyetimit.

  Islami sht paraqitur n nj shoqri n t ciln konsumimi i alkoolit ka oen e prhapur dhe jo vetm q e ka ndaluar kt ves, por e kishte rrnjosur bashk me paditurin dhe pandershmrin, egoizmin dhe dhunn, varfrin e pastajme q e shkakton alkooli. T gjitha kto dobi t bekuara pr njerzimin i ka inicuar nj njeri i frymzuar, nj njeri i Zotit i cili me fuojn e besimit t vet sht ngritur kundr tiranis dhe varshmris, duke ftuar njerzit q t liroheh nga robrimi ktyre nxitjeve t ulta, duke i orientuar n rrug m t leht n jet.
  Ndonse Kur'ani gradualisht i qaset ktij problemi social, megjithat nuk e lshon rastin q nisjen e par t tregoj dmin individual dhe shoqror, duke e kualiflkuar me termin ism (dm i madh.)

  N ajetin 219 t sures El Bekare, thuhet: "T pyesim ty pr vern dhe bixhozin. Thuaj: "q t dyja jan t dmshm, e ka edhe dobl n to, por dmi sht m i madh se dobla."
  Mirpo n porosin e fundit Kur'ani n citatin 91 t sures el Maide, qartas dhe haptas thekson tr dmin dhe humbjen e alkoolit dhe sjell dispozitn prfundimtare mbi ndalimin:
  "Shejtani nuk dshiron tjetr, prve se nprmjet vers dhe bixhozit t hedh armiqsi mes jush, t'ju pengoj nga t prmendurit Zotit dhe t'ju largof nga namszi. Pra, a po ijepni fund (alkoolit e bixhozit?)"


  Grupi i atyre q ishin duke pir n momentin kur sht shpallur ky ajet po at ast doln n rrug dhe derdhn vern, duke thiyer edhe shtambat. Enes bin Maliku kishte thn: "Kur u shpall ky ajet, pikrisht ishim duke pir n shtpin e Ebu Talhas dhe ather deri te ne arriti zri i Pejgamberit:

  "O ju q besuat, s'ka dyshim se vera, bixozi, idhujt dhe hedhja e shigjetes (pr fall) fan vepra t ndyta nga shejtanl. Pra, largohuni prej tyre qe tjeni t shptuar. (El Maide, 90)

  "Ebu Talha m luti", vazhdon Enesi, "q ta hedh jasht shtpis s tij tr vern, dhe t'i derdh n vend t tij, gj q un e bra duke i derdhur n rrug, me 'rast disa nga shtambat u thyen, kurse t tjert u pastruan dhe u lan. Aq shum pije ishte derdhur n rrugt e Medins at dit, sa shum koh m pas, sa her q binte shi, delte nga toka ngjyra dhe era e vers."

  Ndalimi i konsumimit t alkoolit s shpejti u respektua n t gjitha vendet nn pushtetin islam. Edhe sot, kur n mesin e muslimanve sht prhapur jomorali dhe mashtrimi si dhurat e civilizimit bashkkohor, megjithat, prkundr ksaj hasim miliona musliman an e mban bots, t cilt kurr n jetn e tyre nuk e kan ndotur gojn me alkool. Vrtet, shumkujt prej tyre madje as q u ka shkuar ndonjher n mendje ta provojn. Aq. thell sht ngulitur kjo shprehi e arsyeshme.

  Njri prej mangsive t ligjeve njerzore reflektohet n format e ndikimeve t shum ndurta n natyrn e ndryshueshme t njeriut, pr 'arsye me ndryshimin e ligjeve ndryshojn edhe jeta e njeriut. Kushtoni vmendje ktyre dy prvojave pr ndalimin e alkoolit: ndalimi islam dhe synimet e amerikanve o ta ndalojn prdorimin e alkoolit me fuqin e ligjit.

  Para se t vendoset neni 18 i Kushtetuts amerikane mbi ndalimin e alkoolit ishte zhvilluar nj fushat e madhe nga ana e nj grupi njerzish t shcyjar t shooris amerikane. Gjat 10 vjetve ata potencuan t gjitha dmet flzike, shpirtrore, morale dhe ekonomike q i shkakton alkooli.
  Lidhur me kt ata kan Iigjruar, kan shkruajtur libra, kan shfaour filma mbi familjet e shkatrruara etj. Kjo fushat ka fllluar n vitin 1925 dhe ka zgjatur deri m 1933. Pr kt fushat jan shpenzuar 65 milion dollar amerikan. Pastaj sht paraqitur projekti i ligjit dhe pas nj diskutimi gjithprfshirs n t dy dhomat e parlamentit amerikan ligji sht aprovuar.

  Pas di m se 10 vjet t aplikimit t ktij ligji, njerzit u dorzuan para ktij vesi dhe filluan masovikisht t hapin dyoane t fsheht pr shitjen dhe kontrabandimin e alkoolit. Pr shitblerjen dhe prodhimin e alkoolit jan shfrytzuar mjete dhe metoda t ndryshme, prkundr standardeve t njohura prodhuese, duke synuar t anashkalohet dnimi pr shkak t thyerjes s ligjit. Numri i shitoreve t alkoolit shtohej shumflsh n krahasim me numrin q ishte para sjelljes s Iigjit. Para aprovimit t ligjit t prmendur ishin shnuar 400 vende ku prodhohej alkooli, ndrsa pas shtat vjetve t aplikimit t tij, ai numr ishte shtuar n 80.000. Kosumimi i alkoolit u prhap edhe midis pubertelinjve t dy gjinive, ndrsa shitsit e rrugs vizitonin shtpit, parcjet publike, hotelet, madje edhe shkollat e mesme dhe universitetet, m pas edhe fshatrat. Numri i krimeve dhe kundrvajtjeve u shtua shumfish. Sipas statistikave t gjyosis amerikane 200 njerz jan vrar duke aplikuar kt Iigj, 400 milion dollar ishin konfiskuar, ndrsa pr dnime ishin marrur 1,5 milion dollar. Gjithnj e m shum kundrvajtje shnohen n mesin e fmijve. Gjyqtart amerikan kishin deklaruar se kurr m hert nuk kishte ndodhur t arrestohet nj numr kaoj madh i delikventve alkoolik n mesin e fmijve. Sipas nj raporti policor, konsumimi i alkoolit ishte shtuar edhe n mesin e rinis. Pr vetm 8 vjet numri i vartsve nga ai ishte shtuar tri her. N ndrkoh ishte shtuar edhe numri i vdekjeve. N vitin 1918 numri i t smurve nga alkooli n Nju Jork ka qen 3.741 raste, ndrsa numri i t vdekurve ishte 252 persona. N vitin 1927 pas 8 vjet aplikimi t ligjit) numri i t smurve kishte tejkaluar I I mij, ndrsa numri i t vdekurve ishte 7500. pas 14 vjetsh t prvojs tragjike t aplikimit t ligjit mbi ndalimin e pijeve alkoolike, shteti u dorzua, kshtu q n prill t vitit 1933, ndryshoi ligjin i cili tani lejonte prdorimin e pijeve alkoolike prqindja e alkoolit te cili nuk kalon 32. N dhjetor po t ktij viti, neni 18 definitivhst sht abroguar dhe populli srish mundte lirisht t konsumonte alkool.


  Anglia, gjithashtu, kishte provuar, prmes tatimeve t larta, ta zvogloj konsumimin e aikoolit, porse edhe ajo kishte prjetuar nj prvoj t ngjashme si amerikant. Lumturia dhe miroenia e shooris n islam vijn n vend t par pa marr parasysh dshirat dhe nevojat e pjestarve t saj. Sa m shum o parparin shkenca, gjithnj e m shum po del n shesh dmi i alkoolit, e t mos flasim pr t gjitha format e krimit, vrasjet masive dhe rregullime t tjera shocirore dhe prarje familjare. Pa marr parasysh librat, mijra revista dhe shum aktivitete t tjera n planin e braktisjes s alkoolit, rezultatet e ktyre prpjekjeve nuk mund t'i krahasojm me rezultatin t cilin e ka arritur islami me masat e veta pr ndalimin e alkoolit.


  Islamit nuk iu desht fushat kundr alkoolozimit, ndrsa pr aplikimin e ligjit t tij nuk sht shpenzuar asnj para. Pejgamberi i Allahut, s.a.v.s., ka br t ditur njerzve q Allahu i Madhruar e kishte ndaluar prdorimin e alkoolit, i cili atbot kishte knaosin m t madhe pr arabt. Megjithat ata shum shpejt iu prgjegjn krkess fetare t Pejgamberit dhe prgjithnj e braktisn alkoolin.
  Nj nga vlerat m t larta t ligjit Hyjnor, n raport me ligjet pozitive t njeriut qndron n faktin se kta t dytt nuk i respektojn ndjenjat fetare t njeriut si faktor, i fuqishm deri n prmasa t pakufishme. Ata nuk kan mnyra t'i nxitin njerzit pr ta respektuar ligjin. Kto ligje njerzit i respektojn dhe i prmbahen atyre vetm nga frika prej dnimeve. Mirpo, ligji Hyjnor mbshtetet n sensibilitetin shoisor t njeriut. Kto ligje n rend t par jan harmonizuar me pastrtin e natyrs njerzore. Njerzit i frikohen ligjit, mirpo ekzistojn edhe domene ku ligji nuk mund t deprtoj. Njerzit, pr nga natyra e tyre, jan m t prirur pr knaosi dhe nuk jan t gatshm q pr hir t shtetit t heoin dor mga kto knaosi.
  Prkundrazi, ai do t bj gjithka pr t plotsuar nevojat dhe pasionet e tij, madje edhe kur shteti i kundrvihet krimit, me ligje valide, nuk do t jet n gjendje ta eliminoj trsisht krimin, madje edhe nse do t'i ndjek t gjith kriminelt. Shum krime mbeten t pazbuluar, ndrsa kriminelt mbesin pa dnuar.

  do prov pr prmirsimin e gjendjes do t prfunoj me dshtim, nse njerzit nuk kan t formuar nj gjykim n vete, di q do t ndal pasionet dhe krkesat e tyre. Kur njerzit besojn te Zoti, pushteti dhe fucya e cilit sundojn n qiej dhe tok, dhe kur jan t vetdishm pr dnimin dhe shprblimin e Tij, ather jan krejt t vetdishm se nuk mund t ikin dhe se askush nuk mund t'i mbroj. Prandaj besimi te Zoti sht garant i vetm q njerzit do t largohen nga krimi. Besimi te Zoti e plotson jetn. Kur njeriu beson se kjo jet nuk prfundon me kt bot, me fundin e tij historik, ai e ndien, sht krejt e qart, oetsim t thell, e q veprimit t tij i jep harmoni dhe mas. Pos ksaj ligji i Zotit sht i prhershm dhe nuk i nnshtrohet ndryshimeve. Di q sht e ndaluar nuk mund t jet e lejuar. qllimi i vetm i ktij ligji sht aplikimi i s vrtets, ndrsa e vrteta sht nj dhe e pandryshueshme. Dshirat e njerzve dhe synimet e tyre ktu nuk kan kurrfar rndsie.

  Njerzimi modern lavdrohet me ruajtjen e 'liris', ndrsa Perndimi pushtetin e tij e bazon n 'vullnetin publik' t shprehur prmes prfaosuesve t oeveris.Mirpo, sht pyetja t kujt jan ata prfaosues? Si sht theksuar m sipr.'shumica' prej 51 % automatikisht nnkupton ngulfatje t vullnetit t atyre 49% q nuk jan 'prfaosuar'. Sipas parimit 'nj njeri nj vot', nse jan 51% gangster, kombi do t vinte n gjendje t prfaosohej 100% nga gangstert. A ekziston ndonj dallim n mes 'oeverisjes s shumics' dhe shtypjes s pakicave? Vetm nnshtrimi ndaj nj autoriteti unik absolut, Ligjdhnsit t Lartsuar, do t shpiej njerzimin deri n 'respektimin e njrit ndaj tjetrit dhe n krkimin e s mirs'. Arsimimi kt nuk do ta bj. T jesh hajn sht keo, nse je hajn i arsimuar sht edhe me keo, t jesh hajn i msuar t qeverissh me t gjitha armt e teknologjis moderne sht shum m keq.
  Nj lider anglez kishte publikuar se Perndimi duhet t pendohet mbi puluhurin dhe hirin e t vdekurve pr shkak t katastrofs o e kishin shkaktuar duke ua msuar alkoolin racave t pambrojtura dhe t pafajshme dhe pr shkak t josuksesit q t'i mbrojn para ktij vesi shkatrrues. Alkooli i shndrron kokat e ftohta t veriut t ngrir n marro, ndrsa zemrat e ngrohta t vendeve t nxehta n demon', thot ai me kt rast.

  Volteri ka shkruajtur:


  "Islami sht f e pastr, e arsyeshme dhe serioze. Ai ia dshiron t mirn njerzimit; sht e arsyeshme ngase ka shkputur Iidhjet me marrzin e idhujtaris dhe politeizmit, si dhe q nuk sht vendosur n parimin e fshehtsive kontradiktore iracionale. sht serioze q e ndaloi bixhozin, alkoolin dhe Hojet tjera t Iojrave pr kotsi dhe bjerrakoh, ndrsa n vend t tyre ka caktuar pes namaze gjat dits. Islami sht i pastr ngase e ka kufizuar numrin e grave n vetm katr. Islami ia don t mirn njerzimit ngase zeoatin dhe ndihmn ndaj nevojtarit e ka br m t vlefshtne se haxhi. T gjitha kto jan karakteristikat e islamit."

  Jules Le Boum shkruan:

  "Para islamit arabt pinin shum, luanin bixhoz dhe martoheshin sa t donin dhe shkurorzoheshin kur t'i tekej. Grat e veja kan qgn pjes e trashgimis s
  pasardhsve t dlat kan pasur t drejt tradicionale t martohen me to ose t'i falin. Islami e ndaloi kt tradit."

  Profesori Edvvard Montay shton:

  "Kur'ani e ndaloi viktimizimin e njeriut, vrasjen e fmijve, alkoolin dhe bixhozin, q ishin tejet t prhapura ndr arab. Rezultatet e ktyre reformave manifestohen n kulturn kolosale, e cila ia siguronte nj status t bmirsit m t madh t njerzimit n histori."

 19. #39
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Islami dhe racizmi


  Teuhidi, besimi n njsin e Zotit, sht themeli kryesor i islamit dhe njkohsisht sht themel i filosofis s tij t shooris. Mbar njerzimi sht nj bashksi e madhe. Secili individ sht pjestar i saj, ndrsa zhvillimi i madh shpirtror i shjyen t gjitha faktort e mosbarazis dhe grindjeve brenda ksaj bashksie. Islami n vete impregnon lidhjet e forta t vllazris, dashuris dhje miqsis midis t gjith pjestarve t bashksis njerzore.

  Meq islami ka ofruar themelet e nj bashksie universale shoqrore, ai nuk i kushton kujdes shtjeve q e speciflkojn kombin, e cilat shkakton ndarje dhe grindje. Themeli i par dhe kryesor i bashkpunimit reciprok paraoet respektimi i t gjith pjestarve t bashksis. Islami i kushton kujdes t posam faktit mbi origjinn e prbashkt t njerzve. N cilsit themelore njerzore marrin pjes t gjith barabart, edhe burri edhe gruaja, i bardhi dhe i ziu, skamnori dhe pasaniku, i civilizuari etj. Prandaj, islami mohon t gjitha llojet e racizmit dhe ndasis. Ai konfirmon se nuk ka dallim n mes njerzve n ngjyrn e lkurs, origjinn dhe t ngjashme.

  N suren EnNisa shkruan: "O ju njerzl Kinie frik Zotin tuaj q ju ka krijuar prej nj veteje (njeriu.)"

  Islami nuk l hapsir pr dallime n baza nacionale. Dallimet n ngjyr t lkurs dhe gjuh jan vetm shenja t fuojs s Allahut. Islami fton njerzit ta studjojn kt tem; se njerzit jan krijuar prej nj njeriu, e megjithat, si rezultat i faktorve natyror dhe konstruktiv flasin gjuh t ndryshme dhe dallojn sipas ngjyrs dhe pamjes.
  N sure Er Rum, 22 Allahu i Madhruar thot: "Nga argumentet e Tij sht krijim i qiejve e i toks, ndryshiml i gjuhve tuaja dhe i ngjyrave tuaja. Edhe n kt ka argumente pr njerz."

  N ajetin 213 t sures ElBekare sht thn: "Njerzit ishin nj popull (t fes s natyrshme islame) e (kur u pran) Allllahu drgoi pejgambert prgzues dhe qertues, dhe atyre Ai u zbriti edhe librin me fakte t sakta pr t gjykuar n at e u kundrshtuan vetm ata qe kishin libr (ithtart e librit). E prpos atyre q iu kishte dhn ai (libri) dhe u kishin ardhur argumente t qarta, nuk kundrshtoi kush n te (n librin), po edhe at (kundrshtim e bn), nga zilia ndrmjet tyre, mirpo AllHahu me mshirn eTifi udhzoi ata q besuan te e vrteta e asajpr ka ishin kundrshtuar. Allllahu e vn n rrug t drejt at q dshiron."

  Ky ajet zbulon q njerzimi rrjedh nga nj popull i vetm pa dallim, grindje dhe konflikte, si dhe q n unitet, bashkpunim dhe harmoni sht themeli dhe baza e njerzimit.
  Prijsi besimdrejtve Hazreti Aliu k.v., na ka ln nj trashgimi shum t mueshme t fjalimeve t tij, n ciln sht e prmbledhur edhe letra e tij historike drguar komandantit Malik elAshtarit.

  N kt letr shkruan: "Msoje zemrn tnde pr mshir ndaj vartsve tu, me disponim dhe butsi ndaj tyre. Mos u br si bishat gjakpirse q ndiejn knaosi duke i ngrn. Dije se ata jan dy llojesh: ose vllezrit tu n fe ose dikush i ngjashm me ty n krijim."

  Nj pikpamje e till e gjr i prfshin t gjitha racat, t gjitha kulturat dhe t gjitha gjuht. Uniteti shpirtror dhe fetar dhe bashkimi midis njerzve mbetet si mbshtetje e fort dhe e prhershme e komunitetit. Nse shoqria bie n ndasi t mendimeve dhe bindjeve, do t dobsohen lidhjet e dashuris, ndrsa kur paraoiten mospajtime, nevojat materiale do t'i shtojn dallimet, grindjet dhe tensionet. Prandaj lidhja m e fort e unitetit midis popujve sht lidhja fetare, pa marr parasysh t gjitha daliimet midis njerzve.

  Kjo sht lidhje e bashkimit me ciln islami i ka lidhur njerzit duke i liruar nga prangat e prarjeve dhe dallimeve duke i ftuar pr krijimin e parimeve t pajtimit dhe bashkimit n shoori e cila sht gjendje e natyrshme e njeriut.
  Prandaj, lidhja mes vllazris sht manifestimi m i plot i lidhjes s plot shpirtrore midis njerzve. Prandaj Kur'ani me ftesn e vet i vn themelet e dashuris m t lart reciproke midis muslimanve. Kur'ani na mson se muslimant jan vllezr ndrmjet vete. Me kt maksim Kur'ani i udhzon muslimant pr dashuri, miqsi t sinoert dhe formn m t mir t barazais midis tyre. Vllazria islame nuk sht e natyrs ceremoniale. qllimi kryesor i ksaj vllazrie sht q secili musliman ta bj at pr ka sht i obliguar ndaj vllaut t vet. S'ka dyshim q besimi i do besimtari, sht vlera m e shenjt dhe m e dashur pr te. Prandaj edhe lidhja midis muslimanve, q buron nga vllazria fetare dhe shpirtrore sht m e thella dhe m e larta, ajo tejkalon madje edhe ndjenjn e vllazris s zakonshme, ngase e simplifikon bashkimin e qllimit t prbashkt, unitetin e bindjeve t prbashkta, unitetin e besimit dhe unitetin e zemrs.

  N suren El Huxhurat: 10, thuhet: "S'ka dyshim se beslmtart jan vllezr, pra bni pajtim ndrmjet vllezrve tuaj dhe kinie frik Allllahun, q0 t Jeni t meshlruar (nga Zoti.)"

  Pejgamberi, s.a.v.s., ka deklaruar: "N mshirn dhe solidaritetin e ndrsjell muslimant jan si nj trup. Nse smuret nj organ i tij, tr trupi do t'i ndiej ethet dhe pagjumsin." (Bukhari 1/13)

 20. #40
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Islami, Iiria dhe drejtsia


  Islami sht f e liris dhe drejtsis; liris nga pushteti i tiranve dhe dhunuesve, t cilt i shfrytzojn potencialet njerzore pr hir t interesave dhe qllimeve personale, t cilt atakojn nr!erin dhe dinjitetin e tyre, pasurit dhe jetn, t cilt i nnshtrojn me pasionet e tyre t ulta. Regjimet diktatoriale, kapitalizmi dhe komunizmi vendosin diktaturn e interesave grupore dhe vullnetit ndaj njerzve dhe komuniteteve t tra, duke i detyruar t pasojn ligjet dhe dispozitat e tyre. N islam tr pushteti dhe autoriteti i prket vetm Allahut. Me kt ai e liron njeriun nga raporti i robrimit, n rrugn e arritjeve t liris s vrtet reale.

  Islami tek do njeri dshiron ta kultivoj ndjenjn e vetrespektit, ndrsa kjo ndjenj sht e mundur t realizohet vetm nse t gjith pjestart e komunitetit i nnshtrohen vetm Allahut t Lavdishm. Vetm, n kt rast, asnj antar i bashksis nuk mund t shtyp t tjert, as mund t lartsohet mbi ta. Islami i pranon vlerat njerzore. qllimi i tij sht, n kuptimin e prgjithshm, t ruaj t gjitha t drejtat e natyrshme t njeriut dhe t vendos drejtsin n t gjitha aspektet e jets individuale dhe shoorore. Ligji islam ka siguruar shkalln m t lart t barazis pr t gjith njerzit. Para ktij ligji t gjith jan krejtsisht t barabart. Ky dimension i islamit sht shkak i zhvillimit marramends gjat vetm nj shekulli. Popuj t ndryshm e kan pranuar jashtzakonisht ngroht.

  Historia tregon se do koh ka pasur bindje t pabaza dhe drejtime t ndryshme ideologjike, si sht racizmi dhe nacionalizmi, e q ka penguar realizimin e uniteit t komunitetit. Prkundr, kjo ka shkaktuar gjakderdhje dhe luftra ndrmjet popujve. Para do shprehje t dallimeve midis popujve, islami insiston n unitet dhe bashkim. Kjo sht konstanta e tij kryesore.

  Kur'ani n suren Ali Imran, ajeti 64, i drejtohet hebrejve, zjarrputistve dhe krishterve me fjalt: "Thuaju (o i drguar): "'O ithtar tlibrit (Tevrat e Inxhil), efani (t bashkohemi) te nj Fjal q sht e nfejt (e drejt) mes nesh dhe mes Jush: t mos adhurojm, pos AllIIahut, t mos ia bjmAtij asnj sendshok, t mos konsiderojm njri tjetrin zotrpos Allllahutlq E n qpft se ata refuzojn, ju thoni: "Dshmoni pra, se nejemi musliman (besuam nj Zot)!"
  Popujt, t cilt sot e synojn bashkimin, drejtsin dhe lirimin nga kolonializmi dhe racizmi, kt zgjidhje mund ta gjejn brenda sistemit islam, ku t gjith popujt jan t barabart. Pa marr parasysh racn, ngjyrn e lkurs, t gjith mund t jetojn n liri t plot dhe barazi. Islami i vlerson njerzit sipas dituris dhe veprs. M i mir sht ai q sht moralisht i pastr, ndrsa themel i ksaj sht 'takvaja", dmth. vetdija pr Allahun n do koh dhe n do vend.
  Islami nuk e pranon asnj veti tjetr. "O fu njerz, vrtet Ne fu krijuam fu prej nj mashkulli dhe nf femre, ju bm popuj e fise q t njihent ndrmjet vete, es'ka dyshim se te AllUahu m i ndershml ndr ju sht ai q m tepr sht ruajtur (nga t kojjat) e Allllahu sht I dijshm dhe hollsisht I njohur prdogj." (ElHuxhurat, 13)

  Muhammedi, s.a.v.s., sht shprehur: "Arabt nuk jan m t mir se joarabt, as jan t bardht m t mir se t zinjt. Allahu e pranon vetm nj devotshmrin." Kur Pejgamberi srish u kthye n Mek, iu drejtua nj gurpi q e preferonin gjuhn dhe racn e tyre, dhe me kt rast ka thn: "Falmnderoj Allahun, i cili prej jush e ka larguar xhahilijetin, mendjemadhsin dhe mburrjen e tij." Sekush i kishte thn imam Ridait r.a.:"Pr Allahun, n Tok nuk ekziston njeri me origjin m fisnike se e juaja." Ky iu prgjegj: "Vetdija e tyre ndaj Allahut (takvallku) dhe devotshmria i kan ngritur n kt shkall." (Tefsir elBahrain, 4/211)

  Me kto fjal, imami e qprtoi njeriun, i cili deshi ta lndoj duke lartsuar prejardhjen e tij, ndrsa njkohsisht ia kujtoi vlern e takvallkut n islam. Njeriu tjetr i tha: "Pr Allahun, ti je njeriu m i mir nga t gjith." Imami u prgjegj: Mos u beto, o njeri! M i mir se un sht ai q sht m i vetdishm pr Allahun dhe m i devotshm ndaj Tij. Pr Allahun, nuk sht abroguar ajeti n t cilin thuhet: "O ju njerz, vrtet Ne ju krijuam Ju prej nj mashkulli dhe nf femre, ju bmpopuj e fise t njiheni ndrmjet vete, es'ka dyshim se te Allllahu m i ndershmi ndrju sht ai qe m tepr sht ruajtur (nga t kojjat"... (
  Takvallku sht i lir, dhe jo robr, ngase robria nuk mund t ofroj lumturi pr njeriun. Takvallku sht mbrojtje shpirtrore pr njeriun, q i ofron liri dhe e liron nga robrimi i pasioneve. Takvallku i ofron liri secilit individ brenda shoqris. Ata q i robrojn pasuris apo pozits n shoqri nuk jan t lir.
  Prijsi i besimdrejtve Hazreti Aliu, thot: "Vrtet takvallku (vtdijesimi pr Allahun) sht els i drejtsis, deponimit pr at bot, lirim nga do robri dhe shptim nga shkatrrimi. Me ndihmn e takvallkut do t'ia dal ai q krkon, do t shptoj ai q ik dhe do t knao dshirat ai q i posedon." (Shtegu i elekuencs, f. 351)

  Islami i ka proklamuar kto vlera n kohn kur tirania, shtypja, padrejtsia dhe konfliktet racore ishin duke valuar midis njerzve. Vetit n kundrshtim me mendjen, virtytit dhe liris kan qen m dominante. T varfrit dhe t dobtit kan qen t privuar nga do e drejt njerzore dhe siguri shoorore. Me guxim t jashtzakonshm moral, Pejgamberi i islamit ka hedhur jasht ligjit t gjitha ato mosbarazi dhe konflikte. Ai shpalli barazin e plot midis njerzve duke ua kthyer lirin n kuadr t devotshmris vetm Allahut Nj. N nj mjedis t till, n suaza t ligjeve t drejta islame, klast e shtypura shoqrore, t cilat deri ather nuk kishin guxim t'i kundrvihen vullnetit t t fortve, prjetuan afirmim t plot.

  T gjith q mendojn se ka drejtime dhe ideologji t tjera q jan t afta t mbrojn t shtypurit dhe t abuzuaixt, ashtu si e ka br kt islami, jan gabim dhe nuk kan kuptuar asgj nga islami. Islami, vrtet, e ka proklamuar dispozitn m t plot t drejtsis sociale. Asnj sistem tjetr deri m tani nuk ka mundur t realizoj nj drejtsi t till dhe ta zbatoj at me efikasitet n praktik.

  Madje edhe komunistt, armicjt e fes, e pranojn haptas rolin e cjndror t parimeve islame n lirimin e popullit. E prmuajshmja "Madrum", zdhnsi i partis marksiste (nr. 2 v. 3) shkruan: "Fenomeni i islamit n fillim t shekullit t shtat paraoet kthes rrnjsore n histori. Ai ka ndryshuar civilizimin njerzor dhe ka ln gjurm t thella n zhvillimin e njerzimit q do t pasojn m von. Ky zhvillim mahnits, pr m pak se nj shekull, nga atdheu i Arabve deri n Loar n perndim dhe Sind e Amu Darja n lindje, ka shkruajtur facje fascinuese. Gadishulli i Arabis paraoet djepin nga cili jan prhapur besime t ndryshme, ndrkoh q banort e Meks kan cjen idhujtar. Meka ka oen qgndr tregtare e tr gadishullit t Arabis. Ajo ka qen edhe oendr e nacionalizmit arab, dhe njkohsisht edhe qendr i pikpjekjes s shum besimeve. Sistemi fisnor sht shndrruar n feudalizm. Islami n flllim i pushton zemrat e t shtypurve dhe skamnorve, fshatarve dhe robrve. Atbot ai ishte nj lvizje e fuqishme demokratike kundr robrimit dhe oligarkis s fajdexhijve. S\ dhe besimet tjera edhe islami kishte veorit e veta. Ate e karakterizonte ana vitale materiale. Kshtu q ai dallonte nga besimet tjera n baz t asaj q e kishte mohuar monakizmin, kishte barazuar t gjith njerzit, kishte barazuar mashkullin dhe femrn n t drejta, mbronte robrit dhe skamnort. Themelet dhe parimet e tij jan unik. Kjo i ka mundsuar ta zbatoj at transformim t madh shooror. Islami ka qgn goditja m e fort pr sundimtart gjakpirs t kohs, mshir dhe shptim pr t shtypurit dhe skamnort. N momentin e duhur ai i dha goditje finale dy perandorive t mdha (romake dhe persiane) dhe vendosi pushtetin e vet n nj territor prej Kins n lindje deri n Spanj n perndim."
  Islami kundrshton dallimet klasore dhe e mohon raportin 'zotri' dhe "varts'. Imam Aliun k.v. e kishin informuar lidhur me nj ndej t organizuar n Basra pr nder t guvernatorit, prfaqsuesit t tij, Othman (Othman bin Hunaif). Ishte zemruar pr at q guvernatori i tij i kishte lejuar vetit t sillet n lidhje t posame me 'fisnikrin' e Basrs dhe t bhet simbol i theksimit t posam t klass sunduse. Aliu ia drgoi nj letr Othmanit n t ciln e oprtonte ashpr. Letra sht shnuar n "Shtegun e elekuencs".

  N luft kundr racizimit, islami sht shum m efikas se besimet dhe drejtimet ideologjike tjera. Sot n mbar botn dgjojm thirrjen pr barazimin juridik t t bardhve dhe t zinjve, mirpo n realitet ekziston nj humner e madhe n mes teoris dhe praktiks. Ndrkoh racizmi me t gjitha format e tij sht i pranishm si n kohrat m t errta. far sht dobia e thirrjeve pr barazi dhe liri, nse pas tyre fshehet nj realitet i till i hidhur. Si mund t'u besohet pastaj thirrjeve t tyre?

  Pas lufts s dyt botrore t gjitha oeverit e bots jan marrur me problemet e liris dhe barazis. sht sjellur edhe Deklarata e universale mbi t drejtat e njeriut pr t'i br t vlershme kto ide. Nga Deklarat dhe dokumenteve t ngjashme me t sht praktikuar ajo q ka qen n interes t klass sunduese. Vendet e zhvilluara e kan pasur t vshtir t pranojn se dallimet n ngjyr dhe rac nuk jan kriter pr prsosmri dhe progres. Islami e ka kuptuar kt fakt q nga fillimi dhe racizmi n te kurr nuk ka qen problem.

  Pejgamberi i Allahut praktikisht e ka praktikuar parimin e barazis n at kohn e errt q para shekullit 14. n kt aspekt ai e kishte martuar kusherirn e tij me shrbtorin e vet Zejd b. Harithin. Na transmeton Imam Bakiri r.a., t ket deklaruar Pejgamberis.a.v.s.: "Nj njeri nga Jemeni, i quajtur Xhuvejbir ((uvvayber), kishte ardhur te Pejgamberi, s.a.v.s., dhe e pranoi islamin. Ishte br musliman i mir, ndrkaqq ishte i njeri trupshkurtr, i shmtuar dhe i varfr. Pr shkak t gjendjes n ciln ndodhej, Pejgamberi e pranoi afr tij. Pr ushqim i caktoi nj sa' hurme pr do dit, i dhuroi dy guna dhe e lejoi t flinte n xhami. Ashtu kishte jetuar nj koh t gjat. Numri i rasteve t tilla shum shpejt u shtua aqshum sa xhamia u b e ngusht pr t'i pranuar t gjith. Ather Pejgamberi i Allahut urdhroi o xhamia t zbrazej. Mandej urdhroi t'u bhet nj hapsir e posame pr vendosjen e tyre, gj q edhe u b n xhamin e Pejgamberit n Medin, ndrsa ky vend sht i njohur me emrin 'sofa1. Ishte ky vend i qndrimit pr skamnor dhe nevojtart.

  Pejgamberi, por edhe muslimant tjer i vizitonin rregullisht, u sillnin ushoim dhe i ndihmonin. Nj dit Pejgamberi i thot Xhuvejbirit: "Sa mir do t ishte ta marrsh nj grua me t ciln do ta ndash jetn dhe cila do t ndihmoj edhe n kt edhe n botn tjetr!"
  Xhuvejbiri u prgjegj: "O Pejgamber i Allahut, do ta flijoja edhe babain edhe nnn pr ty!Pr Allahun, as jam njeri me pozit, as me prejardhje. Nuk jam as i pasur, as i bukur, andaj cila grua do t mund t martohej me mua?" Pa ksaj Pejgamberi, s.a.v.s., i tha: "Allahu me islam i ka ngritur ata q kan qen t poshtruar. Islami ka eliminuar mendjei.iadhsin e xhahilietit, ka heour prestigjin sipas prkatsis fisnore dhe familjarizmit. Sot jan t barabart t gjith, arab e joarab, t bardh e t zinj. T gjith jan nga Ademi, ndrsa Allahu e krijoi Ademin nga argjila. M i dashuri pr Allahun Ditn e gjykimit sht ai q sht m i vetdishm pr Te dhe o sht m i prkushtuar. Prandaj, o Xhuvejbir, sot mund t jet m i mir se ti ai q sht m i vetdishm pr Allahun dhe cili sht m i prkushtuar ndaj Tij." Pastaj i tha edhe: "Shko menjher te Zijad bin Lubeidi, m fisnikut nga Beni Mijade dhe i thuaj: 'Un jam zdhns i Pejgamberit t Allahut, ndrsa ai t porosit: 'Martoje vajzn tnde pr Xhuvejbirin.'
  Me t shkuar Xhuvejbiri e gjeti Zijadin n shtpin e tij duke ndejtur me bashkfamiljart e tij. Krkoi leje t hynte, ndrsa pasi hyri, u dha selam t pranishmve dhe iu drejtua Zijadit: 'Un jam zdhns i Pejgamberit t Allahut. Kam ardhur me nj pun t posame. Dshiron t ta them ktu apo sy m sy?
  Zijadi u prgjegj: "Thuaje ktu para t gjithve. Porosia nga Pejgamberi sht nder dhe respekt pr mua."
  "Mir, ather" tha Xhuvejbiri, per t vazhduar:
  "Pejgamberi i Allahut m ka drguar t t'i transmetoj fjalt e tij: 'Martoje vajzn tnde pr Xhuvejbirin.'
  "Pr kt pun t ka drguar Pejgamberi i Allahut?" e pyeti Zijadi.
  "Kurr nuk do t gnjeja pr Pejgamberin, s.a.v.s." u prgjegj Xhuvejbiri.

  Pas ksaj Zijadi deklaroi: "Ne, ensaritt (dmth. ndihmsit e Pejgamberit n ditt e para t tij) i martojm vajzat tona vetm pr ata q jan t barabart me neve. Prandaj shko, ti Xhuvejbir, ndrsa un do t shihem me Pejgamberin dhe do t lajmroj pr kt."
  Duke dalur nga shtpia Xhuvejbiri deklaroi: "Pr Allahun, Kur'ani nuk thot kshtu, as suneti i Pejgamberit, s.a.v.s., kt nuk e dshmon."
  Vajza e Zijadit, Zulfa, i kishte dgjuar kto fjal n dhomn e saj.
  Ajo e ftoi babain, ndrsa kur ky hyri, i tha: "Si bisedon kshtu me Xhuvejbirin?"
  "M tha" filloi ai "se Pejgamberi e kishte drguar me porosi, q t martoj ty me te."
  "Pr Allahun" tha ajo. "Xhuvejbiri nuk do t gnjente pr Pejgamberin. Prandaj drgo nj njeri o ta kthej prapa."
  Kshtu edhe bn. Kur e kthyen, Zijadi i tha: "M fal, o Xhuvejbir. Ulu ktu dhe prit gjersa t kthehem." N ndrkoh Zijadi shkoi te Pejgamberi i Allahut dhe i tha: "O Pejgamber i Allahut, pr ty do ta flijoja baban dhe nnn. Xhuvejbiri erdhi nga ti me nj porosi q t'ia jap vajzn time pr grua. Un, ndrkaa nuk isha i but me prgjegjen time, andaj erdha te ti t ta them, se ne, ensaritt, vajzat tona i martojm vetm me ata o jan, midis nesh, t barabart me ne."
  Pejgamberi i Allahut, s.a.v.s., u prgjegj: "O Zijad, Xhuvejbiri sht mu'min (besimtar), ndrsa mu'mini sht rast pr mu'minen; muslimani sht rast pr muslimanen. Jepja vajzn, Zijad, dhe mos e prmo. Zijadi shkoi n shtpi dhe i tha vajzs 'kishte ndodhur.
  Ajo ia ktheu: "Bab i dashur! Nse e kundrshton Pejgamberin, ather del nga feja. M marto me Xhuvejbirin."
  Zijadi doli nga dhomat e vajzs s tij, e kapi Xhuvejbirin pr dore dhe e solli n mesin e bashkfamiljarve duke e prezentuar si dhndrrin e tij. Vet ai e siguroi pajn e vajzs dhe shpenzimet e dasms, ndrtoi nj shtpi pr ta dhe e furnizoi at trsisht, n t ciln pastaj u vendosn Zulfa dhe Xhuvejbiri. (AlKafi, 5/339).
  Kshtu Pejgamberi i martoi nj zezak t varfr, por besimtar t vrtet musliman, me vajzn e njrit prej prijsve m t shouar t fisit.

  Francezi Gustav le Bon shkruan:

  "Barazia te muslimant e ka arritur prsosmrin, barazia e dli proklamohet n tr gojn n Evrop, nuk ka kurrfar efekti n realitet. Muslimant praktikisht e kan vn ne jet parimin e barazis. N mesin e muslimanve nuk ka dallime klasore, t dlat sot i vrejm ndr trashgimtart e Revulucionit francez. Islami i ka eliminuar t gjitha dallimet klasore, femiljare dhe individuale, ndrsa t gjitn muslimant jan vllezgr. N botn arabe nj personalitet i madh ka bashkuar flse t ndryshme n gjirin e nj fjale. Kjo fjal i ka Iidhur n nj sistem ligjesh, sipas dlit jane t barabarta t gjitha racat n t gjitha kontinetet dhe ata nuk jan t huaj njri pr tjetrin. Pr shembull, muslimani kinez ka t drejta krejtsisht t njejta n shtetin islam si i ka edhe arabi musliman, prkundr t gjitha dallimeve ekzistuese midis tyre." (Civilizimi araboislamik, f. 516 dhe 517.)

  Dr. Louelaj shkruan:
  "Shoqgrit muslimane kurr nuk jan goditur nga pasojat negative per puntort dhe skamnort, e q ndodh zakonisht me sistemet reformatore. Muslimant kan sisteme oe forcojn themelet e unitetit dhe tolerancs midis t pasurve dhe t varfrve. Mjafton nse themi q Evropa, e dla perndryshe pohon oe muslimant duhet t msojn prej saj, n realitet duhet t msoj nga muslimant. N islam nuk ka klasa t privilegjuara, as pozita trashguese. Themelet e sistemit politik n islam jan t thjesht, ndrsa ata qg jetojn n kt sistem, pa marr parasysh pozitn, respektin, pasurin dhe varferin e tyre ose ngjyrn e Ikurs, jan t barabart." (Civilizimi araboislamik, f. 515, 516).


  Jobi shkruan:

  "Vetm islami sht i aft t tuboj popuj t ndryshm n nj front edhe at n baz t barazis. Komuniteti musliman n Kin, Japoni, Indonezi, Indi, Afrik, tregon se vetm islami mund t ndikoj tek popujt dhe racat e ndryshme. Nse i vshtrojm in mir dallimet ndrmjet Lindjes dhe Perndimit t sotm, do t kuptojm se shptimi nga kto dallime qgndron vetm n islam."
  Ceremoniali i haxhit n islam sht, gjithashtu, i bazuar n parimet e barazis dhe bashkimit. N kohn e haxhit nuk ka asnj gjurm t dallimeve t jashtme. qabja i josh t gjith, kurse ata, pa marr parasysh ngjyrn e lkurs, qndrojn n nj saf dhe pa kurrfar dallimesh. Filip Hiti shkruan:
  "Ceremoniali i haxhit n islam me koh sht shndrruar n fektor tejet t rndsishm social, prmes haxhit m s miri pasqyrohet uniteti i popullit musliman. do musliman, q ka mundsi, duhet t paktn nj her n jet ta kryej kt obligim. Ky ceremonial i tubon muslimant nga mbar bota dhe arrin ndikim t pakontestueshm. Atje, afer Shtpis s Allahut, tubohen zezak, berber, kinez, iranian, turo, hindus, arabe nga Siria, Jordania, Libani dhe viset tjera, pastaj t varfer dhe t pasur. Me kt rast ata ia shtrijn njri tjetrit dorn n mnyr vllazerore dhe bashkrisht e prsritin shehadetin. Vetm islarrii ia ka dalur t eliminoj dallimet midis popujve dhe racave t ndryshme. Dallimi i vetm q e bn islami ndr njerz sht besimi dhe mosbesimi. sht e pamohueshme oe ky tubim sht manifestim i madh i unitetit dhe barazis midls njerzve. Ai m s miri e prezenton islamin pr miliona njerz t cilt jetojn n tr rruzullin toksor." (Islam nazar kah daushmendan garb, f. 329 dhe 240.)
  Tregohet se n kohrat e lashta tre musliman me origjin t ndryshme racore, Selman farisiu, bizantinasi Sahib dhe etiopiasi Bilall, po rrini bashk kur ishte afruar nj arab i quajtur Kais. Duke shikuar kt pamje t mrekullueshme t tre muslimanve zemrbardh dhe t devotshm, arabi kishte deklaruar: "Pjestart e fisit Avs dhe Hazrexh jan arab q kan qen pran Pejgamberit me rastin e lutjes dhe flijimit. 'kan kta tre pr t thn? Kush i ka ftuar kta t jen nga ndihmsit e Pejgamberit?"

  Fjalt e tij arritn n veshin e Pejgamberit. Ai u ngrit dhe ftoi njerzit t tubohen n xhami ku u tha me zemrim: "Zoti sht nj. Ademi, babai i par i t gjith neve, sht nj. Besimi juaj sht nj. Pastaj arabizmi, sado krenar opfshi me kt, nuk vie as nga babai as nga nna juaj por vetm nga gjuha juaj." Pejgamberi synonte eliminimin e racizmit dhe kishte shpallur vendimin me cilin barazin e kishte br dispozit ligjore dhe kishte mallkuar do kundrvnie ksaj.
  Nj dit Pejgamberi e kishte pranuar nj njeri babai i cilit ishte zezak. Ebu Dherr Gafari, i cili nj koh t gjat e kishte shprehur urrejtjen ndaj tij, i kishte thn n prezenc t Pejgamberit: "O biri i zezakut!" Pejgamberi, me ta dgjuar kt fyerje, e kishte oprtuar me fjalt: "Prse ngjyra e zez lkurs s nns s tij t shkakton urrejtje?" Ebu Dherri ra n gjunj, duke puthur kmbt dhe duart e Pejgamberit, duke u penduar me krejt sinoeritetin e tij dhe duke u hedhur pluhur mbi kok derisa Pejgamberi ia fali."

  Duhet pranuar se parullat e ideologjive klasore dhe raciste viteve t fundit kan deprtuar n disa shtete islame, me rezultat tragjik t krijimit t ndasive klasore dhe kombtare, t cilat jan n kundrshtim t ashpr me parimet e islamit.
  Barazin midis pjestarve t komunitetit njerzor t ciln e projekton ligji islam duhet pranuar si model social n bot. Harun elRashidi, kalif abasid, kishte dshmuar nn betim n salln e gjyojt, ndrsa shrbtori i tij, Fadl b. Rabi kishte dshmuar n favor t tij. Gjyotari kishte refuzuar ta pranoj dshmin e Fadlit. Kalifi kishte krkuar shpjegim, ndrsa gjyqtari kishte deklaruar: "Fadli vet e thot se sht shrbtoryti. Nse e thot t vrtetn, gjyoj islam nuk do ta pranoj dshmin e shrbtorit n favor t zotriut t vet. Por edhe nse gnjen, dshmia e tij nuk pranohet."

  Kalifi i dyt abasid, Mensuri, kishte marr me qera shum deve pr t shkuar n haxh. Pas kthimit, kalifl e shtynte pagesn e qeras. Pronart e deveve rastin e hodhn n gjyo, Gjyotari e ftoi n gjykatore dhe e vuri prball pronarve t deveve. Kur dgjoi dshmit, vendosi n dm t kaliflt dhe e dety
  roi o pronarve t deveve t'ua paguaj borxhin para se t'i lejohej ta braktis gjyqin. Ky vendim i prer i gjyojt dhe zbatimi i vendimit aty pr aty sht i njohur nga juristt perndimor si nj nga prparsit m t mdha t gjyoit islam. Me kt kursehet koha dhe shpenzimet pr paditsin, por gjithashtu edhe pr mbrojtjen dhe giyojn.

  Dr. Gustav Le Bon lidhur me kt sjell disa vrojtime t veta nga prezentimi n gjyqin e qytetit Marakesh t Marokut.

  "Prokurori dhe mbrojtja me jurist dhe letra hyjn n gjykatore. Hyn gjyor tari dhe t pranishmit ngriten. Secila pal menjher e paraoet rastin. Gjyotari i fton pr ekspoze, pastaj e merr vendimin i dll menjher ekzekutohet, n fevor t madh t gjithve qg jan t implikuar n kt rast. Sikur gjyoete perndimore t mos i zhagisnin aqshum rastet, do t msonin kt mjeshtri t ndarjes s drejtsis me nder, shpejt dhe n mnyr ekonomike."
  Kur t gjith pjestart e shooris t jen t bindur se karshi tyre po zbatohen Iigjet e drejta t Zotit, se edhe wt sundimtari nuk ka fare m shum t drejta se ata, q gjykatsi gjykon vetm n baz t ligjit t Allahut, dhe jo n baz t afiniteteve dhe emocioneve t tij ather shoqria vrtet do t jet stabile, e oet dhe e sigurt. Nse bota dshiron t gjitha dallimet dhe prarjet brenda bashksis njerzore, me qllim t jets s oet dhe t lumtur, ather do t duhej t shfrytzoj parimet dhe principet islame, si dhe sistemin social e politik islam. Duke marrur parasysh q aleancat botrore dhe asociacionet juridike oarkojn prbrenda suazave t ngushta nacionale, gjeografike dhe racore dhe s\ t tilla nuk jan n gjendje t zgjidhin problemet botrore, ngase edhe vet jan t ndar. Ata nuk jan n pozit t ndrtojn nj bot t re n themelet e drejtsis dhe barazis. Prkundrazi, nacionalizmi bashkkohor, t cilin e mbshtesin shum vende, sht shkaktar i grindjeve dhe konflikteve midis popujve.

  Kt t vrtet e ka publikuar edhe profesori i nj universiteti amerikan, dr. Lusi Snajder, i cili thot:

  "Nacionalizmi bashkkohor ka shbktuar shum konflikte n kufijt historik dhe natyror ndrmjet popujve. Kan dshtuar lidhjet kulturore dhe ekonomike midis grupeve etnike, e qg shkaktoi humbjen e siguris, kufizimin e Iirive t njeriut, shtimin e armatimit dhe tendosjen e marrdhnieve ndrkombtare. Mund t pritet zgjrimi i pavarsis dhe pavarsimit t shteteve n dekadn e flindit t ktij shekulli (shekullit XX S.S.), por megjithat, kta dy nuk jan rrug e sigurt deri te liria indMduale dhe paoa botrore." (Cihad der karn bistem, 34 dhe 35)
  Gjja e vetme q mund t'i bashkoj popujt nn nj flamur, duke br n kt tnnyr shrbim bashksis njerzore sht uniteti n themelet e fess n Nj Zot, si dhe nga fakti i vlerave t dala morale dhe shpirtrore. Vetm nj unitet i till e zgjon frymn e vllazrimit dhe miqsis s vrtet, o bashkon mendjet dhe zemrat. Asfar mundsie materialc, as dallimet kombtare, gjeografike e racore, nuk mund ta prishin. T gjith pjestart e bashksis muslimane jetojn jet t oet dhe t lumtur, ngase t gjith besojn n Nj Zot t Vetm dhe n bazat e parimeve islame, n ndjenjn e brendshme t obligimit njerzor, por njkohsisht e respektojn t gjitha veorit dalluese midis tyre, si jan raca, gjuha, arti, zakonet etj.

  Islami nuk ka ndrmend ta degradoj nj shoqri, por synon ta lartsoj n nivelin m t lart t mundur, ku ndodhet bashkndiesia e vrtet dhe dashuria e njmendt midis pjestarve i afron ata n nj bashksi integrale, duke i dhn tonin e bashkimit zemrs i cili bazohet n besimin q Zoti sht Nj. Allahu nuk i ka krijuar njerzit n mnyr q midis tyre t bj dallime, pr t'i ndar ashtu q t mos njohen mes vete.

  N suren El Huxhurat, ajetin 13 thuhet: "Ojunjerz, vrtet Ne ju krijuam fu prej nj mashkulli dhe nj femre, ju bm popuf e fise q t njiheni ndrmjet vete, e s'ka dyshim se te Allllahu m i ndershmi ndrju sht ai q m tepr sht ruajtur (nga t kojjat) eAllIIahu sht I dijshm dhe hollsisht i njohur pr do gj."
  Vllazria islame nuk sht kategori boshe. Ajo sht nj vler e vrtet, burim i dashuris dhe solidaritetit t ndrsjell i t gjith individve dhe vllazris. Dallimet e popujve dhe grupeve etnike jan vetm motiv shtes pr njeriun q vet t lidh marrdhnie me pjestart tjer t bashksis njerzore, si dhe q n kuadr t ktyre marrdhnieve t zhvillohet dhe prsoset. Prkundr ndikimeve t materializmit perndimor n shoorin islame, muslimant ende jan t pushtuar nga solidariteti njerzor, miqsia e sinoert dhe vlerat tjera morale.
  Filozofi i shouar Lajuter, i prekur thell nga kto vlera, shkruan:
  "Nn ndiklmin e sistemit islam t vlerave, Iindort jan tejet t kujdesshm, bujar dhe mikprits ndaj t huajve. Kjo i dallon per nga nderi dhe sinoeriteti. Ndrsa asgj prej ksaj nuk mund t gjendet n mjedisin materialist perndimor, midis prefiksave t vrazhd dhe pashpirt perndimor."

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjurmt - Legjend e Rock-ut shqiptar
  Nga ILovePejaa n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 12-06-2019, 11:32
 2. Islami Ndrmjet Lindjes E Perndimit
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 21-06-2011, 13:41
 3. Pr nj "Islam Evropian"
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 211
  Postimi i Fundit: 09-05-2005, 22:15
 4. Njdimensionalitetin E Qytetrimit Perndimor
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 17:02
 5. Shpirti i perndimit
  Nga Arrnubi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2004, 16:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •