Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
 1. #1
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787

  Fjalt e huaja n gjuhn shqipe

  T flasim Shqip me fjal Shqipe dhe Italisht me ato Italiane


  T gjitha gjuht kan fjal t huaja n fjalort e tyre, mirpo n gjuhn Shqipe ato jan shum t tepruara sidomos me fjalt Italiane apo Turke. Kjo pr arsye se ne nuk kemi patur studiues t mirfillt dhe t mjaftueshm t terminologjis as n Shqiprin zyrtare e as n at jozyrtare ( Kosov, Maqedoni, Mal i Zi, Greqi ). Ata pak q kan qn kan punuar nn regjime jo t prshtatshme ku nuk ka patur konkurenc ose ekonomi tregu. Ata kan mar nj rrog baz kshtu q puna e teprt pr ta nuk kishte kuptim. Pr kt arsye ndihet nj boshllk i madh n gjuhn shqipe pr dhnien e kuptimit fjalve n shqip ose prkthimin e tyre n shqip apo shpikjen ose zhvillimin e terminologjis me fjal t reja, gj q n gjuht e pasura sht parsore pr mbajtjen gjall t gjuhs n konkurenc me gjuht e tjera. Nj faktor i rndsishm pr kt sht edhe zhvillimi ekonomik i shtetit dhe shpikja e pajisjeve t reja t panjohura. Psh gjuha angleze koht e fundit sht pasuruar n mnyr maramndse pr shkak t shpikjes s kompjuterit dhe shpikjeve t tjera nga amerikant dhe se termat jan shprndar pr her t par nga ata dhe nga prvoja shohim se ato prdoren po ashtu n pothuajse t tra gjuht. sht i dukshm fakti se shqipja ka qn nj gjuh konkuruese dhe e pasur pr sa koh q kemi patur nivel gati t njjt ekonomik me vndet fqinj, psh ne kemi fjal krejtsisht shqipe si psh shpat, shtiz, usht, rrug, udh, ylber, yll, ur, det, lum, gjah, gjahtar, kish, kshill, kuvnd, qerre, bark, plak etj. Si e shohim t part tan kan mundur ta mbajn gjuhn ton gjall dhe konkuruese derisa filloj zhvillimi i shpejt dhe "bumi" i shpikjeve t ktij shekulli psh fjala kamion, makin, avion, vetur, autostrad, manjetofon, radio, inizim, regjistrim, propozim, komunikim, komun, legal, ilegal, biblotek, kompjutr, kaset, cd, idiot etj.. Shkak i prapambetjes ka qn pushtimi si dhe feja. Psh myslimant prdornin padashje fjalt q ata i dgjonin nga hoxhallart shpesh t ardhur nga Turqia pr arsye se ata mbaheshin si njrs t mnur ose pr arsye se ata familjarizoheshin me ato fjal, psh xhuma = e premte, hi = asgj, dyqan = shitore, kasap, kazan etj, si dhe tek emrat psh. ortodokst dhe myslimant shqiptar vendosin emra grek dhe turq ose arab pasi mendojn se ato kan lidhje me fen ose mendojn se vetm ato jan t lejuara nga feja prkatse. Kjo sht krejtsisht ndryshe pasi kto emra jan prdorur n kto vnde para lindjes s Krishtit apo Allaut dhe s'kan aspak lidhje me fen, psh. Stavri (o stavros) = kryq, Kosma (o Kosmos) = gjithsi, Vasil (o Voasileas) = mbret, Irini = paqe, Andrea (andras) = burr, Zoi = jet, Polizoi = jetgjat, asllan = luan, etj. Shkak pr pr kt ka qn drejtimi i kishs ortodokse dhe xhamis nga grek dhe turq apo arab. Dhe kshtu q emrat kshilloheshin nga ata pasi "kshtu sht m mir pr zotin". Prandaj pr ata q nuk e kan kuptuar akoma rrezikshmrin e kryepriftit "kryeantishqiptarit" Janullatos kan koh akoma q t kthejn mendje. N kishn katolike Shqiptare q sht drejtuar m s shumti nga priftrinj shqiptar nuk i ndesh kto veori. Katolikt shqiptar jan katolik dhe ata kan emrat e tyre shqiptar. Psh Gjergj, Gjin, Ded, Gjon, Llesh, Gjonllesha, Gjonluli, Nik, Prel, Nikprela, Gjok, Lek, Pal, Palush, Gjika etj, emra t cilt nuk prdoren n asnj vend tjetr (prve variantit Gjergj q italisht kthehet n Georgo dhe greqisht Jorgo)

  Shpesh ka njrz q diskutojn me or t tra pr gjra q nuk ia din kuptimin e sakt ose q i ngatrojn me dika tjetr (sigurisht pasi nuk jan fjal shqipe dhe paraqiten fillimisht nga "dikush" q do t trheq vmendjen) dhe kjo gj pr fat t keq ka ndodhur edhe n Kuvendin e Shqipris ku jan miratuar ligje t pakuptimta dhe shum ngatrues si dhe n kundrshtim me prmbajtjen ose thelbin e shtjes, t cilat kur lexohen nga ndonj profesor i gjuhsis q flet gjuht e huaja nga t cilat jan huazuar fjalt, del se kta "parlamentart" tan kan br nj mish-mash q se zgjidh dot as Ainshtajni.

  sht i papranueshm dhe prapambetje q mediat, parlamentart, profesorat e universitetit (prve atyre t gjuhsit dhe letrsis) njerzit q mendojn se din shum ose se mendojn se bjn prshtypje duke folur "fjal t mdhaja" por q n t vrtet ata flasin shqip me fjal jo shqipe dhe nga padija prdorin fjal q s'kan lidhje me fjalimin e tyre. Ata q e flasin n mnyr t mjaftueshme gjuhn e huaj arijn t bjn ndarjen e kuptimit t fjals dhe e krahasojn n mnyr t mrekullueshme me nj fjal shqipe dhe kshtu q arijn ta zvendsojn at. Psh shum vet prdorin fjaln italiane prezantoj q n shqip nuk do t thot asgj tjetr vese paraqes psh. prezantoj nj plan t ri = paraqes nj plan t ri, ose prezantoj kngtarin = paraqes kngtarin ose prezantoj shokun apo shoqen = paraqes shokun apo shoqen. Megjithat shum njrz prdorin fjaln prezantoj pasi mendojn se nuk ekziston n shqip ose pr faktin se ashtu e kan dgjuar nga t tjert ose ngase u duken m t bukura. Ata q prdorin fjal t huaja nuk bjn gj tjetr vese flasin shqip me fjal jo shqipe. sht njlloj si t flassh italisht me fjal kineze, ruse gjermane etj.

  E met tjetr e gjuhs shqipe sht edhe mungesa e shumsit, e kohve apo t vetave t ndryshme ose t larmishme t fjalve, psh marim fjaln Ski. Kemi Ski por pr t treguar se far bhet me ski ne duhet ta prshkruajm me disa fjal dhe q prap nuk jan t sakta psh bj ski. Kjo mund t kuptohet edhe si prodhoj ski ose fabrikoj ski. Fjala bj nuk ka lidhje me ecjen, udhtimin apo lvizjen. Do ishte njlloj sikur n vnd t fjals udhtoj me makin t thoshim bj makin. N lidhje me shumsin marrim fjaln vjehr ose vjehr (babai ose nna e nuses apo djalit) t cilat jan n numrin njjs. Ktyre fjalve n gjuhn zyrtare u mungon shumsi. Kto fjal mund t kthehen n shums vetm n variantin prindrit e nuses apo prindrit e djalit ndrsa varianti i vrtet mungon. Ne nuk mund t themi vjehrit apo vjehrat pasi kjo mungon n librin zyrtar t gjuhs shqipe. Shum njrz do t thoshin "kto jan voglsira dhe t panevojshme pasi ne e kuptojm se far do t thot ai q flet", mirpo kjo sjell mos shprehjen e sakt, por t prafrt, si dhe prkufizimin e gjuhs dhe si rrjedhoj pas disa shekujsh gjuha do t ket boshllqe serioze dhe nuk do t jet m e prdorshme (ato kthehen n t paprdorshme) dhe kshtu q do t zhduket. Nga historia dim se mijra gjuh jan tretur ndr shekuj dhe jan holluar aq shum saq tani disa terma aty ktu i mbahen mnd ose jan zhdukur plotsisht dhe fakte ka me mijra. Psh pr nj garazhist shqiptar gjuha shqipe nuk sht e domosdoshme pasi t gjitha pjest e makins thuhen italisht (pedal, sendile, marsh, indjetro, motor, buzhi, fren, makin, tapiceri, sotokart, balestra, garazhd, garazhist ... etj) ndrsa n Kosov thuhen srbisht me prjashtim t makins vet q atje quhet krr.

  Dje ishin pjest e makins, ndrsa sot ato t kompjuterit dhe nesr t atyre q s'jan shpikur akoma dhe nga prllogarit del se n rast se ecet kshtu pas tre shekujsh, shqip do t flitet vetm brnda n shtpi me prindrit dhe gjyshrit (me an t disa foljeve baz si pun, ha, pi, iki, vij, shikoj, fle, uj, dgjoj, bj ... etj) pasi jasht saj n pun do t jen fjalt e huaja t nevojshme dhe t domosdoshme.

  Profesort e gjuhve t tjera i kapin q n fillim kto probleme dhe e pasurojn terminologjin e gjuhve t tyre me fjal t reja q n fillim, kshtu q ato pranohen me shpejtsi nga populli. Ato publikohen gjithashtu n mnyra t ndryshme shum shpejt me an t librave, cd-room, gazetave, broshurave, internetit etj me mime t arsyeshm. Dalin gjithashtu rregullisht libra t Gjuhs Zyrtare dhe do institucion shtetror sht i detyruar t shkruaj gjuhn zyrtare npr t gjitha shkresat, ndryshe ajo merret si paaftsi e punonjsit zyrtar. Ndrsa n Shqipri kemi vetm Fjalorin Drejtshkrimor T Gjuhs Shqipe q prej vitit 1974 (nj libr simbolik, me fjal jo t mjaftueshme n krahasim me nevojat) i cili nuk sht prmirsuar asnjher q prej '74-s. N Shqipri dokumentat zyrtare shkruhen n mnyr t tmershme si t shkruajtura nga pjanec apo pjanece. Aty prfshihen certifikata lindje, dshmi t ndryshme, shkresa ministrie, bashkie, notersh, ato t prokuroris, gjykats etj, gj e cila sht e pamundur t vihet re n vndet e zhvilluara ku dhe tek nj nnpuns i thjesht pularie nuk mund t gjesh gabime drejtshkrimore apo t shkruajtura pa edukat, pis, t pakuptueshme, t parregullt, me vula e firma atje ku nuk duhet etj.

  Pr ato q ne jemi t zot ne kemi dhe fjalor t pasur dhe mund t shprehemi lirisht dhe sakt si dhe n variante t ndryshme. Kjo n saj t vet popullit dhe jo t "studiuesve t akademis s tirans". Psh pr t shar dhe mallkuar n shqip mund t shprehesh aq mir sa n pothuajse asnj gjuh tjetr n bot. Rust kan nj libr sharjesh dhe mnyrash sharjesh prej rreth njqin faqesh, mirpo aty jan prafsisht t njjtat sharje por n variante t ndryshme. N shqip mund t shkruhet nj libr i till tre ose katr her m i madh nse shkruhet n t njjtin variant. Kush di italisht, anglisht, gjermanisht, frngjisht etj nse do ti duhej t prkthente nj mallkim ose sharje shqip qoft ky dhe prkthyes me diploma pafund, nuk do mund ta prkthente sakt at. Pr arsye se kemi nj baz t mir n kt lmi fjalt e reja q dalin nga vet populli jan t pranueshme dhe mjaft t prdorshme n krahina t caktuara. Psh n Berat prdoren fjal t reja si: llogae = njeri i ult ose fundrin (si llogaja), legen dhe lamash = njeri jo i fjals i ult dhe dredharak.


  Sajmir Xhardo

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-07-2007
  Postime
  1
  konzervativ

 3. #3
  sht e vrtet q disa gjra nuk mund t prkthehen dot nga shqipja n gjuh t tjera, por ama ndodh njsoj dhe e kundrta. Nuk mendoj se sht shqipja m e pasur. Mund t jet n disa raste po mund t aloj n t tjera.

  Pjest e kompjuterit pastaj i perdorin shum gjuh n anglisht e jo vetm shqipja. Kur t bjm dhe ne shpikje ather do perdorin t tjert fjalt tona.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  25
  Mazhorance,minorene, peligrinazh,anagrame,polifonike,rurale etj etj jane fjale qe nuk kane te bejne me pasurine e shqipes sepse keto fjale i kane ,fjalet perkatse ne shqip

 5. #5
  ortodokst dhe myslimant shqiptar vendosin emra grek dhe turq ose arab
  Jam kurioz t di se far feje sht ai q ka shkruar artikullin. A thua t jet katolik ?

  Psh Gjergj, Gjin, Ded, Gjon, Llesh, Gjonllesha, Gjonluli, Nik, Prel, Nikprela, Gjok, Lek, Pal, Palush, Gjika etj, emra t cilt nuk prdoren n asnj vend tjetr (prve variantit Gjergj q italisht kthehet n Georgo dhe greqisht Jorgo)
  Jim, John, George, Nick, Luke, Paul. Jan marr nga feja e par q na kan dhn t huajt prandaj duken sikur jan emra shqiptar.


  sht mir qe autori nse me t vertet ka si shqetsim gjuhn shqipe, t merret me gjuhn shqipe e t mos praj shqiptart sipas fes.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Qyfyre : 09-06-2008 m 18:50

 6. #6
  Ti dhe "nickun" e ke ne gjuhen turke prandaj nuk te pelqen postimi i pare.
  Ne deformimin e gjuhes Shqipe armiku kryesor eshte gjuha e degjeneruar turke e me radha greqisht,italish etj
  "Ata qe nuk e kujtojne te kaluaren jane te denuar ta perserisin!"

 7. #7
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Ne nuk mund t themi vjehrit apo vjehrat pasi kjo mungon n librin zyrtar t gjuhs shqipe.

  Po robi ka vjehrrin dhe vjehrren dhe jane nga nje. Nuk kam pare deri me sot person qe ka disa vjehrra .
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 8. #8
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Ne nuk mund t themi vjehrit apo vjehrat pasi kjo mungon n librin zyrtar t gjuhs shqipe.

  Po robi ka vjehrrin dhe vjehrren dhe jane nga nje. Nuk kam pare deri me sot person qe ka disa vjehrra .
  Ca llogjike

  Edhe mame e babe nga nje ke po thuhet, mamate (nenat) dhe baballaret (eterit).
  Dy shoqe psh mund te thone "vjerrat tona" etj.
  arsim parashkollor

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  po pi uje, dhe po pres debatin tani

  digije,

  hi!
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 10. #10
  xhu une s'bej debate

 11. #11
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Citim Postuar m par nga D&G Feminine Lexo Postimin
  Ca llogjike

  Edhe mame e babe nga nje ke po thuhet, mamate (nenat) dhe baballaret (eterit).
  Dy shoqe psh mund te thone "vjerrat tona" etj.
  arsim parashkollor
  Ma fute, ke te drejte
  Sidoqofte vjehrrat perdoret ne popull,kurse vjehrrit rralle.

  p.s tani bej kujdes ne postime
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  hallall dg-je,

  lol,
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #13
  per kaq thua hallall ti
  papapa sa i ke ul standartet

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2008
  Postime
  171
  Nuk e dij pr gjuht tjera, por flitet se kroatt me fanatizm t madh dshirojn ta ruajn gjuhn e tyre dhe se nuk marrin asnj fjal t huaj, prve ndoshta atyre q kan hyr para m shum se nj shekulli. edhepse sht e ngjashme plotsisht me serbishten, kroatishtja ka ne vetvete shum fjal qdallohenprej saj. M duket se gjuha shqipe nuk e ka ndjekur shembullin e saj,,,,neptun

 15. #15
  Citim Postuar m par nga ai* Lexo Postimin
  Ti dhe "nickun" e ke ne gjuhen turke prandaj nuk te pelqen postimi i pare.
  Ne deformimin e gjuhes Shqipe armiku kryesor eshte gjuha e degjeneruar turke e me radha greqisht,italish etj


  Pra domethn postimin nuk ke si e kundrshton ?

 16. #16
  Shpirt = nga latinishtja Spiritus

  Qen = Nga Latinishtja Ciane

  Pranvera = latinisht Primavera

  Vera poashtu ka prejardhje latine.

  dhe tew tjera po ne moment vetem keto mu kujtuan
  Mia San Mia

 17. #17
  Citim Postuar m par nga Sturmgewehr Lexo Postimin

  1.Shpirt = nga latinishtja Spiritus

  2.Qen = Nga Latinishtja Ciane

  3.Pranvera = latinisht Primavera

  Vera poashtu ka prejardhje latine.

  dhe tew tjera po ne moment vetem keto mu kujtuan
  Vetem nga keto qe tu "kujtuan" ty:

  1. Fjala baze latine per shpirt, ka qene: 'anima' dhe 'animae', qe dhe kjo buron prej foljes shqip 'ndjej' ne gegerisht: me ni ose si emer nim.

  2. Absolutisht jo, qe ne kohen e Homerit, qenit i thoshin:  qe lexohet strikt qion~qon, pra burimi nuk eshte latinishtja por shqipja e vjeter e Ballkanit te Jugut.


  3. Fjala shqipe pranvere= prane + vera eshte homologe me italishten primavera=prima(perpara) + vera(??? ndoshta ver e latinishtes), POR ne latinsht:

  aestas, aestatis =ver(si stine)
  kurse ver, veris =spring; spring-time of life, youth, buron prej fjales shqipe veri, qe eshte ne kuptimin e fresket dhe e shpejte si veriu, si rinia.
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 18. #18
  Me duket pak e cuditshme se si i nxirrni fjalet shqipe, vetem se kan 1 shkronje njesoj. Nga "me ni" ka ardhur "anima"?

 19. #19
  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Me duket pak e cuditshme se si i nxirrni fjalet shqipe, vetem se kan 1 shkronje njesoj. Nga "me ni" ka ardhur "anima"?
  Normalisht te duket pak e cuditshme, sepse jo cdokush eshte specialist ne gjithshka. Ne kuader te kesaj eshte dhe ajo, qe ti nuk e di qe shumica e fjaleve shqip(foljeve) jane monosyllabike psh bi, ni, rri, shoh, kry, fry, rrah, bej etj etj ku shumica prej tyre, jane kombinim i vetem nje zanore me nje bashketingellore.
  Fjala a-ni-ma, ka rrenje te saj ni qe eshte varianti i shkruar i ndi ose ndiej. Shpirti eshte vete ndjenja. A-ja dhe ne kete rast eshte parashtese emerformuese dhe ni(jo nje germe por dy) eshte ajo qe u tha me siper.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dias10 : 25-06-2009 m 15:41
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 20. #20
  Kjo eshte arsyeja qe anima e ""latinishtes"" eshte korresponduesja e πνεύμα ne ""greqisht"" rrenja e te ciles νε-ύ eshte shqiptuar nde=ndjej per ca arsye qe nuk ti shpjegoj dot ketu.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga dias10 : 25-06-2009 m 15:08
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Historia e alfabetit t gjuhs shqipe - Stavri Skndo
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 14-04-2021, 14:37
 2. Windows XP n gjuhn shqipe!
  Nga edspace n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 24-07-2008, 20:27
 3. Gjuha shqipe, shteti shqiptar dhe qytetari shqiptar!
  Nga YaSmiN n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-12-2007, 17:22
 4. Nj tez e Selman Rizs pr gjuhn letrare shqipe
  Nga shendelli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-10-2003, 12:09
 5. A ekzistojne tabu ne shoqerine tone sa i perket gjuhes shqipe?
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-11-2002, 11:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •