Deshmia e nje besimtari nga Saudi.

"Lindur ne nje familje Saudike, nga Arabia Saudite, dhe duke jetuar shume afer Mekes, une u rrita me parime strikte dhe tradita te islamit dhe te kultures arabe. Kur isha adoleshent, shkoja ne Xhami pese here ne dite, me nje bindje ndaj prinderve te mi.
Nje nate, ndersa isha ne gjume, pashe kete ender te tmerrshme, se sikur me morren ne ferr.Cfare pashe atje, me frikesoi shume, dhe keto endera vazhdoja ti kisha pothuajse cdo nate.Ne kete pike, fillova te me te vertete te habitesha, se perse me ndodhte, qe te shikoja ferrin ne kete lloj menyre.Papritmas nje dite une pashe JESUIN dhe Ai me tha : "Bir, Une Jam Udha, E Verteta dhe Jeta. Dhe ne qofte se ti do te ma jepje jetn Mua, dhe te me ndjekesh, Une do te shpetoja prej ferrit, qe ke pare."

Kjo me erdhi si cudi, sepse nuk e dija, se cili ishte ky Jezus. Sigurisht, Ai eshte i permendur ne Kuran, ne suretin Mariam.Eshte pranuar si nje nga profetet tane, por jo si Shpetimtar, qe mund te na shpetonte prej ferrit.Keshtuqe fillova te shoh per ndonje te krishter, i cili mund te me thoshte ndonje gje per kete Jesu, qe kisha pare, dhe mundesisht te merrja ndonje ndonje nga librat e shenjta te krishtera, te cilen e di qe eshte Bibla.Por ishte dicka e veshtire, qe te arrija te gjeja ndonje te krishtere, qe te me fliste per Jesuin. Sic mund ta dini, krishterimi eshte i ndaluar ne Arabine Saudite dhe nqs ndonje i krishtere kapet, duke i deshmuar ndonje muslimani, mund te sigurohet pothuajse, se do ti pritet koka.

Me vone Zoti me shpuri tek nje i krishtere egjiptian, i cili ishte i semure. Une u luta per sherimin e ketij njeriu, dhe ky njeri me dha Biblen. Me pas, vetem, fillova ta lexoj Biblen.Gjate kesaj kohe,miqesia me Jesuin ishte forcuar shume.Se shpejti fillova te deshmoj per eksperiencen, qe pata, me te gjithe te afermit dhe miqte e mi.S'kaloi shume dhe autoritetet e morren vesh, qe une isha konvertuar ne krishterim, dhe mendoj, se njoftimi ishte bere nga nje prej te familjes.Sikunder thuhet edhe ne Kuran, nese ndokush kthehet prej islamit, ai eshte nje tradhetar i fese dhe duhet ekzekutuar,ndeshkuar. Keshtu qe me morren ne pyetje dhe me torturuan.....

vazhdon se shpejti.....