Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 114
 1. #1

  Exclamation Personalitetet Historike Shqiptare Theksojne :

  Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me t pafe e me shkije t veshur shqiptare.

  O burra, aman, t na dgjoni fjaln!
  Prsritja e gabimeve ka prgjegjsi para historis, zjarrit ti prgjigjemi me zjarr, e deks me dek녔

  Kemi tre fe, por kemi vetm nj atdhe t prbashkt, nj gjak vllazror, nj gjuh, nj diell e nj Zot. Detyr mbi detyra kemi bashkimin dhe mbrojtjen e atdheut.  Mulla Idrisi Gjilani  PrInCiPiEl

 2. #2
  ..." Qysh t mos ket shqiptari t drejt
  t shkruaj e t kndoj gjuhn e tij n vendin e
  tij, kur gjith kombet e kan kt te drejt dhe
  njeri si ndalon? Pse shqiptart t jen t mrguar nga nj e drejt q e kan gjith kombet e dheut?
  T mos mundin t shkruajn e t msojn gjuhn e tyre, po t tjera kombe t huaj t vijn e tu hapin shkollat n gjuhrat e tyre e tu kthejn kombrin e gjuhn e tyre? Jan kaq t dobt shqiptart?
  Ja! nj mij her jo"...!
  Sami Frashri

 3. #3

  Thumbs up

  "Injoranca nuk zhduket me top, topi
  zhduk vetm njerzit."

  hfz. Ibrahim Dalliu

 4. #4
  Rexhep Mitrovica:

  T drejtat tona kombtare do t mprohen, me t gjitha fuqinat. Kombi Shqiptar, kt her, nuk do t lejoj ma t kryhen mbi kurriz t tij padrejtsinat e s shkuemes. Shqiptart, t bashkuem t gjith me nji dshir dhe pr nji qllim, pa marr para sysh asnji dallim krahinuer, besimi ase ideologjije, do t jen,nesr, po t gjindemi para nji gjase prtrimi t padrejtsis, nji blok i vetm kundra do dredhije imperijaliste.

  Na duhet ti prgatitemi, t gjith s bashku, edhe njij prpjekjeje tjetr: asaj politike dhe diplomatike.
  Nesr, kur t shtrohet tryeza e paqs, duhet q Kombi Shqiptar t dal para saja me t tana dokumentat q do t provojn t drejtat e tij nga do pikpamje. Duhet q kombi i jon t jet n gjendje, me nji her, porsa t filloj bisedimi mbi fatin e popujve, pr ti dal zot vetvetes edhe n kt fush, madje kryesisht n kt fush.

  Cituar nga diskutimi n kuvendin :
  Lidhja e Dyt e Prizrenit
  shtator 1943 n Prizren.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-07-2003
  Vendndodhja
  ch
  Mosha
  57
  Postime
  2
  ju lumt se mire e keni
  rugovasi

 6. #6

  Thumbs up

  "Shih pra nuk mbetn fare ndrtesa
  Ndr kmb' u muar e shenjta besa,
  Xhami e kish s'lan' i rrnuan,
  E ksi punsh djajt i shnuan,
  Priftrinjt e hoxht si kec i grin,
  Inteligjentt n dhet i shtrin."

  Hafiz Ali Kora

  "Bolshevizma katrimi i njerzimit", 1925

 7. #7
  " N robni puna e jon sht lufta
  N liri lufta e jon sht puna."


  Mit'hat Frashri


 8. #8
  KADRI LUTFULLA PRISHTINA n revistn :"Bashkimi i Kombit", theksonte se :

  "ka pr qllim kryesor me kshillue bashkfetaret tan, me ua msue ktyre parimet e thjeshta t fes, me i pshtue prej zhgatrrimit t kryekputshm, me edukue tek ata ndjenjn e bashkimit e t jetuarit tok n shoqrin njerzore, me i ba gjymtyr t dobishm pr jetn shqnore kombtare tonn gjith ata gjysmdijetar ton, tue iu folun ktyne mbi baza t shndosha e t vrteta t besimit, me i dhan nj zhvillim mendor krejt popullit, prderisa t na mbrij fuqia n lme t filozofis, t sociologjis e t politiks".


  Shnim :
  KADRI LUTFULLA PRISHTINA i njohur edhe si Hoxh Kadriu ishte Kryetar i Komitetit pr Mbrojtjen e Kosovs. N at komitet ishin edhe Hasan Prishtina , Bedri Pejani , Bajrarn Curri, Sali Nivica, Hysni Curri, Tafil Boletini, Beqir Vokshi, Hasan Ferri etj.

 9. #9

  Lightbulb

  FLAMURI

  "Flamuri prmbledh kujtimet e shkuara t nj kombi dhe nj gjuhe t pashkruar q mund ta kuptoj syri dhe zemra e cdo njeriu me ndjenja.
  Cilat jan kujtimet q shfaq, duke valuar, Flamuri yn?
  Nuk jane kujtime goditjesh kundra fqinjeve, nuk jan kujtime lakmirash dhe rrmbimesh: jan kujtime vetembrojtjeje me mundime t palodhura dhe me trimrira t gjata e t forta q kan ln gjurma n letersin e gjith popujve t qytetruar.
  Nga kjo pikpamje mund t mburremi se Flamuri yn, sic sht nj nga m t vjetrit e bots, sht dhe nj nga m t drejtt"


  FAIK KONICA

 10. #10
  "Jemi prgjegjs pr varret e prindrve tan para Zotit dhe para kombit. Nuk guxojm t heqim dor prej tyre ti lm t shkreta pr ti lavruar derrat e naalnikve sllav!
  Jo vetm n Turqi, por as n Shqipri nuk bn t shkojm. Zoti n Kuran na ka br prgjegjs pr vatanin dhe kombin!"


  Mulla Idris Gjilani

  * Mulla Idrizi ishte kundr shprnguljes s shqiptarve nga trojet e tyre etnike!

 11. #11
  PrInCiPiEl
  Shume teme e bukur. I lexova me interes citatet qe kishit shkruar, nga figurat e ndryshme. Kjo teme me solli ne mendje nje vizite ne Capitol (Washington DC). Ne ambjente te ndryshme te kesaj ndertese ishin te shkruajtura thenie te njohura te parlamentareve amerikane ne kohera. Ne kete menyre nxitej interesi i vizitoreve per te mesuar me shume per keto figura dhe periudhen ne te cilen ishin shkruar.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 12. #12

  Lightbulb

  "Mjer ai q nuk e kupton se vetm lufta pr liri e drejton qllimin e jets se njeriut".

  "Me kongresin e Berlinit dhe paqn e Shn Stefanit neve e kuptuam shum mir se me shtjn ton u dashka q t merremi vet, se lirin kurrkush nuk ta fal, se lirin duhet ta fitojm vet, me gjak."


  Abdyl Frashri

 13. #13

  Exclamation

  N Kuvendin : Lidhja e Dyt e Prizrenit

  Mazhar Sopoti:

  • Nuk duem as Shqipni t vogl as t madhe: duem
   Shqipnin q asht, si nga pikpamja historike ashtu
   dhe nga ajo ethnografike,me popull, me zakone,
   me tradita, me doke dhe gjuh vend shqiptar dhe,
   si i till, kryekput pjes plotsuese e Shqipnis Tansore;
   duem, shkurt, vetm gjithka asht krejt e jona
  Gjithka pr Liri!

 14. #14

  Lightbulb

  • "Nuk mundet me me shtrue ari i tane botes e as menia e tan armiqeve.
   Ka me me shtrue vetem vdekja!"

  Hasan Prishtina

 15. #15

  Lightbulb


  • " Kan ardhur astet kur do t vendoset fati vdekje apo jet Shqipris"

  Hasan Prishtina
  Kuvendi i Junikut , mbajtur m 21-25 maj 1912 .  PS. Personalisht mendoj qe Hasan Prishtina eshte nje prej figurave me te shquara ne mbare Historine Kombetare Shqiptare .


  Sinqerisht
  PrInCiPiEl

 16. #16

  Post

  Shefqet Shkupi :


  Qellimet jan ato q prmendi vet Kryetari i jon dhe q kan lidhje t ngusht me vullnetin e prbashkt t krejt Popullit t Kosovs, Dibrs,
  Strugs dhe Tetovs
  ; don me than,

  pik s pari, sigurimi i bashkimit t s gjitha ktyne Vendeve me Shqipnin e Vjetr, s cils i prkasin nga do pikpamje:
  nga ajo historike, nga ajo gjeografike dhe nga ajo ethnografike;

  s dyti, pr t sigurue plotsimin e njisis son ethnike tue prfshim n rrethin e Votrs son kombtare, t Shtetit t Lir, t pavarun, Shqiptar, t gjitha ato Vise q, pr nji arsye a pr nji tjetr, fshajn ende nn robni;

  s treti, tue u frymzue nga vepra atdhetare e paharrueshme e Lidhjes s Prizrendit, me hedhun, qysh tashti, themelet e njij organizimi mprojtjeje politike, diplomatike dhe ushtarake t ktyne t drejtave t pamohueshme dhe, si t tilla, t paprekshme para do t drejte, edhe para asaj ma fillestare  Nga : Lidhja e Dyt e Prizrenit

  - Gjithka pr Liri

 17. #17
  Luigj Gurakuqi

  • "Diplomacia e vertete mbeshtetet mbi udhen e mesme, te cilen e gjejne
   vetem ata qe, tue mbajtun te patundun parimet, dijne me pajtue
   te drejtat e nevojat e atdheut te vet, ne kushtet e politikes se pergjithshme".

 18. #18

  Lightbulb


  • Myderriz Ymer Prizreni kish pas than

   Kur asht fjala pr vatan
   Jo ve Turkut e atij tjetrit
   Por nji plum kush ia jep edhe Mbretit
   Ka me shkue n lule t Xhenetit
   .

  Janosh Nemeshker antropolog me fam botrore nga
  Universiteti i Budapestit.
  * Myderriz Ymer Prizreni sht themelues i Lidhjes Shqiptare m 1877-1882  PrInCiPiEl

 19. #19

  FAIK KONICA

  • * "Ideja per t'i bere kombet te flasin te njejten gjuhe eshte po aq e kuptimte sa edhe perpjekja per t'i per bashkuar kuajt, gomeret, qete dhe devete dhe per t'i detyruar ato me pahir per te hungeritur, per t'u jerre a pellitur pa dallim lloji"


   * "TE MOS ISHTE ISLAMI, POPULLI SHQIPTAR DO TE ISHTE SHUME ME TEPER NE NUMER POR JO SHQIPTAR"


 20. #20
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Antarsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Kor
  Mosha
  39
  Postime
  755
  Postuar m par nga PrInCiPiEl  TE MOS ISHTE ISLAMI, POPULLI SHQIPTAR DO TE ISHTE SHUME ME TEPER NE NUMER POR JO SHQIPTAR

  cfare do te thuash ti me kete shprehje?
  MtrX ubicumque felix

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Ortodoksia Shqiptare sot
  Nga Orientalist n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
 2. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 15:10
 3. Letrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02
 4. Prgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •