Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 46

Tema: Robert Berns

 1. #1

  Robert Berns

  Dashuria

  Si trendafil cel dashuria
  Ne mes te kopshtit tim
  Dhe si nje kenge bukuria
  S’me ndahet ne udhetim

  Kjo bukuri mbi gjitha mbetet
  Asgje mbi dhe s’e tund
  Me mua ecen gjersa detet
  Te thahen gjer ne fund

  Nuk thahen detet zemra ime
  Graniti nuk firon
  Nuk ndalet rera ne udhetime
  Se rera vec vrapon…

  Mbec me shendet per ty ngre gotten
  Mos u merzit o shpirt!
  Sikur te bredh me kembe boten
  Te gjej, por vetem prit  Dashuria dhe Varferia

  Me ndoqi dashuria bashke
  Me varferine e shkrete
  Ne shteg te tyre heret rashe
  Me zune shpejt ne rrjete

  Por varferine e zboj e tremb
  Dhe s’ka me varferi
  Vec dashurine dot se shemb
  Se mbetet dashuri

  Pse dashurise si pengese
  I del perpara ndarja?
  Dhe pse te mbetet robereshe
  Nga smira dhe nga paraja?

  Dhe pasuria dhe hambari
  Pak lumturi na japin
  Por frikacaku dhe truthari
  Pushtetin shpejt e kapin

  Me flet me sy per dashurine
  Kur humb mes perqafimit
  Ndersa me buzet ftohtesine
  Ma shfaq permes gjykimit

  Me keshillon te jem i matur
  Te kem dhe pak durim
  Sic duket, pret nje oxhak te pasur
  Dhe s’pret oxhakun tim!

  Po si ta mbaj gjakftohtesine
  Kur jemi prane e prane
  Kur dy veshtrime dashurine
  Burim te vetem kane?

  Vec fukarai ka lumturi
  Me vashezen e dashur
  Ai s’ka smire e s’ka zili
  Per dere e rang te pasur

  Ah, dashurine c’e pengon
  Ky fati i lig tiran!
  Dhe gonxhe e saj pse s’lulezon
  Pa pasuri dhe nam?

  (perkthyer nga Dritero Agolli)


  Meri Morisan

  O Meri eja ne dritare
  Eshte ora jone e deshiruar?
  C’kushtojne mijera thesare
  Perpara syve te adhuruar!
  Mundim te madh do te duroja
  Si skllavi qe duron i strukur
  Kur zemren tende ta fitoja
  Moj Meri Morisan e bukur!

  Dje me muzike e me vjoli’
  Nder djem e vajza kercimtare
  Mendimi me shkoi tek ti
  Une isha atje po s’ndjeja fare
  Kish fort te bukura nder to
  Kish plot me nur sa s’behet me
  Po une thashe: “Nuk ka jo
  si Meri Morisan asnje!”

  O Meri do ti ta mundosh
  Ate qe zbret per ty ne varr?
  Dhe shpirt e zemer t’i coptosh
  Per fajin se te do me zjarr?
  Ne s’me pranon si dashuror
  Trego per mua pak meshire!
  Ti s’mund te kesh nje shpirt mizor
  Moj Meri Morisan e mire.

  (perktheu Lasgush Poradeci)

 2. #2
  Lumturia ime

  Ju dua , te vegjel dhe ju te medhenj!
  Sikur te me derdhen te ligjte perrenj,
  U thyej dhe qafen , i coj mu ne djall
  Me goten perpara, me kengen me mall!

  Shpesh vuaj dhe dhembet kercas domosdo,
  Po jeta eshte lufte dhe une jam hero;
  Ndaj jam i shkujdesur, pa pare ne xhep,
  As mbreti te drejtat s’m’i merr e s’m’i jep

  Me shtyp zgjedhe e skamjes nga viti ne vit,
  Por mbremjes me miqte une vitin e ndrit;
  Kur mbrrijme qellimin dhe gazi na djeg,
  Perse t’i kujtojme ca ferra ne shteg?

  C’te merrem me fatin, me kalin germuq?
  Pa hiqmu nga syte, i poshtri thuthuq!
  Kur brenga dhe gazi trokasin ne xham,
  U them: “Mire se vini, nje sofer e kam”!


  Puthja

  Gjurme e njohjes se sivjetshme
  Dhe premtim me fshehtesi,-
  Puthja – lulebore e hershme,
  Bore e bardhe e pasterti;

  Nje lekundje: desha, s’deshe!
  Miqesi e njome e re
  Prej pellumbi, pellumbeshe,
  Gazi i pare e plot hare;

  Mall i ndarjes se trishtuar
  Dhe dyshimi: “po me pas”?
  S’e gjej fjalen e bekuar
  Qe mendimin larg ta ngas!

  (perkthyer nga Dritero Agolli)
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  Male me shkrepa

  O male me shkrepa, ku rete dremitin,
  Ku valet e lumit mes endrrash me ndritin,
  Kur shkurta ne shkurret nga skaji ne skaj
  I merr t’i mekoje perdite zogjte e saj

  Ju dua me shume, gungace me mjeker,
  Me shume se brigjet e detit te gjelber,
  Ju dua se thelle, ku rrjedh nje burim,
  Jeton nje sorkadhe qe ngroh shpirtin tim!

  Hyjneshe ajo s’eshte dhe s’ka ar e prike,
  Por s’ka me te mire, ta themi pa frike!
  Qe diten e pare me dogji me sy
  E dogja dhe une, u ndezem te dy

  Dhe para dy syve, dy faqeve prush
  Nuk mund te qendroje padjegur askush!
  Sikur te kish pasur dhe pak mend me shume
  Betohem se globin e linte pa gjume!

  Elmazet dhe perlat s’i dua, s’i mbaj
  Kur kam ngrohtesine e syve te saj
  Permes perqafimesh ne shkrijme te gjalle
  Gjemon dashuria mes gjakut te vale


  Tek une, i dashur, mund te vish...

  -Oborri naten pa njeri
  Vec muzg e s'ka gje fare
  E dashur, valle a mund te vij
  Nga muri ne dritare?

  -Vertet, te falemnderit, shpirt
  E shoh, s'e ke me hile
  Por afer meje mund te vish
  Permes Gjendjes Civile!...

  (perkthyer nga Dritero Agolli)

 4. #4
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Te lumte ajo dore.
  Eshte poeti me i dashur per mua.Ne qofte se kam shkruar dhe une vargje ne jete,jam,frymezuar jasht mase nga Skocezi i madh.Nga poeti i brengave dhe i gezimeve sic e kane quajtur.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kolombi : 08-08-2006 mė 14:35
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 5. #5
  Shendetin tend te pime

  Te lashe lamtumiren, shpirt
  Shendetin tend te pime!
  S'te sillem pas e s'te merzit
  Aspak me dashurine

  Mbec me shendet! Dhe une shpejt
  Me ndarjen do lidh paqen
  Ti fat te kesh, nje mik te gjesh
  T'i japesh doren, faqen

  Me thua: - "Dale, ca nga ca
  Te piqem per martesen."-
  Pergjigjem: "S'jam aq budalla
  Ta bej terkuze shpresen."

  E di farefisi yt
  Kerkon nje lloz te pasur
  Po une litarin s’kam ne fyt
  Pac fat te mire, e dashur!

  Ky fis me quan leckaman
  Pa toke e pa shkelqime!
  Asgje s’me duhet, bukur jam
  Kur kam lirine time!

  Kam koke e duar dhe fuqi
  Me shpatulla caj detin
  Dhe djalli vete behet hi
  Kur ke ne trup shendetin!

  Dhe une e di, ka zog vertet
  Qe lart mbi rete cohet
  Por ndodh qe zogun gjate e pret
  E pret e nuk afrohet…

  Haj, lamtumire, ja po shkoj
  Mes shtigjeve ne ugare
  Por s’dihet, vij dhe te pergjoj
  Nje natez ne dritare.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 6. #6

  Lerme????

  Me fle moj mike
  Pa zgjohu, hap nje kanate
  Se yje s'ka, ka vetem nate
  Ndaj lerme shtepine.

  Lejome vetem sonte naten
  Lejome strehen, zjarrin, vatren,
  Vec per meshire sonte naten
  Me ler si murg ta gdhij.

  Jam lodhur keq, s'qendroj ne kembe
  Kapitur jam, me shpirt nder dhembe
  Kam bredhur vendin me pellembe,
  Dhe dua...dhe dua pak te rri.

  Ashtu si shiu i madh ben sulm
  Dhe rreh dritareve me zhurrm'
  Ne xhamin tend trokas edhe une
  Se dridhem dhe mberdhij.

  Lejome vetem sonte naten,
  Lejome strehen, zjarrin, vatren,
  Vec per meshire sonte naten
  Me ler si murg ta gdhij.

  Dhe i pergjigjet ajo:

  Ty s'te ndaloj' asnje rrebesh
  Kur erdhe strehen te ma gjesh,
  Prandaj dhe shpinen mund ta kthesh
  Te shkosh serish ne mal.

  Vertitet mureve shtrengata,
  Dhe eshte e erret streha, vatra,
  Dhe eshte e shurdhet sonte nata,
  Dhe-s'te lejoj-me fal!

  Dhe dhente zoti, dhente, dhente
  Ty asnje vajze mos te te lente,
  Ti hysh ne prag, tja prishesh mente,
  Ta zhytesh ne c'nderim.

  Ne kopsht nje lule kishte celur,
  Pastaj me kembe e kishin shkelur,
  Ndaj fati i lules na ka ngelur,
  Per vajzat, si mesim!

  PS. S'mbahet mend kur e kam degjuar; madje as titullin nuk ja mbaj mend mire. Nese editohet nuk me ngelet qejfi
  Summertime, and the livin' is easy...

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  Disa epigrame dhe epitafe nga R. Berns perkthyer nga Dritero Agolli..

  Per nje kokebosh

  Te drejte Zotit une i jap
  Per punet e medha
  Po kur ndertoi kete dollap
  Pse brenda bosh e la?

  Duke vizituar nje ēiflik te pasur...

  Ky lordi neve na rrefen
  Nder kulla pasurine
  Njeh grate eunuku ne harem,
  Por s'njeh kenaqesine.

  Afaristit te pashpirt

  Ketu po prehet Xhoni qetesisht
  S'do mend qe vetem trupi, nje kokalle...
  Por flitet, se as gjalle s'kishte shpirt,
  Me kohe i kishte dale...

  Mbishkrim mbi varrin e pushtit te fshatit

  Vajtoni burra kaq te rralle
  Ketu tek guri i murrme
  Ky fqinji sa ishte gjalle
  Ju ka ndihmuar shume.

  Shkollaret hiē mos paēin frike
  Nga varri ne lulishte
  Ai qe prehet nen qerpiēe
  I ati tyre ishte!....

  Xhonit....

  Kusare e horra, bij te kurverise
  Lirine e shajne e flene siper glases,
  Po kur gjeniu armik i del lirise,
  Ai pa tjeter behet vetevrases...

  Per unazen e arte...

  Perse kur fejohen ne kisha te rinjte
  Ne unazat e arta i fusin gishterinjte?
  Me pyeti kurioze nje mike.

  Mos mbetesha buf mes bisedes
  Ia ktheva mikeshes nazike
  Ah, ka dashuria mjaft force elektrike
  Dhe ari sherben si teli percjelles..

  Nje te njohuri, qe kthente shpinen kur takonte poetin...

  Kur piqemi, pse skuqesh mik i vjeter?
  E di se je nje buf me brire e horr,
  Ti dha keto merita ndonje tjeter,
  Ti s'je fajtor!...

  Mbishkrim mbi varrin e nje ambiciozi te keq

  I ndjeri ish guhak, por donte grada
  Kerkoi ne ferr nga djalli dekorata
  Tha djalli: Jo!... i lig je mish e kocke
  Dhe qejf te kam.., por fara s'ke ne koke

 8. #8
  Perkhtyesit te Marcialit

  Epigram

  O ti, qe poezia te dha duart,
  Qe as me prozen nuk re dot n'ujdi,
  Degjon si po bertet poet Marciali? -
  "O ndihme! Ndihme! Me perktheu ai!"

  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-03-2004
  Postime
  52
  Para ndarjes


  Po shkoj,Eliza ne mergim,
  se vendi nuk me mban,
  dhe fatin tend,dhe fatin tim,
  i ndan nje oqean.


  E rende ndarja sa nje mal,
  nje mal qe nuk ka shok!
  Po s'ndahen zemrat mbushur mall,
  kur jane shkrire tok!


  Ne vendin tim e lumtur mbec,
  thesari im,thesar!
  Me vjen nje ze nga larg ne vesh
  ti s'kthehesh o qyqar!


  Shtrengimi i dores sate vjen,
  me mua ne udhetim,
  trokitja e zemres sime ngel
  me ty ne vendin tim!

 10. #10
  Mbishkrim nė njė libėr me vjersha

  Nė vite dashuria nuk u plak
  Dhe zemra nuk e treti zėrin tėnd
  Prano njė pėrshėndetje qė nga larg
  Njė miqėsi qė s’njeh as kohė as vend

  Kėtė kujtim tė thjeshtė kur ta kesh
  Mė sill nė mend e pakėz psherėti
  Pėr ēka na lodh njė ditė e mbushur zheg
  Apo dhe njė oqean plot ftohtėsi

  perktheu Dritero Agolli
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 30-07-2004 mė 22:27
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. #11
  Mbishkrim nė Altarin e Pavarsisė

  Kush ėshtė i ndershėm i pavarur
  Nė luftė i madh, nė zjarr argasur
  Kush del njėlloj pėrpara kombit
  Pronari vetė e robi i robit
  Kush njė gjykatės ka nė jetė
  Ndėrgjegjen, nderin e vėrtetė
  Kush gjen nė drejtėsinė forcėn,-
  Atij, altar, t’ia hapėsh portėn

  perkthyer nga Dritero Agolli
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307

  Robert Burns


  Nje trendafile e kuqe, e trembur.


  Ah, dashuria ime eshte si nje trendafile e kuqe, e trembur,
  qe e re ka celur ne Qershor,
  Ah, dashuria ime eshte si melodia
  qe kur luhet, me embelsi ritmon.

  Sa e hijeshme je, moj bukuroshja ime,
  aq thelle kam rene ne dashuri me ty,
  e do te t’dua perhere, e dashur,
  derisa detet te jene thare per uje.

  Derisa detet te jane thare per uje, e dashur,
  dhe shkembinjte me diellin te jene shkrire
  Une do te dua serisht e dashur,
  Derisa rerat e jetes te rrijne shtrire.

  Dhe lamtumire, dashuria ime e vetme,
  Lamtumire tani, vetem per pak,
  Dhe do te vij perseri, e dashur,
  Dhe sikur te jem dhjet' mije milje larg.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Erdhi e shkoi birra

  Erdhi e shkoi kjo birra e mire
  Per birren e mire kepucet shita lire
  Peng i lashe matrapazit corapet ti mbaj
  Birra e mire me jep kuraje

  Te terhiqnin plugun pata gjashte buaj
  Punonin token e s’me lane te vuaj
  Nje nga nje i shita ashtu pa vaj
  Birra e mire me jep kuraje

  Birra e mire me ka varferuar
  Sa me sherbetoren jam shoqeruar
  Per birren e mire ndeshkimin e mbaj
  Birra e mire me jep kuraje

  Erdhi e shkoi kjo birra e mire
  Per birren e mire kepucet shita lire
  Peng lashe matrapazit corapet ti mbaj
  Birra e mire me jep kuraje.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  TI ME KE BRAKTISUR XHENI

  Ti me ke braktisur Xheni,
  ti me ke braktisur.
  Pergjithmone braktisur Xheni
  pergjithmone braktisur.

  Me ke tallur shume djale
  Mendjen ma ke prishur...
  Thoshe"gjer ne varr" me fjale Xheni,
  Po me ke braktisur.

  Bashke ne me s'do jemi Xheni
  Bashke ne me s'do jemi !
  Asnjehere ne jete Xheni,
  Bashke ne me s'do jemi !

  Vrap ju mortje me rrembeni
  dhe te fle perjete...
  shpejt ju engjej me merrni
  ti mbyll syte e shkrete,
  Xheni ti mbyll syte e shkrete....
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  LAMTUMIRE

  E dashur, leri oret e ndarjes te pikojne vetmine mbi ne,
  le te numerojme castet e humbura te vetem
  dhe shpirtrat le ta kuptojne nese gjeten
  tek njeri-tjetri ndonjehere strehe...

  ...Pra, le te endet dhimbja ne shpirtrat tane egoist,
  le te thyhet amalgami i fundit qe na bashkon !
  Ti mos qesh kur te me shohesh duke qare si femije
  sepse dashuria e patrembur burrerine e rrezon !

  Lamtumire...lamtumire e dashur
  tani pas po shkoj te numeroj oret e lumtura bashke,
  po shkoj te numeroj puthjet e permalluara
  kohen time askush nuk do ta vras !

  Vec ca puthje do vjedh per buzet e deshperuara
  ...Sigurisht ti ne nje zjarr tjeter je duke u ngrohur
  ne nje zjarr perkedhelish qe trupin ta ftoh
  por gjithsesi une te fal, te fal kur ti mizorisht vetveten lendon

  Heshtja le ti thyeje dyert e harrimit
  qe kujtimet me ty mos ti harroj asnjehere...
  Me uisky le te dehem ta pi vetmin e gjate
  Te cirrem, te uleras, te mallkoj.....Lamtumire prape...
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 16. #16
  Para ndarjes


  Po shkoj,Eliza ne mergim,
  se vendi nuk me mban,
  dhe fatin tend,dhe fatin tim,
  i ndan nje oqean.


  E rende ndarja sa nje mal,
  nje mal qe nuk ka shok!
  Po s'ndahen zemrat mbushur mall,
  kur jane shkrire tok!


  Ne vendin tim e lumtur mbeē,
  thesari im,thesar!
  Me vjen nje ze nga larg ne vesh
  ti s'kthehesh o qyqar!


  Shtrengimi i dores sate vjen,
  me mua ne udhetim,
  trokitja e zemres sime ngel
  me ty ne vendin tim!
  Era

  Flm qė zgjove Bernsin!

  Personalisht i kam shumė pėr zemėr vargjet e tij...Por, Para ndarjes, pėr mua ėshtė mė e bukura e shkruar prej tij.

  Falenderime, gjithashtu Driteroit, pėr pėrkthimin e mrekullueshėm qė u ka bėrė vargjeve tė Bernsit.

  Mbrėmje tė mirė

  Elna.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 05-05-2006 mė 17:43

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Findlej

  Po kush ne xham keshtu troket
  sdo mend qe jam Findlej
  Shtepia fle dhe ska lezet,
  Nuk fle-i tha Findlej.

  Po si guxon ketej te vish
  Guxoj-i tha Findlej ,
  Ki mendjen punen mos e prish
  e prish - i tha Findlej .

  Deriēken hapur po ta kesh
  Ta kem - i tha Findlej ,
  Pa gjume naten do me lesh
  Pa gjume - i tha Finlej .

  Sikur te gdhihem tok me ty
  Me mua - i tha Findlej
  Ky shteg ta ben serish me sy
  Ma ben - i thA Findlej .

  E cdo punoj me ty qyqar
  Puno - i tha Findlej
  Ta mbyllesh gojen gjer ne varr
  Tamam - i tha Findlej .  Flm Elna !
  E zgjova se shume vite me pare me ka zgjuar ai mua .
  Vetem se me vjen inat se dikur kam lexuar nje poezi me titull "Fluturimi i pare" qe tani nuk e gjej dot.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  NJE MIU

  I vogel, i perdredhur, i trembur, kafsheze e druajtur,
  Oh ē'panik ka ne gjoksin tend te vogel!
  Nuk eshte e nevojshme te dalesh kaq me vrik
  duke bere kaq potere!
  Do rezistoja duke te perndjekur,
  me nje lopate vrasese!
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 19. #19
  forever hers Maska e Eagle
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  56
  Postime
  505
  Citim Postuar mė parė nga Era1
  NJE MIU

  I vogel, i perdredhur, i trembur, kafsheze e druajtur,
  Oh ē'panik ka ne gjoksin tend te vogel!
  Nuk eshte e nevojshme te dalesh kaq me vrik
  duke bere kaq potere!
  Do rezistoja duke te perndjekur,
  me nje lopate vrasese!
  Perkthimi me lart shume i dobet! ku e paske gjetur?

  Mesa duket perkthimi me i mire ne shqip mbete ai i Driteroit:

  Ti kafshe e vogel, qimendritur,
  ku shkon me vrap, e lebetitur
  pse dridhesh ne ethe, e sfilitur
  per fatin tend?
  Mbi ty lopaten s'e kam ngritur
  Ndaj mos u tremb

  A s'sheh? Natyra me njerine ne lufte jane
  e paqe s'dine
  Njeriu mbi kafshet ben kerdine
  e vret, e pret
  megjithese vdekja thinje thinje
  dhe ate e pret

  etjetj...se eshte e gjate kjo poeme dhe s'i kam bese memories...
  Perkthimi eshte gje e veshtire shume, nuk mjafton vetem te dish nje gjuhe te huaj dhe o burra, yxhym t'i sjellim ne shqip rrapa zhdrapa dhe askujt si mbetet me asgje ne mendje edhe pse autori mund te jete Kaliber.

  Kujdes!
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 20. #20
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Citim Postuar mė parė nga Era1
  NJE MIU

  I vogel, i perdredhur, i trembur, kafsheze e druajtur,
  Oh ē'panik ka ne gjoksin tend te vogel!
  Nuk eshte e nevojshme te dalesh kaq me vrik
  duke bere kaq potere!
  Do rezistoja duke te perndjekur,
  me nje lopate vrasese!
  Era Flm per cfare na solle
  Ka mundesi te na tregosh edhe emrin e perkthyesit?
  DP
  sereno

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Robert d’Anzhelit dhe shqiptarėt
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-05-2009, 04:41
 2. Kėnga e Gjergj Elez Alisė
  Nga Ullmar Qvick nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 07-09-2006, 05:29
 3. Robert D'Angely
  Nga dodoni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-10-2004, 01:23
 4. Letėr e hapur Robert Papės
  Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 11-10-2003, 09:04
 5. Vritet ne Athine "i tmerrshmi i Vlores" Robert Boraku
  Nga Asteroid nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-06-2003, 10:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •