Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 97 prej 97
 1. #81
  gazetar
  Antarsuar
  06-06-2009
  Postime
  735
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Une mendoj se nuk jane te demshem per shoqerine ku jetojne, edhe se jane teper insistues. Ajo qe nuk duhet nenvletesuar eshte se, nuk thone kurre banalitete, por per 'do gje pergjigjen me argumenta. Dhe per te argumentuar pergjigjet e tyre shfletojne gjithmone Biblen. Si gjithe te tjeret thone gjera te drejta dhe gjera me pak te drejta. Daljen dere me dere per te predikuar e argumentojne me fjalet qe Krishti u tha apostujve: "Shkoni dhe pagezoni te gjithe boten, ne emer te atit e te birit e te shpirtit te shejt. Si qengjat mes ujqerve". Dhe nuk besoj se kjo qe thone eshte nje banalitet. Por nga ana tjeter predikojne edhe gjera te tjera me pak te kuptueshme, psh nuk pranojne dhe nuk praktikojne trazfuzionin e gjakut, jane gati qe te vdesin dhe nuk pranojne te bejne trazfuzion ne asnje spital. Dhe kyte e argumentojne me nje interpretim ne Bibel. Kudo ku shkojne bejne shume njerz qe t'i perkrahin. Vetem ne Shqiperi kane arritur te konvertojne me mijera njerz, sidomos nga Shqiperia e mesme dhe ajo e jugut. Flitet diku te 100 mije njerz. Nuk pranojne sherbimin ushtarak, sepse jane pacifista dhe si te tille nuk pranojne te rrokin armen.

 2. #82
  Ja ku jam, mua m drgo!
  Antarsuar
  06-12-2008
  Mosha
  35
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Dorontina Lexo Postimin
  edhe ata punojn e besojn kryeshefin e tyre ....
  edhe une dua te perhap nji fe,nenshef do ta bej Drague ...

  Sa i perket Jehova,qe sa vite erren rrugeve te europes ende smujten me legjitimizu fen e tyre ende enden neper dyer te banorve ku shpesh priten shum keq me fjalin "pse na zgjoni heret te dielen ne mengjes,"beni seks mos perhapni fe"....
  Nuk jane vetem Deshmitaret e Jehovait qe bejne nje veper predikimi neper shtepi. Ka shume te tjere qe bejne. Nuk dyshoj qe mund ta besh edhe ti ate me dragoin, por besoj qe ne deren e pare do te te ofendojne dhe nuk do te flasesh kurre. Ndersa dallimi tek Deshmitaret e Jehovait eshte se pavaresisht nga injorimi dhe ofendimi i botes nuk dorezohen. Predikimin e shohin si nje detyre ndaj Perendise para njerezve. Jemi plotesisht te vetedijshem, dhe kemi lexuar edhe ate pjese te Bibles qe thote:

  Gjoni 15:19
  Po t ishit nga bota, bota do t donte t vett; por sepse nuk jeni nga bota, por un ju kam zgjedhur nga bota, prandaj bota ju urren.


  Keshtu qe ofendimet dhe urrejtja nuk eshte e habitshme per mua.

  coptic
  ... njerzit deshn m tepr errsirn se dritn; sepse punrat' e atyreve ishin t-liga.

 3. #83
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime
  Citim Postuar m par nga coptic Lexo Postimin
  Deshmitaret e Jehovait nuk jane kunder gjakut. Por jane kunder perdorimit jo te drejte te gjakut.

  Ja dhe shkrimet te cilave po ju referohesha:

  Veprat 15:28, 29
  28 N fakt na u duk mir Fryms s Shenjt dhe neve q t mos ju ngarkojm asnj barr tjetr prve ktyre gjrave t nevojshme:
  29 q ju t hiqni dor nga gjrat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjrat e mbytura dhe nga kurvria; do t bni mir t ruheni nga kto. Qofshi mir``.


  Efesianeve 1:7
  n t cilin kemi shpengimin me an t gjakut t tij, faljen e mkateve sipas pasuriv s hirit t tij,

  Keshtu qe duke mos pranuar transfuzionin e gjakut, Deshmitaret e Jehovait nuk po kerkojne vdekjen e personave, por mjekimin alternativ.
  Secili ka t drejt t vendos per vetveten e tij, t beson dhe t mendon ashtu si ai mendon se sht m mir, por, nse dikush keqinterpreton Biblen dhe perdor Biblen per t arsyetuar rregullat e njerzve, kjo nuk sht n rregull.

  Pa dashur t thellohna n temen lidhur me a duhet t ipet gjak apo jo sepse secili ka mendimin e vet, s'po m hyn n pun mua ajo, por, ajo qe m duhet ta them sht rreshti i cituar nga Bibla (vap 15; rershti 29), ai rresht vertet sht i shkruar ashtu por habitemi se si dikush pretendon t pervetson dhe merr si mburoj rreshta nga Bibla dhe arsyeton rregullat n sektin e vet dhe me kt duke i dhn krejt kuptim t tjeter Shkrimit t Shenjt!!

  I nderuar, kur thuhet; "q ju t hiqni dor nga gjrat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjrat e mbytura dhe nga kurvria.." Nuk bhej fjal per transfuzionin e gjakut sikurse ju pretendoni, por, fjala sht per traditat qe kishin njerzit qe nga koha e Moisiut - Beslidhja e Vjeter te cilen un do t postoj n vijim:

  T gjith qe kan lexuar Biblen e din se pasi Moisiu i mori nga Hyji fjalt e beslidhjes, erdhi dhe i tregoi popullit t gjitha fjalt e Zotit. Pasi populli ndgjoj me kujdes; "ather dergoi disa t rinj pr t ofruar olokauste dhe pr t flijuar via t rinj si theror falnderimi ndaj Zotit. Pasi theren viin n shenj falminderimi, Moisiu mori gjysmn e gjakut dhe e vuri n legen; dhe gjysmn tjetr t gjakut e shprndau mbi altar. Pastaj mori librin e beslidhjes dhe ia lexoi popullit, i cili tha:
  Ne do t bjm tr ato q ka thn Zoti, dhe do t`i bindemi".


  Kshtu Hyji lidhi beslidhjen me popullin e Izraelit. Ndrsa me gjysmen e tjeter t gjakut, ai sterpiku belsidhjen. Kshtu edhe u arrit Beslidhja e Zotit me populli izraelit-pasardhsit e Abrahamit (dl; 19)


  Ndersa ai rresht qe ti shkruan n vijim, menjiher pas rreshtit 19; "Efesianeve 1:7
  n t cilin kemi shpengimin me an t gjakut t tij, faljen e mkateve sipas pasuriv s hirit t tij, lidhet me kt ku secili qe ka pakez logjik mund ta kuptoj, t lexojm me kujdes:

  Po kshtu, pas darks, mori kupn duke thn:
  Kjo kup sht Beslidhja e Re n gjakun tim, q sht derdhur pr ju." (Lk 22; 14/20)


  Kjo ishte arsyeja e asaj qe thuhet; "q ju t hiqni dor nga gjrat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjrat e mbytura dhe nga kurvria", nuk kishte lidhje me sektin e juaj, por porosia ishte se;
  1. Mos t kushtohet fli idhujve;
  2. Mos t derdhet gjaku sikurse ishte tradit qe nga koha e Mosisiut sikurse u tha m nalt sepse sht Krishti dhe gjaku i Tij Beslidhja;
  3. Mos t ushqehen prej mishit t bagtis s furur ose t mbytur;
  4. T mos praktikohet kurvria.


  Kjo ishte porosia e apostujve qe u derguan permes Juds dhe Sils dhe nuk sht mir t manipoloni me shkrimet e shenjta per t mbuluar ligjet dhe rregullat e juaja.
  E perseris se kurr n jet nuk bhej fjal per transfuzionin e gjakut sikurse ju keni thn, por ishte fjala qe mos t perdoret gjaku i kafshve n kushtime dhe sterpikje qoft n emer t Zotit as t ndonji idhuri sikurse ekzistonin traditat t ndryshme t athershme, sepse sht gjaku i Krishtit i cili na pastron dhe garenti n Beslidhje. kjo sht e verteta e asaj, e jo ajo qe thua ti. Bile secili mund ta merr me mend sepse vet mnyra se si perdoret kjo kur thot; "q ju t hiqni dor nga gjrat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjrat e mbytura dhe nga kurvria" tregon se nuk ishte fjala per transfuzionin e gjakut por ju keni mashtruar veten dhe tani mendoni t'i mashtroni edhe t tjert.
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 4. #84
  gone Maska e INFINITY
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga coptic Lexo Postimin
  Te cajne koken, kur futesh dhe ben akuza palidhje, por te sugjeroj nje gje. Mos gjuaj fjale andej ketej, sepse pastaj pergjigjet nuk do te te pelqejne. Nese te tjeret nuk jane dakort, nuk do te thote se duhet te mbetet vetem fjala jote.

  Une po te them dhe tani nuk kam kohe, por mund ta gjej ne daq edhe ne amandament, qe nese nuk respektohet e drejta e pacietit, pacienti mund te ngre padi. Dhe kete personalisht do ta kisha bere. Sepse si deshmitare te jehovait, ne kemi nje karton, qe flet edhe kur dikush nuk mund te flase per ne. Ajo kartele eshte e nenshkruar dhe tregon qe eshte marre me vetedije vendimi kunder gjakut. Prandaj askush nuk guxon te te trajtoj ndryshe. Cfare nese vdes, kjo kishte cuar ne miratimin e ketij amandamenti. Sepse edhe ne te kaluaren Deshmitareve te Jehovait u ishte dhunuar e drejta e vendosjes per mjekim, dhe me dhune u ishte futur gjak. Kjo kishte shkaktuar disa reagime zingjir dhe padi, qe fale ngulmimit te Deshmitareve tani te gjithe qytetaret amerikane kane mundesi per shume liri shprehjeje dhe vendosjeje jo vetem ne lidhje me mjekimin.

  Prandaj, nese deshiron te flasesh, trego rastin, por mos e bej me komente paragjykuese dhe duke ofenduar te tjeret. Nese je mjek, edhe pse nga komentet e tua ofenduese nuk me dukesh i tille, shero pacientet e tu.

  coptic
  Se pari lexo komentet e tua fyese dhe pastaj ec na jep leksion ketu se di duhet te te pergjigjemi ty apo MOR LAL-ve.

  Se dyti, para se te me tregosh mua qe kam pare film, pyet per detaje rreth ngjarjes dhe boll akuzove njerezit qe po shpifin se nuk te pelqen ty.

  Se treti, ajo paciente nuk e kishte ate leter me vete dhe as burri i saj nuk kishte asnje dokument qe tregonte se gruaja e tij ishte kunder transfuzionit te gjakut. Dmth ishte fjala e burrit kunder gjykimit te mjekes per te shpetuar jeten e kesaj gruaja dhe me pas nene apo jo. Mjekja nuk do priste te shkonte te merrte ky letra, kur cdo minute ishte e rendesishme.

  Se katerti, mos ki merak se burri i saj uleriti mjaftueshem ne mes te nje Emergency Department duke kercenuar per padi ndaj spitalit dhe mjekes duke e treguar fare qarte se ca kafshe ishte, dhe pergjigja e mjekes ishte: "I WILL SEE YOU IN COURT".

  Pse erdhi ajo nene e re me femijen e saj ta falenderonte kete mjeke qe i shpetoi jeten? Pse i vuri vajzes se saj emrin e mjekes? Pse nuk e paditen mjeken dhe spitalin? Apo ndoshta e kuptuan qe pallavrat qe predikoni ju neper revistat tuaja mediokre jane nje hic perpara jetes se nje vajze te re dhe femijes se saj?

 5. #85
  Ja ku jam, mua m drgo!
  Antarsuar
  06-12-2008
  Mosha
  35
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Per TONIN
  Te lutem, mos komento nje gje qe eshte ligj, sepse nuk ka vend per komentim. Por meqe edhe ketu u fute, ja nje nga eterit e kishes cfare thoshte:
  Minukius Fliksi (shek. III e.s.)
  "Aq shume tutemi ne nga gjaku i njeriut, saqe ne ushqimin tone, nuk perdorim as gjakun e kafsheve te ngrenshme." -- The Ante-Nicene Fathers v.IV f. 192

  Keshtu qe tek Veprat e Apostujve flitet per gjakun, jo per gjakun e kafsheve. Ne ate kohe nuk perdore transfuzioni patjeter. Por te marrim nje shembull.

  Nese mjeku i thote nje personi rri large alkoolit (dmth mos pi), a do te respektonte kete urdher nese alkoolin e merr nga venat? Patjeter qe jo.

  Prandaj kur Bibla thote "rrini larg" gjakut, kjo tregonte qe as duhej prekur gjak, e lere me te futet ne trup.

  Prandaj kur shikojme shkrimet, nuk eshte mire te zbutim ligjet e Perendise, per interesa personale, apo per te arsyetuar veprimet tona nga frika nga vdekja.

  coptic
  Ndryshuar pr her t fundit nga coptic : 05-09-2009 m 18:31
  ... njerzit deshn m tepr errsirn se dritn; sepse punrat' e atyreve ishin t-liga.

 6. #86
  Ja ku jam, mua m drgo!
  Antarsuar
  06-12-2008
  Mosha
  35
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga INFINITY Lexo Postimin
  Se pari lexo komentet e tua fyese dhe pastaj ec na jep leksion ketu se di duhet te te pergjigjemi ty apo MOR LAL-ve.

  Se dyti, para se te me tregosh mua qe kam pare film, pyet per detaje rreth ngjarjes dhe boll akuzove njerezit qe po shpifin se nuk te pelqen ty.

  Se treti, ajo paciente nuk e kishte ate leter me vete dhe as burri i saj nuk kishte asnje dokument qe tregonte se gruaja e tij ishte kunder transfuzionit te gjakut. Dmth ishte fjala e burrit kunder gjykimit te mjekes per te shpetuar jeten e kesaj gruaja dhe me pas nene apo jo. Mjekja nuk do priste te shkonte te merrte ky letra, kur cdo minute ishte e rendesishme.

  Se katerti, mos ki merak se burri i saj uleriti mjaftueshem ne mes te nje Emergency Department duke kercenuar per padi ndaj spitalit dhe mjekes duke e treguar fare qarte se ca kafshe ishte, dhe pergjigja e mjekes ishte: "I WILL SEE YOU IN COURT".

  Pse erdhi ajo nene e re me femijen e saj ta falenderonte kete mjeke qe i shpetoi jeten? Pse i vuri vajzes se saj emrin e mjekes? Pse nuk e paditen mjeken dhe spitalin? Apo ndoshta e kuptuan qe pallavrat qe predikoni ju neper revistat tuaja mediokre jane nje hic perpara jetes se nje vajze te re dhe femijes se saj?
  Nese te fyen realiteti, me vjen keq. NO COMENT ON THIS!

  Sa per ate grua, une nuk e di ku e ke pare, do ta shihje edhe nje here me gjithe qejf filmin ndoshta te tregoj se perse i la emrin. A mo sperfundonte qe gruaja jetoi pergjithmone e lumtur! Sepse shume filma keshtu perfundojne. Mos u prek sepse disa gjera po bejme shaka. Por ti po prekesh shume shpejt. Nuk e them per te ofenduar me beso. Se nese ka ndodhur nje gje qe thua, as une as ti nuk e vertetojme dot. Por une po flisja per nje Deshmitar te Jeovait qe ndjek parimet biblike, eshte e papranueshme te marre gjak.

  coptic
  Ndryshuar pr her t fundit nga coptic : 05-09-2009 m 18:30 Arsyeja: shtese
  ... njerzit deshn m tepr errsirn se dritn; sepse punrat' e atyreve ishin t-liga.

 7. #87
  gone Maska e INFINITY
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Ti sinqerisht paske probleme. Une po te them per nje rast real dhe ti vazhdon akoma me te tenden. Ti ja marrke ne kthese dhe talebaneve mazllem te forumit dhe me vjen keq per ty. Megjithese nuk keni ndonje ndryshim te madh jo, se ata vrasin veten gjoja ne emer te Allahut dhe nuk pyesin per jeten e tyre. Ju po ashtu pranoni te vdisni me mire se te mirni nje transfuzion gjaku qe mund t'ju shpetoj jeten. Kot nuk kane vrare gjithe ata adoleshent veten ne Shqiperi qe besojne te Jehovai juaj se i predikoni ju keto brockulla.

 8. #88
  Ja ku jam, mua m drgo!
  Antarsuar
  06-12-2008
  Mosha
  35
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga INFINITY Lexo Postimin
  Ti sinqerisht paske probleme. Une po te them per nje rast real dhe ti vazhdon akoma me te tenden. Ti ja marrke ne kthese dhe talebaneve mazllem te forumit dhe me vjen keq per ty. Megjithese nuk keni ndonje ndryshim te madh jo, se ata vrasin veten gjoja ne emer te Allahut dhe nuk pyesin per jeten e tyre. Ju po ashtu pranoni te vdisni me mire se te mirni nje transfuzion gjaku qe mund t'ju shpetoj jeten. Kot nuk kane vrare gjithe ata adoleshent veten ne Shqiperi qe besojne te Jehovai juaj se i predikoni ju keto brockulla.
  Po ndryshojme si jo. Sepse edhe nese vdesim edhe nese jetojme, e bejme ne perputhje me parimet Biblike, por mos ke frike, se askend nuk kemi hedhur ne ajer kur kemi vdekur. Nese dikush vendos te vdes per bindjet e tij, me vjen keq per ty tani qe nuk e kupton. Perderisa njerezit japin jeten per ideologji me absurde politike apo shoqerore aq me teper do te arsyetohej te jepnin jeten per te mbajtur parime te pavdekshme. Dhe kjo po tregohet qe nuk jane se po vdesin por po jetojne, madje me shendosh edhe me operacionet pa gjak.

  Tani vertet dua te te kerkoj falje, sepse une e mora pak me humor kete temen tende, por ti u ofendove shpejt edhe nuk e di si rrodhi kjo bisede.

  coptic
  ... njerzit deshn m tepr errsirn se dritn; sepse punrat' e atyreve ishin t-liga.

 9. #89
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime
  Citim Postuar m par nga coptic Lexo Postimin
  Per TONIN
  Te lutem, mos komento nje gje qe eshte ligj, sepse nuk ka vend per komentim. Por meqe edhe ketu u fute, ja nje nga eterit e kishes cfare thoshte:
  Minukius Fliksi (shek. III e.s.)
  "Aq shume tutemi ne nga gjaku i njeriut, saqe ne ushqimin tone, nuk perdorim as gjakun e kafsheve te ngrenshme." -- The Ante-Nicene Fathers v.IV f. 192

  Keshtu qe tek Veprat e Apostujve flitet per gjakun, jo per gjakun e kafsheve. Ne ate kohe nuk perdore transfuzioni patjeter. Por te marrim nje shembull.

  Nese mjeku i thote nje personi rri large alkoolit (dmth mos pi), a do te respektonte kete urdher nese alkoolin e merr nga venat? Patjeter qe jo.

  Prandaj kur Bibla thote "rrini larg" gjakut, kjo tregonte qe as duhej prekur gjak, e lere me te futet ne trup.

  Prandaj kur shikojme shkrimet, nuk eshte mire te zbutim ligjet e Perendise, per interesa personale, apo per te arsyetuar veprimet tona nga frika nga vdekja.

  coptic
  O shoq, nse m pergjigjesh mua lidhur me shkrimin, pergjigju duke u bazuar n shkrime sepse un mora si shkas shkrimin tnd te cilin e ke nxerrur nga Bibla, dhe qe ne at shkrim, ne ata rreshta te Bibles, po gnjen dhe se nuk bhej fjal per transfuzionin e gjaukut. Kjo sht ajo qe ta kam thn dhe nse ke pergjigje biblike udhro, lej ti ato fillozofit e papagajve te kulles s rojes, por shfletoje Biblen dhe sjelle nji rresht ku thuhet kjo apo ku ndalon Shkrimi i Shenjt transfuzionin e gjaukut. Kjo ishte ajo qe e thash dhe po perseris, se mua nuk po m intereson dhe nuk bhet fjal lidhur me transfuzionin e gjakut te un, por shkrimet e shenjta qe ti ke marrur si prov nuk deshmojn kt.
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 10. #90
  Ja ku jam, mua m drgo!
  Antarsuar
  06-12-2008
  Mosha
  35
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kur Bibla thote MOS VRIT a ka rendesi me cfare arme? Mendoj se nuk ka nevoje per me shume, sepse nuk deshiron ta kuptosh. your choice.
  ... njerzit deshn m tepr errsirn se dritn; sepse punrat' e atyreve ishin t-liga.

 11. #91
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime
  Citim Postuar m par nga coptic Lexo Postimin
  Kur Bibla thote MOS VRIT a ka rendesi me cfare arme? Mendoj se nuk ka nevoje per me shume, sepse nuk deshiron ta kuptosh. your choice.

  Ky sht edhe njri nder dyfektet e juaj, mendoni se dini, si mun t thuajsh; "Mendoj se nuk ka nevoje per me shume", hajde ta shiqojm dhe do t vrejsh ti dhe lexuesit se ka nevoj m shum.

  Jo coptic, nuk ke dhn krahasim t njjt.

  Mos vrit sht diqka tjeter me at dhe dallon nga transfuzionin e gjakut, pse?

  Nse thuhet mos vraj, vertet nuk ka rendesi se me qfar arme vret, secila form sht vrasje. Por:

  Kur bhet fjal per transfuzionin e gjakut, nuk ka lidhje me ata rreshta, ktu dallon dhe nuk ka askush t drejt t bj ksi krahasimi. Pse?

  Kur thot shkrimi se; "q ju t hiqni dor nga gjrat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjrat e mbytura dhe nga kurvria.." Po flitet qe t hiqet dor nga praktikat e vjetra qe njra nder to ishte edhe kushtimi i gjakut qoft n emer t beslidhjes dhe qoft n idhujve. Por kjo dallon nga ajo qe ti thua, sepse; sht diqka tjeter nse un marr dhe kushtoj gjak viqi apo t deles apo fli n emer t Zotit, dhe nse dikush jep gjak tjetrit. Kto dallojn.

  Pse dallojn?

  Sepse t kushtojsh Zotit gjak viqi derisa Jezusi derdhi gjakun e vet sht mkat. Ndersa t japesh nji njeriut gjak nse kerkohet, sht sikurse nse i jep ndonji fjal t mir, apo ushqim apo medikamente. Pra nuk sht mkat, perkunder sht veper humane.

  Dallon n mes t asaj qe t kushtohet gjak-fli t kafshes apo...., n emer t Zotit derisa sht gjaku i Krishtit me t dhnun dikujt gjak per ta ndihmuar gjendjen e tij shendetsore.

  Kjo sht ajo qe un dua ta them.
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 05-09-2009 m 19:46

 12. #92
  Larguar..
  Antarsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  16 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga toni77_toni Lexo Postimin
  Ky sht edhe njri nder dyfektet e juaj, mendoni se dini, si mun t thuajsh; "Mendoj se nuk ka nevoje per me shume", hajde ta shiqojm dhe do t vrejsh ti dhe lexuesit se ka nevoj m shum.

  Jo coptic, nuk ke dhn krahasim t njjt.

  Mos vrit sht diqka tjeter me at dhe dallon nga transfuzionin e gjakut, pse?

  Nse thuhet mos vraj, vertet nuk ka rendesi se me qfar arme vret, secila form sht vrasje. Por:

  Kur bhet fjal per transfuzionin e gjakut, nuk ka lidhje me ata rreshta, ktu dallon dhe nuk ka askush t drejt t bj ksi krahasimi. Pse?

  Kur thot shkrimi se; "q ju t hiqni dor nga gjrat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjrat e mbytura dhe nga kurvria.." Po flitet qe t hiqet dor nga praktikat e vjetra qe njra nder to ishte edhe kushtimi i gjakut qoft n emer t beslidhjes dhe qoft n idhujve. Por kjo dallon nga ajo qe ti thua, sepse; sht diqka tjeter nse un marr dhe kushtoj gjak viqi apo t deles apo fli n emer t Zotit, dhe nse dikush jep gjak tjetrit. Kto dallojn.

  Pse dallojn?

  Sepse t kushtojsh Zotit gjak viqi derisa Jezusi derdhi gjakun e vet sht mkat. Ndersa t japesh nji njeriut gjak nse kerkohet, sht sikurse nse i jep ndonji fjal t mir, apo ushqim apo medikamente. Pra nuk sht mkat, perkunder sht veper humane.

  Dallon n mes t asaj qe t kushtohet gjak-fli t kafshes apo...., n emer t Zotit derisa sht gjaku i Krishtit me t dhnun dikujt gjak per ta ndihmuar gjendjen e tij shendetsore.

  Kjo sht ajo qe un dua ta them.
  Epo sipas teje me fal qe nderhyj, me fal nqs po te fyej. Kur pacienti merr transfuzion gjaku a nuk do te thote kjo se ai po ha gjak. Dhe kur nuk duket ndonje gote ai e merr gjakun me qeska plastike.
  A mendon se gjaku eshte i njejte me gjakun e tij pavaresisht se kane te njejtin grup gjaku? DUKE MARRE GJAKUN E NJE TJETRI KY ESHTE NJE TRUP I HUAJ DHE TRUPI I TIJ REAGON MENJEHERE.
  Nje gje duhet provuar

  Marrim per shembull :
  Gjeja kryesore eshte sistemi imunitar qe mbron nga infeksioni.
  Pacientet qe marrin gjak jane me te prirur ndaj infeksionit
  Nje doktor ne nje liber ( The British Journal of Surgery) Nga pacientet qe bene transfuzione gjaku 25 % e tyre paten infeksione ne krahasim me 4% e atyre qe nuk paten transfuzione. Ky doktor tregon: Transfuzionet e gjakut te bera para ose pas operacionit u shoqeruan me ndikime infektive dhe rreziku i infeksionit pas operacionit u rrit nga numri i njesive te gjakut qe dhane.

  Sipas mjekeve eshte njoftuar se shume semundje perhapen per shkak te tranfuzionit te gjakut.Si psh.viruset herpetike, tifoja, malarja,.....

  Nqs keni nevoje per informacione te dobishme me e mira eshte te lexoni informacione qe tregojne te kunderten e transfuzioneve te gjakut.
  Ketu nuk behet fjale per fene as per biblen por per jeten njerezore qe eshte ne zhdukje e siper.
  Kujt i intereson a do gjak apo jo askush nuk eshte i interesuar per ty. Nqs e ke vete veten ne dore dhe informohesh mire per pasojat qe vijne me vone atehere do te jesh i pergatitir per ti shmangur ato.

  Cdo njeri ka te drejte te vendose te pranoje apo jo transfuzonin e gjakut.
  Une per vete jo
  Me respekt

 13. #93
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-12-2008
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  te pranosh te vdesesh ,duke mos pranuar te besh transfuzion gjaku ,duke ditur qe ne dietet e sotme eshte pothuajse 100% e sigurt eshte marrezi.Asnje fe nuk e pranon dika te tille.

 14. #94
  Ja ku jam, mua m drgo!
  Antarsuar
  06-12-2008
  Mosha
  35
  Postime
  275
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Duke ditur qe ne ditet e sotme e edhe ne ato te ardhme, gjaku do te vazhdoje te jete gjeja me e pasigurt ne organizem te huaj, asnjeher mjeket nuk do te jene dakord. Dhe nese pyet cilindo mjek (qe njeh mire funksionin e gjakut, besoj te gjithe e dijne) ateher do te te tregoje qe po te jete mundesia, operacionet pa gjak jane me te sigurtat.

  Por per ne deshmitaret nuk eshte e rendesishm nje deklarate shkencore, qe sot eshte neser ndryshohet, por ajo qe thote Perendia. Cdo here ka dale e vertet dhe per te miren tone, prandaj e zbatojme.


  Edhe per TONIN,

  Meqe te pelqen te flasesh nga Bibla, me pelqen edhe mua, ja disa shkrime per gjakun dhe pastaj mund te diskutojme:

  Zanafilla 9:3, 4
  Vetm mos e hani mishin me shpirt q sht n gjak

  Tani, nga shkrimi kuptohet qe per Perendine, shpirti i cdo gjallese eshte ne gjak. Kjo ne vende te tjera perfshin edhe gjakun e njerezve. Domethene qe perfaqeson shpirtin e nje gjallese, gjaku i saj. Prandaj, Bibla thote sa vijon:

  Levitiku 17:14
  mos e hani gjakun e asnj qenie t gjall, sepse jeta e do gjallese sht gjaku i saj. Kushdo q ta haj, duhet t mbaroj.

  Qeshta e te qendruarit larg gjakut, ne Izraelin e lashte, ishte nje gje qe lidhej me respektimin e shenjterise se Jehovait. Nese nuk respektohej, denohej me vdekje. Dicka shume serioze.

  Keshtu qe ne ceska plastike, ne trupin e nje pacienti, ne kuti apo ne ene tjera laboratori, nuk mund te "destilohet" gjaku nga shenjteria e tij. Si te krishtere, pastaj i njejti ligj u perteri. Te rrinim larg gjakut, gjerave te flijuara idhujve, kurverise. Keto gjerat tjera denoheshin me vdekje, dhe prap edhe tek te krishteret humbnin miratimin, qe do te thoshte vdekje frymore, apo prishje e marredhenies se nje te krishteri me Perendine.

  Sa per sqarim, kur Pali po u thoshte te krishtereve te rrinin larg nga gjaku, nuk duhet te parafrazojme, te caktojme nga cili gjak. Une permenda disa shkrime historike dhe fetare te kohes se hershme, se si kuptohej ky ligj. Dhe duket drejtperdrejt lidhej me gjakun e njerezve. (Edhe pse perfshinte ne pergjithesi gjakun e cfaredo gjallese) Sepse mes paganeve ishte praktike e perhapur pirja e gjakut, sidomos ne disa rite fetare, atij te njerezve (zakonisht armiqve), per te marre bekime e ku ta dish cfare idesh.

  Por ajo qe eshte me rendesi, ka te beje me shenjterine e gjakut. Edhe pse beselidhja e vjeter e bazuar tek ligji i Moisiut kishte marre fund, gjaku vazhdonte te konsiderohej si shpirti i ngjalleses (perfshire edhe njerezit).

  Ja nje deklarate tjeter e Bibles per te vetmin perdorim te drejte te gjakut:

  Levitiku 17:10-11
  10 Po edhe cilido njeri i shtpis s Izraelit ose prej t ardhurve q banojn ndr ta q do t guxoj t haj gjakun, un do t kthehem kundr njeriut t till e do ta humbas prej popullit t tij. 11 Sepse jeta e gjalless sht n gjak. Kjo sht arsyeja q un jua kam dhn ta vni mbi lter pr t shprblyer jetn tuaj; gjaku shprblen, sepse sht jet.

  coptic
  ... njerzit deshn m tepr errsirn se dritn; sepse punrat' e atyreve ishin t-liga.

 15. #95
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-02-2018
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: far mendoni pr "dshmitart e Jehovait"?

  ik se le nam se u intereson shum atyre se nuk i moret ju po kur tju vije fundi vertet mjer ju

 16. #96
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-02-2018
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: far mendoni pr "dshmitart e Jehovait"?

  Citim Postuar m par nga ^AngeL^ Lexo Postimin
  Persnalisht me duken njerz te mire por budallenje, me habit qe nuk e kuptojne edhe vete cfare budalliku bejne.c'do muaj nxjerin nga nje revist te re, ka thene johavai keshtu ka thene ashtu, sikur po komunikon johavai me ta per dite.
  dhe ajo vizita qe vene neper shtepia ma shpifin, do te me cmendin ndonje dite se me kan lodhur duke ardhe gati cdo jave, i've to make excuses not to let them inside. i hate them
  a thua u intereson atyre se nuk moret ju revistat po ikni o se lat nam

 17. #97
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  760
  Faleminderit
  4
  9 falenderime n 9 postime

  Pr: far mendoni pr "dshmitart e Jehovait"?

  Citim Postuar m par nga bakudr Lexo Postimin
  une i mendoj si nje sekt i krishterizmit, dhe mendoj se duhen respektuar per besimin qe kane,

  megjithese kam degjuar nga shume te krishtere (non-denominational), e katolike qe nuk i quajne te krishtere, nuk i konsiderojne te krishtere.

  Por interesant ai numri 144 000. Edhe mua ai numer me ka shqetesuar qe kur isha i vogel dhe e mbaj mend se e kam lexuar ne nje nga ato revistat shume ngjyreshe qe shperndaheshin ne shqiperi pas komunizmit. Ku mund ta kene bazuar ate numer valle? A di njeri?


  12 fiset e Izraelit
  12x12= 144
  12 x 12,ooo= 144,ooo

  pra cdo fis Izrealit do kete 12,ooo ,,te zgjedhur,

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema t Ngjashme

 1. Cfare mendoni per Hitlerin dhe "Mein Kampf"
  Nga wittstar n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 105
  Postimi i Fundit: 06-02-2011, 19:15
 2. A mendoni t ktheheni n Shqipri ?
  Nga Arbushi n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 189
  Postimi i Fundit: 10-01-2011, 06:06
 3. Cfare mendoni pr lakuriqsin e femrave shqiptare?
  Nga vesaaa n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 454
  Postimi i Fundit: 05-12-2010, 15:02
 4. Pyetesor: Si mendoni...?
  Nga gea_07 n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-03-2007, 18:47
 5. Si mendoni...?
  Nga PRI-LTN n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 28-02-2007, 15:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •