Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 84
  1. #1
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120

    Qumështi i nënës

    Qumështi i nënës është një përzierje e pakrahasueshme që shërben si burim ushqimor i shkëlqyeshëm për foshnjen e porsalindur dhe rrit rezistencën ndaj sëmundjeve. As ushqimi artificial për fëmijë i prodhuar nga teknologjia e ditëve tona nuk mund ta zëvendësojë këtë burim ushqimi të mrekullueshëm.
    Çdo ditë zbulohen dobi të reja që përmban qumështi i nënës për
    fëmijën. Një prej argumenteve që shkenca ka zbuluar rreth qumështit të nënës është se pirja e tij gjatë dy viteve të para të jetës ka dobi mjaft të madhe.19 Në Kuran jepet një lajm mjaft i rëndësishëm 14 shekuj më parë në lidhje me
    këtë fakt të zbuluar nga shkenca vetëm kohët e fundit:
    ”Nënat duhet t’i ushqejnë foshnjat e tyre
    për dy vjet me radhë…” (El-Bekare 233)
    ”Ne e kemi urdhëruar njeriun që të sillet mirë me prindërit,
    sepse nëna e vet e mbajti në barkun e saj, me vështirësi pas
    vështirësie dhe pas dy viteve ia ndau gjirin. Ji mirënjohës ndaj Meje dhe ndaj dy prindërve të tu, sepse tek Unë është
    kthimi juaj.” (Lukman 14)

  2. #2
    Moderatore
    Anëtarësuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Qumeshti i nenes permban antikorpe (trupa imune)qe i vijne ne ndihme femijes, e mbrojne nga semundjet. Eshte per t'u habitur se si shprehet nje femer qe deshiron te kete femije por sapo te linde, do te beje nje inxheksion qe te mos i vije qumeshti sepse i bie gjoksi. cfar egoje?! T'i besh lufte natyres eshte krim. Ushqyerja e femijes me gji krijon nje mardhenie me te ngrohte dhe ndikon ne intelektin e femijes.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    46
    ti japesh gji nje femije eshte nje eksperience e mrekullueshme!sa keq qe me vjen per burrat qe s'e kane idene

  4. #4
    ThjeShtENjeMysAfiR Maska e fatijonuk
    Anëtarësuar
    16-03-2006
    Vendndodhja
    In the land of the unkown man
    Postime
    137
    Perbashkohem me ju forumista dhe desha te shtoja kete:

    Jo vetem qe qumshti i nenes ka shume dobi shendetesore per imunitetin e foshnjes por gjithashtu ri - forcon lidhjen prinderore midis femijes dhe nenes ne nje menyre te pa shpjegueshme. Ato momente qe femija dhe nena shpenzojne me njeri tjetrin jane te ngulitura thelle ne shpirtin dhe zemren e femijes per tere jeten e tij/saj.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    me qumshtin e nones nuk ka
    #VamosArgentina

  6. #6
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anëtarësuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    sa ma shum qumesht nga mama me pi aq ma i qut bohet kalamau

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    si qumshi nanes ska.........harroje shkencen,

  8. #8
    e lehte dhe e tejdukshme Maska e ana.luna
    Anëtarësuar
    31-10-2005
    Vendndodhja
    ne maj te botes
    Postime
    61
    qumeshti i nenes jo vetem eshte nje gje primare per femijen (per te gjitha ato qe kan thene me larte)por eshte edhe gjeja me e thjeshte me praktike qe mund te ekzistoj.Mendoni nje grua qe sapo ka lindur nje femij te cohet naten cdo tre ore(nje femij i sapo lindur ka nevoj per te pire cdo 2-3 ore) per te pergatitur biberonin sterilizuar biberonin etj etj (un per vete do kisha lujt menc).kshu pra zgjidhni te mos jepni qumesht se ju bjen gjoksi por ju lun truni nga veni ose te jepni qumesht (dhe nuk eshte e thene qe gjoksi i bjen te gjithave ) dhe te jeni nena "sane mentalmente"(kjo e fundit me duket me e dobishme).
    disobbedisci a chi ti vuole servo
    di un dio,
    di un esercito,
    di una patria...

  9. #9
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga ana.luna
    qumeshti i nenes jo vetem eshte nje gje primare per femijen (per te gjitha ato qe kan thene me larte)por eshte edhe gjeja me e thjeshte me praktike qe mund te ekzistoj.Mendoni nje grua qe sapo ka lindur nje femij te cohet naten cdo tre ore(nje femij i sapo lindur ka nevoj per te pire cdo 2-3 ore) per te pergatitur biberonin sterilizuar biberonin etj etj (un per vete do kisha lujt menc).kshu pra zgjidhni te mos jepni qumesht se ju bjen gjoksi por ju lun truni nga veni ose te jepni qumesht (dhe nuk eshte e thene qe gjoksi i bjen te gjithave ) dhe te jeni nena "sane mentalmente"(kjo e fundit me duket me e dobishme).

    Pa diskutim qe qumeshti i gjirit eshte me i miri por mos harrojme se sot cdo gje zevendesohet.Dhe qumeshtin e gjirit e kane zevendesuar gati 100 % me te gjitha antitrupat mbrojtese dhe qe sherbejne ne sistemin imunuzues te foshnjes.

    Sa per ato ngritjet ne mes t'nates Ana Luna, ska nevoje te sterilozosh sot , shishe dhe biberona .. i ke gati shishet e formulave .. direkt e ne goje bebes . Te vete pak me shtrenjte por ste iken tepeleku i kokes . lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  10. #10
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anëtarësuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    pinko pranaj jan "daun" shumica e amerikonve se kan pi qumsh dyqoni

    nuk zevendohet 100 qumshi gjinit.

  11. #11
    e lehte dhe e tejdukshme Maska e ana.luna
    Anëtarësuar
    31-10-2005
    Vendndodhja
    ne maj te botes
    Postime
    61
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Pa diskutim qe qumeshti i gjirit eshte me i miri por mos harrojme se sot cdo gje zevendesohet.Dhe qumeshtin e gjirit e kane zevendesuar gati 100 % me te gjitha antitrupat mbrojtese dhe qe sherbejne ne sistemin imunuzues te foshnjes.

    Sa per ato ngritjet ne mes t'nates Ana Luna, ska nevoje te sterilozosh sot , shishe dhe biberona .. i ke gati shishet e formulave .. direkt e ne goje bebes . Te vete pak me shtrenjte por ste iken tepeleku i kokes . lol
    eksperienca qe kam pasur me beri te jap kete pergj PINK.patjeter qe cdo gje zevendesohet dhe shyqyr duke menduar se ka nga ato nena te cilave qumshti nuk i vjen (dhe kete e kam provuar per nje periudhe shume te shkurter ).nuk i njoh formulat pink sa mund te kushtojne (nga ato qe the duken shum komode)megjithate qumshti pluhur sasia per nje jave qe i duhet nje femije ketu ne itali kushton 40 euro(flas para dy vjetesh nuk e di ca kan bere tani nqs e kan ulur cmimin ).40 euro ne jave nuk me duken pak.
    disobbedisci a chi ti vuole servo
    di un dio,
    di un esercito,
    di una patria...

  12. #12
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Normalisht qe me shume vlera ka qumshti i gjirit po dhe formulat te pakten ketu ne USA si lene gje mangut. Une per vete tim bir e kam rrite me formula qysh se ka linde, pasi ashtu i kisha rrethanat, dhe jam shume e kenaqur me te.
    Sa per me te sjute Tiku i Takut po ja fut kot, se ne cdo doktor qe kam nderru
    per djalin me kane thene qe ka perparimin e nje femije 1.5 vjet me te madh
    se ai, ne sjellje e ne kuptim te faktorve te jashtem.
    Tashi me vajzen do e bej prove me qumsht gjiri por nqs nuk mund ta perballoj
    normalisht direkt dhe formula. Jane te shtrejta por te lirojne duart. Une me
    pare pergatis nje shishe, se rri duke u mshef sa kendej andej me ushqy
    femine kur ka njerez neper kembe.

  13. #13
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga ana.luna
    eksperienca qe kam pasur me beri te jap kete pergj PINK.patjeter qe cdo gje zevendesohet dhe shyqyr duke menduar se ka nga ato nena te cilave qumshti nuk i vjen (dhe kete e kam provuar per nje periudhe shume te shkurter ).nuk i njoh formulat pink sa mund te kushtojne (nga ato qe the duken shum komode)megjithate qumshti pluhur sasia per nje jave qe i duhet nje femije ketu ne itali kushton 40 euro(flas para dy vjetesh nuk e di ca kan bere tani nqs e kan ulur cmimin ).40 euro ne jave nuk me duken pak.
    Cmimet vetem ngrihen dhe nuk bien ndonjehere. Nejse formulat dhe ketej jane shtrenjte prandaj thashe - Ato shishet qe jane gati shkojne akoma me shume se eshte lehtesi per prinderit dhe sigurisht do paguash me shume.

    Dhe dicka tjeter do shtoja meqe tani e lexova ate postin e pare te Klevis kur thote - Jepini qumesht gjiri femijes per 2 vjet ?
    Si shume dashkeni me ja shtrydh .......... qumeshtin , qumeshtin .. freskine femres ...
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Pink, Klevisi ka te drejte: gruaja ka gji per rreth dy vjet pas lindjes dhe, per sa i perket freskise, femres i iken freskia po s'dha gji. Bile i rritet edhe probabiliteti te kete kancer ne gji (besoj jua ka mesuar "Sex and the city" kete).

    Per ato qe kane dhene gji (s'mu pergjigjen): a provon apo jo kenaqesi seksuale gruaja kur i jep te pije femijes?
    Ignore List: Den Bossi

  15. #15
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga gjergj_kastriot
    Pink, Klevisi ka te drejte: gruaja ka gji per rreth dy vjet pas lindjes dhe, per sa i perket freskise, femres i iken freskia po s'dha gji. Bile i rritet edhe probabiliteti te kete kancer ne gji (besoj jua ka mesuar "Sex and the city" kete).

    Per ato qe kane dhene gji (s'mu pergjigjen): a provon apo jo kenaqesi seksuale gruaja kur i jep te pije femijes?

    Gjergj K .
    Po si nuk i iken freskia femres nese e perdor gjirin per 2 vjet rresht? T'gjitha vlerat vitaminore- nutrienore ti merr /thith femija .. dhe nese i ke pare fillon u varet gjiri femrave deri te kerthiza dhe pastaj fillojne gjemojne ku /si te bejne silikonet sa me pare . lol

    2 vjet eshte shume. Femija ka me shume nevoje ne muajt e pare te jetes dhe jo deri kur te kete dhembe ne goje , kur shume mire mund te haje mish t'pjek .

    Sa per pietjen tende ... femra pergjigjuni djalit , mos e lini ignorant . lolol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  16. #16
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anëtarësuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    mu kujtu kur bojsha noi prapsi se kom qen harakat mthoshte mama: haram tqofte qumshi babes se baba i shkret ngrihej qe me not me mbajt rradhen per qumesht

    o sa kom qesh

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Gjergj K .
    Po si nuk i iken freskia femres nese e perdor gjirin per 2 vjet rresht? T'gjitha vlerat vitaminore- nutrienore ti merr /thith femija .. dhe nese i ke pare fillon u varet gjiri femrave deri te kerthiza dhe pastaj fillojne gjemojne ku /si te bejne silikonet sa me pare . lol

    2 vjet eshte shume. Femija ka me shume nevoje ne muajt e pare te jetes dhe jo deri kur te kete dhembe ne goje , kur shume mire mund te haje mish t'pjek .

    Sa per pietjen tende ... femra pergjigjuni djalit , mos e lini ignorant . lolol
    Per zotin Pinko, shume gra kane harruar se per cfare duhen ato hejbet qe kane te gjoksi, per mua keni krize identiteti si femra. Shume prej tyre nuk i perdorin fare gjithe jetes, kur ne fakt ato jane bere qe te perdoren sa me shume.
    Ignore List: Den Bossi

  18. #18
    e lehte dhe e tejdukshme Maska e ana.luna
    Anëtarësuar
    31-10-2005
    Vendndodhja
    ne maj te botes
    Postime
    61
    Citim Postuar më parë nga gjergj_kastriot
    Pink, Klevisi ka te drejte: gruaja ka gji per rreth dy vjet pas lindjes dhe, per sa i perket freskise, femres i iken freskia po s'dha gji. Bile i rritet edhe probabiliteti te kete kancer ne gji (besoj jua ka mesuar "Sex and the city" kete).

    Per ato qe kane dhene gji (s'mu pergjigjen): a provon apo jo kenaqesi seksuale gruaja kur i jep te pije femijes?

    gjergj kastrioti "gruaja"(nuk me pelqen si fjal) ka gji edhe deri ne gjashte vjec pas lindjes po qe per ate ,po ashtu si tha edhe pink qumshti eshte i rendesishem deri ne gjashte muajsh per nje femij me pas mund te filloj te haj gjerat qe i pershtaten moshes natyrisht duke rralluar edhe qumshin.dhe ne moshen dy vjecare do ishte me normale te hante mishin e pjekur dhe jo sisen e mamit.


    persa i perket pyetjes pak naive (per mos me then noj gje tjeter) mendova se talleshe.megjithate po te pergjigjem,dhenia e gjirit nje femije nuk ka te bej me eksitimin.nga te erdhi kjo pyetje?
    disobbedisci a chi ti vuole servo
    di un dio,
    di un esercito,
    di una patria...

  19. #19
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anëtarësuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Në çdo vend ku ka jetë
    Postime
    5,321
    Nuk ka gje me te mire se qumeshti nenes, gjeja me me vlere per shendetin e nje foshnje.
    Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni

  20. #20
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899

    Talking

    Citim Postuar më parë nga ^lukas^
    Nuk ka gje me te mire se qumeshti nenes, gjeja me me vlere per shendetin e nje foshnje.
    LoooL Po ti lukas ke mbaruar per doktorr apo e ke nga eksperienca e jetes

    Une se mbaj mende se ca shije ka qumshi i nenes,por me te vertet do jete kjo qe thot Lukasi
    Feel the pump √

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Këshilla për foshnjat 0-12 muajsh
    Nga Mina në forumin Të jesh prind
    Përgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 10-09-2011, 07:38
  2. Qumeshti I Devese
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 18-05-2009, 20:33
  3. Tradita ilire tek shqiptarët e Maqedonisë
    Nga alibaba në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 15:40
  4. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2005, 14:50
  5. Qumeshti..
    Nga s0ni në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 09-02-2003, 02:04

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •