Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e addam
  Antarsuar
  28-06-2003
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  39
  Postime
  118

  Marko Bocari, heroi shqiptar qe luftoi per pavaresine e Greqise

  Marko trimeria
  ngrehu te therret Greqia
  te vije Marko Shqiperia!


  Me i lavdishmi i fares suliote te Bocareve, Marko Bocari lindi ne Sul te Janines me 1790 ne nje familje te degjuar qe kishin dale shume burra trima si Kico Bocari, Kosta, Dhimitri, Jorgji dhe kapedani i madh i revolucionit te 1821, Noti Bocari.
  Marko Bocari pervee bemave te tij trimerore dhe burrerore dhe bukurise, na la trashegim edhe nje veper. eshte fjala per te famshim "Fjalori dy gjuhesh greko-shqip".
  Babai i Markos, Kico Gj. Bocari u martua tre here dhe kishte 18 femije, pese prej tyre i vdiqen te vegjel. Nga martesa e pare me Krisulla Papazotin kishte Janin, Lena, Maria, Anastasin dhe Markon.
  Kico Gj. Bocari u vra me 1813, ne Arte nga Gjoko Bakola. Ne vitet e kryengritjes se 1821, Marko Bocari i dha duart dhe u perqafua per te miren e perbashket me Gjoko Bakola duke i falur gjakun e babait.
  Sipas te dhenave banoret e pare qe u ngulen ne Sul ishin ushtaret e Skenderbeut.
  Mbas vdekjes se Gjergj Kastrioti Skenderbeg, rreth 200 luftetare arvanite(shqiptare) me familjet e tyre, si fisi Bocari, Xhavelasit etj, formuan krahinen e Sulit dhe luftonin kundra turqeve per lirine e gjuhes dhe te drejten fetare.
  Me vone Suli u zgjerua si krahine dhe u popullua nga shqiptar ortodokse camer, qe per t'i shpetuar skllaverise osmane turke, u shperngulen nga fshatrat e tyre te camerise rreth viteve 1500 dhe u vendosen ne Sul te Janines, qe krijuan fshatra te rinje me emra shqiptar. Qe suliotet jane camer kete na e deklaron anglezi V.M. Lik ''Suliotet jane nje fare e camerise, njera prej kater degeve te Shqiperise".
  Ndersa studiuesi Ciapolini shkruan- ''Suliotet nuk dinin fare greqisht, gjuha qe ata perdornin eshte, shqipja e dialektit te camerise".
  Nje pjese e popullates se Sulit pasi u nenshtruan Ali Pash Tepelenes u derguan per denim ne ishullin e Korfuzit dhe ishujt e tjere per rreth.
  Ndersa mbas vdekjes se Ali Pash Tepelenes shumica e popullates se krahines se Sulit per ti shpetuar vrasjeve nga turqit e Sulltanit, morren drejtimin per ne malin e Shenjte te Tomorrit duke u vendosur afer qytetit te sotem te Gramshit dhe formuan krahinen e Suloves me fshatrat, Shen Meri, Shen Mitri, Dardhzeze, Sulki, Dushke, Kushov, Jane, Tunje etj.
  Sulioti Marko Bocari nuk ishte vetem nje nga heronjte shqiptare me i rrendesishem te revolucionit grek te 1821, i njohur per aftesite ushtarake dhe guximin e tij, por edhe per deshiren e madhe per shkrimin dhe edukimin.
  Markoja bashke me Odise Andrueon dhe Gjeorgjio Karaiskaqin u edukuan ne oborrin e Ali Pash Tepelenes ne artin ushtarak, politik dhe zgjuarsise.
  Markoja ndihmoi Ali Pash Tepelenen ne rrethimin e Janines prej turqeve te Sulltanit dhe mandej, pas renies se Ali Pashait, vazhdoi betejat e tij ne Rumeli me qender Mesollogjin.
  endrra e Markos ishte qe te edukonte suliotet shqiptar qe te dilnin nga gjendja e luftetarit te pamesuar qe luftonte panderprere, pa nje ardheme, te jetoje paqesisht ne nje shoqeri te lire e te drejte. Markoja nderkohe shqetesohej se mos edukimi mesimor eon ne humbjen e disa tipareve te njohura cilesore qe e benin arvanitasin suliot nje figure popullore te veeante, qe edhe brenda mos shkollimit, varferise dhe kushteve me te veshtira te jeteses, ngjallte adhurim.
  ''Dua te shkollohesh, i shkruante ne leter, djalit te tij Dhimitrit, qe gjendej ne Ankona te Italise, por vee kesaj dua te brumosesh me traditat suljote, te mbetesh perhere suljot sie ka mbetur tata i yt".
  Ne ate perjudhe te ndryshimeve te shenuara ne Ballkan dhe ne Europe, dukej qarte se virtyti liridashes dhe shpata arvanite nuk ishin te mjaftueshme qe te arrihej nje jete me e mire, nje shoqeri me e bukur. Nevojitej edukimi dhe arsimi i popullit dhe kjo nevoje kishte krijuar ankth tek arvanitasit e pasrevolucionit te 1821, qe parapelqenin te shisnin edo lloj pasurie, me qellim ''te mesoje femija i tyre".
  Dhe sigurisht, ne ate perjudhe kur thoshim ''shkrim e kendim" kuptonim ''gjuhen e re greke" qe flitej kryesisht ne qytetet e Greqis se sotme.
  Por eshte fakt, se arvanitet perbuznin menyren e jeteses te shoqerive te tjera, plogeshtine, pabesine, fjalet e shumta, frymen e nenshtrimit, paftyrsine etj.
  Karakteri i arvanitas eshte qe ai te jete kudo i pari, te tregoje perpara te gjitheve krylartesine, trimerine dhe mosnenshtrimin.
  Dhe arvanitet e deshironin edukimin arsimor, por pa rrezikun e tjetersimit dhe bjerjes se vlerave tradicionale vetjake e te bashkesise. Kesaj ia kishte friken dhe kete i theksonte djalit te vet Marko Bocari.

  Kur gjendej i internuar ne Korfuz, Markoja mesoi greqishten dhe beri te fameshmin ''Fjalorin dygjuhesh te greqishtes popullore dhe arvanites se thjesht'' 1809 qe e shkruajti Markoja vete me ndihmen e babait te tij Kico Bocari (1754-1813), xhaxhait Noti Bocari (1759-1841) dhe vjerrit te tij Kristaq Kallogjeri nga Preveza.
  Skedart e Bashkngjitur Skedart e Bashkngjitur
  cohuni shqiptare prej gjumi cohuni edhe te gjithe me nje bese shterngohuni, e mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit eshte shqiptaria.........

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e addam
  Antarsuar
  28-06-2003
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  39
  Postime
  118
  marko bocari...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  cohuni shqiptare prej gjumi cohuni edhe te gjithe me nje bese shterngohuni, e mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit eshte shqiptaria.........

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e addam
  Antarsuar
  28-06-2003
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  39
  Postime
  118
  fjalor greqisht-shqip i marko bocarit....
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  cohuni shqiptare prej gjumi cohuni edhe te gjithe me nje bese shterngohuni, e mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit eshte shqiptaria.........

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e addam
  Antarsuar
  28-06-2003
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  39
  Postime
  118
  marko i vrare nga shovinistet grek......
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  cohuni shqiptare prej gjumi cohuni edhe te gjithe me nje bese shterngohuni, e mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit eshte shqiptaria.........

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Antarsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  53
  Postime
  391
  Shume bukur addam.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  JETA SHT E BARABART ME HARRESN
  KURSE VEPRA ME KUJTESN

  Shefki Popova

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-02-2003
  Postime
  5

  Ok Adam

  Sapo kam filluar punen dhe nuk pata shume kohe ta lexoj me vemendje temen komplet por do ta lexoj me vone, kete dhe nje teme tjeter, ne forum.
  Ajo qe desha te them eshte se kemi shume nevoje per tema te tilla, ne shqiptaret, qe jemi aq gojekycur, aq skllever te koheve moderne, dhe aq te psambrojtur, perballe nje sulmi te ne shume fronte te ekspasionit grek ndaj shqiperise e shqiptareve.
  Nuk kam qene ndonjehere ne greqi, por dhe nuk me kane rrejpur cifligarte greke dhe nuk me ka detyruar njeri te nderroj emrin tim, por ndjej te me rrejpin cdo dite me buken e gojes,kur blej ushqimet e cookollatat me etiketa greke prodhim vetem per shqiperine, kur me rrejpin me celularet mua gjithe shqiptaret e tjere ketu, kur ne menyre primitive i pengoje shqiptaret te vijene prane njerzebve te tyree e te kalojen pushimet ne shqiperi me friken se mos mekembet shqiperia nga eurot qe do yte sjellin emrigantet ketu.
  Kam degjaur qe pronaret greke ofrojne deri ne nje sasi eurosh vetem e vetem qe te kalojen pushimet ne greqi.
  O zot jemi nen pushtimin grek dhe nuk kemi ze te therrasim, nuk kemi njeri te na mbroje.
  Shkrime te tilla nese lexohej une i quaj nje kontribut dhe nje sens te mire ne dobi te ceshtjes sone te neperkembur.
  Une te them faleminderit adam

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e addam
  Antarsuar
  28-06-2003
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  39
  Postime
  118
  faleminderit gjithashtu nasi,dhe gezohem nga patriotizmi i patriotave ne pergjithesi ,dhe nga i yti ne vecanti,ciao
  cohuni shqiptare prej gjumi cohuni edhe te gjithe me nje bese shterngohuni, e mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit eshte shqiptaria.........

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zrich
  Mosha
  52
  Postime
  62

  Re: Ok Adam

  Me vjen mire per shkrimin tend Nasi.Kur une isha ne Shqiperi nuk isha dhe nuk mendoja keshtu si sot.Dua te them se sot jam me patriot se kurre sepse i kam pare se si trajtohen Shqiptaret jo vetem ne Greqi,per te cilen "No Coment",por ne te gjithe Evropen.Edhe pse mund te jesh me i miri ti mbetesh Shqiptar dhe rruget i ke te mbyllura.Te me kuptosh,ka dhe ndonje qe ne Evrope ka bere dicka por raste nga me te rrallat.Rruget Shqipetareve ju mbyllen i dashur dhe kete nuk e them me te degjuar por e kam nga pervoja shume vjecare jo vetem e imja por edhe e shume te tjereve qe jane ne Evrope.Duke qene larg vendit tend e kupton se cfare vlere ka ai per ty.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e addam
  Antarsuar
  28-06-2003
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  39
  Postime
  118
  mako trimeria
  ngrehu te therret greqia
  te vije marko trimeria......
  cohuni shqiptare prej gjumi cohuni edhe te gjithe me nje bese shterngohuni, e mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit eshte shqiptaria.........

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Mila
  Antarsuar
  16-02-2003
  Vendndodhja
  OZ
  Postime
  92

  Re: Ok Adam

  Postuar m par nga Nasi
  Sapo kam filluar punen dhe nuk pata shume kohe ta lexoj me vemendje temen komplet por do ta lexoj me vone, kete dhe nje teme tjeter, ne forum.
  Ajo qe desha te them eshte se kemi shume nevoje per tema te tilla, ne shqiptaret, qe jemi aq gojekycur, aq skllever te koheve moderne, dhe aq te psambrojtur, perballe nje sulmi te ne shume fronte te ekspasionit grek ndaj shqiperise e shqiptareve.
  Nuk kam qene ndonjehere ne greqi, por dhe nuk me kane rrejpur cifligarte greke dhe nuk me ka detyruar njeri te nderroj emrin tim, por ndjej te me rrejpin cdo dite me buken e gojes,kur blej ushqimet e cookollatat me etiketa greke prodhim vetem per shqiperine, kur me rrejpin me celularet mua gjithe shqiptaret e tjere ketu, kur ne menyre primitive i pengoje shqiptaret te vijene prane njerzebve te tyree e te kalojen pushimet ne shqiperi me friken se mos mekembet shqiperia nga eurot qe do yte sjellin emrigantet ketu.
  Kam degjaur qe pronaret greke ofrojne deri ne nje sasi eurosh vetem e vetem qe te kalojen pushimet ne greqi.
  O zot jemi nen pushtimin grek dhe nuk kemi ze te therrasim, nuk kemi njeri te na mbroje.
  Shkrime te tilla nese lexohej une i quaj nje kontribut dhe nje sens te mire ne dobi te ceshtjes sone te neperkembur.
  Une te them faleminderit adam
  Te falemnderit qe shprehe kaq bukur ate qe ndjej! Zeri im bashkohet me tendin kur thua se jemi nenpushtimin grek po mund te mbrohemi duke bere sabotim paqesoros i blini prodhimet greke aq me pak ato te prodhuara vetem per Shqiperine.

  Ne se Gandi arriti ta bente kete ne Indi edhe ne mund ta bejme per hir te Shqiperise!
  Don't let anyone take away your voice.

 11. #11
  Larguar Maska e cunimartum
  Antarsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  38
  Postime
  680
  Suljott nuk pranonin t huaj n krahinn e tyre. Edhe dhndrut q donin t banonin n Sul duhet t ishin amr dhe trima, thon studiuesit. Ata ishin t msuar q n fmini me vshtirsit e jets dhe si djemt dhe vajzat aftsoheshin n prdorimin e armve pr t qen t gatshm t mbronin lirin dhe pavarsin n malet e tyre t egra "tr shmbenj e dhmb", si thoshin Suljott. Turqit ua kishin frikn Suljotve dhe i luftuan egrsisht, por ata rezistuan dhe treguan akte heroizmi por mbrojtjen e liris, duke patur kurdoher ndihmn e pakursyer t fshatrave t amris, me t cilt lidhjet e tyre ishin vllazrore, pavarsisht nga ndryshimi i fes i nj pjese t amve. Suljoti i dgjuar Foto Xhavella ishte br vllam me kapetanin e njohur dhe lufttarin e shquar kundr Osmanve Islam Pronjon nga Paramithia.


  Suljott nuk dinin fare greqisht - "Gjuha q ata prdornin- thot studiuesi Ciampolini- ishte ajo e Shqipris, e dialektit t amris ku prdoret gl e kl". Marko Boari filloi t msonte greqisht n Korfuz ku hartoi dhe nj fjalor m 1494 fjal shqip dhe 1701 fjal greqisht. Kt fjalor Markua e hartoi n 1809 n pranin e Konsullit t Prgjithshm Francez n Janin, Pukevilit, i cili kt fjalor ia dhuroi Biblioteks Kombtare t Parisit po at vit. Sipas Bukevilit fjalori u shkrua trsisht nga dora e t riut 19 vjear, Marko Boarit, nn diktimin e babait, Ki#o Boarit (1764-1813), Noti Boarit (1759-1841) dhe vjehrit, Kristo Kallogjeri nga Preveza. Fjalori prbhet nga 119 faqe. Fjalori u hartua pr t ndihmuar Suljott, q jetonin n Shtat Ishujt e Jonit, pas shprnguljes nga Suli, n marrdhniet e tyre me grekt si dhe nj mjet politik pr afrimin e grekve me shqiptart. Fjalori i Marko Boarit ka rndsi t veant pr gjuhsin shqiptare se shpreh shum element t amrishtes arkaike q ishte gjuha e Sulit. Mbi bazn e fjalorit t Markos Pukevili hartoi nj glosar frngjisht-shqip.


  Por Marko Boari u shqua si udhheqs i lavdishm n luftn e parreshtur kundr Osmanve dhe pas vdekjes s Ali Pashs n oborrin e t cilit ai ishte edukuar pr prvetsimin e artit ushtarak bashk me Odise Andrucin e Gjergj Karaiskaqin. "Pashai i Janins, ishte pararendsi i revolucionit grek" thot U. Miler. Kurse S. Aravantinu shkruan "Ideja e rimkmbjes kombtare nuk do t zhvillohej dhe as do prparonte me t till shpejtsi, n qoft se nuk do t gjente truall veprimi kaq t begat dhe t prgatitur nga duart e Aliut".


  Tek Marko Boari grshetoheshin fisnikria dhe heroizmi. Ishte i matur, i guximshm dhe fjalpak. Ali Pasha i monte cilsit e Markos. Esht thn se n nj rast q ngrinin lart Kostn, vllan e Markos, Aliu u tha: Jo, jo, ai atje q nuk flet do t haj shum turq dhe tregoi Markon. Karaiskaqi ka thn: "Markua sht zemrluan, rrall nna lind si ai"- A. Guda thot se fjalt e Markos t mbushnin me besim dhe sjellja e tij me simpathi.


  Marko Boari sht njri nga udhheqsit heroik t kryengritjes grek t cils ai brenda nj koh t shkurtr i solli shrbime t mdha. Krahas Suljotve, n ndihm t kryengritjes greke, ku nj pjes e madhe e kryengritsve dhe e udhheqsve ishin Arvanit (Shqiptar), shkuan mijra lufttar nga amria si dhe Himarjot, Delvinjot, Gjirokastrit, Tepelenas, Prmetar dhe nga vise t tjera t Shqipris. Ndihm t madhe dhan edhe ushtart shqiptar t mobilizuar n ushtrin Osmane, t cilt u vllazruan dhe ndihmuan n do rast kryengritsit.


  "Karakteri i shqiptarve- thot K. Vamvas-ka dika t lart fisnike. Kurse K. Biri thekson:"T kujtojm se fara e tyre dhe figurat m t shquara n kryengritjen greke... nj Xhavell, nj Mjaul, nj Marko Boar, nj Bubulin, nj Ali Pash". Dhe m tej shton:"Prsa i takon trimris, kryelartsis karakterit, kto jan cilsi t njohura pr shqiptart, t njohura edhe nga ata, t cilt nuk ushqenin simpathi pr ta".


  Marko Boari ishte udhheqsi i lavdishm i mbrojtjes s Mesolongjit. Pas heqjes s rrethimit Marko u caktua komandant ushtarak i Greqis perndimore dhe njkohsisht Qeveria i drgoi dhe diplomn e Komandantit t Prgjithshm. Me kt rast Marko mbajti nj fjalim n gjuhn shqipe.


  Por trimi dhe udhheqsi i lavdishm ra n luft n 9 gusht 1923 n Karpenis, n mbrojtje t Mesolongjit.
  Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Antarsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Kor
  Mosha
  39
  Postime
  755
  Vdekja e Marko Boarit n foton e mposhtme,
  Bashk me Kio Xhavelln, t dy kta heronj shqiptar, kan qen simboli i lufts pr pavarsin e Greqis...
  Pr Suliott dhe trimrin e tyre kam lexuar n sa e sa vende, ekziston dhe kjo faqe n internet dedikuar Sulit (anglisht), ku flitet m gjersisht mbi kt krahin, dhe me larmi fotosh dhe nga fortesa e Qafs:
  http://www.ch-herrmann.com/suli/titel_e.htm

  p.s. edhe dicka tjetr, arvanitasit e Greqis vrtet jane shtypur dhe prbuzur nga grekt, po ama baballart kur u trheqin vmendje bijve t tyre u thon: HARROVE GJUHN?
  gj q nuk ngjan me asnj fjal greke...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga MtrX : 07-09-2003 m 11:48
  MtrX ubicumque felix

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3
  MARKO BOCARI SULIOTI, MITI DHE E VERTETA

  Mihallaq Qilleri

  Nese ka nje figure aq te madhe nga bota e arvanitasve te Greqise, nese ka nje njeri qe i dha kaq shume tokes helene, por mbi te gjitha revolucionit te vitit 1821, nese ka nje arvanitas qe nuk e mohoi kurre origjinen e tij, ky ka qene padyshim Marko Bocari. Ka mbledhur pas kujtimit te tij kaq epos ky suliot i madh, sa sot veshtire se kombi per te cilin derdhi gjakun, do te pranonte lehtesisht te leshonte ne duart tona famen, bemat, per rrjedhoje edhe origjinen e tij. Megjithate, edhe ashtu, i pranuar me dashuri nga te dy kombet, ai i ngjan atij rrapi shekullor me dy rrenje te thella dhe furtunat e harreses nuk do ta shkulin kurre.

  Veshtiresia per ta pervetesuar kete hero rrjedh edhe nga fakti se greket ne asnje rast nuk kane pranuar se krahina e Sulit ka pas qene banuar me shqiptare. Madje, sot, kur demokratizimi dhe evropianizimi i shteteve eshte nje fakt, prania e nje popullsie te konsiderueshme arvanitase, shpesh e grumbulluar ne krahina te vecanta, sic eshte Thiva, fare prane Athines, pa permendur zona te tjera, kalohet me nje heshtje te cuditshme. Por nuk jane qeverite greke edhe aq fajtore, kur edhe vete arvanitasit e sotem, shpesh, jane kontradiktore ne qendrimet per origjinen e tyre, madje, shume syresh, edhe kur pranojne se nuk jane greke, njeherazi te thone se nuk jane as shqiptare. Dhe kur u thua se gjuha qe flasin eshte nje shqipe origjinale, - padyshim varianti i vjeter i saj, e cila nuk ka lidhje me asnje gjuhe tjeter te botes,- rrudhen me shume. Historia, por sidomos politika, ka edhe ketu fajet e veta. Se mos u tha dikush se ata jane zvicerane dhe nuk e pranuan! Por ky problem aq i ndjeshem dhe i mprehte do te kerkonte nje shqyrtim tjeter. Ketu nuk behet fjale per pretendime territoriale, sepse dihet historikisht se kjo popullsi eshte e vendosur ne trevat vertebrore greke ne disa dyndje, dhe ishin arberore te larguar para dhe gjate pushtimit turk te vendit. Por, nese gjetke arvanitasin kane arritur te ruajne nje fare kohezioni te origjines, me suljotet ndodhi ndryshe. Ata, jo vetem qe u shperngulen forcerisht nga Suli ne kohen e ekspeditave ndeshkuese te Ali Pashe Tepelenes, por edhe me pas, ata qe mbeten, iken larg nga malet e larta ku i kishte vendosur halli i te pareve te tyre, per te gjetur gjetke nje jete me te mire. Keshtu mund te jete bere edhe zevendesimi i tyre me banore te tjere. Sipas nje varianti arvanitas, banoret e pare te Sulit kishin qene ish-ushtare te Skenderbeut qe levizen nga trojet arberore drejt jugut per shkak te renies perfundimtare te Krujes. Legjenda thote se ata ishin...( rreth 200 luftetare me familjet e tyre dhe nen drejtimin e Bocarve dhe te Xhavellajve zgjodhen si vendbanim malet e mbrojtura te Sulit per te ruajtur shkelqimin e vjeter te luftetarit skenderbejan, por edhe te fese se tyre( (Gudha- (Bioi paralliloi( T. H', faqe 46-47). Ndoshta kjo ishte edhe arsyeja sepse keta te krishtere u bene shpesh pre e inkursioneve turke, por barbarishtata i copetoi Pashai i Janines.

  Nje veper e C. Stanfield, sipas skicave te udhetarit H.Holland, e tregon Sulin thjesht si nje keshtjelle ne sfondin madheshtor te maleve qe e rrethojne. Per origjinen e ketij fshati as studiuesi Aravantinos, as Korai-s nuk thone te sakten, shenon perseri sekretari i Marko Bocarit, Gudha. Ai duke e pasur afer heroin dhe duke e ditur mire historine e bocareve thekson origjinen arvanitase te kesaj familje te madhe. Ky kronikan, Gudha, ishte me origjine nga fshati Kuretu te Epirit dhe luftoi ne krahe te Bocarit si nenkomandant dhe njeheresh si sekretar i tij. Por dokumentet e shumta qe ekzistonin per origjinen e kesaj familjeje u dogjen ne vitin 1832, kur nje fare Mamoiri dhe shoku i tij Papakosta, me urdher te administratorit te zones, bllokuan dhe pastaj dogjen gjithcka gjeten ne shtepine e Noti Bocarit ne Amfisa.

  Shume breza shqiptaresh kane mesuar nga historia e tyre se grate suliote u hodhen nga shkembi te kapura dore per dore per te mos rene ne duart e turqve. Ne te vertete ato rrezikoheshin jo nga nje turk por nga shqiptari Ali Tepelena dhe ushtaret e tij po shqiptare. Tabloja (Vallja e Zalongut(, nje veper pikture madheshtore e kohes, tregon gjithe dramacitetin e atij casti tragjik. Sipas gojedhenave arvanitase kjo valle ishte nje rit i vjeter i fshatrave te Parges dhe Sulit. Ky cast tragjik, kur shumica e grave me femije ne krahe, ishin te veja per shkak te vrasjeve masive, nuk ka qene i rastesishem dhe i improvizuar. Por me t'u bere historik nga ngjarja mbeti i njohur, nga ku u germua gjeanologjia e Valles se Zalogut..

  Shtepia e Bocareve ne Sul, sic mund te shihet edhe sot ne fotografi te vjetra, ishte nje ndertese e madhe, dykateshe, me kater dritare ne faqen e saj ballore, njera prej te cilave me hark qemeror. Poshte shihet porta kryesore, edhe ajo qemerore, mes gjelberimit te nje rrapi madheshtor. Ne sfond kontrastojne me madhesine e shtepise dy kodrina shkembore konike, mes se ciles ka nje qafe te thelle, te gjitha keto pjese e rrafshnaltave te Sulit.. Gjyshi i heroit te ardhshem, Jorgo Bocari, iku nga fshati me gjithe fisin e tij vetem per nje fjale qe atij iu ngjau ofenduese. Dikush i foli (Jorgo Bacio( dhe kjo u be arsyeja e thjeshte perse ai i iku Sulit duke lene pas frazen.

  - Dyzete vjet Bocar dhe tani Bacio..

  Babai i Markos, Kico Bocari, lindi ne vitin 1753 dhe u vra ne qytetin Arte, me 1813, nga Gogo Bakolla.. Ne vitet e revolucionit grek Marko trimi dhe Bakolla u gjenden balle per balle njeri-tjetrit. Ne kohen kur te gjithe prisnin nje hakmarrje te Bocarit per vrasjen e babait te vet, ai i dha doren Bakolles dhe e puthi ne interes te revolucionit. Kico Bocari u martua tri here dhe lindi 18 femije, nga te cilet 5 vdiqen te vegjel. Nga martesa e pare me Hrisula Papazoti Jotin, Kico Bocari pati 5 femije, Janin, te mrekullueshmen Lena, Marien, Anastasin dhe Markon.

  Marko Bocari ishte, pervec te tjerave edhe nje burre shume i pashem. Miresia e shpirtit te tij ishte e vizatuar ne tiparet e tij aq shprehese. Kaq e vertete ishte kjo sa nje fraze e shkruar ne ato kohera thoshte (Ishte qingj me shpirt luani. Shume shqiptare qe e njihnin, gjithmone thoshnin se po te ishte mysliman ata do te besonin se vete profeti Ali ishte kthyer te jetonte ne toke.( Portreti i tij i viteve te rinise i vizatuar nga piktori Zaluzi flet per kete bukuri.

  Marko Bocari nuk ishte vetem nje buurosh trim, por edhe nje ushtarak i shkelqyer, i njohur per guximin e tij. U shqua ne te gjitha luftimet qe u zhvilluan ne Greqine Perendimore dhe, sidomos, perreth Mesolongjit, jo vetem si qytetar i atij vendi, por edhe duke trasheguar ne gjakun e tij urrejtjen qe paten ndaj otomaneve paraardhesit e tij skenderbejane. Kjo aftesi e beri ate qe ne moshen 32-vjecare te caktohej si kryekomandant i forcave luftuese te Greqise Kontinentale Perendimore. Ky emerim qe nuk kishte se si te mos zgjonte zili dhe grindje mes kapedaneve te shquar te atyre trevave. Markoja per t'i qetesuar grisi para syve te oficereve te tij diplomen dhe urdhrin e emerimit te tij si kryekomandant dhe tha zelarte:

  - Kush eshte trim e rifiton kete diplome neser ne beteje!

  Lufta e filluar dhe rreziqet e shumta e detyruan Bocarin ta largoje familjen nga vendi dhe ta nis ate per ne Ankona te Italise permes detit. Qe casti kur Mesologji ishte krejtesisht i rrethuar nga forcat turke dhe ai duhej t'i kishte duart e lira nga familja dhe femijet. Kur ia tha se shoqes kete vendim, ajo shpertheu.

  - Qysh kur suliotet duhet te braktisin burrat e tyre ne castin e betejes?

  Dhe Markoja iu pergjegj.

  - Ne castet e paqes dua te jem gjithmone me ty. Por tani kur ka nisur pragbeteja dhe lufta afron dua te jem vetem!

  Brenda asaj varke mergimtaresh gjendej edhe njeri nga femijet e tij me te dashur, Roza. Ne te vertete ajo ishte pagezuar Katerine, por do te njihej me pas, deri ne vdekje, me emrin Roza Bocari. Kete emer do ta kishte per shkak te bukurise se saj te pashoqe nga italianet e Ankones ku kishte emigruar. Shume vite pas vdekjes se babait te saj, me 1844, ajo do te ishte shoqeruesja e mbretereshes Amalia te Bavarise dhe zonje nderi e saj. Ate kohe u be objekt adhurimi per bukurine e saj te jashtezakonshme. Me urdher te mbretit Ludovik, piktori i njohur i asaj kohe Stiler, do te vizatonte portretin e saj me veshje karakteristike, veper e cila gjendet sot ne Muzeun e Artit ne Mynih.

  Marko Bocari u nda nga e shoqja dhe femijet duke lotuar. Castin e shkeputjes nga bregu te familjes dhe babain e trishtuar pak me tej do ta pershkruante me pas Eugene Jemeniz, i cili do te pyeste veten nese kjo skene nuk te sillte ndermend ndarjen e famshme te Hektorit me Andromaqin e lashtesise.

  Ishin caste vendimtare ne betejen per Mesolongjin. Marko Bocari e dinte se fitorja varej nga trimeria e gjithsecilit dhe kete jo vetem e kerkoi nga luftetaret e tij, por edhe nga vetja. Duke u ndare nga ata, ai do t'u thoshte.

  -Po te me kerkoni do te me gjeni ne cadren e pashait. Sepse ata, te trembur, kerkonin nje shpjegim per vendimin e tij te marre per te sulmuar vetem.

  Ishte ndaj te ngrysur dhe parulla do te ishte ne shqip: (Cili je ti?( Pergjigjja: (Jam hekuri( Dhe, befas, duke ngritur krahet dhe koken per te shkaterruar cadren e Pashait nga Shkodra, Mustafa Bushati, - shqiptar, i myslimanizuar edhe ky,- nje plumb e mori pak mbi syrin e tij te djathte. E pane kete cast trimat e tij dhe menjehere sulmuan per te mos e lene te binte ne dore te armikut. Dhe do te thurrnin me pas keto vargje( Nje arap me karabine/ Iu sul e i shenoi sine (syne)/ Goditi bajrakun mire/Marko Bocarin sahine(.

  Per kete cast te madh ka edhe vargje te tjera:

  (Bie bore, e bie shi, u nxi jeta, shume u nxi!(

  Ose vargjet e Thimi Mitkos, te botuara ne (Bleta Shqiptare( te Aleksandrise se Egjiptit, ne vitin 1878, ne te cilin shenohet casti kur heroi vendos te dale nga Mesologji dhe te shkoj ne Kefalovriso ku do ta gjente plumbi.

  (Mesolongji u helmua,/ derdhi lotete si krua,/ Mesolongji do te thone,/Ku e ke Marko Sulione,/Qe lufton si e kish zakon,/Grin me jatagan ne dore..(

  Nje tablo e shkelqyer e litografise gjermane qe sot gjendet ne muzeun (Benaqi(, dhe pikerisht tabloja me numer 583, e tregon heroin te plagosur dhe markobocaret,- se keshtu e quanin veten luftetaret e tij,- ta zbrisnin nga kali. Ishte nje cast teper tragjik per te gjithe. Gjendja dukej e pashprese, sepse Markos plumbi i kishte depertuar ne koke. Aq e madhe ishte dhimbja sa u shkruajten keto vargje.

  (Hapi portat e tua te larta, Mesolongj, qytet i nderuar,

  qe mban heronj ne token tende,

  ata qe te mesojne te presish vdekjen duke buzeqeshur.

  Hap muret e larta dhe kujtimet e tua te thella!

  Shtro me dafina qiejt dhe rruget.

  Trupin e brishte te Marko Bocarit po sjellim.

  Kush do te guxoje te lotoje ne kete cast?

  ..................

  (fragment nga poema e poetit gjerman Wilhelm Mller)

  Ne Muzeun Historik Kombetar te Greqise gjendet gjithashtu edhe nje pikture e mrekullueshme e Cappello, e pergatitur sipas skicave te nje fare Markovich, ku tregohet se si poeti i madh anglez Xhorxh Bajron, mik i madh i grekeve dhe i shqiptareve, betohet mbi varrin e Marko Bocarit. Historia, aso kohe, keshtu dokumentohej, permes veprave te artit. Sipas biografeve heroi yne i kishte nisur nje leter Bajronit, pak para se te sulmonte cadren e Pashait. Nuk e dime se cfare i shkruante pikerisht. Ndoshta ne arkivat britanike, ku mund te ndodhet korrespondenca e Bajronit, ka gjasa te gjendet dicka e tille. Ishte casti kur edhe vete poeti enderrimtar gjendej rruges per ne Mesolongj. Por per fat te keq mberriti teper vone. Marko Bocari kishte vdekur. Sic tregon litografia e Cappellos, Bajroni ishte i veshur me fustanellen e famshme arvanitase dhe, duke marre nga pllaka e varrit nje shpate te cilin e kishte vendosur atje arkipeshkopi, e ngriti ate lart dhe i tha ne greqisht turmes se ngasheryer .

  - Greke! Sa te rroje do te luftoje bashke me ju armikun tuaj. Po qe se do ta doje casti do te vdes me ju!

  Dhe vertet, atje vdiq, i mundur nga ethet e kenetave te Mesolongjit.

  Por fati i Marko Bocarit dhe markobocareve luftetare, ishte tragjik edhe pas fitores se revolucionit te vitit 1821. Heroin e varrosen tri here dhe tri here e zhvarrosen. Me pas krijoi per te nje varr monumental skulptori francez David d'Anzher, te cilin ia dhuroi Greqise. Por edhe kjo veper pati te njejtin fat. E shkaterruan, e cuan perseri ne France, e rikthyen, por nuk e vendosem kurre mbi varrin e vertete te Marko Bocarit. Per shume kohe ai u la ne nje bodrum te erret. Se fundi, disa pernderues te Heroit, e nxorren ne shesh dhe e ngriten para nderteses se parlamantit te vjeter te Greqise.

  Por Marko Bocari nuk ishte vetem nje luftetar trim. Ne kushtet e ishullimit te arvanitasve ne mes te nje kombi tjeter, ai e ndjente te nevojshme te luftonte per shkollimin dhe kulturimin e kesaj grigje njerezore te shkulur nga furtunat ne vende te tjera. Kontradiktor, sic e edhe koha ne te cilin jetoi, ai kerkonte qe suliotet vertete te arsimoheshin, por, gjithsesi ai nuk donte ky shkollim t'i bente ata te humbisnin identitetin, zakonet dhe gjuhen e tyre.

  - Dua te jesh i shkolluar, - i shkruante Marko Bocari te birit, Dhimitrit, ne Ankona te Italise, - por pervec kesaj dua te kesh njohuri te plota per origjinen dhe vlerat suliote, te mbetesh gjithmone suliot, sic ka mbetur babai yt.

  Ne ate periudhe te ndryshimeve te medha ballkanike dhe evropiane shihen qarte synimet drejt lirise se arvanitasve, te cilet besonin vetem ne shpatat e tyre. Megjithe kete gjallerim, shenon Bocari, kerkohej edhe shkollim i tyre, ndryshe rrezikohej identiteti i tyre. Dhe vertete, pas revolucionit te vitit 1821, me gjithe kontributin kolosal te bijve arvanitas per te, nje ankth e frike pushtoi skajet ku ishte shperndare kjo diasporte e vjeter. Dhe e kuptuan rrezikun. Nisen te shisnin cdo pasuri e vlere te familjeve per te shkolluar njerin nga femijet. Dhe ishte e qarte. Kur flitej per arsimimin, flitej nje arsimim ne gjuhen greke. Por, kerkonte Marko Bocari, ata duhet te mesonin vetem greqishten e vjeter dhe (romeoishten(, domethene, te ashtuquajturen gjuhen popullore, e cila flitej ne qytete. Duke qene arvanitasit nje popull i vecante brenda Greqise, Bocari ia kishte friken nje asimilimi total, sidomos ne kushtet e analfabetizmit, izolimit ne fshatra te thella, por edhe nacionalizmit qe rritej nga perrenjte e ideve shkaterruese.

  Ne vitin 1809, kur ishte i internuar ne ishullin e Korfuzit, Marko Bocari krijoi te famshmin (Fjalor dygjuhesor te romeoikes dhe arvanitases se thjeshte( thuhet se ky punim ishte kryer nen ndikimin e francezit Pukevill, aso kohe ambasador prane Ali Pashe Tepelenes, i cili degjonte vazhdimisht te flitej perreth tij shqip, nje gjuhe kaq e ndryshme nga greqishtja. Ishte nje perpjekje, - thote Bocari, - qe suliotet te mesonin greqisht, (sepse shqip flisnin), dhe te merreshin vesh me vendasit. Me vone ai shenon se do te ishte i lumtur qe dygjuhesi i tij t'u sherbente femijeve te Sulit si mesues i gramatikes, pa te cilen gjuha nuk mund te mesohet. Mundet gjithashtu te ishte nje reflektim ndaj letres qe Korai-s, poeti i madh, i kishte derguar pleqesise se sulioteve ku u sugjeronte te gjenin ndonje mesues qe t'u mesonin femijeve te tyre gjuhen greke.

  Jemi ende ne fillimet e shekullit te XIX kur gjuha shqipe, per pasoje edhe ajo arvanitase, nuk mund te shkruhej. Ky analfabetizem do te shkaktonte, sipas Bocarit dhe Korai-s, nje perhumbje dhe vdekje te ngadalshme te identitetit kombetar te arvanitasve. Greqishtja, ne keto kushte, ishte e keqja e domosdoshme.

  Ne perpjekje per te hedhur drite me shume ne figurat e ndritura te historise sone, e nisa kete dossier me Marko Bocarin, per te cilin pata rastin te shfrytezoj pervec muzeumeve e bibliotekave, edhe materialet e Lidhjes se Arvanitasve te Greqise.

  Koha Jone, 7 Tetor 2003
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 14. #14
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  1,966
  Marko Boari (nga volter)

  Marko Boari lindi n Sul (amri), m 1790 n familjen e Kio Boarit. Xhaxhai i tij Not Boari ishte nga kapedant m t dgjuar t Sulit dhe t kryengritjes greke.
  Gjat viteve 1500-1600, suljott, pr ti shptuar barbarizmave dhe skllavris osmane, u shprnguln nga fshatrat e tyre t amris dhe u vendosn n Sul, nj krahin malore e trevs s amris, s bashku me familjet e tyre.
  Nj nga yjet q do t shklqej prgjithmon n historin e amris, sht ami i famshm Marko Boari, hero nga m t shquarit e kryengritjes greke t viteve 1821-1829, cili luftoi trimrisht n krye t lufttarve shqiptar, pr mbrojtjen e njrs nga qendrat m t rndsishme t kryengritjes, Mesolongjin, duke u br me heroizmin e tij figur e madhe historike.
  Marko Boari filloi t msonte greqisht n Korfuz ku n moshn 19 vjeare, hartoi nj fjalor me 1494 fjal shqip dhe 1701 fjal greqisht. Kt fjalor Markua e hartoi n 1809 n pranin e Konsullit t Prgjithshm Francez n Janin, Pukevilit, i cili kt fjalor ia dhuroi Biblioteks Kombtare t Parisit po at vit. Sipas Bukevilit fjalori u shkrua trsisht nga dora e t riut 19 vjear, Marko Boarit. Fjalori u hartua pr t ndihmuar suljott, q jetonin n shtat ishujt e Jonit, pas shprnguljes nga Suli, n marrdhniet e tyre me grekt si dhe nj mjet politik pr afrimin e grekve me shqiptart. Fjalori i Marko Boarit ka rndsi t veant pr gjuhsin shqiptare se shpreh shum element t amrishtes arkaike q ishte gjuha e Sulit.
  Por Marko Boari u shqua si udhheqs i lavdishm n luftn e parreshtur kundr Osmanve dhe pas vdekjes s Ali Pashs n oborrin e t cilit ai ishte edukuar pr prvetsimin e artit ushtarak bashk me Odise Andrucin e Gjergj Karaiskaqin.
  Tek Marko Boari grshetoheshin fisnikria dhe heroizmi. Ishte i matur, i guximshm dhe fjalpak. Ali Pasha i monte cilsit e Markos. Esht thn se n nj rast q ngrinin lart Kostn, vllan e Markos, Aliu u tha: " Jo, jo, ai atje q nuk flet do t haj shum turq dhe tregoi Markon". Karaiskaqi ka thn: "Markua sht zemrluan, rrall nna lind si ai".
  Marko Boari sht njri nga udhheqsit heroik t kryengritjes grek t cils ai brenda nj koh t shkurtr i solli shrbime t mdha. Krahas suljotve, n ndihm t kryengritjes greke, ku nj pjes e madhe e kryengritsve dhe e udhheqsve ishin arvanit (shqiptar), shkuan mijra lufttar nga amria si dhe nga Himara, Delvina, Gjirokastra, Tepelena, Prmeti dhe nga vise t tjera t Shqipris. Ndihm t madhe dhan edhe ushtart shqiptar t mobilizuar n ushtrin Osmane, t cilt u vllazruan dhe ndihmuan n do rast kryengritsit
  Marko Boari ishte udhheqsi i lavdishm i mbrojtjes s Mesolongjit. Pas heqjes s rrethimit Marko u caktua komandant ushtarak i Greqis perndimore dhe njkohsisht Qeveria i drgoi dhe diplomn e Komandantit t Prgjithshm. Me kt rast Marko mbajti nj fjalim n gjuhn shqipe.
  Por trimi dhe udhheqsi i lavdishm ra n luft n 9 gusht 1923 n Karpenis, n mbrojtje t Mesolongjit. Trupin e tij e varrosn me shum nderime n Mesolongj. Populli shqiptar i kndon ktij biri t madh:
  "Ngreu Marko trimria
  ngreu t thrret Greqia
  t vij Marko Shqipria".

  Dhe me kng e ka prjetsuar figurn e tij:
  "Mesolongj t thon
  Ku e ke Marko Sulon
  pse s'del si e kish zakon".

  Figura e Markos dhe vdekja e tij heroike ishte br e njohur n gjith Evropn. Mbi varrin e heroit kish mbajtur nj fjalim rrnqeths poeti i madh anglez, Bajroni. Shkrimtar e gazetar t njohur shkruan pr t. Mbi t gjith u shqua Viktor Hygoi, i cili shkroi pr Marko Boarin dhe n veprat e tij vazhdoi t mos e ndaj nga Bajroni dhe ta krahasoj me heronjt m t prmendur t historis.
  Ja si shkruante Viktor Hygoi :
  Mes lufttarsh, pllakosur, qytetin dgjoj
  Klithma zrash "O bij t Boarit, mbroji,
  Nga kjo hordhi shpirtrobrish, grekt e pafat .
  O hije, t shenjta, Boar, Josif, Kanar
  Pr Termopilat tuaj mbetet karakoll
  Ju pr to s'kursyet gjakun e kulluar.

  Marko Boari tek Hygoi sht lavdia e Mesolongjit, mbrojtsi i liris dhe i qytetrimit, figur e madhe historike. Dhe poeti vazhdon:
  "Greqia, Athina, Sparta,
  Leonidha, Boari, Demosteni Kanari,
  gjysm perndi, nga lavdia e ndritur...".

  Viktor Hygoi e vendos Marko Boarin jo vetm krahas Leonidhs, mbrojtsit t Termopileve, por edhe krahas lufttarit t madh polak pr liri Kastjushkos, Bajronit dhe Xhavells dhe shpreh bindjen se hakmarrja e popullit e frymzuar nga Boari sht e afrt.
  Adhurimi i Viktor Hygoit pr Marko Boarin, sht adhurim pr gjn m t shenjt lirin pr t ciln luftoi e ra heroi. Q t dy, lufttari i shquar Marko Boari nga Shqipria dhe poeti i madh Bajroni, nga Anglia, me veprn e tyre, nuk ishin vetm bij t popujve q u prkisnin, por edhe t popujve t bots.
  Marko Boari u b krenaria e amris. Historia e tij sht historia e pasuesit t Ali Pash Tepelens q luftoi osmant.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-03-2006
  Postime
  13
  a ka ndonje burre ketu qe te me gjeje nje cam me emrin Marko

 16. #16
  Zae ISLAMI

  Deri kur do t durojm poshtrimet e Greqis
  n trojet shqiptare

  Nga - Kemi rreth 2 dekada q n mnyr permanente shikojm dhe ndjejm nj poshtrim t vazhdueshm n nivel kombtar q po na bhet sistematikisht nga fqinji yn jugor, Greqia. Jam nga t parent q cam shekel n token Helene fill pas resubmit t dictators me t egger q ka pare historian bothersome 2-3 shout e fund it dhe jam larger prej andej para 2 vjetsh. Si i till, duke e njohur mir gjuhn greke para se t shkoja atje dhe si nj person i interesuar ekstremisht pr t’u njohur me politikn dhe qndrimin e tyre ndaj vendit ton, kam ndjekur me vmendje gjat gjith ktyre viteve qndrimin grek ndaj vendit tim. Mbetm me goj hapur n 1992-shin kur msuam se presidenti i Shqipris i dha t drejtn e ligjshme nj kleriku grek t kryesoj kishn “autoqefale” shqiptare a thua se s’e dinte q paraardhsit e ktij t fundit kishin eliminuar edhe fizikisht patriott shqiptar t rilindjes son kombtare?! Askush nuk do t mund t’i hidhte m shum balt Fan .S. Nolit se sa ardhja e nj greku n krye t kishs ton. Me zbulimin e veprimtaris subversive t arqimandritit grek n Gjirokastr dhe prznien e tij nga Shqipria, e gjith media elektronike dhe e shkruar greke filloi n sinkron t plot nj sulm t shfrenuar kundr emigrantve shqiptar duke i cilsuar ata si autort e t gjitha krimeve q ndodhnin atje. Nga shteti shqiptar asnj reagim me arsyetimin e heshtur absurd se na zmrohej Greqia dhe przinte emigrantt. Po cc’far ndodhi n t vrtet?– filloi me nj her e shumprfolura “fshes” kundr emigrantve shqiptar duke kryer edhe krime t tilla t ekstradimit me forc nga rruga drejt n Kakavij t nnave t reja me fmij n gji e duke i ln foshnjat e shkreta pa qumshtin e nns. As nazistt gjerman s’kishin arritur n krime t tilla. Kto krime i kam denoncuar edhe tek ish sekretari i prgjithshm i ministris s rendit t Greqis Efstasiadhis n debatin televiziv ku ishim t dy t ftuar. Prsri heshtje dhe nj nj qndrim servil e i pshtir i shtetit dhe qeveris shqiptare para “afendikojve”t tyre grek. N debatin parlamentar midis ish kryeministrit Mitsotaqis dhe kryetarit t opozits Papandreu, ky i fundit e akuzoi t parin se e kishte mbushur vendin me shqiptar t cilt n t ardhmen do krkojn t drejtat q u takojn cc’ka shkonte ndesh me pastrtin etnike t shtetit grek ndaj s cils politika e brendshme greke sht ekstremisht e ndjeshme. Prgjigja e Mitsotaqit ishte: “Un me politikn q po ndjek, kam boshatisur Shqiprin nga rinia dhe frytet e ksaj politike Greqia do t’i shoh m von”. Tani jemi t gjith dshmitar t bumit ekonomik t Greqis nga shfrytzimi i egr i asaj rinie shqiptare q ndrtoi e ndrton Greqin dhe Shqipria sht aty ku ishte para 2 dekadave dhe emigrantt shqiptar, me prjashtim t nj numri fare t vogl jan n t njjtn gjendje si para 2 dekadash, pa t drejtn m elementare t lvizjes s lir pa le pastaj pr t drejta t tjera q as bhet fjal. Qeveria shqiptare vazhdon t hesht dhe mir bn se ajo e di q nga do q t vej e t vij hallemadhi emigrant, rreth 1 miliard euro do hyjn n Shqipri t cilat mbajn gjall ekonomin e vendit si edhe qeverin n pushtet. E imagjinojm dot se cc’mund t ndodh sikur pr nj muaj t mos vij asnj euro n Shqipri? N muajin Maj 1993 me rastin e vizits s kasapit Milloshevic ne Athin, ne konferencn e dhn pr gazetart Mitsotaqis ndrmjet t tjerash deklaroi: “Sot kalova nj drek t shklqyer me mikun tim Milloshevicc”. Pyetjes s gazetarve pr cshtjen e “Vorio-Epirit” i dha kt prgjigje: “Ne nuk krkojm as m pak dhe as m shum pr “Vorio – Epirin” se sa cc’krkojn shqiptart pr Kosovn”. Politika greke ndaj Shqipris sht konstante qysh nga viti 1831 kur Greqia me gjakun e udhheqsve arvanit (shqiptar) t revolucionit grek fitoi pavarsin. N vern e vitit 1994 nj njsi komandosh greke organizoi dhe realizoi masakrn e posts s Peshkpis, pjestar i t cilve ishte edhe nj himarjot nga fisi Kukaveshi, t cilt dre(q)jtsia greke u dha dnime qesharake dhe ata sot jan t lir. Parlamenti grek mban akoma n fuqi ligjin e lufts me Shqiprin ,cc’ka juridikisht I jep t drejt t sulmoj vendin ton n momentin e prshtatshm pr ta dhe nga ana tjetr qeveritart tan ccirren e thon se kemi marrdhnie t mira midis dy vendeve. Dihet q n vern e vitit 1996 u nnshkrua nj traktat nga kryetart e katr shteteve ballkanike (Shqipria, Turqia, Bullgaria dhe Maqedonia)pr fillimin e punimeve t ndrtimit t korridorit t 8- t. Pak dit m von u mblodh parlamenti Grek n nj seanc t jashtzakonshme ku t gjith deputett njzri pa dallim pozit-opozit( atje pr interesat greke s’ka ndasi politike)dnuan firmosjen e ktij traktati duke arritur deri atje saq t falsifikojn historin dhe t vrtetn arkeologjike t ekzistencs reale t rrugs “Egnatia”, gurt kilometrik t s cils edhe sot jan t paluajtur gjat rrjedhs se Shkumbinit. Kjo sance parlamentare vazhdoi edhe 2 dit t tjera pa pranin e mediave . Se cc’far u vendos mbas dyerve t mbyllura, u duk qart n Mars 1997 kur nga burgjet greke u lshuan ujqrit e uritur me Zani Ccaushin n krye veprimet e t cilve tashm dihen botrisht. Pak muaj me von shteti grek vendosi q me parat e thesarit(rast i rrall) t ndrtohet magjistralja Gumenic- Aleksandrupoli 600 km duke nxjerr n kt mnyr t pavlefshm ndrtimin e shumprfolur t korridorit t 8-t. Hirsia e tij Janullatos kryetari i kishs ton “A U T O Q E F A L E” n Maj 1999 kur NATO-ja bombardonte Jugosllavin pr t ccliruar vllezrit tan kosovar nga zgjedha 1 shekullore e Beogradit, deklaroi n Mosk se :”Jam kundr bombardimeve t NATO-s n Jugosllavi” por nga ana tjetr nuk tha asnj fjal pr krimet e kryera nga kriminelt serb n Kosov. Si mund t trembesh nga armiku duke pasur mik t till? Por gjithsesi kto jan pak para asaj q po prgatitet t ndodh n Jug t vendit ton .Po i referohem praktikisht Himars ku grekofon (them grekofon mbasi me t vrtet nj pjes e tyre flasin gjuhn por s’kan asgj t prbashkt me doket dhe zakonet e kombit grek sicc i kan plotsisht t njjta minoritart e dropullit apo nj pjes e Vurgut) dhe spiun t E.Y P –it grek(Ethniqi Ipiresia Pliroforion-sherbimi informative kombtar) si Bollanua e ca t tjer po prgatisin n heshtje nn hundn e shrbimit sekret shqiptar dhe me miratimin ogurzi t kryeministrit Berisha(n kmbim t ndihms greke pr t riardhur n pushtet), mbshtetjen e hapur t zyrtarve m t lart grek nprmjet vizitave t tyre t njpasnjshme n Himar ku me arroganc krkohet shkputja e Himars fillimisht me autonomi dhe m pas me bashkim t saj me Greqin. A nuk ju krkua hapur kjo edhe pardje n Himar zv.ministrit t jashtm grek, arvanitasit Kasimi? Me cc’t drejt ky zotri i njohur n Greqi si nj antishqiptar ekstremist(kemi parasysh deklaratat e tij n mediat greke kur N.D ishte n opozit) krkon q “Himara t funksionoj si Greqia” dhe kush sht kjo monstr q vjen dhe na bhet zot n shtpin ton e na dhnka urdhr q ne t funksionojm si Greqia? E di ai q ne do ta kishim pr turp q t funksionojm si Greqia e cila ka 5.00.000 minoritar turq n Thrak t cilt jan trsisht t prjashtuar nga pushteti qendror dhe vendor atje? Gjithsesi, nuk ka shum faj, sepse 50-60 mij minoritart grek q ka Shqipria prfaqsohen n parlamentin shqiptar t mbushur me spiun t sigurimit si edhe n qeveri (ministria e puns sht ekskluzivitet i P.B.D.NJ-s dhe OMONIAS) A mund t na prgjigjet kryeministri yn FILOGREK tashm i deklaruar, se n baz t kujt ligji qytetart shqiptar t Himars lejohen t demonstrojn me flamurin grek, t kndojn himnin kombtar grek, kur dihet q ligjrisht kt t drejt e kan vetm zona e njohur ndrkombtarisht si minoritet n Dropull e Vurg edhe kta vetm me rastin e fests kombtare t kombit t tyre? Me cc’far t drejte ju zoti Berisha de facto njifni si minoritet grek popullsin labe t Himars?Ku e ka burimin kjo urrejtje ekstreme juaja pr labrin dhe lebrit t cilt aktualisht edhe i ke prjashtuar fare nga qeverisja e t gjitha niveleve? Problemi i Himars bhet akoma m i mpreht kur pa pik prgjegjsie edhe media jon himariott i quan minoritar(Ornela Hila dhe A.Cena tek “Koha Jon”!!!... t jet rastsi kjo, apo kjo gazet krkon t prsris 97- tn?) Mbas masakrave t kryera n 1914 n Kurvelesh e Labri ish kryeministri hebre i Greqis Venizellos deklaroi: “Dhe t kishte 15 milion shqiptar, vetm labri t mos kish” sht pikrisht ktu thembra e Akilit prandaj edhe i tr shteti grek sht vrsulur n Himar, aq m tepr q fal politiks antikombtare t qeverive shqiptare t ktyre 2 dekadave Kurveleshi e Labria jan boshatisur (Dhurat m t madhe pr Greqin shoviniste nuk mund t ket) dhe praktikisht nuk ka asnj lek investim. A do t dal ndonj skulptor atdhetar q t bj nj memorial pr t kujtuar gjithmon masakrat greke ne Jug, memorial i cili t vendoset tek ura e Kardhiqit apo nj tjetr tek ura e Subashit pr masakrn e Hormovs ku n Prill 1914 u thern 220 Hormovit n kishn (a mund t jet shtpi e Zotit ajo kish famkeqe?) e fshatit Kodr? Ne nuk harrojm se harresa sht vdekje e garantuar. T gjith antishqiptart gabohen, q nga kryeministri inekzistent prball grekve e deri tek Ballani e larot e tjer antikombtar. Ne bijt e labris jemi gjall dhe jemi ktu e nuk trembemi e as shitemi tek armiqt tan shekullor. Himara ka qen sht e do t mbetet zmra e labris. Mos na provokoni.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-09-2016
  Postime
  1

  Pr: Marko Boari, heroi shqiptar q luftoi pr pavarsin e Greqis

  Pershendetje, quhem Eridjol Boi.
  Me disa kerkime qe kemi ber ne Shqiperi dhe historia e stergjyshit tim me prejardhe nga Suli kemi zbuluar qe mbiemrin e kemi patur Boari dhe jemi shume krenar qe ne damaret tane rrjedh i njeti gjak!!

Tema t Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 2. Mbi konfliktin n Komunitetin Musliman Shqiptar
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
 3. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22
 4. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-12-2002, 09:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •