Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 94 prej 94
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anėtarėsuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    grek serb dhe rus jan nje jashteqitje mos ua verini veshin se jan rrac e poshter
    KUSH ESHT KJO KATARINA LEKA JU LUTEM NSE KENI INFORMATA
    JU PERSHENDES NGA KOSOVAAAAAAAAAAAAA

  2. #82
    Peace and love
    Anėtarėsuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    U vra nje shqiptar ne Paris ne vitin 1990 apo 1991 nuk me kujtohet mire.Mbeti trupi per disa jave ne morg sepse nuk kishim ne as ambasade ,as shtet dhe as komunitet qe te kujdesej per riatdhesimin e kufomes.Erdhi nje burre kosovar ne nje klub ku rrinim ne te sapo arratisurit e 1990, dhe kerkonte te mblidhte para per te mundesuar kthimin e trupit te tij.Teksa ne luanim bilardo dhe pinim birra, ky burri kosovar nuk u permbajt dot the shpertheu; ore a jeni shqiptare tha apo c'fare muti jeni?Turp tha per ne, te mbetet trupi per ceshtje parash.Aty filluam te xjerrim parate nga xhepat sipas mundesive.Ky ishte mesimi i pare i shqiptarizmes per mua dhe ata qe ishin te pranishem.Ku eshte raporti(lidhja) midis zonjes epirote greke dhe ne epiroto shqiptarve?raporti eshte shume i thjeshte,vriteni pak mendjen....

  3. #83
    i/e regjistruar Maska e shalja1
    Anėtarėsuar
    18-05-2009
    Postime
    427
    Ju Lutem Qe Sa Me Shum Te Na Informoni Neve Kosovarve Me Tema Nga Qamerija Dhe I Pershendes Te Gjithe Qamet Si Ne Shqiperi Dhe Diaspore

  4. #84
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Nuk eshte asgje e papare .Edhe ne Kosove kemi keso fundrrina qe jane me gjak shqiptar e e quajne vehten turq.

  5. #85
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Besoj cdo shoqeri njeh keso rastesh. Shoqeria greke poashtu. Edhe ketu ne Perendim jane ca greker qe as nuk duan te dijne se jane te tille. Ne diskutime shprehin kete gje qarte duke thene se nuk e dijne se jane greke, a kane rrenje turqesh ne vete, apo duke pare veten si perendimor.

    Me rendesi eshte qe neve te bejme te munduren qe keso raste nga tjeret (p.sh.) greket nacionaliste te mos mbivleresohen te mos pergjithesohet kjo per Jugun e Shqiperise ("Vorioepirin").

    Pasi qe shoqeria shqiptare sot eshte e lire dhe demokratike, te gjithe kane mundesine dhe lirine te shprehen si te duan, qofte edhe keshtu si kjo zonja ketu. Perkunder kesaj lirie, keso raste ngelen si te vetme ose shume te rralla. Ngelen aq te rralla, sa qe nuk mund te arsyetojne nje kerkese territoriale apo kulturore greke ndaj Jugut te Shqiperise pa i japur Greqia njekohesisht (terthorazi) fqinjeve te saj te drejte per kerkesa teritoriale apo kulturore brenda teritorit te Greqise, p.sh. Turqise, Shqiperise, Maqedonise, Bullgarise e ndoshta edhe tjera.


    *

  6. #86
    i/e regjistruar Maska e shalja1
    Anėtarėsuar
    18-05-2009
    Postime
    427
    Se toleranca jon ndaj minoriteteve po na kushton ne po behemi ma katolik se papa ne i perkdhelim e ata na shajn po paramendoni ne fshatrat arvanitase a ka guxim qe te shkollohet ne gjuhen shqipe a predikohet shqip ne kishat greke ne qameri apo edhe ne parlamentin e tyre ta quan njeri veten shqipetare a ka guxim je shqiptare ti hjek mbishkrimet greke dhe ti vendose ato shqipetare Po mose te harrojme se tni me ndertimin e rrugve ne do te bashkohemi dhe paramendoni qe mua dhe familjes sime ne nje lokal te na afrohet nje grek dhe te na sherbej duke mos fole nje fjale shqipe ne shqiperi ajo dote me irritoj edhe femijet do te me shajn pse nuk jemi ne shqiperi apo, S.kam asgje kunder grekut po reciprociteti duhet te perdoret edhe ne greqi e nese jo i luse te gjith qamet te kthehen e ti blejn ato prona te jugut si ne te serbit pa ushtrue ase edhe nje pik dhune , pastaj le te del nje grekofil e ta ndrroj nje tabele shqipe neper rruget e shqiperise tung,
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shalja1 : 02-07-2009 mė 03:08

  7. #87
    i/e regjistruar Maska e shalja1
    Anėtarėsuar
    18-05-2009
    Postime
    427
    i uroj qe partija qame mori nje deputet ne parlamentin shqipetare i uroj fillim te mbare

  8. #88
    i/e regjistruar Maska e ardis
    Anėtarėsuar
    12-02-2008
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    211
    fenomeni vorio-epirjot eshte shume i perhapur ketu,per fat te keq,thone jam vorio epiriot dhe nuk dine te flasin greqisht,kane nderruar emrat ,dhe jane c`kombetarizuar fare na kane bere rezil fare

  9. #89
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-12-2005
    Postime
    538
    Ne jemi Epirotas!
    Po! Epirotasit jemi ne. Na njohin malet, fushat, lumenjte, anedetet. Na njohin Tre Guret e Zeze atje ne Preveze, na njohin greket matane Artes, matane Pindit. Na njef dielli dhe hena, na njohin ullinjte tane pleq. Ne jemi shume dhe quhemi Kaon, Mollos e Thesprotas por jo vorioepirot ose dicka tjeter. Ky term ka dale shume vone, ateher kur grekeve ju lindi ideja te debonin epirotasit e jugut, Thesprotet , Camet dmth.
    Suliotet jane epirotas, camet jane epirotas, himariotet jane epirotas, leberit po ashtu, permetaret, Erseka, Leskoviku e me tej. Ne te gjithe jemi Epirotas dhe per cudi flasim gjuhen e bukur shqipe.
    Po! Ne jemi Epirotas. Pirro ishte I yni dhe ne jemi te tijte. Pyesni majat e maleve ne Sul e ne Cameri dhe do tju pergjigjen ne gjuhen tone. Pyesni ujrat qe rrjedhin poshte Ures se Artes dhe brigjet e lumit Kalama. Ato do deshmojne ne gjuhen tone. Pyesni kedo ne Kaoni dhe do tju thone qe jemi epirotas dhe ketu ska asgje te pavertete. E paverteta fillon atje ku thuhet se Epirotasit e veriut na qenkan greke!!
    Une jam Epirotas dhe nuk jam grek dhe kete e di nga te paret e mi. Ata e dine nga ata qe I sollen ne kete jete dhe keshtu deshmite shkojne ne thellesi te shekujve.
    Bashkojeni zerin me mua dhe ju te te gjithe o Thesprotas, dhe ju o Kaon, dhe ju o Mollos se ne jemi epirotasit qe ta themi te gjithe bashke:
    Po! Ne jemi Epirotasit
    __________________
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga djaliepirotas : 04-07-2009 mė 22:54
    Heeej
    Shqipėria ėshtė e Bukur
    Shqipėria ėshtė mė e Madhe.....

  10. #90
    i/e regjistruar Maska e shalja1
    Anėtarėsuar
    18-05-2009
    Postime
    427
    Mos u bezdisni se edhe ne kosove ka shqipetare qe flasin turqisht po ata jan ne rrote

  11. #91
    Greqia nuk mund te fitoje pike me plehra te tilla si ajo Katerina Leka(mendoj qe e ka ndryshu emrin e mbiemrin)!
    Mu me vjen keq vetem per nje gje e shkuarjen e shqiptareve ne greqi,arvanitasit vetem sa u ftohen me shume,u vje marre te quhen arvanitas apo shqiptare,kam pasur raste te tilla ne Menidhi te Athines!
    Por nuk do ta harroj kurre "qirje" Spiron,arvanitas i pasur shume,une dhe nje ēun nga Tirana punonim ne frabrike te tij,i mblodhi greket dhe u tha :"kush me ofendon keta dy shqiptaret e mij,e vras me duart e mija"!Ishte me te vertete nje aristokrat arvanitas i cili e dinte shume mire origjinen e tij!
    Tani me vijne ne mendje arvanitesit e Revolucionit Grek te '22,c'burra te forte ishin!
    sikur t kisha gja ne dor
    e t u bajsha akullor
    buzt e tuja me shiju
    ne gjoks tandin me piku-Orosh

  12. #92
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-08-2009
    Vendndodhja
    Preveze
    Postime
    71
    Katerina leka nuk eshte vec se nje fenomen e kohes por me te vertet nga plehet pa vlere edhe per baglat. Nuk eshte e ralle se ne greqi te behen me vorioepirot njerez qe skan asnje lidhje as me geografine. keto jan eshen edhe to beten edhe plaherat e nje kombi historikisht.
    Behen me grek jo veten nga minoritaret por edhe nga greket e greqise. nuk jua lejne radhen as mnoritarve me grek origjine nga shqiperia. Shum jan rastet ku spionojn minoritaret se jan shqiptare illegal ose te dyshimt per te perfytuar ..... c'fare?
    Kjo kategori e njerezve te ulet eshte edhe ajo qe haron shqipen me shpejt se sa mesojn greqishten. Kombi si nje peme kur vjen koha i shkund fletrat te kalbura.
    Per se duhen keshtu lloi njerez kot brenda nje kombit? Per te infektuar?
    Le ti bledhi Elladha e famshme per te rritur panspermine bastarde te saja.

  13. #93
    Peace and love
    Anėtarėsuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Une ju kuptoj mire te gjitheve ju qe interesoheni per ceshtejn epirote.Epirot jane banoret e Epirit.Sot mund te jesh epirot grek ose epirot shqiptar,varet se si te ka kap kufiri.Disa nga ju bejne pyetje te kota.C'fare ka ketu te paqarte?Dihet se shteti jone shqiptar eshte i pergjysmuar.Kush mbeti jasht ketij territori u quajt kosovar,cam,maqedon,apo ku e di une se c'fare.Tani kush eshte shqiptart e di vete se ca eshte, apo jo?Pse keto pyetje te kota?Greqia sot gjysmen e popullsise e ka me origjine shqiptare.kjo dihet,dhe greket vete e dine.Une vete kam njhohur greke qe e dine se jane me rrenje shqiptare por nuk u pelqen ta pranojne.tani ca rrendesie ka kjo?Kue Shqiperia te jete e forte,e zhvilluar, edhe ata qe nuk jane shqiptare do te fillojne te kerkojne rregjistrat dhe te nxjerrin se kane pasur rrenje shqiptare.Per momentin nuk ka ndonje interes te madh per ta bere kete gje per faktin se ne jemi vendi me kot ne Europe.Bile dikujt nuk i pelqen ta quaje veten shqiptar.Shembuj kemi shume nga krahina shqiptare e Kosoves per shembull.Disave i pelqen ta quajne veten kosovare.Sipas tyre paska nje komb kosovar,nje gjuhe kosovare,e ku ta di une se c'fare.Por paska edhe shqiptare te tjere, si arvanitas, qe ngulin kembe se nuk kane asnje lidhje me Shqiperine,apo edhe maqedon, qe paskan nje identitet te tyre.me pak fjale Skenderbeu spaka qene kurrkush,flamuri qe u vrane e u prene Azem Galicat e Adem Jasharat nuk ka me kuptim.Tani paska flamure e identitete te reja,ose te tjera,ndryshe nga ato te Shqiperise.Bile edhe per turp e kane disa qe ti barrazvleresosh me shqiptaret e Shqiperise.Po mir, ishallah per hajer ju dalt.Shqiperia nuk ka nevoje per plehra te tilla.Kush eshte shqiptar nuk mund te mohoje e te ofendoje vendin e vet.Lorik Cana, nje futbollist shqiptar,i lindur ne krahinene shqiptare te Kosoves, sa here intervistohet permend si vend te tij Shqiperine,edhe pse krahina ku ai lindi nuk eshte pjes e e Shqiperise fizike.Shqiperia vendi im thote, dhe nuk ka nevoje per sqarime se bota kuptojne,nuk jane druvare.

  14. #94
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-07-2008
    Vendndodhja
    SG, Zvicer
    Postime
    1
    e pershendes katerinen
    konica nga zvicra. vashe mori vashe puna e ceshtjes came po vjen tu trashe.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema tė Ngjashme

  1. Berlusconi ne vesh te Sarkozit: "Unė tė bėra me grua"
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 23-06-2009, 21:59
  2. Nene Tereza: "Une jam nje pende ne doren e Zotit"
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-07-2006, 06:53
  3. Fatos Nano: "Une do te marr hak per gjithcka"
    Nga lis nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 02-04-2004, 06:55
  4. Britani: "Unė studentja qė rrezikoj shkollėn"
    Nga Shijaksi-London nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 03-09-2003, 04:51
  5. "Une, ti dhe Kasandra"
    Nga SwEeT-VLoNjaTe nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 13-04-2003, 17:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •