Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 94
  1. #41
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Citim Postuar mė parė nga gega
    Vorio Ipirotat jane hipokrite.
    Fanatik te diktatures komuniste ne shqiperi dhe flamuretar te anti-shipetarizmit ne Greqi.

    Eksperienca ime eshte qe ne 1991 kur po korkoja pune ne Greqi dhe pyeta nje Vorio ipiriote se si thohet fjala pune ne Greqisht, ai me thonte se nuk dinte shqip...kur e shava ne shqip, perfundimishte me tregoj se si thohet fjala 'pune' ne greqisht...

    Na shqipetaret nuk jemi sjedhur me ato ne shqiperi ashtu sic po na sjedhen ato ne greqi. Ne shqiperi ato ishin te perkedhelur nga rregjimi komunist.
    "dhulja" = pune
    kam qene me familjen 2 vvjet emigrante ne greqi deri sa ra llotaria per ne amerike.

  2. #42
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    vorioepirjote???!!! Term i shpikur nga greket per te thene qe deri ne shkumbin eshte greqi, kur ne te vertete eshte shqipri deri ne Janine. Njerez si puna e ksaj, thjesht duhen pushkatuar per tradheti.

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e lumiani
    Anėtarėsuar
    07-10-2005
    Vendndodhja
    ne pyll
    Postime
    25
    degjoni ketu. fjala qe bijt e kurvave perdorin pe te emrusr shqipetaret e jugut jane paqavure, berlloqe, mbeturina, ketu jam duke marre borxh fjalet e nje mikut tim. shikoni se kur u perdor kjo shprehje dhe nga kush, ate here ju mund ti jepni nje pergjigjje me te "plote". por si nje akademik shqipetar ka thene - " greqia kurva ne perendimit, gruaja e lindjes".

    principata e pirros. ka qene dhe eshte shqipetare, keshtu mjaft me keta emrime. ja je shqipetare, ja s'je. e mos te vije marre se cfare je, se ne fund te fundit njeri je, dhe i perket njefare kombesie, . une jam shqipetar dhe jam krenar, mbi te gjethash, pavarsidht qe historia jone nuk eshte e mire-shkruajtur, ne e dime historine tone dhe s'keni nevoje as per shkerdhatacion greko-serb te na e tregoj ate. nqs ke gjak shqipeje ne vete e ndihesh si nje atehere s'ka dyshim, por mjaft me keto hajvanlliqe te papiketa. je a s'je nqs jo get the **** out of here and stop stiring shit.( tingellon me mire ne anglisht)

    tung

  4. #44
    Southern Prince Maska e Pyrrhus_Mollos
    Anėtarėsuar
    12-01-2006
    Vendndodhja
    Ēamėri
    Postime
    315
    njoha nje tip nga kavaja kur isha ne Greqi..dhe me tha se ishte vorioepirot, e kishte emrin Thanas. Njoha nje tiposhe tjeter nga Peqini...kjo e kishte emrin Marsida (Maria) dhe me tha se ishte Vorjoepirotse... doni me per belulin? :P
    ĒAM 24 KARAT

  5. #45
    Perjashtuar Maska e fejer_nagy
    Anėtarėsuar
    18-08-2005
    Vendndodhja
    kėtu
    Postime
    231
    Camet e Camerise, tmerri i Greqise ....

  6. #46
    DIZER_7 Maska e dizer7
    Anėtarėsuar
    24-05-2006
    Vendndodhja
    EARTH
    Postime
    176
    shume shqiptar, nga nevoja e halleve ne greqi thone sikur jane "vorioepirot".
    megjithese ata qe kam pare e bejne vetem ne fjale.kur greku iken,qeshin me ate qe thone.bile me te shumtet ketu,jane me shqiptar edhe nga ata qe jetojne ne shqiperi.
    po ketu ne forum,kemi te drejten te flasim te verteten.nuk ka asnje nevoje te shtiremi.
    Fjala vorioepirot nuk duhet perdorur me,duhet shuar nga fjalori jone.
    ka vetem nje monoritet grek ne jug te shqiperise,ky eshte emri i tyre.cdo fjale tjeter eshte gabim shprehjeje dhe ndihmon propaganden greke.
    veni mend dhe .....

    MOS PERSERISNI ASNJEHERE FJALEN "voriopirot"

    kurre!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    dhe vete shteti grek nuk e pranon zyrtarisht kete term.
    kjo fjale perdoret vetem nga televizionet qe perpiqen tja perhapin popullit.
    dhe per fat te keq edhe nga disa shqiptar qe nuk kane ide nga hisotoria.

    dhe mos mbani me koken ulur te greket.flisni te verteten,mbroni veten dhe dashurine e atdheut.

    pershendetje te gjitheve!!!
    Po Do Paqe, Behu Gati Per Lufte!

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e lorina
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    Middle Earth- :)
    Postime
    79
    Pershendetje,

    Une vetem dy rreshta do te shkruaj . Jam Sarandite me goje plot dhe flas shqip sepse jam shqiptare. Flas greqisht jo se jam vorio ipirote por sepse e mesova nga televizori.. Nje gje mund te them qe shqiptaret ne Greqi (jo te gjithe) thane qe jane vorio ipirote sepse ashtu i bere greku dhe nevoja per pune..

    per ata te tjeret as nuk dua te flas.

    Lorina
    I can't understand why people are frightened by new ideas. I'm frightened of old ones

  8. #48
    DIZER_7 Maska e dizer7
    Anėtarėsuar
    24-05-2006
    Vendndodhja
    EARTH
    Postime
    176
    Lorena,

    Hallall... fole shume bukur,
    Dhe me pelqeve se je e prere.Dihet se fjala "minoritar" ne greqi thuhet nga halli,
    po tani kjo nuk luan me asnje rol.

    shqiptaret qe vine ne greqi nuk i ndrojne me emrat,kane shume me teper besim ne vetvete.

    vete grekerit,nuk shohin asnje ndryshim nepermjet minoritareve dhe shqiptareve.sillen krejtesisht njesonj.sduan tja din fare.
    Kur isha i vogel,thoshja "jam minoritar" dhe shume greke me shoshin "te jesh i mire dhe ki kujdes" sikur shpejt a vone do beja ndonje gje te keqe.

    tani them "JAM SHQIPTAR",dhe kane shume me teper respekt.bile me thone qe nuk ngjaj me shqiptaret qe kane njohur,une u them se me te shumtit ishin te vrare nga punet e renda gjate gjithe jetes,
    pastaj fshatari grek,nuk ndryshon aspak nga fshatari shqiptar.

    po te rinjte tani e shprehin me krenari ndjenjen e kombesise shqiptare.

    e keqja eshte se ka ca idiota,qe kane te gjitha shenjat e te semureve psiqik,qe flasin me keq edhe nga greket.
    ata krojojne dhe problemin me te madh.ata njollosin edhe emrin e te tjereve qe punojne me djersen e ballit.
    Po Do Paqe, Behu Gati Per Lufte!

  9. #49
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    "Menuja e Dites:

    -Turrli-
    Feel the pump √

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Pershendetje
    O Dj ku te shkoj une ty te gjej ku sta pret menja ti atje je dleq :P
    #VamosArgentina

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-04-2006
    Postime
    62
    Kisha mendimin ai qe do te hapi nje teme te tille , duhet te jet ne ne rradhe te par shume i pregayitur qe te mbshtesi temen e te pergjigjet te gjitha pytjrve qe do shtrohen ne teme , ose do te jete dikushe i shtyre per te ditur mendimet e SHQIPTARVE per v.i...................

    --me vjen ndote ti shkruaje e emrin ,v.i. se pjesa jugore cameria ka qene ,eshte ,e do te jete toke shqiptare,po te durojne pak greket ,sa te krijohet ajo shtres intektuale qe do ti sherbej ktij vendi me tamam , e jo si keto qe jan sot si puna e k.........es ,

    --cfare mundet te themi per kalabrin eshte shqiperi
    --cfar munde te themi ne SPATA ne pereferi te ATHINES qe 90 % flasin shqip arvanitas te vjeter etj etj ..................

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-07-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    69
    vorio-epirotes my ass. keta diehard vorio-epirots jane ata qe i mbronin kufirin enver hoxhes. shkoje neper Himar e Dhrovjan dhe pyetja e pare qe te benin ishte 'ke leje kalimi nga dega?" jo vetem nga te rriturit por edhe femijet 10-12 vjec. u desh te binte comunismi qe te shkonin ne Greqi keta...aty e kishin kufirin. shume raste une di tirnonsa qe kane tentuar te arratisen ne kohen e enverit, nga ajo ane - dhe jane kapur fale punes vigjiluese te fshatravve besnike te vorio-epirit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga oidel : 16-07-2006 mė 06:29

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e lorina
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    Middle Earth- :)
    Postime
    79

    vorio epirotet

    Pse te nxehemi kur jemi vete ne si Shqipetare qe e hedhim vendin tone poshte. Dhe nuk flas per te gjithe, por kam rastisur me shume njerez nga vende te tjera qe flasim me aq vullnet per vendin e tyre, me aq krenari sa i bukur eshte, cfare ndihme bejne. pse italianet, greket, spanjollet, te gjithe, flasin me aq vullnet sa vetem vendi i tyre ka bukuri te medha. Pse ne nuk kemi?? Nuk kemi ne bregdetin? vende historike (qe mos ti ze me radhe)? nuk kemi ne qytete te shqiperise qe te mahnisin? ushqim ne nuk kemi apo kemi rrojtur me bar gjithe keto vite?? .

    ne u themi njerezve, mos shkoni ne Shqiperi. Turp per ne qe jemi Shqiptare. Une ketu ku jam kam pare shqiptare qe e hedhin dhe e japin veten e tyre dhe kombesine e tyre me vrap poshte qe te flasin nje cik greqisht . te vjen aq inat sepse ata greke kane vendosur te na quajne vorio ipirot dhe te tyret. dhe ne cfare bejme, biem ne gjunje dhe u puthim kembet.
    nuk jemi ne. ne jemi vetem per vete dhe jo per atdheun tone. Ne jemi per te share njeri tjetrin, dhe te kemi zili njeri tjetrin per arritjet e tyre. ne nuk na le cmira qe kemi per moshataret tane te ecim perpara si vend dhe si njerez..

    L.
    I can't understand why people are frightened by new ideas. I'm frightened of old ones

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e |__I_C_E__|
    Anėtarėsuar
    18-07-2006
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2
    Pershendetje!!
    Me pak vones (tani u bera dhe une anetar ne forum) do te flas edhe une .....
    Jam nga Jugu dhe jam kaur....(nga ata qe shteti Grek do ti quaj vorioipirot)
    2 fjale qe te mos mendojne disa disa se Shqiptaret e Jugut duan the quhen "vorioipirot"
    Kam shoqeri te madhe na Greqi (Athine)nga Vlora Saranda Himara Tepelena Gjirokastra etj etj,asnje nga djemte dhe vajzat qe njoh nuk perdori dhe as besoi kurre ne shprehjen "vorioipirot"...sidomos Himariotet e Dhermiqotet.
    Me sa kam pare e kam degjuar Jugu eshte me patriot se gjithe te tjeret
    Disa shqiptere nga nevoja per pune dhe per trajtime me te mira e perdoren shprehjen.
    Po ta dini mire ....asnje i lindur ne Shqiperi ose nga prinder Shqipter nuk do ta mohoj kurre Shqiperine.

    p.s...
    pervecime gjithmone do te kete
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga |__I_C_E__| : 19-07-2006 mė 06:08
    In Car Ententraiment
    Master - DB Drag

  15. #55
    Southern Prince Maska e Pyrrhus_Mollos
    Anėtarėsuar
    12-01-2006
    Vendndodhja
    Ēamėri
    Postime
    315
    ashtu qofshin te gjithe...nese jane... amin
    ĒAM 24 KARAT

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e lorina
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    Middle Earth- :)
    Postime
    79
    ICE,
    Une jam shume dakort me ty. Ndaj kur shkruaj pergjigje per tema te tilla duhet te theksoj ose te gjithe duhet te theksojme, se jo te gjithe shqiptaret jashte shtetit mohojne vendin e tyre sepse ashtu duan.. I bejne hallet te bejne pune te renda; te punojne nga mengjesi deri ne darke pa pushim, edhe te quhen "vorio ipirote".
    Nejse, une nuk mund te vazhdoj e te shkruaj te njejtat gjera, por fat te gjitheve si do qe ta quajne veten e u dalte mbare. ;p

    L..
    I can't understand why people are frightened by new ideas. I'm frightened of old ones

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e lorina
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    Middle Earth- :)
    Postime
    79
    Edhe dicka tjeter ICE.
    Mire se na erdhe.. Ia kalofsh sa me mire ketu ne kete komunitet shqiptare.
    L..
    I can't understand why people are frightened by new ideas. I'm frightened of old ones

  18. #58
    DIZER_7 Maska e dizer7
    Anėtarėsuar
    24-05-2006
    Vendndodhja
    EARTH
    Postime
    176
    PO AMAN ORE.......
    eSHTE BERE ME DHJETRA HERE KJO KERKESE DHE AKOMA NUK VENI MEND.


    ((((( MOS LEJONI ME TE PERDORET FJALA "voripirot"))))))))

    Edhe ju vete,mos e zeni me ne goje.Ne shqiperi ka nje minoritet grek.dhe vetem kaq.
    sipas statistikave te shtetit shqiptar po edhe te depatarmentit amerikan,jane pothuajse 35.000 veta.

    Po te marim parasysh se shumica jane ne greqi,do ta kuptoni shume lehte se kane mbetur vetem disa pleq e plaka.
    ---------------------------

    Kemi vendin me te bukur ne bote.
    Ata qe fjasin keq per shqiprine jane idiota.thone budallalliqe te tilla, vetem qe te terheqin vemendjen e te tjerve.
    Shqiptari eshte krenar per veten dhe atdheun dhe beson te atdheu deri ne piken e fundit te gjakut.Ky eshte burri dhe shqiptari i vertete.

    Ai qe nuk e respekton kete, u zhdukte nje here e mire nga kjo bote.


    SHQIPERIA ESHTE MBI TE GJITHA !!!!!
    Po Do Paqe, Behu Gati Per Lufte!

  19. #59
    Made_In_Gallata Maska e Angjelini
    Anėtarėsuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Tu Gjujt
    Postime
    473
    Citim Postuar mė parė nga 23qershori
    Titullin e mora nga nje gazete Greke qe botohet ne Athine e quajtur "Eleftherotipia" te vitit 1999. Artikudhi sic shpjegohet ne kryerradhe shruhet mbi kujtimet dhe disa opinjone te quajtures 'Katerina Leka'.
    Katerina Leka shprehet:

    'Linda ne Tepelen te Vorio Ipirit dhe origjina ime eshte nga 'Zica e Janines'. Kam mbaruar universitetin e Tiranes per pedagogji...'

    'Mos te harrojme qe jetume per 50 vjet te mbudhur, te frigesuar poshte nje diktature cnjerezore qe na ka tmerruar, dhe tani krejte pa pritur nje shtet Eoropjan qe quhet Greqi, na i hapi krahet, na priti me dashuri na dha stepi, ushjim dhe tera te mirat qe duhet te ket nje njiri i civilizuar, por dhe kisha qe na beri perseri kristjan Ortodoks...'

    ' Ato qe nuk ju pelqen kjo menure jeteset , (kuptohen shqipetaret dhe jo Vorio Ipirjtet), te na lejne rahat dhe te shkojne nga kane ardhur...Ndryshe dote na duhet te organizohemi dhe te denoncojme cdo Shqipetar...'

    'Faliminderoj vendin tim Greqin qe na mban te tere ne krahet e saj dhe me lejojne te filloj ne jete me te mire. E dua Greqin, dua njerzet e saj dhe do te jepja jetet po te ishte nevoja per te...'

    Keto ishin disa nga opinjonet e Katerina Lekes nga Tepelena e Vorio Ipirit!!!!!!! Dhen gazetes 'eleftherotipia'.

    Do te doja nga shqipetaret e greqis, opinionin dhe mendimet e tyre, eksperienca qe kan ne marrdhanje me Vorio ipirjote ose vorio Ipirjote si Katerina Leka.



    Po ta pyesesh perseri jam me se 100% se sdo te kete te njetin mendim.

    Dhe nqs se ka prap te njetin mendim do te thote se s'eshte zgjuar akoma po fle?


    Vorio Ipirot ==== dmth Grek me afat skadimi ne greqi


    (O elas arxea hora ti malakes vgazis tora ) kete e thone greket spo e them une! e shkrujata me shkronja latine!

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    E moj dhelpra plake Greqi )))))))))
    Vuan e shkreta vuan pėr pak Shqiperi. Kto lloj intervistash te gazetes Eleftherotipia jan shume te verteta dhe ka sa te duash njerez qe thon te tilla lajka per greqine. Kta njerez ndihen qe jane Greke perbrenda vetes se tyre dhe ktu ska ndonje gje te keqe te japesh jeten per vendin tend. Ndersa per Vorio Epirin skam ca them sepse epiri tashme nuk ekziston mė, ka shekuj qe nuk ekziston, tani ka Shqiperi dhe Greqi. Ktu mbaron biseda.

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Berlusconi ne vesh te Sarkozit: "Unė tė bėra me grua"
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 23-06-2009, 21:59
  2. Nene Tereza: "Une jam nje pende ne doren e Zotit"
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-07-2006, 06:53
  3. Fatos Nano: "Une do te marr hak per gjithcka"
    Nga lis nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 02-04-2004, 06:55
  4. Britani: "Unė studentja qė rrezikoj shkollėn"
    Nga Shijaksi-London nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 03-09-2003, 04:51
  5. "Une, ti dhe Kasandra"
    Nga SwEeT-VLoNjaTe nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 13-04-2003, 17:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •