Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Esprit libre Maska e Calvero
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Shpella e Ariut, Pilur - Vlor
  Postime
  100

  Muzika shte nj ligj moral

  Tung t gjith dashamirsve t filozofis antike greke !
  Krkoj ndihmn tuaj pr t gjetur se nga cila vepr e Platonit jan mar kto rrjeshta. N shum vende e kam par se ato jan mar nga 'Politeia' apo Republika si sht prkthyer n shumicn e gjuhve europiane por un nuk kam mundur ti gjej aty. Kam krkuar gjithashtu dhe n shum vepra t tjera por pa sukses. Nqs se dikush e di le t m thot duke dhn gjithashtu dhe vendin ekzakt n veprn prkatse.
  Citati n fjal sht :

  Music is a moral law. It gives soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, a charm to sadness, gaiety and life to everything; It is the essence of order and lends to all that is good, just, and beautiful.

  Prshndetje
  Calvero
  Anthroopos egenou kai to dustukhes biou ekeithen ellabes

 2. #2
  Esprit libre Maska e Calvero
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Shpella e Ariut, Pilur - Vlor
  Postime
  100
  Tung,
  E njejta shprehje po ksaj rradhe n frngjisht :

  La musique est une loi morale; elle donne une me lunivers, des ailes la pense, un essor limagination, un charme la tristesse, de la gaiet et de la vie toute chose. Elle est lessence de lharmonie, quelle rtablit et lve vers tout ce qui est bon, juste et beau dont elle est, bien quinvisible, la forme blouissante, passionnante, ternelle.

  Nuk e di a sht prkthyer n shqip dhe si sht prkthyer sepse n gjuht e tjera un kam par versione t ndryshme.

  Prshndetje
  Calvero
  Anthroopos egenou kai to dustukhes biou ekeithen ellabes

Tema t Ngjashme

 1. Muzika klasike, 101 pjest m t bukura
  Nga Tannhauser n forumin Muzika botrore
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 07-05-2021, 15:06
 2. Muzika popullore ne dileme.
  Nga ChuChu n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 16:00
 3. Muzika, si po deformohen shijet
  Nga Davius n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 14-03-2007, 21:03
 4. Muzika - thjesht nj melodi, apo ndoshta nj gjenerator ndjenjash dhe emocionesh?
  Nga EXODUS n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 07-02-2004, 12:00
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-05-2003, 18:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •