Close
Faqja 22 prej 22 FillimFillim ... 12202122
Duke shfaqur rezultatin 421 deri 440 prej 440
 1. #421
  Me D o Xhori me D, jo me F.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 2. #422
  i/e regjistruar Maska e gjirfabe
  Antarsuar
  23-06-2004
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  576
  Citim Postuar m par nga xhori Lexo Postimin
  un e kam fegjuar nje version tjeter,
  kur zbriste cecua nga stani
  korba ceco
  me takeme si cobani corba ....
  Ne kete varjant e kam degjuar dhe une nga Sinan Marai 40 vjet te shkuara.

  .

 3. #423
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Isuf bej, t znt mali - Labe
  Marrs: Guri Rrokaj
  ______

  Isuf bej, t znt mali
  t bft kafshita kali

  Q na more djemt tan
  ca bedela, ca nizam

  Shtat a tet vjet me radh
  Anadoll, Arabistan

  Shum nuk u kthyen t gjall
  kush theu kmbn, kush la krahn


 4. #424
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  'sht dashuria - Kng labe

  Meskputur, yll karvani
  nga vapa po prvlohem
  N'ata sy si gji limani
  do vij njher' t freskohem

  N buz t malit, ku t shkul veriu
  vjen nj djal' nga stani si bir valiu
  Si bir valiu vjen nj djal' nga stani
  krkon djath' n nap e bij obani
  E 'tju them o shok, 'sht dashuria
  ajo sht mjalt, vet perndia
  (pas do strofe)

  Do dal prtej n breg
  t loz me hundn qiri
  Do zbres te buza q djeg
  t lodhem pak dhe t rri

  T'ia marrim njher rnd
  kumbisur faqe m faqe
  Aman t keqen o kng
  'mi kujton ato maraze


 5. #425
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Moj kunadheja leshverdh - Labe (Gjirokastr)

  Moj kunadheja leshverdh
  O moj leshverdho (pas do vargu)
  Besa jote, bes qne
  Na lajkose me kuvnde
  N shteg e n shtpin' tnde
  Besa jote, bes qne


 6. #426
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  E vogl, e bukur'o - Grupi "Jehona labe"

  E bukur si hna sefte
  E vogl, e bukur'o

  Si qiriri se u trete
  E vogl, e bukur'o

  Kmba-kmbs se m'u qepe
  E vogl, e bukur'o

  M thua - Merrm me vete
  E vogl, e bukur'o

  Ku t t shpie, lanete
  E vogl, e bukur'o

  Merrm e futm n xhepe
  E vogl, e bukur'o


 7. #427
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Kng e knduar nga grupi t vjetrve t Dukatit.


  N Vlor foli prefekti - Labe (Dukat, Vlor)

  N Vlor foli prefekti
  O Vloro, Kanino (pas do vargu)
  Osman Haxhi Muhameti
  T m mblidhen mileti
  Se vjen Qemali nga deti

 8. #428
  Citim Postuar m par nga Salambo Lexo Postimin
  Ja edhe nja dy te tjera meqe na frymezoi kjo dhome ne forum.

  Obobo c'me gjeti mua
  kur vajta mbreme ne krua
  nje djale qe me kish kerkuar
  erdhi prane e m'u afrua

  me tha te dua moj xhan
  moj e papertuar fare
  hidhe kemben mos bej naze
  mos m'i shto keto maraze

  hiqu ti more lanet
  kemba-kembes me je qep
  m'u qepe gjersa u trete
  sa s'gjete ilac per vete

  te dua qene te dua
  si ujet qe rrjedh ne krua
  ilacin qe sheroi mua
  e gjeta ketu ne krua.

  ***
  manxhare leshera t'endo, manxhare
  qysh e shkele vendin tend o manxhare
  kaluar apo me kembe, manxhare
  kaluar se s'e di ven' o manxhare
  nuse ne dere te rende o manxhare
  tere diten me kembe o manxhare
  kafe miq'e duke dhene o manxhare.
  kenge e grupit te maleshoves permet

 9. #429
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  'i fola Shanikos - Labe (Vlor)

  'i fola Shanikos'o
  sumbull e Aliut'o (pas do vargu)
  Dilna, dilna te krojet'o
  Dilna, dilna te vatht'o
  Se jam djal', zmra ma do
  Mbulom' me florinjt' e gushs'o
  Mbulom' me rinin' e ups'o


 10. #430
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Vargjet e ksaj knge jan shkputur nga poezia "Vajza shqiptare" e Ali Asllanit.

  Kush t ka drguar Labe (Vezhdanisht, Vlor)
  Teksti: Ali Asllani
  _____________

  Kush t ka drguar, hna apo dielli
  pa m thuaj t lutem sa yje ka qielli

  N je ndonj ngjll, udhn ke lajthitur
  apo sjell melhemin zmrs s goditur

  Nse je sorkadhe, lumthi kush ka apa
  lum ai q'i vete zotris' sate mbrapa

  N je ndonj flutur, kush t ka qndisur
  kush sht' ajo dor q t ka stolisur

  sht drit' e diellit, sht drit' e hns
  m shum' nga t gjitha sht sis' e nns 11. #431
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Liro sumbullesha - Labe
  Teksti: Zaho Balili
  Kndon: Grupi “Lot kurbeti”
  _______

  Shkon Lirua posht' e prpjet

  Vallahi, nna t'i ka br
  bilahi, zoti t'i ka fal
  O djal' i vogl sevdalli
  uno more djal
  (pas do vargu)

  Ajo Lirua sumbullesh
  O e bukur, xhinde vet
  Majkmbe aq e sert
  U smurt', ila mos gjet
  T vish t m shrosh vet
  T putha te faqeshegt
  Pa t tjerat vijn vet

  http://www.youtube.com/watch?v=QOJp8...ature=youtu.be
  Ndryshuar pr her t fundit nga -BATO- : 28-10-2012 m 14:47

 12. #432
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  'sht dashuria - Kng labe

  Meskputur, yll karvani
  nga vapa po prvlohem
  N'ata sy si gji limani
  do vij njher' t freskohem

  N buz t malit, ku t shkul veriu
  vjen nj djal' nga stani si bir valiu
  Si bir valiu vjen nj djal' nga stani
  krkon djath' n nap e bij obani
  E 'tju them o shok, 'sht dashuria
  ajo sht mjalt, vet perndia
  (pas do strofe)

  Do dal prtej n breg
  t loz me hundn qiri
  Do zbres te buza q djeg
  t lodhem pak dhe t rri

  T'ia marrim njher rnd
  kumbisur faqe m faqe
  Aman t keqen o kng
  'mi kujton ato maraze

  http://www.youtube.com/watch?v=zk8qwiB5ST0
  Ka disa gabime n tekst kjo kng. Teksti sht kshtu:

  N buz t malit, ku t shkul veriu
  vjen mikja nga stani si bij valiu
  Si bij valiu vjen mikja nga stani
  krkon djath' n nap e bij' e obanit
  E 'tju them o shok, 'sht dashuria
  ajo sht mjalt, vet perndia

 13. #433
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Prapa m vjen historia - Grupi i Vranishtit (Vlor)

  Pr liri e pr flamur se u vran trimria
  Cili je ti more burr q na vjen nga Shqipria
  Un jam 'Smail Qemali, dua vatanet e mia
  Do t'i marr se s'sht pun, sht jona Shqipria
  Un jam 'Smail Qemali, prapa m vjen historia


 14. #434
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Si shelege flije - Labe (Hormov, Tepelen)
  Teksti: Zaho Balili
  _________

  N ndrr m vije, n prehr m rrije
  si shelege flije, kng dashurije

  Si fllad i beharit, si lulet e majit
  si sorkadhe malit tretur bora zallit

  Si hn' e pabr, si moll' e pangrn
  si ves' e parn, si shpuz' e pazn

  N jet t kisha, n jet m kishe
  un' si qiparis, ti si dallandyshe

  N ndrr m vije, n ndrr m vjen
  s'ishe fat pr mua, ishe pr t tjer

  S'ishe fat pr mua, ndaj nuk dua jet
  buza ime nxir, knga ime fjet


  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga -BATO- : 10-11-2012 m 11:11

 15. #435
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  obane - Labe

  obane shelegeve
  obane, trime moj, yll o yll i rrall' (pas do vargu)
  Shkon e bn sikur s'm sheh
  T kujtohet far' thash' dje
  Tek syri shtrungs t pres
  Zemrat tona besa-bes'


 16. #436

  - nje dite te bukur behari -

  Nje dite te bukur behari
  ne plazh 'u ndodha i vrari
  mikja qe e marte dreqi
  m'u shtri prane
  s'i ngjale deti

  Ne plazh erdha per te nxire
  'me shikon e ben sehir
  sikur s'ke pare kurre grua
  te mbeten syte te mua

  I afrohem sa e pashe
  i zgjata doren avash
  por ajo s'ma beri gjate
  ma hodhi nje ike me larte

  Hedhe krahet si ne shkemb
  kapem fort pas gjoksit tend
  prej andej me poshte leshohem
  digjem zjarr dhe pervelohem

  Djalo me dogji behari
  keq me vjen s'e mu dogj xhani
  dhe me detin s'qenka pune
  s'e te dhemb koka me shume
  Ndryshuar pr her t fundit nga flamuri1912 : 07-12-2012 m 11:33

 17. #437
  Baluket e ballit moj
  mbi sy 'te kane rene
  si hena mbas malit moj
  si hene e pa zene

  Si do t'ia besh djalit moj
  kujto 'i ke thene
  te burimi zallit moj
  shtegun ta ka zene

  Lulet e fustanit moj
  ngjajne si argjende
  kush t'i ka qendisur moj
  vete apo jot'eme

  Grupi Lapardhase Vlore marres Nazif ela

 18. #438
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-11-2015
  Postime
  1

  Pr: Tekste t kngve polifonike

  TEKSTI I KORRIGJUAR

  Q pa dir mir te porta ke dal
  shptofsh' nga syri moj vetullangjale
  Balluket e ballit hedhur prmbi ball'
  mbi cepin e buzs, faqes, nj nishan
  trndafil i kuq' arom' kundermon
  ky nishan i faqes detet i bashkon'
  Mos qndro tek porta, se fryn er' e malit
  ruaju mos t'i prish balluket e ballit
  Kur t kam'te afr, digjem, bhen prush
  prushrohen flak buzt, permbi gush'
  faqet sheg' e kuqe, mesin porsi ngjal'
  ti i thua hns dil apo t dal
  Mos qndro te porta, dgjon a s'dgjon'
  se fryn er' e detit, dshirat m'i zgjon'

  http://www.youtube.com/watch?v=1E8nx...ature=youtu.be
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ana2015 : 24-11-2015 m 15:51

 19. #439

  Pr: Tekste t kngve polifonike

  Pershendetje patriotet e mi nga Laberia
  kush di ta shkruaj textin e kesaj kenge te bukur labe
  https://www.facebook.com/musa.ferrun...3932368958391/

  un kur isha i vogel kisha degjuar per nje histori; dikush vodhi nje dele dhe i zoti i deles vajti i kerkoi 21 dele si demshperblim, por nuk e di me hellesi historin
  Ju falenderoj paraprakisht
  Tepelenas 24

 20. #440

  Pr: Tekste t kngve polifonike

  Citim Postuar m par nga gjergani Lexo Postimin
  Kjo kenge(VALLE PLEQERISHTE) u dedikohet AJAVE ose parise se laberise, por fatkeqesisht une e di per vetem 6 emra ne qofte se dikush e di te plote eshte i lutur ta postoj te plote sepse duhet te jene 12 persona AJAU DHE 11 burra te tjere te respektuar te ditur te nderuar sepse sipas te pareve FISNIK ESHTE AI QE KA TURP TE BEJE TURP dhe kjo fisnikeri nuk trashegohet por fitohet

  GJEMITE E DETIT ERRINE
  NA KERKOJNE PARESINE
  FILLUAN QE NE KANINE
  LATON E DALAN SELIMNE

  NE DUKAT DERVISH ALINE
  NE TERBAC BEQIR SELIMNE
  NE BRATAJ MATAN HAXHINE
  ZOTO MAHMUTI N'CMOKTHINE
  KJO KENGE VALLE eshte per raprezaljet turke pas kryengritjeve te Tanzimatit kerkoheshin
  kapedanet e Laberise ( zenel gjoleka , hodo nivica , rrapo hekali , celo picari , tafil buzi )
  Shih mos te ndihmon ky teksti i meposhtem

  Gjemit n det arrine ,

  pr t lidh Parsin,

  e zun q n Kanin,

  Laton e Dalan Sein,

  N Kudhs Imer Alin,

  Mustafa Beg birbil,

  n Brataj Matan Haxhin

  Lilo Qndro nishanllin,

  n Trba Beqir Selimn,

  edhe Dulo Kok trimn,

  Haxhi Hoxhn Smokthin,

  dhe n Vajz dy nishan

  Meten e Sadik oban,

  Leskodukajt Bolen,

  Kallarat ata q qen,

  Lamen me Dervish bejn,

  Birbil Hasani e Meen,

  van n Sudan e mben,

  Kallarat katr nishan,

  Lamja me Dervish Qejvan,

  Meja me Birbil Hasan,

  mu tek rrapi se u varr,

  tre bolenasit q qen,

  me Sadikun e Biren,

  me Birbil e me Meen,

  me Lamen e Dervish bejn

  mu tek rrapi deg vjerr,

  t shtat si shqerra i therr.

Faqja 22 prej 22 FillimFillim ... 12202122

Tema t Ngjashme

 1. Kng t veriut me tekste
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 97
  Postimi i Fundit: 11-05-2023, 06:19
 2. Tekste kngsh popullore kushtuar gurbetit/mrgimit
  Nga Nuh Musa n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 14-05-2010, 01:57
 3. Tekste kngsh popullore nga trevat e gjith Shqipris
  Nga Orion_DYRRAHU n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 11-08-2009, 10:32
 4. Ansambli i Kngve, mim t dyt n Gjermani
  Nga ArberXYZ n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-05-2005, 07:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •