Close
Faqja 0 prej 22 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 440
 1. #1
  i/e larguar
  Antarsuar
  04-06-2002
  Mosha
  45
  Postime
  9

  Tekste t kngve polifonike

  Nje nate behari
  Kur te fryn veriu
  Vjem mikja nga stani
  Si bije valiu

  Si bije valiu
  Vjen mikja nga stani
  Kerkon djathe ne nape
  E bije e obanit

  so

  E tju them o shoke?
  eshte dashuria!
  Ajo eshte mjalte
  Vete perendia

 2. #2
  i/e larguar
  Antarsuar
  04-06-2002
  Mosha
  45
  Postime
  9

  Arrow Plaku me mjeker te bardhe..

  Plaku me mjeker te bardhe
  Rende ngjitet ne pallat
  Kalonte rojet me radhe
  Burri i shtetit dipllomate

  Roja e portes s'Felldishte
  Plakun deshi ta ndaloje
  Ky serioz ja ben me gishte
  Trimin mbrapa i tregoi

  Trimin nuk e mbajti vendi
  Nga roja i mbiu syri
  Hoq koburen prej argjendi
  Ministrit brenda i hyri

  Per shqiptaret kam degjuar
  Thote Englezi i krekosur
  Se kudo qe kane shkuar
  Asnje si ka armatosur

  Malesori shptezhveshur
  Per dredhi i pregatitur
  Nga xhepi jelekut tvjeter
  Ncori nje kobure tjeter

  NUk armatoset shqiptari
  As nga serbi malazezi
  As nga turku e italiani
  As ne Londer nga anglezi

  Ja kalofshi mire............ figura

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  56
  eehhh sa te kenge te bukura ka laberia...me mbushen syte me lot kur i kujtoj e me gjithe deshiren qe kam per t'i kenduar malli me bllokon fytin e nuk me mbetet tjeter vecse te qaj qe jam kaq larg, e t'i postoj ne forum.
  te fala te gjitheve...
  ***
  Dal ne breg e shikoj poshte
  dale dale
  dy shelege ne nje porte
  dale dale
  njera bejke e tjetra sorke
  dale dale
  njera me jelek te cohte
  dale dale
  bej t'i ze e s'i ze dot
  dale dale
  c'kish nje qen a u terbofte
  dale dale
  u terbofte beleci bardhe
  dale dale
  qe s'ma le miken te dale
  dale dale.
  C:\Dos
  C:\Dos:\Run
  Run:\Dos:\Run

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  56
  Ja edhe nja dy te tjera meqe na frymezoi kjo dhome ne forum.

  Obobo c'me gjeti mua
  kur vajta mbreme ne krua
  nje djale qe me kish kerkuar
  erdhi prane e m'u afrua

  me tha te dua moj xhan
  moj e papertuar fare
  hidhe kemben mos bej naze
  mos m'i shto keto maraze

  hiqu ti more lanet
  kemba-kembes me je qep
  m'u qepe gjersa u trete
  sa s'gjete ilac per vete

  te dua qene te dua
  si ujet qe rrjedh ne krua
  ilacin qe sheroi mua
  e gjeta ketu ne krua.

  ***
  manxhare leshera t'endo, manxhare
  qysh e shkele vendin tend o manxhare
  kaluar apo me kembe, manxhare
  kaluar se s'e di ven' o manxhare
  nuse ne dere te rende o manxhare
  tere diten me kembe o manxhare
  kafe miq'e duke dhene o manxhare.
  C:\Dos
  C:\Dos:\Run
  Run:\Dos:\Run

 5. #5
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  45
  Postime
  1,184
  Vajzat e Hoxhes te tria
  bene poshte nga Xhamia
  prapa u ven djemuria
  nga pase i ndjek Xhixhia
  o djema u zente lia
  ckenime vajzat e mia
  mire me nje po me te tria
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Te Forumi vjeter ishte nji teme me kenge laberishte.
  Ai Zani Vlonjati nga Tirana i gjermanise ka postuar aty shume kenge te bukura.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e peshkatari
  Antarsuar
  19-05-2002
  Vendndodhja
  Anonim
  Mosha
  60
  Postime
  103
  Kenge Pilurjote

  Nuk shkuam ne kurbete
  per florinj e salltanete
  por shkuam te mesojm shkronja
  te ali ne drite shqiponja.

  Kenge na Kuci

  Diten qe erdhi Gjermani me makina te medha
  Lyer me boje jeshile mo i diktonim na!

  Dy fjale tha Mao Ce Duni
  Shqiperine kush ta preke do tja beje kembet Dubek!

  Dhame e dhame dhame e dhame e dhame!
  (Dele Te falura)

  Besoj se eshte kenga me e bukur e Folklorit Kucjot
  instruktori

 8. #8
  xha Barka Maska e Jonian
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  44
  Postime
  332
  OK, tani qe kam kohe do postoj nja ca tekste. Keto te parat jane nga zona e Delvines:

  Pres miken te dale

  Te prita pse s'vjen
  e malli me ka marre
  syte nga Zoti hedh-o
  pres miken te dale

  Hajde, hajde mike,
  mike e djalerise.
  Hajde te qajme bashke,
  gjithe paraponite.

  *)Hajde mikja ime
  o engjell i bukur
  ulmu permbi supe
  lehte e lehte si flutur

  Futu neper enderr
  dhe zbrit si magjia.
  Ta kalojme naten
  mbi krahet e mia

  Kurbeti o shoke
  na ndau per se gjalli
  Derti i zemres sime
  eshte dert nga malli
  *) Strofa e dyte perseritet si refren pas cdo strofe

  Doli xhindja nga zagoi

  Doli xhindja nga zagoi
  neper dhen te mia shkoi

  Neper dhen te mia shkoi
  me tumane c'mi verboi

  Me tumane c'mi verboi
  mi vrau qente e mi shoi

  O moj ti qe vrave qente
  moj te marrte Zoti mendte

  Moj te marrte Zoti mendte
  u terbofsh e marrc shullenjte

  U terbofsh e marrc shullenjte
  arc ne shtrunge e me ngac dhente
  arc=ardhsh, me ngac=me ngafsh,me ngacmofsh


  Aman mike kapedane
  Vrapoja dhente ne tende, ne nome
  qente leh'n e mor'n shullene moj mike
  derdhur leshrat trendeline
  shkon e vjen c'ma poqe syne moj moj mike
  c'me gjeti mua te zine
  afer e kam vene ziline
  mos i fry zjarrit dhe tine
  Shtate nure kur shkon tutje,ti mike
  kur mi tund ato dy supe moj moj mike
  fustanbardha pale-pale
  te kap e me shket si ngjale, moj moj mike
  Zjarri qe pervelon vale,
  do ta bej tamam si djale
  flaka moj ne maje t'i dale.
  U dogja vashe nga zjarri sic e sheh
  do ta pres rutine e barit
  kur shkon ti zbardhon shulleri
  mesin e holle si peri
  Do t'te marr moj gjeraqine
  te me zbukurosh shtepine,
  do vish nuse ne Delvine.
  Trimi i mir me shoqe shum

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-10-2002
  Vendndodhja
  Alaska
  Postime
  61
  si more leber s'e ka shkruar asnjeri nga ju kengen me fantastike.

  (Plakat)
  dolen plakat ne leme,
  qaj neno-o,qaj moj nene.
  me sho-shoqen duke thene
  qaj neno-o,qaj moj nene.
  keto nuse nuk na bejne,
  qaj neno-o,qaj moj nene.
  t'u themi djemve t'i lene
  qaj neno-o,qaj moj nene.
  (Djemte)
  ku t'i leme e si t'i gjejme
  qaj neno-o,qaj moj nene.
  (Nuset)
  mallkuar o marangoz,
  qaj neno-o,qaj moj nene
  qe s'le nje derrase bosh
  qaj neno-o,qaj moj nene
  te binin plakat perposh
  qaj neno-o,qaj moj nene
  te kendonin si kokosh
  qaj neno-o,qaj moj nene
  C:\DOS
  C:\DOS.RUN
  RUN:\DOS.RUN

 10. #10
  xha Barka Maska e Jonian
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  44
  Postime
  332

  Kenge te tjera

  OK, ketu jemi prape. Ja dhe disa kenge te tjera polifonike:

  Sec ma plase buzen moj
  o moj buzeplasur.
  Ke nja dy-tri dite moj
  qe nuk me je qasur.
  Rruga ste ka zene moj
  a pune ke pasur.
  Nena ste ka lene moj
  a vete ske dashur.

  -O-
  Mike ne te kam per mike
  kur te vdes te benesh qyqe
  te me qash brigje me brigje,
  te me qash me kuje ligje.
  Te me qash mua te zine
  se per ty prisha shtepine
  shita sharkun e kusine
  lashe dhen e dhi ne brinje
  -O-
  Sec e lashe veren
  dhe zura rakine
  mjeri uni mjeri
  sta gjej dot shtepine
  Unvij nga penxherja
  ti me del te porta
  -Hajt te hyjme brenda
  mos na shone bota
  Mos me mallko mua
  vajti dhjetsahati
  placin qe te dua
  bota nga inati!
  -O-

  Kur mbushje uje ne gurre
  Drulle moj leshverdhadrulle
  ca lanje ca mbushje uje
  ca qanje me lot si une
  Pse se lan linjene kurre
  te njihesh qe je pa burre
  Pse se lan linjene fare
  Drulle moj leskoviqare
  te njihesh qe je beqare
  Drulle moj leskoviqare

  -O-

  Nje vashe ketej nga fundi
  tre sahat vallen ce tundi
  Gushebardha si pellumbi
  e heq vallen rende-rende
  gershetat gjashte pellembe
  i varen, i shkel me kembe
  Pa dil-dil neser ne shkalle
  moj syzeze vetullngjale
  Pa dil-dil neser te porta
  Mos degjo se cthone bota
  -Po te dal neser te dera
  nisin avaze te tjera
  Sme lene te dal te porta
  se mi puthin faqet bota
  -O-

  Bilbili ne mal kendon moj
  zemeren ma merr
  Vasha ne bacen e madhe
  lotet po i derdh
  Qante vasha per bilbil-o
  per nje palo zog
  Qe kendonte kaq-e mire
  sa se duroj dot
  I qepet prapa ta zere
  dy fjale ti thote
  Sec e qerton ajo meme
  psheretin me lot

  -O-

  Vito mu bere ne gjume,
  aman moj Vito*)
  Sikur u mbyte ne lume
  Prapa ty rashe edhe une
  se te desha kaq shume
  sa sduroja dot ne gjume
  Sa te zura slashe gur-e
  te percolla gjer ne udhe
  prisha katandi e pune
  per ty o bejka nder udhe
  Me trete Vito me trete
  me bere si lule gjeshtre

  *) Vargu i dyte perseritet si refren pas cdo vargu.
  Trimi i mir me shoqe shum

 11. #11
  xha Barka Maska e Jonian
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  44
  Postime
  332
  Une te mbolla rralle moj
  ti me dole tok
  Jaman trendafile moj
  jaman borzilok*)
  Cme ra havale moj
  nje i shkrete zog
  nuk me la fare moj
  cdo te bjell mot
  une e prisja dje moj
  ai merdhi sot

  (Gjirokaster)


  *)Vargjet 3-4 perseriten si refren pas cdo dy vargjesh.

  Cma hedh ashtu vallen
  si flutur mbi flete
  Lum kush do tmarre nuse
  lum kush do tte kete
  Merr moj me te mirin
  ate qe do vete
  merr moj me te mirin
  qe te kalosh jeten
  O ku i gjete nazet
  qe merove djemte
  O shikimet e tua
  veshtrime shigjete
  Shkove ne mes tyre
  si nje fllad i lehte
  Cpate qe nxitove
  folu pse su flet

  (Delvine)


  Dita me te ikur,
  nata me te marre
  Shkon nje vajze e pikur,
  bore e qumesht lare

  Hajde manushaqe,
  hajde tendeline
  per gushe per faqe
  do ta fal rinine

  Muzgu sa ka rene,
  hena nxjerre syrin
  sa nisur nje kenge
  me ze te bilbilit

  Kjo nate behari
  cqenka kaq e embel
  buza ftohka zjarrin
  zjarri ndezka zemer

  Nata me te ikur
  hena me te rene
  ti me shkele syrin
  une te ngrita kenge

  (Tepelene)

  Vasheza qe shkon ne zalle
  Dale bejke bardhe dale
  porsi flutur ne brezare
  Pun te mbare moj lozonjare
  djersa te kullon mbi balle
  si deti qe perplas vale
  -Pritem djale se do vij
  te veroj me ty ne mal
  te kullosim bagetine
  ta kalojme jeten ne stane
  -Hajde bejke bardhe hajde

  (Delvine)

  Shelege pa mbushur mo(t)ne
  moj shelege*)
  Ckerkoje ne suan tone
  ku jeshe pse erdhe vone
  te dergova ne gjitone
  A mos valle dashuron
  me cobane fshatit tone

  (Gjirokaster)
  *) Vargu dy perseritet si refren pas cdo vargu


  Kur mbushje uje ne krua
  me mua Merjo me mua*)
  qeshje dhe lozje me mua
  sti gjej dot gjurmet e tua
  si gjahtari me langua
  leshverdha deri me thua.

  (Gjirokaster)
  *) Vargu dy perseritet si refren pas cdo vargu
  Trimi i mir me shoqe shum

 12. #12

  Re: Plaku me mjeker te bardhe..

  Postuar m par nga figura
  Plaku me mjeker te bardhe
  Rende ngjitet ne pallat
  Kalonte rojet me radhe
  Burri i shtetit dipllomate

  Roja e portes s'Felldishte
  Plakun deshi ta ndaloje
  Ky serioz ja ben me gishte
  Trimin mbrapa i tregoi

  Trimin nuk e mbajti vendi
  Nga roja i mbiu syri
  Hoq koburen prej argjendi
  Ministrit brenda i hyri

  Per shqiptaret kam degjuar
  Thote Englezi i krekosur
  Se kudo qe kane shkuar
  Asnje si ka armatosur

  Malesori shptezhveshur
  Per dredhi i pregatitur
  Nga xhepi jelekut tvjeter
  Ncori nje kobure tjeter

  NUk armatoset shqiptari
  As nga serbi malazezi
  As nga turku e italiani
  As ne Londer nga anglezi

  Ja kalofshi mire............ figura
  P.S. un do t thosha pr plakun mjekrbardh:"M mir t kishte mendje n kok, se kobure n shok". Iku ajo koh!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 13. #13
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Dola nje dite nga mali
  neper vape o rrenjedali

  Poqa mikene tek zalli
  neper vape rrenjedali

  Dic i kerkova s'ma fali
  neper vape rrenjedali

  Me tha tutje nga behari
  neper vape rrenjedali

  Nga gushti nga ollonari
  neper vape rrenjedali...
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 14. #14
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Doli ne buze te avllise
  doli i mjeri doli
  doli i foli Dilise
  doli i mjeri doli
  doli i foli Dilise

  Nene c'ma bere Diline
  doli i mjeri doli
  un' ta lashe si florine
  doli i mjeri doli
  ti ma trete si qirine
  doli i mjeri doli
  doli i foli Dilise

  Do marr shatin dhe kazmane
  doli i mjeri doli
  do vete t'i zbuloj varre
  doli i mjeri doli
  ta shoh se c'nur i ka rare
  doli i mjeri doli
  nur i kuq a nur i bardhe
  doli i mjeri doli
  doli i foli Dilise

  Ku ke ren' moj trendeline
  doli i mjeri doli
  pse s'kujton mua te zine
  doli i mjeri doli
  te kujtoj e qaj me lote
  doli i mjeri doli
  po jam thell' e nuk dal dote
  doli i mjeri doli
  doli i foli Dilise.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 15. #15
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,720
  E mban ment moj nikoqire
  kur flinim mbi kakerdhi
  pleshti hidhej gjyle topi
  ne na vinte guxheli
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 16. #16
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  E mban mend moj nikoqire
  kur vinim bashke me dhi
  ti vije per kondoperre
  une veja per kuseri

  Un i veshur me poture
  ti citjane dhe peshlli
  Bashke binim per te fjetur
  mbi bajga mbi kakerdhi

  Pa kur vin pasdrek e madhe
  benim dhe kacibixi
  Hidheshin pleshtat si gjyle
  ne na vinte guduli.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 17. #17
  Citim Postuar m par nga Jonian
  Nje vashe ketej nga fundi
  tre sahat vallen ce tundi
  Gushebardha si pellumbi
  e heq vallen rende-rende
  gershetat gjashte pellembe
  i varen, i shkel me kembe
  Pa dil-dil neser ne shkalle
  moj syzeze vetullngjale
  Pa dil-dil neser te porta
  Mos degjo se cthone bota
  -Po te dal neser te dera
  nisin avaze te tjera
  Sme lene te dal te porta
  se mi puthin faqet bota
  Nje vashe andej nga lumi
  tre sahat vallen c'e tundi
  tunde moj te marte lumi
  se shoqet i zuri gjumi.

  Le ti zere se une s'i dua
  e heq vete si t'a dua
  hiqe vallen lehte lehte
  fustan bardha flete me flete
  Mos e hiq moj rende rende
  fustan-bardha pende pende.

  Hiqen vallen shtruar
  nuse zog e shkruar
  kush ta ka mesuar
  Nena e nderuar.
  • Mndjen n mndje e zemrn n zemr.


  • T mirn bje e hidhe n det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vet.

 18. #18
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,368
  Dal e pres trimin ne udhe

  Dal e pres trimin ne udhe
  trimin lele, djalin lele
  trimin more.

  Trmbem mos e kam smur
  trimin lele, djalin lele
  trimin more.

  Mos ju poq buza pr uj
  trimit lele, djalit lele
  trimit more.

  Gur do t'i bhem un
  trimit lele, djalit lele
  trimit more.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 19. #19

  Nje labe si vita

  O nje kenge thelleze moj
  nga gjumi c`me zgjoi...
  pashe nje bandille dhe moj
  qe lahej te kroi
  Nje labe si vita moj
  hedhur si lastonje..
  faqet shege e ndezur
  vetullen biskonje
  floket trendeline
  si mendafsh ne dore
  c`ma plagose zemren moj
  kush do ma sheroje .

  Tepelene


  http://www.youtube.com/watch?v=w-1z3...elated&search=


  -------mos na denoni pa na gjykuar--------
  Ndryshuar pr her t fundit nga al_boy7 : 09-09-2007 m 19:55 Arsyeja: Gabime

 20. #20

  Trembedhjete bilbilenjte

  Trembedhjet male ne kembe
  trembedhjete bilbilenjte
  trupat mbetur ne Janine
  nami vajtur ne Dovlet
  -Kurvelesh ci bere djemte*

  Nje emer trimi u vure
  se trimat nje jete kane
  besen e dhene flamurit
  per bese ne litare vane

  Dale bej te dredh cigare,
  dal te hedh cepen mbi balle,
  dal te puth shoket me radhe,
  dal te shoh njehere vatane.
  -Per ta malli do me marre*
  ------ mos na denoni pa na gjykuar-----

Faqja 0 prej 22 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kng t veriut me tekste
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 97
  Postimi i Fundit: 11-05-2023, 06:19
 2. Tekste kngsh popullore kushtuar gurbetit/mrgimit
  Nga Nuh Musa n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 14-05-2010, 01:57
 3. Tekste kngsh popullore nga trevat e gjith Shqipris
  Nga Orion_DYRRAHU n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 11-08-2009, 10:32
 4. Ansambli i Kngve, mim t dyt n Gjermani
  Nga ArberXYZ n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-05-2005, 07:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •