Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    ......................... Maska e Pogradecari
    Anėtarėsuar
    15-10-2002
    Vendndodhja
    a
    Postime
    540

    cpo ndodh????????

    Qefi sma ka kur te tjeret me japin ndonje mendje po kesaj rradhe kam ngelur keq
    nuk me punohet nuk me dilet nuk me behet per asgje
    filloj e punoj shkoj deri ne 80 % te punes dhe nuk e mbaroj so kam nja 4-5 punera neper duar dhe asnje nuk po mbaroj
    nuk ha me orar nuk fle me orar e vetmja gje qe me argeton eshte play stacion ose duke luajtur shah ne comp dhe shpenzoj keshtu gati 12 ore me vjen keq sepse kjo kohe po iken dhe nuk vjen me
    nuk kam energy dhe motiv per te bere ndonje gje
    thanx in advance

    - po qe se ndonje tallet ku ta kete e cti permbaje pragu

  2. #2
    ......................... Maska e Pogradecari
    Anėtarėsuar
    15-10-2002
    Vendndodhja
    a
    Postime
    540
    do kene ikur me pushime psikologet

    shendet e para


  3. #3
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Pogradeci,
    E njejta gje me ndodh dhe mua. Po jo gjate dites vetem nga ora shtate mbasdite deri vone. Se di pse e kam me ore une. Po gjate ketyre oreve nuk me behet asgje. Vetem televizor dua te shoh. Dhe pse televizori te kete programe qe s'me pelqejne. I them vetes qe te cohem e te bej ca pune ne shtepi po prap aty perpara televizorit rri.
    Mbase jam e merzitur dhe s'kam c'fare te beje mbasdite qe rri me televizorin. Po shtepia ka 100 pune e une humbas kohen kot.

  4. #4
    ......................... Maska e Pogradecari
    Anėtarėsuar
    15-10-2002
    Vendndodhja
    a
    Postime
    540
    Postuar mė parė nga Eliona
    Pogradeci,
    E njejta gje me ndodh dhe mua. Po jo gjate dites vetem nga ora shtate mbasdite deri vone. Se di pse e kam me ore une. Po gjate ketyre oreve nuk me behet asgje. Vetem televizor dua te shoh. Dhe pse televizori te kete programe qe s'me pelqejne. I them vetes qe te cohem e te bej ca pune ne shtepi po prap aty perpara televizorit rri.
    Mbase jam e merzitur dhe s'kam c'fare te beje mbasdite qe rri me televizorin. Po shtepia ka 100 pune e une humbas kohen kot.
    nuk di cte te them Eliona.
    po gjeta ndonje zgjidhje sigurisht do te ta sygjeroj
    po per nje gje me vjen keq se kjo kohe qe po iken(Po shtepia ka 100 pune e une humbas kohen kot) nuk vjen me

  5. #5
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Mos eshte periudha vlla se dhe vete ashtu ndihem si vari bidonat!Por megjithate s,eshte ndonje gje e keqe se njeriu bie ne gjendje te tille shpesh. Shoqeri ke rreth e rrotull apo je vetem? dhe ndonje rrushke qe te te japi ndonje impuls gjej se mua vetem ato ma levizin figuren ? Duhet nje motiv per te bere dicka gjithmone e kur nuk ke motiv asgje s,te behet !

    Ciao plako

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Shqyrto edhe nje here objektivat e tua ne jete dhe veri ato ne shkalle prioriteti nga me e rendesishmja deri tek ajo me pak e rendesishme.
    Bej edhe nje liste tek ato qe jane urgjente dhe cilat mund te presin.

    Hiq qafe ato qe te bezdisin me shume, dhe do e shofesh se do clirohesh dhe do te gjesh motive per ti bere ato.

    Per cdo gje qe realizon shperbleje vetveten. P.sh Une sa here qe heq qafe dicka qe duhet ta beja ha nje akullore. Ti bej dicka te ngjashme, ne menyre qe edhe ti te ndihesh sikur vertet realizon dicka.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-08-2002
    Vendndodhja
    Selanik
    Postime
    68
    Okkkk pogradecari , nje gjirokastrit do te te ndihmoje kesaj here Ok grupo te kuptoje e te ndiej se dhe une i kam kaluar ato ,dhe besoje gjithe njerezit kalojne faza te tilla ,por gjeja kryesore eshte qe te kuptojme aryen e kesaj terheqjes nga jeta e ketij pasiviteti dhe debulese !
    Ne radhe te pare , duhet te bisedosh me veten , je cun i ri ke gjithe rruget e jetes te hapura dhe ti ri nga 12 ore ne dite para pc , valle eshte kjo jeta qe do ?
    Aq merriton te marresh ti nga jeta ?
    Jam i sigurte qe shpesh here te iken truri dhe te vejen keq per veteveten por prap nuk ke fuqine per te dale nga kjo gjendje . Por qe te dalesh nga kjo gjendje mik i dashur ne radhe te pare duhet te ndryshosh menyre jetese , pc dhe lojrat aty mbylli fare ,se ato te hipnotizojne trurin e ste lejone te reagosh , eshte si puna me alkolikun qe sa here eshte i merzitur per te dale nga ajo gjende fillon e pi , dhe kjo behet gjithmone , por harron qe faktori kryesore per gjendjen e tije eshte pija . Keshtu te ti mik i dashur , ne vend te pijes ke zgjedhur kompiuterin chatin a forumin per tju shmangur realiteti dhe per te mare fatin e jetes ne dorre, po dije o pogradecare megjithese do doaj shuem te te ndihmoja me shume me teper , smund te bej asgje me teper se nje keshille , gjithcka varet nga ty .Ti i ke dhe bojrat dhe pinelin dhe me to mund te veizatosh parajsen a ferrin sic thote dhe Kazanzakis ( nje shkrimtare i madhe grek )
    Qe mos te te flas teorikisht po te them praktikisht ca bera une :
    1) fillova te lexoja libra praktikopsikologjike , ka shume libra te tille , por do te te sugjeroja te lexoje LEW BUZKALEN '' Te jetosh , te mesosh ,dhe te kerkosh '' eshte titulli i librit ne shqip , por dhe ne gjuhet e tjera dicka e tille eshte ( mund te te jap dhe une vecse nese di te lexoj greqisht )

    2) u shkeputa dhe nderpreva cdo aktivitet qe me bente te ndihesha keq dhe qe nuk me jepte kenaqesi , dhe perkundrazi fillova te meresha me gjera qe me pelqenin dhe qe kisha enderuar ,ne rastin tend duhet te presesh urrgjentisht cdo kontakt me PC se me sa kuptoje je ''kushtezuar '' prej tij { dmth si ata qe marin droge dhe nuk e lene dot se ja kerkon trupi , jane dmth te kushtezuar nga ajo } dhe fillo te meresh me sport a me dicka qe te pelqen shume , dhe mbushe kohen e mos e le te lire ,te mendohesh dhe per asnje cast mos e lejo veten te qendroj qofte dhe per 5 min mbi pc se ato 5 min do behen 5 ore e ,,,,,,,,, muaj me radhe .

    3) une bera dhe nje kolpo tjeter sa here isha i merzitur shkruaja ato qe mendoja ne nje ditare dhe i lexoja kur isha ne gjendje normale , dh athere shikoja se sa mendime naive ,pesimiste dhe budalleqe mendoja, deri sa erdhi nje moment dhe sa e kapja veten qe bente ndonje mendim te tille , e tallja { he ore ''malaka'' ose langaraq fillove prape ti , ik ore , qe mos te te q.... ate suratin , fytyre e poshter ,qe me vjen te me prishesh qetesine dhe gezimin ti mua .......... keshtu i thosha vetes ) Ndaj grupo fillo e puno cik me veten tende , dhe mos prit te ti zgjidhin te tjeret .

    4) Nese vazhdon te jeshe ne kete gjendje mos ki turp te vesh e te bisedoshe me nje psikologe , do te te ndihmoje shume , dhe ndofta do gjesh arsyen e vertete te kesaj ketyre problemeve shpirterore qe ke .

    5) Dhe dicka tjeter mik i dashur , lumturia dhe gezimi i jetes , ajen thjesht ide , jane thjesht mendime , nese ti me mendjen tende vendos te mendosh gjera te bukura , pavaresisht ne i jeton me te verete apo jo , do shikosh menjehere ndryshim shume te madhe , dhe e kunderta , mund te kesh gjithe te mirat e botes por po vendose te mendoshe negativisht gjera pesimiste e te trishtuara do futesh veten ne nje sketere. A e kupton eshte shume e lehte ,Ndjenjat e tua varen nga mendimet e tua .Atehere fillo te ndryshosh mendimet qe ke dhe do shofesh qe gjerat do regullohen .
    Por po ta perserit prape , large televizorit , large PC dhe perpiqu te dalesh sa me shume jashte nga shpia dhe ambientet e mbyllura .

    Ka shume metoda e njete ndihmese qe mund te te them akoma por fillo me keto , a dhe dicka tjeter , sote ose neser ne mbasdite ik bli nje pale atjlete te mira , dhe fillo vrapin ne natyre ose ne ndonje palester. Ne kete menyre do nxjerrsh jashte trupit tend gjithe helemet qe ke mbledhur .Ki besim dhe fillo ti vesh ne jete keto keshilla dhe me thuaj nese do kesh ndryshime . Dhe nese te kam ndihmuar sadopak me ke borxhe nje kafe Po ke nevoje per ndihme me speciale , duhet te me thuash gjera me konkrete nga jeta jote , ndaj dhe une nuk u perpoqa te gjej aryen e gjendjes tende .
    Aje pres te me shkruash , ej dhe qe mos harroje keto qe ti thashe , nuk duhet ti besh per nje jave dhe ti lesh , por duhet ti besh menyre jetese . Ndofta eshte e veshtire te jesh i lumtur grupo ,por ja vlen ama !
    :T

  8. #8
    ......................... Maska e Pogradecari
    Anėtarėsuar
    15-10-2002
    Vendndodhja
    a
    Postime
    540
    faleminderit sydylimri

    shendet e para


  9. #9
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Kam ilacin e duhur per ty o miku im i mire po je larg .Po te kisha ketu ne usa do te beja qiqer per nje jave.Gjitoni im eshte kinez i vjeter ne moshe e merret vetem me keto punet e shpirtit kur eshte i trazuar.
    Shpresoj te ndihesh me mire
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  10. #10
    ......................... Maska e Pogradecari
    Anėtarėsuar
    15-10-2002
    Vendndodhja
    a
    Postime
    540
    Postuar mė parė nga kolombi
    Kam ilacin e duhur per ty o miku im i mire po je larg .Po te kisha ketu ne usa do te beja qiqer per nje jave.Gjitoni im eshte kinez i vjeter ne moshe e merret vetem me keto punet e shpirtit kur eshte i trazuar.
    Shpresoj te ndihesh me mire
    Ku je ti Kolombo sa larg e kam llafin
    po qe se nuk ma thua dot ketu ma dergo me MP
    ta provoj njehere ishalla behet ndonje gje

    shendet e para


  11. #11
    mos u merzit pogradecar,se dite me te mira do te vijne ,te jesh i sigurte .po patjeter qe do te perpiqesh dhe vete pak dhe kurre mos mendo se cdo gje mbaroi me aq ,se aty ku se pret hapen rruge te reja qe nuk i ke imagjinuar me pare.Ciao
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  12. #12
    ......................... Maska e Pogradecari
    Anėtarėsuar
    15-10-2002
    Vendndodhja
    a
    Postime
    540
    thanx Bani
    po nga eshte fshehur ky kolombi
    ma ngriti mendjen me kete kinezi

    shendet e para


  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Joni_80
    Anėtarėsuar
    09-02-2003
    Vendndodhja
    mbrapa diellit
    Postime
    52
    hey degjome mua:
    kete merzitje ndoshta e ke nga shoqeria,se te them te drejten te merzitin nganjehere,
    shiko variantin mos kapesh ndonje shoqeri te re ,dil argetohu.po te jesh mbi 21 dil jashte ne ndonje bar,shiko ndonje goce,( po mos e kesh),se mbase eshte kjo arsyeja qe ti je ne kete gjendje.

    ca te te thote byrazeri me.provoje njehere.po mos te doli gje me bej tel ne 1-800-get-well.

    po ashtu ik andej nga kolombi.

    respekt dhe te shkuara

    JONI_80
    feja e shqiptarit eshte shqiptaria

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e vagabondi1
    Anėtarėsuar
    11-01-2003
    Vendndodhja
    Where the bitches are...CaLiFoRnIa BaBY !
    Postime
    217
    nuk te them as nje gje me shume se tha sydylimri se te gjitha vella jan me vend por un them se shoqeria te ben te ndjehesh mire dhe keq.kete gjendje e kam kaluar vete kur erdha ne fillim ne usa qe nuk njihja nje njeri nje mikun ose nje miken time qe te thoja dy llafe.mbyllesha ne dhome dhe mendoja per shqiperine rija me nostalgji mendoja te kaluaren.nuk shikoja cfar kthese kisha perpara por shikoja kthesen mbrapa ate qe kisha kaluar,por ajo perpara vella te con ne gremin.keshtu qe dhe ti meru me dicka per veten tende mundohu te gjesh ndonje pune ose meru m ndonje sport dhe me kryesorja per mendimin tim vella eshte shoqeria pse jo dhe nje te dashur qe do ndiheshe me mire.

    gjith te mirat,dhe me mend ne koke vella...

Tema tė Ngjashme

  1. Fillon Kreshma e Madhe
    Nga I KTHYERI nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 28-02-2023, 01:24
  2. Energjia Sizmike e Termeteve
    Nga E=mc² nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 04-06-2009, 14:03
  3. [Sukses] Gjendet pas 38 vitesh nė Turqi Arta Tahiri
    Nga korab_2006 nė forumin Nė kėrkim tė personave tė humbur
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 28-10-2007, 13:25
  4. Lajmėrime pėr personat e humbur
    Nga Albo nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 10-08-2007, 20:45
  5. Balli Kombėtar nė kėrkim tė identitetit tė humbur
    Nga DARDAN PEJA nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-08-2005, 22:52

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •