Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 69
 1. #1
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585

  Planifikimi urbanistik i qndrs s Tirans

  Kryetari i Bashkis, Edi Rama shpall zyrtarisht konkursin ndrkombtar pr planin rregullues t qendrs s Tirans
  Rama fton 300 arkitekt pr qendrn e Tirans

  Ftes n studiot e Libeskindit, Pianos, Della Prados e Kurosavs. Pr fituesin e konkursit, 40 mij euro shprblim

  nga Aleksandra Bogdani - 28 Maj, 2003
  TIRAN- Bulevardi Dshmort e Kombit, blloku i ministrive, zonat prreth Muzeut Kombtar dhe Pallatit t Kulturs por edhe lulishtja prball selis s Partis Demokratike do t prfshihen n planin rregullues t qendrs s Tirans, pr t cilin priten interesime t arkitektve m n z n bot. Kryetari i Bashkis s Tirans, Edi Rama ka hapur zyrtarisht dje, n nj konferenc pr shtyp, konkursin ndrkombtar pr planin rregullues t qendrs s kryeqytetit shqiptar. S bashku me zv/ambasadoren e Gjermanis, Sabina Bloch, kryebashkiaku Rama ka shpallur konkursin, duke br t ditur se jan lshuar njoftimet e para nprmjet internetit. Duke filluar q nga mbrm, s bashku me ekspertt gjerman me t cilt kemi punuar intensivisht pr disa muaj, kemi lshuar nprmjet internetit njoftimet e para,-tha para gazetarve, Rama. Kryetari i Bashkis shtoi se stafi i tij do t intensifikoj t gjitha kontaktet e nevojshme me studiot e arkitekturs m n z n bot, pr t siguruar kshtu interesimin e nevojshm pr konkursin ndrkombtar.

  Konkurruesit
  Njoftimet e para pr shpalljen e konkursit ndrkombtar kan mbrritur n studiot e arkitektve m n z t bots. Renzo Piano, Santiago Della Prados, Kisho Kurosava, madje edhe fituesi i konkursit pr rindrtimin e Kullave Binjake, Daniel Libeskind jan t zgjedhurit e Rams pr planin rregullues t qendrs s Tirans. Por pjesmarrja e tyre n kt konkurs ende nuk sht konfirmuar. Lidhur me shpalljen e konkursit jan vn n dijeni studio q radhiten n rangun m t lart t arkitekturs dhe planifikimit urban, n nivelin europian dhe botror,-tha Rama. Por nuk jan vetm kto studio q jan ftuar t marrin pjes n konkursin ambicioz t Bashkis s Tirans. Stafi i ksaj bashkie ka njoftuar rreth 300 studio arkitekture nga e gjith bota, t cilat jan ftuar t marrin pjes pr rregullimin e qendrs s kryeqytetit. Por numri 1 i Tirans, Rama shtoi se arkitektt shqiptar jo vetm q nuk jan t prjashtuar nga konkursi ndrkombtar por jan t ftuar t ballafaqojn aftsit e tyre, prball konkurrentve t tjer, q pritet t interesohen pr kt plan.

  Bashkpunimi
  Pr t prgatitur kt konkurs, Bashkia e Tirans ka impenjuar njerzit e Departamentit t Urbanistiks, t cilt s bashku me ekspertt gjerman kan krijuar nj baz t nevojshme t dhnash, mbi t cilat do t punojn studiot q do t przgjidhen. Nj konkurs i prmasave t tilla varet shum nga besueshmria e porositsit,-tha gjat konferencs pr shtyp Edi Rama. Por ai shtoi se nuk ka qen e rastit dhe as vetm shtje financimi kmbngulja pr bashkpunim me qeverin gjermane dhe GTZ-n. Konkursi pr rregullimin e qendrs s Tirans organizohet nga qeveria shqiptare dhe Bashkia e Tirans por financohet nga qeveria gjermane, gj q i jep konkursit besueshmrin e nevojshme dhe rndsin e mjaftueshme. Ndrsa ekspertt gjerman kan punuar s bashku me specialistt e Departamentit t Urbanistiks, pr t siguruar kshtu t dhnat e nevojshme mbi t cilat do t punojn fituesit e ktij konkursi.

  Konkursi
  Pala gjermane ka sugjeruar q konkurrimi t bhet n dy faza. Faza e par e konkursit ndrkombtar sapo ka filluar dhe pritet t mbaroj n astin kur Bashkia e Tirans do t grumbulloj t gjitha dosjet e studiove t arkitekturs, t interesuara pr kt projekt. Ndrsa nj komision paraprzgjedhs do t seleksionoj tre studio, t cilat do t marrin pjes n fazn e dyt t konkursit. Ndrsa gjat fazs s dyt, tre studiot e przgjedhura do t hartojn nj plan konceptual brenda 21 ditsh. Krybashkiaku Rama shtoi dje se pr t przgjedhur projektin m t mir do t ngrihet nj juri ndrkombtare, e kryesuar nga kryeministri Fatos Nano.
  Fal financimit t qeveris gjermane, fituesi i mimit t par do t shprblehet me 40 mij euro, ndrsa ai i mimit t dyt me 15 mij euro. M pas, plani konceptual do t kthehet n nj studim t mirfillt urbanistik dhe do t shndrrohet n nj maket, q do ti kaloj KRRTRSH-s pr miratim. Ekspertt kan parashikuar q studimi pr qendrn e Tirans do t zgjas rreth 3 muaj, pasi fituesi i konkursit ndrkombtar ka lidhur kontratn me Bashkin e Tirans. Kryetari i Bashkis ka sqaruar se qeveria gjermane do ta financoj projektin deri n astin e shpalljes s fituesit. M pas i takon qeveris shqiptare t paguaj pr rregullimin e qendrs s Tirans.


  MBSHTETJA

  Bloch: Jemi krenar pr bashkpunimin

  TIRAN- Pala gjermane sht shum e gzuar dhe krenare q mund t bashkpunoj pr nj projekt kaq t rndsishm dhe me kaq pretendime pr Tirann. Kshtu u shpreh dje, n krah t Edi Rams, zv/ambasadorja e Gjermanis n vendin ton, Sabina Bloch. Ajo shtoi se nga ky konkurs ndrkombtar do t mundsohet fytyra e re e Tirans, e cila do t jet e ardhmja e kryeqytetit shqiptar. Zv/ambasadorja Bloch konfirmoi edhe nj her, me prezencn e saj, bashkpunimin e frytshm mes qeveris gjermane, q ka marr prsipr financimin e konkursit ndrkombtar pr rregullimin e qendrs s Tirans, dhe Bashkis s Tirans, q n kt rast sht porositsi. Financimi i pals gjermane ka mundsuar t shprblej me nj mim prej 40 mij dollarsh fituesin e vendit t par t konkursit dhe me 15 mij dollar fituesin e vendit t dyt. Ndrkoh, gjat konferencs s djeshme pr shtyp u b e ditur se pala gjermane i ka sugjeruar asaj shqiptare procedurat q do t ndiqen pr zhvillimin e dy fazave t konkursit ndrkombtar.

  (marr nga Gazeta Shekulli)
  --------------------------------------------

  Un mendoj se Edi Rama n rradh t par duhet t ishte konsultuar me SH.A.SH. (shoqata e Arkitektve Shqiptar) para se t merrte vendimin pr t hapur kt konkurs. Duhet q t prcaktohen kriteret e stilit Arkitekturik sesi do t bhet plani i ri. far sht me shum rndsi pr mendimin tim sht ruajtja e vlerave Arkitektonike Shqiptare, por t prkthyera n moderne, sipas kohs s sotme. Nuk ka rndsi se kush bn planin, por shum rndsi ka q kryeqteti Shqiptar t ket si themel Arkitektur t Stilit Shqiptar.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 23-06-2003 m 15:53

 2. #2
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Qershor 9, 2003

  Instituti i Ndrtimit
  Ja 22 arkitektt italian q ndrtuan metropolin

  -------------------------------------------------------
  a.k

  Pasi kan prfunduar pjesn e par t serialit prkujtimor t m shum se 30 arkitektve, inxhinierve, urbanistve shqiptar q kan dhen kontributin e tyre n ndrtim t kryeqytetit, specialistt e arkivave kan filluar grmimet pr t zbuluar aktivitetin e t huajve q kan ndihmuar n ndrtimin e Tirans dhe qytetet e tjera t Shqipris. Pas "grmimeve" e studimeve t shumta arkivistt kan nxjerr nga arkivat fletushkat e plakura, mbi t cilat jan t projektuara me detaje t hollsishme qendra dhe rrugt e metropolit shqiptar. Pas studimeve t njpasnjshme arkivistt kan veuar nga sirtart e vjetr punn e 22 arkitektve, urbanistve e specialistve italian q kan dhn kontributin e tyre vetm pr ndrtimin e kryeqytetit shqiptar. "Kemi t arkivuara t parin plan rregullues t Tirans si dhe projektin e qendrs kryesore t skicuar q n vitin 1939 nga arkitekti italian Cherardio Bosio", tregon Marita Tallgkui, nndrejtoresh e arkivit t projekteve teknike n kryeqytet.
  N sirtaret e arkivit jan gjetur projekte nga arkitektt austriak, rus, francez e italian. Sipas nndrejtoreshs s arkivitm projektet m t shumta jan br nga dora e arkitektve italian. "Nga 22 specialist italian q kan punuar pr Shqiprin, 8 prej tyre jan m t njohur", shton nndrejtoresha. Ajo sqaron se mesi i muajit qershor sht prcaktuar si nj ndr ditt m t prshtatshme pr prkujtimin e specialistve italian. "Punn e 8 italianve do ta ekspozojm n nj ekspozit e cila do t vizitohet nga t gjith admiruesit e arkitekturs. Do t mbahet nj kumtes nga nj profesor shqiptar pr t gjith punn e br nga italiant pr Shqiprin", prfundon Tallgkui.

  (marr nga Balkanweb)
  ----------------------------------------

  Ah sikur t kisha qn n Tiran q t shihja at galerin :).

 3. #3
  kill your idol Maska e Pedro
  Antarsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Kush eshte Kisho Kurosava?
  Mos eshte fjala ne shkrim per Kisho Kurokawa?

  Ma hiqni dhe kuriozitetin tjeter: kush eshte Santiago della Prados dhe cili eshte kontributi i tij ne arkitekturen boterore?
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Drini

  Un mendoj se Edi Rama n rradh t par duhet t ishte konsultuar me SH.A.SH. (shoqata e Arkitektve Shqiptar) para se t merrte vendimin pr t hapur kt konkurs. Duhet q t prcaktohen kriteret e stilit Arkitekturik sesi do t bhet plani i ri. far sht me shum rndsi pr mendimin tim sht ruajtja e vlerave Arkitektonike Shqiptare, por t prkthyera n moderne, sipas kohs s sotme. Nuk ka rndsi se kush bn planin, por shum rndsi ka q kryeqteti Shqiptar t ket si themel Arkitektur t Stilit Shqiptar.


  Drini,

  tani sa mbarova se lexuari artikullin qe kishe sjelle pak me lart lidhur me konkursin per projektin me te mire arkitektonik per qendren e Tiranes.
  Verejtjeve qe ke sjelle me lart, une do t'i shtoja dy pika qe me mbeten mua si te erreta.

  Qeveria gjermane ka marre persiper te financoje konkursin dhe ndarjen e cmimeve te para per arkitektet qe do te marrin pjese ne te. Dakord. 40.000 dollare eshte vlera e ofruar per fituesin, po mesa perceptoj per projektin do te paguhet me vete....Kush do te paguaje? Qeveria del sipas ketij artikulli, po mua me duket paksa e cuditshme.....atehere ne c'pune hyn konkursi.....mund te shpallej nje tender ne nivel nderkombetar per te gjithe arkitektet e interesuar dhe parate qe ofron qeveria gjermane te jepeshin per te financuar direkt projektin, pra pagesen per projektin perfundimtar te fitesit te tenderit.

  Tani une pyetjen e kisha te tille. Sa do te mund te kerkonte nje arkitekt i nivelit te LIEBESKIND per nje projekt te tille?  E dyta.
  Ne krye te jurise nderkombetare per fazen e dyte te konkursit qe do te perzgjedhe fituesin do te jete kryeministri Nano. Pse?
  A kemi te bejme ketu e nje vend nderi apo si? Kryeministri nuk eshte arkitekt. Ne krye te vihej nje arkitekt i afirmuar me projektet e tij ne Shqiperi apo dhe jashte, nuk kuptoj pse nje ekonomist.

 5. #5
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Pedro pr ata Arkitekt nuk kam shum njohuri. Mbase bj nj krkim n internet me siguri q mund t ket shum info pr ta.

  Pr Ditn, pika e par nuk e di shum qart sesi sht puna e fondeve, prve far sht prshkruar n artikull. Mesa kuptova un, ashtu si ty, qeveria Gjermane do t paguaj nj far shume, dhe pjesa tjetr Qeveria e RSHs.

  Liebeskind, nuk e di por ma merr mndja se do t krkonte shum t holla pr arsyen se tashm ka fituar nj fam botrore me fitimin e konkursit pr rindrtimin e truallit t "World Trade Center." Zakonisht n nj firm Arkitekturike, Arkitekti sht ai q drejton mbarvajtjen n do gj, dhe n t shumtn sht duke biseduar dhe firmosur kontrata. Tradicionalisht (t paktn n SH.B.A.) nj Arkitekt prfiton 5%, m t shumtn 10% t vlers s projektit n trrsi. Pra nj Arkitekt i zakont, psh t themi projekton nj shtpi $500.000 vler pr ta ndrtuar (gjithnj me referencat ktu n Amerik :)), ather fitimi q ai ka nxjerr nga ky projekt sht afrsisht $25.000. Pr Arkitektt me fam botrore si Richard Meier, Liebeskind, Tadao Ando, Steven Hall, etj etj prqindja shkon m lart, rreth 15% t shums s prgjithshme t projektit... pra n projetke t mdhaja si Muezume, planifikime t mdhaja urbanistike si kjo e qndrs s Tirans, etj, rrjedhimisht edhe prfitimi i Arkitektit zmadhohet me t. Ka arkitekt ose inxhinier si Santiago Calatrava q marrin "blank checks" si i themi ne ktu, dmth eqe t firmosur pa shumn n to. Kalatrava e ka br kt n disa projekte n Spanj ku ai vet ka shkruar shumn e ekut... ah t'ishte ashtu jeta prdit :). Megjithat afrsisht nj firm arkitekturike punon pakashum kshtu financiarisht.

  Pika e Dyt: Nano n juri... far t them... far t t them? Me siguri q s'do t dinte t kritikonte nj projekt, megjithse s'dua t'i paragjykoj njohurit e tij. sht e rndsishme q kryeministri i nj vndi t jet pjesmarrs i nj Jurie n nj projekt kaq t rndsishm pr kryeqytetin e po t njjtit vnd, por n krye t Juris duhet t jet nj Arkitekt Shqiptar i afirmuar, pse jo edhe kryetari i Sh.A.Sh.-it. sht krejt absurde q ekonomist t kryesoj nj juri arkitekturiko/urbanistike kaq t rndsishme. Pse? Pse nj INSTITUCION SHKEL MBI INSTITUCIONIN kujt i prket kjo detyr pr kt Juri? Pse t'mos ishte Sh.A.Sh., apo t paktn nj Arkitekt Shqiptar i mirnjohur?

  Dita sht Shqipria... duhet m shum besim, gjrat do t shkojn pr m mir. S'm vjen mir q gjrat shkojn kaq mbrapsh, por di t them se me besim, me mposhtje t paragjykimeve gjrat t do t fillojn t gjejn vndin e duhur. Tani vese shpresoj q ky projekt t shkoj mir, megjithat, shum projekte jan prezantuar, prfolur shum, dhe n fund s'jan br akoma. Psh si ajo e "Syrit t Kaltr", ose e "Gjerneratorve t Ers", etj etj, q Nano i ka thn, por n fund asgj s'sht br.

  Gjrat do t shkojn pr m mir :)

  Nj artikull i Gazets Shqiptar, 21 Qershor 2003

  Juria vendos pas 6 orsh tri studiot e arkitekturs
  Franca, Holanda e Gjermania n gar pr planin e Qendrs

  - TIRAN. Franca, Hollanda, dhe Gjermania mbeten n gar pr projektin e qendrs s Tirans. Mes nj plani konceptual, zemra metropolitane do t paraqitet n tre variante t ndryshme. Pr 6 or radhazi kryetari i komisionit Edi Rama, ambasadori gjerman bashk me specialistt kan diskutuar rreth 35 studiove t huaja t arkitekturs q kan konkurruar pr realizimin e planit urban t qendrs kryeqytetase. Architecture Studio Paris, Mecanno Architecten b.v Holand dhe Bolles &Elison&Co.KG Holand jan tre studiot e arkitekturs q do t vazhdojn garn pr Tirann. Kryebashkiaku Rama sht shprehur se interesimi i ktyre studiove sht nj fakt shum pozitiv pr kryeqytetin. T njjtn gj ka pohuar ambasadori gjerman i cili i ka prmendur disa her ndryshimet pozitive q po prjeton Tirana. Kjo ka qen edhe faza e paraseleksionimit pr tu hapur rrugn e konkurrimit tri firmave t przgjedhura. M dat 25 korrik do t mblidhet juria ndrkombtare q do t kryesohet nga kryeministri i vendit Fatos Nano, pr t przgjedhur nj nga kto tri firma. Qeveria gjermane sht pran Bashkis s Tirans gjat ktij konkursi t planit urban t qendrs

  Ky artikull sht i po t njjts dat, por sht publikuar tek Zri Popullit

  Przgjidhen tre studiot pr qendrn e Tirans

  - Seleksionimi i tre studiove t cilat do t vazhdojn konkurimin e tyre n fazn prfundimtare. Kto studio jan: 1. Architecture Studio (Paris-Franc) 2. Mecanno Architecten b.v (Holland) 3. Bolles and Wilson and CO.KG (Germany) TIRAN- Faza e par e konkursit ndrkombtar pr projektin e qendrs s Tirans ka prfunduar me przgjedhjen e tri studiove t arkitekturs. Nj komision i posam, i cili u kryesua nga Kryetari i bashkis Edi Rama, n prbrjen e t cilit mori pjes Ambasadori i Republiks Gjermane n Shqipri Helmut Shroeder, seleksionoi tre studio t cilat do t vazhdojn konkurimin e tyre n fazn prfundimtare. Kto studio jan: 1. Architecture Studio (Paris-Franc) 2. Mecanno Architecten b.v (Holland) 3. Bolles and Wilson and CO.KG (Germany) N fazn prfundimtare, n fund t korrikut 2003, nj juri ndrkombtare do t przgjjedh studion fituese, e cila do t hartoj projektin urbanistik t qendrs. Kryetari i bashkis gjat hapjes s konkursit u shpreh: "Rikonfirmoj at q kam thn se, pjesa m e madhe e sudiove bjn pjes n elitn e studiove t akitekturs botrore dhe n kt konkurs ka nj interesim shum t madh. Kjo duket nga pjesmarrsit q kan ardhur nga disa kontinente, q nga Anglia, Franca e deri nga Kili". Rama shtoi se realizimi i ktij konkursi, ka t bj me nj aspekt tjetr t rndsishm, at t imazhit t Tirans. mimi i par do t publikohet n revistat e rndsishme t arkitekturs botrore, gj q do t ket rndsi pr promovimin e imazhit t kryeqytetit shqiptar, duke shtuar interesin e siprmarrsve dhe investitorve t huaj. Nga ana e tij ambasadori gjerman Helmut Shroeder u shpreh: "Jam i gzuar q kjo shkall e par e konkursit ka nj interesim t madh. N kt konkurs kan marr pjes studiot m t njohura, t cilat nga njra an tregojn interesimin e madh pr Shqiprin dhe nga na tjetr tregojn se sa interesante sht Tirana pr ta. Qeveria federale mendon se pas ndryshimeve q ka psuar Tirana, ky konkurs merr nj vler t madhe". Ndrkoh q nga bashkia e Tirans do t jepen informacione n ditt n vijim pr t interesuarit n lidhje me tre studiot e przgjedhura, pr prvojn e tyre. Pas prfundimit t ksaj faze priten t vijn n Tiran prfaqsues t ktyre studiove, pr t marr materialet e nevojshme n lidhje me projektet q do t paraqesin pr fazn prfundimtare. Kto materiale tha Rama ka koh q jan prgatitur dhe presin studiot q do t punojn me to. T gjitha shpenzimet do t financohen nga Qeveria gjermane dhe mimi pr seciln studio do t jet 20 mij euro. (nuk jam i qart se far nnkupton n trsi si financim Dita - drini) Studioja fituese do t paraqes projektin prfundimtar q do t jet projekti urbanistik ose plani rregullues i qendrs s Tirans. Investitort q do t jen t interesuar t ndrtojn do t bazohen pikrisht mbi kt projekt. Ky plan rregullues sht n njfar mnyre kushtetuta e zhvillimit urbanistik t qendrs s Tirans. Pas shpalljes s mimit t par fituesi, pra studio fituese do t lidh nj kontrat me bashkin e Tirans pr t paraqitur projektin brenda nj afati kohor prej 60-ditsh. Pyetjes se sa do t zgjas rregullimi i qendrs s Tirans, Rama iu prgjigj: "Nuk mund t thuhet me saktsi se sa do t vazhdoj ky proces, secila nga tre studiot do t sjell projektet e saj ku do t prcaktoj dhe kufizimet e saj rreth ides s qendrs s Tirans. Ajo cka mund t themi sht se tradicionalisht me qendr t Tirans kuptohet Unaza e vogl e kryeqytetit.

  --------------

  Ky artikulli i dyt sht paksa m i plot dhe informues, por megjithat ktu s'm erdhi fare mir:

  thn nga Edi Rama
  Kjo duket nga pjesmarrsit q kan ardhur nga disa kontinente, q nga Anglia, Franca e deri nga Kili".
  Duhet t shkonte aq larg pa konsultuar Arkitektt Shqiptar??? Pse e nnvlerson Sh.A.Sh.-in, apo fardo Studio Arkitekturike Shqiptare? Pr k po e bn kryeqitetin, pr banort Shqiptar apo pr Anglin, Francn, apo Kilin? Fondi besoj, kto $$$ jan m t rndsishme pr at/ata drejtues t Juris.

  Kaq pr tani.
  drini.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 26-06-2003 m 16:28

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Mosha
  45
  Postime
  395

  vlera Arkitektonike.

  Artikullin e nxjerre nga shtypi Shqiptar kishte dite qe e kisha lexuar,por kur shikova qe edhe ne forum flitej per te,mu shtua kureshtja per ta lexuar.
  Me beri pershtypje fraza:

  Ruajtja e vlerave arkitektonike shqiptare.
  Flitet shume edhe per stilin arkitekturor qe ka qendra e tiranea,por harrohet qe ate e ndertuan arkitekte italiane(dhe kjo s'duhet shume per tu pranuar),e,sovjetike.Mbase she kineze.
  Me cudit fakti qe akoma shqiptaret s'arrijne te kuptojne qe tirana apo shqiperia ka nevoje per pak reformim ne te gjitha aspektet;dhe,e vetmja gje qe s'duhet te humbin shqiptaret eshte energjia per te jetuar me kohen duke qendruar ne bashkim idesh dhe deshirash.
  AP.

 7. #7
  raku
  i/e ftuar
  po kjo po ndodh !

 8. #8
  kill your idol Maska e Pedro
  Antarsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Drini,
  E lexova me kujdes shkrimin e Gazetes, qe kishe sjellur se fundi ne forum dhe duke lexuar ne mes te rrjeshtave me kaluan ne koke disa mendime ne lidhje me konkurset e arkitektures si dhe me kete "konkurs" qe do te zhvillohet ne Tirane dhe po mundohem qe ti rrjeshtoj pak a shume meposhte shqetesimet e mia, ne menyre qe ne qe merremi me arkitekture ti diskutojme sebashu.

  Konkurset e arkitektures jane metoda sa te zakonshme ne Perendim, po aq dhe te panjohura ne Shqiperi. Po perse zhvillohen konkurset, kur fare mire mund te ngarkohet nje zyre e mirenjohur arkitekture per te bere nje planrregullimi qyteti?
  Konkursi eshte nje proces zbulimi thote Friedrich August von Hayek.
  Ai qe kerkon te jape nje vleresim mbi dicka duhet te beje krahasime. Vetem gjate nje ballafaqim te drejtperdrejte te shume kombinimeve Cilesi-Cmim, mund te vendoset dhe te jepet nje vleresim i arsyeshem. Konkurset e arkitektures nxisin nepermjet ballafaqimit direkt te arkitekteve aftesite krijuese te ketyre te fundit.
  Pra konkursi eshte nje mjet, me ane te te cilit lindin shume projekte inovative dhe zhvillohet me teper kultura ndertimore.
  Por per te arritur nje gje te tille duhet te permbushen tre faktore kryesore:
  1. tender i hapur, dmth ne konkurs te marri pjese kushdo qe eshte i kualifikuar per nje gje te tille,
  2. paraqitja e projekteve te behet ne menyre anonyme, ne menyre qe emri te mos influencoje mbi jurine. Kjo ben te mundur, qe edhe arkitektet e rinj dhe pak te njohur te kene te njejtin shans me ujqerit e vjeter dhe gjithashtu ndihmon ne nje gjykim transparent te jurise.
  3. nje juri e kualifikuar dhe e pavarur.
  Tenderat e hapura, paraqitja anonime e projekteve dhe nje juri e kualifikuar jane Institucione, qe kane bere te mundur qe shume ide inovative te krahasohen dhe te realizohen.
  Por duke lexuar shkrimet qe solli Drini mbi perzgjedhjen e Studiove te Arkitektures, te cilat do te kene fatin e mire per te vazhduar konkurimin, gjeja e pare qe me erdhi ne mendje ishte, qe edhe kesaj rradhe po i japim shkelmin shansit per te bere nje pune sic duhet. Gjeja e dyte qe me erdhi ne mendje ishte pyetja se sa kane te drejte fjale shqiptaret per te vendosur mbi kryeqytetin e tyre dhe nqs fjala e tyre nuk ka peshe fare, kush e ka fajin?
  Padyshim qe zyrat e perzgjedhura jane nga me te mirat dhe jane nga ato studio, te cilat po i japin tonin arkitektures se ketij fillimmijevjecari te ri. Por menyra e perzgjedhjes se tyre (thjesht sipas emrit me fame qe kane) ia zbehin vlerat ketij konkursi arkitekture, i cili mesa kuptohet nga shkrimi i gazetave nuk eshte aspak nje konkurs arkitekture, por vetem nje makinacion allishverishi politik. E them kete, pasi tre studio u zgjodhen, nepermjet dreqi e di se cfare kriteri ne mes te shume studiove me fame (sic pretendohet), nga nje juri e perbere nga nje kryetar bashkie dhe nga nje ambasador(?) Per mua akoma mbetet e erret menyra se si nje juri mund te shpalle fitues nje projekt, i cili akoma nuk ekziston si koncept dhe nuk ka te hedhur qofte edhe dy viza skice ne leter? Pasi thuhet qe ne fundkorrikun e 2003 do te shpallet studio fituese (perseri dreqi e di se ne baze te cilave kritere) dhe do te shperblehet me nje cmim prej 40 000 , per nje projekt-planrregullimi territori, i cili nuk e ka pare driten e diellit. Dhe me fuqishmja vjen me pas kur thuhet se studio do te lidhe nje kontrate me Bashkine e Tiranes per te paraqitur brenda 60 diteve projekt-planrregullimin e qendres se Tiranes. Ai qe merret me arkitekture ne Perendim e di fare mire se sa zgjat nje konkurs arkitekture. Dhe kur behet fjale per projekt-planrregulli territori te nje kryeqyteti merret me mend se sa zgjat ky proces. Aq me teper kur e dime se sa i koklavitur dhe kompleks eshte kryeqyteti yne. Te them te drejten, e gjitha me duket shume absurde. E gjitha, duke u fshehur mbas reklamave pompoze me fjale te bukura pa kuptim te gazetareve injorante shqiptare, vjen era mashtrim.
  Citoj ambasadorin gjerman (sipas gazetes Zeri i Popullit):
  "Jam i gzuar q kjo shkall e par e konkursit ka nj interesim t madh. N kt konkurs kan marr pjes studiot m t njohura, t cilat nga njra an tregojn interesimin e madh pr Shqiprin dhe nga na tjetr tregojn se sa interesante sht Tirana pr ta. Qeveria federale mendon se pas ndryshimeve q ka psuar Tirana, ky konkurs merr nj vler t madhe".
  Pas ketij formulimi diplomatik te lind pyetja: a jane me te vertete aq naiv keta shqiptaret sa te besojne se me ne fund u buzeqeshi fati dhe arkitektet me te njohur te botes do te marrin pjese ne konkurse, sepse u intereson Tirana e Shqiperia?
  Ne te vertete eshte paraja ajo qe terheq edhe arkitektet dhe jo preferencat mbi atdheun tone te bukur.
  Dhe pasi u dha lajmi i gezuar qe qeveria gjermane akordoi nje shume per nje konkurs formal dhe pas lajmit po aq te gezueshem se shumen e parave do ta fuse ne xhep nje studio gjermane, ose hollandeze, ose franceze per nje projekt qe nuk ekziston akoma as ne fantazite dhe imagjinatat e askujt, atehere e gjitha i ngjan asaj ku ishe?-asgjekundi, cfare bere-hicmosgje!, e pastaj te fala nga kryetari i bashkise i rizgjedhur fale genjeshtrave te reja elektorale. Biles duke shkuar me larg ne mendime, qe tani mund te deklarojme edhe fituesit, te cilet sipas gjitha gjasave do te jete Bolles&Wilson (gtz ne Shqiperi, e cila organizon kete konkurs, financohet nga qeveria gjermane dhe eshte normale qe parate duhet te kalojne perseri ne xhepin gjerman).
  Prandaj me lind edhe dyshimi, qe kjo eshte arsyeja, perse jane evituar arkitektet shqiptare nga ky projekt. Pavaresisht qe aty fajin e ka vete Sh.A.Sh. Ka ardhur koha qe arkitektet ne Shqiperi te ngrejne zerin deri ne kupen e Olimpit qeveritar per ti dhene fund asaj anarkie ndertimore katastrofale, qe ekziston ne Shqiperi. Por kjo arrihet jo nepermjet shoqatave qe kane me pak fuqi se shoqatat joqeveritare, por duke formuar Institucione vendimmarrese si Dhomen e Arkitekteve, ne te cilen te hartohet edhe nje strategji mbi vendosjen e parametrave te ndertimit, per te hedhur bazat per nje kulture ndertimi. Akoma nuk eshte vone dhe mund te shpetohet dicka.

  Per sa i perket pyetjes se kush do ta paguaje planrregullimin e territorit, duhet hequr dore nga mentalitetet shteti paguan per te gjitha dhe le te ndertojme atdheun me forcat tona, por kush do na i jape parate?. Cdo gje ka rrjedhen e saj. Nje planrregullimi qyteti nuk merret shume me perkatesine dhe pronesine e objekteve. As me gjetjen e investoreve. Planrregullimi i qytetit ka te beje me teper me kompozimin e hapesires se jeteses se nje qyteti. Ne kete hapesire jetese permblidhen ne te trasha: hapesira banimi, hapesira e gjelbert, hapesira kulture dhe edukimi, hapesira argetimit si edhe infrastuktura e nevojshme. Plani urbanistik i jep seciles hapesire vendin qe i takon. Shteti nderhyn me investime publike per pjesen qe i takon. Pjesa e mbetur i takon investoreve private.
  Askush nuk duhet te mendoje,qe me te mbaruar konkursi dhe me shperndarjen e cmimeve, pernjehere si me shkopin magjik qendra e Tiranes do te na rregullohet. Se pari ky planrregullimi do te parashtrohet per miratim ne Keshillin e Rregullimit te Territorit te Rrethit dhe pastaj do te diskutohet dhe miratohet ne nje nga mbledhjet e organit me te larte te rregullimit te territorit, i cili ne Shqiperi eshte Keshilli Kombetar i Rregullimit te Territorit (KKRT), kryetari i te cilit eshte Kryeministri. Dhe pasi te jete miratuar, ky plan urbanistik do te paloset mire e mire dhe do te futet ne ndonje sirtar te Intitutit te Studimeve dhe Projektimeve te Ndertimit, per te dale qe andej sa here qe diskutohet per ndertimin e ndonje objekti. Dhe nqs objekti bie ne kundershtim me planin atehere i bie qe investitori te germoje mire xhepat dhe te lyeje rroten qeveritare per te shkelur planin e famshem.
  Kryeministri eshte gjithashtu edhe kryetari i KKRT dhe kjo duhet te jete edhe arsyeja zyrtare, perse Fatos Nano eshte vendosur si Kryetar i Jurise. Arsyeja e vertete nuk eshte e veshtire te kuptohet: Qe nga maja e Olimpit pushtetor, i pari i Kombit do te vendose me nje te goditur te skeptrit se kush do te na beje me nje qender te re kryeqyteti. Dhe duke rrahur gjoksin do te na e beje te qarte ne shqiptareve se sa te lumtur jemi ne qe kemi nje kryeminister te tille. Ah, se desh harrova, Drini, me te vertete qe Fatos Nano nuk mund te kete aftesine per te dhene nje vleresim objektiv mbi nje projekt, por kete barre te rende, sic del nga informacioni i gazetave, ia ka hequr Kryetari i Bashkise dhe ambasadori gjerman. Kryetarit te Jurise nuk do ti paraqesin ndonje projekt mbi Tiranen, por vetem disa emra studiosh arkitekture dhe ai pasi te hedhe zaret do te zgjedhe studion me te mire fituese.

  Ndoshta keto mendime qe me erdhen mua mund te mos jene fare te verteta dhe shpresojme qe te pakten te kete nje 60 perqindesh vertetesie ne te gjithe ate show qe po na servir politika.
  Pershendetje Pedro.

  PS: i madhi Ludwig Wittgenstein ka thene: Arkitektura perjeteson dhe glorifikon dicka. Prandaj nuk mund te kete arkitekture atje ku nuk ka asgje per tu glorifikuar.
  Ma besoni: Tirana eshte per tu perjetesuar dhe per tu glorifikuar. Por kur e shoh Tiranen e sotme, atehere nuk me kalon asgje tjeter neper koke, por vetem piktura e te famshmit Eduard Munch
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 9. #9
  Reagim nga SHBA-ja pr Konkursin Ndrkombtar pr qendrn e Tirans  Nj Konkurs Ndrkombtar pr Fasad Urbane  Nj arkitekt i nj studjoje t njohur t arkitekturs n Nebraska, SHBA, shfaq dyshimet e veta mbi konkursin fasad t Edi Rams pr qendn e Tirans  Konkursi ndrkombtar i shpallur koht e fundit nga bashkia e Tirans pr realizimin e nj projekti urbanistik t qendrs s kryeqytetit, si pr nga shpejtesia (apo fshehtsia) por edhe pr faktin q ka arritur t trheq vmendjen e studiove serioze t projektimit, ka qen nj element surprize, jo shum pr qytetarin e thjesht q e shikon at n kuadrin e nj ndrmarrje t pastr politike, sesa pr profesionistt apo njerzit e kulturs e artit t cilt e vlersojn nj prezenc t arkitekturs s huaj bashkohore si nj kontribut q i bhet arkitekturs shqipetare. Nj vlersim i till nga profesionistt, por dhe koha e shkurtr q i sht ln opinionit publik pr t reflektuar mbi nj siprmarje t till, ka br q diskutimet dhe analizat serioze pr kt shtje t mungojn. Arsyet pr nj ndrmarje t tipit surpriz mund t jen t ndryshme, q nga ato teknike, deri n aludimet pr nj prfitim maksimal politik q arrihet duke fshehur t metat e saj si pasoj e shmangies s nj pjesmarrjeje dhe kritike t nevojshme t publikut n nj eveniment t till.

  Megjithat ky shkrim nuk ka pr qllim t analizoj arsyet politike apo teknike q kan uar n nj mnyr t till organizimi t ksaj siprmarje, por t analizoj vlern reale t saj.

  Dua t theksoj q n fillim se jam mbshtets i siprmarrjeve t tilla si e vetmja rrug pr t adresuar problemet urbane dhe arkitektonike. Por megjithat nuk mund t l pa prmendur, se pr t qen e suksesshme, kjo siprmarrje duhet t plotsohet me disa element t cilt i mungojn ose jan ln jasht qllimisht, pr arsye q i din vetm organizatort. Pr t'i br kto element m t qart pr publikun sht e nevojshme t kuptojm s pari; far do t thot t projektosh nj qendr urbane t nj metropoli n periudhn q jetojm? Dhe s dyti, far do t thot t projektosh qendrn e Tirans si rast i veant?

  Duke e nisur nga kjo e fundit, duhet vn n dukje se Tirana gjat historis s saj si kryeqytet i vendit, menjher pas shpalljes m 1920-n, ka prjetuar her pas here ndryshime drastike si pasoj e projekteve urbane, t cilat sipas rastit kan tentuar t'i japin asaj karakterin e nj kryeqyteti (prmendim ktu planet e hartuara nga italiant pas 1920 -s q tentonin ta kthenin Tirann n nj qendr administrative), ose nj karakter t theksuar ideologjik (si ishin ato t 1939-s dhe 1941-it t projektuar po nga italiant, dhe m von transformimi rrnjsor i karakterit t qendrs nga regjimi komunist.) Shihet qart se ajo q i ka munguar historikisht kryeqytetit por edhe qendrs s saj sht nj zhvillim me ritme normale dhe sipas prirjeve t natyrshme kulturore, ekonomike, sociale, apo edhe gjeografike, e cila vihet re n dy momente t formimit t saj hapsinor. Fillimisht prirja natyrale e zhvillimit urban t qytetit ndrpritet nga zhvillimi n kah t kundrt i bulevardit kryesor t tij, dhe m von edhe rrjedha e natyrshme e rrugs s "Durrsit" dhe asaj t "Kavajs" prkatsisht drejt rrugs s "Dibrs" dhe asaj t "Elbasanit" ndrpritet nga hapsira super-ideologjike e sheshit "Sknderbej". Jan kto veori t zhvillimit historik, por dhe mnyra se si qytetart e saj i kan perjetuar ato, q e bn Tirann rast specifik dhe nj hapesir konkrete projektimi, n t ciln historia dhe kultura kan rndsi primare.

  Ndrkoh, ajo q ka t prbashkt Tirana me qendrat e tjera europiane apo edhe botrore, sht jo vetm dshira e shqiptarve pr t qen pjes e denj e qytetrimit botror por edhe nj pjesmarrje dhe kontribut i dukshm i tyre n fusha t ndryshme q nga letrsia, muzika, piktura, teatri etj., prse jo edhe arkitektura.

  T dy kto element t rndsishm t nj projekti n nj shkall t till jo vetm q e bjn t domosdoshme pjesmarrjen e mendimit arkitektonik shqiptar dhe t opinionit t qytetarve t kryeqytetit, por dhe do prpjekje pr ta shmangur at sht nj fyerje pr kt mendim. Mirpo pr fat t keq, ndrsa organizatort ishin kujdesur pr shprndarjen e informacionit studiove t huaja t arkitekturs, arkitektve dhe opinionit shqiptar ky informacion iu sht rezervuar duke u paragjykuar n nj mnyr fyese, gj q u pasqyrua edhe n mos pjesmarrjen e asnj studioje apo arkitekti shqiptar n kt konkurs.

  sht shum e qart se studiot apo individt shqiptar do t skualifikoheshin direkt vetm nga kriteret q organizatort kan vendosur pr pjesmarrje. sht e qart gjithashtu q eksperienca e studiove shqiptare, pr arsye q dihen, nuk mund t krahasohet me ato t studiove te huaja. Por po ashtu sht i njohur edhe fakti q eksperienca nuk sht faktori kryesor n suksesin e nj projekti urban apo arkitektonik, dhe shembulli m i mir pr kt jan vet kto studio t huaja, ku shum prej tyre i kan arritur kto suksese qysh n fillim t veprimtaris s tyre.

  Prve ksaj, nj kontradikt e madhe ekziston edhe midis rndsis s nj projekti t till dhe kohs s ln n dispozicion, e cila e bn projektin pr t mos thn t pamundur thelbsisht difektoz. E vetmja shpres q ky projekt t fitonte seriozitetin minimal do t ishte q kto studio ta kishin nisur punn gjasht muaj prpara (duke ditur se organizatort kan arsye t forta pr t mos e shtyr m tepr afatin e tij.)

  Pa paragjykuar punn q do t bjn studiot e przgjedhura, kam prshtypjen se projekti pr qendrn e Tirans do t jet gjithka vetm jo ai q i duhet Tirans pr t hyr n rrugn e nj zhvillimi t natyrshm, nga ku qendra nuk do t shrbente si nj fasad, por nj shembull i mir pr zhvillimin e zonave t tjera t qytetit n t cilat problematika sociale sht po aq e komplikuar (n mos m e madhe.) Ky zhvillim duhet t ishte ai i shmangies s implementimit t strukturave t huaja pr qytetin, t tipit 'tabula rasa' apo i strukturave q nuk vijn natyrshm dhe q nuk kan identitet t prcaktuar.

  Realizmi i projekteve q pasqyrojn dshirat kulturn dhe nevojat e komunitetit, hartimi i programeve t projektimit nprmjet debatit, dhe implementimi i tyre sipas projekteve q respektojn kt komunitet do t shmangte edhe krizn e identitetit ku e fusin qytetin projektet e ndrmara vetm me qllime politike. Do ishte e domosdoshme q ky projekt t realizohej prkrah nj debati, e cila do t'i jepte mundsi atij t identifikonte problemet dhe do garantonte nj fleksibilitet t domosdoshm pr zhvillimin e natyrshm t qytetit.

  Perceptimi i zhvillimit urban si nj moment politik sesa si nj proces ku do qytetar jep kontributin e tij, nuk vjen nga paaftsia e ktij t fundit pr t'u shprehur sesa nga paaftsia e klass politike pr t vjelur kt kontribut. Studiot e projektimit t przgjedhura kan nj eksperienc n vendet nga ato vijn, ku pr do projekt, qoft ky arkitektonik apo urban, jan t detyruar t marrin parasysh krkesat dhe dshirat e komunitetit pr t cilin ato projektojn. Prmbledhja sa m e mir e dshirave dhe nevojave t komunitetit sht nj nga pikat kryesore pr t cilat puna e tyre vlersohet. Mirpo n rastin konkret i vetmi kontakt i tyre do t jet ai me kryetarin dhe burokratt e tjer t bashkis s kryeqytetit.

  N pamundsin ton pr t kontribuar, nuk mbetet tjetr vetm t'i lutemi Zotit, q studiot e huaja t arrijn t jen sodopak koshiente n punn e tyre dhe n vend t nj Projekt-Masakre Urbane q politikant tan duan t blejn, t'u shesin atyre nj Fasad Urbane (gjithmon duke shpresuar q kta si zakonisht nuk do arrijn ta bjn diferencn midis dy opsioneve.)

  Lorjan Agalliu

  Alley Poyner Architecture P.C

  Omaha, Nebraska

  USA

  Marre nga "GazetaTema"

 10. #10
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Drini,

  te falenderoj shume per informacionet qe ke dhene lidhur me funksionimin e studiove te arkitektures dhe pergjigjen tende per dy pikat qe kisha shtruar une. Po keshtu per artikujt pasues qe po i lexoj vec sot.


  Ne vazhdim shume interesant mu duk diskutimi i Pedros, sidomos sjellja e tre pikave baze per organizimin e nje konkursi serioz per nje projekt kaq te madh.  Tek artikulli ne gazeten Zeri i Popullit thuhet:


  mimi i par do t publikohet n revistat e rndsishme t arkitekturs botrore, gj q do t ket rndsi pr promovimin e imazhit t kryeqytetit shqiptar, duke shtuar interesin e siprmarrsve dhe investitorve t huaj.


  Une pyes tani.
  Perse ne keto revista te rendesishme te arkitektures boterore te publikohet VETEM REZULTATI?
  Pse ne keto revista mos te publikohej per te pakten nje periudhe nje-mujore (reklame qe te paguhej nga shteti apo sponsore te ndryshem) nje REKLAME per zhvilimin e ketij konkursi?
  Ne kete menyre terhiqeshin te medhenjte e te vegjlit e gjithe te interesuarit per pjesmarrjen ne projekte te tilla te medha. E me pas, pas zhvillimit te nje konkursi mbi ato pika baze qe ka sjelle Pedro, le te publikoheshin ne keto revista te rendesishme fituesit. Promovimi i imazhit te kryeqytetit shqiptar ne kete rast do te ishte i dyfishte, si nje qytet ku mundesite per te bere projekte jane te medha dhe ku dhe shanset per te fituar ne nje konkurs te drejte jane po te medha ose te pakten ekzistojne.
  Jo keshtu, qe per gjashte ore mbledhje u skartuan disa e mbeten vetem tre. Cfare konkursi eshte ky???
  Drini,

  e lexova dhe shtesen tende ne kllapa pas fragmentit te nenvizuar

  T gjitha shpenzimet do t financohen nga Qeveria gjermane dhe mimi pr seciln studio do t jet 20 mij euro. (nuk jam i qart se far nnkupton n trsi si financim Dita - drini)

  Mbetem me nje pikepyetje te madhe para kesaj TE GJITHA SHPENZIMET. Si te gjitha shpenzimet e si paska per te qene cmimi 20 mije euro per secilen nga studiot. A nuk ishte vendosur qe do te kishte 1 cmim te pare? Kane ndryshuar kushtet e kesaj pjese te konkursit apo eshte shpikje e gazetarit te Zeri i Popullit?  E meqe tani eshte faza qe vendimi perfundimtar eshte ne dore te kryeministrit, perseri ngrihet pyetja.....Cpune ka nje ekonomist qe te vendose mbi nje projekt arkitektonik?

  A dini gje, a ka shkruar ndonje arkitekt ne Tirane lidhur me kete gje, apo ka kaluar heshtur kjo si puna e ngjyerjes se fasadave te pallateve te Tiranes me bojera cirku?
  Atehere ka reaguar vec arkitekti Petraq Kolevica. Po tani qe ka mjaftueshem material per te shkruar e diskutuar, ka shkruar dikush nga Tirana???

  Bravo i qofte arkitektit shqiptar ne Amerike qe ka mbajtur qendrim permes artikullit qe ka sjelle Bokerrima.

 11. #11
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Pedro e ke thn mse drejt gjithka me kt paragraf:

  E them kete, pasi tre studio u zgjodhen, nepermjet dreqi e di se cfare kriteri ne mes te shume studiove me fame (sic pretendohet), nga nje juri e perbere nga nje kryetar bashkie dhe nga nje ambasador(?) Per mua akoma mbetet e erret menyra se si nje juri mund te shpalle fitues nje projekt, i cili akoma nuk ekziston si koncept dhe nuk ka te hedhur qofte edhe dy viza skice ne leter? Pasi thuhet qe ne fundkorrikun e 2003 do te shpallet studio fituese (perseri dreqi e di se ne baze te cilave kritere) dhe do te shperblehet me nje cmim prej 40 000 , per nje projekt-planrregullimi territori, i cili nuk e ka pare driten e diellit. Dhe me fuqishmja vjen me pas kur thuhet se studio do te lidhe nje kontrate me Bashkine e Tiranes per te paraqitur brenda 60 diteve projekt-planrregullimin e qendres se Tiranes. Ai qe merret me arkitekture ne Perendim e di fare mire se sa zgjat nje konkurs arkitekture. Dhe kur behet fjale per projekt-planrregulli territori te nje kryeqyteti merret me mend se sa zgjat ky proces. Aq me teper kur e dime se sa i koklavitur dhe kompleks eshte kryeqyteti yne. Te them te drejten, e gjitha me duket shume absurde. E gjitha, duke u fshehur mbas reklamave pompoze me fjale te bukura pa kuptim te gazetareve injorante shqiptare, vjen era mashtrim.
  dhe

  Prandaj me lind edhe dyshimi, qe kjo eshte arsyeja, perse jane evituar arkitektet shqiptare nga ky projekt. Pavaresisht qe aty fajin e ka vete Sh.A.Sh. Ka ardhur koha qe arkitektet ne Shqiperi te ngrejne zerin deri ne kupen e Olimpit qeveritar per ti dhene fund asaj anarkie ndertimore katastrofale, qe ekziston ne Shqiperi. Por kjo arrihet jo nepermjet shoqatave qe kane me pak fuqi se shoqatat joqeveritare, por duke formuar Institucione vendimmarrese si Dhomen e Arkitekteve, ne te cilen te hartohet edhe nje strategji mbi vendosjen e parametrave te ndertimit, per te hedhur bazat per nje kulture ndertimi. Akoma nuk eshte vone dhe mund te shpetohet dicka.
  Pedro dhe Bukerrima ju falemnderit q ndat me ne informacione kaq t vyera :)
  Nuk e di, por me siguri mund t them se juria prbrse q do t jet aty, pra treshja Nano-Rama-(Ambasadori Gjerman), sht juria m pavnd q mund t ekzistoj pr t przgjedhur nj plan kaq ky pr nj kryeqndr vndi. Mbi far kriteresh do t mund t przgjedhin kto skema t nj shkalle kaq t madhe? Dhe m pas, 60 dit zhvillim, ashtu si e tha edhe Pedro, 60 dit zhvillim pr nj plan urbanistik si ajo e unazs s vogl e Tirans sht gjja m absurde q mund tjet thn ndonjher n nj konkurs arkitekturik. Si mund t bhet aq shpejt nj skic, preliminare t themi, pr 60 dit? sht vrtet pr t vn duart n kok, sidimos ata q e kuptojn rrjedhn e studimeve dizajnore pr projekte urbanistiko/arkitekturike. T paktn nga eksperienca ime si student arkitekture nuk di sesi t them se nj plan i till mund t zhvillohet kaq shpejt. T marrim rastin e projekteve t shtpive, pr nj shtpi zakonisht t ha t paktn 1 muaj q t mbarosh nj skem me vnd. T mos flasim tashm pr nj shkall aq t madhe sa ajo e unazs s vogl t Tirans. Kullat binjake, lajmrimi, n mos gaboj, ishte dhn NJ vit m par sesa t bhesh przgjedhja e skemave m t mira, dhe s fundi, a mund t krahasohet shkalla e truallit t World Trade Center me at t unazs s vogl t Tirans? Dita, m beso, jam duke vn duart n kok prsa i prket cilsis s projektit n rradh t par, pa llogaritur m pas se cila sht e fshehta financiare. M frikson shum mynyra sesi parashikohet t shkoj ky proces.

  Zakonisht n nj konkurs ka gjithnj nj klient (veojm konkursin e truallit t WTC), nga i cili fillimisht, prpara se t jepet njoftimi i fillimit t nj konkursi ka gjithnj disa t dhna q krkohen nga klienti, pra psh pr rastin ton konkret duhet q t ishin krkuar (fillimisht) se cilat zona do t ruhen si t mbrojtura pr trashigimin kulturore (dmth shtpit private pas Kinema Partizani, ato tek Rruga e Kavajs, dhe t tjerat) dhe cilat do t jen ato q do t rimodelohen, ose q do t shkrrmoqen fare pr t rindrtuar banesa t reja, ose t fardolloj funksioni tjetr. N krkesn e projektimit, a theksohet ndonj skem pr t parashikuar se ku do t shkoj Metroja e ardhshme e Tirans (nse gjithnj mendohet pr nj t till)? Pika t tjera ka plot q duhet t ishin theksuar dhe krkuar n nj krkes preliminare prpara se konkursi t ishte br publik. Pra juria n vetvete far ka krkuar nga studiot, apo si ta ken humorin e dits arkitektt e atyre studiove? Natyrisht q juria t krkoj dika duhet t di edhe sesi ta vlersoj m vnd pra me nj eksperienc prej arkitekti arritjen projektuese dhe vizionare t projektit urbanizues t nj qyteti. N rastin e kryeqytetit ton t mjeruar nga ndrtimet pa vnd dhe pa kriter, juria sja ka fare haberin sesi nj projekt do t ishte m i mir, dhe se far mund t krkohesh q t bhej akoma edhe m i mir. Vizioni, si e shohin ata QEVERITAR qytetin e tyre, a mendojn vrtet sesi do ta shohin at qytet kur t ecin, apo t ngasin nj makin n rrugt e saj? Apo ska shum rndsi, kto studiot e huaja q besoj se prpara konkursit SKISHIN DGJUAR NDONJHER SE KU BIE TIRANA e din m mir se far mund t bjn me qndrn e ktij qyteti. Mbase qeveritart jan duke br llogarit e financave prpara se t bhet skema e kryeqytetit ton. SHUM KEQ! M vjen shum shum keq q sistemi jon qeveriss n Shqipri sht kaq mbrapsh, kaq i shthurrur, kaq pakuptim, kaq njerzor!

  Hija e korrupsionit sht e vetmja shije q del pas ktij konkursi. Gjrat do t ishin shum m mir nse kta qeveritar do ti kishim marr gjrat m shtruar, dhe ti kishin dhn procesit kohn q i duhet. Por nxitimi mesa nnkuptohet ka t bj me mbylljen e shtjes sa m shpejt -> prfitim dhe likujdim i menjhershm.

  Dita nuk e di sesa sht ngritur zri nga Arkitektt Shqiptar gjeri tani, por ma merr mndja se do ti ngrej n kmb, t paktn shumicn e tyre. Jam shum larg Shqipris, prafrsisht ana tjetr e bots (142 grad) ndaj saj pr t ditur me saktsi se ndodh :(. Por mynyra sesi parashikohet zhvillimi i projektit sht shum absurd. Kurrsesi 60 dit mund t jen t mjaftueshme pr t hartuar nj plan aq t madh. Kurrsesi jo! Por ka nj mynyr, duke hedhur disa vija pavnd kshtu shpejt e shpejt, dhe duke e ditur se je gjerman!

  Pr mendimin tim, procesi m i mir do t ishte q n rradh t par Bashkia e Tirans t kontaktonte Sh.A.Sh.-in dhe t kolaborohej m t nga ana vizionare. Arkitektt Shqiptar, dhe sidomos ata q jetojn n Tiran e din m mir se far duhet t ruhet dhe far duhet t rindrtohet n Tiran. Cilat jan ndrtesat q prfaqsojn kulturn dhe vlern arkitektonike Shqiptare n Tiran, si psh Kalaja e Tirans, shtpit private, apo zona tek ushtari i panjohur (pika themeluese e Tirans) etj etj. Kta arkitekt shum mir mund t ken vn n list, ose rrethuar n nj hart t thjesht, gjithnj duke vendosur bashkarisht n shoqatn e tyre, se cilat zona duhen medoemos t ruhen t paprekura. M pas rrugt ose arterjet kryesore, cilat duhet t jen. T ndahen zonat qeveritare nga ato banuese, dhe nga sheshet e mdhaja. Cilt do t jen parqet q do t ruhen dhe ato q do t ndryshohen. Pra, me nj bashkpunim Bashkia e Tirans do t kishte marr shum pika me vnd nga arkitekt q e njohin Tirann shum mir, dhe m pas t bnte publike konkursin n t ciln do t krkonte pikat e formuluara nga Sh.A.Sh.-i.

  Pse duhet t anashkaloheshin kaq injorueshm arkitektt Shqiptar, ata q e njohin Tirann shum her m mir sesa e gjith njohuria pr Tirann e t gjitha 30 studiove fillestare t mbledhura bashk? Ska fare kuptim procesi, fare!

  T kthehemi mes nesh. a e di kush adresn e qndrs s Sh.A.Sh.-it n Tiran, ose ndonj t dhn sesi mund t kontaktohen drejtuesit e asaj shoqate? Nuk e di, por e ndjej si pr detyr q t bj dika konkrete, se ve fjalt sndryshojn gj. Si mendoni, a pajtoheni t bjm nj peticion t gjith bashkarisht? N pikat e saj mund t vm t gjitha udit pas ktij konkursi, t cilat jan tejskajshm marramndase, dhe pse jo ta drgojm edhe n Strassburg nse e kemi adresn ku mund t ohet. Si mendoni? Duhet t bjm dika, sduhet t rrihet pa br gj. Kemi mundsin ta ngrem zrin bashkarisht, dhe sna ha gj tjetr financiarisht prvese pullave t postave. sht shum e trishtueshme, duhet br dika shok dhe shoqe, sht e vetmja mynyr pr t ndihmuar kthimin e normalitetit t natyrshm, dhe m e rndsishme, t kemi besim tek njri-tjetri, dhe tek fakti se mund t bhemi nj faktor ndryshues. Duhet br dika prvese t vnurit duart n kok sepse kjo sht tej mase absurde. Mua m keni gati pr do veprim, sepse sht e vetmja mynyr pr t ndihmuar.

  Sinqerisht
  Drini.

  p.s. kemi prafrsisht 60 dit koh pr t formuluar nj peticion, pr t rn dakort, dhe pr ta postuar n adresat ku mund t gjej vmndje. Me besim tek njri-tjetri mund tja harrijm :)

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Qendra e Tiranes nuk ka c'te ndryshoje. Sot aty eshte ndertuar me objekte te renda dhe asgje s'mund te hiqet.

  Banka nuk ka kuptim te Hiqet.
  Muzeu jo
  Pallati madh i kultures jo
  Teatri i kukullave jo se eshte i lidhur me kompleksin e Ministrive.
  15 katshi jo.
  Pra ngelen meremetime te pjesshme.

  Athere pse gjith kjo zhurme e mbuluar me Vello Arkitekoriale?

  Per te kuptuar kte nuk ka nevoje kultura ne Arkitekture por loja e Matrapazit Rama per te vjedhur ne Pafundesi.
  Pra ketu ka ceshtje Arkitekture aq sa ka arkitekture ne nje tryeze kumarxhinjsh.

  Edi eshte para votimeve.
  Atij i duhen legjendat.
  Ne se ai nuk zgjidhet mbarojne dhe koha e arte me 17 dashnore per Ed Ramen. Lekunden Bizneset e Koc Dhimes e qejfet e Meta -Nanos.
  Dhis iz Ceshtja.

  Cfar do Tirana sotme ?

  Do nje revolucion ne rrjetin mbi e nen tokesor inxhinierik-hidro-kabllore elektronik energjitik.
  Asnji Ndertese nuk nevojitet e re ne Qender e Tiranes qe nga Shkolla Qemal Stafa deri ne Pallatin e Kadares qe nga Universiteti deri tek Treni qe nga ura ne rrug te Elbasanir bile qe nga Shkolla Gjuheve deri ne 21 dhjetor.
  Duhet vetem riparime gjelberime.
  Dhe fare mire i dine ti bejne keti arkitektet tane.

  Populli ka tjeter aspirat per Tiranen e Mafia ka tjeter.
  Edi eshte Arturo UI i Tiranes. Ai ka nje grykesi te tmershme.
  Ne se Ai nuk fantazon Projekte per Mega-Vjedhje ai behet i pa vlefshem per Ilir Meten, Koco Dhimen e Marsel Skendon , Nanon e sorrollopin.
  Kjo eshte puna.

  TIRANA ka nevoje per nje tren elektrik me dy pal Shina qe ta lidhi me Durresin.
  Ka nevoje per largimin e detyruar te rreth 300 000 banoreve dhe dergimi tyre ne nje kordon qendrash banimi pergjat rruges RRogozhine-Fier.

  Tirana ska Frym marrje.
  Tirana do ajer do hapsire.
  Ska nevoje te behet Tirana Hong Kong.

  Shikoni MOSKEN. Ka 100 vjet qe ata Ruset nuk bejne asgje ne Qender. Ato cka i beri Pjetri ato kan lene. Po..kane bere Metro e kan modernizu transportin qe te lirohet hapsira.

  Rroma gjithashtu ska ndertime te reja ne qender tash 500 vjet.
  Budapesti vec riparime ben ne Qender. Berlini po ashtu.
  Tirana e ka kryer ciklin e ndertimeve ne Qender mir ose keq ajo pun mbaroi.

  Ne se ai qerrata shtet ka fonde...le ti cojne tek Spitalet e Shkollat e tek Fotoksin-piresit e mjere.

  Dhe kryesorja...Qendra Tiranes nuk mund te preket pa Aprovimin e LEK ZOGUT, familja e te cilit eshte Themeluese TIRANES.
  TERBACIOTI hajdut Edi Rama le te shkoje ne Vlore andej nga Mavrova te beje ndertime. pik.


  Tung.

 13. #13
  raku
  i/e ftuar
  jam shume ne kundershtim me ty brari.
  tirana megjithese ka bere permisime keto tre vitet e fundit ,ajo eshte per faqe te zeze ne pergjithesi dhe sidomos qendra e saj ne vecanti.
  ne rradhe te pare duhet hequr xhamia qe eshte objekti me i shemtuar ne qender.nuk po ofendoj aspak fene myslimane por xhamia e tiranes eshte vertet nje objekt i shemtuar dhe une jam i mendimit qe muret e lyra brenda saj te ruhen dhe te vendosen ne ndonje muze.
  pallati i operas dhe baletit i ndertuar nga ruset ne vitet 60' eshte ndertesa e dyte qe eshte per faqe te zeze dhe duhet shembur komplet dhe te ndertohet e re dhe moderne.
  muzeu kombetar eshte ndertesa e trete per faqe te zeze qe duhet hequr dhe per mendimin tim aty duhet te ndertohet nje gradacele qe te jete afer me tirana international hotel.
  ndertesa e katert dhe me e shemtuara eshte banka e shqiperise qe eshte nje arkitekture komplet enveriste dhe duhet gjithashtu te prishet dhe te ndertohet si gradacele.
  blloku i ministrive nuk eshte aspak keq vetem qe ministrite duhen rikonstruktuar dhe zmadhuar qe ti japin nje pamje me madheshtore tirones tone te dashur.
  gropa e hajdinit qe eshte afer selise se pd duhet te mbyllet dhe te ndertohet nje park .
  keto jane shume te mundshme per tu realizuar dhe ma do mendja se brenda nje periudhe 10 vjecare do kemi mundesine ta shohim tironen ne ate menyre qe te ndihemi krenar.

 14. #14
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Ne kete postim i lutem atyre qe kane njohuri te plote ose te pakten me te mire se une, te datojne ndertimin e objekteve te qendres se Tiranes.

  rakku

  ne rradhe te pare duhet hequr xhamia qe eshte objekti me i shemtuar ne qender.nuk po ofendoj aspak fene myslimane por xhamia e tiranes eshte vertet nje objekt i shemtuar dhe une jam i mendimit qe muret e lyra brenda saj te ruhen dhe te vendosen ne ndonje muze.

  Xhamia bashke me sahatin krijojne nje komplet qe i ka dhene pamje Tiranes e qe eshte i perfshire ne te gjithe kartolinat me pamje nga Tirana. Pra eshte kthyer ne shenje dalluese per qytetin.
  Nuk ka ndonje arsye pse te hiqet ajo godine prej aty ku eshte, pervecse e rasin e nje urrejtje te madhe nda myslymaneve duke dashur t'i zhdukesh gjurmet e kesaj feje nga qendra e Tiranes.

  rakku

  pallati i operas dhe baletit i ndertuar nga ruset ne vitet 60' eshte ndertesa e dyte qe eshte per faqe te zeze dhe duhet shembur komplet dhe te ndertohet e re dhe moderne.

  Per pallatin e operas dhe baletit nuk them gje tjeter pervecse eshte nje gje e shemtuar ne mes te kryeqytetit dhe qe pervec kesaj i shtohet mosmirembajtja per shume vite rresht duke bere qe sot te jete kthyer ne nje germadhe socialiste. Teatri i Operas dhe Baletit meriton nje ndertese me arkitekture mbreselenese dhe te pershtatshme per nivelin e asaj cka do te luhet brenda.
  rakku

  muzeu kombetar eshte ndertesa e trete per faqe te zeze qe duhet hequr dhe per mendimin tim aty duhet te ndertohet nje gradacele qe te jete afer me tirana international hotel.


  Cfaredo te ndodhe me ndertesen ekzistuese te Muzeut Historik Kombetar, ajo nuk duhet te shnderrohet ne nje grataciele qe as nuk ka vend ne qendren e Tiranes. Qendra nuk zbukurohet duke zene qiellin. Per mendimin tim eshte mire qe qendra te lejoje hapesire per syrin. Shembull qe e mbeshtet kete gje. Prishtina ka disa blloqe te larta ndertesash te cilat e kane nga nje qender, por asnjeri prej tyre nuk eshte i afte ta krijoje idene e qendres. Atyre u mungon nje shesh i madh dhe i hapur si sheshi Skenderbe.
  rakku

  ndertesa e katert dhe me e shemtuara eshte banka e shqiperise qe eshte nje arkitekture komplet enveriste dhe duhet gjithashtu te prishet dhe te ndertohet si gradacele.


  Ndertesa e katert dhe me e BUKURA eshte ndertesa e Bankes Kombetare te Shqiperise e cila rakku nuk ka arkitekture ENVERISTE, por arkitekture italiane. (Ketu ju lutem ju qe dini me shume, te datoni vitin e projektimit dhe ndertimit te kesaj godine)
  Keshtu qe mos perzje gjera qe s'kane te bejne hic me njera-tjetren.

  rakku

  blloku i ministrive nuk eshte aspak keq vetem qe ministrite duhen rikonstruktuar dhe zmadhuar qe ti japin nje pamje me madheshtore tirones tone te dashur.


  Nese blloku i ministrive restaurohet, kjo duhet te ndodhe per arsye funksionale, sepse ministrite jane nevoje per vend per punonjesit, por jo per ta bere tironen tone te dashur me madheshtore. Dhe nese ky restaurim ndodh ai duhet te kryhet njekohesisht ne te njejten forme ne te gjithe ndertesat per te ruajtur simetrite e dhena ne projektin baze.

  rakku

  gropa e hajdinit qe eshte afer selise se pd duhet te mbyllet dhe te ndertohet nje park .

  Me kete fjali rakku duket sikur s'ke qene ndonjehere ne Tirane, por ke degjuar te flitet nga larg per gropen e Hajdinit. Gropa e Hajdinit eshte tamam pas Pallatit te Kultures e per te shkuar deri tek selia e PD te duhet te kalosh te pakten dy rruge, t'i biesh perqark nje prone private qe qendron e rrethuar e te kalosh edhe nje tjeter rruge te ngushte.

  Ajo patjeter duhet te ndryshoje ne park ose nje pallat a kompleks pallatesh.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Raku degjo...

  Ne kete Forum ke rast te kulturohesh.
  Kulturohu duke lexuar ckemi shkruar ne qe dime pak e pastaj fillo e mendo e diskuto.
  Me kte bagazh kulture qe ke ti per Tiranen mos fol djal i mire.

  More vesh.

  Ja mundet nje si Raku mer pjes ne mitingjet socialiste...i vjen ne fushat Violet Manushi me Kadri Roshin e pellasin per te e behet Minister ose kryetar Bashkie.

  E prit pastaj se c'mrekullira bejne keta.

  Shqiperia qe para 100 vjetesh kish njerez te ditur si Mithad Frasheri i Myfit Bej Libohova sot ka perfunduar ne dore te injorantave si Ndre Legisi ose Majkush Pandushi ose Arben Malo hajduti.

  Gjynaf .

 16. #16
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Ne kete cast s'kam shume kohe qe te komentoj, dhe te shkruaj se cfare mendoj, por do ta bej se shpejti. Tani per tani po postoj kete artikull qe gjeta ne Gazeten Shqiptare.

  PREZANTOHEN 3 STUDIOT
  Qendra, elita e arkitektve prvesh mngt

  Nga Rezarta Delisula
  TIRANE

  Tri studio elitare t arkitekturs paraqesin punt para kryebashkiakut. Prfaqsuesit e Mecanoo Architecten b.v (Delft-Holand), Architecture Studio (Paris-Franc) dhe Bolles & ilson & Co.KG kan mbrritur n kryeqytet pasi fituan fazn e par t konkursit ndrkombtar t qendrs. Brenda dats 21 korrik tri studiot do t paraqesin planet konceptuale pr qendrn ndrsa, m 25 korrik do t shpallet arkitekti i qendrs kryeqytetase. Kryetari i Bashkis s Tirans, Edi tha se tre firmat kan shprehur interesim t madh dhe kt e tregon edhe ardhja e vet drejtuesve t tyre n Tiran, t cilt prezantojn veprimtarin e tyre. Pas prezantimit dhe nnshkrimit t kontrats do t nis puna, dhe brenda 21 ditsh ato do t dorzojn materialet. Ekipet e ktyre firmat do t kalojn disa koh n Tiran, me qllim q t njihen me qendrn ton.
  Mecanoo Architecten, studio holandeze arkitekture solli n Tiran Francine Houben, e cila gjat prezantimit u shpreh: "Ne preferojm t ndrtojm sipas natyrs dhe peisazhit t qytetit. Gjithashtu preferojm t ndrlidhim ndrtesat me pemt e kopshte q projektojm prreth tyre. N Tiran do t marrim parasysh edhe lvizjen e njerzve, pasi ajo sht pjes e kulturs s njerzve t nj qyteti". M pas, prfaqsuesja e Architecture Studio, Roueida Ayashe, u shpjegoi filozofin s puns s tyre. "Ne mendojm se arkitektura sht mbi t gjitha dika sociale dhe q sht rezultat si i nj procesi konflikti, ashtu edhe i nj shprehjeje konsensusi. Ne stimulohemi nga dimensioni kolektiv i puns n vendet e dimensioneve kolektive", u shpreh Ayashe. N fund radha i takoi prfaqsuesit t studios Bolles & ilson & Co.KG, Peter ilson i cili u shpreh se "studioja e tij, gjat projekteve n Gjermani, sht karakterizuar nga ndrthurja e kulturs gjermanike dhe asaj anglo-sanksone, duke u vn rndsi deri edhe detajeve m t vogla q rifreskojn fantazin arkitekturore". Kshtu m dat 21 korrik n Tiran do t mbrrijn planet konceptuale pr qendrn. Katr dit m von juria ndrkombtare q kryesohet nga kryeministri Nano do t bj shpalljen e studios fituese.

  ----------------------------------------
  P.S. M vjen keq q askush nuk j'u prgjigj ide/iniciativs time :( Mbase do t thot se sa seriozisht shkruajm...

  drini.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 01-07-2003 m 20:06

 17. #17
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Drini,

  Si do ta ndertoje ti peticionin?
  Kujt do t'ia dergoje ate?
  Cili do te ishte synimi?


  Nga artikujt e meparshem mund te perftoje se projekti do te ishte gati per te gjykim per 60 dite, tani del se do te jete gati ne fund te korrikut (pra sot data 2 korrik, me date 21 dorezimi = CMENDURI).
  Shpejtesia marramendese me te cilen po mundohen ta perfundojne kete ceshtje BIE ERE. Por nuk besoj se do te mund te ndryshosh gje me nje peticion. Duket se eshte krejtesisht e vendosur dhe fakti qe eshte perziere dhe nje ambasade e huaj, i jep asaj nje vule te fuqishme permbi. Zotnia qe se shpejti do te filloje dhe fushaten elektorale per postin e kryetarit te bashkise, mendjen e ka ne radhe te pare te pastroje figuren e vet nga provat e komisionit qe i shqyrtoi dokumentat e bashkise e te tregoje se eshte shume i interesuar per rregullimin e pamjes se Tiranes. Ja pse e ben kaq me galop. Po te ishte i interesuar vertet qe te kishte nje plan rregullues qe t'i rezistonte kohes dhe te ishte me i miri per Tiranen, do te vepronte sipas pikave te konkurseve sic i ka sjelle Pedro ne postimin e vet mbi kete ceshtje.


  Tani une Drini te propozoj dicka, meqe ti ke kurajon ta shohesh te verteten ne sy e si arkitekt i ardhshem te mos heshtesh para kesaj qe po ndodh. Ne vend te nje peticioni une do te propozoja qe ti te shkruaje nje artikull sic mendoj se duhet ta shkruaje kush studion per arkitekture e ka aftesi t'i lidhe mendimet me fjale e me pas kete t'ia nisje nje ose disa gazetave.
  Te njejtin propozim i bej dhe Pedros dhe te tjereve qe studiojne per arkitekture e qe rastisin te lexojne ketu.
  Ose mund te beni nje grup e ta shkruani se bashku artikullin.


  Pershendetje!
  Dita

 18. #18
  raku
  i/e ftuar
  o dita,si o s'kam qene ndonjehere ne tirane o shoqe?
  une jam lindur dhe jam rritur aty dhe gropa e hajdinit eshte prapa palltit te operave e baletit{gabim ne shtyp},dhe eshte mu perballe disko albania dhe ish supermarkates jeshile vefa qe u bombardua ne 95 'me duket dhe une isha prezent kur ajo ndodhi.une kam qy ne 95' qe nuk jam kthyer ne shqiperi dhe si kam pare ndryshimet e reja qe kane ndodhur.godina ne krahe te djathte te pd nuk ishte aty ne ate kohe dhe ndoshta u ndertua 2 ose 3 vjet me vone.as ai pallati kafe prapa xhamise dhe as qendra biznesit te rruga e kavajes nuk ishin ndertuar ato kohe.
  vete kam jetuar tek pallatet agimi dhe gjitheashtu tek rruga myslym shyri prane komisariatit te policise.tani familja me jeton tek tirana e re ne rrugen muhamet gjollesha afer petroninit.
  shkollen e kam kryer tek asim vokshi ne rrugen e elbasanit .te rruga anes ambasades amerikane kur hipen per ne qytetin studenti nje shoku im ndertoi nje kioske aty.
  konsullata italiane dhe ambasada austriake jane ne te njejten rruge me ambasaden amerikane dhe nga ana e kundert e asaj rruge jetonte azem hajdari .nuk e di nese kafe roma eshte akoma prane rtsh .nuk e di nese jane akoma ato kjoskat tek pallatet prapa muzeut .
  ambasada ruse ,franceze,bullgare,rrumune,jane ne te njejtin bllok.isha vete prezent ne festivalin e 95' ne pallatin e kongreseve dhe ne te njejtin muaj u largova nga shqiperia.kam lindur mu tek materniteti ne bulevardin zog zi me duket e ka emrin tani.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Mosha
  45
  Postime
  395

  Kulture.

  Ja vjen Brari dhe na sjell me shume kulture;ndihem me i shkeputur nga truri kur arrij te lexoj gjera te tilla qe vetem analisti(pa ngjyrim)Brar jep.
  O Brari,rrofsh qe i jep Shqipetareve disa informacione te vyera mbi nje nga qytetet e Shqiperise,qe nje nga shume qeverite e atij fillim shekulli(te kaluar) vendosi ta beje krye-Qytet te nje vendi qe ishte i mbuluar me moden e opingave dhe perceve apo,katolocizmit superfanatik.Pra me pak fjale super-injorance tmerresisht e injektuar nga politika,shkrimtaret dhe dijaetaret qe permenden(perjashto Fishten).
  U ula para disa ditesh ne Tirane per te pire nje kafe dhe me shijoi shume.Isha tek Piaca,nje oaz me te vertete i bukur.Kisha leke edhe pse nuk jam mafjoz.
  Shetita tek rruga e Durresit dhe vura re se ngjyrat ishin te mrekullueshme per ato pallate qe tashme i ka ardhur koha te hidhen ne toke dhe te ndertohen te reja,sipas standarteve qe te gjithe ne,perendimoret ,duam te jetojme.Ngjyra per nje te tille qellim akoma njerezit se kane kuptuar(Mbase akoma mendojne se jeta eshte nje cirk,ku akrobatet kerkojne femije per publik!).
  U hodha dhe te Blloku i xhaxhit.Dikur kishte vetem ushtare dhe spiune,kurse tani jane zevendesuar me femra te te gjitha llojrave dhe madhesive(pothuajse gati per pakte bilaterale...!).Sikur te jetonte xhaxhi kete kohe mbase do ishte treguar me tolerant me brezin e ri,mbase do i kishte lejuar te fusnin frymen e revolucionit me shume,por eshte ky realiteti.
  Shikova dhe disa pallate te larta.Mrekulli.Njeriu mendonte ne Shqiperi se gryket ishin te zena,por jo,ato vazhdojne te zhbllokohen.Kishte me pak llac neper rruge,kjo tregon kulture.
  Cfare pashe tjeter i dashur Brari.Tek Galeria e cmuar Kombetare ishte nje ekspozite e nje tipi krejt te vecante per nga lloji konceptual:diplloma e vitit te 4 ne Akademi kishte ndertuar nje ekspozim te te gjitha puneve ne provim.Aty shikova gjithcka.Metmorfoza.Seks.Dasshuri per ngjyren.Urrejtje per indiferentizmin.Emancipim.Etj...pra kalova ne mendje te gjithe ato momente qe kisha kaluar ne Tirane.Dhe ty besoj te duhet pak deshire per te ndihmuar trurin te vezhgoje me me dashuri per jeten.
  Respekte.
  Ap.

 20. #20
  In Flames Maska e dimegeni
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Gteborg
  Postime
  371
  Jo me ska mundesi n'bot.
  Me vjen keq per ty Drin qe lodhesh dhe shkruan dhe per veten time qe ca lexoj.
  Discover me like emptiness.......

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Rama: Berisha n pushtet, fundi jon
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 27-12-2008, 08:53
 2. Barbaria Komuniste
  Nga Lexuesja n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 23-10-2006, 06:48
 3. Miratohet studimi urbanistik i qendrs s Vlors
  Nga zeus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-06-2004, 03:29
 4. Histori mbi Urbanistiken dhe Arkitekturen.Qyteti Tiranes
  Nga ALBA n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-03-2004, 18:47
 5. Tirana, si qytet i qytetareve dhe kryeqytet i pushtetareve
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-02-2004, 04:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •