Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 66
 1. #1
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Mosha
  40
  Postime
  918
  Faleminderit
  6
  37 falenderime nė 24 postime

  Question Cfare mendimi keni per vetvrasjen ?!

  Cfare eshte vetvrasja ??
  Pse njeriu kur ben vetvrasje perflitet nga njerezit e tjere si deshtak ??

  Mirulexofshim.
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 2. #2
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ke vene 2 pyetje aty e po me duken shume.
  Nise me pyetjen e dyte me mire se del e tepron.

  Pyetja jote " Pse njeriu kur ben vetvrasje perflitet nga njerezit e tjere si deshtak" permban ne vetvete nje deklarate shume te fuqishme e cila eshte: " Kur njeriu vret veten ai quhet deshtak".
  Pa me thuaj ku bazohesh per te arrire ne nje perfundim te tille.

 3. #3
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Le ta vrasi veten. Ne s'mund te kontrollojme lindjen tone, pse jo vrasjen?

  Nejse, gjithnje gati per te gjykuar tjetrin jane te gjithe. Jane ndiere ndo nje here gati per te vrare veten dhe s'u ka pelqyer ideja, keshtu qe i thone atij qe vret veten "deshtak". Po e thane kete, i japin vetes se tyre nje arsye qe te MOS e vrasin veten.

  E tani, ne fund, te gjithe e kane adoptuar kete mendim (gjeneralisht, po them).
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 4. #4
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Vetevrasja eshte veprimi dhe dobesia me e madhe e njeriut. Se vej ne dyshim qe njeriu nganjehere ndodhet ne pozicion te tille por kjo eshte e bukura se populli thote qe mendja vetem 2sekonda te duhet ne jete dhe tjetra eshte qe s,duhet ta cosh veten ne ate pike sa te vrasesh veten...dhe nese presioni i njerezve perreth teje te shtyn te besh nje gje te tille ose zhgenjimi i jetes tende eshte aq i forte qe te con te mendosh qe jeta per ty s,ka me vlere mendo vetem faktin qe jeten ta fali Zoti dhe vetem ai ta merr....

 5. #5
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Octapodi, po ata qe s'besojne ne Zot?
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 6. #6
  Perjashtuar Maska e {Princi}
  Anėtarėsuar
  27-10-2002
  Vendndodhja
  Buried Alive
  Mosha
  38
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po sbesove ne zot..e ke kryer vetvrasnej me koh po akoma se di ...
  vetvrasja eshte krim kush e ben eshte kriminel...

 7. #7
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Princi, jo te gjithe besojne si ti, dhe mbaje mend qe besimi ne Zot eshte vetem aq... BESIM! Jo fakt.

  Per shembull: Njerezit qe jane color-blind (nuk shohin ngjyrat qe jane) BESOJNE se shohin ngjyren blu, kur ne fakt ngjyra qe shohin eshte e kuqe.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime

  Re: Cfare mendimi keni per vetvrasjen ?!

  Postuar mė parė nga Ingenuous
  Pse njeriu kur ben vetvrasje perflitet nga njerezit e tjere si deshtak ??

  vec madheshtia e dashurise dhe vdekjes mund te prishin monotonine e jetes. a do quaje deshtake ernest hemingway, sylvia plath, virginia wolf, yukio mishima apo anne sexton? te gjithe keta i kane dhene fund jetes nepermjet vetevrasjes. heronjte i kerkojne vete tragjedite e tyre, dobesia e tyre qendron ne te qenurit heroike.

 9. #9
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Postuar mė parė nga Leila
  Octapodi, po ata qe s'besojne ne Zot?
  Ata qe s,besojne ne Zot s,besojne asgjekundi moj lal jane fllucka sapuni dhe ato nese vrasin veten mire e bejne se kur te shkojne atje siper kuptojne cfare gabimi kane bere qe s,jetuan ate qe i fali Zoti...

 10. #10
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Postuar mė parė nga Leila
  Princi, jo te gjithe besojne si ti, dhe mbaje mend qe besimi ne Zot eshte vetem aq... BESIM! Jo fakt.

  Per shembull: Njerezit qe jane color-blind (nuk shohin ngjyrat qe jane) BESOJNE se shohin ngjyren blu, kur ne fakt ngjyra qe shohin eshte e kuqe.
  Leila me mire te besosh diku sesa askund....
  Skepticizmi yt nje dite jam i sigurte qe do venitet nje dite dhe do mendosh qe ke qene gabim....Nese nje femije pa prind eshte jetim po nje njeri pa Zot c,eshte ?

 11. #11
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Dominuan njerezit qe jane kundra vete-vrasjes. C'fare do argumentim te kem, s'do bej ndryshim. Ashtu eshte Demokracia: shumica fiton. Por... shumica ne kete planet s'jane me te zgjuar, dihet... si punon demokracia atehere?

  Sa per *gabimin* qe bejne kur marrin jeten e tyre... ajo eshte problemi i tyre.
  Pastaj, pse te jetoje dikush ne dhimbje (qe shume here jeni JU shkaktare)? Jeta vertet ka dhimbjet e veta... por, jo te gjithe kane forcen mendore qe ta vazhdojne/perballojne.

  Nuk them qe po ju la i dashuri apo po nuk moret noten e mire ne nje klase te vrisni veten. Ato jane budallelleqe. Por shume here, ju i shkaktoni te tjereve dhimbje me menyren si i trajtoni, dhe moskokecaresine qe u tregoni. Mund te thoni qe "Pse? Duhet te shohim se mos ka dhimbje tjetri? Pak i kemi problemet tona ne? Secili ben te veten." Por ashtu eshte, secili ben te veten. Mos i gjykoni ne qofte se jeni ju ata qe jeni shkaktare te vetevrasjes se tyre.

  Njerezit qe vrasin veten s'kane shoke, trajtohen keq per faktin qe jane handikapate, do vdesin nje vdekje te ngadalte & dhimbshme nga nje semundje te pasherueshme, ose e dine me siguri qe s'duan te jetojne jeten qe kane perpara. S'munden, s'duan... ku eshte diferenca? Secila te ben te mjere (miserable). Natyrisht, ka perjashtime te rregullave, jo te gjithe qe vrasin veten jane keshtu sic thashe me siper, por me e shumta eshte.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 12. #12
  i shplodhur
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  42
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Jeta ka veshtiresi, por veshteriste me te medha shtrihen brenda njeriut. Kam idene se shume nga ata qe kryjene vetevrasje njesoj do vepronin edhe sikur jeta te kish qene shume me e mire me ta. Po te kerkosh shkaqe per vetetvrasje gjen plot, por ama gjen shume fare per te mos bere vetevrasje, keshtu qe duket se njerez qe e bjene kete vetem shkak duan.
  Tek njerez te larte si psh udheheqes shpirteror vuajtja, problemet e jetes se perditshme vetem sa i forcojne.
  Megjithate tek vetevrasja shpesh ka dicka fisnike qe na prek. eshte ndejshmeria e larte njerzve te tille. Psh nje nene qe pas vdekjes te djalit te saj te vetem i duket jeta e pakuptime dhe jeton ne vuajtje, ose rastet e dashurive qe nuk realizohen etj.
  Ka dhe vetevrasje te tilla qe jane thjesht Deshtime, nga njerez Deshtak. Psh NICE.
  Nicja beri vetevrasje. E gjithe jeta e tij ishte nje deshtim i plote, ai nuk krijoi dot familje, nuk ishte i afte te mbante miqesi stabel, etj, dhe nga fundi i jetes u cmend, u dergonte te njohurve letra idiote ku thoshte se ishte Atnikrishti dhe ne fund ja dha vetes.
  Ndonjehere me duket se me Deshtake eshte te lejosh veten te Cmendesh sesa te besh vetevrasje. Nuk flas per rastet e handikapateve mendor, por per dorehqjen nga jeta me ane te Cmendjes, kjo eshte nje lloj vetevrasje shume me shpifur e deshtake sesa vetevrasja.

 13. #13
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  U pa puna, Armando! Do vras veten une se kam ca muaj qe kam halucinacione nga merzitja e stresi!

  Nejse, te kuptoj se nga vjen me opinionin tend. Pershendetje!
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 14. #14
  i shplodhur
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  42
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mos e dhente zoti!!!
  Me shkoi vota dem me duket.

 15. #15
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  40
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te le shendene,o shok,o mik,qe thelle
  per mua pate ndjere dhembshuri!
  Nuk dua helm kjo vjershe te te sjelle
  kur po e shkruaj ne qetesi.


  Perse po ngre sot dore kunder vetes?
  Nuk di ne c'hon, i shpreses yll me ra.
  Kam mbetur n'udhekryq e shtegu i jetes
  s'kuptoj nga cila ane nis,or vella!


  Mistere te panumerta ne koke
  M'u mblodhen e s'po di se nga t'ja mbaj
  S'me mbetet vecse me te ftohten toke
  Morine e te fshehtave ta ndaj.


  Ti mos kerko t'i dish keto mistere
  Te lutem vec me duf,me shpirt,me zjarr
  Te me kujtosh per mire edhe atehere
  Kur te me kalbet kryqi...mbi varr!
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 16. #16
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  40
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per mendimin tim vetevrasja eshte "vegel" e njerezve te dobet, te cilet fokusohen vetem ne ato fatkeqesi qe u kane ndodhur dhe jo ne ato gezime qe mund te kene pasur ne jete. Ndoshta jam une shume optimist per jeten time, por ideja ime gjithmone ka qene: " Askush dhe asgje nuk vlen aq sa ti te marresh jeten tende per ta/to". Nuk quaj deshtak dike qe nuk ka bere asgje me jeten e vet sepse ai/ajo eshte thjesht moskokecares ose ne rastin me te mire dembel qe i pret gjerat gati. Deshtak ne kete rast eshte personi i cili nuk ka mundur te gjeje ekuilibrin e nevojshem ne vetvete qe do ta bente te vleresonte jeten dhe jo vdekjen para saj. Sic tha dhe nje shoqe me lart Hemingway apo Wolf ( edhe Essenin meqe ra fjala) kane qene intelektuale te cilet kishin arritur dicka ne jeten e tyre, por per mendimin tim ata ishin deshtake ne sensin qe nuk munden te ndajne realitetin nga bota false dhe idealizmi i librave te tyre, dhe ne perplasjen mes botes reale dhe asaj te librit fitoi ajo e para. Do te doja t'i kisha njehere para vetes keta njerez e tu beja vetem nje pyetje: "Ja vrave veten. C'kuptove?", lol.

  Statistike: Vendi me numrin e vetevrasjeve me te medha ne bote eshte Hungaria me rreth 1100 vetevrasje ne vit. Shume pesimiste keta hungarezet, si shpjegohet e?
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 17. #17
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  40
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  tani mu kujtua kjo poezi:

  LAMTUMIRE!

  Miku im i shtrenjte, lamtumire
  ty ketu ne shpirt te kam, ta dish
  fati po na ndan sot pa deshire
  por diku do te shihemi serish

  Lamtumire o mik, pa fjale e lot
  vetullat t'i ngrysesh s'ke perse
  vdekja s'eshte gje e re ne Bote
  as te jetosh nuk eshte gje e re

  Sergei Essenin
  28 dhjetor 1925

  *) Kjo poezi eshte shkruar nga Essenini diten kur eshte vetevrare. Poezia eshte gjetur e shkruar ne muret e shtepise se tij, e shkruar me gjakun qe i rridhte nga duart.
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 18. #18
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Po eshe e vertete!
  Me sa kam lexuar e ka shkruar neper muret e dhomes se nje hoteli.
  Po hajde e mbushu mendjen atyre qe thone e eliminoi fizikisht regjimi.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Nuk mendoj qe vetevrasja mund te jete nje mjet per zgjidhjen e problemeve.Besoj se eshte thjesht nje mjet per tu shmangur jetes dhe veshtiresive me te cilat te ballafaqon.Nuk me pelqen ky koncept dhe njerezit qe ne nje fare menyre kerkojne qe ta justifikojn.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 20. #20
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Shoh me shume njerez qe urrejne ketu, se sa perpiqen te kuptojne pse-ne apo te tregoheshin me te dhimbshur.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Medh'hebet ne Islam.
  Nga ERIKSON nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2009, 18:07
 2. Mendimi juaj pėr veten dhe mendimi i tė tjerėve pėr ju
  Nga hope31 nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 04-10-2006, 18:59
 3. Shkaqet e mjerimit tė Shqipėrisė
  Nga Iceberg nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 19-03-2005, 18:56
 4. Mendimi Ekstrem
  Nga green nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 18-11-2004, 11:28
 5. Mendimi demokratik nė vitet '30
  Nga erzeni nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-10-2002, 03:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •