Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 66 prej 66
 1. #61
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,134
  Faleminderit
  81
  789 falenderime nė 645 postime
  Njerezit vrasin veten vetem atehere kur ata kane humbur kontrollin mbi shpirtin e tyre. Shpirti u dhuron njerezve jeten. Vetvrasja fizike eshte hic asgje perballe vetvrasjes shpirterore.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 2. #62
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-02-2003
  Vendndodhja
  mes konfuzitetit
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nuk mund te konsiderohen budallenj njerezit qe kryejne vetevrasje,perkundrazi shumica e tyre i mendojne shume gjerat dhe gjithashtu edhe prolemet e tyre...
  fakti qe nje person arin deri sa te heqe dore edhe nga jeta do te thote qe ai person nuk sheh me nje rrugezgjidhje per problemin e vet,dhe kjo nuk do te thote qe eshte budalla.mund te konsiderohetr ndoshta i dobet,por eshte gje shume normale. cdo njeriu mund t'i ndodhe te gjendet para nje situate qe nga pikpamja e tij eshte pa zgjidhje,pastaj nese vendos te dorezohet apo jo varet nga ai dhe nga ambianti qe e rrethon...
  pershendetje te gjitheve...!
  Me arrestuan se po endesha ne endrren e nje tjetri...

 3. #63
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Re: Cfare mendimi keni per vetvrasjen ?!

  [QUOTE]Postuar mė parė nga Ingenuous
  [B]Cfare eshte vetvrasja ??
  do ta provoj nje here lal dhe pastaj do te them c'eshte.
  Ezekiel 25-17.

 4. #64
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  "Me emrin e Allahut, Meshiremadhit
  Meshireshumit
  Falenderimet i takojne Allahut, Zotit te Gjithesise Paqja dhe Meshira e Allahut qofshin mbi te Derguarin e Tij Muhamedin a.s.

  Vetevrasja nuk eshte me tabu. Vetem ne tre muajt e pare te ketij viti (2003), 15 persona kane zgjedhur vetvrasjen si menyren per t'u ndare nga jeta. Faktet flasin qarte!
  Listes se gjate te personave i shtohet perdite numri i vetvrasjeve"- keshtu shkruan nje gazete e perditshme shqiptare.
  Fenomeni i vetvrasjes ka filluar te perhapet ne menyre masive dhe te dhimbshme edhe ne Shqiperi
  (pas vitit 1991). .
  Pre' e kesaj tragjedie nuk jane vetem moshat.e vjetra, por edhe te rinjte. Duke e shikuar jeten ne nje kendveshtrim te gabuar, se cdo gje duhet frekuentuar dhe shijuar duke kaluar cdo norme jetike, te rinjte jane dhene pas klubeve dhe argetimit me ane te gotave te alkolit, pirjes se duhanit dhe zbavitjeve shthurese, frekuentimit te droges dhe prostitucionit etj... Koha e merr me vete preokupimin momental dhe njeriu mbetet i zbrazet, i vetrnuar, ndjen boshllek. Te gjitha argetimet qe shijoi asnje prej tyre nuk i dha kenaqesi dhe zgjidhje per te ardhmen. Duke mbetur pa rrugedalje, nje oshetime dhimbje degjohet - "Perse e gjithe kjo?! Jam i merzitur, i deshperuar, gjeja qe me intereson eshte te vdes"! A nuk eshte ky nje inferioritet, kontradikte ndermjet rinise se mrekullueshme dhe asaj qe i ka mbetur vetem forma, ku ne zemrat e kesaj te fundit
  f1llon te mbijetoje, hipokrizia, padrejtesia, lufta per mbijetese, ku konsiderohen sharjet, fyerjet dhe pornografia modernizem?! Natyrshem lind pyetja: Ku e shpie njeriun nje jete e tille?!
  Kur u lindem, u lindem me te drejta. Njeriu me vete aktin e lindjes i gezon te gjitha te drejtat qe Allahu
  xh.sh. ja dhuroi atij. Por .. per nje arsye apo tjeter njeriu i merr neper kembe ato. E drejta e vetvetes, eshte e drejta me e madhe qe Allahu xh.sh. ia dhuroi krijeses se tij me te persosur, njeriut, i cili mbart me vete lumturine e natyrshme (besimin te Zoti), lumturi qe shume pak e kane, shume te tjere e kerkojne dhe shume prej tyre vdesin pa e patur ate. Ne kerkim te lumturise njeriu i mbetur pa shprese, mendon t'i japi fund cdo gjeje ne kete jete, duke zgjedhur si ilac te fundit per t'i "mbyIlur" hallet e tij, vetvrasjen.
  Per privimin e jetes pa te drejte, Allahu Fuqiplote ne Kuranin Famelarte i drejtohet muslimaneve:
  "Mos e vrisni veten.tuaj, Allahu eshte i meshirshem mlaj jush". (En-Nisa 29)
  Njeriu nuk ka te drejte te kryeje vetvrasje, jeta eshte dhurate e Zotit dhe vetem Ai ka te drejte ta marri ate. Ne kete kontekst, jeta nuk eshte prone e as krijim i njeriut. Islami kerkon prej muslimaneve qe me durim dhe qendrueshmeri t'i bejne balle sprovave te ndryshme te jetes. Te mos dorezohen dhe te mbeten pa shprese perpara problemeve dhe sprovave, te behen kurajoze, te perpiqen pasi pas veshtiresise vjen lehtesimi. Mbi te gjitha muslimanet kane armen me te forte, besimin dhe moralin e Islamit.
  Ai njeri i cili tenton te vrase veten do te fitoje hidherimin e Allahut dhe ne boten tjeter, do te meritoje ndeshkimin me te ashper te Zotit ne ate menyre qe edhe vete njeriu ka vrare veten e tij. Le te lexojme kete hadith te profetit, i cIli pasqyron qarte denimin e te vetvrareve ne ooten tjeter:
  "Ai i cili hedh veten nga kodra ose mali (nga nje fare Iartesie), dhe ben vetvrasje, do re hyje ne xhehenem, ku do te jete duke u hedhur ne kete menyre perjeresisht; ai qe pi helmin dhe ben vetvrasje, do te hyje ne xhehenem, ne doren e tij do te kete helmin, duke u helmuar ne z.jarrin e xhehenemit .perjeresisht; kush ben vetvrasje me nje cope hekuri, ky do re jete ne doren e tij duke u goditur ne kete menyre perjeresisht". (Transmetohet nga Bukhari dhe Muslim).

  [B]Por cilat jane shkaqet qe e dergojne njeriun te programoje vete vdekjen e tij? Cilat jane pengesat qe s'e kahezojne njeriun drejt lumturise?

  1-Mosbesimi eshte nje nder shkaqet kryesore qe e pengon njeriun te njohi te verteten, te dije qellimin e krijimit te tij ne jete. "Njeriu eshte mendjemadh, ai mohon Krijuesin e tij, perpiqet te mashtroje Allahun dhe ata qe besuan, por ata nuk mashtrojne tjeter, pos vetvetes. Ne zemrat e tyre ka semundje, e Allahu ua shton semundjen edhe me shume per shkak te mosbesimit te tyre". (El Bekare10-11)

  2-Padrejtesia ose ushtrimi i dhunes jane nder faktoret me te perhapur te shoqerise.Shume prej njerezve ushtrojne padrejtesi ndaj te tjereve, fitojne pasurine e tyre ne kurrizin e te mjereve, disa te tjere shperdorojne fondet e popullit te tyre, te tjere ndihmojne ose i hapin rrugen kondrabandes dhe korrupsionit, te tjere nuk duan t'ja dine me se c'eshte e mire dhe e keqe per njeriun, por mjaftohen te dine vetem se c'eshte e ligjshme dhe e paligjshme... Dhe ne pastaj "shqetesohemi" se problemet sociale sa vijne e po shtohen aq shume, saqe njerezit po arrijne deri ne vetvrasje... Ne nje hadith kudsij, Allahu fuqiplote i drejtohet roberve te tij; " 0 robet e mi, une e kam ndaluar padrejtesine ndaj vetes Time, dhe e kam bere te ndaluar ate edhe ne mesin tuaj, pra, mosi beni padrejtesi njeri tjetrit." (Transmetuar nga Buhari dhe Muslimi)


  3-Pesimizmi eshte shkaktar i jetes se palumtur dhe shkakton ngarkese psikike. Gjendja e njeriut rendohet kur ai vazhdon ta mbushi jeten me brenga e merzi.
  Zernra e tij nuk eshte e qete pasi ai harron te falenderoje Krijuesin e tij dhe begatite qe Ai i dhuroi. " Vertet, me te permendurit e Allahut zemrat qetesohen". (Er-Rrad, 28)
  Keta njerez kthyen shpinen kur paralajmerohej namazi me ezan duke rrahur gjokset e tyre me grushta
  per te treguar se i takojne progresivitetit. Ndersa Profeti Muhamed shpesh i deklaronte Bilalit r.a., (muezinit te xhamise); "BiIal! Paralajmero namazin me ezan, sepse pushimi e qetesia jane ne namaz". (Transmetuar nga Imam Ahmedi dhe Ebu Daud)

  4-Prob1emet ekonomike dhe socia1e. Familja, shoqeria, puna, shkurorezimi, droga, alkoli etj, jane plage me gjurme te thella ne shoqerine tone. Familja, baza e kombit, e edukimit te brezave te rinj, lidhja dhe dashuria bashkeshortore, marredheniet me te tjeret, i japin asaj nje vlere akoma me te madhe. Problemet qe hasen ne familje, tradhetia bashkeshortore,shkurorezimi i japin nje tronditje te forte kesaj
  ndertese. Mosgjetja e nje rrugezgjidhjeje, ben qe kete tronditje ta perjetojne me shume femijet (ne moshen e adoleshences), duke mos gjetur kenaqesine familjare,dashurine e ngrohte prinderore, dalin ne jete te deshperuar, ne kerkim te saj. Por jo rrallehere fati i con ne destinaeion te gabuar. Te lidhur pas alkolit, droges, argetimeve shthurese, te zhytur nen tymin e duhanit, mendojne se do ta gjejne lumturine ne to duke dashur te ikin keshtu nga brenga njerezore dhe pikellimi. Vlen te theksohet se kokaina, eshte nje nder drogat e predispozuara per krim. Njeriun qe e perdor ate e perfshin euforia, e eila shoqerohet me humbjen e ndjenjes se moralit dhe vecanerisht te femra shoqerohet me humbjen e ndjenjave te turpit. Poteneca bie shpejt, ana psikologjike rendohet, derisa arrihet ne vetevrasje.
  "Kesaj here fati nuk i fal, vetevrasja nuk ka as sy as goje qe te flase, papritmas ata behen viktime e nje realiteti te hidhur"- shpjegon nje mjeke...
  Per ne muslimanet arsyeja e kesaj dhimbje eshte e qarte; jemi larguat: nga parimet dhe bazat morale te Ijetes. Erdhem ne kete jete, jo me deshiren tone, por me caktimin e Allahut. U lindem, dhe mbi supe mbanim amanetin me te madh te te gjitha koherave:
  Adhurimin e Allahut xh.sh. dhe perkryerjen e jetes ne baze te Legjislacionit Islam. _,
  "0 njerez ne ju krijuam preJ nje mashkulli dhe nje femre, ju beme popuj e fisc qe ta njihni njeri tjetrin. Me i miri tek Allahu eshte ai qe me shume " i ruhet Atij..." (Huxhurat, 13)
  "Kush ben veper te mire, qofte mashkull ose femer, e duke qene besimtar, ne do ti japim atij
  nje jete te mire...". (En-Nahl, 97)
  Eshte mese e qarte, se sekreti i lumturise qendron ne besimin e sinqerte te Zoti. Ne kontekst me kete, studjuesi William Glen thote: "Besimi i sinqerte ne Zotin eshte nje force e madhe, e cila me asgje nuk mund te matet e te arrihet". Ndersa nje mjek psikolog i njohur amerikan thote: "Kur mbarova studimet dhe u bera mjek, isha i bindur se me talentin dhe punen time, nen aplikimin e metodave dhe mjeteve moderne mjekesore, do te arrija suksese te medha. Por hasa ne veshtiresi dhe ne saje te rrethanave te ndryhme kuptova se kisha harruar njohjen e parimit kryesor te mjekesise, besimin ne nje Zot".

  5-Psikologet kane arritur ne perfundim se shkaktar per vetvrasjen jane edhe faktoret si: neveria, urrejtia, perbuzja, frika, deshperimi, pikellimi,biles dhe dashuria e marre etj.
  E verteta eshte se nuk do te gjejme asnje ilac efikas per sherimin e semundjeve shpirterore ne epoken "moderne" pa gjetur besimin te Zoti. Fjala e Tij dhe Besimi Islam e mbushin shpirtin njerezor me kenaqesi, i japin kuptim jetes se njeriut, i tregojne atij rrugen per jeten me te lumtur, i japin vlere njeriut ne shoqeri, por per ta arritur kete ai duhet t'i shmanget veprave te keqija dhe veseve te shemtuara, te urdheroje per te mire dhe te ndaloje te keqen.
  Profeti Muhamed a.s. ka thene: "Eshte e cuditshme ceshtja e besimtarit! Ne cdo situate ai eshte ne dobi (ne te mire te tij). Ne qofte se i ndodh ndonje e mire, e falenderon Allahun xh.sh. per cka do te shperblehet, nese e godet ndonje fatkeqesi apo dem, ai tregon durim e permbahet dhe kjo i sjell shperblim nga Allahu xh.sh.". (Transmetuar nga Muslimi)
  Ne kete thenie autentike te profetit Muhamed a.s., tregohet qarte se besimtari me durimin e tij eshte ne gjendje te rikthehet ne ngushellim te vetvetes pas ndodhjes se fatkeqesise, te riktheje (inshallah) forecen per te jetuar dhe per te gjetur vetebesimin dhe rehatine shpirterore tek vetvetja.
  "Ata qe besuan dhe permenden Allahun, zemrat e tyre qetesohen; dijeni se me permendjen e Allahut zemrat stabilizohen". (ErRrad, 28)

  Nder statistikat e bera kohet e fundit eshte vene re se Perendimi permban nje numer shume me te madh vetevrasjesh ne krahasim me vendet ku perqindja me e madhe e popullsise ushtron Besimin Islam. Vetem ky fakt do t'i mjaftonte cdonjerit prej ne muslimaneve qe ta kuptoje se ndjekja e besimit tone ne te gjitha fushat e jetes, edukimi i brezit te ri me besimin ne Allahun Nje e te Pashoq dhe urdherimi i se mires e ndalimi i se keqes, jane baza e ndertimit te nje shoqerie te shendoshe.

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e JuliusB
  Anėtarėsuar
  06-08-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  24
  Postime
  620
  Faleminderit
  14
  68 falenderime nė 58 postime

  Pėr: Cfare mendimi keni per vetvrasjen ?!

  Si thote ajo shprehja : 'Zgjidhje e perhershme per probleme te perkohshme'

 6. #66
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Cfare mendimi keni per vetvrasjen ?!

  Te vrasesh veten, te denosh veten duke i marre nderin!!!

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema tė Ngjashme

 1. Medh'hebet ne Islam.
  Nga ERIKSON nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2009, 18:07
 2. Mendimi juaj pėr veten dhe mendimi i tė tjerėve pėr ju
  Nga hope31 nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 04-10-2006, 18:59
 3. Shkaqet e mjerimit tė Shqipėrisė
  Nga Iceberg nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 19-03-2005, 18:56
 4. Mendimi Ekstrem
  Nga green nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 18-11-2004, 11:28
 5. Mendimi demokratik nė vitet '30
  Nga erzeni nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-10-2002, 03:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •