Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 66
 1. #41
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Postuar mė parė nga Sokoli
  Eshte teori e e re kjo e imja, brumin e kam gatuar e duket sikur ka ardh po seshte pjek tamam per t'a ngrene.
  Sidoqofte, konsiston ne faktin qe personi kryen vetvrasje ne momentin qe ai krijon bindje te forta apo te bazuara qe nuk mund te prese nje vazhdimesi jete me te mire.
  Nje person mund te kryeje vetvrasje mbase sepse bindet qe jeta e tij ka marre tatepjeten ne diagramen e vlerva te tija.
  Pra nje person e deshiron aq shume nje jete me te mire sa qe ne momentin qe ai humbet shpresat per t'a arritur ai nuk duron dot te vazhdoje ne ate gjendje dhe kryen vetvrasje.


  Ne rastin e Eseninit i cili eshte nje rast i rrale per te mos thene unikal, ai me vargjet qe ka shkruar para se te vdese e tregon qarte qe nuk ka c'te shpresoje sepse "jeta dihet tashme". Essenini priste me shume se ajo qe parashikoi se do te ndodhte.

  Ne rastin e nje krimineli qe kryen vetvrasje pasi eshte zbuluar dhe ka realizuar qe nuk i shpeton dot kapjes dhe denimit eshte e njejta gje. Pra ai ka nje deshire aq te madhe per nje jete me te mire se ajo qe e pretkeshtu qe i jep fund (asaj te parashikuares).
  Ne rastin e atyre qe kryejne vetvrasje kur humbasin dicka te vlefshme qe i ndryshon drastikisht jetesen ne te ardhmen si: te dashurit, nderi, pozicioni ne shoqeri e ana financiare etj. ata ndergjegjesohen ose konkludojne qe jeta e tyre jo vetem qe s'do te permisohet por do te kleqesohet. Nga deshira e madhe per nje jete me te mire (per te cilen ata ndergjegjesohen qe s'kane per t'a arritur) i japin fund jetes se tyre.
  Mund t'a banalizoja duke e krahasuar me rastin e nje njeriu i cili hyn ne nje restorant duke ferkuar duart se pret te haje nje ushqim qe ia ka mideja e pasi i hedh nje sy menyse dhe konstaton qe ajo eshte teper e varfer per gustot e tij, ai i le shendene restorantit...
  Ndryshimi qendron ne faktin qe personi i restorantit mund te hyje ne nje restorant tjeter apo te shkoje te gatuaje dicka ne shtepi, ndersa ai qe vret veten nuk ka informacion mbi alternativat qe e presin (sepse asgje nuk dihet per vdekjen). Per vdekjen nje gje eshte e sigurt, qe fiziku pushon se funksionuari. Momentin e atij qe le restorantin e shkon ne shtepi do e lidhja pak artistikisht me besimin fetar mbi Parajsen dhe Ferrin.

  Gjithsesi per ata qe kryejne vetvrasje dihet qe humbasin shpresat. Une vec se ne vend te pikes, asaj fjalise se mesiperme i kam vene nje presje dhe e kam vazhduar me dicka qe me duket e qendrueshme dhe e thjeshte logjikisht por qe kur e perkufizon tingellon si dicka e re.
  Te falem nderit qe na shpjegove teorine, Sokoli. Ne nje menyre, ke marre c'fare po thoja une dhe e ke cuar (jo nje, jo dy, por) DISA hapa/shkalle me tej
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 2. #42
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Shpirta, uroj te qendrosh ne kete teme se ma ke bere qejfin shume sot
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 3. #43
  raku
  i/e ftuar
  hey leila ,a e din kujt i thrrasin qofte?

 4. #44
  i shplodhur
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  42
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kush e ka pare filmin "What dreams may come" me Robin Williams?

  E trajton shume bukur kete fenomen ; Vetevrasjen.
  Ne fakt ideja aty ishte qe shpirti e gjykon vete veten per aktin e kryer dhe ne rastin ne fjale, gruaja nuk e quante veten te denje te bashkohej perseri me familjen per shkak se ajo nuk ishte treguar e forte. ajo kishte zgjedhur boten e saj imagjinare ose reale, sipas filmit dhe ne te e kish denuar veten me humbjen e ngergjegjes dhe ishte zhytur ne mjerim.
  Eshte shume terheqes si film dhe menyra si e trajton te pertejmen ne pergjithesi eshte shume intersante.

 5. #45
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Postuar mė parė nga rakku
  hey leila ,a e din kujt i thrrasin qofte?
  ... Mua?
  Te hyn ne pune ty dijenia ime??
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Jam dakort me Sokolin, sepse jane edhe keto motive per dike per t'i hequr mundesine vetes per te vazhduar gjallimin.

  Do thoja edhe ate tjetern, p.sh. ai vrasesi i cili kryen nje krim barbar dhe eshte i sigurt se nuk e kapin, ose e jeton kete fakt, atehere ka te atille te cilet i vret deri ne ate pike ndergjegja sa te autondeshkohen me nje menyre apo nje tjeter , dhe nje nga keto eshte edhe vetevrasja.
  Per mua jane akte kurajoje shume te fuqishme. Njerezit qe e bejne them une , kane nje karakter shume me te fuqishem se sa te tjeteret te cilet terheqin kotesine dhe vuajtjet pas. E kam thene edhe me siper.
  Ose te themi edhe ate tjetern, je njeri normal, aktiv, shume me influence, njerezit te mbajne si te mencur dhe te kerkojne keshillat dhe kane besim ne njohurite dhe llogjiken e tende ...etj etj...dhe ky njeri arrin ne nje moment te jetes , te themi ose per shkak te nje aksidenti ose per shkak te pleqerise, te mos jete me ne keto nivele dhe te behet barre per ata te cilet i ka afer. Nuk do qe me dinjitoze te ikte dhe te mbetej pas tij kujtimi si nje njeri I LARTE dhe jo nje barishte qe e tund dhe e shkund edhe uji i nje kenete!? E di qe ndoshta do me kundershtonit sepse nuk ka se si te ndodhe te behesh barre , ose se pas nje aksidenti duhet te gjesh forcen te ringrihesh...etj etj, Jam dakort, shume dakort,por nese nuk arrin te ngrihesh edhe pas perpjekjesh cnjerezore? Nese te themi je i paralizuar nga qafa e poshte dhe edhe per te ngrene duhete te te fusin tuba!!! Une personalisht nuk do doja t'i shfrytezoja ne menyre inhumane te afermit, per cfare? Te me shohin se si shuhem cdo dite e me shume? JO!
  Laguna Blu

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  44
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Vetėvrasja = humbja e kuptimit

  Nga kjo del se tė gjithė ata qė kanė cilėndo mungesė fizike apo mendore tė bėjnė vetėvrasje, apo jo?
  Madje po e pyes veten cili njeri nė botė nuk ka vėshtirėsi, halle, pengesa etj. etj. Ē`ėshtė mė e ēuditshmja: tė gjithė personalitetet e mėdha thojnė se kanė kaluar nėpėr ēaste tė vėshtira dhe vetėm ato e kanė bėrė tė fortė.

  Hm!
  IHS

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te mos keqkuptohemi!!!!!!!!!!!!
  Jo per shkak te cdo lloj veshtiresie dhe pengese e quaj normale.Me duket se e kam thene edhe me perpara qe me pelqen motoja:
  Veri vetes pikesynime te paarritshme dhe realizo edhe me lart se ato.
  Pra per mua eshte shume e rendesishme lufta dhe fakti qe pikerisht veshtiresite te forcojne.
  Ketu flitet per vetevrasjen dhe faktin qe ata qe e bejne , per nje arsye apo nje tjeter, quhen deshtake.Une vij me idene qe :
  JO TE GJITHE JANE DESHTAKE.
  Laguna Blu

 9. #49
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Shpirta, ta kam dhene nje vote!
  Posto icik me shume (se ke qene ketu me shume se une).

  Shpresmiri, disa qe kane probleme kane fuqine ti perballojne. Disa jo. Kush duhet ti tregoje njerezve sa durim te kene?

  Une mendoj se shume njerez kane menduar te bejne vetevrasje, por qe te forcojne veten e tyre qe te mos e bejne me, thone, "Jo se ata njerez jane deshtake!"

  S'e shoh kuptimin qe pse dikush duhet ti tregoje tjetrit sa te duroje ne jeten e tij, se ne fund te fundit, juve nuk jeni ne kepucet e njeriut qe ben vetevrasje (pra, nuk keni jetuar jeten e tyre).

  Sa per "personalitet e medha" qe kane thene se veshtiresite qe kane patur i kane bere me te forte... me e shumta e tyre perpiqen te tregohen te zgjuar. Shume prej tyre nuk kane patur probleme sic tha Shpirta, dhe shume prej tyre flasin per probleme qe i kane shkaktuar vete (droge, etj.)... s'me vjen keq per keta njerez dhe nuk me duket sikur kane bere kush e di se c'fare.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 10. #50
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  njeriu qe kryen nje vetvrasje eshte ai qe arrin ne kulmin e dobesise shpirterore
  keta njerez ose nuk e kuptuan vleren dhe rendesine e nje jete kurre ose nuk kishin as kurajo as force per te mbijetuar a per te dale nga erresira ku ishin futur
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 11. #51
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Kjo temė lidhet ngushtė me temėn tjetėr nė forum me titull : "Pse Jetojmė?"
  Hidhini njė sy kėtu nqs nuk e keni lexuar...do u duhet reth njė javė ta lexoni tė plotė
  http://www.forumishqiptar.com/showth...threadid=16196

  Nqs kėrkojmė tė shmangim vetėvrasjen duhet tė gjejmė njė kuptim pėr jetėn tonė. Siē ėshtė thėnė dhe mė lart njė njeri qė vret veten ka dėshtuar pėr ti gjetur kuptimin jetės. Ai ka bėrė pyetjen: "Pse jetoj?" dhe nuk ka mundur ti pėrgjigjet.
  Ne tė tjerėt qė jetojmė ose nuk kemi qėnė nė atė gjėndje pėr ti bėrė vetes kėtė pyetje ose kemi gjetur njė arsye qė na mban gjallė ēdo ditė.

  U ftoj tė diskutoni nė temėn "Pse jetojmė?" por u paralajmėroj se do keni tė bėni me Korēarė.

  Gjithė tė mirat!

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-03-2003
  Vendndodhja
  ceki
  Mosha
  37
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  edituar
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga armandovranari : 30-06-2003 mė 02:57

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Edi , jane dy gjera te ndryshme.Ok, lidhen me njera tjeteren por nuk mund te thuash se varen nga njera tjetra dhe po qe se i jep shpjegim njeres atehere implicit i jep edhe tjetres. Kjo se pari.

  Se dyti , njerezit shkruajne aty ku kane qef dhe aty ku i duket me ineteresante. Tema "Pse jetojme shfaqet edhe ajo ne kete cep te forumit dhe kush do e viziton.

  Se treti, ndoshta njerezit nuk kane shume qef per komentet dhe gjykimin e disa personave te cilet e kane monopolizuar temen dhe me duket mua se i bien rreth e qark, sepse ato qe ke per te thene i thua ne dy-tre shkrime dhe aq.Mendimi yt u tha dhe nuk ka nevoje per hedhje e pritje.

  Sa per fjalet e tua te fundit.....kam pasur shume te bej me korcare dhe nuk kam me nerva te merrem akoma

  Qofte...faleminderit Do vazhdoj te shkruaj por nese do mendoj se perseris veten do e le me aq sepse sapo thashe per te tjeret...dhe nuk eshte mire : beni si them une mos beni si bej une...
  Laguna Blu

 14. #54
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Shpirta, me duket mua apo te kane nevrikosur ato fjalet e mia?
  Postin me larte e shkruajta per te lidhur keto dy tema qe jane hapur ne forum. Nje person qe lexon kete teme mund te tregoje interes te lexoje dhe nje teme te ngjashme. Kjo mu duk e llogjikshme pasi une (ndryshe nga ty) mendoj se keto tema jane pak a shume te njejta. Ti thua qe nuk jane te njejta por nuk jep arsye per ate mendim.

  "Perse jeton? Perse nuk e vret veten?"

  A nuk eshte ajo e njejta pyetje?
  A nuk duhet te kesh nje arsye per te jetuar dhe nje arsye (ose mungesen e saj) per te vrare veten? Sipas kesaj llogjike temat jane te ngjashme dhe pergjigja e njeres te ndihmon per pergjigjen e tjetres. Une perserita fjalet e kolombit dhe vetem shtova adresen per temen "Pse jetojme?".

  Une nuk thashe qe te lexoni temen me pahir. Sejcili ka lirine e veprimit dhe mund te lexoje cfare te doje. Ti i ke lexuar te dyja temat sepse tani per tani ato gjenden ne te njejten faqe dhe eshte e lehte per ti gjetur por pas 1 jave, muaji, viti ka mundesi qe nje prej temave te jete ne faqen e fundit te forumit dhe shume njerez nuk marrin mundimin te lexojne te gjitha faqet e forumit. Postimi im lehteson gjetjen e temes. Kete gje mund ta bente dhe moderatori i forumit.

  Ne lidhje me temen "Pse jetojme?" ti ke lirine te thuash cfare te duash. Shume njerez kane marre pjese ne teme dhe ti nuk duhet ti pelqesh mendimet qe jane shprehur per te shprehur te tuat. Nqs kėrkon tė mbrosh argumentin tėnd atėherė patjetėr qė do shkruash disa herė pėr tė bindur kundėrshtarin qė mendimet e tua janė tė drejta dhe tė tijat janė gabim. Nė fund tė fundit jemi nė njė forum, apo jo? Jane postuar shume gjera jashte teme por ja qe duhen dhe shakate dhe zenkat per tu afruar me njeri tjetrin dhe per te krijuar nje ambjent me te pershtatshem per te diskutuar.

  Nejse, shpresoj te ndihesh me mire tani.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 27-06-2003 mė 18:59

 15. #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ji i qete , nuk jam nevrikosur fare me ty
  Une jam e mendimit se zgjidhja e pyetjes pse jetojme nuk do i japi pergjigje edhe asaj tjetres te vrasim veten ose jo.Eshte e vertete se nga ata qe vrasin veten , shume nuk gjejne pergjigjen e kesaj pyetje , por jane edhe te tjere te cilet pikerisht se ia gjejne pergjigjen dhe e kuptojne deri ne pijken e fundit(varte nga pikeveshtrimi i seicilit) dhe atehere pikerisht ne saje te kesaj pergjigjeje vrasin veten.Kur e kuptojne se arsyeja per te mbetur ne jete eshte me e vogel ses a ajo tjetra, per te ikur nga ajo.
  Pse jetojme do nje pergjigje. Vetevrasja do arsye per t'a hedhur poshte kete pergjigje.Pra jane dy te kunderta.
  Por me e rendesishmja ne kete teme hidhet pyetja : pse i quajme deshtake ata te cilet marrin kete vendim.Dhe kjo nuk besoj se hyn aty ku thua ti.
  Jam dakort qe shkruhet ne forum, dhe nepermjet kesaj menyre njohim njeri-tjeterin por nuk jam dakort me cfare thua qe :"

  Nqs kėrkon tė mbrosh argumentin tėnd atėherė patjetėr qė do shkruash disa herė pėr tė bindur kundėrshtarin qė mendimet e tua janė tė drejta dhe tė tijat janė gabim. "

  Une mendoj se ne keto lloj diskutimesh te gjithe flasin cfare mendojne dhe cfare ndjejne dhe nuk mund te thuash qe njeri e ka gabim dhe tjetri mire. Nuk mund te gjykojme asnjeri por vetem te japim mendime dhe te diskutojme.Ndoshta per mua eshte mire te pi cigare por e di qe per shume te tjeter eshte vetevrasje me duart e mia. Sado te me thone lije, nese une nuk do bindem plotesisht vete, nuk do t'a le kurre.
  Pastaj , te thashe edhe me perpara, e thua mendimin, e mbron me force , por vjen edhe momenti te terhiqesh(si ne cdo gje) sepse po te vazhdosh t'a mbrosh me budallallek, duke pare se ke kundershtare te cilet nuk duan te binden por mbrojne edhe ata me force mendimet e tyre, nuk arrihet asgjekundi por fillohet dhe tejkalohet masa dhe arrihet ne gjykime , sharje dhe fjale te renda.
  Une thashe thjesht mendimin tim ,sigurisht.
  Laguna Blu

 16. #56
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Pėr mendimin tim njė pėrgjigje e llogjikshme pėr pyetjen "Pse jetojmė?" nuk mund tė jetė asnjėherė negative por i jep shpresė tė sėmurit dhe i shpėton jetėn. Zura nė gojė llogjikėn dhe sėmundjen sepse njė person qė vret veten pėr mendimin tim ėshtė i sėmurė dhe nuk mund tė llogjikojė drejt.

  Ndėrsa ti mendon se njė person mund tė jetė nė gjėndje mendore tė shkėlqyer por duke gjetur njė pėrgjigje negative pėr pyetjen "Pse jetojmė?" ai/ajo vrasin veten. Nuk e kisha analizuar temėn mė njė kėndvėshtrim tė tillė sepse tė gjitha materialet qė kam lexuar mbi vetėvrasjen e kanė trajtuar gjithnjė si sėmundje.
  Ti e ke bėrė tė qartė qė nuk do tė ndryshosh mendimet e tua dhe unė nuk po e vazhdoj mė tej kėtė argument.

  Ēfarėdo tė jetė shkaku i vetėvrasjes reagimi i njerėzve pėr atė veprim ėshtė shumė i qartė. Pothuajse tė gjithė e shikojnė viktimėn/kriminelin si njė njeri tė dobėt qė nuk mund tė pėrballonte problemet e jetės.

  Ja disa arsye:

  - Jeta tu dhurua nga njė person tjetėr dhe nuk ke tė drejtė ta pėrfundosh atė.

  - Duke vrarė veten ti ndikon negativisht nė jetėn e njė personi tjetėr (prindėrve, vėllait, motrės, gruas, fėmijėve, shoqėrisė). Ti je pjesė e njė shoqėrie dhe ke pėrgjegjėsi ndaj njerėzve tė tjerė. Nqs nuk jeton pėr veten tėnde, jeto pėr tė tjerėt.

  -Tė gjithė njerėzit kanė probleme dhe nqs ata i pėrballojnė atėherė janė tė fortė dhe ti qė nuk i pėrballon dot je i/e dobėt.


  Nė lidhje me forumin....
  Pėrse merr pjesė nė forum? Pėr tė marrė komplimente pėr punėn tėnde tė bukur? Nqs pranon komplimentat a nuk duhet tė pranosh dhe sharjet? Nqs e shikon qė sharja nuk ėshtė e drejtė ateherė mbase duhet ti tregosh tjetrit njė arsye tė drejtė qė ai/ajo tė kuptojė gabimin. Ka nga ata qė tė shajnė pėr herė tė dytė, tė tretė dhe ėshtė e qartė qė nuk duan tė ndryshojnė. Nė kėtė rast nuk ke asgjė nė dorė dhe duhet tė jesh e pėrgatitur ta pranosh. Nqs duam tė shmangim kėto mė lart mund tė shkruajmė nė ditarin personal.

  Gjithė tė mirat!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 28-06-2003 mė 19:05

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Edi, nuk dua te me keqkuptosh.
  Nuk mbroj idene e vetevrasjes. Une e kap nga nje tjeter kendveshtrim kur flas per ata njerez te cilet jane fare normale nga psihiku por te cilet mendojne qe mohimi i gjendjes materiale i jep mundesi shpirtit te arrije ne shkallat me te larta te njohjes.Jane ata te cilet e vendosin se kur jane te pregatitur per te bere nje hap te tille.
  Une jam pro e idese qe jeta eshte lufte se duhet te perpiqesh me mish e me shpirt te arrish ato pikesynime te larat per ty. Pikerisht ne kete drejtim ekzistojne njerez te cilet arritjen me te larte konsiderojne clirimin e shpirtit dhe lenien e lire te arrije maja te cilat i mbyllur brenda trupit fizik nuk do mundet t'i arrije.

  Ideja tjeter e imja qe se ata njerez te cilat kthehen ne barishte, te cilet vecse gjallojne dhe behen barre jo vetem per te tjeret por edhe per veten e tyre, ose ata te cilet dikure kane qene "dikushi" (nuk e di se cfare mund te kuptohet me kete) nje njeri aktiv , me shume shpirt qe nuk mund t'a konceptoje pritjen e vdekjes ne nje krevat te rrethuar nga doktore dhe nga tuba te cilet e mbajne ne jete artificialisht, etj. etj., ose ndoshta une keshtu e konceptoj per veten time.Atehere sigurisht do prefroja t'i jepja fund.
  Per te tjeret nuk dua t'i gjykoj sepse nuk do mundem kurre te jem nen lekuren e tyre, ne shpirtin e tyre dhe t'i prek me duar ndjenjat dhe deshirat e tyre , zhgenjimet dhe trishtimin te cilat i cojne deri ne piken e marrjes se jetes.
  Thjesht nuk kam asnje lloj te drejte t'i quaj deshtake perderisa njesia matese ne jete, per seicilin nga ne, eshte e ndryshme .
  Sa per ate punen e hyrjes ne forum, une jam shume e hapur ndaj kritikave , sygjerimeve dhe vij ketu te diskutoj dhe jo te gjykohem. Nuk me njeh nuk jam nga ato qe var turinjte nga gjeja me e vogel.
  E thashe edhe me siper dhe nuk dua te perseritem.
  Pastaj, ndoshta e ndjej veten inferiore kur shoh se me cfare fjalori flasin disa. Aty ku nuk marr vesh nuk jap mend. Nuk jam bere deri me sot per te qeshur ne asnje lloj ambienti dhe ne asnje lloj shoqerie qe te behem ne nje teme e cila per mua mund te jete nje jorgan shume me i vogel(ose njohurite e mia mbi cfare thuhet atje jane jorgan i vogel) dhe do me dilnin kembet jashte po te vazhdoja te insistoja.
  Nejse, te premtoj qe do lexoj cfare keni vazhduar dhe po t'a shoh te arsyeshme do shkruaj.
  Te pershendes.
  Laguna Blu

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  37
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Nuk eshte zgjidhje, duhet te kesh ***** te jetosh per mendimin ti. Eshte zgjidhje po per adoleshentet e cmendur pastaj dhe per ata qe pasi kane punuar per nje kohe te gjate ne nje pune monotone qe u ka ardhur ne maje te hundes, vendosin ti japin fund ne nje te hene e cila ngjan per ta si rifillimi i vuajtjes. vetvrasjet me te shumta ndodhin te henave, po kalove te henen ia hodhe.... ReSpEkT
  MtrX ubicumque felix

 19. #59
  Parlamenti Rinor Maska e Failed Rapper
  Anėtarėsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  253
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pse vrasin veten njerezit ???

  umua me duket budallenj ata qe vrasin veten pasi te vrasesh veten do te thote ti dorezohesh jetes, veshtiresite qe ajo sjell ose te mos gjesh rrugezgjidhje per problemet e tua nderkohe qe jeta gjithmone te ofron nje zgjidhje, e rendesishme e shte te kerkosh!
  Cdo gje qe nuk na vret na ben me te forte

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  37
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Po kjo o Failed rapper, eshte pikpamja jote, se perderisa ata zgjedhin ate gje, qe te vrasin veten kane padyshim pikpamjen e kundert, perderisa jeta atyre u ka dhene arsye te kene pikpamjen e kundert, dhe vuajne aq shume sa i japin fund kaq tragjikisht, nuk eshte diskutim budallenjsh apo te mencurish...
  Se ti e gjen kuptimine e jetes ta zeme tek besimi tek Zoti, ose tek dashuria, ose tek familja, ose tek bukuria e botes, ai/ajo tjetri/a (megjithese mendoj se vetevrasja eshte me e perhapur tek meshkujt) nuk e ka gjetur asnjehere ate kuptim, ose ka gjetur mosmikpritjen indiferente te njerezve qe ka demtuar dicka brenda tij...
  nejse, nuk dua te hyj me themeli diskutimit ketu sepse do zgjatem, sidoqofte dua te them dhe kete, te gjithe njerezit ose shume njerez qe mos jem shume pergjithesues, ndihen gjithmone pak vetevrases kur ngrihen ne mengjes nga gjumi, nqs nuk e keni vene re, shikojeni me veten tuaj neser ne mengjes por me kujdes, nuk duam t'iu humbim Rrofte jeta !!! Rrofte Liria !!!
  MtrX ubicumque felix

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Medh'hebet ne Islam.
  Nga ERIKSON nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2009, 18:07
 2. Mendimi juaj pėr veten dhe mendimi i tė tjerėve pėr ju
  Nga hope31 nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 04-10-2006, 18:59
 3. Shkaqet e mjerimit tė Shqipėrisė
  Nga Iceberg nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 19-03-2005, 18:56
 4. Mendimi Ekstrem
  Nga green nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 18-11-2004, 11:28
 5. Mendimi demokratik nė vitet '30
  Nga erzeni nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-10-2002, 03:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •