Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 66
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Mos flit per urrejtje se eshte fjale e madhe.Mua nuk me dhimbset nje person qe hedh gjene me te bukur qe ka.me dhimbset nje njeri qe lind me te meta,nje njeri qe ka probleme,nje njeri qe ska te haje,nje njeri qe humbet personat qe don.dhe pastaj ēfare fiton me nje gjest te tille?perkundrazi ben qe te vuash edhe ata qe te duan.
  pershendetje te sinqerta Leila
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 2. #22
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Une s'po filsja per njerezit qe vrasin veten se u teket. Por njerezit qe pershkrove me siper jana ata per te cilet flas (te lindur me probleme, ose qe kane shume te tjera probleme ne jete). Jo te gjithe e kane fuqine qe ti perballojne keto gjera. Edhe sikur ta kene, disa nuk duan. Pse ti forcojme??
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  43
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Lum ata qė besojnė!

  Fakti se njė njeri mund t`ia marrė vetes jetėn tregon njė tė vėrtetė tė tmerrshme: njeriu ėshtė i lirė. Mė kujtohet njė mendim i qėlluar qė thotė: jemi tė gjykuar nė liri. Mund tė themi "fati" jonė ėshtė tė jemi tė lirė. Kjo ėshtė madhėria e tė qenit njeri por mund tė jetė edhe tragjikja e jetės sonė.
  Kuptohet se ēdo akt njerėzor ka anėn objektive dhe subjektive. Shikuar objektivisht vetėvrasja ėshtė krim dhe asgjė nuk e justifikon atė. Krim ėshtė pavarėsisht nga koha, vendi etj... Mirėpo, kush ėshtė ai qė mund ta dijė se sa ka qenė pėrgjegjės (para Zotit) njė njeri qė ia ka shkurtuar vetit jetėn? Kush ėshtė ai qė i shqyrton zemrat e njerėzve? Vetėm Zoti mund ta dijė se ēka ka pasur nė mend ai njeri qė ka ēuar dorė mbi jetėn e vet dhe se a ėshtė penduar nė ēastin e fundit.
  Pėr mua ky ėshtė njė mister i madh qė dikush tė bėjė vetvrasje.
  Studimet sociologjike, psikologjike etj. deri diku janė dakord se ēka mund tė ndikojė nė kėtė fenomen. Mendoj se edhe ju do tė pajtoheni me mua nėse them se fetari do ta ketė mė lehtė t`i pėrballojė vėshtirėsitė e jetės. T`i pėrkujtojmė vetėm Lumturitė e Jezusit:
  Lum skamnorėt nė shpirt
  sepse e tyre ėshtė mbretėria e qiellit!
  Lum ata qė qajnė
  sepse do tė ngushėllohen!
  Lum ata qė janė tė butė
  sepse do ta trashėgojnė tokėn!
  Lum ata qė kanė uri e etje pėr drejtėsi
  sepse dotė ngihen!
  Lum tė mėshirshmit
  sepse do tė gjejnė mėshirė!
  Lum ata qė janė tė pastėr nė zemėr
  sepse do ta shohin Hyjin!
  Lum pajtuesit sepse do tė quhen bijtė e Hyjit!
  Lum ata qė salvohen pse kryejnė ēka Hyji kėrkon
  sepse e tyre ėshtė Mbretėria e qiejve
  (Mt 5,3-10)

  Ateizmi tė gjitha kėto i shpallė pėrralla. Tani mė thuaj: kush po ia merr shpresėn njeriut e kush po ia jep?!
  IHS

 4. #24
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Lum ata qe besojne. Te verberit perpara vdekjes nuk ndajne tmerrin e atyre qe shohin.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Lum ata qe besojne?te them te drejten kemi nevoje per te besuar ne diēka.eshte e vetmja menyre per te perballuar momentet e veshtira.pak rendesi ka ku beson.e rendesishme eshte te besosh..
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 6. #26
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Besoj tek vetja ime, thank you very much. Kujt nuk i mjafton kjo??
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  me more fjalen nga goja.kujt nuk duhet ti mjaftoje?
  me pelqen sepse ke pergjigje te menjehershme.
  bej te jesh zot i vetes tende
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  43
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Hm!

  Po, po... vetėvrasėsi thotė: ēka po mė duhet mua Zoti, unė jam zot i vetvetes dhe unė vendosi pėr fatin e jetės sime! Dhe vėrtetė ai vendos! Pra, nuk na mjafton vetvetja, sė paku vetėvrasėsve!

  Diēka nuk ėshtė nė rregull! Apo jo?
  IHS

 9. #29
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Po s'te ndihmoi vetja... s'te ndihmon asgje tjeter.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 10. #30
  student Maska e besarti
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  80
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje!!!

  Jeta eshte nje dhurate nga Zoti nga natyra! "JETA" eshte nje provim. Ti s'ja ke falur jeten vetes, e atehere mendoj se s'ke as te drejte ta perfunosh jeten tende! Besimi, deshira, mendimi, shpresa jane gjerat e vetme te cilat nuk mund te izolohen, te burgosen! Edhe ne momentet me te veshtira ne jete njeriu ka "shprese" se do te behet me mire. Nje fjale e urte thote: "Po te mos ishte e keqja, s'do te dallohej e mira!" Edhe ata persona te cilet bejne vetvrasje, mendoj se nuk kan deshire te bejne nje gje te tille! Por per ata kjo eshte e vetmja rrugedalje! E kjo eshte dobesia ma e madhe e tyre, se bash ne ato momente kur nuk sheh rrugedalje, duhet te mendosh se ka ZOT, atehere ka edhe nje rrugedalje nga cdo veshtiresi e jetes.

  ju uroj nje dite te mire... nga Besarti

  -----------------------------------------------------------------------------------
  ...te dua sot... ...te kam dashur edhe dje... ...dua qe te te dua edhe neser... ...ty DASHURI...
  -----------------------------------------------------------------------------------
  Nese rrezikon mund te humbesh, por nese nuk rrezikon ke humbur gjithsesi!

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  38
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Vetevrasja????
  Te privosh veten nga jeta eshte gjeja me e cmendur qe munda ta bej nje njeri.prandaj une ate njeri e cileoj si te cmendur..
  jeta eshte jete dhe si te tille duhet jetuar ...nuk duhet tia ndalosh vehtea qe ta shijoj ate kenaqesi
  Pra sipas meje vetevrasja barazohet ne nje menyre me vrasjen pra me privimin e tjetrit nga jeta...vetem qe vrasja eshte krim kunder te tjereve e vetevrasja krim kunder vehtes
  Engji

 12. #32
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  He more, keshtu ja beni shokeve ju? I jepni nje dhurate dhe u tregoni c'fare te bejne me te, "Gezuar ditelindjen! Te kam blere nje biciklete... po s'ke per ta perdorur kur iken ne shkolle, ne pune, po, por jo ne shkolle." Po e patem dhurate nga Zoti, kemi liri te bejme c'te duam. Do bejme pare ne jete? Do ndihmojme te tjeret? C'fare do te jete synimi jot ne jete, je i lire. Vetvrasja eshte vetem nje dicka tjeter qe disa kane bere me jeten e tyre.

  Dhe ju, Engjellusha, c'fare kenaqesie i heq vetes dikushi me vetvrasjen kur jeten e ka M*T?!?!? Ne pergjithesi, ata qe jane kundra vetvrasjes jane ata qe s'kane patur problemet e atyre qe kane vrare veten. Juve s'i njihni ata njerez. Edhe ne vdekje i gjykoni! Pak se j'ua beni jeten te mjere...
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e zeus
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Kėtu
  Mosha
  42
  Postime
  931
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime
  ---------------------------------------------------------

  Eshte semundje ose heroizem:

  1. Besoj se eshte faza e fundit e nje depresioni te theksuar.


  2. Te gjithe keni degjuar per "kamikaze" dhe e dini pse vrisnin veten.

  ---------------------------------------------------------

  Kuptohet qe jam kundra vetevrasjes kur ajo behet per motive te dobeta.

  ---------------------------------------------------------
  Nė botė ka 10 lloje njerėzish: ata qė kuptojnė sistemin binar, dhe ata qė nuk e kuptojnė!

 14. #34
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Mendimi im eshte se ata qe e vrasin veten e bejne nga dashuria per jeten.

 15. #35
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Postuar mė parė nga Sokoli
  Mendimi im eshte se ata qe e vrasin veten e bejne nga dashuria per jeten.
  Na e shpjegon kete, Sokoli?
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 16. #36
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Eshte teori e e re kjo e imja, brumin e kam gatuar e duket sikur ka ardh po seshte pjek tamam per t'a ngrene.
  Sidoqofte, konsiston ne faktin qe personi kryen vetvrasje ne momentin qe ai krijon bindje te forta apo te bazuara qe nuk mund te prese nje vazhdimesi jete me te mire.
  Nje person mund te kryeje vetvrasje mbase sepse bindet qe jeta e tij ka marre tatepjeten ne diagramen e vlerva te tija.
  Pra nje person e deshiron aq shume nje jete me te mire sa qe ne momentin qe ai humbet shpresat per t'a arritur ai nuk duron dot te vazhdoje ne ate gjendje dhe kryen vetvrasje.


  Ne rastin e Eseninit i cili eshte nje rast i rrale per te mos thene unikal, ai me vargjet qe ka shkruar para se te vdese e tregon qarte qe nuk ka c'te shpresoje sepse "jeta dihet tashme". Essenini priste me shume se ajo qe parashikoi se do te ndodhte.

  Ne rastin e nje krimineli qe kryen vetvrasje pasi eshte zbuluar dhe ka realizuar qe nuk i shpeton dot kapjes dhe denimit eshte e njejta gje. Pra ai ka nje deshire aq te madhe per nje jete me te mire se ajo qe e pretkeshtu qe i jep fund (asaj te parashikuares).
  Ne rastin e atyre qe kryejne vetvrasje kur humbasin dicka te vlefshme qe i ndryshon drastikisht jetesen ne te ardhmen si: te dashurit, nderi, pozicioni ne shoqeri e ana financiare etj. ata ndergjegjesohen ose konkludojne qe jeta e tyre jo vetem qe s'do te permisohet por do te kleqesohet. Nga deshira e madhe per nje jete me te mire (per te cilen ata ndergjegjesohen qe s'kane per t'a arritur) i japin fund jetes se tyre.
  Mund t'a banalizoja duke e krahasuar me rastin e nje njeriu i cili hyn ne nje restorant duke ferkuar duart se pret te haje nje ushqim qe ia ka mideja e pasi i hedh nje sy menyse dhe konstaton qe ajo eshte teper e varfer per gustot e tij, ai i le shendene restorantit...
  Ndryshimi qendron ne faktin qe personi i restorantit mund te hyje ne nje restorant tjeter apo te shkoje te gatuaje dicka ne shtepi, ndersa ai qe vret veten nuk ka informacion mbi alternativat qe e presin (sepse asgje nuk dihet per vdekjen). Per vdekjen nje gje eshte e sigurt, qe fiziku pushon se funksionuari. Momentin e atij qe le restorantin e shkon ne shtepi do e lidhja pak artistikisht me besimin fetar mbi Parajsen dhe Ferrin.

  Gjithsesi per ata qe kryejne vetvrasje dihet qe humbasin shpresat. Une vec se ne vend te pikes, asaj fjalise se mesiperme i kam vene nje presje dhe e kam vazhduar me dicka qe me duket e qendrueshme dhe e thjeshte logjikisht por qe kur e perkufizon tingellon si dicka e re.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sokoli : 25-06-2003 mė 02:42

 17. #37
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ka nga ata qe e vrasin veten nga pamundesia per te mos ndjere me kundermimin e padurueshem qe leshon M**I ne jeten e tyre. Keta bejne pjese te njerezit e dobet, te ata qe dorezohen te kushtezuar nga rrethanat. Psh. mund te jete rasti i babait 50 vjecar qe vrau veten se ishte i pamundur per te mbajtur familjen e vet.

  Kategoria tjeter e te vetevrareve jane artistet ne pergjithesi, kryesisht njerez te penes, piktore, etj etj
  Sipas meje, arsyeja e vetevrasjes se ketyre njerezve qe relativisht jane me nivel te larte inteligjence, eshte se kjo bote nuk mjafton me per te shprehur gjithe dufin e brendshem energjik qe i jep jete motorrit te tyre krijues. Cdo mister dhe kenaqesi eshte prekur ne kete toke.
  Virgjeresha e perjetshme ngelet vdekja.

  Ata qe vetevriten nuk mund te jene kurre budallenj.Nje budalla nuk e vret mendjen shume per impakte mes jetes se tij dhe deshirave apo mundesive.
  Nje budalla nuk eshte kurre i cmendur. Sepse te jesh i cmendur do te thote te kesh pasur dikur mend dhe te te kene ikur. Kurse budallai lind pa mend.

  Edhe mua me ka shkuar nder mend te vras veten.
  Edhe juve.
  Te gjitheve.
  Kjo nuk do te thote se ne jemi budallenj.
  PAk te cmendur po.
  Gjithsecili eshte pak i krisur.

  Nejse.
  Une nuk kam ndermend ta vras veten sepse e dua me shume jeten. Shume me shume se te mund te sakrifikoja veten time. Pastaj dihet qe kjo bote eshte bote dhimbjesh e vuajtesh. Eshte bote eksperimentale. Bote e njohjes se vetes dhe te tjereve. Kjo bote eshte shume pak per te ndjere gjiteh vrungujt e gjakut ne trup e ne mendje.
  Pastaj une jetoj per te vrare veten time.
  A nuk mendoni dhe ju se ne cdo dite e vrasim, e tretim, e zhdukim pak e nga pak ekzistencen tone?
  Kaq te vegjel!
  Kaq te paperfilleshem!
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  43
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  etika e krishterė dhe vetėvrasja

  Etika e krishterė e dėnon vetėvrasjen pėr shkak tė tri arsyeve pėrgjithėsisht tė njohura: Zoti e krijoi njeriun nė shembėlltyrėn e vet (krh. Zan 1,26-27), pėr kėtė arsye ėshtė edhe zotėrues i jetės dhe vdekjes sė njeriut. Njeriu nuk ka tė drejtė tė disponojė me jetėn e vet sepse ėshtė vetėm ruajtės dhe udhėheqės i saj. Vetėvrasja ėshtė, mė tutje, krim kundėr atyre qė varen nga vetėvrasėsi, si qė janė familja dhe shoqėria nė tė cilat ky ėshtė dashur edhe mė tej tė jetojė dhe tė punojė dhe kėshtu tė japė kontributin e mirėqenies sė gjithmbarėshme. Dhe si arsye e tretė kundėr vetėvrasjes shėnohet shkelja e obligimit tė dashurisė ndaj vetvetes dhe synimit pėr pėrsosmėri. Vetėvrasėsi privohet nga mundėsia e ēfarėdo pėrparimi shpirtėror nė tė cilin ėshtė i grishur nga Zoti (krh. Mt 5,48). Feja e gjallė dhe dashuria ndaj tė afėrmit dhe Zotit janė mbrojtja dhe ilaqi mė i mirė kundėr vetėvrasjes.

  Eutanazia si formė e veēantė e vetėvrasjes shumė e pėrahapur nė kohėn tonė ėshtė problem i vėshtirė dhe duhet dėnuar ligjėvėnėsit qė legalizojnė vetėvrasjen eutanazike.
  IHS

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e zeus
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Kėtu
  Mosha
  42
  Postime
  931
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime

  Question

  --------------------------------------------------------

  Eutanazia vetevrasje?

  --------------------------------------------------------
  Nė botė ka 10 lloje njerėzish: ata qė kuptojnė sistemin binar, dhe ata qė nuk e kuptojnė!

 20. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per mua vetevrasja eshte te kesh nje kurajo te ekzagjeruar. (per ata te cilet e bejne jo per ata qe perpiqen me dhjetra here dhe asnjehere nuk ia arrijne)

  Une nuk e di nese personalisht do mund te beja nje gje te tille.
  Dua vetem te them nje ide: ekzistojne te atille te cilet bejne vetevrasje pikerisht per te shpetuar trupin nga vuajtja fizike dhe per te lejuar shpirtin te njohe hapesira te paimagjinueshme.E bejne me qartesi dhe me vetedije te plote.Nuk jane te cmendur por pikerisht nga njohja dhe nga disa ide rreth ekzistences se jetes se pertejshme.Jane njerez me nje kurajo te paimagjinueshme.
  Nuk mund te jesh ne shpirtin dhe trurin e askujt per te pare dhe prekur arsyet per te cialt i merr jeten vetes.Atehese pse i gjykojme? Me sa pashe tema eshte pikerisht se pse i quajme deshtake.Ndoshta deshtaket jemi ne te tjeret te cilet rreshqasim zvarrasi ditet dhe netet me shpresen se e nesermja do jete me e mire. Ata shkojne t'a marrin.Shkojne atje ku mendojne se eshte e verteta per ta. Gjithmone qahemi se sa e padrjete eshte jeta, se sa vuajme , se sa pa fat jemi. Atehere nese keto jane te verteta behu burre dhe ik nese vertete te eshte shpifur. Nese jo, atehere mos u qaj por bej c'eshte e mundur te arrish ate qe ke vene si piksynim.
  Me pelqen thenia: Veri vetes si detyre limite te paarritshme dhe puno qe t'i tjekalosh keto limite.
  Laguna Blu

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Medh'hebet ne Islam.
  Nga ERIKSON nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2009, 18:07
 2. Mendimi juaj pėr veten dhe mendimi i tė tjerėve pėr ju
  Nga hope31 nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 04-10-2006, 18:59
 3. Shkaqet e mjerimit tė Shqipėrisė
  Nga Iceberg nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 19-03-2005, 18:56
 4. Mendimi Ekstrem
  Nga green nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 18-11-2004, 11:28
 5. Mendimi demokratik nė vitet '30
  Nga erzeni nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-10-2002, 03:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •