Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
 1. #21
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,899
  Shume interesant. Nuk arrij te kuptoj se si qyteti Flumen (ku eshte shtypur glagolitiku i pare- dy librat qe permend Encounter) i Austrise eshte ne brigjet e Adriatikut 36 milje ne juglindje te Triestes. Ndersa publikuesi Sllav i ketij qyteti mburret qe eshte botues ne Iliri.

  Me siguri qe po flasin per Kroatet Ilire .
  Ndryshuar pr her t fundit nga javan : 08-02-2009 m 10:51

 2. #22
  STAVRI TRAKO


  Franciscus Blanchusei
  Frang Bardhi
  (1606-1643)


  Kapitull VII

  Proverba & te ndntie(t ndigjuara)
  Epirotarum
  1.Ve tn zon adhuroj(ve zotin ton adhuroj)
  2,Kush njef vet-hen njef tn zon (Kush njeh vetveten njeh zotin tone)
  3.Njeriu mbledh e zot yn prderdh.
  4.Vese zoti yn sht i pamkat.
  5.Ata t mire qi t hajsh sgijesh e tinzot ia hanj.(Ajo e mire q t hash e sngopesh e zotit ton sht haj)
  6.Shkaku ka shum arsye.
  7.Kush ka gjykuem, ska me vuem.(Kush ka gjykuar nuk ka vuajtur)
  8.far t bsh, bhe urtsisht.
  9.Zgjidhe fjaln m t pruerm
  10.Njeriu i urt (I menur)zgjedh fjaln e vet.
  11.Gjinden shum duer (lloj) njerzish.
  12.Shikom stanin ,ani(pastaj)t bamt (bmat)
  13.Nj frutit lisi e mire njifet, kish qen Madha (frutet e nj peme t mire njihen se jan t mdha)
  14.E dogj languan bushtra.(E djeg languan bushtra)
  15.T kqiat mbshojn(rndojn)
  16.Kush nuk sht mbs-huem(msuem),sdi me urdhnue (sdi me urdhru)
  17.Mbasi ta kesh zn,ani mbsho.(pastaj msho)
  18.Majmuni nuk t zihet mb lak. (Majmuni nuk zihet n lak)
  19.Anmikun mos el zuun. (Armikut mos i el syn)
  20.Me mijt ha e pi ,e treg mos bj.
  21.Njra dor lan tjetrn e t dyja lajn faqet.
  22.Armiku plak ,st bhet kurr mik,e n tu baft sbhet i drejt.
  23.Skifteri sgjitet (nuk u qepet) mbas mizashit. ( mizash)
  24.M mire me hesht, se t flasish shum.
  25.Pr t paditurit , t pafolurit sht t fol.(t heshturit sht si t flas)
  26.Duke fol fjalt,e fdiga (e keqja ) rritet.
  27.Mos i jep arsye t paditurit,thot Solomoni.
  28.Fjalt jan gra(pr grate) ,t bamet burra.(bmat jan pr burra)
  29.Gjithkush duhet t mbaj nj mjeshtri fshehur.
  30.Nj njeri, q ka shum fjal na i shkrthen mendt.
  31.Ato gjaste (ngjarje)q st kan hije e st prqasen,sduhet me dshirue.
  32.Ato gjaste q t bjejn(sjellin)t dhimtuen(dhimbje)sduhet me i kujtue.
  33.M mire me dekun nj here(t vdessh nj here) ,se me u rreziku gjithher.
  34.Cilido nga zogjt, o bilbili e bie pranvern.
  35.Kur dro se (druan se) t del ma keq ,mos e ban.(bj)
  36.Kush vete n mulli, doemos do prmjellet.
  37.Dshirojm gjithher ato caste, q si kemi.
  38.Gjithkush shikon t mirt e vet.
  39.Peshku ma par qelbet nd kryet.(nga koka )Turqisht: Baluk bashkaclan kokar
  40.Ani i qeih nuk thehet.
  41.Dita e mir njifet ndermenate.(q menat,pagdhir)
  42.Molla nuk rzohet larg molls.
  43.Gjith gjastet (ngjastet) me mot.(gjith ndodhit n kohn e duhur)
  44.Duhet me pritur rend.
  45.Bushtra q ngutet me pjell,bn klysh t verbr.
  46.Kush shkon ngadal ,shkon ku e vendos.
  47.Ky shekull u ongthi( u hngr ) ndasgia. (ndasish)
  48.Sbt bes nd kta shekuj.
  49.Kush len kembyem (i marr),kmbyem ( i marr) vdes.
  50.M mire me pasun armikun shtruem(hapur),se sa mikun e mbyllm.
  51.T folurit e prit.
  52.Kush dhjet n det, e gjen n kryp.
  53.Duhet me shtri kmbt sa ke t mbuluemit. (mbulesn)
  54.T gjith jemi bijt e mortjes.(vdekjes)
  55.Marin(mbaren ,turpin) sduhet me e harrue,perse sot mue neser ty.
  56.Si t nderosh, ashtu ke me qen nderue. (Si t nderosh,ashtu do t t nderojn)
  57.I belbti merr vesh m mire t belbtit.(belbaku atij q i merret goja )
  58.Deti,zjarri ,gruaja tri t kqijat m t mdha.
  59Kush ha shum biber(piper) sdendet edhe ne lakna.
  60.N qind t fitueme ,spagujn nj t pagueme.
  61.Gruaja e bukur dhe vera e mbl jan helm.
  62.T vobegun ku ta zer nata ,aty asht pallati i tij.
  64.Posi leu ,ashtu vdes njeriu.
  65.Kali sht i atij ,q e ngarkon.
  66,Nj gur nuk bn mur.
  67.Dheu i zi e bn bukn e bardh.
  68.Sduhet me i shrby atij, q st njef.
  69.Mjalti shum here bn t lpim gishtat.
  70.Kush bn fosen (Gropen) shoqit vet bie nd t.
  71.Kush vete n mulli m pare ,ai m pare bluan.
  72.Kush dro(druan) zjarrit ,Ntimit(nga tymi) ikn.
  73.Merr pene n do te gjesh lmshin.(kap fillin)
  74.Ri shtrembr e fol drejt.
  75.Kur t shofsh vesht e vetit ,athere ke me m pa.
  76.Kush ngjan,qan.
  77.Si m sheh ,ashtu m shkruaj,
  78.Qet (gjuan )shigjetn dhe mef (fsheh) harkun.
  79.N njrin vesh m hyn e n tjetrin m del.
  80.Ndr t verbtit, edhe ti mbshil syt. (mbyll syt)
  81.I verbri heq t verbrin e t dy ndrfosen e rrzohen.
  82.Ai ast q sht m i bukur,ai sht m i vshtir ta kesh. (me e pasun)
  83.Luft pa t vdekur ,ssht(ska)
  84.T dashtunit (dashuria)prej s pamit vjen. (nga at parit vjen)
  85.Kush ka hov, shkcen. (krcen)
  86.Kush nj kias ep,dy here ep.
  87.Kush ka denar(pasuri ),am e at ble.
  88.Gjithka fal, ka per denar.(gjithka fal sht pasuri)
  89.Kalin e mire shpore nga dhuna.
  90.Mos m merr, mos m ke dhn ( mos m merr at q sma ke dhn)
  91.Lufta e madhe e ban pajn e mbl.
  92.E vrteta si plqen gjithkujt
  93.Ujku qimen e ndrron ,ma vesin se harron.(por vesin se harron)
  94.Edhe delet q i numron i ha ujku.
  95.Digjet bari i njom ,ndr pr t that.
  96.Sduhet me i zan bes as ujit ,as turkut.
  97.Ku turku ve kambn aty sdel bar.
  98.I shkmbyemi (I marri) gjith her bn dasm.
  99.Gjith dheu i ka zakonet e veta.
  100.Un zot e ti zot ,e bar kalit kush i jep.
  101.Un fisnik e ti fisnik ,e kasht kalit kush i shtie.
  102.Shigjetn e shtime nuk e kthen.
  103.Mos t mundoft i munduemi.
  104.Si t bash ashtu ke me gjetun. (ashtu do t gjesh)
  105.Ssht mbare mos me ditur, ma me mos dashtun me xan.(por t mos duash t nxsh)
  104.Vuan ajo shtpi ku kndon pula ,e gjeli hesht.
  107.Me at mas q t matin, me at keni pr tu matur.
  108.Ssht i urt (i menur) ai q mshel (mbyll) dern e oborrit ,mbasi i vodhn kan dhe dhit.
  109.M mire me thyem kryet, se me vu zakon t ri o t ln.
  110.N t pafsha nja tjetr here,ka me qen e dyta here.
  111.Sduhet me lujt me gur prpjet. (Loja me gur prpjet t thyen kokn)
  112.Ma vlen nj dhelpr e gjall,se nj luan i coft (m shum vlen nj dhelpr e gjall se nj luan i ngordhur)
  113.Tuk i diegj plakesh e aty prket .Ku i mbaron vjett ,plakesh ,aty prket.

  I prndrituri Frang Bardhi ua dedikonte Fjalorin Latinisht Arbnisht, gjith atyre Arbreshve q do ta marrin me zgjedhur e me nxan
  N parathnien e librit, Ai thotue pasun dit e pr dit t dashtunit e mij (mbasi hyra n Kolegj) kujtuam me qit (nxjerr) cop libr q sht me ndihmue : m njane gjuhn ton q po bdaret e po bastartdhohet , sa ma part e v(q sa vete e m),e ma fort me mendihmue,gjithe atyre q jan ndr dhen e tin zot e t shenjts Kishs katolike e q sdijn gjuhn Latine .Pa t, nuk mbetet kush q mund t shrbej si duhet ,zakonet e Ceremonit e Shenjta t Kishs t Roms pa prseritur prap nj gabim a faj t madh. .Duke u ndjer shum mirn me marr e me kthyem nga gjuha latine n gjuhn Arbreshe nj fjalor ,nj tjetr fakt sht vees nja libre ,q ka n t sa fjal e sa emra q jan ,e gjinden n kt pjes shekulli osi kur me than(si t themi) ,t njerzve e t shtazvet ,ujrave e t maleve e t fushave e t sa t tjera kafshve ,q gjinden ndn qiellt dhe mbi qiellt, posi kur t tin zot,t engjjt,t shenjtit e tjera . Cili(Ky) libr m plque e mu duk se kishte me qn pr ndonj ndihm ,ndonse t pakt,e t merituar q kshtu mbase i duhej. (pr ashtu mbasi u dashte ) Kolegjit te Zonjs s Lurit, kur erdha n Rom, prur thenit Kuvendit Shenjt,e t Ndriimit Ndershmit zot Ipevshkit t Zadrimes tim Ungji, i quajtur Gjei i Bardh , nga fisi yn e i dors son, shum i urt e i vyer (vyjshmi),i cili prej dashuris s tin zot T shenjtit At PAPA Urbanit VIII ,sht tash krijuem e bam Arqipeshk i Tivarit . Hyra n Kolegj ku jan shkollart o ata q xan me vojt(t shkojn) mbasandaj, ndr t pa fet, me knduem t shenjtn e te vrtetn fen ton ,zuna fill tue kthyem ket fjalor mb gjuhet ton,e ktheva nsi (si ) gjith mujta (munda),e mbasi e sosa (mbarova ) mu duk i pak ,e i vogl;prandaj ashtu hina(hyra) tuj kujtuem (duke kujtuar ),e shkrova mb gjuht ton ma par do t falunash(prshndetjesh), q i kan zakon e i bjn Arbnesht kur s largu,o s ktej mb udh e piqen ,tue vum pr ngjat tyre (duke vn krahas tyre) edhe mb gjuhet e Latineve , gjithashtu edhe do proverba e t thna, nse sijashit (n disa prej tyre ) i kan zakon e i thon Latint disa italjante :disa ndajfolje edhe gjith fare kasheze jan n ket cope libr, I vura fjal pr fjal,e ma pare mb disa vise(raste) vuna latinisht ,e pastaj prbri o prfundit vuna Arbnisht e m t tjerat vura ma pare fjalne ,e rjeshtn Arbnisht, pastaj prfundit Latinisht ,ashtu qi,ata q nuk e dijne,e q duan me zan gjuhn latine ma mire e ma vdob(ndihm) tu vijne. Perse vee dy aste (t dashtunit e mij)me shtyn ,e m nxitn me u fedigun (prpjekun)e me kthyem kt libr :e para q me shtim beleg (q t ftoj) gjith atyre q munden me kthyem ndonja cope libr pr ndihm t fes e t dors son. ,:e dyta e ma e zellshme q t paditunit gjith atyre (posi preka nd t zant filli t kesaj letere )q shrbejn Kishs s Shenjt ,popullit, e famullis ,e thon t shenjtn Mesh ,e kndojn shenjtn oficia, ,mb gjuht e mb hesapit (llogari,interes) t Letint ,e te shenjts Am Kish e Roms ,as nuk ndgjojn ,as nuk marren vesht gjith thon ,e gjith zgjidhen ,e ai q asht i pa ditune ,posi thot Katoni ,legere o non itelligere nengligere est,sikur me thane(q do t thot) e zgjidh (zgjedhja ) ,e mos ndgjo o mos merr esht, gjith zgjeth te pa ditun asht.Prashtu (sht po ashtu si t zgjedhsh paditurin) Un lus t dashtunit e t vyrtytshmit e mij pr t mirtt tuaj ,q ti vini kryet e ment me gjithe zemer, fuqi ktij Ditionar(fjalori),e t mos e lshoni ndoret(nga dora ) e mendjet q duhet ta merrni vesh e t zini gjith thot (gjith ka thot) , e gjith mson(gjith ka mson ) e vnue(e prmban) U premtoj q pr te vrtetn nd dai pakz me u fdigun(prpjekur) kini me zan ksi libri( keni me nxa nga ky libr),nd mos tjetre ,me ndgjuem gjith urdhnon kalandari,o ordinary ,e gjith rubrikn Rubrik q do me thn tjetr vese ato fjalt kuijet (ky) ,paret me ta ;mba t tjetrt(n ann ttjtr) an kujtova,e me dy ma mire kthyem gja kafsh se asgja( se sht m mire me kthyem dika se asgj) ,prse .ndmos ngjejem mendjet se nde terit (prse nuk gjejm mndje(dije) duke ndenjur ) e pakt drit vjen e kushton shum.Vullneti e kujdesi vese, Krijuesi i Qiellit. Por e di Vlleznit e dashtun si e kam pasun e si e kam nd me rante fuqia me dhan dorn e me ndimuem t pa fat e t dors Arbneshe ,pra ashtu przini ma me me kte fedigjeze(prpjekje) sa asht e si do asht po sikur te ishte dika e emadhe e vuetshme(e vler) e mos u vinj vshtire me uruem pr mue ,i thoni shndosh.
  Prej Rome ,Dit nd Maj 30,nd vjett e Krishtit 1635
  Prej lisave(burrave) krkohen fruta t mdha, se pr m keq mjaft nga djemt asgan i bjerin vlerat e tyre ngaq bredhin e digjen si langojt nga bushtra(hasmi).

  Pas knaqsis s veant q ndjeve kur arrita t transkriptoja t 113 proverbat dhe pathnien e fjalorit latinisht shqip t t prndriturit Im zot Frang Bardhi ,ndoqa rendin e proverbave duke u munduar t kuptoj brendin filozofike q ato i prcillnin nga afro 400 vjet m par, sofrave t burrave Arbresho -shqiptar ku ato do t prcilleshin. Ishte pikrisht koha kur Shekspiri vinte n skenn e teatri Globus tragjedit e tij t pavdekshme.Dikush do t mendoj se lidhje kan ndr veti kta dy njers t mdhenj .Prpos bashkkohsis ata i bashkon dhe misioni dhe prgjegjsia e secili pr bashkkombsit e tij .
  Shekspiri u ndritte udhn bashkkombasve pr epokne re q lindte n Anglin e fillim shekullit t17 t ,ndrsa i prndrituri Im zot Frang Bardhi krkonte,sadopak, t prhap dritn e dituris dhe t prshkndijoje lirin n ndrgjegjen e fjetur t shqiptarve duke pasur si kryefjal adhurimi pr zotin dhe domosdoshmrin e njohje s vetvetes.
  Hirsia e tij Frang Bardhi e ndjente se po rrezikohej gjithkaja e aritur deri athere nga arbnesht e tij, e pr m zi, t tjetrsohej e t mbulohej nga tisi i harress .Shkaku- thot Ai -ka shum arsye .
  Pr t mos u bre preh e rrethanave historike e fatalitetit q rezervonte atyre asti historik ai propozon q gjykimi t bhet urtsisht dhe duke zgjedhur fjaln e prueme .Nisur nga rrethanat e interesat,n t ciln ndodhen njerzit, ai thot,se gjinden shum lloje njerzish .Pos gjendjes katastrofike ,prej lisave(burrave) krkohen fruta t mdha, se pr me keq mjaft nga djemt asgan , po i bjerin vlerat e tyre ngaq bredhin e digjen si langojt nga bushtra(hasmi).
  Ai u kujton burrave arbresh se nj nga t kqiat q rndon m shum sht adituria q t pengon t bhesh zot i vetes , I keqi(bashkpuntori) sht si majmuni q nuk zihet n lak.
  Imperativ i kohs sht q t mos i hapin syn armikut Me t keqen,edhe mund t bashkjetohet pr rrethanat dhe momentin, por n asnj mnyre te mos bashkpunohet.Rrugdalja nga e keqja sht bashkimi, pr t gjetut fuqin,sepse armiku plak kurr nuk t bhet mik dhe n tu bft nuk bhet i drejt.
  T keqen m t madhe Frang Bardhi e sheh t padituria ,e cila sht m mir t hesht dhe t mos i jepet arsye.sht koha t lihen fjalt dhe t hidhet ne veprim,burrat vlersohen nga bmat.Organizimi i pavarsis e sheh si nj mjeshtri,q duhet mbajtur e fsheht.N rolin e nj udhprisi t vrtet ai porosit : -duke harruar t shkuarn - duke harruar ka st ka hije dhe nuk t prqaset e ka t sjell dhimbje.Ai mendon, se sht domosdoshmri sacrifica dhe flijimi, kur e lyp nderi dhe liria e atdheut edhe prej dokujt krkohet t pranoj m mir vdekjen,se sa prjetimin e rrezikut t vazhdueshm.
  sht detyrim i gjithkujt prej zogjve, si edhe e bilbilit ,q ta sjell pranvern . Gjithkushi e dshiron at q i mungon. Gjithkush sheh t mirn e vet . Por,t keqen e sheh te udhheqsit, se peshku qebet nga koka,e nuk dyshon se mbarsi e njeriut duket q n te rit e tij. Asht si molla q nuk bje larg molls dhe njeriu duhet t mos i shrbej t tjerve .
  do gj duhet ta bsh n kohn e duhur ,duke i mendur mir gjasat,se ngutja,ngjason me bushtrn , q ngutet me pjell e bn klysh t verbr.Pr t arritur n ka vendos duhet punosh me mend, t shmangsh ndasit,t lidhet bes,sepse t marrt , t marr vdesin.
  Frang Bardhi sht njohs i mir i qndrimeve e mendsis s njeriut t kohs s tij.Duke dshirur t eksploroj n shpirtin e tij bn nj paraqitjeje t karaktereve e tipave t kohs
  Njeriu duhet t jet syel, q t njoh mikun e vrtet nga miku i rem;t mos flas shum;t mos bj keq se do ta gjej n shtpi dhe t mos harroj asnjher se jemi bij t vdekjes ,turprimi dhe korritja e tjetri lahen pr kok.
  Nderimi i vetvetes sht nj gur peshe, q do t prdorin t tjert .Njeriu mund t humbas n se nuk ruhet nga rreziku i ujit ,zjarrit dhe femrs e sidomos nga kjo e fundit se kush ha shum piper nuk dindet s ngrni lakra .Por, gjithkush duhet ti friket shpageses,sepse femra e bukur dhe vera e mbl jan helm.
  I vobegti ishte n vemendjen e t ndritshmit Frang Bardhi Ai e konsideron at nj gur t murit shoqror.sht prgjegjsi njerzore,pr tu prkujdesur pr t ,se puna e tij e bn bukn e bardh..
  Ai troket edhe n ndrgjegjen e artyre,q shrbejn t tjerve duke ju kujtuar se mjalti shum here bn t lpim gishtat e ndaj atyre q mundohen t t bjn gropn uron, q t bihen vet brenda .
  Pr Frang Bardhin kishte ardhur koha pr t shijuar miellin e liris gj q duhej br pa drojtje dhe me vendosmri, duke br vlersime t urta t situats, pr t zgjidhur lmshin,duke u ruajtur nga pabesit e shigjetave vrastare ,nga shurdhsia e njerzve.Ai godet verbrin e tyre duke e konsideruar verbrin vetvrasse. Liria sht asti m i bukur e vshtir ta kesh,se krkon fli. Dashuria pr liri duhet t tregohet me prpjekje dhe bashkim,se t nderuar nuk t bn pasuria. Robria zhduket duke shporrur dhunn nga njeriu,nga q jetn nuk sht e drejt tja marrish tjetrit kur nuk ja ke dhn.Ta falsh jetn pr atdhe sht paja m mbl,q ke mare ndonj here.
  E vrteta e liris nuk i plqen n mnyr te veant hasmit, q si ujku qimen e ndron po zakonin nuk e harron.
  sht i paqm edhe me ata njerz q, me apo pa dashje, jan vn n shrbim t t huajve duke ju kujtuar se mund t shkoj i njomi me t thatin e sduhet me i zn bes ujit dhe hasmit .
  Gjja m e drejt sht t respektosh zakonet e vendit .Pr zotin e shtpis sht dhun q t jet shrbtor n shtpin e vet.
  Tradhtia sht si nj shigjet e shtime q nuk t jep nder dhe q ka nj fund t trupshm ,si t bsh do t gjesh .Marrzi sht t mos duash ta kuptosh
  Vuan ai komb t cilit i mungon burrria e si ta vlersosh veten ashtu kan pr t t vlersuar t tjert . Nuk ka m vler t kuptosh vetm kur t kesh humbur gjithka se sht varfri dhe robri e dyfisht.Sduhet me lujt si i marri me gurt mbi kokn se e pson duke t rn kres.Sado i vogl n dukje do prpjekje per mmdheun vlen m shum se nj pun pr luanin (perandorin) tashm t coft.
  T gjith duhet t bjn detyrn ndaj atdheut.
  Me t 113 t thniet, I prndrituri, Im Zot Frang Bardhi prurohet si shnjtrues i testamentit t liris

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-02-2010
  Postime
  10
  kerkoj nje proze

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,278

  Pr: Gjuha Shqipe - Dokumente t shkruara dhe libra

  Si sot, 467 vjet m par, nisi rrugn e vet fjala e shkruar shqip

  “U doni Gjoni, biri i Bdek Buzukut, tue u kujtuom shum herr se gluha jon nuk kish gj~ t ndigluom n s shkruomit shenjt, n s dashunit s bots s’an, desha me u fdigun, pr s~ mujta me ditun, me zhdritun pak mendet e atyne qi t ndiglonjin… “nd viett M.D.L.IV. njzet dit nd mars zuna nfill, e nbarova nd viett nj M.D.L.V., nd kallnduor shkruan Gjon Buzuku n Meshar, veprn letrare m t vjetr shqipe t botuar dhe t ruajtur deri sot.

  Libri prbhej nga 110 flet mirpo kopja e librit q ka arritur sht e cunguar dhe i mungojn 16 faqet e para dhe ndr to edhe kopertina me faqen kryesore.

  Autori i librit ishte Dom Gjoni i biri i Bdek Buzukut, i cili nga dashuria pr atdheun e tij, me ann e ksaj vepre, deshi me sa mundte, t afronte sado pak ata q do ta dgjonin. Ai e nisi kt me 20 mars 1554, dhe e mbaroi me 5 t Kallndorit 1555, pa dal qart pr ne, nse ishte kjo koha e hartimit apo e shtypit apo u kryen kto dy pun paralelisht. Shum pak gjra dihen pr shkrimtarin dhe jetn e tij. Ky emr na del n Sarajev ku ka pasur njerz t quajtur Buzuk, q e dinin veten fis shqiptar e ku m 1887, provinciali i Franeskanve t Bosnjs ka qen Andria Buzuku, i cili vet dshmonte se t part e tij ishin t dal prej Shqiprie.

  Nj lokalizim i emrit familjar t autorit ton, pas krkimeve t fundit t Justin Rrots, u b i mundur pr nj koh rreth katr breza para tij. N Katastrn Veneciane t Shkodrs, prmendet “Vlada “, e veja e nj far Gjura Buzuku pr katundin e Reit n breg t Buns n krahinn e Ulqinit. N nj dokument t 1445, Buzulki del si emr katundi n krahin t Tivarit, pran Obotit t Krruit. Pastaj ky emr do t jet ndryshuar n Buzuku, me zvendsimin e “ulk” me “uk”. Autori i veprs ishte nj famullitar i thjesht i nj komuniteti katolik shqiptar. Gjuha e tij mbete gjithmon nj gegrishte veriore disa veori dialektore vetanake. Nga kjo del qart se si ai ishte nj bir i Shqipris s Veriut, por nuk dihet a i prket ans perndimore apo lindore t ksaj treve. Nuk sht e pamundur q vendi i tij i lindjes t ndodhte n nj krahin q ka mbetur jasht kufijve t Shqipris s sotme.

  Justin Rrota mbron tezn se vendlindja e autorit t Mesharit duhet t krkohet ndr krahinat e Krajs e Shestanit. Nga pikpamja e historis s Shqipris, sa i prket gjuhs, kemi t bjm me nj gegrishte t shekullit XVI.

  Rethanat politiko-kishtare q frymzuan autorin

  Historikisht kjo vepr nuk duhet shikuar e izoluar n vetvete, por prbrenda nj pamjeje m t gjer. Ajo ather nuk do mohet ndryshe ve si fryt i nj politike kishtare t zhvilluar rreth mesit t shekullit XVI.

  N nj krahin periferike, kufitare t Kishs s Roms, me nj popullsi katolike-shqiptare e ortodoksesllave, ku antagonizmi fetar ekzistonte prej kohsh, ndonj prelat ose kryetar dioqeze ambicioz e largpams si Arqipeshkvi i Tivarit, Gjon Bruni (1551-1571), ndrmori masa t prtrinte besimin katolik, ta ruante e ta zgjeronte. Momenti psikologjik pr nj vepr politiko-kishtare t ktij lloji, jo vetm q nuk mund t zgjidhej m mir, por vet rrethanat e reja historike shtynin pr nj t till ndrmarrje: ishte koha e Koncilit Tridentin, dhe pikrisht periudha e intervalit midis dy kuvendeve t para 1545-1547, 1551-1552 dhe e t tretit 1562-1563. Me kt Koncil, si dihet, krahas me prtrirjen e Kishs Romake, nis lufta e saj kundr reformimit q kishte filluar t deprtonte edhe n Gadishullin Ballkanik. Nga ana tjetr, me pushtimin e ksaj zone nga osmant, kishte filluar ktu largimi, sidomos i krahinave perndimore, nga besimi kristian, largim ky q u shtua n shekujt e mvonshm. Kto jan afrsisht rrethanat poltiko-kishtare, brenda t cilave arsyetohet iniciativa q mori ky autor nn shtysn e ndonj ipeshkvi ose arqipeshkvi t Shqipris s eprme pr hartimin e shtypjen e nj teksti liturgjik pr elementin katolik shqiptar t ksaj krahine.

  Kto rrethana jan reflektuar padyshim edhe n fushn mendore dhe pr lulzimin e tyre, ktyre u detyrohet literatur shqiptare e vjetr. Buzuku prbn piknisjen n kt pun, e cila vazhdon pastaj me shkrimtart e tjer n shekullin XVII dhe XVIII. Gjithashtu, kjo veprimtari letrare lidhet historikisht n fund t fundit me efektet e kundr reformimit n Evropn Juglindore dhe t situats q u krijua n kto an nga sundimi osman.

  Prfundim

  Qllimi i Gjon Buzukut ishte pajisja e Kishs Katolike shqiptare me nj libr q t prmbushte nevojat e prditshme t shrbimeve fetare, dhe ngritjen e kulturs s kleri. Synimi tjetr ishte edukimi fetar i mass s besimtarve n veshin e t cilve do t arrinte m n fund fjala e tij, qoft prmes gojs s priftit, qoft me an t leximit direkt t librit. Qllimi tjetr ishte zvendsimi i gjuhs s prgjithshme t liturgjis romake me gjuhn e vendit. Dihet se prdorimi i nj gjuhe nacionale brenda n liturgjin e kishs katolike nuk sht nj pun e zakonshme. Buzuku, m i vjetri autor shqiptar q njohim, duke u ushqyer te rrnjt e kulturs s atdheut t tij, pati si sht e natyrshme, edhe disa ndikime nga jasht q jan kryesisht t kohs e t vendit. Megjithse ato nuk mundn t ndryshonin qensisht veprn e tij, prsri u dukn n disa an t formimit t tij si shkrimtar, n trajtn e jashtme t librit, n karakteret e shtypit dhe zbatimin fonik t tyre. N vend q t gjykohet autori e libri i tij n mnyr t njanshme nga caqet e kohs s sotme, duhet pasur gjithmon parasysh q Buzuku, ka qen nj bir i Shqipris, i pari autor shqiptar, gjat periudhs s mbarimit t Mesjets dhe fillimit t Renesancs si dhe i rrethanave n t cilat u formua./ KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/libri/si-so...shkruar-shqip/

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,843

  Pr: Gjuha Shqipe - Dokumente t shkruara dhe libra  Emisioni "Me Xhaxhiun" - E ftuar ne studio Elena Kocaqi, historiane

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •