Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 50
 1. #1
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime n 30 postime

  Poezi dhe krijime q i kushtohen gjuhs shqipe

  Gjuha Shqipe


  Kur n sulm hodhn turqit
  Hordhit e pambaruara,
  Kshtjellat e sintakss
  Si muar, q si muar.


  Kur pan se gjuhs
  Si hodhn dot prangat
  Lshuan drejt saj
  Gjithfar merimangash.


  Parashtesa e pjesza
  E lidhza s prapthi,
  T bukurn gjuh
  Ta bnin leshharpi.


  T t bnin ty, donin,
  Shqipri, memece.
  Po ja, erdhi Naimi,
  Si yll mbi ty ecte.


  Dorn e zbeht
  Mbi ball ta vuri
  T t hiqte zjarrllkun
  Prej t smuri.


  Dhe vdisnin pjeszat,
  Thaheshin merimangat,
  Ndriste si perlat
  Poezia e madhe.

  Ismail Kadare

 2. #2
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime n 30 postime
  Gjuha shqype


  Porsi kanga e zogut t'vers,
  qi vallzon n'blerim t prillit;
  porsi i ambli flladi i ers,
  qi lmon gjit e drandofillit;
  porsi vala e bregut t'detit,
  porsi gjma e rrfs zhgjetare,
  porsi ushtima e nji trmetit,
  ngjashtu ' gjuha e jon shqyptare.
  Ah! po; ' e ambl fjala e saj,
  porsi gjumi m'nji krthi,
  porsi drita plot uzdaj,
  porsi gazi i pamashtri;
  edh ndihet tue kumbue;
  porsi fleta e Kerubimit,
  ka'i bien qiellvet tue flutrue
  n't'zjarrtat valle t'ameshimit.
  Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
  qi kt gjuh t Perndis',
  trashigim, q na la i Pari,
  trashigim s'ia len ai fmis;
  edhe atij iu thaft, po, goja,
  q prbuz kt gjuh hyjnore;
  qi n'gjuh t'huej, kur s'asht nevoja,
  flet e t'veten e ln mbas dore.
  N gjuh shqype nanat tona
  shi prej djepit na kan thnun,
  se asht nj Zot, qi do ta dona;
  njat, qi jetn na ka dhnun;
  edhe shqyp na than se Zoti
  pr shqyptar Shqypnin e fali,
  se sa t'enden stina e moti,
  do ta gzojn kta djal mbas djali.
  Shqyp na vete, po pik' m para,
  n'agim t'jets kur kemi shkue,
  tue ndjek flutra npr ara,
  shqyp m s'pari kemi kndue:
  kemi kndue, po armt besnike,
  qi flakue kan n'dor t'shqyptarvet,
  kah kan dek kta pr dh t't'Parvet.
  N kt gjuh edhe njai Leka,
  qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xni,
  n kt gjuh edhe Kastriota
  u pat fol njatyne ushtrive,
  qi sa t'dris e diellit rrota,
  kan me kn ndera e trimnive.
  Pra, shqyptar do fs qi t'jini,
  geg e tosk, malci e qyteta,
  gjuhn t'uej kurr mos ta lini,
  mos ta lini sa t'jet jeta,
  por pr t gjithmon punoni;
  pse, sa t'mbani gjuhn t'uej,
  fisi juej, vendi e zakoni
  kan me u mbajt larg kambs s'huej,
  Nper gjuh shqype bota mbar
  ka me ju njoht se 'fis ju kini,
  ka me ju njoht pr shqyptar;
  trimi n'za, sikurse jini.
  Prandaj, pra, n'e doni fisin,
  mali, bregu edhe Malcija
  prej njaj goje sod t'brohrisim:
  Me gjuh t'veten rrnoft Shqypnia!  At Gjergj Fishta

 3. #3
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime n 30 postime
  Gjuhs shqype


  Gjuh' e ambl, gjuh' amtare,
  Je ambla gjuh' shqyptare!
  Gjuh' e nalt' pr Perndi,*
  T'cilt ndr koh't q kahmot shkuene
  Mbi Tomorr t prdoruene;
  Gjuh' e ambl, plot dashtni!

  Gjuh' e shejt' e kaq e mome.
  Gjuh' sakole**der n'dit t'some,
  Shoqen tande kund s'e gjen!
  Zoti ty ktu t'ka uemun:
  T'rrebt' e t'bukur e t'kulluemun;***
  Kshtu gjithmon' ti ke me qen.

  Gjuh' q t'foli Skendrbegu,
  Dhe ndr t'par' qe Naim Begu,
  Q me shkrim t'pat lartsue.
  Ty t'kan' fol' shum' kapidana,
  Burra t'rrebt si t'ishin zana;
  Gjuh' e rrebt, ti qofsh nderue!

  Gjuh' e bukur si pranvera,
  Ti s'do t'quhesh ma: e mjera;
  Se na dona ty me t'rrit.
  Bashk' me t'tjerat shoqe tueja,
  Se ma s'dona zhele t'hueja
  Ve duem ty me t'pa n drit.  Hil Mosi, Wien (Vjen) 14.I.1907

  (*) poeti imagjinon sikur me gjuhn ton foln perndit e orakujve t lasht t Dodons etj.
  (**) pr: gjuh trimresh;
  (***) tre veti q ka gjuha jon.

 4. #4
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime n 30 postime
  Gjuhs shqipe


  Lshon ame ilire n`goje agimesh s`vjetra
  Ndo `i fjale e jote than` vetimeveti,
  O gjuhe e folun n`bote ende ferishte
  S`ciles Mayeri ne te censhmet letra
  Rraj`t e mshefuna n`mot nuk mund ia gjeti
  As n`t`folun t`Cezarve as n`helenishte,
  Perse Athina s`kishte
  Emen as Roma, kur e rrept ushtove
  Nder vepra katallajsh qi nper jehona
  Vigma t`fuqishme qitshin hove-hove,
  Tue ndertue ledhe permbi troje t`ona.

  Kuturesat e hyjit nper gjeth lisi
  N`Dodonen shejte prifti, qi n`pergjime
  Naten e diten rrinte atje perdore,
  Porse ndo `i fllad pullnaje kundalisi,
  Ndoshta me fjal`t e tueja i dha heshtime
  T`perfrigueshme qi mbluen t`parat therore:
  Ndoshta ndo` i buz` hyjnore
  N`at mot qi zota shpesh perbujte toka
  Shqiptoi kto fjal` qi ne mbi goj` na shkrefen;
  Me ty hyjneshat ndoshta nper kto boka
  Ndonjij biri njeriu dashnin ia shprefen.

  Mbi anija t`shpejta velat nde kah preja,
  Qi urdhni i Teutes niste nen hyj ari
  Me msy t`Helenit barkat tregetuese
  Ngarkue me ar e kem e skllave t`reja,
  Ty t`kelthitte n`timue anijetari
  Tue i ra me kic ilir pupes bishtnuese;
  E permbi val` shkembuese
  Ti jehojshe nder hymnet e ngadhnjimit
  Kur, me plackat e rrmbyeme mbrend` stivue,
  U afrojshin n`breg anijat prej agimit,
  Mbretneshes s`detit pret me i a dhurue.

  Mysteri i vjeter qi mberthen fjal`t t`ueja,
  Zanin na e dridh` me nji kreni t`pashoqe,
  O ghuhe e folun per trimij pranvera,
  E tok na mbajte nder pushtime t`hueja
  Sepse prej gojve arbnore nuk u hoqe
  As kur u ndam n`besime e doke tjera;
  E shekujve potera
  Qi me vrull u perplas mbi tok` shqiptare
  Ndonjij ndrrimi edhe n`ty i cili shtegun,
  Por prap kumbimet n`buze i ke krenare
  Si n`mot qi Ilirt Shqipnis i a ruejshin bregun.

  Thue buza e kangatarve te paemen
  Qi gzim e idhnim me ty knduen maje mali
  Dhe kanga u humbi n`erresin e motit,
  Ket permallim qi mungullon mbi t`emen
  E vjen nga heshtja e shekujve m`a fali,
  Mue trashigues i tune n`dhe t`Kastriotit?
  N` kthjelltin e dites s`sotit
  Kang` ndoshta t`kndueme qi vorroi kalesa
  Kendoi, o gjuh` lulzue n`shkreti, dh`asht goja
  E eme ahmarrse e gojve qi harresa
  N`terr mbylli, kur ti s`kishe as sheje as shkroja.

  Motrat e tueja qi kumbuene n`shekull
  Bukurin tue sjell` n`prak t`ksaj jete
  E tjetra ligj`t e Arsyes qi mbarshtrojn` fise,
  Heshten e rrojn` vec n`karta:ti, per mrekulli,
  Me nji mosh` trimij vjetsh e blerun mbete
  Edhe kumbon e gjall` po n`ato vise
  Ku me lshue tingujt nise
  N`foshnjin e botes. Pse t`ka ruejtun fati
  T`njom edhe virgjin? Egersija jote
  Mos mban n`at gji, q`i hueji nuk pecati,
  Stinen e fundme t`poezis s`ksaj bote?

  O shqipe plot me munguj, o gjuh` burrash
  Qi me `i fjal` t`vetme lidheshin per laku
  Dhe soje as vdekja s`mujte kurr me i trande,
  Shprehje t,kulluet na ep si akull gurrash
  Per kang`t e burrnis s`lasht q`ushqejm` te gjaku
  E t`lavdis s`re qi me t`fitue na kande;
  Thjeshtin e ambel t`ande
  Me ndjell` dashnin e vashavet qi t`flasin
  Falja poetve t`u, por n`qe se kamben
  Buzes amtare kush ia ven, ti casin
  Mos prit: banu rrufe me lshue n`te namen.

  O Kange, Arbnor`t e plogte i kapi gjumi;
  Ti kris si za burije
  Mbi ata qi flejn` pa andrra fisnikije:
  E n`qe se belkacuk`t e gjuh`s ilire,
  Tue t`ndie fishkllojn` prej smire,
  Me rrahje flatrash ik n`nalsi t`kalthera


  Ernest Koliqi

 5. #5
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  GJUHA JON

  Vllezr shqiptar!
  T prekim urtsin,
  T zm' udhn e mbar,
  T ngjallim Shqiprin.

  Shqipria ka qn
  Edhe po do t jet,
  Po sot n ditt tn
  T met t mos ket.

  E ka nderuar zoti
  Gjithnj Shqiprin,
  Ish fort mir qmoti,
  Do bhet dhe tanin.

  Sa ishte trimria
  N'at koh t vjetr,
  Kish emr Shqipria,
  Sa s'kish nonj vnt tjetr.

  Sa burra kordhtar
  Ka nxjerr Shqipria
  M pastaj e m par,
  Q'i shkruan istoria!

  Ajo ish koh' e zjarrt
  Dhe kish mundime tepr,
  Po sot pnd dhe kart
  Na duhet, nuk tjetr.

  O burra, shqiptar,
  T marrim diturit,
  Se s'sht koh'e par,
  Tani lipset drit.

  T shkruajm' gjuhn tn,
  Kombin ta ndritojm,
  Gjith 'sht e 'ka qn
  Ngadalz ta msojm.

  pa shihni 'gjuh' e mir!
  Sa shije ka e hije,
  'e bukur'edh'e lir,
  Si gjuh perndie.

  Shum'e bardh kjo dit
  Pr gjith shqiptart,
  Do na sjell nj drit,
  Q s'e kishin t part.

  Kjo drit do na bjer
  T gjitha mirsit
  Dhe gjith do t'i ngrer
  Dmet e marrzit.

  Si lum kush z t mbjell,
  Lum kush v kt pem!
  Se kjo ka pr t pjell,
  S'mbulohet me rem.

  Naim Frasheri
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 6. #6
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  KORA

  O vllezr shqiptar,
  Gzohi q erth kjo dit
  Kaq' e mir'e kaq'e mbar,
  Q sjell gjith mirsit!

  Kjo sht nj dit'e rez,
  Q bie vllazrin
  E dbon jetn e zez
  Dhe ndarjen e marrzin.

  Ta lusim kt dit,
  Q'e bekoi zot'i vrtet
  Dh'e drgoi me shum drit,
  T'i mbes'emri prjet.

  Sot e vum gurr'e par,
  Sa'sht'e bekuar kjo dit!
  Zot'i math e pruft mbar
  E na dhnt urtsin!

  Hapu, hapu, errsir!
  Pa jak thu, o drit!
  Se arriti koh'e mir,
  U gdhi nata, u b dit.

  Sot niset nj tjatr jet,
  T rremen posht'e shtije,
  Mbretron fjal'e vrtet,
  Dhe t mirat gjith'i bije.

  Zot'i math qoft'i lvduar,
  Q'e nxjer n shesht t vrtetn,
  Se ajo sij ka buruar,
  Pa e ndritur jetn.

  Lumja ti, moj kor'o lule,
  Q'i le pas shoqet' e tua!
  Si trimi n ball'u sule,
  Ta paim prjet hua!

  Kushdo q sht sot burr
  Dhe shqiptar i vrtet,
  Emri s'i shuhet kurr
  Dhe nderi i rron prjet.

  Gjuha jon sa e mir!
  Sa e mbl, sa e gjer!
  Sa e leht, sa e lir!
  Sa e bukur, sa e vler!


  Kjo 'sht mm' e mirsis,
  Q bije qytetrin,
  Gasthin e vllazris,
  Njerzin' e miqsin.

  S'jemi grekr as bullgar,
  Asgj tjetr nuk jemi,
  Jemi vetm shqiptar,
  N kt'emr nderr'e kemi.

  Ky emr' sht shum' i mir,
  Se m s'jemi t gnjyer,
  Nuk jemi n'errsir,
  E njohm gjn' e vjyer.

  Perndia na e lnt
  Prjet ta trashgojm,
  Edhe kurr mos e dhnt
  Ta humbim e ta harrojm!

  T lem mmn tn
  E t marim nj shtrig!
  Zoti mos e past thn!
  Pun'e keq'e shum'e lig.

  O, sa qen t gnjyer
  Ata q vuan pr bot!
  Turp t math kan rrfyer,
  Punuan fare kot.

  Pa mejtoni, o t gjor,
  Efialtin, Pafsanin,
  Q u bn trathtor
  Dh'e gjen m perndin.

  Nga gjith 'kemi knduar
  Pr t njohur vethen,
  Kaq gj kemi msuar,
  T nderojm mmdhen.

  Se njerst gjith vdesin,
  Po jeta s'mbetet e shkret,
  Gjuha, mmdheu mbesin
  T patundur prjet.

  Me zmr t gzuar
  Dhe me gjith shpirt uroni!
  Zotrinjt' e zotruar,
  Gjith prnjher thoni:

  Rroft' e qoft Shqipria
  Dhe kombi e gjuha jon!
  Lulzoft dituria,
  Edhe ndihms paim zon.

  Naim Frasheri
  Ndryshuar pr her t fundit nga angeldust : 04-07-2003 m 01:26
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrkping, Suedi
  Postime
  215
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  Gjuha shqipe n Greqi

  Poeti i madh kosovar Din Mehmeti n vllimin e vet Ikje nga vdekja (Prishtin 1978) na jep disa pamje nga Greqia:

  GAZI I LASHT

  Kamarier ma sjell nj kafe!

  Balli i rrudhur u brydh
  N gaz t lasht

  Dy folje shqipe
  Si dy shtylla mesjetare
  Bnin prpjekjet e fundit
  Pr ta shqiptar emrin Nn

  E shkminjt e Konics
  Recitonin ofshamat e lumit
  Q po zhdukej n det

  Jasht binte shi
  N ballin e kamarierit
  Bhej frfllaz.........

  Konic, 1976


  PA GAZ E PA DRIT

  Emigrant i ikur moti
  Nga vulat e mercenarve
  Afishe t leckosur fytyrn

  Rrkllnte gur n diell
  Hapte varre n gjinjt e Nns:

  Kmbon mortare zrin
  Kur pagzohej grek

  Vetvrasje fjalsh
  N ballin e shkrettuar
  Kur pagzohej shqiptar

  Nga syt e thell
  Pa gaz e pa drit
  Rigonte terr -
  Bnte intriga tradhtia...

  Janin, 1976

  DIN MEHMETI
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ullmar Qvick : 13-07-2003 m 13:57
  Ullmar Qvick

 8. #8
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Gjuha Shqipe


  Prmbi za q lshon bylbyli,
  gjuha shqipe m'shungullon*
  prmbi er' q jep zymbyli,
  pa da zemren ma ngushllon.


  Ndr komb' tjera, ndr dhena tjera,
  ku e shkoj jetn tash sa mot,
  ve pr ty m'rreh zemra e mjera
  e prej mallit derdhi lot.


  Nji kto gjuh q jam tue ndie,
  jan' t bukra me themel
  por prap' kjo, si diell pa hije,
  pr mue t'tanave iu del.
  ................................


  Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
  me zbardh, shqipe, zanin tand,
  e ku Drinit a burimi
  q shprndahet kand e kand.


  Geg' e tosk', malsi, jallia**)
  jan' nji komb, m'u da, s'duron;
  fund e maj' nji a Shqipnia
  e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.


  Qoft mallkue kush qet ngatrrime
  ndr kto vllazn shoq me shoq,
  kush e dan me flak' e shkrime
  ka natyra vet' prpoq.***)


  Por me gjuh kaq t'mome e mjera
  si nj'bij' kjo q pa prind mbet:
  pr t'huej t'mbajshin dhenat tjera,
  s't'kishte kush pr motr t'vet.


  E njat tok' q je tue gzue,
  e ke zan' tash sa mij' vjet,
  shqiptaria, q mbet mblue
  sot nn dhe, edhe shqip flet.

  Ndre Mjeda
  Ndryshuar pr her t fundit nga angeldust : 20-07-2003 m 20:13
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 9. #9
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime n 30 postime
  ...por ti, gjuh e bekuar,

  Gjuh e shndosh,

  Gjuh e vjetr, gjuh e luftuar,

  Gjithmon je gjall,

  Je pjesa e shpirtit t Arbrit

  Q kurr sdo t vdes.

  KARMELL KANDREVA


  p.s. flm, angeldust dhe Ullmar Qvick

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrkping, Suedi
  Postime
  215
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  Fatmire Doko Lumani: Bijt e shqipes

  Falemnderit AsgjSikurDielli pr at poezi t Karmell Kandrevs! I ndjeri Karmell, poet arbresh, do t kujtohet si njeri i mir dhe patriot shqiptar. Ai m dha disa prej librave t tij n Prishtin n vitin 1977 dhe i ruaj gjithmon.

  Nj poetesh shqiptare nga Maqedonia - Fatmire Doko-Lumani - do t prezantohet tani. Poezia q kam zgjedhur pr ju u botua n vllimin "Vasha celi portn" (Strug 1993). Fatmirja pohon se kudo n bot dgjohet fjala e arbrit pr liri....

  BIJT E SHQIPES

  Fole mm me lot
  shpirtcoptuar pa shmbllim
  bij shprndar npr bot
  rrug m rrug pa mbarim

  U lkund imja bark
  valt m nxorn n Kalabri
  dgjova Arbreshn urtare
  matan detit n Sicili

  Mora rrugn pr n Kosov
  ku lulzon nj bozhur
  atje ku shtrihen fusha vargmale
  frfrit i kuq flamur

  S'ma ndal hapin mua lodhja
  kur shqiponja m bn shoqri
  buk e krip shtruar n sofra
  n'djep t lasht n Maqedoni

  M mori mua kjo pendshkruar
  dhe m hodhi n Camri
  te ata bij t prmalluar
  q u ndan me dhembshuri

  Pyet mma me breng n shpirt
  - Dallndyshe ku po shkon
  - Mbi piramida n Egjipt
  fole ndrtoj ndr faraon

  Nn qiell t huaj nj z jehon
  mes metropoleve n Turqi
  nga gojt e shqipeve buron
  fjala e arbrit pr liri

  N'udhkryqe t'Afriks t'Australis
  sodis nga larg nj yll-zjarr
  i bardh plisi si bora n mal
  derdh drit nj fanar

  Kudo q shkela n rruzulli
  n'Amerik Europ e Azi
  vetm trupin - n mrgim
  kurse zemrn - n' Iliri
  Ullmar Qvick

 11. #11
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime n 30 postime
  Zoti Ullmar, m vie shum mir q ndodheni n mesin ton dhe ju uroj mirseardhjen. M vie dhe m mir q t ndjerin poet keni njohur dhe posedoni disa libra t tij.

  Ju prshndes!


  M posht, nj thnie:


  Me strukturn e saj gramatikore dhe me thesarin e pasur leksikor, gjuha shqipe sht dshmia m e mir prirjes, e fuqis krijuese, e pasuris shpirtrore dhe emocionale t popullit ton. Gjuha, n t vrtet, sht pasuria jon m e madhe.

  REXHEP QOSJA

 12. #12
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  42
  Postime
  1,184
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  une do shtoja dy varghe nga Naimi qe jane shkeputur nga Fjalet e qiririt qe per mua jne himn.

  E ku shkruhen n kart
  Fjalt' e gjuhs zjarrt
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 13. #13
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,775
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  I lexova me nje fryme te gjitha postimet. Eshte nje teme shume e bukur. Pershendetje hapesit te temes per kete ide te bukur dhe te gjithe ata qe kane marr pjese.
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 18-08-2007 m 04:02
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 14. #14
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime n 30 postime
  T falemnderit shigjeta!  Shqipja qysh u sht dukur ?
  Sa e mbl, sa e bukur!

  A.Z. ajupi

 15. #15
  Pasioni pr shkencn
  Antarsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  GJUHA SHQIPE

  GJUHA SHQIPE

  Qesh fytyra e Bjeshkve t Nalta
  kur shqip era nis e flet
  dhe u nisn n'udhna t'larg'ta
  rrokullimthi n kurbet !

  Shtriqet fusha e prgjumur
  dhe nj sy pakz e hap
  shqip ia nis kangs dhe lumi
  shqip nis t'flasin rruezat n gjak!

  Shqip nis flet dhe shija e puthjes
  ku dashnia nis e rrjedh
  shqip nis flet dhe loti i humbjes
  kur shpresa n'rrug na ka ngel !

  Por... ikn shqipja n mrgim
  se varfnia duhet vra
  nis fmija tue pshertim
  edhe shqip ai nis me kja!

  Qesh fytyra me voglushin
  sa mir shqip ai din me kja
  malet jashta frymn ndalin
  deti syt hapi t'u pa!

  'asht ky za, kjo gjuh q mbjell
  diamante rreth e qark
  e vransinn n det e hedh
  vetm diellin sjell n prag ?!

  Q shron malle e trishtime
  t'fohtin n'shpirt n vend ta heq
  e me ty rri n'halle e n'gzime
  e kurr s'lodhet, kurr s'thot dreq !

  Gjuhs shqipe i qeshin syt
  n mrgim bijt ledhaton
  shqip prap flasin dhe dashurit
  dhe era e shpirtit ve shqip kndon!

  Lek Gjoka

 16. #16
  Esprit libre Maska e Calvero
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Shpella e Ariut, Pilur - Vlor
  Postime
  100
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Tung Asgjësikurdielli
  Ideja jote për të hapur këtë teme është shumë e mirë dhe krijimet që u sollën këtu shumë të bukura. Unë kisha vetëm një vrejtje të vogël. Titulli i një teme që flet për gjuhën shqipe nuk duhet të kishte fjalë të huaja. Në vend të dedikohen (që vjen nga latinishtja) ne fare mirë mund të themi i kushtohen.

  Përshëndetje Calvero
  Anthroopos egenou kai to dustukhes biou ekeithen ellabes

 17. #17
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime

  Prmbledhje me poezi pr "Gjuhn Shqipe"

  Po lexoja një libër me përmbledhje poezish mbi gjuhën shqipe (përmbledhja është mundësuar nga Kujtim Dashi) dhe mu duk si ide e mirë të hapja një temë ku të gjithë mund të vendosim poezi kushtuar gjuhës sonë (duke patur parasysh këtu dhe festat e nëntorit).

  Tema është e hapur për të gjithë, gjithsesi do ju lutesha të ishit disi seleksionues në zgjedhjet tuaja dhe të mundoheni të sillni poezi jo aq të njohura për lexuesin shqiptar (poezitë e Naimit psh i gjen kudo në internet).
  Dalan Luzaj - 1944

  Naim Frashëri

  Nga burimi i lajthishtës,
  Tej në Frashër mbi Përmet,
  Mjalti i gjuhës valë-valë,
  Nëpër faqe,
  ...........nëpër fletë.

  S'mbeti mal pa hyrë në penë,
  s'mbeti fjalë pa hyrë në varg;
  syve hyn e del Atdheu
  Ulet ylli, ndrit në prag.

  Ja Naimi,
  ...........ja Tomorri.
  Fjalë-fryma që po flasim,
  Shoshi shekuj madhështori
  Shqip-
  Naimit i përkasim!

  Gjuha shqipe hodhi shtat,
  skaj më skaj blerim i dheut;
  dy herë kombi bëri lart,
  ndriti pallë e Skënderbeut.

  Nëpër shekuj rrjedh burimi,
  nga lajthishta mbi Përmet
  majë malesh flet Naimi:
  Gjuhën Shqipe: AMANET!

  Hil Mosi * 1885-1933

  Gjuhës Shqipe

  Gjuh' e ambël, gjuh' amtare,
  Je ambla gjuh' shqyptare!
  Gjuh' e nalt për Perëndi,
  T'cilt ndër koh't që kahmot shkuene
  Mbi Tomorr të përdoruene;
  Gjuh' e ambël, plot dashtni!

  Gjuh' e shejt' e kaq e moçme,
  Gjuh' sakole der n'dit t'soçme,
  Shoqen tande kund s'e gjenë!
  Zoti ty këtu t'ka çuemun;
  T'rrebt e t'bukur e t'kulluemun,
  Kshtu gjithmon' ti ke me qenë.

  Gjuh' që t'foli Skendërbegu,
  Dhe ndër t'par qe Naim Begu,
  Që me shkrim t'pat lartësue.
  Ty t'kan' fol shum' kapidana,
  Burra t'rrebt si t'ishin zana;
  Gjuh' e rrebt, ti qofsh nderue!

  Gjuh' e bukur si pranvera,
  Ti s'do quhesh ma: e mjera;
  Se na dona ty me t'rritë.
  Bashk' me tjerat shoqe tueja,
  Se ma s'dona zhele t'hueja,
  Veç duem ty me t'pa në dritë

  Vjenë, 14.01.1907
  Halil Haxhosaj - 1946

  Uria e Poetit

  Nuk jam i uritur për bukë e kripë
  Por për figura e vargje

  Nuk jam i etur për uje e lëngje
  Por për gurra frymëzimesh

  Nuk jam i varfër për pasuri
  Por për vargjet e kontrolluara
  Nëpër zyra të sekuestrimit

  Nuk më dhëmb koka
  Nga tensioni i lartë i gjakut
  Por për poezitë e dënuara
  Me shumë vjet heqje lirie

  Uria ime ështe e madhe
  Ma shuan vetëm alfabeti im
  Agim Vinca - 1948

  E shqip flasin njerëzit dhe rrugët

  ...........Ua ndërruan emrat rrugëve.
  U dyndën carët, knjazët, vojvodët
  ...........Nga mesjeta drejt fundshekullit.
  Me shpata, heshta, ndryshk e temjan
  ...........Në Dardani e Ulpianë
  ...........Car Llazar, Carica Milica, Knjaz Millosh,
  ...........Nikolla Pashiq & co.
  Bodani u strehua në kishë
  ...........Hasani në histori
  ...........Ua ndërruan emrat rrugëve
  shesheve, lagjeve, soliterëve...
  ...........Në pikë të ditës.
  Si të ishte Prishtina mes Shumadisë
  ...........e jo në zemër të Kosovës!
  Askush s'i prek as s'i trazon ato
  ...........statujat e bronzta
  ...........grafitet në mure
  ...........portretet posterët tabelat
  ...........mësa tabutë
  ...........Njerëzit kalojnë kokulur
  Si të ishin banorë të ndonjë planeti tjetër
  ...........E shqip flasin
  ...........Shqip, për besë!

  Tetor 1996  p.s. Libri ka me qindra krijime dhe krijimet më lart nuk i përzgjodha në veçanti, thjesht ku u hap faqja sot.

 18. #18
  Antare e regjistruar Maska e ony
  Antarsuar
  27-04-2004
  Vendndodhja
  -bosh-
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Urime per temen e hapur. Eshte kenaqesi te lexosh poezi ne gjuhen amtare dhe mbi te gjitha qe i kushtohen asaj.
  Njerzit q jan n gjendje t njohin bukurin, nuk plaken kurr.

 19. #19
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Smile

  Poezi Te Bukura Urime.
  Dikur Pikturoja Flamurin Tim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dibrani2006 : 21-07-2006 m 13:01

 20. #20
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Ullmar Qvick
  Poeti i madh kosovar Din Mehmeti n vllimin e vet Ikje nga vdekja (Prishtin 1978) na jep disa pamje nga Greqia:

  GAZI I LASHT

  Kamarier ma sjell nj kafe!

  Balli i rrudhur u brydh
  N gaz t lasht

  Dy folje shqipe
  Si dy shtylla mesjetare
  Bnin prpjekjet e fundit
  Pr ta shqiptar emrin Nn

  E shkminjt e Konics
  Recitonin ofshamat e lumit
  Q po zhdukej n det

  Jasht binte shi
  N ballin e kamarierit
  Bhej frfllaz.........

  Konic, 1976


  PA GAZ E PA DRIT

  Emigrant i ikur moti
  Nga vulat e mercenarve
  Afishe t leckosur fytyrn

  Rrkllnte gur n diell
  Hapte varre n gjinjt e Nns:

  Kmbon mortare zrin
  Kur pagzohej grek

  Vetvrasje fjalsh
  N ballin e shkrettuar
  Kur pagzohej shqiptar

  Nga syt e thell
  Pa gaz e pa drit
  Rigonte terr -
  Bnte intriga tradhtia...

  Janin, 1976

  DIN MEHMETI
  Poezi shume te bukura por....ku eshte gjuha shqipe , nuk e kuptova???
  sereno

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •