Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 50 prej 50
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-09-2008
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  PR GJUH E SHKRIM


  Rob ishim...
  Fjaln e shkronjn
  Armiku s'na e la n robni.

  Hesht e duro!
  Mbi gojn grusht,
  Me duar vargonj t zi.
  Po e kaluemja u shemb.

  O, fol
  E shkruaj n gjuhn amnore,
  Nuk je m rob.
  Je sokol -
  I lir sot prore!

  Esad MEKULI

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-09-2008
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  GJUHA SHQIPE


  Kodrisha, brigje,
  Prroje, burime,
  Din gjuhn shqipe
  T nns sime.


  Rrypira, gryka,
  Suka, rrnime,
  E flasin gjuhn
  E nns sime.


  N pyje, zabele,
  Shullane, rripe,
  Ligjron bilbili
  N gjuhn shqipe.


  do gur i vendit,
  do lule e bime,
  Di gjuhn shqipe
  T nns sime.

  Rexhep HOXHA

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-09-2008
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Shqipja

  po s'pati gjak fjala do ia fal
  nga zemra zemra do m bhet mal

  do ia msoj gjuhn do flas
  shqip shqipja n sy do m qas

  po ma vran syrin shptoi shqipja
  kaq mund t bja jetn t'ia jipja

  Nebih MURIQI

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime n 145 postime
  Vazhdoni kush di poezi per gjuhen e bukur shqipe...

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Besa001
  Antarsuar
  18-09-2012
  Postime
  59
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga shigjeta Lexo Postimin
  Gjuha e zjarrt

  O gjuh - e shenjtruar, o mall me shpirtin plot
  O vettim' e qjellit q frfllon me flak
  O djell - i llaftaruar q ndrin si pik lot...
  Si pik lot e ndritur po ndrij n rreze tuaj
  Po ndrij e papandehur, po qaj pak e nga pak
  Sepse prej bots suaj kam mbetur kaq i huaj...

  Kam mbetur kaq i huaj, dh'i ndrydhur edh'i shkret!
  Prej ligjrats sate q m udit, o zjarr!
  Me gjuhra prej flake ti djeg... ti flet... ti pret...
  Do vi! Do vi pran mjerush e dyke vuar
  E flakn vraparake nr krah do ta marr
  Posi kuvend t shkruar do t ta ik me duar

  O kng' e shenjtruar, o verb i lar n'ar
  O zjarr q m prflakesh si yll vettimtar
  O fshehtsir' e ndezur n fill prej shkreptime

  Kur t kndoj me goj, kur t kuptoj n kart
  Posi nj kraharuar ti dhemb, o Gjuh' - e zjarrt
  Posi kullim' i gjakut q rreh n zemr time

  Ti ndrin n thelb t jets si drit' e prvluar
  O gjuh' - e zemrs sime, o mos-e-kuvenduar

  Lasgush Poradeci - Vallja e yjeve, 1933
  T'gjitha te bukura, t'gjitha te mira por si kjo qe, veq Lasgushi di ta shkruaj, per mendimin tim nuk ka.

 6. #46
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Gjuhs shqipe

  Gjuh e bukur, e vjetr e lavdiplot
  q ktu rron ka pes shekuj e m
  dhe sot nxitur shkatrrohe e nxitu plake,
  t mos vdessh, un gjakun dua t t jap.

  Gjer kur zemra poezi m del,
  me z t lart t kndoj lavdit.
  Jo! Nuk do t vdessh, o lavdiplotja gjuh,
  sepse t gjithv ti ende ke t kujtosh

  sa bri mir pr Evropn e vjetr,
  ka pushtimi i turkut e kanosur,
  shqiptari, q kurr s'njohu frik.

  q rrall mirnjohje njohu
  Nuk do t vdessh, jo, gjuha lavdiplot,
  po rrofsh kaq vjet sa zhur ka deti!

  Xhuzepe Del Gaudio - *Antologji e poezise arbereshe, Tirane 2001
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-11-2013
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Poezi dhe krijime q i kushtohen gjuhs shqipe

  Me falni por kam 2 pyetje ne lidhje me poezine Skenderbeu nga Beqir Musliu 1. 'ndjenja ju ngjall kjo poezi dhe 2. Me 'figura portretizohet heroi kombetare munde te me japni pergjigjen pasi ua dergoi poezine

  Gjuha u shkri ne diell si fjala ne psheretima
  E gurit te fote ne dashuri emer i kish dhene
  Rruges se shkruar me trendafila e shkrepetima
  Gjakun per ta ruajtur bashke me shqipen NENE.

  Kalane mbi enderr e elen vetem enderrat e veta
  Atebote kur shqiponjat sollen gezim dhe drite
  Se bashku me malesoret e kurorezuar nder shkrepa
  Te madheruar me kohen e Arbrit mbeten historite

  Rruges se lavdise kush i doli mbane aq krenar
  I madh ne dashuri dhe i patundur ne shprese
  O vetem Shqipja qe ferfelloi flatrat ne zjarr

  Tash me te urtin Promete u zgjua ne histori
  I beri te lire e te paster te lidhur ne bese
  Tere Ballkanin e madheroi me Bijte e tu Arberi

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-11-2013
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Poezi dhe krijime q i kushtohen gjuhs shqipe

  ju lutem dikush te pergjigjet kam nevoje per ndihme

 9. #49
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime

  Pr: Poezi dhe krijime q i kushtohen gjuhs shqipe

  Gjuha

  Ti ende shqetson dik,
  Vetm e vetm ngaq je,
  Vetm e vetm ngaq flitesh,
  Vetm e vetm ngaq shkruhesh,
  Vetm e vetm ngaq ke kujtes,
  Vetm e vetm ngaq je ADN-ja jon,
  Vetm e vetm ngaq t duam pa zor,
  Vetm e vetm ngaq statujat,
  Kur duan t na thon dika,
  - Statujat e lashta t muzeve -
  S'prdorin me ne asnj fjalor...

  Rudolf Marku (1951)
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 10. #50
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Poezi dhe krijime q i kushtohen gjuhs shqipe

  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 15:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 21:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 11:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •