Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 50
 1. #21
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-12-2005
  Postime
  459
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Po ti siper nuk e kupton qe te dyja poezite pikerisht per shqipen flasin?
  Flet per shqipen e emigranteve.
  Ehh, thuaj.

 2. #22
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Gjuha e zjarrt

  O gjuh - e shenjtruar, o mall me shpirtin plot
  O vettim' e qjellit q frfllon me flak
  O djell - i llaftaruar q ndrin si pik lot...
  Si pik lot e ndritur po ndrij n rreze tuaj
  Po ndrij e papandehur, po qaj pak e nga pak
  Sepse prej bots suaj kam mbetur kaq i huaj...

  Kam mbetur kaq i huaj, dh'i ndrydhur edh'i shkret!
  Prej ligjrats sate q m udit, o zjarr!
  Me gjuhra prej flake ti djeg... ti flet... ti pret...
  Do vi! Do vi pran mjerush e dyke vuar
  E flakn vraparake nr krah do ta marr
  Posi kuvend t shkruar do t ta ik me duar

  O kng' e shenjtruar, o verb i lar n'ar
  O zjarr q m prflakesh si yll vettimtar
  O fshehtsir' e ndezur n fill prej shkreptime

  Kur t kndoj me goj, kur t kuptoj n kart
  Posi nj kraharuar ti dhemb, o Gjuh' - e zjarrt
  Posi kullim' i gjakut q rreh n zemr time

  Ti ndrin n thelb t jets si drit' e prvluar
  O gjuh' - e zemrs sime, o mos-e-kuvenduar

  Lasgush Poradeci - Vallja e yjeve, 1933
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 3. #23
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Nj tjetr krijim mjaft i bukur kushtuar gjuhs shqipe, nga Kuteli i madh.


  Gjuhs shqipe

  I

  T falem ty, o gjuh - shkmb
  me rrnjt thell n shkmbnj
  q ave qiellin kur t'u vrnj
  dhe shmbe bisha e shtrpnj
  pa mbete prap
  .....shkrep e shtng;

  t falem, gjuh shkreptim,
  q shkrep n qiej e vrundullon,
  me buj pyjesh bubullon,
  me gjm detesh uturon,
  dhe je, si ishe,
  .....vettim;

  t falem ty, o gjuh hoj,
  ty, zth i nns qetsi,
  ty, kng e foshnjs kaltrsi,
  ty, afshi i zemrs dashuri
  gjithmon e mbl
  ..mjalt zgjoi.

  II

  T falem ty, o gjuh e fisit tim,
  si nuk i falem asnj perndi
  se tempull i prjetshm m je ti,
  dhe ti mburoje npr mot t zi:
  ti, drit e krirt npr errsi,
  ti, perndi, q nuk ke perndim.

  III

  T falem ty, o fis i vendit tim:
  Ilir i lasht, arbr i ri
  dhe sot shqiptar n shum Shqipri
  ty, i paepur popull lufttar,
  qendres e fort n luft e zjarr;

  ty, o gjahtar i mom me hobe,
  dhe ty, bari, me hark e me kope
  ty, bujk, me shpat e me qe
  ty, nn e dhembshur e grua gur,
  ju, q m shtatet ngritt mur:
  ju rroni dhe rilindni prsri,
  si lind nga trungu bisku i ri,
  kur mplaken edhe vdesin perndi
  ju mbrujtt e mbrojtt gjer n varr:
  gjuhn e shqipes sime
  ..thesar

  Mitrush Kuteli
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 4. #24
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Gjuha ime e vjeter sa lashtesia

  1...
  Nga me te miret shqiptar
  eshte raca ime
  se raca shqiptare
  eshte raca me e ndritshme

  Paraardhesit e mi
  ne kreshtat e larta
  qene princa te Dukagjinit
  mbijetuar nga ... shpata

  2...
  Ky liber fisnik
  diamant urtesie
  eshte krijimi im
  fantazia ime!

  Perkthimi s'eshte shprehje
  e pershtatshme e fjaleve
  une kurre s've
  ne gojen e ndershme
  fjalet e njeriut
  te vdekur te shekujve

  Une s'kam perkthyer
  fjalet e kerkujt
  s'perzjeva ne vjersha
  fjalet e huaja

  Gjuha ime nuk eshte
  perkthim nga persishtja
  s'ha ushqim nga persianet
  e vjeter....lashtesia!

  Libri im nuk ka
  pupla te huaja
  s'ka fjale perkthimi
  te te tjereve
  gjurma!

  Kurre nuk kam marre
  gje nga kerkush
  Zoti e di
  ndoshta ka
  ndonje perkim!

  Qofte nga fantazia
  nga gjerat e mira
  apo te keqija
  ky liber eshte imi
  eshte trishtimi im!

  Jahja Dukagjini (1498 - 1582)

  Shqiperuar nga Moikom Zeqo. Shkeputur nga "Antologji poetike e poezise shqipe shek. XII-XX"
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 5. #25
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Gjuha martire

  Cop- cop ran hartat e tua t vjetra
  Plot me kulla syfrangji kah bota
  Po ndr to ti ishe e forta.

  Dhe nuk re kurr.
  Me fjalt e tua rrufe godite papushuar
  Grushtin e ngrite lart klithe gjith z

  Nuk bie
  Dhe kur nuk bie un
  Nuk bie asgj.

  E lumja ti moj gjuh martire

  Qerim Ujkani
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-03-2006
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Gjuha shqipe

  Ne flake
  Ne uje
  Ne zingjire
  Ne gjake
  Ti
  U shkrove
  Ne cdo bajrak.

  Me mundime
  Sakrific
  Trimeri
  Ti u ngjalle
  Dhe u bere
  Thesar me flori.


  Nga dora
  Ne dore u percolle
  Nga zemra
  Ne zemer
  U kendove
  Nga fleta
  Ne flet u shkrove
  Rruget e mundimshme
  I kalove.


  Me nder u mbajte
  Triumfove
  Edhe ne vend
  Edhe ne mergim
  Ti u rrite
  U bere nder
  Per vatanin tim
  E paster si debora
  E embel
  Ne shqiptim.

  Do_dona
  Ndryshuar pr her t fundit nga Do_dona : 08-05-2007 m 09:32

 7. #27
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Gjuha shqipe

  Mblidhmani gjakun.

  Nj plag plumbi,
  nj vrag shpate
  dhe fshehtaz helmi;
  ca fjal u shkoqn,
  ca rrokje ran
  .... po thelbi mbeti.

  Fjalt e shqipes si zaje lumi
  rrugs e bjerrn gjithka t teprt
  gjithka t qullt;
  ngjizur e lidhur si eshtra trupi.
  Dhe gjaku urk.

  Kullojn fjalt. Ajri prflaket.

  Mblidhmani gjakun.

  Xhevahir Spahiu
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,985
  Faleminderit
  23
  33 falenderime n 26 postime
  Citim Postuar m par nga AsgjSikurDielli Lexo Postimin
  Gjuha Shqipe


  Kur n sulm hodhn turqit
  Hordhit e pambaruara,
  Kshtjellat e sintakss
  S’i muar, q s’i muar.


  Kur pan se gjuhs
  S’i hodhn dot prangat
  Lshuan drejt saj
  Gjithfar merimangash.


  Parashtesa e pjesza
  E lidhza s prapthi,
  T bukurn gjuh
  Ta bnin leshharpi.


  T t bnin ty, donin,
  Shqipri, memece.
  Po ja, erdhi Naimi,
  Si yll mbi ty ecte.


  Dorn e zbeht
  Mbi ball ta vuri
  T t hiqte zjarrllkun
  Prej t smuri.


  Dhe vdisnin pjeszat,
  Thaheshin merimangat,
  Ndriste si perlat
  Poezia e madhe.

  Ismail Kadare
  Ia fute kot. S'besoj ta ket shkruar kt Ismail Kadare. Un, n fillim gati e lash, se pandeha mos ndonj nxns i tetvjecares e ka shkruar!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-07-2007
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Gafurr Bytyi:

  E SHPTUARA E T MADHES Q HUMBI

  Nuk sht ve nj Ndre q e njihte Dheu
  Nuk sht ve nj Luk q me zana fliste
  Nuk sht ve Buzuku e as ve Sknderbeu
  As ve nj Pal Engjll q Zotit shqip i thrriste.

  Zotit shqip s’ja thoshte vetm Janjeva
  As vetm Bardhi,…as vetm Budi
  Dhe Luka e Pali,…Matrnga,Ndrea
  Jan vetm e shptuara e t madhes q humbi.

  Kallej Arbria dhe librat kalleshin
  Po shpirti i shqipes ngritej mbi zjarr
  Zanat arbrore gjithandej kndonin
  N kt gjuh shekujsh q kurr s’u dvar.

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-07-2007
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Gafurr Bytyi:

  BUKURIA E GJUHVE

  Gjuht strgjyshore nga katet e larta
  Duke i shikuar t reja i gjeta
  T rejat,si t vjetrat,po aq t arta
  Secila e bukur pr koht e veta.

  Nusrisht haproi gjuha n periudha
  Gufonte leksiku si t ishte shelgjishte
  T rejat nderojn t vjetrn plot rrudha
  Mu si shqipja jon tonn ilirishte.

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-11-2007
  Vendndodhja
  momentalisht n Suedi
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Si antar i ri i Forumit Shqiptar, i lexova me kujdes kto krijime kushtuar gjuhs son t mir, t dlir, t bukur - gjuhs shqipe. Edhe un, gjat kohs sa qndroj n Mrgat, ia kushtova nj poezi gjuhs shqipe, dhe shqiptarve n Mrgat, t ciln e titullova:

  "GJUHN SHQIPE MOS E HARRONI"

  e cila, shpresoj se, do gjen vend n kt webfaqe.

  me respekt,

  ismet m. hasani, suedi

  E-mail: ekspertih@hotmail.com
  website: www.ekspert-ih.tk

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-11-2007
  Vendndodhja
  momentalisht n Suedi
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nga: Mr Ismet M. Hasani, prof Suedi

  ”GJUHEN SHQIPE MOS E HARRONI”

  Ju shqiptar n Diaspor,
  rrini me lapsa e libra n’dor,
  shkruani, shkruani e lexoni
  gjuhn shqipe mos e harroni!

  Ju q jeni pak m t vjetr
  Merrni vet e shruani n letr
  dhe tregoni brezit tjetr:
  ”Gjuhn shqipe shprehne n vepr!”

  Mbanju t’rinjve ligjerata
  T’a msojn shqipen kto gjenerata!
  Dhe tregonju t gjith shqiptarve
  ”T mos harrojn gjuhn e t’parve!”

  T’i mbajn n’mend fjalt e plakut
  I tregonte ulur n’ball t’oxhakut:
  ” Koha sht e brezit t ri
  q i kan el nga dy pal sy!”

  ”Dy pal sy ua dhuroi shkolla
  zemr but e mendt e holla!”
  Msoni ju, sa jeni t’ri
  S kur t’plakeni s’ju bn dobi!”

  Kjo sht kshill pr msim
  Sidomos pr ata n’mrgim:
  ktu shum shpejt vitt kalojn
  gjuhn e nns mos t’a harrojn!”

  Prandaj merrne si a m a n e t
  Ju shqiptar q jeni n’Gyrbet:
  ” Mos e harroni gjuhn amtare,
  se ju nemim nnat shqiptare!”

  ”Mos lakmoni gjuhn huaj
  ajo kurr s’bhet e juaj
  msone shqipen si gjuh t par
  mos t’harrojm se jemi shqiptar!”

  Jeta n’mrgim shum imponon,
  Nganjher pr keq na mson,
  Mos u largoni prej rrugs s msimit,
  T edukats edhe arsimimit!”

  Msoheni t flisni mir shqip,
  Buks – buk, e kryps - kryp!
  Mos vraponi shum pas pasuris,
  Por pas msimit dhe dituris!”

  Merrnu me t drejtn e t vrtetn
  Dhe kurr mos e mundoni veten,
  Sepse koha e bn t’veten
  Lehtsonjani vetes jetn!”

  Mos e leni pas dore msimin
  Mos lakmoni aq shum fitimin.
  Fitimi i tepert e shkatrron jetn
  Me dituri e msim di me ruajt veten!”

  Pr dituri e arsim bhuni lakmues
  Mos punoni gjithmon si pastrues,
  Arsimoni vetn dhe kt gjenerat
  Me punua npr zyre e n’administrat!”

  Msimi ua pasuron gjendjen psiqike,
  Dhe ju largon prej punve t’rnda fizike.
  M msim i bni kushtet m t mira
  Dhe largoheni prej kushteve t vshtira!”

  Dhe ju lus ore vllzr shqiptar!
  Mos u bni ju ziliar,
  Njrin tjetrin – mos e urreni
  Msonu t mira gjithnj t bni!”

  Dgjoni kshillat e prindrve t’uaj,
  Mos futni n’jet adetin e huaj,
  Aplikoni adetet kobtare,
  Mos u plasni zemren nnave shqiptare!”

  Nuk sht mir nnat t’ju mallkojn,
  Se ato gjithher mir ju msojn:
  ”GJUHEN SHQIPE MOS E HARRONI,
  KOMBIN E JUAJ E RESPEKTONI!”


  Hssleholm – Suedi, prill 2005

  E-mail: ekspertih@hotmail.com
  website: www.ekspert-ih.tk

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-06-2005
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Shum teme e bukur, pergzime per hapsin, por edhe ata qe marrin pjese.

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afr kojshis
  Postime
  229
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 6 postime

  Gjuha shqipe

  I lumte atij qe ka hapur kete teme per "Gjuhn shqipe" ne keto kohe kur shqipja po harrohet nga shqiptaret emigrant e po mbingarkohet me fjale te panevojshme te gjuheve te tjera. Nuk e pashe te shkruar poezin e Nd. Mjedjes per "Gjuhn shqype", po diku, ne ate poezi, Mjeda, qe zoteronte disa gjuhe te huaja, te gjalla e te vdekura, shkruan:
  ...
  Njikto gjuh q jam tuj ndie
  Jan t bukra me temel;
  Por prap kjo, si diell pa hije
  Pr mue t'tanave ju del.
  ...

  T'ka mbet' gjuha q po ndihet
  N'fush' e n' mal q ti zotnon;
  Gjith' ku hija jote shtrihet,
  Ku shqyptari zan e lshon.
  ....
  P.S. Kete poezi poeti Nd.Mjedja ia kushton albanologut te shquar gjerman Gustav Majer. Madje, ne doreshkrim e ka titulluar: " Fort t'ndershmit zotni". Kete vjershe ia kushtoi Majerit me 1892 kur ishte caktuar si profesor logjike ne Krakovi (Poloni).

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime n 48 postime
  Shqipja

  Na mkoi qumshti i gjirit
  Na ushqeu gjuh e shpirtit
  Na gjumoi ndr prralla
  M e mbla shqipe-fjala.

  Dhe kur flisnim apra upra
  Ishin folje, fjal t bukura
  Ishin vet kuptimi i jets
  Shqiptarisht dhe asgj tjetr.

  Dhe n ka pak atavizma
  Mbetet gjuh m fisnikja
  Dhe n mes t pabesis
  Mbetet firma e Shqipris!
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afr kojshis
  Postime
  229
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 6 postime

  Smile Shqipja ik, po kthehet prap...

  Citim Postuar m par nga Kallmeti Lexo Postimin
  GJUHA SHQIPE

  Qesh fytyra e Bjeshkve t Nalta
  kur shqip era nis e flet
  dhe u nisn n'udhna t'larg'ta
  rrokullimthi n kurbet !

  Shtriqet fusha e prgjumur
  dhe nj sy pakz e hap
  shqip ia nis kangs dhe lumi
  shqip nis t'flasin rruezat n gjak!

  Shqip nis flet dhe shija e puthjes
  ku dashnia nis e rrjedh
  shqip nis flet dhe loti i humbjes
  kur shpresa n'rrug na ka ngel !

  Por... ikn shqipja n mrgim
  se varfnia duhet vra
  nis fmija tue pshertim
  edhe shqip ai nis me kja!

  Qesh fytyra me voglushin
  sa mir shqip ai din me kja
  malet jashta frymn ndalin
  deti syt hapi t'u pa!

  'asht ky za, kjo gjuh q mbjell
  diamante rreth e qark
  e vransinn n det e hedh
  vetm diellin sjell n prag ?!

  Q shron malle e trishtime
  t'fohtin n'shpirt n vend ta heq
  e me ty rri n'halle e n'gzime
  e kurr s'lodhet, kurr s'thot dreq !

  Gjuhs shqipe i qeshin syt
  n mrgim bijt ledhaton
  shqip prap flasin dhe dashurit
  dhe era e shpirtit ve shqip kndon!

  Lek Gjoka
  Lek, te pergezoj per liriken 8-rrokeshe kushtuar "Gjuhes shqipe". Varg i matur e fjalor i pasur i shtohet me kete rast krijimtarise brilante te te rinjve. Motivi eshte terheqes e brilant, i denje per t'u deklamuar nga nxenesit e shkolles... " Por... ik shqipja ne mergim,/se varfnia duhet vra,/nis femija tue psheretim/edhe shqip, ai nis me kja/! Te lumte mendja e penda!:

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-08-2008
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  FALEMINDERIT,
  nuk gjeta dhurate me te mire per "thanksgivin"!

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-07-2009
  Postime
  63
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime

  Poezija

  T'bukur t'dha Malsore Zoti

  Vet mi qita lpt n Qeta
  mei kullot meu dhn uj
  obaneshat aty i gjeta
  tye me tj m jj gur

  Ty kvt,tye b lojna
  pejt na ka ardh mjezdita
  tye kullot baktit tona
  me dyzen naka shkua dita

  O,t'bukur t'dha Malsore zoti
  pr dashtni e pr lezet
  i bukur shkon me ty moti
  kurr prej zmret s'mu me tret

  Kush Malsoren s'pe njofton
  nuk po din ka sht dashtnija
  e rinija bosh poi shkon
  e nuk din ka mrrekullija

  Ni po don qef me b
  blej bakti e shko oban
  se Deiqi kameu tha
  e dashtnija po shkon dm

  Rroke Malsoren sa tijesh i ri,
  mos me ln dam me shkua
  se kur t'plakesh s'keme dij
  dashtunija kame t'kalua.
  dodgjeka

  Ni kini qef mashum me lexua vizitonije Blogun nar adres <gurraelecit.blogspot.com>

 19. #39
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,917
  Faleminderit
  348
  197 falenderime n 109 postime
  Jam e lindur ne mergim
  Gjuhen shqipe se flas mire
  Per at une shqip shume lexoj
  Shqipen bukr ta shqipetoj.
  Kudo t'jem kudo t'shkoj
  Sqhqipen time se ta haroj
  Eshte gjuha ime amtare
  Jam krenare qe jam Shqiptare.
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Antarsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  MARSHI I FJALEVE


  Fjal,
  si plag shpirti tek buza n prag
  muz dhe mort
  Poezi!
  Deri gjyqtare me cekan.


  Fjal,
  Si ushtar medalje keni hak
  Por, sa u shpreh me ju, ndjenja
  Zemra?
  Ajo vulos me gjak.!

  Skeputur bga libri me poezi 'Ikona te Thyera", Gentjan Banaj, Shb GlobusR, Tirane 2008

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 15:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 21:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 11:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •