Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,280

  Kam nje pyetje ne lidhje me parajsen qe kurani deshmon.

  Nese pyet nje myslliman se, perse nje burre mysliman ka te drejte qe te martohet me 4 gra, ai te thote: sepse ne bote ka me shume femra, sepse burrat per shkak te luftrave po vriten dhe jane shume pak. simbas statistikave, raporti midis burrave dhe grave nuk eshte 4/1. Por le ta marim si te mirfillte kete justifikim. Pyetja ime nuk qendron ne kete pike. Une shoh se kurani vazhdon te mbaje te njetjen gje edhe ne xhenet. Kurani pak a shume thote se, nese nje mysliman jep jeten per Allaun, ai kur te shkoje ne xhenet ( kete fjale e ngatroj me xhenem)do te kete shume femra me .... te medhenj, pra i premton nje BOLLEK me femra . Pyejta ime eshte: Po kur nje femer myslimane, (si psh ato qe vetflijohen per Allaun), jep jeten per Allaun , cfare BOLLEK i premton Allu asaj ne xhenet? Perse burrin ai e kenaq me shume femra , ndersa gruan jo? A nuk jane te dy myslimane , a nuk u vetflijuan te dy per Allaun ?
  Deshmuesi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 16-06-2003 mė 23:41

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  I GJITHĖMĖSHIRUESHMI (ar-Rahman)


  Nė emėr tė Zotit, tė Gjithėmėshirueshmit, tė Gjithėdhimbsurishmit!
  46. Kurse pėr atė , i cili iu kishte frikėsuar pranisė sė Zotit tė tij, ekzistojnė dy kopshte-
  47. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  48. Qė tė dytė tė mbushur me pemė.
  49. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  50. Nė tė dytė bulojnė dy burime.
  51. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  52. Nė tė dytė ka dy lloj nga tė gjitha frutat.
  53. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  54. Ata mbėshteten nė kotlluqe me mbėshtjellje prej brokade, kurse frutat e tė dyja kopshteve janė afėr pėr t’u kapur me dorė.
  55. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  56. Nė to ka mikesha* me shikim tė pėrmbajtur, tė cilat nuk i ka prekur mė parė as njeriu e as xhini-
  57. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  58. Sikur tė kishin qenė rubinė e korale.
  59. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  60. A mos duhet tė jetė shpaga e tė mirit tė jet ndryshe pos e mirė?
  61. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  62. E pos kėtyre dyve ekzistojnė edhe dy kopshte tjera -
  63. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  64. Nė tė gjelbėrtėn mė tė thellė.
  65. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  66. Nė tė dytė janė dy burime me bulim tė begatshėm.
  67. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  68. Nė tė dytė ka fruta e palma hurmesh e shega.
  69. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  70. Atje ka tė mira e tė bukura -
  71. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  72. hyri,**tė ruajtura mirė nė tenda-
  73. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  74. Tė cilat nuk i ka prekur mė parė as njeri e as xhin.
  75. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  76. Ata mbėshteten nė jastėqe tė gjelbėrt e qilima tė bukur.
  77. Po cilat nga bėmirėsitė e Zotit tuaj po doni t’i mohoni ju tė dytė?
  78. I bekuar ėshtė emri i Zotit tėnd, tė Zotit me plot madhėri e nder.
  * tė tė dyja gjinive (M.W.Hofmann)
  ** arabisht:”al-hur” (shumės), ka tė bėjė si me shokė (tė ngushtė) tė gjinisė mashkullore ashtu edhe me shoqe (tė ngushta) tė gjinisė femrore, meqė “hur”-i ėshtė si shumėsi i “ahwar” (mashkullore) qė dtth shok (i ngushtė) ashtu edhe (shumėsi) i “hawra” (femėrore), qė dtth shoqe (e ngushtė).(M.W.Hofmann)

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  47
  Postime
  272
  Islami si levizje nacionaliste arabe behet shume i qarte sidomos kur shikon se si eshte ndertuar parajsa muhamediane. Ne kuran, shperblimet kryesore jane per meshkujt, dhe ato me te lartat jane per luftetaret e xhihadit, luftes nacionaliste arabe. Ketu meposhte jane disa vargje nga kurani qe vertetojne nje gje te tille:

  Kuran 78:31 thote:
  "Sa per te drejtit (muslimanet), ata sigurisht qe do te triumfojne. Te tyre do te jene kopshtet e lulezuara, dhe VIRGJERESHAT SHTAT-GJATA per shoqeri: me te vertete nje kupe e mbushur."

  Shperblimi seksual ne parajsen muhamediane eshte me se i dukshem. Kjo ne themelimin e kuranit perben degen e shperblimit per luften nacionaliste dhe duke e ditur qe meshkujt jane ata qe luftojne ne luftera, muhamedi perqendron vemendjen ne cpikjen e nje parajse qe realizon endrrat seksuale dhe materialistike te kohes:

  Kuran 37:40-48 thote:
  "...Ata do te ulen me virgjereshat syzeza, aq te paprekura sa veza e strehuar e strucit."

  Kuran 44:51-55 thote:
  "...Po dhe NE do ti martojme ata me huriet syzeza"


  Per ata meshkuj me fantazira te tjera sic eshte fantazia e seksit me djem te vegjel, parajsa muhamediane ka vend dhe shperblim. Homoseksualizmi ka qene ne fakt nje akt shume i perhapur ne boten islame dhe thenja qe shoqeria islamike nuk ka homoseksualizem eshte jo e vertete:

  Kuran 52:24
  "Rreth tyre do te sherbejne, tek ata (luftetaret e xhihadit), djem te bukur si perlat..."

  Kuran 56:17
  "Rreth tyre do te sherbejne djem me freskesi te perjetshme"

  Lexoni Abu Nuwas, nje nga poetet me te famshem te kultures arabe. Njena nga poemat e tij me titull "Kopshtet me Arome" i kushtohet homoseksualitetit ne kulturat islamike arabe.


  Do te vazhdoj me disa hadithe nga islami qe tregojne qarte qe parajsa ishte e cpikur me luften nacionaliste ne mendje.

 4. #4
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  47
  Postime
  4,463
  Mrdt!

  zoteri terminatori, pse i shkeputni ajetet nga konteksti i pergjithshem?, more djalosh, nuk je i pari ti ketu qe vepron ne kete menyre banale, gjurmo ne forum e do te veresh nje hordhi tjeresh te tipit tend qe kane deshtuar ne mungese te argumenteve.

  Islami posedon REFERENCA te shkelqyeshme, qe caqet kishtare nuk duan ti ndegjojn, dhe shtijn shpifje tek besimtarete e devotshem (ata qe nuk llogjikojn, sepse jane te pavullnetshem), joooo, nuk eshte aspak senzacionale akuza, se kinse islami na toleronka homoseksualizmin (nje pyetje mashtruese pa rrugdalje, se nese islami e lufton kete dukuri, atehere ai mbi aktoret vendon denimin me vdekje, qe sipas normave te DITEVE te fundit ne perendim, eshte gje skandaloze dhe e prapambetur, po nese nuk e denon, POASHTU, sipas normave te VJETRA kishtare, eshte perseri skandaloze, PRA, ktheje ka ta kthesh o musliman, sipas pseudollogjikes se shokut ilirian, ose keshtu (duke e pranuar) ose ashtu (duke e denuar), islami del faqezi, ndėrt“mėrt s'ka - BINGO!!!), jo, nuk eshte kjo e vetmja akuze superbombastike, ka edhe tjera, psh. ajo qe islamin e konsideron fee te frymezuar nga djalli, pejgamberin si profet te tij, e muslimanet si satanist, edhe keto PERALLA te bukura fantaste kurzojn ne THELBIN e kristijaneve, te kristijaneve te "VERTET", nje minoriteti te pavullnetshme kishtare.

  Pra, ta vazhdojm ajetin e filluar (sureja EL - VAKIA, e zbritur ne mekke, kaptina e ndodhise (kijametit) - ajetet 15 deri 26 "............ jane ne shtreter te qendisur me ar, te mbeshtetur ne to perballe njeri tjetrit, atyre u sherbejn djelmosha te gjithmonshem, me gastare, me ibrige dhe me gota te mbushura plot prej burimit, prej se ciles pije as nuk u dhemb koka, as nuk dehen, edhe peme sipas deshires se tyre, edhe mish shpezesh, cilin ta duan, dhe hyri symedha, si te ishin inxhi te ruajtura, shperblim per ate, qe ata punuan, aty nuk degjojne fjale te keqija as qe jane mekat, vetem thenie selam pas selamit......."


  Pra, nese e zoteron shqipen mire, duhet ta kuptosh ku eshte qellimi ne ajetet e lartpermendura. Aty ne asnje moment nuk behet fjale per homoseksualizmin, por behet fjale per SHERBETORE, te cilet ne ate moshe te re (me te cilen nenkuptohet ELEGANC) jane pergjithmone. Shoku ilir, keshtu terminohen PALLAVRAT, se si duket ne mungese te njohurive madheroni pa te drejte gjerat sekundare, dhe jo qe e beni kete, ju ne menyre primitive dhe banale ktheni mbrapsht tere kuptimin, tere qellimin e ajeteve, te cilat ne menyre me te thjeshte PERSHKRUAJN "nje" gjendje te parajses per besimtaret e devotshem.

  Perndryshe, per kur'anin, ekziston krahas edhe tefsiri, qe eshte komentues i kur'anit, qe kur e lexojn ate njerez pa njohuir, mos te keqkuptojn gjerat.

  Bukuria FIZIKE eshte nje nder bamiresite e allahut, eshte ne qellimin e parajses te kete BUKURI!!!, epshet primitive njeriu do ti le ne kete toke, se sic e dijm te gjithe, trupi po mbetet dhe kalbet ne toke, apo ilir, cka thone librat magjik qe i lexon?

  Dhe cfare "krijese" je ti mor?, natyrisht se ne parajs do te kete SEKS, she "shpresoj" SEKS te mahnitshem !!!, hapi syte pak dhe shiqo, edhe bretkosat, mijte, pulat, patat, macat, etj... kane SEKS. Nese ti nuk ke, mos na i shpreh depresionet ketu te gjitheve!!!

  flm
  albanish by nature

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  47
  Postime
  272

  Shperblime per luften nacionaliste arabe

  Nuho,

  Perseri dole nga tema. Si kalove nga seksi ne parajsen muhamediane tek seksi i anetareve te forumit?

  Po vazhdoj me temen:

  Vdekja ne betejat e luftes arabe kundra popujve te tjere (xhihadi) eshte gjeja me e cmuar nga Allahu (eli) dhe muhamedi, udheheqesi i levizjes nacionaliste arabe, i ka thurur si shperblim nje parajse te mbushur me gjerat te cilat bota arabe e mesjetes cilesonte si te cmuara. Keto hadithet meposhte tregojne qarte qe parajsa islame u krijua per njeriun injorant te tradites semitike ne te cilen perrallat dhe legjendat gjithnje kane zene vend te pare ne shpjegimin e jetes dhe te universit:

  Profeti tha, "Shume shpejt, ju Arabet do te pushtoni shume vende dhe qytete. Qazvin, do te jete njeni nga keto vende. Ai person qe merr pjese ne beteje per 40 nete ose 40 dite, atij do ti jepet nje shtylle e arte ne parajse e mbuluar me xhevahire. Ai do te jetoje ne nje pallat, i cili do te kete 70 mije porta, dhe secila porte do te kete nje hurie (virgjereshe te bukur) si grua te tij."(Ibn-E-Majah, Vol. 2, p. 169)

  Hadithi i mesiperm pershkruan nje parajse me 70 mije femra per nje person, keto femra apo Hurie sic i quante muhamedi, keto jane te krijuara nga allahu per luftetaret e xhihadit. (ndoshta ky eshte seksi i MAHNITSHEM per te cilin flet Nuhoja ) Vazhdojne hadithet me premtime te tilla si shperblim te luftes nacionaliste arabe:

  "Te sherbesh si ushtar i Allahut per nje nate ne beteje eshte me superiore (para allahut) sesa lutjet ne shtepi per 2000 vjet" (Ibn-E-Majah, Vol. 2, p. 166)

  Kur shtrohet pyetja se perse luftuan aq egersisht muslimanet turq ne shqiperi, pergjigja eshte se shperblimi ishte dyfish. I pari vinte nga plackitja dhe perdhunimi, e dyta vinte nga premtime sic jane keto mesiper nga hadithet islame.

  Vazhdon pershkrimi i parajses islame nga hadithet:

  "Profeti ka thene: "Ai qe UDHETON per te marre pjese ne xhihad, pluhuri qe ai takon gjate procesit, ai do te behet arome per te ne Diten e Gjykimit". (Ibn-E-Majah, Vol. 2, p. 167)

  Duhet patur parasysh fjala Udhetim se kjo ka ndermend udhetimin drejt popujve te tjere, pra sulmin kundra kulturave dhe popujve te tjere. Endrrat imperialiste te muhamedit vazhdojne ne kete hadith:

  "Ai qe behet martir ne beteje te detit eshte i barabarte me dy deshmore te luftes ne toke..."
  (Ibn-E-Majah, Vol. 2, p. 168)


  Profeti ka thene: Ai qe e rrit kalin vetem per ta perdorur ne xhihad, atehere atij do ti jepen si shperblim nje e mire per c'do kokerr gruri me te cilin e ka ushqyer kalin (Ibn-E-Majah, Vol. 2, p. 172)

  Hadithe te tjera ka plot qe e bejne parajse nje vend te shperblimit te luftes kriminele sic ishte lufta turke ne trojet tona.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  47
  Postime
  272
  Jashte temes exo. Forumi nuk eshte per diskutime private e personale.

  Po vazhdoj me temen:

  Sic duket qarte nga letersia islamike mesiper, parajsa kuranike, e krijuar per njeriun injorant te tradites seimitike, permban realizimin e te gjitha endrrave te kohes. Femrat gjer ne 70 mije per person (lexoni mesiper), pallatet etj., etj. Muhamedi, mbi c'do gje, kuptonte qarte vleren e mardhenjeve seksuale per ndjekesit e tij. Prandaj, parajsa me shume se nga c'do gje tjeter eshte e mbushur me huriet te cilat jane krijuar vetem per tu sherbyer meshkujve arab. Sa me i larte akti luftarak, aq me i larte numri i hurieve.

  "Aliu reportoi qe Apostulli i Allahut tha "Atje ne Parajse eshte nje treg ku nuk ka shitje dhe blerje, por eshte i mbushur me burra dhe gra. Kur nje burre deshiron nje bukuroshe, ai e merr dhe ben seks me ato."Al Hadis, Vol. 4, p. 172, No. 34

  Perralla te tilla fatkeqsisht vazhdojne te perdoren edhe sot dhe jane nje nga bazat themelore qe shtyn terroristet te bejne vetvrasje gjate sulmeve arabe kundra izraeliteve. Te gjithe mendojne se do te perfundojne ne parajsen e imagjinates se muhamedit.

  Pra po ta lexoni me kujdes letersine fetare semitike, duket qarte qellimi i saj: Mbeshtetja shpirterore e luftes nacionaliste.

 7. #7
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  41
  Postime
  2,169
  Ilir
  Nuk kam se cfare te them me shume se ctha Norca Li.
  Por po i them edhe nja dy fjale shtese.
  Nese Zoti i ndalon besimtarit te tij dicka ne kete bote Ai patjeter do ta zevendesoje ate me nje dicka tjeter me te mire ne boten tjeter.
  Keshtu besimtarit ne kete bote i njane ndaluar mardheniet jashte kurore dhe si denim per keto jepet nje denim kapital me vdekje dhe jo me plumb por vrasje me gur derisa ti dale shpirti.
  Tani po te pyes une ty a nuk i meriton besimtari keto shperblime ne xhennet me gjithe kete lufte qe ben me veten ne kete bote?
  a nuk i meriton ai keto shperblime me gjithe keto sakrifica qe ben?
  a si meriton ai shperblimet me gjithe ke te rrezik qe i kanoset nese gabon?
  Pra mendohumirenkur te nxjerresh nje fjale dhe rrespektoje tjetrin kur diskuton mos merr kot superxhiro.
  Deri tani nuk ke bere tjeter vetemse ke perseritur fjalet tua ne shkrimet qe sjell.
  Injoranca nuk zhduket me top

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  Te nderuar
  Me duket se te gjithe keni dale nga tema, sidomos ky i semuri psiqikisht. Behet ketu fjale per parajsen apo per fantazite e ndonje cetniku me emer ilir?

  Njeriu pyeti (pa e marre parasysh prapavijen) se si e sheh Kur'ani parajsen. Meqenese nje pjese e madhe e Kur'anit shkruan per parajsen une e nxorra vetem nje pjese, ate pjese ku flitet ekskluzivisht per parajsen, nga nje sure e Kur'anit. Kush kupton - mire! Kush nuk kupton, nuk don te kupton, s'ia kap fare... medet per te! Komentet pa kurrfare baze nuk e kane vendin ketu.

  Cdo te mire!
  klipp&klar

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  683
  Komenti qe ish bere tek ky post ishte jashte teme. Nqs deshiron te ankohesh per moderatoret apo ke ndonje pyetje mbi postet e tua te meparshme, lutem te hapesh nje teme ne forumin perkates, ate te verejtjeve dhe keshillave - Henri

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  47
  Postime
  272

  Propagande Arabe

  Norc

  Po te lexoni me kujdes shkrimet ne forum, duket qarte se kush ben propagande te huaj ketu. Ti vete je nje vegel e nacionalizmit arab dhe gjithnje kerkoni te sillni ketu kulturen e orjentit. Nuk kam pare njerez me te tronditur nga fjalet "Feja E Shqiptarit Eshte Shqiptaria" sesa fanatiket e islamit. Pra te mos jesh musliman nuk do te thote te mos jesh shqiptar, se kjo ishte propaganda qe benin hoxhallaret arabe kohet e fundit ne shqiperi. Te besh propagande kaq te zjarrte arabe, ne sherbim te nacionalizmit arab, kjo sigurisht qe nuk i sherben kombit dhe tregon se ku qendron besnikeria juaj.

  Kam lindur ne Shqiperi dhe nuk u rrita nen dogmat e erreta fetare qofshin ato kristjane apo muslimane.

  Fantazirat vijne nga letersia fetare islame. Lexo citimet mesiper. Ti sigurisht qe je sunni qe do te thote ndjekes i shembullit te jetes se muhamedit apo sunnahs dhe shembulli i jetes se tij vjen nga hadithet. Pra, mik i dashur, nese mendon qe do te shkruash vetem ato qe te pelqejne nga islami, dhe ke per te fshehur idiotsirat nga publiku, kete e ke gabim. Le te shikohet figura e plote dhe une thjesht jam duke sjellur ate pjese te figures qe e keni fshehur gjithnje nen fustanin tuaj, apo nen leckat e kokes. Para se te fillosh akuzat se kush do kombin, shiko vehten ne pasqyre se jam i sigurt qe ne koke ke nje lecke, ndoshta teper te shtrenguar. Cliroje pak te lutem, ndoshta do te permirsohet qarkullimi i gjakut tek truri.

  Shendet,

  I

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  683
  IK MOR I SEMURE PSIQIK SE KE DALE NGA TEMA
  SHIFE TEMEN QE KA HAPUR DESHMUESI PASTAJ FOL

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  683
  DHE ARGUMENTA TE KEMI DHENE PLOT PO TI SMERRKE VESH.
  TY TE PELQEN AJO QE DO TI .....NQS DO TE DISKUTOSH STE NDALON NJERI.DISKUTIMI SBEHET VETEM ME VETEN TATE SEPSE TI NUK KUPTON AS ARGUMENTA DHE AS QE E MERR MUNDIMIN PER TI KUPTUAR

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  47
  Postime
  272
  Exo,

  Nga kurani solla edhe une vargjet. Por psikologjia prapa kuranit dhe vargjeve te tij vjen nga hadithet. Eshte shpesh ne hadithe ku shkrimtari i kuranit ka qene ne gjendje normale, jo i preokupuar me menyren se si do ti pergjigjet tores, por me menyren se si ka per ti genjyer arabet per ti futur ata ne rreshtat e luftetareve te xhihadit. Psikologjia mbrapa kuranit sigurisht qe vjen nga hadithet ne te cilat citohet muhamedi. Po te shikosh Kuranin, gjen qe nje pjese e mire e tij nuk ndryshon aspak nga hadithet dhe pjesa tjeter eshte e bazuar plotsisht ne to. Por ketu me duket kerkohet paraqitja e nje gjysemfigures islame me gjysmen e saj te fshehur nen fustanin tuaj.

  Me vjen keq, por meqe nuk keni njohuri as per ate qe doni per ta shitur ketu, atehere nuk jane te nevojshme pergjigjet banale sic ishte ajo mesiper.

  I

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  683
  a merr vesh ti qe ato qe thua ti jane fantazite e mesusit tat?????
  te thashe njehere tek shkrimi qe me fshine moderatoret.Pergjigjen e morre atje ookk???Skam kohe ta shkruaj prape sa here qe te teket ty sepse ti prape te njejtit fyell i bie...Po te them edhe njehere qe je i FIKSUAR sepse ne cdo shkrimin tend gjendet propagande dhe jane te gjitha pa llogjike....
  2:190.
  Dhe luftoni nė rrugėn e All-llahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė (e fillojnė luftėn).

  esh shuara
  196. Dhe se ai (Kur'ani) ėshtė i pėrmendur edhe nė librat e mėparshėm.
  197. A nuk ishte pėr ata (pėr jobsimtarėt mekas) argument, se atė e dinin dijetarėt (ulemaja) e beni israilėve?
  198. E sikur t'ia shpallnim atė (Kur'anin) ndonjė joarabi,
  199. e ai t'ua lexonte atyre, ata nuk do t'i besonin atij.


  ez zumer
  27. Ne u kemi sjellė njerėzve nė kėtė Kur'an shembuj nga ēdo lėmi e nevojshme, ashtu qė tė marrin pėrvojė (mėsim).
  28. Duke qenė Kur'an arabisht qė nuk ka kundėrthėnie, me qėllim qė tė ruhen prej rrugės sė gabuar


  41:44.
  Sikur Ne ta bėnim Kur'anin nė gjuhė tė huaj, ata do tė thoshin: "Pėrse nuk janė ajetet e tij tė kuptueshme (tė shkoqitura), a ėshtė ai (Kur'ani) nė gjuhė tė huaj, kurse ai (pejgamberi) ėshtė arab?" Thuaj: "Ai ėshtė pėr besimtarėt udhėzues e shėr0ues. E ata qė nuk besojnė nė veshėt e tyre kanė shurdhim, dhe ai pėr ta ėshtė verbėrim. Tė tillėt janė sikurse thirren prej njė vendi tė largėt e nuk dėgjojnė".

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  683
  43:3.
  S'ka dyshim se Ne e bėmė atė Kur'an arabisht, nė mėnyrė qė ju ta kuptoni

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  683
  2:14.
  E kur i takojnė ata qė besuan thonė: "Ne kemi besuar!" por kur veēohen me djajt (parinė) e vet u thonė: "Ne jemi me ju, ne vetėm jemi tallur (me besimtarėt)".
  2:19.
  Ose (Shembulli i tyre ėshtė) si ndonjė shi i rreptė prej sė larti me errėsirė, me bubullimė e me vetėtimė, e prej frikės sė vdekjes, nga rrufeja, ata vejnė gishtat nė veshėt e tyre. Po All-llahu ėshtė rrethues i mosbesimtarėve (atij nuk mund t'i shpėtojė askush).
  2:24.
  E mos e paēit bėrė (deri mė tash), e as qė do ta bėni kurrė (edhe nė tė ardhmėn), atėherė ruajuni zjarrit, lėndė e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt, qė ėshtė i pėrgatitur pėr mosbesimtarėt.
  2:34.
  E kur u thamė engjėjve: pėruluni (bini nė sexhde) Ademit, ata menjėherė iu pėrulėn, me pėrjashtim tė iblisit (djallit). Ai rrefuzoi dhe u mbajtė nė tė madh dhe u bė pabesimtar.
  2:48.
  Dhe ruajuni njė ditė kur askush askujt nuk do tė mund t'i kryejė asgjė, kur nuk pranohet pėr te (jobesimtarin) ndonjė ndėrmjetėsim dhe nuk pranohet pėr te kompensim, e as qė do tė ndihmohen ata (fajtorėt).
  2:89.
  E kur u erdhi atyre prej All-llahut libri (Kur'ani) qė ėshtė vėrtetus i atij, qė e kishin pranė, e qė para se t'u vinte e kėrkonin ndihmėn e tij kundėr mosbesimtarėve, e mohuan atė (Muhammedin) qė e njihnin, kur u erdhi. Pra mallkimi i All-llahut qoftė kundėr mosbesimtarėve!
  2:91.
  Dhe kur atyre u thuhet: "Besoni atė qė e shpalli All-llahu", ata thonė: "Ne besojmė atė qė na u shpall neve", kurse e mohojmė atė pas tij, edhe pse ėshtė vėrtetues i atij, qė e kanė ata dhe ėshtė i vėrtetė. Thuaj: "Nėse jeni besimtarė, pse i mbytnit mė parė pejgamberėt e All-llahut?"
  2:93.
  (pėrkujtoni) Kur morėm premtimin tuaj dhe mbi ju ngritėm kodrėn Tur, (u thamė) merrni kėtė qė u dhamė seriozisht dhe dėgjoni (respektoni). Ata thanė: "Dėgjuam (me vesh) e kundėrshtuam". E pėr shkak tė mosbesimit tė tyre, adhurimi ndaj viēit ishte pėrzier me gjak nė zemrat e tyre. Thuaj: "Nėse jeni besimtarė, besimi juaj ėshtė duke u udhėzuar keq".
  2:97.
  Thuaj:" Kush ėshtė armik i Xhibrilit (ėshtė armik i All-llahut), e ai me urdhėrin e All-llahut e zbriti Kur'anin nė zemrėn tėnde, qė ėshtė vėrtetues i asaj qė ishte mė parė dhe udhėrrėfyes e pėrgėzues pėr besimtarėt.
  2:98.
  Kush ėshtė armik i All-llahut, i engjėjve tė Tij, i tė dėrguarve tė Tij, i Xhibrilit dhe i Mikailit (ai ėshtė mosbesimtar), All-llahu pa dyshim ėshtė armik i mosbesimtarėve.
  2:104.
  O ju qė keni besuar, mos thuani: "Raina" - po thuani: "Undhurna" dhe respektoni! Mosbesimtarėt kanė dėnim tė dhėmbshėm.
  2:109.
  Shumė ithtarė tė librit (jehudi, krishterė), edhe pasiqė iu ėshtė bėrė e qartė e vėrteta, nga vetė zilia e tyre personale dėshiruan qė pas besimit tuaj t'iu kthejnė nė mosbesimtarė, pra ju lini dhe largohuni prej tyre derisa All-llahu ta sjellė urdhėrin e vet. All-llahu ka mundėsi pėr ēdo send.
  2:128.
  Zoti ynė, bėna neve dyve besimtarė tė sinqertė ndaj Teje dhe nga pasardhėsit tanė, njerėz tė bindur ndaj Teje, na i mėso rregullat e ibadetit (adhurimit) tanė dhe falna neve, vėrtetė Ti je qė falė, je mėshirues!"
  2:136.
  Ju (besimtarė) thuani: "Ne i besuam All-llahut, atė qė na u shpall neve, atė qė iu shpall Ibrahimit, Ismailit, Is'hakut, Jakubit dhe pasardhėsve (tė jakubit qė ishin tė ndarė nė dymbedhjetė kabile), atė qė i ėshtė dhėnė Musait, Isait dhe atė qė iu ėshtė dhėnė nga Zoti i tyre pejgamberėve, ne nuk bėjmė dallim nė asnjėrin prej tyre dhe ne vetėm atij i jemi bindur.
  2:139.
  Thuaj: "A doni tė grindeni me ne pėr All-llahun, e Ai ėshtė Zoti ynė dhe Zoti juaj dhe ne kemi vepra (shpėrblimin e veprave) tona, e ju keni veprat tuaja. Por ne jemi (besimtarė) tė sinqertė ndaj Tij.
  2:144.
  Ne shumė herė po shohim kthimin e fytyrės tėnde kah qielli, e Ne gjithqysh do tė drejtojmė ty nė drejtim tė njė kibleje (Qabja) qė ti e do atė. Pra kthehu anės sė xhamisė sė shenjtė (Qabes), dhe kudo qė tė jeni (o besimtarė) kthehuni kah ajo anė. E atyre qė u ėshtė dhurruar libri, ata e dinė sigurisht se kjo (kthesė) ėshtė e vėrtetė nga Zoti i tyre. E All-llahut nuk mund t'i fshihet ajo qė veprojnė ata.
  2:161.
  Ata, tė cilėt mohuan dhe vdiqėn si pabesimtarė, kundėr tyre ėshtė mallkimi i All-llahut, i engjėjve dhe i tė gjithė njerėzve.
  2:165.
  E nga njerėzit ka asish qė nė vend tė All-llahut besojnė idhujt, qė i duan (i madhėrojnė) ata, sikur (qė besimtarėt e vėrtetė e duan) All-llahun, po dashuria e atyre qė besuan All-llahun ėshtė shumė mė e fortė. E sikur qė dinin ata qė bėnė mizori se kur do ta shohin dėnimin (nė botėn tjetėr), do tė binden se e tėrė fuqia i takon vetėm All-llahut (e jo idhujve) dhe se All-llahu ėshtė ndėshkues i rreptė.
  2:191.
  Dhe luftoni ata kudo qė t'i zini, dėboni prej vendit ata sikurse ju pėrzuan ata juve. Provokimi (fitneja) ėshtė mė e rėndė se vrasja. Mos i luftoni ata pranė xhamisė sė shenjtė (Qabes) deri qė ata t'ju luftojnė juve aty, e nėse ju sulmojnė, atėherė sulmoni edhe ju ata. I kėtillė ėshtė ndėshkimi ndaj pabesimtarėve.
  2:212.
  Atyre qė nuk besuan, u ėshtė bėrė e hijshme jeta e kėsaj bote dhe bėjnė tallje me ata qė besuan. Po ata qė u ruajtėn (besimtarėt) nė ditėn e kijametit. All-llahu i jep (shpėrblim) pa masė atij qė e do.
  2:217.
  Tė pyesin pėr luftėn nė muajin e shenjtė, thuaj: "Lufta nė te ėshtė e madhe (mėkat i madh), por pengimi nga rruga e All-llahut, mosbesimi ndaj Tij, pengimi nga xhamia e shenjtė (Qabja) dhe dėbimi i banorėve tė saj nga ajo, janė mėkate edhe mė tė mėdha tek All-llahu. E provokimi (kundėr muslimanėve) ėshtė edhe mė i madh se mbytja. Ata do t'u luftojnė juve vazhdimisht pėr t'ju zbrapsur, nėse munden, nga feja juaj. E kush zbrapset prej jush nga feja e tij dhe vdes si pabesimtar, ata i kanė zhdukur veprat e veta nė kėtė jetė dhe nė jetėn tjetėr. Tė tillėt janė banorė tė zjarrit dhe nė tė do tė qėndrojnė pėrjetshėm.
  2:221.
  Mos u martoni me idhujtare deri qė ato tė besojnė (Zotin). Njė robėresh besimtare ėshtė mė e vlefshme se njė idhujtare, edhe nėse ajo (idhujtarja) ju mahnitė. Mos u martoni as me idhujtarė deri qė ata tė besojnė (Zotin). Njė rob besimtar ėshtė mė i vlefshėm se idhujtari edhe nėse ai ju mahnit. Ata ju ftojnė pėr nė zjarr, e All-llahu me mėshirėn e vet ju fton pėr nė Xhennet, pėr nė shpėtim dhe u sqaron njerėzve argumentet e veta, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė.
  2:223.
  Gratė tuaja janė vendmbjellje e juaj, afrohuni vendmbjelljes suaj si tė dėshironi, por pėrgatitni pėr vetėn tuaj, dhe kinie frikė All-llahun, e ta dini se fundi juaj ėshtė te Ai, e besimtarėve jepu myzhde.
  2:248.
  Pejgamberi i tyre u tha: "Shenjė e sundimit tė tij ėshtė qė t'ju sjellė arkėn, qė e bartin engjėjt, dhe qė nė te gjeni qetėsim (shpirtėror) nga Zoti juaj, e edhe diēka qė ka mbetur nga thesari i familjes sė Musait dhe Harunit. S'ka dyshim se ky, po qe se jeni besimtarė, ėshtė njė fakt pėr ju".
  2:249.
  E kur doli (prej qytetit) Taluti me ushtrinė, tha: "All-llahu do t'ju sprovojė me njė lumė, e ai qė pi prej atij, ai nuk ėshtė me mua, e kush nuk shijon atė, ai ėshtė me mua, pėrveē atij qė me dorėn e vet e pi njė grusht!" Mirėpo, me pėrjashtim tė njė pakice prej tyre, tė tjerėt pinė nga ai. E kur e kaloi ai (Taluti) atė sė bashku me te edhe ata qė ishin besimtarė thanė: "Ne sot nuk kemi fuqi kundėr Xhalutit dhe ushtrisė sė tij!" Po ata qė ishin tė bindur se do ta takonin All-llahun thanė: "Sa e sa grupe tė vogla me dėshirėn e All-llahut kanė triumfuar ndaj grupeve tė mėdha!" All-llahu ėshtė me durimtarėt.
  2:250.
  E kur dualėn pėrballė Xhalutit dhe ushtrisė sė tij, thanė: "Zoti ynė! na dhuro durim! na i pėrforco kėmbėt tona dhe na ndihmo kundėr pabesimtarėve!
  2:254.
  O ju qė keni besuar, para se tė vijė njė ditė kur nuk do tė ketė as shitblerje, as miqėsi, e as ndėrmjetėsi, jepni nga ajo me ēka Ne u furnizuam juve. Pabesimtarėt janė mizorė.
  2:264.
  O ju qė besuat, mos i prishni lėmoshat tuaja me tė krenuar e me ofendim siē bėn ai qė e jep pasurinė e vet sa par sy e faqe tė njerėzve, e nuk e beson All-llahun dhe as botėn tjetėr. Shembulli i tij ėshtė si njė gur i madh e i lėmuar qė mbi tė ka pak dhe, e kur e godet atė njė shi i madh e lė tė zhveshur (lakuriq). Ata (formalistėt) nuk arrijnė asgjė nga ajo qė punuan. All-llahu nuk udhėzon popullin jobesimtar.
  2:278.
  O ju qė besuat, keni frikė All-llahun dhe nėse jeni besimtarė tė sinqertė hiqni dorė prej asaj qė ka mbetur nga kamata.
  2:282.
  O besimtarė, kur merrni hua prej njėri-tjetrit pėr njė afat tė caktuar, shkruajeni atė. Dhe nga gjiu juaj le tė shkruajė njė shkrues i drejtė dhe tė mos ngurrojė nga tė shkruarit ashtu siē e ka mėsuar All-llahu. Le tė shkruajė, ndėrsa atij le t'i diktojė ai qė pranon borxhin, le t'i frikėsohet All-llahut, Zotit tė tij e tė mos lėrė mangėt asnjė send nga ai. E nė qoftė se ai qė ngarkohet me borxh ėshtė i paaftė mentalisht, ėshtė i mitur ose nuk ėshtė nė gjendje tė diktojė, atėherė le tė diktojė drejt kujdestari i tij. Kėrkoni tė dėshmojnė dy dėshmitarė burra nga mesi juaj, e nė qoftė se nuk janė dy burra, atėherė njė burr e dy gra, nga dėshmitarėt qė i pėlqeni. (Dy gra nė vend tė njė burri) Pėr atė se nėse njėra prej tyre gabon, t'ia pėrkujtojė tjetra. Dėshmitarėt tė mos refuzojnė kur tė thirren. Dhe mos pėrtoni pėr ta shkruar atė dhe afatin e tij, i vogėl qoftė ose i madh, sepse kjo ėshtė mė e drejtė te All-llahu, mė e fortė pėr dėshmi dhe mė afėr mosdyshimit. Vetėm nėse ėshtė tregti e menjėherėshme (dora-doras) qė e praktikoni mes jush, atėherė nuk ėshtė ndonjė mėkat tė mos e shėnoni. Por, kur bėni shitblerje, dėshmojeni. E ai (pronari i pasurisė) nuk dėmton as shkruesit as dėshmitarėt, e nėse bėni (dėmtimin), ai ėshtė mosrespekt i juaj (ndaj dispozitave tė All-llahut). Keni frikė All-llahun se All-llahu ju dhuron dituri (tė jashtzakonshme), All-llahu ėshtė i Gjithdijshėm pėr ēdo send.
  2:285.
  I dėrguari i besoi asaj qė iu shpall prej Zotit tė Tij, si dhe besimtarėt. Secili i besoi All-llahut, engjėjve tė Tij, shpalljeve tė Tij, tė dėrguarve tė Tij. Ne nuk bėjmė dallim nė asnjėrin nga tė dėrguarit e Tij, dhe thanė: "Dėgjuam dhe respektuam. Kėrkojmė faljen tėnde o Zoti ynė! Vetėm te Ti ėshtė ardhmėria jonė."
  2:286.
  All-llahu nuk ngarkon askė pėrtej mundėsive tė veta, atij (njeriut) i takon ajo qė e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) qė e meritoi. "Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė! Zoti ynė, mos na ngarko neve barrė tė rėndė siē i ngarkove ata para nesh! Dhe Zoti ynė, mos na ngarko me atė pėr tė cilėn nuk kemi fuqi! Na i shlyej mėkatet, na i mbulo tė kėqiat, na mėshiro. Ti je Mbrojtėsi ynė, na ndihmo kundėr popullit pabesimtar!
  3:13.
  Ju (jehudi) patėt njė pėrvojė tė madhe nė ato dy grupet qė u konfrontuat ndėrmjet vete. Njėri grup luftonte nė rrugėn e All-llahut, e tjetri ishte pabesimtar, dhe me shikimin e syve tė tyre i shihnin se ishin dy herė mė shumė se besimtarėt. Po, All-llahu me ndihmėn e vet pėrforcon atė qė do. Vėrtetė, nė kėtė ėshtė njė pėrvojė e madhe pėr ata qė kanė mendje tė kthjelltė.
  3:28.
  Besimtarėt tė mos i mėsojnė mosBesimtarėt, e t'i lėnė manash Besimtarėt. E kush bėn atė, ai nga feja e All-llahut nuk ka asgjė, pėrveē pėr qėllim ruajtja prej tė keqės sė tyre. All-llahu ju tėrheq vėrejtjen me dėnim prej Tij, pse vetėm tek All-llahu ėshtė e ardhmja.
  3:32.
  Thuaj: "Binduni All-llahut dhe tė dėrguarit, e ata refuzojnė, atėherė All-llahu nuk i do pabesimtarėt!"
  3:49.
  Dhe, tė dėrguar te bijtė e Israilit: unė kam ardhur nga Zoti juaj me argument, unė nga balta ju bėj diē si shpendi, i fryej atij dhe ai me lejen e All-llahut bėhet shpend, unė i sheroj tė verbėrit, tė sėmurit nė lėkurė, dhe unė me lejen e All-llahut ngjalli tė vdekurit: unė ju tregoj pėr atė qė e hani dhe pėr atė qė e depononi nė shtėpitė tuaja. Vertetė, kjo ėshtė fakt pėr ju nėse jeni besimtarė.
  3:68.
  Njerėzit mė me meritė pėr t'u thirrur nė Ibrahimin, ishin ata qė e ndoqėn atė (besimin e tij) dhe ky Pejgamber me ata qė besuan (ymeti i kėtij). All-llahu ėshtė mbrojtės i besimtarėve.
  3:86.
  E, si ta udhėzojė All-llahu njė popull qė pas besimit tė tyre u bėnė pabesimtarė dhe pasi dėshmoi se i dėrguari ėshtė i vėrtetė, dhe pasi t'ju kenė ardhur atyre argumente tė qarta? All-llahu nuk i mundėson udhėzimin e Vet popullit zullumqarė.
  3:90.
  Ata, tė cilėt pas besimit tė tyre u bėnė pabesimtarė, e pastaj e shtuan mosbesimin, atyre kurrsesi nuk du pranohet pendimi. Tė tillėt janė mu ata tė humburit.
  3:91.
  Ata qė nuk besuan dhe vdiqėn si mosbesimtarė, anjėrit prej tyre nuk do t'u pranohet pėr kompensim, qoftė edhe plotė faqen e dheut ari. Ata i pret dėnim dhėmshėm dhe pėr ta nuk ka ndihmėtarė.
  3:100.
  O ju qė besuat, nė qoftė se ju i bindeni njė grupi tė atyre qė iu ėshtė dhėnė libri, ata, pas besimit tuaj, do t'ju kthejnė nė mosbesimtarė.
  3:102.
  O ju qė besuat, kinie frikė All-llahun me sinqeritet tė vėrtetė dhe mos vdisni, pos vetėm duke qenė muslimanė (besimtarė)!
  3:106.
  Nė ditėn kur ka fytyra qė zbardhen dhe ka fytyra qė nxihen. E pėr sa u pėrket atyre fytyrave qė janė nxirė (u thuhet): "A edhe pasbesimit tuaj u bėtė pabesimtarė? Vuanie pra, dėnimin pėr shkak se ishit qė nuk besojshit!"
  3:110.
  Je jeni populli mė i dobishėm, i ardhur pėr tė mirėn e njerėzve, tė urdhėroni pėr mirė, tė ndaloni nga veprat e kėqia dhe tė besoni nė All-llahun. E sikur ithtarėt e librit tė besonin drejt, do tė ishte shumė mė e mirė pėr ta. Disa prej tyre janė besimtarė, por shumica e tyre janė larg rrugės sė Zotit.
  3:121.
  Pėrkujto (O i dėrguar) kur dole nga familja jote qė t'ua pėrcaktosh besimtarėve vendet pėr luftė, e All-llahut ėshtė qė dėgjon (fjalėt) dhe qė kupton (qėllimet).
  3:122.
  Kur dy grupe prej jush gati u treguan tė dobėta, po All-llahu ishte qė u ndihmoi atyre (qė tė mos largoheshin), andaj besimtarėt le t'i mbėshteten vetėm All-llahut.
  3:124.
  Kur ti u thoshe besimtarėve: "A nuk ėshtė mjaft pėr ju qė Zoti juaj t'ju vazhdojė ndihmėn me tre mijė engjėjt e zbritur?"
  3:131.
  Dhe ruajuni zjarrit qė ėshtė pėrgaditur pėr pabesimtarėt.
  3:139.
  E mos u dobėsoni (fizikisht) dhe mos u dėshproni (shpirtėrisht) derisa ju jeni mė tė lartit, po qe se jeni besimtarė tė sinqert.
  3:141.
  Dhe qė All-llahu t'i pastrojė besimtarėt, ndėrsa gradualisht t'i shkatėrrojė mosbesimtarėt.
  3:146.
  E sa pejgamberė pati qė sė bashku me tė luftuan turma tė mėdha besimtarėsh dhe pėr atė qė i goditi nė rrugėn e All-llahut, ata nuk u dobėsuan dhe nuk u pėrulėn. All-llahu i do durimtarėt.
  3:147.
  Fjala e tyre nuk ishte tjetėr pos vetėm tė thonin: "Zoti ynė, na i falė mėkatet tona dhe lėshimet nė punėt tona dhe na forco nė vendet tona (nė luftė), ndihmona kundėr popullit jobesimtar!"
  3:149.
  O besimtarė, nėse u nėnshtroheni jobesimtarėve, ata ju kthejnė prapa aty ku ishit (nė kufr) dhe atėherė do tė jeni tė humbur.
  3:152.
  All-llahu pėrmbushi premtimin e vet ndaj jush, ngase me vullnetin e Tij i korrėt ata (me shpata) deri kur u dobėsuat dhe u pėrēatė ndėrmjet vete, nė ēėshtjen e vendit (qė u pat caktuar Pejgamberi) dhe pasi vrejtėt atė qė e dėshironit (prenė e luftės), e atėherė kundėrshtuat (urdhėrin e Pejgamberit). Pati prej jush qė e deshėn kėtė jetė (ata qė u ngutėn pas presė) e pati prej jush qė e deshtėn botėn tjetėr. Pastaj, pėr t'ju sprovur u zmbrapi juve nga ata. Po All-llahu u fali juve; All-llahu ėshtė dhurues i madh ndaj besimtarėve.
  3:155.
  Vėrtet, ata qė u zbrapsėn prej jush ditėn e ndeshjes sė dy grupeve (besimtarė dhe idhujtarė nė Uhud), ata vetė djalli i shtyri tė rrėshqasin me disa punė tė tyre qė i bėnė, po All-llahu ua fali atyre gabimin; All-llahu ėshtė mėkatfalės dhe i butė.
  3:156.
  O besimtarė, mos u bėni si ata qė nuk besuan dhe, pėr vėllezėrit e tyre qė kishin dalė nė udhėtim (tregtie e gjallėrimi) ose qė kishin shkuar nė luftė thonin: " Sikur tė kishin ndejtur pranė nesh (e tė mos dilnin), atė (bindje), All-llahu ua bėri njė dėshprim nė zemrat etyre. Pse All-llahu ėshtė Ai qė jep jetė dhe jep vdekje dhe All-llahu sheh atė qė ju punoni.
  3:160.
  Nėse All-llahu dėshiron t'ju ndihmojė, s'ka kush qė mund t'ju mposhtė, e nėse Ai iu lė pa ndihmė, atėherė kush ėshtė ai pas Tij, qė dot'ju ndihmojė? Pra vetėm All-llahut le t'i mbėshteten besimtarėt.
  3:164.
  Ėshtė e vėrtetė se All-llahu u dha dhuratė tė madhe besimtarėve, kur ndėr ta nga mesi i tyre dėrgoi tė dėrguar qė atyre t'u lexojė shpalljen e Tij, t'i pastrojė ata, t'ua mėsojė Kur'anin dhe sheriatin, edhe pse, mė parė ata ishin krejtėsisht tė humbur.
  3:166.
  Ajo qė ju goditi juve ditėn e ballafaqimit tė dy grupeve (besimtarė dhe idhujtarė), ishte me lejen e All-llahut, pėr t'u dalluar besimtarėt e sinqert.
  3:175.
  Po atė (propagandė) e bėri vetėm shejtani qė dėshironte me miqtė e vet (idhujtarėt), t'ju friksojė, po ju mos u frikėsoni prej tyre, frikėsomėnu Mua, nėse jeni besimtar.
  3:179.
  All-llahu nuk ėshtė qė t'i lė besimtarėt ashtu siē jeni, pa dalluar tė keqin nga i miri. All-llahu nuk ju zbulon juve tė fshehtat (e tė dini se ē'mbajnė nė zemrat e tyre. Por All-llahu ėshtė Ai qė nga tė dėrguarit e vet zgjedh atė qė do (e i zbulon ndonjė tė fshehtė). Prandaj, besoni All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, e nė i besofshit dhe nėse ruheni, atėherė ju keni njė shpėrblim tė madh.
  3:200.
  O ju besimtarė, bėni durim, bėhuni tė qėndrueshėm kundėr armikut, rrini tė pėrgaditur dhe, qė tė shpėtoni, ruajuni dėnimit tė All-llahut.
  4:18.
  Nuk ėshtė pendim (i pranueshėm) i atyre qė vazhdimisht bėjnė punė tė kėqia dhe vetėm atėherė kur t'i vjen vdekja ndonjėrit prej tyre, tė thotė: "Unė tash u pendova!" e as i atyre qė vdesin duke qenė jobesimtarė. Ndaj tyre kemi pėrgatitur dėnim tė ashpėr.
  4:25.
  Dhe kush nuk ka prej jush mundėsi materiale qė tė martohet me femra tė lira besimtare, le tė martohet me ato besimtare tuaja qė i keni nėn pushtetin tuaj (robėreshat). All-llahu di mė sė miri pėr besimin tuaj. Ju jeni nga njėri- tjetri (tė njė origjine)
  4:37.
  Ata qė vetė janė koprracė dhe urdhėrojnė njerėzit pėr koprraci, dhe e fshehin atė qė ju ka dhėnė All-llahu nga mirėsitė e veta. Ne kemi pėrgatitur dėnim tė turpshėm pėr jobesimtarėt;
  4:65.
  Pėr Zotin tėnd jo, ata nuk janė besimtarė (tė asaj qė tė zbriti ty as tė asaj para teje) derisa tė mos zgjedhin ty pėr tė gjykuar nė atė konflikt mes tyre, e pastaj (pas gjykimit tėnd) tė mos ndiejnė pakėnaqėsi nga gjykimi yt dhe (derisa) tė mos binden sinqerisht.
  4:84.
  Lufto nė rrugėn e All-llahut! Nuk obligohet kush pos teje. Ngacmoi besimtarėt (pėr luftė), All-llahu do tė zmbrapsė fuqinė e tė pabesėve.All-llahu ėshtė mė fuqiforti, mė ndėshkuesi.
  4:91.
  Ju do tė hasni nė tė tjerė, qė duan tė sigurohen te ju (duke u paraqitur si besimtarė) dhe tė sigurohen te populli i vet (si jobesimtarė). E, saherė qė thirren, (kundėr jush) i pėrgjigjen thirrėjes. Nė qoftė se nuk largohen prej jush, nuk ju ofrojnė paqe dhe nuk heqin dorė nga lufta kundėr jush, atėherė kapeni dhe mbytni kudo qė t'i takoni. Kundėr tyre u kemi dhėnė fakte tė qarta.
  4:92.
  Asnjė besimtarėi nuk i ėshtė i lejuar tė mbysė besmitarin tjetėr, pėrpos gabimisht. E kush e mbytė gabimishht njė besimtarė, ai ėshtė i obliguar ta lirojė njė rob besimtarė dhe shpagimin (e gjakut). Nėse ia falin (familja gjakun). Nė qoftė se ai (i mbyturi gabimisht) ėshtė besimtarė, por i takon popullit qė ėshtė armik i juaji, atėherė ėshtė obligim vetėm lirimi i njė robi besimtar. Nė qoftėse se ai (i mbyturi) ėshtė nga ai popull qė keni marrveshjen me tė, atėherė ėshtė obligim shpagmi i (gjakut) qė i dorėzohet familjes sė tij dhe lirimi i njė robi besimtar. E kush nuk ka mundėsi (tė lirojė njė rob), letė agjėroj dy muaj rresht, si pendim (i pranuar) ndaj All-llahut. All-llahu ėshtė mė idijshmi, ligjdhėnėsi mė i drejtė.
  4:93.
  Kush e mbytė njė besimtarė me qėllim, dėnimi i tij ėshtė Xhehenemi, nė tė cilin do tė jetė pėrgjithmonė. All-llahu ėshtė i hidhėruar ndaj tij, e ka mallkuar dhe i ka pėrgaditur dėnim tė madh.
  4:94.
  O ju qė besuat, kur marshoni nė rrugėn e All-llahut (pėr nė luftė), tė jeni tė matur (tė mos nguteni), e mos i thoni atij qė ju shpreh selamin (besimin): "Nuk je besimtarė!", duke kėrkuar me tė mjet (mall) tė kėsaj bote, pse te All-llahu janė begatitė e mėdha. Ashtu (jo besimtarė) ishit edhe ju mė parė, e All-llahu ju dhuroi (besimin), pra sqaroni mirė! All-llahu e di nė hollėsi ēka veproni.
  4:95.
  Nuk janė tė barabartė prej besimtarėve ata qė ndejtėn (nuk luftuan) dhe ata qė me pasurinė dhe me jetėn e tyre luftuan nė rrugėn e All-llahut, me pėrjashtim tė atyre qė ishin tė penguar pa vullnetin e vet. Ata qė luftuan me pasurinė dhe jetėn e tyre,All-llahu i gradoi nė njė shkallė mė tė lartė mbi ata qė ndejtėn (me arsye). Por tė gjithėve All-llahu u premtoi shpėrblim, ndėrsa ata qė ndejtėn (pa arsye) All-llahu gradoi luftėtarėt me njė shpėrblim tė madh.
  4:101.
  Kur tė jeni nė udhėtim e sipėr, nuk ėshtė mėkat pėr ju tė shkurtoni namazin, nėse frigoheni se jobesimtarėt dot'ju sjellin ndonjė tė keqe. Jobesmtarėt janė armiq tuaj tė hapėt.
  4:103.
  Kur tė kryeni namazin (e frikės) pėrmendeni All-llahun, kur jeni nė kėmbė, ulur, tė mbėshtetur. E kur tė qetėsoheni (nga lufta), atėherė faleni namazin nė mėnyrė tė rregullt, pse namazi ėshtė obligim (pėr kohė) i caktuar pėr besimtarėt.
  4:115.
  Kush i kundėrvihet tė dėrguarit, pasi qė i ėshtė bėrė e qatė e vėrteta dhe ndjek rrugė tjetėr nga ajo e besimtarėve, Ne e lėmė nė atė qė ka zgjedhur (nė dynja) e fusim nė Xhehennem. Pėrfundim i keq ėshtė ai.
  4:124.
  Kush bėn ndonjė nga punėt e mira, qoftė mashkull ose femėr duke qenė besimtarė, tė tillėt hyjnė nė xhennet dhe nuk u bėhet farė padrejtėsie.
  4:139.
  Janė ata qė, pėrkundėr besimtarėve, i miqėsojnė jobesimtarėt. Vallė, a mos kėrkojnė fuqi te ta? S'ka dyshim, e tėrė fuqia i takon All-llahut.
  4:141.
  Ata janė qė presin se ē'po ju ngjanė juve. Nėse me ndihmėn e All-llahut ngadhėnjeni, ata thonė: "A nuk ishim me ju?" E nėse jobesimtarėve u takon ndonjė fitim, ata thonė: "A nuk mbizotėruam ne mbi ju (por nuk deshtėm tė mposhtim) dhe penguam prej jush besimtarėt!" All-llahu do tė gjykojė mes jush ditėn e gjykimit. All-llahu kurrsesi nuk iu mėndėson jobesimtarėve mbizotėrim tė plotė mbi besimtarėt.
  4:142.
  Munafikėt pėrpiqen tė mashtrojnė All-llahun (duke u paraqitur rrejshėm si besimtarė), por All-llahu mbizotėron dinakėritė e tyre. Ata edhe kur falen, falen me pėrtaci dhe vetėm sa pėr t'u dukur te njerėzit dhe fare pak e pėrmendin All-llahun.
  4:143.
  Ata janė tė luhatshėm ndėrmjet atij dhe atij (besimit dhe mosbesimit) e nuk janė as me ata (me jobesimtarėt). Po atė qė e mposht All-llahu, ti nuk mund tė gjesh shpėtim pėr te.
  4:144.
  O ju qė besuat, mos zini miq jobesimtarėt e t'i lini manash besimtarėt! A doni t'i sillni All-llahut argument tė qartė kundėr vetės!
  4:146.
  Pėrveq atyre qė u penduan, u pėrmirėsuan, iu pėrmbajtėn All-llahut (mėsimeve tė Tij) dhe praktikojnė sinqerisht fenė e tyre pėr All-llahun. Tė tillėt do tė jenė bashkė me besimtarėt, e All-llahu ka pėr t'iu dhėnė besimtarėve shprblim tė madh.
  4:151.
  Tė tillėt lanė jobesimtarėt e vėrtetė; e Ne kemi pėrgatitur dėnim tė fortė e nėnēmues pėr jobesimtarėt.
  4:162.
  Por ata, prej tyre qė kanė thesar tė diturisė, dhe besimtarėt, besojnė atė qė tu shpall ty dhe atė qė u shpall para teje, besojnė edhe ata qė e falin namazin dhe japin zeqatim dhe besimtarėt nė All-llahun e nė jetėn e ardhshme. Tė tillėve do t'u japim shpėrblim tė madh.
  5:5.
  Sot u lejuan pėr ju ushqimet e mira, edhe ushqimet (tė therrurat) e ithtarėve tė librit janė tė lejuara (hallall) pėr ju, edhe ushqimet (tė therrurat) tuaja janė tė lejuara pėr ta (u janė lejuar). Gratė e ndershme besimtare, dhe (gra) tė ndershme nga ata tė cilėve u ėshtė dhėnė libri para jush, kur atyre u jepni pjesėn e caktuar tė kurorės, por duke pasur pėr qėllim martesėn, jo imoralitetin dhe jo si dashnore ilegale. E kush mohon (tradhton) besimin, ai ka asgjėsuar veprėn e vet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė prej tė shkatėrruarve.
  5:11.
  O ju qė besuat! Pėrkujtone tė mirėn e All-llahut ndaj jush kur, njė popull tentoi tė zgjasė duart e veta (pėr mbytje) kundėr jush, kurse Ai zmbrapsi duart e tyre prej jush. Respektonie All-llahun (duke zbatuar urdhėrat e Tij) dhe vetėm All-llahut le t'i mbėshteten besimtarėt.
  5:23.
  Dy burra, prej atyre (prijėsve) qė All-llahu i kishte pajisur me bindje dhe kishin frikėn e Tij, thanė: "Hynju atyre nga dera, e kur t'u hyni nga ajo, atėherė ju jeni ngadhėnjyes. Dhe vetėm All-llahut mbėshtetjuni, nėse jeni besimtarė tė sinqertė.
  5:43.
  E si kėrkojnė ata gjykimin tėnd, kur ata kanė Tevratin, e nė tė cilin ėshtė vendimi i Allauhut, e pastaj ata refuzojnė mė vonė atė (vendimin tėnd)? Ata nuk janė besimtarė.
  5:48.
  Ne edhe ty (Muhammed) ta zbritėm librin (Kur'anin) e vėrtetė qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme dhe garantues i tyre. Gjyko, pra, mes tyre me atė qė All-llahu e zbriti, e mos pėlqe epshet e tyre e tė largohesh nga e vėrteta qė i erdhi. Pėr secilin prej jush, Ne caktuam ligje program (tė posaēėm nė ēėshtje tė veprimit). Sikur tė donte All-llahu, do t'ju bėnte njė popull (nė fe e sheriat), por deshi t'ju sprovojė nė atė qė iu dha juve, andaj ju (besimtarė) pėrpiquni pėr punė tė mira. Kthimi i tė gjithė juve ėshtė te All-llahu, e Ai do t'ju njoftojė me atė qė kundėrshtoheshi.
  5:54.
  O ju qė besuat! Kush largohet prej nga feja e vet (i bėn dėm vetes) s'ka dyshim se All-llahu do tė sjellė njė popull qė Ai e do atė (popull) dhe ata e duan Atė (Zotin), (njė popull) qė ėshtė modest e i butė ndaj besimtarėve, por i ashpėr dhe i fortė ndaj mohuesve, qė lufton nė rrugėn e All-llahut dhe qė nuk i frikėsohet kėrcėnimit tė asnjė kėrcėnuesi. Kjo (cilėsi e atij populli) ėshtė dhuratė e All-llahut qė i jep atij qė do. All-llahu ėshtė dhurues i madh, i dijshėm.
  5:57.
  O ju qė besuat! Mos i merrni pėr miq ata tė cilėve u ėshtė dhėnė libri para jush edhe as jobesimtarėt qė me fenė tuaj tallen dhe luajnė. Kinie dro All-llahun po qe se jeni besimtarė.
  5:82.
  Gjithqysh ti do tė vėresh se jehuditė dhe ata qė i pėrshkruan Zotit shok (idhujtarėt) janė njerėzit me armiqėsi tė fortė kundėr besimtarėve (kundėr muslimanėve). Ndėrsa do tė vėresh se mė tė afėrmit si miq pėr besimtarėt thanė: "Ne jemi nesara-krishterė". Kėtė ngase prej tyre (tė krishtrėve) ka dijetarė (ulema) dhe tė devotshėm, dhe se ata nuk janė kryeneēė.
  5:112.
  Dhe (pėrkujto) kur Havarijjunėt thanė: " O Isa, bir i Merjemes, Zoti yt a mund tė na zbresė njė tryezė nga qielli?" (Isai) tha: "Keni frikė All-llahun nėse jeni besimtarė!"
  6:27.
  E sikur t'i shihje ata kur janė ndalur pranė zjarrit e thonė: "Ah sikur tė ktheheshim (nė dynja), tė mos gėnjejmė faktet e Zotit tonė e tė bėhemi nga besimtarėt!"
  6:63.
  Thuaj: "Kush ju shpėton prej errėsirave (trishtuese) tė tokės e tė detit e (nga trishtimi) ju e lutni atė haptas e fshehtas (duke thėnė), nėse Ai na shpėton prej kėsaj, ne do tė jemi (besimtarė) mirėnjohės?"
  6:69.
  Pėr ata qė ruhen (pėr besimtarėt) s'ka kurrfarė pėrgjegjėsie (qė tallen), por duhet t'ju pėrkujtojmė nė mėnyrė qė tė ruhen edhe ata (qė tallen).
  6:118.
  Ju (besimtarė) hani nga ajo qė (ėshtė therrur dhe) ėshtė pėrmendur emri i All-llahut, po qe se jeni tė bindur nė faktet e Tij.
  7:2.
  (Ky ėshtė) Libri, qė tė ėshtė zbritur ty, qė me tė t'u tėrheqėsh vėrejtjen dhe t'i kėshillosh besimtarėt, pra tė mos ketė shtrėngim nė gjoksin tėnd (pėr kumtimin e tij).
  7:49.
  A kėta janė ata (besimtarėt), pėr tė cilėt betoheshi se nuk ka pėr t'i pėrfshirė mėshira e All-llahut?" (nė mėnyrė ironike i pėrqeshin kufarėt, mandej u thonė besimtarėve): "Vazhdoni nė Xhennet, as nuk ka frikė pėr ju, as nuk keni pėr t'u brengosur!"
  7:50.
  Banuesit e zjarrit i thėrrasin (dhe i lusin) ata nė Xhennet (duke ju thėnė): "Na qitni diē nga uji apo nga ajo qė u ka furnizuar All-llahu (se mbaruam nga etja)!" Ata (nė Xhennet) thonė: "All-llahu i ka ndaluar qė tė dyja kėto pėr jobesimtarėt!"
  7:72.
  Ne me mėshirėn Tonė e shpėtuam atė dhe ata qė ishin me tė, dhe i shkulėm nga rrėnja, ata qė pėrgenjeshtruan argumentet Tona dhe nuk ishin besimtarė.
  7:75.
  Krerėt kryelartė nga populli i tij u thanė atyre qė ishin mė tė dobėt e qė kishin besuar: "A e dini se me tė vėrtetė Salihu ėshtė i dėrguar nga Zoti i tij?" Ata thanė: "Vėrtet, ne jemi besimtarė tė asaj me ēka ėshtė dėrguar".
  7:76.
  Ata kryelartit thanė: "Ne jemi mohues (jobesimtarė) tė asaj qė ju i besuat".
  7:82.
  Pėrgjigja e popullit tė tij nuk ishte tjetėr vetėm se tė thonė: "Dėboni ata (Lutin me besimtarė) nga vendbanimi juaj, ata janė njerėz qė ruhen shumė (i largohen tė shėmtuarės)".
  7:85.
  E nė Medjen (dėrguam) vėllain e tyre Shuajbin. Ai tha: "O populli im, adhuronie All-llahun (njė), ju nuk keni zot tjetėr pos Tij. Juve ju erdhi mrekullia nga Zoti juaj. Zbatoni drejtė matjen dhe peshojėn, e mos u bėni padrejtėsi njerėzve nė sendet e tyre, dhe mos bėni ērregullime nė tokė pas pėrmirėsimit tė saj. Kėto janė mė tė dobishme pėr ju, nėse jeni besimtarė.
  7:131.
  Kur u vinte atyre e mira (viti i begatshėm), ata thonin: "Kjo ėshtė e (mira) jona thjesht". E kur i godiste ndonjė e keqe, fatin e zi ia pėrshkruanin Musait dhe atyre (besimtarėve) qė ishin me tė. Veni re, fati i tyre ėshtė te All-llahu (e jo te Musai), por shumica e tyre kėtė nuk e dinin.
  7:143.
  E kur Musai erdhi nė kohėn qė i caktuam dhe i foli Zoti i vet, ai tha: "Zoti im! Mė mundėso pamjen tėnde e tė shikoj!" Ai (Zoti) i tha: "Ti nuk ke mundėsi tė mė shohėsh, por shiko kodrėn, e nėse ajo qėndron nė vendin e vet, ti do tė shohėsh Mua. Kur u drejtua kah kodra, njė pjesė e dritės nga Zoti i tij e bėri atė (kodrėn) thėrmi, e Musait i ra tė fikėt. Kur erdhi nė vete, tha: "E lartė ėshtė madhėria Jote, pendohem te Ti (pėr atė qė kėrkova), dhe unė jam i pari i besimtarėve!"
  8:1.
  Tė pyesin ty (Muhammed) pėr plaēkėn (e fituar nė luftė), thuaju: "Plaēka, (mėnyra e ndarjes sė saj) ėshtė ēėshtje e All-llahut dhe tė dėrguarit, prandaj kini frikė All-llahun, pėrmirėsoni gjendjen e unitetit tuaj dhe nėse jeni besimtarė, respektone All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij.
  8:2.
  E, besimtarė tė vėrtetė janė vetėm ata, tė tė cilėve kur pėrmendet All-llahu u rrėnqethen zemrat e tyre, kur u lexohen ajetet e Tij u shtohet besimi, dhe qė janė tė mbėshtetur vetėm te Zoti i tyre.
  8:4.
  Tė tillėt janė besimtarė tė vėrtetė dhe pėr kėtė kanė vende tė larta te Zoti i tyre, kanė falje dhe kanė furnizim nė mėnyrė tė ndershme.
  8:5.
  (Mospajtimi i tyre pėr plaēkė ėshtė) Ashtu si ai kur tė nxori Zoti yt nga shtėpia jote pėr tė vėrtetėn, e njė grup nga besimtarėt nuk ishte i kėnaqur.
  8:17.
  Ju nuk i mbytėt (nė tė vėrtetė) ata, por All-llahu (me ndihmėn qė ua dha) i mbyti ata, dhe ti nuk i gjuajte, (nė tė vėrtetė) kur i gjuajte ata, por All-llahu (tė ndihmoi) i gjuajti, e (bėri kėtė) pėr t'i shpėrblyer besimtarėt me njė dhunti tė mirė nga ana e Tij. All-llahu gjithēka dėgjon dhe di.
  8:19.
  Nėse ju (idhujtarė) kėrkuat fitore, ja, ku e keni fitorėn, (kjo ėshtė ironi pėr ta) po nėse hiqni dorė (nga lufta kundėr Pejgamberit), ajo do tė jetė nė dobinė tuaj, e nėse ju ktheheni, edhe Ne kthehemi. Ana (grumbulli) juaj nuk do t'ju vlejė asgjė edhe nėse ėshtė e madhe, sepse All-llahu ėshtė me besimtarėt.
  8:41.
  Ju (besimtarė) ta dini se njė e pesta e asaj qė fituat, nga ndonjė send, i takon (pėrkujtuesve tė) All-llahut, tė dėrguarit tė Tij, tė afėrmve tė tij (tė dėrguarit), jetimėve, nevojtarėve dhe atyre nė mėrgim, (ky ėshtė pėrcaktimi i Zotit), nėse keni besuar All-llahun, dhe atė, (Kur'anin) qė ia zbritėm robit Tonė (Muhammedit) ditėn e furkanit (ditėn e Bedrit, kur u dallua e vėrteta nga e shtrembėra), ditėn e konfrontimit tė dy grupeve. All-llahu ėshtė i fuqishėm pėr ēdo gjė.
  8:62.
  Po nėse duan tė mashtrojnė me tė (me paqen), ty tė mjafton All-llahu. Ai ėshtė qė tė fuqizojė ty me ndihmėn e vet dhe me besimtarėt.
  8:64.
  O Pejgamber! All-llahu tė mjafton ty dhe besimtarėve qė janė me ty.
  8:65.
  O Pejgamber! Nxiti besimtarėt pėr luftė. Nėse prej jush janė njėzet tė durueshėm, (trima tė fqishėm), do t'i mundni dyqind, e nėse janė njėqind, do t'i mundni njėmijė sish qė nuk besuan, pėr shkak se ata janė njerėz qė nuk kuptojnė (pse luftojnė).
  8:74.
  Po ata qė besuan, migruan dhe luftuan pėr rrugėn e All-llahut, dhe ata qė strehuan dhe ndimuan, janė besimtarė tė vėrtetė. Atyre u takon falje (e mėkateve) dhe furnizimi nė mėnyrė tė ndershme.
  9:10.
  Ata nuk respektojnė te asnjė besimtarė as farefisninė as marrėveshjen; si tė tillė janė pėrdhunues.
  9:13.
  Pėrse tė mos e luftoni njė popull qė thyen zotimet e veta dhe tentuan tė dėbojnė tė dėrguarin? Nė tė vėrtetė ata ua filluan tė parėt luftėn. A u frikėsoheni atyre? Mė e drejtė ėshtė t'i frikėsoheni All-llahut, nėse jeni besimtarė.
  9:14.
  Luftoni ata, All-llahu i dėnon dhe i mposht ata nėpėrmjet jush, e juve ju ndihmon kundėr tyre dhe shėron zemrat e njerėzve besimtarė.
  9:16.
  A mos menduat se do tė mbeteni anash (pa u provuar), e pa u sqaruar te All-llahu ata qė luftuan prej jush dhe, pėrpos All-llahut, pos tė dėrguarit tė Tij dhe pos besimtarėve, nuk morėn ndonjė tė jashtėm mik intim. All-llahu e di hollėsisht atė qė bėni ju.
  9:26.
  Pastaj All-llahun zbriti qetėsinė e vet nė tė dėrguarin e Tij dhe nė besimtarė, zbriti njė ushtri qė ju nuk e patė, i dėnoi ata qė mohuan, e ai ishte ndėshkim ndaj mosbesimtarėve.
  9:30.
  E jehuditė thanė: Uzejri ėshtė djali i All-llahut, e tė krishterėt thanė: Mesihu ėshtė djalė i All-llahut. Ato ishim thėnie tė tyre me gojėt e tyre (fraza tė thata), qė imitojnė thėniet e jobesimtarėve tė mėhershėm. All-llahu i vraftė, si largohen (nga e vėrteta)!
  9:32.
  Ata pėrpiqen me gojėt e tyre ta shuajnė dritėn e All-llahut, e All-llahu nuk do tjetėr, pos ta pėrsosė dritėn e Tij ndonėse jobesimtarėt e urrejnė.
  9:49.
  Dhe prej tyre ka tė tillė qė thonė: "Mė lejo mua (tė mos shkoj nė luftė) e mos mė vė nė sprovė!" Ja, ata mu nė sprovė kanė rėnė (mė parė). Xhehennemi gjithsesi i pėrfshin nga tė gjitha anėt jobesimtarėt.
  9:51.
  Thuaj: "Neve nuk na godet asgjė tjetėr, pėrveē ēka na ėshtė caktuar nga All-llahu; Ai ėshtė ndihmėtar yni". Prandaj, vetėm All-llahut le t'i mbėshteten besimtarėt.
  9:62.
  Ata ju betohen (muslimanėve) nė All-llahun pėr t'ju bėrė juve tė kėnaqur (se s'kanė qėllime tė kėqia), e mė e drejtė ėshtė qė ata tė bėjnė tė kėnaqur All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij (me adhurim dhe vepra tė sinqerta) nėse vėrtet janė besimtarė.
  9:68.
  Hipokritėve dhe hipokriteve dhe jobesimtarėve All-llahu u ka pėrcaktuar zjarrin e xhehennemit, ku do tė jenė pėrgjithmonė, ai mjafton pėr ta, dhe ata i ka mallkuar All-llahu. Ata kanė dėnim tė pandėrprerė.
  9:71.
  Besimtarėt dhe Besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin, urdhėrojnė pėr tė mirė, e ndalojnė nga e keqa, e falin namazin dhe japin zeqatin, respektojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t'i mėshirojė All-llahu. All-llahu ėshtė ngadhnjyes, i urtė.
  9:72.
  Besimtarėve dhe Besimtareve All-llahu u premtoi xhennete nėn tė cilėt rrjedhin lumenj, nė tė to do tė jenė pėrgjithmonė, dhe (u premtoi) vendbanime tė bukura nė xhennetin e Adnit, edhe njė disponim nga All-llahu qė ėshtė mbi tė gjitha. Ky, pra ėshtė ai shpėtimi i madh.
  9:73.
  O Pejgamber, lufto jobesimtarėt dhe hipokritėt dhe sillu rreptė ndaj tyre - vendi i tyre ėshtė xhehennemi qė ėshtė pėrfundimi mė i keq.
  9:79.
  Ata (hipokritė) qė i pėrqeshnin besimtarėt, qė me vullnetin e vet japin lėmoshė, i pėrqeshin edhe ata tė cilėt nuk kanė mė shumė se ēka ėshtė e domosdoshme pėr jetesėn e tyre, e njėkohėsisht tallen me ta, All-llahu u dha shpėrblimin e talljeve tė tyre - dėnimin mė tė rėndė.
  9:105.
  Dhe thuaj: "Veproni, All-llahu do ta shohė veprėn tuaj, edhe i dėrguari i Tij e besimtarėt, e mė vonė do tė ktheheni te njohėsi i tė fshehės dhe tė dukshmes, e do t'ju njoftojė pėr atė qė vepruat.
  9:107.
  (Nga hipokritėt mė tė shėmtuarit janė) Edhe ata qė ndėrtuan xhami sherri, mosbesimi e pėrēarjeje mes besimtarėve dhe ftuan nė pritje (solemne) atė qė mė parė kishte luftuar kundėr All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij. Ata do tė betohen: "Ne nuk kemi pasur tjetėr qėllim, vetėm pėr tė mirė!" Po All-llahu dėshmoi se ata vėrtet janė rrenacakė.
  9:111.
  All-llahu bleu prej besimtarėve shpirtėrat dhe pasurinė e tyre me xhennet. Luftojnė nė rrugėn e All-llahut, mbysin dhe mbyten. (All-llahu dha) Premtim tė cilin e vėrtetoi nė Tevrat, Inxhill e Kur'an. E kush ėshtė mė zbatues i sigurt i premtimit tė vet se All-llahu? Pra, gėzonju tregtisė qė bėtė me Tė. Ky ėshtė suksesi i madh.
  9:112.
  (Tė xhennetit janė) Edhe ata qė pendohen, ata qė sinqerisht adhurojnė, ata qė falėnderojnė, ata qė agjėrojnė, ata qė bėjnė ruku, qė bėjnė sexhde, qė urdhėrojnė pėr tė mira e ndalojnė nga tė kėqijat, edhe pėrmbushin dispozitat e All-llahut. Pra, pėrgėzoj besimtarėt.
  9:113.
  Nuk ėshtė e drejtė pėr Pejgamberin e as pėr besimtarėt tė kėrkojnė falje pėr idhujtarėt, edhe nėse janė tė afėrt tė tyre, pasi qė ta kenė tė qartė se me tė vėrtet ata (idhujtarėt) janė banues tė xhehennemit.
  9:120.
  Nuk ishte me vend pėr banorėt e Medinės e as pėr ata qė ishin rreth tyre nga beduinėt, tė ngelin (pa shkuar) pas tė dėrguarit tė All-llahut e as tė kursejnė veten e tyre ndaj vetes sė tij (Pejgamberit). Nuk ishte me vend ngase, ata nuk i godet as etja, as lodhja, as uria kur janė nė rrugėn e All-llahut, dhe nuk shkelin ndonjė vend qė i hidhėron mosbesimtarėt, dhe nuk arrijnė kundėr armikut ēkado qoftė (mbytje, robėrim tė tyre ose ngadhėnjim mbi ta), vetėm se tė gjitha ato do t'u evidentohen atyre si vepėr e mirė (shpėrblyese). All-llahu nuk ua humb shpėrblimin veprimmirėve.
  9:122.
  Nuk ėshtė e nevojshme tė dalin nė luftė tė gjithė besimtarėt. E pėrse nga ēdo grumbull i tyre tė mos shkojė njė grup pėr t'u aftėsuar nė diturinė fetare, pėr ta mėsuar popullin e vet kur tė kthehet te ata, nė mėnyrė qė ata ta kuptojnė (e tė ruhen).
  9:123.
  O ju qė besuat! Luftoni jobesimtarėt qė i keni afėr jush, e le ta ndiejnė prej jush grushtin e fortė kundėr tyre. E dine se All-llahu ėshtė me tė devotshmit.
  9:125.
  E sa u pėrket atyre qė kanė sėmundje nė zemrat e tyre, ajo (zbritja e kaptinės) ndytėsisė sė tyre u shton ndytėsi dhe ata vdesin si jobesimtarė.
  9:128.
  Juve ju erdhi i dėrguar nga lloji juaj, atij i vie rėndė pėr vuajtjet tuaja, sepse ėshtė lakmues i rrugės sė drejtė pėr ju, ėshtė i ndijshėm dhe i mėshirshėm pėr besimtarėt.
  10:57.
  O ju njerėz! Juve ju erdhi nga zoti juaj kėshilla (Kur'ani) dhe shėrimi i asaj qė gjendet nė krahrorėt tuaj (nė zemra), edhe udhėzim e mėshirė pėr besimtarėt.
  10:68.
  (Pas tė gjitha argumenteve) Ata (jobesimtarėt) thanė: "All-llahu ka fėmijė". Larg asaj ėshtė All-llahu, Ai s'ka nevojė, e Tij ėshtė ē'ka nė qiej dhe ē'ka nė tokė, ju nuk keni argumente pėr kėtė (qė ta thoni), a thoni pėr All-llahun ēka nuk dini?
  10:86.
  Dhe me mėshirėn tėnde, na shpėto prej popullit jobesimtarė!"
  10:87.
  Ne i thamė Musait dhe vėllait tė tij t'i bėni vend nė Egjipt popullit tuaj, shtėpitė tuaja t'i bėni faltore e ta falni namazin rregullisht. Ti (Musa) pėrgėzoi besimtarėt!
  10:99.
  Sikur tė kishte dashur Zoti yt, do t'i besonin ēka janė nė tokė qė tė gjithė. A ti do t'i detyrosh njerėzit tė bėhen besimtarė?
  10:103.
  E Ne pastaj i shpėtojmė tė dėrguarit tanė, edhe ata qė besuan. Ja kėshtu, ėshtė detyrė e Jona, t'i shpėtojmė besimtarėt.
  10:104.
  Thuaj: "O ju njerėz, nėse ju dyshoni nė fenė time, unė nuk adhuroj ata qė ju i adhuroni pos All-llahut, por adhuroj All-llahun qė u jepė vdekjen (ashtu si u ka dhėnė jetėn), dhe jam i urdhėruar tė jem besimtarė (i Zotit njė).
  11:86.
  Atė pjesė qė ju lejoi All-llahu ėshtė shumė mė e mirė pėr ju, nėse jeni besimtarė, e unė nuk jamė rojė juaj!"
  11:120.
  Tė gjitha kėto qė t'i rrėfyem ty nga lajmet e pejgamberėve, janė qė tė forcojnė zemrėn tėnde, dhe nė to ka ardhur e vėrteta e kėshilla, si dhe pėrkujtime pėr besimtarėt.
  12:37.
  Tha: "Nuk ju vjen juve ndonjė ushqim me tė cilin ushqeheni, e qė unė tė mos dijė, t'ju pėrshkruaj atė para se t'ju vijė. Kjo ėshtė nga ajo ēka mė mėsoi Zoti im (nuk ėshtė fall e as prognozė). Unė kam braktisur fenė e njė populli qė nuk e beson All-llahun as botėn tjetėr, e ata ishin jobesimtarė".
  12:87.
  (Jakubi u tha tė bijve tė vet) O bijtė e mi, shkoni dhe hulumtoni (nė Egjipt) pėr Jusufin dhe vėllain e tij, e mos e humbni shpresėn nga mėshira e All-llahit, pse vetėm populli jobesimtar e humb shpresėn nė All-llahun.
  13:14.
  Lutje e vėrtetė ėshtė vetėm ajo drejtuar Atij, e ata qė u luten tė tjerėve pos Tij, ata nuk u pėrgjigjen atyre asgjė tjetėr (gjendja e tyre ėshtė) vetėm si e atij qė shtrin duart (prej sė largu) kah uji, qė ai (uji) t'i arrijė deri nė gojėn e tij, por (uji) nuk do t'i arrijė (sepse uji ėshtė send i vdekur e nuk kupton pėr etjen e tij). E lutja e jobesimtarėve (drejtuar pos Zotit) nuk ėshtė tjetėr vetėm se dėshtim (kotėsi).
  13:26.
  All-llahu i ofron furnizim me bollėk atij qė do dhe ia kufizon (atij qė do). Po ata (jobesimtarėt) janė tė gėzuar me jetėn e kėsaj bote. E jeta e kėsaj bote ndaj botės tjetėr nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė pėrjetim (i shkurtėr).
  13:35.
  Shembulli (atributi) i xhennetit qė u ėshtė premtuar tė devotshėmve ėshtė: qė nėn (pallatet) tė rrjedhin lumenj, qė ushqimi nė tė dhe hija nė tė ėshtė e pėrhershme. Ai ėshtė pėrjetim i lumtur i atyre qė ishin tė ruajtur,e pėrfundimi i jobesimtarėve ėshtė zjarri.
  13:42.
  Edhe ata (jobesimtarėt) para tyre (idhujtarėve) bėnė intrigė, po e gjithė intriga ėshtė e nėnshtruar dėshirės sė All-llahut, Ai e di se ēka vepron secili njeri, e mohuesit do ta kuptojnė se kujt do t'i takojė ardhmėri e lumtur.
  14:11.
  Tė dėrguarit e tyre ju thanė: "Ne nuk jemi tjetėr vetėm se njerėz si edhe ju, por All-llahu i jep dhuratė kujt tė dojė nga robtė e vet. Ne nuk na takon t'ju sjellim ndonjė argument, vetėm me dėshirėn e All-llahut, pra, besimtarėt le t'i mbėshteten vetėm All-llahut.
  14:22.
  E pasi tė kryhet ēėshtja (tė hyjnė ata tė xhennetit dhe tė xhehenemit nė tė, xhehenemlinjve) djalli (u mban ligjėratėn e shėmtuar), dhe u thotė: "Vėrtet, All-llahu ju pat premtuar premtim tė vėrtetė, e unė ju pata premtuar dhe, qe, nuk zbatova premtimin ndaj jush. Po unė nuk pata kurrfarė pushteti ndaj jush (qė t'ju detyroj), pėrpos qė ju thirra (nė rrugė tė gabuar), e ju m'u pėrgjigjėt; atėherė, pra mos mė qortoni mua, po qortonie veten. Unė nuk mund t'ju shpėtojė juve, e as ju nuk mund tė mė shpėtoni mua. Unė mohoj shoqėrimin tuaj qė mė bėtė mua mė parė (mė adhuruat nė vend tė Zotit)". S'ka dyshim, jobesimtarėt kanė dėnim tė dhembshėm.
  14:41.
  Zoti ynė! mė fal (gabimet) mua edhe prindėrve tė mi, fali edhe tė gjithė besimtarėt ditėn kur jepet llogaria.
  15:88.
  E ty tė mos shkojnė kurrsesi sytė nė atė me ēka Ne i pajisėm disa prej tyre, as mos u brengos pėr ta (pse nuk besuan), kurse ndaj besimtarėve bėhu i pėrulur e i butė.
  16:27.
  Mandej, nė ditėn e gjykimit Ai i turpėron ata dhe thotė: "Ku janė ata qė m'i bėnit shokė Mua dhe pėr hir tė tyre grindeshit?" E ata qė ishin tė zotėt e dijės, do tė thonė: "Vėrtet, sot turpėsia dhe e keqja i pėrfshiu jobesimtarėt".
  16:83.
  Ata i njohin tė mirat e All-llahut, pastaj i injorojnė, e shumica e tyre janė jobesimtarė.
  16:97.
  Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė besimtar, Ne do t'i japim atij njė jetė tė mirė (nė kėtė botė), e (nė botėn tjetėr) do t'u japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre.
  16:107.
  Kėtė (dėnim tė madh) ngase ata mė tepėr e deshtėn jetėn e kėsaj bote se sa jetėn e botės tjetėr, e Alllahu nuk e udhėzon njerėzit jobesimtarė.
  16:114.
  E ju (besimtarė), hani, pra, nga tė mirat qė ua dha All-llahu, tė lejuara e tė pastra, jini mirėnjohės pėr dhuntitė e All-llahut, nėse jeni tė sinqertė nė adhurim vetėm ndaj Tij.
  16:120.
  Vėrtet, Ibrahimi ka qenė shembėlltyrė e tė mirave, adhurues i All-llahut, besimtarė i drejtė dhe nuk a qenė nga idhujtarėt.
  17:8.
  Zoti juaj do t'ju mėshirojė (nėse pendoheni), e nėse ju i ktheheni (tė keqes), kthehemi (me ndėshkim) edhe Ne. E xhehennemin e kemi bėrė burg pėr jobesimtarėt.
  17:9.
  Ėshtė e vėrtet se ky Kur'an udhėzon pėr atė rrugė qė ėshtė mė se e vėrteta, e besimtarėt qė bėjnė vepra tė mira i pėrgėzon se ata pa dyshim do tė kenė shpėrblim tė madh.
  17:19.
  E kush e ka pėr qėllim botėn tjetėr, duke qenė ai besimtarė, pėrpiqet pėr tė ashtu si i tako asaj, angazhimi i tyre do tė jetė i pranishėm (tė Zoti).
  17:82.
  Ne tė shpallim Kur'anin qė ėshtė shėrim dhe mėshirė pėr besimtarėt, kurse jobesimtarėve nuk u shton tjetėr pėrpos dėshprim.
  18:2.
  (ia shpalli) Tė saktė (pa shmangie), pėt t'ua tėrhequr vėrejtjen (atyre qė nuk besojnė) ndaj njė dėnimi tė rėndė prej Tij, e pėr t'i pėrgėzuar besimtarėt qė bėjnė vepra tė mira, se ata do tė kenė njė shpėrblim tė mrekullueshėm.
  18:29.
  E ti thuaj: "E vėrteta ėshtė nga Zoti juaj, e kush tė dojė, le tė besojė, e kush tė dojė, le tė mohojė. Ne kemi pėrgaditur pėr jobesimtarėt zjarr qė muret e tij (tė flakės) i rrethojnė ata, e nėse kėrkojnė shpėtim, ndihmohen me njė ujė si katran qė pėrzhit fytyrat. E shėmtuar ėshtė ajo pije, e vend i keq ėshtė ai".
  18:34.
  Ai kishte edhe pasuro tjetėr. E ai atij shokut tė vet (qė ishte besimtar) itha: - duke iu krenuar atij - "Unė kam pasuri mė shumė se ti e, kam edhe krah mė tė fortė!"
  18:35.
  Dhe ai hyri nė kopshtin e vet (e me besimtarin pėr dore), po duke qenė dėmtues i vetės (duke mos besuar dhe duke u krenuar) tha: "Unė nuk mendoj se zhduket kjo kurrė!"
  18:37.
  Atij ai shoku ivet (besimtari) itha - duke e polemizuar atė -: "A e mohove Atė qė tė krijoi ty nga dheu, pastaj nga njė pikė uji, pastaj tė bėri njeri tė plotė?"
  18:50.
  (Pėrkujto) Kur u thamė engjėjve: "Pėruluni Ademit, e ata iu pėrulėn pėrpos Iblisit. Ai ishte nga xhinėt, prandaj nuk respektoi urdhėrin e Zotit tė vet. Vallė, a nė vend Timin do ta merrni pėr mik atė dhe pasardhėsit e tij, ndėrsa ata janė armiq tuaj?" Sa kėmbim i shėmtuar ėshtė ai i jobesimtarėve!
  18:54.
  Nė kėtė Kur'an Ne shtruam ēdo lloji shembulli pėr hirė tė njerėzve, po njeriu (jobesimtar), mė shumė se ēdo tjetėr ėshtė kundėrshtar.
  18:80.
  Sa i pėrket djaloshit, dy prindėrit e tij ishin besimtarė, e u frikėsuam se ai do t'i shpie ata tė dy nė humbje e nė mosbesim.
  18:100.
  Atė ditė ua prezentojmė zhehenemin jobesimtarėve me njė prezentim tė hapėt (trishtues).
  18:102.
  A mos menduan aa qė nuk besuan se pėrkundėr Meje tė marrin zota (mbrojtės) robtė e Mi? Ne kemi pėrgatitur pėr jobesimtarėt Xhehennemin vendpritje.
  19:83.
  A nuk e di ti se Ne i kemi lėshuar djajt kundėr jobesimtarėve, e ata nxisin pa ndėrpreė nė vepra tė kėqija.
  19:89.
  Ju (jobesimtarė) vėrtet sollėt njė fjalė shumė tė shėmtuar.
  20:75.
  Ndėrsa ai qė i paraqitet Atij besimtar e qė ka bėrė vepra tė mira, tė tillėt i presin merita tė larta.
  20:112.
  Kush ėshtė besimtar dhe bėn vepra tė mira, ai nuk i frikėsohet ndonjė padrejtėsie e as ndonjė mungese (nė shpėrblim).
  20:131.
  Dhe mos ia ngul sytė bukurisė sė kėsaj jete me tė cilėn i bėmė tė kėnaqen disa prej tyre (mosbesimtarė), e pėr t'i sprovuar me tė, sepse shpėrbimi i Zotit tėnd ėshtė mė i mirė dhe ėshtė i pėrjetshėm.
  21:18.
  Pėrkundrazi, Ne tė pavėrtetėn e godasim me tė vėrtetėn dhe ajo (e vėrteta) triumfon mbi tė ndėrsa ajo (gėnjeshtra) zhduket. E juve (jobesimtarėve) u takon shkatėrrimi, pėr atė qė i pėrshkruani (Zotit, si fėmijė etj.).
  21:39.
  Sikur ta dinin ata qė nuk besuan se atėherė nuk do tė mund ta largojnė zjarrin as nga fytyrat e tyre e as nga shpinat, e as qė do tė ndihmohen (nuk do tė ishin jobesimtarė).
  21:43.
  A mos kanė ata pos Nesh zota tė tjerė qė i mbrojnė? Po ata nuk mund t'i ndihmojnė vetvetes (e lėrė mė adhuruesve), Ata (mosbesimtarėt) as nuk do tė pranohen prej Nesh nė fqinjėsi.
  21:88.
  Ne iu pėrgjigjėm atij, e shpėtuam nga tmerri. Kėshtu i shpėtojmė Ne besimtarėt.
  21:94.
  E kush bėn ndonjė vepėr tė mirė dhe ėshtė besimtar, mundi i tij nuk i mohohet, pse Ne i shėnojmė ato.
  22:17.
  Ėshtė e sigurt se All-llahu do tė bėjė dallimin (do tė gjykojė) nė ditėn e kiametit nė mes atyre qė ishin besimtarė (myslimanė) dhe tė atyre qė ishin jehudi, sabejė, tė krishterė, zjarrputistė, idhujtarė. All-llahu di dhe vėshtron ēdo gjė.
  22:19.
  Kėta janė dy kundėrshtarė (grupe kundėrshtarėsh: besimtarė dhe jobesimtarė) qė janė zėnė rreth Zotit tė tyre; e atyre qė nuk besuan, u qepėn rroba prej zjarri e u hudhet uji i valė mbi kokat e tyre.
  22:44.
  Po edhe banorėt e Medjenit. Qe pėrgėnjeshtruar edhe Musai; e Unė jobesimtarėve u pata dhėnė afat, mė pastaj u dhashė dėnim, e ēfarė ishte ai dėnim Imi? (Ua ndryshova gjendjen nė tė keq).
  22:53.
  E pėr a bėrė atė (dyshim) qė djalli e hedh si sprovė pėr ata qė nė zemrat e tyre kanė dyshim (munafikėt) dhe pėr ata, qė i kanė tė zemrat e shtangėta. S'ka dyshim se jobesimtarėt janė nė njė armiqėsi tė pambarim.
  23:1.
  Ėshtė e sigurtė se kanė shpėtuar besimtarėt:
  24:2.
  (dispozitė obliguese ėshtė qė) Laviren dhe lavirin t'i rrahni, secilin prej tyre me nga njėqind tė rėna, dhe nė zbatimin e dipozitave tė All-llahut mos u tregoni zemėrbutė ndaj atyre dyve, nėse jeni qė besoni All-llahut dhe botės tjetėr. E gjatė zbatimit tė ndėshkimit ndaj tyre, le tė jenė tė pranishėm njė numėr besimtarėsh.
  24:3.
  Laviri nuk do tė duhej tė martohej me tjetėrkė, pos me ndonjė lavire ose idhujtare, e lavirja me tė nuk do tė duhej tė martohet kush, pos ndonjė lavir o idhujtarė. Ajo (kurvėria ose martesa me tė) ėshtė e ndaluar pėr besimtarėt.
  24:12.
  E pėrse kur e dėgjuan atė (shpifje) besimtarėt dhe besimtaret tė mos mendonin tė mirėn si pėr vete dhe tė thonin: "Kjo ėshtė shpifje e qartė?!"
  24:17.
  All-llahu ju kėshillon qė njė gjė e tillė tė mos pėrsėritet kurrė, nėse jeni besimtarė tė denjė.
  24:19.
  Ata, tė cilėt dėshirojnė qė te besimtarėt tė pėrhapet imoraliteti, ata i pret dėnim i dhembshėm nė kėtė dhe nė botėn tjetėr. All-llahu di (tė fshehtat) e ju nuk dini.
  24:23.
  Vėrtet, ata qė akuzojnė gratė e ndershme, besimtare tė pafajshme, janė tė mallkuar nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr dhe ata i pret njė dėnim shumė i madh.
  24:30.
  Thuaju besimtarėve tė ndalin shikimet (prej haramit), tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre se kjo ėshtė mė e pastėr pėr ta. All-llahu ėshtė i njohur hollėsisht pėr atė qė bėjnė ata.
  24:31.
  Thuaju edhe besimtareve tė ndalin shikimet e tyre, tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre, tė mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē atyre qė janė tė dukshme, le tė vejnė shamitė mbi krahrorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre askujt pėrveē burrave tė vet, babajve tė vet ose babajve tė burrave tė vet, djemve tė vet ose djemve tė burrave tė vet, vėllazėrve tė vet ose djemve tė vėllezėrve tė vet, apo djemve tė motrave tė veta, ose grave tė tyre (qė u pėrmenden) dhe robreshave, tė cilat i kanė nė pronėsinė e tyre, ose shėrbetorėve nga meshkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pėr femrat ose fėmijėt nuk kanė arritur pjekurinė pėr gra. Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr tė zbuluar fshehtėsinė nga stolitė e tyre. Pendohuni tė gjithė te All-llahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.
  24:47.
  Ata (hipokritėt) thonė: "Ne i kemi besuar All-llahut, tė dėrguarit tė Tij, dhe u jemi bindur. Por pas asaj njė grup prej tyre zbrapsėn. Tė tillėt nuk janė besimtarė.
  24:51.
  Kur thirrėn besimtarėt pėr gjykim ndėrmjet tyre te All-llahu dhe te i dėrguari i Tij, e vetmja fjalė e tyre ėshtė tė thonė: "Dėgjuam dhe respektuam!" Tė tillėt janė ata tė shpėtuarit.
  24:62.
  Besimtarė janė vetėm ata qė i besuan All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, dhe kur janė me tė (tė dėrguarin) pėr ndonjė ēėshtje tė pėrbashkėt (tė rėndėsishme), nuk largohen pa i kėrkuar leje atij. S'ka dyshim se ata qė kėrkojnė leje prej teje, ata i besojnė All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij. E kur tė kėrkojnė leje pėr ndonjė punė tė tyre, lejo kė duash, e kėrkoi falje All-llahut pėr ata, se vėrtet, All-llahu falė shumė e ėshtė mėshirues.
  25:26.
  Atė ditė sundimi i vėrtetė ėshtė i tė Gjithėmėshirėshmit, e ajo ditė pėr jobesimtarėt do tė jetė ditė e vėshtirė.
  25:31.
  Shi kėshtu, Ne secilit pejgamber ia bėmė ndonjė armik prej jobesimtarėve, por mjfton qė Zoti tė jetė udhėrrėfyes ndihmės yti.
  25:52.
  Po ti mos dėgjo jobesimtarėt e luftoi ata me tė (me Kur'an) me njė luftė tė madhe.
  25:55.
  E ata nė vend tė All-llahut adhurojnė atė qė nuk u sjell as dobi, as dėm atyre, po jobesimtari ndihmon atė qė ėshtė kundėr Zotit tė vet.
  26:3.
  A mos do tė mbysėsh ti veten (Muhammed) pse ata nuk bėhen besimtarė?!
  26:8.
  Vėrtet, nė kėto ka fakte (tė forta), por megjithatė, shumica e tyre nuk qenė besimtarė.
  26:51.
  Meqė ne jemi besimtarėt e parė, shpresojmė se Zoti ynė do tė na i falė mėkatet tona!"
  26:102.
  E, sikur tė mund tė kthehemi (nė dynja) edhe njėherė, do tė bėheshim besimtarė.
  26:114.
  E unė nuk do t'i pėrzė besimtarėt.
  26:118.
  Pra Ti me drejtėsinė tėnde gjyko ndėrmjet meje dhe atyre dhe mė shpėto mua dhe besimtarėt qė janė me mua!"
  26:121.
  Edhe nė kėtė (ngjarje) ka argumente, po shumica e tyre nuk ishin besimtarė.
  26:158.
  Por ata i zuri ai dėnimi i premtuar. Edhe nė kėtė ka argument, por shumica e tyre nuk u bėnė besimtarė.
  26:174.
  Edhe nė kėtė kishte argument (pėr tė mbledhur mend), po shumica e tyre nuk qenė besimtarė.
  26:190.
  Edhe nė kėtė (ngjarje) ka argumente, po shumica e tyre nuk u bėnė besimtarė.
  26:215.
  E tė jeshė i butė ndaj besimtarėve qė tė pranuan ty.
  26:216.
  E nėse ata (jobesimtarėt) tė kundėrshtojnė, ti thuaj: "Unė jam i pastėr nga ajo qė punoni ju".
  27:2.
  Janė udhėrrefyes dhe myzhde pėr besimtarėt.
  27:15.
  Ne i patėm dhėnė Davudit dhe Sulejmanit dituri, e ata tė dy thanė: "I falėnderohemi vetėm All-llahut qė na dalloi (me tė mira) mbi shumė robėr tė Tij besimtarė".
  27:31.
  (nė vazhdim shkruan) "Tė mos u mbani nė tė madh kundėr meje, po tė mė vini tė dorėzuar (edhe besimtarė)!"
  27:42.
  E kur erdhi ajo, iu tha: "A ėshtė i kėtillė froni yt?" Ajo tha: "Si tė ishte vetė ai?!" (Sulejmani tha Neve na ėshtė dhėnė dituria pėrpara saj dhe ne ishim besimtarė para saj.
  27:43.
  Pse atė (Belkisėn) e kishte penguar (nga besimi i drejtė) ajo qė adhuronte, pos All-llahut, dhe ishte nga njė popull jobesimtar.
  27:77.
  Dhe pamėdyshje ai ėshtė udhėrrėfyes e mėshirė pėr besimtarėt.
  27:91.
  Unė jam urdhėruar tė adhuroj vetėm Zotin e kėtij qyteti, tė cilin Ai e bėri tė shenjtė, se Atij i takon ēdo send, dhe jam urdhėruar tė jemė prej besimtarėve tė sinqertė.
  28:47.
  Dhe tė mos thonė, kur t'i godasė ndonjė e papritur, tė cilėn e kanė merituar vetė: "Zoti ynė, pėrse nuk na ke dėrguar ndonjė pejgamber qė tė pasonim argumentet Tua e tė bėheshim besimtar!"
  28:82.
  E ata qė dje lakmuan tė ishin nė vendin e tij, filluan tė thonė: "A nuk shihni se All-llahu me tė vėrtetė i jep begati e komoditet atij qė do nga robėrit e vet, e edhe ia mungon atė atij qė do, e sikur All-llahu tė mos bėnte mėshirė ndaj nesh, do tė na sharronte nė tokė edhe neve; sa habi, se si jobesimtarėt nuk gjejnė shpėtim!"
  28:86.
  Ti as nuk ke shpresuar se do tė shpallet ty libri, por kjo ėshtė mėshirė e Zotit tėnd, andaj ti kurrsesi tė mos jeshė ndihmėtar i jobesimtarėve.
  29:44.
  All-llahu krijoi qiejt dhe tokėn me njė serozitet tė caktuar. Nė to mė tė vėrtetė ka fakte pėr besimtarėt.
  29:47.
  Dhe po ashtu (siē i zbritėm librat e mėparshėm), Ne ta zbritėm ty librin. E ata, tė cilėve Ne u kemi dhėnė librin, i besojmė kėtij (Kur'anit) edhe nga ata (idhujtarėt arabė) ka qė i besojnė kėtij, kurse argumentet tona nuk i refuzon askush, pėrpos jobesimtarėve".
  29:54.
  Po, si e kėrkojnė ata ngutjen e ndėshkimit? E nė tė vėrtetė Xhehennemi ėshtė qė i ka rrethuar nė tė gjitha anėt jobesimtarėt.
  29:68.
  E kush ėshtė mė mizor se ai qė shpif gėnjeshtėr ndaj All-llahut, ose pėrgėnjeshtron tė vėrtetėn pasi t'i ketė ardhur ajo? Po, a nuk ėshtė Xhehennemi vend pėr jobesimtarėt?
  29:69.
  E ata, tė cilėt luftuan pėr hir Tonė, Ne, me siguri do t'i orientojmė rrugės pėr te Ne, e nuk ka dyshim se All-llahu ėshtė nė krahun e besimtarėve.
  30:4.
  brenda pak viteve. Ēėshtja ėshtė vendim i All-llahut, fillim e mbarim (pėr disfatė dhe pėr fitore). E atė ditė (kur do tė fitojnė bizantinėt) besimtarėt do tė gėzohen,
  30:13.
  Ata nuk do tė kenė ndėrmjetėsues (ndihmėtarė) prej shokėve (zotave) tė tyre, e me shokėt (zotat) e tyre ata ishin jobesimtarė.
  30:42.
  Thuaj: "Ecni nėpėr tokė dhe shikoni se si ishte pėrfundimi i atyre qė ishin mė parė, shumica e tyre ishin jobesimtarė".
  30:45.
  Qė t'i shpėrblejė Ai (All-llahu) nga tė mirat e veta, ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, vėrtet, Ai nuk i do jobesimtarėt.
  30:47.
  Ne edhe para teje popujve tė tyre u dėrguam pejgamberė dhe ata u erdhėn atyre me argumente tė qarta, e kundėr atyre qė bėn krim, Ne ndėrmorėm masa ndėshkuese. Obligim yni ishte tė ndihmojmė besimtarėt.
  30:58.
  Ne nė kėtė Kur'an u kemi sjellė tė gjithė shembujt, po pasha All-llahun, edhe sikur t'u sillje ēfarėdo mrekullie ti atyre, ata qė nuk besuan do tė thonin: Ju (Muhammedi me besimtarė) nuk jeni tjetėr veēse mashtrues (gėnjeshtarė).
  32:18.
  A mos ėshtė ai qė ishte besimtarė, sikurse ai qė ishte jasht rrugės? Jo! Kėta nuk janė tė barabartė.
  32:29.
  Thuaj: "Ditėn e kijametit, atyre qė kanė qenė jobesimtarė, nuk u bėn dobi besimi e as nuk u jepet afat.
  33:1.
  O ti Pejgamber, qėndro i fortė nė besnikėri ndaj All-llahut, e mos i pėrfill jobesimtarėt dhe hipokritėt, se vėrtet All-llahu ėshtė i gjithėdijshėm, i di ēėshtje nė hollėsi.
  33:6.
  Pejgamberi ėshtė mė i ndishėm ndaj besimtarėve se sa ata ndaj vetė vetvetes sė tyre, ndėrsa gratė e tij janė nė vend tė nėnave tė tyre. E ata (tė afėrmit) farefisi nga barku, sipas dispozitave tė All-llahut, kanė mė tepėr pėrparėsi ndaj njėri tjetėrit se sa besimtarėt e tjerė dhe se sa muhaxhirėt (tė mėrguarit), pėrveē nėse dashamirėve tuaj doni t'u bėni ndonjė tė mirė (u lėni testament ose diē tjetėr). Kjo ėshtė e regjistruar nė librin e shquar (Levhi Mahfudh, Kur'an).
  33:8.
  Pėr tė marrė nė pyetje kėta tė sinqertė pėr sinqeritetin e tyre, e pėr jobesimtarėt Ai ka pėrgatitur ndėshkim tė dhembshėm.
  33:11.
  Atje, nė atė vend qenė sprovuar besimtarėt, dhe qenė tronditur me njė dridhje tė fortė.
  33:23.
  Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi.
  33:25.
  Dhe All-llahu i zbrapsi ata qė nuk besuan me atė mllefin e tyre, duke mos arritur kurrnjė tė mirė. Dhe All-llahu ua largoi luftėn besimtarėve. All-llahu ėshtė i fuqishėm, ngadhėnjyes.
  33:35.
  Nuk ka dyshim se pėr myslimanėt e muslimanet, besimtarėt e besimtaret, adhuruesit e adhurueset, tė sinqertit e tė sinqertat, durimtarėt e durimtaret, tė pėrvuajturit e tė pėrvuajturat, sadakadhėnėsit e sadakadhėnėset, agjėruesit e agjėrueset, ruajtėsit e nderit e ruajtėset e nderit, shumė pėrmendėsit e All-llahut e shumė pėrmendėset e All-llahut, All-llahu ka pėrgatitur falje (mėkatesh) dhe shpėrblim tė madh.
  33:36.
  Kur All-llahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare. E kush e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės.
  33:37.
  (Pėrkujto) Kur i the atij qė All-llahu e kishte shpėrblyer (me besim) e edhe ti i pate bėrė mirė: "Mbaje bashkėshorten tėnde dhe kij frikė na All-llahu!", e ti e mbaje fshehtė nė veten tėnde atė qė All-llahu do ta zbulojė dhe u frikėsohesh njerėzve, por mė e drejtė ėshtė qė t'i frikėsohesh All-llahut. E pasi qė Zejdi e kishte vendosur atė qė kishte menduar ndaj saj, Ne ta kurorėzuam ty atė, e pėr tė mos pasur besimtarėt vėshtirėsi (mėkat) nė martesė me gratė e tė adoptuarėve tė tyre, kur ata heqin dorė prej tyre. E vendimi i All-llahut ėshtė kryer.
  33:43.
  Ai ju mėshiron juve e edhe engjėjt e Tij, e pėr t'ju nxjerrė juve prej errėsirave nė dritė dhe Ai ndaj besimtarėve ėshtė shumė i mėshirues.
  33:47.
  E besimtarėve jepu sihariq se prej All-llahut ata kanė dhunti tė madhe.
  33:48.
  Mos i dėgjo jobesimtarėt e hipokritėt dhe mos u vė veshin mundimeve tė tyre ndaj teje, e mbėshtetju All-llahut se All-llahu ėshtė mbrojtje e mjaftueshme.
  33:49.
  O ju qė besuat, kur tė keni lidhur kurorė me besimtaret e pastaj i lėshoni ato para se tė keni kontaktuar me to, ju nuk keni tė drejtė tė kėrkoni qė ato tė presin afatin e caktuar (iddetin), po jepniu diēka atyre dhe lironi nė mėnyrė tė njerėzishme.
  33:50.
  O ti Pejgamber, Ne tė kemi lejuar gratė, tė cilave u ke dhėnė shpėrblimin e kurorės, dhe ato qė me ndihmėn e All-llahut hynė nė posedimin tėnd (robėreshat e luftės) dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua, bijat e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar, pos grave me niqah dhe tė afėrtat), tė cilat kanė migruar (kanė bėrė hixhret) si ti, dhe njė grua besimtare nėse ajo ja falė veten Pejgamberit dhe nėse Pejgamberi dėshiron tė martohet me tė (njė martesė e tillė pa shpėrblim tė niqahit) duke qenė kjo (rast) vetėm pėr ty e jo edhe pėr besimtarėt. Ne e dimė se ē'u kemi bėrė atyre obligim rreth grave tė tyre dhe rrėth atyre qė i kanė nė pronėsinė e vet, ashtu qė ti tė mos keshė vėshtirėsi, e All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues.
  33:58.
  E ata qė fyejnė besimtarėt dhe besimtaret, pėr ēka ata nuk janė fajtorė, ata kanė ngarkuar veten me shpifje dhe me njė mėkat shumė tė madh.
  33:59.
  O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kj ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues.
  33:64.
  All-llahu i ka mallkuar jobesimtarėt dhe pėr ta ka pėrgatitur zjarr tė ndezur fort.
  33:70.
  O ju besimtarė, pėmbajuni mėsimeve tė All-llahut dhe thuani fjalė tė drejta.
  33:73.
  (Njeriu e mori pėrsipėr) Ashtu qė All-llahu tė ndėshkojė hipokritėt dhe hipokritet, idhujtarėt dhe idhujtaret, e tu falė besimtarėve dhe besimtareve. All-llahu ėshtė Ai qė falė shumė dhe ėshtė mėshirues.
  34:20.
  Nė tė vėrtetė, djalli realizoi mendimin e vet ndaj tyre, ndaj edhe e dėgjuan atė, pėrpos njė grupi besimtarėsh.
  34:31.
  Dhe ata qė nuk besuan thanė: "Ne nuk i besojmė kėtij Kur'ani, e as atij qė ishte para tij, (librave tė tjerė)?!" E sikur t'i shihje zullumqarėt kur tė dalin para Zotit tė tyre tė ndalen, kthejnė fjalėn (fyese) njėri-tjerit, atyre qė ishin pari, u thonė: "Sikur tė mos ishit ju, ne do tė kishim qenė besimtarė!"
  35:39.
  Ai ėshtė qė juve ju bėri zėvendėsues nė Tokė, e kush nuk besoi tė keqen e mosbesimit e ka kundėr vetes; dhe mosbesimi i jobesimtarėve nuk u shton tjetėr te Zoti i tyre vetėm se urrejtje tė fortė dhe jobesimtarėve nuk u shton tjetėr, mosbesimi i tyre vetėm se dėshpėrim.
  35:42.
  Ata me betimin mė tė fortė tė tyre janė betuar nė All-llahun se, nėse u vjen atyre ndonjė pejgamber, do tė jenė mė tė udhėzuarit (mė besimtarėt) nga njeri i atyre popujve (jahudi ose i krishterė), e kur u erdh atyre pejgamberi, atyre nuk u shtoi tjetėr vetėm se largim.
  36:47.
  Dhe kur u thuhej: "Jepni nga ajo qė All-llahu u begatoi, ata qė nuk besuan, besimtarėve u thanė: "A ta ushqejmė atė qė sikur tė donte All-llahu do ta ushqente? Ju nuk jeni tjetėr vetėm se tė humbur qartė!".
  36:70.
  Pėr t'ia tėrhequr vėrejtjen ati qė ėshtė gjallė (me mend e zemėr) dhe dėnimi tė bėhet meritė pėr jobesimtarėt.
  37:29.
  Ata (paria) u thonė: "Jo, ju vetė nuk ishit besimtarė.
  37:54.
  Ai (besimtari nė Xhennet) thotė: "A vini ju tė shikojmė?"
  37:81.
  Vėrtet, ai ishte prej robėve tanė qė janė besimtarė.
  37:111.
  Vėrtet, ai ishte nga robėrit Tanė besimtarė.
  37:122.
  Vėrtet, ata tė dy ishin besimtarė nga robėrit Tanė.
  37:130.
  "Selamun" - qoftė i mėshiruar Iljasi (ose edhe besimtarėt e Iljasit).
  37:132.
  S'ka dyshim, ai ishte besimtar nga robėrit Tanė.
  37:175.
  E ti vėshtroji ata se edhe ata do ta shohin (ndihmėn tonė ndaj juve besimtarėve).
  38:4.
  Ata (idhujtarėt) habiten, ngase u erdhi pejgamberi nga mesi i tyre, e mosbesimtarėt thanė: "Ky ėshtė magjistar, rrenės".
  38:74.
  pėrveē Iblisit qė ishte kryelartė dhe qė u bė prej jobesimtarėve.
  39:3.
  Vini re! Adhurim i sinqertė ėshtė vetėm ai pėr All-llahun! Ndėrsa ata qė nė vend tė Tij adhurojnė miq tė tjerė (duke thėnė): Ne nuk i adhurojmė ata pėr tjetėr, vetėm qė tė na afrojnė sa mė afėr All-llahut, s'ka dyshim se All-llahu do tė gjykojė mes tyre pėr atė qė ata ishin nė kundėrshtim. E, ėshtė e vėrtetė se All-llahu nuk udhėzon nė rrugė tė drejtė, atė qė ėshtė rrenės, jobesimtarė.
  39:9.
  (A jobesimtari e ka gjendjen mė tė mirė) Apo ai qė kohėn e natės e kalon nė adhurim, duke bėrė sexhde, duke qėndruar nė kėmbė, i ruhet (dėnimit tė) botės tjetėr dhe shpreson nė mėshirėn e Zotit tė vet? Thuaj: "A janė tė barabartė ata qė dinė dhe ata qė nuk dinė?" Po, vetėm tė zotėt e mendjes marrin mėsim.
  39:32.
  E kush ėshtė mė mėkatar se ai qė flet tė pavėrtetėn ndaj All-llahut dhe se ai qė kur i erdhi e vėrteta e pėrgėnjeshtroi? A nuk ėshtė nė Xhehennem vendqėndrimi pėr jobesimtarėt?
  39:71.
  E ata qė nuk besuan sillen nė grupe te Xhehennemi, e kur arrijnė te ai, dyert e tij hapen e roja e tij u thotė atyre: "A nuk u patėn ardhur juve tė dėrguar nga mesi juaj t'ju lexojnė shpalljet e Zotit tuaj, t'ju tėrheqin vėrejtjen pėr ballafaqimin tuaj nė kėtė ditė?" Po, (na kanė ardhur...) thonė ata, por fjala (vendimi) e dėnimit domosdo ėshtė bėrė realitet kundėr jobesimtarėve!
  40:11.
  Ata (jobesimtarėt) thonė: "Zoti ynė, na bėre tė vdesim dy herė dhe na ngjalle dy herė, e ne pranuam pėr mėkatet tona, pra a ka ndonjė rrugėdalje?"
  40:14.
  Pra, adhuronie All-llahun me njė adhurim tė sinqertė ndaj Tij, edhe pse jobesimtarėt e urrejnė atė (adhurimin).
  40:28.
  Njė njeri besimtar nga familja e faraonit qė e fshehte besimin e vet, tha: "A doni ta mbytni njė njeri vetėm pse thotė Zoti im ėshtė All-llahu, derisa prej Zotit tuaj u ka sjellė argmente? Nėse ai ėshtė rrenės, pėr vete e ka rrenėn, e nėse ėshtė i drejtė, juve do t'ju godit diēka nga ajo qė ai ju premton. S'ka dyshim se All-llahu nuk udhėzon nė rrugė atė qė e tejkalon dhe ėshtė rrenės.
  40:40.
  Kush bėn ndonjė vepėr tė keqe, ndėshkohet vetėm pėr aq sa ėshtė ajo, e kush bėn ndonjė vepėr tė mirė, qoftė mashkull a femėr, por duke qenė besimtar, tė tillėt hyjnė nė Xhennet dhe aty shpėrblehen pa masė.
  40:45.
  Dhe All-llahu e shpėtoi atė (besimtarin) prej tė kėqijavė qė i kurdisėn, ndėrsa ithtarėt e faraonit i pėrfshiu dėnimi mė i keq.
  40:50.
  Ata u thonė: "A nuk u patėn arritur juve tė dėrguar tuaj me argumente tė qarta? Ata pėrgjigjen: "Po (na kanė ardhur)!" E pra, (u thotė roja) lutnu ju vetė, po lutja e jobesimtarėve ėshtė asgjė!"
  40:74.
  Pos All-llahut?" Ata thonė: "Na kanė humbur sysh, por jo ne nuk kemi qenė qė kemi adhuruar mė parė ndonjė send!" Ja, kėshtu All-llahu i humb jobesimtarėt.
  40:85.
  Por besimi i tyre, kur e vėrejtėn dėnimin tonė, nuk u bėri dobi. Ky ėshtė ligj i All-llahut (i kaheshėm) ndaj robėrve tė Tij dhe aty, nė atė ēast pėsuan disfatė jobesimtarėt.
  41:44.
  Sikur Ne ta bėnim Kur'anin nė gjuhė tė huaj, ata do tė thoshin: "Pėrse nuk janė ajetet e tij tė kuptueshme (tė shkoqitura), a ėshtė ai (Kur'ani) nė gjuhė tė huaj, kurse ai (pejgamberi) ėshtė arab?" Thuaj: "Ai ėshtė pėr besimtarėt udhėzues e shėr0ues. E ata qė nuk besojnė nė veshėt e tyre kanė shurdhim, dhe ai pėr ta ėshtė verbėrim. Tė tillėt janė sikurse thirren prej njė vendi tė largėt e nuk dėgjojnė".
  42:5.
  Qiejt e lartė mbi ta (ose qiejt njėri mbi tjetrin) gati pėlcasin (nga madhėria e Zotit ose nga thėniet e ēoroditura tė idhujtarėve). Ndėrkaq, engjėjt vazhdimisht madhėrojnė (bėjnė tesbih) duke falėnderuar Zotin e tyre dhe kėrkojnė falje tė mėkateve pėr ata (besimtarėt) qė janė nė tokė. Ta dini se All-llahu ėshtė Ai mėkatfalėsi, Mėshiruesi!
  42:8.
  Po sikur tė kishte dashur All-llahu, do t'i bėnte ata (njerėzit) njė popull (tė njė feje), por Ai shtie nė mėshirėn e vet atė qė do (atė qė me vullnetin e vet pranon rrugėn e drejtė), e jobesimtarėt nuk kanė mbrojtės, as ndihhmės.
  42:22.
  Do t'i shohėsh jobesimtarėt tė frikėsuar nga ajo qė vepruan, po, ajo do t'u ndodhė atyre, kurse ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, do tė jenė nė kopshtet e Xhenneteve dhe ata kanė te Zoti i tyre ēka tė dėshirojnė; e kjo ėshtė ajo dhuntia e madhe.
  42:26.
  Ai ėshtė qė u pėrgjigjet (lutjeve tė) atyre qė besuan dhe bėnė punė tė mira dhe, nga mirėsia e vet, ua shton atyre tė mirat. Ndėrsa, jobesimtarėt kanė dėnim tė rreptė.
  43:33.
  E sikur tė mos ishte qė njerėzit (do tė lakmonin) tė jenė tė njė feje (jobesimtarė), Ne atyre qė nuk e besojnė Zotin do t'ua bėnim pullazet e shtėpive tė tyre nga argjendi si dhe shkallėt nga argjendi, mbi tė cilat ata do tė ngriteshin.
  43:35.
  Edhe stoli tė ndryshme (ari etj.). E, tė gjitha kėto nuk janė gjė tjetėr pos kėnaqėsi e jetės sė kėsaj bote, kurse bota e ardhshme te Zoti ėshtė pėr besimtarėt e ruajtur.
  43:37.
  E ata (djajt) do t'i shmangin nga rruga e drejtė, kurse (jobesimtarėt) mendojnė se janė duke i udhėzuar.
  43:38.
  E kur tė vijė ai (jobesimtari) para Nesh, do tė thotė: "Ah, tė kishim qenė larg mes vete sa lindja me perėndimin; sa shok i keq je ti!"
  43:68.
  (Atyre besimtarėve, qė ishin shoqėruar pėr hir tė Zotit, u thuhet): "O adhuruesit e Mi, sot nuk ka as frikė pėr ju, e as qė do tė jeni tė pikėlluar!"
  44:32.
  Ne i patėm zgjedhur ata (besimtarėt beni israilitė) me vetėdije ndėr njerėzit e asaj kohe.
  44:36.
  Nėse jeni tė vėrtetė ēka thoni (u thonė Muhammedit e besimtarėve), na sillni pra (nė jetė) etėrit tanė (tė vdekur)!
  45:3.
  Pėr besimtarėt ekzistojnė argumentet nė qiej dhe nė tokė.
  45:19.
  Ata nuk mund tė mbrojnė ty pėr asgjė te All-llahu. Zullumqarėt janė miq tė njėrit-tjetrit, kurse All-llahu ėshtė mbrojtės i besimtarėve tė devotshėm.
  46:12.
  E para tij ishte libri i Musait, prijės dhe mėshirė, e edhe ky ėshtė libėr qė vėrteton (librin e Musait), ėshtė nė gjuhėn arabe pėr t'ia tėrhequr vėrejtjen atyre qė nuk besuan, kurse myzhde pėr besimtarėt.
  47:7.
  O besimtarė, nėse ju ndihmoni (fenė) All-llahun, Ai u ndihmon juve dhe u forcon kėmbėt tuaja.
  47:10.
  A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė e tė shohin se si ishte mbarimi i atyre qė ishin pėrpara tyre e qė All-llahu ata i rrėnoi, e edhe mosbesimtarėt (mekas) i pret shembulli i tyre.
  47:11.
  Kėtė ngase All-llahu ėshtė mbrojtės i atyre qė besuan, kurse pėr jobesimtarėt nuk ka mbrojtje.
  47:19.
  Atėherė, dije se nuk ka Zot tjeter pos All-llahut, kėrko falje pėr mėkatin tėnd, pėr tė besimtarėve e tė besimtareve, All-llahu e di pėr lėshimet tuaja (pėr vepra) dhe pėr vendin tuaj.
  47:33.
  O ju besimtarė, respektonie All-llahun dhe respektonie tė dėrguarin, e mos i ēoni kot veprat tuaja!
  47:34.
  Ata qė nuk besuan dhe penguan tė tjerėt nga rruga e All-llahut, e pastaj vdiqėn duke qenė jobesimtarė, All-llahu kurrsesi nuk do t'ju falė atyre.
  48:4.
  Ai ėshtė qė nė zemrat e besimtarėve dhuroi qetėsinė pėr ta shtuar ata bindjen nė besimin e vet qė kishin. Ushtritė e qiejve e tė tokės janė vetėm tė All-llahut, e All-llahut ėshtė shumė i dijshėm dhe shumė preciz.
  48:5.
  (E urdhėroi luftėn) Edhe pėr t'i shtie besimtarėt dhe besimtaret nė Xhennete nėpėr tė cilėt rrjedhin lumenj e ku do tė jenė pėrgjithmonė, dhe pėr t'u shlyer tė kėqijat e tyre, e kjo ėshtė fitore e madhe te All-llahu.
  48:12.
  Por ju menduat se i dėrguari dhe besimtarėt kurrė nuk do tė kthehen tė familjet e veta dhe kjo (bindje) nė zemrat e tuaja duket e mirė dhe patėt mendim tė keq, ju ishit popull i shkatėrruar.
  48:13.
  E kush nuk i besoi All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, Ne pra, pėr jobesimtarėt kemi pėrgatitur zjarr shumė tė fortė.
  48:18.
  Vėrtet, All-llahu qe i kėnaqur me besimtarėt kur ata nėn hijen e atij druri zotoheshin ty dhe Ai e dinte se ē'kishin zemrat e tyre, andaj u dhuroi qetėsimin dhe sė shpejti i shpėrbleu me njė fitore (ēlirimin e Hajberit).
  48:20.
  All-llahu u premtoi juve pre tė shumta qė do t'i merrni, e kėtė (tė Hajberit) ua shpejtoi dhe pengoi duart e njerėzve kudėr jush, e qė kjo tė jetė njė shenjė e mirė pėr besimtarėt e edhe qė Ai t'ju drejtojė nė rrugėn e fortė.
  48:25.
  Ata janė qė nuk besuan, ju penguan t'i afroheni xhamisė sė shenjtė (Qabes), duke i mbajtur kurbanet tė penguar tė arrini nė vendin e vet. E sikur tė mos kishte burra besimtarė dhe gra besimtare, qė ju nuk i dinit, e t'i sulmonit duke mos ditur, dhe me mbytjen e ndonjėrit prej tyre tė turpėroheni (zoti do t'ju jepte leje tė hyni nė Mekė). (E bėri atė) Pėr tė marrė All-llahu nė mėshirėn e vet atė qė do. Dhe sikur tė ishin tė ndarė, Ne do t'i dėnonim me njė dėnim tė rėndė ata prej tyre tė cilėt nuk besuan.
  48:26.
  Kur ata qė nuk besuan ndezėn nė zemrat e tyre euforinė, dhe atė kryelartėsi injorante (pagane), po All-llahu dhuroi qetėsimin e Vet dhe ndaj tė dėrguarit tė vet dhe ndaj besimtarėve dhe pėr ata zgjodhi besimin e drejtė (fjalinė: la ilahe il lell llah), pse ata ishin mė me meritė pėr tė dhe mė tė zotėt e saj, e All-llahu ėshtė i gjithdijshėm pėr ēdo send.
  48:29.
  Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut, e ata qė janė me tė (sahabėt) janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve, janė tė mėshirshėm ndėrmjet vete, ti i sheh kah pėrulen (nė rukuė), duke rėnė me fytyrė nė tokė (nė sexhde), e kėrkojnė pre All-llahut qė tė ketė mėshir dhe kėnaqėsinė e Tij ndaj tyre. Nė fytyrat e tyre shihen shenjat e gjurmės sė sexhdes. Pėrshkrimi i cilėsive tė tyre ėshtė nė Tevrat dhe po ky pėrshkrim ėshtė edhe nė Inxhil. Ata janė si njė farė e mbjellė ku mbin filizi i vet, e ai trashet, pėrforcohet dhe qėndron nė trungun e vet, ajo e mahnit mbjellėsin. (All-llahu i shumoi). Pėr t'ua shtuar me ta mllefin jobesimtarėve. All-llahu atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira u premtoi falje tė mėkateve dhe shpėrblim tė madh.
  49:1.
  O besimtarė, mos bėni asgjė para (se tė orientoheni nė udhėzimet e) Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij, keni kujdes All-llahun, se me tė vėrtetė All-llahu i dėgjon tė gjitha dhe i di tė gjitha.
  49:9.
  Nėse dy grupe besimtarėsh tentoj nė tė luftojnė ndėrmjet vete, ju pajtoni ata, e nė qoftė se ndonjėri prej tyre e sulmon tjetrin, atėherė luftonie atė grup qė vėrsulet me pa tė drejtė, derisa t'i bindet udhėzimit tė All-llahut, e nėse ktheheni, atėherė me drejtėsi bėni pajtimin ndėrmjet tyre, mbanie drejtėsinė, se vėrtet All-llahu i do tė drejtit.
  49:10.
  S'ka dyshim se besimtarėt janė vėllezėr, pra bėni pajtim ndėrmjet vėllezėrve tuaj dhe kinie frikė All-llahun, qė tė jeni tė mėshiruar (nga Zoti).
  49:15.
  Besimtarė janė vetėm ata qė besuan All-llahut, tė dėrguarit tė Tij, e mandej nuk dyshuan dhe pėr hirė tė All-llahut luftuan me pasurinė dhe me jetėn e tyre. Tė tillė janė ata tė vėrtetit.
  50:2.
  Por jo, ata u ēuditėn qė u erdhi i dėrguari (qortues) nga mesi tyre, andaj jobesimtarėt thanė: "Kjo ėshtė diēka shumė e ēuditshme.
  50:31.
  Ndėrsa besimtarėve tė ruajtur Xhenneti u afrohet krejt afėr.
  51:35.
  Dhe kush ishte aty nga besimtarėt, Ne i nxorrėm (i larguam).
  51:55.
  Vazhdo me kshillė, sepse kėshilla besimtarėve u bėn dobi.
  54:8.
  Duke shpejtuar drejt atij qė i thėrret, e, jobesimtarėt thonė: "Kjo ėshtė ditė e vėshtirė".
  54:43.
  A jobesimtarėt tuaj janė mė tė vlefshėm se ata qė u pėrmendėn, apo ju keni ndonjė kontratė nė librat e qiellit?
  57:8.
  Ē'keni ju qė nuk i besoni All-llahut, kur i dėrguari i Tij ju thėrret t'i besoni Zotit tuaj, nėse jeni besimtarė (o sot o kurrė).
  57:12.
  (Pėrkujto) Ditėn kur i sheh besimtarėt dhe besimtaret qė drita e tyre flakėron para tyre dhe nė tė djathtė tė tyre. (U thuhet) Myzhde e juaj sot janė Xhennetet nėn tė cilat rrjedhin lumenj, aty do tė jeni pėrgjithmonė. E ajo ėshtė fitore e madhe.
  57:14.
  (Hipokritėt e mbetur nė errėsirė) I thėrrasin ata (besimtarėt): "A nuk kemi qenė edhe ne sė bashku me ju!? (besimtarėt pėrgjigjen): "Po, por ju e shkatėrruat veten (me hipokrizi), ju prisnit kob tė zi pėr besimtarėt, ju dyshonit nė ēėshjtet e fesė dhe ju mashtruan shpresat e kota deri kur ju erdhi caktimi i All-llahut (vdekja) dhe ashtu, pėrkitazi me All-llahun, mashtruesi ju mashtroi.
  57:27.
  Pastaj vazhduam pas tyre me tė dėrguarit Tanė, e pas tyre dėrguam Isain tė birin e Merjemes dhe atij i dhamė Inxhillin, e nė zemrat e ithtarėve tė tij dhuruam butėsi e mėshirė, ndėrsa murgėsinė ata vetė e shpikėn. Ne atė nuk ua bėmė obligim atyre, mirėpo edhe pse kishin pėr qėllim me tė vetėm tė arrijnė kėnaqėsinė e All-llahut, ata nuk iu pėrmbajtėn asaj si duhet pėrmbajtur, prandaj atyre qė besuan, Ne u dhamė shpėrblimin e tyre, po shumica prej tyre janė mėkatarė (jobesimtarė).
  58:10.
  Bisedėn e fshehtė e nxit vetėm djalli pėr t'i shqetėsuar ata qė besuan, ndonėse ajo nuk mund t'i dėmtojė ata fare pa dėshirėn e All-llahut, andaj vetėm All-llahut le t'i mbėshteten besimtarėt!
  59:2.
  Ai ėshtė qė nė dėbimin e parė i nxori prej shtėpive tė tyre ata nga ithtarėt e librit, tė cilėt nuk besuan. Ju nuk menduat se ata do tė dalin, e ata menduan se fortifikatat e tyre do t'i mbronin prej ndėshkimit tė All-llahut, po All-llahu u erdhi atyre nga nuk e kishin menduar dhe nė zemrat e tyre hodhi frikėn ashtu qė me duart e veta dhe me duar tė besimtarėve rrėzonin shtėpitė e veta; pra merrni pėrvojė o ju tė zotėt e mendjes.
  59:7.
  Atė qė All-llahu nga banorėt e vendeve (jobesimtare) ia dha pa luftė tė dėrguarit, tė vet, ajo i takon All-llahut, tė dėrguarit, tė afėrmve, jetimėve, tė varfėrve, kurbetēinjve. (Kėshtu veprohet) Qė ajo tė mos ndahet ndėrmjet pasanikėve tuaj. Ēka t'ju jep Pejgamberi, atė merrnie e ēka t'ju ndalojė, pėrmbanju dhe kinie frikė All-llahun, se All-llahu ėshtė ndėshkues i ashpėr.
  59:13.
  Ju (besimtarėt) nė zemrat e tyre (tė munafikėve) jeni frikė mė e fortė se All-llahu (frika nga All-llahu). Kjo pėr shkak se ata janė popull qė nuk kuptojnė.
  60:6.
  Vėrtet, pėr atė qė ka shpresė nė All-llahun dhe nė ditėn e gjykimit, ju keni mostėr tė mirė (te Ibrahimi dhe besimtarėt), e kush i bie prapa, le ta dijė se All-llahu ėshtė Ai i panevojshmi, vetvetiu i lavdėruari.
  60:10.
  O ju qė besuat, kur t'ju vijnė besimtaret e shpėrngulura (prej Mekes), provoni besnikėrinė e tyre, ndonėse All-llahu di mė sė miri pėr besimin e tyre; nėse vėrtetoni se ato janė besimtare, atėherė, mos i ktheni ato te jobesimtarėt, pse as ato nuk janė tė lejuara pėr ta e as ata nuk janė tė lejuar pėr to, e ju jepnu atyre (jobesimtarėve) atė qė kanė shpenzuar pėr to (nė emėr tė kurorėzimit). Ju nuk keni pengesė tė martoheni me to, pasi t'ua jepni vlerėn e kurorės. Mos i mbani nėn kurorė, idhujtaret por kėrkoni (prej idhujtarėve mekas) atė qė keni shpenzuar pėr to, dhe ata le tė kėrkojnė (prej jush besimtarė) atė qė kanė shpenzuar. Kėto janė dispozita tė All-llahut me tė cilat Ai gjykon ndėrmjet jush; All-llahu ėshtė mė i dijshmi, mė i informuari.
  60:12.
  O Pejgamber, kur tė vijnė besimtaret qė tė tė japin besėn se: nuk do t'i shoqėrojnė asnjė send All-llahut; se nuk do tė vjedhin; se nuk do tė bėjnė kurvėri; se nuk do t'i mbysin fėmijėt e tyre; se nuk do tė gėnjejnė me ndonjė shpifje pėr (fėmijėn e huaj qė kanė marrė) se ėshtė i tyre; dhe se nuk do tė tė kundėrshtojnė nė atė qė i urdhėron, atėherė, prano zotimin e tyre dhe lute All-llahun t'i falė ato, se All-llahu ėshtė mėkatfalės dhe mėshirues.
  60:13.
  O ju qė keni besuar, mos u miqėsoni me njė popull qė All-llahu ka shprehur hidhėrim kundėr tij, popull qė ka humbur shpresėn ndaj botės sė ardhshme, ashtu si nuk kanė shpresė jobesimtarėt prej tė vdekurve (qė do tė ngjallen) nė kėtė botė, ose nė ringjallje (nė botėn tjetėr).
  61:8.
  Ata duan ta shuajnė dritėn e All-llahut me gojėt e tyre, po All-llahu e plotėson (e pėrhap) dritėn e vet, edhe pse e urrejnė jobesimtarėt.
  61:13.
  Edhe tė tjera qė ju i dėshironi ndihmė prej All-llahut dhe fitore e afėrt, e pra, pėrgėzoji besimtarėt!
  61:14.
  O ju qė besuat, bėhuni ndihmėtarė tė All-llahut, si Isai biri i Merjemes havarijunėve (besimtarėve tė vet tė sinqertė) u pat thėnė: "Kush ėshtė ndihmėtar imi pėr nė rrugėn e All-llahut?" Havarijjunėt i thanė: "ne jemi ndihmėtarė tė rrugės sė All-llahut!" E njė grup prej beni israilėve besoi, e njė grup refuzoi, e Ne, ata qė besuan i pėrkrahėm kundėr armikut tė tyre dhe ashtu u bėnė ngadhėnjyes.
  62:5.
  Shembulli i atyre, qė janė obliguar me Tevrat, dhe nuk e zbatojnė atė, ėshtė si shembulli i ndonjė gomari qė bart libra. Shembull i keq, ėshtė shembull i popullit qė pėrgėnjeshtroi ajetet e All-llahut, e All-llahu nuk udhėzon nė rrugė tė drejtė popullin jobesimtarė.
  63:8.
  Ata thonė: "Nėse do tė kthehemi (prej luftės me beni Mustalikėt) nė Medinė, ai mė i forti pa tjetėr prej aty ka pėr ta pėrzėnė atė mė tė dobėtin!" (ashtu thanė) Ndėrsa e tėrė krenaria i takon All-llahut, tė dėrguarit tė Tij dhe besimtarėve, por hipokritėt kėtė nuk e dinė.
  64:2.
  Ai ėshtė qė u krijoi juve, e nga ju ka mohues dhe ka besimtarė. All-llahu e sheh shumė mirė atė qė e punoni.
  64:13.
  All-llahu ėshtė Ai qė pos Tij nuk ka tjetėr, prandaj vetėm All-llahut le t'i mbėshteten besimtarėt.
  66:4.
  Nėse ju tė dyja pendoheni te All-llahu (ėshtė mė mirė pėr ju), sepse zemrat tuaja tanimė kanė rrėshqitur, e nėse bashkėveproni kundėr tij, ta dini se All-llahu ėshtė Ai mbrojtės i tij si dhe Xhibrili dhe besimtarėt e ndershėm; e kur ėshtė kėshtu, edhe engjėjt i dalin nė ndihmė.
  66:5.
  Nėse ai u ka lėshuar juve, ėshtė detyrė e Zotit tė tij t'i bėjė atij zėvendsim me gra edhe mė tė mira se ju; muslimane, besimtare, respektuese, penduese, adhuruese, emigruese qė kanė qenė tė martuara ose virgjėresha.
  66:9.
  O ti pejgamber, luftoji jobesimtarėt e hipokritėt dhe qėndro ashpėr kundėr tyre; vendi i tyre ėshtė Xhehennemi qė ėshtė njė vend i shėmtuar!
  67:20.
  Kush ėshtė ajo ushtėri juaja qė do t'ju ndihmojė, pos Mėshiruesit? Ėshtė e vėrtetė se jobesimtarėt gjenden nė njė mashtrim tė madh.
  67:28.
  Thuaj: "Mė tregoni pra, nėse All-llahu mė merr shpirtin mua dhe atyre qė janė me mua, ose na mėshiron, kush do t'i mbrojė jobesimtarėt prej njė dėnimi tė mundimshėm?"
  69:50.
  Ai (Kur'ani) njėmend do tė jetė dėshprim pėr jobesimtarėt.
  70:2.
  pėr jobesimtarėt. Atė (dėnim) s'ka kush qė mund ta ndalė.
  71:26.
  E Nuhu tha: "O Zoti im, mos lė mbi tokė asnjė nga jobesimtarėt!
  71:27.
  Sepse, nėse Ti i lė ata, robėrit Tu do t'i humbin dhe prej tyre nuk lind tjetėr, vetėm tė prishur e jobesimtarė.
  71:28.
  Zoti im, mė falė mua dhe prindėrit e mi, dhe ata qė hynė nė shtėpinė time, duke qenė besimtarė, edhe besimtarėt e besimtaret, ndėrsa jobesimtarėve mos u shto tjetėr, vetėm dėshpėrim".
  72:14.
  Ėshtė e vėrtetė se prej nesh ka besimtarė (myslimanė) dhe prej nesh ka qė janė jashtė rrugės (jobesimtarė), e kush e pranoi islamin, tė tillėt mėsynė rrugėn e shpėtimit.
  74:10.
  Pėr jobesimtarėt ėshtė jo e lehtė.
  74:31.
  E mbiqėkyrės tė zjarrit, Ne nuk bėjmė tjetėr, pėrveē engjėjve dhe numrin e tyre (tė pėrmendur nė Kur'an) nuk e bėmė pėr tjetėr, por vetėm si sprovė pėr ata qė nuk besuan, e qė tė binden ata qė u ėshtė dhėnė libri, e atyre qė besuan t'u shtohet besimi, e atyre qė u ėshtė dhėmė libri dhe besimtarėt tė mos kenė dyshim, dhe ata qė zemrat i kanė tė sėmura dhe jobesimtarėt tė thonė: "Ka dashti All-llahu me kėtė shembull?" Ja ashtu, All-llahu e lė tė humbur atė qė do, e ushtrinė e Zotit tėnd nuk e di kush pos Atij, e ai (Sekari), nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė pėrkujtim pėr njerėz.
  76:4.
  Ne pėr jobesimtarėt kemi pėrgatitur zingjirė, pranga e zjarr.
  76:24.
  Andaj ti bėhu i durueshėm deri nė vendimin e Zotit tėnd e mos dėgjo as mėkatarė, as jobesimtarė.
  77:46.
  Ju (jobesimtarė nė dynja) hani e kėnaquni pėrpak kohė, sepse vėrtet ju jeni rrebelė.
  78:40.
  Ne ua tėrhoqėm juve (idhujtarėve) vėrejtjen pėr njė dėnim tė afėrt, nė ditėn kur njeriu (besimtar) shikon se ēka i kanė sjellė duart e veta, e jobesimtari thotė: "Ah, sa mirė do tė ishte pėr mua sikur tė isha
  83:30.
  Dhe kur kalonin (besimtarėt) pranė tyre (idhujtarėve), ata ia bėnin me sy njėri-tjetrit.
  83:32.
  Dhe kur i shihnin ata (besimtarėt), thoshnin: „S'ka dyshim se kėta (besimtarėt) janė tė humbur!"
  83:33.
  Po Ne, nuk i caktuam ata (idhujtarėt) si rojė tė atyre (besimtarėve).
  83:34.
  E sot, (nė ditėn e gjykimit), ata qė besuan do tė tallen me jobesimtarėt.
  83:35.
  Duke qėndruar tė mbėshtetur (besimtarėt) nė kolltukė e duke shikuar.
  83:36.
  A thua a u shpėrblyen jobesimtarėt pėr atė qė punuan? (Po)
  85:7.
  Dhe dėshmonin atė qė bėnin me besimtarėt.
  85:10.
  Ėshtė i sigurt se ata qė i sprovuan besimtarėt dhe besimtaret dhe nuk u penduan; ata kanė dėnimin e Xhehennemit dhe dėnimin e djegies.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  683
  KETO AJETET ME LART TREGOJNE SE SI I DREJTOHET ZOTI NJEREZVE DUKE I THENE : BESIMTARE OSE JOBESIMTARE.
  O ZOTI TER-MINATOR PSE KURANI NUK IU DREJTOHET NJEREZVE ME : O JU ARABE ????
  PERGJIGJEN E KUPTON VETE TI

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Iliri88
  Anėtarėsuar
  07-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  47
  Postime
  272

  Propagande Arabe

  Lexoni mesiper dhe shikoni si ka kercyer exorcisti nga 9:26 dhe i eshte shmangur vargjeve qe tregojne ndryshe:  9:26.
  Pastaj All-llahun zbriti qetėsinė e vet nė tė dėrguarin e Tij dhe nė besimtarė, zbriti njė ushtri qė ju nuk e patė, i dėnoi ata qė mohuan, e ai ishte ndėshkim ndaj mosbesimtarėve.

  Ka harruar kete:

  Kuran 9:29
  Luftoni ata qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.


  9:30.
  E jehuditė thanė: Uzejri ėshtė djali i All-llahut, e tė krishterėt thanė: Mesihu ėshtė djalė i All-llahut. Ato ishim thėnie tė tyre me gojėt e tyre (fraza tė thata), qė imitojnė thėniet e jobesimtarėve tė mėhershėm. All-llahu i vraftė, si largohen (nga e vėrteta)!

  E ka kapercyer sepse ne vend te se vertetes, kerkon per te bere propagande arabe. Ne keto vargje nuk thuhet lufto ata qe te luftojne, por ata qe nuk pranojne fene e muhamedit.

  Ky eshte vetem nje shembull tipik i genjeshtrave pafund, i mundimit per te fshehur gjysmen e figures se islamit nen fustanin e tyre arab.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  683

  hahahahaha

  [Ketu skemi te bejme me diagnoza psikiatrike.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iliria e para : 19-06-2003 mė 16:04

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  683

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrshkrimi i Xhennetit nė Kur'an
  Nga Sefedini_PZ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 24-05-2009, 16:49
 2. Pershkrimi i Xhehnetit
  Nga Nur_11 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-03-2009, 07:36
 3. KOZMOGRAFIA - Pershkrimi i qyteteve Ilire
  Nga Longarus nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 15-12-2008, 23:37
 4. Me durim drejt parajsės
  Nga phyro nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-04-2007, 18:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •