Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,298
  Postimet nė Bllog
  4

  Si e ka ndryshuar teknologjia jeten tuaj?

  Bumi i madh ne telekomunikoacion ne mesin e viteve '90, beri qe me nje shpejtesi teper te madhe njerezit te perballen me nje teknologji te re qe u ofron atyre menyra teper te avancuara komunikimi. Telefonet celulare, lidhja ne Internet, makinat elektronike si kompjuteri kane bere qe njerezit te perdorin sherbime te reja qe keto pajisje ofrojne si komunikimi pa korde telefonike apo satelitor, posta elektronike, ruajtia dhe prezantimi i informacionit jo me ne leter por ne forme dixhitale me zero dhe njesha.

  E hapa kete teme, per tu bere ju te reflektoni pak per disa caste se si keto teknologji kane ndikuar stilin e jetes tuaj. Cilat jane disa prej te mirave qe keto teknologji ofrojne dhe cilat jane ndikimet negative? Sa te dhene jeni pas teknologjise se fundit dhe ku mendoni se kjo teknologji do tu ofroje ne te ardhmen?

  Albo

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

  Prizrenasi_40 (08-10-2021)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  E ben jeten time 100 here me te lehte por edhe ama me lodhin koken. Gjithnje me ka terhequr thjeshtesia por ama teknologjia ka mundesuar te me sjelli me shume strese dhe ka veshtiresuar dhe lehtesuar jeten njekohesisht.
  Mund te them se edhe me ka ftohur me njerzit, se ne vend qe te ulem dhe te haj nje akullore me dike i shkruaj nje e-mail por ama nuk eshte kurre e njejta gje. Mendoj se kemi nevoje per kontakte me njerzit dhe teknologjia e ben ta shijosh ndryshe.

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Mund tju pergjigjem shpejt e shpejt dy prej pyetjeve..

  Teknologjia ne jeten time beri qe jo vetem te "ecja" me hapa me te shpejte, por akoma me shume me beri "te vrapoja", saqe shpesh ndalem e nuk e kuptoj ku do me cojne gjithe keto..

  Nga ana tjeter, me mori edhe ate sadopak kohe te lire qe disponoja, pasi vertet mund te bej shume here me shpejte pune te caktuara.. por sasia e tyre eshte shtuar dukshem..

  ..perfundimisht nuk e di ne me beri mire apo keq teknologjia.. Nese do ishim ne epoken e antikitetit ndoshta nuk do te kishim kete mori informacionesh.. por do ishim me teper te perqendruar ne vetveten, familjen apo fqinjin...

  Per nje gje jam i sigurt vecse.. qe jam teper i ngaterruar


  krejt miqesisht,
  huggos
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 5. #4
  Esprit libre Maska e Calvero
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Shpella e Ariut, Pilur - Vlorė
  Postime
  100
  Tung,
  Mua konkretisht kėto teknologjitė e reja nuk m'a kanė ndryshuar aspak stilin e jetės. Kam njė celular dhe njė televizor nė shtėpi dhe kaq. Nuk kam as kompjuter dhe as internet. Sa herė qė dua tė shikoj diēka nė internet ose tė shkruaj ndonjė tekst pėrdor kompjuterin e punės.
  Pėr mendimin tim nuk ėshtė teknologjia ajo qė do t'a bėjė njeriun mė tė lumtur siē nuk e ka bėrė deri sot. Teknologjia lind si pasojė e njė nevoje tė caktuar dhe rit rendimentin e prodhimit nė shumė fusha tė ekonomisė. Ajo mund t'a bėjė njeriun mė tė pasur materialisht por nė pėrgjithėsi e varfėron shpirtėrisht. Nė vend qė dalin e tė shkojnė nė bar ose nė njė vend tjetėr qė tė gjujnė shumė tė rinjė rinė me orė tė tėra duke ēatu nė internet. Ose nė vend qė tė shkojnė e tė bėjnė pazarin nė njė dyqan tė vogėl dhe me atė rast tė shplajnė pak sytė bėjnė shopping nė internet. Po qe se kėrkon ndonjė gjė tė veēantė qė nuk e gjen dot gjetiu jam dakort por pėr ndryshe nuk ia vlen.
  Sa herė qė del ndonjė shpikje e re apo teknologji e re shpikėsit e saj trumbetojnė me tė madhe se ajo do tė na e bėjė jetėn mė tė rehatshme dhe do tė kemi mė shumė kohė tė lirė. Nuk e di me thėnė tė drejtėn por unė shoh qė njerėzit kanė gjithnjė e mė pak kohė tė lirė dhe janė duke u ēmend gjithnjė e mė shumė.
  Nuk jam kundra teknologjisė tė kuptohemi. Shpesh herė ajo na shpėton jetėn por unė jam kundra pėrdorimit abuziv e vend e pa vend tė saj. Ky lloj pėrdorimi nė shumicėn e rasteve inkurajohet nga ata qė i prodhojnė dhe i shesin kėto teknologji pėr qėllime fitimi por detyra e secilit mendoj unė ėshtė tė mos bjerė nė kėtė kurth sepse pastaj ėshtė e vėshtirė tė kthehesh mbrapa.

  Pėrshėndetje
  Calvero
  Anthroopos egenou kai to dustukhes biou ekeithen ellabes

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e Leonard
  Anėtarėsuar
  09-08-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Postime
  20
  Ah technologjia. Thjeshte:

  12 ore ne dite perdori kompjuterin
  Email eshte menyra e preferuar a komunikimit
  Telefon celular, qe jo vetem e perdori per te folur, por gjithashtu per te marre email, per te me treguar data te rendesishme, per te me treguar se kush ma kaloi bidin ne E-bay etj
  Palm pilot, qe me tregon se ku gjendem, se ne cdrejtim po ngas makinen, qe mund ta lidhi me kompjuterin wireless-ly per te download informacion, per te browse the internet, apo per te shkruar dicka e email it to a friend. E te gjitha keto shkojne ne kanal po u krashen. lol. Me pelqen cdo gje qe technologjia ka bere te mundur per mua, ama akoma nuk e di se cfare konsekuence do kete per mua ne te ardhem.
  I do not believe in sigs...oh...wait...

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Teknologjia ka bashkuar te gjithe boten ne nje vend te vetem.
  Si konseguence lidh njerezit nga ēdo ane e globit.Vetem 10 vjet me pare ishin gjera qe enderronim.Eshte lehtesuar shume menyra e komunikimit.Per mua jane nderrime positive sepse jam dhe shume kurioz.Gjeja e vetme qe urrej eshte telefoni ēelular.per punen qe bej duhet te jem perhere,dhe me ka hequr "lirine".Nejse..Por ama ishte shume e bukur dhe romantike te shkruaje nje leter dashurie,miqesie etj,. Me e-mail me duket pak si e ftohte.Si perfundim mund te them qe me pelqejne teknollogjite e reja.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar leci pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #7
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  42
  Postime
  671
  Hmmmm

  Teknologjia !!!!!!!!!!!!!!!

  Thjesht here pas here e urrej aq shum sa qe sdi as se cfar vlere te i vej per t'a nencmuar ne anen tjeter ndonje nat edhe ne gjum flej me kete te mallkuar edhe ne enderr me ndonje program ose me ndonje kod merrem.

  Thjesht nuk di si te e vleresoj te miren apo te keqen e ksaj , ma merr apo ma jep kohen kjo , nje e di definitivisht tash duhet ber ne jete vrapimet me te shpejta se me pare.
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 10. #8
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  teknologjia e re ... te mirat e saj ... ka shume .. shpejtesi , saktesi , stil modern , etj .. teknologjia sot ka arritur deri ne ate pike .. qe arrin cdo gje .. internet , cell , new car , blerje online , credit card .. buy today .. pay later .. lol . .e shume gjera te reja .. qe po shikojm dhe degjojme perdite ..

  te keqiat .... me te stresuar .. dhe nuk mund te arrish te kontrollosh me veten si dikur ...


  Pink
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 11. #9
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Ndoshta njė zhvillim i tillė ėshtė, pikėrisht, rrjedhim i pritur i mbizotrimit tė forcave ekonomike tė botės brenda dekadave tė fundit. Ai ėshtė pasqyrim i kėrkesės pėr prodhimtari, pėr energji dhe pėr rezerva mė tė mėdha burimore. Megjithatė, nuk ėshtė i ēuditshėm vetėm grumbullimi i shpejtė qė ėshtė duke marrė ky zhvillim, por edhe ndikimi i thellė, qė ai ka mbi jetėn tonė tė pėrditshme. Nuk ka rėndėsi se sa makina dhe sa kompjuter janė shpikur, faktori njerėzor do tė jetė gjithmonė njė forcė vendimtare.
  My silence doesn't mean I am gone!

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Davius pėr postimin:

  sirena_adria (01-10-2021)

 13. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214
  Teknologjia ,e ka ndimuar njeriun ta beje jeten me te lehte,por e ka lene mbrapa ne mendim.Psh ne dikur dinim permenc tabelen e shumezimit dhe nje pjese e shokeve edhe ate te logaritmeve ,tani nxenesit kane tabelat elektronike .Dikur recitonim poezi dhe lexonim libra ,tani ngulen para ekranit me vidio geim e me telenovela.

 14. #11
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Me lehteson shume teper jeten , mirepo po sisha une vet , te gjitha makinat e botes sdo ndihmonin , pra shkojm nga te shkojme perseri njeriu eshte qenia apo objekti me i persosur
  Sui generis

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  sirena_adria (01-10-2021)

 16. #12
  Ca dreqin do benim pa kompjuter?
  Keyboard not found .... press any key to continue!

 17. #13
  Canna-log Maska e Artson
  Anėtarėsuar
  24-07-2007
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  15
  Postime
  416
  E ka ndryshuar deri ne ate mase saqe po te mos kete energji elektrike me duket sikur po jap shpirt.
  Kur jam rrethuar nga njerėz tė vegjėl s'ndjej madhėshti, por mjerim! M.Roēi

 18. #14
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  smartphone,lap top(e bleva dhe nje te ri se ai i vjetri 2vjeēar spunonte mire me visten)navigator satelitar ne makine,na u be jeta dreq,vetem pune kompjuter makine,ndonje dite do ti shkateroj te gjitha,te parin celularin qe te mos me ēajne derasa ata te punes(ca Italiane qe flasin me shpejtesi 5fjale ne sekonde).Ishim rehat kur nuk i kishim te gjitha keto
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

 19. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,676

  Pėr: Si e ka ndryshuar teknologjia jeten tuaj?

  Dita duket "bosh" pa teknologji ....... por ama njė ditė pa teknologji ėshtė festė e vėrtetė !

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  Neteorm (01-10-2021)

 21. #16
  i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
  Anėtarėsuar
  14-01-2021
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  32

  Pėr: Si e ka ndryshuar teknologjia jeten tuaj?

  Teknologjia edhe e miré por edhe e keqe konkretisht smartphone-at apo android-at respektivisht Rrjetet Sociale sepse jemi béré té varur ndaj tyre, po na marrin shumé kohé dhe i kemi léné anash fare librat. Zoti na udhézofté!

Tema tė Ngjashme

 1. 15 Web Faqet qe kan ndryshuar boten...!!!
  Nga new-man nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 26-03-2009, 20:54
 2. A ka ndryshuar bujaria shqiptare me ndryshimet ekonomike?
  Nga alberts-art nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 08-12-2008, 05:26
 3. A duhet ndryshuar pak gramatika e shqipes letrare?
  Nga njeriu2006 nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-04-2006, 16:39
 4. Kuvendi qė na la trashėgim ADN-nė e Dushkut
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-05-2005, 01:24
 5. A eshte ndryshuar Bibla nga njerezit?
  Nga Klevis2000 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 09-07-2003, 21:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •