Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 48
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Jam kureshtar te di prej besimtareve myslimane:

    Kurani e ndalon riprodhimin e figures se njeriut dhe kafshes. Pra te riprodhosh nje figure prej nejriu dhe kafshe eshte meakt, simbas kuranit. ( kete gje e kini tek faqja mesime nga kurani , tek tema: Islamizmi feja me e persosur).
    Tani dua te pyes pikerisht ata qe jetojne ne Perendim, por jo vetem ne Perendim por eshte ne Shqiperi. Te jetosh ne Perendim dhe ne Shqiperi, duhet me patjeter qe pashaporta( per qytetaret Shqiptare , si dhe ata qe jane bere te tille ne Perendim) te kete nje FOTOGRAFI te personit ne fjale ku te identifikohet edhe ne menyre VIZIVE , personi i juaj. Pyetja ime eshte: Si beni ju kur ju, kerkohet qe te beni nje FOTOGRAFI per dokumentacionin tuaj? Kurani e ndalon riprodhimin e FIGURES se njeriut dhe kafshes sepse eshte Mekat, andaj dua te di se, cfare jepni ju ne vend te fotografise? Jam plotesisht i bindur se, te gjithe Shqiptaret pa perjashtim ne pashaportat e tyre kane edhe fotografite, po keshtu edhe ata qe jetojne ne Perendim kane fotografine e tyre ne dokumentacionet e yre. A mendoni se kini shkelur nje nga regullat e kuranit?
    Ps. Kush ka deshire qe te pergjigjet le te pergjigjet.
    Deshmuesi

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Ja pra..

    Fakti qe nuk pergjigjeni tregon se , qe te gjithe ju kini dale FOTOGRAFI pra qe te gjithe ju kini shkelur nje regull te kuranit.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008
    deshmuesi

    si gjithhere ti je kurreshtar... Kurreshtja jote shpesh te shtyn ta futesh hunden aty ku nuk ta nxen

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    norca.

    Po keshtu edhe deshira jote eshte , te shohesh se ku une fut "hunden".
    Norca meqense more pjese ne bisede te te bej disa peytje? A ke dale ne Fotografi? A ke fotografi te te afermve tend ? Atje ne Perendim ku jeton , cfare ke vene ne dokumetet e tua ne vend te Fotografise? Ne pashaporten tende cfare fotografi ke vene: MAl , Peme apo fushe?
    Nuk kam qellim qe tju provokoj, por thejsht tju tregoj se shpeshhere nuk shihni regullin por qellimin.
    Jam i sigurt se nuk ka shqiptar qe te kete pashaporte pa fotografi.
    Norca miqesiht, miku juaj Deshmuesi.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Re: norca.

    Postuar mė parė nga deshmuesi
    Po keshtu edhe deshira jote eshte , te shohesh se ku une fut "hunden".
    Norca meqense more pjese ne bisede te te bej disa peytje?

    A ke dale ne Fotografi?


    Jo. Unė nuk guxoj tė mbaj fotografi askund. Deri tash nė dokumente e kam pasur njė BARCODE e tash i kam tė gjitha dokumentet me HOLOGRAM

    A ke fotografi te te afermve tend ?

    Edhe kėtu e kam shkėmbyer BARCODE-in me HOLOGRAM


    Atje ne Perendim ku jeton , cfare ke vene ne dokumetet e tua ne vend te Fotografise?

    Edhe kėtu vlen si mė lart.


    Ne pashaporten tende cfare fotografi ke vene: MAl , Peme apo fushe?


    Edhe kėtu ėshtė HOLOGRAMI, megjithėse nė kėtė rast ky HOLOGRAM ėshtė mė i madh (meqenėse madhėsia normale e HOLOGRAMIT ėshtė mė e vogėl se 1x1 cm) 3.5x4.5 cm, dhe me formė tė xhamisė mė tė bukur nė rruzullin tokėsor.


    Nuk kam qellim qe tju provokoj, por thejsht tju tregoj se shpeshhere nuk shihni regullin por qellimin.
    Jam i sigurt se nuk ka shqiptar qe te kete pashaporte pa fotografi.
    Norca miqesiht, miku juaj Deshmuesi.


    Aq serioz sa ishe ti aq mė seriozisht u mundova t'i pėrgjigjem pyetjeve tua.

    Cdo tė mirė!

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Norca.

    E megjithse ti vazhdon lojen , problemi eshte ne ty, dhe kete radhe je zene MAT. Ti ke shkelur nje nga regullat me themelore te kuranit, kur them ti nenkuptoj te gjithe ata qe flasin me ZJARR per islamin. Kurani ndalon Pikturen e njeriut dhe kafsheve, ndersa ti dhe ajo Arjeta qe na tregon se kush eshte feja me e persosur , kini vene fotografite tuaja ne Pashaporta. Kjo eshte dyfytyresi Norca, por ske ci ben, ti e ke pranuar se ne Perendim kini vajtur per nje "cope" Buke, per nje bENC dhe nje jete me te mire. Jo me kot ju kam thene se ne Perendimi ju nuk mund te beni dot, sepse ne perendim je i detyruar qe te shkelesh regullat e islamit. Tani vazhdo lojen tende se ne kurrizin tend e ke.
    Miqesisht Deshmuesi

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Iliri88
    Anėtarėsuar
    07-12-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    272
    Ne fillim te levizjes nacionaliste arabe (islamit), nder sulmet e para kane qene kundra artit pagan ne Arabi. Statujat, pikturat etj., ato quheshin gjera idhujtaresh dhe shkaterroheshin nga forcat muhamediane. Nga frika qe nje dite, e njejta gje mund te kishte ndodhur tek arti qe prezenton vete Muhamedin mbas vdekjes se tij, historianet besojne qe Muhamedi nuk deshi qe ti regjistrohen tiparet e tij fizike ne forme statujash apo edhe pikturash. Prandaj keto te fundit jane zero ne bote sot dhe as vendi i sakte i varrimit te udheheqesit arab nuk dihet. Duke ndjekur profetin e tyre, arabet e bene si kulture te tyre qe te kundershtonin artin sepse dukej si nje objek adhurimi. Shume me vone ne historine arabe, filluan te dalin disa vizatime te fytyres ne forme gjeometrike edhe kjo forme gjeometrike ishte e ndryshme nga arti kristjan dhe piktura te tilla nuk egzistojne ne artin islamik. Forma gjeometrike e artit perdoret ne islam sepse mendohet qe kjo forme e artit shkakton nje perqendrim te thelle te vemendjes drejt objektit (xhamise etj). Ndersa arti si ato statujat e budes ne afganistan, shkakton reagime te ashpra ne mesin e muslimaneve.

    I

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Po Iliria 88.

    Vertet ke sjelle dicka interesante ne lidhje me temen qe po flasim.
    Te pershedes Deshmuesi

  9. #9
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Po shkrihem! Me e shumta e myslimaneve as qe nuk e dinin qe po thyenin nje rregull ne Kuran. LoL!

    Une jam mire, Deshmuesi, sepse jam agnostik
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008
    Postuar mė parė nga deshmuesi
    E megjithse ti vazhdon lojen , problemi eshte ne ty, dhe kete radhe je zene MAT.

    Pėrshėndetje dėshmuesi
    A mė tregon ti mua se si zihet njeriu mat? Me sa di unė, MAT bėhet kur luhet shah. Pėr tė lozur shah duhen dy veta. Po atėherė si mund tė ndodhė p.sh. kur ti loz diēka tjetėr, ta zėmė futboll, e unė tė zihem shah? Mos u bėj qesharak dėshmues!


    Ti ke shkelur nje nga regullat me themelore te kuranit,

    Cila pra ėshtė ajo rregull qė e pėrmend ti? Kėtė gjė duhet ta dish ti mė sė miri. E din pse? Meqė po ta kishe ditur dhe cituar kėtė rregull tė nxjerrė nga Kuir’ani vetėm nė kėtė mėnyrė do tė kishe qenė nė gjendje tė lozėsh shah si dhe tė mė japėsh mua shah e tė mė zėsh nė pozitė MAT. Mirėpo, me futboll nuk bėhet MAT por shėnohet GOL. Nėse i kthehemi lojės sė futbollit – ndeshja ende nuk ka filluar.


    kur them ti nenkuptoj te gjithe ata qe flasin me ZJARR per islamin.

    Nė emėr tė askujt nuk flas unė kėtu pėrveē nė emėr bashkė me pėrgjegjėsinė time personale. Sa i pėrket asaj se unė flas me zjarr nuk ėshtė fare e vėrtetė. Unė flas pėr Kur’anin dhe religjionin tim me ndėrgjegje tė pastėr, me gjakftohtėsi maksimale dhe nė mėnyrė sa mė tė sinqertė. Nėse ti (gjak)ftohtėsinė e quan zjarr- problem pėr ty e jo pėr mua.


    Kurani ndalon Pikturen e njeriut dhe kafsheve, ndersa ti dhe ajo Arjeta qe na tregon se kush eshte feja me e persosur , kini vene fotografite tuaja ne Pashaporta.

    Ti prap nuk ke sjellur citate nga Kur’ani pėr ta dėshmuar atė se ēka lejon e ēka ndalon Kur’ani. Ti, si gjithmonė shtron pyetje tė pabazuara askund pos mendjes, gjegjėsisht paragjykimeve tua. Ja po ta them unė:
    Nė Kur’an askund nuk shkruan: NDALOHEN FOTOGRAFITĖ; PIKTURAT DHE SKULPTURAT. Pra Kur’ani flet pėr kėto vetėm nė konstekst me atė qė kėto gjėra tė mos bėhen kult adhurimi.

    Shembulli yt tregon mė sė miri se ti ende u takon atyre qė pyesin:
    Citat:
    “Ku i bie ky farė Islami? A nuk ėshtė diku nė mes Iranit dhe Irakut?”

    dhe kėtė e merr si bazė pėr tė shtruar pyetje tjera. Ende nuk e ke pyetur veten se sa qesharak po tregohesh a?

    Kur e kemi fjalėn te dyfytyrėsia: Sa fytyra i ke ti? Mė shumė a mė pak se kameleoni?

    Pyetje tjetėr:
    Si mund tė flasėsh pėr shah kur nuk e njeh shahun, meqė si pasion dhe “profesion” e ke futbollin?


    Kjo eshte dyfytyresi Norca, por ske ci ben, ti e ke pranuar se ne Perendim kini vajtur per nje "cope" Buke, per nje bENC dhe nje jete me te mire. Jo me kot ju kam thene se ne Perendimi ju nuk mund te beni dot, sepse ne perendim je i detyruar qe te shkelesh regullat e islamit. Tani vazhdo lojen tende se ne kurrizin tend e ke.
    Miqesisht Deshmuesi

    Dėshmues, unė e di qyshmoti se ti lėngon nga mbamendja. Ti, siē ke dėshmuar gjithnjė e mė shpesh, harron shumė shpejt dhe ke nevojė pėr rikujtim. Unė nga ana tjetėr “lėngoj” nga diēka tjetėr – ripėrsėritja permanente e tė njėjtave fjalė. Qė tė mos ripėrsėritem, ripėrsėtretem, ripėrsėkatėrtem, ripėrsėpestem... t’u kisha lutur qė t’i kthehesh pėrgjigjeve tė mia. E din ti se ne tė dy kemi biseduar shumė, mė shumė se ėshtė nevoja nė kėtė forum.

    Njė gjė po ta them:
    Nėse mendon dhe je i bindur me tė vėrtetė se je besimtar i mirė i kėtij sektit tėnd t’u kisha lutur qė tė sillesh mė mirė nėse me tė vėrtetė ia don tė mirėn vendit ku jeton – MĖMĖDHEUT dhe popullit qė i takon, me shpresė se je shqiptar. Nėse vazhdojmė tė bėjmė ashtu qė fetė dhe nėndegėt e tyre t’i trajtojmė si lloj partie dhe, ēka ėshtė edhe mė keq t’i bėjmė ato objekt urrejtjeje – puna jonė (si shqiptarė) e pati! Prandaj t’u kisha lutur qė sipas mundėsive tua personale, tė gjitha pyetjet qė don t’i shtrosh mendo edhe pėr efektet (sidomos ato negative) nė popull edhe ashtu nė pozitė jashtėzakonisht delikate. Ta marrim shembull takimin e para disa ditėve tė kishave mė tė mėdha nė Gjermani, asaj katolike dhe asaj protestante. T’i marrim gjithashtu si shembull iniciativat gjithnjė e mė tė shpeshtuara pėr dialog mes religjioneve duke kėrkuar pika tė pėrbashkėta e ji pika ndarėse, tė mos them pika urrejtėse.

    Tė falemnderit!

  11. #11
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Per vete une nuk e konsideroj te ndaluar daljen ne fotografi dhe per kete arsye kam dale me mijera here.
    Thote profeti muhammed a.s " Nese Zoti i do te miren dikujt i jep kuptim te holle ne fe.
    Mirembetsh Deshmues.
    Injoranca nuk zhduket me top

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Norca.

    Ne disa gjera qe ju permendi kini te drejte, mbase une e kam tepruar pak me shaka. Por persa i perket ndalimit te piktures se njeriut dhe kafshes, kete nuk e thote Deshmuesi, por nje mysliman me emerin ORKU. po te sjell konkretisht fjalet e thena prej Orkut, tek teme me titull: "Feja me e persosur dhe reale islami", ku Orku ne psotin #49 thote:
    " Islami muk e ndalon pikturen, ndalon ate qe RIPRODHON njerezit dhe kafshet.
    Post:#50. " Shkurt ndalon PIKTURIMIN e NJEREZVE apo te KAFSHEVE...."
    Une nuk e nxora nga mendja ime por e solla plotesisht ashtu sic Orku e ka thene tek faqja juaj Islame. Megjithate une do te periqem dhe do ta gjej edhe vargun ne kuran , ku flitet per kete problem dhe mendoj se Orku ka te drejte ne ato qe pohon.
    Persa i perket shakave qe kemi bere me njeritjetrin le te mbeten ne aspaktin e shakave.

    Me respekt Deshmuesi

  13. #13
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anėtarėsuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    o deshmues i rreme ose deshmitare i rrem prandaj me pyete aty lart tek pyetja as e kisha lexuar kete temen e te shkruajta pa e pare kete tani kujtova se shkruaje sinqerisht po ti shkruake me qellim dakort edhe atje te thashe edhe ketu po te shkruaj fotografia per pashaporta eshte lejuar sipas mendimit te dijetareve kurse kur behet objekt adhurimi si statujat ose ikonat eshte e ndaluar per kete ka thene muhamedi a.s nese e shikoni fotografine time shkeleni me kembe. dhe ne nje tjeter hadith ka thene mos me adhuroni mua ashtu sic bejne krishteret me isain(jezusin) birin e merjemes(marien) por thoni qe jam rob dhe i derguar i Zotit.
    ose ne kuran thuhet "Ata i konsideruan ahbaret(prifterinjte cifute) dhe ruhbanet(prifterinjte e krishtere) dhe isain(jezusin) birin e merjemes per Zota pervev Allahut".
    kur e pyeten o derguar i Allahut ne me perpara nuk i kemi adhurua ato (prifterinjte)muhamedi a.s i tha a nuk ua lejonin ato te ndaluaren edhe ua lejonin te ndaluaren edhe ju i ndiqnit ato.pra shikoji kishat si jane mbushur me ikona shen pjetra shen thomate edh me merjemen e adhurojen i thijne nena Zotit jezusit Zot .I PASTER ESHTE zOTI TE JET AI NJERI DHE ME MANGESI.PO DESHE HERES TJETER DO TE TREGOJ NE BIBEL PER NDALIMIN E PIKTURAVE OSE PYET DESHMITARET E JEHOVAIT VETEM MOS U ZINI

  14. #14
    blero
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    61
    DESHMUESIT Disa dite me pare ne temen" feja Islame fe reale dhe e persosur" me pyete se a eshte e ndaluar pictura ne islam.Une te pergjegja por,postimi im u fshije me te drejt nga moderatori pasiqe paralajmerimi ishte se nuk do te lejohet te dilet nga tema e zgjedhur.Pranda e pashe te arsyeshme qe ketu te postoj edhe nje here postimin tim te meparshem.Deshmues,Qendrimet teorike te Islamit “Ai eshte All-ahu qe krijon nga asgjeja,Ai i Cili cdo gjeje i jep forme...” dhe verseti i cili i drejtohet Isa-ut a.”...Dhe me lejen time bere(krijove) nga balta dicka ne forme te zogut...”(LIX,24 dhe V,110)nuk permban qendrim armiqesor ndaj piktures dhe krijmtaris,sepse njeriu ishte kreativ,prandaj , Zoti ate e zgjodhi te jete mbikqyres(Halif)mbi siperfaqe te tokes.
    Edhe nese ekziston tradita e Profetit Islam kunder piktures,ajo ne ate kohe ka qene nje arme kunder pabesimtareve te cilet kan adhuruar ate cka vet kane krijuar.Ne Islam eshte qendrimi se cdo gje eshte “shenje” perveq Tij(Zotit). Prandaj shenja ne kuptimin e plote eshte vetem ajo qe ka fuqi ne ’’lavdimin dhe madherimin e Zotit’’
    Imitimi i fillesave te Hyjnis apo Shembelltyres se Sterlashte eshte e mundshme vetem nese i dijme ’’te tille ashtu siq jane ne te vertet’’,sepse nese ne vete nuk i kemi pare,parafytyrimet tona te bazuara ne mendim,ateher do tė jene te gabueshme.Nuk mund ta dijme pasqyrimin e asnje sendi nese nuk e dijme se ēka eshte ajo qe eshte i pasqyruar.Prandaj eshte e mundshme qe ta pranojme qendrimin se Vertetesia mbetet plotesisht e panjohur,edhe nese figurat e dukurive jane te qarta.Ne kete rast shikuesit madje edhe artistet ndjekin imitimet tė cilat nuk jane te lidhura me Burimin Hyjnor,veēse jane kopje te kopjeve. Duke pare se vetem Zoti eshte i bukur dhe se ēdo bukuri tjeter rrjedh nga lidheshmeria me Perplotesin,figurat fitojne bukurine vetem neper shenjat te cilat i lidhin dhe i perkthejne ne te vertetat e larta.Duke qene se shembelltyrat e amshueshme jane mbi ndjenja (metafizike) dhe te padukshme,eshte e qarte se ’’ jo me vrojtim’’ por me veshtrimin shpirteror,ata patjeter duhet te jene te njohur.prandaj plotesisht eshte e kuptushme klithja:’’mos e vizatoni Mesihin (Isa’un),sepse e mjaftueshme eshte nje poshtersi gjate personifikimit’’!te cilen e ka deklaruar Ipeshkvi Asterie (Migne,potrologia gracea XI,167.)Dhe plotesiht eshte e kuptueshme perse piktoret muslimane ju kane shmangur picturimit te njerezve,edhe nese nuk ka qene e ndaluar me Kur’an,por eshte i ndaluar adhurimi i tyre(apo besimi se prej saj mund te vje ndonje e keqe apo e mire)Une personalisht jam laik ne kete lami,por mendoj se piktura eshte aq e fuqishme sa mund te komunikoj me shpirtin e gjithe njerezimit,sepse shumellojshmeria e kulturave te ndryshme,ne realitet,shpie nga origjina e perbashkt e kultures se njerezimit.Ta kemi parasysh pikturen Kineze,Egjiptjane,Latinoamerikane dhe shume tj.Ne me teper e duam dhe e kuptojme pikturen tone,porse edhe te tjerat i duam dhe i kuptojme.Sipas mendimit tim,cdo popull per ta ruajtur identitetin e vet dhe,gjithashtu,per ta shprehur me gjuhen e kultures se vet tere ate qe i fle ne shpirte,patjeter i duhet qe te gjej shprehjen e vet artistike.Ashtu siq shume shtete islame kane gjetur shprehjen e tyre nepermes minijatureve te tyre te njohur artistike.
    Une kaq kisha mundur te spjegoja per artin ne Islam dhe qendrimin e saj.Edhe nese Zoti e di ma se miri.
    HENDRIX. ps. Ky ishte postimi im i pare Deshmues a po!

  15. #15
    blero
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    61
    Deshmuesit
    Deshmues,ti me the se je artist dhe une te besova,prandaj e pashe te arsyeshme te shkruaj disa rreshte jo vetem per pikpamjen time per artin.Cdo artist paraqet boten per vete,e kjo mendoj se eshte virtyt i artit I cili ekziston ne qenien e tij.Po ti mundesohet njeriut te hedh nje veshtrim ne zemren e artistit,athere do te shihte nje bote me nje bukuri te rralle.Disa,kam pase rast te lexoje,kane definuar artin sikur “thelbe i paster”.Vertet kjo cubstance eshte shume e cmuar,vlefshmeria dhe dobia e se ciles nuk eshte vetem qe te terheq syrin dhe zemren e njeriut.Por shume sende,gjithashtu,terheqin syrin dhe zemren e njeriut dhe nuk jane art.Vertete,siq tha edhe ti ne postimin tend,”kjo eshte nje dhurat dhe bekim i Zotit”.E vertetesia e artit dhe,cdo lloji te artit,eshte se ajo i takon dhe eshte dhurate e Zotit.Edhe nese shfaqja e artit eshte e lidhur me kvalitetin e artikulimit te saj,kjo,megjithate,nuk eshte e tere e verteta e saj.Para vete aktit te shprehjes condron preceptimi dhe ndijshmeria e artistit,ne te cilen,ne te vertet eshte poenta.Pasiqe kuptohet bukuria dhe finesa e nje te vertete e cila permbane nijansa te shumta suptile te padukshme per ne,njerezit e thjesht,te cilet nuk jemi te kyqur ne procesin e krijimtaris artistike,artisti me nje fuqi te inspirimit dhe drites e cila shkelqen ne thellesin e qenies se tij shfaq dhe ekspozon ne drite e tere sterhollimin dhe pastertin suptile te njemendesis te saj.Pikerisht kjo mendoj se eshte art i drejt dhe i vertete,e cila eshte fryt e veshtrimit,refleksionit dhe zbulimit.Dhe vertet arti eshte dhurat e Zotit dhe njemendesi specifike.Eshte e natyrshme qe atij te cilit Zoti i,a dhuron kete bekim,si edhe ne rastin e bekimeve tjera,duhet te mare edhe pergjegjesi te cilat ajo i mbane ne vete.Sepse te dhenunit e Zotit eshte e lidhur me kryemjen e sherbimit Atij.Prandaj,kjo nuk do te thote se te gjitha detyrat jane domosdo e fese dhe ligjit te saj.Sepse ekzistojne edhe detyrat te cilat rrjedhin nga zemra e njeriut.
    Arti nuk eshte nje gje e cila arrihet menjehere,apo me nje perpjekje te jashtezakonshme,nese njeriu nuk ka talent.Por ky talent nuk eshte veper e jona dhe arritja e jone,kjo eshte ajo qe na eshte dhene.Zoti ,I Lavduar eshte Ai,i Cili eshte shperndares i te gjitha bekimeve,pa mare parasysh ne kanalin ne te cilat ato orjentohen-shoqeri,rrethi,prinderit etj.Njeriu perpiqet,me mund dhe sinqeritet,por motivacioni dhe mundesia per tu perpjekur eshte pasoje e te dhenjes te bekimit nga Zoti,ashtu qe njeriu ne vete mund te zhvilloj talentin te cilin e ka te percaktuar nga Ai.
    Ne kete shkrim,qellimi im,eshte te sygjeroi,ndoshta me pa te drejte ne rastin tend,dhe prandaj mos me keqkupto se mendoj ne pergjithesi,edhe nese besoj se edhe ti pajtohesh,se me me rendesi eshte qe te jemi “njerez” se artist.Ne cdo rast,para se te jete artisti artist,ai se pari eshte njeri,dhe ky njeri nuk mund e te mos kete pergjegjesi.Prandaj deytyrat prioritare te njeriut jane ato te cilat i ka ndaj njerzve tjere,edhe nese obligimet e tija jane edhe per natyren dhe rrethin e tij,por spari njeriu eshte me i pergjegjshem ndaj njeriut.Pranda nuk duhet te besohet ne sloganin “arti per art” por arti per njeriun dhe rrethin,shoqerin,familjen etj.Prandaj mendoj se nuk duhesh te sillesh ashtu siq sillesh,nese je artist dhe ke shpirte artisti.Nuk mundesh cdo here te kundershtosh te tjeret,nese don te kuptohesh dhe te te kuptojne.
    mire mbetsh dhe beso se nuk kam asgje personale kunder teje,por mendoj se mundesh te jesh i merzitshem nese vazhdon me sjellje te tille.
    HENDRIX

  16. #16
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    "Feja me e persosur"

    Sa per te qeshur...

    Tamam sikur te thote dikush, "Jam une me e bukura!" LoL!
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  17. #17
    i/e larguar Maska e Nellye_pr
    Anėtarėsuar
    01-05-2003
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    33

    Tung

    Jo pse kane thene ashtu po ne vertet ashtu eshte feja Islame be qfare dush krahasimi shkencor,moral,edukativo arsimor etj... etj... nuk mund te gjesh si ate.

    Edhe pse mundohen ta shuajn ate po ne realitet veq se po e bejen edhe me aktuale .

    tung

  18. #18
    dEaD rAceR Maska e unreal
    Anėtarėsuar
    02-04-2003
    Postime
    528
    Me intereson ta dij se kur ajo fisnikja zbulon b-ythen para burrit apo dashnorit gjate mardhenjeve sexuale,a i bie ndermend se kurani nuk lejon zbulimin?!


    Duket se feja muslimane para lejon te zbulohen "private parts" sesa fytyra!

  19. #19
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Ketu u ngaterrua tema krejt.
    Tjeter gje shkruhet tek titulli i temes e tjeter gje ka brenda.
    AH DESHMUES TU KANE NGATERRUAR KREJT LEMSHAT.
    Injoranca nuk zhduket me top

  20. #20
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Postuar mė parė nga unreal
    Me intereson ta dij se kur ajo fisnikja zbulon b-ythen para burrit apo dashnorit gjate mardhenjeve sexuale,a i bie ndermend se kurani nuk lejon zbulimin?!


    Duket se feja muslimane para lejon te zbulohen "private parts" sesa fytyra!
    FEJA ISLAME LEJON TE ZBULOHET FYTYRA E FEMRES.

    Moderuar
    e leme me kaq - Henri
    Injoranca nuk zhduket me top

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Martesa Ne Islam!!
    Nga Shpirt Njeriu nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 131
    Postimi i Fundit: 08-06-2009, 13:30
  2. Mėsime tė pėrgjithshme rreth Akides [8]
    Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 21-01-2009, 11:32
  3. Dashuria dhe Martesa
    Nga aluando nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 26-05-2006, 15:12
  4. Gruaja nė Islam
    Nga Acid_Burn nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 22-08-2005, 09:39
  5. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
    Nga aluando nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2005, 14:50

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •