Close
Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920
Duke shfaqur rezultatin 381 deri 385 prej 385
  1. #381
    Follow the Light Maska e presHeva-Lee
    Anëtarësuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    toka e shqiponjave
    Postime
    1,019

    Për: Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhën si ‘agjent serb’

    Citim Postuar më parë nga RAPTILOID Lexo Postimin
    SVOBODA BERISHA dihet mbarkobetarisht qe e ka nenen serbe
    nqs ti nuk e di sta kam fajin une
    sa per punen e saj si mjeke a e di ti se sa lek te marrin tek shoqata per femijet autiste ku ajo eshte mjeke ???
    ja se cfare bamirese eshte SVOBODA BERISHA
    Po edhe Skenderbeu apo ndryshe Gjergj Kastrioti e kishte nenen serbe? çfar thua simbas teje tashti?!!
    Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

  2. #382
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425

    Për: Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhën si ‘agjent serb’

    c`fare roli kishte ky remzi hoxha qe e vrau sherbimi serb me doren e berishes? (sipas teorise se disave ketu)
    ky do kete qene patjeter spiun qe punonte kunder shqiperise

  3. #383
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979

    Për: Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhën si ‘agjent serb’



    INTERVISTA/ Ardian Hoxha: Berisha urdhëroi zhdukjen e babait, se iu zbuluan takimet me Grigorov e Arkan


    13 Dhjetor, 2011 | Postuar në: Aktualitet,Kronika,Kryesore | Shkruar nga: TemA Online


    Ardian Hoxha

    Agjencia e lajmeve AMA u sjell lexuesve një intervistë ekskluzive nga djali i Remzi Hoxhës, biznesmenit shqiptaro-maqedonas që u rrëmbye nga drejtuesit e SHIK-ut në Tiranë më 1995 dhe më tej u zhduk pa asnjë gjurmë për të fshehur provat. Por përse u interesonte aq shumë biznesmeni shqiptar që kishte vendosur të jetonte në kryeqytet me familjen, për t’i shpëtuar dhunës e terrorit serb që kishte pllakosur në Kosovë dhe Maqedoni. Ardian Hoxha rrëfen fakte të papublikuara më parë që zbulojnë arsyen e vërtetë të këtij rrëmbimi, autorët e dyshuar drejtues të shtetit, deri te kryeministri i sotëm Sali Berisha dhe shkakun pse sot Ilir Kumbaro gjendet në arrati pas shkeljeve të rënda të gjykatës shqiptare dhe asaj londineze. Pse britanikët i hoqën pajisjen çip nga këmba Kumbaros dhe furtuna që pritet të plasë në Londër. Lidhja e “pafajshme” e të ndjerit Pjetër Arbnori që duke shfrytëzuar miqësinë me Remzi Hoxhën i servir informacionin Berishës se i ishin zbuluar takimet me Grigorovin e Maqedonisë dhe Arkanin e Serbisë. Trafiqe armësh, karburantesh, në kohën kur Serbia vuante embargon totale. Dyshime për zvarritjet në 16 vite, ankthin e familjes për drejtësinë dhe dyshimet e vdekjes së Gazidedes.



    Zoti Ardian, si e shikoni sjelljen e fundit të autoriteteve britanike të drejtësisë me çështjen “Kumbaro”. Përse nuk iu vendos nje çip përgjues në këmbë, siç veprohet me të tjerët?

    Në fakt çipi i ishte vendosur atij fillimisht, por më vonë si duket ia kanë hequr ketë çip dhe për këtë jemi duke hulumtuar se si ka ndodhur. Ky veprim duket si një veprim i qëllimshëm dhe amator, duke pasur parasysh sa i ndjeshëm është rasti. Ne mendojmë se autoritetet britanike qëllimisht kanë ndihmuar ikjen e Ilir Kumbaros për arsye që ende nuk i dimë, të cilat mund të jenë të shumta, dhe nëse ata duan ta dëshmojnë të kundërtën ata duhet ta arrestojnë Ilir Kumbaron dhe ai të sillet para drejtësisë. Nuk janë aq naive dhe amatore institucionet e Britanisë së Madhe, të një shteti që është model për të gjitha vendet e botës.



    A keni kontaktuar me autoritetet e këtij vendi për të marrë sqarime rreth këtij skandali nëse mund ta quajmë kështu dhe çfarë ju kanë thënë ?

    Ende nuk kemi kontaktuar me ta zyrtarisht, përveç se jemi njoftuar nga mediat. Jemi duke u angazhuar në këtë drejtim dhe do ta zbardhim të gjithë këtë deri në fund. Nuk është e mundshme të bëhen lëshime të këtilla pa qëllim. Ky do të jetë ndër skandalet më të mëdha që autoritetet britanike janë involvuar kohëve të fundit.



    A mendoni se dhe Gjykata e Lartë vonoi zbardhjen e vendimit për ekstradim me qëllim që t’i jepte kohë avokatit mbrojtës të lironte nga disa kushte Kumbaron dhe me tej gjykatën qe ai të arratisej?

    Më në fund u dëshmua se Gjykata e Lartë qëllimisht e kishte zvarritur zyrtarizimin e vendimit të datës 14 tetor, 2011, ku mbeti në fuqi masa e “arrestit me burg” për Ilir Kumbaron për më tepër se 1 muaj, duke qenë e precizuar me ligj që çdo vendim i gjykatës duhet bërë zyrtar brenda 2 javësh. E kam thënë edhe më herët që Drejtësia në Shqipëri ndikohet shumë nga klanet mafioze shtetërore, dhe kjo edhe një herë e dëshmon këtë.



    A keni informacion nëse Kumbaro ka dale nga Britania e Madhe dhe çfarë mendoni për gjetjen dhe kapjen e tij në të ardhmen? A do të ketë ndonjë përgjegjës për këtë skandal?

    Nuk kemi informacion nëse ai ka dalë nga Britania e Madhe apo jo, por jam i bindur se Shërbimet Sekrete të Britanisë së Madhe e kanë këtë informacion. Është e pamundur që gjithçka që ndodhi të kalojë aq lehtë dhe aq naivisht. Sidoqoftë, përgjegjësinë për këtë e merr Policia e Londrës dhe Gjykata, me të cilat normalisht se do të merremi në të ardhmen e afërt.





    Familja juaj dhe ju vetë vazhdimisht keni hetuar rreth fatit të të dashurit tuaj, babait, bashkëshortit, vëllait, Remzi Hoxha. Deri ku keni arritur me gjurmët e ndjekura?. Po për kërkimet rreth trupit, që mund të ishte dhe një provë e fortë ndaj autoriteteve të asaj kohe?

    Ne kemi hetuar vazhdimisht, qysh nga dita e parë dhe të gjitha faktet tregojnë se babai im, Remziu, është torturuar aq shumë sa që në javën e parë ka vdekur nga torturat, që fillimisht mund të mos ketë qenë qëllimi i kriminelëve të SHIK-ut të asaj kohe. Më pas, nuk kanë ditur se çfarë të bëjnë janë munduar t’i humbin gjurmët dhe e kanë zvarritur të gjithë këtë proces me mënyrat e veta, dhe tash mbas 16 viteve, kur pretendojmë të kemi demokraci dhe të përgatitemi të hyjmë në Europë, shihni se si vepron shteti kriminel dhe drejtësia e vendit.



    Kush mendoni se ka dhënë urdhrin e rrëmbimit të babait tuaj?. Përse ai u mor me forcë në atë mënyrë?. Në atë kohë u hodhën pista se babai juaj biznesmen bënte punë antikombëtare ndaj dhe u mor për verifikim… Si është e vërteta?

    Urdhri për zhdukjen e babait tim ka ardhur nga udhëheqësit më të lartë shtetërorë të asaj kohe, dhe e gjithë kjo u bë që të mos dalin në publik bizneset sekrete në mes udhëheqësve të lartë shtetëror të Shqipërisë dhe atyre të Serbisë, që më vonë i bëri publike edhe ish-kryetari i Malit të Zi, siç ishin furnizimet me naftë, armatim, etj.



    Çfarë mbani mend nga ajo ngjarje e 16 viteve më parë?

    Për disa vite ishim të hutuar fare, sepse nuk dinim se çfarë është duke ndodhur. Me kalimin e viteve i kuptuam të gjitha dhe i verifikuam ato. Është me të vërtetë e rëndë të kujtoj ato momente sepse më rikujtojnë të gjithë atë “film” rrënqethës. Nuk di se si mund të përshkruhet ndjenja kur një fëmije i zhduket babai dhe nuk dihet për vite për fatin e tij. Le ta imagjinojë secili për veten e tyre. Çfarë do të ndjenit? Ka shumë pak gjëra në jetë më të rënda se kjo.



    Si u vendos familja juaj në Tiranë pas rënies së regjimit komunist në vitin 1990. A keni jetuar në ndonjë qytet tjetër të Shqipërisë?

    Ne erdhëm në Tiranë, duke u larguar nga regjimi Serb dhe shërbimet sekrete që ishin të shtrira edhe në Maqedoni. Ne erdhëm në mëmëdhe për të filluar një jetë të re, ku do të jetonim të gjithë së bashku dhe në liri, duke mos i përjetuar më dhunat që kishim nga Serbët, deri tek shpërthimi me bombë në oborr të shtëpisë.



    Gjatë kësaj kohe, a keni pasur kërcënime direkte apo indirekte, teksa kërkoni drejtësi?

    Nuk kemi pasur kërcënime direkte apo indirekte nga askush. Ne jemi familje shumë e madhe dhe mjaftë e fuqishme dhe nuk na ndal dot asnjë kërcënim. Për më shumë, ne jemi duke kërkuar për fatin e jetës së më të afërmit tonë dhe nuk ka asnjë forcë që mund të na ndalojë për të gjetur drejtësinë për fatin e babait tim.



    Si mendoni, përse është zhdukur në këtë mënyrë babai juaj?. U torturua për informacionet që kishte, apo kishte zbuluar ndonjë skandal qeveritar të madh?

    Çfarë do të kishte skandal më të madh se Sali Berisha duke i shitur naftë dhe armatim Sllobodan Millosheviçit, ose takimit të Bashkim Gazidedes me Arkanin? Dhe e gjithë kjo kur në Kosovë po persekutoheshin me mijëra Shqiptarë. Këto informata i shkuan Sali Berishës përmes Pjetër Arbnorit, që ishte mik shumë i mirë i babait tim, dhe zyrës së LDK-së në Kosovë, të cilën e kishin njoftuar për këto takime. Një lajm i tillë për publikun në Shqipëri do të rrezikonte pafund karrierën politike të udhëheqësve të asaj kohe.



    Nëse po, për çfarë bëhet fjalë. Pasi në media gjatë këtyre viteve është folur për një takim të ish famëkeqit që shfaroste kosovarët, Arkanit, me ish-presidentin Sali Berisha dhe te ndjerin Gazidede në Shkodër. A është e vërtetë?

    Është e vërtetë. Takimi i Sali Berishës me Sllobodan Millosheviçin dhe Kiro Gligorovin kishte ndodhur më 30 maj, 1993, në Shën Naum të Maqedonisë, kurse takimi i Bashkim Gazidedes me Arkanin ka ndodhur në vitin 1995, në Shkodër.



    A mund ta mbyllë qeveria shqiptare këtë skandal duke e zvarritur, me fshehje të Kumbaros, deri në këto vdekje misterioze apo sëmundje te personazheve te dyshuar në rrëmbimin e babait tuaj? Apo më në fund do të vendoset drejtësia?

    Unë mendoj se kjo është politika të cilën është duke e ndjekur qeveria shqiptare, siç kishte ndodhur edhe me Bashkim Gazideden, për të cilin mendoj se “i është shpejtuar vdekja”, dhe ka tentime që të shtyhet sa më shumë verdikti i fundit. Sidoqoftë, unë megjithatë shpresoj që ata burra dhe gra që ndjejnë se kanë dinjitet dhe që nuk duan të trashëgojnë një shtet dhe ardhmëri të këtillë për fëmijët dhe nipërit e mbesat e tyre, të punojnë në zbardhjen e këtij rasti dhe të çojnë drejtësinë në vend.



    A keni ndonjë mesazh për qytetarët shqiptarë, drejtësinë, autoritetet dhe institucionet?

    Unë apeloj tek të gjithë njerëzit që mund të kontribuojnë në zbardhjen e rastit të babait tim, në çfarëdo mënyre, sado e vogël të jetë, që të japin kontributin e tyre për zbardhjen e të vërtetës dhe në gjetjen e trupit të babait tim. Nëse nuk veprojmë tani, një gjë e tillë mund t’i ndodh secilit nga ju, dhe fëmijët apo nipërit e mbesat tuaja të kenë të njëjtin fat të cilin e kisha unë dhe familja ime. Gjeni pak guxim dhe veproni, sepse vetëm në këtë mënyrë do të luftojmë kriminelët dhe krimin i cili e pengon shumë zhvillimin e vendit dhe standardin jetësor të çdo qytetari. Janë mbi 16 vite, nga 365 ditë, që jetojmë me dhembje të jashtëzakonshme. Vetëm mendoni se si do ta përjetonit ju në rast se juve ju kishte ndodhur një gjë e tillë dhe do ta kuptonit sado pak se si ndihemi ne.
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  4. #384
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-01-2012
    Vendndodhja
    Rrefugjat ne vendin tim ...
    Postime
    991

    Për: Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhën si ‘agjent serb’

    Citim Postuar më parë nga presHeva-Lee Lexo Postimin
    Po edhe Skenderbeu apo ndryshe Gjergj Kastrioti e kishte nenen serbe? çfar thua simbas teje tashti?!!
    Po ashtu eshte ! Por Skenderbeu nuk e kishte nenen , mbese te gjeneralit te UDB-es !

  5. #385
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-01-2012
    Vendndodhja
    Rrefugjat ne vendin tim ...
    Postime
    991

    Për: Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhën si ‘agjent serb’

    Citim Postuar më parë nga presHeva-Lee Lexo Postimin
    Po edhe Skenderbeu apo ndryshe Gjergj Kastrioti e kishte nenen serbe? çfar thua simbas teje tashti?!!
    Skenderbeu , nenen e ka pasur puro arberore , nga fisi i Tribaldeve ! Ka te dhena te fundit , nga studiues te archives se Vatikanit , qe jane edhe profesore te periudhes Skendebejane ne Universitetin Europian te Hungarise !

    Akoma juve me doktrinat serbe ?

Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920

Tema të Ngjashme

  1. Lista e 813 personave në kërkim nga Interpoli
    Nga Albo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 29-12-2014, 10:16
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. Ramiz Alia pritet në Kosovë si kryetar shteti
    Nga vagabondo_nyc në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 124
    Postimi i Fundit: 23-01-2010, 14:21
  4. Kujtime te doktor Fejzi Hoxhes..
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-11-2004, 17:02
  5. Intervistë me nusen e Nexhmie Hoxhës
    Nga Fjala e drejte në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-03-2004, 19:52

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •