Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 56
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400

  Intervista me kngtar shqiptar!

  ODETA KATUNDI
  E vrteta mbi ndarjen e grupit "Mister"

  Nga Arben LAGRETA

  Datlindja 1975
  Shenja zoodiake Luani
  Arsimi I lart, Juridik,Universiteti i Shkodrs.

  Debutimet m t suksesshme me grupin "Mister"
  Kulti im dita ime Festivali i pranvers 1996
  Krimi nuk jam un Festivali i 35-t i kngs n RTSH, dhjetor `96
  Fundshekull Festivali i pranvers 1998
  Muri Festivali i pranvers 1999

  Popullore
  Jepma molln
  Trndafilja e bardh

  Preferencat
  Ngjyra Gri
  Stint Vera
  Kngtar Celine Dion,Whitney Houston
  Gjuht e huaja Frngjishtja
  Letrsia Ajo moderne

  Hobi
  T gatuaj edhe pr tridhjet vet


  Pas shtat vitesh karrier t suksesshme me grupin Mister, kngtarja shkodrane Odeta Katundi jeton prej mse nj viti n Tiran. E diplomuar me rezultate t larta n Fakultetin Juridik t Universutetit t Shkodrs, aktualisht punon si juriste n nj firm ndrtimi italiane.Po prgatit nj album me kng t reja, tashm solo, n t cilin i ka kushtuar nj kng edhe njeriut me t cilin ndan ditt e saj.
  N kt intervist ekskluzive pr "Spekter", Odeta prononcohet publikisht pr her t par pr shkaqet e ndarjes nga grupi, ato t largimit nga Shkodra, ndryshimin e shijeve t publikut si dhe joshjen e kngtarve ndaj komercit dhe antivlerave.
  Duke u rikthyer pak nga pak n formn fizike t pak viteve m par si pasoj e nj diete s cils vazhdon t'i nnshtrohet, Katundi i prgjigjet pyetjeve qetsisht duke t ln m tepr prshtypjen e nj psikoanalisteje sesa at t kngtares s vrullshme dhe energjike ashtu si jemi msuar ta ndjekim n sken dhe ekran...

  Po mbushet viti q nuk po ju shohim m t kndoni me grupin Mister. A mendoni se ka ardhur koha q t shpjegoni arsyet e ikjes nga ky grup, gj e cila solli edhe shprndarjen e tij?
  Me kompozitorin Jetmir Mehmeti vazhdoj t ruaj marrdhnie normale. Prsa i takon Ervin Bushatit, ndarja erdhi gradualisht dhe ishte m se e natyrshme. Ai vuante nga ideja e t qnit njsh. N nj prononcim t dhn para disa kohsh n nj nga mediat lokale t Shkodrs, sht shprehur "...ajo ishte shoqruese". Sipas tij,
  "ajo" isha un. Grupi nuk ka pasur shoqruese, por kngtare. Para tet vjetsh "Mister" kishte nevoj pr kngtare dhe pr ta plotsuar kt vakuum nuk shkova un te grupi, por erdhi grupi te un. Ervinit, meq i duket vetja i zoti, le ta krkoj suksesin vetm.Vese t mos i kndoj vetm kngt q i kemi knduar bashk se duket qesharak. N Shkodr kemi nj shprehje "Tu rritt mendja".
  Para tre javsh Bushati dha nj intervist n nj gazet periodike t njohur...
  E di. N fakt intervistn ma solln se vet nuk kisha ndr mend as t`ia hidhja syt, aq m tepr q nuk dija gj fare.Do t doja t nnvizoja dy gjra. S pari ai "harron" se n botn e spektaklit e futa un kur punoja n TV "Rozafa" dhe s dyti m ka br prshtypje momenti kur ka br praktikn n vitin e fundit t shkolls s lart dhe nxnsit s`e paskan ln t zhvilloj msim ngaq i krkonin autografe, si edhe sht shprehur. Esht e vrtet se para tre vjetsh ai duhej t mbaronte pr Gjuh-Letrsi, por problemi sht se ai nuk e ka mbaruar shkolln as sot q po flasim. N kt gazet, Ervini hiqet si xhentllmen karshi meje dhe bn mir sepse e di se do ta lexoj edhe ajo kategori artistsh q e di se sa vlen njri apo tjetri. Ndrsa n prononcimin q pat dhn n TV Rozafa q jua prmenda m lart, luajti garipin sepse edhe "audienca" q e ka ndjekur kan qen pioniert dhe adoleshentt q nuk i zinte gjumi dhe shihnin "Zrat e nats". Esht nj tartufri e pastr. Lutem, t mos merremi m me t, sepse un do t humbisja kohn ndrsa ju rreshtat.
  Prse e pat t arsyeshme t largoheshit nga Shkodra?
  M vjen keq pr gjndjen reale ku ka prfunduar ai qytet. Nuk kam ndrmend t prsris t tjert...Kjo ka qen arsyeja e largimit nga Shkodra sepse s`do ta lija kurr. Atje shkoj shpesh. Esht fakt se n Shkodr s`kemi mundur t japim nj koncert recital, jo se ka munguar dshira jon, por se nuk na u krijuan mundsit. Prkrahjen m t madhe e kemi pasur ndr rrethe. Nga ana tjetr, t diplomohesh me mesatare 9.7 sht normale q t pretendosh q t fillosh pun diku. Temn e diploms s juridikut e kam prgatitur n Itali me nj pedagoge vendase. Ka qen mjaft e vshtir. Megjithkt dihet q Shkodra nuk ka shum vende pune. Dihen gjithashtu edhe brrylat se si funksionojn atje n t gjitha drejtimet...Megjithat kam punuar pr afro dy vjet n Radio "Shkodra" ku kam kryer edhe funksionin e juristes. Por ndaj artistve, opinioni, jo vetm n Shkodr, nuk sht serioz. "Ata jan tralala", thon pr ne.
  Tirana ofron pa dyshim variante pune m shum, por edhe ktu je i detyruar t`i prshtatesh ritmit m t vrullshm t jets dhe indiferentizmit, tipare t pashmangshme kto t metropoleve. Punoj juriste n nj firm italiane ndrtimi, pa ln mnjan edhe angazhimin artistik i cili bhet m komod kur jeton n Tiran.
  Si e gjykoni faktin q pr ahengxhijt shqyhen dyert e teatrit ndrkoh q pr artistt dhe kngtart e vrtet s`vijn as njqind vet? A mendoni se kemi t bjm me bastardim t shijeve t publikut?
  Natyrisht, shijet kan ndryshuar pr keq. Edhe muzika, knga popullore nuk bhet m. Sot gjithkush po kndon. Mungesa e nj kontrolli, jo n sensin e ensurimit, por t ruajtjes s vlerave e favorizon kt fenomen. do gj sht kthyer n tregti t keqe.
  "Mister" nuk sht m dhe pavarsisht arsyes s ndarjes, pr ironi t fatit kjo prbn edhe nj thyerje n karriern tuaj artistike. Cilat jan planet tuaja t s ardhmes n kt drejtim?
  Kur hyn n sken sht e vshtir t ndahesh prej saj.Nuk do t heq dor kurr nga knga prsa koh Zoti t ma ruaj zrin.Aktualisht vazhdoj punn pr t nxjerr nj album t ri. Kam inizuar disa kng deri tani. Albumi mund t dal nga fundi i vers. "Mister" tashm prbn nj kapitull t mbyllur, por ky grup arriti nj standart dhe prej tij kam marr nj emr dhe vler si kngtare. Mendoj se kt emr duhet ta oj prpara e jo t dalim menjher para publikut dhe salla t`ia bj "uuu". M mir ia vlen t mendohesh mir se me far do t dalsh sesa t dalsh me far t dal prpara. Ato krijime q do t dalin do t hapin nj kapitull t ri. Do t jet nj album i punuar mir dhe i pa ndikuar nga komerci, gj q mund t ket ndodhur me kolegt. Njrn prej kngve ia kam kushtuar njeriut me t cilin ndaj ditt e mia.
  S fundi, si sht Odeta n jetn e prditshme?
  Kam fatin t kem marrdhnie t lira me prindrit. Ata jan njkohsisht edhe shokt e mi m t mir. Babai sht korar. T gjitha kto q ju prmenda kan br q t mos ndikohem nga t tjert. Nuk shkoj shpesh te parukieri, s`kam shum miq. Gatuaj me dshir edhe pr nj banket. Jam e lumtur q kam msuar si gjuh t par, qysh n shkoll, frngjishten, gjuhn e aristokracis. S`m bhet von nse bhem objekt kurioziteti pr t tjert, sepse n fund t fundit po ndodhi kjo do t thot se je dikushi. Un i kuptoj mir ata q bjn diskutime t tilla, sidomos n Shkodr. E si mund ta shtyjn gjith pasditen n tavolin vetm me nj kafe pa br dy pare muhabet? (qesh).  Marre nga Revista Spekter

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  Ne kete teme sillni intervista nga kengetare te ndryshem.

  Ermali i "The Dreams" : "Dua t'i bj vajzat t qajn"

  Ditlindja 21.3.1982
  Gjatsia 175
  Pesha 65kg
  Ushqimi i preferuar: Peshku
  Ngjyra e preferuar: E kuqja
  Pija ime e preferuar sht Coca-cola dhe ndonjher pi dhe Jin Tonik.
  Nuk pi cigare as drog dhe as hashash
  M plqen t betohem pr kokn e mamit
  Jam shum xheloz pr do gj q m prket sidomos me femrat

  Sa her q jam i mrzitur marr kitaren dhe filloj t bisedoj me t.
  Knga "Nuk dua t'a di" ka patur nj histori t vrtet. Kam qen shum i mrzitrur dhe ky krijim sht nj produkt mrzitjeje. Zakonisht kngt e bukura dalin kur je i mrzitur.
  Kur jam i lumtur m plqen t udhtoj ose t dgjoj muzik me z t lart. N dhomn time t z syri vetm bokse t mdha t vendosura gjithandej .

  E meta ime m e madhe sht q e kam shum vshtir t fal ndrsa t tjerat pastaj jan t meta t vogla q i kan t gjith njerzit .
  E mira q vlersoj m shum tek vetja sht humori dhe pastaj kmbngulja.
  Dua t arrij n at pik q kur njerzit t flasin pr mua apo un vet ta kthej kokn pas t ve re se nuk kam ndenjur kot n kt jet, por kam br dika q ka ln gjurm.

  M plqen shum t bj dashuri, por kjo nuk do t thot q un jam i fiksuar pas dashuris.
  Femra ideale pr mua do t ishte nj tip sportiv, me humor, q di t krcej bukur dhe me flok si Alanise Morisette .
  N nj dit pushimi (t cilat m mungojn pothuajse fare) mund t rri t gjith ditn shtrir n shtpi mund t rregulloj gjrat e mija ose...ose t marr dik t shkoj diku, t fik telefonin dhe.....
  Nj nga ndrrat e mija t fshehura tek sirtari i tezes s babit (qesh) mu realizua duke marr pjes tek komedia Herkuli si aktor dhe kompozitor. Dramaturgjia sht nj nga dshirat e mija.

  Shoqria m ka zhgnjyer shpesh si shokt ashtu dhe shoqet. N moment q ti i afron dhe i mendon si veten tnde kupton se ata jan shum t ndryshm. Un me t vrtet jam nj tip alegro dhe i humorit por jam shum i ndjeshm dhe....nuk fal.
  Njerzve u ndodh do dit q t pendohen. Pendohem kur m ikn koha kot pa br asgj ose kur bj ndonj ......(qesh)

  Jetoj me familjen por thjesht figuroj aty. M vjen keq ta them por shtpia m sht trasformuar n hotel. Vij n ort e para t mngjesit deri n momentin q un gjej dika pr t ngrn dhe nj pal rroba t lara pr mua nuk sht penges jetesa me familjen.
  N mngjes zgjohem ose n ora 12 ose 1, hap celularin shikoj mesazhet, agendn dhe gj q m ndodh shum shpesh sht q dal me vrap nga shtpia.

  Jam tip sportiv, jam shum i djeshm m plqen t krijoj dhe ti bie kitares n breg t detit me nj vajz. Frekuentoj shum pubet, m plqen muzika live, ndonjher mund t hipi dhe n sken t kndoj. Kur dgjoj tani kngn "Nuk dua t'a di" m shpifet fare, por m par kur isha n lokal me shoqrin dhe dgjoja kngn thoja me shaka: "Hallall ia bft Zoti atij q e ka br kt kngn" bj shaka kuptohet. Kjo kng m ka kthyer besimin q m kishte humbur pr faj t disa klaneve q ishin krijuar n televizionin shqiptar. oja prvit kng n TVSH dhe nuk panoheshin, kng t cilat tani po bjn buj npr diskoteka, pube dhe makina dhe kjo sht m e rndsishmja pr nj artist q t fitoj besim tek vetja e pse jo dhe pak lek.
  Betohem q vajzat do t'i bjn t qajn dhe kjo sht pikrisht ajo q dua t arrij: Ti bj vajzat t qajn..

  Dua t kem shum ndryshime n jetn time, dua t shoh shum ekstreme, ndryshime t herpashershme. Kt e bj dhe me flokt dhe me orapet.
  Muzika ime e preferuar sht hip hopi origjinal,
  Opinioni pr mua sht shum i rndsishm. Ka njerz q un dua q t ken nj mendim t mir pr mua, mundohem do dit q t ndrtoj imazhin tim tek t tjert do artist e ka kt.

  Planet e mija t tanishme jan q t arrij q "The Dreams" t bhet grupi m i mir n Shqipri.
  Kam patur mundsi t largohem nga Shqipria por nuk jam larguar sepse kam frik se nuk mund ta prballoj dot jetn andej, jam shum i lidhur me Shqiprin, kam krijuar aq shum gjra t bukura ktu q nuk dua t'i prish.

  Vajzat m kan keqkuptuar shum her n qoft se un i kam dhn pak afrimitet atyre shpesh u sht dukur se un kam synuar nj lidhje me to. Kjo m duket nj gj e uditshme dhe nuk m plqen.
  Un kurr nuk i kam keqptuar vajzat sepse un jam shum i qart dhe di t shpjegohem.
  Gjithka gj kam arritur n jetn time ja dedikoj Jezu Krishtit. Besoj shum tek Zoti lutem dhe i falem shpesh atij.

  @ SPEKTRI

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  BLEONA QERRETI

  kjo eshte 'simply' idiote

  Bleona: Miqsia ime me politikant

  Nga Arlinda Canaj

  Jam nj njeri i prirur drejt perfeksionit. Ndoshta kjo prirje m bn t ndryshoj edhe pse nuk besoj tek idiotsirat kirurgjikale. Difekte? do njeriu i plqen t thot q jam shum e mir. Nga viti i kaluar nuk jam rritur m asnj centimetr. Kam mbetur nj e 74 e gjat dhe 56 kg e gjysm, me numrin e kmbs 37 pr 38. E gjej shum veten tek pantallonat. Kam nisur t'i kthehem sportives, sepse jam lodhur nga gjrat elegante, nga t ndenjurit kreko. Jam telepatike dhe i dua shum qent pr sinqeritetin n syt e tyre t verdh. Pengu m i madh i jets mbetet humbja e qenit tim para disa muajsh. M plqen komoditeti dhe kam punuar shum pr t. I prkas shenjs s demit dhe jam shum instiktive. Mamaja ime duke qen msuese matematike m gjen gjithnj t meta. Jam tip i nxituar, i l gjith gjrat pr momentin e fundit. I kam qejf vonesat, po kjo nuk do t thot q nuk jam korrekte.

  - far e karakterizonte Bleonn q t vogl?
  - E vogl kam dashur q gjithnj t isha n qendr t vmndjes. Shum her i rrmbeja mamas kordonin e hekurit dhe kndoja, ose hipja n taracn e dajs dhe brtisja duke shurdhuar nga vesht gjith komshinjt e dajs. M ka plqyer t evidentohem tek t tjert me mnyrn si jam sjell. Ish katr vjee, nuk kisha hyr n shkoll dhe i merrja gazetn tim eti. Bja sikur lexoja. Nj mnyr pr t thn q jam dikushi.
  - Kjo mahnia juaj pr tu evidentuar deri ku i ka kufijt sot?
  - Jam tipi i personave q duan t bien n sy. Kjo ka qen deri n moshn 15 vjee kur kam dal n sken dhe u popullarizova. N fillim ndjehesha shum mir. Njerzit m thoshin: Oh ti je ajo vajza e re, shum mir. Je e bukur, je e keqe, je e mir, sepse njerzit kan do lloj opinioni. Po koht e fundit m sht br shum problem. Njerzit jan ato q m mbushin me jet, sepse jan publiku im, mirpo e shoh q m bjn analizn n do vend q shkoj.
  - Me kngt e interpretuara ju keni dal si nj prfaqsuese e nj brezi q po e kundrshton dhe po e hedh posht nga themeli mentalitetin, me nj mnyr shum t hapur. Nj mnyr e papar m par n Shqipri. Nga e ka burimin?
  - Nuk e di. N prgjithsi un kam qen tip i hapur n jet. N momentin q kam qen e nervozuar me dik, ja kam thn n fytyr q ai nuk vlen dhe duhet t m largohet. N momentin q m sht afruar nj tem e till e kam pritur mir, dhe m plqen ta vazhdoj.
  - Kush ju ka shtyr?
  - E para ka qen Mimoza Ahmeti, me kngn "Lermni", e cila m intrigoi me poezin e saj, dhe desha apo nuk desha un u krijua nj stil i imi q m plqeu ta vazhdoja. Kulmi ka arritur sivjet, me kngn "Ik mso si dashurohet", ku un dal si profesoresh dhe i them t tjerve t msojn t dashurojn.
  - Ti ke pasqyruar kt vajz t guximshme q po lufton kt realitet. Cili sht mendimi pr femrat n kohn e sotme, dhe cili sht mendimi i tyre pr ty?
  - N prgjithsi opinioni pr artistt sht pak i leht. sht e vrtet q n fushn e artit disa njerz kan abuzuar me kt emr, me t qnit t famshm duke br shum idiotsira. Kjo nuk ka lidhje me shpirtin e artistit apo me at q ndjehet brenda. Nga ana tjetr shoh gjimnazistet apo studentet vajza q bjn namin, ndoshta nuk gjeta fjaln m t sakt, por jan njerz q abuzojn n mnyr t tmerrshme me veten e tyre, duke harruar q jeta nuk sht as nj vit dhe as dy vjet. Brezi i ri sht goxha i shthurur, i mendojn gjrat sot pr nesr, pa u thelluar m gjat. Kur un kam qen n shkoll t mesme, ka qen ndryshe. Kam ndenjur me njerz m t mdhenj n mosh dhe kjo m ka br t piqem pak prpara kohe. Shpresoj q kto gjra q dgjojm t mos jen t vrteta. Artistt nuk mund t prgjithsohen asnjher. Kam respekt pr shum prej tyre qofshin kta kngtar, poet, balerin. Artisti nuk ka lidhje me shthurjen morale q egziston momentalisht n Shqipri.
  - Bleona, sa larg sht atij modeli q krijon me kngt e veta?
  - Shum larg sepse n kngt e mia ka gjithnj njerz q m ndjekin, q m ngacmojn, q un i shaj, sepse gjoja nuk din. N jetn private timen kjo nuk ndodh. Un jam n krkim t nj dashurie t fuqishme. Ndrsa n kngt e mia un shtyj njerzit, n jetn time reale ndodh e kundrta.
  - A jeni e lumtur sot?
  - Pi kafe me shum miq, por momentalisht nuk jam e lumtur. Njerzit kan iden q kjo sht Bleona dhe kushedi me k mund t jet kjo. Harrojn q Bleona sht njeri q fle, ha, ushqehet, brtet, qan, q sht vetm. Shoh nj lloj distance nga njerzit, q krijohet mes nj njeriu q sht i njohur dhe njerzve normal. Mua nuk m plqen aspak ta krijoj kt lloj distance.
  - sht prfolur shum miqsia juaj me politikant. Sa t vrtet ka n ato q thuhen?
  - Problemi nuk sht se sht prfolur miqsia ime vetm me politikant, por prfliten t gjith njerzit me t cilt rri npr tavolina, sepse natyrisht un marr nga jeta at q krkoj. M plqen t rri me njerz t cilt kan arritur dika n jet dhe t msoj nga to. Detyrimisht do rri me njerz q jan fytyra t njohura dhe sigurisht q llafet do lindin. Un nuk rri vetm me politikan, por dhe me biznesmen apo vipa t fushave t ndryshme. Miqsia me politikant ka lindur nga fushatat elektorale. Dhe me koncertet q jan shoqruar, si dhe nga lidhjet e vjetra t babait tim i cili ka punuar n Ministrin e Rendit. Ka mbetur gjithnj nj lloj respekti dhe frekuentimi mes nesh. N miqsit e mia hyn z.Sali Berisha, Aleksandr Meksi, z.Rexhep Mejdani, z.Mustafa Mui, z.Luan Rama, z.Nikoll Lesi.
  - K do veonit ju nga kta politikan. M sakt me cilin nga kta duke hequr mantelin e politiks ju ndjeheni si me nj mik t ngusht...
  - Ato jan t gjith t martuar. Politikan t pamartuar nuk njoh. Kan familjen dhe jetn e tyre, kan privacyn e tyre dhe un nuk kam tentuar ndonjher t'i futem. Kam miqsi dhe me grat e ktyre njerzve. Un i shoh t tr si miq. N momentin q ulem me ta n tavolin nuk flasim as pr problemet e Ministrive dhe as t Parlamentit, diskutojm pr familjen, gruan, fmijt dhe t rejat, pr gjith botn q na rrethon.
  - far preferojn ata nga ty?
  - Me duket sikur po teprohet disi. Bleona sht nj artiste e cila mund t flas, dhe ndoshta preferojn faktin q s'u krkoj ndonjher ndere. Un jam njeri me probleme dhe nevoja q ato mund t mi zgjidhin, por s'm ka rn rasti. Nuk i shqetsoj, por i jap vetm knaqsi. Nuk i them kurr, m bj nj pashaport, m bj nj viz. Ndoshta mund t jet dhe kjo.
  - N stadin q ju keni arritur sot, si e ndjeni veten n krahasim me artistet e tjera shqiptare?
  - E ndiej veten n pozita krejt normale. Un mendoj q njeriu merr nga jeta at q meriton dhe merr frytet e asaj q investon. Kam preferuar q parat e mia t'i investoj gjithmon. Nuk kam para n dor, shum t tjer mund t ken shum her m tepr. Gjithnj parat i kam harxhuar pr veshje dhe videoklipe t reja. Kjo nuk do t thot q t tjert jan m posht dhe un m lart. Un kam investuar dhe vazhdoj. Pr mua i rndsishm sht publiku.
  - Duke par gjendjen e muzikantve t sotm ju jeni shum fatlume. Keni krijuar mirqnie nga t knduarit. Cilat jan prioritetet e tua. Pse ka patur Bleona sukses?
  - Nuk ka lidhje fatlumizmi. do gj e kam fituar me pun t jashtzakonshme. Shum nuk m besojn, por un kam punuar gjithnj shum dhe pak me dhun. Jo duke rrahur njerz, nuk diskutohet. Kam hyr me forc. Fillimisht nuk m kan pranuar rrjetet artistike.
  - far thoshin pr ju?
  - Nuk m ka interesuar asgj se far kan thn pr mua, m ka interesuar t kryeja punn time, ndoshta ato vazhdojn t flasin dhe sot, po un bj sikur nuk dgjoj. Un kam par q publiku i diaspors sht nj publik pr t cilin duhet investuar shum pa ln mnjan dhe publikun shqiptar. Dje kam qen n nj koncert n Fier dhe gjith publiku sht ngritur n kmb. Knaqsia q m jep publiku shqiptar sht m i madh se ai n diaspor sepse dhe ata kan kngtaret e tyre. Kjo nuk m demoralizon aspak. Un vazhdoj t kndoj dhe t prpiqem pr m t mirn, q ato t m plqejn. Paraja gjendet m shum atje.
  - Si sht gjendja juaj ekonomike sot?
  - E knaqshme. Kam investuar gjithka, dhe duke punuar shum kam shum oferta. Kt gj q kam br un mund ta bnte do person tjetr.
  - Sot biznesment a kan besim tek ju n kt stad q jeni?
  - Un 90 prqind t gjrave i kam br vet sepse biznesment nuk e kan iden q duhet ndihmuar arti. Mahnia e tyre shkon tek drekat e tek ofertat e dmshme. M mir vet...
  - Si e jetoni t prditshmen?
  - Prej dy vjetsh un kam nj kontrat n Gjermani. Kam udhtuar gati do uikend. sht kthyer n nj rutin t jets fakti q un duhet t udhtoj gjithnj. Njerzit m shum m gjejn npr aeroporte sesa n Tiran. Nisem t premten, jap koncert t shtunn dhe t dieln. Kthehem t hnn dhe fle nja dy dit t mira pr t harruar gjithka. Dy ditt q m mbesin n dispozicion, i prdor pr t br ndonj pun t vockl. Prfundimisht jam n ajr. M vjen pak keq q e kam humbur shoqrin time.
  - Turneu juaj i ardhshm...
  - Do doja ta bja n Shqipri dhe n Kosov, duke u shoqruar me teknik m t arrir dhe me nj grup baleti. Si koncerti q u b n Tiran dua t bj dhe gjasht koncerte t tjera n Kosov, n Maqedoni, Greqi dhe Itali. Dua t lvroj tregun e paprekur, q sigurisht tani jan shqiptart q ndodhen n emigracion. Europa Perndimore nuk sht m nj tok e virgjr.
  - Fanst m t shumt i prkasin Shqipris apo diaspors?
  - N Shqipri. Publiku i diaspors ka dashurin e vet, por sigurisht mua m etiketojn me iden Bleona nga Shqipria dhe jo si e tyrja. Megjithat un ngelem e huaj atje. Shqipria sht tjetr gj.
  - Duhet t jeni shum e preferuar nga burrat. T veshurit me pushtet, ju kan krkuar pr flirte?
  - Para disa kohsh nj diplomat i ri dhe mbi t gjitha beqar, m krkoi t martohesha, po un mendesha mbas portierit t ambasads. M trhiqte m shum.
  - Cili ka qen propozimi m simpatik...?
  - Ka qen viti 1999 dhe un kam patur t prishur nj makin t vogl "Tipo", t ciln shum her e sillja n shtpi pa parakolpo, pa der, si t qllonte, sepse ecja shum e shkujdesur. Isha pa makin dhe dal nga Akademia e arteve pr t shkuar n shtpi n kmb. Shoh nj fuoristrad shum t bukur q m ndalon tek kmbt dhe ai q i kish hipur m thot q m kish ndjekur pr shum koh nga pas dhe do vinte t m krkonte dorn n shtpi. I them si prgjigje: A e shet autostradn? Jo, m thot ai. Ather t lutem zhduku!
  - A ju kan br dhurata meshkujt?
  - Si jo. Llamarina, por jo t shtrenjta. Llamarina dhe gjra kavanozi kam plot.
  - Kush kan m shum preferenc pr Bleonn, djemt beqar apo burrat e martuar?
  - Gjyshrit. Burrat e martuar shkojn gjithnj me parimin "dhe qarin dhe zararin". E kan nj grua n shtpi dhe duan gjithnj ta provojn.
  - N opinionin institucional shqiptar ju konsideroheni si nj kngtare marketingu q egzistoni si mod flu. Ju ku do arrini?
  - N 2004 un mbush dhjet vjet karrier. Shablloneve t Ministrive, arkivave dhe partitaturave donkishoteske un i l n vendin e vet dhe i rri indiferente. Mungesn e dashamirsis e kam ndjer dhe un. T gjitha jurit tona t nderuara vijn n aktivitete pr t marr dyqindmijlekshin dhe jo pr t vn mimin e sakt. Pr mua sht e rndsishme q shkoj n sall dhe njerzit t dalin t knaqur nga koncerti. Kjo m mjafton.
  - Ju keni ndrmend t merrni pjes n festivale apo koncerte kombtare q zhvillohen n Shqipri?
  - Festivali sht degjeneruar n aspektin e mir t fjals, sht monopolizuar. Un jam prpjekur ta thyej pak. Jam futur me iden q t shoh se far bhet. Ma kan futur n mnyrn m t paturpshme. Nj nga arsyet q bra turneun n Shqipri ishte dhe prgjigje ndaj mllefit t akumuluar nga festivali i 2001-it.
  - Ju Bleona keni bashkpunuar me emra shum t mdhenj, si jeni njohur me ta?
  - Me dhun. Me dhun e kam arritur autorin e teksteve dhe kompozitorin. Ju kam dal prpara dhe ju jam lutur. M pas lindi nj simpati reciproke dhe nj partneritet q ka zgjatur deri sot.
  - N videon e kngs "Ik mso si dashurohet" keni patur ndonj flirt me at djaloshin e videos?
  - Jo, as q bhet fjal. Ka qen nj periudh e mbushur me stres. Kam qen n kohn e marrjes s diploms pr arktrim dhe isha duke u prgatitur pr koncertet e mia. Jemi par shum pak. Dhe teksti i asaj knge sht br n telefon.
  - Pr t arritur majat m t larta shum her femrat prdorin seksin ose bukurin e tyre. 'mendoni ju, dhe a e keni prdorur ju nj arm t till?
  - sht nj fjal e urt popullore "Prite sipas paraqitjes dhe prcille sipas mendjes". Natyrisht nse nj femr sht e bukur ka pr ta prdorur paraqitjen e vet, pr t krijuar lehtsira t vetat. Nse ajo nuk di ta rrotulloj nj mashkull pr t kryer punt e saj, sht mangsia e saj psiqike. Nuk mendoj se kto femra jan viktima, ato jan shum t zgjuara. Un e kam prdorur, pse ta fsheh kot. Kur kam patur ndonj takim pr t kryer ndonj pun timen e kam prdorur. Jam veshur bukur, kam mbaru punn dhe i kam thn harroje kt numr se funksioni jot ishte deri ktu. Vetm kaq.
  - Sot ke arritur gjithka. far t mungon momentalisht?
  - M mungon nj njeri i cili t jet permanent ulur n sedilien time t par dhe t'i them hajde ti me mamin se m duhesh. Je i bukur dhe i menur. Pr tjetr gj nuk duhet t interesohesh.
  - A mendon se nj mashkull i till mund t ket gjak shqiptari?
  - Un mendoj se ka. Zakonisht n ifte bashkohen dy njerz ku njri punon dhe tjetri rri. Dhe kshtu q barra pr t punuar do m bjer mua. Atij i takon t mos jet budalla dhe kaq. Pse mos e kem un nj t veant!?
  - Pas disa vitesh a e sheh veten me nj familje n krah?
  - Momentalisht jam e lidhur shum me prindrit, me vllain, mamin, babin dhe nuk kam krijuar iluzione se zhgnjehem pastaj. Gjrat duhet t vijn spontanisht. Familja ku jetoj sht e prkryer.
  - Kujt i ngjan m shum Bleona?
  - Babi kur ndonj m lvdon thot se i kam ngjar atij, kur un brtas m thot q nervat i kam t mamit.
  - Ku do i kaloni kaloni pushimet?
  - Problemi sht se nuk kam koh pr pushime. Kam qen n janar n Kub, ndoshta javn e par t qershorit nse gjej ndonj spacio t lir do shkoj diku, dhe gjat vers jam n Ulqin.
  - Ju n sken dilni me veshje shum ekstravagante. Ku i zgjidhni ato?
  - Nuk gjenden n do lloj dyqani. I blej n Gjermani .
  - Ushqimi q preferoni?
  - T gjitha llojet. Un jam hamse e tmerrshme.
  - Si shpjegohet kjo linja juaj ather?
  - Vrtet jam hamse e tmerrshme, por kjo s'do t thot q ha shum. Kur ndihem mir ha buk, kur ndjehem keq nuk ha fare.
  - A dini t tiganisni nj vez?
  - Hi fare.
  - Cila sht ndrra juaj m e madhe?
  - T jem Jenifer Lopez i dyt. Ajo ka fatin e Hirushes.
  - Sot udhtoni shum dhe harxhoni shum. Vini ndonj gj pr t ardhmen?
  - Dje kam mbyllur nj koncert dhe pa i par akoma parat mendova se ku do t'i harxhoj. Ka raste q ngelem pa nj dyshk si t gjith njerzit.
  - Kur jeni me meshkujt, s'ma merr mendja q t'ju vij radha t pagoni...
  - Zakonisht un paguaj. Meshkujt mundohen ta ruajn at traditn e kafepaguesit t prhershm, por mua nuk m plqen. sht parim perndimor. Pastaj qyli me nj kafe sht i tmerrshm.
  - Keni rrahur ndonjher ndoknd?
  - Un jam tip hallahu na ruajt, po mund t ket ndodhur vetm kur kam qen e vogl.
  - Kur shprthen Bleona, ndaj kujt padrejtsie...?
  - Ndaj gnjeshtrave.
  - A keni thn ndonjher t tilla...?
  - Sa t duash, por gnjeshtra t bardha, jo gjra me zarar. Nuk m plqen pabesia.
  - Keni patur t dashur m par?
  - Artisti ka nj jet t vetn, duke qen n qendr t vmndjes, prfolja e shkatrron jetn private. Un jam nj njeri si gjith t tjert, pajtohem, ndahem, dashurohem, lndohem. Nuk dua t flas pr kt tem.
  - Ju keni qen gjithnj shum bombastike n veshje, n t shprehur n xhestomimik dhe agresivitet. A mendon se Bleona do ket sukses duke qen m e thjesht, m sportive dhe pa t gjitha kto q thash m sipr?
  - Natyrisht, kjo sht ajo q dua t eksperimentoj. Dhe m duket sikur komplimentat m bhen m shum n jetn e prditshme. Kjo s'do t thot q do dal n sken me atlete, sepse atletet jan br pr t vrapuar, pr jogging. Skenn kam qejf ta respektoj. Nj pjes artistsh dalin n sken si palao.
  - Sa ka ndikuar seks apeli yt pr t patur kt sukses?
  - Pamja ndihmon por nuk sht gjithka. sht hunda q ka dikush pr t br biznes dhe zgjuarsia. Z ka dhe gomari, por truri sht gjja m e rndsishme prfundimisht.
  - Po t ishit mashkull a do dashuroheshit me Bleona Qerretin?
  - Po t isha mashkull, nuk do e doja Bleonn pr bukurin e saj, do e doja pr botn dhe at q se ka zbuluar askush. Kur ulem n tavolin, njerzit mendojn se un do nis t thyej gota dhe pjata. Nse atyre nuk u ka krijuar respekt ekrani, prpiqem t'ja imponoj me sjelljen time.

  @ SPEKTRI

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e forever
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  Tonin Trshana
  Sa i rnd malli i artistit!


  Nga Magdalena Lani

  Ekskluzive nga Selaniku

  Shum artist shqiptar kan provuar t gjejn nj t ardhme ndryshe larg vendit t tyre. Atje ku ndoshta nuk i ka lidhur asgj me artin, angazhimet dhe aktivitetet e zakonshme, atje ku ka mbetur peng edhe ndrra e tyre pasionante. Te till mesazh sjell edhe "artisti i Merituar" Tonin Trshana, kengtari i njohur i viteve 80-t n muzikn e leht shqiptare. Ai, fitues i shum mimeve n festivalevet e kngs, i preferuar nga shum artdashs, tani duket se po mbyll dekadat e jets s tij larg kngs dhe artit. Edhe vet, paksa i zhgnjyer ndaj emigracionit, tregon se ende nuk e di se far e mban dhe far e trheq t jetoj n nj dilem t till, larg Shqipris, vendit t tij q i dhuroi suksese t panumrta pr vite me radh kur me zrin e tij t spikatur ka mundur t bj pr vete publikun shqiptar. Me t till frym prcjell edhe intervistn e tij nga Selaniku ekskuzivisht pr revistn Spektr.


  - Ka koh q i mungoni publikut shqiptar, 'mund t thoni dika rreth aktivitetit tuaj koht e fundit?
  - Po, kam rreth 6 vjet q jetoj larg Atdheut. Gjat ksaj kohe m mungon do gj q ka lidhje me Shqiprin. Ndr aktivitetet e mia t fundit prmend vitin 1993 kur ishte festivali i estradave t rretheve, ku mora pjes edhe un me estraden e Shkodrs, mbasi n ate koh banoja n Shkodr. Aty n at aktivitet fitova mim t par. Mbas shtat vitesh, n 1999-tn marr nj ftes nga Z. Ardit Gjebrea pr n Festivalin e "Kngs Magjike", ku kndova dhe pata nje pritje mjaft te ngroht nga publiku. Kjo pritje e publikut m mallngjeu shum dhe m kujtoi gjithashtu vitet e mparshme. Kto kan qen aktivitetet e mia t fundit me publikun tim aq t dashur shqiptar.
  - far mendoni pr emigrimin, sa e vshtir sht pr nj artist?
  - do gj do ta prballoja, por emigracioni pr mua si artist sht gjja
  m e vshtir. N emigracion nuk ke mundsi t ushtrosh profesio-
  nin tnd, por je i detyruar t bsh t gjitha punt m t rndomta, q jan tepr larg nj artisti. Pr mendimin tim sidomos pr artistin, emigracioni sht gjja m e paprballueshme sepse t ndan aq shum me artin.
  - Ju vet sa keni arritur t prshtateni me nj tjetr mnyr jetese, larg jets aktive t br m par?
  - N krahasim me jetn artistike dhe tepr aktive q kam pasur n Shqipri, ktu n emigracion sht mjaft e varfr. Ka shoqata shqiptare q organizojn ndonj aktivitet, aty me ftojn, por pr nj artist nuk sht e mjaftueshme, kur mendon jetn e mbushur plot aktivitete dhe art m par. Tani kto ndodhin tepr rrall dhe kjo sht nj monotoni 'vrasse' pr artistin.
  - Sa ka ndryshuar Tonini qysh prej largimit nga Shqipria?
  - Kjo munges e gjat pa dyshim se m ka ber t ndjehem shpesh her tjetr njeri, larg gjrave q me kan mbushur shpesh jetn, atyre gjrave q un apo do kush i quan t vetat. Kam humbur zanatin tim, thash edhe m sipr se marr pjes ne ndonj aktivitet q bjn shoqatat, por kto jan aktivitete shum te rralla. Ky sht ndryshimi kryesor, se n Shqipri ishin t shumta aktivitetet artistike ndrsa ktu jam i larguar prej tyre.
  - Pr k iu merr m shum malli...?
  - N emigracion malli sht shum i madh pr t gjith. Ata q nuk e kan provuar nuk e kuptojn. Malli pr jetn e dikurshme t artit, pr shokt e zanatit tim t cilt i kujtoj shpesh me shum mall, sepse me ata bashk kemi diskutuar do gj n lidhje me jetn e prditshme dhe pr aktivitetet artistike. Malli m merr pr njerzit e afrm, pr spektatorin e dashur q m ka duartrokitur pr m shum se 3 dekada me rradh npr festivale dhe aktivitete t tjera artistike.
  - 'mund t na thoni per Shkodrn, qytetin tuaj t lindjes?
  - Pr qytetin tim t lindjes Shkodrn kam nj nostalgji t madhe sepse aty
  fillova aktivitetin tim artistik. N moshn 13-14 vje mbaj mend kur kam knduar pr her t par para publikut n turizmin e Shkodrs me nj orkestr mjaft t mir pr kohn si: Lek Gjeloshi,Gjovalin Doda, Pac Martini e Ramiz Durraj. Mbasi mbaronim lojrat me shokt, t gjith s bashku shkonim n turizm pr t knduar, shokt m pritnin deri sa mbaroja un dhe prsri t gjith bashk largoheshim pr n shtpi. Nga qyteti im i lindjes jan hapat e par t njohjes sime si kngtar tek spektatori shqiptar.
  - A mbani kontakte me miqt e vjetr apo kolegt artist?
  Me kolegt e mi artist kam lidhje t rregullta si kur vij me pushime n
  Shqipri ashtu edhe me telefon nga Selaniku. Shokt me t cilt mbaj m shum lidhje jan: Pandi Zguro, Vaso Vangjeli, Petrika Rembeci, Arben Mevlani, Stefan Prifti, Gani Qinami, Kujtim Hoxha, Bujar Cici, Osman Mula etj. Emigracioni na ndau nga aktivitetet artistike dhe nga shoqria.
  - far ju mban m shum n Selanik?
  - Nj pamundsi pr t'u kthyer n Shqipri, sepse nuk kam asnj t ardhur aty. Shtpi nuk kam, vnd pune nuk kam, si dhe pension nuk marr akoma. Ktu n Selanik un punoj, edhe pse shum rrall kur mund t gjej ndonj pun q m prshtatet mua si dhe moshs time, gjithsesi m duhet t pranoj ende nj zgjdhje t till.
  - Dika pr familjen tuaj...?
  - Familja ime prbhet nga gruaja dhe tre vajzat. Vajza e madhe Anila ka
  mbaruar Akademin e arteve pr kanto, sht e martuar dhe ka dy vajza dhe qndron n Selanik, ku aktivizohet me nj grup artistik. Tani n muajin korrik pret t marr pjes n nj konkurs n Athin pr soliste. Vajza e dyt Ornela punon n nj sandui n Selanik, ndrsa e vogla Donatela sht nxnse. Gruaja Meri punon n nj rrobaqepsi tek firma "Domina". Mbesa e madhe Elisa 9-vjeare vazhdon shkolln e muziks pr piano, sht nxnsja m e mir e klass dhe ka dhn dhe dy koncerte.
  - 'sht famila pr ju?
  - Familja pr mua sht gjja m e shenjt. Asgj nuk v prpara familjes
  dhe fmijve t mij. do gj n jet ia kushtoj gruas dhe fmijve. N do moment mendoj q familja ime t jet sa m e lumtur.
  - A mendoni se mund t'u riktheheni prap festivaleve?
  - Dshira pr t'ju rikthyer festivaleve sht shum e madhe por largsia e ngritur dhe pauza relativisht e gjat, nuk m krijon shum mundsi pr t marr pjes. Pr m tepr duhet t jesh n kontakt t vazhdueshm me kompozitor dhe me Radio-Televizionin.
  - K do t veonit nga sukseset tuaja?
  - Sukseset e mia jan vrtet t shumta. Pr kto suksese jam nderuar me titullin e lart "Artist i Merituar" n vitin 1985. Kam br dy koncerte recitale njrin n vitin 1974 dhe tjetrin n vitin 1985. Prve sukseseve q kam patur npr festivale ku jam nderuar disa her me mime dhe n kto dy recitale kam pasur goxha sukses. Pritja ime nga ana e spektatorit ka qen e jashtzakonshme. N recitalin e vitit 1985 nga 17 kng q kisha n program kndova 30 kng. Ende ndiej emocione kur mendoj at nat t magjishme kur salla ishte mbushur plot e ndr shum spektator e artist t tjer ishte e pranishme edhe aktorja e madhe e teatrit kombtar "Artistja e Popullit" Marie Lagoreci.

  @SPEKTRI

  e.
  Ndryshuar pr her t fundit nga forever : 21-08-2003 m 02:09
  Liebe! liebe, lass mich los!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e forever
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396

  GJERGJ JORGAQI

  Vetm t verbrit dashurojn

  Nga Amarilda Loli

  E njeh skenn, e zotron at, e ndjen kngn, por nuk sht ndjer kurr i dashuruar. Ky sht Gjergj Jorgaqi, i martuar me dy fmij, 3 albume, i ashpr, por q di edhe t fal.


  - Si i ndrtoni kngt, kush i kompozon dhe harton tekstet e tyre?
  - Kompozimet edhe tekset gjithnj i kam br vet, prjashto ktu tre tekste, dy t Kadares dhe nj t Xhevair Spahiut. N prgjithsi nuk m plqejn ato tekste q kan nj filozofi q ose keqkuptohet ose nuk kuptohet fare. M plqen m tepr realja, ajo ka njerzit prjetojn vrtet, sesa fantasia, imagjinarja.
  - Prgjithsisht tekstet e kngve tuaja jan prjetime dashurie. Sa prej tyre jan histori tuajat?
  - Kto jan gjra q preferoj t'i mbaj pr vete.
  - Deri tani ju keni nxjerr 3 albume dhe po punoni pr t katrtin, apo jo? Cfar veoni nga ky i fundit?
  - Bashkpunimin me Mariza Ikonomin. Ka dal nj kng vrtet e bukur q besoj do t ket sukses. Titullohet "Stres", njkohsisht edhe albumi.
  - Pse me Marizn?
  - Vokali im dhe i saj harmonizohen mjaft mir. I thash ta shihte njher dhe asaj i pelqeu menjher.
  - Pse stres?
  - Stres sht jeta jon.
  - Kur e keni ndjer veten m keq?
  - Para 4 vjetsh pata nj problem me vajzen e vogl. Sapo kishte lindur, ishte 35 ditshe ndoshta. I ra hemoragji cerebrale. E mora n shtpi q ajo t jepte shpirt n shtpin e vet, por zoti ia riktheu jetn.
  - A keni probleme me fansat, ndonj adhurues(e) q s'di t jet vetm kaq?
  - Din t sillen ata q kan nj lloj kulture, ata q s'kan kultur nuk din t sillen. T them q s'ma kan nxir jetn, s'dua t jem kaq modest. Ma kane nxir q 'ke me t dhe s'ka qen nj, kan qen disa. Por jam perpjekur t'i largoj pa i ofenduar, sepse t qenit i njohur nuk ma jep t drejtn t lndoj t tjert. Aq m tepr q pr nj fans, nse i thyen zemrn, mund t kthehesh fare leht nga nj idhull n njeriun me t urryer. Duhet t jesh i kujdesshm n kto gjra nse do t'i rezistosh kohs.
  - Kush ka qen ofendimi m i madh q ju sht br?
  - Diku n 95. Isha i mendur pas "Europe" dhe i bra flokt t verdha. Kam qen nga t part kngtar q e bra kt. Si pata prgzime, pata edhe t shara, q n t gjitha rastet ishin prapa krahve.
  Ishte dikush, q m ofendoi n mes t rrugs, m tha dika, q nuk mund ta duroja. M shau, nuk dua ta them se far m tha, ishte shum e rnd. Un pr her t par, pas shume kohsh prdora duart dhe e rraha at njeri.
  - Keni probleme pr kt me njerzit e afrt, i pranojn leht ndryshimet tuaja t jashtme?
  - Absolutisht asnj problem. Le q ma njohin kokn.
  - Ju jeni n botn e artit, ndrsa gruaja juaj jo, a ju kupton?
  - Arti nuk lidhet, n art duhet t jesh i lir. Dhe sht vrtet e vshtir t krijosh dika t qndrueshme. Dikur nuk m kuptonte. Por me kalimin e kohs dhe me prpjekjet q kam br, tani gjrat jan ndryshe.
  - A ju sht dashur ta gnjeni q t mos ta lndoni?
  - Ka gjra q ia kam treguar, ka t tjera q kam gjykuar q m mir t mos t'ia tregoja. Nuk ia vlen te prishesh pr budallallqe. Dmth i kam treguar ato q kan qen t padmshme, t dmshmet nuk ia kam treguar kurr. E ke parasysh at shprehjen? Ngandonjeher gnjejm, ngandonjher sht e nevojshme edhe t na gnjejn.
  - Sa koh keni pr familjen? Sa vshtir sht t jesh artist dhe familjar n t njjtn koh?
  - sht e vshtir dhe koha q i kushtoj nuk mendoj se sht e mjaftueshme, prpiqem t bj maksimumin, por kam shum impenjime q m shmangin nga kjo gj.
  - Ju keni dy vajza, njra prej t cilave studion violin, apo jo? Fakti q jeni kngtar mendoni se i ka imponuar vajzs suaj pasionin pr muzikn?
  - Jo, mendoj se sht e trashguar m tepr. Ajo ka nj vesh absolut.
  Por, t them t drejtn, ka dhe nj z t bukur e teknik vokale mjaft t mir, mund t bhet kngtare shum e mir, nesr pasnesr. Por un nuk ia kam thn kurr kt, sepse kam hall se mos m l violinn.
  - Kur ju ka penguar dhe ndihmuar emri juaj?
  - M shum m ka ndihmuar, penges ka qen vetm kur kam dashur t jem i qet, mos m shohi kush, eh, jo, kt privilegj nuk e kam. Disa veprime q pr t tjert jan mse t zakonshme, un nuk duhet t'i bj n publik.
  - Dini t falni?
  - Nuk jam kafsh q t mos fal, vetm kafsht nuk din t falin. Pr gjrat e padrejta jam i ashpr. Di ta ruaj arsyen, nuk jam nevrik, jam i ashpr po. Jam tolerant por deri aty ku duhet. Ama kam falur dhe madje, m tepr se duhet.
  - Kush sht krijimi juaj m i bukur dhe m i shmtuar?
  - N momentin q krijoj t gjitha m duken t bukura. M ka ndodhur edhe q dika q profesionalisht nuk m ka plqyer, t ket pasur shum sukses. Por ama ka vdekur shpejt, nuk dua ta them pr k e kam fjaln, por ka vdekur shpejt. Po bre dika t mir, ather po, q ajo do t'i rezistoj kohs.
  - Kush sht rryma juaj muzikore e preferuar?
  - Pop-rock. Kjo sht dhe rryma me t ciln un jam rritur.
  - Po kngtari i preferuar?
  - Jan dy, n fakt. Bon Jovi dhe David Cordell. Jam munduar t'i prshtatem asaj lloj teknike vokali, por pa i imituar.
  - Kush ka qen dashuria juaj m e madhe?
  - Ne, m tepr, kam bindjen se duam n baz t nj interesi, qoft ky i prbashkt ose jo. Nuk dashurojm. Un e kam shprehur kt edhe n nj varg: ne dim t duam por jo t dashurojm. Q t dashurosh duhet t jesh qorr. Jo, un nuk kam dashuruar asnjeher.
  - A jeni penduar ndonjher pr dika?
  - Jan shum momente, do dit them sa budalla q u tregova dje (qesh). N t vrtet, gjrat q kam dashur m fort n jet, m kan humbur. Kur vrtet jam lutur pr dicka, pr ta pasur, her-her edhe me ndonj lloj agresiviteti madje, ato m kan humbur nga duart.
  - Kto humbje kan qen materiale apo shpirtrore?
  - Edhe materiale edhe shpirtrore.
  - A urreni njeri?
  - Prbuzja sht forma m e mir e sjelljes ndaj atyre q jan t neveritshm. Un i prbuz ata q urrej.
  - K vlersoni nga kolegt tuaj, profesionalisht?
  - Redon Makashin.
  - Dhe k nuk vlersoni?
  - Ata q duan t bhen muzikant me muziken hip-hop.
  - Sa i dhn jeni pas parave?
  - S'mund t jem i dhn pas parave prsa koh jam i dhn pas pasionit tim, edhe pse kjo m ka prishur shum pun. Arti pr mua sht art dhe jo mjet pr t fituar. Aq m tepr n Shqipri ku dihet sa lek ka nj artist, me kt pirateri q ekziston dhe ku s'prfillen absolutisht fare t drejtat e autorit. Sa lek mund t bsh?! Por t them t drejtn edhe shpenzoj shum, sepse jam maniak pr veshjen.
  - Si e shihni veten pas 20 vjetsh?
  - Nqs do t jem, do t bj at q po bj, art.

  @SPEKTRI

  e.
  Liebe! liebe, lass mich los!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e forever
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  Tania Doko, kngtarja rebele australiane me origjin shqiptare

  Nga Bardhyl Berberi

  Datlindja: 7 Maj
  Shenja: Demi
  Gjatsia: 150 cm
  Edukimi: Completed VCE 1991 at OLSH College, Bentleigh, Melbourne, Victoria. Completed Bachelor of Arts (Criminology)


  N nj dit t nxeht t 23 korrikut, n dogann e Kapshtics, para nj interesi t madh t mediave t vendit, ka mbrritur nga Australia nj vajz bjonde me shtat mesatar, pak e ndrojtur dhe e prlotur. Sapo shkel n dogann shqiptare, thot me nj shqipe t cal "Mirs ju gjeta" . Tufa me lule, prqafime me mall. Esht Tania Doko, nj nga kngtaret australiane m t famshme, me origjine shqiptare. Esht hera e par q ajo vjen n qytetin e Pogradecit, n qytetin e babait t saj, elnikut . "Esht dika e bukur dhe befasuese ardhja ime ktu." - shton Tania. Gjat rrugs nga Kapshtica n Pogradec ajo vshtron e prqndruar peisazhet prreth. Ajo shoqrohet nga babai i saj, elniku. Ka shum emocione. T gjitha ato q ia kishte rrfyer degjuar babai i saj, ajo tani po i prek. Ajo ka mbrritur n Shqipri dhe konkretisht n qytetin e lindjes t babait t saj, n Pogradec. Vet Tania ka lindur ne Melburn t Australis, por Shqiperia i ka munguar gjithmon. Ajo ka pasur kuriozitet pr vendlindjen e babait t saj. Ka udhtuar mjaft, por gjithmon n plan t par ka qen nostalgjia pr t par Shqiprin. Biseda ndrpritet her pas here sepse bezdiset pa mas nga fotograft dhe kameramant e ndrsa ato i krkojn t buzqesh gjat shkrepies s aparateve, ajo u bindet dhe ju pozon sipas dshirs. "Ky priviligj bhet pasi ktu un jam n Shqipri dhe jam mes njerzve t mi q jan t qeshur dhe t dashur me mua".
  Ne i morm nj intervist ekskluzive pr revistn Spektr, Tania Dokos.

  - Kush sht Tania?
  - Un jam Tania, vajza e Xhovans dhe e elnikut, kam 10 vjet q kam knduar n "bachelor girl"dhe tani jam e lumtur q ndodhem n Shqipri.
  - Keni nj jav n Pogradec, far ju ka br prshtypje ?
  - Babai gjithmon m ka folur pr Pogradecin, pr vendlindjen e tij, njerzit jan shum t dashur dhe un ndihem shum komode.
  - far do t thot pr ju "bachelor girl"?
  - Kuptimi sht vajza t pavarura ose si quhet ndryshe grupi vajzat beqare. Nuk sht e thn se un nuk dua t martohem, por kjo nuk do t thot se un do ndrroj personalitetn tim n qoft se martohem.T gjitha kngt e mija burojn nga shpirti i liris dhe pavarsis.
  - Cilat jane kulmet tuaja ?
  - Kam nxjerr 2 albume shum t sukseshme q jan mirpritur n Australi, Azi, Kanada, n vendet skandinave dhe n disa vende t tjera t Europs dhe jam n prfundim t albumit t tret. Kngt m t sukseshme kan qen
  "Buses and trains", "Permission to shine", "Believe in you" dhe knga "Busesand trains" e cila ka qen knga e par q u trasnmetua n radiot Australiane me shume sukses. Mesazhi i ksaj knge ishte q t biesh ne dashuri sht sikur t ka goditur treni.
  - A do te jepni koncert n Pogradec apo Tiran ?
  - Po, do t jap koncert n fillim n Pogradec n gusht dhe m vone edhe n Tiran.
  - A ndihet krenare Tania pr origjinn e saj shqiptare ?
  - Sigurisht q po, shqiptart jan shum t zgjuar, jan njerz t qet dhe fakti q ata kan kaluar shum gjra n jetn e tyre, i ka br ata shum t fort dhe pr kt un vrtet jam krenare q jam shqiptare.
  - N 'raport sht profesioni juaj me muzikn?
  - N vend t par sht muzika, por dhe profesionin tim n t cilin kam mbaruar universitetin e psikologjise kriminale, kuptohet kjo sht deg e drejtsis, un e dua dhe e kam pasion dhe punoj me prkushtim.
  Kam shkuar npr spitale tek njerzit e smur, tek njerzit e pashrueshm, kam vizituar t burgosurit, pra un profesionin e dua dhe ai vjen pas muziks.
  - Prshtypjet tuaja n Pogradec gjat ksaj jave ?
  - Sinqerisht jam shum e lumtur q ndodhem ktu, liqeni sht i mrekullueshm, koha sht fantastike, un vij nga Melburn i cili sht qytet shum i civilizuar dhe shum i ngarkuar me zhurm. Ktu n Pogradec kam gjetur nj qetsi vrtet t veant.
  - A merret Tania me politik ?
  - Babai im sht shum i interesuar pr politikn dhe un kam qen shum e prekur pr kohn kur babai im ka qen i dnuar. Kam shkruar dhe nj artikull n Australi n nj gazet prestigjoze ku jam shprehur se shqiptart duhet t gzojn nj demokraci t vrtet, t jen t lir dhe t ndrrojn e t shijojn gjra t bukura n jetn e tyre, mjaft kan vuajtur.

  FLET babai i Tanies
  "Esht e pesta her q vij n Shqipri, kuptohet pas vitit 1992. Jam larguar nga Shqipria n vitin 1946 pasi jam arratisur nga burgu i Gjirokastrs (m bugosn komunistt n burg se une bja pjes n formacionet e Ballit Kombtar). Nga Gjirokastra shkova n Greqi dhe me nj janar t vitit 1950 kam mbrritur n Austali n Melburn. Aty fillimisht kam punuar n nj fabrik m pas kam pasur nj biznes dhe pr 35 vjet kam punuar shofer taksie. Jam shum krenar pr vajzn time 27 vjeare Tanian q ka hipur n maj t muziks Austaliane dhe po aq krenar jem kur ajo thot n intervista t ndryshme q jam shqiptare. Jam martuar me nje grua arbereshe q quhet Xhovana dhe kam lindur tre vajza: Luana, Gloria, dhe Tanien.
  Jam ndjer shume krenar kur vajza ime n nj stadium me 125000 spektator t Melburn ka knduar Himnin e Flamurit. Gjithashtu Tania me zrin e saj ka elur garn e Formula 1 me nj kng. Un jam nga fshati Vrcun i Pogradecit, kam nj vlla aty dhe n fshatin Petrush kam nj motr.

  @SPEKTRI

  e.
  Liebe! liebe, lass mich los!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e forever
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  Tonin Tershana.

  e.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Liebe! liebe, lass mich los!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  Ermira Babaliu - Kngtarja q u b msuese n Amerik

  Nga Xhuli Boja


  Ermira ka ikur para shtat vitesh nga Shqipria me llotari .. . N fillim ka knduar npr dasmat e shqiptarve, m von ka organizuar koncerte duke mbledhur artistt shqiptar n Detroit, Micigan. N fillim thot se e ka patur t vshtir qndrimin si t gjith, por tani nuk e on ndrmend kthimin n Shqipri. Vjen ktu vetm sa pr t par nnn e saj dhe miqt. Me bashkshortin e saj dhe vajzn ndjehet mir n shtpin e saj dhe ka nj shtpi shum romantike ku fton t gjith miqt nga Shqipria pr ta vizituar n Miigan, aq sa ka mundsi natyrisht.


  - A u prshtatt shpejt me Amerikn?
  - Q t jem e sinqert, m sht dashur pak koh pr t'u ambientuar me jetn amerikane. Ne ishim brezat e par q shkuam me kt llotari dhe ishte nj bazament social i pandrtuar, kshtu e kemi nisur nga hoteli. Kuptohet q n shum aspekte, pr fajin ton, ne nuk ishim t prgatitur. Anglisht dinim pak. Nuk kishim shum informacion dhe fillimisht ishte e vshtir. Por megjithat un kam nj natyr q nuk shqetsohem pr at q kam qen, por n dy vitet e para thosha n do moment: "Do kthehem srish n Shqipri, do kthehem". Im shoq ishte ai q kmbnguli dhe bri mir. M von pra e konsolidova mendimin pr t qndruar sepse atje o duhet t jetosh si ato, t integrohesh pra, ose duhet t iksh.
  - M flisni pak pr familjen tuaj?
  - Un kam burrin dhe nj vajz, Aleksandri dhe Dorela. Vajza, Dorela, sht 15 vje dhe sivjet shkon n shkoll t mesme. Kam ndrr q ajo t shkoj n nj nga universitet m t mira n Haward. M vjen mir q ajo ka t trashguar nga shqiptart mikpritjen, ndrsa mentaliteti i saj ndryshon. sht ndryshe nga shqiptart. Un v re ktu q ka nj kapadaillk nga ata q kan lek. Por q t mos dal nga pyetja ..sepse kjo sht tjetr tem.. Dorela...ajo ka disa gjra q nuk i kaprcen dot. Kur ne vijm ktu, e shqetson shum fakti q kur kalon rrugs njerzit e shikojn, si dhe shum gjra t tjera.
  - Ermira, me se merreni n Amerik?
  - N fillim ndoqa nj shkoll pr msimin e anglishtes dhe m pas vazhdova nj kolegj pr kozmetollogji. Kjo m ndihmoi pr t marr nj liens q m hiqte stresin e ans ekonomike edhe nga ana tjetr m ndihmoi shum pr t msuar mir anglishten. M von punova si parukiere nj vit. E ndjeva veten shum keq sepse m'u duk sikur mund t bja m shum. Msova pastaj q prkthehej diploma dhe t njiheshin kreditet e universitetit q un kam mbaruar ktu pr filozofi. Bra ndrkoh dhe dy shkolla me korespodenc pr t'u njohur me sistemin msimdhns atje. Faktikisht bra dy intervista dhe fitova pr t'u futur si teknike pr gjuhn e dyt. Tani jap msim pr nxnsit q vijn nga vendet e huaja dhe q nuk din anglisht, dhe n ushtrimin e ktij profesioni ushtroj dhe veten. Sa m shum q i futem anglishtes, aq m pak me duket se di. Mbase kshtu u ndodh t gjithve.
  - Po pr t knduar n publik?
  - M jepet shum shpesh rasti. Vitet e para q i kisha t vshtira, ishin vitet q kndova m me intensitet. Gjeta atje q m njihnin, nga pjesa e Presps ka shum shqiptar n Micigan. Un kam knduar n shum dasmat e tyre, pr pes vjet. Q vitin q shkova, fillova t kndoja vetm npr dasma dhe po ashtu n festat q organizonin shqiptart. Fillimisht jam ndjer mir, m von mendova t menaxhoja koncerte. N vitin e dyt t qndrimit u prpoqm t krijojm koncerte cilsore n bashkpunim me Merita Halilin, Eli Farn, Aurela Gacen me orkestr t Edi Xhanit e me Ilir Dangllin. S fundi ftova dhe Redon Makashin q nga Shqipria. Ishte n nj
  koncert i kndshm q u b n muajin mars.
  - A ndjeheni ngroht dhe mes miqsh atje ?
  - Kur m kan pyetur para disa vjetsh se far ju mungon m shum, un kam thn se m mungojn miqt e vyer. Dhe q t them t drejtn n fillim nuk kisha shum miq pasi jam natyr q i dua njerzit dhe fillimisht krkova miq t rinj. Por q t bhesh mik me dik duhet t kesh interesa te njjta, nivele t njjta, nuk mjafton vetm mirsia e tjetrit. Pas shtat vjetsh q un jetoj atje, kam shum miq.
  - Si ndodhi q u kthyet n Shqipri ?
  - Tani jam kthyer ktu prkohsisht, para dy javsh. Qllimi ka qen t shoh nnn, sepse sa m shum koh kalon aq m shpesh dua ta shoh, t takoj miqt e mi dhe ndrkoh jam duke punuar pr nj album me kng popullore. Tani pothuajse e kam mbaruar albumin, kam zgjedhur nj repertor t jugut duke menduar se i shkon zrit tim. Kam nj mik t mir shum q po m ndihmon pr kt, Edmon Rrapi m t cilin m bashkon miqsia, shija dhe talenti i tij dhe ndrkoh q kam marr nj klarinetist nga Erseka, Aleks Xhelilin. M plqen klarineta e tij dhe nj lahutiste nga Kora. Mua s'm plqejn shum kngt popullore te prpunuara, m plqejn kngt q t transmetohen n brezat q vijn, kng t vjetra q kan nj orkestracion t ri, por baza e kngs mbetet po ajo. Si thoshte Lasgushi n nj vend: "Ne i marrim kngt nga populli dhe nuk i lm n popull, por i ngrejm mbi popullin pr t thn q sht art".
  - Financiarisht e prballoni vet albumin e ri ?
  - Me thn t drejtn .. n fakt nj shoqja ime guxoi t pyeste nse mundet t ndihmohem pr nxjerrjen e albumit, pasi n t gjith botn aplikohet donacioni i artistve. Dhe prgjigja e nj bisnesmeni ishte : "Erdhi Ermira t lyp ktu ?" Dua t them se nuk dua t lyp, pasi kjo sht jasht karakterit tim, por dua t bj t qart dika. Kujtoj se kam qen dikur n nj koncert t Celin Dion n Las Vegas t cilin e kishte sponsorizuar Klaiser-i d.mth. Celine Dion sht multimilionere dhe s'ka nevoje pr sponsorizime, por ndrkoh ai q sponsorizon bn t mundur n kt rast t dal ose jo albumi. Pasi un n rast se nuk gjej nj blers, nuk mund ta shes pa u garantuar n nxjerrjen e shpenzimeve t mia. Pra nj sponsor bn t mundur nxjerrjen e vlerave, n kt rast nuk ndihmohet personi, por arti dhe kultura. Nuk di se si funkionojn gjerat ktu, por do t thosha se pavarsisht nga ky rast, un nuk kam guxuar t krkoj sponsorizime pasi nuk kam dshir t prballem me kt lloj mentaliteti.
  - Pas shtat vitesh q nuk jeni ktu, far t reje keni vn re tek shqiptart?
  - N prgjithsi un kam patur nj rreth shum t mir miqsor, por n prgjithsi n ndryshimet q shikoj sht ajo q un thash pak m lart, q nj pjes e atyre q tashm jan br me lek kan ndryshuar qndrimin, se si t shikojn etj etj. Kjo s'm plqen, por dhe s'ka shum rndsi. Ndrsa ajo q m bn shum prshtypje sht se kuptohet q jan br shum ndrtime, por ka shum gjra q m shqetsojn. E para sht se nuk e konceptoj dot faktin se si rrin njerzit. Jan shum afr plehrave, ka shum plehra. Nga ana tjetr sht ajo e kapadaillkut anakronik t nj pjese t njerzve.
  - Jeni e pasur Ermira krahasuar me shqiptart e tjer artist ?
  - Un nuk mund t them q jam e pasur, por kam nj vshtrim m real pr jetn. Sa m shum koh q shkon, un arrij t siguroj nj jet normale. Kam nj shtpi shum romantike q m'i plotson kushtet e prditshme. Ftoj gjith miqt e mi q kan dshir t vij n Micigan. sht i mirpritur n shtpin time pr nj drek, deri ktu sht pasuria ime. Bj nj jet normale, frekuentoj koncertet. M vjen keq q sht hapur nj nam i till q Amerika sht "Pun dhe Gjum". Kjo s'sht e vrtet. Pr mua, n do vend q t jetosh varet se far ti i krkon jets. N t tr botn ka karrocier, shofer, msues, gazetar, artist t pasur dhe t varfr .. .Nse ti i krkon m tepr vetes n asnj vend nuk ka limite dhe n Amerik gjithashtu. Limitet qndrojn tek individi.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  Ledina elo - E shoh jetn bardh e zi

  Nga Arlinda Canaj


  Kngtart sot duken sikur kan humbur shum nga vetja. Ndryshimet e mdha q po ndodhin n kt vend pr shum njerz romantik, njerz t msuar me parime dhe sjellje "alla buon manier" e kan kuptuar q t jesh n qendr t vmndjes duhet t bsh sharlatanizma mbas biznesmenve. Dreka dhe darka, servilizma dhe histori boshe q n bosht kan gjithnj qllimin pr t paguar artin tnd, me dika q sht jasht vetes. Kngtari di t jap maksimumin me zrin e tij, t hapsinohet n ndjenjn e bukur t vargjeve dhe n muzikn q nuk njeh limit. Por, kur ai vihet ball pr ball me interesin, lekun, qllimet e dyfishta, interesat e vogla, duket sikur humbet shum nga vetja. Ather vjen nj largim i beft, krejt fatal pr artistin...

  - Si sht gjendja juaj shpirtrore n kto momente?
  - E mir, sepse pas nj periudhe t gjat pune, jam ritakuar me t afrmit e mi, me vllain q kisha koh q nuk e kisha par. Por n lidhje me veten m duket sikur kam humbur shum. Sot krijimtaria bhet vetm mbi bazn e interesave materiale dhe t them t drejtn un nuk jam tip q t'i shkoj nga prapa biznesmenve pr t vjel para. Jam nga ato njerz q e adhurojn kngn, q emocionet m mir se kudo tjetr mund t'i shpreh me an t muziks. Kjo periudh boshe krijimtarie m vret shum. Knaqsia m e madhe e imja, sht kur m ndalon ndonj polic n rrug dhe m krkon dokumentat. Aty shoh q un quhem Ledina elo dhe ndjehem me t vrtet n Shqipri. sht nje periudh boshllku dhe m vjen shum keq. Ktu n Shqipri emocionet jan shum t mdha dhe mbi kt tok un kam ndjer kontaktin e par me publikun, emocione q s'do i harroj kurr. Por q dua q ato t prsriten.
  - E megjithat un di se ju po punoni n Franc...
  - Po, kam fituar nj konkurs dhe jam nn nj kontrat komedie muzikale. N fillim un nuk dija frngjisht e megjithat ma ofruan kt mundsi, duke m dhn mundsi t perfeksionoj frngjishten. Un kam nj rol t dyt. Komedia quhet "Marin Maddlen", flet pr historin e nj gruaje heroin t diskriminuar nga koha. E quanin nj femr prostitut, por ajo kishte fatkeqsit e saj. sht nj grua shum e mir, ndrkoh q motra i bn gjith prapaskenat. Un pra kam rolin e m apknes dhe dua t'i rrmbej dashurin.
  - Si ju ka pritur publiku francez ?
  - Shum mir. Po un doja t theksoja se jasht ka nj interesim shum m t madh ndaj artistve. Un lash Akademin e Arteve t Bukura, nj vit e kisha kaluar tashm, pr t marr kt rol q mund t m jepte mundsi shum t mdha n karriern time. Aty, gjrat jan t organizuara shum mir dhe mbi t gjitha ka vmndje ndaj talenteve. Shkova shum rastsisht aty dhe shoh ndryshime shum t mdha. Ato nuk m njihnin dhe m ofruan bashkpunimin e tyre, ndrkoh q n Shqipri t njohin shum mir dhe nuk e bjn kt.
  - A ishte e leht t'i prshtateshe jets atje?
  - Sigurisht q jo. Un n Shqipri pata fatin e madh t kndoj me Luan Zhegun dhe karriera ime mori krah menjher. Atje vshtirsit ishin shum t mdha si pr moshn, pr gjuhn, por njkohsisht dhe pr faktin q un isha nj vajz e re e pamsuar t jetoj larg familjes. N fillim un komunikoja anglisht, por tani kam nisur t komunikoj mir frngjisht. Aty jetoj vetm. Shtpin e kam t paguar nga produksioni, por kam dhe pak miq dhe kaloj nj pjes t mbasdites. Punoj me t vrtet shum. Dikur nuk kam qen nj vajz shum studioze dhe aty kam msuar edukatn e puns.
  - Ishte hera e par q keni dal jasht?
  - Jo, para katr vjetsh kam dal n turne me disa artist shqiptar dhe ka qen dika krejt ndryshe, sepse ishe e rrethuar me miq, shok, koleg.
  - E megjithat duket sikur ke shum nostalgji pr Shqiprin...
  - sht nj fenomen i uditshm q besoj se i ndodh t gjithve. Kur ikn ke at padurimin pr t arritur qllimin e jets tnde. Ke shum objektiva dhe do t'i arrish. Por kur t'i ke nj ftes nga Shqipria, ather ndizet ajo dshira e madhe e vendlindjes q t mbyt dhe dshiron t fluturosh.
  - A i dgjon kngt e tua?
  - Dikur i dgjoja. Tani jo m... Do kisha dshir t dgjoja kng t reja. Doja t dgjoja Ledinn me kng t reja.
  - Kt radh pse je kthyer?
  - Kisha nj ftes nga Petri Bozo pr nj koncert. E prita me shum knaqsi sepse isha pushim. N Durrs n koncertin e madh q u zhvillua, ndjeva emocionin e madh t publikut. Kisha ardhur me pak dyshim duke menduar se far do t'i thosha publikut "Ju ndoshta m keni harruar, un jo". Por u knaqa sepse ato knduan me mua, dhe ky ishte sodisfaksioni m i madh.
  - Ledina, kush ja u ka vn emrin?
  - Ishte nj zgjedhje e vllait t madh. Ne kemi shum diferenc me njri tjetrin. Vllai im ka qen shum studioz, komplet ndryshe nga un, dhe dashurohej me gjuhn ruse. Msuesja e tij ishte shtatzn n t njjtn koh me nnn time. Ajo donte t'i vinte kt emr s bijs, por lindi djal. Dhe kshtu emri m mbeti mua. E kam kt emr dhurat nga vllai i madh.
  - Sa fmij jeni?
  - Jemi tre. Un jam vajz e vetme dhe m e vogla. Vllezrit i kam patur gjithnj si shok. Jeta na ka ndar disi tani, se jemi t gjith jasht. Kam patur shum diferenc me to dhe m kan par gjithnj me syt e m t vogls.
  - T kan mbrojtur ndonjher "alla shqiptare"?
  - Me vllain e vogl kam patur konfidenc shum pr artin. Ai merrej dhe vet me muzik, por u largua shpejt pr n Gjermani. Vllai i madh ishte shum m ndryshe, ka qen shum i hapur. Vllai i vogl m thot gjithnj dhe tani: "sht mir q u largova, sepse prndryshe nuk do t kisha ln kurr t vazhdoje rrugn e artit". Ato sot m ndjekin kudo q jan dhe jan fanatik mbas videove t mia. Un jam shum neglizhente dhe m ka ndodhur t mos kem kasetat me interpretimet e mia. Ia marr gjithnj atyre.
  - Si ndodhi zbulimi yt?
  - N moshn 12 vjeare n Pallatin e Kulturs im vlla kndonte nj kng t Vladimir Kotanit mbas festivalit. Aty kndova nj duet me t. Ishte nj sukses i vogl. Un e kam dashur shum muzikn, por n fmijri kam patur m t fort pasionin e atletiks. Dhe ishte koha q duhet t regjistroheshim n gjimnaz. Msuesja e muziks m kish dgjuar t kndoja kur bnim pastrimin javor n klas t tet, mu vu nga prapa t konkuroja n lice pr kanto. Fitova po jo me ambicjen t kndoja n festival. M pas gjrat rrodhn vet. Nga bashkpunimi me msuesin tim t pianos, tek Osman Mula e tek Agim Doi, Alqi Boshnjaku e shum t tjer. Por sht nj rrug shum e vshtir. Ka shum prapaskena. Un shpalos emocionet e kngs, por prapa nuk sht dhe aq bukur.
  - Ju a jeni e bindur q talenti an sot n jet?
  - Duhet t jesh shum i fort. Sot ana ekonomike dhe financiare jan primare pr t vazhduar. Talenti shum her lihet i mjer n mes t rrugs...
  - Ju that q bhen shum prapaskena n botn e artit. Nga kush?
  - Prapaskenat jan jo konkrete, por jan t kuptueshme.
  - Po mes kngtarve...?
  - Un jam e knaqur q do artist ka fansat e tij dhe krijon personalitetin e tij. Ka vend pr t gjith. Tek un nuk egziston xhelozia ndaj askujt. Ambicie sigurisht q ka, po kjo pr t ecur prpara.
  - far jete bn sot?
  - Un bj nj jet shum normale. Panvarsisht se tani q jam rritur i kuptoj gjrat shum mir dhe pr kt m vjen keq. Dikur i shihja gjrat m t paqta. Tani shoh dhe kuptoj realitetin. Ai sht bardh e zi.
  - Ngjyra?
  - Un kam dshir t shoh diell, por njerzit jan vrar. Konkretisht shoh vllain tim. Ai ka ikur para 13 vjetsh dhe ka mbetur ai i pari. Ndrsa njerzit kan ndryshuar shum. Ndoshta si rrjedhim i mbijetess s vshtir shqiptare. Nuk e di. Ndonjher them, jam mir aty ku jam. Ti shoh gjrat nga larg dhe t jem e bindur pr kt.
  - Ledina, shum t trishtuar t shoh. A ka dashuri n jetn tnde?
  - Sigurisht q ka, sepse dashuria sht ajr. sht frymzim.
  - Pr ju thuhen historira shum interesante mbi jetn private...
  - Po, historia ime e dashuris vazhdon dhe mendoj se do ket t ardhme. sht gjithnj dashuria ime e vjetr, me t cilin ndjehem shum mir.
  - far profesioni ka i dashuri yt?
  - Nuk mund ta them. sht shum dashamirs i artit, kaq mjafton.
  - Ku jeton?
  - Mund t'ju them q un kam nj qllim. N qoft se dashuria ka qen e bukur kur ju e keni marr vesh para dy tre vjetsh, historia vazhdon. Un jam prap me kt njeri. Familja do jet n t ardhmen time, dhe e shoh veten nj nn, n mnyr t padiskutueshme. Un tani jam n Franc, kam obligimet e mia, dashuria ime sht n Londr dhe mendoj se kemi nj t ardhme t prbashkt.
  - Dikur jeni marr me atletik. Vazhdoni akoma?
  - Po, vazhdoj rregullisht. Tani 30 minuta ose nj or ia kushtoj vrapit.
  - Mban diet?
  - Sigurisht q po.
  - far ushqimesh preferon?
  - Jam vegjetariane, po ha shum dhe peshkun. Molla sht fruti q m bn t ha dhe nj kile prnjher.
  - Tani n Franc ke probleme me ushqimin?
  - Sigurisht, mamaja m mungon shum. Ajo m'i bnte t gjitha gati. Regjimi sigurisht ka ndryshuar. Tani q kam ardhur, m ka gatuar speca t mbushura, pr t cilat kisha shum neps.
  - Ledina, a i ke ruajtur miqsit e vjetra?
  - Kam qen shum e shoqrueshme. Por bardh e zija ka hyr pak n shpirtin tim dhe ka zn vend edhe n shoqri.
  - Je tip diplomate?
  - Jam tip i lkundshm. M vjen shum inat q duhet t'i them t gjitha, po m mbrthyet. Jam tip q nj moment qan, nj moment hedh posht do gj. Por logjika vendos ekuilibrin.
  - Pr far nervozohesh m shum?
  - Pr sinqeritetin. At e shoh t zbehur dita dits.
  - Po ju a gnjeni?
  - Deri dje nuk gnjeja kurr. Tani kam filluar edhe t gnjej... Ndoshta i jam prshtatur ambientit.
  - Veshja q preferoni?
  - Un preferoj ngjyrat n prgjithsi.
  - Kapelen e prdor vetm n Shqipri pr t'iu fshehur syve t njerzve...?
  - Jo, e bj thjesht pr shtje dielli. Bn shum vap kto dit.
  - far bn tjetr n Franc?
  - Kam filluar t lexoj shum. N lice ka qen jet tjetr. Isha adoleshente dhe plqeja shum diskot dhe shoqrin. M s fundi kam lexuar Koelhon dhe m ka ln shum mbresa. Ato momentet vetm, un i kaloj duke lexuar. Dikur bja nj telefonat, dilja. Tani sht ndryshe.
  - Ke patur m par shoqe apo shok?
  - Kam dashur gjithnj t kem shoqri me shok. Por shum her ato jan keqkuptuar. Po un jam ndjer shum mir n miqsin e tyre. sht e vshtir t gjesh shok t vrtet.
  - Projektet e tua t ardhshme?
  - N t ardhmen time do jet Shqipria. Nuk do i mungoj asnjher. Pr t realizuar nj ndrr, pr t evidentuar emrin e mir t shqiptarve.
  - A je ndjer keq pr emrin shqiptare?
  - M shum ndjehesh keq ktu n Shqipri, sidomos kur ke t bsh me dokumentacion. Atje shihen gjrat me seriozitet, ndrsa ktu shteti nuk t siguron personalitetin si njeri. Un ndenja tre muaj n Shqipri pr nj dokument. Gjra absurde, pyetje absurde.
  - Si jetojn shqiptart n Franc?
  - N prgjithsi jan integruar. Un nuk kam shum kontakt.
  - Me kompanin muzikore a do ket vazhdimsi?
  - Kontratn e kam tre vjeare. Sigurisht shfaqja nuk do vazhdoj pr tre vjet. Flitet q pas komedis do prgatitet nj album me t cilin ne kemi filluar. Kam inizuar dy kng n frengjisht.

  Skeda personale
  Emri, mbiemri: Ledina elo
  Ditlindja: 9.2.1977
  Gjatsia: 1,78 cm
  Pesha: 60 kg
  Profesioni: Studente, kngtare
  Hobi: Udhtime, patinazh
  Gjndja civile: Beqare
  Shenja t vecanta: Nishan mbrapa shpine ( kjo ka lindur me nishan ne tru - shenim i artikullsjelleses )

  @SPEKTRI

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  Flori i WSF: Gjithka bhet pr hir t paras

  Nga Stela Xoxe,

  Ditlindja: 23 gusht 1982
  Shenja e horoskopit: Akrepi
  Gjatsia: mbi 1.80
  Ngjyra e preferuar: e verdha
  Pija e preferuar: I pi t gjitha. Dhe me pijet alokolike kam nj mardhnie m se normale.

  I veshur me t kuqe, me nj look paksa ndryshe nga shfaqja e herve t para, me flok t verdh dhe me katr tatuazhe n trupin e tij, Flori sht trhequr prkohsisht nga knga pr t krijuar muzik. N krahun e djatht mban nj tatuazh ku shruhet Forever mbi nj pentagram. A do t zgjas prgjithom kjo ndjenj?

  - Ju keni arritur nj sukses shum t madh n nj koh relativisht t shkurtr me kngt e Orinda Huts, West Side Family etj. Si ndjeheni?
  - Padyshim q ndjehem mjaft mir. Tek un nuk ka ndryshuar asgj. Duke i besuar verbrisht instiktit dhe ndjenjs, kam arritur t krijoj muzik q pr fat t mir ka patur sukses dhe sht plqyer nga publiku. Nuk kam br asgj pr biznes apo pr ndonj qllim tjetr q nuk ka t bj me artin. Ky sht profesioni im dhe pr mua sht dshir, ndjenj dhe dashuri.
  - far ka mbetur nga Flori q ka dal pr her t par me grupin "The dreams" ?
  - Ka mbetur po ajo buzqeshje
  - Dhe far ka ndryshuar?
  - Ngjyra e flokve, intenerari i punve, gjatsia, ngjyra e lkurs dhe asgj tjetr.
  - Si ndodhi q u shkputt nga knga?
  - Duke krijuar pr kngtart e tjer u trhoqa nga knga. Megjithat un kndoj n sken dhe kur nuk jam, sepse kur kndohet muzika ime, sht njsoj sikur ta kndoj un. Emocionet i kam pothuajse t njjta. U shkputa vet nga muzika dhe muzikn time e kndojn kngtar t ndryshm. Kjo sht dika shum e bukur.
  - Nj dit nga jeta jote...?
  - Zgjohem n mngjes nga ora 9.30-10 sepse bie t fle nga ora 5 e mngjesit pasi sht nj vap e tmerrshme. Puna e par q bj sht ardhja n studio. Marr kafen dhe ujin, dgjoj muzikn q kam br nj nat m par dhe n qoft se frymzohem, mund t ndreq dika q mua m duket se nuk shkon, ndrsa n qoft se nuk frymzohem, dal, shpenzoj qoft dhe nj or me miqt e mi dhe kthehem n studio.
  - Si e kalon nj gjendje mrzije?
  - Kur jam i mrzitur mbyllen n vetvete dhe meditoj pa menduar pr njerzit q m rrethojn apo ambientin ku ndodhem.
  - Po kur je i lumtur, si reagon?
  - Kur jam i lumtur nuk pushoj duke qeshur. Qesh shum.
  - Cili sht vendi q preferon t jesh?
  Vendi q preferoj t jem sht ai vend q nuk egziston.
  - Ku e shikon veten n t ardhmen?
  - Sigurisht q n Shqipri e shikoj padiskutim. Duke punuar m fort, duke studiuar m shum. ndrrat e mija jan t mdha, por ndoshta kt vit do t vazhdoj pr dram.
  - Kur je penduar n jetn tnde?
  - Un jam nj tip q shkoj aty n m on zemra, ndjek dshirn dhe instiktin tim dhe duke mos br pothuajse asnjher llogari jete, por duke ecur me ndjenj ndoshta dhe kam gabuar dhe pr kt jam penduar m pas...por un prsri kam vazhduar t ndjek ndjenjn dhe instiktin tim pasi nuk mund t bj ndryshe.
  - Sa t mendura jan fanset e Florit?
  - Nuk mund t them se jan t mendura pasi ato q bjn menduri un nuk mund t'i quaj fanse. Nj fanse apo dhe fans mjaftohet me nj autograf ose telefononat pr t pyetur se far knge t re do t nxjerr apo pr planet e mija. Prsa i prket lidhjeve q kam un me fanset nuk kam abuzuar kurr prkundrazi mund t them se jam nga ata njerz t njohur n qoft se mund t konsiderohem i till q nuk pij kafe kurr me nj person q nuk e njoh qoft ky apo kjo dhe nj fans.
  - Si jan mardhniet mes jush dhe grupit The Dreams?
  - Shum t mira, sidomos me dy kolegt e mi dhe pr kt jam shum i lumtur. Nuk ka asnj lloj arsyeje q ne t mos dalim bashk apo t mos dgjohemi n telefon me njri-tjetrin.
  - Aktualisht me far po merreni?
  - Tani marr pjes tek festivali "Mikrofoni i Art" me dy kng, nj t Alkets dhe nj te Bess me grupun Produkt 28. Jan kng q jan plqyer shum nga publiku dhe ndjehem mjaft mir pr kt. Festivali "Mikrofoni i Art" sht n edicionin e tij t dyt kt vit. Vjet sht br festivali i par dhe t tra kngt q sot jan hite, q jan m t mirat n treg duke filluar nga grupe dhe kngtar t ndryshm sidomos nga Kosova, jan lanuar dhe promovuar pr her t par nga +2 Radio nprmjet festivalit. Duke patur lidhje t mira me +2 Radio kam ndjer se nj pjes e mir e kngtarve ndjehen mir dhe jan t knaqur, po bhen mjaft promovime kngtarsh t rinj dhe grupesh t panjohur, pra me pak fjal po bhet nj promovim i suksesshm i kngtarve t rinj t Kosovs, Maqedonis dhe Shqipris. Mund t them se knga e Alkets dhe e Bess pr mua jan t mrekullueshme, akoma nuk ka mbaruar festivali dhe mund t dgjosh fmijt, pasi ata jan dhe m t ndjeshm, q kndojn kto kng.
  - Ve promovimit q i bhet kngtarve dhe grupeve t reja, far ndryshimi apo vlere mendoni se sjell ky festival n muzikn shqiptare?
  - N kt festival un shikoj vlera muzikore, shikoj porta t hapura, shikoj se aty kush e ka merituar ka arritur ta kaloj seleksionimin pasi duhet ta kemi t qart se ka akoma shum nga ata kngtar q nuk jan kngtar. Merit e ktij festivali sht promovimi pr her t par i kngtarve kosovar dhe e verteta sht se kt e bri pikrisht ky festival. T gjith kngtart dhe grupet kosovare q jan sot n treg u lanuan vjet dhe kt vit jan prsri n festival.
  - Pas pjesmarrjes tek Mikrofoni i Art kur do ta dgjojm prsri muzikn e Florit apo Florin si kngtar?
  - Kam filluar t mendoj pr albumin tim, por m duhet t kujdesem dhe pr shum gjra t tjera. Pastaj t nxjerrsh nj album nuk sht e leht. M duhet t mendoj pr muzikn, pr tekstin dhe pr t gjitha gjrat e domosdoshme. Ndrkoh q n t njjtn koh m duhet t krijoj muzik pr kngtar t ndryshm.
  - Ve festivalit Mikrofoni i Art me far po merreni tjetr tani?
  - Po bj dashuri (qesh), pasi dashuria ime sht muzika. Po merrem me muzik dhe kohn e lir ja kushtoj vetes. Kur kam koh t lir ulem diku dhe mendoj pr planet e mija, pr t ardhmen, pr shum gjra q m duhet t'i jap nj zgjidhje duke folur me veten time.
  - Flori, si e shikoni gjendjen e muziks shqiptare n kto momente?
  - N lidhje me muzikn dhe kngtart shqiptar duke prfshir dhe veten time, replikoj, dua t krijoj muzik, dua t kemi nj muzik moderne, cilsore dhe me nivel. Kushtet q t ofron Shqipria nuk t lejojn q t kesh nj teknik t avancur pr t pretenduar nj nivel artistik t lart. Pr m tepr tregu muzikor shqiptar sht i mbushur me kng turke dhe greke t knduara n shqip. Dua t'i them ktyre njerzve q t'i len kngt greke dhe turke ashtu si jan dhe t krijojn muzik shqiptare. Ktu nuk sht vetm faji i kompozitorve por dhe i kngtarve t cilt duke tregtuar muzik "t vjedhur" po humbasin personalitetin e tyre. Duhet t kuptohet q kjo lloj muzike "e vjedhur" turke dhe greke nuk sht muzik por nj degjenerim i muziks shqiptare. Dhe gjithka bhet pr hir t paras.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  Gili: Nuk m plqejn veshjet e 'zhveshura'

  Nga Naime Beqiraj  Gili, biondja simpatike e kngs shqiptare, sa sht kthyer nga nj sr koncertesh n Ulqin dhe n Malsi t Madhe ku ka knduar n mesin e malsorve t ardhur pr pushime n trojet e veta. "Biles i kam ln ende valixhet npr korridore, por pasi intervista ishte pr media nga Tirana erdha pa hezitim". Nuk e pyesim pse kaq shum valixhe sepse e dim q Gili sht njra nga kngtaret q i kushton shum rndsi paraqitjes para publikut, qoft me veshje, qoft me grim, qoft me fotografi, etj. Ajo, bashk me vjehrrn, Ilirin bashkshortin dhe me djemt i kishte mbaruar pushimet e vers n Antalia t Turqis dhe kt periudh gushti n bregdetin shqiptar t Ulqinit q e quante periudh pune, sado q shprehej se ishte knaqur shum.
  Kngtarja q kndoi pr disa vite kng q u plqye e po plqehet edhe nga fmijt, astet e eksodit i riktheu me disa kng t tjera me tema t dits t cilat i realizoi edhe si videoklipe. Knga "Prishtina", nj balad shum e bukur ku i kndohet rinis studentore prishtinase t viteve tetdhjet. Pastaj knga "Ditt e fundit" n duet me Ardit Stafajn e cila trajton temn e drogs q si videoklip ka marr shum mime n manifestimet e ktij lloji, dhe tash s fundi knga "Mos ma shmtoni lirin". Vetm pas lufts ka realizuar nj videokaset dhe dy albume q jan pritur dhe jan shitur shum. Disa nga kngt e saj prcjellin edhe sensin e krenaris s t qnit femr si: "Edhe pa ty u knaqa", "Aktore e prkryer", etj. Gili ka marr pjes n shum manifestime humanitare n Kosov dhe jasht. Ndaj nuk e ka zgjedhur rastsisht q albumin e saj t fundit e ka pruruar jo n ambiente t mbyllura e n sallonet e hoteleve t Prishtins, por n nj ambinet rural n nj fshat t Kosovs.


  * Vendlindja: Prishtin
  * Pesha: 58 kg
  Gjatsia: 1.63
  Shenja e horoskopit: Demi
  Ngjyra e syve: E gjelbrt
  * Shkollimi: Fakulteti Filozofik, Gjuh e letrsi shqipe
  * Ngjyra m e dashur: E bardha, pink
  * Parfumi : J'adore
  * Qyteti q plqeni: Prishtina, Parisi, Venediku
  * Firmat nga e cila e prdorni kozmetiken: Lancom
  * Kngtari m i mir: Sinan Vllasaliu, Elsa Lila, George Michael
  * Aktori juaj m i dashur: Ben Afflek
  * Ushqimi: italian
  * Pija: Campari
  * Pushimi: Turqia
  * Kreatorja: Donatela Vercae
  * Stili n veshje q plqeni: Elegante


  - far do t ndryshonit nga pamja juaj?
  - S pari do t'i largoja kilogramt e teprt.
  - far komplimenti ju kan br pr pamjen tuaj?
  - Xixllonja e skens shqiptare.
  - Sa ndryshon loku juaj n sken me lokun e jets s prditshme?
  - Ekstravagante n sken dhe praktike n prditshmri.
  - Ciln veshje nuk do ta kishit veshur kurr?
  - At me t ciln do t dukesha "e zhveshur".
  - Bizhuterit a i prdorni dhe t far natyre jan?
  - Shum, sidomos ato vezulluese n sken.
  - far sht moda pr ju?
  - T jesh e bukur n momente dhe n vende t caktuara
  - A keni mbajtur ndonjher diet?
  - Dietat i prdori para xhirimeve t videoklipeve.

  @SPEKTRI

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  Etleva Golemi, soprano - Pagat tona jan shum qesharake

  Nga Arlinda Canaj (Spektri)

  sht duke u prgatitur pr rolin e Violets, ndrkoh q angazhimet e saj tashm po i kalojn kufijt. Ndrsa bhet shum zhurm pr politikn n Shqipri, ajo si artiste klasi ngre zrin dhe njher pr pagat qesharake q marrin artistt shqiptar. "N Shqipri nga dita n dit po na shteron dshira pr t punuar. Nnvleftsimi pr ne fillon nga vet shteti shqiptar, q nuk t jep dinjitetin e duhur, pr t qen si gjith artistt. Pasioni! Pasioni na mban gjall dhe pr t luftojm deri n fund, por duhet q t krijohen dhe mundsit financiare pr t qen krenar pr punn q bjm. Mjft vetm me llafe dhe premtime. Shteti duhet t merret seriozisht me artistt!"

  - Ju shohim gjithnj duke interpretuar n skenn e Teatrit t operas n rolin e solistes s par. Cilat do jen angazhimet tuaja t ardhshme ?
  - Jam duke punuar pr opern "Traviata" q n nntor do rivihet n sken, gjithashtu dhe pr nj oper tjetr "Dasma arbreshe" e kompozitorit kosovar Rauf Domi q do t jepet premier n Gjakov me rastin e fests s Pavarsis, n 28 Nntor.
  - "Traviata" sht vn disa her n sken. Ju keni marr pjes si protagoniste n rolin e Violets. Cilat jan emocionet e ktij roli tek ju?
  - Po, pr her t par "Traviata" u vu n vitin 2001 dhe ky sht sezoni i tret q rijepet. Ka disa ndryshime t vogla, sepse tani kemi nj dirigjent t huaj, italian. sht nj rol shum i dashur pr mua, nj rol me t ciln jam msuar dhe afeksionuar shum. Nj personazh q t l shum hapsir pr t ndryshuar. Sa her vihet, ka dika m t arrir dhe m ndryshe. Pastaj do dirigjent q vjen ka krkesat e tij dhe sjell gjithnj nj prvoj t re. sht nj rol q vjen duke u prsosur.
  - "Dasma arbreshe" sht nj opera e kompozuar nga nj kompozitor shqiptar. Me sa duket dhe nga titulli duhet t flas pr traditat e bukura shqiptare, pr arbresht...
  - "Dasma arbreshe sht vn nj her n sken, me nj kngtare nga Kosova. N ver kompozitori Domi m takoi dhe m propozoi rolin e Marsuls. sht nj opera shum e bukur, e mbushur me tradita dhe motive arbreshe, dhe ka brenda shum element dhe tradita nga ky folklor, nga ky kontigjent shqiptarsh q u larguan pas vdekjes s Sknderbeut dhe kan ruajtur m mir se t gjith zakonet dhe traditat e t parve t tyre.
  - sht hera e par q ju kndoni nj rol shqiptar, n nj opera shqiptare?
  - N fakt un kam knduar dhe opern e Aleksandr Peit "Oirat", por ishte me tekst italisht. Ndrsa tani sht hera e par q kndoj nj rol n shqip. E reja dhe e bukura sht pikrisht kjo, t knduarit n shqip. N prgjithsi jemi msuar q operat t'i dgjojm n italisht, por do gjuh ka t veantn e saj dhe n shqip mund t arrihet n perfeksion.
  - Pas gjith ktyre, do jet shnuar n kalendarin tnd artistik?
  - M pas n projektet e mia sht opera "The room" edhe kjo do kndohet n shqip, nj projekt m i vonshm, ndoshta pr janarin.
  - Di q kolona zanore e filmit "Lule t kuqe, lule t zeza", mban zrin tuaj. sht realizuar me shum mjeshtri...
  - Ishte nj ide e kompozitorit Kujtim Laro. Nj eksperienc shum e bukur dhe e veant. N fakt muzika ishte e menduar me nj orkestr t madhe, dhe me disa prpunime moderne. N fund ajo q ishte zgjedhur ishte vokali, duke ln disi mnjan efektet muzikore.
  - Ndryshimet q kan ndodhur n drejtimin e TOB-it a kan ndikuar ndopak tek ju artistt?
  - Ndihemi mir, sepse Zhani Ciko sht vet muzikant dhe i njeh mir problemet. Por ajo q pr ne mbetet nj plag e pashrueshme jan pagat. T gjith ne buxhetort e shtetit jemi me paga skandaloze. Mbi ne artistt bhen padrejtsi t mdha. Kur vihet nj shfaqje premier ne paguhemi me nj shprblim qesharak. Pr rivniet e tyre lodhemi njlloj si t parn her dhe nuk paguhemi m. Kjo nuk sht e drejt. Dhe pr kt rivnie ne punojm m muaj t tr. Ministria e Kulturs nuk jep fonde pr artistt.
  - Le t kalojm prsri tek drejtori i ri...
  - Ju gazetart gjithnj tek kto gjra sulmoni (qesh). Mund t them q Zhani Ciko sht nj profesioinist i vrtet. Por edhe institucioni yn ka shum probleme pr tu menaxhuar. Ne ja kemi br prezente punn e pagave dhe duhet q ato t zgjidhen njher e prgjithmon se prndryshe si n t gjitha institucionet shtetrore shqiptare njerzit do ikin, dhe nuk do mbetet m askush.
  - N inisiativat private q ju ndrmerrni si jan shprblimet. A jan t knaqshme?
  - Jan shum m t larta. Privati gjithnj bn kontratn n fillim.
  - A ka konkurenc dhe ambicie mes artistve pr tu ndrthurur n projekte?
  - Nuk e kam iden. Un nuk jam njeri klanesh. Kur m kan propozuar, un kam punuar dhe kam dal e knaqur. Nuk jam futur kurr npr intriga. Gjithsecili ka aftsit e veta. Pr mua ka vend pr t gjith.
  - Artistt jan gjithnj n ikje. Po ju a e keni menduar nj gj t till?
  - Un e dua vendin tim, dhe si pak profesionist kam knaqsin dhe komoditetin t rri pran familjes dhe pran vendit tim. N fakt t gjith artistt po ikin ku t mundin. Do vij dita q TOB do marr kngtar vetm nga jasht, sepse t gjith do ikin. Qeveria shqiptare merret gjith kohn me politik dhe askush nuk mendon pr vlern m t madhe q ne i prcjellim t ardhmes. Kultura sht vlera q nj popull l.
  - N eksperiencat e fundit t shfaqjeve t TOB/it kan ardhur dhe shum kngtar t huaj. Ato paguhen si ju, apo ndryshe?
  - Si ne nuk paguhet askush. Ato vijn me kontrata. sht ndrtuar n mnyr t till arti atje, q menaxhert i gjejn shfaqjen, i bjn kontratn dhe artisti merret vetm me interpretimin e rolit. Ne ktu s'na paguan askush. Dhe sht e tmerrshme t mendosh q pr nga niveli jemi n shkallt m t larta, ndrkoh q pagesa sht ofenduese pr punn q bjm. Problemet shqiptare jan shum t thella. Duhet q t bhet patjetr dika pr ne artistt.
  - N shfaqjen e fundit t "Bohems" kishte kngtar lirik nga e gjith bota. A jan ato t nivelit tuaj?
  - Ka artist t mir, m pak t mir. Mendoj se Shqipria ka kontigjent shum t mir. Duhet punuar me ta.
  - Duke iu kthyer TOB-it, di q dhe kushtet n t cilat ju punoni jan shum t vshtira. A po bhet ndonj gj?
  - N fakt Zhani sht duke u prpjekur pr mirmbajtjen e godins. Dshira e tij sht shum e madhe, por nuk ka fonde nga Qeveria. Tani sht duke u br nj tender pr ngrohjen e salls. Ne kndojm "Traviatn" me fustane t hapura dhe na dridhen dhmbt nga i ftohti n sall.
  - Eva, di q ju keni nj familje: nj vajz 4 vjeare, Laurn, pr t ciln keni disa vrarje ndrgjegjeje...
  - Po, kam nj familje t mrekullueshme t cils i jam borxhlie, sepse shum her dhe nuk e shoh, prej angazhimeve t mdha. Kur kemi koncerte m duhet t shkoj n shtpi vetm pr t fjetur gjum. Imagjinoni q ndonjher n premier ime m nuk m tregon q vajza mund t jet me temperatur, pr t mos m prishur gjendjen artistike.
  - far ju thot Laura?
  - "Mami m merr dhe mua me vete". Por, un nuk e marr asnjher. sht akoma e vogl dhe kam frik se mos bn zhurm. Ndonjher pr t'i br qejfin e kam marr n prova. Rri urt dhe m sheh e uditur.
  - far ke dshir t bhet kur t rritet?
  - Nuk e di. Ajo sht shum e vogl pr t'i prcaktuar t ardhmen. Tani pr tani dua q ajo t rritet m dashuri dhe prkujdesje. T tjerat le t'i zgjedh vet me dshirn e saj.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  Tatjana Isaj - Parfumet? I ndrroj si mbreti grat


  Nga Brikena DEMIRAS @ SPEKTRI


  Ajo sht e bukur dhe vitet duket sikur nuk kan ln shenja mbi t. E quajn "kngtarja e qytetit t Elbasanit", pasi veprimtarin e saj artistike e nisi n kt vend. Quhet Tatjana Isaj. Jeton n Gjermani prej tet vjetsh, bashk me familjen, por sht rikthyer pr t marr pjes n festivalin "Knga Magjike" dhe pr t pruruar dy albume me kng t lehta dhe kng popullore e arbreshe t prpunuara. Larg Shqipris, megjithat kngn nuk e largoi pr asnj ast nga shpirti. Shumkush do ta mbaj mend duke knduar kng pr partizant dhe partin e asaj kohe. Ndrsa n skenat e sotme ajo vjen ndryshe, jo vetm n pamje e n look, por dhe n mentalitet.
  Karriera
  Mbaroi shkolln e kantos, pr mezzosoprano dhe filloi t kndoj n ' 81-in, n Festivalin e 22-t t Radiotelevizionit Shqiptar. Mori pjes n festivalet e tjera deri n t 30-in. Karriera e saj si kngtare mbizotrohet nga kngt balad, ato t karakterit epik e dramatik.
  Albumet
  "N muzikn e leht un gjej veten time, aty mund t them se quhem Tatjana. Edhe pse kam tet vjet q s'kndoj, kam mbledhur materiale dhe jam n prag t prurimit t dy albumeve, me 21 kng, 11 nga t cilat i prkasin rryms s leht, ku mbizotrojn temat e mentalitetit t t rinjve, dashuria mes njri-tjetrit, asaj q ndodh dhe asaj q duhet t jet n t vrtet, nj dashuri e sinqert, si dhe kngt popullore, kryesisht ato arbreshe, me mallin e emigrantve", tregon Tatjana. Albumi i par, quhet "Mos ma prgjoni dashurin", me kompozitor Edmond Rapin, ndrsa i dyti "Arbri t qofshim fal", tekset e kngve jan t ripunuara nga bashkshorti, Nehat Sabriu, kurse kngt jan t kompozuara nga ajo vet dhe Naim Gjoshi. Tatjana i prket zhanrit t "chanson-eve", t kantos. "Megjithat knga arbreshe m flet n shpirt dhe n vokal. Mundohem t nxjerr dramatikn time, shpirtin emocional, mallin, dashurin e atyre njerzve q jan shum larg dhe q nuk kan mundsi t shohin atdheun e tyre". Por pr t ardhur m pran shijeve t momentit ajo ka zgjedhur nj lloj prpunimi mes popullores dhe modernes q tani, si thot edhe vet "jan br paksa 'hit'."

  Grimi
  "Jetoj n nj vend ku thjeshtsia ia ngre njeriut vlerat. N Shqipri, n ditt e sotme, pamja ka marr rndsi tjetr dhe kjo thnie ka ekzistuar deri dikur si etiket, ndrsa atje n Gjermani vazhdon t jet realitet. Pothuaj trukohem shum rrall, m plqen kshtu dhe mbase ngjaj edhe m e re."

  Veshja
  "Jam pak klasike n veshje, edhe nse vesh xhinse. Kt mbase ma ka detyruar edhe puna q bj si avokate n firmn e ndrtimit t burrit tim. antat dhe kpuct sigurisht m plqen q t'i kombinoj. Kam nj dhom me kpuc, t cilat numrohen n rreth 300, pa e ekzagjeruar. Aksesort m plqej t'i zgjedh t firmave, por ka gjra shum t bukura q s'jan firm. Un jam e smur pas t shtrenjtave, por n Gjermani mund t zgjedhsh. Artistt shpesh prpiqen t mbajn imazhin me ann e firmave. Un s'jam e atij mendimi. Un blej edhe at q sht m pak e shtrenjt, por q sht e bukur."

  Parfumet
  "I ndrroj si mbreti grat, mund t hap edhe nj dyqan pa frik. Parfumi m jep moral, kur nuk jam zgjuar ende nga gjumi ndonjher m jep disponibilitet n pun dhe m bn t ndjehem m e gzuar. Preferoj firmat, s fundi Bvglarin, edhe pse sht paksa i shtrenjt."

  Sallonet e bukuris
  "U kushtoj pak m shum rndsi se sa duhet, kjo sht nj nga pikat ku nuk prputhemi me bashkshortin, pasi sipas tij "rrudhat t japin fisnikri". Un nuk mendoj q jam plakur, aspak, sht shpirti q t mban t gjall, por femrat duan t ruajn pak estetik. Un shkoj n palestr, luaj n piano, merrem me gjuhn gjermane, pra e shfrytzoj kohn, bj nj pun intensive me t gjith mundsit e mia, n t njjtn koh argtoj vetveten."

  Bukuria
  "Pr mua rndsi ka shpirti, tek nj shpirt jo i sinqert, bukuria sht zero."

  Vajza
  "Quhet Korozana dhe sht 16 vjee. Me vajzn time t vetme jam si shoqe, ajo sht edhe si nj motr pr mua. Kuptohemi shum mir, sht shum inteligjente, her pas here m jep moral, m pranon ashtu si jam, me t mirat dhe me t kqijat e mia."

  Bashkshorti
  "E kam m shum shok, punojm bashk dhe m imponon t bj at q kam qejf un t bj. N pun ne kemi marrdhnie zyrtare, po n t njjtn koh jemi edhe shum t afrt prsa i prket muziks, ai sht i apasionuar dhe di m shum kng se un. Kemi knduar n nj videoklip t dy kngn "Kur m vjen burri nga stani" dhe n at moment jam ndier me t vrtet e lumtur. Ai e sheh t bukurn me syrin q e shoh un dhe m prkrah pr do gj."

  Vendlindja
  " Dy vitet e fundit kam ardhur m shpesh, pr t par edhe vendlindjen, edhe pr t kaluar pushime. Nuk dua t le pa prmendur edhe qytetin e Prrenjasit dhe Librazhdin, ku kam knduar me shum pasion dhe kam kaluar vitet e shkolls s mesme, ato i kujtoj me mall."

  Pushimet
  Preferojm t shkojn larg, n Marok, Franc, (San Trope), Itali, (Milano), Turqi, Kroaci, nga sht me nnshtetsi edhe Nehati, por nuk harrojn edhe bregdetin jugor shqiptar, nga ku kan preferuar Dhrmiun. "Pushojm do tre muaj dhe meqnse Gjermania sht vend i ftoht, bjm gjithmon pushime verore, edhe n dimr."

  Identikit
  Emri-Mbiemri: Tatjana Isaj
  Datlindja: ?
  Vendlindja: Elbasan
  Vendbanimi: Gjermani
  Horoskopi: Ujori
  Ngjyra e preferuar: E bardha, e kuqja
  Kngtart e preferuar: Tina Turner, Celine Dion
  Hobi: Stilon dhe qep disa nga veshjet e saj.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  Mihrije Brahja M plqen t luaj me ngjyrat e flokve

  Me pak kilogram t shtuar kngtarja Mihrije Braha duket edhe m e hijshme. Me nj krijimtari muzikore gati njzetvjeare, me shume albume muzikore koncerte e festivale, Mihrije Braha, mbetet edhe sot po ajo, e dashur, e afrt, aktive dhe prher e shpenguar nga do kompleks.
  Momentalisht po prgatit albumin e ri muzikor dhe sapo ka ardhur nga disa koncertete n diaspor.
  Mihrija sht nj kngtare q i kushton rndsin e vet look-ut, mods dhe paraqitjes skenike. Edhe fotot e saj jan n kt vazhd, sepse prher dshiron t duket ndryshe nga t tjerat.

  Grimi: Grimin e prdori me shum kujdes dhe me nj zgjedhje shum t sakt sepse ka shum rndsi firma dhe forma por edhe momenti. Gjat dits prdori nuanca m t lehta q t dukem sa m natyrale kurse n rastet kur kam spektakle apo paraqitje t tjera i kushtoj nj kujdes m t veant sepse ktu kam parasysh veshjen dmth ngjyrat apo paraqitjen komplete vizuale. Prej firmave t njohura prdor kremat e Hormetes, Lancome, L'Oreal, Cristian Diore etj. dhe nga ngjyrat e flokve prdor Elea Tuko Trade. Jam br bionde sepse m plqen t luaj me ngjyrat e flokve

  Parfumet: Mund t'iu them se jam e pasionuar pas parfumeve dhe m s teprmi prdori Gucci Rush, Elizabet Tejlor etj.

  Veshja: Sa pr veshjen mund t them se nuk eksperimentoj por strikt vishem n sken me nj kuptim dhe prmbajtje komplete duke pas parasysh kngn, modn etj. Shpesh vishem me kreacione t blera jasht vendit dhe ekstravagante. Gjithashtu vesh edhe dizajnime nga autor t vendit dhe kohve t fundit me dizajnet m t reja t Kujtim Berishs nga Gjakova.

  antat dhe kpuct: antat dhe kpuct i blej sipas sezonit, gjithsesi me nj kujdes dhe pasion t veant, sidomos ne pranver dhe n ver. N jetn e perditshme prndryshe mbathi ato kpuc me t cilat ndjehem m komode.

  Aksesort: Kam shum dshir q t'i blej dhe kam koleksion t madh t tyre dhe nga t gjitha vendet ku kam shkuar por shum pak i prdori dhe fare pak jan kombinim me veshjen time. Megjithat, ndonjher sipas nevojes s kombinimit pr nj moment skenik apo dika tjetr, aksesort nganjher i v dhe i kombinoj me pamjen time vizive.

  Moda: Kam marr pjes n shum koncerte jasht Kosovs por edhe brenda dhe gjithher interesohem pr moden e fundit dhe gjithmon vishem kushtimisht sipas saj. Ndonjher edhe mundohem q t plotsoj edhe nga fusha kreative e imja apo edhe e kreatorve t mi.

  Aerobia: Deri m sot mund t them se pak koh m ka mbetur pr t u marr me aerobi t ciln e vlersoj si shum t nevojshm. Megjithat, nj gjimnastik t leht e bj edhe npr hotele edhe n shtpi me nj kujdes q vija e trupit t mos m devijoj.

  Dhuratat: Dhuratat i kam pr shpirt dhe i moj, kam dshir q t m befasojn por edhe t'i befasoj miqt dhe njerzit e mi. Me dshir jap dhe pranoj shum dhurata.

  fare vlereson tek vetja: Tek vetja vlersoj sinqeritetin dhe shpitbardhsin si dhe gjendjen e pangarkuar shpirtrore nga asnj lloj xhelozie.

  far do te kishe ndryshuar tek vetvetja: Asgj.

  Tirana: Tirana sht qyteti i shpirtit tim dhe jam shum e lumtur q Tirana prher e m shum po shndrrohet n nj metropol far e ka merituar. Pas Prishtins, me dshir do t jetoja n Tiran.

  @SPEKTRI

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  Mihrija
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  Mariza Ikonomi: 2004... dua t zhdukem - Nga Violeta Murati


  Nj dit pas Festivalit t RTSH-s, Mariza Ikonomi merr nj telefonat anonime, ku i krkohet t mbyll gojn dhe t mos jap asnj koment n media pr mimin; ajo tregon gjithka ndodhi pas kuintave n natn finale t festivalit, si u ndan mimet para prfundimit t festivalit.

  Ishte nj ftes gati n "lutje" q i ktheu mendjen kngtares Mariza Ikonomi pr t qen srish pjesmarrse n Festivalin e 42-t t Kngs n RTSH. Ajo kish vendosur t mos i hynte m konkurimeve npr festivale, por kt her u josh nga premtimi se fituesja do t shkoj n Festivalin Evropian. U prgatit totalisht, madje dhe kompozoi enkas pr mimin e par. Ndrsa erdhi prap zhgnjimi pr Marizn q bashk me shum arsye t tjera, e "detyruan" t linte skenn edhe pse knga e saj u vlersua me mimin e dyt. E bindur ajo thot se nuk do t jet npr festivale, derisa t rregullohen problemet e ndarjes s mimeve. sht shprehur ashpr n shtyp dhe reagimi ka qen nj telefonat anonime, nj dit fill pas festivalit. Mariza e ka njohur zrin, por nuk mund t thot t vrtetn. Ndrkaq e ka garantuar anonimatin e telefonats se knga sht trsisht kompozim i saj dhe jo krijim i Adrian Hils, si e akuzonte zri pas telefonit. Mariza Ikonomi tregon ekskluzivisht pr "Spekter", procesin e ndarjes s parakohshm t mimeve dhe arsyet e braktisjes s skens.
  Pse braktist skenn kur u ndan mimet?
  Un nuk e braktisa skenn dhe m vjen keq q sht komentuar aq shum ky moment n shtyp, madje sht shkruar dhe pa m pyetur fare. Dua t jem e qart pr nj gj. N astin kur jan ndar mimet nuk ndodhesha fare aty. U largova, sepse e kuptova q nuk do t merrja mimin e par. Nga ana tjetr pretendoja, por dihet si bhen vlersimet ktu, un s'kisha asnj mbshtetje pr t shpresuar.
  Kjo do t thot se keni marr vesh mimet prpara ndarjes?
  Pak a shum...Madje kisha marr vesh edhe se kush do ta fitonte. Prandaj mendova se do t ishte m mir t ikja. sht m mir t zhdukem, "kjo ka mbetur n kt nat", e thot dhe vet knga.
  Sa koh para ndarjes jan prfolur mimet?
  Nuk dua t flas pr kt, por dukej shum qart se kush do ta merrte mimin e par. Kaq mund t them. Gjithmon mimet jan ndar m prpara.
  Ju hyt n festival me pretendimin absolut pr mimin e par, apo e shtyr m shum nga premtimi i Festivalit Europian?
  Nuk ushqeva ndonj iluzion t madh pr mimin e par, por, sigurisht, edhe m tundonte shum premtimi i Festivalit Evropian. Ndrsa mora nj vlersim si pr festival. Kjo nuk do t thot se un nuk pretendoja, por duke ditur se si sht br ndr vite me vendet e para t festivalit, isha e bindur se dhe kt her e njjta gj do t ndodhte me mimin. Pastaj nga njra an, bra mir q s'e mora mimin. Kt e them nga fakti se n konkurim mungonin emrat "Big" t muziks son. Po t kishte marr mimin Rovena Dilo ose kngtar t shquar t muziks shqiptare, do ta kisha pranuar me mjaft urtsi mimin e dyt. Por, aty u b nj bashkim i "Etheve t s premtes", saq un u ndjeva dhe pak e zhgnjyer nga kjo an.
  Pjesmarrja e kngtarve t "Etheve..." u b shkak i zhgnjimit tnd...?
  Nuk kam asnj gj kundr ktyre kngtarve. Ato n t ardhmen mund t bhen kngtare shum t mira, por do gj e kam me organizatort e festivalit q solln organizimin q thash m lart.
  Ke rezerva pr organizatort?
  Un kisha rezerva pr mimet q u dhan n festivale, sepse u dallua qart se nuk vlerson juria, por organizatort e festivalit. N prgjithsi kjo sht br.
  Ishe prgatitur para festivalit psikologjikisht, shpirtrisht pr t marr mimin e par?
  Ishte nj periudh shum e shkurtr gjat s cils punova pr kngn, por u lodha shum dhe duke qen se ishte nj krijim i imi, u prpoqa n maksimum t bja dika t bukur. Po ta kishte br kngn ndonj kompozitor tjetr, s'do t isha mrzitur, por duke qn se ishte krijimi im, me tekst t motrs sime, nj bashkpunim familjar pak a shum, duke i shtuar gjith kapacitetin tim, mendova se mund t arrija dika. Por, nj gj ishte e qart, publiku nuk e kuptoi kngn. Dhe kjo ishte pjes e zhgnjimit tim, ndoshta publiku yn sht msuar me ritme m gazmore, m popullore. Megjithat, nuk e shmang dot at emocionin kur do gj mbaron s krijuari, ankthin se si do ta pres publiku muzikn tnde. Ndrsa, vargjet e kngs q prjetonin dilemat shekspiriane, ishin keqkuptuar duke e cilsuar kngn n trsi si vajtimtare. Ajo nuk sht e till, sht e kundrta, ajo sht nj kng plot shpres. Prtej personales, knga prfaqson faktikisht at q po ndodh tek ne dhe q mbyllej me nj shpres t madhe. Teksti i prmbahej mesazhit t s ardhmes. Kjo sht e vrteta, se njeriu ka batica dhe zbatica. Kt kisha shprehur dhe n t njjtn koh e kam prjetuar dhe personalisht.
  Pse ke zgjedhur ta krijosh vet kngn, nuk kishe besim tek kompozitort e njohur?
  Ndjehem m mir kur i bj kngt vet, sepse gjithmon kur m kan br kng t tjert, ata q m kan dgjuar m kan thn: "Ke z t bukur, por vuan pr kng". Ky ka qen opionioni i t gjithve dhe kur kam filluar t kompozoj, kam vn re se publiku i ka pritur m mir kngt q kam br. Ashtu si e njoh un veten, nuk m njeh asnj kompozitor. Kjo ishte dhe nj nga arsyet pse nuk pretendoja pr mim, sepse nuk kisha mbshtetje, nuk kisha asnj kompozitor t njohur.
  Si e more ftesn pr n festival?
  Un nuk kisha ndr mend t merrja pjes n festival. Kisha vendosur q nuk do t shkelja m npr festivale. Organizatort e tij erdhn vet duke m'u lutur... por n fakt m than ndryshe, m than se "kishin shum nevoj q un t merrja pjes". Ishte insistimi i tyre, nuk sht se kisha ndonj dshir t madhe. Joshja pr Festivalin Evropian vrtet sht dika pr Shqiprin. Pr ne shqiptart sht mir, n prgjithsi q t prfaqsohemi, por nuk sht ndonj gj e madhe.
  U duk se festivali u mbajt n kmb vetm nga t rinjt e "Etheve...", duket sikur keni rezerva pr kt nivel konkurimi, pse?
  Kam shum rezerva. Fakti q u gjenda mes dy kngtareve q vinin nga ai spektakl, ishte dhe nj minus pr festivalin, pasi dukej qart mungesa e emrave t muziks. N kt festival nuk morn pjes shum emra t njohur, pr t cilt un kam shum simpati, si Alma Bektashi, Eranda dhe Irma Libohova etj., kishte shum mangsira dhe meq u lanua q n fillim se ai q do t fitonte do t shkonte n Festivalin Evropian, nuk pash ndonj lloj interesimi nga kngtart e njohur. Jo se ata nuk jan t interesuar t marrin pjes, por e dijn se far lojrash bhen. Ata nj her e nj koh kan qen viktima t ksaj loje, n t ciln rash un. Mua m erdhi keq vrtet pr kt. Nuk sht e thn, pr mendimin tim, q fituesi i Festivalit t RTSH-s t shkoj n at Evropian, duhet gjetur nj mnyr tjetr, sepse ka shum kngtar t mir ktu q mund t shkojn.
  Ke deklaruar se nuk do t marrsh m pjes n Festivalin e RTSH-s, pse?
  Un kam thn se nuk do t marr m pjes derisa t gjendet nj rrugzgjidhje pr mimet. Kjo nuk dihet se kur mund t gjendet n Shqipri. Ose organizimet e festivalit, t marrim pr shembull fonin, e cila kishte shum probleme, saq shum kngtar nuk e dgjonin veten mir. Ather si mund t bhet nj festival q kndohet live, kur nuk jan marr masat e duhura.

  Mariza: M krcnuan n telefon...e njoha zrin
  Komentet tuaja pr zhgnjimin e mimit kan qen mjaft t ashpra. Keni pritur reagime?
  Po, ka pasur reagime. Nj dit pas festivalit mora nj telefonat misterioze. Ishte mngjes hert kur dikush m thot: "Dgjo ktu ...", ishte z i ashpr, por m'u duk i njohur. Un i thash q t m prezantohej se kush ishte. Por, ai m krcnoi duke m thn q un t mos prononcohesha m npr gazeta pr punn e mimit, si dhe pr pun teksti m tha: "Mos u merr me tekstet e gocrinave". Gjja q m shqetsoi m shum ishte fakti q m tha nga telefoni: "Un jam shum i sigurt se ajo knga q ke br nuk sht e jotja, por ia ke marr Adrian Hils", dhe e mbylli telefonin pa treguar emrin. Un u tregova shum e qet n ato momente, duke qen se isha dhe n gjum. Iu prgjigja duke e siguruar se knga ishte e imja, i thash se mund t bnte far t donte, madje do t m bnte nj nder shum t madh nse m nxirrte npr gazeta, sepse si pr mir dhe pr keq gazetat do t flasin pr mua.

  Ku do t'i kaloj festat e fundvitit Mariza?
  Ku ishit pr Krishtlindje dhe vitin e ri ku do ta kaloni?
  Nuk u largova nga shtpia, sepse do vit i kam festuar kshtu dhe ia kam kaluar shum mir. Kurse Vitin e Ri nuk e kam festuar asnjher n shtpi, sepse kam qen n pun. Kt vit jam e ftuar n nj shfaqje me KFOR-in dhe besoj se edhe aty do t'ja kaloj mjaft mir.
  far dhurate prisni pr Vitin e Ri?
  Vjet m erdhi nj shtpi e madhe e Zotit. Un, n fakt, prisja ndonj gj tjetr m femrore, ndonj bizhuteri. Megjithat, edhe ajo dhurat m plqeu shum, duke qen se edhe besoj tek Zoti. N t vrtet nga viti 2004 krkoj vetm qetsi dhe t mos kem m zhgnjime.
  Ju jeni besimtare e krishter, a luteni dhe sa besoni n fe?
  Un gjithmon lutem. do dark e kam t nevojshme t lutem dhe kjo sht ajo q m mban n form, m bn t jem optimiste dhe t mos mrzitem. sht riprtritje e shpirtit. Por, nuk e shmang dot momentin kur vjen i hidhur. Dhe kaq shum zhgnjime nuk duhen. sht shum e thjesht t fitosh gjithmon, por disfatat mua m kan msuar.

  @SPEKTRI
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400

  EDA ZARI

  Nj mij e nj nett e Eds

  Nga Elsa Demo  Stari i muziks jazz rrfen pr librin e saj, nj biografi e Dinastis Lela. Pr her t par ajo tregon pr jetn private, bashkjetesn prej nnt vjetsh q nuk ka prfunduar ende n martes me gjermanin Jung, babain e djalit t saj t vetm, Henning. Ja prse ajo e shikon t pashpres nj koncert n Tiran. Zari: "M shtern energjit me Shqiprin"

  ".... Nga mesi i potpuris, dinamika e grupit u ul pr t'i ln vend solos s "obanit", i cili mbante si nj fmij t sapolindur klarinetn e tij mbi gjoks, pran zemrs. Klarineta e zez dominonte mbi kostumin e bardh kombtar q "obani" kish veshur. uditrisht, qeleshja q kish mbi kok i qndronte gati n t rrshqitur n nj an t koks kaurrele. Gishtat e trash, por q nn projektorin ngjyr neoni blu dukeshin t magjishm, lvizn t ngeshm mbi klarinet e cila "prodhoi" n moment nj Glisanti, q e pati fillin me nj pianisimo, e cila shoqrohej njkohsisht dhe nga soundi i fryms s tij. Kjo Glisanto mbeti pak sekonda n ajr dhe m pas ra tek spektatori, sikur t ishte nj araf i mndafsht ngjyr shampanje, mbi nj grua q sapo qe zhveshur lakuriq e priste t prkdhelej nga duar plot epsh. Pas nj pauze, ku do kush qe n gjendje t dgjonte rnien e nj gjilpre, gishtat e "obanit" filluan srisht t rrshqisnin, akoma m me nge duke mbajtur kt radh nj ton vibrato t lir e q nuk kish burr nne t'i vinte kufi. Kjo e fundit u pasua direkt nga nj pasazh "tmerrsisht" virtuoz q ia rrmbeu zemrn pa leje dhe n fund ia dhuroi duke e shoqruar me triola trilash, sikur donte t krkonte t falur.
  Qe nj marrdhnie e lasht midis tij dhe Klarinets. Nj "merr e jep", dialog
  midis shpirtit dhe instrumentit. Asnjher nuk ishin munduar t'i ndanin "rolet",
  "kush qe burri e kush gruaja". Kjo qe dhe arsyeja q askush nuk do t ishte n gjendje t hidhte n partitur kt "marrdhnie" dhe tr dialogun spontan, nprmjet nj shenje note tete, gjashtmbdhjetshe, t lidhura apo zgjidhura, kreshento apo dekreshento, fermate apo me pik etj. etj. etj. pa fund...Publiku mbante frymn. Disa muzikolog e etnolog t huaj shtrngonin karriget duke i br syt dhe vesht dopjo. Po t njjtin situacion kish krijuar Remzi Lela (obani) n turneun q kish patur Filarmonia e Shtetit n Mosk dhe Shn Petersburg (ish Leningrad) n fillim t vitit '60, ku ai bashk me Mentor Xhemalin (Artistin e Popullit) i patn ln gojvarur rust q mbaheshin pr balalajkat e tyre virtuoze...Me nj fjal, askush nuk do t mundte t fliste rreth uris, dhimbjes, dashuris s humbur, pasioneve t ndrydhura, lumturis s gjetur, nprmjet Klarinets, ashtu si dinte 'Ai'...".

  Ajo zhveshi pa turp emocionin q i ka shkaktuar kabaja e dajs saj, legjends prmetare, Remzi Lela. Muzikn, gruan, erotikn, Zari i bn njsh. Kjo sht Eda pr t ciln muzik do t thot sensualitet, dika e rndsishme dhe pr kt ajo vet nuk ka asnj dyshim ta pohoj me bindje. Nuk sht shkrimtare, megjithat e ka mprehur penn m s miri pr t rrfyer tek "Biografia e Dinastis Lela & Dasmat Shqiptare" pr ata, Lelat e Prmetit. Jan kujtime ku ajo shfaqet si pas nj mjegulle. Esht nj kronologji e gjith fillimeve t saj, se kush ia ka shtn muzikn nn lkur, n prehr t kujt sht ulur, kush jan dajat q mbijetuan n komunizm. Jan "nj mij e nj net", si i quan ajo kujtimet t cilave sht duke iu dhn dorn e fundit, pas dy vjetsh.
  E ardhur pr her t par n Tiran me njeriun q bashkjeton prej nnt vjetsh, Zari tregon pr librin q ka n duar, dshtimin n nntor t koncertit n Athin dhe kthimin srish n pranver tek emigrantt shqiptar atje. Prkundr t gjitha ngjarjeve t fundit q nuk kan prekur suksesin e albumit m t ri "Statement", Eda kthehet me angazhimin si ambasadore e javs s kulturs shqiptare q zhvillohet n Dyseldorf, n muajin mars. Kngtarja shqiptare e muziks jazz, q prej 14 vjetsh jeton n kt qytet pa pasaport gjermane n xhep, deklaron se m n fund ka filluar t vr n pun at "inatin e brendshm", pr t prcjell ann tjetr t medaljes s imazhit shqiptar n Gjermani. Pr her t par ajo tregon prse jan ftohur energjit me Tirann pr nj koncert t pamundur e shumfolur n vitin 2000.

  Back to the roots
  As jazz, as folklorik. Albumi i fundit i Eda Zarit sht "kthim tek rrnjt"-"Going back to the roots", si e quan ndryshe ajo. "Esht paksa kronologjik pr jetn time. Aty jan gjith stilet q kam lvruar deri tani: elementt foklorik dhe moda jazz, por pa prishur njra-tjetrn". Pr t huajt ky sht nj profil i pastr etnik, q n zrin e Eda Zarit tingllon ekzotik, nj ekzotizm q m shum se t panjohurs i ngjan krkimit t pazakont n nj rrug ku edhe mund t dshtosh, krkimit pr t ngjizur tharmet e kulturave t ndryshme, t pangjashme n dukje, jazz dhe folk, jazz dhe tinguj nga nj etnos ballkanik.
  T ksaj atmosfere jan kngt "Beng-Beng", "obani", kushtuar dajs Remzi Lela, "Ra faja prej fiku" sjell n nj tjetr pamje, por pa humbur ngjyrn e folkut. Esht edhe "Kaba" nj pjes instrumentale, ku sht futur nj kor miks me monologun e klarinets s jugut. Kabaja ka trhequr vmendjen e etnologve. "Klarineta dhe zri sht e veanta e "Statement", - thot Zari. Kto ajo i veon si hite t albumit. Ndrsa, knga q ka m przemr sht "Prelude to Albania Nature", kushtuar natyrs shqiptare. E gjitha frymzuar nga peisazhi prmetar: nj nat, nj hn, delet n kullot, mullart, kmbora e nj dashi. Tek "Prelude" ndodh ajo q Eda e quan "kristalizimi i t gjitha elementve", perkusionit, pianos, q e bn t prekshme dhe t paprekshme mistikn.
  "E di q ky peisazh paqsor sht krejt i kundrt me natyrn q kemi ne si shqiptar, n kontrast me energjin dhe temperamentin ton. Kjo hyn tek krkimi n art, i cili nuk ka fund. Por, un jam nga ato q i jap fund dikaje, q i jap fund edhe nj albumi q s'mund t quhet i plot, nse nuk prcillet si duhet tek publiku".
  N t gjitha kngt e saj ndihet stacionimi prgjat "orient trip"-it, udhtimit oriental, do thoshte ajo. Jo m kot n bandn e saj bjn pjes instrumentist nga vende, si Venezuela e Maroku e s fundi edhe dy dajat Lela, q kan marr pjes n bandn e saj n albumin "Statement" e q tashm nuk jetojn m. Zari ka preferuar t fus n kt album instrumentet shqiptar, si llahuta, defi.
  Pra, jan kultura t ndryshme. "Gjithka ka qn e piketuar pr "Statement" dhe e gjitha duket si nj demokraci e shndetshme. Njeriu pasi kryen nj cikl vjen tek pika e fillimit pr t'ia nisur nga e para srish. Ndoshta duhej t kaloja tek t gjitha ekskursionet pr t mbrritur n kt pik". Eda Zari komenton kshtu urin pr nj muzik tjetr, uri q erdhi qysh ato vite t Liceut Artistik t Tirans, kur veshi i saj ishte i mbushur me polifoni, me muzikn e Lelave "artist n shpirt e zemr".

  Reshtin edhe energjit pr Shqiprin
  Java e kulturs shqiptare n Dyseldorf sht pjell e Eda Zarit. Ministri gjerman i Kulturs, dr.Michael Vesper, nj lexues i Kadares, gjithashtu do t'i prkrahte iden pr nj jav kultur shqiptare n qytetin gjerman, t ciln Zari disa muaj m par do t'ia parashtronte si projekt ish-ministres s Kulturs, Arta Dade. "Shqipria njihet si vend i ngjarjeve negative. Vetm kt faqe t medaljes ka nnvizuar media. Duke patur nj inat t brendshm, vendosa t prgatisja kt projekt pr t cilin ministri Vespers ra dakord. Kjo jav pr kulturn shqiptare, q zhvillohet pr her t par, do t ndryshoj sado pak imazhin q ka shumica e vendeve t huaja pr Shqiprin". Zari pretendon se fill pas Dyseldorfit jehona mund t prcillet edhe n vende t afrta me Gjermanin, si Holanda e Belgjika. Ajo e shikon pozitiv gjithashtu konfirmimin q ka dhn pr pjesmarrjen, shkrimtari Ismail Kadare.
  Por, nga gjith deklaratat e deritanishme, t habit nj e vetme: po i shuhet dshira pr t dhn koncert n Tiran. Pas dshtimit t prpjekjeve n bashkpunim me nj televizion kombtar pr nj koncert recital, Eda Zari ka frik se ky koncert nuk ka pr t'u realizuar ndonjher. "Nuk e quaj m primar koncertin n Tiran, fatkeqsisht jo m. M reshtn energjit pr nj gj t till. Ajo q ndodh ktu sht se sa optimist jan njerzit, por kur vjen puna praktikisht, gjith energjia iu humbet menjher". Ajo numron shum arsye pr mosrealizmin e koncertit. Nj nga ato sht arsyeja financiare. Ndokush mund t thot: kaq nuk mund t bj Eda Zari pr shqiptart e saj? Por, pas saj sht nj band prej 8-9 vetsh, nj band t huajsh q jetojn me at zanat.


  Preferoj bashkjetesn
  Prej m shum se dhjet vjetsh n Gjermani, por Eda Zari mban n xhep pasaportn e kuqe, at shqiptare. "Nse dua t jem ambasadore e kulturs shqiptare atje, nuk mund t jem me pasaport t gjelbr". Kjo sht zgjedhja q ka br artistja shqiptare e jazz-it, t cils pr her t par mundm t'i shkpusim nj sekret nga jeta e saj private. Eda Zari sht nna e nj djali 9-vjear. Quhet Henning Jung. Eda rrfen se ende nuk ka zgjedhur martesn si mnyr jetese me gjermanin Jung. "Kam dgjuar t shkruajn se Eda Zari sht par ktu apo aty. Prej nnt vjetsh un jetoj me partnerin tim. Nuk kemi vn kuror dhe as jemi lidhur me letra me vul n Bashkin e qytetit. T dy preferojm bashkjetesn, ndoshta edhe pr nj koh t mir", - prfundon Zari me nj ton indiferent, sikur do t'i vr kapak nj her e prgjithmon ktij kurioziteti pr jetn e saj private.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  E. Zari
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 19. #19
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Antarsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  596
  ELIZA: "ME RITM DO T VAZHDOJ"

  Eliza Hoxha, atraktive, elegante dhe paksa apkne n sken, ndrsa mjaft e thjesht n jetn e prditshme. E njohur n botn e muziks shqiptare me hitin e saj Pendimi. Eliza sht 29 vjeare. E rritur n nj mjedis ku mbretronte fryma muzikore, ajo fillon t kndoj ende pa msuar mir t gjitha fjalt. N ndrtimin e karriers si artiste, e ka ndihmuar babai, (kompozitor), i cili ia ka kompozuar kngt e para. Eliza sht ndr kngtaret m t dashura dhe m t plqyera nga Kosova. N botn e muziks u lanua me kngn hit, Me ritm do t vallzoj. Me zrin e saj karakteristik dhe paraqitjen skenike, trheq t rinjt kudo ku shfaqet.

  sht arkitekte profesioniste, por knga e bri nj ndr figurat m t popullarizuara t skens muzikore. E gjendur shpeshher para udhkryqesh jetsore, ajo gjithnj sfidon. Temperamenti i saj dhe ndjenja pr t qen dikushi n jet, e shtyn q t mos ndalet. Hapat e saj n muzik jan t shpejt dhe t sigurt. Kultivon shije t re tek audienca. Publiku i jep forc q t vazhdoj tutje. Ajo premton se nuk do ta zhgnjej at.

  far kujtoni nga periudha e fmijris?

  sht pikrisht muzika, jo vetm q m ka mbetur n kujtes, por q ka qen dshir e madhe imja q nga fmijria. Jam rritur n nj mjedis ku mbretronte atmosfer muzikore, dhe babai im, q ather filloi investimin tim pr muzikn. Ai punoi kng pr mua dhe disa her mora pjes n festivalin Akordet e Kosovs. Bota ime, ka qen nj bot tjetr, jo si e t gjith fmijve. Skena ishte mjaft interesante. Pastaj, ballafaqimi i par me publikun, ishte magjepss. Para publikut jam paraqitur n moshn gjasht
  vjeare, ende pa filluar shkolln, me kngn Nns. Mbaj mend se ather ende nuk i shqiptoja mir t gjitha fjalt. Kan pasuar kngt tjera, t cilat i punonte babai im dhe katr vjet radhazi kam knduar n kt festival. Ndrkaq, vetm tani pas lufts, babai im ka arritur ti gjej ato kng dhe ti kem n fonotekn time.
  A do t thot q si fmij ju lindi pasioni pr kngn?

  Nse them si fmij, nuk jap prgjigje t sakt, sepse ather kam qen e pavetdijshme se far dua dhe pr far kam talent. Duhet ta falnderoj babain tim q ka investuar pr mua. N rrugn e secilit gjithmon duhet dikush, duhet prkrahja e dikujt... n rrugn time ishte babai.

  Knga sht art i komunikimit me njerz. Prse e zgjodht kt lloj arti???

  E zgjodha... ndoshta e ndikuar paksa nga babai. Pastaj dashuria natyrisht lind vetvetiu. Ndjenja e t qenit prezent para aq shum njerzve, pr tiu thn dika n nj form tjetr, sht knaqsi e veant. Si 16 vjee, u paraqita prsri n Akorde..., me grupin Irida, ku fituam mimin e publikut Okarinn e art. Ishte knaqsi e madhe. Ky ishte edhe viti i fundit i mbajtjes s festivalit. Rrethanat e krijuara pas vitit 89 n Kosov, ndikuan n prcaktimet e mia t mtejshme. Me apo pa vetdije, u prcaktova pr arkitekturn, dhe sado q ishte nj bot e panjohur, mendoj se e kam gjet vendin tim aty. Mirpo, dshira dhe pasioni im pr muzikn, kurr nuk u larguan nga un.

  Deri pas lufts, nuk keni qen shum e njohur...

  Gjat dhjetvjetshit, n Kosov ka qen nj vakuum i plot dhe un jam marr me studimet pr arkitektur. Pes vjet jam marr edhe me fotografin, si fotoreportere e s prjavshmes Zri. Fare rastsisht ndodhi kjo. Tek vendi ku banoj kan vrar nj moshatar timin. Pas dy ditsh u bn homazhe dhe un kam fotografuar thjesht pr t ruajtur nj kujtim pr veten veten time. Por, kto fotografi jan krkuar nga gazeta dhe jan botuar. Jam gjendur para dilems t punoj apo jo si fotoreportere... vendosa t punoj. Ky profesion m ka ndihmuar shum, sepse kam par nga afr shum gjra, q ndryshe nuk do t kisha mundsi ti shihja kurr. Fotografia sht nj moment q shnon nj ngjarje t caktuar, por nuk qndron e tra vetm tek nj click. Njerzit filluan t m njohin si fotoreportere. Megjithat, muzika ka mbetur m e dashura pr mua. Gjat tr ksaj kohe, kam punuar n prapasken. Kam ndjek trendet muzikore t muziks shqiptare dhe t huaj. Mirpo, ather n Kosov nuk kishte radio, as televizion, dhe mungonte hapsira prezantuese. Gjithka ndodhte brenda nj kafeneje, edhe nj ekspozite, nj promovim libri apo koncerti... dhe un nuk e gjeja dot veten n at form. Prandaj, n pamundsi pr t br at q doja, kam heshtur. Mirpo, gjrat ndryshuan. Lufta, deportimi jasht Kosovs, kthimi... Pas kthimit n Kosovn e liruar, dhe ballafaqimit me realitetin e ri, t krijuar pas aq sakrificash t popullit ton, jam ndjer n mnyr tepr speciale, q nuk di ta prshkruaj. Disa gjra duhej t vazhdonin, disa t fillonin... mirpo, t gjith kishim nj detyr t madhe, ndrtimin e Kosovs. Kjo ka qen sfid e re pr t gjith besoj.

  Iu kthyet srish kngs. Edituat albumin e par No.1 Eliza, tet kng q u pritn mir nga publiku...

  Realiteti i ri dhe puna e institucioneve, kan ndikuar edhe tek un. Ndjenja ime dhe pasioni pr muzikn u ngjalln prap dhe menjher kam shfrytzuar rastin t marr pjes n festivalin Show fest. Me kngn Me ritm do t vallzoj kam zn vendin e tret. Ather qe edhe momenti vendimtar pr mua, t merresha seriozisht me muzikn apo jo?! Kisha edhe fakultetin n gjysm, pastaj fotografin... megjithat, muzikn e kisha n shpirt. Mnjanova dy t tjerat dhe u prcaktova pr realizimin e ndrrs s kahmotshme, pra pr muzikn. Knga q m lanoi n botn e muziks dhe q i parapriu albumit tim t par, ishte pikrisht knga Me ritm do t vallzoj. Njerzit ishin konfuz n fillim, se a sht Eliza Hoxha fotografja apo kush... derisa m perceptuan mir. Rreth albumit, punuam n nj form tjetr, u angazhuam si ekip (me kompozitorin, tekst-shkruesin dhe marketingun), sepse n moshn time, jam e sigurt se nuk kam shum koh q t ec me hapa t ngadalshm. Nse duhej t bja dika, duhej ta bja shum shpejt dhe shum mir. Enisi (Presheva), e kuptoi tr at q doja... Punuam intensivisht disa muaj dhe kur doli albumi, bri boom, dhe u prit shum, shum mir.
  Kngt e mia shum shpejt u bn hite, thot Eliza.

  Nj pushim i gjat pas albumit t par. Ishte i qllimshm apo prgatitje pr albumin e dyt?

  Kam mbaruar fakultetin dhe pastaj kam filluar punn n Ministrin e Mjedisit. Ndrsa, pushimi prej gjasht muajsh ishte i qllimshm, sepse desha ti bj njerzit t mendojn pr mua. Jam orientuar n albumin e dyt, n mnyr q edhe ai t pritej mir. Videoklipi i kngs Pendimi, q i ka paraprir ktij albumi, sht pritur mjaft mir dhe kngt e mia, shum shpejt u bn hite... Nuk jam penduar fare q kam vazhduar me muzikn...

  Albumi i dyt, 100 % Eliza. Prse kt titull?

  Njerzit ishin kureshtar t dinin si do t quhej albumi im, numr 2, 3 apo... Kishim shum dilema rreth emrtimit. Por u prcaktuam pr kt titull, 100 % ka qen premtimi im, q Eliza do t jet ajo q ka qen edhe n albumin e par.

  Ku kndon Eliza m me zemr?

  Nuk do t veoja ndonj vend. sht ndryshe kur paraqitesh n ndonj sall koncertale, ku skena, ndriimi t bjn madhshtore. Njerzit jan ata q e bjn vendin m t dashur dhe atmosfern m t kndshme... si n Kosov, po ashtu edhe n Shqipri dhe vendet tjera ku kam knduar.

  A e keni humbur ndonjher kontrollin n sken, dhe nse po, prse?

  Kontrollin nuk e kam humb trsisht, por jam ndjer keq. Kam qen n Vlor dhe nj person m krkoi t kndoj kng serbe, jam stepur... Hera e par gjithmon sht sfiduese pr mua, jo vetm n Shqipri, por edhe n Kosov. N kt rast jam ndjer keq.

  A keni knduar ndonjher, thjesht pa qejf?

  Po. sht ndjenj e keqe, mundim pr vetveten. Un e dua kngn, por ndodh q ndonjher t jem pa disponim, prandaj sht pak e vshtir. Ndonse publiku nuk mund ta dij trsisht se far ndjen prbrenda nj kngtar apo artist, mund ta vrej pakz edhe gjendjen shpirtrore. Kjo sht njerzore, apo jo?!

  Zri juaj sht mjaft karakteristik. Sa i kushton kujdes pr ta zhvilluar ?

  Kam qen n shkoll t muziks, por nuk e kam prfunduar dhe e tra far kam, sht talenti. Babai m ka ndihmuar n shqiptimin e drejt t zanoreve dhe tekniks s kndimit. Pastaj dgjoj shum muzik, sidomos mnyrat e kndimit t femrave, interpretimet, shfaqjet e tyre n sken etj. Sado q nj femr sht e suksesshme apo jo, dhe n fardo gjuhe q kndon, i dgjoj dhe mundohem t marr ato gjra q m plqejn dhe q ndikojn n prmirsimin e kndimit tim. Ky ndoshta sht investim joprofesional, por q un e bj. N fakt, mnyra ime e kndimit sht tjetr nga far jan msuar njerzit t dgjojn n Kosov vite t tra. Por, un dhe gjenerata ime po kultivojm shije t re muzikore...

  far do ndyshonit tek vetja?

  Do ndryshoja ndoshta temperamentin, ndonse fal ktij temperamenti kam arrit t tejkaloj shum barriera n jet. Megjithat, jam shum gjaknxeht, ndonjher gjykoj shum shpejt, dhe pr kt pendohem m pas. Por, njerzit n t shumtn e herave, m kuptojn dhe m duan kshtu si jam.
  Brenda nj dite, n tri vende trsisht t ndryshme

  Si e kaloni nj dit? A ju ka ndodhur q brenda dits t jeni n zyr, n terren me zyrtart e ministris s Mjedisit apo edhe n koncert?

  Po, m ka ndodh. Amplitudat e ditve t mia jan t akorduara trsisht, ndonse ka jav q vetm shkoj n pun n ministri dhe kthehem n shtpi ku merrem me kngn, apo lexoj. Por, ka ndodhur q brenda nj dit, t jem e pranishme n tre vende trsisht t ndryshm nga njri-tjetri dhe me prgjegjsi t ndryshme, sikur t jen tri Eliza, komplet t ndryshme nga njra-tjetra. Edhe kshtu si thoni ju.

  Sa sht e rndsishme pr ju fjala dashuri?

  Ndoshta si fjal nuk sht shum e rndsishme, sa sht si ndjenj. Mendoj q secili njeri, fardo natyre qoft ai, ka dashuri n vete. Dikush di ta shpreh, dikush edhe nuk di. Mirpo, ne jemi ata q duhet t hulumtojm dhe ta gjejm te secili. Ka vend edhe pr familjen, kolegt, shoqrin, punn e sidomos pr njeriun e jets.

  Keni dik n jet apo vazhdoni t jeni vetm?

  Momentalisht jam vetm. Madje, kohve t fundit, mir q isha vetm sepse edhe sikur t kisha dik do m linte, se m tr kto obligime, sdo m duronte dot. Mirpo, sado q sht ndjenj e mir t duash dik, aq m e mir sht t jesh e dashur prej dikujt... natyrisht se n jetn time kishte njerz t veant... (mendohet) nuk dua t flas pr kt. Kjo sht normale. Por, fakti se jam vetm, nuk do t thot se nuk ndiej munges apo nevoj pr afrsin e dikujt, ose pr dashurin e dikujt, edhe pse shpesh mundohem ta kompensoj kt me hiperobligimet e mia.

  Dikujt i plqen popullariteti. Juve a ju pengon?

  Nuk m pengon, sepse m ka mundsuar t takoj shum njerz, tm hapen shum dyer, dhe ta kem vendin n shoqrin kosovare. Pasi jam njeri publik, e ndjej se kam m shum prgjegjsi t punoj pr Kosovn, sepse shum gjra lidhen me emrin tim, jo vetm n muzik.

  far ju bn t lumtur?

  Gjithka e mir.

  Po t dshpruar?

  Ndodh n jet q gjrat nuk t kthehen n mnyrn e njjt, prandaj njeriu dshprohet, sidomos prej njeriut q e do.

  Cili sht komplimenti m i mir q dikush ua ka br n jet?

  Sdi (hahahah). M rrethojn njerz t ndryshm prandaj marr komplimente t ndryshme, qoft pr muzikn, qoft pr gjra t tjera. M i veanti sht q shum njerz m kan thn se m duan pr shpirtin q kam e jo shum pr at far jam.

  A jeni xheloze?

  Jam. E kuptoj si shum normale ndjenjn e xhelozis n raport me nj person, n raste t caktuara natyrisht. Kur njeriu e do diknd, lidhet me t shpirtrisht dhe i ndan t gjitha, natyrisht ndjenja se do ta humbsh at, apo dshira ta kesh vetm pr vete, t bn t reagosh n mnyra t ndryshme, madje edhe t xhelozosh. Mirpo, nse dikund manifestohet tepr, sht ndjenja e vetme q i largon dy njerz. Planet e afrta, turne n Kosov dhe n Shqipri

  Pas albumit t dyt, u angazhuat shum edhe pr festat e fundvitit. Cilat jan planet tuaja pr vitin 2004?

  Prve promovimit t albumit t dyt n Mitrovic, q sht vendlindja ime, dhe n Tiran, n disko Kalvin, angazhimet kan qen krahas krkess n treg si dhe pr festat e fundvitit. Ndrkaq, planifikojm q n pranver t bjm nj turne live npr Kosov, Eliza me bend, dhe do shohim mundsit q nj turne t ngjashm ta bjm edhe n Shqipri, n qytetet m t mdha, n Tiran, Durrs, Shkodr etj. Tregun e Kosovs e njohim dhe e kemi m leht, ndrkaq tregun n Shqipri, ende po e testojm me videoklipet e mia dhe albumin dhe do shohim.

  Kush ju plqen nga muzika e vendit dhe e huaj?

  Ca m plqejn pr mnyrn e kndimit, ca pr mnyrn e prezantimit skenik. Do veoja Ardit Gjebrean, pastaj Mariza Ikonomin, Armend Rexhepagiqin, etj. ndrsa nga muzika e huaj do veoja Whitney Houston, Anastasian, Alicia Kyes, pastaj Madona... ajo m ka ln mbresa jo ndoshta shum pr mnyrn e kndimit, sa pr aftsin q tu mbijetoj kohs, ndryshimeve dhe trendeve n muzik. Deri te suksesi mund t arrijm shum shpejt, por, elsi qndron n at se si ta ruajm kt sukses.

  Sikur t t jepej shansi q t kndoje n duet, me k do doje t kndoje?

  Duet??? E pata planifikuar nj kng nj duet n albumin e dyt, por nuk e realizova. Nuk di k do t zgjidhja vrtet. Do shoh dhe do mendoj n t ardhmen.

  Shum angazhime dhe pak koh t lir. ǒbni?

  Nganjher nevrikosem pikrisht pr shkak t ngarkesave t teprta. M plqen t dal e t shtis si tr t rinjt. Nj pjes t kohs s lir e ndaj pr familjen time, t cils i mungoj m s shumti, sepse ndodh q me jav t tra vetm gjumin e bj n shtpi. M plqen t dal edhe me shoqrin time, q gjithmon m sht gjendur pran. Pse jo, mbrmjet n Prishtin jan t mrekullueshme. Edhe albumi i tret, Eliza...

  Planet pr t ardhmen, keni planifikuar edhe albumin e tret?

  Po. Para albumit t tret, sigurisht do t dalim me nj videoklip t ndonjrs nga kngt e albumit. Enisi vazhdon t punoj kng pr mua, un vazhdoj ushtrimet rreth zrit dhe prezantimeve. Do t vij koha edhe pr albumin e tret. Do punojm srish si ekip, n mnyr q t mos i zhgnjej adhuruesit e mi. Por, nuk dua t flas shum pr kt. M par punn, pastaj fjalt. Do premtoj q adhuruesit e mi nuk do ti zhgnjej kurr...

  Dshira jote pr vitin 2004?

  (si t gjith shqiptart) Q t pavarsohet Kosova.

  Eliza pas dhjet vjetsh? N skenn ndrkombtare t muziks, apo nn? Dhasht Zoti, t jemi shndosh e mir. N skenn ndrkombtare?! Pse jo?! Do t kndoj edhe n gjuhn angleze dhe t shohim si do t jet. Fillimisht nj apo dy kng... Natyrisht mendoj edhe pr jetn personale, krahas asaj profesionale. Mendoj t krijoj familje dhe t kem fmijt e mi, t cilt nuk do m pengojn aspak n karriern time.

  Cila sht porosia juaj pr lexuesit e Jets?

  M plqen titulli i revists. Pra porosia ime pr t gjith juve sht: jetojeni jetn, shijojeni at si sht m s miri, sepse askush i gjall nuk ka dal prej saj. Pra t gjith do vdesim, prandaj jetoni!!!

  Eliza Hoxha, kngtarja q step me pamjen atraktive dhe elegancn n sken, ecn vetm npr qytet, me pallton e kuqe dhe shallin e zi t shtrnguar fort n gryk, q tmos i deprtoj brenda t ftohtit e ktij janari. Me thjeshtsin e saj q e veon n jetn e prditshme, ajo ecn drejt shtpis s saj n Kodrn e Diellit, pa u brengosur nse dikush do mendoj ashtu ose kshtu pr t dhe mbase duke ngacmuar mendjen me planet q synon t realizoj n t ardhmen. Ndrsa, n nj kafene, t strmbushur me t rinj prishtinas, kumbon zri i saj dhe knga q e lanoi n botn e muziks, Me ritm do t vallzoj"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 20. #20
  xha Barka Maska e Jonian
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Postime
  332

  Interviste me Ardit Gjebrene.

  Arditi, Ja ku eshte

  Pas pese vjetesh shkeputje, kthimi me nje album te ri. Me te cilin tregon "Ja ku jam": kengetar, kompozitor, prezantues dhe menaxher i suksesshem, i cili dikur ka pasur perplasje me Ramen, por tani i ka kompozuar Tirona, qe afrohet me opoziten dhe qe dikur komentohej si dhender blloku. Ardit Gjebrea rrefehet ne Klan


  Nga Iva Tico


  Ne zyren e Ardit Gjebrese qetesia eshte e perkohshme. Sapo jane larguar disa greke qe do te merren me fonine dhe ndricimin e koncertit te tij pas pak ditesh. Gjashte instrumentiste italiane pritet te vijne se bashku me nje trupe balerinesh nga Kievi. Telefoni tringellin ore e cast. Dhe ta mendosh qe nje rremuje e tille eshte bere edhe pak jave te shkuara. Kur Arditi me Vera Grabocken organizuan edicionin e peste te festivalit Kenga magjike dhe pas tij. Eshte bere edhe pas tij ne koncertin e Krishtlindjeve. Pa ndonje pushim te madh, Arditi i eshte rikthyer serish rremujes se organizimit. Dhe punes se tij menaxhuese. Por kesaj radhe me nje tjeter kenaqesi. Sepse pas pese vjetesh nderprerje nxjerr ne treg nje album te ri. Nje album kaq te kushtueshem, sa nuk ka realizuar ndonjehere ne Shqiperi. Dhe ku jane perfshire studio italiane apo muzikante qe shoqerojne neper koncerte Claudio Baglionen apo Zucheron. Nje album qe Gjebrea ka preferuar ta quaje "Ja ku jam". Dhe qe e ka rrefyer ne nje interviste.

  Pse "Ja ku jam"?

  "Ja ku jam" eshte titulli i nje kenge, teksti i se ciles eshte bere nga Timo Flloko. Eshte kenga te ciles i kam bere edhe videoklipin. Dhe vetem pas kesaj mendova qe kete titull t'ia vendos edhe albumit tim. Jo vetem per kengen, por qe edhe gjithkush te mendoje se, ja ku jam. Pas pese vjetesh, me nje album te ri.

  Dhe ku je ne fakt?

  Ky album vjen ne kohe. Dhe mendoj se sjell nje Ardit te evoluar. Ajo qe eshte me e cuditshme, eshte se brenda tij ka nje shumellojshmeri stilesh ne baze te te njejtit origjinalitet muzikor. Jane katermbedhjete kenge gjithsej, pothuajse te gjitha me stile te ndryshme. Por perseri jam une, ne cdo kenge ndihet qe eshte dora ime. Per gati gjysmen e poezive te albumit, kam bashkepunuar me Timo Fllokon. Por edhe me Dritero Agollin per kengen "Po kur te jesh merzitur shume". Kam gjithashtu ne kenget e mia edhe poezi te Teodor Kekos, Xhevahir Spahiut, Andi Bejtes, por edhe te Dr.Florit te West Side Family.

  Pra pervec kengeve te reja edhe hite te vjetra dhe rrep?

  Me Dr.Florin kam bashkepunuar per nje kenge ku ai kendon pjesen rrep. Vetem ai dhe jo i gjithe grupi. Kurse kengen "Po kur te jesh merzitur shume" e kam regjistruar si muzike filmi dhe deri tani ajo nuk ka ekzistuar asnjehere e regjistruar ne asnje album. Shume njerez me pyesnin se ku mund ta gjenin dhe prandaj vendosa ta vendos ne kete album.

  Po te tjera kenge te sukseshme?

  Shume here kam menduar qe te perfshij ne albumin tim kenge te ketyre pese viteve. I gjithe ky akumulim me bente te mendoja se duhej t'i futja keto kenge patjeter. Nderkaq edhe doja te krijoja, sepse kisha nevojen e nje evolucioni. Gjithe jeten kam studiuar, kam kenduar, kam qene ne skene dhe mendoja se do vinte nje dite dhe emri do te punonte per mua. Por cdo dite qe kalon, dhe sidomos gjate punes per albumin e fundit, e kuptova se cdo dite do te me duhet te vazhdoj te punoj per emrin tim. Keshtu me duhej te beja nje pune shume profesionale qe te isha ne parametrat e pretendimeve te publikut ndaj meje. Arranxhimet jane bere ne Itali, produksioni artistik, ashtu si te albumi i meparshem, eshte bere nga Gazebo. Kam shfrytezuar gjithashtu instrumenta popullore shqiptare dhe ne back vokale me kane ndihmuar Eneida Tarifa, Jonida Maliqi, Elton Deda dhe Redon Makashi. Videoklipi i kenges eshte bere ne Greqi nga Nikos Sulis, ndersa producente eshte "Le Spot". Fotografite jane bere nga Fadil Berisha, te gjitha ne Nju Jork, kurse dizainimi eshte bere fillimisht ne studion e tij atje dhe pjesa tjeter nga dizaineri i tij qe erdhi ne Tirane.

  Te gjithe keto deshmojne se ka qene nje album qe duhet t'ju kete kushtuar jo pak para.

  Ka qene vertet nje investim gjigand. Por qe eshte nje pune me te cilen kushdo do te ndihej shume krenar.

  Nje investim per emrin serish?

  Per mua eshte nje kenaqesi te di se albumi im perhapet neper bote. Dhe e di qe nje gje e tille ka ndodhur me dy albumet e shkuara, te cilat kane bredhur me ane te studenteve. Jane ata qe blejne kryesisht kenget tona per t'i shperndare pastaj gjithandej. Per shembull nje mikesha ime angleze me tregoi se nje albumin tim e kishte gjetur ne Kolumbi. Nje studente shqiptare e kishte blere dhe ia kishte bere dhurate dikujt. Dhe une sigurisht jame shume i lumtur qe studentet shqiptare dhurojne muziken time, pa ndjere asnje grime inferioriteti.

  Dhe a prisni qe pas nje investimi kaq te madh te nxirrni para nga shitja e albumit?

  Nuk pres qe te nxjerr para nga shitja e albumit. Pasi albumet jane gjithmone nje investim i mire, kurse te ardhurat perftohen nga koncertet. Por, nderkaq jam ndihmuar se tepermi nga me e madhja shtepi diskografike ne Shqiperi "Super Sonic". Se bashku me sponsorizimin nga AMC dhe nga cigarja ime e preferuar "Memfis", kane bere te mundur realizimin e albumit tim, i cili ka qene vertet i shtrenjte. Per ta realizuar kam bere se paku dhjete udhetime ne Itali, pese ne Athine dhe dy te tjera ne Nju Jork.

  Dhe do te kete gjithashtu nje koncert se afermi?

  Po, nje koncert ne 14 shkurt ne Pallatin e Kongreseve. Ku pervec katermbedhjete kengeve te albumit do te jene dhe kater nga kenget e mia me te sukseshme. Pak a shume, ashtu sic ndodhi pese vjet me pare me albumin "Projekt Jon", i cili u shoqerua gjithashtu me nje koncert.

  Po pse nje pushim pesevjecar?

  Pas atij albumi kam kaluar nje periudhe shume te ngjeshur me pune, ku cdo dite qe kalonte ndieja nevojen se duhej te beja nje album te ri. Mirepo pak muaj me pas, fillova Telebingo-n, spektaklin e perjavshem dhe me pas nisa te punoj si drejtor i TVA-se. Fillova keshtu nje regjim pune nga ora 8 e mengjesit deri ne 12 te nates i mbyllur brenda kater mureve te nje dhome, ku me duhej te administroja, jo vetem artistikisht, nje ndermarrje te madhe sic eshte nje televizion kombetar. Ne te tilla kushte as qe behej fjale per nje album te ri, thjesht per mungese te kohes fizike. U shkeputa nga gjithcka pervec spektakeve ku isha prezantues apo edhe atyre ku isha edhe producent, si "Miss Albania" per shembull.

  Pse u larguat nga TVA?

  Sepse kisha humbur veten. Por gjeta gjithashtu shume miq te mire ne ate televizion. Kam nostalgji vertet. Me mungon stafi. Dhe pse jo, me mungon shpeshhere edhe zyra ime.

  Nderkaq perftuat me teper ne pervojen tuaj si menaxher. Ndiheni me komod ne pozicionin e artistit apo ne ate te menaxherit?

  Une jam artist. Por jam i detyruar te vetemenaxhohem. Te bej menaxherin e vetvetes, pasi ne Shqiperi nuk ekzistojne angjenci apo struktura qe te merren me menaxhimin e artisteve. Keshtu jam detyruar te bej producentin per shkak te mungeses se njerezve te ketij lloji. Por per fat kam edhe Veren, keshtu dhimbjet dhe sukseset i ndajme bashke. Per mua ajo eshte nje ndihme shume e madhe. Se bashku me te ngrihet ai rreth profesionistesh qe na qendrojne prane dhe qe perbejne ate staf i cili ka kuptim vetem kur eshte bashke.

  Si ndiheni kur kenget qe kompozoni ju kendohen nga te tjeret dhe marrin dhe cmime madje? Ju duket sikur anashkaloheni?

  Nuk kam provuar ndonjehere egoizmin, ziline apo cmiren profesionale. Nuk e kam ndjere kurre ndaj kengetareve, sepse kam kenduar edhe vete, nuk e kam ndjere ndaj kompozitoreve, sepse kam kompozuar vete, as ndaj prezantuesve, sepse kam prezantuar vete. As ndaj menaxhereve dhe producenteve, sepse edhe ato i bej. Edhe ndaj kujtdo qe merr duartrokitje nuk ndiej xhelozi sepse marr gjithashtu duatrokitjet e publikut qe me do. Ndaj jo vetem si kompozitor kam punuar me artistet e tjere, por deri edhe ne menaxhimin e grupit West Side Family. Ishte nje sfide shume e bukur dhe me shume sadisfaksion per shkak se se bashku mberritem ne nje sukses te madh per ta: kengen Tirona.

  Nje kenge qe u perdor ne fushaten elektorale te PS-se. E megjithate disa vite te shkuara publikisht keni pasur disa qendrime te kunderta me Edi Ramen. Keni ndryshuar ju apo ka ndryshuar ai?

  Jeta eshte shume e shkurter per te pasur merira. Per shembull, le te reflektojme te gjithe per nje moment se cfare jemi, te imagjinojme qe pas nje kohe [qe askush nuk e di pervecse Zotit], nuk do te jemi ME. Atehere a ia vlen te zihesh? A ia vlen te besh keq? A ia vlen te lendosh?

  Ta leme atehere grindjen e dikurshme me Ramen. Ka qene gjithashtu nje periudhe kur dukeshit shume afer PD-se. Madje jeni i pranishem ne takimet e ndryshme te ish-presidentit Berisha.

  Pergjithesisht i respektoj te gjithe ata qe me ftojne dhe me konsiderojne. Artisti nga natyra eshte opozitar duke pasur brenda tij shpirtin e rrebelit. Por kjo nuk ka te beje me muziken. Ne muzike ndihem sa i forte aq edhe i brishte. Mjafton shume pak qe te me beje te lumtur, sic mjafton gjithashtu shume pak qe te me trishtoje pa fund. Sigurisht, kjo vlen per gjerat qe kane vlere ne jete.

  Cilat jane keto gjera?

  Dashuria.

  Per ke?

  Kur them dashuria flas ne konceptin me te gjere te saj. Une cdo gje ne jete e bej me dashuri, duke filluar nga ajo familjare, duke vijuar me punen dhe deri ne rrethin e ngushte shoqeror. Te duhet te dish te japesh dashuri. Kete e kam shkruar edhe ne albumin tim: ndjesi te ndryshme me emrin dashuri.

  Dhe ju merrni po kaq dashuri sa jepni?

  Them se po, pasi e ndiej. Ne ndryshim nga dy albumet e para, albumi i trete eshte njeqind per qind dashuri.

  Pse ka ndodhur kjo? Mos valle vetem tani jeni i afte te ndjeni dhe te prodhoni njeqind per qind dashuri?

  Ne albumin tim te pare kishte edhe kenge me dhimbje si "Jon", apo "I thuaj jo", pasi Shqiperia ne ate kohe kishte shume probleme. Ne albumin e dyte gjithashtu kishte kenge vaji, per tragjedine e Otrantos. Apo reflektime ndaj Zotit apo edhe marredhenie filozofike. Kjo sdo te thote qe tani kane mbaruar keto probleme, por ne kete album i jam rikthyer vetes. Por gjithsesi, pavaresisht nga problemet, Shqiperia nuk eshte me ajo e para dhe ne fund te fundit ka nevoje per me shume dashuri. Ne kete vend mbi gjithcka.

  Per kete dashuri u kthyet pas qendrimit pese vjecar ne Itali?

  Kur ne vitin 1989 ika ne Itali, shkova per te studiuar. Nuk kisha menduar asnjehere qe te mund te qendroja dhe keshtu u ktheva te punoj.

  Mendonit se do te ishte e veshtire te arrinit te kishit atje nje karriere artistike?

  Te them te drejten, nuk kam tentuar. Por asnjehere nuk kam menduar qe ne Itali mund te arrija te perfaqesoja ate qe perfaqesoj ketu.

  Dhe si ishin ato vite?

  Ato pese vjet ishin nje eksperience e jashtezakonshme e jetes sime. Vite gjate te cilave kam prekur vertet fundin.

  Fundin e kujt?

  Fundin e skamjes. Jetoja me gruan dhe djalin dhe ne fund te vitit 93, i gjithe buxheti yne familjar perbehej vetem prej 30 mije liretave italiane, 15 dollare. Ishte viti i ri dhe gjithsesi i bleme djalit nje loder qe kushtoi 3 dollare, sa per te mos humbur traditen... Pastaj punova, punova dhe punova. Pa fund. Duke qene i pergjeegjshem per familjen dhe per perspektiven time. I tregoj keto per te thene qe nuk jam ai djali i perkedhelur qe mund te me pandehe publiku duke me pare ne televizor. Apo ai artisti, te cilit gjithcka ne jete i shkon fjolle teksa me shohin vetem te buzeqesh. Sic nuk jam ndonjehere edhe ai djali i embel apo i urte qe dukem.

  A ka pasur ndonje moment kur e keni ndjere se nje pjese e publikut mund t'ju kete paragjykuar?

  Po, me ka ndodhur nje here. Ishte periudha kur jetoja ne Itali dhe ne Shqiperi vija per festivalin e fundvitit apo ca ca me vone ne prezantimin e Miss Albanias apo te nje spektakli ne televizion. Ne festivalin e vitit 1991, sapo hyra ne skene, disa njerez ne skene filluan te duatrokisnin e te therrisnin Parti Enver jemi gati kurdohere [per shkak se njihesha si dhendri i Besnik Bekteshit]. Por une vazhdova te kendoj dhe ne fund te gjithe shperthyen ne duartrokitje. Me shume se heret e tjera madje. Mbaj mend se hyra dhe dola disa here ne skene per te pershendetur.

  Sa e veshtire ka qene per ju te komentoheni si dhender blloku?

  Nuk mund ta mohoj qe ne ate kohe njerezit perfitonin nga mbeshtetja politike. Ashtu sic ndodh edhe sot e kesaj dite, kur shume drejtues te paafte i mbajne vendet e tyre thjesht per shkak te mbeshtetjes politike. Mendoj se pergjigja me e mire ndaj ketyre komenteve, eshte karriera ime. Edhe une si shume dhendure ne ate kohe diskutohesha nga opinioni. Por tani, Ja ku jam.

  Me ethet e koncertit?

  Nese ka nje gje te ciles Arditi i eshte mirenjohes mbi te gjitha, kjo eshte familja e tij. Jam i lumtur qe kam nje familje qe me mbeshtet, pasi e di qe nuk eshte e lehte te jetosh me nje artist ne shtepi. E per me teper me nje artist qe eshte duke pergatitur nje koncert aq gjigand sa ai i Ardit Gjebrese ne naten e 14 shkurtit te Pallatin e Kongreseve. Nje koncert ku Arditi ka preferuar te paraqitet thjesht si kengetar dhe kompozitor. Do te flas shume pak, sa per te prezantuar muzikantet. E kam konceptuar koncertin krejt te cliruar, jo ne formen e nje spektakli. Por regjisorja Vera Grabocka ka menduar ca forma spektakolare, te hyrjes ne skene ndoshta. Ca elemente qe do t'i zbuloje vetem ne mbremjen e madhe... Dhe vec Inva Mules, qe do te kendoje nje duet, dhe rreperit dr.Flori, ne skenen e koncertit te Gjebrese do te ngjiten katermbedhjete balerine nga Akademia e Kievit. Nje recital i mirefillte, njeqind per qind live. I cili do te transmetohet i regjistruar ne TV Klan.

  *) Me mori gjysme ore te rregulloja gabimet drejtshkrimore te ketyre "gazetareve".
  Ndryshuar pr her t fundit nga Jonian : 04-02-2004 m 01:02
  Trimi i mir me shoqe shum

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 2. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 3. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •