Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310

  Gjurmt - Legjend e Rock-ut shqiptar

  Eshte rock grup i pari shqiptare ne te gjitha trojet shqiptare. Ka egzistuar prej viteve 1980 - 1986.

  Gjurmet - Mendoja se do gje merr fund pa ty

  Valle eshte e mundur te kalon prane
  si nje cope akull
  nuk muj nje puthje ta kujtoj
  Ishe ti ajo, duke me bere
  nuk di qfare kam sot

  Ledhatimet a thua ishin
  dhe ajo ender
  nje sheti s'me bije ne mend

  Sa je large nga une
  sa afer ishim
  te premtoja mrekulli
  i marri thojsha do gje merre fund pa ty.

  Nje grimc ti nje grimc une
  keshtu fati e don kete pune
  Nje grimc ti nje grimc une
  keshtu fati e don kete pune
  kthehem rrotull ndonje here
  'kane keta njerz shikojn qeill

  Ledhatimet a thua ishin
  dhe ajo ender
  nje sheti s'me bije ne mend

  sa je large nga une
  sa afer ishim
  te premtoja mrekulli
  i marri thojsha do gje merre fund pa ty.

  Nje grimc ti nje grimc une
  keshtu fati e don kete pune
  Nje grimc ti nje grimc une
  keshtu fati e don kete pune
  kthehem rrotull ndonje here
  'kane keta njerz shikojne qeill

  llall llall llall llall
  llall llall llall llal (: :)


  Per ta degjuar kliko ketu
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 2. #2
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Gjurmet - Te shtrire mbi kanape


  Shiun e degjoj
  muret me rrendojne
  te pres ty
  oooo oooooo

  apo ti degjoj
  me duket se te shoh
  a je ti
  oooo oooooo

  a thua je ti qe do me ndihmosh
  ti harroj keto dite qe me shkojn boshe
  te paramendoj e te shoh ne dhome
  me vjen si engjulle dhe me ftohn

  Une dhe ti te shtrire mbi kanape
  presim nje dite te rre
  kur shi me nuk do te bjere
  keshtjellen per ta ngre
  te na beje hije vetem ne
  Te shtrire mbi kanape
  sikur jemi mbi nje rre
  shoh nje zoge qe fluturoj
  diellin te na e ftoj

  Shiu nuk pushon
  akoma me shikon
  te pres ty
  oooo ooooo

  Te kam njohur per here
  te shoh edhe me here
  a je ti
  oooo ooooo

  a thua je ti qe do me ndihmosh
  ti harroj keto dite qe me shkojn boshe
  te paramendoj e te shoh ne dhome
  me vjen si engjulle dhe me ftohn

  Une dhe ti te shtrire mbi kanape
  presim nje dite te rre
  kur shi me nuk do te bjere
  keshtjellen per ta ngre
  te na beje hije vetem ne
  Te shtrire mbi kanape
  sikur jemi mbi nje rre
  shoh nje zoge qe fluturoj
  diellin te na e ftoj ( : : )

  Per ta degjuar kliko ketu
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 3. #3
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Gjurmet - Hero i qytetit pa lume

  Ne kete qytet pa lume
  si i huaj rri
  i ha te miren kohes
  me nje gote raki
  mendoj ne ty

  Do te beja Teute
  sikur ti isha mbret
  u behe nje kohe pa senze
  dhe njeriu dremenz
  e une se kam asnje dysh ne xhep

  oooo
  Me trego si te behesh hero ne kete kohe pa kohe
  ne kete kohe pa kohe
  oooo me trego, si te behesh hero ne kete kohe pa kohe

  Bleva nje gazet
  ecja ne udhe pa udhe
  i ha te miren letres
  tere kjo komedi
  ndeza nje flake nje flak per ty

  Do te beja Teute
  sikur ti isha mbret
  u behe nje kohe pa senze
  dhe njeriu dremenz
  e une se kam asnje dysh ne xhep

  oooo
  Me trego si te behesh hero ne kete kohe pa kohe
  ne kete kohe pa kohe
  oooo me trego, si te behesh hero ne kete kohe pa kohe( : : )
  Me trego.


  Per ta degjuar kliko ketu
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 4. #4
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Gjurmet - Era

  Sa here e ndigjoje eren
  nga largesit me del ti
  kujtimet mbulojne mendjen
  rreneqethem ne vetemi
  me duket te shoh ty

  Buzqeshjen tende e zerin tend
  mua mi sjelle era
  shikimin tend, buzet e tua
  mi shendrit pranvera

  me ece ngadale neper qielle
  sikurse te ishe zane
  emrin tend e ndegjoj ne ere
  me duket te shoh ty

  Sa here e ndigjoje eren
  nga largesit me del ti
  kujtimet mbulojne mendjen
  rreneqethem ne vetemi
  me duket te shoh ty

  Buzqeshjen tende e zerin tend
  mua mi sjelle era
  shikimin tend, buzet e tua
  mi shendrit pranvera

  me ece ngadale neper qielle
  sikurse te ishe zane
  emrin tend e ndegjoj ne ere
  me duket te shoh ty ( : : )

  Per ta degjuar kliko ketu
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 5. #5
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Gjurmet - Ne tren per Prizren.


  S'di a ju kom tregu
  e kam nje kenge o shume te mire
  oo plote usdaj e me nje...
  e me se mire e kendoj e percjelli ne hije

  E kom nje kenge o pa mahi
  oo edhe Peja o e ka ndihe
  ne lome e ne Qarshi e ne Metohi

  S'kam lene kend o pa e permend
  dashuris o i kam lane vend
  dashuris o i kam lene vend
  o ne tren per Prizren
  e mua nje here me ka then nje djale
  kenga e halleve u ben lal
  kenga e halleve u ben lal
  o se jeta nuk eshte kajmake, o nuk eshte kajmak

  E kam nje kenge o pa e tepruar
  eshte e lehte o per ta kenduar
  ne krejt mahallen nuk eshte nje femije
  qe nuk e dine

  E kam nje kenge o pa mahi
  oo tone KOsova o e ka ndihe
  ne me se mire e kendoj ne vetemi

  S'kam lene kend o pa e permend
  dashuris o i kam lane vend
  dashuris o i kam lene vend
  o ne tren per Prizren
  e mua nje here me ka then nje djale
  kenga e halleve u ben lal
  kenga e halleve u ben lal
  o se jeta nuk eshte kajmake, o nuk eshte kajmak ( : : )


  Per ta degjuar kliko ketu
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 6. #6
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310

  Pjese nga libri GJURMT LP

  Pjese nga libri GJURMT LP - Migjen Kelmendi

  MEDIUM. Ky ishte rock and rolli pr mue. Nji medium. Nji metod. Nji mjet dhe form me e shpreh vehten. Nji mjet me t cilin mujsha me e ndie botn. Mujsha me than dika. Po prpiqesha kallximit tm me i dhan form prmes ksaj muzike. Mesazhin q kisha pr me e ns te recipienti e bartsha prmes ksaj muzike si medium. Nuk e kisha lexue asokohe ende McLuhanin dhe nuk e dijsha se edhe mediumi vet sht mesazh, por instinktivisht e ndjejsha dhe ashtu disi e kuptojsha rock and rollin. Mesazhi q po merrshim prmes ktij mediumi ishte i qart: atje, prtej, artet kan ns me interaktue mes vedi. Muzika nuk i flet m vetm veshit, po edhe trupit. E n trup nji shqise, synit. Ajo bot e prtejme ka ns me u shndrrue kahmoti n nji civilizim t synit. E kujtojsha prezentimin e grupit The Residents n koncerte, anonimitetin q ata e kultivojshin tue u mshef mbrapa maskave nformn e nji syni tmadh ve nkrye. Kryesy. Mesazh i nji civilizimi q po akceleronte dhe po perpetuonte drejt nji Panoptikoni ultimativ. Mesazh i nji civilizimi pr t cilin po prcaktoheshim secili pr vedi. Njiherazi, tue dshmue edhe qndrimin ton politik t heshtun. Prcaktue pr kt muzik, ne po prcaktoheshim haptazi pr civilizimin q gjindej matan kufijve t ktij civilizimi ku na rastisi aksidentalisht t jetojm.  LP. Maje tanave, ishte disku Long Play, q po e shihsha pr her tpar n jetn tme. Kurr s'kisha pa dika t'atill. Nji disk t madh me shum kng. E pabesueshme. Xx. Nji nga udit e bots. Nji habi asofare kam me e prjetue vetm edhe njihere, kur prej Shkupit n supermarketet tona socialiste, befas, Zoti e di se si u rrit e u zmadhue shishja e Coca Colas. Abrakadabra! Ishte b 1 litrshe! Ishte mrekulli vetm me e shikue. Tan mahalla shkonte me e p tekspozueme n vitrn. U dokshim si banort e Makondos t Markesit kur dilshin me e p akullin ekspozue si relikt t nji civilizimi t panjohun! Nuk e dijsha ende e far civilizimi ishte, por vendosa me i takue, tue pas parasysh se duhet me qen far civilizimi i veant, kur mundet kso gjanash me prodhue. E maje tanave, kso muzike. Prfundimisht kisha vendos me qen nji relikt i ktij civilizimi mbrenda nji civilizimi tjetr ku dhunshm u gjeta.  DILEMA. Ende asokohe konsiderohej dika e shtrejt dhe vetm pr mysafir. Coca Cola nxani me e zavendsue langun e dranafillave npr shpit e Prishtins. Dikush e nisi nji zakon q mysafirin spari me e shrbye me nji bonbonier (t prodhuesit zagrebas Kra kur ish far mysafiri i rndsishm) dhe me nji got t vogl Coca Cola.

  Disku LP ishte disku i par i 'bubave', si i quejshim srbisht. The Beatles dhe albumi i tyne "St.Paper & Lonely Hearts Club". Isha i mahnitun jo vetm me muzikn, po edhe me kopertinn, ku po dallojsha shumk nga koha dhe shekulli. E kishte prue axha jm, Flamuri, nga nji udhtim jasht shtetit. Flamuri nfillim e kishte emnin Remzi, po n shtetin e ri socialist familja me po hynte edhe me emna t rij. m at, si m i shkolluemi, e kish ns nji kryqzat emancipuese, spari n familjen e tij, tue luftue pa mshir anadollizmin primitiv q si smundje e kishte kaplue familjen shqiptare. Ne spari jemi shqiptar, e pastaj gjithshka tjetr, britte m at. Kjo ishte edhe maksima dominante gjat tan edukimit tm. Dika nuk ishte normale me shqiptart dhe me pozitn e tyne n shtetin e quejtun Jugosllavi, kuptimin e s cils nat fillim sun e rroksha. Mirpo, kjo gj mue mshkaktonte probleme tjera, dilema t panevojshme. Une tashm kisha vendos me i takue nji civilizimi tjetr. Edhe tkisha dasht me e tradhtue, kur e shihsha Coca Colan 1 litrshe, q mdokej thue Space Shuttle sot, kur e ndigjojsha muzikn nga vinili LP, kur nga mugu i kinemas q me filmat e Hollivudit mkrijojshin pak aste knaqsie tpasosun, tue ma b tmundun me e shijue dhe jetue Utopn tme, skish kush ma ndrronte mendjen se po gaboj. Mirpo, njiherazi, une isha edhe shqiptar. Tevona, kshtu mthoshte baba jm. Edhe tkisha dasht me e harrue kt fakt, ishin serbt dhe Jugosllavia q ma kujtojshin. Dhe, n shqiptimin e tyne si shiftar, belokapac...tkenunit shqiptar kishte kuptimin e dikafi t prapambetun, t paardhun, t paformuem. Pranej, dilema jme dominante dokej kshtu: si me mbet shqiptar e njiherazi edhe me i takue civilizimit q kisha zgjedh.  II.  SHQIPNIJA DHE UNE. E keqja ishte se nuk po diktojsha asnji shqiptar nat polifoton e grupit The Beatles me gjind e shekullit. Shqiptart nuk ishin aty. Me gjas e kishin huq kt shekull. I gjeta t mbyllun mbrenda nji bunkeri t madh n gj e kishin pas shndrrue Shqipnn, Atdheun ton, si mthoshte baba jm. Ti dhe Shqipria nj dit do t jeni s bashku dhe do ta gjeni njri-tjetrin, mthoshte me nji letrare tkullueme. Pas vitit 72 ky do t bhet luftar i flakt e i trbuem i standardit dhe norms s gjuhs shqipe. m at, fmi i nji rugovci tram nPej, po flitte e po e prdridhte gjuhn a thue se sht diku prej Mallakastre. Kt theks e prdridhje ngjuh kam me e diktue edhe mes demonstruesve t vitit 81.

  Miti q ndrtohej nKosov ishte shum i ngjashm me mitin e Androginit: dy pjes t njaj tansie q humb e kan dhunshm njni-tjetrin dhe nji dit, si ndo prrall, kan me u bashkue e me e sajue tansn. Plotnn e dshirueme. Une, nim, nji dit prej ditsh, e gjeta Shqipnn, po e gjeta t mbyllun mbrenda njifar mugu, tue andrrue e imagjinue kohn kur e tan bota ka me e prqafue komunizmin gjenuin shqiptar si model global. Shqipnija ishte totalisht e koncentrueme npritje. Madje, as po i jepte rndsi ushqimit e veshmbathjes. Jets nkt bot. Po priste me ndodh nji bot tjetr. Shqipnija mi gau vedit njashtu i prhumbun n terrin e salls s kinemas Omladina nPrishtin (m von kan me e quejt edhe shqip - Rinia), plotsisht i koncentruem n luftn e Good Guysave me Bad Guysat, ku gjithmon e mira fitonte dhe m mbante me shpres. Edhe une pritsha, posi Shqipnija, q nji dit ka me ndodh bota jme. Ishim shum t ngat. T dy po andrrojshim. Kishte vetm nji dallim: une, tue mos mu shqit nga mbamendja grupi The Residents dhe kryesyt e tyne, mbahesha fort pr synin, andrrojsha syel dhe fatalisht i prhumbun pas imazheve hollivudiane. E Shqipnija ishte prcaktue pr veshin, andrronte symshel, me vesht e picrruem, fatalisht e kaplueme me zanet nga mirazhet utopike, ku ndigjoheshin fshamje dhe shfrymje knaqsie t klass puntore, e cila m n fund po jetonte e lir dhe e ngopun. Fatkeqsia e Shqipns e fati jm ishte se, nji dit prej ditsh, njimend, ata Good Guys nga ekrani i kinemas Omladina zbarkuen nqytetin tm si fitimtar. Quheshin NATO. Mujshe me i prek. Ishin prnim. Syni nuk m kishte mashtrue. Ndrkaq, kur Shqipnija i hapi syt, ishte tmerr. Peisazhi ishte apokaliptik. Askush skishte ardh. Imazhet e nji bote t re q shiheshin aq qart e pastr symshel, plcitn si fluroma sapuni esull. U prmendn vetm disa anije q kishin pas mbrri nDurrs. Shqipnija nisi me ik nga vetvetja mbi ato anije. E turpnueme.

  VARKA. E kisha p nji dokumentar interesant sa isha nShqipni. Flitte e dshmonte pr nji pogradecar, i cili gjat tan asaj kohe komunizmi kishte pas ndrtue fshehurazi n bodrum, cop pas cope, drras pas drrase, nji vark. Dhe, nji dit prej ditsh, pa u shemb komunizmi, e kishte pas kaptue Liqenin e Ohrit dhe ishte arrats nMaqedoni, e manej nAmerik. Varka edhe sot e ksaj dite gjindet n muzeun antropologjik t Shkupit, si relikt i nji kohe dhe i nji populli q donte me ik. Ska metafor m t fort se varka pr Shqipnn. Asgj sflet m shum se kjo figur pr nji vend e nji popull. Komunistt, prfundimisht, e kishin konsumue e varfnue Shqipnn, njaq sa skishte m Shqipni n kuptimin e gjinit, ngrohtss, Atdheut. Njerzit nisn me jetue pr ditn kur kan me ik. Secili n mnyrn e vet. Ishte vetm droja dhe ai vend i shndrruem n bunker q po i mbante mbrenda. Po, edhe aty mbrenda, secili ndrtonte fshehurazi n bodrumin e shps, si ai pogradecari, ja n bodrumin e mendjes, si tan tjert, varkn e vet. Dit pr dit. Pak nga pak. Nterr, pa shtie gjum nsy. Andrrojshin ditn e ikjes. Arrats. Dhe, jo vetm njerzit e rndomt si ai pogradecari, ja ata q i ngjitn anijet nDurrs. Por, edhe tan njerzit e tjer. Piktori e ndrtonte varkn nga peneli, burokrati nga rryshfeti, politikani nga mitoja, bankieri nga kursimi, gardiani nga ushqimet e familiarve q ua bijshin t burgosunve, prgjegjsi i shkalls nga spiunimi, bile spiunimi ishte forma ma e leht dhe publike e ndrtimit t varks, kush spiunon dhe bashkpunon ka t drejt me e mendue varkn. Femnat e ndrtojshin varkn nga trupi i vet, besimtart nga lutjet dhe prgjrimet e fshehta, shkrimtari nga letrat. Dhe, nji dite t bukur, kur ndigjuen se komunizmi qenka shemb, t gjith i lshuen varkat e veta metaforike nuj dhe nisn me ik. Ikshin tue e kthye kryet me tmerrin e njerzve thue po i ndjek kush. Apo ssht vet Kadareja shembulli m i njoftun i ksaj arratije me vark. Varka e tij ishte letrsia e tij. I dobt e i flashkt me i ngjit anijet nDurrs, ky njeri pragmatik nisi me ndrtue varkn me letra dhe shkronja. Iku nga Shqipnia mbi ate vark prej letre dhe sot e ksaj dite jeton si azilant nParis. Letrsia e Kadares sht varka m e famshme dhe m e bukur q ndrtoi ndonji shqiptar nkohn e komunizmit. Mue ma on mallin e asaj tatij pogradecari. Mirpo, pogradecari ishte shum ma i guximshm se Kadareja. Ai, tevona, nuk priti me dek Enveri. Qllimi i t dyve ishte i njajt ikja. Ikja nga Shqipnia e tranueme me komunizm. Ikja nga pamundsia e qytetarit, e individit, para nji sistemi, para nji shteti. Ikja nga droja dhe dobsia e njeriut pr me u flijue e me e ndryshue njimendsn, gjnat. Ikja nga faji. - Nga cili faj? - Nga faji dostojevskian:

  Je fajtor para t gjithve me faktin se ke mujt me qen i vetmi fanar nerrsn, e ti nuk ishe.

  Isha para pak kohe nShqipni. Mthan se n lotarn e famshme, e cila e bn tmundun emigrimin nKanada, kan aplikue, sot, dhet vjet pas komunizmit, qinda mija njerz!

  Po thom, Shqipni ska. Shqipni si fjal tjetr pr Atdheun. Kuptimi i Shqipns si Atdhe sht konsumue, harxhue. Shqipnn don ndrtue e rikrijue srishmi. Nga kngt, kujtimet, vargjet e rilindasve, nga shembulli i flijimit t Kosovs, pragmatizmi i Mbretit, nga Bibla dhe Kurani gegnisht e tosknisht, prderisa tmos ket ndrrue ai yll i vitit 72 nflamurin e gjuhs shqipe. Sepse, ngjuhn e standardizueme nga Enver Hoxha dhe shkenctart e tij n vitin 1972, Zoti nuk ekziston! Gjuha e standardizueme sht gjuh e dlirun, e pastrueme Zoti. Gjuh e vrame Zoti.

  E aty ku ska Zot, gjithka sht e lejueme.  III.  KNGT. Kur mbas sa e sa vjetve tashm kisha ndrrue metodn, miqt e gjindja mthojshin: po si e le muzikn Migjen?! Prgjegja ishte e thjesht: nuk e kam lan muzikn. Vetm e kam ndrrue mediumin. Ate q athere po e thojsha me muzik, tashti po tnjajtin kallxim e thom me letrsi. E kam ndrrue vetm mediumin. Ishte shum ma e leht e ma praktike me e formsue kallximin tm prmes letrsie. Forma e nji bendi me pes antar, me pes vullnete, me pes kaprice, e me shum instrumente, ishte gjithnji e ma e komplikueme e ma trabante. Por mbetn nja 30 kng!

  ǒjan kto 30 kng? Le ta thomi ndryshe se si i prjetoj une. Le ta imagjinojm s toku nji opcion katastrofik t zhvillimeve nKosov. Le ta imagjinojm sesi kto bandat e Miloevićit jo vetm kishin dbue tan popullatn shqiptare nga Kosova, po edhe kishin shkatrrue tan kulturn materiale t krijueme deri athere. Le t vazhdojm andralln ton me nji ftes q i bhet njanit nga pasardhsit e t dbuemve nga Kosova, arkitekt i njoftun, me marr pjes n simpoziumin e organizuem nPrishtin me titull Hapiness, city, space & river. Kt river le ta kuptojm si nji aludim t largt nlumin e varrosun tPrishtins. Ndrkaq, titulli sht anglisht sepse sht leht me supozue se tashm bota e kishte zgjidh njihere e prgjithmon belbzimin babilonik dhe po e flitte vetm nji gjuh - anglishten! Ta vazhdojm m tej supozimin, tue llogarit se tashm gjithka ishte harrue, edhe masakrat, edhe dbimi i 1 milioni gjindsh, q si Kazart nuk u shfaqn m nanalet e histors s popujve si emn i prvem. Pranej, sht plotsisht e mundun ftesa pr nji kafe nshpi e nji arkitekti t njoftun serb q e kishin quejt sipas nji strgjyshi Dragan (komandant i njisitit Frenkijevci q kishte masakrue dhe veprue nGjakov, ma von kryetar i parts Veliki Povratak), q i bn nji pinjolli tkosovarve t dbuem me emnin Det, aludim i largt nBibl dhe hapjen e detit pr me i b rrug t dbuemve biblik. Do t flasin pr temn e simpoziumit, tue u pajtue se the quest for happiness is the quest for identity. Without the resource of history, personal and general, it doesnt come out at all[1]. Dhe, nkohn q Dragani po sillte kafet, Deti ia lshon nji sy biblioteks ku rastsisht mes sa e sa relikteve zbulon nji CD, mnyr e vjetr e regjistrimit t muziks, n t ciln shkruente: Gjurmt.

  Tan kt kullim imagjinate e bna sa pr tve npah tan rndsn e ekzistencs s ktyne kngve, nradh t par si dokument, si dshmi vrtetsie t ktij kallximi tm. E ksodore edhe si relikt material t nji kohe dhe t nji bote q ssht m. Si faktografi e matriks auditiv i nji gjenerate dhe nji sensibiliteti. Si nji shirit tingullor vibrimesh dhe shjash t nji shoqnie. Si ndjellje t nji bote dhe nji kohe q po vinte. Si nji tekst, i cili don rilexue e shpjegue srishmi. Andaj, tan kt libr don kuptue si nji prpjekje rikonstruimi t nji kohe e nji vendi, t do njerzve e nji bote prmes disa kngve.  NE SJEMI NDRYSHE. Angazhimi dhe ideja themelore e gjenerats sme, rezultantja q prshkonte tan preokupimin ton, ishte - Ne s'jemi ndryshe. Nji nevoj e mbrendshme dhe shum e fuqishme me e dshmue vedin si normal, si modern, si tan tjert nkt bot, q me gjas vinte nga nji pozit jonormale e shqiptarve nshtetin e quejtun Republika Federative e Jugosllavs. Ishte nji ndjenj gjenuine, e sinqert, e prshkueme me nji naivitet pionersh. Nganjihere tbhej vetja si misionar, ti e ke pr detyr me i bind kta jugosllavt, se edhe ne dijm, se nuk jemi me bishta, se edhe mun e flasim gjuhn e tyne njisoj si ata, e jo nat mnyr qesharake t puntorit fizik nBeograd, ose t Xhavit Nimanit t ndjem n mbledhjen e Komitetit Krahinor tParts Komuniste tKosovs. Na, posi ata, mundemi dhe dijm me i b t tana, artindhe nisshim me e prmend Muslim Mulliqin, Ferrin, Xhafn, Gjokajn, nji piktor q e kemi nParis, Berishn, tue e ve theksin m tepr n miqsn me Grace Jones sesa n punimet e tij. Vazhdojshim me aktrimin dhe kryeaktorin Bekim Fehmiu, tue i numrue tana rolet e tij. Ndaleshim dhe e kujtojshim t ngazllyem rolin e Odiseut dhe shitshim mend me potencn seksuale t tij, tue than se tana femnat m tmira nbot i ka pas, dhe i pati ai, si me i pas na vet. M von, kur u hap Shqipnija, shembullin e aktorit t madh Bekim Fehmiu e permendshim nkontekstin e emnit dhe t dinjitetit: ai kurr s'kishte pranue me e ndrrue emnin, si kta tShqipns q, sapo dilshin jasht shteti, e ndrrojshin emnin. E prmendshim Kadaren dhe suksesin e librave t tij...e tue e prfundue me muzikn si rock and rolli, e cila ndoshta nuk lejohet nTiran, por kjo sdo me than se na shqiptart nJugosllav sun e bjm kt muzik po si tan rock-grupet tjera nkt vend. Pr me pas sukses asokohe nJugosllavi, duhej me kndue ngjuhn serbe da te ceo svet razume[2]! Mirpo, edhe pse ishim gjenerata q ma nfund po e flitte gjuhn mir, kurr spranuem dika tatill. Ishim tgatshm me kndue anglisht, ndoshta npr koncerte edhe ndonji kng t far grupi kroat a serb q plqejshim, por me komponue serbisht - kurr. Ishte ashtje dinjiteti. Nga ana tjetr, me e shkrue e me e fol kt gjuh, e shkruejshim dhe e folshim ma mir se serbt e Kosovs. Mirpo, kishte vetm nji dika, sapo e msuem kt gjuh serbe mir, u shemb Jugosllavia!  (Fragment nga libri i fundit i autorit GJURMET LP. Ka me dal n'shitje pr K'shnella.)


  --------------------------------------------------------------------------------

  [1] Gjakimi pr plotni, sht gjakim pr identitet. Pa burime historike, qofshin personale ja gjenerale, sun kuptohet aspak.

  [2] Nda tan bota me tmarr vesh!
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 7. #7
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  ILP,

  pershendetje!

  E posedoj nje ekzemplar te Gjurmet LP te dale me 2002 dhe nese nuk e ke e do ishe i interesuar do te mund ta dergoja.

  Eshte nje permbledhje nja 21 kengesh dhe te gjitha kenget jane perpunuar dhe riincizuar me kualitet me te mire dhe produksion me te mire.

  Nese nuk e ke dhe je i interesuar (nuk e di ne cilin vend jeton?) do te kisha mundur ta dergoja me poste nje kopje.

  Cdo te mire,

  ASD

 8. #8
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310

  Ju faliminderoj!

  Pershendetje!

  Kur isha ne Kosove ne dhejtor te vitit 2001 pothuajse e gjithe Prishtine ka qene me pllakata per daljen e albumit te tyre: "Gjurmet LP" por askund ne trege nuk egzistonte per shitje deri ne mes te janarit siq me kane thene pastaj.

  Adresen time ju dergoj me mesazhe private dhe faliminderit edhe nje here qe jeni i gatshem te me dergoni CD e tyre.

  Suksese!

  P.s. mos jeni shoke me Albanin, vokalin e ASD, apo jo?
  Ndryshuar pr her t fundit nga ILovePejaa : 30-01-2003 m 08:00
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 9. #9
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Ky LP q ka prmndur AsgjSikurDielli sht prmbledhje shum e mir e Gjurmve. E kam edhe un kt album t Migjenit, dhe kngt sikur "Mendoja se gjithka merrte fund pa ty" dhe "N Prishtin" i kam shum qjef

  Nj pjes t mir t kngve t gjurmve mund t'i dgjoni n Albasoul q ktu

  Qe art-cover-i i CD-s
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 21-06-2004 m 23:36

 10. #10
  Te vallezojme

  Ne rruge degjoj nje kenge
  Qe mendjen ma remben
  Sec me mbushet zemra
  Ndaj dua te te them
  O leri fjalet thuaja kenges
  Ta thote kenga cfare ke brenda
  Tvallezoj
  O ma shtri doren o
  Cdo gje eshte e re -o
  Ne kete valle

  Eh kenga te therret
  Daullja po bjen
  A thua vallja ku na mbet
  Tvallezoj
  E lere ate muhabet
  A sna degjon si kendojme
  Le te vallezojme le te vallezojme
  Cdo gje eshte e re o ne kete valle
  Le te vallezojme naten deri vone
  Dhe ti cohu ngadale ngadale
  E seshte e fundit e
  Do ta hedhim ne
  Tia marrim o me nje, me dy
  E kam nis per ty, o per ty
  Ma jep ti mua o atshami
  Cdo gje eshte e re o ne ket vallezim

  Degjoj shoqet moj sorkadhe
  Le tna shohin o te gjithe nvalle
  Tia marrim o me nje, me dy
  E kam nis per ty
  Ma jep mua o at shami
  Se do ti dal valles n kry
  Tia marrim o me nje me dy
  E kam nis per ty
  Sillu ti si shtojzovalle
  Zbukuroma o ket valle
  Tia marrim o me nje, me dy
  E kam nis per ty
  Ma jep mua o atshami
  Se do ti dal valles nkry
  Tia marrim o me nje me dy
  E kam nis per ty

  Kete kenge mund ta degjoni KETU
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 11. #11

  Pr: Gjurmt - Legjend e Rock-ut shqiptar

  Biografia, mp3 dhe tesktet e grupit Gjurmet: http://www.rockshqip.com/gjurmet/

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Gjurmt - Legjend e Rock-ut shqiptar

  Rikthimi i bujshm i grupit q bri epok. - Gjurmt ngren salln ne kembe !
  Tirane, Dhjetor 2015.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Gjurmt - Legjend e Rock-ut shqiptar

  https://www.youtube.com/watch?v=rcxQEZMOBy4

  Prishtina (Te gjitha rruget te cojne ne Prishtine - Gjurmet)
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 12-06-2019 m 11:17

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Gjurmt - Legjend e Rock-ut shqiptar

  https://www.youtube.com/watch?v=QlVShBOiE2A

  "Gjurmet'' - Interviste per NIN, Dhjetor 2015 - Klan Kosova

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Gjurmt - Legjend e Rock-ut shqiptar

  “Gjurmt” rikthehen me koncert n Prishtin , kryetari Ahmeti u dhuroi “elsin e Prishtins”

  Kryetari Shpend Ahmeti bashk me antart e grupit “Gjurmt” prezentuan detajet e koncertit q do t mbahet sonte n salln “1 tetori”, me fillim nga ora 20:30 me moton “20 vjet n 20 kng”.

  Bashk me Gjurmt n sken do t ngjiten kngtar t njohur nga Kosova e Shqipria si: Boiken Lako, Elina Duni, Genc Salihu, Violeta Zefi, Dren Abazi e ZigZag Orkestra, Alban Nimani, Shpat Deda, Dukagjin Lipa, Xuxi, Tomor Kui, Marsela Cibukaj, Edona Vatoci, Nezafete Shala, Ardian Behrami Cipa dhe grupi Polifonik pr nj mbrmje “ Kur kanga dhe dashnia u kthyen n qyetet! ”

  Kryetari Ahmeti prezentoi edhe “elsin e Prishtins” pr “Gjurmt”duke theksuar “Nse ka nj bend i qytetit q prfaqson Prishtinn n Kosov dhe mbar kombin shqiptar, pa dyshim q jan “Gjurmt”. Prandaj gzohem se kjo po ndodh n kohn kur un jam Kryetar, edhe q po e prezentoj “elsin e Prishtins” edhe q po organizohet koncerti i rikthimit t “Gjurmve” n skenn e Prishtins.

  T gjitha t hollat e mbledhura nga shitja e biletave t koncertit, i dedikohen shkolls s muziks “Prenk Jakova”./KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/gjur...-e-prishtines/

Tema t Ngjashme

 1. 'mendim keni pr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 2. Emrat gjeografike arberore te krishtera te masakruar nga Turqia
  Nga Conquistador n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-07-2010, 21:18
 3. fare historie false mesohet ne shkollat shqiptare?
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 31-07-2009, 09:54
 4. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 5. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-12-2002, 09:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •