Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Baritoni Gzim Myshketa

  Gzim Myshketa, Figaro i ri n teatrin e Parms

  Studenti nga Durrsi meritoi duatrokitjet e zjarrta t publikut me interpretimin e aries "Aprite un po' quegli occhi" edhe n teatrin "Regio" t Parms, nj nga tempujt e muziks operistike n Itali.

  Baritoni Gzim Myshketa sht interpreti m i ri i Figaros n operan e njohur t Moxartit "Dasma e Figaros", pjest m t mira t s cils po interpretohen kto dit nga studentt e konservatorit t Parms n disa nga teatrot m t mira italiane t operas.

  20 vjecari Myshketa, student i vitit t dyt n Konservatorin "Arrigo Boito" t Parms, s bashku me kolegt e tij, ka zhvilluar koht e fundit nj seri koncertesh n qytetet e Parms, Imolas, Fidenzas, Kolekios, etj., ndrsa vazhdojn prgatitjet pr premiern e operas, e cila do t shfaqet s shpejti edhe n teatrot e Busetos, Spoletos, Parms, Lago D'Ortas, etj.

  I przgjedhur mes 167 studentve, si nj nga zrat m t mir t Konservatorit, Myshketa sht inkuadruar n grupin e interpretve t operas "Dasma e Figaros", duke bashkpunuar me emra t mdhenj t liriks bashkkohore italiane. Studenti nga Durrsi meritoi duatrokitjet e zjarrta t publikut me interpretimin e aries "Aprite un po' quegli occhi" edhe n teatrin "Regio" t Parms, nj nga tempujt e muziks operistike n Itali.

  Myshketa gjithashtu sht pjestar i grupit muzikor "Fons Amoris", i cili ka prezantuar kohet e fundit nj CD me muzik fetare nga Paizielo.

  Gzim Myshketa e ka nisur karriern artistike n moshn 10 vjecare duke u br i njohur n mjediset muzikore t vendit ton pr interpretimin e kngve popullore shqiptare dhe atyre italiane. Pjesmarrs n disa festivale n Stamboll, Sofie, Shkup, Puglia, etj. ai u diplomua m pas n shkolln e mesme artistike "Jan Kukuzeli" n Durrs, nn kujdesin e sopranos s njohur Suzana Frashri.

  Muzika vieneze shoqron Krishtlindjet e Durrsit

  Artdashsit durrsak kan ndjekur mbrmjen e Krishtlindjeve pjes t zgjedhura nga krijimtaria e kompozitorve vienez, interpretuar me mjeshtri nga orkestra e pallatit t kulturs "Aleksandr Moisiu", n drejtimin e Artistit t Merituar, Zhani Ciko.

  Dirigjenti i mirnjohur kishte zgjedhur pr auditorin disa nga perlat muzikore t familjes s artistve austriak Shtraus, t cilat mbrritn tek spektatori prmes mjeshtris interpretuese t formacionit instrumental t pallatit t kulturs "Aleksandr Moisiu".

  "Zrat e nats", "N gjueti" dhe "Danubi blu" ishin disa nga pjest q fituan duartrokitjet e t pranishmve, ndrsa urimet pr Krishtlindjet dhe interpretimi i "Marshit t Radeckit" solln n salln e teatrit t qytetit t Durrsit atmosfern e mbrmjeve vieneze t fundshekullit t kaluar.

  Instrumentistt e njohur, msues n shkolln e mesme artistike "Jan Kukuzeli" t Durrsit, q n fillim t ktij viti kan rifilluar veprimtarit muzikore, t inkuadruar n orkestrn e pallatit t kulturs. Kjo orkestr, e njohur n shkall kombtare, sht themeluar 15 vjet m par dhe n repertorin e saj, prve veprave t kompozitorve vendas bjn pjes edhe veprat e mjaft autorve t huaj.

  G55

  ------


  Bravo !!

  Urime Familjes Myshketa, qe kane dhene aq shume per Muziken dhe Kulturen.


  ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 03-04-2013 m 19:46

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,089
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Baritoni Gzim Myshketa

  INTERVISTA/ Flet baritoni i talentuar Gzim Myshketa

  T luash Ali Pashan sht shum bukur sa dhe vshtir
  Bariton pa Verdin nuk ka, dhe Verd pa bariton nuk mund t ket


  Albert ZHOLI

  Nj ekspedit Franceze nn udhheqjen e oficerit Bernier sht rrugs pr n Shqipri te Ali pasha. Gjat qndrimit n Korfuz, Bernier dashurohet me korfuzianen e bukur, Ariana e cila m pas zhduket n rrethana misterioze. Bernier dshiron t gjej me do kusht dashurin e tij t madhe, kudoqoft ajo. Miku i tij Robert nuk mund ta kuptoj kt. Dashuria e madhe, besnikria deri n vdekje jan t panjohura pr t. Pr t bota prbhet nga gra t bukura q duhet shijuar. Dy shokt kan arritur me ekipin e tyre n Shqipri. Kjo ishte shfaqjae pardjeshme n TOB ku mori pjes dhe studiuesi grek i Ali Pashs, autor I shum librave t tij si dhe ish Kryetar Bashkie I Janins.

  Si e pritt rolin e Ali Pashs n opern „Ali Pasha“ t Albert Lortzing?

  E prita me shum entusiazm pasi ishte nj periudh 6 vjeare q un nuk po luaja n TOB n Tiran dhe me thn t drejtn kjo sken m ka munguar. Nga ana tjetr edhe me pak frik ose ndruajtje, sepse veprn nuk e njihja dhe nuk kisha informacion artistik mbi veprn muzikore dhe m friksonte pak, roli i Ali Pashs. Dhe t interpretosh pr her t par nj rol q shfaqet pr her t par pr nj figur kaq komplekse me drit hije m friksonte. Por do lloj ndruajtje ma sqaroi pastaj leximi i muziks, ku un aty gjeta shum spunto, mbi t cilat duke u ballafaquar, me regjisorin dhe me dirigjientin Ciko pr orkestrn, u sqarova n mendjen time dhe fillova t ndrtoj n mendje kt figur autoritare, komplekse, plot drithije, diku i ashpr, e diku sensibl dhe plot pasione. Pra formova nj ide t plot pr kt figur t uditshme. Ideja ime sht q t mos bj nj karikatur t ktij personazhi historik q vrtet ka shum enigma me vete, pra t mos e kopjoj n mnyr t shmtuar at Pasha q kemi ne n imagjinatn ton, at Pasha me mjekrr t gjat t bardh dhe me nj ibuk n goj (nargjile), por t krijoj nj personazh t fort q t qndroj fort duke u bazuar n at ka muzika m sygjeron. Muzika e Albert Lortzingut sht mjaft interesante, mjaft e dgjueshme pr publikun dhe mendoj se kjo oper do t jet e bukur si n syt dhe n vesht e publikut.

  Ku qndron vshtirsia m e madhe n realizimin e ktij roli?
  Pr mua vshtirsia m e madhe sht n krahasimin. Pra n krahasimin mes asaj ka publiku pretendon t vij dhe t shoh dhe asaj q ka do t gjej. Un jam nj bariton 30-vjear, dhe nuk mund t bhem aq plak, por i kemi qndruar koherent edhe periudhs kur sht realizuar kjo vepr. Ali Pasha ka qen rreth 40-50 vje, Pra kshtu q n kt aspekt e sjellim n mosh, por vshtirsia qndron ktu q duke qen artist nuk marrim n risjellje figurn n aspektin historik (kjo I takon historianve), por ne do t kapemi fort pas asaj q na dikton dhe sygjeron libreti dhe muzika e Albert Lortzing. Do ti jemi besnik ksaj dhe do t kemi nj sken t thjesht por me gusto nga Platon Bardhi q tashm sht shum i njohur ku me t kam punuar dhe n opern e Triestes, do t na ndihmoj dhe gustoja dhe eksperienca mbi 40-vjeare e mjeshtres s regjis Patrizia Panton q ka punuar me artistt m t mdhenj t liriks botrore dhe urtsia n harmonizim, koherent, dinjitoze, e maestros Ciko n drejtimin e orkestrs. Po bhen shum prova mjaft t mira, megjithse kemi dhe disa vshtirsi pasi dihet q n skenn e teatrit jan mysafir t tjer dhe ka disa evenimente n nj koh por shpresojm q kto dit deri n premier t provojm t gjitha elementt q krkohen si kostumet nga Enada At Nikolla, puna korrekte e as/regjizore Ada Gurra, ilustrimi koreografik Milena Nurka, etj...Kjo sht nj oper lirike dhe gjithmon vnia n sken e nj opere t till ka shum vshtirsi, por ne po punojm si ansambl pr harmonizimin e elementve t veprs.


  Nj rol shum i veant por dhe nj vepr q vihet pr her t par n Shqipri. Ju e luani kt vepr premier, sa role premier keni vn n sken?

  Mund t them se deri tani kam luajtur afrsiht 30 role premier. Psh nga Moxart, kam luajtur 9 role, rreth 10 role Beliniane (Belini), 4 role Verdiane (Verdi), dhe disa role t veprave t rralla si imaroza, plus shum role n Spanj.

  Pra shum role premier dhe n disa vende t bots. Ku e keni pasur m t vshtir n kto role?
  Vshtirsit jan, t shumfishte, pasi mund t jet vshtirsi thjesht vokale, vshtirsi skenike, q mund t impresionohesh nga nj personazh etj...Mirpo, mund t them nj bast shum i madh ka qen deputimi n rolin e Rolandos n nj vepr t Verdit me nota shum dramatike n nj Festival Prestigjioz, q i kushtohet Verdit tani n 200-vjetorin e lindjes s tij. Ky sht viti i Verdit dhe Vagnerit 1813-2013. Pr mua ky rol ishte nj bast i vshtir q solli sadisfaksion t jashtzakonshm, dhe qe nj ur pr zrin tim i cili pas gjith ktyre eskperiencave solli nj besim dhe motivim t ri. Bariton pa Verdin nuk ka, dhe Verd pa bariton prap nuk mund t ket. Verdi sht autori q i ka dhn baritonve hapsirn, mundsin m t madhe pr t shprehur, virtuozizmat vokale nga njra an dhe nga ana tjetr thellsin e dramaticitetit t personazheve si Makbeth, Rigoleto, Falsta, etj, heroi verdian baritonal. Kjo do t jet e ardhmja ime por me hapa shum t kujdesshm, t matura pr t mos br gabime q mund t shkojn n drejtim rrezikimi t shndetit t zrit.

  Ku ndryshon baritoni nga nj tenor?

  Zri i burrit ndahet n tre regjistra principial baz: N Tenor, bariton dhe bas. Pr nga rndsia pr nga dramaticiteti vokal, zri i basit sht m burrori m i errti, ndrsa baritoni qndron n mes t t dyve, nga notat dramatike dhe Tenori sht ai q njef m tepr publiku sepse normalisht, dihet q Tenori ka m shum akute, vihet npr vepra si i dashuruar, si Princ, si hero romantik, pra sht, m i njohuri me ariet e mdhaja q kompozitort i kan kushtuar prgjat shekujve ktij zri. Ndrsa baritoni ka nj z q sht m i but, sht m afr zrit human t burrave dhe ka pr nga karakteristika, rolet m autoritare, si rolet e babait, rolin e Mbretit, rolin e Komandantit pasi ja jep lloji i vokalit kt autoritet. Tani publiku shqiptar edhe si dallon, pasi mendon q kngtari lirik sht vetm tenor, por kto jan tre regjistrat kryesor t zrit t kngtarve lirik. Midis tyre pastaj ka dhjetra nn regjistra t tjer. Psh basi Verdian, Kantan, Bas bariton, pra sht shum e larmishme ngjyra e zrit.


  Ju keni shum krkesa brenda dhe jasht Shqipris, prse nuk stacionoheni n nj Oper?

  Un jam i ri dhe dua t njoh shum gjra. Dua t lviz, t marr eksperienca t reja, ndaj s’dua t kem impenjime fikse, pra e shoh veten time n kt koh n karrier t lir dhe pse krkesat kan qen t shumta. Psh jam ftuar n Operan ku punojn Josif Gjipali dhe Sajmir Pirgu, apo nj agjensi n Berlin, etj, por tani pr tani nuk dua nj stacionim. Kam t tjera idera n kok.


  Keni ndjer shenja racizmi n kto vende ku ke punuar?
  Aspak. Jam ndjer i vlersuar. Vet fakti q nuk jam i vetmi artsit shqiptar q punoj jasht shtetit, madje ka artist q kan arriutr majat (sikundr dhe un kam sinymet e mia), dhe shihet nj vlersim them me siguri q nuk kam ndjer racizm. Aty ku shihet qarte talenti. Racizmi nuk ka koh t ngre kok.

  (Marr nga Stage Door)

  Gzim Myshketa Bariton

  Konsiderohet nj nga talentet m interesant t brezit t tij n panoramn operistike internacionale.

  Fitues e finalist i konkurseve ndrkombtare si ASLIKO , TOSTI e VINJAS - BARCELON debuton me role kryesore n Teatro e Festivale prestigjioze si :

  Komunale Bolonja,
  Opera di Roma,
  Arena Sferisterio,
  Abao Olbe Bilbao,
  Verona,
  Montpellier,
  Masi Paris Sud,
  Opernhaus Zyrih,
  Salcburg Festshpile etj.

  N listn e impenjimeve pr t ardhmen vlen te prmenden:

  Elisir d'amore - Verona,
  Don Karlo e Turandot - Tuluz,
  Falstaf Shtutgart,
  Lucia e Larmermur Marseje...

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,089
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Baritoni Gzim Myshketa

  Myshketa: Pse hezitova t kthehesha n Teatrin Kombtar t Operas

  Emri: 65151.jpg

Shikime: 3888

Madhsia: 23.2 KB

  TIRANE - Nj pjes e ekzistencs sime, t ciln duket sikur e kam ln ktu pr t'u rikthyer her pas here, rimarr e prkdhelur me dashuri, pasi sht mbase pjesa m e bukur e vetes sime". Kshtu i prgjigjet Gzim Myshketa, pyetjes "Pr far ju merr malli kur nuk jeni n Shqipri?". Ajo, duket t jet fraza m e bukur q mund t thot nj artist shqiptar, q emrin e madh e ka fituar jasht vendit t tij. I thjesht dhe modest, baritoni t rikujton edhe njher, se vlerat kan ende vendin e tyre e se padyshim, pasuria m e madhe e njerzimit sht vet njeriu. I ardhur pr opern "Ali Pascha von Janina", ku do t ket rolin kryesor, Myshketa i mungonte skens son prej vitit 2007. E megjithat, ai n fillim ka hezituar! I sht dashur t vr n peshore rrezikun e realizimit si duhet prkundrejt dshirs s mishrimit t rolit. Sa i takon ktij t fundit, baritoni, thot se misioni i tij i par n prballimin e ktij personazhi do t jet prpjekja pr t mos e shndrruar kurrsesi n nj "karikatur" t asaj q mendimi kolektiv ka n psikikn e tij. N nj intervist pr "Gazeta Shqiptare", ai rrfen disa detaje nga puna dhe ndjesit e rikthimit n atdhe. Opera "Ali Pascha von Janina" vihet ne sken n datat 23-24-26-27 mars 2013, ora 19.00.
  Sa kohe keni pa interpretuar n Tiran?
  Hera e fundit q kam pasur knaqsin t interpretoj pr publikun shqiptar ka qen viti 2007. Interpretoja rolin e Toreros Escamillo n opern "Carmen" t Bizet, me kolegen dhe miken time t dashur Vikena Kamenica. Regjisore e asaj shfaqjeje ishte e mirnjohura ndrkombtarisht Patricia Panton, e cila do t vr n sken edhe opern "Ali Pascha Von Janina".
  far ju kujtojn kto dit rikthimi?
  M kujtojn q, megjithse kam 13 vjet jasht Shqipris, mjaftojn vetm pak or qndrimi ktu dhe un memitizohem me at atmosfer e kultur shqiptare q nuk munda ta harroj e tradhtoj kurr.
  Kush sht Ali Pasha q vini ju n sken?
  Misioni im i par n prballimin e ktij personazhi do t jet prpjekja pr t mos e shndrruar kurrsesi n nj "karikatur" t asaj q mendimi kolektiv ka n psikikn e tij. Ali Pasha nuk ka lindur plak e me mjekr nj metr t gjat. sht nj personazh multidimensional dhe kompleks. Forcn, karakterin, autoritetin, si dhe botn psikike, personazhi do ta gjej duke respektuar aksentet muzikore dhe rndsin e fjals q vepra i jep fort mir.
  Si ndiheni ju me kt rol?
  Ndihem mjaft mir, pasi ndodh rrall her q interpretuesi ta njoh personazhin t cilit do t'i jap jet, m mir se vet krijuesi i muziks dhe libretit, Albert Lortzing n kt rast. Kam nj grup kolegsh mjaft t mir, t rinj me talent e plot pasion, q nn bekimin e nj katrsheje klasi: Ciko-Panton-Bardhi-At Nikolla, do t'i japin lustr ktij spektakli q do ta quaja unik.
  Pse e pranuat rolin, kishit hezitime?
  Kam pasur mjaft hezitime dhe nj letrkmbim goxha t dendur me maestro Cikon. Pikrisht rreziku pr t nxjerr nj Ali Pash gjysmak dhe pr t rn n retorikn e prhershme interpretative, ishin gjerat q m shqetsonin m tepr. Tani idet jan t qarta, zgjedhjet t duhura, rruga pr t shkelur, e drejt. At ka mbetet, do ta vendos publiku n sall...
  far gjett ndryshe nga 'prisnit n opera?
  Kushtet e puns dhe profesionalizmin e solistve dhe masave. I kam gjetur me mjaft knaqsi, t ndryshuar n mnyr pozitive.
  Si ndihet Gzimi n Teatrin Kombtar t Operas dhe Baletit n krahasim me teatrot e tjer ku ka interpretuar?
  Rregulli, oraret, organizimi, si dhe kushtet e puns, kuptohet q n teatrot jasht shtetit jan optimal. Mirpo ngrohtsia q t jep puna me bashkkombsit e tu, nuk ka mim. do artist shqiptar duhet t ket pr mendimin tim, knaqsin, por edhe obligimin moral q t kthej n vler artistike at 'ka marr nga kjo tok e bekuar.
  Pr far ju merr malli kur nuk jeni?
  Nj pjes e ekzistencs sime, t ciln duket sikur e kam ln ktu, pr t'u rikthyer her pas here, rimarr e prkdhelur me dashuri, pasi sht mbase pjesa m e bukur e vetes sime.
  Sa e ka ndryshuar Gzimin suksesi n teatrot me emr?
  Kam mbetur po ai ndrrimtar i pashrueshm, impulsiv e hatrli i pandreqshm.

  (er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,089
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Baritoni Gzim Myshketa

  Baritoni Gzim Myshketa bn pr vete Francn

  TIRANE - Kngtari lirik Gzim Myshketa ka shnuar sukses t madh n nj nga skenat e njohura operistike t Evrops. 32-vjeari nga Durrsi, n dy javt e para t shkurtit debutoi n skenn e Teatrit Municipal t Marsejs (Franc) si nj nga tre protagonistt e opers "Luia e Lamermurit" t kompozitorit italian Gaetano Donixeti.

  Shtypi i specializuar francez e vlerson Myshketn "si surprizn e vrtet t produksionit. Bariton i mirfillt, shqiptari Gzim Myshketa, vizaton nj Enriko t rafinuar e delikat dhe n t njjtn koh si verdian origjinal, shklqyer dhe i pacip".

  Gjat nj interviste dhn "ATSH"-s pas suksesit me opern m t njohur t Donixetit, baritoni shqiptar Gzim Myshketa tha se ndihet i lumtur pr reagimin e publikut dhe kritiks franceze gjat ktyre ditve. Artisti durrsak, q sht prgatitur n shkolln italiane t kantos, ka interpretuar edhe m par n Franc si protagonist n operat "Semiramide", "Eliksir dashurie" dhe "Don Carlo". "Roli i Enrikos ishte mjaft impenjativ dhe entuziasmi i publikut m ka gzuar pa mas", - shprehet Myshketa, duke shtuar se urimet me dashamirsi vllazrore i kan mbrritur nga artistt e mdhenj bashkatdhetar, Inva Mula, Ermonela Jaho dhe Josif Gjipali.

  "Luia ka pran nj vlla brutal, n kufijt e sadizmit, i mishruar m s miri nga baritoni shqiptar Gzim Myshketa. Interpretimi i tij vokal sht mjaft i sakt, pa harruar aktrimin e tij fenomenal", shkruan mediat franceze pas premiers s operas. "Myshketa sht pra, nj bariton kaq i vlefshm, sa do t na plqente ta dgjonim m shpesh n skenat tona", shkruhet ndr t tjera n shtypin francez. Baritoni shqiptar ka debutuar n produksionin "Lucia de Lamermur", pasi ka refuzuar rolin e Scarpias n operan "Toska" n Gjermani, dhe po njlloj i sht prgjigjur edhe ftess q ka mbrritur nga Shangai pr rolin e Gerardit n operan "Andrea Chenier". "Jan dy role t paprshtatshme pr moshn dhe pjekurin time aktuale dhe kam bindjen se n nj t nesrme t afrt do t kem mundsi t'i prballoj me nj koshienc m t plot artistike", - vlerson kngtari lirik Gzim Myshketa, axhenda artstike e t cilit sht prcaktuar tashm deri n vitin 2017.

  (er.nu/GSH/BalkanWeb)

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,797

  Pr: Baritoni Gzim Myshketa

  Gzim Myshketa sjell opern “Carmen” n skenn e Pallatit t Kongreseve

  Opera “Carmen” do t vij n skenn e Pallatit t Kongreseve me regji nga Gzim Myshketa. Nj nga artistt e njohur shqiptar me sukses n skenat e huaja dhe ato shqiptare rikthehet kt her n Tiran pr nj tjetr projekt, n sken do t sjell veprn e famshme t Bizet. Pr kt shfaqje jan angazhuar artist t njohur shqiptar t skens operistike, por msohet se do t ket dhe pjesmarrje artistsh t huaj, q vijn pr kt shfaqe q do t jet n sken mbrmjet e datave 30 dhe 31 janar, pr t vijuar dhe n data 1, 2 dhe 3 shkurt n Pallatin e Kongreseve.

  Baritoni i njohur Gzim Myshketa i cili po vijon me sukses aktivitetin e tij operistik n skena t ndryshme kt her jo vetm q do t jet n sken si kngtar por dhe e gjith shfaqja do t vij me regji prej tij. Emra artistsh si tenori Armaldo Kllogjeri, sopranoja Eva Golemi, etj, jan pjes e kastit. Por nuk do t mungoj dhe artist nga trupa e baletit. Kjo shfaqje do t jet dhe e para pr kt sezon nga artistt e Teatrit t Opers dhe Baletit.

  Artisti i skens operistike, Myshketa msohet se do t luaj rolin e Escamilos n veprn “Carmen” t Georges Bizet bazuar n libretin e shkruar nga Meilhac dhe Ludovic Halevy. “Carmen” sht opera tragji-komike n katr akte e cila pr her t par ishte performuar m 3 mars t vitit 1875 n Paris, ndrsa n Opern gjermane n Berlin premiera e ksaj shfaqje ishte dhn m 11 maj 1979. Tema e opers bazohet n nevojn absolute t Carmen pr liri dhe insistimin e saj n marrdhnie t bazuar n pavarsi t plot. Tregimi i Carmen dhe Don Jos, prfundon me nj vrasje tragjike. Vepra prmes skenave komike prezanton t gjitha emocionet dhe tiparet e gjendjes njerzore mendjelehtsin, marrzin, joshjen, mizorin dhe fatin. Muzika e opers sht e mbushur me melodi q t mbetet n mendje dhe sht e dominuar nga vallet dhe ritmet spanjolle.

  Gzim Myshketa u diplomua me nota maksimale n Konservatorin “Arrigo Boito” n Parma, nn drejtimin e mjeshtrave Giuliano Ciannella dhe Lelio Capilupi. Vetm 20 vje debuton n rolin e Figaros n “Le Nozze di Figaro” nn dirigjimin e Antonello Allemandit dhe m von me fituesit e konkursit ndrkombtar Giuseppe di Stefano Trapani. Fituesi i 57- t Konkurrencs As.Li.Co 2006, ai bri debutimin e tij si Don Giovanni dhe Leporello n Circuito Lirico Lombardo dhe Opera de Massy. N vitin 2008 ai fitoi Konkursin Ndrkombtar t Muziks s Dhoms ” Francesco Paolo Tosti ” etj. Ndr vite si dhe tani aktiviteti i tij operistik sht vlersuar jo pak dhe nga kritika dhe publiku. Ndrkoh q n ditt e fundit t muajit janar publiku shqiptar do ta gjej me opern “Carmen” n Tiran.


  Vepra “Carmen”

  Vepra m e njohur dhe e suksesshme e kompozitorit francez Georges Bizet sht opera “Carmen”, por ai vdiq pa e ditur kt. Kompozitori ndrroi jet n moshn 37-vjeare me shqetsimin se “Carmen” nuk u prit mir nga audienca e Parisit n vitin 1875. Masa nuk e vlersoi por Tchaikovsky parashikoi se “Carmen” do t bhej opera m e njohur e t gjitha kohrave. Georges Bizet, kompozitor i madh e artist realist. Simfonin e tij t par Georges Bizet e shkroi kur ishte shtatmbdhjet vje, si nj detyr studentore. Duket se Bizet e harroi krejtsisht at deri kur u zbulua prsri n vitin 1935, n arkivat e biblioteks s Konservatorit. Kjo vepr e tij spikati pr freskin muzikore t jashtzakonshme.


  Julia Vrapi - "Sot"
  https://sot.com.al/aktualitet-kultur...-t-kongreseve
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 31-01-2018 m 09:07

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,797

  Pr: Baritoni Gzim Myshketa


 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,797

  Pr: Baritoni Gzim Myshketa

  https://www.youtube.com/watch?v=ejWK3pGCUJk

  E Diell - GZIM MYSHKETA

  Prill 2017 - TCH .

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •