Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Cfare u shtyu qe te besoni ne Zot?

    Nga eksperienca fetare e secilit prej jush, une do te kisha deshire tu pyesja:

    - Cfare u shtyu te besoni ne ate doktrine fetare qe besoni?
    - A e bete vete perzgjedhjen apo e trasheguat nga familja?
    - Cilat jane frutet e besimit tuaj personal?

    Albo
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    user010 (19-09-2014)

  3. #2
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    ME VEND KJO PYETJE I DASHUR!
    besova ne Zot sepse pashe shume argumente qe e vertetonin ekzistencen e Tij.
    Perzgjedhjen e fese e kam bere vete megjithese edhe prinderit e mij kishin po kete fe.
    KURSE FRUTET E BESIMIT JANE TE SHUMTA POR ME KRYESORJA ESHTE SE JAM NJE NJERI I NDERSHEM DHE KAM KUPTUAR QELLIMIN E JETES SIME.
    Ndryshuar për herë të fundit nga INDRITI : 01-06-2003 më 14:31
    Injoranca nuk zhduket me top

  4. #3
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    une

    Besova ne Jezusin(Zot) per keto arsye:

    1- Sepse i vetmi me dha dashurine e vertete(qe nuk gjendet ne asnje vend tjeter)

    2- me dha Faljen e mekateve.

    3- me dha jeten e perjetershme

    4- me beri te kem paqe me Perendine dhe ta quaj At(Perendine)
    Nuk mendoj se ka gje me te madhe se keto!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar i krishteri për postimin:

    user010 (19-09-2014)

  6. #4
    *Forever* Maska e malli
    Anëtarësuar
    24-09-2002
    Vendndodhja
    Antwerpen
    Postime
    668
    Mua me shtyu besimi tek Zoti sepse e kam pasur gjithmone prane ne momentet me te veshtira dhe ai me ka ndihmuar shume.
    **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

  7. #5
    Kureshtar Maska e DiamondRing
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Around the world
    Postime
    42
    Te jem i sinqerte me ju sic jam me veten mua ajo qe me shtyu te besoj te zoti ishte nje njeri i cili kete problem ma shtoi ne kete menyre..Rasti i pare mendojme se nuk ka zot por une besoj tek ai dhe ti jo Une nuk fitoj gje as Ti gjithashtu por as nuk humb gje..Rasti dyte mendohet se ka nje Zot une qe besoj fitoj Parajsen ti humb gjithcka..Normale qe zgjodha te dyten sepse Zoti me verte ekziston sepse ne te kundert nuk do ekzistonte as ideja per te..Sa per te ndimuar apo jo nuk e di a me ka ndihmuar Ai mua apo une veten..Mendoj se zgjedhja ka qene e tera e imja ai thjesht me ka dhene mundesine te zgjedh...PEACE
    Nese per te jetuar te duhet te zvarritesh atehere ngrihu dhe vdis...
    VOX POPULI VOX DEUS

  8. #6
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anëtarësuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Hey albo,

    Ja ku jane pergjigjet e tua:
    1) Cfare me beri te besoj ne fene time? Jeta, veshtiresite e saj, dhe shkenca. Kisha shume pyetje dhe asnje pergjigje...lexova per shume fe dhe asnjera s'i dha pergjigje pyetjeve te mia, pervec njeres...pervec asaj qe praktikoj tani Nuk me pelqen te jem njeri qe beson ne gjera koti; dua qe ajo ne te cilen te besoj te jete provuar shkencerisht ose historikisht te pakten deri ne nje pike. Dhe faktikisht, ka shenja, ka shume shenja rreth nesh per ate qe eshte i zgjuar

    2) Zgjedhja ishte imja po ama edukata merret ne familje. Per mendimin tim, s'ka gje me te mire kur te lejojne t'i besh vete zgjidhjet ne jete sepse atehere e kupton me te vertete se cfare deshiron nga jeta dhe atehere e kupton se kush je si individ.

    3)S'e di se c'do te thuash me kete pyetjen e trete, por po i pergjigjem ashtu sic e kuptova. Frutet e besimit tim? Kam vene re qe besimi tek Zoti me ka bere nje person me te mire. Jam me "aware" per ate qe bej dhe e gjykoj dicka shume thelle perpara se te marr vendim.

    Ok pra, love and care
    MisCongeniality
    p.s. me pelqen nje shprehje qe thote...une ne kete jete jam si ai udhetari qe ulet e pushon pak nen hijen e nje peme dhe pastaj ngrihet e shkon ne udhen e tij.
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  9. #7
    i/e regjistruar Maska e vetem_TI
    Anëtarësuar
    06-06-2003
    Vendndodhja
    ITALI
    Postime
    90
    beosva tek ALLAHU xh.sh ne ZOT per shume arsye .por arsye me bindese per mua eshte KURAN'I DHE JETA E BEJGAMBERIT si fillim fillova te lexoj kuranin dhe me aq sa e kuptoja me terhoqi jashte mase pastaj lexova jeten e pejgamberit dhe thuajse u dashurova me veprat e tij keshtu hyra ne islam por arsyeja e vazhdimit tim ne islam ishte kenaqesia qe ndjeja gjat kryerjes se namazit dhe kjo ma shtoj qetesinne menyren e te menduarit dhe dashurine ndaj zotit dhe profeteve te tij......
    thuaj,ZOTI eshte nje.

  10. #8
    i/e regjistruar Maska e vetem_TI
    Anëtarësuar
    06-06-2003
    Vendndodhja
    ITALI
    Postime
    90
    beosva tek ALLAHU xh.sh ne ZOT per shume arsye .por arsye me bindese per mua eshte KURAN'I DHE JETA E BEJGAMBERIT si fillim fillova te lexoj kuranin dhe me aq sa e kuptoja me terhoqi jashte mase pastaj lexova jeten e pejgamberit dhe thuajse u dashurova me veprat e tij keshtu hyra ne islam por arsyeja e vazhdimit tim ne islam ishte kenaqesia qe ndjeja gjat kryerjes se namazit dhe kjo ma shtoj qetesinne menyren e te menduarit dhe dashurine ndaj zotit dhe profeteve te tij......
    thuaj,ZOTI eshte nje.

  11. #9
    Njohuria te ben te lire Maska e SuNRiSeR
    Anëtarësuar
    29-05-2002
    Vendndodhja
    ...where everything fades...
    Postime
    368
    O Jimmy! Kushtoji pak vemendjeve fjaleve te J. Morrison dhe do kuptosh shume me teper sesa mund te te shpjegoje kurani.

  12. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2003
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    10

    besimi

    hey albo pyetja juaj me ka pelqyer shume por do te thj se besimi ne zot me ka shtyer ajo cka shohe cdo dite natyra e gjithcjìka tjeter me ben te mendoj se dikush e ka krijuar dhe tani une do te beja nje oyetje ty albo edhe ti bej keto oyetje vetes tende
    1 nga kam ardhu?
    2 kush jame?
    3 ku do te shoj?
    ora ciao
    TE DUA ME SHUM SE DJE DHE ME PAK SE NESER QE DO TE THOT SE DASHURIA IME PER TY CDO DIT RRITET.

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar THE_TIGER për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  14. #11
    i/e regjistruar Maska e vetem_TI
    Anëtarësuar
    06-06-2003
    Vendndodhja
    ITALI
    Postime
    90
    Postuar më parë nga SuNRiSeR
    O Jimmy! Kushtoji pak vemendjeve fjaleve te J. Morrison dhe do kuptosh shume me teper sesa mund te te shpjegoje kurani.


    ate nuk e ve ne dyshim por mos harro qe dhe jimi dhe une qe mbaj sot emrine tij ne forum jemi krijesat e ati qe ka shkruar kuranin vetem kjo duhet te na mjaftoj per te kuptuar se sa te fuqishem jemi.
    thuaj,ZOTI eshte nje.

  15. #12
    IL-ALTO
    i/e ftuar
    si syri shikon si veshi degjon si goja flet si duar veprojne si kembet ecin ashtu edhe zemra beson .pra besimi eshte ushqim per shpirtin ashtu si buka uji per trupin.ai gjendet brenda shpirtit tone por dikush e ka zbuluar dhe ka filluar ta mirembaje duke u falur kurse dikush i ka vene mjegull dikush i ka vene nje gje te zeze qe e cila ia ka eeresuar syte mendjen zemren edhe kujton se e ka mire.pra eshte ne natyren njerzore te besoje kush nuk beson eshte si i verberi si memeci si qoori si hena qe ka dale jashte orbite dhe nuk gjen prehje per vetn e saj .pa ofendime keto termat thjeshte krahasime .

  16. #13
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Pyetja ishte se "cfare u shtyu te besoni ne Zot" edhe une do te jap mendimin tim.
    Besoj ne Zot por jo ne fe.Fete jane kopje te njera tjetres dhe perdoren per manipulim dhe shtypje. Ne tere historine e njerzimit kan sherbyere vecse per luftra dhe shtypje. Mendoj qe Zoti na ka krijoje , por ateheri edhe ne ate e kemi krijuar ne mendet tona ashtu si duam ne vet.Per kete shkak besojme ne gjera te ndryshme.
    Zoti krijoje natyren e persosur dhe njeriun jo te persosur. Ne e damtojme natyren dhe njeri tjetrin duke thene qe besojme ne Zot, ose gjoja ne fe!
    Besoj se dikushi ose dickafi krijoje cdo gje por ne nje menyre paksa ndryshet. Une besoj se Zoti me shume vlerson nga une ta mbjell ni lule ose nje bime sesa ti lutem atij sepse Ai nuk ka nevoje per ate pune, ai i vlerson veprat e jo fjalet-lutjet.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  17. #14
    i/e regjistruar Maska e vetem_TI
    Anëtarësuar
    06-06-2003
    Vendndodhja
    ITALI
    Postime
    90
    Postuar më parë nga iliria e para
    Pyetja ishte se "cfare u shtyu te besoni ne Zot" edhe une do te jap mendimin tim.
    Besoj ne Zot por jo ne fe.Fete jane kopje te njera tjetres dhe perdoren per manipulim dhe shtypje. Ne tere historine e njerzimit kan sherbyere vecse per luftra dhe shtypje. Mendoj qe Zoti na ka krijoje , por ateheri edhe ne ate e kemi krijuar ne mendet tona ashtu si duam ne vet.Per kete shkak besojme ne gjera te ndryshme.
    Zoti krijoje natyren e persosur dhe njeriun jo te persosur. Ne e damtojme natyren dhe njeri tjetrin duke thene qe besojme ne Zot, ose gjoja ne fe!
    Besoj se dikushi ose dickafi krijoje cdo gje por ne nje menyre paksa ndryshet. Une besoj se Zoti me shume vlerson nga une ta mbjell ni lule ose nje bime sesa ti lutem atij sepse Ai nuk ka nevoje per ate pune, ai i vlerson veprat e jo fjalet-lutjet.
    zot pa fe nuk ka ka spse feja predikon thjesht fjalen e zotit kete zot pa fe e thone vetem ata qe kane frik nga bota e ardhme dhe qe i shmangen qellimit se perse u krijuan.ne qofte se ka zot detyrimisht ka dhe fe dhe ti meqe beson e zot duhet te besosh edhe ne fe dhe e the mire qe fete jane kopje te njera tjetres ashtu duhet te jene biles duhet te jene identike me njera tjetren jo sic jane sot por identike sepse te gjitha jane fjala e zotit dhe zoti gjithmone te njejten kathene.
    thuaj,ZOTI eshte nje.

  18. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-06-2003
    Vendndodhja
    cairo egjipt
    Postime
    11

    SE QFAR MEKASHYERTE BESOI ZOTINTIM ALLAHUN

    1 Allahun -zotin me kan shtyer tabesoi shum gjera ,vetvetja .kriimi dhe persosja qe Allahu iaka ber trupit tim sidhe gjithqkaje qe ekziston ne kete gjithsis qe ne eshohim dhe nuk eshohim emendoim dhe qe ne nuk emendoim. sidhe sesi njeriu lind rritet dhe ne fund vdes . sidhe keto pyetej:
    Kush jam un. Perse jam kriuar.Kush meka kriuar.Cka eshte misoini im ne tok .Cka dotebehet memua pasi qe te vdes
    Pra tegjitha keto gjera mekan mundesuar qe ta besoi ALLAHUN-ZOTIN EVERTE
    2 Kam besuar me vet deshir dhe nuk jam indikuar nga te tjeret ,mirepo efalenderoi Alahun qe familja ime ishin dhe jane musliman.
    3 Kurse saiperket ndryshimeve te mia ne jeten time mbas besimit jane teshumeta .
    tani pasi ikerye obeligimet e Allahut jam njeriu me indershem, me iqet me irespektueshem me iditur dhe me idurueshem ndaj probelenmeve te jetes .
    Ikisha porositur te gjith ata qe s besoin ,qe edhe ata te hyn nekete valle sepese besimi eshte motorri qe enxit perpara jeten dhe esiguron jeten tjeter .Sidhe eben njerijun te jeton njeri dhe ta din eta njeh kriuesin evet eai eshte ALLAHU
    BESONI DHE DESHMONI SESKA ZOT TJETER PERPOS ALLAHUT DHE SE MUHAMEDI ESHTE IDERGUARI DHE ROB IALLAHUT

    ESHHEDU EN LAILAHE ILALLAH VE ESHHEDU ENE NUHAMEDE ABDUHU VE RRESULUHU

  19. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    cfar me shtyn? As gje....besoj tek vetja ime dhe tek njerzit se ne jemi ata qe me fantazin ton kriuam zotin. E kriuam qe te behemi njeres me te mire edhe te japim nje shpjegim per te tera gjerat qe ne fakt nuk kane shpjegim. Nuk dua te them me kete qe nuk besoj, besoj tek nje fuqi jo natyrale po nuk besoj se dikur ka qene nje qe e quanin "ZOT" edhe ka bere te tera ato gjera qe thuet qe ka bere.
    Secili nga ne eshte nje "zot" i vogel so duhet te besojme nje here tek vetja jon edhe pastaj tek lloj lloj fesh qe ka kriuar njerezia.

    Kissesssssssssss

    Alda

  20. #17
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    oj alda me vjen keq qe thua qe Zotin e krijuam ne njerzit me mendjet tona se ti je fort e bindur qe Zoti egziston dhe e di shume mire qe ka pas egzistu para njeriut ateher si del me konkluzionin qe e kemi krijuar me mendjet tona kur ai ka pas egzsistu para njeriut.Pra Zoti na krijoi ne dhe jo ne Zotin.secili nga ne moj alde eshte njeri ose "zoteri" dhe jo Zot sepse Zot do te thote krijues perkujdeses per te gjithe krijesat .kurse ti edhe une jemi krijesa shpesh here ty dhe une fati na con aty ku sduam ateher si qeke ti zot kur ti nuk ke ne dore gje per veten tende.A edhe sa per fete qe jane krijuar te gjitha pervec njeres prej Zotit jam dakort po deshe shiko edhe kete temen poshte

    http://www.forumishqiptar.com/showth...threadid=20954

    ose ketu argumentet e egzistences se Zotit

    http://www.forumishqiptar.com/showth...threadid=19697
    Ndryshuar për herë të fundit nga Klevis2000 : 24-07-2003 më 10:18

  21. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    [QUOTE]Postuar më parë nga klevis2000
    Pra Zoti na krijoi ne dhe jo ne Zotin.secili nga ne moj alde eshte njeri ose "zoteri" dhe jo Zot sepse Zot do te thote krijues perkujdeses per te gjithe krijesat .kurse ti edhe une jemi krijesa shpesh here ty dhe une fati na con aty ku sduam ateher si qeke ti zot kur ti nuk ke ne dore gje per veten tende.


    Nuk ke ne dore gje per veten tende??? Po, po nuk patem ne ne dore gje per veten tone kush e ka? Ne jemi ata qe i japim drejtim jetes tone edhe kurr fati na con aty ku sduam eshte prap gabimi jon edhe ja hedhim fajne "zotit" duke then qe ja nuk na ndihmoj.
    Po he meqe zoti na krioj klevi pa me thuaj ti mua pak si na krioj? mori balt edhe uje edhe beri njeriun? As nje nuk e di si u kriuam edhe nuk ka per ta mesuar edhe pikerishte nga qe eshte nje gje qe as njeri nuk e di edhe nuk jep dot shpjegim themi se na kriovi zoti eshte e vetmja menyre qe te japesh shpjegim per kete gje.

    Anyway une nuk jame ndo nje besimtare fanatike vetem qe pyetje te tilla i kame bere shpesh here vetes time edhe ok thash te jepja opinionin time edhe ketu. So ky ishte vetem mendimi im edhe kjo nuk do te thot qe eshte i sakt, por eshte nje mendim. Une i respektoj mendimet e tua edhe te cdo tjetrit po kjo nuk do te thot qe bie edhe dakort me ato.

    Kissessssssssssssss

    Alda

  22. #19
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anëtarësuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Per mendimin tim feja eshte biznesi me i suksesshem qe ka shpikur njeriu. Ka bere po ben dhe do beje gjithmone pare. Ne jeten time kam treguar interes dhe jam informuar per muaj me rradhe ne shume fera te ndryshme perfshi ate myslimane, kristjane, baha'i dhe budiste. Po te gjitha kane nje te perbashket: Te gjitha duan dicka nga mua. Une kam vendosur te refuzoj te behem tru-mpire dhe te krijoj nje zell prej shitesi makinash per te terhequr me brockulla ne fene time "viktimen" e rastit qe udheqesi (hoxha,prifti, etj) im te bhet i pasur.

    Po kjo nuk do te thote se une nuk besoj ne Zot. Mendoj se trupi i njeriut eshte prova me e madhe qe Zoti mund te me jape mua. Trupi i njeriut ka miljarda qeliza te nderthurura me njera tjetren, dhe nese vetem njera prej tyre nuk funksjonon si duhet ne si race humane nuk egzistojm me. Pastaj vetem se une jam ne gjendje te shoh me duket dicka shume e komplikuar per te lindur nga evolucioni. Njeriu nuk e vlereson se sa magjike eshte te shikosh, qe je ne gjendje te hapesh syte dhe shikon gjithe format, ngjyrat, objektet etj..eshte dicka qe mua me duket teper e avancuar per te evoluar. Se treti, evolucioni ka shume "mbase" brenda tij per te qene i bindshem. Duhet te kishte ndoshur kjo, ajo tjetra, nje gje tjeter etj etj ....qe toka te qe kjo qe eshte sot, miljarda kushte dhe koincidenca duhet te kishin ndodhur per te patur boten qe kemi sot. Me duket matekmatikisht e paaritshme qe ajo te jete e mundur.
    Zoti mendoj se eshte dicka qe ti e ndien, dicka qe shpirterisht e pranon qe eshte prezent pavaresisht nese je besimtar apo jo.
    Ndoshta kjo vjen ngaqe une nuk besoj ne fat, por besoj qe ti arrin ato qe kerkon dhe punon. Dhe ajo qe ndodh ne jeten time nuk eshte pasoje e fatit, por e punes time dhe e kerkesave te mia ndaj Zotit per ti arritur ato qe dua. Zoti eshte prezent ne ato 3 te 100-at e sekondit para se te vdesesh dhe ai te tregon dhe nje here historine e jetes tende, per te te kujtuar ato qe ke bere, ata qe ke lenduar, dhe ata te cilet luten per ty. Zoti eshte 100% egzistues ne ato momentet kur ndihemi te dobet dhe psheretime: O Zot. Ne ato caste kur ndihemi vertet se nuk jemi ne krijesa perfundimtare dhe me e fuqishme, por jemi te dobet para dickaje qe mund te permiresoje gjendjen tone, prandaj dhe drejtohemi: O Zot. Zoti eshte prezent kur i pergjigjet asaj psheretimes tone: O Zot, dhe per ato 3 sekonda ne mendjen tone nuk ka dyshim se permiresimi i gjendjes tone qe rezultat i vullnetit te Zotit.
    Fakti qe une shikoj dhe jam 100% i afte per mua eshte prova e mjaftueshme qe Zoti egziston. Zoti per mua nuk jane brockullat, ose pallavrat qe nje krijese e afte sa mua hodhi ne leter dhe me kerkoi me zell ti zbatoj se ashtu mendoi ai. Zoti nuk perfaqesohet nga nje ndertese e drejtuar nga lindja, veriu a perendimi, se Zoti im eshte vetem lart, do ishte me te vertete Zot shume i vogel nese do i interesonte drejtimi qe une mar kur i flas atij. Eshte e palogjikshme per mua te adhuroj veprimet e nje "humani" si te "PLotfuqishme", njeri mbetet njeri te adhuroj ate eshte ti pranoj vetes time se jam me i paafte se dikush tjeter ne toke. Fete jane produkt i mendjes se ngushte njerezore, Zoti eshte dicka e lindur tek ne.
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  23. Anetarët më poshtë kanë falenderuar R2T për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  24. #20
    KOMFORT LUX
    i/e ftuar
    mbas nje shkrimi konfuz dhe me disa gjera te bukura brenda tij sjell dicka qe i hudh poshte te gjitha.
    Zoti eshte dicka e lindur tek ne.
    E para R2t te pergezoj per nje arritje qe ke ti ne veten tende te indetifikosh fuqine dhe madheshtine Zotit nepermjet shikimit te trupit tend ose krijesave te tjera.per kete te pergezoj nga zemra kjo eshte dicka shume me vlere per ke do qe e arrin por nje keshille miqesore kisha me ty .Zotin mund ta lusesh ne cdo drejtim dhe ai eshte mbi qiejt dhe jo brenda ne xhami ose kishe nuk po flas per besimin e krishtere por per ate islam dhe se tek ne nuk oblogohet asnje person qe te adhuroje hoxhen ose xhamine dhe cdo gje qe ti ben mos kujto se i shton pushtetin Zotit por cdo gje qe do ta besh ne lidhje me fene eshte per veten tende dhe pasuria nuk eshte per tu pasuruar hoxha ose te mbushen arkat e njerzve por ajo eshte per te varferit ose per ndertimin e ndonje kulti i cili sa here ta shikosh do te japi kenaqesi ty dhe mbas vdekjes tende njeriut shperblehet per te.Mos kujto se muslimanet kane nevoje per njeri por secili ka nevoje per Zotin dhe ai na ndihmon neve duke na hapur zemrat dhe te jemi si vellezer dhe te ndihmojme njeri tjetrin pa ineteresa materiale por per ato shpirterore.pastaj njeriu ka nevoje si per jete familjare dhe individuale dhe per ate te bashkesise prandaj ne falemi ne xhami qe ta motivojme njeri tjetrin per vepra te mira ta njohoim njeri tjerin ta duam njeri tjetrin dhe ti behemi krah ne te mire dhe ne te keq dhe te japim edhe jeten tone per shokun ose vellain musliman kur ai eshte ne te drejte kjpo eshte fe qe i burreron njerzit u jep virtyte dhe karakter burreror dhe nuk e lejon tradhetine lenien mbas shpine te shokut ose te tjera si keto qe skam kohe ti permend.


    __________________

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Besoni tek dashuria platonike ?
    Nga Kryeplaku në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 01-07-2011, 09:25
  2. A besoni se ka korrupsion ne institucionet e Kosovës?
    Nga ILMGAP në forumin Votime dhe sondazhe
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 22-09-2009, 15:14
  3. Përse nuk besoni në "zot"?
    Nga Albo në forumin Agnosticizëm dhe ateizëm
    Përgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 23-08-2009, 07:11
  4. A besoni në bestytni...?
    Nga master2006 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 29-10-2006, 07:22
  5. Përse besoni në Zot?
    Nga Albo në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 75
    Postimi i Fundit: 06-03-2004, 11:43

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •