Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 55
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  Opera e ndaluar nga Stalini vjen n Shqipri

  N Akademin e Arteve nis festivali i Muziks s re; m 28 maj n "Houes of arts" do t luhet opera e Shostokovich

  sht nj grishje e shklqyer n muzik. Nuk vjen vetm kultura por pr her t par n Shqipri mbrrin nj opera e veant. Bhet fjal pr engimn e operas q e pat ndaluar Stalini. Intepretimi i saj, prpos muziks s vleresuar, ka qndruar n heshtje pr nj koh t gjat. Ndrsa m 28 maj n "Hous of arts" vjen kompozitori Shostakovich, pikrisht autorit t ksaj opere.
  Nuk sht ftes e veant porse kjo shfaqje hyn n axhendn e festivalit t 11-t t muziks s re.
  Prej nj dekade kjo veprimtari po mban muzikn shqiptare n kmb. Festivali i muziks s re ngritur prej 11 vitesh sht br e vetmja veprimtari inkurajuese pr muzikantt.
  Pr muzikn shqiptare sht mirfilli krijimtari dhe pasuri q nuk e ka ln traditn. Ndrsa kt vit mendohen t tjera prurje nga kompozitort tan. Ashtu si n edicionet e kaluara ky festival sht nism q nuk ballafaqon vetm kulturn shqiptare. Prballja me muzikn e huaj sht pika n t cilt sht mbshtetur fort kt vit kjo veprimtari.
  Nga Amsterdami n salln e Akademis s Arteve do t vij pr t interpretuar Marcel orms. M 31 maj ai ka zgjedhur pr publikun shqiptar interpretimin n Piano Blues.
  Ndrsa muzika kontemporane do ket befasi ndryshe nga interpretimi i muzikantve italiane q priten t ngjiten n sken m 29 maj.
  Mund t thuhet pa frik s sht ndr krijuesit m vital dhe n form t prhershme t muziks son. Pasi ngrihet sukseshm opera e par shqiptare n kto 13 vite, kompozitori Aleksandr Pei nuk rresht s krijuari pr tabanin origjinal t muziks. Fanatik dhe cilsime melodioze t vlersuar nga kritika brenda dhe jasht vendit, pr prfaqsime kontemporane dhe dinjitoze, Pei vjen n kt eveniment muzikor, m dat 30 maj me visare t kngs popullore t orkestruara prej tij.

 2. #2
  Elita 5, koncert ne Tirane

  Elita 5, grupi I njohur kosovar ka dhene mbreme koncertin ne amfiteatrin Kalvin. Per dy ore me rradhe djemte nga Tetova kane mbajtur ne kembe 2 mije spektatore me hitet e tyre te njohura, qe nga kenga Al Kapone dhe deri tek ato me te fundit.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,402
  Tenori Josif Gjipali protagonist n operan kanadeze
  Josif Gjipali kt vit do t interpretoj n Teatrin e Torontos. Tenori shqiptar do t luaj poetin Rudolf n operan e njohur t Puinit, "La Bohem". Kjo opera, e ka hapur sezonin teatror m 20 janar t ktij viti. Tenori shqiptar, fitues n vitin 2003 t Operalias s Plaido Domingos, do t ket nj vend t rndsishm n kalendarin e shfaqjeve t teatrit kanadez.


  Inva Mula interpreton Puinin n teatrin italian
  Sopranoja Inva Mula sht zgjedhur pr t interpretuar n kalendarin e operas s qytetit t Kaljarit, n Itali. Ajo do t luaj rolin e Liu, n operan "Turandot" t Puinit, s bashku me italianen Mina Taska. N kt opera jepet drama e dashuris s nj princi, ku Liu sht shrbtorja besnike e tij. Kjo shfaqje do t realizohet n muajin mars

 4. #4
  Zog-Zotnijet....
  Antarsuar
  22-04-2003
  Vendndodhja
  bristol/angli/npun teme..
  Mosha
  39
  Postime
  125
  Citim Postuar m par nga shigjeta
  Elita 5, koncert ne Tirane

  Elita 5, grupi I njohur kosovar ka dhene mbreme koncertin ne amfiteatrin Kalvin. Per dy ore me rradhe djemte nga Tetova kane mbajtur ne kembe 2 mije spektatore me hitet e tyre te njohura, qe nga kenga Al Kapone dhe deri tek ato me te fundit.
  Elita-5 jan nga TETOVA e MAQEDONISI,jo nga kosova
  Mos E Maj Mendjen nKobure Per Mi Kndu Gjithmon Trimnis
  Se Me Qa Shohim Neper Filma->Iky Shekull Asht i Dashnis
  ------------------------------------------------------------------------
  ----Me--Shum--Rrespekt--Per--JU-->Degjoni--Kte-Kang --Nga--SCORPIONS----

 5. #5
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394

  "Shyqyri Fuga" grupi nga Berati, koncert n Ulqin

  E Marte, 31 Gusht 2004


  GRUPI BERATAS "SHYQYRI FUGA", KONCERT NE ULQIN

  Kenga e bukur popoullore beratase, e dale me embelsi nga zerat e kengetareve dhe nga tingujt e instrumentave te talentuar te grupit artistik eshte pelqyer dje dhe ka bere jehone brenda dhe jashte vendit. Pas perfundimit me sukses te koncerteve, dhene ne Berat, Tirane, Korce Prizren jane qytetaret e Ulqinit qe kane shijuar kengen beratase. Madje shume turiste nga shtete te ndryshme, qe kane qene me pushime ne Ulqin kane ndjekur me vemendje kenget e bukura beratase. Kenaqesia e tyre arriti deri aty sa ata te bejne kerkese dhe te degjojne disa here kabane dhe kengen beratase me klarinete nga Muhamer Collaku "usta Mekja). Koncerti ishte i bukur. Ai mbajti me emocione artedashesit e Ulqinit, te cilet here pas here shperthenin ne duartrokitje dhe brohoritje, deshmi te kenaqesise qe iu jepte kenga e bukur beratase, "Asaman o trendafil i Celes", kenduar nga Loreta Kasho, kenga "Si dukat i vogel je", kenduar nga dueti Kasho-Kule u pelqyen mjaft. Po ashtu dhe kabaja beratase me klarinete nga Mekja virtuoz. Stavri Bono, pergjegjes artistik i "Shyqyri Fuga" tha per "Koha jone": "Koncerti, duke qene i suksesshem na beri te ndiejme kenaqesi, pse jo dhe te jemi krenare, sepse me kenget e melodite e bukura popullore te qytetit tone pushtuam zemrat e ulqinasve, te cilet na falenderuan. Ne keto shfaqje grupi artistik tregoi aftesi profesionale te muzikes sone popullore. Per nder te grupit, kryetari i bashkise se Ulqinit shtroi nje darke, e cila kaloi gezueshem ne atmosferen e bukur te valleve, kenges dhe humorit. Gjate darkes kryetari i bashkise pershendeti grupin dhe shprehu deshiren ne emer te banoreve te qytetit te tyre se grupin artistik e presim dhe ne veren e vitit 2005

  D.xhelili

  Copyright ? KOHA JONE - E perditshme e pavarur
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 6. #6
  "Marie Kraja", tradite edhe ne juri

  Ne edicionin e gjashte te Festivalit Operistik Nderkombetar "Marie Kraja", i cili do te zhvillohet ne datat 28-29 dhe 30 tetor ne skenen e Akademise se Arteve, do te konkurojne 19 artiste, qe vijne nga Amerika, Kanadaja, Italia, Turqia, Venezuela, Koreja e jugut, Meksika etj. Ne naten finalen do te prezantohen 10 me te miret. Festivali i ketij viti perkon me 45 vjetorin e operas se pare shqiptare "Mrika" e Prenk Jakoves, qe u interpretua nga Marie Kraja ne skenen e Akademise, qe atehere ishte Teatri i Operas. Te tre netet e Festivalit do te kene si lajtmotiv "Mriken". Gjithashtu do te rivijne ne kohe ariet me te bukura te kesaj opere. Pjesa e spektaklit nuk do te kete vetem kete element. Si ne te gjitha edicionet e tjera edhe kete vit nje grup artistesh do te bashkepunojne per te ndertuar ate qe quhet pjesa e dyte e Festivalit, pra spektakli qe i eshte bashkangjitur gjithmone konkurimit te artisteve. Juria, e cila tashme eshte menduar te jete pak a shume kostante, e perbere nga te njejtet emra te njohur te muzikes operistike boterore, te cilet kane qene prezent edhe ne edicionet e tjera te festivalit "Marie Kraja". Kryetare e jurise do te jete serish sopranoja e mirenjohur Inva Mula, ndersa anetare te saj do te jene: Claudia Eder nga Gjermania, Kim Von Binzer-Danimarke, Claudio Buchler-Austri, Philip Botheel-Kanada, Giovana Lomazzi-Itali. Nancy Rhodes-Amerike, Martin Andre-Angli dhe Suat Arikan-Turqi.

  marr nga Korrieri
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Albano, Tusha Hushi Cerma etj..

  Dje dhe sot RTSH dha koncert me Albanon.

  Nje mrekulli e vertete kenget, zeri i tij fantastik dhe biseda e ngrohte e Albanos me publikun shqiptar..
  Ai tregoi se e do Popullin tone sinqerisht e kjo u pa ne mesazhet qe dha, ne angazhimin e tij total ne kenget qe kishte zgjedhur e qe i interpretoi me shpirt..
  Nga kenget Napolitane ,Sole mio-n e Famshme e deri tek Caruso, Verdi e Cajkovski u kenduan nga i madhi Albano..

  Po ashtu tre tenoret tane dhan Koncert me orkestren simfonike te TOB -it..
  Tusha Hushi dhe Cerma kenduan ne nivele boterore sikurse tre Tenoret e famshem Pavarotti, Domingo e Careras..
  Ata kenduan kenge te muzikes tone te lehte e popullore..
  Dafina, Po ku ka si ti o Shqiperia ime, Margjelo, Debora Zbardhi malet si dhe kenge te repertorit boteror sikurse Granada e Lares dhe pjese nga opera te Pucinit, Verdit etj..
  Gjithashtu orkestra ekzekutuan dhe pjese klasike simfonike te mrekullueshme..
  Lum ata qe jan ne Tirane por dhe ne me satelit u kenaqem..
  Suksese artistave tone..

  bravo RTSH..

 8. #8
  Viti i ri paska ardhur vertet me ca programe te bukura.

  Ja c'eshte kur ke satelit....ne te tjeret mire qe i lexojme ne internet lol
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 9. #9
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394

  Knga Magjike

  Nga 21 deri m 23 janar n Prishtin do t mbahet edicioni i gjasht i festivalit "Knga Magjike"

  Prishtin, 17 janar - Q nga 21 deri m 23 janar n salln "1 Tetori" n Prishtin do t mbahet edicioni i gjasht i festivalit "Knga Magjike". Sivjet festivali do t mbahet nn patronatin e Ministris s Kulturs, Rinis dhe Sporteve t Qeveris s Kosovs.
  Tridhjet kngtar nga t gjitha trevat shqiptare do marrin pjes n pjesn garuese ndrsa mysafir t ftuar, vendor dhe ndrkombtar do t'i japin pamje edhe m t bukur ktij festivali. Do t marrin pjes shum emra t njohur skens ndrkombtare, si jan ABBAriginal nga Suedia, kngtarja e mirnjohur Samanta Fox, grupi Rednex etj.
  Prve kngve konkurruese nj rndsi mjaft e madhe nga organizatort i kushtohet edhe elementeve spektakulare. Pr kt qllim punon nj staf me njerz t afirmuar, me n krye regjisoren Vera Grabocka.
  Bashkorganizatort kan arritur t rikonstruktojn pjesrisht
  ambientet e salls 1 Tetori ku do t mbahet festivali.
  Festivali do t transmetohet n t tri nett e tij drejtprdrejt nga RTV 21 n Kosov dhe Televizioni Kombtar Klan n Shqipri si dhe do t ritransmetohet si n rrjet toksor ashtu edhe n satelit.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  shekulli

  --

  Instrumentet muzikor, tradita e familjes Xuxi n tre breza

  Sag mandolinatash mes maleve t Vergoit


  Thoma Nika

  SARAND. Kostaq Xuxi sht msues muzike n nj shkoll fshati. Aventura e tij sht ngritur n nj zon t thell malore, si sht ajo e Vergoit, ku edhe patatja e perimet e tjera vijn nga Saranda e Delvina. Ndrsa arti sht ndoshta nga t vetmet prodhime vendi. Gjithka sht e mundur t dal nga telat e mandolins dhe violins, derdhet odave e avllive t shtpive t shtat fshatrave, prej Kopaezes n Tatzatin e skajshm. Msues Kostaqi, q sht edhe trajnues muzikor i fmijve nga gjith zona, ka ln pas gjurm 30-vjeare n kt fush. Kurset e mandolins, violins e kitars, pas nj pauze disavjeare, vitet e fundit jan riprtrir n mnyr gati t pabesueshme.
  Nga ka nisur ajo? Fillimet e Kostaq Xuxit ishin ato t nj msuesi muzike n shkolln 8-vjeare, n vitin 1975, si zotrues i disa instrumenteve muzikor si mandolins, violins, fizarmoniks e kitars. I kujtohen 15 nxnsit e par kur nisn kursin e violins dhe t mandolins, derisa n fund t viteve 90 numri i nxnsve instrumentist q doln nga bankat e shkolls, do t bhej 100. Baz ka qen mandolina, me 12 nxns. Sidomos nga vajzat ajo ishte shum e preferuar. Ai tregon pr 8 nxns t tjer q iu frekuentonin msimet pr violin, djem dhe vajza q sot kan mbaruar studimet e larta. Natyrisht, jo pr muzik, po at e kan si nj dhurat nga vitet e shkolls dhe pasion q i shoqron n jet. Instrumenti, shpjegon ai, nuk msohej mbi baza amatore, por me metoda t siguruara nga shkolla pedagogjike e Gjirokastrs, shkoll n t ciln ka studiuar Xuxi. N radhn e njerzve t cilve dshiron tu transmetoj mirnjohje sht edhe profesori i njohur Zhani Ciko, q e ka ndihur me shum literatur, t vlefshme pr veten dhe nxnsit e tij.

  Instrumenti i shtpis
  far ka n themelet e godins muzikore? Esht fjala pr msuesin e shquar, metodist i tr zons e m gjer, i pari i ksaj sage muzikantsh, i atij i Kristaqit, Anastas Xuxi. Ai ka qen muzikant, intelektual i kompletuar, q tani nuk jeton m. N konviktin amria n Sarandn e viteve 30, studiohej edhe mandolina. N gjimnazin e shtetit n Shkodr, prsri studioi muzik, edhe violin. Ai mbahet mend dhe si kngtar i mir i natyrs operistike. N qytetin e Gjirokastrs profesor i tij ishte Kristo Kono, nj nga kompozitort m t njohur t vendit n ato kohra. Po kshtu n qytetin e Shkodrs shok i tij i klass ishte i mirnjohuri Ramadan Sokoli. Kostaq Xuxi kujton se babai, do fundjav, shkonte n familjen e tij dhe ushtrohej n instrumente. Ndr shokt e tij ka qen edhe Qemal Stafa, me t cilin, duke qen n t njjtn shkoll, e lidhnin shijet pr artin e muzikn.
  Baba Tasja, si e thrrisnin fmijt n Vergo, ishte nga msues dhe drejtues shkolle, q rrezatonte kultur.
  Mandolina ishte instrumenti i shtpis, t ciln ua msoi tre fmijve, pavarsisht nga rrugt e ndryshme q morn n jet. Ne si familje kemi pasur nj orkestrin interesante, -flet me nostalgji Kostaqi.- Studionim, por edhe kndonim, kryesisht kng shqiptare, kng shkodrane, t cilat babai i kishte t repertorit t tij, por dhe pjes nga kompozitor t mdhenj, pjes nga operat, si Nabuko, Traviata etj.

  Ndihma
  Kitarat nga Hollanda
  Ndoshta sht nga t rrallat shkolla fshati, ku tradita e rretheve muzikore ka br nj hop. Ve pasionit gjithnj t ngroht t Kostaq Xuxit, kjo ka ndodhur fal edhe ndihms q jep Fondacioni Lidia. Instrumentet jan siguruar nga nj donator hollandez. Jasper Otte, Qytetar Nderi i Delvins ka sjell disa instrumente kitare nga Hollanda dhe ka nisur nj pun t programuar e t kualifikuar n kt drejtim. Me instrumentat mandolin, kitar dhe fizarmonik, nxnsit kan arritur t luajn jo vetm pjes t programit muzikor shkollor, edhe pjes klasike, si solist dhe n grup. T rinjt ekzekutojn n grup, nga Moxarti Serenat e vogl, nga Bethoven Pr Elizn, edhe pjes nga kompozitori i ksaj krahine, Limoz Dizdari, nj repertor me motive t zons apo dhe pjes popullore t Shqipris s Mesme, t Veriut, kosovare etj.
  Sot, Kostaq Xuxi punon me 12 instrumentist. Kan vshtirsi n prdorimin e instrumentit. Jan ende t vegjl, kryesisht n klasn e 5-6, -thot msuesi Xuxi -por premtojn. Ndrkoh q nj grup i ri instrumentistsh sapo ka nisur msimet kt fillim shkurti. Jan n klasn e tret fillore. sht dshir e fmijve dhe e familjeve t tyre,- thot i ngazllyer. Ort e muziks zhvillohen pas shkolls dhe kryesisht n dit pushimi, kur fmijt jan t lir.

  Familja orkestr
  Ashtu si i ati, n rrugn e muziks Kostaqi ka futur s pari fmijt e vet, nj djal dhe tri vajza. E madhja ka studiuar pr gjuh frnge, dhe ka dobsi violinn. Vajza tjetr ka studiuar infermieri, punon si laborante, ndrkoh q ka mbaruar kursin e kitars n Tiran. Ndrsa e vogla q studion n Gjirokastr, ka mbaruar kursin e mandolins dhe sht shum e dhn pas ktij instrumenti. Sa pr djalin, Gentin, ai kujton se msimin e violins e ka nisur qysh n moshn 6-vjeare. Pr 4 vjet merrte msime nga msues t tjer m t kualifikuar, si Tomi Stefanidhi n Sarand, apo Zhani Ciko n Tiran. Para disa vitesh prfundoi studimet n degn histori-gjeografi, por violinn nuk e ka ndar nga vetja. Nuk dua ta humbas instrumentin e dashur, violinn, aq m tepr q sht tradita e familjes n tre breza dhe ndiej detyrimin ta prcjell edhe tek djali im,-thot Genti duke treguar pr t voglin 3-vjear. Ai ndjek me sy t birin, Anastasin, se si sillet me violinn. Ve ta shihni,-thot i ngazllyer-nuk e mban si lodr fmijsh, por e mban ashtu si duhet, duke m imituar mua.  09/02/2005

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  emri: Edmond Xhani

  > origjina: Shqiperia
  >
  > vendi: New York, USA.
  >
  > tel: 1718 815-6390
  >
  > fax: 1718 815-6390

  >
  > message: ARTISTET SHQIPTARE TE AMERIKES NE TIRANE.


  > Ne daten 19 Mars 2005, diten e shtune ora 19:00 ne Pallatin e
  Kongreseve
  > ne Tirane, grupi artistik "ALBA" nga New Yorku do te shfaqe
  nje
  > Koncert - Live me titull: "PRANVERE NE TIRANE".
  > Rikthimi ne skenen shqiptare pas afro 10 vjetesh i disa prej emrave
  me te
  > njohur te muzikes shqiptare si: Merita Halili, Eli Fara, Gezim Nika,
  > Fitore Mamaqi, vellezerit Zena, Eli Rizo etj, e ben edhe me te
  rendesishem
  > kete aktivitet dhe padyshim interesimi i publikut te kryeqytetit do
  te
  > jete i madh. Ne programin qe do te prezantohet nga Elmira Xhani, do
  te
  > kete pjese te zgjedhura nga muzika shqiptare dhe ajo amerikane.
  Materialet
  > muzikore do te shoqerohen nga orkestra "Alba" e perbere nga
  > muzikantet e talentuar Edmond Xhani, Artan Kushi, Ilir Dangellia,
  Maksim
  > Vathi, Dritan Papa, Murat Rama.
  > Organizator dhe drejtues artistik i grupit "ALBA" eshte
  > kitaristi Edmond Xhani.
  >

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Motrat Dizdari, nj fundjav me klasikt e mdhenj

  Faqja 25 - KULTURE
  Maj 25, 2005

  Kthehen n Tiran me "Duo Dizdari" & Hobson

  Motrat Dizdari, nj fundjav me klasikt e mdhenj


  --------------------------------------------------------------------------------  Kryeqyteti do t ndiej n fundjav tingujt magjepss t gjigantve t muziks klasike Shopen, Brahms, Mozart, Prokofiev, Dvorzhak, Frank. Do t jen motrat Magi (piano) dhe Alda Dizdari (violin), si dhe Ian Hobson, pianist dhe dirigjent i njohur amerikan, q do t interpretojn muzikn e zgjedhur klasike t ktyre kompozitorve. Koncerti i par do t shfaqet t shtunn n hollin e Teatrit t Opers dhe Baletit, ku violinistja Alda Dizdari dhe pianisti amerikan Hobson do t interpretojn sonatn pr violin dhe piano nga Brahms, si dhe dy sonata nga Frank. Pianisti amerikan, i cili ka qn i pranishm n Shqipri prpara nj viti si dirigjent i Orkestrs s Radio-Televizionit Shqiptar n nj koncert ku interpretonte edhe violinistja Dizdari, do t interpretoj solo edhe nj sonat nga Shopen. Ndrkoh, n salln e Akademis s Arteve do t shfaqet t martn koncerti i Orkestrs s Radio-Televizionit Shqiptar nn dirigjimin e Hobson. N kt koncert "Duo Dizdari" do t interpretojn solo pjes nga Mozart, Prokofiev etj. Alda sht m e vogla e familjes Dizdari. Ajo jeton aktualisht n Britanin e Madhe, ku po kryen studime pasuniversitare. Magi jeton n Shtetet e Bashkuara, ku punon, pas prfundimit t masterit, si pedagoge e pianos. Vitin q kaloi Magi interpretoi pr her t par n nj mbrmje t veant n TOB 22 variacionet koncertale pr piano "Rrug t bardha" t t atit, kompozitorit Limos Dizdari, mbi t cilat u bazua krijimi i kolons zanore t filmit artistik me t njjtin titull. Alda Dizdari sht vlersuar nga kritika si nj violiniste virtuoze dhe e talentuar, jo vetm n Shqipri, por edhe n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, n Britanin e Madhe, n Franc, Luksemburg, Rumani etj. Ajo ka nj jet t pasur koncertore n kto vende.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Antarsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  261

  Albanian feat Kosovo

  Albanian feat Kosovo


  Anjeza Shahini me Marigonen, Rovena Stefa me Bleron dhe Ledina Celo me Memlin. Kjo eshte tendenca me e re e kengetareve shqiptare, qe po gjejne ritmet r&b dhe hip hop, perkrah djemve me ne mode te muzikes kosovare

  nga Anduela Nika

  Kishte hequr xhinset, llastikun e flokeve, trukun prej 18 vjecareje dhe sakaq ishte shnderruar ne nje femer fatale te viteve 30. Dhe kjo nuk po i pelqente fare. Te gjithe ishin moderne, vetem ajo dukej sikur kishte dale nga ndonje film ne bardhe e zi, i shpluhurosur nga arkiva dhe i bere me ngjyra fale teknologjive te reja dixhitale. Por e gjithe kjo po e ekzaltonte regjisorin maqedonas Darko Dimtrova: Eshte perfekte, kjo eshte ajo qe dua.

  Megjithate, Anjeza Shahini dukej teresisht e perhumbur me imazhin e ri prej nje dive kinemaje, nderkohe qe i duhej vetem te kendonte dhe te sillej me elegance neper salle. Xhirohej videoklipi Mes nesh dhe perkrah saj ishin djemte e grupit Marigona. Ishte dueti i pare per kengetaren shqiptare, nga e cila te gjithe po prisnin ti ekzaltonte serish, me nje kenge hit pas suksesit ne Festivalin Europian. Por, nderkohe ajo po pergatiste nje balade alla Selin Dion. Mes nesh, nuk eshte nje kenge, e cila trasmetohet 24 ore ne 24 ne radio, apo qe kercehet neper disko, tregon Anjeza per Klan. Nga ato kenge qe zakonisht behen hite te menjehershme brenda pak oresh, e per tu harruar me pas, po kaq shpejt.

  Ajo po kerkonte dicka krejt tjeter, ndaj dhe per kete, zgjodhi pikerisht grupin Marigona. Ata jane djem shume serioze dhe kane nje treg shume te rendesishem muzikor ne Kosove. Vec kesaj, solisti grupit, Vullneti shkonte ne nje linje zeri me mua. Por nuk do te ishte vetem kjo, qe do ta conte Shahinin drejt realizimit te duetit me grupin kosovar. Ata kane vlera dhe une kam nevoje te bashkepunoj me ato grupe apo individe, nga te cilet kam se cfare te marr, rrefen Shahini.

  Edhe pse figura e mire qe beri ne te parin Festival Europian qe u perfaqesua Shqiperia, i ka dhene famen, ajo nuk rresht se kerkuari suksesin. Pavaresisht se me kengen Mes nesh, ajo i ka mberritur me shume ne Kosove sesa ne Shqiperi. Mund te kishte zgjedhur kedo kengetar per te bere duet, por ajo zgjodhi pikerisht Marigonen, sepse mbi te gjitha ato kane me shume eksperience se 18 vjecarja nga Tirana. Ne Kosove kenga eshte renditur ne maje te klasifikimeve, kurse ne Shqiperi eshte shfaqur shume pak, edhe pse ka gati nje vit qe ka dale ne treg.

  Nuk shqetesohem per kete, dua qe gjerat ti marr ngadale dhe produktin tim ta shes sa me me finese, thote Anjeza. I pelqen te eksperimentoje, por jo te kaloje ne ekstrem dhe kete eshte perpjekur ta beje edhe me duetin. Nuk eshte sforcuar te kendoje ndryshe dhe as ti pershtatet partnerit, pasi ne fund te fundit eshte ajo rreth se ciles rrotullohet e gjithe aureola e suksesit. Sepse ndryshe nga shume bashkemoshatare te saj, Anjeza e kupton se e ka gjithe jeten perpara dhe qe te rezistosh tashme ne treg, duhet para se gjithash, ti shmangesh kurtheve te konsumizmit te dites. Ndaj, ajo donte te bente vetem nje kenge te bukur, nje duet qe te rezistonte ne kohe, pa u munduar fare te kapte publikun e Marigones, megjithese ato po e prisnin me flamur ne dore, qe kur ajo ishte vetem nje etheiste.

  Ne nje kohe qe ekstremet nuk shkojne pershtat me Shahinin, per Rovena Stefen ato jane nje sfide me shume per kordat e saj vokale. Ndaj kete radhe, ka lene ne shtepi rrymen e saj me pigment paksa oriental, per te flirtuar me r&b. E mesuar me kercimet pindarike, Rovena nuk e kishte te veshtire ti pershtatej as kete radhe, stilit te Bleros per te realizuar duetin Mos thuaj. Megjithese jeton ne Suedi, Blero, edhe ky nje tjeter kengetar kosovar eshte nje nder me te preferuarit e momentit, vecanerisht nga te rinjte. Megjithese ne skandinavine e larget, prej atje, ai ka patur dhe kontaktin e pare zyrtar me Rovenen.

  Nuk jane lodhur shume per te mberritur ne nje linje te vetme. Pasi Blero i ka qendruar besnik stilit te tij, ndersa Rovena nuk e kishte aspak te veshtire qe te hiqte Kapelen e karrocierit, per te veshur mantelin e ri te nje kengetareje r&b. Eshte interesante te eksperimentosh ne rryma te ndryshme. Vecanerisht kur ato jane nder me te suksesshmet ne mbare muziken boterore, sic eshte muzika orientale dhe ajo r&b, pohon ajo per Klan, duke kembengulur ne idene e saj, se nje kengetar i mire, ka mundesi te interpretoje ne stile dhe ngjyra te ndryshme muzikore. Kjo vecse i shton atij pasurine dhe background-in muzikor,- shton Rovena.

  Dhe padyshim, pas ketij kercimi ne nje piste tjeter, kjo do te thote edhe disa fansa me shume. Une i mirepres te gjithe te rinjte shqiptare te degjojne muziken qe ne kengetaret percojme ne te gjitha ngjyrat e saj, qofte r&b, pop, orient etj. Per duetet e saj Rovena zgjedh vetem meshkuj; i pari ishte me Merian Gjaten ne skenen e Festivalit Kenget e Stines dhe me pas me Erion Korinin. E ne te treja bashkepunimet, ajo ka levruar tre rryma te ndryshme. Sepse dueti ne muzike, eshte si varka e shpetimit per ata qe kane nisur te harrojne eren e suksesit dhe per te tjeret qe ka filluar tiu ngacmoje mukozat e hundes, eshte nje variacion me shume per permbledhjet e tyre muzikore. Ne kete menyre behesh edhe me i forte, me i pelqyeshem dhe ne fund te fundit, sigurisht me i shitshem ne treg.

  Dhe modelet, kengetaret e rinj shqiptare nuk kane pse i shpikim ne kete fushe, kur ato jane te provuara tashme. Te madhin Phil Collins nuk do ta kishin marre asnjehere seriozisht nese ai nuk do te duetonte me Rod Stjuart dhe Brus Springstin gjate nje koncerti. Apo Selin Dion nuk do te shiste me miliona disqe ne rast se nuk do te interpertonte ne duet me kengetaret me te mire te momentit; qe nga Bee Gees, Barbara Streizon, Lucano Pavaroti e deri kengetari r&b, R. Kelli. Kete formule e njeh mire dhe Ledina Celo, e cila disa vite me pare rriskoi imazhin e saj te bukur femeror, per te bashkepunuar me kengetarin kosovar Sabri Fejzullahu.

  Dueti nuk ishte i rastesishem, por me nje synim te qarte per te kapur tregun kosovar. Fejzullahu, edhe pse shume me i vjeter ne moshe se Celo, ishte figura me serioze ne tregun muzikor kosovar. Dueti u shoqerua nga nje videoklip, i cili u trasmetua ne menyre bombastike si ne Kosove ashtu dhe ne Shqiperi. Misioni ishte kryer, duke vrare me nje gure, dy zogj. Ledina kishte arritur te shfrytezonte mire rastin e saj, duke shumefishuar fansat edhe pertej kufirit, duke siguruar oferta te reja per koncerte. Tashme ajo i kishte te dy kategorite e fansave, ato me te rinjte qe e kishin ndjekur prej kohesh dhe nje publik qe i kalonte te 40 vjetet.

  Por, tashme ky duet ka nisur te jete prezent, gjithnje e me rralle ne ekranet dhe valet e radiove. Ledina e dinte se ky moment do te vinte nje dite, ndaj prej pak javesh ne radio ka nisur te trasmetohet nje tjeter duet i saj, serish me nje kosovar. Kengetari qe ndodhet krah saj, kete radhe nuk mban mustaqe dhe kostume me prerje klasike, por bluza te gjera dhe floke te gjate te kapur bisht. Quhet Memli Krasniqi, pjesetar i grupit te njohur Ritmi i Rruges dhe nje nder kantautoret me te kerkuar e me te suksesshem ne tregun shqipfoles. Kenga Mos plas, eshte realizuar gati nje vit me pare dhe arrin te trasmetohet vetem ne fillim te ketij muaji. Pikerisht ne momentin kur ishte harruar jo vetem dueti me Fejzullahun, por po shuhej nderkohe, edhe jehona e kenges se saj ne Festivalin Europian.

  Kjo levizje taktike, duket se i ka dale per mbare edhe kete here Ledines, qe i eshte rikthyer tregut muzikor, me nje version me rinor e modern. Ashtu si kolegia e saj, Stefa edhe ajo interpreton ne nje kenge hip-hop, duke kapercyer disi stilin e saj ne kengen e lehte. Ky eshte eksperimentimi i pare ne rrymen hip-hop i Celos dhe sigurisht, qe te ndihej po aq e sigurte sa deri tani, edhe ne pisten e re, ajo do ti besonte interpretuesit me te mire te ketij zhanri ne treg.

  Te tre duetet, Mes nesh e Anjeza Shahinit me grupin Marigona, Mos thuaj e Rovena Stefes me Blero dhe Mos plas e Ledina Celo me Memlin, vertiten tek e njejta fabul; ndjenja e forte e dashurise mes dy te rinjve, ndarjet, gabimet e zhgenjimet. Sepse kenget romantike jane dhe ato qe prekin me shume fansa, qe kapen me lehte prej tyre, e qe ne fund pelqehen me shume. Nje zgjedhje racionale dhe per vete kengetaret. Per aq kohe, sa asnjeri prej tyre nuk e ka ende luksin e te berit te nje kenge sipas deshires dhe shijeve te tyre me te larta profesionale. Pasi tregu muzikor shqiptar, ende i ngjan nje xhungle, ku ligji i mbijeteses ne treg, i dikton fort shijet e tyre muzikore.

  Jane kenge me fjale te thjeshta dhe te kuptueshme per nje degjues, i cili ne kohe pushimesh nuk eshte shume i predispozuar qe te perqendrohet dhe aq, per te kuptuar nje kenge. Mjafton qe ajo te kete nje ritem te mire, te interpretohet nga dy emra te njohur te muzikes,- mundesisht si ne te tre duetet e fundit,- ti drejtohet njekohesisht tregut shqiptar ketej e andej kufirit dhe te trasmetohet ne kohe vere. Te pakten ne kete periudhe, vetem keshtu duket se suksesi te vjen i servirur ne nje pjate te argjendte.

  Te treja kengetaret, kane zgjedhur per te bashkepunuar me kengetare kosovare. Jo se ne Shqiperi mungojne kengetare te njohur dhe profesioniste, por sepse momentalisht tregu muzikor i rrymave te reja, eshte i pushtuar nga artiste kosovare. Bashkimi ben fuqine, thote nje proverb i vjeter, filozofine e te cilit e kane kuptuar shume mire kengetaret shqiptare. Zgjerimi i tregut, do te thote per to me shume fitim dhe fame. Kjo e fundit merr trajten e nje parabole, qe mberrin pikun dhe renien.

  Shpetimi eshte kapja fort pas kolegut te sukseshem, qe po i shndrin me shume se te tjeret ylli i fatit. Per kete sezon ai eshte spostuar ne Kosove, ku grupe dhe artiste kosovare po diktojne rrymat me te suksesshme muzikore, si r&b apo hip hop. Eshte kjo lloj muzike qe pelqejne te rinjte e sotem dhe qe artistet kosovare kane mesuar ta shesin ne menyren me te sukseshme te mundshme. Ndaj, kengetaret e Shqiperise, duke shfrytezuar emrin dhe hiret, rendin pas tyre. Duke kerkuar nje kufi te ri muzikor, nepermjet dueteve me djemte me te kerkuar te momentit ne Kosove. Duke i ringritur edhe per nje sezon tjeter, kuotat e tyre ne treg, nje kohe kur kuotat kishin filluar ti binin dhe fama ishte gati te niste shtegetimin, ne kerkim te emrave te rinj.
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  Po iu jap nj porosi,
  Kmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjith vaji i fmis, onu t gjith n shrbim Shqiperis

 14. #14
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394

  Koncert ne Prishtine i Johnny Depp, Mike Patton, Marilyn Manson

  Johnny Depp n Kosov
  Ndryshe nga hert e tjera, fansat e tij e kan ndjekur kt her si kngtar dhe jo si aktor. Bhet fjal aktorin e njohur, Johnny Depp, i cili dje n mbrmje ka dhn nj koncert n Internet Disco, n Prishtin, i shoqruar nga Mike Patton dhe Marilyn Manson. Ndryshe nga sa jemi msuar si zakonisht t prballemi me veprn aktoriale dhe kinematografike t tij, n kt rast aktori amerikan, Johnny Depp, vjen n projektin Prishtina Under Construction pr t performuar muzikn, duke qen se ndrra e tij e fshehur n sirtar ka qen muzika alternative. S bashku me muzikantt e tjer, ai ka performuar me rreth 13 hite nga albumi q vjen si bashkpunimi i par mes tyre. Kjo performanc starton projektin Prishtina Under Construction, i cili do t realizohet n periudhn kohore midis muajve shkurt - shtator 2006, dhe do t shtis n hapsira si Prishtina, Tirana, Novisad, Beograd, Torino, Milano, Paris, Berlin, Zyrih, Amsterdam, Bruksel, Los Angeles etj.

  marre nga panorama.com

  Mike Patton eshte vokali i grupit te famshem Faith No More.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-10-2005
  Postime
  14

  Muzika Shqiptare ne iTunes t kompanis Apple

  Zri i Ameriks - Albanian (Voice of America)


  Kngtarja Parashqevi Simaku paraqet albumin Jehon nga Iliria  Ilir Ikonomi
  08-04-2006

  Kngtarja shqiptare Parashqevi Simaku vuri n qakullim javt e fundit nj album n CD t titulluar Jehon nga Iliria, me 10 kng n gjuhn shqipe. E veanta sht se albumi i ri nxirret n shitje n disa nga rrjetet prestigjoze t dyqaneve amerikane.  Ans Lumejve, sht nj nga 10 kngt e albumit t ri Jehon nga Iliria t Parashqevi Simakut. Knga me tekst t Fan Nolit, u kushtohet emigrantve shqiptar kudo n bot dhe sht n thelb mall pr atdhen.  Natyrisht, koht kan ndryshuar shum q kur u shkruan kto vargje. Jetojm n epokn e internetit, t komunikimit t rrufeshm me e-mail, t ipodeve dhe kur mesazhet muzikore prohen shum leht nga njeri kontinent n tjetrin.  Por pr Parashqevi Simakun malli pr Shqiprin mbetet, si mund t kuptohet edhe nga tingllimi q u sjellin kngt e saj bashkatdhetarve. Ans Lumejve duket sikur vajton n interpretimin e Simakut, e cila kujdeset pr do tingull dhe pr do fjal q mbush kngn e saj.  Albumi n CD me producent kitaristin Robert Nolfe dhe vet Simakun, sjell edhe tema t tjera mjaft t dashura pr kngtaren, e cila krijoi nj stil lehtsisht t dallueshm qysh n Shqipri para se t imigronte n Shtetet e Bashkuara.  Albumi i ri vazhdon t sponsorizohet nga rrjetet e specializuara t shitjeve muzikore. Sony/BMG dhe rrjeti i librarive Borders jan dy gjigandt amerikan q kan marr prsipr reklamimin e Jehons nga Iliria. Ditt e fundit, Parashqevi Simaku interpretoi n nj superlibrari Borders n Manhatan si dhe nnshkroi autografe.  Disku mund t shkarkohet n mnyr dixhitale prmes distributorit tashm t njohur iTunes t kompanis Apple. Ai mund t blihet n rrjetet e dyqaneve t specializuara pr disqet n t gjith Amerikn si Tower Records apo Virgin Megastores dhe shitet edhe nga rrjetet e dyqaneve t till popullor si Best Buy dhe Circuit City.  Kngtarja ka njoftuar se do tja dhuroj t drejtn e riprodhimit dhe shprndarjes s albumit t saj botuesve t ndryshm n Shqipri, Kosov dhe Maqedoni.//ii

  ___________________________


  >Degjoni Jehone nga Iliria<
  http://www.simaku.com/albanian.htm

  >Bleni CDn ne Amazon.com<
  http://www.amazon.com/gp/product/B00...6430247?n=5174

  >Degjoni Zrin e Ameriks<

  http://www.simaku.com/audio/simaku.mp3

  www.simaku.com
  http://www.simaku.com

 16. #16

  Koncertet Shqiptare

  ENI REISEN PREZENTON
  KONCERTE NE GJERMANI DHE NE BELGJIKE:

  ME KENGETARET ME TE MIRE TE ESTRADES SHQIPTARE SI:

  ELIZA HOXHA
  MOTRAT MUSTAFA
  MERA ZYMERI
  AFRIM MUQIQI
  ETNO ENGJUJT
  SINAN HOXHA
  LEONORA POLOSKA
  LEDINA CELO
  ERMAL FEJZULLAHU
  ETJ.

  MYSAFIR SPECIAL
  ETNO ENGJUJT
  DHE AKTORI I MIRENJOHUR ILIR REXHEPI

 17. #17

  Smile albumi i ri i MadLion

  Kom ni se albumi i 2 i MadLion-it osht shum i mire edhe pritet te ket sukses edhe pritet qe te del ne shitje me te 20-tin Korrik edhe vet producenti i albumit Genc Prevlukaj (Gentz) ka pranuar qe albumi i 2 i MadLion-it osht shum ma i mire se albumi i 4 i Etno Engjujtve (Vitamin E) edhe promovimi i albumit pritet te behet me 19 korrik

 18. #18
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Opera e Giuseppe Verdit Ballo me maska

  Tragjedi e fshehur pas maskash
  Pr her t par ngjitet n skenn operistike shqiptare opera e Giuseppe Verdit Ballo me maska


  Nj ngjarje tragjike q fshihet pas maskash. Nj mbret i vrar n nj ballo. Shum mister e komplote. Nj tragjedi muzikore q ngjitet n skenn operistike t Teatrit Kombtar t Opers dhe Baletit si nj bashkprodhim ndrkombtar, n datat 14 deri n 22 nntor. N bashkpunim me Institutin Italian t Kulturs dhe Ambasadn Italiane, pr her t par n skenn shqiptare shfaqet opera verdiane Ballo me maska, nj melodram n tre akte. Libreti, q i vishet muziks s mrekullueshme t Giuseppe Verdit mban firmn e Antonio Somma-s, sa e vrtet, aq edhe trillim. Edhe kt her regjia i sht besuar regjisorit Nikolin Gurakuqi, ndrsa skenografia Genc Shkodranit. Fal nj bashkpunimi tashm disavjear, kostumet vijn n Tiran nga Teatri i Opers s Roms, nn kujdesin e znj. Anna Biagiotti. Orkestra e Teatrit Kombtar t Opers dhe Baletit drejtohet nga dirigjenti Edmond Doko, ndrsa kori nga mjeshtri Dritan Lumshi. Pr t interpretuar n kt vepr jan ftuar kngtar lirik nga Italia e Rumania, mes t cilve Roberto de Biasio, Cristian Balasescu, baritoni italian Piero Terranova tashm i njohur pr publikun shqiptar pr interpretimet e tij t mrekullueshme n operat Rigolleto e Traviata, Dan Pataca e Laura Brioli. Sipas drejtorit t Teatrit Kombtar t Opers dhe Baletit, Zhani Ciko, Ballo me maska, konsiderohet si vepra e par e periudhs s Verdit, tashm e ngritur n pjedestalin e suksesit. Autori, anagrama e t cilit V.E.R.D.I ishte shndrruar n laitmotivin e lufts pr unifikimin e Italis si bashkim i inicialeve t shprehjes "Vittorio Emanuele - Re d'Italia" (Viktor Emanueli - mbret i Italis) duhet t ishte njheri muzikanti prfaqsues dhe jo vetm kaq, Njeriu dhe Artisti rreth t cilit nj popull i tr gjente shprehjen e vullnetit kombtar n periudhn m t rndsishme t historis moderne t tij. Mbreti vet ashtu si n "Nj ballo me maska" ka drithijet dhe dramn e tij. Autori i ka sjell ato n vepr duke ruajtur pr vete dhe ksaj radhe guximin dhe pavdeksin. "Nj ballo me maska" sht vepra ku valojn pasionet dhe ngrthimet n shtresat m t larta t jets politike dhe jeramis shtetrore, prandaj ka vuajtur nga t gjith pasojat e veprave q atakojn realitete e marrdhnie socio-politike t ngjashme, - shpjegon Zhani Ciko. Pr her t par kjo opera sht ngjitur n skenn e teatrit Apollo n Rom n 17 shkurt t vitit 1859. Opera merr shkas nga fundi i mbretit Gustav III i Suedis, por sht shum pak e mbshtetur historikisht. N kohn kur Verdi kompozonte kt vepr iu krkua nga pushtetart t bnte shum ndryshime n kahun politik t saj. Pavarsisht fundit tragjik, Ballo me maska ka momente shum t bukura plot ironi dhe humor. N vitin 1792 mbreti i Suedis Gustavi III u vra si pasoj e nj kurthi politik t ngritur kundr tij. At e qlluan gjat nj balloje me maska dhe vdiq pas 13 ditsh pr shkak t plags. N t vrtet vepra e Verdit sht shum pak e mbshtetur n histori. N vitin 1833 dramaturgu francez Eugene Scribe shkruajti nj pjes t titulluar Gustavi III. Ai mori vetm disa emra nga historia e vrtet dhe pjesa tjetr ishte trill i fantazis. sht pikrisht kjo pjes burimi i opers verdiane.


  Shekulli

 19. #19
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Kora, fituese e Festivalit Folklorik t Sazeve

  Grupi i sazeve t Kors u nderua me mimin e par n edicionin e katrt t Festivalit Folklorik t Sazeve, q organizohet me mbshtetjen e Ministris s Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve, Qendrs Kombtare t Veprimtarive Folklorike, si dhe Bashkis s Kors.

  Juria e festivalit, pas dy net konkurimi n datat 6 dhe 7 nntor t disa grupeve nga rrethe t ndryshme t vendit, vlersoi me mim t par grupin e sazeve t Kors, me mim t dyt grupin e sazeve t Kolonjs dhe me mim t tret, at t Beratit.

  Pr instrumentist t veant si klarinetisti korar Zhani Struga, apo violinisti Aurel Qirjo, iu ndan edhe ertifikata pr interpretimin e tyre cilsor. Bashkia e Kors, vlersoi me stema pr kontribut t veant n prpunimin dhe ruajtjen e tradits s kngs popullore edhe grupin e pleqve t Krujs, t cilt ishin t ftuar n kt aktivitet.

  N edicionin e katrt t Festivalit t Sazeve Popullore morn pjes 9 grupe sazesh nga rrethet Kolonj, Kor, Berat, Tiran, Delvin, Vlor, Tepelen, Fier, grupi am " Dodona". Pr munges fondesh, q nuk jan dhn nga bashkit prkatse, n kt festival nuk morn pjes grupe t tilla, si ai i Bilishtit, Pogradecit e Prmetit.

  Shekulli

 20. #20
  Bl3i Maska e Bl3ri
  Antarsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  34
  Postime
  1,277

  Celsi Muzikor 2008

  Festivali Veror
  CELSI MUZIKOR 2008
  Edicioni i dyt
  Mbajtur m 17.07.2008, nga ora 21:00, n Diskotekn MCLUB - Gjilan

  Fituese e edicionit te kaluar ishte : Zanfina Ismajli-As i fundit as i pari

  Fituesit jan:

  MIMI I PAR
  Rezarta Shkurta Kaprioze
  Tex & Kompozimi: Produkt 28

  MIMI I DYTE
  Fjolla Morina N flagranc
  Tex: Fjolla Morina, Kompozimi: Gago

  MIMI I TRETE
  Mimoza Nelaj Merrm
  Tex: Bujar Idrizi , Kompozimi: Ocko

  I PUBLIKUT
  Dona Frik ty nuk t kam
  Tex & Kompozimi: Florian Mumajesi

  BEST MALE
  Berkani Mama mia
  Tex: Berkani , Kompozimi: Ocko

  BEST FEMALE

  iljeta Lolita
  Tex: Rozana Radi , Kompozimi: Adrian Hila

  HIT KENGA
  Adelina Tahiri Gjysma tjetr
  Tex: Teuta Tahiri , Kompozimi: Ocko

  SPECIAL
  Xhuli Digjem
  Tex: Xhuli, Kompozimi: Maki

  Viki Lulgjuraj Vetm sonte t vallzojm
  Tex: Sokol Marsi, Kompozimi: Luigj Dedvukaj

  ZICO TV
  Rejhana Dashuri reale
  Tex: Rejhana , Kompozimi: Arsim Bunjaku

  Interpretimi me i mire
  Orinda Huta Mesnate
  Tex & Kompozimi: Produkt 28

  Best styling
  Drenusha Latifi Ato dit
  Tex: Arian Agushi, Kompozimi: Andin Randobrava

  Best new artist
  BROTHER HOOD Back in the bullding
  Tex: Genc Hollaj, Kompozimi: Shklqim Ranja

  Kompozimi me i mire
  Genc Prelvukaj: Fatlinda Ramosaj Hasta la vista

  Teksti me i mire
  Behlul Shala: MC-Adi feat. Kreni Amaneti

  Best hip hop
  MC-Adi feat. Kreni Amaneti
  Tex: Behlul Shala, Kompozimi: a.k.a. barok Korab
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 2. far mendoni pr Ahmet Zogun?
  Nga honzik n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
 3. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 4. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •