Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 48
 1. #21
  Konkursi "Vere 2010 Performance dee jay"

  "Vere 2010 Performance dee jay" eshte i vetmi konkurs ne Shqiperi i cili i kushtohet teresisht te rinjve. Ky spektakel do te realizohet ne dy nete Ne naten e pare do te konkurojne 12 deejay te cilet kane nga 1-5 vite eksperience pune, ku 5 prej tyrte do ti bashkangjiten 9 me te mireve qe kane mbi 8 vite ne Vlore, ku do te mbahet edhe nata finale e ketij kompeticioni te vetem veror.

  Ne daten 31 Korrik ne Tirane e ne daten 4 Gusht ne Vlore, ku do te ndahen 5 cmime te medha.

  Ne kete spektakel, nuk do te mungojne as te ftuarit speciale te cilet do te pershendesin pranishmit por edhe publikun qe do te ndjeke nga afer kete konkurs. Ky eshte edicioni i dyte i spektaklit "Vere 2010 Performance dee jay" i
  cili ne vitin e dyte te tije, vjen me fuqishem e me shume cilesi. Ky spektakel do te prezantohet nga moderatoria Lori Haxhiu e cila do te kujdeset per ecurine e spektaklit. Producent e organizator i ketij spektakli eshte Sokol Guga.

  Albert Zholi
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Kur perendon dielli

  Duke pare ne KLAN sot mesova se autor te kanges se famshme "Kur perendon dielli " jane

  Muzika Leonard Dedaj e Teksti Zef Lekaj.

  Kete e deklaroj i biri i Zef Lekes gjat emisionit kur tregonte mbi jeten e babes se tij muzikantit te talentuar Zef Lekaj, autor dhe i se famshmes kanges Qingji Vogel.

  Te paharruar qofshin !

 3. #23
  Dalin pr her t par partiturat e muziks s "Sknderbeut"


  Botohen sot, pr her t par, pjes nga partiturat e muziks s filmit t Sknderbeut. Ato jan gjetur gjat ktyre muajve n arkivat ruse, ku "preheshin" q prej vitit 1952, koh n t ciln esk Zadeja shkroi n Mosk. Ka qen djali i Zades, Albani, ai q prej kohsh prpiqej t gjente e t sillte n atdhe, nj prej punve m t mira t t atit, pun t ciln ai e pat br shum i ri. "Gazeta Shqiptare" boton sot, faksimile t partiturave n dorshkrim, q, si shihet, mbajn prsipr vuln e arkivave ruse. Muzikologu Vaso Tole na thot se, rndsia e ktyre partiturave ka t bj me trashgimin ton shpirtrore. "Jan nj element me rndsi pr trashgimin ton shpirtrore. Duhet t theksojm faktin se Zadeja prmes ksaj pune q ka br, ka krijuar stilin e muziks shqiptare, edhe pse ka qen i ri". Tole v n dukje faktin se melodia m e njohur e muziks s filmit, i takon nj knge t vjetr t malsis s Mbishkodrs. "Ai e kishte dgjuar pr her t par n nj korale t At Martin Gjoks dhe e ka par t arsyeshme q ta bj pjes t muziks s njrit prej filmave m t rndsishm shqiptar", - shprehet muzikologu. Zadeja ia doli q ta kthej nj ndr kngt e vendlindjes s tij, n nj lloj himni pr shqiptart, nj himn q duke iu veshur heroit, iu ngre zemrat pesh atyre q e dgjojn. Muzika shqipe q pat krijuar Zadeja, e merrte nektarin e saj n notat folklorike, e kjo qe nj ndr arsyet e suksesit e vlersimit t tij.
  Kompozitori
  N Moskn e vitit 1952, esk Zadeja qe vese nj djalosh q ndiqte studimet n konservatorin "Pjotr Ili ajkovski". I ri, por plot pasion e energji, n moshn 26-vjeare ai do t shkruante muzikn e filmit pr heroin ton kombtar Gjergj Kastrioti Sknderbeu. Ende sot, kur kan kaluar 60 vite, melodit e memorizuara, mbeten m t dashurat ndr shqiptar, pr ritmin dhe emocionet q prcjellin. E megjithat, n kto 60 vite, partiturat nuk kishin ardhur n Shqipri. Q prej asaj kohe, ato do t mbeteshin n arkivat e Mosks, ndonse kompozitori do t kthehej n atdhe ku do t kalonte jetn. Pr nj koh t gjat mendohej se partiturat kishin humbur, duke 'humbur' kshtu njri prej dorshkrimeve m t rndsishme t muziks shqipe. Ato kan ardhur n Shqipri rreth nj muaj m par, fal interesimit t t birit t kompozitorit, Alban Zadeja. Muzikn e "Sknderbeut", Zadeja e realizoi n bashkpunim me nj rus, por pjesa m e rndsishme e puns qe br prej djaloshit shqiptar, q asokohe qe ende n t parat hapa t krijimtaris.
  Prvjetori
  N datn 7 qershor, bhen 85 vite nga datlindja e kompozitorit t mirnjohur shqiptar. Me kt rast, Qendra e Kulturs, Medias dhe Botimeve t Mbrojtjes dhe Kshilli i Muziks Shqiptare, n bashkpunim me Akademin e Shkencave t Shqipris, Akademin e Shkencave dhe t Arteve t Kosovs dhe me Universitetin e Arteve, organizojn nj takim pr nder t tij. Akademia prkujtimore fillon n orn 10:00, me nj ekspozit t rrall, ku shfaqen pr t parn her pr publikun partiturat e filmit "Sknderbeu", 1952. Pas ksaj, Prof. Dr. Fatmir Hysi do t flas pr "Vendin e Zades n kulturn shqiptare", e fill pas tij vjen nj referat me tem "Figura e Zades n hapsirn kulturore mbarkombtare", nga Ak. Rauf Dhomi. Mbi "esk Zaden dhe shkolln kombtare n muzik" do t flas Prof. Thoma Gaqi, ndrsa Z. Shuteriqi do t bj krahasimin mes "Zades dhe tradits muzikore shqiptare t viteve 1930", pr t'u mbyllur kumtesat me at t docentes Holta Sina, "Figura e esk Zades si pedagog dhe publicist i shquar".
  T pranishmit do t prshndeten me pjes muzikore t kompozuara prej "Artistit t Popullit" si jan "Delina" n piano, nj duo instrumentale dhe nj kuartet harqesh.

  FATMIRA NIKOLLI - (er.nu/GSH/BalkanWeb)
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 4. #24
  "100 Vjet Muzike" ne TV Klan

  Nis sot te rrefehet historia e muzikes shqiptare qe do te jete nje permbledhje jo vetem nga pikepamja kohore, por edhe sa i perket zhanreve te saj. Ku do te perfshihen qe nga muzika lirike, ajo patriotike, muzika e filmave, muzika e lehte dhe ajo popullore shqiptare. Skenaristi dhe prezantuesi i spektaklit, Pandi Laco, thote se cdo e shtune do te jete nje vitrine e madhe ku do te pershkruhen 100 vitet e krijimtarise shqiptare. "Eshte nje histori, e cila vjen nepermjet 12 te shtunave, duke filluar qe nga viti 1912 deri ne vitin qe jemi sot aktualisht. Cdo nate do te kete nje profil te vetem, do te trajtoje nje zhaner te caktuar muzikor. Ka qene nje mision aspak i lehte, pasi kemi marre per siper qe te sjellim te gjitha zhanret e muzikes shqiptare ne kete 100 vjetor." Ky spektakel do te kete jo vetem muzike patriotike, por edhe lirike. Prej fillimit u ideua qe ky te jete nje superproduksion, i cili angazhon shume profesioniste. Drejtori artistik i ketij spektakli eshte kompozitori i njohur dhe me shume eksperience Adrian Hila. "100 vjet muzike" do te vije nen regjine e Bledar Lacos, i suksesshem ne shume spektakle te medha. U puna me shume energji prej fillimit per t'i dhene ketij produksioni, nje imazh perfekt. Pas skenografise qendron nje nga emrat me te njohur ne kete fushe Gaetano Casteli. Mjeshtri italian sjell nje imazh perfekt te kesaj skene gjigante qe do te akomodoje 200 spektatore cdo te shtune.
  Nje nga surprizat e nates se pare eshte, per shembull, ribashkimi i grupit 'Spirit Voice'. Nata e para i perkon dhjetevjecarit te pare le te themi, te ketij 100-vjecari, d.m.th., vitet 1912 deri nga vitet 1925".

  shkeputur nga "Koha Jone"
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 5. #25
  Perjashtuar nga Mod.
  Antarsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308
  Citim Postuar m par nga shigjeta Lexo Postimin
  "100 Vjet Muzike" ne TV Klan

  Nis sot te rrefehet historia e muzikes shqiptare qe do te jete nje permbledhje jo vetem nga pikepamja kohore, por edhe sa i perket zhanreve te saj. Ku do te perfshihen qe nga muzika lirike, ajo patriotike, muzika e filmave, muzika e lehte dhe ajo popullore shqiptare. Skenaristi dhe prezantuesi i spektaklit, Pandi Laco, thote se cdo e shtune do te jete nje vitrine e madhe ku do te pershkruhen 100 vitet e krijimtarise shqiptare. "Eshte nje histori, e cila vjen nepermjet 12 te shtunave, duke filluar qe nga viti 1912 deri ne vitin qe jemi sot aktualisht. Cdo nate do te kete nje profil te vetem, do te trajtoje nje zhaner te caktuar muzikor. Ka qene nje mision aspak i lehte, pasi kemi marre per siper qe te sjellim te gjitha zhanret e muzikes shqiptare ne kete 100 vjetor." Ky spektakel do te kete jo vetem muzike patriotike, por edhe lirike. Prej fillimit u ideua qe ky te jete nje superproduksion, i cili angazhon shume profesioniste. Drejtori artistik i ketij spektakli eshte kompozitori i njohur dhe me shume eksperience Adrian Hila. "100 vjet muzike" do te vije nen regjine e Bledar Lacos, i suksesshem ne shume spektakle te medha. U puna me shume energji prej fillimit per t'i dhene ketij produksioni, nje imazh perfekt. Pas skenografise qendron nje nga emrat me te njohur ne kete fushe Gaetano Casteli. Mjeshtri italian sjell nje imazh perfekt te kesaj skene gjigante qe do te akomodoje 200 spektatore cdo te shtune.
  Nje nga surprizat e nates se pare eshte, per shembull, ribashkimi i grupit 'Spirit Voice'. Nata e para i perkon dhjetevjecarit te pare le te themi, te ketij 100-vjecari, d.m.th., vitet 1912 deri nga vitet 1925".

  shkeputur nga "Koha Jone"
  Ne cfare ore se dua ta shoh./

 6. #26

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  Nata e Vitit t Ri: Kngtart q do t paguhen nga 2 – 7 mij euro

  Nga 2 mij euro deri n 7 mij euro do t lvizin mimet, me t cilat do t paguhen kngtart e skens shqiptare t cilt do t performojn npr evente t ndryshme n Shqipri, Kosov, Maqedoni e diaspor. Ne kemi zgjedhur nj list t disa prej kngtarve m t krkuar t cilve ua kemi msuar dhe shifrn e pagesave pr mbrmjen e ndrrimit t viteve. Kshtu, kngtarja e njohur Genta Ismajli do t kndoj n diskotekn “Insomnia” n Zvicr dhe pr kt mbrmje do t paguhet 3 mij euro. Dafina Zeqiri do t paguhet gjithashtu 3 mij euro dhe s bashku me Adrian Gaxhn dhe Florianin do t kndojn n diskotekn Rinora4, po ashtu n Zvicr dhe do t paguhen 4 mij euro. Po n kt diskotek natn e dyt do t performojn Elvana dhe Flori, t cilt do t paguhen nga 3 mij euro, gjegjsisht Flori 4 mij euro dhe Capital T, i cili do t paguhet 2 mij euro. Eli Fara dhe Shklzen Jetishi do t kndojn n Prishtin, Eli do t paguhet 3 mij euro, kurse Shklzen Jetishi 5 mij euro. Edhe Labinot Tahiri do t kndoj n Prishtin, ky nj nga kngtart m t krkuar dhe m t paguar t momentit. N hapjen e diskoteks Duplex n Zvicr natn e dyt t Vitit t Ri do t performoj pop diva Adelina Ismaili, e cila pr kt mbrmje do t paguhet diku m shum se 7 mij euro, rekord ky i cili pr momentin nuk sht thyer nga ndonj kngtare tjetr.
  Capital T – 2 mij euro
  Eli Fara – 3 mij euro
  Genta Ismajli – 3 mij euro
  Tuna – 3 mij euro
  Dafina Zeqiri – 3 mij euro
  Elvana Gjata – 3 mij euro
  Zanfina – 3 mij euro
  Adriani & Floriani – 4 mij euro
  Flori Mumajesi – 4 mij euro
  Labinot Tahiri – 5 mij euro
  Sinan Vllasaliu – 5 mij euro
  Shkelzen Jetishi – 5 mije euro
  Adelina Ismaili – 7 mije euro

  Bota Sot
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Antarsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  Citim Postuar m par nga shigjeta Lexo Postimin
  Nata e Vitit t Ri: Kngtart q do t paguhen nga 2 7 mij euro

  Nga 2 mij euro deri n 7 mij euro do t lvizin mimet, me t cilat do t paguhen kngtart e skens shqiptare t cilt do t performojn npr evente t ndryshme n Shqipri, Kosov, Maqedoni e diaspor. Ne kemi zgjedhur nj list t disa prej kngtarve m t krkuar t cilve ua kemi msuar dhe shifrn e pagesave pr mbrmjen e ndrrimit t viteve. Kshtu, kngtarja e njohur Genta Ismajli do t kndoj n diskotekn Insomnia n Zvicr dhe pr kt mbrmje do t paguhet 3 mij euro. Dafina Zeqiri do t paguhet gjithashtu 3 mij euro dhe s bashku me Adrian Gaxhn dhe Florianin do t kndojn n diskotekn Rinora4, po ashtu n Zvicr dhe do t paguhen 4 mij euro. Po n kt diskotek natn e dyt do t performojn Elvana dhe Flori, t cilt do t paguhen nga 3 mij euro, gjegjsisht Flori 4 mij euro dhe Capital T, i cili do t paguhet 2 mij euro. Eli Fara dhe Shklzen Jetishi do t kndojn n Prishtin, Eli do t paguhet 3 mij euro, kurse Shklzen Jetishi 5 mij euro. Edhe Labinot Tahiri do t kndoj n Prishtin, ky nj nga kngtart m t krkuar dhe m t paguar t momentit. N hapjen e diskoteks Duplex n Zvicr natn e dyt t Vitit t Ri do t performoj pop diva Adelina Ismaili, e cila pr kt mbrmje do t paguhet diku m shum se 7 mij euro, rekord ky i cili pr momentin nuk sht thyer nga ndonj kngtare tjetr.
  Capital T 2 mij euro
  Eli Fara 3 mij euro
  Genta Ismajli 3 mij euro
  Tuna 3 mij euro
  Dafina Zeqiri 3 mij euro
  Elvana Gjata 3 mij euro
  Zanfina 3 mij euro
  Adriani & Floriani 4 mij euro
  Flori Mumajesi 4 mij euro
  Labinot Tahiri 5 mij euro
  Sinan Vllasaliu 5 mij euro
  Shkelzen Jetishi 5 mije euro
  Adelina Ismaili 7 mije euro

  Bota Sot
  Rrofsh per informacionin Shigjeta.

  Po keta me gjithmend e kane?!U japin mijra euro ketyre qe nuk dine te kendojne fare?Adelina s'i ka marre 7 mije euro per kengen jo,sepse atehere Vae Zela pas '90-s duhet te kish marre si shperblim 7 mije euro ne dite per 'ka ka bere.
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!


 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  ‘Votimet’ – Ardit Gjebrea paralajmron ndryshime n Knga Magjike 2019


  Gjat ktij viti do t ket ndryshime n festivalin tashm tradicional Knga Magjike.

  Lajmin e ka br t ditur vet Ardit Gjebrea prmes nj postimi n instastory.

  “Nse n votim pr naten finale, do t ishin marr parasysh votat e publikut n faqen kengamagjike.com ather Kanita do t ishte n finale!

  Edicioni 21 do t vij me ndryshim n votime: Kngtart+ Vota e Publikut n Internet+ Vota e Juris New Artist.”- ka shkruar ai pran fotos s Kanits.

  Kanita performoi me nj kng q u plqye shum nga publiku, por nuk arriti t kualifikohej n finale.


  Marrja parasysh e votave t publikut do t ndikoj pozitivisht n vlersimin e kngtarve, prandaj Arditi mori kt vendim./Prive.al

  http://prive.al/votimet-ardit-gjebre...-magjike-2019/

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  “T gjitha rrugt t ojn n Tiran” - 8 kngtar n koncertin tek Amfiteatri i Tirans

  https://www.youtube.com/watch?v=Fi3qtKDRiBc


  Koncerti “T gjitha rrugt t ojn n Tiran” do t mbledh tek Amfiteatri i Tirans disa prej emrave m t mir t muziks shqiptare. Artistt zbulojn disa nga surprizat e mbrmjes.

  N kt koncert jan br bashk tet artist t njohur, ku secili do t kndoj nga tre kng . Kngtart vijn me kt koncert, duke ia dedikuar qytetit t Tirans, skens s madhe t t gjith artistve.

  “T gjitha rrug t ojn n Tiran" sht nj koncert q do t ket nj jet t gjat edhe do t vazhdoj edhe n vijim. Kemi disa surpriza, kemi menduar pr nj shorte, edhe do t ket edhe shum dhurata, q do t jepen n fund t koncertit”, shprehet kngtarja Rovena Dilo.

  Ndrsa, kngtarja e kngs popullore, Maya Alika, e quan kt koncert, nj iniciativ shum t mir, sepse ka br bashk artist artist t mirfillt t skens son.
  "sht knaqsi, sepse q t gjith kolegt q jan ktu, jan t mrekullueshm dhe emra shum t fort t tregut. sht knaqsi pr mua, q t till emra jan bashk”, shton Alika.

  Kngtarja Lori Kaka, e cila do t vij pr publikun me kngn “I papam” , shton edhe se: “Edhe pse jam korare, nesr kam menduar q t kndoj nj potpuri t Veriut, “Vallja e Tropojs” dhe t Rugovs, mendova q ta sjell n nj lloj kolazhi”.

  Organizatori i koncertit na zbulon edhe emrat e artistve t tjer pjesmarrs.

  “Jan gjithashtu artistt Eranda Libohova, Remzie dhe Nexhat Osmani, Selami Kolonja, Gili, Orgesa Zaimi”, shprehet Eraldo Rexha.

  Koncerti zhvillohet n dat 20 qershor n Amfiteatrin e Tirans tek Liqeni.


  https://shqiptarja.com/lajm/te-gjith...atri-i-tiranes

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  https://www.youtube.com/watch?v=hddjsE56pLw

  Prshtypje - Tirana, kryqendra e Artit mbarshqiptar .
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 23-06-2019 m 11:24

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  Noizy dhe Era Istrefi s shpejti me nj bashkpunim?

  Dika po zihet mes Noizy-t dhe Era Istrefit! Kjo sht pak, por e sigurt!
  Me siguri, kngtarja dhe reperi jan prpjekur ta mbajn t fsheht nj gj t till, nuk n nj koh ku informacioni rrjedh shum shpejt, duket se nuk ja kan dal dot.

  Nj fan page i Noizy-t n Instagram ka publikuar sfundmi disa foto dhe video ku shfaqen t dy artistt n studion e regjistrimit t Noizy-t.
  “Noizy ft. Era Istrefi”- shkruhet n mbishkrimin e videos s postuar, duke na dhn t gjitha “sinjalet” pr nj bashkpunim muzikor mes tyre.

  Nuk e dim far fshihet realisht pas pamjeve t publikuara, por ne na plqen t mendojm se po gatuhet nj hit!/Blitz.al/

  https://blitz.al/showblitz/thuhet-se...e-bashkepunim/

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  Genc Prelvukaj dhe Aurela Gae do t vijn me kng t re

  Tash e nj koh sht prfolur pr nj bashkpunim n mes kngtares Aurela Gae dhe Genc Prelvukajt.

  Dhe duket se dyshja tashm kan gati projektin e ri, i cili pritet t publikohet nesr. Kjo u b e ditur nga Genci prmes nj postimi t publikuar n Instagram, teksa tregon se ky projekt titullohet “Adrenalin”.

  “T martn ora 14:00, furnizohuni me uj mir se nj zjarr i madh po vjen. “Adrenalin” n bashkpunim me Aurela Gaen. Kujdes! Kjo kng i thyen xhamat nse nuk keni kujdes me nivelin e zrit”, ka shkruar Genci.

  Ndrkoh, artistt jan duke punuar edhe n projekte ndaras, q do i sjellin n muajt n vazhdim.

  Gjat vers, ata po ashtu do jen t pranishm n mbrmje dhe koncerte t ndryshme muzikore.


  http://www.arbresh.info/showbiz/genc...e-kenge-te-re/

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  Mblidhen Shqipet ! Capital T, Elvana, Ledri, Rina, Dafina e kta yje shqiptar performojn krah Rita Ora-s!

  Rita Ora sht nj ndr kngtaret m t suksesshme shqiptare ku fama e s cils ka arritur majat npr bot.

  Si dihet, kngtarja po bn nj tur n disa shtete t bots, pr t performuar kngt e saj. Por kt her ndryshe nga koncertet e turit t saj, Rita do t shihet krah yjeve shqiptar pr t performuar para publikut shqiptar dhe jo vetm n Zrich.

  M 29 dhe 30 qershor n Zrich t Zvicrs organizohet festivali ‘Alba Festival’, ku do t performojn shum artist t njohur t skens son muzikore.

  Por cilt do t jen artistt shqiptar q do t perfomojn krah Rits prball publikut q i ka mbshtetur gjithmon ?

  I zbuloni n fotot n linkun n vijim, si dhe kur perfomojn.

  https://www.tetovasot.com/2019/06/wo...oni-tani-foto/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 24-06-2019 m 09:57

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  Konfirmohet antari i pest dhe i fundit i juris s Kngs Magjike 2019

  Kt vit, fesivali i Kngs Magjike, i cili pritet t nis n vjesht, do t sjell ndryshime t mdha si n prmbajtje, ashtu edhe n mnyrn e votimit pr kngtart.

  Deri tashm ishin zbuluar vetm 4 emra t antarve t juris s ktij viti:

  Arben Sknderi, Armend Rexhepagiqi, Jonida Maliqi dhe Dalina Buzi

  ndrsa “News31” ka konfirmuar emrin e pest dhe t fundit i cili do t jet pjes e juris s festivalit.


  Antari i pest , i cili do t’i bashkohet kolegve n votim, do t jet Enkel Demi.

  Juria do t vendos pr fatin e t rinjve n “Best New Artist”, si dhe do t marr pjes n votimin final pr t przgjedhur fituesin e edicionit t ktij viti.


  http://lexo.com.al/konfirmohet-aneta...-magjike-2019/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 17-07-2019 m 14:42

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  Ardit Gjebrea: Kt vit ‘Knga Magjike’ do t pushoj

  Festivali i Kngs Magjike, q vitin e kaluar shnoi 20 vjetorin, kt vit nuk do t jet pjes e ekraneve televizive, shkruan KultPlus.

  Lajmin e bri t ditur Ardit Gjebrea prmes nj postimi n llogarin e tij personale n Instagram, ku tregoi se Knga Magjike do t jet n pushim, n vitin 2020.

  “Kenga Magjike n 2020- pushim! N pranver t 2021 rikthehemi pr t’i dhn jet hiteve t vers, pr m shum ritm dhe ngjyra!
  Ndrkoh edhe @edielashqiptare me fillimin e sezonit shtator 2020-korrik 2021 pr rrjedhim vjen m e pasur n programin e sja. Ja, kshtu filluam planet n kt Vit t Ri!”, ka shkruar Gjebrea.


  https://www.kultplus.com/muzika/ardi...-do-te-pushoj/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 09-01-2020 m 10:02

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  10 Kenget me te mira te 2019 sipas Albaniac

  Teksa pergjate dhjetvjecarit, kengetaret shqiptare u munduan ti pershtaten cdo ritmi te njohur ne bote nga India e deri ne cepin e fundit te Amerikes jugore; Kete vit ata u kthyen ne shtepi. E mbyllen kete dhjetvjecar me me shume ritme shqiptare ne muziken e tyre se ne te gjithe dhjete vitet e marra se bashku. Jo se me pare nuk eshte pare dicka e tille, por ka qene me teper nje huazim nga ritmet folklorike, shpesh here te bastarduara nen ritmet pop dhe elektronik per te ju pershtatur publikut te klubeve. Nderkohe, muzika e ketij viti eshte cilesore, e kulturuar dhe ritmin shqiptar e sjell te perpunuar, te pershtatur dhe te kendshem per publikun. Me ne fund, kuptuan se te jesh i suksesshem ne kete bote, duhet te jesh vetja, e ne nje treg nderkombetar, perpara se te jesh amerikan, anglez, italian, spanjoll, indian e francez, ji shqiptar.

  Kenga e vitit - Dhurata Dora dhe Soolking - Zemer

  Dhurata Dora ka vite qe sjell kenge te bukura ne treg, duke gezuar nje sukses tek grupmoshat e reja ne te gjitha anet e kufirit. Bashkpunimi i saj i fundit me algjerianin Soolking i ka sjelle 355 milion klikime ne YouTube per kengen "Zemer" e cila u shnderrua nga nje hit i sezonit ne nje hit te vitit. Ajo eshte kengetarja e pare shqiptare qe prej Era Istrefit e cila arrin kete numer klikimesh dhe sukses jashte vendit me nje kenge ne shqip. Me kenge te reja, qe priten te publikohen se shpejti, Dhurata Dora eshte kengetarja e rradhes qe ulet ne fronin e muzikes pop shqip.


  Kenget e perzgjedhura ne linkun ne vijim:

  http://revistaalbaniac.blogspot.com/...019-sipas.html
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 23-01-2020 m 10:43

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  Hava Bekteshi me ifteli n koncertin e madh n Gjermani

  Instrumentistja shqiptare Hava Bekteshi e cila po zhvillon karrier n arenn ndrkombtare, ka arritur t jet pjes e nj koncerti t madh n Gjermani, shkruan KultPlus.

  Bhet fjal pr koncertin “Stadtlied” n Elbphilharmonin e Hamburgut, n t cilin ajo ka marr pjes si instrumentiste e iftelis dhe si kngtare. Bekteshi gjat workshopit q u mbajt aty, u admirua nga stafi pasi performoj nj pjes me ifteli, po ashtu Milaim Islami e shkroi nj tekst pr t n t cilin prshkruhet e kaluara e saj q nga mrgimi e deri te arritjet n muzik.

  Ai kt kng e emroi “Tingllon teli i iftelis” nn kompozimin e melodis nga Fatmir Makolli. Teksti sht prkthyer n gjuhn gjermane dhe i njjti tani gjendet n mediatekn e Elbphilharmonis t Hamburgut.

  Prve kngs q e ka performuar ajo, ka knduar edhe kng tjera, e madje ka luajtur edhe n instrumentin e kitars. Instrumentistja shqiptare pati vmendje pas performancs me ifteli, andaj edhe u zgjedh nga stafi i njrit prej televizioneve m t shquara gjermane “RTL-Nord” si protagonistja kryesore, ndrsa m pas asaj i sht br edhe nj portret pr pjesmarrjen e saj me instrumentin e iftelis.

  N koncert kan qen 100 pjesmarrs, dhe jo t gjith pjesmarrsve u dha mundsia t performojn aty. Duhet theksuar se ky koncert sht i madh n Gjermani, aty ka pasur ushtrime prmbi gjysm viti me t gjith pjesmarrsit. Koncerti shquhet pr programin e pasur q ka, ku hyn edhe muzika klasike.

  Instrumentistja Hava Bekteshi po vazhdon t jet e suksesshme n arenn ndrkombtare, me lojn e saj n instrumentin e iftelis t cilin po e bn t njohur n bot, sikurse kulturn ton n prgjithsi. Ajo do t marr pjes edhe n koncerte tjera t mdha. /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/hava...h-ne-gjermani/

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  ‘I have a dream’ nj festival pranvere - suprizat e Gjergj Leks n News24

  ‘I have a dream’ (Un kam nj ndrr) quhet aktiviteti m i ri muzikor n News24 nn drejtimin e artistit Gjergj Leka. I konceptuar si nj ‘Festival Pranvere’, n t protagonist do t jeni vetm ju.

  Ditt e fundit t ktij festivali muzikor do t jet nga 28 -31 Maj. T gjitha kngt q ju do t sillni, do t prcillen n t gjitha kanalet e Focus Medias Group ku bn pjes edhe News24, jo vetm kanali televiziv por edhe ai n Youtube q sht shum i ndjekur, ‘BalkanWeb’ e ‘Radio Shqiptare’, ‘Gazeta Shqiptare’ dhe ‘Gazeta Panorama’.

  Artistt q do t marrin pjes n kt aktivitet do t promovohen n kto kanale. Kngt do kalojn n disa faza pr t’u seleksionuar dhe duke filluar q nga java tjetr, do t shtun dhe t diel ju do keni mundsi t ndiqni artistt q kan sjell kngt pr Festn e madhe, duke u publikuar nga News24, por edhe gjat javs n programacionet e televizionit News24.

  Cdo her n emisionin ‘Na ishte nj her muzika’ knga do t transmetohet thjesht vetm me nj instrument, ndrsa n muajin mars knga juaj do t jet e orkestruar dhe e knduar s bashku me kngtarin.

  Risia n kt festival sht q nuk do t ket vetm kng t reja por edhe t vjetra folklorike dhe risjellje t vyera t kngve t dikurshme.

  Me artistt e njohur n sken do t interpretojn edhe talentet e reja. Kngt fillimisht do t transmetohen ashtu si vijn vetm me nj instrument, nj strof dhe nj refren. Seleksionimet e para do t nisin aty. T gjith pjesmarrsit e rinj q do t konkurrojn nuk do t interpretojn as me baza muzikore as me efekte apo orkestr, por do t jen live vetm me nj piano, t shoqruar nga artisti Gjergj Leka apo dikush q ata zgjedhin. Ata q do t marrin pjes do t ken mundsi t marrin leksione pr teknikn e kndimit, nga pedagogia e kantos Alma Strazimiri, q do t’i msoj t rinjve impostimin e t knduarit.

  Juria e ktij festivali do t jen vet telespektatort e mrekullueshm q ndjekin do jav kt emision muzikor n News24, si dhe emisionin e Aldo Morning Show n tv klan. Do t zgjidhen 100 prej fansave t ktyre emisioneve, t cilt do t prbjn juris e Fests s Kngs shqiptare.

  Ky event do t organizohet n nj ambient shum t bukur n Baldushk. I gjith aktiviteti do t jet nj ambient t hapur natyror larg sallave t zakonshme q jemi msuar t shohim. Pr kt arsye sht zgjedhur pikrisht muaji maj. Le t jet ky festivali i pranvers, ku kngt e reja dhe sukseset e dikurshme shqiptare t na fishkllejn n do dit t bukur q dielli del.

  Cdo kng e juaja do t gjykohet nga nj popull artdashs dhe nga asnj juri tjetr, por ka vetm nj kusht duhet t jet nj muzike e bukur dhe tekste gjithashtu t bukura.


  https://www.balkanweb.com/i-have-a-d...nis-ne-news24/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 31-01-2020 m 09:43

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,999

  Pr: Lajme nga bota e muziks shqiptare!

  Surpriza e West Side Family: Koncert n nder t Dr. Florit.

  Grupi “West Side Family” kan prgatitur nj surpriz pr publikun.

  Ata do t sjellin n Pallatin e Kongreseve nj koncert tribute pr kngtarin shum t dashur pr publikun e q i mungon shum muziks, Dr. Flori.

  Ky koncert tribute do t ket risi n skenografi dhe n formn e Pallatit t Kongreseve.

  T ftuar do t jen shum bashkpuntor q do t performojn kngt e Dr. Florit.

  Kt koncert tribute e ka prezantuar me an t nj postimi n Instagram edhe Landi i cili shkruan:

  “Ai ishte i vrtet. Ai ishte i drejtprdrejt. Ai ishte talent. Ai ishte pasionant. Pr kto e shum t tjera, ai ende mungon dhe do t mungoj gjithmon. Kam par dhe po shoh, kam dgjuar dhe po dgjoj dhe nuk dua t rrekem t shkruaj bukur, por pr mua ai sht dhe do mbetet i pazvendsueshm”.

  5 Mars - Pallati I Kongreseve.

  https://kohajone.com/surpriza-e-west...-te-dr-florit/

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 2. far mendoni pr Ahmet Zogun?
  Nga honzik n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
 3. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 4. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •