Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 46
 1. #21
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Konkursi "Vere 2010 Performance dee jay"

  "Vere 2010 Performance dee jay" eshte i vetmi konkurs ne Shqiperi i cili i kushtohet teresisht te rinjve. Ky spektakel do te realizohet ne dy nete Ne naten e pare do te konkurojne 12 deejay te cilet kane nga 1-5 vite eksperience pune, ku 5 prej tyrte do ti bashkangjiten 9 me te mireve qe kane mbi 8 vite ne Vlore, ku do te mbahet edhe nata finale e ketij kompeticioni te vetem veror.

  Ne daten 31 Korrik ne Tirane e ne daten 4 Gusht ne Vlore, ku do te ndahen 5 cmime te medha.

  Ne kete spektakel, nuk do te mungojne as te ftuarit speciale te cilet do te pershendesin pranishmit por edhe publikun qe do te ndjeke nga afer kete konkurs. Ky eshte edicioni i dyte i spektaklit "Vere 2010 Performance dee jay" i
  cili ne vitin e dyte te tije, vjen me fuqishem e me shume cilesi. Ky spektakel do te prezantohet nga moderatoria Lori Haxhiu e cila do te kujdeset per ecurine e spektaklit. Producent e organizator i ketij spektakli eshte Sokol Guga.

  Albert Zholi
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime nė 110 postime

  Kur perendon dielli

  Duke pare ne KLAN sot mesova se autor te kanges se famshme "Kur perendon dielli " jane

  Muzika Leonard Dedaj e Teksti Zef Lekaj.

  Kete e deklaroj i biri i Zef Lekes gjat emisionit kur tregonte mbi jeten e babes se tij muzikantit te talentuar Zef Lekaj, autor dhe i se famshmes kanges Qingji Vogel.

  Te paharruar qofshin !

 3. #23
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Dalin pėr herė tė parė partiturat e muzikės sė "Skėnderbeut"


  Botohen sot, pėr herė tė parė, pjesė nga partiturat e muzikės sė filmit tė Skėnderbeut. Ato janė gjetur gjatė kėtyre muajve nė arkivat ruse, ku "preheshin" qė prej vitit 1952, kohė nė tė cilėn Ēesk Zadeja shkroi nė Moskė. Ka qenė djali i Zadesė, Albani, ai qė prej kohėsh pėrpiqej tė gjente e tė sillte nė atdhe, njė prej punėve mė tė mira tė tė atit, punė tė cilėn ai e pat bėrė shumė i ri. "Gazeta Shqiptare" boton sot, faksimile tė partiturave nė dorėshkrim, qė, siē shihet, mbajnė pėrsipėr vulėn e arkivave ruse. Muzikologu Vaso Tole na thotė se, rėndėsia e kėtyre partiturave ka tė bėjė me trashėgiminė tonė shpirtėrore. "Janė njė element me rėndėsi pėr trashėgiminė tonė shpirtėrore. Duhet tė theksojmė faktin se Zadeja pėrmes kėsaj pune qė ka bėrė, ka krijuar stilin e muzikės shqiptare, edhe pse ka qenė i ri". Tole vė nė dukje faktin se melodia mė e njohur e muzikės sė filmit, i takon njė kėnge tė vjetėr tė malėsisė sė Mbishkodrės. "Ai e kishte dėgjuar pėr herė tė parė nė njė korale tė At Martin Gjokės dhe e ka parė tė arsyeshme qė ta bėjė pjesė tė muzikės sė njėrit prej filmave mė tė rėndėsishėm shqiptarė", - shprehet muzikologu. Zadeja ia doli qė ta kthejė njė ndėr kėngėt e vendlindjes sė tij, nė njė lloj himni pėr shqiptarėt, njė himn qė duke iu veshur heroit, iu ngre zemrat peshė atyre qė e dėgjojnė. Muzika shqipe qė pat krijuar Zadeja, e merrte nektarin e saj nė notat folklorike, e kjo qe njė ndėr arsyet e suksesit e vlerėsimit tė tij.
  Kompozitori
  Nė Moskėn e vitit 1952, Ēesk Zadeja qe veēse njė djalosh qė ndiqte studimet nė konservatorin "Pjotėr Iliē Ēajkovski". I ri, por plot pasion e energji, nė moshėn 26-vjeēare ai do tė shkruante muzikėn e filmit pėr heroin tonė kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu. Ende sot, kur kanė kaluar 60 vite, meloditė e memorizuara, mbeten mė tė dashurat ndėr shqiptarė, pėr ritmin dhe emocionet qė pėrcjellin. E megjithatė, nė kėto 60 vite, partiturat nuk kishin ardhur nė Shqipėri. Qė prej asaj kohe, ato do tė mbeteshin nė arkivat e Moskės, ndonėse kompozitori do tė kthehej nė atdhe ku do tė kalonte jetėn. Pėr njė kohė tė gjatė mendohej se partiturat kishin humbur, duke 'humbur' kėshtu njėri prej dorėshkrimeve mė tė rėndėsishme tė muzikės shqipe. Ato kanė ardhur nė Shqipėri rreth njė muaj mė parė, falė interesimit tė tė birit tė kompozitorit, Alban Zadeja. Muzikėn e "Skėnderbeut", Zadeja e realizoi nė bashkėpunim me njė rus, por pjesa mė e rėndėsishme e punės qe bėrė prej djaloshit shqiptar, qė asokohe qe ende nė tė parat hapa tė krijimtarisė.
  Pėrvjetori
  Nė datėn 7 qershor, bėhen 85 vite nga datėlindja e kompozitorit tė mirėnjohur shqiptar. Me kėtė rast, Qendra e Kulturės, Medias dhe Botimeve tė Mbrojtjes dhe Kėshilli i Muzikės Shqiptare, nė bashkėpunim me Akademinė e Shkencave tė Shqipėrisė, Akademinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės dhe me Universitetin e Arteve, organizojnė njė takim pėr nder tė tij. Akademia pėrkujtimore fillon nė orėn 10:00, me njė ekspozitė tė rrallė, ku shfaqen pėr tė parėn herė pėr publikun partiturat e filmit "Skėnderbeu", 1952. Pas kėsaj, Prof. Dr. Fatmir Hysi do tė flasė pėr "Vendin e Zadesė nė kulturėn shqiptare", e fill pas tij vjen njė referat me temė "Figura e Zadesė nė hapėsirėn kulturore mbarėkombėtare", nga Ak. Rauf Dhomi. Mbi "Ēesk Zadenė dhe shkollėn kombėtare nė muzikė" do tė flasė Prof. Thoma Gaqi, ndėrsa Z. Shuteriqi do tė bėjė krahasimin mes "Zadesė dhe traditės muzikore shqiptare tė viteve 1930", pėr t'u mbyllur kumtesat me atė tė docentes Holta Sina, "Figura e Ēesk Zadesė si pedagog dhe publicist i shquar".
  Tė pranishmit do tė pėrshėndeten me pjesė muzikore tė kompozuara prej "Artistit tė Popullit" siē janė "Delina" nė piano, njė duo instrumentale dhe njė kuartet harqesh.

  FATMIRA NIKOLLI - (er.nu/GSH/BalkanWeb)
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #24
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  "100 Vjet Muzike" ne TV Klan

  Nis sot te rrefehet historia e muzikes shqiptare qe do te jete nje permbledhje jo vetem nga pikepamja kohore, por edhe sa i perket zhanreve te saj. Ku do te perfshihen qe nga muzika lirike, ajo patriotike, muzika e filmave, muzika e lehte dhe ajo popullore shqiptare. Skenaristi dhe prezantuesi i spektaklit, Pandi Laco, thote se cdo e shtune do te jete nje vitrine e madhe ku do te pershkruhen 100 vitet e krijimtarise shqiptare. "Eshte nje histori, e cila vjen nepermjet 12 te shtunave, duke filluar qe nga viti 1912 deri ne vitin qe jemi sot aktualisht. Cdo nate do te kete nje profil te vetem, do te trajtoje nje zhaner te caktuar muzikor. Ka qene nje mision aspak i lehte, pasi kemi marre per siper qe te sjellim te gjitha zhanret e muzikes shqiptare ne kete 100 vjetor." Ky spektakel do te kete jo vetem muzike patriotike, por edhe lirike. Prej fillimit u ideua qe ky te jete nje superproduksion, i cili angazhon shume profesioniste. Drejtori artistik i ketij spektakli eshte kompozitori i njohur dhe me shume eksperience Adrian Hila. "100 vjet muzike" do te vije nen regjine e Bledar Lacos, i suksesshem ne shume spektakle te medha. U puna me shume energji prej fillimit per t'i dhene ketij produksioni, nje imazh perfekt. Pas skenografise qendron nje nga emrat me te njohur ne kete fushe Gaetano Casteli. Mjeshtri italian sjell nje imazh perfekt te kesaj skene gjigante qe do te akomodoje 200 spektatore cdo te shtune.
  Nje nga surprizat e nates se pare eshte, per shembull, ribashkimi i grupit 'Spirit Voice'. Nata e para i perkon dhjetevjecarit te pare le te themi, te ketij 100-vjecari, d.m.th., vitet 1912 deri nga vitet 1925".

  shkeputur nga "Koha Jone"
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #25
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,361
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
  "100 Vjet Muzike" ne TV Klan

  Nis sot te rrefehet historia e muzikes shqiptare qe do te jete nje permbledhje jo vetem nga pikepamja kohore, por edhe sa i perket zhanreve te saj. Ku do te perfshihen qe nga muzika lirike, ajo patriotike, muzika e filmave, muzika e lehte dhe ajo popullore shqiptare. Skenaristi dhe prezantuesi i spektaklit, Pandi Laco, thote se cdo e shtune do te jete nje vitrine e madhe ku do te pershkruhen 100 vitet e krijimtarise shqiptare. "Eshte nje histori, e cila vjen nepermjet 12 te shtunave, duke filluar qe nga viti 1912 deri ne vitin qe jemi sot aktualisht. Cdo nate do te kete nje profil te vetem, do te trajtoje nje zhaner te caktuar muzikor. Ka qene nje mision aspak i lehte, pasi kemi marre per siper qe te sjellim te gjitha zhanret e muzikes shqiptare ne kete 100 vjetor." Ky spektakel do te kete jo vetem muzike patriotike, por edhe lirike. Prej fillimit u ideua qe ky te jete nje superproduksion, i cili angazhon shume profesioniste. Drejtori artistik i ketij spektakli eshte kompozitori i njohur dhe me shume eksperience Adrian Hila. "100 vjet muzike" do te vije nen regjine e Bledar Lacos, i suksesshem ne shume spektakle te medha. U puna me shume energji prej fillimit per t'i dhene ketij produksioni, nje imazh perfekt. Pas skenografise qendron nje nga emrat me te njohur ne kete fushe Gaetano Casteli. Mjeshtri italian sjell nje imazh perfekt te kesaj skene gjigante qe do te akomodoje 200 spektatore cdo te shtune.
  Nje nga surprizat e nates se pare eshte, per shembull, ribashkimi i grupit 'Spirit Voice'. Nata e para i perkon dhjetevjecarit te pare le te themi, te ketij 100-vjecari, d.m.th., vitet 1912 deri nga vitet 1925".

  shkeputur nga "Koha Jone"
  Ne cfare ore se dua ta shoh./

 6. #26
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  Nata e Vitit tė Ri: Kėngėtarėt qė do tė paguhen nga 2 – 7 mijė euro

  Nga 2 mijė euro deri nė 7 mijė euro do tė lėvizin ēmimet, me tė cilat do tė paguhen kėngėtarėt e skenės shqiptare tė cilėt do tė performojnė nėpėr evente tė ndryshme nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni e diasporė. Ne kemi zgjedhur njė listė tė disa prej kėngėtarėve mė tė kėrkuar tė cilėve ua kemi mėsuar dhe shifrėn e pagesave pėr mbrėmjen e ndėrrimit tė viteve. Kėshtu, kėngėtarja e njohur Genta Ismajli do tė kėndojė nė diskotekėn “Insomnia” nė Zvicėr dhe pėr kėtė mbrėmje do tė paguhet 3 mijė euro. Dafina Zeqiri do tė paguhet gjithashtu 3 mijė euro dhe sė bashku me Adrian Gaxhėn dhe Florianin do tė kėndojnė nė diskotekėn Rinora4, po ashtu nė Zvicėr dhe do tė paguhen 4 mijė euro. Po nė kėtė diskotekė natėn e dytė do tė performojnė Elvana dhe Flori, tė cilėt do tė paguhen nga 3 mijė euro, gjegjėsisht Flori 4 mijė euro dhe Capital T, i cili do tė paguhet 2 mijė euro. Eli Fara dhe Shkėlzen Jetishi do tė kėndojnė nė Prishtinė, Eli do tė paguhet 3 mijė euro, kurse Shkėlzen Jetishi 5 mijė euro. Edhe Labinot Tahiri do tė kėndojė nė Prishtinė, ky njė nga kėngėtarėt mė tė kėrkuar dhe mė tė paguar tė momentit. Nė hapjen e diskotekės Duplex nė Zvicėr natėn e dytė tė Vitit tė Ri do tė performojė pop diva Adelina Ismaili, e cila pėr kėtė mbrėmje do tė paguhet diku mė shumė se 7 mijė euro, rekord ky i cili pėr momentin nuk ėshtė thyer nga ndonjė kėngėtare tjetėr.
  Capital T – 2 mijė euro
  Eli Fara – 3 mijė euro
  Genta Ismajli – 3 mijė euro
  Tuna – 3 mijė euro
  Dafina Zeqiri – 3 mijė euro
  Elvana Gjata – 3 mijė euro
  Zanfina – 3 mijė euro
  Adriani & Floriani – 4 mijė euro
  Flori Mumajesi – 4 mijė euro
  Labinot Tahiri – 5 mijė euro
  Sinan Vllasaliu – 5 mijė euro
  Shkelzen Jetishi – 5 mije euro
  Adelina Ismaili – 7 mije euro

  Bota Sot
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
  Nata e Vitit tė Ri: Kėngėtarėt qė do tė paguhen nga 2 – 7 mijė euro

  Nga 2 mijė euro deri nė 7 mijė euro do tė lėvizin ēmimet, me tė cilat do tė paguhen kėngėtarėt e skenės shqiptare tė cilėt do tė performojnė nėpėr evente tė ndryshme nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni e diasporė. Ne kemi zgjedhur njė listė tė disa prej kėngėtarėve mė tė kėrkuar tė cilėve ua kemi mėsuar dhe shifrėn e pagesave pėr mbrėmjen e ndėrrimit tė viteve. Kėshtu, kėngėtarja e njohur Genta Ismajli do tė kėndojė nė diskotekėn “Insomnia” nė Zvicėr dhe pėr kėtė mbrėmje do tė paguhet 3 mijė euro. Dafina Zeqiri do tė paguhet gjithashtu 3 mijė euro dhe sė bashku me Adrian Gaxhėn dhe Florianin do tė kėndojnė nė diskotekėn Rinora4, po ashtu nė Zvicėr dhe do tė paguhen 4 mijė euro. Po nė kėtė diskotekė natėn e dytė do tė performojnė Elvana dhe Flori, tė cilėt do tė paguhen nga 3 mijė euro, gjegjėsisht Flori 4 mijė euro dhe Capital T, i cili do tė paguhet 2 mijė euro. Eli Fara dhe Shkėlzen Jetishi do tė kėndojnė nė Prishtinė, Eli do tė paguhet 3 mijė euro, kurse Shkėlzen Jetishi 5 mijė euro. Edhe Labinot Tahiri do tė kėndojė nė Prishtinė, ky njė nga kėngėtarėt mė tė kėrkuar dhe mė tė paguar tė momentit. Nė hapjen e diskotekės Duplex nė Zvicėr natėn e dytė tė Vitit tė Ri do tė performojė pop diva Adelina Ismaili, e cila pėr kėtė mbrėmje do tė paguhet diku mė shumė se 7 mijė euro, rekord ky i cili pėr momentin nuk ėshtė thyer nga ndonjė kėngėtare tjetėr.
  Capital T – 2 mijė euro
  Eli Fara – 3 mijė euro
  Genta Ismajli – 3 mijė euro
  Tuna – 3 mijė euro
  Dafina Zeqiri – 3 mijė euro
  Elvana Gjata – 3 mijė euro
  Zanfina – 3 mijė euro
  Adriani & Floriani – 4 mijė euro
  Flori Mumajesi – 4 mijė euro
  Labinot Tahiri – 5 mijė euro
  Sinan Vllasaliu – 5 mijė euro
  Shkelzen Jetishi – 5 mije euro
  Adelina Ismaili – 7 mije euro

  Bota Sot
  Rrofsh per informacionin Shigjeta.

  Po keta me gjithmend e kane?!U japin mijra euro ketyre qe nuk dine te kendojne fare?Adelina s'i ka marre 7 mije euro per kengen jo,sepse atehere Vaēe Zela pas '90-s duhet te kish marre si shperblim 7 mije euro ne dite per ē'ka ka bere.
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!


 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  ‘Votimet’ – Ardit Gjebrea paralajmėron ndryshime nė Kėnga Magjike 2019


  Gjatė kėtij viti do tė ketė ndryshime nė festivalin tashmė tradicional Kėnga Magjike.

  Lajmin e ka bėrė tė ditur vet Ardit Gjebrea pėrmes njė postimi nė instastory.

  “Nėse nė votim pėr naten finale, do tė ishin marrė parasysh votat e publikut nė faqen kengamagjike.com atėherė Kanita do tė ishte nė finale!

  Edicioni 21 do tė vijė me ndryshim nė votime: Kėngėtarėt+ Vota e Publikut nė Internet+ Vota e Jurisė New Artist.”- ka shkruar ai pranė fotos sė Kanitės.

  Kanita performoi me njė kėngė qė u pėlqye shumė nga publiku, por nuk arriti tė kualifikohej nė finale.


  Marrja parasysh e votave tė publikut do tė ndikojė pozitivisht nė vlerėsimin e kėngėtarėve, prandaj Arditi mori kėtė vendim./Prive.al

  http://prive.al/votimet-ardit-gjebre...-magjike-2019/

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  “Tė gjitha rrugėt tė ēojnė nė Tiranė” - 8 kėngėtarė nė koncertin tek Amfiteatri i Tiranės

  https://www.youtube.com/watch?v=Fi3qtKDRiBc


  Koncerti “Tė gjitha rrugėt tė ēojnė nė Tiranė” do tė mbledhė tek Amfiteatri i Tiranės disa prej emrave mė tė mirė tė muzikės shqiptare. Artistėt zbulojnė disa nga surprizat e mbrėmjes.

  Nė kėtė koncert janė bėrė bashkė tetė artistė tė njohur, ku secili do tė kėndojė nga tre kėngė . Kėngėtarėt vijnė me kėtė koncert, duke ia dedikuar qytetit tė Tiranės, skenės sė madhe tė tė gjithė artistėve.

  “Tė gjitha rrugė tė ēojnė nė Tiranė" ėshtė njė koncert qė do tė ketė njė jetė tė gjatė edhe do tė vazhdojė edhe nė vijim. Kemi disa surpriza, kemi menduar pėr njė shorte, edhe do tė ketė edhe shumė dhurata, qė do tė jepen nė fund tė koncertit”, shprehet kėngėtarja Rovena Dilo.

  Ndėrsa, kėngėtarja e kėngės popullore, Maya Aliēka, e quan kėtė koncert, njė iniciativė shumė tė mirė, sepse ka bėrė bashkė artistė artistė tė mirėfilltė tė skenės sonė.
  "Ėshtė kėnaqėsi, sepse qė tė gjithė kolegėt qė janė kėtu, janė tė mrekullueshėm dhe emra shumė tė fortė tė tregut. Ėshtė kėnaqėsi pėr mua, qė tė tillė emra janė bashkė”, shton Aliēka.

  Kėngėtarja Lori Kaēka, e cila do tė vijė pėr publikun me kėngėn “I papamė” , shton edhe se: “Edhe pse jam korēare, nesėr kam menduar qė tė kėndojė njė potpuri tė Veriut, “Vallja e Tropojės” dhe tė Rugovės, mendova qė ta sjell nė njė lloj kolazhi”.

  Organizatori i koncertit na zbulon edhe emrat e artistėve tė tjerė pjesėmarrės.

  “Janė gjithashtu artistėt Eranda Libohova, Remzie dhe Nexhat Osmani, Selami Kolonja, Gili, Orgesa Zaimi”, shprehet Eraldo Rexha.

  Koncerti zhvillohet nė datė 20 qershor nė Amfiteatrin e Tiranės tek Liqeni.


  https://shqiptarja.com/lajm/te-gjith...atri-i-tiranes

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  https://www.youtube.com/watch?v=hddjsE56pLw

  Pėrshtypje - Tirana, kryqendra e Artit mbarėshqiptar .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 23-06-2019 mė 11:24

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  Noizy dhe Era Istrefi sė shpejti me njė bashkėpunim?

  Diēka po zihet mes Noizy-t dhe Era Istrefit! Kjo ėshtė pak, por e sigurt!
  Me siguri, kėngėtarja dhe reperi janė pėrpjekur ta mbajnė tė fshehtė njė gjė tė tillė, nuk nė njė kohė ku informacioni rrjedh shumė shpejt, duket se nuk ja kanė dalė dot.

  Njė fan page i Noizy-t nė Instagram ka publikuar sėfundmi disa foto dhe video ku shfaqen tė dy artistėt nė studion e regjistrimit tė Noizy-t.
  “Noizy ft. Era Istrefi”- shkruhet nė mbishkrimin e videos sė postuar, duke na dhėnė tė gjitha “sinjalet” pėr njė bashkėpunim muzikor mes tyre.

  Nuk e dimė ēfarė fshihet realisht pas pamjeve tė publikuara, por ne na pėlqen tė mendojmė se po gatuhet njė hit!/Blitz.al/

  https://blitz.al/showblitz/thuhet-se...e-bashkepunim/

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  Genc Prelvukaj dhe Aurela Gaēe do tė vijnė me kėngė tė re

  Tash e njė kohė ėshtė pėrfolur pėr njė bashkėpunim nė mes kėngėtares Aurela Gaēe dhe Genc Prelvukajt.

  Dhe duket se dyshja tashmė kanė gati projektin e ri, i cili pritet tė publikohet nesėr. Kjo u bė e ditur nga Genci pėrmes njė postimi tė publikuar nė Instagram, teksa tregon se ky projekt titullohet “Adrenalinė”.

  “Tė martėn ora 14:00, furnizohuni me ujė mirė se njė zjarr i madh po vjen. “Adrenalinė” nė bashkėpunim me Aurela Gaēen. Kujdes! Kjo kėngė i thyen xhamat nėse nuk keni kujdes me nivelin e zėrit”, ka shkruar Genci.

  Ndėrkohė, artistėt janė duke punuar edhe nė projekte ndaras, qė do i sjellin nė muajt nė vazhdim.

  Gjatė verės, ata po ashtu do jenė tė pranishėm nė mbrėmje dhe koncerte tė ndryshme muzikore.


  http://www.arbresh.info/showbiz/genc...e-kenge-te-re/

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  Mblidhen Shqipet ! Capital T, Elvana, Ledri, Rina, Dafina e kėta yje shqiptarė performojnė krah Rita Ora-s!

  Rita Ora ėshtė njė ndėr kėngėtaret mė tė suksesshme shqiptare ku fama e sė cilės ka arritur majat nėpėr botė.

  Siē dihet, kėngėtarja po bėn njė tur nė disa shtete tė botės, pėr tė performuar kėngėt e saj. Por kėtė herė ndryshe nga koncertet e turit tė saj, Rita do tė shihet krah yjeve shqiptarė pėr tė performuar para publikut shqiptar dhe jo vetėm nė Zürich.

  Mė 29 dhe 30 qershor nė Zürich tė Zvicrės organizohet festivali ‘Alba Festival’, ku do tė performojnė shumė artistė tė njohur tė skenės sonė muzikore.

  Por cilėt do tė jenė artistėt shqiptarė qė do tė perfomojnė krah Ritės pėrballė publikut qė i ka mbėshtetur gjithmonė ?

  I zbuloni nė fotot nė linkun nė vijim, si dhe kur perfomojnė.

  https://www.tetovasot.com/2019/06/wo...oni-tani-foto/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 24-06-2019 mė 09:57

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  Konfirmohet anėtari i pestė dhe i fundit i jurisė sė Kėngės Magjike 2019

  Kėtė vit, fesivali i Kėngės Magjike, i cili pritet tė nisė nė vjeshtė, do tė sjellė ndryshime tė mėdha si nė pėrmbajtje, ashtu edhe nė mėnyrėn e votimit pėr kėngėtarėt.

  Deri tashmė ishin zbuluar vetėm 4 emra tė anėtarėve tė jurisė sė kėtij viti:

  Arben Skėnderi, Armend Rexhepagiqi, Jonida Maliqi dhe Dalina Buzi

  ndėrsa “News31” ka konfirmuar emrin e pestė dhe tė fundit i cili do tė jetė pjesė e jurisė sė festivalit.


  Antari i pestė , i cili do t’i bashkohet kolegėve nė votim, do tė jetė Enkel Demi.

  Juria do tė vendosė pėr fatin e tė rinjve nė “Best New Artist”, si dhe do tė marrė pjesė nė votimin final pėr tė pėrzgjedhur fituesin e edicionit tė kėtij viti.


  http://lexo.com.al/konfirmohet-aneta...-magjike-2019/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 17-07-2019 mė 14:42

 16. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  Ardit Gjebrea: Kėtė vit ‘Kėnga Magjike’ do tė pushojė

  Festivali i Kėngės Magjike, qė vitin e kaluar shėnoi 20 vjetorin, kėtė vit nuk do tė jetė pjesė e ekraneve televizive, shkruan KultPlus.

  Lajmin e bėri tė ditur Ardit Gjebrea pėrmes njė postimi nė llogarinė e tij personale nė Instagram, ku tregoi se Kėnga Magjike do tė jetė nė pushim, nė vitin 2020.

  “Kenga Magjike nė 2020- pushim! Nė pranverė tė 2021 rikthehemi pėr t’i dhėnė jetė hiteve tė verės, pėr mė shumė ritėm dhe ngjyra!
  Ndėrkohė edhe @edielashqiptare me fillimin e sezonit shtator 2020-korrik 2021 pėr rrjedhim vjen mė e pasur nė programin e sja. Ja, kėshtu filluam planet nė kėtė Vit tė Ri!”, ka shkruar Gjebrea.


  https://www.kultplus.com/muzika/ardi...-do-te-pushoj/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 09-01-2020 mė 09:02

 17. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  10 Kenget me te mira te 2019 sipas Albaniac

  Teksa pergjate dhjetvjecarit, kengetaret shqiptare u munduan ti pershtaten cdo ritmi te njohur ne bote nga India e deri ne cepin e fundit te Amerikes jugore; Kete vit ata u kthyen ne shtepi. E mbyllen kete dhjetvjecar me me shume ritme shqiptare ne muziken e tyre se ne te gjithe dhjete vitet e marra se bashku. Jo se me pare nuk eshte pare dicka e tille, por ka qene me teper nje huazim nga ritmet folklorike, shpesh here te bastarduara nen ritmet pop dhe elektronik per te ju pershtatur publikut te klubeve. Nderkohe, muzika e ketij viti eshte cilesore, e kulturuar dhe ritmin shqiptar e sjell te perpunuar, te pershtatur dhe te kendshem per publikun. Me ne fund, kuptuan se te jesh i suksesshem ne kete bote, duhet te jesh vetja, e ne nje treg nderkombetar, perpara se te jesh amerikan, anglez, italian, spanjoll, indian e francez, ji shqiptar.

  Kenga e vitit - Dhurata Dora dhe Soolking - Zemer

  Dhurata Dora ka vite qe sjell kenge te bukura ne treg, duke gezuar nje sukses tek grupmoshat e reja ne te gjitha anet e kufirit. Bashkpunimi i saj i fundit me algjerianin Soolking i ka sjelle 355 milion klikime ne YouTube per kengen "Zemer" e cila u shnderrua nga nje hit i sezonit ne nje hit te vitit. Ajo eshte kengetarja e pare shqiptare qe prej Era Istrefit e cila arrin kete numer klikimesh dhe sukses jashte vendit me nje kenge ne shqip. Me kenge te reja, qe priten te publikohen se shpejti, Dhurata Dora eshte kengetarja e rradhes qe ulet ne fronin e muzikes pop shqip.


  Kenget e perzgjedhura ne linkun ne vijim:

  http://revistaalbaniac.blogspot.com/...019-sipas.html
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 23-01-2020 mė 09:43

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  Hava Bekteshi me ēifteli nė koncertin e madh nė Gjermani

  Instrumentistja shqiptare Hava Bekteshi e cila po zhvillon karrierė nė arenėn ndėrkombėtare, ka arritur tė jetė pjesė e njė koncerti tė madh nė Gjermani, shkruan KultPlus.

  Bėhet fjalė pėr koncertin “Stadtlied” nė Elbphilharmoninė e Hamburgut, nė tė cilin ajo ka marrė pjesė si instrumentiste e ēiftelisė dhe si kėngėtare. Bekteshi gjatė workshopit qė u mbajt aty, u admirua nga stafi pasi performoj njė pjesė me ēifteli, po ashtu Milaim Islami e shkroi njė tekst pėr tė nė tė cilin pėrshkruhet e kaluara e saj qė nga mėrgimi e deri te arritjet nė muzikė.

  Ai kėtė kėngė e emėroi “Tingėllon teli i ēiftelisė” nėn kompozimin e melodisė nga Fatmir Makolli. Teksti ėshtė pėrkthyer nė gjuhėn gjermane dhe i njėjti tani gjendet nė mediatekėn e Elbphilharmonisė tė Hamburgut.

  Pėrveē kėngės qė e ka performuar ajo, ka kėnduar edhe kėngė tjera, e madje ka luajtur edhe nė instrumentin e kitarės. Instrumentistja shqiptare pati vėmendje pas performancės me ēifteli, andaj edhe u zgjedh nga stafi i njėrit prej televizioneve mė tė shquara gjermane “RTL-Nord” si protagonistja kryesore, ndėrsa mė pas asaj i ėshtė bėrė edhe njė portret pėr pjesėmarrjen e saj me instrumentin e ēiftelisė.

  Nė koncert kanė qenė 100 pjesėmarrės, dhe jo tė gjithė pjesėmarrėsve u dha mundėsia tė performojnė aty. Duhet theksuar se ky koncert ėshtė i madh nė Gjermani, aty ka pasur ushtrime pėrmbi gjysmė viti me tė gjithė pjesėmarrėsit. Koncerti shquhet pėr programin e pasur qė ka, ku hyn edhe muzika klasike.

  Instrumentistja Hava Bekteshi po vazhdon tė jetė e suksesshme nė arenėn ndėrkombėtare, me lojėn e saj nė instrumentin e ēiftelisė tė cilin po e bėn tė njohur nė botė, sikurse kulturėn tonė nė pėrgjithėsi. Ajo do tė marrė pjesė edhe nė koncerte tjera tė mėdha. /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/hava...h-ne-gjermani/

 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  ‘I have a dream’ njė festival pranvere - suprizat e Gjergj Lekės nė News24

  ‘I have a dream’ (Unė kam njė ėndėrr) quhet aktiviteti mė i ri muzikor nė News24 nėn drejtimin e artistit Gjergj Leka. I konceptuar si njė ‘Festival Pranvere’, nė tė protagonistė do tė jeni vetėm ju.

  Ditėt e fundit tė kėtij festivali muzikor do tė jetė nga 28 -31 Maj. Tė gjitha kėngėt qė ju do tė sillni, do tė pėrcillen nė tė gjitha kanalet e Focus Medias Group ku bėn pjesė edhe News24, jo vetėm kanali televiziv por edhe ai nė Youtube qė ėshtė shumė i ndjekur, ‘BalkanWeb’ e ‘Radio Shqiptare’, ‘Gazeta Shqiptare’ dhe ‘Gazeta Panorama’.

  Artistėt qė do tė marrin pjesė nė kėtė aktivitet do tė promovohen nė kėto kanale. Kėngėt do kalojnė nė disa faza pėr t’u seleksionuar dhe duke filluar qė nga java tjetėr, ēdo tė shtunė dhe tė diel ju do keni mundėsi tė ndiqni artistėt qė kanė sjellė kėngėt pėr Festėn e madhe, duke u publikuar nga News24, por edhe gjatė javės nė programacionet e televizionit News24.

  Cdo herė nė emisionin ‘Na ishte njė herė muzika’ kėnga do tė transmetohet thjesht vetėm me njė instrument, ndėrsa nė muajin mars kėnga juaj do tė jetė e orkestruar dhe e kėnduar sė bashku me kėngėtarin.

  Risia nė kėtė festival ėshtė qė nuk do tė ketė vetėm kėngė tė reja por edhe tė vjetra folklorike dhe risjellje tė vyera tė kėngėve tė dikurshme.

  Me artistėt e njohur nė skenė do tė interpretojnė edhe talentet e reja. Kėngėt fillimisht do tė transmetohen ashtu siē vijnė vetėm me njė instrument, njė strofė dhe njė refren. Seleksionimet e para do tė nisin aty. Tė gjithė pjesėmarrėsit e rinj qė do tė konkurrojnė nuk do tė interpretojnė as me baza muzikore as me efekte apo orkestėr, por do tė jenė live vetėm me njė piano, tė shoqėruar nga artisti Gjergj Leka apo dikush qė ata zgjedhin. Ata qė do tė marrin pjesė do tė kenė mundėsi tė marrin leksione pėr teknikėn e kėndimit, nga pedagogia e kantos Alma Strazimiri, qė do t’i mėsojė tė rinjve impostimin e tė kėnduarit.

  Juria e kėtij festivali do tė jenė vetė telespektatorėt e mrekullueshėm qė ndjekin ēdo javė kėtė emision muzikor nė News24, si dhe emisionin e Aldo Morning Show nė tv klan. Do tė zgjidhen 100 prej fansave tė kėtyre emisioneve, tė cilėt do tė pėrbėjnė jurisė e Festės sė Kėngės shqiptare.

  Ky event do tė organizohet nė njė ambient shumė tė bukur nė Baldushk. I gjithė aktiviteti do tė jetė njė ambient tė hapur natyror larg sallave tė zakonshme qė jemi mėsuar tė shohim. Pėr kėtė arsye ėshtė zgjedhur pikėrisht muaji maj. Le tė jetė ky festivali i pranverės, ku kėngėt e reja dhe sukseset e dikurshme shqiptare tė na fishkėllejnė nė ēdo ditė tė bukur qė dielli del.

  Cdo kėngė e juaja do tė gjykohet nga njė popull artdashės dhe nga asnjė juri tjetėr, por ka vetėm njė kusht duhet tė jetė njė muzike e bukur dhe tekste gjithashtu tė bukura.


  https://www.balkanweb.com/i-have-a-d...nis-ne-news24/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 31-01-2020 mė 08:43

 20. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,996
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Lajme nga bota e muzikės shqiptare!

  Surpriza e West Side Family: Koncert nė nder tė Dr. Florit.

  Grupi “West Side Family” kanė pėrgatitur njė surprizė pėr publikun.

  Ata do tė sjellin nė Pallatin e Kongreseve njė koncert tribute pėr kėngėtarin shumė tė dashur pėr publikun e qė i mungon shumė muzikės, Dr. Flori.

  Ky koncert tribute do tė ketė risi nė skenografi dhe nė formėn e Pallatit tė Kongreseve.

  Tė ftuar do tė jenė shumė bashkėpunėtorė qė do tė performojnė kėngėt e Dr. Florit.

  Kėtė koncert tribute e ka prezantuar me anė tė njė postimi nė Instagram edhe Landi i cili shkruan:

  “Ai ishte i vėrtetė. Ai ishte i drejtpėrdrejtė. Ai ishte talent. Ai ishte pasionant. Pėr kėto e shumė tė tjera, ai ende mungon dhe do tė mungojė gjithmonė. Kam parė dhe po shoh, kam dėgjuar dhe po dėgjoj dhe nuk dua tė rrekem tė shkruaj bukur, por pėr mua ai ėshtė dhe do mbetet i pazėvendėsueshėm”.

  5 Mars - Pallati I Kongreseve.

  https://kohajone.com/surpriza-e-west...-te-dr-florit/

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 08:56
 2. Ēfarė mendoni pėr Ahmet Zogun?
  Nga honzik nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 07:03
 3. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
  Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 4. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •