Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 83
 1. #1
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Sabri Fejzullahu

  Mos mendo se jam i lumtur (Teksti)


  Mos mendo se jam i lumtur,
  nese une kendoj.
  Mos mendo jam me fat,
  nese nuk lotoj.

  Gabon shume mik i dashur,
  mbase nuk e di,
  se dhe une di te vuaj,
  sikur cdo njeri.  (Refreni)
  Po kush s'mund ta kuptoje,
  cfare ndjen ne brendi,
  nje zog mali kur kendon
  e nuk ka liri.


  (perseritet)  Nese ne syte e mi
  lot une nuk kam,
  Nuk do te thote mik i dashur,
  se i lumtur jam.

  Ne zemer time kam nje dhembje,
  ne zemer kam nje plage,
  qe me dha toka nene,
  qe me digjet flake.  (Refreni)
  Po kush s'mund ta kuptoje,
  cfare ndjen ne brendi,
  nje zog mali kur kendon
  e nuk ka liri.


  (Perseritet)

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dita pėr postimin:

  sirena_adria (05-09-2015)

 3. #2
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Teksti i kenges "Ti me syte e zi" nga Sabri Fejzullahu (uroj ta kem nxjerre sakte)  Ti me syte e zi


  Oh moj ti me syte e zi
  Qe ke floket porsi ar,
  Eja mesin te ta marr,
  Se po s’erdhe do te vij.


  Oh moj ti me syte e zi
  Qe ke buzen si qershi,
  Falma doren e mos rri,
  Se po s’erdhe, do te vij.


  Oh moj ti me syte e zi,
  Me veshtrimet si rrufe,
  Falmi syte qe me sheh,
  Se po s’erdhe do te vij.


  Oh moj ti me syte e zi,
  E ato lule rreth ne mes,
  M’ep nje lule te mos vdes
  Se po s’erdhe do te vij.


  Laj la laj........
  La la la laj......
  La la ..
  La la..


  Oh moj ti me syte e zi
  E ato lule rreth ne mes,
  M’ep nje lule te mos vdes,
  Se po s’erdhe do te vij.


  Oh moj ti me syte e zi
  Qe ke floket porsi ar,
  Eja mesin te ta marr,
  Se po s’erdhe do te vij.


  Oh moj ti me syte e zi
  Qe ke buzen si qershi,
  Falma doren e mos rri,
  Se po s’erdhe do te vij.


  Oh moj ti me syte e zi,
  Me veshtrimet si rrufe
  Falmi syte qe me sheh
  Se po s’erdhe do te vij.


  Oh moj ti me syte e zi
  E ato lule rreth ne mes
  M’ep nje lule te mos vdes
  Se po s’erdhe do te vij.


  Laj la laj ......  Oh moj ti me syte e zi
  E ato lule rreth ne mes
  M’ep nje lule te mos vdes
  Se po s’erdhe do te vij.

 4. #3
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Sic duket per te mos qene i njeanshem e t'u drejtohet vetem syzezave, Sabri Fejzullahu u kendon dhe sykaltrave, te pakten ne dy kenge.

  Uroj t'ia kem nxjerre tekstin mire. Po pati gabime me korrigjoni.

  Te dy kenget mundeni t'i gjeni tek albumi "Memedheu" tek faqja e muzikes se albasoulit.

  Hej ai det i syrit tend


  Hej ai det i syrit tend
  Cope e qiellit ne stuhi
  Kush te pa e nuk u cmend
  Cili s’ra ne dashuri

  Hej moj zane ti bije e diellit
  Lare me uje te shkrire debore
  Me pervlove ne mes te dimrit
  Vec nje nate mbete e shkove


  (Refreni)
  I harrove trendafilat
  Qe i mbolla kopshtit tone
  Si nje hije ti ke tretur
  A je gjalle apo ke vdekur

  (perseritet)


  Shkoj tek vendi i takimit
  Rreth e rrotull vetem heshtje
  Nje gulcim i rende trishtimi
  Si padashur erdh prej meje

  Pres pranveren t’ma ktheje mallin
  Qe i ngrire me ka mbet ne sy
  Pres mes lot mes trendafilash
  Qe i mbolla bashke me ty


  (Refreni)
  I harrove trendafilat
  Qe i mbolla kopshtit tone
  Si nje hije ti ke tretur
  A je gjalle apo ke vdekur

  (perseritet)

  Syte qiellore


  Syte qiellore
  Aq te bukur
  Asnjehere
  S’me kane genjyer

  Sy vale deti
  Kaltersie
  Shpirtin tim
  E kane thyer

  Jo s’di ku zhduken
  Ndoshta largesite
  Ne mendime te mia
  Sjellin dashuri

  Thelle ne shpirtin tim
  Me depertojne
  Kur kujtimet me
  nuk me ndihmojne

  Per dy sy qiellore
  Qe ndrijne si zjarr
  Dimri s’me vret
  Vjeshta s’me than

  Pres nje pranvere
  E pres me mall
  Zemren
  Ma kane marre.

  Syte qiellore
  Aq te bukur
  Asnjehere
  S’me kane genjyer

  Sy vale deti
  Kaltersie
  Shpirtin tim
  E kane thyer

  Jo s’di ku zhduken
  Ndoshta largesite
  Ne mendime te mia
  Sjellin dashuri

  Jo s’di ku zhduken
  Ndoshta largesi
  Ne mendime te mia
  Sjellin dashuri.

  Thelle ne shpirtin tim
  Me depertojne
  Kur kujtimet me
  nuk me ndihmojne

  Per dy sy qiellore
  Qe ndrijne si zjarr
  Dimri s’me vret
  Vjeshta s’me than

  Pres nje pranvere
  E pres me mall
  Zemren
  Ma kane marre.

  ------------


  Shume e bukur foto nga koncerti GAZI. Falemnderit qe e solle. E nese ke dhe te tjera, akoma dhe me mire sikur t'i sillje ketu.

 5. #4
  Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Vendndodhja
  11105
  Mosha
  41
  Postime
  444
  Une kam shume simpati per Sabriun , kam qene dhe ne dy koncerte te tija , me i fundit kendoi bashke me Parashqevine ne
  "Debal Gardens" ne NY , ka dale nate fantastike . Me shume me pelqen kenga "Moj e mira e Besianes " .

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-04-2003
  Vendndodhja
  itali
  Postime
  45
  Sabri Fejzullahu eshte nder kengetaret e mi te preferuar.
  Jam perlotur kur e kam degjuar per here te pare kengen <>.
  Opo ai ben pjese tek elita kombit shqiptar, e nuk eshte si keta kengetaret e sotem me kenget e tyre ''moderne'' qe duket si po zgjerojne folklorin shqiptar,e ne fakt po na e shkaterrojne (na e mbushen Shqiperia me kenge turke,greke e sllave.., )

 7. #6

  Pranvera ne Prishine!

  A te kujtohet nate e pare
  Shi kur binte ne Prishtine
  Une dhe ti si dy kengtar
  Pershperisnim per dashurin heyy

  Une te doja ti me doje
  lugut gjelbert te Germis
  Yjt mi qille ne ben roje
  E lisat gjelbronin
  Prej lakmis

  S'harrohet dote ngrosi e pare
  Kur pranvera ishte ne Prishitne
  Une e ti si dy kentare
  Thurnim vargje per dashuri hejjj

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Mjellma pėr postimin:

  sirena_adria (05-09-2015)

 9. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-01-2003
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  31
  Postime
  99
  Nje barcolete (e vertet) per Sabriun

  Dihet se Sabriu eshte antare i nderuar dhe aktor i Teatrit popullor ne Prishtine.Pasi se edhe une kam punuar nje kohe te shkurter ne at teater kam pas fatin te njihem me shum aktore e njeri prej tyre me tregoi nje "kopilellek" qe i bente Sabriu kohe pas kohe.
  Ishte nje axha......qe punonte si portir ne teater,njeri ne moshe dhe ia kishte zanate shume puneve prandaj kohe pas kohe drejtoria e teatrit e angazhonin qe te shkoj ne pyellin e Germis e prej thuprrave te beje ca gjrsende qe nevojiteshin per cfaqeje e te cilat nuk munde te gjindeshin ne inventarin e teatrit si psh ,korpa te ndryshme(sepete) prej thuprrave e gjesende te ngjajshme.Ai axha..... kete pune e bente me fort pasion sepse edhe paguhej mire edhe e kishte satisfakcionin se po i kontribon edhe artistikisht teatrit popullor e jo vetem si roje.........
  Sidoqofte nje mengjes heret ia behu Sabriu te arkatari Ganiu dhe u zhvillua ky dialog:
  He mor Sabri cfare e mire ne kete mengjez heret?
  Ja bre Gani erdha ti mare parate per ato korpat prej thuprrave qe i bera mbreme e mu desh te rri deri naten vone...
  Si mor po ti i paske bere?
  Po bre valla,isha dje ne Germi me te shoqen dhe pasi s,kisha cka te bej thash hajt sa rri badihave te beje dicka dhe me ra ndermende te keto korpa.
  Ani bre Sabri,por une kam menduar se keto korpa i ka bere axha....
  Jo kesaj here une i kam bere....dhe i futi parat ne xhep.
  Pas pak kohe ja behu axha.....te Ganiu arkatari qe ti marre te hollat per korpat qe ai i kishte bere.
  Kur e pa Ganiu u habit fort dhe kur mesoi shkakun e ardhjes se tije ne zyren e arkararit tashma ishte vone edhe per Ganiun edhe per axhen .....dhe e vetmja gje qe munde te bajshin ishte qe te shkonin te bifea e teatrit e t'iu bashkangjiteshin grupit te aktoreve qe gostiteshin me parate nga korpat prej thuprres qe i kishte bere "Sabriu".

 10. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-01-2003
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  31
  Postime
  99
  Gati harrova nje detal qesharak.
  kur i kishte marre parate Sabriu kishte bere nje levizje kinse po e nenshkruan deftesen e parave te marruna dhe normalisht se Gani arkatari nuk e kishte verifikuar nenshkrimin dhe krejt me vone e kishte mesuar se ne te vertet Sabriu kishte nenshkruar ne ajr.....he,he
  Tani munde ta paramendoni se cfare ceremonije e nenshkrimit ishte zhvilluar sa here qe Sabriu kishte shkuar te arkatari qe ta marre rrogen.

 11. #9
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  E bukur kjo historia me rrogen e Sabriut. Muhabet i brendshem i teatrit

  Zorraxhiu,

  po ndonje skec nga Sabriu a mundesh me na e sjell. Cfare mban mend vete permendesh. Se une si prej Shqiperie e njoh vetem si kengetar. Aty nuk na vjen humori i Kosoves.  Mjellma,

  si quhet kenga qe ia ke nxjerre vargjet ketu???  edhe foto e dyte GAZI e bukur. I menduar ngjan. Fotot i ke te shkrepura vete???

 12. #10
  Sabri Fejzullahu jo vetem qe eshte nje kengetare shume i mire por eshte edhe aktore dhe sidomos si humorist.

  DITA,fotot i ka bere nje fotoreporter, te dyten e ka bere gjate nje interviste qe ka dhene per nje reviste ketu ku jam une.
  E ke ndegjuar albumin me te ri te Sabriut?
  Degjoje se ia vlene e sidomos kenga,
  Nuk i dua bardhesite

 13. #11

  Smile Ditush

  Kenga quhet "Pranvera" edhe mund ta gjen ne albasoul tek kaseta "Memedheu"

  Ja nje nder kenget me te bukura te Sabrijut

  "Romantika"
  ---------------------------------------------
  U takuam s“pari
  ne kafenen Romantika,
  kishe sy te kaltert
  e fytyren pika pika...
  U duk e gezuar
  dhe ecje si flutur,
  "dashuri e ndaluar"
  mu duke aq e bukur
  Ohhhh sa e bukur....

  Binte shi lehte
  vale vale frynte era,
  une nuk doja te vinte pravera,
  kjo stine e darsmave,
  ne trojet Arbnor
  u befsh nuse e bukur,
  me nje qind dasmore.....


  Kur kalojne krushqit,
  kah shtepia ime,
  e ndegjoj se marin,
  dashurin time...

  jo jo jo shpirt imm ,
  nuk e pres une kthimin ,
  ne kafenen Romantika ,
  e gjeta une mallkimin....

  Binte shi lehte,
  vale vale frynte era,
  une nuk doja qe te vije pranvera ,
  kjo stine e darsmave,
  ne trojet arbnor
  U befsh nuse e bukur ,
  Me nje qind dasmoreeeee...

  Tung

 14. #12
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787

  Re: Ditush

  Postuar mė parė nga Mjellma


  "Romantika"
  ---------------------------------------------
  U takuam s“pari
  ne kafenen Romantika,

  Aty une kam shtepine... nja 10 metra larg Romantikes..

 15. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-01-2003
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  31
  Postime
  99
  Zorraxhiu,

  po ndonje skec nga Sabriu a mundesh me na e sjell. Cfare mban mend vete permendesh. Se une si prej Shqiperie e njoh vetem si kengetar. Aty nuk na vjen humori i Kosoves.

  Dita
  ----------------------------------------------------------------------------------

  Mendon ne skece nga rolet humoristike qe i ka luajtur Sabriu apo nga jeta e perditshme.

 16. #14
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Mjellma falemnderit qe me tregove per kengen "Pranvera".
  Po kengen "Romantika" ne c'album mundem ta gjej.

  Nje informacion shume e mire tek kjo teme do te ishte psh. sikur te shkruheshin me radhe titujt e te gjithe albumeve qe ka nxjerre Sabriu.

  Pra ju lutem, TITUJT e gjithe albumeve te Sabriut !!!
  Gazi,

  po pate dhe foto te tjera na i sill. Falemnderit per keto dy te parat.
  Zorraxhiu,

  ne fakt une po mendoja pjese humoristike qe ai i ka paraqitur ne skene, ose ne ekran ne televizion.

  Por nese njeh dhe histori te tjera si ajo qe na tregove me lart me mbledhjen e thuprave ne pyllin e Germise, do te ishte AKOMA dhe ME BUKUR.

  Pra te dyja, edhe pjese humoristike nga ato ne televizion, edhe histori te tij nga jeta reale.
  Pershendetje pjesmarresve!

 17. #15
  i/e regjistruar Maska e As^Dibrane
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  e humbur diku
  Mosha
  40
  Postime
  209
  Nga kenget e Sabri Fejzullahut do vecoja kenten "FSHATARJA IME" e cila eshte njera nder kenget e preferuara te mijat.

  FSHATARJA IME
  Ishim femije te lindur ne nje stine
  fshatarja ime mike e rrinise
  jeta eshte grack, mjaltin e ben pelin
  mbesim vecse rrob te dashurise

  As unaz as darsem me flamur
  thellenza ime ender e pashprese
  Edhe pse kurre ne nuk u prekem kurre
  ne ne shpirt lidhem kurore e bese

  Sa e bukur ish me vellen
  at dite shiu mu ne maj
  isha i strukur nen ombrelle
  misafir n'darsmen e saj
  Sa e bukur ish me vellen
  dhe jap be se sdo te qaj
  por kot fshihesha nen ombrelle
  mua m'lagte loti i saj

  Edhe pse kurre ne nuk u prekem kurre
  ne ne shpirt lidhem kurore e bese

  Sa e bukur ish me vellen
  at dit shiu mu ne maj
  isha i strukur nen ombrelle
  misafir n'darsmen e saj
  Zot me shpeto nga miqte, une mund te mbrohem vete na armiqte

 18. #16
  Shume te bukura fotografite. Zorraxhiu shume e lezetshme barcaleta. Mjellma, edhe mua me pelqen shume kenga "Pranvere ne Prishtine". Dita faleminderit per te gjitha tekstet qe ke postuar, se eshte kenaqesi kur e degjon kengen dhe i di tekstin Albumet qe une di te Sabri Fejzullahut (dhe qe gjenden tek Albasoul) jane:
  "MEMEDHEU", "MERRMA SHIUN E PRISHTINES", "MA KE PRISHE GJUMIN E NATES." Me poshte po postoj tekstin e kenges se pare qe kam degjuar nga S. Fejzullahu dhe qe ne ate moment me ka pelqyer shume.

  Mema

  Larg ne dhe te huaj
  ne dhe te huaj
  Kosoven enderrova
  enderrova
  Nene e babe m'u duk se i perqafova
  se i perqafova

  Eh, c'mu lig zemra
  c'mu lig zemra
  kur nga gjumi u zgjova
  u zgjova
  ndjeva te tjere emra
  te tjere emra
  sa u permallova

  Ref
  Atje eshte Prishtina
  Aty eshte Rugova
  Zemer e plagosur
  Atje eshte Kosova

  Atje e lashe nenen
  e lashe nenen
  me duar ne gji
  duart ne gji
  atje me pret vasha
  me pret vasha
  me dy syte e zi

  Ketu jam refugjat
  refugjat
  me dhimbje ne zemer
  oh ne zemer
  vec Kosoves se lire
  Kosoves se lire
  gje nuk dua tjeter

  Ref
  Atje eshte Prishtina
  Aty eshte Rugova
  Zemer e plagosur
  Atje eshte Kosova

  Atje eshte Prishtina
  Aty eshte Rugova
  Nuse e plagosur
  Atje eshte Kosova
  Zemer e plagosur
  Atje eshte Kosova

  Albumi "Memedheu"

 19. #17
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  O Zot...SHIGJETA te falenderoj shume qe e solle kete kenge!
  Sa here jam munduar me mendje, por asnjehere nuk kam sjelle me shume nga teksti ne kujtese sesa refrenin.
  Edhe titullin ia paskam mbajtur mend gabim. Kjo quhet "MEMA" e une ia kam ditur ZEMER E PLAGOSUR.
  Shume falemnderit. Qe prej degjimit te kesaj kenge ne festival, une jam fanse e Sabri Fejzullahut.
  Tani vrap ta kendoj me ze dhe une

  Te pershendes!

 20. #18
  Dita
  Te them te drejten edhe une me ate titull e mbaja mend kengen, por ne faqen e Albasoul e ka me kete titull. E klikova se po i degjoja kenget me rradhe dhe u habita qe ishte kenge qe kisha degjuar me pare.
  Faleminderit per pershendetjen
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 21. #19
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Do te kemi Shqiperi


  Do te kemi Shqiperi,
  Kur te bien ne dashuri,
  Nje vajzushe nga Vlora,
  Djaloshi nga Bajgora.
  Nje vajzushe nga Vlora,
  djaloshi nga Bajgora.

  Do ta kemi Shqiperine,
  kur te marr nuse ne Janine,
  nje i lindur ne Koplik
  te punoje ne Kacanik.
  Nje i lindur ne Koplik
  te punoje ne Kacanik.

  Do te kemi Shqiperine,
  kur n’Ulqin, Presheve, Smokthine
  cuna e cupa shqipetare,
  te nxene nga nje abetare.
  Cuna e cupa shqipetare
  te nxene nga nje abetare.

  Do te kemi Shqiperi,
  kur ne Durres, Struge, Cameri,
  te nisemi me veture,
  te pime kafe [per mature(?)]
  Te nisemi me veture
  te pime kafe [per mature(?)]

  Do te kemi Shqiperi,
  kur nga jug e nga veri,
  do te shkojme rend e rend,
  ne nje shfaqje a gazmend.
  Do te shkojme rend e rend
  nga nje shfaqje a gazmend.

  Dhe kur t’luajme po ato valle,
  dhe te kemi po ato halle,
  me nje gjak e shpirt te ri
  do te jemi Shqiperi.
  Me nje gjak e shpirt te ri
  do te jemi Shqiperi.
  Kenge kaq e bukur, sa te ben te vesh buzen ne gaz kur e degjon. Kam ne dyshim ate pjese qe e kam futur ne kllapa katrore. Kush e di sakte ta korrigjoje.

 22. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-01-2003
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  31
  Postime
  99
  Do te kemi Shqiperi,
  kur ne Durres, Struge, Cameri,
  te nisemi me veture,
  te pime kafe [per mature(?)]
  Te nisemi me veture
  te pime kafe [per mature(?)]


  Jo Dita nuk e ke gabim, se edhe une kete kenge e degjoj per cdo dite te lume,kurse sipas mendimit tim keto vargje i dedikohen nje tradite forte te bukur qe si duket eshte lene pasdore per shum arsye.Pra ka qene tradite qe maturantet te organizojne exkurzion per ti vizituar gjithe viset shqiptare dhe ne cdo qytet ndalonin 2-3 ore dhe pasi i vizitonin monumentet historike dhe te gjitha ato qe ishin per tu vizituar zakonisht ndalonon ne ndonje lokal(hotel,restaurant,motel) dhe profesoret freskoheshin me birre kurse maturantet kush me lengje e kush me kafe dhe uje mineral.Eh cfare respekti kishte ajo kohe per profesoret....gjithmone e kam pire cigaren me 2 roje.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ermal Fejzullahu
  Nga shigjeta nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 12-08-2019, 08:19
 2. Rock Kosovar vitet 80-97
  Nga Mesnata nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 57
  Postimi i Fundit: 28-02-2019, 11:01
 3. Xhelal Xheladini
  Nga Gjallica nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 24-01-2013, 11:42
 4. Humor nga Kosova
  Nga RTP nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 03-05-2004, 10:24
 5. Dosja e korrupsionit shteteror
  Nga Anton nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 91
  Postimi i Fundit: 25-01-2004, 03:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •