Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1

  Fe 'sht, Komb 'sht.'

  Enip
  Moderator
  Posts: 600
  (12/30/01 2:16:10 pm)  FE 'SHT, KOMB 'SHT.'

  Qe nj koh' e vjetr, kur shqiptart besonin e u faleshin yjevet,
  djellit, hns, druvet, shkmbinjvet.
  Q ahere shqiptart quheshin Shqiptar.

  Pastaj, zun e besonin q do gj njet ka nj perndi, prmbi t cilat Hyji (Jupiteri) mbretronte.
  Kta njerz prap quheshin: Shqiptar.

  Shqiptart ishin t tr t krishter gjersa erdhi turku; pas ksaj, disa prej atyre u bn muhamedan dhe ca mbretr si ishin.
  O Shqiptar, t krishter a muhamedan! Hapni syt: jeni vllezr!
  Kini qn gjithnj shqiptar dhe vetm fejaju sht ndruar, pojeni nj gjak, nj familje. Pse rrini t ndar? Sa turp i math! Me t ngjyer nj motl, gjysmn me nj ngjyr e gjysmn me nj tjatr, a munt t themi q jan dy copa?

  Feja sht ndruar, po kurdoher kemi qen Shqiptar dhe ashtu duhet t jemi.

  Skndo Frashri
  1. Nxjerr nga gazeta "Albania" e Faik Konics, viti I, Bruksel 1897.

 2. #2
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919

  I lumte....

  atij qe i ka shkruar keto.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 3. #3
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  Pershendetje. per mendimin tim kombi perbehet nga gjuha, zakonet e traditat, gjaku, pra keto gjona e bejne kombin feja nuk perfaqeson kombin feja eshte e perjashtuar, se kur te pyesin se cfare je nuk thua jam kaure apo musliman, thua je shqipetare ku perfishet, gjuha jote, gjaku, tradita e zakonet e vendit. nje komb mund te ket nje fe e shume llojshmerish fesh e besimesh ose nuk mund te kete fe fare e besimitare, por ama ata jan kombe pavasisht nga feja kan apo skan. kur thua je shqipetare nuk ka rendesi se cfare feje, krahine, mendimi politik apo shoqero, e besimi ti ke, se cfare dolloje ti kesh keto e mos te kesh, ti prap je shqipetare e i kombesis shqipetare,
  me shume respekt
  eda

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Jesushaus
  Antarsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  271

  Lightbulb FJALA E PERENDISE

  10 Shkoni n ishujt e Kitimit dhe shikoni, drgoni njerz n Kedar dhe kqyrni mir nse ka ndodhur nj gj e till.


  11 A ka ndryshuar ndonj komb perndit e tij, edhe pse ato nuk jan perndi? Por populli im e ka ndrruar lavdin e tij pr dika q nuk vlen asgj.


  12 Habituni, o qiej, me kt; lebetituni dhe dshprohuni shum", thot Zoti.


  13 "Sepse populli im ka kryer dy t kqija: m ka braktisur mua, burimin e ujit q rrjedh, pr t hapur sterna, sterna t prishura, q nuk e mbajn ujin.

  Jeremia Kap. 2; Vargjet 10-13


  __________________
  Ditt e njeriut jan si bari;
  ai lulzon si lulja e fushs;
  n qoft se era i kalon sipr,
  ai nuk sht m dhe vendi i tij nuk njihet m.
  Por mirsia e Zotit vazhdon nga prjetsia n prjetsi
  pr ata q kan frik prej tij,
  dhe drejtsia e tij pr bijt e bijve,
  pr ata q respektojn beslidhjen e tij
  dhe mbajn n mendje urdhrimet e tij
  pr t`i zbatuar n praktik.

  Psalmi 103

 5. #5

  Pr: Fe 'sht, Komb 'sht.'

  kur dy vllazen rrifen e perqahen gjithmon fiton i treti dhe i treti eshte armiku i tyre qe do i sundoj me leht pasi ata te perqahen , pa dashur te nxis konflike ose ofendim per dike kam nji puytje qe do doja secili nga ne ta bej ne praktik diten qe do vij ,mbase secili nga na ka nji femij rreth 4 deri 6 vjeq bejani ketyre femijeve kete pytje SA ZOTA JAN dhe prite pergjigjen

  gjith librat e dhen nga zoti njerzimit , qe deri ne shekulltin 21 nuk besoj kush tani qe e din qka eshte FREKUENCA e din si jan transmetuar ato deri ne toke

  dhe per qudi ne secilin prej ketyre thuhet keshtu DHE POPUJT ISHIN NJI GJUH DHE NJI BESIM ,DHE ATA U PERQAN DHE NE SECILIT PREJ TYRE U KEMI DERGUAR PEJGAMBER

  besoj qe shqiptaret kan nevoj me teper te zbulojn si ka mundesi qe nji popull qe e shkolloj edhe mbretin e israelit ne ate koh ne qytetine e apollonit ne fier te shqiperis , pra ka qen super fuqi edhe me shkollim ka ndertuar gjith ato piramida qe veq ne gjuhen shqipee po deshifrohen hieroglifet e tyre

  mbretrija e atlantve si para ardhse e ilirve , te jep nji ndjesi qe jemi der popujt e par qe zoti krijoj DHE UNE JAM KETU KUR VET ZOTI E BERI FUSHEN FUSH E MALIN MAL sa sa te ngjallim dyshime ne zemrat e atyre qe nuk i njofin ligjet e mendjes te cila jan mbreterija e pa kontestueshme e gjith botes

  mund te manipulohet me komlet popullin ne qoftse ai popull nuk i njef ligjet e mendjes ,

  pra ju lutem te merremi me ma shum tema qe na ngjallin DASHURI ,PAQE E RESPEKT NDER SHQIPTARET SE ASHTU TE BASHKUAR NA DO ZOTI ,

  E JO TA KEPUSIM LIDHJEN DHE BESIMI ME ZOTIN

  me dhimbesen disa qe shum shpejt zbulimet shkencore do ju tregojn qe gjithqka eshte e gjall prandja besimtaret e fes MUSLIMANE e kan nji rregull

  qe qdo gje qe te prekesh dhe te besh duhet te dhuash ME EMRIN E ZOTIT MESHIRUESIT MESHIRBERESIT si lloj qelsi qe kur prekt nji objekt mos te ja lendosh qensin qoft nga ndytsit fizike qoft nga valet negative si pikllimi hidherimi etj

  me shum respekt dhe dashuri per ju Flatroni nga kosova

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Fe 'sht, Komb 'sht.'

  feja eshte turme nen diell kurse shteti eshte dhe nen diell! te dy keto struktura shkaterrohen perbrenda por feja duket te jete me humane!

Tema t Ngjashme

 1. "Ka qen komunist po aq i flakt sa 'sht sot demokrat"
  Nga Albmaster n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 18-01-2013, 10:12
 2. 'eshte Sistemi Operativ, Hardveri, Softveri?
  Nga Aurora00 n forumin Pyetni ekspertt
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-04-2006, 15:33
 3. C'eshte meshira?
  Nga green n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 18-03-2005, 12:06
 4. C'eshte lumturia?
  Nga Shpirta n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 14-07-2003, 07:53
 5. C'eshte e Perendise, dhe c'eshte e njeriut.
  Nga deshmuesi n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-08-2002, 00:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •