Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    man of honor Maska e trinity
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    europa.eu
    Postime
    88

    Papa ne pension.

    Gjendja sa vjen e rendohet dhe pa ndonje permiresim ne dukje per Ponteficin Gjon Pali II.
    Nuk ka kuptim qe per ate person ne ate gjendje te vazhdohet akoma mbajtja ne Fron.
    Merita e Wojtiles nuk mohohet ne asnje menyre.

    Une jam dakort me Kardinalin Karl Lehman qe Papa te zevendesohet sa me pare.

    Ju si mendoni?

  2. #2
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Trinity!Pershendetje se pari!

    Qe Papa Gjon Pali i dyte eshte nje nga figurat me te medha te 100-viteve te fundit dhe nje nga papet me me ze, kjo dihet nga shumekush.

    Tashti problemi qendron nga ana kanunore kishtare,gje qe s'eshte e lehte,i vetmi qe mund te beje te mundur nje levizje te tille.

    Ungjilli dhe kanonet me te vjetra kishtare thone,se thirrja dhe dhuratat e Perendise jane te paheqshme,pa shlyeshme......,keshtu sa te jete persone gjalle atij nuk mund ti ndryshohet kjo gjendje,dhe nuk mund te jene dy pape njekohesisht.

    Por megjithate ka kanune qe levizin dhe per kete vetem nje sinod i vatikanit mund te japin interpretimet me te sakta.

    Atyre Arqipeshkeve te Gjermanise ua kam friken, se jane te famshem per rebelim...

  3. #3
    man of honor Maska e trinity
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    europa.eu
    Postime
    88

    *

    Pershendetje.

    Kam mendimin se nje nga bazat nga mbeshtet per mbajtjen e tij akoma eshte nje vendim Selise se Shenjte te vitit 1870 ne mos gaboj.

    Eshte nje nga vendimet me te diskutuara dhe nga pikat larguese nga Kishat e Lindjes.
    Ajo e "Pagabueshmerise se Papes".
    Sipas saj ēdo vendim i tij ex catedra duhet te zbatohet i padiskutuar.
    Si rrjedhoje i kesaj eshte edhe fakti se Papa le misionin e tij vetem kur Zoti ia kerkon.Pra me vdekjen e tij.

    Per hir te afrimit me Kishat Orientale kjo pike duhet te rishikohet.

  4. #4
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    pershendetje. mendoje nuk ka ndoje gje te keqe qe te zevendesohet se nje dite kjo gje do te ndodhe ne fund te fundit. njeriu lind ritet e plaket e pastaj vdes si cdo qenje e gjall, pa perjashtim. edhe ne kete rast ne qoftese Papa nuk mund e nuk eshte ne gjendje te kryej detyren, mendoje se eshte normale te zevencohet nga nje tjeter qe mund ta kryej detyren pa u sforcuar e munduar veten, te jete nje nje gjendje te mire shendecore.
    me shume respekt
    eda

  5. #5
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Pagabueshneria e papes,sic e cilesove ex-catedra,eshte e vertete, qe u dogmatizua shekullin e kaluar dhe qe, eshte nje problem per kishat lindore bizantine....,por sidoqofte nukka te beje me daljen ne pension.

    Kjo eshte vetem nje ceshtje kanunore.Ne fund te fundit,derisa keshilli papnor funksionon, Kisha leviz dhe ka vitalitetin normal.Vetem ceshtje kohe....

    Qe Kisha Romano-katolike te afrohet me ate bizantine,ketu ka shume pika, qe jane veshtire te rishikohen pas kaq shekujsh.

    Personalisht jam pozitiv per nje njohje sakramentale te te dyja paleve, por edhe kjo paraqet veshtiresi per ortodokset "fanatike".

    Shnet!

  6. #6
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Trinity,nqs je katolike dhe deshiron e-mail adrese per katoliket,kam gjetur rastesisht nje shume te mire ne internet.

    Eshte ne anglisht,nje biblioteke e vertete!

    Po te jesh e interesuar , me thuaj dhe une do ta dergoj ne posten elektronike dhe jo ne forum!

  7. #7
    man of honor Maska e trinity
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    europa.eu
    Postime
    88

    zhgenjim

    Pash shejtin e shnanł klod a per varz m'ke marr a?

    Te premtoj se ketej e tutje do t'a bej zerin me te trashe dhe linguazhin do t'a ndos me fjale rruge.(buddy)

    Po deshe klod m'a dergo ate adresen se jam i interesuar.

    pershendetje


  8. #8
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Pardon!E kane fajin pseudonimet!

    Do ta dergoj me te njejten deshire, sepse e bej nga dashuri njerezore dhe jo gjinie!

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-04-2002
    Postime
    876
    Atyre qe flasin per zevendesimin e Papes Gjon Pali II i lutem te me tregojne se cfare duhet te bente dhe te beje me shume Karol Wojtila dhe nuk po arrin per arsye moshe!
    Eshte i lodhur?Ne Vatikan bashkepuntoret e tij thone:Ai punon,ne lodhemi!

  10. #10
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    E vertete eshte!Une e kam pa duke bere meshe dhe duke dhene kungimin!

    Te mos qenurit ne maksimumin e formes fizike s'ta ul rendesine.

  11. #11
    man of honor Maska e trinity
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    europa.eu
    Postime
    88

    Karoli i madh

    Pse tregohemi kaq "sadike" xhanem.
    S'e shoh rendesine e kukullave.
    Kush e pa kur u takua me Gjergj Bushin ne Vatikan.
    Karoli u irritua qartesisht nga dritat e projektoreve.
    Semundja qe mban eshte e veēante dhe t'i redukton aftesite e te kuptuarit dhe te shprehurit.
    Para nje jave teksa lexonte,shkaperceu paragrafe te tere.
    Tashme as ne avion nuk mund te ngjitet me me kembet e tij.
    Me vjen keq por ne kete periudhe ka nevoje per nje mesazh te fuqishem gje te cilen ne keto kushte Papa nuk e jep dot.

    Ky Pape eshte historik.Eshte ai qe ka hypur kaliboē ne dy mijevjeēar.Ka rrezur komunizmin.

    Ne emer te vepres se mire qe ka kryer them se duhet te nderrohet pasģ deshiroj te mbetet ne histori per ato qe thame me siper dhe jo per kushtet e mjerueshme fizike(per hater t'zotit) ne te cilat ndodhet.

  12. #12
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Me vjen jeq te te them Trinity, se nuk e njihke natyren e Kishes,mesazhin dhe misionin e saj.

    Krishterimi bazon meritat, talentet, postet dhe gjithshka ne Hirin e Zotit.Thirrjet e vecanta te bera nga Zoti per sherbime te vecanta,mbeten te tilla per te gjithe jeten.

    Episkopet nuk zgjidhen per bukuri, dituri,politike, rini etj, por vetem se Zoti zgjedh dike per ate pozite,dhe te gjitha aftesote e tjera vijne pes kesaj.

    Papa s'eshte prezantues programesh,por prezantues i ZOTIT!

Tema tė Ngjashme

  1. Alfred Uēi tregon
    Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 20-12-2010, 08:55
  2. Pensionet, si ndahen profesionet nė tė thjeshta dhe tė vėshtira
    Nga Zemrushja nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 14-07-2007, 21:28
  3. Majmen nga taksat edhe nė pension pushtetarėt.
    Nga Humdinger nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-11-2006, 22:05
  4. "Times New Roman" - shkon nė pension!
    Nga Davius nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-06-2006, 17:04
  5. Referendum per uljen e moshes se daljes ne pension
    Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-01-2003, 16:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •