Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Erzeni Maska e Shijaksi-London
  Antarsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  ke kodra kuqe
  Postime
  778
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Prkujtohen tre heronjt e UK nga Londra

  Prkujtohen tre heronjt e UK nga Londra

  Muhamed Veliu
  Londr  T djeln mbasdite n ambientet e Conway Hall n Londr u zhvillua nj veprimtari prkujtimore, pr nder t tre ushtarve t UK-s.
  Lutfi Musiqi nga Vushtrija , Indrit Cara nga Kavaja dhe Liman Rekaj nga Prelezi ishin ata t cilt lan Londrn dhe n Janar 1999 ju bashkuan njsive lutarake t UK-s.

  Lutfiu humbi jetn me 30 prill 1999, pran Bjeshkve t Junikut, Indrit Cara gjat nj beteje t ashpr rreth Maleve Pagarushsh vritet n betj me paramilitantt serb, kurse Liman Rekaj efektiv i brigads 138 Agim Ranadani ra heroikisht duke luftuar me ushtrin serbe te Rrasa e Koshars me 6 maj 1999.


  Kjo veprimtari u zhvillua nga Bashksija Shqiptare Faik Konica Londr dhe ambasada shqiptare.

  Talat Pllana kryetar i ksaj bashksije tha se T tre dshmort e liris q ne po kujtojm sot lan rehatin e tyre n Londr dhe ju prgjigjn thirrjes s UK-s pr t ti thn ndal shovinizmit Serb. Ata ran m pushk n dor, pr t sjell lirin dhe dit m t mira pr Kosovn dhe pr t gjith ne.

  Ndrsa ambasadori Kastriot Robo veprimtarin prkujtimore e cilsoi si mjaft t veant dhe prekse pr vet karakterin e saj.

  sht n traditn, zakonin dhe nderin ton q gjat historis son kombtare t nderojm ata q dhan gjakun pr lirin dhe t ardhmen ton pr shqiprin dhe Kosovn e lir, q n shekuj kan qn aq t shumt.

  N kt prvjetor t prkujtimit t heronjve shqiptar nga Londra ne me knaqsi vrejm se jeta dhe gjaku i tyre n altarin e liris jan nj kontribut i vyer q do t rroj n jet t jetve n mendjet dhe zemrat e t gjith shqiptarve, ka prfunduar fjaln e tij ambasadori Robo.

  M pas u zhvillua nj program artistiko kulturor me poezi kushtuar t rnve.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  38
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Zoti i pas cuar ne Xhenet. Dhe u lumt atyre trimave. Jam krenar daj tyre.
  Rreth flamurit te perbashkuar me nje deshir dhe nje qellim.

  Jam krenar se jam Shqiptar se shqiperia eshte Shqiptaria.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-06-2002
  Mosha
  50
  Postime
  282
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nuk e di se kur, por heret apo vone do kthehem ne shqiperi .
  Dhe do shkoj ta pi nje kafe tek familja e Indrit Cares nga kavaja- Nuk do lahemi kurre ne emigrantet e tjere nga shqiperia me kete trim Shqiptar.
  Do te doja qe dikush, te tregonte dika me teper per familjen e tij ketu ne forum.
  --Nese shteti yne i ka ndihmuar ndonje ike?
  Apo ndonje shoqate tjeter i ka ndihmuar?
  Djali i kesaj familje ra per Shqiperi, na takon ne shqiptareve me aq sa kemi mundesi te ndihmojme kete familje-edhe se s'do lahemi dot kurre me te!!!!! KURRE!

 4. #4
  ~NiGoTo~
  Antarsuar
  20-02-2003
  Vendndodhja
  Durresi jone Qytet bregdetar
  Mosha
  36
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ishalla mirush
  Dashuri te hedh ne LUM
  E te thote nuk te hodha UNE
  ______________________
  Nje lule celi ne zemren time
  nje trup u shtri mbi mua
  nje dor me perkedheli embel
  dhe nje zemer me tha te dua
  ______________________
  Te dashurosh eshte VEPER
  Te mos ta tregosh eshte KRYEVEPER

  Me Rrespekt NIKU-DR

 5. #5
  Erzeni Maska e Shijaksi-London
  Antarsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  ke kodra kuqe
  Postime
  778
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Artur fjalet e tua me preken dhe te lumte per te gjithe ato qe the.
  Une ne ditet e aedheshme do te intervistoj vellain e Indrit qe jeton ne Londer dhe do ta publikoj intervisten ne shtypin shqiptar dhe ne kete forum.

 6. #6
  pla te preft Maska e PLaku-i-Detit
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  176
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pershendetje

  Zoti i ofte ne parajse
  hallal djeme ketyre u thuet.
  " not yet "

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-07-2009, 02:58
 2. Londra mbeshtet zghidhjen e statusit te Kosoves brenda vitit 2006
  Nga Shijaksi-London n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 15:43
 3. Nga Londra n Tiran me makin
  Nga rachi n forumin Diaspora shqiptare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 02-11-2006, 11:24
 4. Heronjte e Popullit
  Nga iliria e para n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 30-03-2006, 21:37
 5. Heronjt q shesin cigare
  Nga ganoid n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-05-2004, 06:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •