Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 84

Tema: Stomatologji

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383

  Stomatologji

  Edukata e higjienes.
  -Sa nga ne i lajne dhembet perdite, dy here ne dite , ose sa here qe hame?
  -Sa nga ne dime te lajme dhembet korrekt, per te pastruar komplet nga mbeturinat, per te mos shkaterruar mishrat dhe per te mos shkaktuar terheqje te gingives(mishit te dhembeve)?
  -Rendesia e nje larjeje korrekte.
  -Sa kohe eshte e vlefshme (aktive) pasta e dhembeve?
  -A zevendeson Orbit-i larjen e dhembeve?
  -Sa nga ne perdorin uje goje per shpelarje?
  -Administrimi i fluor-it deri ne cfare moishe eshte i vlefshem?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383
  Me sa po shoh, kerkoj shume
  Laguna Blu

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Kjo duket si ndonje detyre kursi..

  ..thua...
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383
  Nuk eshte detyre kursi
  Thjesht desha te dija nese njihen rregullat e higjienes, por pervec kesja edhe disa gjera te tjre te cilat ndoshta eshte mire t'i dish per te mos patur probleme.
  Semundja me e perhapur ne bote(99%) e dini kush eshte?
  KARIA DENTARE!
  Laguna Blu

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256

  Zbardhja e dhėmbėve

  Jo me lon dhomt perjashta tu qesh.


  Kafepires si puna ime (espreso me mjes, machiato ne mesdite e vere te kuqe ne darke) kane nevoje per keshilla profesionale per zbardhjen e dhembeve (po afrohet sezoni i dasmave, therefore fotografite, lol) .


  Kush prej kush ka eksperienca me kto, sa u kane kushtuar dhe c'rekomandoni.
  TBD

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Shpejt e shpejt dhe ne cdo kohe. Sa per foto qe do me be ti , works great .
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,659
  Une s'i perdor dot keto Crests. M'i mpinin dhembet sikur kisha heng kumlla te tharta.

 8. #8
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,069
  Citim Postuar mė parė nga Larsus
  ...


  Kush prej kush ka eksperienca me kto, sa u kane kushtuar dhe c'rekomandoni.
  Lars, une mund te rekomandoja dicka, but not sure I can mention it here, cause might cause scientifical controversy (pyet Kuqen se ta sqaron ajo patjeter lol)


  Nderkohe, mund te perdoresh edhe pasta dhembesh me fluride etc (qe thone whitening ne ambalazh) ose shko tek dentisti dhe futi nje pastrim aty...

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  thanks chicks, dhe ti dikushi me 'to.


  Me kane thene peroxide me sode buke e hedh ne furce tre here ne jave, jo?

  ato pastat me zbardhues nuk kane efekt. ti dentistin e ke provuar vete? si tu duk? te zgjati, ja vlente apo jo?
  TBD

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Citim Postuar mė parė nga Larsus
  Jo me lon dhomt perjashta tu qesh.


  Kafepires si puna ime (espreso me mjes, machiato ne mesdite e vere te kuqe ne darke) kane nevoje per keshilla profesionale per zbardhjen e dhembeve (po afrohet sezoni i dasmave, therefore fotografite, lol) .


  Kush prej kush ka eksperienca me kto, sa u kane kushtuar dhe c'rekomandoni.
  Pastrimi i dhembeve pervec atij ditor duhet bere tek dentisti te pakten nje here ne vit pasi ai kontrollon gjendjen e pergjithshme pastron gurezat qe depozitohen ndermjet xhenxhives dhe dhembit dhe nese deshiron ti ben edhe zbardhjen e tyre me veglat perkatese .

  rezultati eshte i menjehershem dhe zgjat ne kohe .

  KOstoja e nje pune te tille ku banoj une eshte rreth 100 euro.
  larguar forever

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Citim Postuar mė parė nga dardajan
  Pastrimi i dhembeve pervec atij ditor duhet bere tek dentisti te pakten nje here ne vit pasi ai kontrollon gjendjen e pergjithshme pastron gurezat qe depozitohen ndermjet xhenxhives dhe dhembit dhe nese deshiron ti ben edhe zbardhjen e tyre me veglat perkatese .

  rezultati eshte i menjehershem dhe zgjat ne kohe .

  KOstoja e nje pune te tille ku banoj une eshte rreth 100 euro.

  Nje korrigjim i vogel Dardajano.
  Vizitat per pastrime behen cdo 6 muaj te dentisti , mos e lere per nje vit ... se nuk te puth dot me njeri . lol

  Lars ajo soda e bukes , ka pas funksionu dikur ne kohen kur ishim te lumtur dhe te barabarte , megjithate provoje dhe tani .. ndoshta ku i dihet .. Baking soda .
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Citim Postuar mė parė nga Cl@ssical04
  Nje korrigjim i vogel Dardajano.
  Vizitat per pastrime behen cdo 6 muaj te dentisti , mos e lere per nje vit ... se nuk te puth dot me njeri . lol

  Lars ajo soda e bukes , ka pas funksionu dikur ne kohen kur ishim te lumtur dhe te barabarte , megjithate provoje dhe tani .. ndoshta ku i dihet .. Baking soda .

  Mundohu ta lexosh edhe nje here sepse une them te pakten nje here ne vit duke menduar qe ne Shqiperi shkojne vetem kur ju dhemb apo kur eshte per tu hequr, dhe po tju thuash nje her ne gjasht muaj fillojn e qeshin me ty dhe me mu.
  larguar forever

 13. #13
  Perjashtuar Maska e strano
  Anėtarėsuar
  07-04-2006
  Vendndodhja
  n'toke
  Mosha
  41
  Postime
  371

  Perdor kte..

  Rapid White

  un kte perdor eshte me i mire se ato pastat e dhembeve edhe kushton me shum se pastat e dhembeve, ne farmaci kushton 18$
  ama edhe po nuk pate kohe te lash dhembet noj dite ska problem

  eshte shum i shpejt ne zbardhje se edhe un si ty, kafe cigare normale qe do zverdhen se ske nga ja mban..!!
  Gjithsesi te keshilloj ta perdoresh

  Te kam rrejt noj her
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 14. #14
  . Maska e nausika
  Anėtarėsuar
  26-03-2005
  Vendndodhja
  .
  Postime
  774
  Une dhembet i kam merak te madh dhe i kam provuar pothuajse te gjitha produktet komerciale per zbardhje:

  Ato Crest_Whitestrips nuk jane shume efektive (ne fakt varet nga nuanca e ngjyres qe ke tani)...se psh. nqs i ke dhembet si ato reklamat tek paketat e cigareve (yukkk ), nuk besoj se te ben derman gje.
  Tani, Crest_WH. (ato qe i le gjithe naten on), gjoja jane me efektive, por jane shume jo-praktike sepse levizin naten dhe ka rrezik ti kaperdish (not funny).
  Ka edhe nga ato qe i le gjysem ore para se te flesh ne darke, ka edhe nga solucioni qe i lyen dhembet me furce...ca nuk ka dale...por jane kot parate ne pergjithesi.

  Une kam hequr dore nga "quick-fixes", kam blere nje toothbrush te mire (nga ata qe jane me 3 shpejtesi dhe qe te bejne edhe masazh : D), me nje toothpaste me fluoride dhe laji 2-3 here ne dite.
  Po te ta mbaje xhepi ti zbardh edhe dentisti per reth 500-800

  ah..meqe permende edhe fotografite...nje trik i vlefshem qe te dalin dhembet si rruaza ta bardha ne foto eshte te perdoresh lipstick red-dark apo hues qe bejne kontrast
  When in Doubt, Act Stupid!

 15. #15
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Anėtarėsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Menyra me efikase eshte dentisti o Lars,se keto strips kane me teper efekt parandalues sesa efektivisht zbardhues.Pastaj(sic tha dhe dikush mesiper)mua mi lene si te mpire.
  Persa i perket kostos...mahhh,varet,nese eshte ne baze te KTP-laser kushton me teper se me trajtimet normale.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 16. #16
  gjeja me e mire eshte larja dhembeve...se po bere whitening te dentisti.. duhet te vazhdosh ta besh pehere(ose te pakten sa ke akoma dhem e tu) ka teknika dhe materjale te sotme qe thone qe kane efekt pa vazhdim vizitash te dentisti (pordh me rigon besoj, duhani, kafja, vera dhe ushqimet akoma sulmojne dhembet).
  vizitat do te duhen me te shpeshta, eshte si puna solariumit ose self tanning, duhet bere vazhdimisht qe te mbahet i tille.
  ka dhe nje efekt negativ mbi enamelin e dhembeve, pastaj mosha~e ne rritje, vazhdimi i pirjse se kafes, duhanit, mos larja rregullt, etj etj vertetojne qe whitening nuk behet 1 here e ja hodhe..
  une babane dentist e kam e pervete se kam bere..... ummm akoma dmth lol po sjam aq keq ;-)
  ca bone?

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,822
  Zbardhja e dhembeve nuk mund te behet nga persona e pin cigare. Eshte e kote te harxhosh para per zbardhje dhembesh kur tymos duhan.
  Duhani eshte armiku #1 i zbardhjes se dhembve.

 18. #18
  Citim Postuar mė parė nga Larsus
  Jo me lon dhomt perjashta tu qesh.


  Kafepires si puna ime (espreso me mjes, machiato ne mesdite e vere te kuqe ne darke) kane nevoje per keshilla profesionale per zbardhjen e dhembeve (po afrohet sezoni i dasmave, therefore fotografite, lol) .


  Kush prej kush ka eksperienca me kto, sa u kane kushtuar dhe c'rekomandoni.

  E ke punen pisk, se nuk do ti zbardhesh dot dhe aq shume. Mbase nje cike sa per te harxhuar parate. Me sa po kuptoj une ti i ke dhe vete dhembet me ngjyre, se ndryshe nuk do kishe aq shume probleme nga dy kafe e nje gote vere ne dite.

  Zgjidhja mund te jete qe ti lesh menjane veset qe te zverdhin dhe nxine dhembet per ca kohe, sa te te kalojne dasmat. Me larje te rregullt, te pakten nuk do te te shtohen njollat.

  Kur nuk i ke te bardha dhembet, nuk ke car ben, me zor nuk i zbardh dot.

  Kij parasysh, se po pate mbushje e gjera asi sojshe te dhembet, nuk ka rendesi se c'trajtim u jep dhembeve, njollat nuk ikin nga mbushjet. Qe keshtu kij kujdes, se pastaj nuk do ti kesh njollat uniform, dhe do dukesh me keq.

  Ignore List: Snow~Drop 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Renegata
  Anėtarėsuar
  05-01-2006
  Vendndodhja
  perbri me ke
  Postime
  296
  Une di nje metod populore qe me ka dhene rezultat.

  Nje here ne dy dite si fillim dhe nje here ne jave si vazhdim i lani dhembet me kripe.
  Pervec se ndikon ne zbardhjen e tyre ndikon edhe ne heqjen e eres,si dhe kripa forcon mishrat e dhembeve.

  Lagni furcen,hidhni krip mbi te dhe vazhdoni proceduren e larjes.

 20. #20
  bitter girl Maska e marsela
  Anėtarėsuar
  11-06-2002
  Postime
  1,163
  Gargarat me uje me kripe te bejn mire per shperberjen,eleminimin e odemit..sdi si quhet ne shqip..(po ne anglisht esht edematous tissues) qe eshte nje shenje e inflamacionit dhe infeksionit te mishit te dhembeve por te lash dhembet me kripe s'mendoj se vlen per asgje, dhe eshte hera e pare qe po e degjoj si praktike..
  Sa per eren e gojes dhe infeksionin e mishit te dhembeve ato gargarat e farmacise jan thjesht ndihmese, i rendesishem eshte pastrimi mekanik te dentisti, heqja e gurzave, supra e subgingivale si dhe higjena personale ne te cilen a-ja eshte serisht pastrimi mekanik me furce..jan dytsore kolinozet ose solucionet e tjera.
  Nese ke xhepe shpesh edhe kto terapi mund te jene te pamjaftueshme e mund te jete ndevoja per nderhyrje kirurgjikale lokale per eleminimin e xhepeve..
  Per eren e gojes duhet pare me kujdes e gjith gjendja e pacientit..dmth nese higjenen e dhembeve e ke oK sigurohu qe nuk ke ndonje smundje sistemike qe e shkakton kte..(si diabeti, ato te Gis etjetj.)

  Shpresoj te kem ndihmuar sado pak ndonje kurioz dhe te interesuar mbi shendetin e mishrave te dhembeve..
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •