Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  Parlamenti Rinor Maska e Failed Rapper
  Anėtarėsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  34
  Postime
  253

  Rober te dickaje

  une mora shkas per te shkruar kete teme se dua te le duhanin dhe nuk po ja dal dot. dua te di nje gje: a nuk jemi ne rober te nje gjeje? psh une ndez nje cigare, e pi, e hedh dhe ndez nje tjeter.pikerisht ne kete moment a nuk behem une skllav i kesaj gjeje? e di qe shume do te thone jo se ky eshte ves dhe me vullnet mund tia dalesh po sa skllever te gjerave jemi ne? ne kohet e hershme njerezit kane qene skllever te natyres, kjo ka kaluar dhe tani eshte natyra qe eshte ne funxionin tone por a do te arrije njeriu qe te evoloje aq shume sa te mos jete me skllav i dickaje????
  Cdo gje qe nuk na vret na ben me te forte

 2. #2
  Jemi dhe gjithmone do te jemi rober te dickaje, sepse jemi human, dhe nobody is perfect.
  Njerezit mundohen te heqin dore nga dicka, por pa e ditur fillojne dicka tjeter...
  Keep it REAL!!!

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet nė Bllog
  3
  Te gjithe njerezit jane rober te vdekjes. Filozofia e jetes fillon pikerisht atehere kur e kupton qe nje dite do te vdesesh.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e The Hobbit
  Anėtarėsuar
  27-08-2002
  Postime
  211

  Re: Rober te dickaje

  Postuar mė parė nga Failed Rapper
  une mora shkas per te shkruar kete teme se dua te le duhanin dhe nuk po ja dal dot. dua te di nje gje: a nuk jemi ne rober te nje gjeje? psh une ndez nje cigare, e pi, e hedh dhe ndez nje tjeter.pikerisht ne kete moment a nuk behem une skllav i kesaj gjeje? e di qe shume do te thone jo se ky eshte ves dhe me vullnet mund tia dalesh po sa skllever te gjerave jemi ne? ne kohet e hershme njerezit kane qene skllever te natyres, kjo ka kaluar dhe tani eshte natyra qe eshte ne funxionin tone por a do te arrije njeriu qe te evoloje aq shume sa te mos jete me skllav i dickaje????
  Faield rapper do doja ne radhe te pare te te pergezoj per temat interesante te cilat hap. Sa per temen me siper ajo qe thua me siper qendron. Cdo njeri ne nje lloj menyre apo nje tjeter eshte skllav apo rob i nje dickaje apo nje vesi sic thua.
  Dhe ashtu sic tha edhe Albo ne fund te fund te fundit te gjithe njerzit jane rober te ndekjes, perderisa nga ana e tyre as kanemundur dhe as mund te bejne dicka qe ta parandalojne.
  Koha ka treguar dhe vete historia e njerezimit se njeriu sado te evoloje nga te gjitha anet nuk mundet qe te mos jete jete skllav i dickaje (perfshi ketu cdo lloj vesi, apo gjeje te padeshirueshme)

  E megjithate Krishti ka thene dicka te bukur (qe per mendimin tim eshte edhe zgjidhja e vetme):
  ",,,nese Biri (Krishti) ju cliron, atehere do te jeni me te vertete te lire (ves, vdekje, mekat, apo gjithcka)..."

  pershendetje
  Give light and the darkness will disappear of itself.
  Erasmus (d. 1536)

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383
  Jam dakort me cfare eshte thene me siper, jemi rober te shume gjarave,te atyre qe mendojme se i zoterojme ose i kontrollojme,por ne te vertete jane ato qe na zoterojne.Kjo eshte e pashmangshme sa kohe materia perceptohet me materie.Pra ,sa kohe trupi (material)percepton natyren(materiale)nepermjet shqisave materiale(5= shikim,degjim,nuhatje, shije dhe prekje) nese do perpiqeshim ose do mundnim te perceptonim jeten nepermjet shpirtit atehere nuk do kishim kufij dhe as skllaveri sepse gjithshka do ishte e lire dhe atehere nuk do ishim te varur nga asgje. Kjo gje ,mendoj une ,do ndodhe ne momentin kur trupi do pushoje se ekzistuari dhe materia do e lere te lire shpirtin te ndjeje dhe te jetoje dhe vice-versa.
  Laguna Blu

 6. #6
  Parlamenti Rinor Maska e Failed Rapper
  Anėtarėsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  34
  Postime
  253
  te jesh rob do te thote te jesh i varuar nga nje gje, por a nuk mundemi ne njerezit, qenia me supreme te bejme dicka me vullnet? dmth nese uine psh dua te le cigaren, me pak vullnet mundtja arrij, atehere pse egziston roberia???
  Cdo gje qe nuk na vret na ben me te forte

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Ne det...
  Postime
  383
  Sepse jo te gjitha gjerat jane si cigarja.

  Varesh nga fakti qe jeta jote do perfundoje dhe kjo eshte e pashmangshme , sado vullnet te kesh. Duke qene kalimtare, tranzit ne kete jete, varemi nga parametri KOHE.

  Duke qene se nuk jemi te pavdekshem varemi nga PLEQERIA-ose me mire nga pamundesia per te bere shume gjera.

  Duke qene se perdorim vetem 10% te kapacitetit te trurit varemi nga KUFIZIMI qe na ka dhene zoti.

  Dke qene se jemi qenie te dobta, varemi nga NDJENAT(dashuri, urrejtje, ligesi, lakmi, egoism) dhe DESHIRAT e kemi.

  Sa mire do qe te ishin te tera si cigarja ... po edhe ate dreq nuk po e le dot.
  Laguna Blu

 8. #8
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  I quani keto diskutime?? LoL!!!

  Ne jemi rober te gjithshkaje!

  Pa diskutim.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  39
  Postime
  755
  kapak i vure leila,
  po pershkruaje pak kapakun, se ne jemi njerez qe nuk bindemi vetem me kapak, duam dhe kapak te pershtatshem, se po ia vure tenxheres se madhe kapakun e vogel, bie brenda pastaj kapaku, dhe c'u pa puna pastaj...
  ja si pershkruhet kapaku...
  Une mendoj se njerezit e kane te veshtire te ndahen nga gjerat materiale, ata krijojne afersi me to, edhe njerezit ose shoket qe te ikin larg dhe ua ndien mjaft mungesen, per te mos folur per zemrat e thyera se mos qaje fare ndonjeri a ndonjera...
  pikerisht ketu del dhe kuptimi, nqs ti nuk do kesh me afersi me asgje kthehesh ne nje njeri pa ndjenja, dhe asnjeri nuk do te te jete shok... atehere ti nuk je me rob i asgjeje, se nuk te ben pershtypje leku, nuk te ben pershtypje e ngrena, nuk te bejne shume pershtypje as njerezit, aman sa gjendje e keqe eshte kjo...
  po pikerisht kete gje pershkruante edhe krishti kur predikonte per jeten e perjetshme(me perjashtim ketu padyshim te njerezve), te perkushtohesh vetem pas Zotit, dhe mos krijosh lidhje me asgje ne kete bote, lidhja supreme, po valle eshte aq e lehte per njerezit kjo gjendje...
  aspak, ne qender te jetes dhe vetes sone eshte dashuria qe kemi per gjerat dhe njerezit qe kemi afer dhe i bejme prone e jona, per buzeqeshjet qe marrim perdite nga te tjeret (jemi prone e tyre dhe jane prona jone), per nje vakt te shijshem, per nje pije, per nje cigare, etj etj.
  te lutem nje verejtje dhe ketu failed rapper, se une ve verejtje ngado, eshte defekt i imi...
  mos e lejo qe tema te kthehet ne diskutim, mbi lenien e cigares...
  ka shume njerez qe kane nje problem te tille, edhe une...
  po nejse, po te duash te provosh vullnetin tend per te mos u bere pre e cigares, provo ta lesh nje muaj te tere dhe pastaj filloje prap pas nje muaji, po e bere dot kete gje atehere ke vullnetin e duhur ta lesh, dhe po e vazhdove ji i bindur se po deshe e le...
  po nuk e bere dot kete gje, eshte pak me e komplikuar...
  kete gje bente dhe nje shoku im italian, per nje muaj ai nuk pinte jo vetem duhan, po dhe nga ai bari i keq se e pinte dhe ate (shume), po ama per nje muaj te tere gjate cdo viti nuk pinte asgje, dhe kete e shikoj si nje shfaqje te tmerrshme vullneti nga ana e tij, eshte gje shume e veshtire he...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MtrX : 10-07-2003 mė 16:37
  MtrX ubicumque felix

 10. #10
  rrotull asgjekundi
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Mosha
  39
  Postime
  61
  Dmth MTRX ajo liria absolute s'qenka gje tjere vecse "vdekja" e shpirtit apo kafshes tek ne (ndjenja, emocione, instinkte) Brrr, ftohte

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  39
  Postime
  755
  tamam,
  futu ne frigorifer dhe mbyllu brenda me celes,
  eshte e pamundur mos jesh rob...
  njeriu eshte i lindur te jete rob...
  MtrX ubicumque felix

 12. #12
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Vetem i cmenduri (qe s'can koke per c'fare po i ndodh) eshte i lire. Te pakten me i lire se ne te tjeret (qe e quajme veten normale) se edhe ai eshte rob i vdekjes, etj..
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 13. #13
  Njerėzit nuk lindin pėr tė qenė robėr, por pėr ta gėzuar jetėn, pėr tė pėrparuar shpirtėrisht, dhe pėr ta shpėtuar shpirtin, pėr t'u bėrė tė pėrsosur, kur edhe ēlirohen nga rrethi vicioz i lindjeve dhe vdekjeve vetėm tė trupit. Shpirti nuk ka as fillim as mbarim! Vdekja e trupit edhtė mbyllje e njė cikli, dhe fillim i njė tjetri! Ėshtė e vėrtetė se njeriu bėhėt rob i veprimeve tė veta. Ai mund tė jetė = ėshtė rob i kujtimeve, rob i dėshirave, i veseve etj. Buda, Krishti, Muhameti, e shumė tė tjerė janė pėrsosur dhe janė ēliruar nga robėria e materjes, janė bėrė njė me forcėn kosmike ose me Zotin, qė muslimanėt nuk e pranojnė, ndersa tė krishterėt besojnė se vetėm Krishti ėshtė biri i Zotit, ndersa Krishti ka deklaruar: ...- se tė gjithė jeni bijt e Zotit!- Pėr tė hyrė hyjnorja nė njeri duhet tė jetė i pastėr, i dėlirė e i pafajshėm si fėmia i vogėl, pa kurrfarė dėshirash, kujtimesh e qėllimeve! Duhet tė bėhėt si reja e vogėl e bardhė nė qiellin blu! Duhet tė bėhėt Dashuri!
  Ini, bėhuni, pėrhapni dhe jetoni dashuri!

 14. #14
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,320
  Nuk jam dakort me faktin qe njeriu eshte rob i vdekjes !
  Vdekja eshte lindja e vertete....

 15. #15
  rrotull asgjekundi
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Mosha
  39
  Postime
  61
  lol, vdekja eshte asgje, eshte nje hic. Dhe askush nga ne nuk ka per ta njohur vdekjen, sepse kur ajo te vije, ne do te jemi te vdekur.
  Perfytyroni nje njeri te vdekur. I vetmi perfundim i vertete qe ju vjen ne mendje kur shikoni nje trup te vdekur, eshte se "trupi po fle gjume" Pra edhe ne menyre indirekte ne e shikojme vdekjen me "syzet" e jetes
  Megjithate mos u friksoni nese zbuloni qe i perkisni Hicit. Kjo nuk do te thote qe ju jeni rober te Hicit. Perkundrazi, do te thote qe ju jeni vete Hici.

  dhe na lini rehat me kto pallavra. Tema bente fjale per vullnetin e njeriut dhe jo per origjinen e tij.

  cheers
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Cruel : 12-07-2003 mė 13:59

Tema tė Ngjashme

 1. Iniciacioni i Krishtere
  Nga torrkerry nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 243
  Postimi i Fundit: 29-02-2016, 07:29
 2. Veprat dhe cilesite e besimtarit te vertete te Zotit
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-07-2012, 10:39
 3. Wehhabizmi sipas Ehl-i Sunnetit
  Nga Bani gjk nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 22-10-2009, 12:28
 4. Ehli Sunneh (Esh'arite dhe doktrina e tyre)
  Nga rapsod nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 75
  Postimi i Fundit: 25-01-2007, 07:40
 5. Vizita e Varreve dhe kerkimi i ndihmes nga i Varrosuri
  Nga hasanii nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 11-07-2005, 06:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •